Bolesne miesiączki – przyczyny, objawy, badania, leki, domowe sposoby, jak sobie radzić

Krwawienie miesięczne jest zjawiskiem fizjologicznym, które dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym. Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 12. – 13. roku życia, zaś ostatnia wyznacza menopauzę, co ma miejsce około 45.-55. roku życia. U zdrowej kobiety cykl menstruacyjny trwa w przybliżeniu 28 dni, zaś menstruacja przez około 4-5 dni.

Na czym polega krwawienie miesięczne? Na przestrzeni całego cyklu w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian wywołanych działaniem hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Narządy rozrodcze podczas każdego cyklu przygotowują się na ewentualną ciążę.

Nie inaczej jest w przypadku macicy, w której pod wpływem podwyższonego stężenie progesteronu następuje rozrost błony śluzowej tzw. endometrium. To w nim zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, co przyczynia się do niedokrwienia endometrium i jego złuszczania.

Temu zjawisku towarzyszą także skurcze macicy, które pomagają wydalić z organizmu zbędny nabłonek.

ZOBACZ TEŻ: Dni płodne – jak je obliczyć?

Gdy miesiączka boli za bardzo

Ból menstruacyjny jest typowym objawem comiesięcznego krwawienia – pojawia się na początku menstruacji, a nawet na kilka dni przed jej rozpoczęciem. Towarzyszą mu również bolesne skurcze zlokalizowane w podbrzuszu, które mogą promieniować na okolice lędźwiową pleców. Kobiety zmagają się również z takimi objawami, jak:

 • ogólne rozbicie;
 • bóle i zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka;
 • zaburzenia nastroju;
 • zmęczenie i senność;
 • wzrost masy ciała na skutek zatrzymania wody w organizmie.

Ból miesiączkowy utrzymuje się przeważnie przez 1-2 dni. U zdrowej osoby jest stosunkowo łatwy do opanowania.

Jednak coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy miesiączka staje się tak bolesna, że zaburza normalne funkcjonowanie, a towarzyszące jej objawy są bardzo nasilone.

Gwałtowny i silny ból powoduje nudności i omdlenia, a krwawienie jest tak obfite, że uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Bolesne miesiączki – przyczyny, objawy, badania, leki, domowe sposoby, jak sobie radzić

Jak radzić sobie z bolesną miesiączką?

Nim sięgniemy po środku przeciwbólowe, możemy spróbować złagodzić ból domowymi sposobami. W wielu przypadkach przyniosą one oczekiwaną ulgę.

 • Ciepłe okłady – jeżeli okres nie jest zbyt obfity, ciepły okład złagodzi ból brzucha i zmniejszy uciążliwe skurcze. Do tego celu można wykorzystać termofor lub butelkę z ciepłą wodą;
 • Napary ziołowe – w trakcie miesiączki warto pić napary z ziół, które wykazują działanie rozkurczowe. Sprawdzą się herbatki z mięty, melisy, rumianku i nagietka;
 • Umiarkowana aktywność fizyczna – o ile ból nie ścina nas z nóg, lekka aktywność fizyczna w połączeniu z rozciąganiem może pomóc złagodzić bolesne dolegliwości. Pobudzi krążenie, dotleni organizm i rozluźni spięte mięśnie;
 • Relaks i odpoczynek – hormony stresu (kortyzol i adrenalina) mogą przyczyniać się do zwiększenia bólu miesiączkowego. Warto więc się odprężyć, chwilę pomedytować i zwyczajnie się zrelaksować;
 • Lekkostrawna dieta – nie będzie obciążać żołądka i zredukuje wzdęcia, które często występują podczas miesiączki. Warto, by w diecie znalazło się więcej wapnia, który pomoże złagodzić skurcze macicy. Ten pierwiastek znajdziemy w mleku i jego przetworach, orzechach i nasionach, konserwach rybnych i suszonych owocach.

ZOBACZ TEŻ: Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne dla Twojego dziecka?

Sposobem na złagodzenie comiesięcznych dolegliwości menstruacyjnych są popularne środki przeciwbólowe. Ma silny ból miesiączkowy poleca się przede wszystkim preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których należą m.in.:

Ważne, by stosować te leki od razu, a nie czekać, aż ból się rozwinie. Należy jednak pamiętać, że leki z grupy NLPZ działają drażniąca na śluzówkę żołądka i stosowane przewlekle mogą przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna) również łagodzi bóle miesiączkowe, jednak może nasilać krwawienie.

Alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych są preparaty rozkurczowe na bazie  drotaweryny, takie jak: Deespa, Drotafemme, Galospa, No-Spa czy Spastyna Max.

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

U kobiet, u których miesiączki są wyjątkowo bolesne, lekarz ginekolog może zasugerować wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej, która oprócz ochrony przed nieplanowana ciążą łagodzi przykre objawy miesiączkowania, w tym ból i obfite krwawienia. Innym rozwiązaniem jest domaciczna wkładka hormonalna, która skraca czas trwania miesiączki, a nawet całkowicie ją eliminuje. Nie są to jednak rozwiązania pozbawione wad i nie każda kobieta może się na nie zdecydować.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego jesteśmy ciągle zmęczeni?

Bolesna miesiączka jako objaw choroby

Bolesne miesiączki dotyczą co dziesiątej kobiety. W części przypadków możemy mówić o tzw. pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, którego mechanizm nie został do końca poznany.

Lekarze przyjmują jednak, że powiązany jest on działaniem hormonów, które wpływają na nadmierną kurczliwość mięśnia macicy oraz nieprawidłowe złuszczanie endometrium.

Ten typ bolesnego miesiączkowania dotyczy zwykle młodych dziewcząt, u których zmiany hormonalne nie są jeszcze w pełni uregulowane.

Gdy ból w trakcie krwawienia miesięcznego pojawia się po 20. roku życia, mówimy o tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniu, które wynika ze współistniejących schorzeń, urazów lub wad anatomicznych:

 • endometriozy;
 • zespołu policystycznych jajników;
 • mięśniaka macicy;
 • wad anatomicznych pochwy i macicy;
 • stanów zapalnych macicy;
 • pozabiegowych uszkodzeń szyjki macicy.

Jeśli więc ból podczas miesiączki oraz towarzyszące mu objawy są wyjątkowo uciążliwe, lepiej skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Wyleczenie choroby może sprawić, że pozbędziemy się lub znacznie zminimalizujemy przykre dolegliwości podczas menstruacji.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Czym jest kolka nerkowa i jak długo trwa?

Kolka nerkowa (łac. colica renalis) jest charakterystycznym objawem kamicy nerkowej. To choroba, która przyczynia się do odkładania w drogach moczowych lub nerkach nierozpuszczalnych złogów, potocznie nazywanych kamieniami nerkowymi.

W początkowej fazie choroba ta przebiega bezobjawowo, a drobne złogi mogą być wydalane z organizmu bez bólu. Jednak w pewnym momencie stają się one zbyt duże i przemieszczają się w stronę moczowodów, przyczyniając się do ich niedrożności.

Gromadzący się mocz zaczyna napierać na nerki, co prowadzi do nagłego wzrostu ciśnienia w drogach moczowych. Skutkiem jest nagły i ostry ból w okolicy lędźwiowej.

ZOBACZ TEŻ: Urolog – ekspert od zdrowia układu moczowego

Przyczyny występowania kolki nerkowej

Przyczyną ataku kolki nerkowej jest kamica nerkowa, powodująca niedrożność przewodów moczowych, które zablokowane są przez kamienie przemieszczające się z nerek w kierunku pęcherza. Osoba chora nie może oddać moczu, jednak w dalszym ciągu odczuwa napierające uczucie wypełnienia.

Do tej pory nie poznano bezpośredniej przyczyny rozwoju kamicy nerkowej, jednak są istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na gromadzenie się złogów w nerkach. Ryzyko kamicy nerkowej rośnie, gdy często się odwadniamy lub zmuszamy się do wstrzymywania moczu.

Wpływ mogą mieć również nawracające stany zapalne układu moczowo-płciowego oraz infekcje bakteryjne, a także stosowanie niektórych leków, w tym wapnia oraz witaminy C i D.

Nie bez znaczenia jest skład moczu – nadmiar kwasu moczowego, szczawianów i fosforanów w składzie moczu może sprzyjać powstawaniu złogów. Eksperci wskazują też na predyspozycje genetyczne.

Jak objawia się kolka nerkowa?

Typowym objawem kolki nerkowej jest nagły i bardzo silny ból, odczuwany w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni uda. Towarzyszą mu również inne dolegliwości, takie jak:

 • bolesne parcie na mocz,
 • potrzeba częstego oddawania moczu, choć w niewielkich ilościach,
 • wzdęcie brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • podwyższona temperatura.

Ból przy ataku kolki nerkowej jest bardzo trudny do wytrzymania. Dolegliwości te mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni i mogą ustąpić samoistnie.

Dzieje się tak, gdy złóg przebywający w moczowodzie w końcu trafi do pęcherza i zostanie wydalony na zewnątrz.

Jednak objawów kolki nerkowej nie wolno lekceważyć i lepiej od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępną diagnostykę i zdecyduje o dalszych krokach leczenia. Lekarz POZ może wypisać skierowanie do urologa – eksperta od chorób układu moczowego.

Chcesz się szybko zarejestrować na wizytę do urologa? Zamów wizytę na LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziesz tysiące terminów do specjalistów z całej Polski.

Bolesne miesiączki – przyczyny, objawy, badania, leki, domowe sposoby, jak sobie radzić

Metody leczenia kolki nerkowej

Rozpoznanie kolki nerkowej u większości pacjentów nie sprawia większych trudności, gdyż objawy są dosyć specyficzne. Lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania moczu, dzięki którym sprawdzi, czy doszło do rozwoju stanu zapalnego.

W diagnostyce kolki nerkowej pomocne są także badania obrazowe.

 RTG jamy brzusznej pozwala ocenić wielkość kamieni i ich lokalizację, zaś USG jamy brzusznej uwidacznia karmienie w okolicy nerek i moczowodów, które nie są możliwe do zobrazowania w badaniu rentgenowskim.

Celem leczenia kolki nerkowej jest przede wszystkim złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. W tym celu lekarz może zalecić stosowanie preparatów rozkurczowych i przeciwbólowych. Dodatkowo w okolicy bólu można przyłożyć ciepły termofor.

You might be interested:  Jak Złagodzić Uczulenie Na Twarzy?

Ważna jest także terapia farmakologiczna, która w zdecydowanej większości przypadków jest skuteczna. Jeżeli ataki kolki nerkowej mają charakter nawracający, konieczne może się okazać usunięcie zalegającego złogu.

Kamienie nerkowe przeważnie usuwa się, gdy osiągają średnicę powyżej 6 milimetrów lub wówczas, gdy pacjent uskarża się na częste zakażenia układu moczowego i ból.

ZOBACZ TEŻ: USG jamy brzusznej – kiedy należy wykonać?

Czy kolce nerkowej można zapobiegać?

Nawet jeżeli atak kolki nerkowej minął, w niedługim czasie ból z pewnością powróci. Co można zrobić, by uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości? Warto przestrzegać zasad, które obowiązują w leczeniu kamicy nerkowej:

 • regularne nawadnianie organizmu (około 2,5 litra płynów dziennie),
 • ograniczenie w diecie produktów bogatych w szczawiany, fosforany , puryny i białko zwierzęce, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych,
 • zmniejszenie spożycia soli kuchennej,
 • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Kolka nerkowa w ciąży

Atak kolki nerkowej może się zdarzyć również w okresie ciąży, choć nie oznacza to, że doszło do nagromadzenia złogów w drogach moczowych, a przyszła mama choruje na kamicę nerkową.

Wraz z rozwojem ciąży rośnie również macica z rozwijającym się płodem, która zaczyna uciskać na okoliczne organy, w tym np. nerki. W efekcie dochodzi do zastoju moczu, czego skutkiem jest ogromny ból.

Kolka nerkowa może nastąpić również w przypadku, gdy ciężarna jest odwodniona lub cierpi na infekcję dróg moczowych.

W tym stanie kolki nerkowej tym bardziej nie można lekceważyć. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i zakażenia dróg moczowych, co jest szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

ZOBACZ TEŻ: Dna moczanowa – objawy i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Przy cyklicznych dolegliwościach wizyta u ginekologa jest niezbędna. Co jednak zrobić, gdy pojawi się ból?

Postaw na relaks i odpoczynek

Kobiety bardzo często, mimo bólu, chcą wykonywać jak najwięcej codziennych obowiązków. Tymczasem, jeśli to tylko możliwe, wskazany jest odpoczynek i relaks oraz umiarkowana aktywność fizyczna, dopasowana do naszego samopoczucia.

Szczególnie pomocne mogą się okazać lekkie ćwiczenia fizyczne, w tym rozciągające i rozluźniające mięśnie, spacer, joga itp. Jeśli ból nie ustępuje, możesz zrelaksować się podczas ciepłej (ale nie gorącej) kąpieli. Warto również zrobić sobie ciepłe okłady na brzuch z termoforu.

Należy jednak pamiętać, iż zbyt wysoka temperatura wody lub termoforu może zwiększać krwawienie.

Bolesne miesiączki – przyczyny, objawy, badania, leki, domowe sposoby, jak sobie radzić

Nie odmawiaj sobie przyjemności

Pizza z podwójnym serem, tabliczka czekolady, a może słony śledzik w zalewie? Podczas okresu kobiety miewają różne zachcianki żywieniowe. Uwaga, dobra wiadomość dla wszystkich pań – nie należy odmawiać sobie rzeczy, na które macie ochotę.

Oczywiście zachowajmy umiar i unikajmy spożywania produktów, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm podczas miesiączki (oprócz kawy są to np. ostre przyprawy). Warto jednak sięgnąć po ulubioną przekąskę, poprosić najbliższych o przygotowanie obiadu czy zamówić coś z pobliskiej restauracji.

Trzeba pamiętać, że spełnianie zachcianek przez jeden czy dwa dni nie powinno wpłynąć negatywnie na ogólne nawyki żywieniowe, nie zepsuje też efektów diety, a w zamian za to poprawi humor i pomoże przetrwać najgorszy ból.

Poczuj się komfortowo

Ważny jest także odpowiedni strój. Garderoba nie powinna uciskać brzucha, a materiał powinien być naturalny, oddychający, niekrępujący ruchów. W okresie miesiączki postawcie na wygodę i komfort.

Uwaga! Jeśli domowe sposoby nie pomogą i zdecydujesz się na leki przeciwbólowe lub rozkurczowe, stosuj je zgodnie z załączoną ulotką. Nie przekraczaj zalecanej dawki, a wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Bolesne miesiączki – przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki

Ból podczas menstruacji jest naturalnym zjawiskiem. Jednak u niektórych kobiet jest on na tyle silny, że ogranicza codzienne funkcjonowanie. Ulgę w dolegliwościach przyniosą sprawdzone sposoby na bolesne miesiączki.

Bolesne miesiączkidotyczą prawie połowy kobiet. Często występują wraz z innymi objawami, przez co są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Przyczyny bólu podczas menstruacji mogą być różne, dlatego w każdym przypadku wskazana jest konsultacja ginekologiczna.

Bolesne miesiączki – przyczyny

Miesiączka jest pierwszym etapem w cyklu menstruacyjnym każdej dojrzałej płciowo kobiety. Polega na złuszczaniu się błony śluzowej macicy pod kontrolą układu hormonalnego, jeżeli nie doszło do zapłodnienia. Objawia się kilkudniowym krwawieniem z narządów rodnych, któremu może towarzyszyć ból podbrzusza, skurcze i obniżenie nastroju.

Przyczyny bolesnych miesiączekdzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich dotyczą dziewcząt i młodych kobiet. Za ból odpowiada tak zwana burza hormonalna i nadmierna produkcja prostaglandyn.

Powodują one silne i intensywne skurcze macicy oraz zwiększają wrażliwość na bodźce bólowe.

Pierwotne bolesne miesiączkowaniewystępuje w okresie do 3 lat od pojawienia się pierwszej miesiączki, zanim cykl się ureguluje.

Wtórnebolesne miesiączkowaniedotyczy dojrzałych kobiet. Odpowiadają za niego schorzenia związane z układem rodnym, choroby współistniejące, nabyte wady anatomiczne oraz urazy. Najczęstszą przyczyną bólu są: endometrioza, zapalenie przydatków, mięśniaki macicy, stan po zabiegach chirurgicznych w obrębie narządów płciowych, a także problemy tarczycowe.

>>>Zobacz też: Obfite miesiączki – czy to normalne?

>>>Czy można ćwiczyć w trakcie okresu?

Mają charakter indywidualny i są na tyle charakterystyczne, że większość kobiet jest w stanie bezbłędnie je rozpoznać. Najczęściej są to: tkliwość piersi, ból dolnego odcinka pleców oraz ból podbrzusza, który stopniowo się nasila i osiąga maksymalny poziom w chwili pojawienia się krwawienia.

bBolesne okresy/bobjawiają się:/pul classlisilnym bólem brzucha o charakterze skurczowym i tępym,/lilizaburzeniami pokarmowymi: biegunkami, zaparciami, nudnościami i wymiotami, brakiem apetytu,/lilizawrotami głowy,/liliosłabieniem i omdleniami,/liliczęstomoczem,/lilibólem głowy,/lilibólem pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,/lilibrakiem energii i sennością,/lilizłym samopoczuciem, znacznym obniżeniem nastroju, nerwowością./li/ulp classWystąpienie wyżej wymienionych objawów określa się jakobzespół bolesnego miesiączkowania./b/pp classPojawiające się przybobfitej i/bbbolesnej miesiączce skrzepy/bkrwi są w większości przypadków objawem fizjologicznym. Wynikają one z braku równowagi hormonalnej i dotyczą kobiet młodych lub po porodzie. Wraz z uregulowaniem się hormonów problem znika. Jeżeli jednak skrzepy pojawiają się często, należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ inną przyczyną może być endometrioza, tyłozgięcie macicy, polipy i mięśniaki lub zaburzenia krzepnięcia czy niedobór żelaza. /pp classb>Zobacz też: Ile może spóźniać się okres? Czemu okres się spóźnia?

Co pomaga na bolesne miesiączki – leczenie

Jeżeli kobieta cierpi nabardzo bolesne miesiączki, powinna zgłosić się na wizytę u ginekologa, aby zdiagnozować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Lekarz zbierze dokładny wywiad, wykona badanie przedmiotowe i zleci dodatkowe badania – analizę krwi i badanie ultrasonograficzne (USG). Na ich podstawie podejmie decyzję o stosowaniuleków na bolesne miesiączki.

Leczenie bolesnych okresówpolega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Silniejsze z nich są dostępne wyłącznie na receptę.

Najlepsze efekty przyniosą, kiedy przyjmie się je już podczas wystąpienia pierwszych sygnałów bólowych. Czasami lekarz zaleca nabolesne miesiączki tabletki antykoncepcyjne.

Ich stosowanie często przynosi skuteczne efekty, jednak może nieść za sobą skutki uboczne, a dolegliwości mogą powrócić po ich odstawieniu.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Oprócz środków farmakologicznych uporczywe dolegliwości mogą złagodzićdomowe sposoby na bolesne miesiączki:

 • ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne, do których należy joga lub umiarkowany aerobik,
 • ciepłe okłady na brzuch lub ciepła kąpiel – niewskazane, jeżeli krwawienie jest obfite,
 • delikatny masaż podbrzusza – okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • zioła – na bolesne miesiączki pomaga picie naparu z melisy, mięty, rumianku lub nagietka,
 • kilkuminutowy odpoczynek w pozycji leżącej na boku z kolanami podkurczonymi do klatki piersiowej,
 • spożywanie produktów bogatych w żelazo, wapń i witaminy z grupy B, czyli włączenie do diety ryb, indyka, jogurtów, szpinaku, orzechów, warzyw strączkowych i otrębów pszennych.

0 Co sądzisz o tym artykule?

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączkowanie – co to jest?

Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) wydaje się być najczęstszym problemem ginekologicznym u kobiet, bez względu na wiek i narodowość. Określa się je jako bóle w dole brzucha bezpośrednio związane z miesiączką, którym mogą towarzyszyć również inne charakterystyczne objawy.

Dotyczy od 50 do 90% nastolatek i młodych kobiet powodując często nieobecność w szkole i w pracy przez 2-3 dni w miesiącu. Dysmenorrhea dzieli się na dwie kategorie: pierwotne bolesne miesiączkowanie, gdy narząd rodny i  czynność hormonalna jajników są prawidłowe oraz wtórne bolesne miesiączkowanie, gdy istnieje patologia ginekologiczna.

You might be interested:  Osteoporoza – pierwsze objawy, diagnostyka, leczenie

 Pierwotne bolesne miesiączkowanie pojawia się ok. 6-12 miesięcy od menarche (pierwszej miesiączki w życiu kobiety), gdy cykle stają się owulacyjne. Występuje wówczas nadmierna, nieprawidłowa czynność skurczowa macicy powodująca wzmożony ucisk naczyń macicznych i w konsekwencji niedokrwienie narządu i ból towarzyszący krwawieniom miesiączkowym.

Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć bóle i zawroty głowy, biegunka, uczucie wzdęcia, nudności i wymioty, bóle pleców czy bóle nóg.

Częstość występowania zmniejsza się znacznie po pierwszym porodzie co można wytłumaczyć zanikaniem  w ciąży krótkich neuronów adrenergicznych, które współuczestniczą w stymulowaniu nadmiernej czynności skurczowej macicy czy też faktem, że zamknięty kanał szyjki macicy u nieródek utrudnia odpływ krwi miesiączkowej i tym samym przedłuża czas poddawania mięśnia macicy na naskurczowo działające prostaglandyny.Wtórne bolesne miesiączkowanie może wystąpić w dowolnym momencie życia kobiety jako nowy objaw, np. w wieku 30 lub 40 lat, gdy pojawia się organiczna przyczyna bólu. Najczęściej jest to endometrioza, a także mięśniaki i polipy macicy, torbiele jajników, stany zapalne i zrosty w przydatkach.

Bolesne miesiączkowanie – przyczyny

Dawniej przypisywano źródło bolesnego miesiączkowania niezrównoważeniu emocjonalnemu lub problemom psychologicznym: nerwicy, zaburzeniom emocjonalnym, brakowi akceptacji swojej płci i samej miesiączki.

Obecnie wiemy, że główną przyczyną pierwotnego bolesnego miesiączkowania jest działanie prostaglandyn – substancji o działaniu naskurczowym, które są uwalniane w endometrium (błonie śluzowej wewnątrz macicy) gdy zanika ciałko żółte i obniża się poziom progesteronu we krwi. Występuje więc tylko w cyklach owulacyjnych.

 Wiele czynników może mieć związek z nasileniem bolesnego miesiączkowania. Może to mieć związek z młodszym wiekiem (poniżej 20 lat), wcześniejszym wystąpieniem menarche, niskim wskaźnikiem masy ciała (BMI), czasem trwania miesiączki, paleniem papierosów, piciem alkoholu.

Również czynniki psychologiczne – wysoki poziom stresu i depresja – mogą znacznie nasilić występowania bolesnego miesiączkowania.  

Bolesne miesiączkowanie – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból w podbrzuszu oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który pojawia się kilka godzin przed miesiączką lub zaraz po jej rozpoczęciu, trwający do 48-72 godzin.

Objawy towarzyszące bólowi to najczęściej: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia brzucha, skurcze mięśni, drażliwość, labilność emocjonalna, zmęczenie oraz problemy z zasypianiem, łatwe budzenie się w nocy i związane z tym uczucie niewyspania skutkujące nadmierną sennością w ciągu dnia.

Niekiedy bolesne miesiączkowanie poprzedza zespół napięcia przedmiesiączkowego charakteryzujący się obrzękiem, stwardnieniem i bólami piersi, depresją lub wzmożoną pobudliwością nerwową.

Bolesne miesiączkowanie – badania

Diagnostyka pierwotnego bolesnego miesiączkowania wymaga wykluczenia takich patologii jak: endometrioza, przewlekłe stany zapalne miednicy mniejszej, mięśniaki i polipy macicy, torbiele jajników, zwężenie kanału szyjki macicy, zespół drażliwego jelita, celiakia, guzy miednicy mniejszej.

W diagnostyce bolesnego miesiączkowania najważniejszy jest wywiad oraz badanie ginekologiczne. Badania dodatkowe to: badanie ultrasonograficzne narządu rodnego (USG ginekologiczne), histeroskopia oraz badania krwi. Przy podejrzeniu zakażenia przenoszonego drogą płciową należy pobrać odpowiednie wymazy.

W szczególnych sytuacjach może być konieczne wykonanie laparoskopii. 

Bolesne miesiączkowanie – leczenie

Zdarza się często, że szczególnie młode kobiety nie mają świadomości, czym jest spowodowany ból towarzyszący miesiączkom, czy jest on normalnym zjawiskiem czy patologią.

Z tego powodu dodatkowo odczuwają niepokój, strach, złość, dezorientację, wstyd, obrzydzenie, a nawet depresję co może skutkować brakiem akceptacji własnego ciała i własnej kobiecości.

Mimo znaczącego wpływu dysmenorrhea na jakość życia i ogólne samopoczucie, niewiele kobiety z bolesnym miesiączkowaniem szuka pomocy i możliwości skutecznego leczenia.Leczenie powinno być w każdym przypadku dobierane indywidualnie.

Należy uwzględnić stopień nasilenia bólu, przyczyny jego powstawania oraz ewentualne schorzenia współistniejące.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych (uczulenie na leki, poważne choroby współistniejące, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy lub nieprawidłowe krwawienia) wówczas pierwszym wyborem są leki przeciwbólowe oraz inhibitory syntezy prostaglandyn – niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) tj. kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen.

Skuteczne są również inhibitory cyklooksygenazy-2 (nimesulid) natomiast paracetamol ma mniejsza skuteczność w bolesnym miesiączkowaniu. Powszechnie stosowany i łatwo dostępny ibuprofen jest w tym przypadku zalecany w początkowej, jednorazowej dawce 800 mg, następnie w razie potrzeby od 400 do 800mg co 8 godzin. Stosowanie leków jest najskuteczniejsze, gdy rozpoczyna się 1-2 dni przed rozpoczęciem miesiączki i kontynuuje przez pierwsze 2-3 dni krwawienia. W przypadku kobiet nieplanujących ciąży można również zastosować antykoncepcję hormonalną, zarówno jedno- jak i dwuskładnikową lub wkładkę wewnątrzmaciczną zawierającą progestogen lewonorgestrel.

Wtórne bolesne miesiączkowanie leczy się poprzez usunięcie przyczyny, np. rozszerzenie zwężonego kanału szyjki macicy, usunięcie polipów macicy lub farmakoterapię, ukierunkowaną na daną jednostkę chorobową np. stany zapalne w miednicy mniejszej czy zespół drażliwego jelita.

Bolesne miesiączkowanie – leczenie alternatywne

Jeżeli cierpisz na bolesne miesiączkowanie to, poza przyjmowaniem leków, możesz wspomóc się alternatywnymi metodami.

Złagodzenie objawów bólowych przynoszą: ciepłe okłady na podbrzusze, ciepłe kąpiele, napary z rumianku lub liści malin, techniki relaksacyjne, łagodna aktywność fizyczna (spacer, joga) oraz ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu. Możesz również dodatkowo przyjmować magnez, cynk, witaminy B6 i B1 oraz E.

W tym czasie warto wybierać potrawy wegetariańskie, o niskiej zawartości tłuszczu, unikać za to potraw ciężkostrawnych i wzdymających, ograniczyć sól i ostre przyprawy.

Bolesne miesiączkowanie – męskie wsparcie

Drogi Mężczyzno! Niezależnie od tego, czy jesteś ojcem, bratem, partnerem czy przyjacielem postaraj się okazać w „tych dniach” czułość i zrozumienia dla cierpienia bliskiej kobiety. Możesz pomóc jej podając leki i ciepły termofor ale masz też wielką moc zwiększenia wydzielania endorfin w mózgu kobiety – neurohormonów o działaniu przeciwbólowym.

Na ich produkcję wpływają wysiłek fizyczny, seks, radość i śmiech, czekolada, banany i śledzie ale także łosoś, mleko i jaja czy ostre przyprawy. Dlatego nie wyjeżdżaj na ryby i zrezygnuj ze spotkania z kolegami, a w zamian przynieś jej czekoladę z orzechami. Na śniadanie przygotuj owsiankę z bananem.

Przytul i rozśmiesz ją, zaproponuj obejrzenie zabawnej komedii – śmiech i czułość potrafią zdziałać cuda! 

Źródła:

1.Proctor M.,Farquhar C. Diagnosis and management of dysmenorrhea BMJ 2006; 332: 1134-11382.American College of Obstetricians and Gynecologists  Committee opinion Dysmenorrhoea and endometriosis in the adolescent Obstetrics & Gynecology 2018; 132 (6): 249-2583.Mrugacz G.

,  Grygoruk C., Sieczyński P. et al. Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania Developmental Period Medicine, 2013; 17 (1): 85-894.Chen X., Draucker C.B., CarpenterJ.S.

What women say about their dysmenorrhea: a qualitative thematic analysis BMC Women'sHealth 2018; 18: 47

Data dodania: wtorek, 18 czerwca 2019

Czy miesiączka musi boleć?

Zdecydowanie najgorsze są pierwsze dni okresu. Oprócz dolegliwości fizycznych, kobiety czują się także bardzo źle psychicznie – są zmęczone, przygnębione, zdekoncentrowane i rozdrażnione. Wiele z nich zadaje sobie pytanie – czy miesiączka musi boleć?

Dlaczego miesiączki mogą być bolesne?

Bardzo często nie ma żadnej chorobowej przyczyny, przez którą podczas miesiączki występuje ból i którą można by leczyć.

U zdrowych kobiet jego powodem są fizjologiczne zmiany hormonalne, a dokładniej – zwiększone w ich wyniku stężenie substancji zwanych prostaglandynami. To one wywołują skurcze mięśni macicy oraz jej naczyń krwionośnych.

Związki te ponadto docierają do innych narządów, gdzie wywołują objawy „zespołu bolesnego miesiączkowania”, takie jak wymioty, biegunka, obezwładniający ból głowy, pleców i nóg, a nawet omdlenia.

U niektórych kobiet przyczyną dolegliwości mogą być jednak schorzenia wymagające rozpoznania i leczenia. Aby wykluczyć chorobę, należy poddać się badaniu ginekologicznemu i wykonać inne zlecone badania.

Może być także potrzebna konsultacja u endokrynologa, który skontroluje stan hormonów płciowych czy tarczycy.

Warto pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa (który określi ich częstotliwość) są bardzo ważne nawet wówczas, kiedy nie występują żadne dolegliwości. Do tego specjalisty nie jest potrzebne skierowanie.

Spośród chorób przyczyniających się do występowania bolesnych miesiączek najczęstsze to: endometrioza, stany zapalne (uwaga na choroby przenoszone drogą płciową) oraz zmiany w obrębie dróg rodnych – torbiele, polipy, mięśniaki czy zwężenia w obrębie szyjki macicy. Przyczyną bólu podczas okresu może być także tyłozgięcie macicy – dysfunkcja, która może wywoływać ból w trakcie menstruacji, ale również podczas stosunku.

Czasem bolesne miesiączkowanie pojawia się po raz pierwszy w starszym wieku. Te dolegliwości mogą sygnalizować nadejście menopauzy, ale mogą również sugerować, że w układzie rozrodczym pojawiły się jakieś groźne dla zdrowia zmiany.

Leki na bolesne miesiączkowanie

Leki przeciwbólowe podczas menstruacji

Zaleca się głównie dostępne bez recepty substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, m.in.: ibuprofen (np. Ibuprom, Mig, Nurofen), deksketoprofen (np. Dexak, Ketesse), naproksen (np. Aleve, Naxii) czy diklofenak (np. Voltaren Acti Forte).

W przypadku pacjentek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, preferowany jest natomiast paracetamol (np. Apap, Panadol, Acenol), który mniej drażni śluzówkę przewodu pokarmowego. Tylko na receptę dostępne są leki przeciwbólowe zawierające nimesulid (np.

You might be interested:  Brak energii, mgła umysłowa, zmęczenie – jakie badania wykonać

Nimesil, Aulin, Minesulin).

Zaleca się, aby leki przeciwbólowe przyjmować niejako „z wyprzedzeniem” – już przy pierwszych oznakach rozpoczynającego się krwawienia.

Zwlekanie z przyjęciem lekarstwa może spowodować, że ból będzie trudniejszy do opanowania.

Wybór leku przeciwbólowego powinien być podyktowany jego skutecznością, która może być indywidualnie różna, ale należy wziąć pod uwagę również przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne.

Leki rozkurczowe podczas okresu

Leki rozkurczowe rozluźniają mięśnie gładkie. Można zastosować leki bez recepty zawierające drotawerynę (np. No-spa, Drotafemme Forte, Deespa) lub hioscynę (np. Buscopan, Scopolan).

Na rynku dostępne są także połączenia leku przeciwbólowego z rozkurczowym (np. Panadol Femina).

Ból podczas okresu a tabletki antykoncepcyjne

Zastosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych w większości przypadków bolesnego miesiączkowania przynosi kobietom ulgę, ponieważ cykl miesiączkowy w trakcie ich stosowania jest regulowany, nie dochodzi do owulacji i prawdopodobnie zmniejsza się wrażliwość na czynniki skurczowe.

Ponadto miesiączka wywołana przerwą w przyjmowaniu leku jest na ogół krótsza i bardziej skąpa. Mogą one być dobrym rozwiązaniem dla kobiet, u których leki przeciwbólowe i rozkurczowe przyniosły niewielką poprawę, a które równocześnie szukają ochrony przed niepożądaną ciążą.

Wszystkie tego typu preparaty dostępne są na receptę – wyboru rodzaju leku dokonuje lekarz ginekolog.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

W łagodzeniu dolegliwości podczas okresu pomocne mogą być różnego rodzaju techniki relaksacyjne (np. joga), a także regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia rozciągające.

Wydaje się, że kobiety, które unikają używek, takich jak alkohol i papierosy, są mniej narażone na ból w czasie miesiączki. Znaczenia ma także zdrowa dieta, którą można ewentualnie uzupełniać kwasami omega 3 oraz magnezem i witaminami z grupy B.

Wydaje się również, że ból w trakcie menstruacji jest bardziej nasilony u kobiet odczuwających silny stres, cierpiących na zaburzenia lękowe czy depresję, dlatego warto dbać o zdrowie psychiczne.

Wielu kobietom pomagają gorące okłady (np. z wykorzystaniem termoforu) lub ciepłe kąpiele. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co może niebezpiecznie nasilić krwawienie miesięczne.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że obfite, nadmierne krwawienia mogą być przyczyną anemii z niedoboru żelaza i wymagają konsultacji z lekarzem. Bez recepty natomiast dostępne są suplementy naturalnie wspomagające proces krzepnięcia (np.

Hemorigen Femina), przeznaczone dla kobiet z obfitymi fizjologicznymi krwawieniami miesiączkowymi.

Bóle miesiączkowe po urodzeniu dziecka

W wielu przypadkach bóle miesiączkowe znikają lub są dużo słabsze po urodzeniu dziecka. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje – tłumaczy się to adaptacją mięśnia macicy i zmianami w jego unerwieniu.

Okres nie musi boleć

W różnych kulturach świata menstruacja jest postrzegana w odmienny sposób. W wielu rejonach globu związane są z nią zakazy, rytuały i stereotypy, a kobiety doświadczają „menstruacyjnej dyskryminacji”.

Z drugiej strony są kraje, w których można skorzystać z „urlopu menstruacyjnego” – wolnych dni na życzenie związanych z dolegliwościami w trakcie okresu.

Niezależnie od nacji i położenia geograficznego, miesiączka – chociaż jest zjawiskiem naturalnym i prawidłowym – to towarzyszący jej ból za taki być uznany nie powinien. Dlatego warto szukać skutecznych sposobów na jego opanowanie.

Polub nasz profil

Bolesne miesiączki – przyczyny. Leki i metody naturalne na bolesne miesiączki

Bóle w dolnej części brzucha, które mogą promieniować do kręgosłupa lub pachwin, czasami połączone z dodatkowymi dolegliwościami to utrapienie wielu miesiączkujących kobiet. Istnieją jednak środki pozwalające łatwiej przetrwać tzw. trudne dni.

Z medycznego punktu bolesne miesiączkowanie, o ile wystąpi w okresie od pół roku do roku po pierwszej menstruacji, czyli wtedy, gdy pojawiają się cykle owulacyjne nie stanowi powodu do niepokoju. Jest to też problem dosyć powszechny. Według statystyk dotyczy on od 40 do 60 proc. kobiet, przy czym zdecydowaną większość tej grupy (ok. 80 proc.) stanowią nastolatki. 

Tu znajdziesz: Leki przeciwbólowe i rozkurczowe na bóle menstruacyjne

Miesiączka – nie tylko ból brzucha

Ból pojawiający się na kilka godzin przed menstruacją lub zaraz po jej wystąpieniu i utrzymujący się przez dwa, trzy dni może mieć różne natężenie, charakter i lokalizację. Niektóre kobiety odczuwają wtedy jedynie coś na kształt ciągłego, ale niezbyt dającego się we znaki ciężaru w podbrzuszu.

Inne zaś napadowe (kurczowe) bóle, których intensywność jest na tyle duża, że utrudnia im codzienne funkcjonowanie, zmuszając do nieobecności w szkole lub pracy, albo też rezygnacji z życia towarzyskiego. Owe bóle nie muszą się ograniczać do brzucha. Zdarza się, że obejmują również część krzyżowo-lędźwiową kręgosłupa lub pachwiny.

Niekiedy towarzyszą im też inne dolegliwości. Należą do nich:

 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • wzdęcia,
 • bóle i zawroty głowy,
 • drażliwość,
 • brak łaknienia,
 • zmęczenie oraz senność,
 • obniżona wydolność fizyczna,
 • drżenia kończyn.

Objawy te są z reguły najbardziej nasilone w ciągu pierwszych 48 godzin.

Tu znajdziesz: Leki na ból głowy, leki przeciwbólowe

Obecnie uważa się, że bezpośrednią przyczyną bolesnego miesiączkowania jest zwiększony (w porównaniu do kobiet przechodzących menstruacje bezboleśnie) poziom prostaglandyn wydzielanych w obrębie endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę.

Prostaglandyny to hormony regulujące wiele ważnych funkcji organizmu, w tym m.in. czynność skurczową mięśni macicy. Jednak im wyższe ich stężenie, tym skurcze są bardziej nasilone. W efekcie przez macicę przepływa mniej krwi, dochodzi do jej niedotlenienia, a to powoduje ból.

Teorię tę  potwierdza fakt, że problem bolesnego miesiączkowania częściej dotyczy kobiet palących papierosy, a nikotyna jak wiadomo obkurcza naczynia krwionośne.

Prostaglandyny rozprzestrzeniające się za pośrednictwem układu krążenia do innych narządów są też odpowiedzialne za towarzyszące menstruacjom dolegliwości takie jak nudności, wymioty czy bóle głowy.

Czytaj więcej: Czym jest ból? Klasyfikacja, pomiar i odczuwanie bólu

Sposoby na bolesne miesiączkowanie

Współczesna farmakologia dysponuje środkami, które pozwalają uczynić bolesne miesiączkowanie bardziej znośnym. Mowa tu przede wszystkim o niesterydowych lekach przeciwzapalnych (w skrócie NLPZ), które hamują syntezę prostaglandyn w macicy, co wiąże się ze zmniejszeniem dolegliwości bólowych. Do grupy tej należą preparaty zawierające:

 • ibuprofen,
 • nimesulid,
 • ketoprofen.
 • naproksen,
 • kwas mefenamowy.

Niesterydowe leki przeciwzapalne sprawdzają się w terapii bolesnego miesiączkowania najlepiej i w związku z tym są stosowane najczęściej.

Jeśli bólom brzucha towarzyszą skurcze, równolegle z NLPZ można przyjmować preparaty o działaniu rozkurczającym (typu No-Spa, Deespa), zawierające drotawerynę.

Należy jednak sięgać po nie z umiarem, nie przekraczając maksymalnych dawek dobowych oraz zachowując odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi porcjami danego środka.

Na bóle menstruacyjne można stosować również paracetamol, który jest dostępny np. w preparatach złożonych, wraz z lekami o działaniu rozkurczającym. Leki złożone (paracetamol+hioscyna, np. Panadol Femina) można stosować powyżej 12 roku życia.

W leczeniu bolesnego miesiączkowania sprawdzają się także małe dawki hormonów podawane w formie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. One również (choć na skutek innego mechanizmu) powodują obniżenie produkcji prostaglandyn. Nie jest natomiast wskazane stosowanie kwasu acetylosalicylowego jako leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego ze względu na zwiększone ryzyko wzmożenia krwawień.

Dobór leku przeciwbólowego w czasie miesiączki zależy też od stanu zdrowia kobiety. Jeżeli pacjentka cierpi na chorobę wrzodową, preferowany jest paracetamol, bezpieczniejszy dla żołądka. Z kolei przy chorobach wątroby paracetamolu należy unikać na rzecz NLPZ i/lub leków rozkurczowych.

Czytaj więcej: Najpopularniejsze leki przeciwbólowe

Domowe sposoby na ból menstruacyjny

Obok leczenia farmakologicznego (którego skuteczność jest najlepiej udokumentowana, ale zawsze niesie ono za sobą skutki uboczne, istnieją też dla niego pewne przeciwskazania) złagodzenie objawów bólowych towarzyszących menstruacji przynieść mogą:

 • ciepłe okłady na podbrzusze,
 • napary z rumianku, mięty lub liści malin,
 • technik relaksacyjne stosowane w celu redukcji stresu i napięcia,
 • aktywność fizyczna o niewielkim nasileniu (np. spacery),
 • modyfikacja diety (unikanie kofeiny, soli, ostrych przypraw, wzbogacenie jadłospisu w wapń magnez, potas, nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3).

Przedstawicielki płci pięknej, cierpiące na tę przypadłość, a palą papierosy powinny bezwzględnie zerwać z nałogiem.

Czytaj więcej: Dlaczego ciepło leczy, czyli jak działają plastry, maści i herbaty rozgrzewające?

Bóle miesiączkowe – kiedy warto skonsultować z lekarzem

Bolesne miesiączkowanie pojawiające się nagle po latach, kiedy menstruacja nie wiązała się z żadnymi dolegliwościami z reguły u starszych kobiet to powód do niepokoju.

Zazwyczaj świadczy ono o występowaniu nieprawidłowych zmian w obrębie narządu rodnego, wymaga więc zgłoszenia się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. To tzw.

wtórne bolesne miesiączkowanie (w przeciwieństwie do pierwotnego opisanego wcześniej, występującego w okresie od pół roku do roku od pierwszej miesiączki) może być objawem m.in.:

 • endometriozy,
 • mięśniaków lub polipów macicy,
 • guzów w obrębie miednicy mniejszej.

Może też wiązać się ze schorzeniami nieginekologicznymi takimi jak celiakia lub zespół jelita drażliwego.

Tu znajdziesz: Płyny do higieny intymnej, żele, emulsje, irygatory

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *