Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Stałe uzębienie człowieka składa się z 32 zębów. Znajdziemy wśród nich siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz trzonowce. Ósemki, zwane popularnie zębami mądrości, zaliczamy do ostatniej grupy. Ze stomatologicznego punktu widzenia, reprezentują one trzecie zęby trzonowe.

Wyrzynają się zazwyczaj przy wchodzeniu w dorosłość, ale znane są przypadki osób, u których pojawiają się dopiero w 30. lub 40. roku życia. Zęby mądrości zaliczamy do narządów szczątkowych, co oznacza, że w trakcie ewolucji straciły one na swojej funkcji.

Przysparzają często wielu problemów w jamie ustnej, a najpopularniejszym sposobem leczenia pozostaje chirurgiczne wyrywanie ósemek.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Spis treści:

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Do chirurgicznego usunięcia ósemek należy się dobrze przygotować. Stomatolog musi najpierw ocenić warunki anatomiczne do przeprowadzenia zabiegu. W tym celu może wykorzystać:

 • zdjęcie pantomograficzne,
 • tomografię stożkową,
 • badania krwi (np. aby sprawdzić, czy układ krzepnięcia funkcjonuje prawidłowo).

Ekstrakcja zębów mądrości owiana jest złą sławą głównie przez krążące legendy o bolesności tego zabiegu. Usunięcie ósemek odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które neutralizuje nieprzyjemne doznania. Pacjent może odczuwać jedynie nacisk wywierany na tkanki podczas operacji. W niektórych przypadkach stomatolog może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu pod narkozą.

W zależności od warunków anatomicznych, zabieg może wyglądać nieco inaczej. Gdy ząb jest wyrżnięty, najczęściej wystarczy rozchwiać go odpowiednimi narzędziami i w całości wyjąć z zębodołu. Większe wyzwanie stanowią dolne zęby mądrości lub zęby nie do końca wyrżnięte. Konieczne są wtedy manipulacje na otaczającej ząb kości oraz błonie śluzowej.

Po wykonaniu zabiegu chirurg często zakłada szwy. Zapobiegają one rozejściu się rany, zmniejszają krwawienie i ułatwiają gojenie. Typowo zdejmuje się je w 7 dni po zabiegu, ale niekiedy stomatolog decyduje się na pozostawienie szwów nieco dłużej.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Chirurgiczne usuwanie ósemek pod narkozą

Z uwagi na łatwiejszą procedurę oraz niższe ryzyko powikłań, bardziej popularne są zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy jednak pojawia się konieczność zastosowania narkozy. Wskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego w stomatologii to:

 • pacjenci niewspółpracujący (np. dzieci lub osoby cierpiące z powodu zaburzeń psychicznych),
 • ekstrakcja wielu zębów,
 • uczulenie na leki, używane do znieczulenia miejscowego,
 • bardzo duży lęk przed zabiegiem w znieczuleniu miejscowym.

W przypadku ekstrakcji ósemek, do najczęstszych powodów użycia narkozy należą skrajna dentofobia (strach przed zabiegami dentystycznymi) oraz usunięcie kilku zębów jednocześnie.

Znieczulenie ogólne polega na podaniu pacjentowi leków, które wprowadzają go w stan podobny do snu, podczas którego nie odczuwa bólu. Przed wprowadzeniem pacjenta w narkozę konieczna będzie konsultacja z anestezjologiem i wypełnienie specjalnej ankiety.

Po zakończonym zabiegu następuje wybudzanie. Po narkozie potrzeba zwykle kilku godzin, aby pacjent doszedł do siebie. W razie wystąpienia niepokojących objawów, konieczny będzie szybki kontakt z lekarzem.

Koordynacja ruchowa i czas reakcji po narkozie mogą ulegać osłabieniu, więc nie należy w tym samym dniu prowadzić samochodu.

Chirurgiczne usuwanie ósemek ile trwa?

Czas trwania zabiegu usuwania ósemek uzależniony jest od wielu różnych czynników:

 • liczby usuwanych zębów,
 • warunków anatomicznych,
 • dostępnych metod i narzędzi,
 • doświadczenia chirurga,
 • dodatkowych procedur.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Przy sprzyjających warunkach anatomicznych i nieskomplikowanym ustawieniu zęba mądrości, sprawny stomatolog jest w stanie pozbyć się ósemki w krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że cała procedura trwa nieco dłużej. Przed samą ekstrakcją lekarz podaje znieczulenie.

Następnie należy odczekać kilka minut i dopiero wtedy przystępuje się do właściwej operacji.

Ranę po zabiegu należy zabezpieczyć szwami, często stosuje się podanie osocza bogatopłytkowego, ozonowanie i inne czynności mające na celu wspomaganie procesu gojenia, to wszystko wydłuża zabieg o kolejne minuty.

W wielu przypadkach ósemki nie rosną prawidłowo. Ząb mądrości rozwijający się w pozycji poziomej („leżąca ósemka”) powoduje stłoczenie i przesuwanie pozostałych zębów w jamie ustnej.

Nie wyrznięte (zatrzymane) zęby mądrości mogą być przyczyną bólu, opuchlizny od zęba oraz zakażeń sąsiadujących tkanek.

W tych sytuacjach, zabieg może trwać dłużej z uwagi na dodatkowe procedury, takie jak uzyskanie dostępu do zęba czy dłutowanie.

Chirurgiczne usuwanie ósemek ile kosztuje?

Usunięcie zębów mądrości to zabieg, który wpisano w listę refundacyjną NFZ. Oznacza to, że może zostać wykonany bezpłatnie.

Bardzo długie kolejki oczekiwania na operację często skłaniają pacjentów, szczególnie odczuwających dokuczliwe dolegliwości, do wyboru leczenia w gabinecie prywatnym.

Chirurdzy stomatologiczni z gabinetów grupy Medicover Stomatologia dołożą wszelkich starań, aby przeprowadzić pacjenta przez leczenie w możliwie jak największym komforcie. Koszt takiego zabiegu zależy od wybranego miasta, a ostatecznej wyceny dokonuje stomatolog.

Za zwykłe usunięcie zęba stałego przyjdzie zapłacić w granicach 150-250 zł. Gdy zachodzi potrzeba chirurgicznego usunięcia ósemki, cena różni się w zależności od tego, w jakim stopniu kość szczęki lub żuchwy otacza ząb.

W przypadku częściowego zatrzymania wyrzynania, koszt zabiegu waha się między 300 a 450 zł. Bardziej skomplikowane operacje ekstrakcji zęba mądrości zatrzymanego całkowicie są nieco droższe.

W takich przypadkach należy się liczyć z rachunkiem, zaczynającym się od 400 zł w górę.

Niekiedy może się zdarzyć, że gabinet liczy sobie osobno za usunięcie zęba, a osobno za znieczulenie, zdjęcie pantomograficzne czy zdjęcie szwów. Najczęściej jednak, pozostałe usługi związane z usunięciem zęba mądrości są wliczane koszty samego zabiegu, który zamyka się w kwocie na poziomie 400-600 zł.

Chirurgiczne usuwanie ósemek rekonwalescencja

Największy wpływ na ostateczny wynik leczenia i zapobieganie ewentualnym powikłaniom ma sam pacjent. Stąd tak ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń po zabiegu wyrywania ósemek.

 W kilka godzin po zejściu z fotela stomatologicznego może pojawić się ból oraz obrzęk zapalny, związane z wcześniejszymi manipulacjami na tkankach.

Taki stan trwa zazwyczaj 2-3 dni, a ulgę mogą przynieść przyjmowane przez pacjenta leki przeciwbólowe oraz chłodne kompresy przykładane w okolicę policzka. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Na czas rekonwalescencji warto zaprzestać palenia papierosów, spożywania alkoholu, pokarmów twardych oraz produktów bogatych w kofeinę. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i wytworzeniu optymalnych warunków do gojenia pomogą specjalne płukanki oraz delikatne szczotkowanie zębów.

Po skończonym zabiegu warto dopytać dentystę o szczegóły i polecane preparaty. Jeżeli objawy stanu zapalnego, takie jak ból oraz opuchlizna, po kilku dniach będą utrzymywały się na stałym poziomie lub wzrastały, a dodatkowo pojawi się gorączka, to znak, aby jak najszybciej odwiedzić stomatologa.

Powyższe dolegliwości mogą wskazywać na zakażenie rany, co będzie wiązało się z koniecznością przyjmowania antybiotyku.

Podsumowując, ósemki są  zębami, które w toku ewolucji straciły swoją funkcję, a dodatkowo szybko się psują z uwagi na ich lokalizację. Najlepszym sposobem leczenia zębów mądrości okazuje się ich usunięcie. Zabieg nie należy do skomplikowanych i przy dobrych warunkach anatomicznych pacjent spędza na fotelu dentystycznym niewiele czasu.

Operację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, ale w zależności od potrzeb stosuje się również znieczulenie ogóle (narkozę). Po zabiegu warto przestrzegać zaleceń lekarza. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko powikłań i ułatwimy gojenie rany.

Natomiast samo leczenie warto rozpocząć od konsultacji lekarza specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej.

Dowiedz się więcej:

‘Surgical removal of third molars ‘https://www.bmj.com/content/309/6955/620.extract

‘Indications for surgical removal of supernumerary teeth in the premaxilla’https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300978586800850

‘Paracetamol for pain relief after surgical removal of lower wisdom teeth’https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004487.pub2/abstract

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania, przebieg, powikłania, zalecenia

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Chirurgiczne usuwanie ósemki to zabieg rutynowo wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Bezpośrednią przyczyną jest zwykle zaawansowana próchnica lub nieprawidłowe ułożenie zęba w łuku zębowym. Warto wiedzieć, jak przebiega zabieg usunięcia zęba mądrości oraz czego unikać bezpośrednio po nim.

Stomatolog w oparciu o badanie wewnątrzustne oraz ocenę badań obrazowych (RTG lub tomografii komputerowej) ustala, czy wskazana jest ekstrakcja zęba mądrości. Zwykle decyduje o tym położenie ósemki w łuku zębowym oraz jej zdrowie. Najczęstszym powodem usuwania ósemki są zaawansowane zmiany próchnicze. 

Zęby mądrości mogą być także nieprzydatne czynnościowo oraz stanowić źródło powikłań. Dość powszechnie zęby mądrości usuwane są przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego (np.: gdy prowadzą do stłoczenia zębów przednich czy dystalizacji zębów bocznych).

Ósemki zatrzymane częściowo lub całkowicie często powodują ból oraz przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych czy owrzodzeń. Należy wówczas jak najszybciej udać się do stomatologa, gdyż może się okazać, że konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Przed wizytą, w celu złagodzenia procesu zapalnego i związanego z nim bólu, warto stosować płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Jeśli nie ma przeciwwskazań, taki płyn może być używany także po ekstrakcji (w drugiej lub trzeciej dobie).

You might be interested:  Wnętrostwo u dzieci i dorosłych – leczenie, operacja, powikłania

Warto postawić na preparat, który, poza wspomnianą chlorheksydyną, zawiera składniki, takie jak CPC (Cetylpiryridinium Chloride), które neutralizuje toksyny odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.

W paście do zębów warto zwrócić uwagę na witaminę E o działaniu antyoksydacyjnym czy Aloe Vera o właściwościach łagodzących.    

Chirurgiczne usuwanie ósemki poprzedzone jest podaniem właściwie dobranego znieczulenia. Zwykle wymaga od stomatologa nacięcia błony śluzowej oraz rozseparowania korzeni zęba mądrości przy użyciu odpowiednich wierteł.

Ułatwi to wyrwanie zęba oraz zminimalizuje ryzyko utraty tkanek w najbliższym jego otoczeniu. Następnie konieczne jest rozchwianie korzeni poprzez zastosowanie dźwigni (dłutowanie).

Ostatecznie ząb jest wyjmowany z jamy ustnej za pomocą kleszczy chirurgicznych.

Gdy usuwany jest ząb zatrzymany w kości, niezbędne jest nacięcie błony śluzowej oraz usunięcie fragmentu kości nad zębem. Pozwala to na uzyskanie dostępu do wyrywanej ósemki.

Zwykle zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki kończy się założeniem kilku szwów w celu zamknięcia powstałej rany.

Dowiedz się, jak wygląda leczenie zęba zatrzymanego

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest jednym z zabiegów rutynowo wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania. Przede wszystkim należy wykonać zdjęcie RTG pantomograficzne, które zobrazuje uzębienie obu szczęk. Czasem diagnostykę uzupełnia się o badanie tomografii komputerowej, co pozwala określić lokalizację zęba względem kanału nerwu żuchwowego. 

Należy zgłosić stomatologowi występowanie chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy).

Jeśli na stałe przyjmowane są leki zmniejszające krzepliwość krwi, także trzeba uprzedzić o tym stomatologa i postępować zgodnie z jego wskazówkami.

Dodatkowo zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko WZW typu B. Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości można przeprowadzić po podaniu co najmniej dwóch (z trzech wymaganych) dawek. 

Termin zabiegu lepiej ustalać z uwzględnieniem 2–3 dni z mniejszą aktywnością. Opuchlizna po wyrwaniu ósemki może stać się w tym czasie źródłem dyskomfortu.

W dniu zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów (na ok. 12 godzin przed wyrwaniem zęba) oraz spożywania napojów alkoholowych. Warto do dentysty udać się najedzonym.

 Należy również zadbać o higienę jamy ustnej, czyli dokładnie wyszczotkować i wynitkować zęby.

Kobiety powinny planować chirurgiczne usuwanie ósemki uwzględniając cykl miesiączkowy. Nie zaleca się takiego zabiegu na dwa dni przed miesiączką i w trakcie dwóch pierwszych dni cyklu. W przypadku ciąży doradza się przełożenie procedury na okres po porodzie

Usuwanie chirurgiczne ósemki jest procedurą wykonywaną w znieczuleniu. Metoda oraz środek zniesienia bólu są dobierane indywidualnie do pacjenta. Należy uprzedzić stomatologa o występowaniu uczulenia na leki, w tym zwłaszcza środki znieczulające.

Najczęściej wyrywanie zęba mądrości przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pozwala to na w pełni bezpieczne i skuteczne zniesienie bólu. Podczas zabiegu odczuwalne są jednak niezbyt przyjemne doznania (tj.: uczucie ucisku na kość szczęki, ciągnięcie zęba).

 

Usuwanie ósemek pod narkozą,czyli w znieczuleniu ogólnym, również jest możliwe. Zwykle przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub dzieci. Niekiedy proponowane jest również osobom z bardzo silnym lękiem przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi.

Ból dziąsła po chirurgicznym usunięciu ósemki jest typowym objawem. Staje się coraz bardziej odczuwalny wraz ze zmniejszającym się oddziaływaniem środka znieczulającego miejscowo. Rana po wyrwanym zębie jest zwykle bolesna przez 2–3 dni. Dolegliwości bólowe mogą jednak utrzymywać się do 7 dni. Zaleca się łagodzić je doustnymi środkami przeciwbólowymi. 

Przez kilka godzin po chirurgicznym usunięciu ósemki należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Po tym okresie doradza się dietę półpłynną do końca dnia.

Powikłania po chirurgicznym usunięciu ósemki nie są częstym zjawiskiem. Zwykle po zabiegu dokuczliwy jest ból. Może wystąpić krwawienie z dziąsła. Jeśli dobę po wyrwaniu zęba mądrości dolegliwości bólowe zaczynają się nasilać wraz z towarzyszącym ogólnym osłabieniem i gorączką, należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu wykluczenia rozwoju powikłań.

Standardowo nie zaleca się antybiotyku po usunięciu ósemki. Podaje się go, gdy zaistnieje potrzeba. Rzadko dochodzi do otwarcia zatoki czy uszkodzenia sąsiednich zębów jako powikłanie po wyrwaniu ósemki. 

W niewielu przypadkach występuje też poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół). Może również dojść do uszkodzenia gałęzi czuciowych nerwu trójdzielnego, jeśli ekstrakcji poddawany jest ząb zlokalizowany blisko kanału żuchwy.

Sprawdź, czym jest przetoka zębowa i jak ją leczyć

Ogólny dyskomfort związany z chirurgicznym usuwaniem zęba może być odczuwany przez ok. 2–3 dni po zabiegu. Wówczas utrzymuje się opuchlizna. Pomocne w jej zmniejszeniu mogą być zimne okłady na policzek. Proces gojenia się rany po wyrwaniu zęba zależy w dużej mierze od higieny oraz przestrzegania zaleceń stomatologa. 

Uczucie osłabienia po zabiegu ustępuje stopniowo w przeciągu kilku godzin. Dolegliwości bólowe z każdym dniem zmniejszają swoje nasilenie, jeśli nie dochodzi do występowania powikłań. Mogą jednak utrzymywać się do tygodnia. Stomatolog doradzi właściwe środki przeciwbólowe. 

Do dwóch dni po zabiegu warto ograniczyć spożywanie bardzo gorących napojów (kawy i herbaty) oraz pokarmów twardych (tj.: orzechy, jabłka). Palenie papierosów również nie jest wskazane, gdyż nikotyna wpływa niekorzystnie na ukrwienie rany i wydłuża proces jej gojenia. Odradza się uprawianie intensywnego wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji po chirurgicznym usunięciu ósemki. 

Należy pamiętać, że szwy po usunięciu ósemki zwykle zdejmuje się po siedmiu dobach.

Przeczytaj, jakie są przyczyny opuchlizny policzka

Pakiet bezpłatnych świadczeń stomatologicznych udzielanych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje między innymi ekstrakcję zęba. Zatem chirurgiczne usuwanie ósemek na NFZ jest możliwe, ale zwykle wymaga wyznaczenia terminu wykonania zabiegu. 

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia ósemki w gabinetach świadczących usługi stomatologiczne w ramach umowy z NFZ jest zwykle, niestety, dość długi.

Cena chirurgicznego usunięcia ósemek w gabinecie prywatnym zależy od indywidualnego cennika i różni się zależnie od renomy placówki. Ekstrakcja chirurgiczna to zwykle ok. 250–350 zł w przypadku zęba prawidłowo wyrżniętego.

Jeśli zachodzi konieczność wyrwania ósemki zatrzymanej koszt zabiegu wzrasta do 450–800 zł. Usługa staje się jeszcze droższa, gdy ząb mądrości ulega przemieszczeniu. Wówczas za wizytę u stomatologa można zapłacić w granicach 800–1000 zł.

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej i nie zastępują profesjonalnej opinii lub diagnozy lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Chirurgiczne usunięcie zęba – na NFZ czy prywatnie? – Poradnik.medinfo.pl

Chirurgiczne usunięcie zęba to zabieg dość popularny, a jednocześnie inwazyjny, przez co wymaga przygotowania i bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarza. Wokół chirurgicznego usunięcia zęba krąży wiele mitów powodujących niepotrzebny strach i stres przed zabiegiem.

Chirurgiczna ekstrakcja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy zwykłe usunięcie nie jest możliwe, np. gdy ząb jest pozbawiony korony, a pozostały same korzenie. W celu chirurgicznego usunięcia zęba należy zgłosić się do gabinetu chirurga szczękowo-twarzowego.

Przeczytaj czy można ten zabieg wykonać w ramach NFZ i jak długo będziesz czekał w kolejce.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Chirurgiczne usunięcie zęba w ramach NFZ

Chirurgiczne usunięcie zęba jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjent może go wykonać bezpłatnie, w każdym gabinecie, który posiada podpisany kontrakt z NFZ na tego rodzaju świadczenie.

Dotyczy to wszystkich zębów, zarówno niezwykle popularnych zębów mądrości, jak i każdego innego zęba, który wymaga tego rodzaju zabiegu.

Decydując się na chirurgiczną ekstrakcje zęba w ramach NFZ, pacjent nie zapłaci również za znieczulenie.

W ramach NFZ funkcjonuje również doraźna pomoc stomatologiczna – pacjenci mogą tam uzyskać pomoc w nagłych przypadkach, np. bólu zęba. Należy pamiętać, że dyżury te działają jedynie w godzinach wieczornych i nocnych, tj. od 19.00 do 7.00 (pn.-pt.

) oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni świąteczne. Niektórzy pacjenci myślą, że udając się do takiej placówki z bólem zęba ominą kolejkę osób oczekujących na chirurgiczne usunięcie.

Nic bardziej mylnego, jak sama nazwa wskazuje, w takich placówkach pacjent otrzyma doraźną pomoc, co oznacza, że jeżeli ząb będzie wymagał usunięcia i będzie to mógł zrobić stomatolog, wówczas ząb zostanie usunięty.

You might be interested:  Gronkowiec skórny – jak można się zarazić, objawy i leczenie antybiotykiem

W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie konieczna będzie interwencja chirurga szczękowo-twarzowego pacjent otrzyma doraźną pomoc w celu zniwelowania bólu i zostanie skierowany do poradni chirurgii szczękowo-twarzowej.

Chirurgiczne usunięcie zęba na NFZ i prywatnie – jak długo czeka się na zabieg?

Na zabieg chirurgicznego usunięcia zęba w ramach NFZ pacjent musi oczekiwać w kolejce. Zwykle czas ten nie przekracza 1-2 miesięcy. Zdarza się jednak, że pacjent zmuszony jest tkwić w kolejce nawet ponad pół roku. Wszystko zależy od doświadczenia i rangi specjalisty, u którego planowane jest wykonanie zabiegu.

Ponadto wpływ może mieć także okres w ciągu roku – wiąże się ze stanem wyczerpania kontraktu z NFZ na tego typu zabiegi. Na początku roku kalendarzowego zazwyczaj kolejka oczekujących jest krótsza.

Bywa tak, że ze względu na silne dolegliwości bólowe i dyskomfort chory nie jest w stanie tak długo czekać, wówczas nie pozostaje mu nic innego jak wykonać usunięcie zęba prywatnie. W tym przypadku kolejki są znaczne krótsze, zwykle pacjent zostaje przyjęty na bieżąco.

Przed udaniem się do prywatnego gabinetu warto sprawdzić czas oczekiwania w kilku miejscach, czasem nawet innym mieście, jeżeli pacjent ma możliwość dojazdu. Zdarza się, że czas oczekiwania w różnych miejscach znacznie się różni.

Jak należy przygotować się do zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba? – sprawdź jakie musisz ponieść koszty dodatkowe

Przed planowanym zabiegiem chirurgicznego usunięcia zęba pacjent powinien wykonać zdjęcie pantomograficzne, zwyczajowo nazywane panoramą, które umożliwi lekarzowi ocenę położenia zęba, przebieg korzeni itp.

Należy pamiętać, że w celu wykonania takiego zdjęcia zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie wymagane jest skierowanie. NFZ refunduje zdjęcie pantomograficzne z opisem 1 raz na 3 lata, po przekroczeniu tego limitu, pacjent musi pokryć koszt z własnej kieszeni.

Niektórzy lekarze wymagają również przedstawienia aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Przed zabiegiem pacjent powinien zjeść posiłek, przyjąć stale przyjmowane leki, a dzień przed wypocząć i w miarę możliwości zrelaksować się.

Przed chirurgicznym usunięciem zęba kategorycznie zabrania się picia alkoholu, ponieważ powoduje on zakwaszenie organizmu, co skutkuje obniżeniem skuteczności środków znieczulających.

Chirurgicznego usunięcia zęba – cena zabiegu prywatnie

Koszt chirurgicznego usunięcia zęba waha się w granicach 200-500 zł.

Do ceny chirurgicznej ekstrakcji należy doliczyć koszt zdjęcia pantomograficznego (około 50 zł) oraz cenę antybiotyku zażywanego po zabiegu.

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent nie ponosi kosztów usunięcia zęba, NFZ refunduje 1 pantomograf na 3 lata, jeżeli pacjent wykorzysta ten limit, zdjęcie musi wykonać we własnym zakresie.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia zęba?

Ekstrakcja zęba polega na usunięciu zęba z zębodołu. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu odpowiednich narzędzi takich jak: kleszcze, dźwignia itp. Jest to trudna i dość inwazyjna procedura, przez co może być wykonywana przez specjalistę chirurga szczękowo-twarzowego.

Chirurgiczne usuwanie zęba wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, poprzez podanie zastrzyku znieczulającego, w wyjątkowych przypadkach, np. gdy usuwany jest więcej niż jeden ząb, lekarz może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Bardzo często rana po chirurgicznym usuwaniu zęba zaopatrywana jest w szwy.

Wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba

Najczęstszym powodem chirurgicznego usunięcia zęba jest zaawansowana choroba zęba, którego nie da się już odbudować mniej inwazyjnymi metodami. Dość popularnym powodem jest również zatrzymanie zębów mądrości. Ekstrakcji zębów poddawani są także pacjenci ze zbyt ciasną jamą ustną, zwłaszcza gdy jest ona przygotowywana do założenia, korygującego wady zgryzu, aparatu ortodontycznego.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba

Po wykonaniu usunięcia zęba pacjent przez około dwie godziny nie może spożywać posiłków, stąd tak ważne jest zjedzenie przed zabiegiem. Później zaleca się posiłki chłodne i najlepiej płynne. Należy zastosować delikatną dietę niedrażniącą śluzówki, wykluczyć potrawy ostre i pikantne.

Wychodząc z gabinetu lekarz najczęściej wypisuje receptę na antybiotyk, który ma złagodzić ból i opuchliznę. Warto również zaopatrzyć się w ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać palenia papierosów, intensywnego płukania ust i czyszczenia zębów w pobliżu rany.

Ograniczyć, a najlepiej wyeliminować picie kawy i alkoholu.

Po zabiegu przez około 2 dni należy powstrzymać się od ciężkiej pracy fizycznej. Zdarza się, że lekarz uzna za konieczne wystawienie zwolnienia lekarskiego na kilka dni.

Zwykle 2 dni po zabiegu pacjent wraca do normalnego trybu życia, ale przez około tydzień musi jeszcze uważać, aby nie urazić rany.

Jeżeli w trakcie zabiegu zaistniała konieczność założenia szwów często są to szwy samorozpuszczalne, w przypadku szwów niewchłanianych konieczna będzie kolejna wizyta w celu ich usunięcia.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Chirurgiczne usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć o wyrywaniu zębów mądrości? – Klinika Stomatologiczna Impladent

Usuwanie ósemek to zabieg, który wśród pacjentów często wywołuje strach i budzi wiele wątpliwości. Niesłuszne przekonanie, że ekstrakcja wiąże się z bólem sprawia, iż część osób rezygnuje z wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety może to skutkować poważnymi powikłaniami.  

Dlaczego należy usuwać ósemki? Najczęstsze wskazania do ekstrakcji

Zęby mądrości, potocznie nazywane ósemkami, są trzecimi i zarazem ostatnimi zębami trzonowymi u człowieka. Z reguły wyrzynają się one pomiędzy 17 a 26 rokiem życia, jednak u niektórych osób mogą się pojawić znacznie później. Proces ten jest zazwyczaj bolesny i może wiązać się z dyskomfortem.

 Dzieje się tak ponieważ wyrzynającą się ósemkę pokrywa dziąsło, które tworzy tzw. kieszonkę. Gromadzące się w niej resztki pokarmowe stwarzają idealne warunki do rozwoju szkodliwych bakterii i powodują problemy z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej. To z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy i może być m.in.

przyczyną stanu zapalnego oraz opuchlizny. Kolejnym zaleceniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek jest ich nieprawidłowy wzrost (np. wyrzynanie się pod nieodpowiednim kątem) lub brak miejsca w łuku zębowym, co skutkuje tłoczeniem się zębów.

Zdarzają się też przypadki, że ósemki w ogóle nie wyrastają i dopiero po zrobieniu zdjęcia RTG okazuje się, że zęby zatrzymały się w kości.

Usuwanie ósemek – wskazania:

 • ból i powracający stan zapalny,
 • zmiany próchnicze,
 • brak miejsca na ząb,
 • ropień, zgorzel lub torbiel zębopochodna,
 • częściowe wyrżnięcie zęba,
 • całkowite zatrzymanie zęba,
 • leczenie ortodontyczne.

Na czym polega zabieg usuwania ósemek?

Wbrew obiegowej opinii operacyjne i chirurgiczne usuwanie zębów mądrości (inaczej nazywane dłutowaniem ósemek) nie jest ani bolesne ani skomplikowane.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje tomografię komputerową.

Dopiero na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog może sprawdzić położenie korzeni i ocenić czy usunięcie zęba jest niezbędne. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda, rekonwalescencja, cena

Wyrzynające się ósemki mogą być przyczyną powracającego stanu zapalnego, powodując przy tym ból i obrzęk.

 Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg szczękowy. Sam zabieg trwa około godziny, jest bezpieczny oraz bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu. Operacja często przeprowadzana jest z użyciem mikroskopu, dzięki czemu specjalista ma dokładny wgląd w stan zęba. Rana powstała po wyrwaniu ósemki jest zabezpieczana i dokładnie oczyszczana za pomocą ozonu. Kilka godzin po zabiegu w miejscu usunięcia zęba może pojawić się bolesny obrzęk. Stan ten jest całkowicie naturalny, a jego objawy da się załagodzić poprzez stosowanie zimnych okładów. Dopóki zębodół się nie zamknie (a trwa to zazwyczaj około tygodnia) należy wyeliminować ze swojej diety produkty zawierające alkohol i kofeinę, nie wolno także palić papierosów. W przeciwnym razie może dojść do powikłań – wystąpienia stanu zapalnego, problemów z gojeniem rany.

Jak się przygotować do ekstrakcji zębów?

Oczywiście należy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej.

Bardzo ważne jest także, aby przed zabiegiem zjeść posiłek, ponieważ kilka godzin po ekstrakcji ósemki nie wolno spożywać twardych i ciepłych pokarmów.

W trakcie rekonwalescencji dobrze jest też zrezygnować z aktywności fizycznej, która może wzmagać ból. Jeśli natomiast palisz papierosy, to na 12 godzin przed operacją musisz ich bezwzględnie unikać. 

Nie zwlekaj – umów się na konsultację ze specjalistą

Warto wiedzieć, że częściowo wyrżnięte ósemki stanowią idealne miejsce dla rozwoju bakterii powodujących zapalenie dziąseł oraz przyzębia. Co więcej – mogą one przedostać się do organizmu i stać się przyczyną innych poważnych chorób, np.

zapalenia opon mózgowych. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu. Im wcześniej umówisz się na konsultację ze specjalistą tym lepiej.

You might be interested:  Zespół möbiusa – przyczyny, objawy i leczenie

Zwłaszcza, że chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem bezbolesnym, krótkim i nieskomplikowanym.

Wyrywanie 8, chirurgiczne usuwanie ósemek (zębów mądrości)

2020 – 04

2020 – 02

 • Narkoza u dentysty. Co warto wiedzieć?

2020 – 01

 • Stare plomby a nowoczesne wypełnienia

2019 – 12

 • Flow Injection, czyli szybki i prosty sposób na odmianę uśmiechu

2019 – 11

2019 – 10

 • Dlaczego warto zmienić protezę ruchomą na mocowaną na implantach?
 • 2019 – 09
 • 2019 – 07
 • 2019 – 05
 • 2019 – 04
 • 2019 – 03
 • 2019 – 02
 • 2019 – 01
 • 2018 – 12
 • 2018 – 11
 • 2018 – 09
 • 2018 – 08
 • Diastema – czy należy usunąć?

2018 – 07

 • Fluor – co warto wiedzieć o tym pierwiastku?

2018 – 04

 • Wywiad z ortodontą – Nowoczesna ortodoncja

2018 – 03

2018 – 01

 • Choroby przyzębia – kiedy warto zgłosić się do dentysty?

2017 – 12

 • Jak poradzić sobie z dentofobią?

2017 – 11

 • Nowoczesne wypełnienia zębów

2017 – 10

 • Jak uniknąć nadwrażliwości zębów?

2017 – 08

 • Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Checklista.

2017 – 07

 • Czy wiesz, że bieganie może niszczyć Twoje zęby?

2017 – 06

 • 2 proste sposoby na uzupełnienie pojedynczego braku zębowego

2017 – 05

2017 – 04

 • 7 sposobów na uchronienie dziecka od lęku przed dentystą
 1. 2017 – 02
 2. 2017 – 01
 3. 2016 – 12
 • Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty – wskazania i przebieg

2016 – 11

2016 – 10

 • Przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie
 • Implanty zębów a cukrzyca

2016 – 09

 • Rodzicu, zalakuj zęby swojego dziecka.

2016 – 08

2016 – 07

 • Boisz się dentysty? Nie tylko Ty!
 • 2016 – 06
 • 2016 – 05
 • 2016 – 04
 • 2016 – 03
 • 2016 – 02
 • 2015 – 12
 • Licówki, czym są, jak wygląda leczenie, jakie są ceny?

2015 – 11

 • Invisalign – rewolucja w prostowaniu zębów, bez bólu i dyskomfortu.

2015 – 10

 • Co musisz wiedzieć o chorobie okluzyjnej?

2015 – 09

 • Zadbaj o swoje zęby, usuń kamień nazębny.

2015 – 08

 • Jaką wybrać pastę do zębów?

2015 – 07

 • Z jakimi marzeniami trafiła do nas Ilona Wolny?

2015 – 06

 • Nosisz aparat? Zobacz jak dbać o jamę ustną.

2015 – 05

 • Kolejne video opinie naszych pacjentów. Tym razem po norwesku!

2015 – 04

 • Dlaczego warto wymienić plomby i czym jest Enamel?

2015 – 03

 • Prawdziwe historie naszych pacjentów

2015 – 02

 • Czym jest choroba okluzyjna?

2015 – 01

 • Licówka cienka jak soczewka

2014 – 12

 • Dieta aparatowa, czyli jaka?

2014 – 11

 • Dlaczego Barbara poleca nas swoim znajomym?

2014 – 10

 • Doświadczenia Patrycji z aparatem ortodontycznym

2014 – 09

 • Kolejne wideo, opinie naszych pacjentów

2014 – 08

 • Kolejny iPad znalazł nowego właściciela

2014 – 07

 • Implanty zębowe – wieczysta gwarancja!

2014 – 06

 • 4 luty – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

2014 – 05

 • Czwarte Dni Ortodoncji w Katowicach

2014 – 04

 • 9 prostych sposobów na biały uśmiech

2014 – 03

 • Przyjdź na bezpłatne Dni Ortodoncji

2014 – 02

 • Czy letnia dieta szkodzi zębom?

2014 – 01

 • Dzień pozytywnego myślenia

2013 – 12

 • Prosty sposób, aby nie bać się dentysty

2013 – 11

 • Czwarta edycja Dni Implantów

2013 – 10

 • Masz wizytę u dentysty, ale nie wiesz co zrobić z dzieckiem?

2013 – 09

 • Nasz stomatolog doceniony w ABC Zdrowie

2013 – 08

 • Kim jest Jim Collins i dlaczego jest on tak ważny dla Dentim Clinic?

2013 – 07

 • Cyfrowa wizualizacja uśmiechu

2013 – 06

 • Jakość leczenia i … Wiktoria

2013 – 05

 • Dlaczego nasi stali pacjenci wracają ze swoimi znajomymi?

2013 – 04

2013 – 03

 • Kolejny konkurs rozstrzygnięty!

2013 – 02

 • Nie ruchoma, a stała – proteza nie musi przeszkadzać

2013 – 01

2012 – 12

 • 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ortodontę

2012 – 11

 • Bezbolesne leczenie stomatologiczne

2012 – 10

2012 – 09

 • Uważaj co jesz, ale nie odmawiaj sobie…

2012 – 08

Chirurgiczne usuwanie ósemek. Jak wygląda i kiedy się je wykonuje?

Ząb 8 jest nazywany zębem mądrości, ale mało kto z tytułu jego posiadania jest mądrzejszy, chyba że chodzi o dodatkową wiedzę z zakresu stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej.

Na przestrzeni lat  ilość zębów u człowieka nie zmieniła się, natomiast na skutek zmiany diety (spożywamy produkty coraz bardziej przetworzone, wymagające mniej wysiłku podczas żucia) kości szczęki i żuchwy są coraz mniejsze. Na efekt tej dysproporcji nie trzeba było długo czekać. Zęby mądrości wyrzynają się jako ostatnie i z reguły brakuje dla nich miejsca.

Rozpoczynają się wtedy kłopoty.

Podstawowym wskazaniem do usunięcia ósemek jest ich zatrzymanie, inaczej nazywane zaklinowaniem lub zatopieniem. Oznacza to, że zęby nie mają wystarczającej przestrzeni na to, aby prawidłowo się wyrzynać. Zostają zatem zatrzymane, generując szereg dolegliwości – najczęściej jest to uciążliwy ból ósemki, a także mnóstwo komplikacji zdrowotnych.

Kiedy konkretnie planujemy zabieg chirurgicznego usunięcia zęba.

Gdy:

 • ząb jest całkowicie nieprzydatny,
 • występują nawrotowe stany zapalne i bólowe ( coraz częściej i częściej, utrudniając normalne funkcjonowanie),
 • brak jest możliwości prawidłowego wzrostu zęba – utrudnione lub niemożliwe wyrzynanie,
 • próchnica zęba mądrości (ciężko jest wyleczyć, jak nic nie widać),
 • choroby przyzębia( tworzą się mega kieszonki),
 • resorpcja zewnętrzną ( ósemka uciska na obecną w buzi siódemkę i po prostu kawałek po kawałku ją zjada, w efekcie możemy stracić oba te zęby)
 • wskazania ortodontyczne ( ósemki naciskają do przodu, a siekacze tłoczą się, pogarszając efekt estetyczny) ,
 • zmiany patologiczne, generowane nieprawidłowym wzrostem zęba (np. torbiele).

Dobrze. Jesteśmy „ szczęśliwymi” posiadaczami zębów mądrości i wiemy, że należy je usunąć. Co dalej?

Na obecnym poziomie diagnostyki radiologicznej konieczne jest wykonanie pantomogramu (zdjęcie 2D) , ale czasami jest potrzebna lepsza wizualizacje zęba.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać CBCT ( tomografia komputerowa o niezbyt dużym napromieniowaniu, ale pokazująca lokalizację zęba i wszystkich innych okolicznych nerwów, naczyń krwionośnych, kości w 3D).

Teraz już chirurg szczękowy widzi wszystko i ma w pełni możliwość ocenić skalę trudności zabiegu.

Teraz tylko trzeba podjąć decyzje czy wystarczy znieczulenie miejscowe (zastrzyk w dziąsło), czy raczej myśleć o narkozie?

Jeżeli zabieg jest wykonywany w tzw. trybie planowym ( myśmy go zaplanowali, a nie ból zęba „zaplanował” nam wizytę u chirurga), nie ma intensywnego stanu zapalnego to raczej nie.

Ale!!!

Znieczulenie miejscowe niestety nie eliminuje uczucia dotyku i ucisku, zabieg chwile potrwa ( około godziny) i jeżeli jako pacjent wiemy, że to będzie dla nas problem, to zdrowy rozsądek sugeruje rozważenie znieczulenia ogólnego.

Chirurg nacina dziąsło, wykonuje otwór w kości, wyciąga ząb w całości lub czasami po kawałku, czyści kość, płucze, zakłada kilka szwów i teoretycznie już koniec.

Musimy pamiętać, że na pamiątkę zostaje nam dziura w kości wielkości 1cm*1cm*1cm lub większa. Zawsze powinniśmy rozważyć zastosowanie preparatu kościozastępczego i wypełnić nim tą dziurę w kości. Powinno to polepszyć gojenie i przyspieszyć proces odbudowy kości.

Jest to pytanie niełatwe, bo ząb, zębowi nierówny. To samo dotyczy umiejętności chirurga i współpracy ze strony pacjenta. Natomiast opierając się na statystyce (ona jest wszędzie, w każdej dziedzinie naszego życia) można stwierdzić, że zabieg ten trwa około 1 godziny.

Istnieje taka niepisana zasada, że im dłużej trwa chirurgiczne usuwanie zęba, tym dłużej trwa gojenie. Dodatkowo pacjent powinien dość rygorystycznie stosować się do zaleceń po zabiegu, czyli:

 • przez 1-2 dni należy wykluczyć z diety gorące napoje (kawa, herbata), alkohol, nie palić papierosów
 • zalecane jest spożywanie silnie rozdrobnionych dań ( chodzi o to, aby nie dopuścić do wypłukania skrzepu z zębodołu (suchy zębodół), co wiąże się z silnym bólem i przedłużonym gojeniem)
 • ból należy łagodzić środkami przeciwbólowymi ( boleć ma prawo nawet do tygodnia czasu, to w końcu rana)
 • dobrze jest także zrezygnować z aktywności fizycznej na czas rekonwalescencji ( dla mnie jako pacjenta był to największy problem, nigdy w życiu się tak nie wynudziłem)
 • w niektórych sytuacjach lekarz może przepisać antybiotyk, który należy przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *