Choroba peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

Skrzywienie penisa jest przyczyną kompleksów wielu mężczyzn. Duża część tych przypadków dotyczy lekkiej krzywizny, która jest wyłącznie defektem kosmetycznym, nie przeszkadza we współżyciu i nie wywołuje bólu. Jednak w niektórych sytuacjach zakrzywienie jest tak duże, że wymaga ingerencji chirurga. Jak twierdzi dr Janusz Zajda, urolog z Warszawy, leczeniem operacyjnym w Polsce zajmuje się bardzo wąskie grono specjalistów. Jednak są oni niezwykle skuteczni, a sam zabieg przynosi pożądane efekty, uwalniając pacjentów od bólu i kompleksów.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

Szacuje się, że skrzywienie penisa występuje u ok. 1%-3% mężczyzn. Przyczyn jego powstawania może być kilka, a wśród nich występują schorzenia takie jak spodziectwo, wierzchniactwo czy choroba Peyroniego.

Ta ostatnia pojawia się najczęściej u mężczyzn w średnim wieku (ponad 60% chorych to mężczyźni w wieku 40-60 lat), choć opisywano przypadki wystąpienia skrzywienia penisa u pacjentów od 18 do 80 roku życia. Schorzenie wynika ze stwardnienia ciał jamistych prącia spowodowanego stanem zapalnym.

W jego efekcie występuje powolny proces włóknienia, co wywołuje skrzywienie penisa oraz ból podczas erekcji. Schorzenie nazywane jest także stwardnieniem plastycznym prącia i dotychczas nie udało się poznać jego przyczyny.

Prostowanie prącia może być koniecznością u pacjentów, u których wykonywano zabieg chirurgicznego leczenia prostaty. Dr Darren Katz, urolog z Freemantle Hospital w Perth (Australia), twierdzi, że dotyczy to 16% mężczyzn.

Powodem skrzywienia może być także nieprawidłowe zewnętrzne umiejscowienie ujścia cewki moczowej, indywidualna cecha organizmu bądź jakiś uraz (najwięcej zwolenników ma pogląd, iż skrzywienie jest następstwem pęknięć błony białawej prącia związanych z aktywnością płciową).

Wada może być wrodzona bądź nabyta i nie zawsze musi się z nią wiązać zabieg chirurgiczny – skrzywienie penisa może być tylko defektem estetycznym.

Głównymi wskazaniami do operacji są duże trudności lub brak możliwości odbycia stosunku płciowego, dyskomfort lub ból mężczyzny (albo jego partnerki) w czasie współżycia, a także kompleksy związane ze skrzywieniem prącia, które niejednokrotnie rzutują na całe życie mężczyzny.

Negatywny wpływ na psychikę i upośledzenie życia seksualnego posiadacza skrzywionego penisa to poważne przesłanki do zabiegu chirurgicznego.

Prostowanie penisa – metody

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja Skrzywiony penis

Istnieje kilka metod korekty skrzywienia penisa, a wybór jest uzależniony od rodzaju wady i przyczyn jej wystąpienia. Prócz zabiegów chirurgicznych stosowane są również iniekcje sterydów wprowadzane bezpośrednio do ciał jamistych oraz leczenie farmakologiczne, polegające m.in. na podawaniu pacjentowi kolchicyny, para-aminobenzoesanu potasu lub witaminy E. Popularność stosowanych środków potwierdza prof. Janusz Darewicz w artykule „Choroba Peyroniego: kontrowersje, hipotezy, koncepcje leczenia’, opublikowanym w 1997 roku w „Urologii Polskiej’. Niektórzy mężczyźni zaopatrują się też w specjalne aparaty do prostowania prącia, jednakże korzystanie z nich jest obarczone dużym stopniem ryzyka, choćby z racji tego, iż dany mężczyzna stosuje je samodzielnie – bez konsultacji i kontroli lekarskiej.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik zabiegowych jest plastyka ciał jamistych sposobem Nesbita. Operacja tą metodą polega na wycięciu „okienka’ w otoczce białawej prącia po stronie przeciwnej do płytki wywołującej krzywiznę, a następnie poprzecznym zszyciu brzegów powstałej rany.

Przed wykonaniem cięcia lekarz wywołuje tzw. sztuczny wzwód wlewem roztworu soli fizjologicznej. Chirurg zakłada specjalne szwy na przeciwległą stronę skrzywienia, które następnie po ok. 2 miesiącach obrastają nową tkanką, tworząc tym sposobem silny zrost trzymający skrzywienie.

W wyniku zwężenia tej części prącia, gdzie nie ma zmian bliznowatych, następuje wyprostowanie penisa i – co dla sporej części mężczyzn jest głównym powodem wahania się nad wyborem tej metody – nieznaczne skrócenie członka. Efekt wyeliminowania krzywizny można osiągnąć również poprzez sfałdowanie osłonki białawej przy użyciu szwów.

Mniej inwazyjną metodą jest wycięcie jedynie zewnętrznej warstwy osłonki białawej i zszycie jej, co prowadzi do wyprostowania prącia przez skrócenie zbyt długiej powierzchni członka i wytworzenia łączącej brzegi rany blizny. Podczas korekty skrzywienia tą techniką wewnętrzna warstwa osłonki pozostaje nienaruszona. Zwolennikiem tej metody jest m.

in. prof. Wojciech Perdzyński – w 2012 roku przedstawił ją na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Paryżu.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja Schemat przebiegu operacji prostowania prącia

Penis może być wyprostowany również poprzez przeszczep – zrobienie nacięć i naszycie „łatki’ w miejscu krzywizny, co w efekcie spowoduje też lekkie wydłużenie członka. Podczas zabiegu wykonywanego tą metodą chirurg może usunąć część zgrubiałej tkanki (płytki lub zbliznowacenia wywołującego krzywiznę).

W zależności od techniki zabieg prostowania penisa trwa od 1 do 2 godzin i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pacjent pozostaje dobę na obserwacji w klinice. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk penisa, który ustępuje samoistnie po 4-5 dniach (przy zalecanym układaniu prącia do góry).

Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia w postaci utraty czucia, które również samoistnie znikają po paru tygodniach. Przez okres ok. 2 miesięcy należy powstrzymywać się od współżycia.

Ile kosztuje zabieg prostowania prącia w polskiej klinice?

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja Operacja prostowania penisa

W Polsce zabieg chirurgicznego prostowania penisa przeprowadza kilku uznanych specjalistów chirurgii ogólnej i urologii. Informacje na ich temat można znaleźć m.in. na forach tematycznych, na których byli pacjenci przekazują sobie informacje na temat zabiegów i wykonujących ich chirurgów. Postacią, której nazwisko bardzo często pojawia się w ich wypowiedziach, jest wspomniany już prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński, przeprowadzający operacje w warszawskim Centrum Medycznym Malbad, a także w drugiej stołecznej placówce – Centrum Medycznym Damiana. Równie wybitnym i polecanym specjalistą jest prof. dr hab. n. med. Kazimierz Krajka, kierownik Katedry i Kliniki Urologii GUMed, urolog i chirurg ogólny z Gdańska oraz były członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Mężczyźni z problemem skrzywienia penisa mogą również przyjechać do Torunia, gdzie takie zabiegi oferuje Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika, Rzeszowa, w którym mieści się Gabinet Urologiczny ClinicVita, prowadzony przez lek. med. Huberta Kuźniara, a także Poznania – w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej poznańskiego Uniwersytetu Medycznego pacjentów operuje dr n. med. Michał Hrab.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja Prostowanie penisa – zdjęcia przed i po zabiegu

Koszt operacji prostowania penisa jest uzależniony od skomplikowania i długości trwania zabiegu korekcyjnego, stąd niełatwo znaleźć stałe cenniki. Jak twierdzi dr n. med.

Roland Dadej, nie da się jednoznacznie określić ceny takiego zabiegu, ponieważ jego koszt każdorazowo zależy od wybranego rodzaju znieczulenia, zakresu korekty i stopnia skrzywienia penisa.

Dr Dadej jest uznanym poznańskim urologiem i członkiem prestiżowych stowarzyszeń medycznych, w tym Fellow of the European Board of Urology (FEBU), Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz EuropejskiegoTowarzystwa Urologicznego (EAU).

Niekiedy można znaleźć w cennikach klinik wymaganą kwotę, ale jej wysokość i tak może ulec zmianie, zależnie od stopnia schorzenia i jego przyczyny. W przypadku operacji przeprowadzonej przed prof. Perdzyńskiego jej cena może się wahać od 10 do nawet 20 tys. złotych – w skład kosztów wchodzi opłata za sale operacyjną, pobyt w szpitalu oraz wizyty przed i po zabiegu.

W katowickiej placówce prowadzonej przez dr n. med. Zbigniewa Mazana (Klinika Chirurgii Mazan) koszty zabiegu zaczynają się od 10 tys. złotych. Operacje prostowania penisa wykonują też specjaliści Kliniki Urologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Kierownikiem Kliniki jest prof. dr hab. n. med. Henryk Zieliński, a cena zabiegu to 5 750 złotych.

Dużo mniej, bo 3 tys. złotych, zapłaci pacjent kliniki Multimedica we Wrocławiu. Operuje członek Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, dr Marek Belda, a do wymaganych opłat dochodzi również koszt konsultacji z urologiem – 110 złotych. Niższe stawki obowiązują w drugiej wrocławskiej placówce, NZOZ Uromedica. Dr n. med.

Wojciech Kołaczyk oferuje korekcję skrzywienia prącia w cenie 4500 zł.

You might be interested:  Praca przy komputerze – jak uniknąć bólu kręgosłupa i pleców

Ceny zabiegu w zagranicznych klinikach

Jeszcze większą rozpiętość cenową można zauważyć przy porównaniu cen prostowania penisa w polskich i zagranicznych klinikach. Według informacji serwisu plasticsurgeryportal.com koszt prostowania penisa w Stanach Zjednoczonych może wynieść ok. $8000.

Dużo, ale ceny mogą być o wiele wyższe – jak podaje inny portal, peyroniescure.org, za taką operację w USA pacjenci mogą zapłacić od $5000 do nawet $75000.

Dobrym przykładem tego, jak różnią się ceny zabiegów w Polsce i poza jej granicami, są oferty promocyjne Medical Group Of Costa Rica, reklamującego się jako stowarzyszenie oferujące wyjątkowo tanie zabiegi.

Na jego stronie można znaleźć oferty zabiegu korekcji skrzywienia prącia za ‘jedyne’ $10450, zaś za $10970 można wykupić operację schorzenia Peyroniego.

Nie lepiej wygląda kwestia finansowa zabiegów przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii. W St Peter's Andrology Centre w Londonie sama rozmowa ze specjalistą kosztuje £300. Jest to koszt pierwszej konsultacji, a kolejne są już tańsze – ich cena wynosi £200.

Koszt prostowania penisa ustalany jest indywidualnie i zawiera opłaty za korzystanie z sali operacyjnej, zakwaterowanie, a także opiekę zespołu pielęgniarek i lekarzy przeprowadzających zabieg. Całość może się zamknąć w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy funtów. Z kolei dr Heinrich M.

Schubert z KH der Barmherzigen Brüder, kliniki w Wiedniu, przeprowadza zabiegi prostujące penisa w cenach zaczynających się od 6,5 tysiąca dolarów. Dla porównania, prof. Ali Riza Ercocen z Bayindir Health Group Hospitals Istanbul (Turcja) oferuje tego typu procedury medyczne za ok. 2,5-3 tys. dolarów.

Podobne stawki obowiązują u drugiego tureckiego specjalisty – dr Rohat Kutlay koryguje krzywiznę penisa w cenach 2,5-3,5 tys. dolarów.

Leczenie operacyjne skrzywienia prącia

– kliniki w

Wszystkie miasta ———————————— Łódź Wrocław Bydgoszcz Toruń ———————————— Sprawdź ofertę » Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

Łatwo zauważyć, iż ceny prostowania prącia w Polsce prezentują się dużo korzystniej niż za granicą, zwlaszcza w porównaniu z USA czy Wyspami Brytyjskimi. Prof. Wojciech Perdzyński twierdzi, że operacje korygujące krzywiznę penisa już od dłuższego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem mężczyzn.

Wcześniej takim pacjentom pozostawało leczenie farmakologiczne bądź pozostanie przy kilku ściśle określonych pozycjach seksualnych (w których żadne z partnerów nie odczuwa bólu). Dziś jednak mogą poddać się operacji i na stałe pożegnać z kłopotliwym i uprzykrzającym życie problemem.

Ponieważ lekarze zajmujący się w naszym kraju wykonywaniem takich zabiegów to doskonale wykształceni chirurdzy i urolodzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, ich umiejętności przyciągają do Polski pacjentów z innych krajów.

  Ich gabinety odwiedzają zarówno Brytyjczycy, jak i Amerykanie, Niemcy i mieszkańcy pozostałych państw, w których wyprostowanie prącia wiąże się z poniesieniem ogromnych kosztów. U nas za te pieniądze mogą wyleczyć się i wypocząć, zatem nic dziwnego, że coraz chętniej wybierają Polskę.

Oceń: Ocena: 4.3/5 (opinie 189)

Choroba Peyroniego • przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego dotyka głównie mężczyzn między 40-60 rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku, występuje z częstością 0,4 – 9 %.

Choroba Peyroniego, czyli stwardnienie ciał jamistych prącia prowadzi do powstawania w obrębie osłonki białawej prącia, twardych, łącznotkankowych blaszek.

Pojawiające się na powierzchni narządu guzki przez długi czas nie mają wpływu na jakość życia.

Dopiero wraz z postępem choroby pacjenci obserwują nienaturalne wygięcie prącia we wzwodzie oraz towarzyszący mu ból, a w skrajnych przypadkach namnożenie blaszek całkowicie uniemożliwia współżycie.

Jest mało prawdopodobne, aby  zniknęła samoistnie, a może ulec pogorszeniu z upływem czasu. Jednakże, leczenie może nie być konieczne, jeśli choroba nie wpływa na funkcje seksualne i nie pogarsza znacząco jakości życia. W niewielkiej liczbie przypadków, stan ulega poprawie bez leczenia.

Przyczyny powstawania choroby Peyroniego nie są znane. Objawami choroby Peyroniego są m.in. bolesne wzwody prącia czy skrzywienie prącia podczas erekcji. Leczenie operacyjne choroby Peyroniego polega na usunięciu skrzywienia prącia, w celu umożliwienia odbywania prawidłowych stosunków płciowych.

CZY TWÓJ PENIS ZGINA SIĘ W CZASIE EREKCJI? NIE JESTEŚ SAM.

U mężczyzn żaden penis nie jest całkowicie prosty w stanie erekcji, taki właśnie ma kształt. Może zginać się nieznacznie w górę, w dół, w lewą lub w prawą stronę. Zagięcie różni się w zależności od człowieka i zazwyczaj nie wpływa na życie seksualne, nastrój lub samoocenę. Jednak w chorobie Peyroniego skrzywienie jest tak inwazyjne, że stosunek płciowy może być zarówno trudny jak i bolesny.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

CHOROBA PEYRONIEGO

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska francuskiego chirurga, który opisał ją w XVIII wieku. Powoduje ją wytwarzanie płytki kolagenowej lub tkanki bliznowatej na trzonie prącia.

Tkanka bliznowata, zwana płytką Peyroniego, nie jest widoczna, ale może powodować skrzywienie penisa w czasie erekcji.

Penis może zaginać się w różnych kierunkach, w górę, w dół i w bok, w zależności od umiejscowienia płytki.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

SPRAWDŹ CZY CIERPISZ NA CHOROBĘ PEYRONIEGO

Wynik testu nie oznacza ostatecznej diagnozy. Jeśli odpowiesz TAK na przynajmniej jedno z poniższych pytań, skontaktuj się ze specjalistą urologiem który ma doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu choroby Peyroniego. 

  • ???? Czy doznałeś urazu prącia podczas penetracji (waginy) lub w inny sposób?
  • ???? Czy podczas ostatniej erekcji zmieniła się krzywizna Twojego prącia?
  • ???? Czy krzywizna prącia sprawia, że masz problemy z erekcją lub odczuwasz ból?

Centrum Medycznym VeritaMed konsultacji udzielają Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka oraz Urolog lek. Anna Bonder-Nowicka.

Dr Pawłowska-Krajka oraz dr Bonder-Nowicka są certyfikowanymi ekspertami w leczeniu choroby Peyroniego. Jako jedne z nielicznych urologów w Polsce wykonują zabieg preparatem Xiapex®.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O CHOROBIE PEYRONIEGO

O niektórych problemach zdrowotnych trudno jest mówić i radzić sobie z nimi, zwłaszcza, gdy dotyczą ‘części intymnych’. Szacuje się, że około 3-7% mężczyzn cierpi na chorobę Peyroniego, ale może ich być nawet więcej.3,4 Sprawia to, że choroba Peyroniego jest powszechnym, a jednocześnie nieczęsto omawianym przez mężczyzn problemem zdrowotnym.

KTO MOŻE ZACHOROWAĆ NA CHOROBĘ PEYRONIEGO?

Przyczyny choroby Peyroniego nie są  poznane, sugerowano dotychczas wiele różnych czynników.

Najczęstszym wyjaśnieniem jest uraz, który może wystąpić w trakcie współżycia i spowodować niewielkie krwawienie wewnątrz prącia.

Gdy rana się goi, formuje się tkanka bliznowata (płytka kolagenowa). Niektórzy mężczyźni mogą mieć predyspozycje do rozwijania nadmiernej ilości tkanki bliznowatej i dlatego są narażeni na rozwój choroby Peyroniego.

Choroba Peyroniego dotyka głównie mężczyzn między 40-60 rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku.

Jest mało prawdopodobne, aby  zniknęła samoistnie , amoże ulec pogorszeniu z upływem czasu.

Jednakże, leczenie może nie być konieczne, jeśli choroba nie wpływa na funkcje seksualne i nie pogarsza znacząco jakości życia. W niewielkiej liczbie przypadków, stan ulega poprawie bez leczenia.

  1. JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY PEYRONIEGO?
  2. Objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby Peyroniego mogą pojawić się nagle lub rozwijać się stopniowo. Najczęstsze objawy to:
  3. ???? skrzywienie prącia,
  4. ???? blizna wyczuwalna pod skórą,
  5. ???? problemy z erekcją,
  6. ???? skrócenie penisa z powodu zagięcia,
  7. ???? ból prącia.

Skrzywienie prącia może stopniowo pogarszać się z upływem czasu. Jednak w pewnym momencie, choroba stabilizuje się u większości mężczyzn. Choroba Peyroniego jest zwykle podzielona na dwa etapy:

1. Faza ostra (aktywna) 

Zaczyna się od ostrej fazy zapalnej choroby, która trwa zazwyczaj przez 6 do 18 miesięcy. W tej fazie, podczas erekcji może pojawić się ból i erekcja może spontaniczne ustąpić. Częste są również powiększenie płytki i deformacja zagięcia.

  • 2. Faza przewlekła (stabilna)
  • W fazie przewlekłej ból jest prawie niewyczuwalny lub całkowicie znika, wielkość płytki i skrzywienia jest stała i nie należy spodziewać się spontanicznego ustępowania erekcji.
  • JAKIE SA PSYCHOLOGICZNE OBJAWY CHOROBY?

Choroba Peyroniego jest problemem nie tylko fizycznym – wpływa również na zdrowie psychiczne – ponieważ większości mężczyzn trudno jest przyzwyczaić się zagiętego penisa. W badaniu z udziałem mężczyzn z chorobą Peyroniego, 77% z nich stwierdziło, że odczuli chorobę psychicznie.

You might be interested:  Białe plamy na skórze – przyczyny – skąd się biorą na rękach, nogach, na twarzy?

Niestety aż 48% panów rozwija z tego powodu objawy depresji.Dotyczyło to obaw o wygląd erekcji i możliwości seksualne, zmniejszonej samooceny i trudności w związku. W innym badaniu, prawie połowę mężczyzn z chorobą Peyroniego  sklasyfikowano jako chorych na depresję.

 

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

JAK MOŻNA LECZYĆ CHOROBĘ PEYRONIEGO?

Jeśli podejrzewasz, że masz chorobę Peyroniego, to prawdopodobnie przeszukałeś już internet i znalazłeś różne możliwości leczenia. Poniżej opis niektórych metod leczenia w oparciu o najnowsze badania naukowe.

Leczenie choroby Peyroniego obejmuje zakres od minimalnie inwazyjnych zabiegów do interwencji chirurgicznej. Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Peyroniego, ale dostępne są terapie, które mogą przyczynić się do zmniejszenia skrzywienia penisa i zmniejszenia bólu.

  1. KTÓRA METODA LECZENIA JEST DLA MNIE ODPOWIEDNIA? 
  2. Znalezienie właściwego leczenia wynika z  rozmowy z lekarzem prowadzącym i w dużej mierze zależy od:
  3. ???? stopnia skrzywienia,
  4. ???? etapu choroby,
  5. ???? stopnia, w jakim wpływa ona na Twoje życie.
  6. NIECHIRURGICZNE MOŻLIWOŚCI LECZENIA
  7. 1. Wstrzyknięcie bezpośrednio do zmiany chorobowej
  8. Leczenie zmiany chorobowej polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczej Xiapex® bezpośrednio do części ciała, która jest dotknięta chorobą (zmiana chorobowa) – w przypadku choroby Peyroniego, do płytki kolagenu, który jest przyczyną zakrzywienia prącia.
  9. W zależności od stopnia i zaawansowania skrzywienia, leczenie może być podane w celu zmniejszenia bólu i zmniejszenia skrzywienia prącia

Skonsultuj się z lekarzem urologiem w celu uzyskania dalszych informacji. W Centrum Medycznym VeritaMed konsultacji udziela Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka. Dr Pawłowska-Krajka jest certyfikowanym ekspertem w leczeniu choroby Peyroniego, jako jeden z nielicznych urologów w Polsce wykonuje zabieg preparatem Xiapex®.

2. Leki doustne 

Uważa się, że kilka sposobów leczenia lekami doustnymi pomaga w chorobie Peyroniego, od suplementów diety, takich jak witaminy i kwasy omega-3 do wielu doustnych leków na receptę.

Jednak większość z nich nie została potwierdzona przez wytyczne standardowego leczenia choroby Peyroniego. Brak jest naukowo  potwierdzonego działania  klinicznego w formie monoterapii, tj. stosowania  jednego leku , bez łączenia z innymi lekami.

Dalsze badania dotyczące terapii lekami doustnymi powinny wykazać, czy mogą one odgrywać rolę w terapii skojarzonej w chorobie Peyroniego.

3. Leczenie trakcyjne

Leczenie to ma działać poprzez mechaniczne rozciąganie płytki za pomocą urządzenia do rozciągania, które jest noszone przez kilka godzin w ciągu dnia.

Chociaż uważa się, że rozciąganie może potencjalnie wpływać na zagięcie prącia, jednak w badaniach i wytycznych nie prowadzono większych badań z porównaniem do placebo.

Z tego względu, terapia trakcyjna nie jest zalecana jako leczenie oparte na dowodach.

ZABIEG CHIRURGICZNY

Zabieg chirurgiczny jest od wielu lat stosowany do leczenia choroby Peyroniego. Stosowany jest głównie u mężczyzn z chorobą Peyroniego w stabilnej fazie z poważnym zniekształceniem, tj.

, gdy skrzywienie utrudnia stosunek płciowy i normalne funkcjonowanie.

Zabieg chirurgiczny wykonuje się również u mężczyzn z chorobą Peyroniego, którzy mają zaburzenia erekcji (trudności w osiągnięciu erekcji).

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPOTKANIA Z LEKARZEM?

Naturalnym uczuciem jest niechęć do omawiania problemów dotyczących penisa, nawet z lekarzem. Jednakże, są lekarze, którzy pomogli wielu mężczyznom z chorobą Peyroniego i mogą przeprowadzić leczenie. Aby jak najszybciej otrzymać właściwą diagnozę i wybór leczenia, ważne jest przygotowaniesię do wizyty u lekarza.

  • 1. Wyjaśnij objawy możliwie najdokładniej:
  • ???? kiedy się zaczęły,
  • ???? jak długo je miałeś,
  • ???? jak wyglądają – oraz,
  • ???? jak wpływają one na Ciebie.

2. Jeśli Twój penis jest zagięty, spróbuj zrobić zdjęcie i pokazać je lekarzowi. Pozwoli to na łatwiejsze potwierdzenie lub wykluczenie choroby Peyroniego.

JAK ROZMAWIAĆ ZE SWOIM PARTNEREM?

Wielu mężczyzn z chorobą Peyroniego odczuwa zaniepokojenie wyglądem swojego penisa, z oczywistych powodów. Niektórzy mogą czuć się zaniepokojeni, że nie są w stanie zaspokoić swojej partnerki lub nawet spłodzić dziecka ze względu na trudności we współżyciu.

Utrata intymności i problemy w związku z powodu choroby Peyroniego mogą silnie wpływać na stan samopoczucia psychicznego. Dlatego ważne jest, aby być otwartym w uczuciach, jakkolwiek może to być trudne.

Poniżej kilka wskazówek/porad dotyczących rozmowy z partnerką o chorobie Peyroniego.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

Rozmowa, zaangażowanie, rozwiązywanie problemów:

???? Wyjaśnij swojej partnerce lub partnerowi, czym jest choroba Peyroniego tak dokładnie, jak to możliwe. Z góry wyrobione sądy o niektórych chorobach  mogą  wywoływać zamieszanie i niepotrzebne nieporozumienia.

???? Zaangażuj partnerkę(a) w swoje odczucia fizyczne, emocjonalne i seksualne spowodowane chorobą.

???? Spróbujcie rozwiązać ten problem razem. Dobrym pomysłem jest angażowanie partnerki(a) na każdym etapie uzyskiwania pomocy, od znalezienia różnych technik uprawiania seksu po wizyty u lekarza.

  1. CHOROBA PEYRONIEGO JEST DZIEDZICZNA I ZARAŹLIWA?
  2. Choć nie jest to w pełni potwierdzone, istnieją przesłanki wskazujące, że choroba Peyroniego może być dziedziczna.
  3. Choroba Peyroniego nie jest natomiast zaraźliwa.
  4. KTO MOŻE ZDIAGNOZOWAĆ CHOROBĘ PEYRONIEGO?
  5. Urolog z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu choroby Peyroniego.

Centrum Medycznym VeritaMed konsultacji udzielają Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka oraz Urolog lek.

Anna Bonder-Nowicka.

Dr Pawłowska-Krajka oraz dr Bonder-Nowicka są certyfikowanymi ekspertami w leczeniu choroby Peyroniego, jako jedne z nielicznych urologów w Polsce wykonują zabieg preparatem Xiapex®.

Źródło : http://www.peyronie.pl

Skrzywienie penisa w przebiegu choroby Peyroniego

Skrzywienie penisa (ang. penile curvature)może być schorzeniem wrodzonym lub nabytym.

WRODZONE SKRZYWIENIE PENISA

Jest schorzeniem rzadkim, z częstością występowania mniejszą niż 1%, będącym wynikiem nieproporcjonalnego rozwoju osłonki białawej ciał jamistych i powodującym zwykle powstanie skrzywienia do dołu lub bocznie, rzadko do góry. Z leczeniem operacyjnym należy poczekać do czasu zakończenia dojrzewania płciowego.

NABYTE SKRZYWIENIE PENISA

Jest spowodowane głównie chorobą Peyroniego i dlatego poniższe opracowanie dotyczyć będzie właśnie tej choroby. Warto jednak pamiętać, że skrzywienie może być też skutkiem nieprawidłowego gojenia tkanek po wcześniejszym urazie prącia. Skrzywienie takie jest zwykle skierowane do góry.

CHOROBA PEYRONIEGO — U KOGO I DLACZEGO?

Choroba Peyroniego występuje u 0,4–9% mężczyzn, przeważnie w wieku 55–60 lat z towarzyszącymi czynnikami ryzyka, takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, zaburzenia erekcji, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu lub przykurcz Dupuytrena.

Przyczyna powstania choroby nie jest do końca poznana. Sugeruje się, że powtarzające się mikrouszkodzenia osłonki białawej prącia powodują powstanie przewlekłego procesu zapalnego i przebudowę prawidłowej tkanki do płytki włóknistej, w konsekwencji prowadząc do powstania skrzywienia penisa.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

CHOROBA PEYRONIEGO — PRZEBIEG CHOROBY:

Przebieg choroby składa się z dwóch faz: fazy aktywnej (aktywnego zapalenia) oraz fazy stabilnej (fibrotycznej/włókniejącej) choroby.

W fazie aktywnej, ze względu na toczący się proces zapalny, pacjenci odczuwają zwykle ból w fazie spoczynku lub podczas erekcji, wyczuwają zgrubienie powierzchni prącia oraz obserwują narastające skrzywienie się prącia, które stabilizuje się w drugiej fazie choroby. Na ból prącia skarży się ok.

40% pacjentów, ale u 90% z nich ustępuje on w ciągu 12 miesięcy. Jedynie u 13% pacjentów dochodzi do samoistnej poprawy. Szacuje się, że 48% pacjentów ma łagodne lub umiarkowanego stopnia zaburzenia depresyjne wymagające oceny i ewentualnego leczenia specjalistycznego.

CHOROBA PEYRONIEGO – DIAGNOSTYKA:

Pierwszym krokiem w diagnostyce choroby Peyroniego jest zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego objawów oraz czasu ich trwania. Ponieważ u ponad połowy pacjentów współistnieją zaburzenia erekcji, dlatego bardzo ważna jest ocena funkcji erekcyjnej przed planowaniem dalszego leczenia.

W ramach badania przedmiotowego ocenia się cały układ moczowo-płciowy pacjenta, pamiętając jednak o tym, że nie ma związku między wielkością włóknistej płytki a stopniem nasilenia się skrzywienia.

Zaleca się obiektywizację oceny poprzez wykonanie zdjęcia prącia we wzwodzie wykonanego przez pacjenta lub lekarza.

Dalszy sposób leczenia w dużym stopniu uzależniony jest od długości prącia oraz od tego, w której fazie choroby znajduje się obecnie pacjent, ponieważ ewentualne leczenie operacyjne można wykonać dopiero po przynajmniej trzymiesięcznym okresie stabilizacji choroby.

  • CHOROBA PEYRONIEGO — LECZENIE ZACHOWAWCZE:
  • Poniżej, szerzej omówione zostaną tylko te metody leczenia zachowawczego choroby Peyroniego, których działanie i skuteczność rzeczywiście potwierdzono.
  • LEKI DOUSTNE:
  • witamina E — brak skuteczności.
  • para-aminobenzoesan potasu — mała skuteczność; zapobiega progresji skrzywienia prącia oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.
  • kolchicyna — mała skuteczność; ból prącia ustąpił u 95% mężczyzn, natomiast skrzywienie prącia poprawiło się u 30% pacjentów; duże ryzyko skutków ubocznych.
  • tamoksyfen — brak skuteczności.
  • pentoksyfilina — mała skuteczność; zmniejszenie skrzywienia prącia i wielkości płytki włóknistej w ocenie USG; zmniejszenie zawartości wapnia w płytce włóknistej.
  • PDE5I (np. tadalafil) — zmniejszenie się blizny w przegrodzie ciał jamistych u 69% pacjentów; nieznany efekt w klasycznej chorobie Peyroniego.
  • estry karnityny — mała skuteczność; zmniejszenie skrzywienia i bólu prącia; zahamowanie progresji choroby.
You might be interested:  Dlaczego warto znać swoją grupę krwi?

WSTRZYKNIĘCIA DO PŁYTKI WŁÓKNISTEJ:

  • steroidy — brak skuteczności.
  • interferon — umiarkowana skuteczność; zmniejszenie skrzywienia penisa, wielkości i gęstości płytki włóknistej; zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  • werapamil  brak lub mała skuteczność; zmniejszenie skrzywienia prącia i wielkości płytki włóknistej. 
  • kolagenaza Clostridium histolyticum jedyny lek zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Agency) w leczeniu choroby Peyroniego, natomiast w tym rozpoznaniu nie uzyskał on akceptacji Europejskiej Agencji Leków (EMA, ang. European Medicines Agency). Kolagenaza produkowana przez bakterię Clostridium histolyticum jest oczyszczonym enzymemrozkładającym kolagen, będący głównym składnikiem włóknistej płytki w chorobie Peyroniego. 

Do leczenia kwalifikuje się mężczyzn ze skrzywieniem prącia przekraczającym >30°.

Cykl leczenia polega na dwukrotnym wstrzyknięciu preparatu w środek włóknistej płytki w odstępie 1-3 dni, z późniejszym ręcznym modelowaniem prącia.

Taki cykl można powtórzyć maksymalnie 4 razy w odstępie 6 tygodni. Niewątpliwą wadą tego leczenia jest jego wysoka cena, ponieważ koszt jednej ampułki leku wynosi ok. 4,5 tys. zł.

Na leczenie odpowiada ok. 60% pacjentów uzyskujących zmniejszenie stopnia skrzywienia penisa średnio o 34% (ok. 17°). Ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia prącia zaleca się, aby iniekcje wykonywali jedynie odpowiednio przeszkoleni lekarze.

LECZENIE MIEJSCOWE:

  • LiSWT-terapia falą uderzeniową — brak skuteczności lub zmniejszenie nasilenia dolegliwości bólowych.
  • jonoforeza — brak lub mała skuteczność.
  • werapamil — brak lub mała skuteczność.
  • pompy próżniowe — brak lub mała skuteczność. 
  • urządzenia trakcyjne — zastosowanie stałego napięcia powoduje zwiększenie syntezy oraz wzrost aktywności enzymów rozkładających kolagen. Działanie polega na stosowania trakcji prącia będącego w spoczynku 3—8 godzin dziennie przez okres minimum 3 miesięcy, z krótki przerwami na masaż prącia co około 3 godziny. Średnio uzyskuje się poprawę o 41,1% (ok. 31°). Pacjenci stosujący urządzenia trakcyjne mniej niż 4 godziny dziennie uzyskują poprawę średnio o 29% (około 20°), natomiast pacjenci stosujący trakcję przez dłużej niż 6 godzin dziennie uzyskują poprawę średnio o 51,5% (około 38°).

Poprawie ulega dodatkowo funkcja erekcyjna, sztywność prącia, jego długość (0,5–2 cm) oraz obwód (0,5–1 cm). Dzięki tej terapii odsetek mężczyzn niemogących wprowadzić prącia do pochwy partnerki maleje z 60% do 20%, a aż 40% pacjentów unika planowanego pierwotnie leczenia operacyjnego.

43% pacjentów odczuwa słabo nasilone objawy miejscowe takie jak dyskomfort, upośledzenie czucia czy zmiany skórne. Ze względu na konieczność stosowania urządzenia przez kilka godzin dziennie, jest to odpowiednia technika dla zmotywowanych pacjentów, chcących uniknąć leczenia operacyjnego.

CHOROBA PEYRONIEGO — LECZENIE OPERACYJNE:

Do leczenia operacyjnego kwalifikowani są zmotywowani pacjenci, z przynajmniej 3-miesięcznym okresem stabilizacji choroby oraz ze skrzywieniem uniemożliwiającym satysfakcjonujące współżycie płciowe.

Przed zabiegiem należy omówić z pacjentem ewentualne ryzyko zaburzeń erekcji, możliwego skrócenia prącia, nawrotu skrzywienia, zaburzeń czucia skóry prącia oraz konieczność wykonania jednoczesnego usunięcia napletka.

Stosowane techniki operacyjne dzieli się na metody skracające prącie, wykonywane po stronie krzywizny większej oraz wydłużające prącie, wykonywane po stronie krzywizny mniejszej i wymagające zastosowania przeszczepu. Wybór metody leczenia uzależniony jest od długości prącia, kąta skrzywienia oraz ewentualnego współistnienia zaburzeń erekcji.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

METODY SKRACAJĄCE PRĄCIE — stosuje się w przypadku skrzywienia mniejszego niż 60°, gdy skrócenie prącia jest przez pacjenta akceptowalne (u 85% operowanych mężczyzn o 1—1,5 cm). Wyróżnia się tutaj:

  • metodę Nesbita, polegającą na eliptycznym wycięciu fragmentu osłonki białawej i jej ponownym zeszyciu, gdzie na wycięcie 1 mm przypada zmniejszenie skrzywienia o 10°.
  • procedury aplikacji (np. technika 16 punktów) będące modyfikacją metody Nesbita.

METODY WYDŁUŻAJĄCE PRĄCIE — stosuje się w przypadku skrzywienia większego niż 60° lub skrzywień złożonych u pacjentów z prawidłową funkcją erekcyjną oraz znacznie skróconym prąciem.

Metody te polegają na nacięciu lub wycięciu osłonki białawej, wyprostowaniu prącia i wszyciu w tym miejscu przeszczepu (np. osierdzie, powięź, ściana żyły, błona śluzowa jamy ustnej, Gore-Tex, Tachosil).

Wiążą się one z większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji (do 25% pacjentów), zburzeń czucia prącia oraz koniecznością ewentualnej reoperacji. Po leczeniu zaleca się używanie ekspandera celem profilaktyki skrócenia prącia.

U pacjentów ze współistniejącymi zaburzeniami erekcji niereagującymi na leczenie farmakologiczne optymalnym rozwiązaniem jest implantacja protezy prącia, która w ciągu kilku miesięcy stopniowo zmniejsza stopień jego skrzywienia.

Jak można wyleczyć skrzywienie penisa?

Zdarza się, że mężczyźni, niezależnie od wieku, zastanawiają się czy kształt ich członka jest prawidłowy. Podobne wątpliwości dotyczyć mogą także długości i grubości penisa. Niektórych panów dotyczyć może natomiast skrzywienie penisa.

Jest to najczęściej spowodowanie wcale nierzadkim schorzeniem w medycynie nazywanym chorobą Peyroniego, która występuje nawet u 10% panów, najczęściej powyżej 40. roku życia.

Skrzywienie penisa spowodowane jest przez stwardnienie plastyczne prącia, a dokładniej stwardnienie osłonki białawej ciał jamistych.

Choroba Peyroniego może powodować nawet kilkudziesięciu stopniowe skrzywienie penisa, któremu towarzyszy zwłóknienie osłonki ciał jamistych prącia pod postacią blaszek na bocznej albo na górnej powierzchni członka, które są wyraźnie wyczuwalne.

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja

Skrzywienie penisa – jakie są objawy i przyczyny?

Choroba Peyroniego nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia ani życia, natomiast może w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia różnych obszarów życia mężczyzny. Skrzywienia penisa, poza jego wyraźnym odchyleniem, charakteryzują najczęściej takie objawy, jak:

  • Bolesne erekcje
  • Zaburzenia erekcji
  • Ból podczas mikcji
  • Wyraźnie odczuwalny ból podczas stosunku
  • Dyskomfort przy czynnościach, związanych z higieną narządów płciowych

Wyżej wymienione objawy mogą wyraźnie przyczynić się do obniżenia jakości życia seksualnego, a nawet do zupełnej rezygnacji z niego, co z kolei może powodować obniżenie samopoczucia. W skrajnych przypadkach skrzywienie penisa może być podłożem depresji lub innych zaburzeń psychicznych, ze względu na permanentny dyskomfort odczuwany w okolicach prącia.

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni znane.

Wielu specjalistów twierdzi, iż skrzywienie penisa jest skutkiem mikrourazów prącia, które mogą powstać w trakcie stosunków seksualnych i/lub masturbacji.

Istnieją też teorie znajdujące przyczyny schorzenia jako następstwa chorób wenerycznych lub infekcji, zażywania niektórych leków, jeszcze inne mówią o związku cukrzycy czy miażdżycy z chorobą.

Jak można skutecznie leczyć skrzywienie penisa?

W medycynie nadal poszukuje się wysoce skutecznej i bezpiecznej metody leczenia choroby Peyroniego. Leczenie operacyjne wiąże się zawsze z istotnym prawdopodobieństwem skrócenia prącia oraz wystąpienia zaburzeń erekcji.

Odpowiedzią na ten problem jest nowoczesna terapia ESWT, która wykorzystuje akustyczne fale uderzeniowe, aplikowane bezpośrednio na obszary prącia zmienione chorobowo.

Jest to bezinwazyjna i bezbolesna alternatywa dla chirurgicznej metody leczenia skrzywienia prącia .

Terapia ESWT daje możliwość zmniejszenia bólu oraz we wielu przypadkach przywrócenia naturalnego kształtu prącia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dodatkowymi atutami zabiegu ESWT są poprawa funkcji erekcyjnej penisa oraz jakości życia seksualnego mężczyzny.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *