To jedna z najczęstszych chorób alergicznych narządu wzroku. Alergia to z kolei nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny. Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, komórki układu odpornościowego wytwarzają lub uwalniają różne substancje, w tym histaminę. Czynniki te powodują między innymi rozszerzenie naczyń i zwiększenie ich przepuszczalności.
Zwykle objawia się to świądem lub stanem zapalnym. Oczy mogą być wówczas zaczerwienione. Występuje obrzęk powiek, świąd oraz łzawienie. Alergia może pojawiać się w określonych porach roku albo występować przez cały rok, w zależności od tego, na co uczulona jest dana osoba. W zapaleniu spojówek, którego przyczyną jest alergia, schorzenie może być sprzężone z alergicznym nieżytem nosa.
- Do alergenów, które często wywołują reakcje alergiczne, dotyczące oczu, należą między innymi:
- ü pyłki roślin, np. drzew, traw, chwasty,
- ü pleśnie
- ü roztocza kurzu domowego
- ü sierść zwierząt domowych
- ü środki chemiczne
- Do najczęstszych objawów alergicznego zapalenia spojówek zalicza się:
- ü zaczerwienienie oczu
- ü nadmierne łzawienie
- ü swędzenie oczu.
Zapalenia alergiczne spojówek ogólnie objawiają się pieczeniem, świądem i obecnością wodnistej, surowiczej wydzieliny w worku spojówkowym. Występują one sezonowo (na przykład wiosenne zapalenie spojówek u dzieci) lub całorocznie (atopowe zapalenie spojówek towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry).
ü atopowe zapalenie spojówki i rogówki – klinicznie stwierdza się pogrubiałe powieki, popękane, pokryte strupkami. Zmiany chorobowe mogą obejmować też: boczne fałdy szyi oraz zgięcie łokciowe i podkolanowe. Spojówka wykazuje nastrzyk (zaczerwienienie, obrzęk) i odczyn brodawkowy.
ü Główne przyczyny zaburzeń widzenia to postępujące bliznowacenie rogówki i neowaskularyzacja (proces polegający na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych), której czasami może towarzyszyć powstawanie płytek osadów śluzowych. Rzadko dochodzi do powikłań typu stożek rogówki czy zaćma podtorebkowa.
Profilaktyka i leczenie
W przypadku pojawienia się dolegliwości należy w miarę możliwości przerwać kontakt z alergenem. Na powieki można położyć chłodny okład, a oczy przemywać preparatami sztucznych łez bez konserwantów. W leczeniu przewlekłym oprócz preparatów miejscowych (krople do oczu) lekarze zalecają też preparaty doustne (leki przeciwhistaminowe).
Alergiczne zapalenie spojówek – jak je wyleczyć?
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny
Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, która może pojawić się samodzielnie lub towarzyszyć innym schorzeniom (najczęściej katarowi siennemu, ale także astmie oskrzelowej, atopowemu zapaleniu skóry).
Jej genezą jest reakcja nadwrażliwości na alergeny pojawiające się na powierzchni oczu, w obrębie worków spojówkowych. Organizm osoby uczulonej identyfikuje je jako obce antygeny i uruchamia kaskadę odpowiedzi immunologicznej z udziałem makrofagów oraz limfocytów.
Te wytwarzają przeciwciała klasy IgE, które aktywują komórki tuczne uwalniające mediatory zapalenia takie jak histamina, prowadząc do rozwoju choroby.
W spojówkach znajduje się zdecydowanie więcej komórek tucznych niż w innych częściach oczu, ponadto mają one bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, stąd ich największe narażenie na negatywne działanie. Choć alergiczne zapalenie spojówek może być wywołane wieloma czynnikami, to wśród najczęstszych przyczyn należy wymienić uwarunkowania genetyczne lubkontakt z alergenem, którym mogą być:
- pyłki drzew, traw oraz innych roślin pylących
- sierść zwierząt lub inne wydzieliny przez nie produkowane, np. ślina
- perfumy i kosmetyki – niektóre leki i substancje konserwujące w nich zawarte
- wszechobecne roztocza kurzu domowego
- grzyby i pleśnie
- soczewki kontaktowe i płyn do ich pielęgnacjib
Alergiczne zapalenie spojówek – objawy
Alergiczne zapalenie spojówek można podzielić ze względu na czas utrzymywania się oraz rodzaj objawów. Główny podział jest następujący: okresowe (sezonowe), przewlekłe oraz ostre. Rzadziej występują groźniejsze postacie takie jak wiosenne zapalenie spojówek i rogówki oraz atopowe zapalenie spojówek i rogówki.
Okresowe zapalenie alergiczne spojówek (sezonowe) – występuje bardzo często w konkretnych miesiącach roku (głównie w kwietniu, maju i czerwcu), gdyż najczęstszą przyczyną jest nadwrażliwość na pyłki traw. Bardzo często towarzyszy alergicznemu nieżytowi nosa.
U pacjenta obserwuje się napady swędzenia, łzawienia i zaczerwienienia oczu. Spojówka charakteryzuje się delikatnym obrzękiem i rozlanym odczynem brodawkowym, natomiast w nasilonych przypadkach może dość do nieznacznego obrzęku powiek.
Symptomy sezonowe w zależności ekspozycji na alergen mogą być silniejsze lub słabsze, jednak z reguły są połączone z wodnistym katarem, kichaniem i swędzeniem nosa.
Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek (całoroczne) – występuje przez cały rok, gdy chory narażony jest na działanie alergenu, np. sierść, roztocze lub pleśń, czy też inne czynniki stale występujące w środowisku pacjenta.
Objawy bywają trudne do odróżnienia od innych chorób oczu, na przykład zespołu suchego oka, jednak najczęściej polegają na podrażnieniu oka, swędzeniu i zaczerwienieniu. Spojówka wykazuje łagodny nastrzyk z uogólnionym słabym odczynem grudkowym i brodawkowym.
Czasami na skórze powiek i wokół oczu może wystąpić objaw kontaktowego zapalenia skóry. U osób uczulonych na składniki płynu do pielęgnacji pojawia się nietolerancja na noszone soczewki kontaktowe.
Ostre alergiczne zapalenie spojówek – pojawia się nagle i postępuje bardzo szybko.
Jest reakcją na dużą ilość alergenu w worku spojówkowym, charakteryzującą się nagłym wystąpieniem nasilonego obrzęku spojówek i powiek.
Pacjenci skarżą się na swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oraz małą ilość śluzowej wydzieliny. Symptomy ustępują z reguły samoistnie w ciągu kilku godzin lub dni.
Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie
Podstawą leczenia alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie alergenów. Jeśli jednak znajdą się one w worku spojówkowym ważne jest podjęcie próby ich mechanicznego usunięcia. Z pomocą przychodzi tu płukanie oczu za pomocą soli fizjolologicznej czy też stosowanie preparatów sztucznych łez, kropli nawilżających.
Leczenie farmakologiczne uzależnione jest od odmiany alergicznego zapalenia spojówek i jego nasilenia. Lekarz okulista dysponuje tu lekami stosowanymi miejscowo i ogólnie. Leczenie miejscowe w przypadku alergii ocznych wykazuje przewagę nad leczeniem systemowym z racji bezpośredniego działania leku w postaci kropli ocznych na zmienioną chorobowo tkankę.
W terapii stosuje się preparaty z grupy leków przeciwhistaminowych, stabilizatorów komórek tucznych i eozynofilów, glikokortykosteroidy, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki immunosupresyjne.
Dodatkowo w przypadku okresowego i przewlekłego zapalenia spojówek można zastosować odczulanie, nazywane immunoterapią swoistą, polegające na podawaniu do organizmu stopniowo wzrastających dawek alergenu, zwiększając w ten sposób jego tolerancję.
Alergiczne zapalenie spojówek – domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów wspomagających leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Pomocną metodą jest wykonywanie okładów chłodzących, łagodzących dolegliwości, zmniejszających obrzęk powiek i przekrwienie spojówek.
Spotykanym sposobem jest płukanie oczu wywarem z ziół mających działanie przeciwzapalne takich jak świetlik, nagietek, kolendra, koper włoski czy czarna herbata. Działanie takie ma dodatkowy efekt w postaci usuwania alergenu z worków spojówkowych poprzez ich wypłukanie.
Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci
Sezonowe i przewlekłe alergiczne zapalenia spojówek są najczęściej spotykanymi chorobami alergicznymi oka, szczególnie u dzieci i młodzieży. W tej grupie wiekowej alergiczne zapalenia spojówek często współwystępują z alergicznym nieżytem nosa.
W przypadku zapalenia spojówek u dzieci z reguły lekarzowi wystarczy obserwacja i wywiad, aby zdiagnozować chorobę i towarzyszący jej stan zapalny. Czasem trzeba jednak wykonać dodatkowe badania i testy.
Zadaniem rodziców jest zwrócenie uwagi na problem u dziecka i udanie się z nim do specjalisty, dobrze jeśli będzie to także lekarz alergolog.
Tylko dokładna diagnostyka i odpowiednie leczenie mogą przynieść ulgę naszym pociechom, zapewnić im komfort oraz odpowiednie warunki do rozwoju prawidłowego widzenia.
Źródła:
- Waszczykowska A., Jurowski P.; Alergiczne zapalenie spojówek, Medycyna po Dyplomie, 2014(03).
- Borowicz D., Kędziora W., Nowomiejska K., et al.; Alergiczne zapalenie spojówek, Okulistyka po Dyplomie, 2019(04).
- Małecka H; Zapalenie spojówek, Medycyna Rodzinna, 2007, 1, 17-21.
- Mielczarek M., Choroby zapalne spojówek, Medycyna Rodzinna, 2005, 2, 40-49.
Data dodania: sobota, 25 stycznia 2020
Alergie oczu
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.
Choroby alergiczne oczu – jakie są przyczyny? Alergia, czyli nadwrażliwość, jest wzmożoną reakcją na antygen (alergen) tolerowany przez większość populacji. Jest zależna od mechanizmów immunologicznych. Istnieje wiele przyczyn powodujących wystąpienie alergii, do których zalicza się uwarunkowania rodzinne (genetyczne), stres, ciążę mnogą, a nawet zbyt higieniczny tryb życia.
Choroby alergiczne oczu powodują takie same czynniki, jak w przypadku kataru siennego: pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy i kurz.
Zwykle barierę ochronną stanowią łzy, które wypłukują wszystkie drobinki i zanieczyszczenia z oka.
Jeśli jednak łzy sobie nie poradzą, wszystkie te pyłki i drobinki dostają się głębiej, do błony śluzowej oka i wywołują stan zapalny.
Objawy alergii – łzawienie, pieczenie, swędzenie oczu
W przypadku kontaktu z alergenem, oko stara się bronić. Polega to na powstawaniu przeciwciał, które walczą z substancjami podrażniającymi oko. Objawem tej walki są właśnie: uczucie swędzenia, pieczenia i łzawienie. Im dłuższy kontakt z alergenem, tym objawy te są silniejsze i trudniejsze do opanowania.
Rodzaje chorób alergicznych oczu
Choroby alergiczne oczu mogą występować samodzielnie, bądź w połączeniu z chorobami alergicznymi skóry, błon śluzowych układu oddechowego, czy pokarmowego. Najczęściej jednak choroby alergiczne oczu towarzyszą katarowi siennemu.
Najczęściej spotykane przez lekarzy rodzaje chorób alergicznych oczu to:
- Ostre alergiczne zapalenie spojówekAlergeny (pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśnie) dostają się do worka spojówkowego oka. Objawy sugerujące ostre alergiczne zapalenie spojówek to: gwałtowny początek, często u młodych osób, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu z niewielką ilością śluzowej wydzieliny.
- Sezonowe alergiczne zapalenie spojówekSezonowe alergiczne zapalenie spojówek pojawia się często u pacjentów z katarem siennym. Zwykle są to: silne łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, które często towarzyszą objawom ze strony układu oddechowego. Spojówka często jest obrzęknięta, może również występować niewielka ilość śluzowej wydzieliny. Ta postać alergii występuje sezonowo, przede wszystkim w okresie wiosennym (kwitnienie traw i drzew).
- Wiosenne zapalenie rogówki i spojówekJest to schorzenie dość rzadkie, obustronne i nawracające. Najczęściej dotyczy chłopców w pierwszej i drugiej dekadzie życia i zwykle mija w okresie dojrzewania. Objawy to: silne swędzenie oczu, łzawienie, światłowstręt, śluzowa wydzielina, uczucie ciała obcego w oku. Swędzenie oczu jest często objawem dominującym, typowo dolegliwości nasilają się rano.Wiosenne zapalenie spojówek jest bardziej niebezpieczne niż ostre lub sezonowe, ponieważ w tym przypadku może dojść do uszkodzenia rogówki.
- Atopowe zapalenie spojówek i rogówkiJest to oczna manifestacja uogólnionej nadwrażliwości na jakiś czynnik. Oprócz zapalenia spojówek i rogówki mogą wystąpić także: gorączka sienna, pokrzywka czy astma. Ta postać alergicznego schorzenia narządu wzroku najczęściej występuje u młodych mężczyzn, jest zwykle obustronna i przebiega okresami zaostrzeń remisji. Dominujące objawy to: uciążliwe łzawienie, swędzenie, duża ilość śluzowej wydzieliny i światłowstręt. Jest to najcięższa postać zapalenia alergicznego.
Jak walczyć z chorobami alergicznymi oczu?
Najlepszym sposobem walki z alergią jest wyeliminowanie czynnika uczulającego. Niestety w wielu przypadkach nie jest możliwe określenie tych czynników, nie mówiąc o całkowitym wyeliminowaniu ich z życia. Dlatego pacjenci powinni przewlekle stosować leki miejscowe (do worka spojówkowego).
W leczeniu miejscowym stosuje się różne grupy leków, które mają usunąć przykre objawy dla pacjenta, takie jak: łzawienie, przekrwienie, czy obrzęk spojówek. W leczeniu wszystkich alergicznych schorzeń oczu duże znaczenie ma też zachowanie higieny i częste usuwanie czynnika wywołującego choroby alergiczne z oczu (np.
przemywanie solą fizjologiczną).
Aby stosowane miejscowo leki mogły właściwie działać należy również zwrócić uwagę na stan filmu łzowego. Jego niestabilność może spowodować zbyt szybkie wypłukiwanie leków i skrócić czas ich działania i tym samym spowodować nawrót dolegliwości.
Dlatego zastosowanie preparatów sztucznych łez może w korzystnie wpłynąć na efekt leczenia. Bardzo często objawy chorób alergicznych oczu są lekceważone, zwłaszcza jeśli trwają sezonowo. Tymczasem brak leczenia może prowadzić do poważnych powikłań.
Dlatego w przypadku wystąpienia objawów, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i sposobów leczenia. Może się okazać, że przyczyną problemów takich, jak swędzenie czy łzawienie jest zmęczenie oka, bądź przeziębienie.
Jeśli jednak okaże się, że jest to alergia – lekarz wskaże optymalny sposób walki z nią, na przykład poprzez leczenie farmakologiczne, takie jak leki antyhistaminowe, leki obkurczające naczynia krwionośne oraz środki nawilżające (preparaty sztucznych łez, produkty na bazie soli fizjologicznej).
Leki należy zacząć zażywać odpowiednio wcześnie, by zapobiec rozwinięciu się objawów zapalenia. Najlepiej 7-10 dni przed przewidywanym okresem pylenia danej rośliny.
Z chorobami alergicznymi oczu można także walczyć poprzez zastosowanie się do kilku porad:
- W momencie, gdy intensywność występowania alergenu rośnie (np. następuje pylenie roślin, które uczulają), warto unikać wychodzenia z domu, a nawet wietrzenia mieszkania.
- Należy pamiętać o sprawdzeniu systemów klimatyzacji i centralnego ogrzewania pod kątem czystości (grzyby i zanieczyszczenia w nich obecne mogą powodować dolegliwości oczu).
- Wiosną i latem pomoże noszenie ściśle przylegających do twarzy okularów przeciwsłonecznych, najlepiej z odpowiednimi fitrami, które dodatkowo chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Należy pamiętać o myciu okularów.
- Jeśli występują objawy, trudno oprzeć się np. pocieraniu oczu. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób oko jest dodatkowo podrażniane oraz narażone na dodatkowe infekcje bakteryjne. Pocieranie przynosi tylko chwilową ulgę. Aby łagodzić objawy, lepiej jest stosować odpowiednie krople do oczu.
- W przypadku alergii na roztocza kurzu, warto rozważyć rezygnację z ozdobnych dywanów, firan i narzut, w których roztocza przebywają.
Ważne: choroby alergiczne oczu, pomimo uciążliwości, nie powodują pogorszenia ostrości wzroku.
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Alergiczne choroby oczu – cześć II – leczenie
W przypadku wystąpienia objawów alergii ze strony oczu, podstawą jakiegokolwiek postępowania jest określenie przyczyny i zdiagnozowanie problemu. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza okulisty i/lub alergologa.
Szczególnie istotne jest to w przypadku atopowego zapalenia rogówki i spojówek oraz przy wiosennym alergicznym zapaleniu spojówek i rogówki. Przy tych dwóch postaciach występuje bowiem ryzyko zaburzeń widzenia.
W przypadku pozostałych postaci również wizyta u lekarza jest wskazana.
Leczenie alergicznych chorób oczu polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika uczulającego, a także na wprowadzeniu postępowania niefarmakologicznego i farmakologicznego.
Postępowanie niefarmakologiczne w przypadku alergicznych chorób oczu
W przypadku wystąpienia objawów alergicznych ze strony oczu pomocne w ich łagodzeniu może być stosowanie zimnych okładów oraz przemywanie i przepłukiwanie oczu roztworem soli fizjologicznej. Roztwór ten wpuszczony/zakroplony do worka spojówkowego pozwala na wypłukanie z oka alergenów, co przyspiesza ustępowanie reakcji alergicznej.
Na rynku dostępne są różne roztwory soli fizjologicznej. Należy jednak pamiętać aby do oka wkraplać wyłącznie jałowy 0,9% roztwór chlorku sodu np.: Gilbert NaCl, Natrium Chloratum, lub Unimer Baby NaCl
Postępowanie farmakologiczne w przypadku alergicznych chorób oczu
W przypadku chorób alergicznych oczu, oprócz eliminowania alergenu wywołującego objawy, należy zastosować postępowanie niefarmakologiczne. Dodatkowo, w razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą można sięgnąć po leki dostępne w aptece na bez recepty. Leki te występują w dwóch postaciach:
- w kroplach do oczu – do stosowania miejscowego,
- w tabletkach do stosowania doustnego.
Oprócz tego na rynku dostępne są leki przeciwalergiczne, stosowane w niektórych przypadkach alergicznego zapalenia spojówek, które dostępne są tylko na receptę i są zlecane przez lekarza.
Leki oczne do stosowania w przypadku alergicznego zapalenia spojówek
Na rynku dostępne są liczne preparaty (leki OTC i wyroby medyczne) w postaci kropli do oczu. Preparaty te polecane są w przypadku alergicznego zapalenia spojówek. Produkty te zawierają między innymi:
- Kromoglikan sodu -Kromoglikan sodu to substancja o działaniu przeciwalergicznym. Związek ten stabilizuje błony komórkowe mastocytów oraz blokuje kanałów wapniowych. W wyniku tego następuje zahamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznej co prowadzi co zmniejszenia reakcji alergicznej.
- Chlorowodorek azelestyny -Azelestyna, to substancja lecznicza z grupy leków przeciwhistaminowych. Blokuje ona receptory H1 i dodatkowo hamuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego z komórek tucznych. W wyniku tego zmniejsza reakcję alergiczną, w tym alergiczne zapalenie spojówek. -Azelestyna znajduje się w takich lekach jak: Azelastin COMOD, Allergodil
- Ektoinę -Ektoina łagodzi zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, chroni oczy przed alergenami i zmniejsza ich szkodliwe oddziaływanie. Ponadto przyspiesza regenerację spojówki. -Ektoina zawarta jest między innymi w takich preparatach jak: Alectoin, Ektin
Alergiczne zapalenie spojówek – leki doustne
Na aptecznych pólkach dostępne są liczne leki, występujące w postaci tabletek, zawierające w swoim składzie substancje przeciwhistaminowe.
Leki te, poprzez swój mechanizm działania, blokują receptory histaminowe i tym samych hamują uwalnianie histaminy – jednego z głównych mediatorów reakcji alergicznej.
Leki te powodują zmniejszenie reakcji alergicznej oraz ustąpienie objawów alergicznego zapalenia spojówek.
Do tych leków zalicza się między innymi:
Podsumowując, alergiczne zapalenie spojówek jest schorzeniem bardzo często występującym. W większości przypadków nie zagraża widzeniu, niemniej jednak jest bardzo uciążliwe i utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Dlatego też, osoby cierpiące na alergiczne zapalenie spojówek powinny skonsultować swoje schorzenie z lekarzem okulistą, stosować się do jego zaleceń oraz ograniczyć w miarę możliwości kontakt z alergenami.
Jeżeli natomiast objawy alergii się pojawią, wtedy pacjenci powinni zastosować odpowiednie postępowanie niefarmakologiczne oraz właściwe leczenie za pomocą miejscowych leków ocznych oraz doustnych leków zawierających substancje przeciwhistaminowe.
W przypadku intensywnych i bardzo uciążliwych objawów, które nie mijają i nie ustępują, a wręcz nasilają się, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem.
Literatura: 1. Bogacka E. Leczenie alergicznych chorób oczu. Alergia, Astma. Immunol 2004, 9, supl. 2, 53-57. 2. Bogacka E.
, Kontaktowe zapalenie spojówek i skóry powiek i CBC (Contact Blepharo-Conjuncitivis) na podstawie opisu 2 przypadków, Alergia Astma Immunologia 2018, 23, 3, 157-159 3. Figura B., Alergiczne zapalenie spojówek, Farmakoterapia, 2009, luty 4. Groblewska A.
, Wiosenne i atopowe zapalenie rogówki i spojówek, 2014, 1, 2, 114-119 5. Mario La Rosa et al., Allergic conjunctivitis: a comprehensive review of the literature, Italian Journal of Pediatrics 2013, 39:18 6. Sanchez M.C.
, et al Allergic Conjunctivitis J Investig Allergol Clin Immunol 2011, 21, 2, 1-19 7. Stanowisko grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergicznego i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. W sprawie diagnostyki i leczenia alergicznych chorób narządu wzroku.
Alergiczne zapalenie spojówek. Temat na czasie
Najczęściej występująca choroba oczu
Zapalenie spojówek to najczęściej występująca choroba alergiczna oczu. Ponad 40 procent Polaków dotykają wszelkiego rodzaju infekcje, kiedy nadchodzi sezon, a na zewnątrz zaczynają kwitnąć wszelkie kwiaty, krzewy, a drzewa zaczynają pylić.
Jeśli chodzi o alergiczne zapalenie spojówek, to najczęstsza alergiczna infekcja, jaka występuje u ludzi w czasie przełomu wiosny i lata.
Jest to bardzo uciążliwe zakażenie, któremu dodatkowo towarzyszy nieżyt nosa, a sama infekcja manifestuje silnym zaczerwienieniem, pieczeniem i świądem spojówki, nierzadko towarzyszy również temu obrzęk spojówek.
Alergiczne choroby oczu i ich objawy typu silny świąd oka, pieczenie, łzawienie i światłowstręt potrafią być bardzo uciążliwe. Są to nadmierne reakcje organizmu na substancje, które dla osób zdrowych są obojętne.
Niestety system immunologiczny osób dotkniętych alergią, po zetknięciu z alergenami daje niewłaściwą odpowiedź. Komórki odpornościowe uwalniają swoiste mediatory stanu zapalnego, głównie histaminę, które często zlokalizowane są w obszarach spojówki oka.
Stąd typowe dla alergii uciążliwe objawy.
Leczenie zapalenia spojówek – diagnoza i wizyta lekarska
Alergenem może być każda substancja z otoczenia, lecz te, przez które najwięcej osób wiosną cierpi to pyłki traw i drzew. Alergia objawiająca się zapaleniem spojówek to jedna z najczęstszych chorób oczu.
Poza pyłkami mogą ją wywoływać także naskórek zwierząt, leki, soczewki kontaktowe, środki dezynfekcyjne, pyłki metali czy substancje chemiczne.
W wyniku kontaktu oka z alergenem dochodzi do napłynięcia większej ilości krwi do naczyń krwionośnych w oku, co powoduje obrzęk i zaczerwienienie, a także łzawienie i pieczenie. Objawami zapalenia spojówek może być także światłowstręt lub obrzmienie powiek.
Alergiczne zapalenie spojówek to choroba alergiczna choroba, która powoduje stan zapalny w obrębie spojówki. Objawy zaczynają pojawiać się po bezpośredniej ekspozycji na uczulający Ciebie alergen.
Wówczas pojawiają się bardzo niekomfortowe i przeszkadzające w życiu codziennym objawy zapalenia spojówek zazwyczaj są to zaczerwienione oczy, ich świąd i obrzęk. Infekcje alergiczne oka związane z reakcją na czynnik uczulający, często idzie w parze z niedrożnością przegrody nosowej.
Zapalenie spojówek na tle alergicznym może być ostre, sezonowe, przewlekłe, opryszczkowe, atopowe, olbrzymiobrodawkowe, a także w postaci nieżytu wiosennego.
Nieżyt nosa i stan zapalny spojówek – nadwrażliwość na alergeny
Wszystkie rodzaje zapalenia są czasowym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegów okulistycznych. Zapalenie spojówek bardzo często występuje u osób dorosłych, jak i dzieci. W większości przypadków jest to sezonowe zapalenie spojówek, objawy, jakie temu towarzyszą, są najczęściej związane z zatkanym nosem i obrzękiem i zaczerwienieniem oczu.
To zdecydowanie najczęstsza postać tej choroby, występujące zwykle w łagodnej formie, jako kilka epizodów w ciągu roku, a objawy infekcji spojówek zazwyczaj nie są na tyle dokuczliwe, aby od razu biec do okulisty.
Warto jednak obeznać się, jak powinno wyglądać leczenie zapalenia spojówek, ponieważ dzięki odpowiedniej pomocy od strony lekarza, będziesz mógł znacznie poprawić komfort swojego życia.
Najczęściej do gabinetu okulistycznego trafiają pacjenci, którzy zmagają się z wiosennym lub atopowym zapaleniem spojówek i rogówki, bakteryjne zapalenie spojówek, jak i wirusowe zapalenie spojówek – to już znacznie trudniejsze do wyleczenia choroby, które wymagają znacznie bardziej angażującej pielęgnacji, higieny i leczenia.
Oczy muszą być wyleczone, bez objawów podrażnienia. Należy zatem przed zaplanowanym zabiegiem skonsultować się z lekarzem, gdyby wystąpiły objawy zapalenia spojówek, aby zaordynować odpowiednie leczenie.
Jeśli natomiast wiemy o istniejącym uczuleniu na sezonowe lotne alergeny, warto zaplanować zabieg okulistyczny poza okresem pylenia. W zależności od rodzaju zapalenia stosuje się leczenie kroplami z antybiotykiem, przeciwzapalnymi, a w trudniejszych przypadkach lekarz może włączyć glikokortykosteroidy.
Jak jednak poznać, czy to aby na pewno zapalenie spojówek na tle alergicznym? Charakterystyczne dla tej infekcji to pieczenie oczu, zaczerwienienie spojówek nasilone łzawienie, świąd oka oraz często niemały obrzęk.
Najczęściej występującymi rodzajami zapalenia spojówek, są te sezonowe, całoroczne, wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, atopowe zapalenie spojówki i rogówki, oraz kontaktowe zapalenie skóry powiek.
Higiena gałki ocznej to podstawa! – Zadbaj o swój narząd wzroku!
U osób narażonych na wpływ alergenów bardzo ważne jest dbanie o higienę oczu i brzegów powiek, przemywanie oczu solą fizjologiczną, która wypłucze alergeny z oka.
Ulgę przyniosą chłodne okłady oraz krople nawilżające bez konserwantów.
Podczas wystąpienia objawów warto zrezygnować z wykonywania makijażu oczu, zakładania soczewek kontaktowych, pocierania oczu, a także unikać czynników drażniących, jak dym papierosowy, kurz, roztocza czy chlor w basenie.
Sezonowe i całoroczne zapalenie spojówek na tle alergicznym, to zdecydowanie najczęściej występujące alergiczne choroby oczu. Zwykle po rozpoczęciu leczenia objawy łagodnieją lub mijają już po 24 godzinach.
Natomiast nieleczone zapalenie spojówek może pozostawiać trwałe ślady, które w konsekwencji mogą pogorszyć widzenie, albo stanąć na przeszkodzie planowanej korekcji laserowej wady wzroku. Częstą przyczyną występowania tej infekcji, jest zespół suchego oka, pyłki roślin czy roztocza kurzu, którego pełno w Twoim domu.
Warto również sprawdzić, czy to właśnie Twój zwierzak nie przyprawia cię o całoroczne zapalenie spojówek.
Zapobiegnij infekcji swojego narządu wzroku – możesz zrobić to domowymi sposobami
Jak zadbać o swoje oczy, kiedy dopada Cię choroba oczu? Musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę i starać się często przepłukiwać oczy przy użyciu sztucznych łez.
Dobrze również na czas, kiedy trwa leczenie – zapalenie spojówek może się przeciągnąć, kiedy nie zrezygnujesz na jakiś czas z używania soczewek kontaktowych – warto o tym pamiętać! Alergiczne zapalenie spojówek to inaczej stan zapalny oka, który jest reakcja obronna organizmu na alergen, jaki pojawia się w spojówkowym worku. Można powiedzieć, że to inaczej obecność ciała obcego, które w znaczny sposób podrażnia oko, wywołując tym samym zapalenie spojówek.
Zapalenie spojówek – często występujący stan zapalny w okresie wiosenno – letnimNajczęściej źródłem choroby są wszelkiego rodzaju pyłki drzew, kwiatów czy traw, lecz także zwierzęta domowe, kosmetyki i nawet soczewki kontaktowe – te wszystkie czynniki mogą prowadzić do objawów zapalenia spojówek.
Alergiczne czynniki znacznie podrażniają oczy, przez co występują uciążliwe objawy, które często utrudniają nawet codzienne wyjście do sklepu. Najważniejsze jest ograniczenie ekspozycji na czynnik alergizujący, lecz trudno jest tego uniknąć, kiedy każdego dnia musisz wyjść z domu do pracy.
Osoby noszące nadzień okulary, najlepiej ochraniają swoje oko przed kontaktem z alergenami, nie można jednak zaniedbać higieny swoich szkieł, dzięki temu ochronią Cię one przed czynnikami uczulającymi.
Używaj kropli do oczu – nie pozwól infekcji na dostać się do Twoich!
Na alergiczne zapalenie spojówek, krople bez recepty o właściwościach nawilżających dostaniesz bez problemu w każdej aptece. Krople na alergiczne zapalenie spojówek, może przepisać Ci również okulista, jeśli leczenie tego wymaga.
Okresowe zapalenie alergiczne spojówek występuje często w określonych miesiącach, szczególnie na przełomie kwietnia i maja. Nadwrażliwość na pyłki traw i kwiatów, to najczęstsze przyczyny, jakie towarzyszą zapaleniu spojówek.
Zapalenie alergiczne charakteryzuje się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, co może znacznie utrudniać Ci codzienne, rutynowe czynności.
Objawy zauważalne są od razu po kontakcie z alergenem. Zapalenie spojówek u dzieci także często ma miejsce w tej grupie wiekowej, ta infekcja przebiega najczęściej w akompaniamencie z nieżytem nosa. Nie pozwól, aby Twoje dziecko miało trudności z widzeniem i oddychaniem i zasięgnąć profesjonalnej porady i pomocy okulistycznej!
Domowe sposoby na zapalenie spojówek – płukanie oczu wywarem z ziół
Bardzo pomocne w trakcie leczenia zapalenia spojówek może być także przemywanie oczu sztucznymi łzami, one znacznie wesprą powierzchnię oka i zmniejszą obrzęk oraz świąd. Musisz pamiętać, aby nie lekceważyć choroby, jaką jest zapalenie spojówek – alergiczne czynniki mogą być bardzo niebezpieczne.
Co jednak z domowym sposobem na zapalenie spojówek? Domowe sposoby często łagodzą lekkie objawy, które często są bardzo dokuczliwe, szczególnie jeśli chodzi o obrzęk i świąd.
Płukanie oczu wywarem z ziół, które mają właściwości przeciwzapalne (czarna herbata, nagietek), dzięki temu pozbędziesz się alergenu ze swoich worków spojówkowych
Kompleksowa opieka okulistyczna – proces leczenia zapalenia spojówek
Nie warto bagatelizować tego rodzaju infekcji, ponieważ zaniedbanie tych zmian chorobowych, może prowadzić do znacznie bardziej niepokojących i groźniejszych zakażeń, na przykład do bakteryjnego zapalenia spojówek. Warto również dowiedzieć się, czy zapaleniu nie towarzyszą inne niepokojące schorzenia. Nie czekaj więc dłużej i nie pozwól, aby alergia oczu przeszkadzała Ci każdego dnia! – Zasięgnij pomocy okulistycznej!
Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie, krople i objawy
Alergiczne zapalenie spojówek to efekt nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na alergeny lotne lub kontaktowe. Jakie są typowe objawy schorzenia? Jak przebiega leczenie alergicznego, w tym także atopowego zapalenia spojówek? Jakie krople może przepisać lekarz?
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek jest nieinfekcyjnym, niezakaźnym schorzeniem narządu wzroku, występującym incydentalnie, sezonowo lub całorocznie w wyniku reakcji układu odpornościowego na czynniki środowiskowe – alergeny lotne bądź kontaktowe. Ze względu na czynnik sprawczy oraz kliniczny charakter objawów, wyróżnia się kilka podstawowych typów choroby:
- sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – dolegliwość powodowana nadwrażliwością na występujące okresowo (zwłaszcza wiosną i latem) alergeny lotne, w tym przede wszystkim pyłki drzew, traw i chwastów. Schorzenie niegroźne i łagodne w przebiegu, jednak z wiekiem może występować w coraz ostrzejszych formach. Mogą towarzyszyć mu ataki astmy, a także katar sienny, obrzęk Quinckego i wyprysk alergiczny.
- Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek – nasileniem i charakterem objawów zbliżone do sezonowego, ale niezależne od pory roku. Najczęściej występuje w reakcji na domowe alergeny lotne, takie jak: sierść zwierząt, zarodniki pleśni, roztocza, włosy, wełna.
- Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki (coniunctivitis vernalis) – rzadkie, ale bardzo poważne schorzenie. Występuje u dzieci, zaczyna się po 5 roku życia i trwa kilka lat. Wygasa samoistnie lub przeistacza się w typowe dla osób dorosłych zapalenie atopowe.
- Pryszczykowe zapalenie spojówki i rogówki (keratoconiunctivitis phlyctenulosa) – najczęściej dotyka dzieci przed okresem pokwitania, źle odżywione i dorastające w złych warunkach higienicznych.
- Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek (coniunctivitis giganto-papillaris) – reakcja na obecność ciała obcego w worku spojówkowym, najczęściej występuje u pacjentów noszących soczewki, a także po operacjach okulistycznych.
- Atopowe zapalenie spojówek i rogówek (AKC – atopic keratoconjunctivitis) – schorzenie rzadkie, ale ciężkie w przebiegu. Dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn. Nasila się w okresie zimowym. Grozi bardzo poważnymi powikłaniami.
Atopowe zapalenie spojówek i rogówek
Pod pojęciem atopii rozumiemy genetycznie uwarunkowany zespół zaburzeń układu immunologicznego, których konsekwencją jest nieprawidłowa, nadprogramowa reakcja odpornościowa na czynniki całkowicie obojętne dla osób zdrowych. Choroby atopowe najczęściej dotyczą skóry, ale obejmować też mogą narząd wzroku.
Atopowe zapalenie spojówek i rogówek najczęściej rozpoczyna się po dziesiątych urodzinach, a największe nasilenie objawów notowane jest między trzecią a piątą dekadą życia. Występuje zwłaszcza u mężczyzn cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS). Schorzenie nie ogranicza się do typowych objawów, takich jak świąd czy łzawienie.
W zaawansowanych stadiach może dochodzić do bliznowacenia spojówek i tworzenia się zrostów spojówki powiekowej i gałkowej. Tarczowate blizny powstają też na rogówce.
U pacjentów obserwuje się również neowaskularyzację, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych w obrębie rogówki, powodujące zamazywanie się obrazu.
Inną z potencjalnych konsekwencji jest keratopatia, czyli uszkodzenie rogówki i związane z tym upośledzenie widzenia.
U pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie spojówek i rogówek występuje też zwiększona podatność na zakażenie Herpes simplex, czyli wirusem opryszczki zwykłej (HSV), konsekwencją czego jest ciężkie zapalenie rogówki. Często występującą chorobą współtowarzyszącą jest też gronkowcowe zapalnie powiek. Wśród możliwych powikłań możliwe są również ciężkie choroby grożące całkowitą utratą wzroku, jak stożek rogówki.
Objawy alergicznego zapalenia spojówek
Typowe alergiczne zapalenie spojówek obejmuje błonę śluzową pokrywającą wewnętrzną część powiek oraz fragment gałki ocznej. Schorzenie to w większości przypadków (za wyłączeniem zapalenia atopowego) nie jest groźne, ale może być uciążliwe dla pacjenta. Klasyczne objawy alergicznego zapalenia spojówek to:
- świąd, pieczenie, lekka bolesność;
- łzawienie, światłowstręt, niekiedy obecność wydzieliny sklejające powieki;
- przekrwienie i obrzęk spojówek, a czasem także powiek, co może utrudniać otwieranie oka.
W przypadku atopowego zapalenia spojówek i rogówek stwierdza się wyraźnie pogrubiałe powieki, które pokryte są strupami. Pojawia się też odczyn brodawkowy. Możliwe jest pogorszenie widzenia, w szczególności – rozmazywanie obrazu, a nawet ślepota. Typowe jest współwystępowanie innych objawów atopowych, obejmujących głównie boczne fałdy szyjne oraz skórę na zgięciach łokciowych i kolanowych.
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek uzależnione jest od postaci schorzenia, a także natężenia objawów klinicznych.
W przypadku lekkich alergii sezonowych leczenia często nie podejmuje się w ogóle, zalecając pacjentowi jedynie ograniczenie kontaktu z czynnikiem alergizującym (w praktyce może to być związane np.
z ograniczeniem wychodzenia z domu w okresie pylenia).
W poważniejszych przypadkach w terapii alergicznego zapalenie spojówek stosowane są przede wszystkim leki przeciwhistaminowe, z których za najskuteczniejszą uchodzi olopatadyna. Innego rodzaju lekami są tzw. stabilizatory komórek tucznych, w tym przede wszystkim 2 proc. kromoglikan sodu.
Przy atopowym zapaleniu spojówek i rogówek lekarz może przepisać także środki sterydowe, w tym bardzo silnie działający deksametazon (którego jednakże nie wolno stosować przez dłuższy czas). Do tego zaleca się niekiedy zażywanie leków przeciwzapalnych (NLPZ) i przemywanie powiek parafiną.
Jak działają krople na alergiczne zapalenie spojówek?
Krople na alergiczne zapalenie spojówek dostępne są zarówno na receptę, po przepisaniu przez lekarza, jak też bez recepty. Do pierwszej grupy należą środki sterydowe i część przeciwhistaminowych, do drugiej stabilizatory komórek tucznych oraz preparaty z grupy NLPZ. Jak działają poszczególne leki?
- 2 proc. kromoglikan sodu – środek o działaniu przeciwalergicznym, przeciwanafilaktycznym i przeciwastmatycznym. Lek stabilizuje błony komórek tucznych, zapobiega uwalnianiu histaminy i innych substancji będących mediatorami reakcji zapalnych. Podany do worka spojówkowego zmniejsza obrzęk i świąd. Te krople do oczu dostępne bez recepty.
- Olopatadyna – lek przeciwalergiczny i przeciwhistaminowy. Jego działanie polega przede wszystkim na blokowaniu receptorów histaminowych H1, czego efektem jest ograniczanie aktywności histaminy biorącej aktywny udział reakcjach alergicznych. Lek łagodzi obrzęk i świąd. Dostępny na receptę.
- Deksametazon – lek z grupy kortykosteroidów. Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Łagodzi obrzęk i świąd. Krople przeznaczone do stosowania w stanach ciężkich, dostępne wyłącznie na receptę.
Czytaj też: