Ciemne plamy na skórze – co oznaczają przebarwienia na ciele?

Ciemne plamy na skórze – co oznaczają przebarwienia na ciele?

Przebarwienia pojawiają się z powodu nadprodukcji melaniny, która jest barwnikiem skóry. Przyczyn ich powstawania może być wiele, począwszy od nadmiernego opalania się, przez zaburzenia hormonalne, po długotrwałe zażywanie farmaceutyków, a nawet ziół.

Jeżeli od lat przyjmujesz leki przeciwbólowe, kardiologiczne, przeciwwirusowe, antydepresyjne, przeciwpadaczkowe albo stosujesz środki antykoncepcyjne, Twoje zmiany mogą być skutkiem zawartych w nich substancji fotouczulających.

W takiej sytuacji ekspozycja na słońce wywołuje fototoksyczną reakcję, której efektem jest właśnie przebarwienie.

Jedną z jego form jest ostuda, zwana też melanodermią, która pojawia się niemal wyłącznie u kobiet w wieku rozrodczym. Przejawia się brązowymi i szarymi przebarwieniami skórnymi, zlokalizowanymi głównie na policzkach, górnej wardze, czole i podbródku. Na jej rozwój mają wpływ światło słoneczne oraz hormony żeńskie.

Z tego powodu dotyka ona najczęściej kobiety. Powstawaniu ostudy sprzyjają: ciąża, zaburzenia miesiączkowania oraz stany zapalne przydatków, a także menopauza i czas po niej, gdy jajniki przestają produkować estrogeny i progesteron.

Z tych samych powodów przebarwienia mogą też pojawić się w czasie stosowania pigułek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)1.

Czasami ostuda może samoistnie zniknąć, np. po urodzeniu dziecka lub odstawieniu leczenia hormonalnego. Jednak warto wiedzieć, że ma charakter nawrotowy.

Istnieje też ponad 50% prawdopodobieństwo, że jeśli u ciężarnej pojawiły się przebarwienia, to w przypadku, gdy będzie następnie stosowała pigułki antykoncepcyjne (zwłaszcza estrogenowo-progestagenne), ostuda pojawi się znowu.

Zmiany te nie są groźne dla zdrowia, jednak przez to, że są widoczne, bywają krępujące. Na szczęście istnieją metody ich usunięcia.

Jak sądzę, Twoim udziałem są właśnie przebarwienia spowodowane lekami lub ostuda. Przemawia za tym fakt, że pojawiają się one po zwiększonej ekspozycji na słońce.

Dla porządku muszę tu wspomnieć, że zdarza się, iż plamy na twarzy są efektem zaburzeń pracy tarczycy, nadnerczy lub przewlekłej choroby wątroby. Wtedy, by się ich pozbyć, trzeba najpierw wyleczyć pierwotną chorobę.

Z kolei plamy starcze – inaczej wątrobowe, w żargonie medycznym zwane plamami soczewicowatymi – to nic innego, jak płaskie zmiany skórne o brązowym bądź czarnym zabarwieniu. Spowodowane są one nadmierną ilością komórek wytwarzających pigment w skórze.

Uważa się, że ich powstawanie to wynik długotrwałego narażenia na działanie światła słonecznego i innych źródeł promieniowania ultrafioletowego (np. lamp brązujących w solarium), ale i sam proces starzenia organizmu może prowadzić do tego rodzaju hiperpigmentacji.

Mimo że same w sobie nie są groźne, plamy starcze często przypominają z wyglądu zmiany nowotworowe, dlatego też wszelkie podejrzane wykwity na skórze należy pokazać lekarzowi.

Plamy starcze nie wymagają leczenia, ale istnieje szereg sposobów na pozbycie się ich ze względów estetycznych2.

Jak zapobiegać plamom na skórze?

Jeżeli zażywasz leki, sprawdź w ulotce, czy nie wchodzą w reakcję ze słońcem.

Niekiedy bowiem wrażliwość na światło słoneczne może utrzymywać się nawet kilka tygodni po zaprzestaniu przyjmowania danego farmaceutyku (tak jest w przypadku tetracyklin). Gdy przyjmujesz sulfonamidy, cytostatyki, środki przeciwgrzybicze (np.

gryzeofulwinę), przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. naproxen, ibuprofen, ketonal), przeciwcukrzycowe albo leki moczopędne (np. furosemid) – unikaj słońca3.

Zawarte w pigułkach hormonalnych estrogeny mogą przyczynić się do powstania nierównomiernej opalenizny. Dlatego kobiety stosujące antykoncepcję lub HTZ powinny wystrzegać się kąpieli słonecznych.

Latem powstrzymaj się też od kuracji ziołowych z użyciem ekstraktu z dziurawca lub nagietka. Nie wychodź na słońce, jeżeli do masażu lub kąpieli użyłaś olejków cytrusowych lub kosmetyków zawierających ekstrakt z bergamotki.

Fotodermatozy mogą spowodować także arnika, oset, mniszek lekarski i chryzantema.

Nie dość na tym, przebarwienia na skórze mogą wywołać niektóre kosmetyki – w tym perfumy – których składniki (np. retinol, kwasy owocowe lub benzofenon) mają działanie fotouczulające4.

Naturalne enzymy i kwasy

Wiele warzyw i owoców zawiera substancje, które powodują łagodne złuszczanie naskórka. Wypróbuj babciny sposób, smarując plamki sokiem z cytryny lub nakładając na nie plasterki ogórka bądź papkę z papai – rób to 2 razy dziennie.

Zawarte w nich enzymy, kwasy organiczne i witamina C rozjaśniają cerę i rozkładają białka, co skutkuje złuszczaniem naskórka. Podobnie działają ananasy, jabłka i natka pietruszki. Utrzyj lub posiekaj natkę, dodaj do niej łyżkę kwaśnej śmietany i nałóż na plamki. Zostaw na 10 min.

Powtarzaj codziennie przez 3 miesiące.

Możesz też zerwać i rozgnieść liść aloesu. Roślina ta zawiera substancje przyspieszające złuszczanie się naskórka i wzrost nowych, zdrowych komórek. Miazgę nakładaj na plamy 2 razy dziennie. W czasie każdej z tych kuracji unikaj wystawiania się na słońce.

Maska z mąki

Zmieszaj szklankę mąki ziemniaczanej z 2 szklankami wody utlenionej, potem nałóż na twarz i poczekaj aż zacznie się kruszyć. Zmyj maseczkę letnią wodą i nałóż na twarz tłusty krem.

Możesz też zmieszać 2 łyżki mleka w proszku, 4 łyżki miodu pszczelego i 2 łyżki soku z cytryny – aż do utworzenia jednorodnej pasty. Rozprowadź maskę na twarzy i pozostaw na ok. 20 min. Umyj twarz i pokryj ją warstwą jogurtu naturalnego. Pozwól mu działać przez kolejne 10 min, a następnie umyj twarz.

Wybielający zastrzyk

W ostudy wstrzykuje się mieszankę zawierającą arbutynę. Substancja ta działa poprzez hamowanie tyrozynazy, zmniejszając tym samym tworzenie się melaniny. Co istotne, działanie arbutyny jest zależne od dawki i mniej toksyczne niż hydrochinonu.

Mimo że brak jest dobrze kontrolowanych badań klinicznych, wstępne testy in vitro i in vivo wykazały, że może to być bezpieczne i skuteczne leczenie zaburzeń melasmy. Podobno zabieg umożliwia pozbycie się nawet rozległych i głębokich przebarwień5.

Kremy rozjaśniające

Leczeniu najlepiej poddaje się ostuda naskórkowa, bowiem pigment jest zlokalizowany najbliżej wierzchniej warstwy skóry. Standardowe postępowanie polega na stosowaniu preparatów odbarwiających i złuszczających.

Natomiast w przypadku siostry zalecałbym specyfiki mające w składzie kwasy azaleinowy i/lub fitowy, witaminę C albo wyciągi z cytryny, porzeczki lub ogórka.

Niektóre z kremów rozjaśniających zawierają również substancje, które hamują wytwarzanie melaniny w skórze (kwasy azaleinowy lub kojowy), dzięki czemu z czasem staje się ona jaśniejsza6.

Nim jednak siostra sięgnie po taki preparat, powinna sprawdzić, czy ma on w składzie hydrochinon7 (najlepiej, żeby go nie było, a jeśli jest, by jego wartość była poniżej 2%). Coraz częściej mówi się bowiem, że prawdopodobnie substancja ta sprzyja rozwojowi nowotworów.

Aby uzyskać pożądany efekt, kremy rozjaśniające należy stosować przez długi czas, co powoduje niestety wiele efektów ubocznych, w tym łagodne stany zapalne i złuszczanie naskórka, a nieraz nawet trwałe odbarwienie skóry. Warto przy tym wspomnieć, że Amerykańska Agencja ds.

Żywności i Leków (FDA) jest przeciwna bezreceptowej sprzedaży kosmetyków wybielających skórę. Używanie takich preparatów wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia nowotworów, a także ochronozy (kiedy w tkankach, m.in. w skórze, gałce ocznej, chrząstkach, odkłada się pigment, co powoduje ich brunatne zabarwienie).

Dzieje się tak, gdy w składzie kremu jest wspomniany hydrochinon8.

Peelingi

Przebarwienia, które powstały w wierzchnich warstwach skóry w czasie opalania, najczęściej można rozjaśnić, a nawet usunąć peelingiem. Stosuj zarówno złuszczanie mechaniczne, jak i enzymatyczne.

Weź garść zmielonej kawy lub soli, zmieszaj z łyżką oliwy i taką papką masuj lekko zwilżony naskórek. Następnie spłucz ciepłą wodą. Na wieczór nałóż na twarz peeling enzymatyczny. Zawarte w nim kwasy organiczne (np.

owocowe, glikolowy, trójchlorooctowy, migdałowy) wnikają w skórę i zmieniają jej strukturę, wywołując obumieranie oraz złuszczanie. Takie działanie zmusza cerę do intensywnej odnowy. Jej nowe warstwy pozbawione są przebarwień lub – w przypadku głębszych plam – są one znacząco rozjaśnione.

Pamiętaj, by peeling enzymatyczny rozprowadzić równomiernie po całej twarzy lub dłoniach. Nie używaj go też częściej niż 2 razy w tygodniu.

Naturalne kwasy

Peelingi chemiczne dzielimy na AHA, BHA i PHA. Alfa-hydroksykwasy, nazywane w skrócie AHA, występują w przyrodzie i można spotkać je m.in. w mleku, owocach i trzcinie cukrowej. Do złuszczania naskórka używa się kwasów migdałowego (pozyskiwanego np.

z gorzkich migdałów i pestek wiśni), cytrynowego (występuje w cytrusach i ananasach), glikolowego (z trzciny cukrowej oraz winogron, jabłek i agrestu) lub jabłkowego (obecnego w winogronach i winie). Są one rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu lepiej wnikają w skórę.

W bardzo niskich stężeniach działają wyłącznie na naskórek. W wyższych mogą oddziaływać na głębokie warstwy skóry – jednak taki preparat może nakładać jedynie wykwalifikowana osoba.

Prócz rozjaśniania cery wpływają na syntezę kolagenu oraz nawilżenie skóry.

Spośród beta-hydroksykwasów (BHA) używa się jedynie salicylowego. Pozyskuje się go z malin, brzozy i drzewa różanego. Kwas ten jest stosowany do bardzo głębokiego złuszczania skóry.

Ciemne plamy na skórze – co oznaczają przebarwienia na ciele?

Łagodne złuszczanie

Natomiast kwasy poli-hydroksylowe (PHA) to nowa generacja kosmetyków, do której zaliczamy glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Mają te same właściwości złuszczające co kwasy AHA, ale działają o wiele łagodniej. Zawdzięczają to innej budowie cząsteczek.

Ich dodatkową zaletą są właściwości przeciwzmarszczkowe oraz zdolność niszczenia wolnych rodników, dzięki czemu hamują proces starzenia się skóry oraz zdolność do zatrzymywania wody w naskórku.

Ponadto wpływają również na tworzenie się elastyny i kolagenu oraz zwiększają gęstość i grubość skóry. Dzięki temu w czasie ich stosowania zachowana jest równowaga między złuszczaniem a odbudową skóry.

Wskazane są też do stosowania w miesiącach letnich, gdyż – w przeciwieństwie do kwasów AHA – nie zwiększają wrażliwości skóry na promieniowanie UV9.

Peelingów powierzchniowych i średnio głębokich – wykorzystujących kwas trójchlorooctowy (TCA), glikolowy bądź salicylowy – może również używać Twoja siostra do rozjaśnienia plam starczych poprzez złuszczanie naskórka i ewentualnie również górnej warstwy skóry, tzw.

You might be interested:  Blaszka miażdżycowa – przyczyny powstawania, objawy i leczenie blaszek miażdżycowych

siateczkowatej, co pozwala nowej, młodziej wyglądającej tkance zająć jej miejsce. W przypadku plam soczewicowatych przy połączeniu złuszczania z kremami rozjaśniającymi rezultaty mogą być spektakularne.

Jednak należy liczyć się z ryzykiem występowania infekcji, blizn, powiększenia porów oraz teleangiektazji (poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tzw. “pajączków”).

Jeżeli jesteście niecierpliwe i chcecie szybko zobaczyć efekty, wybierzcie się do kosmetyczki. Peelingi chemiczne dostępne w drogeriach są słabsze, niż te stosowane przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Warto to też zrobić, jeżeli Twoje przebarwienia są głębokie. W gabinetach wykorzystuje się bowiem Cosmelan – środek, który usuwa nawet bardzo głębokie i ciemne ostudy.

Laser

Do usuwania plam starczych używa się najczęściej laserów neodymowo-yagowych.

Choć w tym przypadku wydają się być najskuteczniejsze, dają bowiem najlepsze rezultaty przy najmniejszej ilości działań niepożądanych10, to jednak, efekty uboczne tej formy leczenia bynajmniej nie są nikłe.

Wśród nich wyliczyć można atrofię skóry (staje się coraz cieńsza, aż do zapadnięcia się jej powierzchni), blizny o czerwonym zabarwieniu, zgrubienia oraz, choć trudno w to uwierzyć, hiperpigmentację11.

Terapia światłem

Choć nieco mniej skuteczne od terapii laserowej12, leczenie urządzeniem emitującym wiązkę intensywnego pulsującego światła (ang. Intense Pulse Light – IPL) może być o wiele bezpieczniejszą metodą walki ze zmianami skórnymi.

23 pacjentów z plamami starczymi uzyskało podczas badań dobre lub doskonałe rezultaty po zaledwie 4 sesjach, i to bez żadnych poważniejszych efektów ubocznych13. Za pomocą wiązki światła urządzenie delikatnie uszkadza skórę, wywołując jej złuszczanie.

Gdy ostuda jest na tyle głęboka, że nie poddaje się rozjaśnianiu, takim laserem można ją wyciąć, tak by pozostała po niej niemal niewidoczna blizenka.

Krioterapia

Jako że komórki wytwarzające pigment (melanocyty) są wrażliwe na zimno – rozpadają się w temperaturze -7°C – to leczenie z zastosowaniem ciekłego azotu do zamrażania i niszczenia zmian skórnych jest w stanie zredukować plamy. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że przy tej metodzie można spodziewać się bólu, stanów zapalnych i trwałego rozjaśnienia skóry14.

Ciemne plamy na skórze – co oznaczają przebarwienia na ciele?

Mikrodermabrazja

W przypadku ostudy naskórkowej i mieszanej warto spróbować mikrodermabrazji, czyli mechanicznego ścierania górnych warstw naskórka za pomocą precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków. Rozróżnia się 3 rodzaje mikrodermabrazji: korundową, diamentową oraz tlenową.

Pierwsza polega na ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy głowic diamentowych i jest dedykowana dla skór delikatnych, wrażliwych, alergicznych.

Mikrodermabrazja korundowa złuszcza naskórek oraz stymuluje regenerację kolagenu i elastyny poprzez oddziaływanie na cerę mikronizowanymi kryształkami tlenku glinu, a tlenowa czyni to za pomocą mieszanki soli fizjologicznej i tlenu15.

Glukozamina

Znana głównie jako lek na zwyrodnienie stawów glukozamina może być nową nadzieją na pozbywanie się plam starczych i innych form hiperpigmentacji. Stosowany w badaniach krem zawierający N-acetyloglukozaminę (NAG) w stężeniu 2% zredukował hiperpigmentację w obrębie twarzy po 8 tygodniach. Efekty były nawet lepsze, gdy NAG użyte zostało wraz z niacyną o stężeniu 4%16.

Wyciągi roślinne

Rozejrzyj się za kremami, w składzie których znajdują się: arbutyna, aloezyna, kwas gentyzynowy, flawonoidy (zwłaszcza hesperydyna), wyciągi z lukrecji, proantocyjanidyny (bogaty jest w nie ekstrakt z nasion winogron) i polifenole17.

Witamina E

Zawierające ją doustne preparaty mogą rozjaśniać plamy starcze na twarzy i dodatkowo zapobiegać powstawaniu nowych poprzez ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV18. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie witaminy E w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami chroniącymi skórę, takimi jak witamina C, selen czy beta-karoten19.

Medycyna chińska

W kontrolowanym eksperymencie klinicznym przeprowadzonym na 61 pacjentach z ostudami stosowanie ziół chińskich i akupunktury w połączeniu z witaminami C i E oraz aplikowanym miejscowo rozjaśniającym proszkiem quban dało o wiele lepsze efekty, niż stosowanie samych witamin i proszku – przyniosło bowiem poprawę u wszystkich pacjentów20. Wykwalifikowany praktyk medycyny chińskiej z pewnością pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii.

Pomocny wybielacz?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opisali odmładzające skórę działanie rozcieńczonego wybielacza.

Nim jednak je przedstawię, proszę, byś nie stosowała tej metody w domu, bowiem dotychczas przeprowadzono jedynie serię eksperymentów na myszach oraz laboratoryjnych kulturach ludzkich komórek skóry.

Badacze skoncentrowali się na cząsteczkach NF-kB, które mają istotne znaczenie dla procesów zapalnych, związanych na przykład z reakcją na poparzenie słoneczne. Po aktywowaniu za pomocą odpowiednich cząsteczek wnikają one do jądra komórkowego i modyfikują ekspresję niektórych genów.

Komórki ludzkiej skóry poddano przez godzinę działaniu 0,005% roztworu wybielacza. Okazało się, że wystarczy to, by na dobę zablokować działanie cząsteczek NF-kB. Geny normalnie aktywowane przez te cząsteczki – pozostały nieaktywne. Naukowcy planują teraz badania kliniczne21.

Żelazne zasady

Nie opalaj się ponownie, chcąc zlikwidować jaśniejsze plamy, jakie powstały po złuszczeniu skóry. Odsłonięty naskórek jest delikatny i łatwo może ulec poparzeniu. Łatwiej też o przebarwienia, jeśli opalasz się niedługo po zejściu skóry.

W wyrównaniu kolorytu mogą pomóc samoopalacze. Jeżeli właśnie leczysz ostudę, zabezpieczaj twarz przed działaniem promieni słonecznych kremami z filtrem. Rób to nawet jesienią i zimą.

Jeżeli to możliwe, przed rozpoczęciem leczenia odstaw leki hormonalne (środki antykoncepcyjne, HTZ) oraz inne światłouczulające preparaty, jeśli takie stosujesz.

tagi:

 • skóra
 • medycyna naturalna
 • suplementy
 • więcej tagów

Aktualności

Ciemne plamy na skórze – co oznaczają przebarwienia na ciele?

Częstym skutkiem przebywania na słońcu są przebarwienia skóry. Są one spowodowane zaburzeniem czynności komórek skóry produkujących jej ciemny pigment – melaninę. Barwnik ten reguluje intensywność zabarwienia skóry i powoduje, że staje się ona ciemniejsza podczas opalania. Dlatego plamy i przebarwienia pojawiają się najczęściej w miejscach szczególnie narażonych na promienie słońca, czyli na twarzy, dłoniach i dekolcie.

Długotrwałe narażenie na promieniowanie słoneczne jest przyczyną poparzeń oraz zmian chorobowych skóry. Stop długim kąpielom słonecznym! Stonujmy filtrami przeciwsłonecznymi brązowy kolor skóry! 

Słońce i przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry powodowane są nie tylko bezpośrednio przez promieniowanie ultrafioletowe słońca. Zmiany barwnikowe wywołane bywają nieprawidłowym składem pigmentu melaniny lub hemoglobiny krwi. Moga też powstać pod wpływem tzw. reakcji foto-alergicznej i fitotoksycznej.

Reakcje takie powstają na skórze jako odczyn po kontakcie z niektórymi substancjami obecnymi we krwi. Substancje te pod wpływem światła wywołują na skórze wypryski, rumień oraz szpecące zmiany barwnikowe.

Dlatego szczególnie latem, kiedy jesteśmy narażeni na wzmożoną ekspozycję fal UV-A i UV-B, musimy uważać, aby nie doprowadzić do trwałych przebarwień na skórze.

Niewinne ostrzeżenie przed słońcem – piegi

Piegi są to małe, niezłośliwe plamy barwnikowe. Pojawiają się intensywnie w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieniowania słonecznego. Zwykle występują u osób o skórze wrażliwej na promienie słoneczne.

Długotrwałe przebywanie na słońcu sprawia, że piegi ciemnieją i zwiększa się ich liczba. W przeciwieństwie do plam soczewicowatych, charakteryzujących się większym zagęszczeniem melanocytów, niż w skórze zdrowej, nagromadzenie melanocytów w piegach jest mniejsze niż w otaczającej skórze.

Piegi nie są dowodem zagrożenia rakiem skóry – niemniej są wskaźnikiem nasłonecznienia skóry. 

Objawy starzenia się skóry pod wpływem słońca

U osób długotrwale narażonych na ekspozycję słoneczną (marynarze, rolnicy, osoby pracujące na otwartej przestrzeni) – objawem silnego i długotrwałego narażenia na promienie UV-A mogą być są: zaskómiki, torbiele i pobruzdowana, żółtawa skóra w okolicy oczu. Taki obraz okolicy oczu stanowi jeden z najpoważniejszych objawów starzenia się skóry pod wpływem słońca.

Innym objawem nadmiaru promieniowania słonecznego jest jest plamica naczyniowa. Ten objaw starzenia się skóry pod wpływem słońca występuje na przedramionach osób w zaawansowanym wieku. Przyczyną jest kruchość naczyń włosowatych, wynikającą z degeneracji tkanki łącznej podporowej.

Objawy plamicy słonecznej mogą nasilać się w przypadku miejscowego lub układowego stosowania kortykosteroidów. 

Plamy starcze

Na skutek działania słońca u 90% osób starszych powstają tzw. plamy starcze (soczewicowate). Są to nabyte brązowe plamy, często zlokalizowane na twarzy, ramionach i przedramionach. Jest to tzw.

niezłośliwy nowotwór skóry – wytwór nacieku komórek wytwarzających ciemny pigment (melanocytów). Niestety występuje również plama soczewicowata złośliwa, inicjująca czerniaka skóry zwana plamą Hutchinsona. Jest ona duża, brązowa i występuje na ogół na policzku.

Cechuje się niskim potencjałem złośliwości i może pozostawać niezmienna przez całe dziesięciolecia. 

Rogowacenie starcze

Rogowacenie starcze (słoneczne) to zrogowaciałe, łuszczące się plamy pojawiające się w miejscach narażonych na długotrwałe działanie słońca. Są one kłopotem kosmetycznym, ale co ważniejsze, niewielki odsetek tych zmian przekształca się w raka płaskonabłonkowego skóry.

ALERGIA NA SŁOŃCE 

Reakcje fototoksyczne

Wyróżnia się dwa typy reakcji fototoksycznych: reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.

Polegają one na niekorzystnej reakcji, jaką wywołują niektóre substancje chemiczne, gdy zostaną one poddane promieniowaniu słonecznemu.

Do schorzeń skóry, które mogą powstać na skutek promieniowania UV należą również dermatozy. W wyniku nieprawidłowego metabolizmu i pod wpływem promieni słonecznych powstają wywołujące je związki. 

Uwaga na kosmetyki!

Kosmetyki mogą wywoływać fotouczulające i fototoksyczne. Nie stosujmy w lecie na dzień kremów z kwasami owocowymi lub z retinolem, gdyż w połączeniu ze słońcem mogą podrażniać skórę. Diaminofenole obecne w kosmetykach często wywołują reakcje alergiczne, a benzofenon, zawarty w kremach odbijających promienie słoneczne, może prowadzić nawet do rozwoju nowotworów skóry.

Ponadto zagrożeniem dla skóry są oraz kosmetyki i perfumy zawierające m.in. olejek bergamotowy, szminki na bazie eozyny, wybielacze optyczne w mydłach i detergentach. Przy wyborze preparatu należy więc brać pod uwagę skład i instrukcję użytku. Najlepsze są kosmetyki bezzapachowe przebadane dermatologicznie.

You might be interested:  Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Przed wyjściem na słońce czy do solarium nie można stosować kosmetyków upiększających ani perfum. 

Leki zagrażają przebarwieniami skóry

Leki również mogą wywoływać reakcje fotouczulające i fototoksyczne. Zmiany barwnikowe skóry pod wpływem promieniowania UV mogą powstać pod wpływem sulfonamidów, tetracyklin, cytostatyków, środków przeciwgrzybiczych, przeciwcukrzycowych, leków moczopędnych. Przebarwienia są trudne do usunięcia. Nieco pomaga przemywanie skóry sokiem z cytryny, niekiedy głęboki peeling u kosmetyczki.

 • Wysoka temperatura i nasłonecznienie skóry uaktywnia wirusa opryszczki
 • Nadmierna ekspozycja na słońce sprzyja również uaktywnieniem się wirusa opryszczki zwykłej wywołanej wirusem herpes simplex alegicznemu oraz bakteryjnemu i wirusowemu (opryszczkowemu) zapaleniu spojówek. 
 • Zalecenie ochrony oczu przed słońcem 

Latem należy chronić oczy okularami z filtrami zatrzymującymi szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Dla kierowców najlepsze będą blue-blockery, ze specjalnymi powłokami rozjaśniającymi pole widzenia, dla wędkarzy – szkła polaryzacyjne, które likwidują odblaski. Osoby z wadą wzroku powinny stosować szkła fotochromowe, albo nosić szkła kontaktowe z filtrem.

UWAGA! ZAGROŻENIE RAKIEM SKÓRY 

Zmiany przedrakowe

Nowotwór skóry, jak i każdy inny nie powstaje od razu – błyskawicznie. Jego inicjację poprzedzają tzw. przedrakowe zmiany skórne. Zwykle mają one swą charakterystyczną barwę, kształt, strukturę i lokalizację.

Mogą to być pieprzyki, znamiona barwne, myszki, narośla i zrogowacenie skóry, itp. Dopiero w następstwie ich rozwoju i powstają niebezpieczne dla zdrowia i życia – złośliwe czerniaki skóry i złośliwe nieczerniakowe raki skóry.

Zmianom przedrakowym sprzyjają niektóre cechy organizmu, sytuacje życiowe i przyzwyczajenia, do których można zaliczyć: długotrwałe opalanie, oparzenia słoneczne w dzieciństwie, jasna karnacja skóry, narażenie na promieniowanie jonizujące, rodzinne występowanie raka skóry, blizny i zmiany pourazowe skóry (owrzodzenia, oparzenia, przewlekłe przetoki żylne), palenie tytoniu. 

Czerniak złośliwy powstaje ze znamion barwnikowych!

Najpoważniejszym zagrożeniem zdrowia (i życia!) jest nowotwór zwany czerniakiem! Jest wysoce złośliwy i bardzo wcześnie daje przerzuty do ważnych narządów wewnętrznych – wątroby, pluc, i innych. Rozwija się wskutek niekontrolowanego, nieprawidłowego rozrostu zdegenerowanych komórek barwnikowych skóry zwanych melanocytami. 

Jak rozpoznać zagrożenie czerniakiem skóry?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być zwiększenie się liczby nowych znamion barwnikowych, jak też powiększenie się lub zmiana koloru i kształtu już istniejących.

Pamiętajmy, że rak występuje jako plama, grudka lub guzek o nieregularnych kształtach i czerwono-brązowej barwie. Ma asymetryczny kształt i nierówne brzegi. Ulega też nieregularnemu rozrostowi.

Charakterystyczna jest niejednolita barwa znamienia, jak tez to, że nie tylko rośnie, ale i może krwawić.

UWAGA! Z PROMIENIOWANIA ULTRAFIOLETOWEGO ORGANIZM NIE MOŻE SIĘ OCZYŚCIĆ, TAK JAK Z CHEMICZNYCH TOKSYN! 

Skutki promieniowania ultrafioletowego kumulują się w organizmie. Dlatego ochrona przed promieniami UV I CZERNIAKIEM SKÓRY jest konieczna od najmłodszych lat i powinna być prowadzona konsekwentnie przez całe życie.

Raz w roku należy kontrolować znamiona – zwłaszcza po ukończeniu 50 lat. Konieczne jest badanie oceniające rodzaj i stan znamion. Znamiona budzące wątpliwości należy usuwać.

Trzeba też ograniczać opalanie na słońcu i w solarium. 

Brązowe plamy na ciele. Co oznaczają brązowe plamy na skórze? – Turkey from Europe

Ciemne plamy na skórze – co oznaczają przebarwienia na ciele?

Brązowe plamy na skórze – na co zwrócić uwagę

Każda nowa plama na skórze, która utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga konsultacji z lekarzem.

Dodatkowo niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak brak wyraźnego odgraniczenia plamy od reszty skóry, jej wypukłość lub chropowatość, swędzenie, krwawienie, zmieniający się kształt, rozrastanie się, zmienianie barwy lub niejednolite wybarwienie. W takim wypadku należy pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który najpewniej skieruje nas do dermatologa.

Ciemne plamy na ciele – przyczyny

W zależności od wyglądu i miejsca występowania przebarwienia skóry mogą oznaczać różne stany patologiczne. Plama na skórze objawiająca się jako rumień może wskazywać na występowanie stanu zapalnego.

Znamię o dziwnym wybarwieniu, asymetrycznym kształcie i nieregularnych brzegach może być zmianą nowotworową – łagodną w przypadku naczyniaków płaskich, lub złośliwą w przypadku czerniaka.

W razie zatrucia się substancjami, które nasze ciało nie jest w stanie wchłonąć ani wydalić może dojść do pojawienia się tzw. plam złogowych.

Jeżeli chodzi o miejsce występowania, co innego mogą oznaczać brązowe plamy na skórze głowy, a co innego brązowe plamy na skórze nóg. Za plamy na głowie często odpowiedzialna jest grzybica, która wywołuje łupież pstry.

Przebarwienia na nogach również mogą mieć podłoże grzybicze, ale często są też wynikiem reakcji alergicznych lub zmian naczyniowych związanych z cukrzycą.

Aby dokładnie zlokalizować przyczynę powstawania plam na ciele, niezbędna jest więc wizyta u lekarza specjalisty.

Brązowe plamy na ciele – kiedy są niegroźne

Czasami ciemne plamy na skórze powstają w wyniku niegroźnych zmian barwnikowych. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju znamiona, takie jak na przykład znamię Beckera. Jest ono najczęściej zlokalizowane na plecach lub ramieniu i czasami pokryte pojedynczymi włosami.

Plamy takie nie dają niepokojących objawów, wymienionych na początku artykułu. Innym niegroźną zmianą są tzw. plamy wątrobowe. Pojawiają się one z wiekiem, najczęściej po 40 roku życia.

Związane są z nadmierną ekspozycją na słońce, dlatego obserwuje się je najczęściej na twarzy, dłoniach, dekolcie oraz ramionach.

Brązowe plamy na skórze – leczenie

Procedura postępowania w przypadku wszelkich zmian skórnych powinna być zawsze skonsultowana z dermatologiem. Jeżeli zmiany są niegroźne, brązowe plamy na ciele można usnąć lub rozjaśnić na wiele sposobów, np. poprzez krioterapię lub zabiegi laserowe.

W przypadku niegroźnych, ale potencjalnie niebezpiecznych przebarwień zaleca się chirurgiczne ich wycięcie. Przy podejrzeniu nowotworu niezbędne będą dodatkowe badania i konsultacje. Przy chorobach grzybiczych często wystarczy leczenie miejscowe, za pomocą odpowiednich maści.

Jeżeli plamy są wynikiem innych chorób ogólnoustrojowych, dermatolog skieruje nas do odpowiedniego specjalisty, który zajmie się właściwą przyczyną powstawania plam.

Bez względu na charakter powstających zmian, nigdy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo w wielu przypadkach szybkie rozpoczęcie leczenia decyduje o skuteczności terapii.

Zobacz także

Plamy na ciele – skąd się biorą i o czym świadczą?

Plamy na ciele mogą być różnej wielkości, barwy, intensywności. Przybierają formę przebarwień, znamion, piegów czy naczyniaków płaskich. Pojawiają się w różnych miejscach – na twarzy, na dłoniach, nogach czy tułowiu. Ich występowanie i lokalizacja nie jest uzależniona od wieku i płci.

Jak odróżnić plamę na skórze od innych zmian skórnych? Według definicji plama to wykwit skórny, który spełnia jednocześnie kilka warunków. W jej myśl plama od skóry powinna różnić się tylko zabarwieniem. Oznacza to, że plama na ciele:

 • jest wyraźnie odgraniczona od otaczającej ją skóry,
 • wyróżnia się jedynie odmiennym zabarwieniem, a nie strukturą,
 • nie jest wyczuwalna w badaniu manualnym (palpacyjnym). Nie jest wypukła – leży na tym samym poziomie, co otaczająca skóra.

Wygląd plamy na ciele zależy od czynnika, który ją wywołał, dlatego wiele uwagi poświęca się przyczynie jej powstania. Z uwagi na proces leżący u podłoża powstawania plam na skórze wyróżnia się ich kilka rodzajów. To:

 • rumień (u jego podłoża leży proces zapalny, a rumień jest efektem przekrwienia zajętej okolicy skóry),
 • wybroczyny (powstałe wskutek wynaczynienia krwi z naczyń włosowatych),
 • teleangiektazje (wynik trwałego poszerzenia średnicy naczyń),
 • naczyniaki płaskie (skutek procesu nowotworzenia drobnych naczyń),
 • plamy barwnikowe, czyli przebarwienia bądź odbarwienia. Te, wydaje się, są najbardziej powszechne.

Plamy na ciele mogą powstawać z różnych przyczyn, mogą mieć przez to różne barwy. Najczęściej odbarwienia na skórze mają kolor brązowy, ale także czerwony, siny bądź biały. Zdarzają się też plamy czarne. Skąd się biorą i o czym świadczą?

Na skórze często pojawiają się plamy brązowe, które są konsekwencją nadmiernej pigmentacji skóry. To skutek nagromadzenia melaniny, barwnika skóry. Przebarwienia, zwykle o charakterze symetrycznym, mogą mieć podłoże hormonalne.

Często pojawiają się w ciąży, przy terapii hormonalnej (hormonalna terapia zastępcza, doustna antykoncepcja) oraz przy różnego rodzaju zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Nazywane są ostudą (zwana również melanodermią).

Czynnikami ryzyka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Z kolei plamy soczewicowate, niewielkie ciemnobrązowe wykwity, mogą być efektem zbyt długiego przebywania na słońcu, procesu starzenia się skóry, jak również być elementem schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Są wynikiem namnażania się komórek barwnikowych. Pojawiają się na skórze całego ciała oraz na granicy skóry i błon śluzowych.

Często spotykanym rodzajem plam na ciele są piegi, które najczęściej występują u osób rudych lub u jasnych blondynów. Są niewielkie, mają zwykle kilka milimetrów średnicy. Ich podłożem są zaburzenia genetyczne w równomiernym rozłożeniu barwnika skóry. Zwykle lokalizują się na nosie i górnej części pleców.

Plamy “café au lait”, czyli “kawy z mlekiem” są jasnobrązowymi zmianami, które obserwuje się dość powszechnie. Jeśli występują pojedynczo, nie świadczy to o patologii. Liczne plamy są związane z genetycznie uwarunkowanymi schorzeniami (należącymi do grupy tzw. fakomatoz). Plamy “café au lait” mogą być obecne już przy urodzeniu lub pojawić się w dzieciństwie.

Innymi spotykanymi przebarwieniami na skórze są plamy:

 • sine, będące konsekwencją niewystarczającego ukrwienia zmiany skórnej,
 • czerwone i brunatne plamy na skórze, które są związane z zaburzeniami unaczynienia lub przekrwieniem skóry,
 • białe plamy na ciele, powiązane z miejscową jej depigmentacją. Mogą towarzyszyć bielactwu, czyli obumieraniu komórek barwnikowych skóry. To obszary skóry, które pozbawione są naturalnego barwnika, czyli melaniny. Bielactwo nabyte jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem obszarów pozbawionych pigmentu (melaniny), będących konsekwencją obumierania komórek barwnikowych skóry,
 • ciemne lub czarne plamy na skórze, które mogą towarzyszyć wrodzonym chorobom metabolicznym (np. alkaptonurii czy melanozie).
You might be interested:  Pęknięcie śledziony – przyczyny, objawy, usuwanie pękniętej śledziony

Plamy czy odbarwienia na skórze mogą być problemem estetycznym, ale i objawem problemów zdrowotnych, czasem bowiem sugerują stan nowotworowy czy inną groźną chorobę ogólnoustrojową. Często zaniedbane, zlekceważone i nieleczone plamy na ciele mogą prowadzić do trwałych ubytków na zdrowiu.

Każda zmiana skórna, która jest niepokojąca, pojawia się nagle, utrzymuje się długo, towarzyszą jej dokuczliwe objawy, wymaga konsultacji z dermatologiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Dr n. med. Dorota Jenerowicz i lek. med.

Adriana Polańska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są zdania, że badanie skóry dziecka powinno być rutynowym elementem codziennych czynności związanych z pielęgnacją, ponieważ obserwacje mogą dostarczyć wielu informacji ułatwiających prawidłowe i wczesne rozpoznanie wielu chorób.

Brązowe plamy na skórze twarzy i brzucha – rodzaje i sposoby usuwania

Brązowe plamy na skórze pojawiają się z różnych powodów i mogą występować w różnych miejscach. Przebarwienia powstają w wyniku nadprodukcji melaniny – pigmentu, który nadaje naszym włosom, oczom i skórze koloru.

 • spis treści

Rodzaje przebarwień na twarzy i brzuchu. Przyczyny powstawania.

Melasma (ostuda) występuje głównie u kobiet, ponieważ jest ściśle związana z działaniem kobiecych hormonów. Często pojawia się na twarzy u kobiet w ciąży, z tego względu nazywana jest „maską ciążową”.

Może też pojawić się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Zmiany mogą się nasilić po wizycie w solarium lub po opalaniu. Przebarwienia są nieregularnego kształtu o barwie od jasnego do ciemnego brązu.

Występują na skórze narażonej na działanie promieniowania UV – czole, policzkach, nad górną wargą.

Plamy soczewicowate, nazywane też starczymi, związane są z nadmierną ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych lub nierozważnym opalaniem w solarium.

Często występują u osób starszych, zarówno u kobiet jak i na twarzach mężczyzn. Zmiany zwykle mają charakter drobnych plamek, w różnych odcieniach koloru brązowego.

Pojawiają się w miejscach odsłoniętych, lub tych które uległy poparzeniu słonecznemu (twarz, ręce, ramiona, plecy, klatka piersiowa).

Przebarwienia pozapalne pojawiają się, kiedy skóra, która goi się po uszkodzeniu zostaje poddana działaniu promieniowania UV. Często występują u osób cierpiących na trądzik, mogą też pojawić się na skutek zabiegów medycyny estetycznej np. mikrodermabrazji, peelingach chemicznych czy terapii laserowej.

Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby usuwania przebarwień na twarzy i brzuchu.

To, w jaki sposób usuniemy przebarwienia zależy głównie od ich rodzaju i przyczyny powstania.

 •  Plamy soczewicowate można usunąć już po kilku wizytach w gabinecie kosmetycznym. Najszybsze efekty uzyskamy stosując laseroterapię, a jeśli zmiany są płytkie może wystarczyć peeling chemiczny lub laserowy.
 • Przebarwienia pozapalne często znikają same po kilku miesiącach od powstania. Jeśli nie są głębokie i rozległe, często wystarczą odpowiednie kosmetyki rozjaśniające. 
 • Najtrudniejsza do usunięcia jest melasma, jej usuwanie może potrwać nawet kilka miesięcy. W przypadku takich zmian najlepiej udać się do dermatologa lub doświadczonej kosmetyczki, w celu dobrania właściwej terapii. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na usunięcie przebarwień jest terapia laserowa. Energia lasera jest pochłaniana przez nagromadzoną melaninę, która zostaje rozbita na mniejsze cząstki, a następnie zostaje usunięta przez organizm.

Brązowe plamy na ciele? Dowiedz się, jaka to choroba!

Leki na łupież pstry nie przynosiły zadowalających efektów i choroba wciąż nawracała. Miałam już dość łuszczącej się skóry głowy i świądu, bo było mi bardzo wstyd za to. Postanowiłam, że zacznę stosować naturalne kosmetyki na łupież pstry Pityver. Mija już rok, a ja nie miałam nawrotu choroby, moje życie nabrało lepszych barw.

Wciąż zastanawiałem się co na łupież pstry będzie najlepsze. Po użyciu szamponu i płynu Pityver już po tygodniu moja skóra uspokoiła się. Teraz mija miesiąc i widzę naprawdę dużą zmianę na lepsze.

W takim przypadku można wystawić jedynie pozytywną opinie – zestaw kosmetyków Pityver zaskoczył mnie swoją efektywnością. Naturalny skład, lekki zapach i konsystencja produktów sprawiła, że choroba odpuściła. Polecam.

Słyszałem dużo dobrego o firmie Farmacia Verde.

Opinie, które znalazłem w internecie również były bardzo pozytywne, dlatego zdecydowałem się na zakup całego zestawu Pityver i powiem tylko, że rzeczywiście skutecznie zwalcza łupież pstry.

Czasem ciężko dostać się na wizytę do lekarza specjalisty, a trzeba działać szybko. Byłem właśnie w takiej sytuacji i te kosmetyki bardzo mi pomogły. Polecam!

Łupież pstry jest zaraźliwy, a przekonała się o tym, moja córka, która pożyczała swój grzebień koleżankom. To była prawdziwa batalia z grzybem, ale na szczęście na jednym z forum polecono mi Pityver. Choroba ustąpiła, brak nawrotów czy podrażnień – taka jest moja opinia. Farmacia Verde powinna zrobić listę kosmetyków na różne podobne choroby, działa świetnie!

Kosmetyki Pityver są dla mnie mega pozytywnym zaskoczeniem. W moim przypadku łupież często powracał. Miałam już dość ciągłych wizyt u dermatologa, w każdy letni sezon. Teraz stosuję profilaktycznie kosmetyki Pityver i łupież nie wraca:) Jestem bardzo zadowolona. Polecam produkty Farmacia Verde. Opinie tak pozytywne są jak najbardziej zasłużone!

Zestaw Pityver to pierwsze naturalne kosmetyki, jakie miałam okazję stosować. Bardzo mnie zaskoczyła przede wszystkim wysoka jakość tych preparatów.

Ich producent – Farmacia Verde opinie ma bardzo dobre, jednak przyznam szczerze, że nie byłam do końca przekonana zamawiając je.

Cieszę się, że jednak zaryzykowałam, teraz wiem, że naturalne produkty wcale nie są mniej skuteczne, wręcz przeciwnie! Ten zestaw to prawdziwy pogromca łupieżu pstrego! A dodatkowo kosmetyki Pityver fantastycznie pielęgnują. Moja skóra odzyskała pełen komfort. Polecam!

Szampon na łupież pstry Pityver jest godny polecenia, ponieważ już po 3 dniach widziałem konkretne zmiany na lepsze. Skóra przestała się łuszczyć, nie była aż tak sucha i nie swędziała. Warto kupić ten produkt i uporać się z problemem.

Łupież pstry na nogach pojawił się po jednej z wizyt u kosmetyczki. Bardzo długo męczyłam się z objawami tej choroby i bardzo nie chciałam, by rozprzestrzeniła się po całym ciele. Dermatolog, poza lekami przeciwgrzybiczymi zalecił mi korzystanie z kosmetyków zawierających selen – tak poznałam Pityver ????

Moja choroba była łagodzona, a czasem nawet niwelowana, lecz za każdym razem powracała i rozprzestrzeniała się na większe obszary ciała. Używam kosmetyków Pityver od roku i nie mam żadnych problemów skórnych. Polecam!

Od kilku lat łupież pstry pojawiał się na moim ciele, gdy zaczynało się robić ciepło. To były moje pierwsze wakacje bez tej dolegliwości, dzięki kosmetykom z Pityver. Produkt przetestowany na własnej skórze, jak najbardziej godny polecenia.

Próbowałam leczyć łupież pstry domowymi sposobami, za pomocą ziół i octu. Przynosiły one słabe rezultaty, potrzebowałam czegoś bardziej skutecznego. Znalazłam na forum naturalne kosmetyki Pityver, które teraz sama polecam wszystkim ????

Zaraziłem się łupieżem pstrym na basenie. Był to dla mnie duży problem, bo skóra swędziała, a do tego musiałem na jakiś czas zrezygnować z treningów pływackich. Na szczęście trafiłem na zestaw Pityver, który szybko załagodził dolegliwości, a w końcu pozbyłem się łupieżu pstrego całkowicie. Kosmetyki Pityver i ich producent Farmacia Verde opinie otrzymują ode mnie jak najbardziej pozytywną!

Dzięki kosmetykom Pityver pozbyłam się łupieżu pstrego i związanych z nimi objawów. Moja skóra należy do tych bardziej wrażliwych i często podrażniają ją różnego rodzaju kosmetyki. W tym przypadku było zupełnie inaczej. Moja skóra na głowie już się nie łuszczy i nie swędzi.

Nic nie pomogło mi tak, jak zestaw Pityver. Zlikwidowane zostały wszelkie oznaki choroby, a skóra jest gładka, odżywiona i ujędrniona. Polecam!

Polecam każdemu kosmetyki Pityver. Dzięki nim skóra przestała się łuszczyć i swędzieć. Teraz mija miesiąc, a ja praktycznie zapomniałem, że miałem do czynienia z łupieżem pstrym.

Dzięki naturalnym kosmetykom na łupież pstry Pityver pozbyłem się choroby raz na zawsze – mam taką nadzieję, ponieważ choroba nie wróciła już od roku. Używałem szamponu, płynu i emulsji, ponieważ miałem bardzo rozległe zmiany na ciele. Teraz nie ma po nich śladu.

W końcu kosmetyki, które naprawdę pomagają w kuracji łupieżu pstrego. W przeciwieństwie do produktów, które chwalą się doskonałym działaniem, szampon z selenem Pityver zniwelował mój łupież szybko i skutecznie, a to przecież najważniejsze. Opinie o Farmacia Verde w internecie nie kłamały ???? Polecam ich produkty!

Moje problemy zaczęły się od łupieżu pstrego na głowie. Zestaw dermokosmetyków Pityver skutecznie zlikwidował chorobę w półtora miesiąca.

Kosmetyki Pityver bardzo mi pomogły, dzięki nim pozbyłam się całkowicie łupieżu pstrego.

Na rynku kosmetycznym jest niewiele preparatów na łupież pstry, nie mówiąc już o zestawach, rozwiązujących problem zarówno na skórze głowy jak i na ciele.

Z całego serca polecam kosmetyki Pityver od Farmacia Verde. Opinie wielu zadowolonych osób potwierdzają ich skuteczność, tak więc to nie tylko moje zdanie:)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *