Cladosporium – pylenie, objawy alergii, testy i odczulanie

Alergia na pyłki to najpowszechniejsza choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej objawy, z których najczęstszym jest katar sienny, uskarża się 10–20% populacji. Występowanie symptomów tej alergii jest ściśle związane z kalendarzem pylenia uczulających roślin. Sprawdź, co najczęściej wywołuje uczulenie, jak leczyć alergię wziewną na pyłki oraz kiedy wykonać testy alergiczne.

Cladosporium – pylenie, objawy alergii, testy i odczulanie Spis treści:

Co to jest alergia wziewna

Alergia (uczulenie, nadwrażliwość) to nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynnik zwany alergenem. Alergen jest nieszkodliwym dla osób zdrowych bodźcem, jednak u osób uczulonych prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Najczęstszym powodem nadwrażliwości są tzw. alergeny wziewne, które dostają się do organizmu głównie drogami oddechowymi.

Alergia wziewna może występować całorocznie lub sezonowo. Ten drugi typ to alergia na pyłki roślin (pyłkowica), której objawy występują co roku w okresie pylenia uczulających roślin.

Cladosporium – pylenie, objawy alergii, testy i odczulanie

Objawy alergii na pyłki

Do najczęstszych objawów alergii na pyłki zalicza się:

  • Wodnisty katar
  • Salwy kichania
  • Zatkany nos
  • Swędzenie gardła
  • Zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu
  • Kaszel
  • Świszczący oddech.

Alergia na pyłki – co uczula

Objawy alergii na pyłki pojawiają się podczas kwitnienia uczulających roślin.

W Polsce główne przyczyny alergii wziewnej na pyłki to:

  • Pyłki drzew – najczęściej uczula pyłek brzozy, olchy (olszy), leszczyny, topoli i dębu. Sezon alergiczny rozpoczyna kwitnienie leszczyny. W niektórych latach może ona pylić już w styczniu. Pyłki drzew obecne są w powietrzu do maja.
  • Pyłki traw – w naszym kraju są najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) i atopowej astmy pyłkowej. Z uwagi na niemal identyczną budowę alergenów, różne gatunki traw traktowane są jako jedna grupa. Zalicza się do niej również zboża. W Polsce objawy związane z uczuleniem na trawy pojawiają się najczęściej pod koniec maja. Pyłki traw znajdują się w powietrzu do września.
  • Pyłki chwastów – uczulenie najczęściej wywołuje bylica, komosa, szczaw, babka, pokrzywa, ambrozja i parietaria. Chwasty kwitną od maja do września.
  • Zarodniki grzybów pleśniowych – ta alergia może występować sezonowo lub całorocznie. Powodem alergii sezonowej są grzyby tzw. zewnątrzdomowe. Należą do nich pleśnie z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Zarodniki grzybów pleśniowych obecne są w powietrzu od kwietnia do września.

Leczenie alergii na pyłki

Leczenie alergii na pyłki polega na unikaniu alergenów (tu chorym pomaga kalendarz alergika, czyli wiedza „co teraz pyli”) i leczeniu farmakologicznym.

W farmakoterapii najczęściej stosuje się:

  • leki antyhistaminowe (tabletki na alergie dostępne są również bez recepty),
  • leki obkurczające naczynia nosa,
  • kromony,
  • kortykosteroidy.

Alergia na pyłki odczulanie

Metodą leczenia, z powodzeniem stosowaną w terapii alergii wziewnej na pyłki, jest też odczulanie. Polega ono na podawaniu coraz większych dawek konkretnego alergenu. Prowadzi do złagodzenia lub ustąpienia objawów alergii i może zapobiegać astmie oskrzelowej.

Alergia na pyłki testy alergiczne

By leczenie alergii pyłkowej skierowane było przeciwko konkretnym alergenom, w diagnostyce stosuje się testy alergiczne –  testy skórne i/lub testy z krwi. Te drugie są wykonywane zwłaszcza u dzieci do 4. roku życia i u osób stale stosujących leki, które mogłyby wpłynąć na wynik testów z krwi.

  • W przypadku alergii pyłkowej, testy alergiczne wykonuje się zazwyczaj od października do grudnia.
  • Sprawdź także: 
  • Testy alergiczne – kiedy zrobić testy alergiczne?Alergia na zwierzęta – objawy i leczenie alergii na zwierzęta

Dowiedz się więcej:

‘Pyłek traw’http://www.moj.alergie.pl/library/aai_volume-3_issue-4_article-191.pdf

‘Uczulenia poliwalentne i monowalentne na alergeny pyłku roślin u chorych z alergią’http://alergie.pl/library/aai_volume-12_issue-2_article-698.pdf

Alergia – testy, przyczyny, leczenie

Alergia (uczulenie, nadwrażliwość) – we współczesnym świecie uznawana jest za najczęściej występujące schorzenie. Obecnie trudno jest znaleźć kogoś, kto w swoim otoczeniu nie ma choćby jednej osoby borykającej się alergią.

Czym jest alergia?

 Alergia jest reakcją tkanek na kontakt z alergenem . Reakcja alergiczna ma różną postać, w zależności od tego, którego narządu dotyka i jaką drogą alergen dostaje się do organizmu.

Alergeny znajdujące się w powietrzu powodują najczęściej objawy ze strony dróg oddechowych – nosa i oskrzeli.

Alergeny zawarte w pokarmie mogą wywoływać objawy ze strony układu pokarmowego, ale także skóry, a nawet oskrzeli. Substancje stykające się ze skórą powodują najczęściej wysypkę zwaną pokrzywką.

Alergenem uczulającym może okazać się niemal każda substancja w otaczającym człowieka środowisku.

Większa część chorób alergicznych ma charakter przewlekły i wymaga systematycznego leczenia.

Badania wykazują, że aż ok. 40% społeczeństwa polskiego ma alergię!Szokujący jest fakt, że aż 60% dzieci cierpi z powodu różnego rodzaju uczuleń zarówno pokarmowych, kontaktowych jak i wziewnych.

Ryzyko wystąpienia uczulenia wzrasta o 40% jeśli u jednego rodzica występowały objawy alergiczne, natomiast w przypadku występowania objawów alergicznych u obojga rodziców ryzyko to wzrasta do 60%.

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

  • nos – katar sienny, kichanie, wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa
  • oczy – pieczenie i swędzenie spojówek oraz łzawienie w słoneczny dzień
  • drogi oddechowe – skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, świsty, czasami pełnoobjawowy atak astmy
  • uszy – uczucie pełności, osłabione słyszenie z powodu niedrożnej trąbki Eustachiusza
  • skóra – wysypki, pokrzywka, egzema
  • głowa – bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia i ociężałości

Reakcję alergiczną może wywołać także słońce, zimno, suche powietrze.Objawami są czerwone plamy i krosty, sucha skóra z charakterystycznym uczuciem jej ściągnięcia.

Uwaga! Nie wolno ignorować powyższych objawów wskazujących na istnienie alergii, gdyż mogą one doprowadzić do następujących chorób:

  • atopowego zapalenia skóry
  • poważnych alergii pokarmowych powiązanych z uszkodzeniem jelit
  • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • chronicznego zapalenia spojówek
  • chronicznego kataru siennego

Czy jest sposób na szybkie i niedrogie sprawdzenie czy masz alergię i na jaki alergeny?

W gabinecie NovaVita wykonujemy biorezonansową diagnostykę alergii.Jest to bezinwazyjna (bez nakłuwania skóry)  i bezbolesna metoda, która nie przynosi skutków ubocznych i może być wykonywana już u bardzo małych dzieci, a nawet niemowląt.Testy trwają około 40 minut, a ich wyniki znane są od razu.

  • Wykonujemy testy na wykrycie prawie każdej alergii!
  • Posiadamy próbki około 500 alergenów:pokarmowych,kontaktowych,wziewnych naturalnychwziewnych syntetycznych,pyłków,
  • grzybów.

Istnieje także możliwość testowania indywidualnie dostarczonych substancji, na które istnieje ryzyko alergii np.: detergentów, kosmetyków, wypełnień kołder i poduszek, kurzu, czy nawet sierści psa, kota, królika.

Jak wygląda test alergiczny na Bicom Optima?

Standardowa wizyta zaczyna się od testu podstawowego który zwiera około 100 podstawowych alergenów, jakie występują w naszym codziennym otoczeniu.Biorezonansowe testy alergiczne wykonujemy bez użycia igieł, nie stosuje się nakłuwania i pobierania krwi ani nie narusza się ciągłości skóry.

Wykonujemy je za pomocą punktoskopu podłączonego do aparatu Bicom.

Cladosporium – pylenie, objawy alergii, testy i odczulanie

Jak wygląda test alergiczny – Badanie punktoskopem

Jego ultraczułą końcówkę przykładamy do punktu akupunkturowego na dłoni pacjenta. Rezultaty testu znane są od razu, dzięki wskazaniom aparatu Bicom, a testowana osoba otrzymuje wydruk z zaznaczonymi alergenami, na które reaguje organizm.

Jeżeli test podstawowy wykazuje alergię na większą ilość próbek danej grupy alergenów zaleczmy na kolejnych przeprowadzenie kolejnych rozszerzonych i uszczegółowionych testów. Dodatkowe rozszerzone palety alergenów po około 100 w palecie to: test alergii pokarmowych, test wziewny, test pyłkowy, test dodatków spożywczych i konserwantów, test alergii na metale.

Dlaczego testy alergiczne na Bicom Optima?

W gabinecie Nova Vita dzięki dużej ilości próbek alergenów, a także szybkości otrzymywanych wyników, jesteśmy w stanie bardzo szybko określić, który alergen wywołuje reakcję alergiczną u pacjenta, a następnie szybko usunąć alergię i zmniejszyć cierpienie pacjenta.

Ponad to Bicom Optima daje możliwość przetestowania próbki alergenu przyniesionej przez pacjenta. Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie, szczególnie gdy poszukujemy alergenów w otoczeniu pacjenta. Dzięki temu rodzice mogą sprawdzić czy nowy produkt np. proszek do prania, płyn do kąpieli, kurz z własnego domu i wiele innych czynników nie uczula ich dziecka.

Wielokrotnie mamy przykłady błędnych interpretacji alergii (tzw. na oko) przez rodziców.

Oto jeden z ostatnich przypadków:

Przychodzi matka z 10 letnią córką i mówi: wydaje mi się, że dziecko ma alergię na kurz, bo codziennie rano strasznie kicha, ma załzawione oczy i katar.

Generalnie jest alergikiem śpi nawet pod kołdrą antyalergiczną, bo przecież naturalne pierze uczula. Objawy wzmagają się szczególnie wiosną.Przeprowadzamy test.

Wynik testu:  alergia na pyłki brzozy i niewielkie wskazanie na włókna syntetyczne.

Prosimy więc o przyniesienie na następną wizytę trochę wypełnienia poduszki i kołdry pod którą śpi dziecko.

Przy następnej wizycie co się okazuje? Silna alergia na włókna syntetyczne z poduszki antyalergicznej!Naszym zaleceniem było, żeby powrócić do naturalnych pierzy (na które dziecko nie było uczulone) tzn. zmienić kołdrę i poduszkę.

Tak skończyły się problemy dziewczynki z codziennym łzawieniem i swędzeniem oczu oraz silnym kichaniem.

You might be interested:  Hipokinezja – jakie są skutki braku aktywności fizycznej?

Morał z tej i wielu innych historii pacjentów jest taki: lepiej sprawdzić niż zgadywać, bo często chcemy pomóc dziecku, a wychodzi odwrotnie.

Na szczęście jest Bicom Optima i można szybko i bezboleśnie przeprowadzić test alergiczny. W testach mamy do dyspozycji ponad 500 alergenów, a także możemy sprawdzić substancje przyniesione przez Państwa.

Gdy już wiemy co uczula to możemy podjąć odpowiednie działania.

Oto najczęstsze alergeny:

  1. – pleśnie Aspergillus– pleśnie Pencillinum– pleśnie Mucor– pleśnie Fusarium– pleśnie Alternaria– pleśnie Cladosporium– kurz, roztocze kurzu domowego, roztocze mączne– pierze gęsie i kacze– sierść, naskórek zwierząt– pyłki roślin
  2. – substancje zapachowe

Alergeny kontaktowe:

  • – białko znajdujące się w ślinie lub moczu zwierząt– formaldehyd– tkaniny, w tym z wełny owczej– nikiel– jad owadów– leki i szczepionki– barwniki– kosmetyki– lateks– rozpuszczalniki, smary
  • – pył budowlany- gipsowy, wapienny, cementowy

Alergeny pokarmowe i spożywcze:

  1. – białko mleka krowiego– pszenica– gluten– białko lub żółtko jaja kurzego– owoce np.

    truskawki– orzechy– owoce morza

  2. – dodatki spożywcze: barwniki, konserwanty, emulgatory
  3. Ile kosztuje test alergiczny?

Trzeba by raczej zadać pytanie:  ile czasu, energii i pieniędzy kosztuje brak wiedzy o stanie swojego zdrowia?  Jakie są koszty leczenia: astmy, atopowego zapalenia skóry, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, chronicznego zapalenia spojówek i wielu innych chorób mogących powstać na skutek nie leczonej alergii.Pamiętaj! Lepiej zapobiegać niż leczyć – leczenie jest zawsze droższe.

P.S.Do wyboru mamy ponda 500 alergenów!

Zobacz jakimi testami alergicznymi dysponujemy:

P.S.

Alergia to już nie problem!

Po wykonaniu testów alergicznych możemy przeprowadzić terapię usuwania alergii

Dowiedz się więcej o odczulaniu

Alergia

Cladosporium – pylenie, objawy alergii, testy i odczulanie

Tylko u Nas w gabinecie używamy najnowocześniejszą metodę walki z alergią.

Największym atutem w naszym gabinecie jest zwalczania Alergii metodą biorezonansu – aparaturą Bicom Optima która jest całkowicie bez inwazyjna i bezbolesna  co daje możliwość przeprowadzania terapii u dzieci już w wieku od siedmiu miesięcy wzwyż.

Metoda umożliwia sprawdzenie wszystkich alergenów domowych np.(kołdra, poduszka, materac, zwierzęta, woda, proszki do prania, płyn do płukania, suplementy, kosmetyki itp.)

Alergia – jest to nadwrażliwość na rożne substancje występujące w otoczeniu i żywności

Zazwyczaj są one nieszkodliwe, lecz zdarza się, że organizm traktuje je jako zagrożenie i wytwarza przeciwciała. Substancje te to alergeny, które mogą występować wszędzie.

  • Objawy alergii – kaszel, wysypka, katar sienny, łzawienie, pieczenie oczu, biegunka, swędzenie skóry.
  • Przedstawiamy Państwu nowoczesną metodę diagnozowania alergii (testy alergiczne) i odczulania (bez leków).
  • Aparat BICOM OPTIMA – jest to najnowocześniejsza aparatura zapewniająca bezbolesne testy alergiczne i odczulanie metodą BRT (biorezonansu).
  •  Alergie metody leczenia  – wiadomości ogólne!

    Terapia biorezonansowa jest znakomitą metodą likwidacji alergii i jej przeciwdziałaniu. Obowiązująca obecnie w medycynie definicja alergii uwzględnia przede wszystkim procesy biochemiczne. W rzeczywistości wielokrotnie udowodniono, że organizm, zanim zacznie reagować na drodze biochemicznej, musi być silnie obciążony biofizykalnie alergenami.

    Definicję alergii używa się również na określenie stwierdzalnych metodą biofizykalną obciążeń organizmu pacjenta. Nie wykryte alergie, zwłaszcza pokarmowe, są w stanie wywołać wiele najróżniejszych dolegliwości.

W metodzie BRT próbkę alergenu (nie spotencjonowany roztwór) przyłącza się do wejścia części terapeutycznej aparatu BICOM. Do testowania używa się wszystkich zinwertowanych częstotliwości alergenu, które przekazuje się za pomocą elektrody ręcznej części testującej aparatu do organizmu pacjenta.

Jeżeli pod wpływem tych informacji wartość pomiaru poprawia się w kierunku wyrównania, jest to wskazówka, iż dana substancja stanowi czynnik zaburzający czy też obciążający dla testowanej osoby.

W zasadzie do przeprowadzenia testu nadają się wszystkie punkty akupunkturowe, lecz szczególnie punkty na rękach odpowiadające alergii, sercu, Potrójnemu Ogrzewaczowi oraz zmianom degeneracyjnym narządów.

Wielkość zmian wartości pomiaru pod wpływem zinwertowanej informacji pozwala na określenie stopnia obciążenia organizmu pacjenta. W przypadku danego pacjenta mogą wystąpić czynniki blokujące, które utrudniają test lub wpływają na wyniki pomiaru.

Są to przede wszystkim obciążenie geopatyczne oraz obciążenie organizmu amalgamatem. Oba czynniki mogą tak mocno wpływać na siły regulacyjne organizmu, że punkty pomiarowe nie reagują podczas przeprowadzania testu, chociaż testowany jest alergen silnie obciążający ustrój pacjenta. Wskazanym więc jest wcześniej przeprowadzić test geopatyczny oraz test na obciążenie organizmu amalgamatem. Krótka terapia za pomocą aparatu BICOM znacznie zredukuje lub zniesie obciążenie.

 Już podczas testowania alergenu za pomocą specjalistycznych testów alergicznych, odbywa się terapia zinwertowanymi informacjami przekazywanymi do organizmu pacjenta, o ile alergen stanowi dla niego czynnik obciążający. Istotnym składnikiem skutecznego likwidowania alergii jest tzw. wyrównanie energii.

Pod pojęciem tym rozumie się przywrócenie równowagi pomiędzy yin i yang, usunięcie blokad oraz zredukowanie lub eliminację biofizykalnych czynników zaburzających. Nierzadko pod wpływem odpowiednio przeprowadzonej BRT wraca tolerancja organizmu na wcześniej obciążającą substancję.

Często skuteczną terapię musi poprzedzać karencja alergenu.

Dr Peter Schumacher (Innsbruck) stworzył model terapii alergologicznej, pod wpływem której zostają wyłączone reakcje alergiczne i możliwy staje się kontakt z alergenem bez szkodliwych następstw, o ile alergen został wcześniej rozpoznany a przed rozpoczęciem terapii przeprowadzono ok. 3-tygodniową karencję. Model ten usprawnił dr Th. Klein (Ditzingen), wprowadzając odpowiednie ustawienia aparatu i kroki terapeutyczne, co umożliwiło wygaszanie alergii bez konieczności utrzymywania karencji oraz znacznie skróciło czas trwania terapii.

Doskonałe efekty osiągane są w terapiach metodą biorezonansową takich chorób alergicznych jak: wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe, alergie inhalacyjne, astma oskrzelowa, katar sienny, atopowe zapalenie skóry, alergie na jady owadów, pokrzywki, grzybice jelit.

Szczególnie niebezpieczna jest grzybica jelit czyli Candida – Candida albicans jest to komensalny drożdżak, żyjący w jelicie grubym człowieka.

W normalnych warunkach drożdżak występuje w postaci jednokomórkowej i żywi się resztkami substancji odżywczych a jako produkty przemiany materii wydala kilkadziesiąt różnych toksyn, przez co uniemożliwia zasiedlenie jelita grubego przez drobnoustroje napływające ze środowiska zewnętrznego, które mogłyby okazać się chorobotwórcze. 

 W naszym gabinecie przeprowadzane są następujące testy alergiczne :

Podczas postępowania leczniczego nie doprowadza się prądu do organizmu. Elektrody pełnią funkcję anteny odbierającej lub przekazującej sygnał. Nie zawsze też podczas zabiegu coś się odczuwa. Jednak czasami występuje lekkie uczucie ciepła, szczególnie w tych miejscach, które nie są zdrowe.

Terapia z zastosowaniem drgań własnych pacjenta uzupełnia leczenie klasyczne, nie zaburza działania leków, ani nie wpływa ujemnie na ich wchłanianie. Jednak wskazane jest, aby badania wykonywać w okresie kiedy nie przyjmujemy żadnych lekarstw.   Komputerowe bezbolesne testy alergiczne! Wykonujemy bezbolesne testy alergiczne ok.

400 alergenów: pokarmowe i dodatki spożywcze (barwniki, konserwanty, emulgatory, przeciwutleniacze, substancje zapachowe, słodzące, leki i inne); pyłki (traw, krzewów, drzew, chwastów, zbóż, kwiatów), naskórki i sierści zwierząt, pióra, tkaniny, pleśnie.

Test obciążeniowy umożliwia wykrycie toksyn insektów, substancji rakotwórczych, metali toksycznych, pestycydów, chemicznych toksyn domowych i przemysłowych. Jest to jedyna metoda testowania i likwidowania alergii również u niemowląt.

W naszym gabinecie wykonujemy bezinwazyjne i bezbolesne testy alergiczne. Wyniki tego testu są natychmiastowe poprzez automatyczną sygnalizację urządzenia. Testy trwają około 60 minut. Bez obawy można je wykonywać nawet u małych dzieci i niemowląt.

Standardowa wizyta obejmuje przeprowadzenia całego zestawu, który zawiera ponad 400 podstawowych alergenów, jakie występują w naszym codziennym otoczeniu. Istnieje też możliwość testowania indywidualnie dostarczonych substancji, na które istnieje ryzyko alergii u danej osoby, np. kosmetyki, akryl, detergenty.

Pacjent w dniu testu alergicznego nie powinien brać leków przeciwalergicznych oraz spożywać alkoholu.

Przykładowe alergeny z testu podstawowego:  

ZBOŻA:

pszenica, kasza gryczana, żyto, jęczmień, owies, proso, orkisz, ryż, sezam, kukurydza, drożdże, gluten

MLEKO, JAJA:

białko mleka krowiego, laktoza, soja, żółtko jaja, białko jaja

PYŁKI:

leszczyna, wierzba, olcha czarna, brzoza, babka, żyto, kukurydza, bylica, lebioda, lipa drobnolistna, sosna, świerk, ambrozja, trawy: rajgras, grzebienica pospolita, wyczyniec, tymotka, kłosówka wełnista, kupkówka pospolita, życica trwała, wiechlina, tomka, kostrzewa, mietlica, stokłosa  

INSEKTY:

pszczoła, osa, komar, meszki  

GRZYBY, DROŻDŻAKI:

mieszanka grzybów I (Chaetonium glob., Cladosporum fulv., C. herbarum, Fusarium spp.), mieszanka grzybów II (Penicilium brevicompactum, Pen. expansum, Pen. notatum), Candida albicans, Alternaria tenuis, Cladosporum herbarum

ROZTOCZA:

roztocze kurzu domowego, roztocze mąki

SIERŚĆ ZWIERZĄT:

koń, pies, kot, świnka morska, wełna owcza, gęsie pierze, kacze pierze, bydło

UŻYWKI:

kawa, herbata, kakao, miód, cukier

  1. RYBY:
  2. MIĘSO:
  3. WARZYWA:

mieszanka ryb I: (dorsz, śledź, flądra), mieszanka ryb II: (węgorz, małża, krewetka, łosoś, sardynka, sola), flądra, makrela, łosoś, śledź, dorsz   kurczak, cielęcina, jagnięcina, wołowina, wieprzowina marchew, cebula, szpinak, ziemniak, pomidor, fasola

OWOCE:

jabłko, gruszka, truskawki, maliny, agrest, porzeczki, winogrono, banan, brzoskwinia, wiśnia, morela, pomarańcza, cytryna

ORZECHY:

migdały, orzech włoski, orzeszki ziemne, orzeszki laskowe

METALE:

aluminium, arsen, beryl, rtęć, kadm, chrom, nikiel, kobalt, miedź, pallad, ołów

DROŻDŻAKI (Candida):

Candida albicans, Candida crusei, Candida parapsilosis  

TRAWY: perz  (Agrophyron repens), mietliczka  (Agrostis tenis), wyczyniec (Alopecurus pratensis), tomka wonna (Anthoxantum odorator), rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius), owies głuchy (Avena fatua), stokłosa (Bromus mollis), psioząb palczasty  (Cynodon daktylon), grzebienica posp. (Cynosurus cristatus), kupkówka posp.

(Dactylis  glomerata), kostrzewa łakowa (Festuca pratensis),  kostrzewa  czerwona (Festuca ruba),kłosówka wełnista (Holcu lanatus), życica trwała (Lolium perenne), tymotka łakowa (Phleum pratense), trzcina (Phragmites communis), wiechlina łąkowa (Poa pratensis), trawy mix  (rajgras wyniosły, grzebienica, kupkówka, życica trwała, wiechlina łąkowa, tomka wonna,kostrzewa czerwona, mietliczka, stokłosa, wyczyniec, tymotka łąkowa, kłosówka wełnista)  

KRZEWY:

bez czarny (Elder), głóg (Crataegus ssp.), ligustr (Ligustrum ssp.), woskownica (Myryca sp.), jaśmin (Philadelfus spp), bez lilak (Syringa vulgaris)

DRZEWA:

olcha (Alnus glutinosa), brzoza (Betula pendula), brzoza brodawkowata (Betula verrucosa), leszczyna (Corylus avellana), wierzba (Salix spp.), klon (Acer spp.), kasztanowiec (Aesculus hippocastanum), grab (Carpinus betulus),  buk (Facus sylvatica), jesion (Fraxinus excelsior), złotokap (Laburnum anagyroides), oliwka (Olea europea), platan (Platanus acerifolia), topola (Papulus spp.), osika (Papulus tremula), jadłoszyn (Prospis spp.), dąb (Quercus robur), akacja (Robinia pseudacacia), lipa drobnolistna (Tilia mordata), lipa europejska (Tilia europea), wiąz (Ulmus gabra), sosna zwyczajna (Pinus spp.), sosna (Pinus sylvestris), świerk (Picea abies)

ZIOŁA, CHWASTY:

ambrozja (Ambrosia elatior), piołun (Artemisia absinthium), bylica  (Artemisia vulgaris), lebioda (Artiplex spp.), komosa biała (Chenopodium album), chmiel  (Humulus lupulus), pomurnik (Parietaria judaica), pomurnik lekarski (Parietaria officilanis), babka lancetowata (Plantago lanceolata), babka posp. (Plantago major), szczaw (Rumex ascetoza), starzec jakubek (Senecio Jacobaea), pokrzywa (Urtica dioica)

ZBOŻA:

owies (Avena staiva), jęczmień (Hordeum vulgare), żyto (Secale cereale), pszenica (Triticum aestivum), kukurydza (Zea mays)

KWIATY:

Aster (Aster), aster nowobelgijski (Aster novibelgii), rzepak (Brassica napus) , wrzos (Calluna vulgaris), żółty lak (Cheiranthus cheiri), chryzantema (Chrysanthemum), dalia  (Dalia hibrida), hiacynt (Endymion nonscriptus), wierzbówka  (Epilobium angustifolium), margaretka (Leucanthemum vulgare),  łubin (Lupinus polyphyllus), ruminek (Matricaria chamomilla), narcyz (Narcissus spp.), prymulka (Primulus), jaskier (Ranunculus spp.), róża  (Rosa spp.), nawłoć (Solidago virgaurea), mniszek lekarski (Taraxacum), koniczyna (Trifolium spp.), tulipan (Tulipa spp.)

 ZWIERZĘTA: kacze pierze, gęsie pierze, kurze pierze, pies, chomik, zając, wielbłądzia wełna, kanarek, królik, kot, lama, mysz, świnka morska, papuga, koń, szczur, wół, owcza wełna, gołębie pierze, papużka falista, koza

NATURALNE WŁÓKNA:

bawełna, len, wełna roślinna, włókno kokosowe, sisal, jedwab

PLEŚNIE:

Alternaria tenuis, Aspergillus clavatus, Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus, Aspergillus niger, Aspergillus oryzae, Aspergillus repens, Aspergillus versicolor, Aurobasidium pullulans, Botrytis cirenea, Chaetonium globosum, Cladosporium cladosporoides, Cladosporium fulvum, Cladosporium herbarum, Curvularia lunata, Epicoccum purpurescens , Fusarium culmorum, Fusarium moniliforme, Fusarium solani, Geotrichum candidum, Helminthosporium halodes, Mucor mucedo, Neurospora sitophila, Penicillium brevicompactum, Penicillium commune, Penicillium expansum, Penicillium notatum, Penicillium roqueforti, Phoma betae, Phoma herbarum, Pullularia pullulans, Rhizopus nigricans, Saccharomyces cere visiae, Serpula lacrimans, Sporobolomyces roseus, Sporothrix Schenckii, Trichothecium dependes, Ustilago

SYNTETYCZNE WŁÓKNA:

włókna akrylowe, włosy lalki Barbie, włosy konika Pony, polyester zabawkowy, syntetyczny wypełniacz poduszek

ROZTOCZA:

kurzu domowego, siana, mąki, roztocze I (Acarus siro), roztocze II, (Tyrophagus putrescentia)

PLEŚNIE MIX:

pleśnie mix I, pleśnie mix II, pleśnie mix III, pleśnie ziarna zbożowego mix, aspergillus mix, cladosprium mix,  mucor mix

  • TEST KONSERWANTÓW I BARWNIKÓW
  • BARWNIKI:
  • E 102 – tartrazyna – b. żółty
  • E 104 – żółcień chinolinowa
  • E 110 – żółcień pomarańczowa
  • E 120 – karmina, koszenia
  • E 122 – azorubina, karmoizyna
  • E 123 – amarant – b. czerwony
  • E 124 – czerwień koszenilowa A
  • E 127 – erytrozyna – b. czerwony
  • E 132 – indygotyna – b. niebieski
  • E 133 – błękit brylantowy
  • E 151 – czerń brylantowa
  • mix brązowy (E 104, 124, 127, 132)
  • mix czerwony (E 123, 132)
  • mix żółty (E 104, 110, 124)
  • EMULGATORY:
  • E 322 d – lecytyna (białka jaja)
  • E 322 s – lecytyna (soja)
  • E 338 – kwas ortofosforowy
  • E 339 b – sól sodowa kwasu orto.
  • E 340 a – fosforan monopotasowy
  • E 340 b – fosforan dipotasowy
  • E 340 c – fosforan tripotasowy
  • E 341 c – sól wapniowa kwasu fosf.
  • E 412 – guma guar
  • E 450 – difosforany
  • E 450 a – dwufosforany
  • E 450 c – polifosforany
  • E 621 – glutaminian sodu
  • E 622 – glutaminian jednopotasowy
  • E 623 – dwuglutaminan wapnia
  • KONSERWANTY:
  • E 200 – kwas sorbowy
  • E 202 – sorbinian potasu
  • E 210 – benzoesan
  • E 211 – benzoesan sodu
  • E 212 – kwas benzoesowy
  • E 214 – hydroksybenzoesan etylu
  • E 216 – hydroksybenzoesan propylu
  • E 218 – hydroksybenzoesan metylu
  • Carthon – CG (Euxyl)
  • E 220 – dwutlenek siarki
  • E 221 – siarczyn sodu
  • E 223 – pirosiarczyn sodu
  • E 224 – pirosiarczyn potasu
  • E 230 – difenyl
  • E 233 – tiabendazol
  • E 249 – azotyn potasu
  • E 250 – azotyn sodu
  • E 251 – azotan sodu
  • E 252 – azotan potasu
  • kwas acetylosalicylowy
  • quinine – chinina
  • E 414 guma arabska
  • sodium fluoride – fluorek sodu
  • fenol
  • prokaina
  • kwas salicylowy
  • sulfadiazyna
  • sulfonamidy, sulfamidy
  • E 406 arabinogalactan
  • E 330 kwas cytrynowy
  • AROMATY:
  • aromat jabłkowy, morelowy, bananowy, wiśniowy, cynamonowy, coca-cola, goździkowy, ziołowy, cytrynowy, pomarańczowy

gruszkowy, malinowy,  rumowy,  truskawkowy,  waniliowy (syntet.),  waniliowy (natur.)

  1. PRZECIWUTLENIACZE:
  2.  E 324 – Ethoxyquin etoksychina
  3.  E 310 – galusan propylu
  4.  E 312 – galusan dodecylu (laurylu)
  5.  E 320 – butylohydroksyanizol (BHA)
  6.  E 321 – butylohydroksytolen (BHT)
  7.  SŁODZIKI:
  8.  E 951 aspartam
  9.  E 952 cyclamat
  10.  fruktoza
  11.  laktoza
  12.  E 421 mannitol
  13.  E 954 sacharyna
  14.  E420 sorbitol (syrop sorbitolowy)

Testy alergiczne – czym są i jak się do nich przygotować?

Czym są testy alergiczne?

Testy alergiczne umożliwiają identyfikacje substancji, powodującej u pacjenta przykre objawy alergii. Dolegliwości takie jak katar, kichanie, świąd nosa, łzawienie, kaszel czy duszność, występują najczęściej w przypadku alergenów wziewnych (np. pyłków traw, drzew, roztoczy kurzu domowego).

Alergeny pokarmowe, oprócz objawów z przewodu pokarmowego (takich jak biegunka, bóle brzucha, refluks żołądkowo-przełykowy), mogą powodować również objawy z innych narządów (np. zmiany skórne, katar, kaszel).

Zmiany skórne mogą być wywoływane zarówno przez alergeny wziewne jak też pokarmowe lub wskutek bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą taką jak np. metale, składniki gumy (alergia kontaktowa).

Mając na uwadze, że substancje uczulające mogą przyjmować rozmaite postacie oraz mogą powodować różne objawy, ważnym aspektem jest dobranie adekwatnego testu diagnostycznego. W diagnostyce alergologicznej do najpopularniejszych testów należą : punktowe testy skórne (PTS), naskórkowe testy płatkowe (NTP) oraz badania alergologiczne z krwi.

Badania alergologiczne z krwi – jak wyglądają?

Badania alergologiczne z krwi mają na celu oznaczenie IgE tzn. immunoglobuliny (przeciwciała)klasy IgE. Przeciwciała te indukują wytwarzanie lub uwalnianie różnych mediatorów w organizmie m.in. histaminy w odpowiedzi na dany alergen, co w znacznym stopniu odpowiada za przykre objawy reakcji alergicznej.

Możliwe jest oznaczenie bezwzględnej liczby immunoglobulin IgE tzw. IgE całkowite (ma obecnie niewielkie znaczenie w diagnostyce alergologicznej) ale również IgE swoistych dla danych alergenów.

Wykonanie testów z krwi jest przydatne do identyfikacji alergenu odpowiedzialnego za objawy alergiczne.

Wskazane jest wykonanie tych badań w następujących przypadkach:

  • W kwalifikacji pacjenta do zabiegu odczulania, gdy mamy do czynienie z wątpliwym wynikiem testów skórnych
  • W sytuacji, gdy nie jest możliwe odstawienie leków przeciwalergicznych oraz innych leków mogących wpływać na wynik testów skórnych
  • W przypadku gdy niemożliwe jest wykonanie PTS (np. ze względu na obecność objawów skórnych w miejscu wykonywania testu, braku współpracy pacjenta, przy wysokim ryzyku wystąpienia reakcji anafilaktycznej ).

W ostatnich latach pojawiła się możliwość badania nie tylko przeciwciał IgE przeciwko całemu alergenowi, ale także przeciw jego składowym tzw. komponentom, to molekularne testy alergiczne. Testy te, w znaczący sposób rozszerzyły możliwości diagnostyczne. Jednym z takich testów jest test ALEX panel 282 dostępny w enel-med.

Test ALEX Panel 282 pozwala precyzyjnie ustalić właściwą cząstkę uczulającą. W ramach testu przeprowadza się pomiar IgE całkowitego i IgE specyficznych w stosunku do 282 składowych (156 ekstraktów alergenowych i 126 molekularnych składników alergenów).

Badanie to umożliwia kompleksową diagnostykę pod kątem różnych alergii (alergii pokarmowej, wziewnej, alergii na jad owadów błonkoskrzydłych). Jest pomocne również w określeniu, które alergeny stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, a które wywołają tylko niewielkie reakcje miejscowe.

Badanie to pokazuje też czy istnieje ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowych (o reakcji takiej mówimy gdy pacjent jest uczulony na jeden alergen, a występują u niego objawy alergiczne po zetknięciu się z innym alergenem o podobnej budowie np. osoba uczulona na pyłek brzozy, może prezentować objawy alergiczne po zjedzeniu jabłka lub marchwi).

Badanie ALEX odgrywa też ważną rolę w kwalifikacji do odczulania, metoda skuteczna tylko w alergiach powodowanych przez komponenty główne alergenów. Dostarcza nam również informacji na temat ewentualnych możliwości nabycia tolerancji na uczulające pokarmy.

Testy skórne – jak wyglądają?

W zależności od podejrzewanej etiologii, lekarz alergolog może zalecić wykonanie punktowych testów skórnych lub naskórkowych testów płatkowych.

Punktowe testy skórne (PTS) służą wykryciu alergenów powodujących tzw. reakcję typu natychmiastowego, która zachodzi z udziałem immunoglobulin IgE.

W standardowym zestawie używanym podczas tego badania, znajdują się następujące alergeny:

  • Drzewa wczesno pylące ( leszczyna, olcha)
  • Drzewa późno pylące (np. brzoza,)
  • Pyłki traw i zbóż ( żyto)
  • Pyłki chwastów (bylica)
  • Grzyby pleśniowe (Alternaria tenuis, Cladosporium herbarum)
  • Sierść zwierząt (pies, kot)
  • Roztocza  (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae)

Testy przeprowadzane są zazwyczaj na dłoniowej części przedramienia (rzadziej na górnej części pleców). Ważne jest aby skóra  była wolna od zmian chorobowych.

Osoba wykonująca testy zaczyna od umieszczenia na skórze kropli z roztworem histaminy w stężeniu 1 lub 10mg/ml (stanowi ona kontrolę dodatnią) oraz kropli roztworu służącego do rozcieńczenia wyciągów alergenowych (stanowi ona kontrolę ujemną).

Następnie nakładane są na skórę roztwory z wyżej wymienionymi alergenami wziewnymi lub specyficznymi alergenami pokarmowymi (w wypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie alergii pokarmowej).

W kolejnym etapie, każda z nałożonych kropli jest nakłuwana za pomocą tzw. lancetu, w celu wprowadzenia cząsteczek alergenu do powierzchownych warstw skóry i wywołania reakcji alergicznej objawiającej się pod postacią bąbla, rumienia i świądu. Po 10 minutach dokonuje się oceny próby kontrolnej dodatniej i ujemnej, a testu z alergenami po 20 minutach.

Mierzy się średnice najdłuższe (D) i prostopadłe do nich (d) powstałych bąbli otoczonych rumieniem oraz wylicza się średnie średnice ( D+D)/2 lub pola powierzchni.

Bąbel po histaminie w stężeniu 10mg/ml powinien mieć>3mm średnicy, a po płynie kontroli ujemnej 10 mg równoważnika prednizonu stosowane >10dni nie powinny być stosowane 3 tygodnie przed testami

  • Miejsce, w którym będą wykonywane testy, nie powinno być smarowane maściami zawierającymi glikokortykosteroidy , inhibitory kalcyneuryny , leki miejscowo znieczulające ani być poddawane promieniowaniu UV.
  • Wyniki badań alergicznych z krwi nie są zależne od przyjmowanych leków przeciwhistaminowych oraz od obecności objawów alergicznych, w związku z czym nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta.

    Uczulenie u dziecka? Dowiedz się więcej!

    Źródła:

    1. Krystyna Obtułowicz, Alergologia, PZWL, Warszawa 2016

    2. Kruszewski J, Silny W, Mazurek H i wsp. Testy skórne. W: Kruszewski J, Kowalski ML (red.). Standardy w Alergologii. cz. I wyd. II. Stanowisko Panelów Eksperckich Polskiego Towarzystwa Alergologicznego Kraków 2010: 21-38.

    3. Rogala B, Gluck J. Testy skórne. W: Fal AM (red.) Alergia, choroby alergiczne, astma t. I Wydanie I. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna Kraków 2010: 185-194.

    Interpretacja wyników testów na pyłki traw i drzew

    Sezon pylenia jednego z głównych winowajców alergii wziewnej w Polsce, czyli pyłku brzozy, mamy już praktycznie za sobą. Jedynie w północno wschodniej Polsce oraz na terenach górskich, obserwujemy jeszcze wyższe stężenie. Na pozostałych obszarach osoby z alergią na pyłek brzozy mogę odetchnąć z ulgą.

    Nadchodzące ciepłe miesiące nie będą jednak sprzyjały osobom cierpiącym na pyłkowicę, czyli sezonową alergię spowodowaną uczuleniem na pyłek roślin.

     Oprócz wspomnianej powyżej brzozy, pyłkowica dotyczy przede wszystkim osób uczulonych na pyłek traw – to prawie 80% chorych.

    Trawy zaczynają właśnie wegetację, która wiąże się z produkcją ogromnej ilości pyłku, będącego przyczyną objawów alergii u osób uczulonych.

    Jakie są objawy alergii na pyłek?

    Pyłkowica jest ściśle związana z okresem wegetacji roślin. U osób uczulonych na wczesnokwitnące drzewa np.

    leszczynę, olchę czy brzozę nasilenie objawów będzie występowało od końca stycznia do początku maja, natomiast alergicy uczuleni na pyłek traw mogą spodziewać się najcięższych objawów w okresie od maja do lipca, czyli miesiącach w których kwitną te rośliny.

    Z pyłkowicą wiąże się przede wszystkim zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny) i spojówek (zaczerwienienie, swędzenia, łzawienie), ale może również doprowadzić do napadów astmy oskrzelowej.

    Jak sobie radzić z alergią na pyłek?

    Najlepszą metodą leczenia alergii jest unikanie kontaktu z uczulającym alergenem. Niestety w przypadku pyłku, którego wysokie stężenie obserwuje się nawet w znacznej odległości od miejsca jego produkcji np. w centrach miast czy budynkach użyteczności publicznej, jest to praktycznie niemożliwe.

    Drugim sposobem na radzenie sobie z alergią jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwhistaminowych, które znacząco zmieszają lub całkowicie eliminują objawy alergii na pyłek w sezonie pylenia.

    Istnieje również trzecia możliwość, czyli odczulanie (immunoterapia swoista). Odczulanie polega na przyjmowaniu przez pacjenta tzw. szczepionki alergenowej.

    Szczepionka jest przyjmowana według ściśle określonego schematu i w ściśle określonym czasie pod nadzorem lekarza specjalisty.

    Zadaniem szczepionki jest wytworzenie tolerancji na alergen, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia, a nawet eliminacji objawów u osób uczulonych po ponownej ekspozycji na alergen.

    Jakie testy wybrać przed odczulaniem i jak interpretować ich wynik?

    W serologicznej diagnostyce alergii wykrywamy krążące we krwi specyficzne przeciwciała IgE. Możemy je wykrywać tradycyjnymi testami alergologicznymi oraz nowoczesnymi testami molekularnymi. Czym różnią się te dwie metody?

    Tradycyjne testy diagnostyczne wykorzystują pełne ekstrakty alergenów do wykrywania przeciwciał, czyli mieszaninę wszystkich białek z danego źródła. Pozytywny wynik takiego testu wskazuje na jakie źródło alergenu jesteśmy uczuleni np.: pyłek brzozy czy pyłek traw.

    W nomenklaturze alergologicznej pełne ekstrakty alergenów określone są konkretnymi symbolami np. ekstrakt pyłku brzozy to T3, a reprezentantki rodziny traw – tymotki łąkowej – G6.

    Tradycyjne testy alergologiczne nie precyzują jednak na które konkretnie białko z danego źródła nasz organizm wyprodukował przeciwciał, a jak się okazuje jest to bardzo istotne.

    Molekularna diagnostyka alergii idzie o krok naprzód. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić na który komponent, czyli białko ze źródła alergenu jest uczulony pacjent. Jest to bardzo ważna i wartościowa informacja dla osób, które planują odczulanie.

    Okazuje się bowiem, że pacjenci uczuleni na tzw. główne alergeny pyłku mają zdecydowanie wyższe prawdopodobieństwo skutecznego odczulania.

    Główne alergeny to takie, które uczulają ponad 50% pacjentów w danej grupie i ich zawartość w pełnych wyciągach alergenowych, a to właśnie te są używane w szampionkach alergenowych, jest bardzo duża.

    Główny alergen brzozy został określony nazwą  Bet v1, od łacińskiej nazwy brzozy Betula verrucosa, natomiast główne alergeny tymotki łąkowej (łac.

    Phleum pratense) to Phl p1 i Phl p5.

    Pacjenci, którzy chcą się odczulić na brzozę lub tymotkę (trawy) i wykryją u siebie przeciwciała przeciwko głównym komponentom mają wysokie prawdopodobieństwo skutecznego pozbycia się objawów swojej alergii.

    Z drugiej strony obok alergenów głównych występują tzw. alergeny słabe, czyli takie, które uczulają mniej niż 50% pacjentów w grupie chorych, a ich zawartość w pełnych ekstraktach jest bardzo mała.

    Są one również mało specyficzne dla danego źródła alergenu i są zwykle przyczyną krzyżowych reakcji z innymi alergenami. W przypadku brzozy są nimi Bet v2, Bet v4, Bet v6, a dla tymotki Phl p7 i Phl p12.

    Pacjenci uczuleni tylko i wyłącznie na komponenty słabe mają bardzo małą szansę skutecznego odczulenia.

    Co jeśli pacjent nie ma przeciwciał przeciwko głównym komponentom a jedynie słabym?

    W takim przypadku należy podejrzewać, że pacjent jest pierwotnie uczulony na jakiś inny alergen, który wywołuje u niego objawy, a pozytywna reakcja na słabe komponenty np. brzozy (Bet v2, Bet v4, Bet v6) lub tymotki (Phl p7 i Phl p12.) jest spowodowana krzyżową reaktywnością. Alergia jest prawie zawsze związana z uczuleniem na główne alergeny z danego źródła.

    Na odczulanie na pyłek brzozy czy traw jest już za późno ponieważ osoby do immunoterapii swoistej są kwalifikowane do leczenia kilka miesięcy przed sezonem. Tak, aby do szczytu pylenia mogły uzyskać odpowiednią tolerancję i złagodzić lub wyeliminować objawy istniejącej alergii.

     Osoby, które cierpią na ostre objawy pyłkowicy powinny przemyśleć możliwość poddania się odczulaniu, co z pewnością poprawi ich jakość życia.

    Dobrym krokiem w tym kierunku będzie również wcześniejsze wykonanie molekularnych testów alergologicznych, które określą szansę skutecznego odczulania i dadzą precyzyjną informację na temat alergii oraz określą indywidualny profil uczulenia.

    Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *