Co To Jest Złamanie Otwarte?

Złamanie otwarte to złamanie, w którym istnieje kontakt złamanej kości ze środowiskiem zewnętrznym. Złamanie otwarte pojawia się bezpośrednio przy zadziałaniu urazu lub w wyniku uszkodzenia przez odłamy kostne. Takie złamanie kości traktowane jest jako nagły przypadek i wykonywane jest leczenie operacyjne w jak najszybszym czasie.
Złamanie otwarte ma miejsce wówczas, gdy na skutek mechanicznego urazu dochodzi do przerwania tkanki kostnej, której odłamy zmieniają położenie i powodują przerwanie tkanek miękkich: stawów, mięśni, nerwów, naczyń krwionośnych oraz powłoki skórnej.

Co to jest Złamanie otwarte kości?

Złamanie otwarte kości to rodzaj złamania, któremu towarzyszy perforacja tkanek miękkich. Gdy dochodzi do przebicia wszystkich warstw skóry, groźne patogeny mogą wniknąć do organizmu przez ranę, prowadząc do rozwoju infekcji kości. Otwarte złamanie kości to znacznie rzadsze zjawisko niż złamanie zamknięte.

Kiedy wykonać leczenie złamania otwartego?

Chirurgiczne leczenie złamania otwartego zaczyna się od oczyszczenia rany. Zaleca się przeprowadzenie operacji możliwie szybko, najlepiej w ciągu 6 godzin od urazu. Jej celem jest niedopuszczenie do wystąpienia infekcji kości, rekonstrukcja uszkodzonych tkanek miękkich i połączenie fragmentów pękniętej kości.

Co stosować na złamanie otwarte?

Jeśli doszło do złamania otwartego (widoczne przez ranę odłamki kostne), w miejscu rany należy zastosować opatrunek taki sam jak w przypadku krwawienia. Pamiętaj, aby nie wyjmować ani wciskać do środka wystających elementów kości. Pamiętaj aby zadbać o poszkodowanego, uspokoić.

Czym się różni złamanie otwarte od złamania zamkniętego?

złamania zamknięte, w których podczas złamania kości nie dochodzi do przerwania powłok skórnych, a jedynie kości; w miejscu złamania widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie, złamania otwarte, podczas których występuje przerwanie ciągłości skóry oraz może dochodzić do wysunięcia się kości na zewnątrz.

Co to jest złamanie otwarte i zamknięte?

Złamanie kości jest częściowym lub całkowitym przerwaniem jej ciągłości. Jeśli urazowi nie towarzyszy uszkodzenie skóry, mamy do czynienia ze złamaniem zamkniętym, jeżeli natomiast skóra „na wysokości złamania” ulega przerwaniu, mamy złamanie otwarte.

You might be interested:  Złamanie Ręki Z Przemieszczeniem Jak Długo Gips?

Jaki opatrunek na złamanie otwarte?

Pierwsza pomoc przy otwartym złamaniu kości polega na zabezpieczeniu rany, najlepiej jałowym opatrunkiem i bandażem oraz na ewentualnym usztywnieniu kończyny w celu ograniczenia ruchomości dwóch sąsiednich stawów.

Co zrobić w przypadku złamania zamkniętego?

W pierwszej kolejności należy zatamować krwawienie. Dopiero później można unieruchomić kończynę (jak w przypadku złamania zamkniętego). Ranę trzeba zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Zabronione jest samodzielne nastawianie kończyny lub odprowadzanie odłamków kostnych do środka.

Co to złamanie wieloodłamowe?

Złamania można również podzielić na:

proste – gdy dochodzi do uszkodzenia tylko kości, powikłane – gdy oprócz kości uszkodzeniu ulegają też inne tkanki, np. nerwy lub naczynia krwionośne, wieloodłamowe – gdy kość łamie się na wiele części.

Co to jest złamanie awulsyjne?

Sytuacja, w której dochodzi do oderwania fragmentu kostnego, będącego miejscem przyczepu więzadła na skutek pociągania, w przypadku skręcenia bądź zwichnięcia stawu skokowego nazywana jest złamaniem awulsyjnym.

Jakie rodzaje złamań wyróżniamy?

Ze względu na przebieg szczeliny złamania wyróżnia się:

 • złamanie skośne,
 • złamanie poprzeczne,
 • złamanie spiralne,
 • złamania wieloodłamowe.
 • Jak wygląda złamanie otwarte?

  Obraz złamania otwartego

  Typowymi objawami jest otwarta rana z widoczną kością. Uraz zwykle przebiega w towarzystwie krwawienia i znacznego obrzęku okolicznych tkanek. Złamanie otwarte jest bardzo bolesne i wrażliwe na dotyk. Uszkodzona w ten sposób kończyna wygląda nienaturalnie, szczególnie kiedy powstało tzw.

  Jak wygląda złamanie zamknięte?

  Zamknięte to takie, gdzie odłamy złamanych kości nie przebiły skóry i nie pojawiła się rana. Otwarte to złamanie, przy którym kości przebiły skórę i takiemu złamaniu na ogół towarzyszy krwawienie.

  Ile goi się złamanie otwarte?

  Po złamaniu trzeba liczyć się z tym, że noga pozostanie w gipsie od 4 do 8 tygodni. Czas potrzebny na powrót do sprawności zależy oczywiście od rodzaju złamania – tego, czy konieczna była operacja – i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

  You might be interested:  Co Na Katar U Dzieci?

  Jak zabezpieczamy złamania?

  Na ranę i odłam kostny nałóż jałowy opatrunek. Widoczną kość możesz spróbować ustabilizować bandażem. Następnie przystąp do unieruchomienia kończyny. Złamanie otwarte oznacza konieczność unieruchomienia ręki w pozycji zastanej – nie próbuj ruszać ręką poszkodowanego, staraj się unieruchomić ją do tułowia.

  Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku złamania ręki?

  Ranę w miejscu urazu należy nakryć jałowym opatrunkiem, najlepiej jałową gazą. Poszkodowanego należy ułożyć w bezpiecznej pozycji, a miejsce złamania unieruchomić odpowiednio do okolicy urazu. Nie należy nastawiać złamań i zwichnięć, a jedynie je unieruchamiać. Przy złamaniach należy unieruchamiać dwa sąsiednie stawy.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *