Problem zaczerwienienia na twarzy nasila się zwłaszcza w okresie, gdy temperatura na zewnątrz ulega skrajnym wahaniom. Ma to miejsce szczególnie w okresie zimy i lata. Jednakże przypadłość ta może mieć także związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Istnieje możliwość, że u jej podłoża leżą choroby, przeziębienia, a nawet zapalenia skóry.
Niezależnie jednak od przyczyn, zaczerwieniona twarz to wstydliwa przypadłość, której zwłaszcza kobiety bardzo chcą się pozbyć. Aby to było możliwe, ważne jest poznanie powodów, przez które pojawiają się czerwone przebarwienia na twarzy. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie leczenie i zastosować właściwą pielęgnację.
Czerwona twarz – przyczyny
Jest wiele przyczyn, które powodują zaczerwienienie na twarzy. Zaliczyć je można do poszczególnych grup:
- przeżywanie silnych emocji –głównie związanych z podwyższonym ciśnieniem, należą do nich stres, strach, gniew, zakłopotanie, radość;
- choroby skóry i stany zapalne – mowa tu głównie o trądziku, czyli guzach pojawiających się w wyniku zatkanych gruczołów łojowych. Innym schorzeniem są wypryski związane bezpośrednio z atopowym zapaleniem skóry. Prócz zaczerwienienia twarzy towarzyszą im obrzęk skóry, świąd i zapalenie. Czerwone plamy na skórze twarzy mogą być również wywołane przez trądzik różowaty, który jest przewlekłą zapalną chorobą skóry;
- alergie i choroby zapalne – istnieje wiele rodzajów alergii, których podstawowym objawem jest ogólne zaczerwienienie lub suche czerwone plamy na twarzy. Mogą je wywoływać kosmetyki, kremy, maści, żele a nawet woda, jakiej używa się do utrzymania higieny twarzy. Alergia na twarzy, może też być spowodowana dodatkowymi czynnikami uczulającymi, jakimi są np. ugryzienia owadów, poparzenia słoneczne, alergie na sierść zwierząt, olejki eteryczne roślin, alergie pokarmowe czy alergia układu oddechowego. W takich sytuacjach typowymi objawami prócz rumienia są purpurowe place i pęcherza na powierzchni skóry;
- infekcje – głównie bakteryjne zakażenia skóry i budujących ją tkanek;
uwarunkowania genetyczne i cera naczynkowa – zaczerwienienie twarzy wystąpić może u osób wykazujących nasiloną aktywność substancji naczynioaktywnych w skórze, co z kolei jest właściwością skóry występującej rodzinnie;
- pożywienie – szczególnie po wypiciu kawy (która podnosi ciśnienie), zjedzeniu pikantnych lub gorących pokarmów. Dodatkowo zaczerwieniona twarz może być wynikiem nadmiernego spożywania alkoholu.
- leki, suplementy – w wyniku przyjmowania niektórych leków może dojść do toksycznej martwicy naskórka lub zapalenia naczyń krwionośnych, a to często okazuje się być rezultatem alergii na dany lek.
- gwałtowne zmiany temperatury – chodzi tutaj nie tylko o czynniki związane z pogodą, ale również rozgrzanie twarzy wywołane intensywnym wysiłkiem fizycznym. Bezwzględnie nie należy też chodzić do sauny. Nawet suszenie włosów suszarką, z głową opuszczoną w dół może potęgować problem czerwonej twarzy. Tak samo szkodliwe są ujemne temperatury, które mogą powodować powstanie odmrożeń, wywołanych przez skurcze naczyń krwionośnych, uszkodzenie ich wyściółki (tzw. śródbłonka) i powstanie zakrzepów. Najbardziej narażony jest nos i uszy, czyli obszary styku skóry i kości lub chrząstek.
- nadmierna ekspozycja na słońce – osoby ze skłonnością do czerwonej twarzy powinny unikać opalania się. Niewskazane jest również korzystanie z solarium.
- starzenie się organizmu – z wiekiem cera staje się bardziej podatna na powstawanie zaczerwienień, ponieważ jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, zaś naczynka ulegają osłabieniu.
- nużeniec – roztocze powodujące zaczerwienienia i uwrażliwienie skóry.
Czerwona skóra twarzy – jak sobie z nią radzić?
U osób, u których pojawiły się czerwone plamy na twarzy, najważniejszą kwestią jest zlokalizowanie problemu i ustalenie jego przyczyny.
Czerwona twarz może być bowiem objawem jakiejś poważniejszej choroby, a zaniechanie jakiekolwiek działania, nie tylko pogłębia dolegliwość, ale przede wszystkim prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych.
Nie można lekceważyć złych objawów i dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Wizyta u specjalisty, obserwacja i badania pomogą ustalić, co jest czynnikiem wywołującym czerwone plamki na twarzy. Po badaniach dermatolog będzie w stanie również doradzić jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.
Czerwona twarz – pierwsza pomoc
Gdy na Twojej twarzy pojawi się zaczerwienienie możesz sobie pomóc, jeszcze zanim udasz się do lekarza. Wypróbuj jeden z naszych sposobów na szybkie ukojenie skóry, w zależności od tego, który z czynników wywołał zaczerwienienia na twarzy.
- skóra podrażniona po nadmiernej ekspozycji na słońce – kosmetyki łagodzące po opalaniu, najlepiej takie o lekkiej, nietłustej konsystencji w formie sprayu lub pianki, zawierające D-panthenol,
po zastosowaniu kwasów/kosmetyków do pielęgnacji cery – jeśli zaczerwienienia pojawiły się po zastosowaniu kosmetyku na bazie kwasów, peelingu ziarnistego lub na skutek testowania jakiegoś nowego specyfiku, warto zastosować krem nawilżający o działaniu łagodzącym np. Day Cream z linii Acnerose.KUP DAY CREAM ACNEROSE – krem nawilżająco łagodzący
- po wysiłku fizycznym – pamiętaj, aby dostosowywać tempo i intensywność ćwiczeń, do swojego poziomu wytrenowania. Każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką, a kończ stopniowo, serią spokojniejszych ćwiczeń. Na zakończenie zrób kilku głębokich oddechów. Opłucz skórę z potu i osadu z soli chłodną wodą.
- na skutek silnych emocji – spróbuj ochłonąć, uspokój oddech, napij się wody. Odpocznij od tematu, postaraj się przez chwilę o niczym nie myśleć. Popatrz przez moment każdym okiem na czubek własnego nosa. Zdziwisz się, ile to proste ćwiczenie wymaga koncentracji i jak skutecznie odwraca uwagę od aktualnego problemu.
Pielęgnacja czerwonej twarzy
W leczeniu zaczerwienień skóry twarzy szczególnie ważna, prócz stosowanie leków doraźnych, jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Wybierane kosmetyki powinny być przeznaczone do cery suchej i wrażliwej, nie mogą również zawierać substancji zapachowych oraz barwników.
Ważne jest także, by w składzie znajdowały się wyciągi z kasztanowca, ruszczyka lub innych roślin wzmacniających naczynka krwionośne. Kojące działanie wykazują też okłady z zielonej herbaty -> sprawdź ten artykuł
Ponadto należy unikać kontaktu z twardą, chlorowaną wodą, a do demakijażu stosować produkty, które nie wymagają spłukiwania. Z kolei przy dużych infekcjach konieczne będzie zastosowanie antybiotyków w postaci kremów, emulsji do stosowania miejscowego, leków doustnych albo kuracji laserowej.
Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry w poszczególne pory roku tak, by odpowiednio chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Zimą warto zaopatrzyć się w kremy chroniące przez zimnem, wiatrem i mrozem, najlepiej tłuste, które stworzą warstwę ochronną dla wysuszonej skóry, z kolei latem zaleca się stosowanie kremów z filtrem oraz kremów nawilżających, które nie będą zatykać kanalików skórnych odprowadzających nadmiar sebum.
Czerwona twarz a trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest schorzeniem skóry, które przebiega w podobny sposób u większości pacjentów, obejmując cztery charakterystyczne etapy. Sporadyczne zaczerwienienia wywołane czynnikami zewnętrznymi (tzw. rumień napadowy) pojawia się właśnie w pierwszym stadium choroby. Powinien to być sygnał, że czas zacząć z uwagą dbać o skórę, tak, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby.
W kolejnym stadium zaczerwienienia występują coraz częściej, w związku z czym rumień ulega utrwaleniu. Na twarzy pojawiają się także teleangiektazje – widoczne rozszerzone lub popękane naczynka. Oprócz tego charakterystycznym objawem jest swędzenie, pieczenie lub uczucie ściągnięcia skóry.
Trzeci etap to stadium grudkowo-krostkowe, w którym pojawiają się charakterystyczne wykwity, w obszarach twarzy dotkniętych rumieniem. U części chorych zdarzają się również powikłania w okolicy oka, np., zapalenie spojówek, uczucie piasku pod oczami, swędzenie, obrzęk oka, łzawienie, światłowstręt.
Najcięższa faza trądziku różowatego to stadium przerostowo-naciekowe, które występuje bardzo rzadko (głównie u mężczyzn). Przejawia się miękkimi, guzowatymi zmianami w obrębie nosa, które go zniekształcają. Ponadto nos jest silnie zaczerwieniony z widocznymi naczyniami i ujściami gruczołów łojowych.
Acnerose – trafna odpowiedź na zaczerwienienie twarzy!
W sytuacji, gdy ogólne zaczerwienienie skóry oraz czerwone suche plamy na twarzy są wynikiem trądziku różowatego, zaleca się stosowanie leczenia miejscowego oraz ogólnego. Zalecane są wszelkiego rodzaju kremy oraz aerozole zawierające antybiotyki, takie jak erytromycyna i klindamycyna.
Zestaw Acnerose – kosmetyki na trądzik różowaty
Kompleksowym rozwiązaniem na walkę z trądzikiem różowatym jest również zestaw dermokosmetyków Acnerose. To doskonała propozycja dla osób zmagających się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z chorobą, przy jednoczesnym łagodzeniu jej objawów, a co najważniejsze preparat Acnerose pozwala pozbyć się przyczyn trądziku różowatego.
Zestaw Acnerose zawiera krem na dzień, krem na noc, płyn oczyszczający oraz pastę na noc, a wszystkie kosmetyki pełne skrupulatnie dobranych składników aktywnych pochodzenia naturalnego.
Zawarte w składzie substancje działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, ponadto regulują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają naczynka, nawilżają i łagodzą podrażnienia.
Nie zawierają też żadnych dodatkowych substancji chemicznych, są więc dostosowane do skóry wrażliwej, z podrażnieniami i dotkniętej trądzikiem różowatym.
Kosmetyki to nie wszystko
W leczeniu przyczyn zaczerwień twarzy sama pielęgnacja nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia dieta, a tutaj podstawą są:
- ograniczenie spożywania alkoholu,
- ograniczenie pikantnego jedzenia,
- ograniczenie kawy oraz produktów w jakikolwiek sposób podnoszących ciśnienie krwi,
- warto mieć również na uwadze to, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło witamin, ale takich mających korzystny wpływ na układ krwionośny i skórę. Niezwykle istotne jest zatem witamina C i wszystkie pokarmy będące jej źródłem, gdyż witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
- kolejną witaminą mającą zbawienny wpływ na skórę jest witamina B, która chroni skórę przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i zmianami pogodowymi.
Podsumowanie
Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Warto udać się do dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę problemu, postawi odpowiednią diagnozę i wdroży stosowne leczenie.
Jeśli natomiast czerwona twarz jest wywołana przez czynniki zewnętrzne, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie tego, co powoduje zaczerwienienia. A w przypadku wystąpienia objawów, np. po ekspozycji na słońce, najlepiej używać kosmetyków o działaniu łagodzącym.
Gdy mamy tego typu skłonności warto profilaktycznie używać odpowiednich preparatów do cery naczynkowej / z trądzikiem różowatym, tak aby zapobiegać dalszemu rozwojowi dolegliwości.
Spierzchnięte usta – jak o nie dbać?
Wiatr i mróz mogą powodować pękanie, pieczenie, a nawet krwawienie warg. Spierzchnięte usta stanowią problem nie tylko jesienią i zimą, lecz także latem, kiedy narażone są na silne działanie słońca.
Czy czynniki atmosferyczne to jedyna przyczyna spierzchniętych ust? Jak temu zapobiegać? Spierzchnięte usta – sposoby na spierzchnięte usta.
Skóra na ustach jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż na innych częściach twarzy, dlatego wargi są podatne na wysuszanie, pękanie czy łuszczenie się. W dodatku na wargach nie ma gruczołów łojowych, więc brak im lipidowej warstwy ochronnej, którą zapewnia wydzielina tych gruczołów. Spierzchnięte usta to zmora nie tylko zimą. Czynniki atmosferyczne to nie jedyni winowajcy.
Spierzchnięte usta przyczyny
Powodem spierzchniętych ust może być kilka czynników.
- Długotrwałe lub silne narażenie na promieniowanie słoneczne mogą prowadzić do suchości i pękania warg. Z drugiej strony mróz również powoduje efekt spierzchniętych ust.
- Często spierzchnięte usta to efekt odwodnienia organizmu. Kiedy usta tracą wilgoć, pokrywająca je skóra może stać się napięta i zacząć pękać. Dlatego warto pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, nie tylko latem, kiedy wyraźniej czujemy pragnienie, ale również zimą. Szczególnie zimą warto używać nawilżacza w ogrzewanym pomieszczeniu, w którym przebywamy.
- Spierzchnięte usta mogą być objawem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Przyczyną reakcji alergicznej może być nowa szminka, płyn do płukania ust czy pasta do zębów. Najlepiej odstawić podejrzewany o powodowanie pierzchnięcia ust produkt na np. 1-2 tygodnie i obserwować, czy objawy ustępują. Jeśli to nie pomoże, należy zwrócić się o pomoc do dermatologa. A jeżeli objawy ustąpią po odstawieniu preparatu, należy z niego zrezygnować i zamienić na inny odpowiednik. Kontaktowe zapalenie skóry może mieć charakter alergiczny, ale też niealergiczny – związany z podrażnieniem. U niektórych pacjentów mogą również współistnieć oba typy.
- Niektóre osoby są wrażliwe na pewne pokarmy – ich spożycie może powodować prawie natychmiastowo swędzenie, mrowienie, obrzęk nie tylko warg, ale języka, podniebienia i/lub gardła. Jest to wynik reakcji krzyżowej alergenów wziewnych z pokarmowymi. Najczęściej gotowanie pokarmów uczulających (tj. surowe warzywa), zapobiega powstawaniu alergicznego zapalenia błon śluzowych jamy ustnej (tzw. zespołu alergii jamy ustnej). Niemniej w przypadku wystąpieniu takich objawów, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
- Rzadziej przyczyną spierzchniętych ust jest przewlekłe spierzchniecie ust uwarunkowane genetycznie.
- Spierzchnięte usta w skrajnych wypadkach mogą być zwiastunem poważnych chorób (jeśli problem jest przewlekły i nie mija pomimo prawidłowej pielęgnacji) m.in.: problemów z tarczycą, autoimmunologicznych chorób układowych, np. sarkoidozy, cukrzycy czy łuszczycy, chorób skórnych, w tym zapalenia czerwieni wargowej, zapalenia okołoustnego – wtedy koniecznie skonsultuj się z internistą. Jeżeli usta są czerwone, bolesne i obrzęknięte, to może być objaw infekcji – skonsultuj się ze swoim lekarzem. Podobnie, gdy masz do czynienia z nawracającymi spierzchniętymi ustami, może być to objaw do niepokoju.
- Mogą być też efektem przyjmowania niektórych leków, np. leków moczopędnych, chemioterapeutycznych, retinoidów czy miejscowych leków przeciwtrądzikowych, których składniki, takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, w wyniku przypadkowego kontaktu, mogą wysuszać usta i prowadzić do ich pękania.
- Często jednak to kwestia naszych złych nawyków. Przygryzanie warg, oblizywanie ich na wietrze i mrozie jest dla nich fatalne w skutkach. Przygryzanie warg może być też wynikiem stresu czy zaburzeń lękowych.
Odrywanie złuszczającej się, suchej skóry z warg, może wydłużyć czas gojenia, a nawet powodować krwawienie.
Co na spierzchnięte usta?
Najważniejsza jest profilaktyka, wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamiast nawilżać usta śliną, która przyniesie ulgę tylko na chwilę, by zaraz doprowadzić do jeszcze większego wysuszenia warg, używaj pomadek nawilżających, bazujących na naturalnych składnikach.
Unikaj kosmetyków do ust, które zawierają alkohol – ten wysusza skórę i podrażnia, mentol lub inny aromat miętowy – mogą zapewnić uczucie chłodzenia, ale mięta bardzo wysusza usta. Składnikami wysuszającymi są też kamfora i fenol.
Do tego 1-2 razy w tygodniu rób delikatny peeling ust i masuj je. Jak? Szczoteczką do zębów. Peeling możesz zrobić z oleju kokosowego lub oliwy z oliwek i łyżeczki cukru albo z płatków owsianych (łyżkę płatków zalej kilkoma łyżkami gorącej wody, a kiedy papka ostygnie nałóż ją na usta i masuj).
Za późno? Twoje usta już są spierzchnięte i wysuszone? Odstaw kolorowe, aromatyzowane pomadki i błyszczyki, a zastąp je naturalnymi preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi. Najprostszym rozwiązaniem będzie maść z witaminą A i E dostępna w każdej aptece.
Spierzchnięte usta co robić? |
|
Spierzchnięte usta czego unikać? |
|
Domowe sposoby na spierzchnięte usta
Istnieje kilka naturalnych sposobów na łagodzenie i nawilżenie spierzchniętych ust:
- Oliwa z oliwek, olej kokosowy i inne wartościowe tłuszcze – nakładaj je na spierzchnięte usta po kropli najczęściej jak się da, na noc możesz nałożyć grubszą warstwę. Naturalne oleje złagodzą podrażnienia, zregenerują skórę i stworzą naturalną ochronę przed dalszym wysuszaniem.
- Miód – złuszczy zniszczony naskórek, nawilży i ujędrni usta. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu przez pęknięcia na ustach nie rozwiną się infekcje. Wystarczy nakładać go na usta 2-3 razy dziennie na 10 minut.
- Aloes – intensywnie nawilża i regeneruje. Można go nakładać na usta jak najczęściej. Można użyć rośliny, jeśli masz akurat w domowym ogródku, albo żelu z aloesem, ważne, by kosmetyk był jak najbardziej naturalny bez dodatkowych ulepszaczy.
- Śmietana lub tłusty twaróg – nawilżą i zmiękcza skórę. Wystarczy nałożyć je na usta jak maseczkę i poczekać 15 min.
- Ogórek – doskonale nawilża, bo w około 90 proc. składa się z wody. Ogórek nie tylko nawilży usta, ale i przyspieszy ich gojenie. Plasterki ogórka połóż po prostu na ustach na kilka minut.
- Raz w tygodniu zafunduj sobie domową maseczkę na usta. Może być z awokado (miękkie awokado rozgnieć z olejem roślinnym), z bananem (rozgnieciony banan + łyżka śmietany + odrobina oliwy z oliwek) albo z miodem i tłustym twarogiem. Każdą z nich potrzymaj na ustach 20-30 min.
- Zielona herbata – bogata w przeciwutleniacze i minerały, zawiera również polifenole, które zmniejszają stany zapalne. Naparem z zielonej herbaty (najlepiej torebką herbaty lub nasączonym płatkiem kosmetycznym) delikatnie przetrzyj usta, aby zmiękczyć i usunąć nadmiar suchej skóry. Ta technika jest delikatniejsza niż tradycyjne złuszczanie.
Spierzchnięte usta u dziecka
Małe dziecko trudno przekonać do tego, by pozbyło się nawyku oblizywania ust na zimnie i wietrze. W przypadku niemowlaka jest to wręcz niemożliwe.
Co zatem można zrobić? Przede wszystkim staraj się osłonić buzię dziecka od wiatru.
Po drugie, skóra dziecięcych ust może być podrażniona przez pokarmy zawierające kwasy jak zupa pomidorowa czy mus jabłkowy – zawsze po jedzeniu umyj dokładnie buzię dziecka i nasmaruj skórę ust kremem ochronnym.
Wiele mam poleca również smarowanie noworodkom ust maścią do regeneracji popękanych matczynych brodawek – zawiera ona lanolinę chroniącą delikatną skórę.
Dla starszych dzieci odpowiednia będzie maść z witaminą A i E lub pomadka nawilżająca na bazie wazeliny. Przy wyjściu na zewnątrz do ust można użyć też tego samego kremu co do buzi dziecka – ważne, żeby nie zawierał on wody.
Spierzchnięte usta kiedy do lekarza
Czasami spierzchnięte usta mogą ulec infekcji. Do stanów zapalnych warg dochodzi w wyniku łagodnego podrażnienia, infekcji spowodowanej przez bakterie lub grzyby dostające się do pęknięć w skórze ust.
Jeśli masz czerwone, obolałe usta, skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli kąciki ust są zaczerwienione i obolałe, prawdopodobnie doszło do zapalenia kątów ust (potocznie nazywanych zajadami).
Osoby z chronicznie spierzchniętymi ustami lub u których objawy utrzymują się mimo stosowania preparatów pielęgnujących, powinny skonsultować się z lekarzem. Niektóre leki i choroby mogą powodować odwodnienie i pękanie ust.
Źródła:
https://www.nhs.uk/conditions/sore-or-dry-lips/
https://corkerspharmacy.co.uk/index.php/health_advice/topic/articles_dry_lips/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6018267
Dowiedz się więcej
Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny
https://pdfs.semanticscholar.org/bc61/850aaee3131120ffbdeb2b32561071215918.pdf
Ocena stanu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat przyczyn suchości skóry, jej profilaktyki i możliwości pielęgnacyjnych
https://pdfs.semanticscholar.org/f590/b373d2048c2ea1f16092af86c3c5b5397947.pdf
Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
Załóż konto aby odkryć pełnię możliwości portalu!
Podrażnienie gardła: Przyczyny i sposoby na szybsze wyleczenie
Nie jest żadną tajemnicą, że nikt nie lubi bólu gardła. Obojętnie, czy jest to tylko lekkie podrażnienie na jego tylnej ściance, czy też pojawiają się bardziej bolesne objawy, istnieje kilka sposobów, aby szybko zlikwidować symptomy.
Przyczyny i objawy
Wysuszenie nie musi towarzyszyć innym objawom, a po prostu znaczyć, że w gardle zabrakło nawilżającego śluzu. Wystawia to tkankę gardła na podrażnienia. W tym przypadku pij dużo wody (i napojów), aby zlikwidować wysuszenie.
Ból i podrażnienie gardła mogą być oznakami choroby, jeżeli towarzyszy im jeden lub kilka z następujących objawów:
- zatkany nos lub cieknąca z niego flegma;
- odczucie wzrostu ciśnienia w zatokach;
- pieczenie oczu i swędzenie skóry;
- kichanie;
- zmęczenie;
- spuchnięte, zaczerwienione lub łzawiące oczy.
Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, może to być oznaka alergii na leki lub pożywienie:
- czerwona, swędząca wysypka;
- zaczerwienienie skóry wokół oczu;
- swędzenie uszu;
- nudności i wymioty;
- biegunka;
- ból żołądka;
- obrzęk warg, języka lub gardła.
Jeśli myślisz, że objawy te są efektem reakcji alergicznej i mogą się nasilić, zażyj jak najszybciej odpowiednie lekarstwo przeciwko alergii.
Refluks przełyku występuje, gdy kwaśna treść cofa się z żołądka do przełyku, drażniąc gardło.
Jest mało prawdopodobne, że ból lub podrażnienie gardła będą jedynymi objawami (dolegliwości odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu).
Wielu ludzi doświadcza „cichego refluksu”, którego symptomy są takie same, jak przy zwykłym bólu gardła (czasem występuje przy nich kaszel oraz trudności w przełykaniu).
Niektóre medykamenty mogą powodować suchy kaszel i podrażnienie gardła, co nie musi być reakcją alergiczną. Objawy te powinny ustąpić w krótkim czasie po wzięciu leków, a przeważnie nie towarzyszą im inne symptomy. Jeśli jednak cokolwiek wywołuje Twoje zaniepokojenie, koniecznie odwiedź swojego lekarza.
Niezależnie od przyczyny, zawsze jest sposób na przyśpieszenie procesu powrotu do zdrowia i załagodzenie objawów, dzięki czemu podrażnienie i ból gardła staną się bardziej znośne
Ciepły okład – owinięty wokół szyi ciepły okład pozwoli na załagodzenie bólu gardła. Spróbuj wykonać go przy użyciu gorczycy – jej ziarna są stymulujące, co poprawia pracę układu krążenia oraz poszerza naczynia krwionośne.
Możesz wykonać taki okład samodzielnie. W tym celu możesz pokrusz nasiona gorczycy lub dodaj ½ łyżeczki sproszkowanej gorczycy do łyżki mąki i wymieszaj je z wodą w celu stworzenia cienkiej pasty.
Rozprowadź ją pomiędzy dwoma kawałkami materiału, upewniając się, że nie odpada od nich, a następnie umieść okład na szyi na kwadrans.
Polecamy wypróbować okład na kawałku skóry, aby upewnić się, że nie nastąpi reakcja alergiczna skóry.
Spray do gardła i pastylko do ssania – nie zawsze można pozwolić sobie na pozostanie w domu z powodu bólu gardła. Jeśli musisz iść do pracy, pomyśl o zabraniu ze sobą pastylek do ssania lub sprayu do gardła.
Strepsils Intensive to linia takich właśnie medykamentów , które w łagodny sposób pomogą Ci szybko wyleczyć podrażnienie oraz ból gardła, dzięki czemu nie będą one przeszkadzać Ci w codziennym życiu. Strepsils Intensive zawiera flurbiprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny, łagodzący ból oraz zmniejszający stan zapalny. Działa szybko i przynosi długotrwałą ulgę.
Gorący prysznic – chociaż może to być ostatnia rzecz, na którą masz ochotę, podnieś się z łóżka i weź gorący prysznic. Jednak zanim do niego wejdziesz, niech przez 5-10 minut leci z niego gorąca woda, aby wytworzyła się duża ilość pary.
Oddychanie parą pomoże Ci przetkać przewody nosowe i przyniesie ulgę obolałemu gardłu. Jeśli posiadasz saunę do twarzy, da ona taki sam efekt. Ostatecznie możesz po prostu wlać gorącą wodę do miski i – przy zachowaniu ostrożności – wdychać wydobywającą się z niej parę.
Powtórzenie tej czynności kilka razy dziennie powinno skutecznie przetkać twoje drogi oddechowe i załagodzić bóle gardła.
Odpoczynek – aby przyśpieszyć powrót do formy, postaraj się porządnie wyspać. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje gardło nie będzie mieć wystarczająco dużo czasu na regenerację i ból może utrzymywać się przez dłuższy czas.
Pij ciepłe napoje – picie ciepłych cieczy może pomóc w załagodzeniu stanów zapalnych gardła. Dodaj do nich nieco miodu lub cytryny – zadziałają łagodząco. Pomoże także płukanie gardła wodą z solą.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli objawy utrzymują się przez parę dni lub też czujesz, że nie jest to zwykły ból gardła, odwiedź aptekę, aby dostać odpowiednie medykamenty na zwalczenie symptomów. Jeśli jednak nie ustąpią one po tygodniu lub mocno się nasilą, koniecznie odwiedź swojego lekarza.
Zielony katar – co oznacza?
Katar jest ostrym nieżytem błony śluzowej nosa, trwającym zwykle około 5-7 dni.
Często współtowarzyszą mu objawy takie jak: zatkany nos, zaczerwienienie i łzawienie oczu, kaszel, kichanie, uczucie zatkanych uszu, uczucie drapania w nosie, ból głowy, ogólne osłabienie oraz gorączka lub stan podgorączkowy. Katar towarzyszy infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz alergii.
Bezbarwna, wodnista wydzielina świadczy zazwyczaj o reakcji alergicznej, natomiast żółty lub zielony katar jest często objawem zakażenia górnych dróg oddechowych. Jakie zatem są rodzaje kataru?
ZOBACZ TEŻ: Grypa – jak się przed nią uchronić?
Katar wirusowy
Najczęściej spotykany rodzaj kataru, który wywołują wirusy (najczęściej są to rinowirusy). Te bardzo łatwo przenoszą się pomiędzy kolejnymi osobami drogą kropelkową. Katar wirusowy charakteryzuje wodnisto-śluzowa wydzielina, która gęstnieje z upływem czasu.
Katar bakteryjny
Wywołują go bakterie (Streptococcus pneumoniae, Streprococcus pyogenes, Haemophilus influenza, Staphylococcus aureus).
Towarzyszy mu gęsta, śluzowo-ropna wydzielina o kolorze żółtym lub zielonym. Bardzo często wydzielina ta spływa do gardła powodując mokry kaszel.
Z takim katarem powinniśmy wybrać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa, aby rozpocząć odpowiednie leczenie i uniknąć powikłań.
Katar alergiczny (sienny)
Przybiera postać bezbarwnego, wodnistego wycieku, który pojawia się po kontakcie z określonymi alergenami jak np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz i roztocza kurzu. Może trwać wiele tygodni (nawet cały rok). Często towarzyszą mu łzawienie i swędzenie oczu oraz napady kichania.
ZOBACZ TEŻ: Co oznaczają powiększone węzły chłonne?
Co oznacza zielony katar?
Sam kolor kataru nie pozwala dokładnie zdiagnozować jego przyczyny, pewne jest tylko jedno – zielona wydzielina nie jest wynikiem alergii.
Zielony katar powstaje w przebiegu zakażeń górnych dróg oddechowych (zarówno bakteryjnych, jaki i wirusowych), może być także objawem zapalenia zatok.
A skąd bierze się to zabarwienie kataru? Za zielony kolor wydzieliny odpowiadają obecne w niej komórki odpornościowe, co świadczy o prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz skutecznej walce z infekcją.
ZOBACZ TEŻ: Grypa a przeziębienie – czym się różnią?
Przyczyny zielonego kataru
Zielona wydzielina jest najczęściej objawem przeziębienia – czyli łagodnej choroby wirusowej, ale może pojawić się również w przebiegu:
- grypy,
- zapalenie zatok,
- grzybicy, której mogą towarzyszyć polipy w nosie,
- zapalenia oskrzeli u dorosłych,
- zapalenia oskrzelików u dzieci.
Jak widać zielony kolor kataru nie daje pewności, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czyli o konieczności przyjmowania antybiotyku. Dopiero gdy utrzymuje się on dłużej niż 10 dni lub towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak: wysoka gorączka, brzydki zapach z ust czy ból zatok konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Wizytę szybko zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
ZOBACZ TEŻ: Angina – przebieg i metody leczenia
Jak wyleczyć zielony katar?
Wiele osób bagatelizuje katar i uważa, że trzeba go po prostu przeczekać. Jednak z nieżytem nosa należy odpowiednio walczyć, aby nie doprowadził do poważnych powikłań. W leczeniu gęstego, zielonego kataru kluczowe jest rozrzedzenie wydzieliny.
Świetnie sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej lub preparaty mukolityczne dostępne w aptece. Bardzo często na katar stosowane są preparaty obkurczające błonę śluzową nosa w postaci tabletek np. z pseudoefedryną i kropli zawierających ksylometazolinę lub oksymetazolinę.
Aerozole te szybko przynoszą ulgę i są chętnie stosowane przez pacjentów, jednak aby uniknąć skutków ubocznych, należy je odstawić maksymalnie po 5 dniach.
W odblokowaniu zatkanego nosa pomogą inhalacje (m.in. z olejków eterycznych, rumianku lipy, mięty) oraz płukanie nosa i zatok przy pomocy gotowych zestawów do irygacji. Podczas kataru nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, które w naturalny sposób pomoże rozrzedzić wydzielinę.
Pamiętajmy, że w zwalczaniu kataru bakteryjnego lub grzybiczego niezbędna jest pomoc lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje przyczynę i przepisze odpowiednie leki.
ZOBACZ TEŻ: Bakteryjne zapalenie płuc – jak je rozpoznać? Czy można się zarazić?
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.
Skuteczne sposoby na zatkany nos – naprawdę działają!
Zamiast odruchowo sięgać po aerozol do nosa, wypróbuj lepszych, bo naturalnych domowych sposobów na zatkany nos.
Jakie są przyczyny zatkanego nosa?
Oprócz panujących zwłaszcza zimą wirusów, do przyczyn zapchanego nosa należą: alergie na kurz lub sierść zwierząt, dym, suche powietrze i niektóre czynniki drażniące.
Również nadmierne i regularne stosowanie aerozoli może prowadzić do trwałego zatkania nosa. Dlatego nie należy używać ich więcej niż przez maksymalnie siedem do dziesięciu dni.
Na szczęście do dyspozycji mamy jeszcze domowe sposoby.
Najlepsze domowe sposoby na zatkany nos:
1. Inhalacja
Jedną z klasycznych domowych sposobów na zatkany nos jest wdychanie gorącej pary wodnej. Para pomaga rozluźnić śluz lub zwilżyć śluzówkę nosa. Woda wzbogacona solą lub olejkami eterycznymi, takimi jak eukaliptus, tymianek, anyż lub mięta pieprzowa, sprawia, że inhalacja jest szczególnie skuteczna w walce z katarem wywołanym przeziębieniem.
Aby wykonać inhalację, możesz napełnić garnek lub miskę gorącą wodą, a następnie pochylić się nad parującym płynem z ręcznikiem na głowie. Pamiętaj jednak, że ryzyko poparzenia jest bardzo wysokie. Jeśli nie zamkniesz oczu, eteryczne opary mogą spowodować pieczenie i łzawienie.
Bezpiecznym wariantem są inhalatory parowe.
Praktyczne urządzenie do inhalacji dociera dokładnie nad nosem i ustami, dzięki czemu uzdrawiająca para może optymalnie wpływać na górne drogi oddechowe, bez szkodliwego wpływu na oczy.
Podobnie jak w przypadku klasycznego wariantu miski i ręcznika, do urządzenia należy dodać gorącą wodę, pożądany dodatek, taki jak sól. Inhalator możesz kupić w aptece, w drogerii lub online.
Roztwór soli fizjologicznej na zatkany nos: aby wdychać domowy roztwór soli fizjologicznej, rozpuść 1 g soli kuchennej w 100 ml gorącej wody. Wdychanie pary słonej wody jest łagodniejsze od olejków eterycznych.
Ważne: Astmatycy oraz dzieci nigdy nie powinny być leczone olejkami eterycznymi, ponieważ mogą one powodować ataki astmy, oraz problemy z oddychaniem.
2. Płukanie nosa solanką
Również płukanie solanką to dobry domowy sposób na zatkany nos. W tym celu słoną, letnią wodę umieszczamy w nozdrzu. Przy bardzo zatkanym nosie trzeba czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż poczujemy, że śluz się rozpuszcza.
3. Picie
W walce z zimowymi dolegliwościami pomaga picie wody. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej upłynnia lepki śluz. Obok wody warto sięgnąć po herbatę miętową, która ma działanie wykrztuśne oraz inne herbaty ziołowe.
Kelly Sikkema / Unsplash
4. Witamina C
Jeśli weźmiemy wystarczającą ilość witaminy C, poczujemy się lepiej. Chociaż nie jest naukowo jasne, czy, jak i dlaczego żywność zawierająca witaminę C skraca czas trwania choroby, ale wynik jest kluczowy. Dlatego zaleca się filiżankę gorącej (ale nie wrzącej!) cytryny z miodem.
Wskazówka: nie zalewaj cytryną i miodem wrzątkiem, ale odczekaj chwilę, aż ostygnie. Wysoka temperatura pozbawia napój właściwości leczniczych.
5. Cebula i czosnek
Tym razem nie chodzi o jedzenie (które również jest zdrowe), ale wdychanie ich zapachu. Domowy sposób jest prosty: cebulę kroimy na kawałki, umieszczamy w miseczce i stawiamy na wysokości głowy obok łóżka. Oprócz cebuli możemy to samo zrobić również ze świeżym czosnkiem.
Wskazówka: jeśli zapach cebuli i czosnku są nie do wytrzymania, w miseczce można umieścić także kilka płatków kosmetycznych skropionych n. miętowym olejkiem.
6. Nawilżenie
Jeśli Twój nos jest zatkany stosunkowo często, może to wynikać z tego, że często pozostajesz w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest ciepłe, suche lub zadymione. Dlatego poza nawilżaniem błony śluzowej nosa, wietrz sypialnie i nawilżaj powietrze, np. zawieszając na grzejniku mokre ręczniki.
Do nawilżenia błony śluzowej nosa można wykorzystać np. kąpiel parową, dodatkowo wzbogaconą o sól morską.
Ważne: Przy gorączce lub nadciśnieniu kąpiel nie jest wskazana.
Rozwiązaniem jest także zimna kąpiel, czyli taka, gdzie temperatura wody wynosi od 32 do 36 stopni. Należy leżeć w niej przez 15 do 20 minut.
Do wody warto dodać łyżeczkę miodu i 10 kropli olejku eterycznego lub zioła, czy herbaty. Przykład: zagotuj 1 litr wody i dodaj 1 torebkę herbaty z kopru włoskiego, 1 łyżeczkę herbaty z mięty pieprzowej i 1 łyżeczkę anyżu.
Gotuj przez około 10 minut w garnku. Wlej ziołową mieszankę do swojej kąpieli.
Uwaga: Nie wszystkie olejki eteryczne są odpowiednie dla kobiet w ciąży i dzieci. Najlepiej zapytać o nie w aptece.
Zatkany nos: kiedy do lekarza?
Generalnie, zatkany nos nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy nie ulegną poprawie w ciągu tygodnia pomimo stosowania leków lub domowych rozwiązań, skonsultuj się z lekarzem. Być może masz zapalenie zatok i domowe sposoby na zatkany nos nie pomogą.
Zobacz także:
Nie daj się choróbsku! Sprawdź domowe sposoby na wzmocnienie odporności
3 domowe płukanki na ból gardła. Koszt? Kilka zł. Skuteczność? 100%
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o zapaleniu krtani u dziecka. Objawy, leczenie, domowe sposoby i więcej
Może zainteresuje Cię również:
Miesiączka zero waste – czy to możliwe?