Czy nadmierne odbijanie to objaw choroby? Jak sobie radzić z częstym odbijaniem po jedzeniu?

Znajdujesz świetny przepis na niebanalną kolację, starannie wybierasz najlepsze składniki, przygotowujesz wyrafinowane dania – ale po ich zjedzeniu zamiast przyjemności zaczynasz odczuwać dyskomfort, który nierzadko przeradza się w uporczywy, silny ból. Pierwsze skojarzenie: niestrawność. Ale czym jest niestrawność? Co ją wywołuje i jak jej zapobiegać?

Niestrawność to nie choroba, ale zespół objawów, które wskazują na nieprawidłową pracę górnego odcinka układu pokarmowego. Należą do nich:

 • dyskomfort w trakcie jedzenia i po nim,
 • uczucie nadmiernego wypełnienia górnej części brzucha,
 • odbijanie się, nudności i wymioty,
 • uczucie wczesnej sytości po nawet niedużym posiłku,
 • wzdęcia,
 • zgaga.

Niewiele jest dolegliwości, które byłyby tak powszechne jak niestrawność, a jednocześnie tak bardzo zależne od trybu życia i nawyków żywieniowych. Może ona towarzyszyć różnym schorzeniom układu pokarmowego, ale najczęściej wywołują ją:

 • nadmierne tempo życia, stres,
 • nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu,
 • połykanie zbyt dużych porcji,
 • zbyt ostro przyprawione lub zbyt tłuste potrawy,
 • nadużywanie kawy i alkoholu,
 • palenie tytoniu.

Choć niestrawność ma wiele objawów, to jeden z nich warto omówić nieco obszerniej.

Zgaga – silny, piekący ból za mostkiem, który potrafi nawet wyrwać ze snu. Ale zgaga to nie tylko ból. Towarzyszą jej również inne symptomy:

 • kwaśny lub gorzki posmak w ustach,
 • nieprzyjemne odbijanie,
 • charakterystyczny zapach z ust.

Czy nadmierne odbijanie to objaw choroby? Jak sobie radzić z częstym odbijaniem po jedzeniu? Czy nadmierne odbijanie to objaw choroby? Jak sobie radzić z częstym odbijaniem po jedzeniu?

W prawidłowych warunkach pokarm wędruje do żołądka, gdzie poddawany jest działaniu kwasu solnego. Ściany żołądka wyściela śluz, który chroni je przed działaniem kwasu, a silny mięsień – dolny zwieracz przełyku – zapobiega cofaniu się trawionego pokarmu z żołądka do przełyku.

Kiedy dolny zwieracz przełyku nie pracuje prawidłowo, dochodzi do cofania się kwaśnej treści z wnętrza żołądka do przełyku. Ściany przełyku już nie są odporne na działanie kwasu, więc odczuwamy ostry, piekący ból i pozostałe objawy.

Atak zgagi zwykle trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Ból często pojawia się po pochyleniu się lub przyjęciu pozycji leżącej, ponieważ zmiana pozycji ułatwia cofanie się kwaśnej treści żołądkowej.

Istnieje wiele leków, które ograniczają wydzielanie kwasu w żołądku, ale kiedy potrzebujemy naprawdę szybkiej i skutecznej pomocy, należy tę kwaśną, cofającą się treść zneutralizować.

Do tego celu służą leki z grupy antacydów, do których należy Manti: zobojętniają one miejscowo kwas solny i szybko przynoszą ulgę w dolegliwościach.

Nadmierne odbijanie – jak sobie z nim radzić?

Trochę teorii… czyli czym jest odbijanie?

Odbijaniem nazywamy stan fizjologiczny występujący po posiłku, na skutek zmniejszonego napięcia dolnego zwieracza przełyku i zwiększonego napięcia ścian żołądka. Stan ten skutkuje wydalaniem przez usta powietrza znajdującego się w żołądku i przełyku.

Objaw nie choroba

Odbijanie nie jest chorobą, a jedynie objawem towarzyszącym zwłaszcza chorobom żołądka, m.in. chorobie refleksowej, chorobie wrzodowej, depresji czynnościowej (tzw. niestrawności). Nadmierne odbijanie może być także skutkiem niewłaściwych zachowań żywieniowych takich jak spożywanie nadmiernych ilości pokarmów bądź też spożywanie pokarmów wzdymających.

Każdy kęs dostarcza bowiem do naszego żołądka od 1 do 4 ml powietrza. Im większy posiłek tym większa potrzeba kompensacji. Jedzenie w szybkim tempie oraz rozmowa podczas posiłku również wpływają na zwiększenie ilości połykanego z jedzeniem powietrza.

Nadmiernemu nagromadzeniu gazu w przewodzie pokarmowym sprzyjać mogą zaburzenia nerwicowe i stresujący tryb życia.

Jak zminimalizować odbijanie?

 • Zaprzestań palenia tytoniu, gdyż zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku,
 • Zrezygnuj z noszenia obcisłych ubrań,
 • Jedz powoli z zamkniętymi ustami,
 • Nie rozmawiaj podczas posiłku,
 • Nie pij podczas jedzenia,
 • Nie jedz na stojąco, pozycja ta sprzyja połykaniu powietrza,
 • Spożywaj mniej obfite posiłki, nie będą one nadmiernie rozciągać ścian żołądka,
 • Unikaj picia napojów gazowanych, gdyż łącząc się z kwasem solnym w żołądu powodują zwiększone wydzielanie gazu,
 • Unikaj produktów, które zmniejszają napięcie dolnego odcinka zwieracza przełyku: tłuste potrawy, czekolada oraz inne słodycze, mięta pieprzowa, alkohol, mocna herbata, kawa, warzywa cebulowe, szparagi, karczochy,
 • Pamiętaj, że przyczyną odbijania mogą być także leki takie jak: blokery kanału wapniowego, barbiturany, diazepam, dopamina, kofeina, teofilina i niektóre hormony.

„Nie taki diabeł straszny”

Odbijanie po obfitym posiłku jest prawidłowym odruchem, obserwowanym już w okresie niemowlęcym. Natomiast nadmierne nagromadzenie powietrza, w przypadku niewystarczającego mechanizmu odbijania może skutkować wzdęciami.

Zatem jeśli poza odbijaniem nie zaobserwowałeś innych niepokojących objawów, prawdopodobnie wydalanie powietrza nie jest związane z występowaniem choroby.

Powstrzymywanie tego odruchu może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości takich jak wspomniane wcześniej wzdęcia czy uporczywy ból brzucha.

Justyna Walerowska – dietetyk

Nieprawidłowe trawienie

Istnieje różnica między nietolerancjami alergicznymi, a dużą grupą niealergicznych nietolerancji, w których problemem jest brak enzymu. Poza tym istnieją nietolerancje spowodowane niedoborem enzymu w wyniku choroby organicznej, np. niewydolności trzustki 108. Najbardziej powszechną niealergiczną czynnościową nietolerancją, jest nietolerancja laktozy 49. Przytrafia się ona ludziom, którzy mają problem z trawieniem laktozy, czyli cukru w nabiale, z powodu niedoboru enzymu zwanego laktazą w jelicie cienkim.

You might be interested:  Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Aby zrozumieć, co może „pójść nie tak” i spowodować nieprawidłowe trawienie, należy przyjrzeć się zdrowemu trawieniu: proces ten rozkłada jedzenie na komponenty na dwa sposoby.

Mechanicznie, poprzez żucie i perystaltykę narządów, oraz chemicznie i enzymatycznie, za sprawą kwasu żołądkowego i enzymów.

Wówczas różne wartości odżywcze, minerały i witaminy są wchłaniane do krwiobiegu w ściankach jelit, a stąd rozprowadzane są po organizmie.

Wiele narządów jest zaangażowanych w proces trawienia, aby zapewnić, że nasz organizm otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje. Nietolerancja może wynikać przede wszystkim z dwóch czynników:

 • Nietolerancja oparta na alergiach pokarmowych 196:  Nietolerancja może być rezultatem alergii pokarmowej (na przykład na orzechy, ryby, produkty sojowe). Oprócz problemów żołądkowo-jelitowych, może także wywołać inne reakcje alergiczne – rumieńce, wysypki, skrócony oddech.
 • Nietolerancja oparta na braku enzymów: taka nietolerancja zdarza się, gdy niektóre produkty spożywcze nie mogą zostać rozłożone, ponieważ w organizmie nie ma wystarczającej ilości odpowiedzialnych za dane składniki enzymów 65.

Nieprawidłowe trawienie z powodu niewydolności trzustki

Enzymy trzustkowe rozkładają węglowodany, białka i tłuszcze z pokarmu, gdy tylko ten znajdzie się w jelicie cienkim 20. Wytwarzanie lub uwalnianie tych enzymów może być upośledzone z różnych powodów, np. w wyniku przebytej operacji, stanu zapalnego narządu lub innej choroby trzustki 156.

Złe trawienie spowodowane zaburzeniami funkcji żółci 65

Żółć, produkowana w wątrobie i przechowywana w pęcherzyku żółciowym, pełni inną ważną rolę trawienną. Jej funkcją jest rozkładanie i wchłanianie tłuszczy z pożywienia.

W przypadku zakłócenia produkcji lub uwalniania żółci, niektóre tłuszcze są wydalane niestrawione i dochodzi do tzw. stolca tłuszczowego.

Może to być spowodowane na przykład kamieniami żółciowymi, zapaleniem wątroby lub innymi chorobami narządów.

Nieprawidłowe trawienie w jelitach

W jelicie cienkim pokarm jest dalej zmniejszany przez skurcze mięśni i rozkładany za pomocą kolejnych enzymów 20. Niektóre choroby jelit mogą również prowadzić do redukcji tych enzymów, np. zapalenie jelit lub choroba Crohna.

Celiakia jest jedną z chorób, która może przybrać ciężki przebieg jeśli nie zostanie w porę wykryta 107. Oddziałuje przede wszystkim na jelito i jest spowodowana reakcją na gluten – czyli grupę białek występujących w niektórych ziarnach. Ma zarówno cechy alergiczne, jak i autoimmunologiczne.

W tej chorobie pokarmy zawierające gluten powodują zapalenie błony śluzowej jelita cienkiego, czemu może towarzyszyć uszkodzenie komórek nabłonkowych jelit. W rezultacie wchłanianie składników odżywczych jest osłabione, co może prowadzić do poważnych objawów ich niedoboru.

Objawy i stopień zaawansowania obrazu klinicznego mogą być bardzo różne. Możliwe objawy to między innymi biegunka, wzdęcia, stolec tłuszczowy, utrata apetytu i masy ciała, nudności, zmęczenie. Ta choroba jednakże często pozostaje niewykryta przez długi czas.

Terapia przyczynowa nie jest nadal możliwa, jedynie dożywotnia abstynencja od żywności zawierającej gluten jest w stanie pomóc.

Inne poważne choroby układu pokarmowego mogą – ale nie muszą – być źródłem nieprawidłowego trawienia. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub nawracają. Może on z całą pewnością odkryć, co powoduje Twoje dolegliwości. Dopiero po postawieniu diagnozy, środki terapeutyczne mają sens.

Nieprawidłowe trawienie węglowodanów

Węglowodany jak laktoza (cukier w nabiale) i fruktoza (cukier w owocach) są składnikami odżywczymi, które dostarczają najwięcej kalorii w naszej diecie. Ale jeśli nie są prawidłowo trawione w jelicie cienkim, nie cierpimy jedynie z powodu nadwyżki kalorii.

Cukry dochodzą do naszych jelit niestrawione i zostają sfermentowane przez bakterie w jelicie grubym, jak tylko tam dotrą.

Gaz, który jest w tym procesie wytworzony, powoduje intensyfikację czynnościowych problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, gazy i ból brzucha.

Nieprawidłowe trawienie laktozy 108 lub fruktozy 99 może również być objawem innych chorób, takich jak wspomniana już niewydolność trzustki, choroba Crohna lub celiakia, a także wynikiem interwencji chirurgicznej lub po prostu starzenia się.

Niektórzy ludzie rodzą się z niedoborem laktazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru w nabiale), ale dość często to naturalny proces starzenia się zmniejsza skuteczność tego enzymu.

Można temu przeciwdziałać, spożywając preparaty z laktazą lub modyfikując dietę i zmniejszając spożycie laktozy.

Brak wystarczającej ilości enzymów, które wspierają trawienie fruktozy – czyli sacharazy i maltazy – może również być odpowiedzialny za występowanie objawów niestrawności – z tym, że często nie jest to spowodowane zmniejszeniem aktywności enzymu, ale raczej nadmiernym spożyciem fruktozy w pierwszej kolejności 107. Ludzkie jelita mogą przetwarzać jedynie ograniczoną ilość tych cukrów, zanim zaczną fermentować w okrężnicy. Podobnie jak w przypadku niestrawności laktozy, także tu dostępne są suplementy zwalczające objawy.

You might be interested:  Jak dbać o kręgosłup?

Zakres objawów nietolerancji i / lub złego wchłaniania jest zróżnicowany.

Może obejmować:

 • nudności – czasami nawet wymioty
 • wzdęcia
 • skurcze brzucha
 • ból brzucha
 • biegunka i / lub zaparcia
 • gazy
 • tzw. tłuszczowy stolec (obszerny stolec w kolorze gliny o nieprzyjemnym zapachu)

Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję, poobserwuj przez chwilę swoje ciało – najlepiej stosując odpowiednią dietę i prowadząc dziennik objawów. Następnie zgłoś się do lekarza – przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i, jeśli to konieczne, zastosuje różne procedury diagnostyczne, aby wykluczyć inne przyczyny.

W przypadku podejrzenia nietolerancji, istnieje wiele sprawdzonych testów, na przykład:

 • Test oddechowy (np. jeśli podejrzewana jest nietolerancja laktozy 108 lub fruktozy 97)
 • Badanie krwi (gdy domniemana jest celiakia 196 lub nietolerancja histaminy)
 • Badania moczu i kału

Podejście terapeutyczne jest tak zróżnicowane, jak przyczyny. Jeśli u podstaw leży choroba organiczna, pierwszym celem leczenia będzie poradzenie sobie z nią. Objawy zazwyczaj także wówczas ulegają poprawie.

Generalnie dieta pomaga przy czynnościowych nietolerancjach pokarmowych. Unikaj żywności, której nie trawisz poprawnie lub, która wywołuje u Ciebie alergię.

Istnieją diety umiarkowane, w których czynniki wyzwalające reakcję są jedynie redukowane (np. w przypadku nabytej nietolerancji fruktozy 107) ale również surowe diety, które wymagają całkowitego wyeliminowania produktu drażniącego.

Czasem możliwa jest suplementacja enzymu z zewnątrz, tak jest np. w przypadku nietolerancji laktozy 108.

Jeśli niestrawność, alergia lub inna choroba jako przyczyna Twoich objawów zostaną wykluczone przez lekarza, może to oznaczać, że cierpisz na zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, takie jak zespół drażliwego jelita lub niestrawność czynnościowa.

W takim przypadku zastosowanie leczniczych ziół może przywrócić równowagę w funkcjonowaniu mięśni w przewodzie pokarmowym i uspokoić podrażnione nerwy żołądka 110, 130, 132, 162, 163.

Wielu cierpiących używa leku Iberogast®, doustnego płynu, który zawiera dziewięć idealnie dobranych ziół 5, 45, 98, 105 i pomógł już ponad 80 milionom ludzi na całym świecie w walce z problemami takimi, jak ból brzucha, nudności lub wzdęcia 23, 28, 45, 114, 115, 149, 187 .

Jaka jest funkcja jelita cienkiego, grubego i jelitowej flory bakteryjnej? Dowiedz się wszystkiego o jelitach i ich działaniu już teraz!

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie.

Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami 5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami 23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Ziołowe krople Iberogast działają na różne odcinki układu pokarmowego23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149 łagodzą objawy problemów trawiennych i są dobrze tolerowane 23, 28, 114, 115, 139, 149, 187.

Dowiedz się więcej

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Iberogast®.

Dowiedz się więcej

Połączenie 9 ziół leczniczych5, 45, 98, 105 użytych w leku Iberogast® zostało przebadane i opracowane w późnych latach 50 XX wieku.

Dowiedz się więcej

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

5 sprawdzonych sposobów na niestrawność

Niestrawność to dolegliwość żołądkowa, która pojawia się najczęściej po przejedzeniu. Sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie zespołem dolegliwości przewodu pokarmowego, jednak mimo to często jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Co więcej, niestrawność może być objawem innego, poważniejszego schorzenia, dlatego warto obserwować swój organizm i reagować w porę.

Jakie są objawy niestrawności i w jaki sposób sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Objawy niestrawności

Niestrawność (nazywana przez lekarzy dyspepsją) objawia się uczuciem wypełnienia brzucha (czyli tzw. wzdęciami), nudnościami, czkawką, zaparciami oraz zgagą.

Niestrawnościom towarzyszą także pieczenie, odbijanie się oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Każdy z tych objawów jest bardzo nieprzyjemny, ale możliwy do zwalczenia.

Co więcej, można im zapobiegać, dbając o prawidłową dietę oraz odpowiedni sposób jedzenia.

Jakie posiłki powodują niestrawność?

 • Najczęstszym powodem niestrawności jest żywność, którą spożywamy. Wśród najbardziej szkodliwych pokarmów można wymienić:
 • – potrawy tłuste, a przede wszystkim te smażone w wielokrotnie wykorzystywanym tłuszczu (np. frytki z barów szybkiej obsługi),
 • – tłuszcze zwierzęce,
 • – rośliny strączkowe,
 • – produkty z dużą ilością konserwantów,
You might be interested:  Problemy ze snem i z zasypianiem

Jeżeli masz częste problemy z niestrawnością, zmień swoją dietę na lżejszą.

Wprowadź do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców, a zrezygnuj z wymienionych powyżej produktów. Zastanów się również nad sposobem, w jaki jesz. Szybkie jedzenie i połykanie dużych kęsów również może być przyczyną niestrawności. Ważna jest także regularność spożywanych posiłków. Należy jeść ok.

4-5 razy dziennie, pamiętając o właściwej ilości jedzenia. Twój żołądek ma podobną objętość co Twoje dwie zaciśnięte dłonie – posiłek tej wielkości powinien zagwarantować Ci uczucie sytości.

Niestrawność u kobiet w ciąży

Niestrawność w czasie ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Najczęściej jest spowodowana zmianami hormonalnymi oraz naciskiem na organy wewnętrzne, które wywiera rosnące dziecko. Wszystko to sprawia, że przewód pokarmowy pracuje wolniej, w związku z czym kobieta może odczuwać zgagę i inne objawy niestrawności, nawet jeśli wcześniej nie miała takich problemów.

Niestrawność u dzieci

Małe dzieci dość często cierpią na niestrawność, ponieważ ich układ pokarmowy jest delikatny i wrażliwy na nowe jedzenie. Niestrawność u dzieci może objawiać się bólem górnej części brzuszka, nudnościami, wymiotami, a także biegunką oraz odbijaniem o nieprzyjemnym zapachu. Chcąc pomóc dziecku, warto skorzystać z naturalnych środków i ziół, o których piszemy nieco niżej.

Ile trwa niestrawność?

Niestrawność spowodowana ciężkostrawnym posiłkiem nie powinna trwać długo. Przyjmuje się, że niestrawność trwająca jeden dzień nie powinna być powodem do większych zmartwień.

Jeśli dyspepsja przyjmuje długotrwałą postać i trwa ponad 3 tygodnie, należy w pierwszej kolejności przemyśleć swój jadłospis, a w drugiej – udać się do lekarza specjalisty.

Jest to bardzo ważne, ponieważ chroniczna niestrawność może być objawem poważnych chorób przewodu pokarmowego, takich jak niedrożność jelit czy choroba wrzodowa żołądka.

Jak leczyć niestrawność? 5 sprawdzonych przepisów

Zwykłą niestrawność, która nie jest objawem innej dolegliwości można zwalczyć za pomocą prostych, domowych sposobów oraz tabletek (np. Rennie Antacidum) lub kropli i płynów doustnych (jak Iberogast), dostępnych niemal w każdej aptece. Zobacz też inne produkty na niestrawność i przejedzenie.

Właśnie dopadła Cię niestrawność i szukasz skutecznego rozwiązania? Dobre lekarstwo znajdziesz w swojej kuchni!

 1. 1. Napar z mięty lub rumianku
 2. Ciepły napar z mięty pieprzowej ma właściwości spazmolityczne, a rumianek wpływa pozytywnie na rozkurczanie mięśni gładkich.
 3. 2. Kminek i koper włoski

Cierpisz na niestrawność? Żuj nasiona kopru lub kminku, które zawierają olejki eteryczne – skuteczny środek łagodzący skurcze jelit.

 • 3. Ocet winny
 • Łyżeczka jabłkowego octu winnego rozpuszczona w 150 mililitrach wody wypita po ciężkostrawnym posiłku ułatwi Ci trawienie.
 • 4. Soda oczyszczona
 • Rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody i wypij tak przygotowany roztwór – w ten sposób zneutralizujesz działanie kwasów żołądkowych.
 • 5. Ciepły napój z dodatkiem imbiru lub goździków

Zalej imbir lub goździki wrzącą wodą i odczekaj, aż napój ostygnie. Te rośliny są znane ze swoich właściwości leczniczych i od wielu lat są wykorzystywane w medycynie ludowej.

28. Październik, 2016

Komentarze: 0

Kaszel to naturalny odruch organizmu, który chce oczyścić górne drogi oddechowe z zanieczyszczeń.

Pojawia się także w problemach zdrowotnych, takich jak przeziębienie lub grypa, ale i również przy ciężkich chorobach serca czy płuc ( m.in. zatorowość płucna, niewydolność serca).

Jeśli towarzyszy mu gorączka, ból gardła, katar i ogólne złe samopoczucie, niemal w 100% jest to popularne przeziębienie lub grypa. Co o kaszlu trzeba wiedzieć?

14. Lipiec, 2016

Komentarze: 0

Zdrowie nienarodzonego dziecka leży w rękach przyszłej mamy – to, w jaki sposób kobieta w odmiennym stanie dba o siebie w czasie ciąży, jest niezwykle ważne dla dziecka. Jednak jeśli jeszcze nie jesteś w ciąży, ale już planujesz być mamą, masz ogromne szczęście – o stan swojego dziecka możesz zadbać dużo wcześniej. Suplementy diety dla przyszłych mam to zbiór witamin i mikroelementów, które pozytywnie wpływają na zdrowie i życie malucha. Jakie suplementy diety wybrać?

19. Sierpień, 2016

Komentarze: 0

Okres wakacyjny to znakomita okazja, by do codziennego menu włączyć większą ilość warzyw i owoców. Są one w tym czasie najlepszym źródłem witamin, błonnika i pierwiastków, z racji tego, że trwa na nie sezon. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ok. 400 g warzyw i owoców dziennie i choć wydaje się to dużo, wcale tak nie jest, skoro jedno jabłko to już 150 g. Dieta osób starszych z reguły jest uboga w warzywa i owoce, a mając tak duży wybór w tym czasie, warto ją o te produkty wzbogacić. Są one naturalnym źródłem witamin oraz składników mineralnych, których nie sposób zastąpić suplementami diety. Zarówno warzywa i owoce zawierają antyoksydanty pozwalające zachować skórze młodszy wygląd, jak i poprawić jej stan ― dietetyk Natalia Pokorna.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *