Jak wszystkim wiadomo są cztery grupy krwi i każda z nich różni się od siebie. Za jej pomocą możemy dowiedzieć się o sobie więcej niż się spodziewamy.
Okazuje się, że grupa krwi jaką mamy może lepiej wpłynąć na ćwiczenia jakie wykonujemy. Poprzez grupę krwi można również dowiedzieć się jakie produkty żywieniowe są bardziej tolerowane przez organizm.
Wyróżniamy 4 grupy krwi: A, B, O oraz AB – najnowocześniejszą grupę krwi która ma najlepszy układ odpornościowy. Naukowo udowodniono, że w rzeczywistości rozróżnia się aż ponad 400 podgrup krwi, które określają indywidualny profil zdrowia.
W związku z tym poniższe informacje stanowią głównie zarys ułatwiający rozpoczęcie zrozumienia stanu zdrowia pacjenta w odniesieniu do jego grupy krwi.
Wpływ żywności na konkretną grupę krwi
Grupa krwi A: Dieta wegetariańska z rybami, kurczakiem i jogurtem. Unikaj roślin strączkowych, pikantnych potraw, odwodnienia i kawy.
Grupa krwi B: Nabiał, baranina, ryby, warzywa, herbata i ziarna najlepiej pasują do tej grupy krwi. Unikaj alkoholu, konserwantów i nadmiernego hałasu.
Grupa krwi O: Mięso, ryby, warzywa. Unikaj produktów mlecznych, przetworzonej żywności i nadmiernego jedzenia.
Grupa krwi AB: Jest to uważane za nowoczesną grupę krwi. Zaleca się spożywanie ekologicznych, świeżych pokarmów, ponieważ jedzenie smażonych potraw zmniejsza energię.
Grupa krwi, a osobowość
- Grupa krwi A: Współczująca, zorganizowana, skuteczna, przywódczynie
- Grupa krwi B: Medytacyjna, elastyczna, przyjazna, zorientowana na działanie
- Grupa krwi O: Praktyczna, asertywna, uważna, empatyczna
- Grupa krwi AB: Racjonalna, spokojna, silna, myślenie przyszłościowe
Grupa krwi, a stres:
Grupa krwi A: Wysoce wrażliwa na wysoki poziom kortyzolu i potrzebna większa ilość czasu, aby wyleczyć się ze stresu. Woda pitna pomaga się uspokoić.
Grupa krwi B: Przeważnie spokojna. Oddychanie pomaga przywrócić harmonię.
Grupa krwi O: Podatna na wybuch gniewu, ze względu na swoje pierwotne pochodzenie. Wizualizacja czegoś spokojnego pomaga przywrócić pokój.
Grupa krwi AB: Bardzo dobrze radzi sobie ze stresem, w najgorszym może ulec frustracji. Aktywność taka jak chodzenie pomaga uwolnić się od napięcia.
Grupa krwi a, gromadzenie tłuszczu
- Grupa krwi A: Gromadzi tłuszcz z mięsa i cukrów.
- Grupa krwi B: Choroba atakuje smażone potrawy i pieczywo.
- Grupa krwi O: Zyskuje tłuszcz z nieregularnego jedzenia.
- Grupa krwi AB: Zyskuje tłuszcz z braku aktywności.
Udostępnij te bardzo ważne informacje. Niech każdy będzie świadomy swojej grupy krwi!
Jak i w jakim celu oznacza się grupę krwi?
U osób zdrowych, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego grupę krwi, takie badanie wykonuje się w celu wpisania danych do dokumentacji medycznej. W przypadku konieczności przeprowadzenia nagłego zabiegu chirurgicznego (np.
po wypadku) grupę krwi określa się tak szybko, jak to tylko możliwe, aby mieć jednoznaczną i potwierdzoną informację. W przypadku planowanych zabiegów także zlecane jest określenie grupy krwi, np.
przy okazji wykonywania szczepień przeciwko WZW (wirusowemu zapaleniu wątroby).
Jeśli celem badania jest dobranie odpowiedniego dawcy, istotna będzie zgodność w zakresie grupy krwi pomiędzy dawcą a biorcą oraz częściowa zgodność Rh – bardzo rzadko dopuszczane jest odstępstwo od tej reguły.
Przy oznaczaniu grupy krwi z powodu konieczności transfuzji przeprowadzane jest dodatkowe badanie – tzw. próba krzyżowa, polegająca na zmieszaniu krwi dawcy i biorcy.
Próba krzyżowa pozwala sprawdzić, czy we krwi biorcy nie krążą przeciwciała, które mogłyby zwalczać białka znajdujące się we krwi dawcy. Badanie to zwiększa bezpieczeństwo przetaczania krwi.
Grupa krwi i Rh
O tym, czy mamy grupę krwi A, B, AB czy 0, decydują białka, które znajdują się na krwinkach czerwonych (erytrocytach). Na ich powierzchni może być obecna jeszcze inna cząsteczka – białko D, które jest właśnie czynnikiem Rh. Jego obecność daje określenie grupy krwi jako Rh dodatniej, a jego brak – jako Rh ujemnej.
Warto znać swoją grupę krwi. Oznaczenie można wykonać w każdym laboratorium medycznym i nie wymaga ono skierowania od lekarza. Do badania nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie, nie trzeba też być na czczo.
Osoby wykazujące skłonności do krwawień i występowania wybroczyn powinny poinformować o tym fakcie osobę pobierającą krew. Pobieranie krwi w celu oznaczenia jej grupy nie różni się niczym od pobierania próbki w celu wykonania morfologii.
Dawniej, aby zapobiec występowaniu wylewu podskórnego lub krwawienia po pobraniu próbki, zalecało się zgięcie ręki w łokciu. Dziś już wiadomo, że należy tego unikać.
Właściwe postępowanie po pobraniu krwi to przyciskanie jałowego gazika w miejscu wkłucia przez 2–5 minut z wyprostowaną w łokciu ręką. Pobranie krwi do określenia jej grupy nie powoduje konieczności zaniechania normalnych codziennych czynności.
Dokument z grupą krwi
Wiedza o tym, jaką mamy grupę krwi, jest bardzo istotna w sytuacjach, o których pisaliśmy powyżej, na przykład transfuzji krwi, planowanego zabiegu czy prowadzenia ciąży.
Jedynymi respektowanymi przez lekarzy dokumentami potwierdzającymi grupę krwi są: wynik badania laboratoryjnego z pieczątką pracowni, która wykonała test, legitymacja honorowego dawcy krwi lub identyfikacyjna karta grupy krwi, potocznie zwana krewkartą lub KIGK (Karta Identyfikacyjna GRUPY KRWI).
Zwykła kartka noszona w portfelu czy też informacja zapisana w telefonie lub w kalendarzu nie stanowią wiarygodnego źródła informacji dla personelu medycznego.
Grupę krwi oraz czynnik Rh bezwzględnie oznacza się w sytuacji, gdy doszło do nagłej utraty krwi (wypadek, obfity krwotok) i potrzebna może być transfuzja, przed każdym zabiegiem chirurgicznym, gdy konieczne jest leczenie anemii metodą przetaczania krwi, a także u kobiet planujących ciążę lub spodziewających się potomstwa. |
Dlaczego warto posiadać Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi (KIGK)?
- Karta pozwala skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ok. 30 minut
- Karta pozwala uniknąć oznaczania grupy krwi przy wielokrotnych pobytach w szpitalu
- Karta jest środkiem zapewnienia dodatkowej ochrony zdrowia i życia
- Karta jest trwała i zachowuje ważność przez całe życie
Dieta zgodna z grupą krwi? Sprawdź czy warto ją stosować!
Grupę krwi warunkuje zestaw antygenów, inaczej białek, występujących na krwinkach czerwonych. Wyróżniamy cztery grupy krwi: A, B, AB, 0. Oprócz nich występuje jeszcze czynnik Rh, który oznacza obecność antygenu D lub jego brak. Jeżeli dana osoba posiada czynniki Rh (85% populacji), oznacza to, że czynnik Rh jest dodatni, a jeżeli nie posiada, oznacza to że czynnik Rh jest ujemny (15%).
Dlaczego warto znać swoją grupę krwi?
Na erytrocytach występuje wiele antygenów, istnieje również dużo układów krwi – do tej pory ustalono aż 35 układów krwi u człowieka.
Od danego zestawu antygenów zależy zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się krwinek, co jest istotne przede wszystkim przy przetaczaniu krwi, przeszczepie narządu lub konflikcie serologicznym pary planującej ciążę.
Konflikt serologiczny występuje, gdy mama posiada czynnik Rh+, a dziecko Rh-, odziedziczone po ojcu.
Konflikt może wystąpić dopiero przy drugiej ciąży matki, ze względu na to, że pierwsze dziecko przekazuje mamie antygen D (nie występuje konflikt serologiczny), a przy drugim dziecku, organizm matki reaguje i wytwarza już przeciwciała skierowane przeciw antygenowi D. Przeciwciała przenikają przez łożysko i niszczą krwinki dziecka. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, należy podać immunoglobulinę, zanim organizm matki zacznie wytwarzać przeciwciała.
Obecność antygenu A lub B, warunkuje przynależność do danej grupy krwi.
- grupa krwi A – ma na krwinkach antygen A
- grupa krwi B – ma na krwinkach antygen B
- grupa krwi AB- ma na krwinkach antygen A i B
- grupa krwi 0 – nie ma antygenów na krwinkach.
Oprócz antygenów występujących na powierzchni erytrocytów, istnieją również przeciwciała w osoczu krwi, przeciw nieistniejącym antygenom.
- grupa krwi A – przeciwciała anty-B
- grupa krwi B – przeciwciała anty-A
- grupa krwi AB – brak przeciwciał
- grupa krwi 0 – przeciwciała anty-A i anty-B
Ze względu na brak antygenów na krwinkach, grupa krwi 0, jest uniwersalną grupą krwi, którą można przetoczyć pacjentowi, w wypadku braku znajomości jego grupy krwi.
Kiedy pierwszy raz padło hasło „Dieta zgodna z grupą krwi”?
Jakiś czas temu znów zrobiło się głośno na temat stosowania diety zgodnej z grupą krwi. Jej koncepcja po raz pierwszy została przedstawiona w książce Petera i Jamesa D’Adamo z 1996 roku: „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” („Eat Right For Your Type”). Swoją teorię opierali na pracy Williama C.
Boyda, z 1950 roku: „Genetics and the races of man: An introduction to modern and physical antropology”. W swojej pracy Boyd przedstawia populację świata, którą podzielił na 13 geograficznie różnych gatunków, które nieco różnią się dystrybucją genów odpowiedzialnych za daną grupę krwi.
Odnosząc się do powyższej pracy Peter i James D’Adamo pogrupowali te 13 ras, według ich grup krwi i stworzyli dla każdej grupy zalecenia żywieniowe. Książka została sprzedana w aż 7 milionach egzemplarzy oraz została przetłumaczona na 60 języków.
Skoro idea odżywiania się zgodnie ze swoją grupą krwi została tak bardzo rozpowszechniona, warto zadać sobie pytanie czy poprawia ona zdrowie i samopoczucie oraz zainteresować się tym tematem od podstaw.
Koncepcja diety
Teoria D’Adamo opiera się na dostosowaniu określonego sposobu odżywiania, względem rozpoznanej grupy krwi.
Uważają, że stosowanie diety, którą praktykowali Nasi przodkowie, może uchronić nas od chorób przewlekłych i utrzymać zdrowie.
Zgodnie z tą koncepcją, wraz z informacją genetyczną, otrzymaliśmy od przodków zakodowaną informację o ich zachowaniach żywieniowych, które mają Nas wpływ obecnie.
Odżywianie zgodnie z grupą krwi
Grupa krwi 0
Grupa wywodząca się od najstarszych przodków, którzy nie osiedlali się, natomiast polowali i zbierali dostępne pożywienie. Dieta powinna obfitować w białko zwierzęce, z kolei powinna być uboga w produkty zbożowe. Przedstawiciele grupy krwi 0 mogą mieć problemy z przyswajaniem jodu, dlatego produkty dla nich zalecane to: sól morska, cebula, owoce morza.
Wysoce wskazana jest: baranina, cielęcina, jagnięcina, wołowina, podroby (serce, wątoba). Grupie krwi 0 zaleca się tłuste ryby morskie – łosoś, halibut, makrela oraz masło gee, olej z pestek dyni, oliwa z oliwek.
Niewskazane są produkty zbożowe – otręby, pieczywo, makarony oraz grzyby shiitake, awokado, bakłażan, brukselka, kukurydza, szczaw, ziemniaki białe i czerwone.
Grupa krwi A
Grupa, która głównie powinna się opierać na diecie wegetariańskiej, ze względu na osiedlanie się – etap rolnictwa. Bazą diety są produkty roślinne – zboża, owoce i warzywa. Najlepiej tej grupie służy pożywienie czyste, organiczne, świeże.
Nie powinna spożyć tłuszczu, nabiału, mięsa, z powodu problemów z ich trawieniem. Dieta dla grupy A ma zapewnić wzmocnienie układu odpornościowego i zapewnić w razie potrzeby szybki spadek masy ciała.
Grupa ta ma predyspozycje do otyłości i cukrzycy, chorób serca, dlatego nie powinni spożywać produktów mlecznych, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe (sery, masło, jogurty, kefiry, maślanki).
Nie powinni również spożywać mięsa, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, od czasu do czasu mogą spożywać mięso chude (pierś z kurczaka, indyka), gotowane lub duszone. Posiłki powinny być spożywane 3-5 razy dziennie, do tego powinna być włączona aktywność fizyczna, dodatkowo wzmacniająca organizm.
Grupa krwi B
Zrozum swoją grupę krwi – o czym mówi?
Ratowanie własnego życia. Nie możesz przewidzieć wypadków losowych, ani czy i kiedy będzie Ci potrzebna transfuzja krwi. W kryzysowej sytuacji znajomość grupy krwi wyeliminuje potrzebę przeprowadzenia ponownego oznaczenia. Zdarzają się sytuacje, w których to sekundy decydują o życiu i śmierci.Ratowanie życia bliskich.
Wypadek może przydarzyć się nie tylko Tobie, ale też komuś z rodziny, przyjacielowi, najbliższym. Jeżeli i osoba poszkodowana, i Ty, znacie swoją grupę krwi, istnieje możliwość pomocy. W Polsce krew jest potrzebna średnio co 15 sekund i przez to często jej brakuje.
Poznanie swojej grupy krwi to proste i podstawowe badanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba może uratować Ciebie i Twoich najbliższych.Ciąża – Oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh przyszłej mamy wykonuje się z dwóch powodów. Po pierwsze żeby wykluczyć ryzyko konfliktu serologicznego.
Po drugie aby w przypadku problemów zdrowotnych lub okołoporodowych móc reagować szybko i w razie potrzeby wykonać transfuzję krwi. Dodatkowo krew nowo narodzonego dziecka może być oznaczana w kierunku konfliktu w grupach głównych (AB0), który nie rozpoznany mógłby być przyczyną powikłań u dziecka.
Ważna uwaga: notatka w portfelu czy nawet bransoletka z napisaną grupą nie jest wiarygodną informacją i lekarz nie może z niej skorzystać. Jest to zbyt duże ryzyko w przypadku, gdyby podana informacja okazała się nieprawdziwa.
Wiarygodny wynik potwierdzający grupę krwi musi być oparty na dwóch niezależnych oznaczeniach pobranych od tego samego pacjenta w odstępie czasu.
Od 2017-11-07 do chwili obecnej obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa dokumenty które można uznać za wiarygodne potwierdzenie oznaczenia grupy krwi.
Są to: karta identyfikacyjna grupy krwi, legitymacja służbowa żołnierzy zawodowych oraz dokument z pracowni immunologii transfuzjologicznej zawierający wpisy o wykonaniu dwóch niezależnych oznaczeń tego parametru. Co ważne dla dawców, rozporządzenie to nie wspomina o karcie HDK.
Kiedy masz już wynik – co dalej? Jak rozumieć oznaczenia krwi i dlaczego tak ważne jest, by każdy przyjmował tylko krew zgodną ze swoją?
- Oznaczenia AB0
- Oznaczenia grupy krwi AB0 pozwala rozpoznać, jakie antygeny znajdują się na czerwonych krwinkach, a jakie przeciwciała znajdują się we krwi.
- Grupa A – na czerwonych krwinkach znajdują się antygeny A, a we krwi – przeciwciała anty-B.
- Grupa B – na czerwonych krwinkach znajdują się antygeny B, a we krwi – przeciwciała anty-A.
- Grupa AB – na czerwonych krwinkach znajdują się antygeny zarówno A, jak i B, a we krwi nie ma podanych wyżej przeciwciał.
- Grupa 0 – na czerwonych krwinkach nie ma antygenów, a we krwi są oba przeciwciała: anty-A i anty-B.
Co z oznaczeniami Rh?
- Analogiczna sytuacja jest z oznaczeniem Rh, jednak w tym przypadku są tylko dwie opcje.
- Rh+ – na powierzchni czerwonych krwinek występuje antygen D.
- Rh- – na powierzchni czerwonych krwinek antygen D nie występuje.
W przypadku transfuzji niezbędne jest stosowanie krwi zgodnej grupowo.
Pod uwagę brany jest układ AB0 oraz zgodność czynnika Rh. Przetoczenie niezgodnej grupy krwi, mogłoby doprowadzić nawet do śmierci biorcy. Oczywiście sytuacją idealną jest, gdy dawca i biorca mają dokładnie taką samą grupę krwi. Czasami jednak może nie być to możliwe.
Warto więc pamiętać, że kluczowym jest występowanie lub nie wspomnianych wcześniej antygenów i przeciwciał. Przykładowo osoba o grupie krwi 0Rh- jest tzw uniwersalnym dawcą (może oddać krew dla każdej z grup krwi) natomiast sam może przyjąć krew wyłącznie o grupie 0Rh-. Dokładnie odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku grupy ABRh+ (uniwersalny biorca).
Taka osoba może przyjąć krew każdej z pozostałych grup, natomiast jako dawcą może być tylko dla kogoś o dokładnie tej samej grupie krwi.
AB0, Rh… czy jest coś jeszcze?
Najbardziej znane i bezwzględnie oznaczane przy przetaczaniu krwi są 2 opisywane wcześniej układy. Antygenów krwinkowych jest jednak o wiele więcej. International Society for Blood Transfusion mówi o 28 układach grupowych. W bardzo rzadkich przypadkach powstaje konflikt na tle niezgodności w układach: MNS, Kidd i Kell.
Różnica w grupie krwi nie jest mała ani pozostawiona dowolnej interpretacji. A biorąc pod uwagę, jak łatwo czasem bywa o poważne skaleczenie i potrzebę transfuzji krwi, lepiej dmuchać na zimne i znać podstawowy, a jednak niesamowicie ważny parametr, jakim jest nasza grupa krwi.
Czy warto znać grupę krwi członków rodziny?
Powszechnie wiadomo, że znajomość grupy krwi jest niezbędna w nagłych przypadkach gdy potrzebna jest transfuzja krwi. Jednak istnieją inne ważne powody, dla których powinniśmy znać grupę krwi każdego członka rodziny.
Jakie są grupy i rodzaje krwi?
Naukowcy nadal nie do końca są w stanie wyjaśnić, dlaczego ludzie mają różne grupy krwi, ale dysponują ogromną wiedzą na temat ich działania i składu poszczególnych grup.
Istnieją cztery grupy krwi, które klasyfikowane są według obecności lub braku protein na powierzchni czerwonych krwinek:
- A, grupa zawierająca proteiny A;
- B, grupa zawierająca proteiny B;
- AB, zawierająca obie proteiny;
- O, grupa ta nie zawiera żadnych protein.
Poza tym, istnieje również czynnik Rh. Jeżeli jest on obecny we krwi, jest ona klasyfikowana jako Rh+. W razie jego braku, krew oznaczana jest jako Rh-.
W nazwie grupy krwi występuje więc symbol grupy oraz jego Rh. Na przykład, osoba z grupą krwi A i obecnym w niej czynnikiem Rh, ma grupę krwi A-Rh+ ( A+).
Zobacz także: Oczyszczenie krwi z toksyn – 9 przypraw
Dlaczego warto znać grupę krwi każdego członka rodziny?
Jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku konieczności transfuzji i oddawania krwi, znajomość własnej grupy krwi jest niezbędna. Każdy może być poddany transfuzji krwi o grupie O-Rh- (O-), ale pacjenci z grupą O-Rh- mogą otrzymać krew tylko i wyłącznie z takiej samej grupy.
Ponadto istnieją inne, równie ważne powody by znać grupę krwi członków rodziny:
1. Możliwość wystąpienia zakrzepicy żył głębokich
- Osoby z grupą krwi A, B lub AB mają predyspozycje genetyczne do zachorowania na zakrzepicę żył głębokich (DVT), zakrzepów w okolicach nóg, których pierwszym objawem są żylaki.
- Nieleczone zakrzepy mogą przedostać się do płuc i spowodować bezpośrednie zagrożenie życia.
- Badanie naukowe prowadzone przez 30 lat na 66 000 osób wykazało, że osoby z grupą krwi A, B i AB mają 40 procent większe ryzyko zachorowania na zakrzepicę żył głębokich w porównaniu z osobami z krupą krwi O.
2. By wiedzieć, czy ktoś w rodzinie ma skłonności do chorób serca
W badaniach naukowych udowodniono, że osoby z grupą krwi AB mają 23 procent większe ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu z osobami z grupą krwi O.
- U osób z grupą B ryzyko chorób serca jest o 11 procent wyższe, a u tych z grupą A jest ono większe o 5 procent.
- Osoby z grupą A są obciążone ryzykiem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
- Najmniejsze ryzyko chorób serca mają osoby z grupą krwi O.
Na szczęście skłonności genetyczne mogą być kontrolowane poprzez zdrowy tryb życia przede wszystkim dietę, która zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca u wszystkich członków rodziny.
3. Znając grupę krwi członków rodziny można określić, kto z Twoich bliskich jest obciążony ryzykiem zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów
Wyniki badania naukowego przeprowadzonego w 2015 roku potwierdziły, że ryzyko wystąpienia raka żołądka jest wyższe u osób z grupą krwi A, w porównaniu z badanymi z grupą krwi O.
Osoby z grupą krwi O mają z kolei większe skłonności do rozwinięcia wrzodów żołądka. Osoby z grupą krwi B oraz AB są bardziej predysponowane do zachorowania na raka trzustki.
4. Ewentualne problemy z prokreacją
Kobiety z grupą krwi O są dwukrotnie bardziej zagrożone niskim poziomem rezerwy jajnikowej.
Ze względu na wysoki poziom hormonu FSH, co może prowadzić do bezpłodności.
Podczas ciąży może wystąpić konflikt serologiczny, jeżeli krew matki ma czynnik Rh-, a krew ojca Rh +.
Może to doprowadzić do reakcji układu odpornościowego matki i wytwarzania przeciwciał do zwalczania czerwonych krwinek nienarodzonego dziecka.
Co w rezultacie do jego uszkodzenia. Rozwiązaniem tego problemu są zastrzyki z immunoglobuliną anty-D.
5. Warto znać grupę krwi członków rodziny, by zaplanować odpowiednią dietę
Dotychczas nie ma niezbitych dowodów na to, że dieta zgodna z grupą krwi może wpłynąć na poprawę zdrowia. Jednak bardzo wiele osób stosujących tę dietę twierdzi, że ich zdrowie i samopoczucie uległo znacznej poprawie.
A oto podstawowe zalecenia tej diety:
- Grupa O. Można jeść mięso, ryby, owoce i warzywa, należy ograniczyć spożywanie ziaren zbóż i roślin strączkowych.
- Grupa A. Najlepsze produkty spożywcze dla tej grupy to warzywa, tofu, ryby, owoce morza, ziarna zbóż, fasola oraz owoce. Należy ograniczyć spożycie mięsa, produktów mlecznych oraz produktów na bazie pszenicy.
- Grupa B. Zalecane są wszystkie rodzaje mięsa oprócz kurczaka. Dla osób z tą grupą korzystne są również produkty mleczne, nasiona oraz warzywa.
- Grupa AB. Można jeść ryby, owoce morza, produkty mleczne, fasolę, owoce i warzywa. Osoby z tą grupą krwi powinny unikać czerwonego mięsa.
To może Cię zainteresować …
- Amjadi, Omolbanin & Rafiei, Alireza & Ajami, Abolghasem & Valadan, Reza & Hosseini-Khah, Zahra & Hajilooi, Mehrdad & Janbabaei, Ghasem. (2015). Blood groups: In Health and Diseases. Res Mol Med. 3. 10.7508/rmm.2015.04.001.
Dla jakich spraw zdrowotnych dobrze jest znać swoją grupę krwi?
W Polsce stosunkowo niewiele osób zna swoją grupę krwi. Od lat lekarze i specjaliści apelują, aby nie trwać w ignorancji i zdobywać taką wiedzę. Dlaczego jest to tak istotne? Jej znajomość może bowiem bardzo wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia. Poznaj sytuacje, w których wiedza na temat swojej grupy krwi może być przydatna, a nawet niezbędna.
Grupa krwi a prawidłowe odżywianie
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre pokarmy spożywane niezgodnie z grupą krwi mogą powodować zaburzenia metabolizmu, Dzieje się tak wtedy, kiedy występujące w pokarmach lektyny są niezgodne z antygenem krwi. W efekcie możemy mieć problemy z utrzymaniem wagi, co niekiedy prowadzi do otyłości, którą bez znajomości grupy krwi trudno jest opanować.
Znajomość grupy krwi przed operacją
Znajomość grupy krwi jest niezbędna przed wykonaniem operacji.
Chociaż na co dzień nie myślimy o tego typu przypadkach warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli w czasie zabiegu wystąpi potrzeba transfuzji, brak znajomości grupy krwi uniemożliwi jej wykonanie.
To z kolei będzie bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia. Właśnie dlatego, jeżeli nie znamy swojej grupy krwi, po przyjęciu do szpitala zostają wykonane badania, które pozwolą na jej ustalenie.
Grupa krwi a ciąża
Swoją grupę krwi należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko. Co więcej, współczynnik Rh powinien być ustalony zarówno u matki, jak i u ojca. Dlaczego? Wynika to z faktu istnienia potencjalnego konfliktu serologicznego.
Może do niego dojść jeżeli kobieta ma ujemną grupę krwi, a dziecko odziedziczy po ojcu dodatnią. Wówczas przedostanie się komórek krwi płodu do krwiobiegu matki może być potencjalnie niebezpieczne.
Świadomość potencjalnego konfliktu jest niezwykle ważna, ponieważ w takim wypadku ciążę uznaje się za zagrożoną i musi być ona prowadzona w specjalnym trybie.
Grupa krwi – kiedy chcesz zostać dawcą
Znajomość swojej grupy krwi jest także niezbędna w sytuacji, kiedy chcemy zostać jej dawcą.
Oddawanie krwi to czyn uznawany w społeczeństwie za niezwykle szlachetny, dlatego coraz więcej osób decyduje się zostać dawcą.
Niestety, bez znajomości grupy krwi nie jest to możliwe, szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy oddać krew konkretnej osobie. Uniwersalnymi dawcami są jedynie osoby z grupą krwi 0.
Nadal stosunkowo niewiele osób interesuje się znajomością swojej grupy krwi. Niestety, jest to ignorancja, która w wielu przypadkach może nas kosztować życie, dlatego jeżeli jeszcze nie znamy swojej grupy, warto czym prędzej wykonać podania w kierunku jej poznania.
Pozwoli nam to nie tylko oddawać krew, ale także uchroni przed sytuacjami skrajnie niebezpiecznymi, takimi jak na przykład wypadek czy operacja, podczas których nasze życie zależy od szybkości wykonania transfuzji.
Jednak znajomość grupy krwi to także bardziej przyziemne kwestie, takie jak kontrola metabolizmu, świadome planowanie rodziny czy po prostu prowadzenie zdrowego tryby życia adekwatnego do swoich predyspozycji.
MDZ
Cztery ważne zdrowotne powody, dla których warto znać swoją grupę krwi
Foto: Shutterstock Dlaczego warto znać swoją grupę krwi?
Każdy powinien znać swoją grupę krwi. Można ją oznaczyć w każdym laboratorium medycznym. W tym celu nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Jeśli zdecydujesz się oddać krew w jednym z regionalnych centrów krwiodawstwa grupa krwi zostanie oznaczona bezpłatnie. Warto ją poznać i wynik tego badania mieć przy sobie, bo może nam to uratować życie.
HOROSKOP GRUP KRWI – SPRAWDŹ GO!
Co jeszcze mówi o nas grupa krwi? Okazuje się, że może nam wskazać punkty zapalne w naszym organizmie. Każdy z nas ma tendencje do jakichś dolegliwości czy chorób. Często winimy za nie geny, ale okazuje się, że również grupa krwi ma tu coś do powiedzenia. Poznaj ją i zareaguj wcześniej. Wiadomo nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Masz grupę krwi 0? Oto, co cię wyróżnia!
Grupy AB, A i B zwiększają ryzyko zakrzepów krwi
Duńscy naukowcy zbadali, w jaki sposób grupa krwi współdziała z genetyczną predyspozycją do zakrzepicy żył głębokich (DVT) lub zakrzepów w kończynach dolnych, które mogą przenosić się do płuc i tym samym zagrażać życiu. Po przeanalizowaniu danych dotyczących około 66 000 osób przez ponad 30 lat stwierdzono, że osoby z typem AB, A lub B mają o 40 proc. wyższe ryzyko zakrzepów niż osoby z grupą 0.
Kiedy naukowcy przeprowadzili dalszą analizę, aby sprawdzić, które czynniki mają największy wpływ na ryzyko zakrzepicy żył głębokich na poziomie populacji, odkryli, że grupa krwi AB przyczyniła się do około 20 proc. zakrzepów krwi; mutacje genetyczne stanowiły 11 proc, nadwaga – 16 proc, a palenie – sześć proc.
Grupy AB, B i A zwiększają ryzyko chorób serca
Ludzie z grupą krwi A, B lub AB mają zwiększone ryzyko chorób serca i krótsze okresy życia niż ludzie z krwią typu 0, zgodnie z dużym badaniem opublikowanym w BMC Medicine.
Po obserwowaniu ponad 50 000 osób w średnim wieku i starszych przez siedem lat, naukowcy odkryli, że aż dziewięć procent zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych przypisywano grupom krwi innym niż 0.
Oczywiście czynniki takie jak styl życia, waga, palenie i dieta, które w przeciwieństwie do grupy krwi są modyfikowalne, mają znacznie większy wpływ na choroby serca.
Choroby serca – symptomy, na które warto zwrócić uwagę – ZOBACZ!
Grupa AB zagrożona jest większym ryzykiem demencji i utraty pamięci
Według badań opublikowanych w “Neurology” ludzie z krwią typu AB mają o 82 procent większe ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że mają większe ilości białka znanego jako czynnik VIII, co pomaga w krzepnięciu krwi.
Uczestnicy badania z wyższym poziomem tego białka byli o 24 procent bardziej narażeni na problemy z pamięcią – niezależnie od ich grupy krwi – niż osoby z niższymi poziomami.
Jednak grupa krwi nie jest jedynym, a nawet najważniejszym czynnikiem wpływającym na ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych.
Udar mózgu: najmniejsze ryzyko dla grupy 0
Według badań opublikowanych w Journal of Thrombosis and Hemostasis osoby z grupą krwi inną niż 0 (najczęściej) są bardziej narażone na problemy sercowo-naczyniowe, takie jak udar.
Biolodzy wciąż badają, dlaczego tak się dzieje; jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że grupy krwi inne niż O zawierają więcej czynnika von Willebranda, białka, które w przeszłości było związane z krzepnięciem krwi i udarem mózgu.
Dieta zgodna z grupą krwi – co to takiego?
Dieta zgodna z grupą krwi wymyślona została przez amerykańskiego lekarza Petera D'Adamo.
Według jego teorii zapotrzebowanie na składniki odżywcze z konkretnych produktów, a także typ metabolizmu, reakcja na stres, rodzaj osobowości zależą od grupy krwi i zakodowane są w genach.
Dieta zgodna z grupą krwi tłumaczy, dlaczego jedni ludzie tracą na wadze, stosując konkretne diety, podczas gdy inni nie albo czemu niektórzy pozostają witalni przez całe życie, podczas gdy u innych następuje pogorszenie intelektu i stanu psychicznego.
Dieta zgodna z grupą krwi sprawia, że przestrzegając zaleceń doktora i korzystając z suplementacji dobranej do grupy krwi, można schudnąć 2,5 kg w ciągu tygodnia, odzyskać przy tym zdrowie i doskonałe samopoczucie.
Wyjaśnia, dlaczego dieta wegetariańska jest najlepsza dla ludzi z grupą krwi “A”, natomiast osoby posiadające grupę krwi “0”, stosując dietę pozbawioną białek zwierzęcych z dnia na dzień czują się gorzej (szczegóły u źródła: Dr Peter J.
D’Adamo i Catherine Whitney: “Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” – Warszawa 1998).
Na czym dokładnie polega? Zobacz prostą infografikę – wszystko będzie jasne!
Krwiodawstwo [INFOGRAFIKA]
Badanie grupy krwi. Jakie są wskazania do wykonania tego badania?
Badanie grupy krwi może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i życia człowieka. Znajomość grupy krwi pozwala na bezpieczne wykonanie transfuzji krwi, gdy dojdzie do jej znacznej utraty w wyniku wypadku lub zabiegu chirurgicznego.
Istnieją cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB i 0. Jak sprawdzić grupę krwi? Aby poznać swoją grupę, wystarczy proste badanie krwi na podstawie pobranej próbki. Badanie grupy krwi jest bezpieczne i bezbolesne, nie licząc lekkiego ukłucia podczas pobierania krwi.
Wynik badania pomaga w dobraniu dawcy, gdy niezbędna jest krew.
1. Jak sprawdzić swoją grupę krwi?
W trakcie badania laboratoryjnego obserwuje się zachowanie czerwonych krwinek pobranych od pacjenta, które mogą reagować na obecność, zawierającej określone przeciwciała, surowicy wzorcowej. Po dodaniu kropli wzorcowej surowicy do czerwonych krwinek może zajść zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się erytrocytów w duże skupiska, które można zauważyć gołym okiem.
Ze względu na obecność lub brak aglutynacji wyróżnia się cztery grupy krwi:
- grupa A – oznacza się ją, jeśli aglutynacja zachodzi jedynie w wyniku kontaktu czerwonych krwinek pacjenta z surowicami zawierającymi przeciwciała anty-A (przeciwciała przeciwko antygenowi A);
- grupa B – oznacza się ją, jeśli aglutynacja zachodzi jedynie w wyniku kontaktu czerwonych krwinek pacjenta z surowicami zawierającymi przeciwciała anty-B;
- grupa AB – oznacza się ją, jeśli aglutynacja nie miała miejsca pod wpływem żadnej z surowic wzorcowych;
- grupa 0 – oznacza się ją, jeśli aglutynacja zachodzi w wyniku kontaktu krwinek czerwonych zarówno z surowicami zawierającymi przeciwciała anty-A, jak i anty-B.
Wstępne wyniki badania potwierdza się w badaniu, które polega na poddawaniu surowicy pacjenta działaniu krwinek wzorcowych grup A lub B. Ponadto w badanych krwinkach sprawdza się obecność antygenu D, który jest istotny dla układu Rh.
2. Zastosowanie badania grupy krwi
Badanie grupy krwi można wykonać bez zlecenia lekarza, aby dowiedzieć się, jaką mamy grupę lub przewidywać grupę krwi dziecka. Zazwyczaj jednak badanie to przeprowadza się, gdy konieczna jest transfuzja krwi u pacjenta, który stracił duże jej ilości w wyniku wypadku lub podczas operacji.
Jeżeli biorcy przetoczy się krew niezgodną z jego grupą, w wyniku kontaktu jego przeciwciał z antygenami krwinek dawcy, może dojść do niekorzystnej reakcji poprzetoczeniowej. Ostateczną zgodność krwi dawcy i biorcy sprawdza się za pomocą próby krzyżowej.
Kolejnym wskazaniem do badania grupy krwi jest niedokrwistość, która wymaga leczenia za pomocą transfuzji. Badanie to wykonuje się przed każdym zabiegiem chirurgicznym, podczas którego może dojść do znacznej utraty krwi.
3. Przebieg badania grupy krwi
Aby oznaczyć grupę krwi pacjenta, należy pobrać od niego próbkę krwi żylnej – wystarczy 5-10 ml. Nie ma konieczności przeprowadzania żadnych innych badań poprzedzających. Krew można pobrać z żyły łokciowej, a w przypadku noworodka z pępowiny.
Jeżeli pacjent ma być poddany transfuzji krwi, pobiera się od niego dwie próbki krwi – jedną na oznaczenie grupy krwi, a drugą do próby krzyżowej. Wynika to z faktu, iż próby krzyżowej nie można przeprowadzać na próbce, którą wykorzystano już do badania grupy krwi.
Wyniki badania pacjent otrzymuje w formie opisowej. Przed przystąpieniem do badania powinien poinformować osobę, która je wykonuje o skłonności do krwawień. Żadne badanie krwi, w tym również oznaczenie grupy krwi, nie powoduje powikłań ani skutków ubocznych, nie licząc lekkiego krwawienia lub krwiaka w miejscu ukłucia.
4. Badanie grupy krwi – ile się czeka na wynik?
Czas oczekiwania na wynik badania jest zależny od laboratorium, w którym to badanie wykonujemy, ale najczęściej są to około 2 dni robocze.