Domowe sposoby na biegunkę – jak leczyć biegunkę w domu?

Domowe sposoby na biegunkę – jak leczyć biegunkę w domu?

Fotografia: shutterstock

Rozwolnienie, czyli biegunka to dolegliwość, która nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Jednak z tą dolegliwością nie trzeba od razu zgłaszać się do lekarza. Domowe sposoby na biegunkę są skuteczne i stosowane w medycynie naturalnej od lat.

Zobacz także: Choroba lokomocyjna, kiedy nasilają się objawy?

Domowe sposoby na biegunkę – czekolada i kakao

Czekolada w swoim składzie zawiera ziarno kakaowe, które jest źródłem wielu cennych związków, między innymi garbników. Dodatkowo czekolada jest produktem bogatym w cukry oraz tłuszcze, które są bardzo dobrym dodatkiem energetycznym.

Natomiast kakao jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanym produktem w walce z biegunką. Zaleca się jednak rozrabiać je w wodzie zamiast w mleku.

Domowe sposoby na biegunkę – aronia, borówka oraz czarne jagody

Aronia (jest cennym źródłem wielu witamin oraz związków) i jej cenne właściwości mają wysoką skuteczność przy rozwolnieniu. Owoce tego krzewu warto także spożywać przy innych problemach z układem pokarmowym.

Jednak spożywać aronię należy odpowiedzialne, gdyż jej nadmiar w organizmie może spowodować różne niepożądane efekty, np. podrażnienie przewodu pokarmowego. Dodatkowo aronia ma działanie uspokajające. W walce z biegunką dietetycy polecają pić jedną szklankę dziennie soku z aronii.

Borówka to owoc, który od wielu lat jest wykorzystywany w leczeniu rozwolnienia. Polecany jest także, przy infekcjach dróg moczowych oraz bóli związanych z cyklem miesiączkowym. Przy biegunce zaleca się spożywać surową lub suszona borówkę lub pic napary z tego owocu.

Jagody i zawarte w nich cenne garbniki wpływają na pracę jelit – zatrzymują ruchy robaczkowe, co w efekcie zatrzymuje biegunkę. Medycyna naturalna zaleca spożywanie surowych i umytych jagód, a także suszonych. Można pić też nalewkę z tych owoców. Jednak za najbardziej skuteczną formę walki z rozwolnieniem uznaje się picie naparu z suszonych jagód.

Domowe sposoby na biegunkę – imbir

Korzeń imbiru redukuje objawy biegunki, a dodatkowo zapobiega bolesnym skurczom brzucha i wzdęciom. Poleca się spożywanie imbiru jako zwykłej przyprawy lub picie naparu. Ważne – pamiętaj, że przeciwwskazaniem do spożywania świeżego imbiru są leki przeciwzakrzepowe. Połączenie może powodować problemy z rozrzedzaniem krwi.

Domowe sposoby na biegunkę – zioła

Przy wystąpieniu biegunki bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie. Zalecane jest picie większej ilości wody, aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia organizmu. Oprócz wody zaleca się picie naparów z wielu roślin, są to między innymi:

Zioło jest znane se swoich prozdrowotnych właściwości. W medycynie naturalnej stosowany od wielu lat. Polecany jest także przy rozwolnieniu. Jednak należy uważać ze spożywaniem i stosowaniem rumianku, gdyż może powodować reakcje alergiczne u wielu osób.

Mięta ma działanie rozkurczowe, dlatego świetnie sobie radzi z bólem brzucha, który bardzo często towarzyszy rozwolnieniu. Dodatkowo napary z mięty redukują ilość wzdęć.

Aby przygotować napar, który pomoże zwalczyć biegunkę należy zalać 50 gram suszonej tej rośliny zalać wodą, a następnie gotować przez 10 minut. Koniecznie odcedź zagotowaną wodę. Napar, należy pić minimum 3 razy dziennie.

Objawy rozwolnienia może złagodzić także bardzo gęsty napar z siemienia lnianego. Małą ilością wrzątku zaparz ziarna. Napar w konsystencji powinien przypominać kleik.

Kolendra można stosować nie tylko przy biegunce. Polecana jest także na ból brzucha i niestrawność. Napar z tej rośliny powinno się pić co najmniej 3 razy dziennie. Łyżkę nasion kolendry zalej wrzątkiem, a po upływie 10 minut odcedź.

Domowe sposoby na biegunkę – relaks

Warto pamiętać, że za wystąpieniem biegunki odpowiada lęk lub silny stres. W takim przypadku najważniejsze, aby wyeliminować źródło negatywnych emocji. Poleca się zastosowanie różnych technik relaksacyjnych, do których należy między innymi joga i medytacja.

Rozwolnienie – o czym jeszcze warto pamiętać?

Warto też pamiętać, że we wczesnej fazie biegunki nie należy spożywać produktów spożywczych, które są bogate w błonnik, a także surowych warzyw i pełnoziarnistego pieczywa.

Konieczne jest także wprowadzenie lekkostrawnej diety – należy unikać ostrych i tłustych potraw. W trakcie rozwolnienia nie można także palić papierosów, gdyż zaostrza to objawy tej dolegliwości. Niewskazane jest także spożywanie napojów alkoholowych i gazowanych, a także kawy i mleka.

Przy długotrwałej biegunce utrzymującej się dłużej niż 10 dni lub gdy w luźnym stolcu pojawiła się krew lub śluz to znak, że należy zgłosić się do lekarza. Na wizytę lekarską należy także zgłosić się wtedy, kiedy biegunce towarzyszą inne niepokojące objawy, np. szybka utrata wagi, gorączka, wymioty, długotrwałe bóle brzucha.

Zobacz także: Ból brzucha po lewej stronie to objaw wielu poważnych chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Biegunka u kota

Każdy posiadacz zwierzęcia w domu dobrze wie, że jego obecność, to nie tylko radość i zabawa, ale również obowiązek i konieczność troszczenia się o naszego przyjaciela w przypadku choroby czy złego samopoczucia.

Szczególnie jeśli chodzi o koty – nasza uwaga powinna być skupiona na zawartości kociej kuwety, która może bardzo szybko wskazać nam, że ze zdrowiem naszego zwierzaka coś jest nie tak.

Musimy pamiętać, że pojawiające się problemy z układem trawiennym mogą mieć naprawdę tragiczne i nieprzyjemne skutki, dlatego gdy kot ma biegunkę warto reagować od razu.

Domowe sposoby na biegunkę – jak leczyć biegunkę w domu?

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czym jest biegunka u kota?

Biegunka u kota może być objawem bardzo wielu chorób i nie należy jej bagatelizować, ponieważ przy rozwolnieniu u kota może dojść do wielu nieprzyjemnych powikłań. Jeśli kot ma biegunkę bardzo łatwo może się odwodnić – podobnie jak człowiek – dlatego w tym czasie wyjątkowo zwracajmy uwagę na ilość wypijanej przez zwierzę wody.

Dodatkowo biegunka u kota osłabia jego organizm, a rozwolnienie u małego kota może być szczególnie niebezpieczna i prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Warto pamiętać, że biegunka u kota nie zawsze musi być spowodowana poważną chorobą, jednak za każdym razem powinna ona wzbudzić naszą czujność. Jeśli objawy nie ograniczają się do rozwolnienia, lecz pojawia się również gorączka, wymioty czy inne objawy – kocią biegunkę powinno się możliwie szybko skonsultować z weterynarzem.

Kot z biegunką często się wypróżnia, a postać kału jest płynna i nieuformowana. Dodatkowo dostrzec można osłabienie kota, bóle brzucha czy brak apetytu. Kocia biegunka może bardzo szybko wywołać u zwierzęcia odwodnienie dlatego należy szybko wdrożyć leczenie

Biegunka u kota – przyczyny

Rozwolnienie u kota może być spowodowane pasożytami, alergią na karmę, czy problemami z tarczycą lub nawet niewydolnością organów wewnętrznych. Zdarza się również, że biegunkę u kotów wywołują poważne choroby jak nowotwory, koci tyfus czy zapalenie jelit lub żołądka.

Kotom może również zaszkodzić stres, zmiana diety czy chociażby zjedzenie czegoś, co dla kota jest trujące (przykładowo rośliny). Szczególnie u małych kotów biegunka może też być spowodowana połknięciem ciała obcego, które mogło zablokować układ pokarmowy.

Konieczne jest by zwracać również uwagę na objawy poboczne, jak ślinotok, piana na kocim pyszczku czy odurzenie, a także pojawiające się odruchy wymiotne.

Domowe sposoby na biegunkę u kota

Nie od razu biegunka u naszego kota powinna wzbudzać w nas panikę i strach. W wielu przypadkach organizm kota sam poradzi sobie z pozbyciem się przyczyny tej dolegliwości, ponieważ w większości przypadków przyczyną kociej biegunki  jest zatrucie pokarmowe lub nieodpowiednia dieta.

W takiej sytuacji wystarczy obserwacja naszego pupila i w przypadku braku innych objawów – przegłodzenie go. Należy jednak pamiętać, by regularnie podawać kotu świeżą wodę, aby nie doszło do odwodnienia. Warto w tym czasie rozstawić po domu dodatkowe miski z wodą, by zachęcić kota do picia.

Jeśli Twój kot mimo biegunki ma apetyt, a nie jest alergikiem, możesz spróbować podać mu gotowanego kurczaka – mięso drobiowe pozwala przyhamować rozwolnienie u kota.

Zastanawiasz się pewnie, czy są jakieś leki, które można podać na biegunkę u kota? Podobnie jak u ludzi, u kota można zastosować Smectę, Taninal czy węgiel leczniczy, jednak dawkę należy odpowiednio dobrać do wagi kota – a najlepiej skonsultować ją z weterynarzem – chociażby telefonicznie.

Jak leczyć biegunkę u kota?

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą skutku, a biegunka nadal występuje, należy wybrać się z naszym zwierzakiem do weterynarza. Konsultacja lekarska pozwoli odnaleźć przyczyny rozwolnienia u kota i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki nowoczesnym metodom jak badania krwi, kału czy USG weterynarz szybko ustali przyczyny i podejmie odpowiednią terapię.

Leczenie biegunki u kota może wymagać podania kroplówek, czy specjalistycznych leków lub witamin, dlatego szczególnie ważna jest wizyta u specjalisty w momencie, kiedy objawy się nasilają.

Biegunka u kotów – dieta

Dokładnie tak samo jak w przypadku człowieka – by organizm kota po okresie biegunki mógł stabilnie wrócić do normy należy wdrożyć lekkostrawną dietę.

Kotu można spróbować podać w tym czasie  kleik ryżowy, drób z marchewką, czy specjalistyczne lekkostrawne karmy.

By pomoc regeneracji układu pokarmowego zaleca się również stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach zwierzaka.

—————Redakcja

Przejdź do następnej strony

Poznaj domowe sposoby na biegunkę

Jeżeli biegunka nie trwa długo i nie towarzyszą jej inne dolegliwości (na przykład wymioty, ból brzucha lub gorączka), w leczeniu możemy stosować domowe sposoby na rozwolnienie. Dieta na biegunkę obejmuje jedzenie potraw lekkostrawnych i ubogich w nierozpuszczalny błonnik. W walce z rozwolnieniem należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

You might be interested:  Katar U 9 Miesięcznego Dziecka Co Robić?

1. Co to jest biegunka?

Biegunka, inaczej rozwolnienie, to reakcja organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Objawia się zwiększoną częstotliwością oddawania luźnych lub wręcz wodnistych stolców. Inne przyczyny biegunki to m.in.

reakcja alergiczna na pożywienie, zatrucie pokarmowe albo stosowanie antybiotyków. Zazwyczaj rozwolnienie mija po upływie 1-2 dni, czasem trwa kilka godzin.

Jednak długotrwała biegunka stanowi zagrożenie dla życia człowieka, ponieważ powoduje zaburzenia równowagi elektrolitycznej organizmu.

Istnieją domowe, skuteczne sposoby na pozbycie się biegunki (123RF)

2. Domowe metody leczenia biegunki

Biegunka, która jest krótkotrwała, nie wymaga interwencji lekarza i leczenia farmakologicznego. Z powodzeniem w tym przypadku możemy zastosować domowe sposoby na biegunkę.

W przypadku dolegliwości możemy jeść czekoladę, która ograniczy ruchomość jelit. W jaki sposób? Zawiera ona ziarna kakaowe, które są bogate w związki polifenolowe o działaniu zapierającym. W skład czekolady wchodzi również tłuszcz i cukier, które nie stymulują jelit do pracy (podobnie działa brak błonnika).

Pokarmy bogate w błonnik, które należy wyeliminować, to m.in. surowe owoce i warzywa, razowe pieczywo, tłuste mleko i tłuste wędliny. Zamiast nich można jeść produkty ubogie w błonnik, a zatem biały ryż, gotowane jabłka, drobny makaron. Z kolei banany uzupełnią niedobór potasu.

Następny sposób na biegunkę to picie kakao rozpuszczonego w wodzie.

Aby spowolnić ruchy jelit, możemy jeść świeże lub suszone jagody. Owoce te zawierają garbniki o działaniu zapierającym. Najwyższą skuteczność na rozwolnienie wykazuje napar z suszonych jagód. Działanie podobne do tych owoców wykazuje aronia, która ma działanie lekko zapierające. Warto pić 1 szklankę soku z aronii dziennie.

W czasie biegunki chory może jeść galaretkę i kisiel, a pić mocną herbatę bez cukru. Herbata zawiera alkaloidy purynowe, które zatrzymują biegunkę. Jednym z podstawowych zaleceń jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie (wysoko zmineralizowanej wody mineralnej lub płynów bez cukru).Zioła na biegunkę to m.in. rumianek, korzeń lukrecji oraz piołun.

Można je wykorzystać do przygotowania naparu o działaniu rozkurczającym i relaksującym. Zioła pomogą złagodzić ból towarzyszący rozwolnieniu. Ponadto sprzyjają regulacji pracy jelit, dzięki czemu hamują biegunkę. Dieta na biegunkę obejmuje spożywanie gotowanych warzyw, takich jak ziemniaki, seler, marchewka i pietruszka. Warto jeść suchary, pieczywo pszenne i graham.

W ten sposób zwiększymy masę stolca.

Posiłki zaleca się przygotowywać na parze, piekąc w folii, dusząc lub tradycyjnie gotując. Dieta powinna być lekkostrawna. Należy unikać potraw smażonych, przyprawionych ostrymi i intensywnymi ziołami.

Jak szybko zapobiec biegunce – domowe sposoby

Biegunka to jedno z najczęściej występujących zaburzeń trawienia, któremu towarzyszy wiele objawów, w tym ból brzucha, zawroty głowy i obrzęk brzucha. Często może trwać od dwóch do czterech dni, ale w dzisiejszym artykule chcemy Ci podpowiedzieć, jak szybko zapobiec biegunce.

Skąd bierze się biegunka?

Biegunka to po prostu określenie bardzo płynnego stolca. Chociaż przyczyn biegunki może być wiele, główne z nich to:

Wirusy

W niektórych krajach tropikalnych wirusowi grypy może czasami towarzyszyć biegunka.

Zatrucie pokarmowe

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki. Kiedy jesz coś, do czego Twój organizm nie jest przyzwyczajony, kupujesz jedzenie na ulicy, jesz zbyt dużo, próbujesz egzotycznych dań lub jesz niedogotowane potrawy – możesz wywołać ten problem.

To samo dzieje się w sytuacji, gdy spożywasz zbyt dużo alkoholu. Twoje objawy prawdopodobnie utrzymują się od dwóch do czterech dni, a oprócz biegunki możesz odczuwać ból i skurcze żołądka, zawroty głowy, osłabienie i utratę apetytu.

Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż przez tydzień, uważa się ją za chorobę przewlekłą i konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ stan ten może być spowodowany poważną chorobą.

Zobacz także: Jedzenie na noc – 7 pokarmów, których lepiej unikać

Jak złagodzić objawy?

Uważaj, aby nie dopuścić do odwodnienia, co jest bardzo powszechne przy biegunce. Pij dużo wody, aby przeciwdziałać utracie płynów, będących efektem rozwolnienia.

Sugerujemy stosowanie diety płynnej, która powinna zawierać:

  • wodę mineralną,
  • soki owocowe bez miąższu,
  • lemoniady,
  • galaretki,
  • napoje izotoniczne,
  • bulion warzywny,
  • lody (bez cukru).

Jednocześnie próbuj stopniowo wprowadzać do diety produkty stałe. Drugiego dnia postaraj się zjeść tylko banana, ryż, jabłko lub opiekany chleb. Unikaj tłustych potraw i produktów zawierających błonnik, ponieważ mogą one spowodować pogorszenie się biegunki.

Dobrym pomysłem jest również unikanie przez kilka dni kawy, alkoholu i sztucznych słodzików. Upewnij się, że dużo odpoczywasz. Odpoczynek jest jedną z najważniejszych odpowiedzi na pytanie „jak szybko zapobiec biegunce”. To pomoże Twojemu ciału lepiej walczyć z wirusem lub schorzeniem, które spowodowało biegunkę.

Odpoczynek może być również pomocny, jeśli Twój problem wynika ze stresu lub lęku. Zaburzenia żołądka i zmartwienia idą w parze. Spróbuj nieco pomedytować, wypróbuj terapię relaksacyjną lub przygotuj sobie bardzo gorącą kąpiel.

Domowe sposoby na biegunkę

Jak szybko zapobiec biegunce w domu? Oprócz diety i odpoczynku możesz wypróbować pewne naturalne, domowe metody leczenia biegunki i powstrzymać jej objawy, zanim pozbędziesz się wirusa lub innego schorzenia, leżącego u jej podstaw.

Najbardziej skuteczne na to, jak szybko zapobiec biegunce:

1. Herbata z rumianku

Te małe kwiaty mają właściwości lecznicze, które od stuleci są używane do leczenia problemów żołądkowych i zatrzymywania biegunki. Rumianek działa przeciwskurczowo, co pozwala na złagodzenie zapalenia jelit. W ciągu dnia wypij jedynie kilka szklanek tego naparu.

2. Marchewki

Zupa z marchewek to niezawodny sposób na walkę z biegunką. Jest tak dzięki wielu właściwościom tego warzywa, takim jak:

  • utrzymywanie nawodnienia,
  • przywracanie równowagi flory jelitowej,
  • zwiększanie poziomu niektórych minerałów (takich jak sód, potas, wapń i siarka).

Składniki

  • 3 marchewki
  • 4 szklanki wody (1 litr)

Przygotowanie

  • Obierz marchewki i pokrój na małe kawałki.
  • W garnku doprowadź wodę do wrzenia (z odrobiną soli) i dodaj marchew.
  • Gotuj, aż marchew będzie miękka.
  • Zmiksuj ugotowane marchewki w robocie kuchennym lub za pomocą blendera, aż uzyskasz konsystencję kremowej zupy.
  • Spożywaj na gorąco.

Zalecamy również: Zupa krem z marchewki – poznaj łatwy przepis

3. Woda ryżowa

Pamiętasz czasy, gdy byłeś młodszy i miałeś czasami biegunkę? Twoja mama lub babcia prawdopodobnie przygotowała wtedy dla Ciebie duży talerz ryżu i powiedziała, że musisz to wszystko zjeść.

Oczywiście, przy bólu brzucha, który czasami nie okazywał się pomocny, po kilku godzinach biegunka ulegała znacznej poprawie.

Jeśli jednak obecnie nie chcesz jeść aż tyle ryżu na raz, możesz wypić wodę, w której ryż się gotował, ponieważ ma ona wiele korzystnych właściwości. Jedną z jej najlepszych cech jest to, że łagodzi bóle brzucha i skurcze. Woda ryżowa jest również bogata w skrobię, która chroni błony śluzowe, zmniejsza podrażnienia i zatrzymuje biegunkę.

Można ją bardzo łatwo przygotować:

Składniki

  • 1 garść ryżu (70 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)

Przygotowanie

  • Wsyp ryż do garnka i zalej wodą.
  • Gotuj ryż do momentu, aż będzie miękki (być może konieczne będzie dodanie większej ilości wody).
  • Usuń ryż, ale nie wyrzucaj go.
  • Ostudź wodę i popijaj ją w ciągu dnia.

4. Cytryna

Cytryna jest owocem o silnych właściwościach antybakteryjnych i trawiennych, o którym nie wolno zapomnieć w przypadku biegunki. Ma również działanie ściągające, które zapobiega utracie płynów i normalizuje przepływ kwasów w układzie trawiennym.

Napój sporządzony z sokiem z cytryny pomoże Ci odzyskać utracone w czasie choroby minerały.

Składniki

  • Sok z 2 cytryn
  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • Szczypta soli (2 g)
  • 1 łyżka sody oczyszczonej (10 g)

Przygotowanie

  • Wyciśnij sok z 2 cytryn do dzbanka.
  • Dodaj wodę, sól i sodę.
  • Dobrze zamieszaj.

Pij w małych porcjach, 4 razy dziennie.

Czy dzięki naszym poradom już wiesz, jak szybko zapobiec biegunce?

Domowe sposoby na biegunkę

Biegunka to inaczej częste oddawanie luźnego stolca. Czas w jakim może się utrzymywać bywa bardzo zróżnicowany. W jednym przypadku może to być zaledwie kilka godzin, w innym nawet kilka dni.

Do czynników sprawczych zalicza się: zakażenie wirusowe, zakażenie bakteryjne, skutki uboczne niektórych leków.

zatrucie pokarmowe Zastosowanie poniższych zasad w zakresie diety pozwala zarówno na zniwelowanie biegunki, jak i zapobiega jej niekorzystnym konsekwencjom, z odwodnieniem na czele.

Ważne jest, aby w czasie biegunki zrezygnować z ciężkostrawnej diety. Unikaj wówczas tłustych, ostrych oraz bardzo słodkich produktów spożywczych. Przynajmniej na ten okres odstaw alkohol, kawę, słodzone napoje gazowane. Zrezygnuj też z mleka a nawet słodkich soków owocowych.

Powyższe produkty zastąp kleikiem ryżowym, gotowanymi warzywami (szczególnie marchwią, dynią, ziemniakami). Do owoców zalecanych w czasie biegunki zalicza się jagody oraz aronię. Ta ostatnie ma właściwości lekko zapierające, wiec z powodzeniem można ją stosować w biegunce. Nie należy jednak przekraczać jednej szklanki soku z aronii na dzień. Warto również do menu włączyć czekoladę gorzką z wysoką zawartością kakao. Produkt ten zawiera z kolei związki garbnikowe, które skutecznie zmniejszają wydzielanie wody do jelita, czyli tym samym przeciwdziała biegunce.

Ważnym aspektem jest odpowiednie nawodnienie zarówno pod kątem ilościowym jak i jakościowym. Zalecana jest niegazowana woda mineralna, która poza uzupełnieniem płynów dostarcza ważne dla zdrowia elektrolity.

Z kolei w celu złagodzenia dolegliwości bólowych oraz skurczów mięśniówki brzucha, która również może towarzyszyć biegunce, poleca się napary ziołowe, do których przygotowania warto zastosować: rumianek, kolendrę, tymianek, miętę lub koper włoski.

Na okres występującej biegunki warto ograniczyć spożycie produktów, które obfitują w błonnik. Związek ten stymuluje prace jelit, powodując zwiększoną częstość wypróżnień, co w tym przypadku nie jest wskazane. Z tego względu zrezygnuj z pełnoziarnistego pieczywa, surowych owoców oraz warzyw.

You might be interested:  Jak Rozpoznac Uczulenie Na Laktoze U Niemowlaka?

W leczeniu biegunki warto skorzystać z bezpiecznych leków na biegunkę, które przyspieszą jej zwalczenie. Do najczęściej stosowanych w tym przypadku preparatów są te, które zawierają loperamid, węgiel aktywny oraz diosmektyt.

Pierwszy z nich- loperamid skutecznie spowalnia pracę jelit, co w efekcie powoduje wolniejsze przemieszczanie treści pokarmowych przez jelita a tym samym zwiększenie czasu na wchłonięcie z nich wody. Lekami zawierającymi ten związek są np.

Laremid, Imodium Instant, Stoperan.

Drugą grupą są te, których składnikiem aktywnym jest węgiel leczniczy (np. Węgiel Leczniczy Norit, Carbo Tabletki VP). Mechanizm działania tych leków również należy do wysoce skutecznych w leczeniu biegunki, co sprawia że są one tak powszechne.

Innymi, równie często stosowanymi są te, zawierające w swoim składzie diosmektyk (np. Smecta).

Swoją skuteczność zawdzięcza (tak zresztą jak węgiel aktywny) zdolności adsorpcyjnej, która umożliwia zarówno wiązanie jak i dalszej kolejności usuwanie z organizmu wirusów, bakterii, które biegunkę wywołały.

Ponadto, poprzez zdolność powlekania błony śluzowej jelit, wywiera działanie ochronne na jej ściany. Poprawie ulega również zdolność wchłaniania wody jakie zachodzi w jelitach, co skutecznie niweluje biegunkę.

Dodatkowo warto uzupełnić elektrolity, które organizm utracił w czasie biegunki. Zalecane są do tego celu preparaty takie, jak: Stoperan Elektrolity, Orsalit, Dicoflor Elektrolity itp.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby każdy kłopot zdrowotny skonsultować z lekarzem. Źródło:

http://gastrologia.mp.pl/objawy/50644,biegunka

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,biegunka–rozwolnienie—-przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1579219.html http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/biegunka-domowe-sposoby-na-biegunke_41600.html  

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Biegunka lub inaczej rozwolnienie to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego u osób starszych.  Zmiany, które następują w naszym organizmie z wiekiem, sprawiają, że żołądek i jelita stają się szczególnie wrażliwe. Jednocześnie należy pamiętać, że przewlekła biegunka u starszej osoby to niepokojący objaw i może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób zaradzić temu objawowi. Jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby? Jaka dieta przy biegunce u starszej osoby jest najlepsza?

Biegunka u starszej osoby – przyczyny

Na początku warto doprecyzować, czym właściwie jest biegunka. Jest to stan, w którym osoba oddaje stolec częściej niż zazwyczaj. Dodatkowo kał ma postać płyną, półpłynną lub papkowatą; może mu towarzyszyć przykry zapach oraz zauważalne ślady krwi bądź śluzu.

Przyczyny występowania rozwolnienia mogą się z wiekiem zmieniać. U osób dorosłych biegunka występuję najczęściej w przypadku zatrucia pokarmowego (bakteryjnego lub wirusowego). Oczywiście osoby starsze również są narażone na biegunkę spowodowaną tzw. grypą żołądkową, jednak u seniorów ten nieprzyjemny objaw występuję stosunkowo częściej.

Powodów może być kilka. Z wiekiem organizm ma większą trudność z trawieniem i tolerancją laktozy oraz cukrów prostych, jest to związane ze zmniejszeniem wydzielania enzymów trawiennych. Warto wtedy pomyśleć o podawaniu podopiecznemu produktów bez laktozy.

Obniżenie perystaltyki jelit oraz powikłania cukrzycowe mogą również stanowić przyczynę występowania biegunki u osoby starszej.

Dieta przy biegunce osoby starszej

Biegunki u osoby starszej nie należy lekceważyć. Głównym problemem, który pojawi się przy rozwolnieniu, jest odwodnienie. Seniorzy są na nie szczególnie narażeni, a długotrwałe braki w doborze płynów mogą zagrozić życiu. Zawsze warto pilnować ilość przyjmowanej przez podopiecznego wody, a w przypadku występowania przewlekłej biegunki jest to najważniejszy element terapii objawowej.

Bez konsultacji z lekarzem opiekunka nie może podawać żadnych środków farmakologicznych, jednak w warunkach domowych biegunkę można leczyć także dietą.

Biegunka u osób starszych dieta i domowe sposoby

Układając dietę przy biegunce u starszej osoby, w pierwszej kolejności należy wyeliminować produkty ciężkostrawne. Wprowadzenie diety lekkostrawnej pomoże nam się zregenerować i przywrócić naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Przy biegunce nie powinno się spożywać potraw tłustych, wśród produktów zakazanych znajdują się również:

  • produkty pełnoziarniste w tym pieczywo, kasze oraz płatki owsiane,
  • ostre przyprawy,
  • rośliny strączkowe, które mają właściwości gazopędne,
  • soki owocowe (w szczególności jabłkowy i pomarańczowy),
  • cytrusy,
  • napoje gorące.

W jadłospisie osoby starszej cierpiącej na biegunkę powinny się znaleźć:

  • gotowane warzywa lub zupy warzywne (z dyni, ziemniaka, marchwi),
  • kleik ryżowy, kasza jęczmienna,
  • owoce (działanie zapierające posiadają w szczególności: czarne jagody, aronia, morele, czarna porzeczka),
  • suchary lub czerstwy chleb,
  • chłodne herbaty (czarna niesłodzona, miętowa, rumiankowa).

Pamiętajmy, że prawidłowa praca jelit powinna powrócić po 10 dniach, jeżeli problem z rozwolnieniem się przedłuża, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Mój pies ma biegunkę (co zrobić?)

Niejednokrotnie miewasz problemy ze zdrowiem – mniej lub bardziej poważne. W każdym z tych wypadków starasz się jednak jak najszybciej wrócić do zdrowia, bo przecież nikt nie lubi chorować.

To stan, który sprawia, że czujesz się bezsilny. Jednak my, jako ludzie, mamy tę przewagę nad zwierzętami, że potrafimy powiedzieć, co nam dolega i co sprawia, że nie czujemy się najlepiej.

Idziemy do lekarza i mówimy, co nas boli, od kiedy i dlaczego tak może być.

Kiedy Twój zwierzak czuje się źle, nie poinformuje Cię o tym. W tym momencie Twoim obowiązkiem jest zauważenie pewnych symptomów i objawów.

Jak zatem powinieneś zareagować w momencie, gdy Twój pies ma problemy związane z wypróżnianiem się? O tym wszystkim w dalszej części materiału.

W tym momencie skupmy się jednak na zrozumieniu, czym właściwie jest rozwolnienie u psów i jakie formy może przybierać.

Biegunka nie jest chorobą samą w sobie, a objawem klinicznym, który charakteryzuje się dużą częstotliwością wypróżnień albo zwiększoną ilością stolca, który ma konsystencję płynną, bądź półpłynną. Nie zawsze są to odchody w tym samym kolorze.

Stolec psa, cierpiącego na biegunkę, może bowiem być zarówno czarny, jak i zielony czy żółty. Niejednokrotnie przybarwiony jest krwią, ropą i śluzem, co powinno jeszcze bardziej zaalarmować Twoją uwagę. Jakie jeszcze objawy towarzyszą najczęściej biegunce?

Przede wszystkim jest to osłabienie, gorączka, często także nudności, a nawet wymioty. Podczas biegunki każdy organizm, szczególnie zwierzęcia, szybko się odwadnia. Zazwyczaj biegunka nie trwa zbyt długo i mija najwyżej po kilku dniach. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Dlaczego rozwolnienie u psów jest niebezpieczne

Długotrwałe odwodnienie jest niebezpiecznie dla każdego żywego organizmu. Podczas biegunki pies traci wodę i cenne elektrolity. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów, bogatych w niezbędne składniki i sole mineralnie, by nie doszło do kompletnego odwodnienia.

 W skrajnych przypadkach taki z pozoru niewinny stan, szczególnie gdy utrzymuje się długo i dotyczy szczenięcia lub bardzo wrażliwego, starszego psa, może nawet doprowadzić do śmierci czworonoga.

Przyczyny rozwolnienia u psów

Skąd jednak biorą się takie przypadłości i dlatego dotykają psy w tak różnym wieku? Najbardziej fachowo na to konkretne pytanie może odpowiedzieć weterynarz.

Powodów może być bowiem wiele i nie zawsze będzie je łatwo i jednoznacznie określić.

Rozmowa weterynarza z właścicielem psa pomoże wyeliminować wiele możliwości, a wśród nich tak prozaiczne, jak te związane z nieprawidłowym odżywianiem.

Do najczęstszych przyczyn biegunek zalicza się niewłaściwy lub nieświeży pokarm, nietolerancję, czy wręcz alergię pokarmową lub nagłą zmianę pożywienia. Bywa również i tak, że skrajne przejedzenie i łakomstwo (np. po głodówce) również mogą wywołać u psa biegunkę.

 Zanim więc udasz się do lecznicy weterynaryjnej, zastanów się, czy któryś z wyżej wymienionych elementów nie spowodował takiej a nie innej reakcji u Twojego psa? Może byli u Ciebie goście i ktoś próbował dokarmić lub przekupić Twojego czworonoga? A może wyjechaliście na wakacje i okazało się, że w lokalnym sklepie zoologicznym nie ma karmy, której używacie na co dzień? Powodów może być wiele i mogą być one złożone. Zanim jednak zaczniesz przejmować się czymś poważniejszym, wyklucz najbardziej prozaiczne możliwości.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny rozwolnienia u psów? Przede wszystkim będą to poważniejsze stany chorobowe, które może potwierdzić jedynie weterynarz.

Wymieniane są wśród nich stany zapalne jelit, zatrucia, podrażnienia przewodu pokarmowego, infekcje bakteryjne układu pokarmowego, choroby wirusowe, zapalenie trzustki, a nawet leczenie antybiotykami lub innymi lekami doustnymi, czy też reakcje poszczepienne.

Wśród najrzadszych wymienia się nowotwory, choroby metaboliczne takie jak choroba Addisona, inwazje glist lub tasiemców, obecność w przewodzie pokarmowym pierwotniaków takich jak lamblie, czy kokcydie, a nawet silny stres czy podanie środka na odrobaczanie.

 Każdy pies jest inny i biegunka jest jedynie reakcją na jakiś czynnik lub stan chorobowy. Jeśli podejrzewasz u swojego psiaka stan poważniejszy, niż zwykłe problemy trawienne spowodowane zmianą diety, udaj się do doświadczonego weterynarza. Tylko taka wizyta pozwoli Ci mieć stuprocentową pewność.

Ze szczególną ostrożnością do tego tematu powinni podchodzić właściciele niektórych ras psów, np. do owczarków niemieckich, które są szczególnie podatne na tego typu stany.

Niektóre rodzaje biegunek u psów

Każdy organizm jest inny i zupełnie inaczej przechodzi biegunkę. Dlatego ciężko jest wymienić i opisać wszystkie jej rodzaje. Można jednak wyróżnić cztery typy biegunki, które szczególnie często powtarzają się u czworonogów i przyjmują podobne objawy..

You might be interested:  Grzybica penisa – przyczyny, objawy, leczenie

1. Biegunka po zatruciu pokarmowym

Biegunka po zatruciu pokarmowym jest najłagodniejszą odmianą biegunki i najprawdopodobniej jest konsekwencją zjedzenia przez psa czegoś, z czego przetrawieniem jego mały organizm nie mógł się uporać. Skutkiem tego jest złe samopoczucie psa i luźny stolec, bez krwi. Niezwykle rzadko takiego rodzaju biegunce towarzyszą wymioty.

2. Biegunka wirusowa

Kolejnym rodzajem biegunki jest biegunka wywołana wirusem w organizmie zwierzaka. Najczęściej występuje ona wraz z silnymi wymiotami, gorączką i ogólnym, złym samopoczuciem psiaka.

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel, który zazwyczaj ma masę energii, jest od jakiegoś czasu osłabiony i osowiały, być może cierpi właśnie z powodu biegunki na tle wirusowym.

W takim przypadku niezbędna jest wizyta u weterynarza, który powie, jak postępować z pupilem dalej.

3. Biegunka wywołana bakteriami

Rozwolnienia u psów mogą również być wywołane przez bakterie. Jakimi objawami charakteryzuje się tego rodzaju przypadłość? Przede wszystkim krwią w kale, podwyższoną temperaturą oraz znacznie obniżonym apetytem czworonoga. W większości przypadków nie pojawiają się wymioty, choć i to nie jest w tym momencie wykluczone.

4. Biegunka wywołana pasożytami

Biegunka Twojego psa trwa znacznie dłużej niż przewidywałeś? Najprawdopodobniej Twój psiak cierpi z powodu pasożytów. Jeżeli zauważyłeś luźny stolec i znaczny spadek wagi Twojego psa, jak najszybciej udaj się do weterynarza, który potwierdzi lub zaneguje Twoje przypuszczenia.

Domowe sposoby na biegunkę u psa

Czy przeziębienie lub biegunkę u psa można leczyć domowymi sposobami, tak jak w przypadku ludzi? Często tak! Pod warunkiem, że jest to biegunka będąca wynikiem zatrucia, utrzymująca się krótko (nie więcej dłużej niż 24 godziny). Jeśli nie wystąpią żadne poważniejsze objawy, takie jak wymioty, gorączka, złe samopoczucie, czy znaczne osłabienie, sam możesz pomóc swojemu zwierzakowi, nie obciążając dodatkowo jego układu pokarmowego lekami.

 Co jest najbardziej skuteczne? Przede wszystkim mała „głodówka” i podawanie Twojemu zwierzakowi wyłącznie świeżej wody przez najbliższe 24 godziny.

To najlepsze rozwiązanie, które pomoże Twojemu psu i jego organizmowi w najbardziej naturalny sposób uporać się z biegunką.

Jeśli posiadasz w domu węgiel leczniczy (do kupienia w każdej aptece, stosowany również przy biegunce u ludzi) lub smectę, możesz także podać ją swojemu pupilowi.

 Dobrym rozwiązaniem będzie ugotowanie kleiku z siemienia lnianego, które ochroni żołądek zwierzaka i sprawi, że wytworzy się w nim swoista osłonka chroniąca przed podrażnieniami.

Kiedy po takiej naturalnej kuracji zauważysz znaczną różnicę w oddawanych przez Twojego psa stolcach, możesz zacząć podawać mu lekkostrawną karmę i z biegiem czasu powoli wracać do regularnego żywienia (oczywiście o ile to suchy pokarm dla psa nie był przyczyną biegunki).

Produkty mleczne podczas biegunki

Szczególnie odradzamy wszelkie sposoby leczenia, związane z podawaniem psu mleka i innych produktów mlecznych! To właśnie one nasilają objawy biegunki i wcale nie przyczyniają się do poprawy stanu jego zdrowia. Nie podawaj mu więc takich produktów i zastosuj się do wyżej wymienionych rad, a na pewno Twój psiak wkrótce wróci do zdrowia.

A jeśli tak się nie stanie? Cóż, są jeszcze inne wyjścia z tej sytuacji, o czym powiadomimy w dalszej części tego artykułu. Zachęcamy do dalszej lektury!

Jak zatrzymać biegunkę u psa

Biegunka nie mija od dłuższego czasu, a domowe sposoby nie pomagają? Bez obaw! Udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, który go zbada i ustali przyczynę jego złego samopoczucia.

 Postępowanie zgodnie z lekarskimi zaleceniami sprawi, że Twój zwierzak wróci do zdrowia i dawnej formy w przeciągu kilku dni. Zanim jednak specjalista postawi diagnozę, przygotuj się na wiele wnikliwych pytań, które pomogą mu ustalić indywidualne leczenie dla Twojego psiaka. Jakie mogą być to pytania?

Diagnoza weterynarza

Przede wszystkim, weterynarz zapyta Cię o to, czym karmisz swojego psa. Mimo, iż na tym etapie zapewne wykluczyłeś biegunkę spowodowaną zatruciem pokarmowym, może się okazać, że w swojej dedukcji coś jednak przeoczyłeś.

Lekarz zapyta Cię więc o to, czy pies jadł ostatnio coś nietypowego lub napił się czegoś, czego na co dzień nie zdarza mu się pić. Następnie zapyta o to, od kiedy trwa biegunka i w jakich odstępach czasowych następuje wypróżnianie.

Będzie go również interesować wygląd oddawanego stolca i to, czy pojawił się w nim śluz lub jakakolwiek wydzielina.

 Przygotuj się również na pytania o przyjmowane przez psiaka leki oraz o to, kiedy ostatnio miał podobne biegunkowe problemy. Jeśli pytania nie okażą się wystarczające, weterynarz może zlecić badania kału na obecność pierwotniaków, bakterii i pasożytów.

Jak zadbać o psa z biegunką

Co w tym momencie powinieneś zrobić Ty jako właściciel zwierzaka borykającego się z biegunką? Uzupełniaj płyny swojego psa i elektrolity, których w trakcie takiego stanu na pewno bardzo mu brakuje.

Jeśli miał już dwudziestoczterogodzinną głodówkę, przedłuż ją o jeszcze jedną dobę. Pozwoli to organizmowi zwierzęcia na regenerację i odpoczynek.

W tej chwili bowiem jego błony śluzowe są niezwykle podrażnione i każdy pokarm dla psa może go jeszcze mocniej uszkodzić.

Psie lekarstwa na biegunkę

Kiedy diagnoza zostanie już postawiona i weterynarz przepisze odpowiednie leczenie, możesz być spokojny o swojego psiaka. Leki pozwolą mu na odpoczynek i  zapewnią znacznie lepsze samopoczucie.

Jakie leki zazwyczaj stosowane są w przypadku psów? Najprawdopodobniej weterynarz zastosuje terapię z węgla aktywnego, który zwiąże wszystkie toksyny i uniemożliwi wchłanianie ich do organizmu psa.

Niewykluczone, że przepisze on również i zaleci stosowanie preparatów elektrolitowych, np. smecty, które nawodnią Twojego pupila i dostarczą mu najpotrzebniejszych składników mineralnych, które utracił wraz biegunką.

Jeżeli jednak Twój psiak był mocno odwodniony, najprawdopodobniej zostanie podana mu kroplówka.

Zależnie od przyczyny biegunki, psiak może również mieć przepisane leki osłonowe, które będą działać na błonę śluzową jelit osłonowo.

Co jednak, gdy pierwotnym problemem jest poważniejsza choroba? Weterynarz zaleci kolejne działania mające na celu zlikwidowanie przyczyny biegunki, by w dalszej części móc zająć się poważniejszą przyczyną złego stanu Twojego zwierzaka.

Jaki pokarm dla psa po biegunce?

Dieta po każdej chorobie musi być lekkostrawna i nieobciążająca dla organizmu. Jednocześnie musi dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które postawią chorego na nogi w szybkim tempie. Dlatego właśnie jadłospis psiaka, który zmagał się z biegunką powinien być łagodny dla jelit i lekkostrawny.

 Nie ma jednak potrzeby, żebyś rezygnował z podawania pupilowi suchej karmy. Wręcz przeciwnie – wystarczy, że wybierzesz jej delikatniejszą wersję, która idealnie sprawdzi się w przypadku problemów trawiennych.

Obecnie na rynku istnieje wiele wysokiej jakości specjalistycznych karm, dla psów o wrażliwych żołądkach i jelitach. Jeśli biegunka jest częstym problemem Twojego psa, powinieneś rozważyć zakup tego typu karmy, bo jej delikatny i odpowiednio zbilansowany skład, może raz na zawsze rozwiązać wasz problem nawracających biegunek i złego samopoczucia Twojego pupila.

Sprawdź nasze karmy:

Co na biegunkę u dziecka?

Jeśli dziecko ma biegunkę, podawaj mu przede wszystkim dużo picia, żeby nie doszło do odwodnienia. Napój ma być chłodny i niesłodzony. Przy rozwolnieniu ważna jest też lekkostrawna dieta – dziecko może jeść np. marchwiankę i ryż. Bardzo ważne jest także podawanie probiotyków i preparatów nawadniających z solami mineralnymi (zwłaszcza jeśli biegunka ma ostry przebieg).

Na rozwolnienie u dziecka pomoże lekkostrawna dieta i dużo picia. Napój powinien być chłodny i niesłodzony. To ważne zapobiec odwodnieniu. W trudniejszych przypadkach na biegunkę u dziecka lekarz może zalecić podawanie preparatu nawadniającego, zawierającego sole mineralne.

Jak zatrzymać biegunkę u dziecka?

Leki, które pomogą zatrzymać biegunkę u dziecka, bez problemu znajdziesz w aptece. Zazwyczaj podczas biegunki dziecku podaje się:

Zawsze warto też dociec przyczyny biegunki: czy wywołało ją zatrucie pokarmowe, rotawirusy, bakterie czy może alergia pokarmowa – to może mieć znaczenie dla leczenia biegunki.

Biegunka u rocznego dziecka i u dwulatka

Jeśli przebieg biegunki u rocznego dziecka i dwulatka (u starszych dzieci także) jest łagodny, możesz zastosować domowe sposoby na rozwolnienie. Przede wszystkim podawaj dziecku dużo picia: wodę, lekką herbatkę, ugotowaną w domu  marchwiankę. Lepiej, by piło po łyczku, ale za to częściej. Napój powinien być chłodny!

Co na biegunkę u dziecka? Dieta

Dieta przy biegunce musi być lekkostrawna. Ale jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia.  Podawaj maluchowi do jedzenia:

Nie podawaj dziecku mleka, chyba że z piersi. Unikaj też cukru, np. w słodzonych granulowanych herbatkach, oraz owoców (soki owocowe mogą wzmagać objawy biegunki u dziecka).

Czy odgazowana cola pomaga na zatrzymanie biegunki? Nie jest to najlepszy sposób na biegunkę u dziecka, bo coca-cola zawiera kofeinę, bardzo dużo cukru i wiele innych szkodliwych dla dziecka substancji.

Biegunka: kiedy do lekarza?

Jeśli biegunkę ma niemowlę, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia, lepiej, żeby zbadał je lekarz. Im mniejsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do groźnego odwodnienia.

Na pewno trzeba pokazać dziecko lekarzowi, jeśli objawy nie mijają lub nasilają się, dołączają do nich uporczywe wymioty, gorączka, dziecko jest apatyczne, ma objawy odwodnienia, a w kupce dostrzeżesz śluz lub krew.

Zobacz także:

Jakie są przyczyny biegunki?

5 sposobów na biegunkę u dziecka Jak odróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *