Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Dziesięcioletni Pacjent wraz z rodzicami zgłosił się do gabinetu z bólem. Badanie kliniczne wykazuje duży ubytek zęba (rtg tylko to potwierdza), próchnicowo zniszczone są dwa guzki podniebienne – zachowana tylko jedna zdrowa ściana zęba. Ubytek jest na tyle głęboki, że konieczne jest leczenie kanałowe. Podczas kompleksowego planowania leczenia, w tym ostatecznej odbudowy zęba, lekarz bierze pod uwagę (co ważne) niezwykle aktywny tryb życia pacjenta. Chłopiec na co dzień trenuje ju jitsu. Do odbudowy zęba nasz stomatolog wykorzystuje endokoronę kompozytową – rozwiązanie pośrednie między koroną protetyczną, a dużym wypełnieniem. Uzupełnienie endokoroną kompozytową odbudowuje wszystkie utracone tkanki zęba z maksymalnym zachowaniem zdrowych tkanek własnych. Odbudowa jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. W przypadku Pacjenta na co dzień narażonego na urazy związane z uprawianiem sportu takie rozwiązanie pozwala na łatwiejszą szybką naprawę.

Po roku Pacjent przechodzi w naszym gabinecie niezbędną wizytę kontrolną zęba. Przeprowadzone badanie, w tym zdjęcia rtg wskazują na poprawne wyniki.

Pacjentka zgłasza się do naszego gabinetu na profesjonalną higienizację zębów. Duże ilości kawy i herbaty wypijane na co dzień powodują, że na zębach zbiera się osad, którego pacjentka nie jest już w stanie samodzielnie usunąć przy codziennym szczotkowaniu.

Problem stanowią też niedoczyszczone górne ósemki; ich ułożenie powoduje utrudniony dostęp, stąd na zębach jest sporo osadu. Zabieg zaczynamy od skalingu, czyli usunięcia tzw. kamienia ultradźwiękami.

Kolejny krok to piaskowanie, które pozwala pozbyć się przebarwień  z kawy i herbaty.

Po zabiegu higienizacyjnym zęby są czystsze, a uśmiech Pacjentki wyraźnie jaśniejszy. Na koniec przeprowadzamy profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, tak, by efekt zabiegu mógł utrzymac się jak najdłużej.

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Rodzice zgłaszają się do gabinetu z dziewięcioletnim synem z powodu urazu zęba. W trakcie zabawy dochodzi do upadku, chłopiec traci część górnej jedynki; nie udaje się odnaleźć odłamanego fragmentu. Badanie wykazuje, że ząb jest żywy, reaguje prawidłowo.

Jedynkę odbudowujemy z pomocą wysokiej jakości materiału kompozytowego Enamel. Pod względem optycznym i estetycznym jest to jeden z najlepszych materiałów na rynku. Dzięki swoim właściwościom pozwala uzyskać wysoce estetyczne, naturalne wypełnienie bez widocznej granicy przejścia.

Pacjent po określonym czasie zgłasza się na badanie kontrolne, które przebiega pomyślnie.

Pamiętajmy, że w sytuacji tego typu urazów u dziecka (wybity, złamany lub pęknięty ząb) duże znaczenie ma czas.

Jeśli ząb jest wybity, należy go odpowiednio zabezpieczyć (w soli fizjologicznej) i jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego.

Jeśli zabieg reimplementacji (powtórnego umieszczenia w zębodole) zostanie przeprowadzony w  ciągu dwóch godzin, istnieje duża szansa, że zostanie uratowany. W przypadku złamanego lub pękniętego zęba należy postąpić podobnie.

Pacjent zgłasza się do gabinetu z jasno określoną potrzebą. Zależy mu na całościowej poprawie wyglądu zębów.

Wszystkie niezbędne badania, zanim zajmiemy się estetyczna stroną uśmiechu, wykazują nie tylko duże starcie zębów, ale też zaburzenia zwarcia, ubytki, potrzebę leczenia kanałowego oraz leczenie przyzębia.

Rozpoczynając przygotowania do zabiegów, mamy też spore zadanie – Pacjent mieszka za granicą i obawia się o swój wygląd w trakcie poszczególnych etapów leczenia.

Leczenie przebiega etapowo i dość sprawnie, co wymaga nie lada dyscypliny ze strony Pacjenta. W trakcie trwania zabiegów technik, na podstawie badań i wytycznych lekarza, przygotowuje najpierw symulację nowego uśmiechu tzw.

vax-up (nawoskowanie modeli), a później po akceptacji Pacjenta – mock-up – zakładane do ust rozwiązanie tymczasowe. Pacjent może przebywać w nim jakiś czas, i przede wszystkim je testować – czy jest wygodne, czy może dogodnie mówić w nim  i jeść.

To też ułatwienie dla lekarza, który może wprowadzić wszystkie niezbędne poprawki Pacjenta przy ostatecznej pracy.

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Pacjent zgłasza się do gabinetu z dużym ubytkiem próchnicowym  w górnej jedynce. Po niezbędnym badaniu sugerujemy korektę estetyczną całego uśmiechu, ale Pacjent na tym etapie chcę wyleczyć tylko jedynkę. Zależy mu szczególnie, by ząb wyglądał jak najbardziej naturalnie. Martwi się też, czy nie będzie różnicy między własnym zębem a odbudowanym fragmentem.

Dzięki anatomicznej technice odbudowy materiałem kompozytowym Enamel ząb powraca do swojego naturalnego wyglądu, a różnica jest niezauważalna.

Pacjent pojawił się w naszym gabinecie kilka lat temu z dużym bólem. Pierwsze badanie oraz zdjęcia rtg wykazały konieczność przeprowadzenia leczenia kanalowego. Zrobiliśmy to w pierwszej kolejności, by pacjent jak najszybciej odczuł ulgę.

Duże zaniedbania na przestrzeni lat wymagały decyzji i podjęcia konkretnych działań związanych z  leczeniem – liczne braki zębowe, pozostawione korzenie, a także zęby do leczenia kanałowego.

Pacjent ostatecznie zdecydował się na długoterminowe, kompleksowe leczenie, zostawiając na koniec pracę związaną z estetyką uśmiechu.

Rozpoczęliśmy. Tam. gdzie było to możliwe, przeprowadziliśmy leczenie kanałowe, zostały również usunięte wszystkie pozostawione korzenie. Pacjent od kilku lat borykał się również z nieestetycznym przodem. W wyniku wypadku jedynka została przesunięta, a dwójka była martwa, miała wyraźnie ciemniejszy kolor niż reszta zębów.

Ostatecznie wykonaliśmy dla Pacjenta korony cyrkonowe, częściowo pojedyncze, częściowo na mostach. Zęby w odcinku dolnym wyleczyliśmy, uzupełniając estetycznym kompozytem.

Zaproponowaliśmy również plastykę dziąseł oraz wyrównanie linii uśmiechu (nierówna linia dziąseł przy górnych jedynkach), jednak pacjent się nie zdecydował, estycznienie ta asymetria w ogóle mu nie przeszkadza.

Dziękujemy naszemu pacjentowi za mądrą cierpliwość. Z efektów leczenia, a także estetycznego, ładnego uśmiechu cieszymy się wspólnie z nim!

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Pacjent zgłosił się do gabinetu z powodu wyraźnie startych zębów. Z pomocą materiału kompozytowego Enamel odbudowaliśmy starte brzegi sieczne zębów, uzyskując estetyczny efekt odświeżonego uśmiechu.

Fizjologiczne ścieranie zębów jest czymś naturalnym. Dotyczy każdego z nas. Niepokoić powinno namierne ścieranie zębow. Przyczyny mogą byc bardzo różne, m.in.: zaciskanie i zgrzytanie zębów (coraz częściej występujące  w wyniku stresu), nieprawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej, żucie pokarmów, kwasy w jamie ustnej.

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z nieszczelnym, niestetycznym wypełnieniem w prawej górnej jedynce. Jest niezadowolona z wyglądu swoich zębów, ale przede wszystkim z koloru jedynki, wyraźnie ciemniejszej od pozostałych zębów. Różnicę podkreśla jeszcze korona na dwójce. Całość tworzy nieestetyczny efekt różnokolorowych zębów.

Przed nami wyzwanie: zniwelować różnicę w kolorze. Z pomocą materiału kompozytowego Enamel udaje nam się wypracować ładną naturalną jedynkę, uzyskując efekt estetyczny – jednolity uśmiech. Pacjentka jest bardzo zadowolona z rezultatów leczenia.

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z jasno określoną potrzebą. Zależy jej na widocznej poprawie estetyki uśmiechu. Po konsultacjach oraz badaniu decyduje się na korony pełnoceramiczne.

You might be interested:  Sposoby na chore gardło

Korony pełnoceramiczne to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy zęby sa mocno zniszczone lub były leczone kanałowo, mają dużo wypełnień lub są przebarwione. W odcinku przednim pozwalają uzyskać bardzo ładny efekt estetyczny, ponieważ są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.

Nasza Pacjentka jest bardzo zadowolona z efektów. Nowy uśmiech zupełnie odmienił jej wygląd.

Pacjent zgłosił się do gabinetu w celu wymiany protezy górnej. Bardzo zniszczone zęby przednie wymagały usunięcia. Pacjent nie mógł pozwolić sobie na funkcjonowanie bez zębów, dlatego zdecydowaliśmy się na wykonanie protezy natychmiastowej.

Proteza natychmiastowa jest wykonywana przed ekstrakcją i oddawana pacjentowi w dniu usunięcia zębów. Pozwala uniknąć dyskomfortu funkcjonowania bez zębów; zapewnia dobre gojenie się dziąseł (działa jak opatrunek) oraz pozwala na kształtowanie dziąsła i kości.

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Pacjent użytujący protezę natychmiastową zgłosił się na kontrolę dziąseł. Badanie wykazało bardzo dobre gojenie. Dziąsło jest jasnoróżowe, zniknęły zasinienia i zaczerwienienia, co wskazuje na jego dobrą kondycję.

Przymiarka koloru to ważny, końcowy moment leczenia stomatologicznego. Decyzja o kolorze zależy w dużej mierze od estetycznego wyczucia lekarza, ale również od warunków, które muszą być spełnione podczas przymiarki.

Aby kolor był odpowiednio dobrany, lekarz dentysta powinien zadbać, by procedurę przeprowadzić zaraz po tym, jak pacjent usiądzie na fotelu – jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów. Zęby nie mogą być nadmiernie wysuszone lub przetrawione, bo mają wtedy inną barwę i może się zdarzyć (gdy wrócą do naturalnej), że kolor będzie źle dobrany.

Pacjentka po powtórnym leczeniu kanałowym zgłasza sie do naszego gabinetu w celu odbudowy dwóch zębów. Zęby są mocno zniszczone, dlatego jako rozwiązanie lekarz wybiera nakłady kompozytowe, które pozwolą odbudować powierzchnie styczne i prawidłowe kontakty zwarciowe.

Nakład, często nazywany onlay lub overlay, jest rodzajem protezy stałej, która służy do odbudowy zębów bocznych. Jest to coś pośredniego pomiędzy bardzo dużym wypełnieniem i koroną protetyczną. Nakład wygląda trochę jak puzzel 3D, który wpasowuje się w miejsce utraconych tkanek zęba.

Kiedy go stosujemy? Kiedy Pacjent ma mały ubytek, czyli utrata tkanek nie przekracza 50%, to wystarczy wykonać standardowe wypełnienie. Jeżeli utrata tkanek przekracza 50%, a także są zniszczone punkty styczne i struktura guzków zęba to jest to podstawowe wskazanie do wykonania nakładu.

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z prośbą o rozwiązanie problemu dolnych zębów. Zależy jej, by było ono długoterminowe, wygodne i trwałe. Do tej pory nosiła protezę szkieletową. W wyniku utraty zęba proteza straciła potrzebne podparcie. Należało znaleźć inne rozwiązanie.

Zaproponowaliśmy pacjentce protezę szkieletową na koronach teleskopowych. W sytuacji gdyby jeden z dolnych zębów wymagał usunięcia proteza nadal może funkcjonować, nie trzeba jej wymieniać na nową.

Pacjentka jest zadowolona – proteza spełnia jej oczekiwania zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym.

INLAY/ONLAY

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cenaINLAY/ONLAY – preparacja i bezpieczna okluzja.

Benefity uczestnictwa w szkoleniu:

  • maximum praktyki – ćwiczenia oparte na sprawdzonych procedurach od preparacji do cementowania
  • efektywne prawidłowe planowanie i w efekcie idealna okluzja
  • idealnie odbudowane punkty styczne
  • skuteczne zaplanowania właściwej odbudowy po leczeniu endodontycznym
  • wyczerpująca wiedza na temat najnowszych materiałów do odbudowy
  • perfekcyjne wyciski za każdym razem
  • koferdam? łatwo i przyjemnie!
  • praktyczne postępowanie niezbędne do wykonania estetycznego uzupełnienia tymczasowego
  • brak nadwrażliwości po preparacji
  • praktyczne protokoły cementowania krok po kroku

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cenaEndokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cenaEndokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cenaEndokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Zobacz pełny opis poniżej »

  • Pełny opis szkolenia:
  • Intensywny, dwudniowy kurs praktyczny przeznaczony dla wszystkich dentystów ogólnie praktykujących.
  • Nauczymy Was:
  • precyzyjnej odbudowy powierzchni żującej i punktu stycznego
  • przygotowania ubytku do odbudowy metodą bezpośrednią i nakładem
  • aktualnych poglądów na adhezję oraz natychmiastowe uszczelnienie zębiny.
  • technik cementowania nakładów

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cenaEndokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się…

  • czy inlay/onlay to rozwiązania, które warto mieć w swoim portfolio?
  • jakie i czy w ogóle płyną korzyści ze stosowania takich odbudów?
  • czy wypełnienie kompozytowe wykonane metodą bezpośrednią ma takie same walory jak nakład kompozytowy?
  • jak uzyskać trwałą, przewidywalną adhezję do tkanek zęba?
  • jak wykonać nakład w zębach zniszczonych poddziąsłowo?

…to szkolenie jest dla Ciebie!

Dr Piotr Wesoły przygotował unikalny kurs praktyczny, opierając się na swojej kilkunastoletniej praktyce i doświadczeniu.

Kurs składa się z części teoretycznej, demonstracji na fantomach prowadzonej przez wykładowcę ( przekaz obrazu na duży ekran) i praktycznych ćwiczeń wykonywanych przez uczestników na profesjonalnych modelach.

Wszystkie trudne procedury będą szczegółowo przećwiczone na modelach i omówione przez wykładowcę bezpośrednio w czasie kursu.

Dzięki specjalnie opracowanej formule kursu, każdy z uczestników kończących to szkolenie będzie mógł zastosować przećwiczone metody w swojej praktyce już następnego dnia.

W czasie części teoretycznej szczególny nacisk położymy na:

  • wskazania do wykonania odbudowy inlay/onlay
  • zagadnienia dotyczące adhezji do tkanek zęba i kompozytu
  • sposoby przygotowania zęba do preparacji pod nakład
  • sprawdzone metody i zasady preparacji pod nakład kompozytowy
  • rejestrację relacji centralnej
  • część laboratoryjną i trudności z jakimi musi się zmierzyć technik
  • na co zwracać uwagę przy ocenie pracy przed zacementowaniem
  • metody i techniki cementowania nakładów
  • kontrolę okluzji

W czasie zajęć praktycznych na fantomach każdy uczestnik nauczy się i przećwiczy:

  • jak dobrać instrumentarium ( wybór wierteł i ich zastosowanie)
  • jak załozyć koferdam przed preparacją
  • jak preparować tkanki pod nakład
  • jak wykonać natychmiastowe uszczelnienie zębiny
  • jak pobrać wycisk (masy i techniki)
  • jak zabezpieczyć ząb po oszlifowaniu
  • jak zaizolować ząb przed cementowaniem
  • jak wykonać korektę pracy, która nie pasuje
  • jak zacementować nakład w sposób trwały

Jak zwykle na szkoleniach Dental Conference wszyscy uczestnicy kursu ćwiczą na profesjonalnie przygotowanych, w pełni wyposażonych stanowiskach fantomowych.W czasie kursu uczestnicy pracują w powiększeniu – lupy stomatologiczne przygotowane dla uczestników.

Małe grupy uczestników gwarantują doskonały kontakt z wykładowcą.Wszyscy uczestnicy otrzymują zestaw wierteł, skrypt, certyfikat i punkty edukacyjne (16 punktów edukacyjnych).Uczestnicy kursów mogą korzystać z indywidualnych konsultacji swoich przypadków z dr Piotrem Wesołym.

Zachęcamy do zabrania ze sobą dokumentacji (zdjęć i modeli).

Po pierwszym dniu kursu wszystkich uczestników zapraszamy na wspólną kolację z wykładowcą.

Endokorona – BemowoDental Clinic

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena Endokorona to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego stanowiącego alternatywę dla dużych plomb oraz wkładów koronowych typu inlay, onlay i overlay. Nałożenie endokorony poprzedza wypełnienie leczonych kanałów oraz przygotowanie zęba poprzez usunięcie wszystkich cienkich ścianek naturalnej korony. Na tak przygotowanym zębie stomatolog osadza endokoronę, która jest jednolitym nakładem wykonanym z porcelany lub kompozytu.Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

You might be interested:  Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Technika wykonywania endokoron jest bardzo podobna do techniki wykonywania wkładów koronowych. To, co odróżnia od siebie oba systemy wypełnień to zastosowanie. O ile wkłady koronowe doskonale zastępują tradycyjne wypełnienia stomatologiczne w przypadku zębów z rozległymi ubytkami, o tyle endokorona umożliwia wzmocnienie zębów leczonych kanałowo oraz ich zabezpieczenie przed dalszymi zanieczyszczeniami. Od wkładów typu inlay i overlay odróżnia ją także objętość.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania endokorony jest rozległa utrata tkanek twardych zęba po leczeniu kanałowym. Endokorony stosuje się w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Zalety

Wśród licznych zalet endokoron na uwagę zasługują m.in.:

  • możliwość wiernego odzwierciedlenia anatomicznego kształtu leczonego zęba, wraz z wszystkimi jego bruzdami, guzkami i zagłębieniami,
  • możliwość dopasowania rekonstruowanego przedtrzonowca lub trzonowca do zębów sąsiadujących i przeciwstawnych w sposób nienaruszający naturalnych warunków zgryzowych pacjenta,
  • możliwość odbudowy miejsc stycznych z sąsiednim zębem lub zębami,
  • wzmocnienie korony zęba leczonego kanałowo,
  • zabezpieczenie zębów leczonych kanałowo przed zanieczyszczeniami.

Etapy wykonania

Założenie endokorony wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Podczas pierwszej wizyty (już po zakończeniu leczenia kanałowego) lekarz przygotowuje ząb do osadzenia endokorony poprzez usunięcie zagrożonych popękaniem cienkich ścianek naturalnej korony i nadanie ubytkowi odpowiedniego kształtu. Następnie pobierany jest wycisk, na podstawie którego technik przygotuje wypełnienie. Podczas tej samej wizyty stomatolog dobiera kolor endokorony, a ubytek zabezpiecza opatrunkiem tymczasowym.

Podczas drugiej wizyty w gabinecie lekarz usuwa opatrunek tymczasowy z zęba i osadza endokoronę zabezpieczając ją przy pomocy specjalnego cementu.

BemowoDental Clinic ul. Batalionów Chłopskich 74

01-308 Warszawa

pon-pt 9:00 – 21:00 sobota 9:00 – 16:00

Endokorona i nakład – czym są, wskazania, trwałość, cena

design&program by www.creativeid.pl

Endokorony, korony i mosty – odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe pod mikroskopem znacznie zwiększyło możliwości skutecznego ratowania zębów, które dawniej trzeba by usunąć. Ząb po leczeniu kanałowym jest jednak na ogół zniszczony i osłabiony. Jakie możliwości odbudowy może nam zaoferować dentysta?

Wybór rodzaju odbudowy zęba zależny od stopnia utraty jego naturalnych tkanek. Dentysta może nam obecnie zaproponować endokoronę lub wkład koronowo-korzeniowy z koroną protetyczną. Wyleczony kanałowo ząb może być też filarem mostu protetycznego, jeśli zachodzi potrzeba uzupełnienia braku zęba obok.

Dlaczego ząb jest osłabiony po leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe jest podejmowane w przypadku bardzo poważnych uszkodzeń zęba i wymaga usunięcia miazgi zębowej. Najczęściej ząb leczony kanałowo ma już bardzo zniszczoną koronę i wymaga odbudowy obejmującej dużą część jego struktury. Na ogół takie zęby są wydrążone w środku i w części koronowej pozostają z nich w najlepszym wypadku ściany.

Usunięcie miazgi sprawia, że zęby po leczeniu kanałowym są nieodżywiane i przez to podatniejsze na złamanie i kruszenie niż zdrowe, żywe uzębienie. Dawniej zęby po leczeniu kanałowym najczęściej były wypełniane plombami. To nie tylko ich nie wzmacniało, ale także nie pozwalało na uformowanie korony tak, aby miała swój pierwotny kształt.

Dziś z pomocą przychodzą endokorony i korony protetyczne.

Endokorony zamiast dużych wypełnień

Endokorony są alternatywą dla dużych plomb. Aby nałożyć endokoronę, dentysta wypełnia najpierw leczone kanały, a następnie przygotowuje ząb usuwając wszelkie cienkie ścianki naturalnej korony, które są zagrożone popękaniem. Na tak opracowanym zębie dentysta umieszcza endokoronę, będącą jednolitym nakładem wykonanym z porcelany lub kompozytu.

To rozwiązanie, które przypomina nakłady overlay i onlay. Technika wykonania jest podobna. Różnica tkwi w tym, że onlay i overlay stosuje się w przypadku zębów z rozległymi ubytkami ale takich, które nie były leczone kanałowo.

Endokorona to rozwiązanie pozwalające wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym i zabezpieczyć go lepiej przed dalszymi zniszczeniami. Ma ona też zwykle większą objętość niż inlay lub overlay, które zastępują tylko część naturalnej korony.

Dlaczego endokorona jest lepsza niż plomba?

Endokorona zapobiega dalszemu uszkodzeniu zęba leczonego kanałowo. Plomba dużo słabiej chroni zniszczony już poważnie ząb ponieważ podczas żucia nie zabezpiecza go przed nierównomiernym naciskiem na cienkie ścianki otaczające wypełniony ubytek.

Endokorona (a także inlay i onlay w przypadku mniej zniszczonych zębów) pozwala równomiernie rozłożyć siły nacisku na ząb.

Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo odłamywania się cienkich ścian lub pionowego pęknięcia korzenia zęba, co na ogół wiąże się z koniecznością jego usunięcia. Endokorona, nawet jeśli nie zabezpieczy całkowicie zęba przed postępującym zniszczeniem to poważnie je opóźni.

Jeśli stan zęba mimo to pogorszy się – np. nastąpią pęknięcia pozostawionych części naturalnej korony, dentysta może wymienić endokoronę na koronę protetyczną z wkładem korzeniowo koronowym.

Endokorona lepiej niż plomba chroni ząb przed próchnicą. Wynika to z jej lepszej szczelności brzeżnej. Endokorona dokładniej niż wypełnienie przylega do pozostawionych części naturalnych zęba.

Plomby mają pewne tendencje do odkształcania się, które są niewielkie w przypadku małych wypełnień, ale w przypadku bardzo dużych wypełnień ten problem narasta.

Wszelkie nieszczelności zwiększają prawdopodobieństwo zmian próchniczych na styku naturalnych tkanek i wypełnienia.

Dużą zaletą endokoron jest możliwość wiernego odtworzenia pierwotnego kształtu korony zęba. To ważne ponieważ zapewnia zachowanie naturalnej równowagi między siłami oddziaływującymi na całe uzębienie podczas żucia.

Dokładnie przeprowadzona odbudowa powoduje, że odtworzone zostają wszystkie punkty styczne między zębem w szczęce i odpowiadającym mu zębem w żuchwie.

Odbudowa z zachowaniem pierwotnych kształtów ma też znaczenie dla utrzymania higieny – dzięki zachowanym szczelinom między zębami, możliwe jest efektywne szczotkowanie i nitkowanie.

Korony z wkładem koronowo-korzeniowym

Do odbudowy bardzo silnie zniszczonych zębów, z których pozostała tylko część korzeniowa stosuje się korony protetyczne z wkładem korzeniowo-koronowym. Wkład jest osadzony w korzeniu zęba i zamocowany przy zastosowaniu cementu stomatologicznego. Na górnej części wkładu mocuje się koronę protetyczną, wykonywaną obecnie najczęściej z materiału kompozytowego lub porcelany.

W przypadku zębów zniszczonych w stopniu niepozwalającym na odbudowę alternatywą dla koron protetycznych mogą być implanty. Ich użycie wiąże się z usunięciem korzenia i bardziej skomplikowanym zabiegiem, który zawsze niesie też ze sobą pewne ryzyko niepowodzenia.

Ząb po leczeniu kanałowym jako filar mostu protetycznego

Zęby w których przypadku konieczne było leczenie kanałowe mogą w razie konieczności stanowić też filar mostu protetycznego. W takim przypadku dentysta postępuje z nimi podobnie jak przy mocowaniu korony protetycznej. Różnica polega na tym, że w końcowej fazie, zamiast pojedynczej korony, dentysta nakłada na ząb most. Jego drugi koniec opiera się na innym zębie.

Mosty protetyczne służą do uzupełniania brakujących zębów po ich ekstrakcji. Most składa się z filarów zamocowanych na dwóch zębach oraz przęsła, uzupełniającego istniejącą między nimi lukę, miejsce po usuniętym zębie.

Zęby, które służą jako filary mogą mieć zarówno opracowane, naturalne korony, jak i korony protetyczne lub endokorony.

Stosowanie endokorony zwiększa szansę na dłuższe zachowanie zębów po leczeniu kanałowym w dobrym stanie. Gdy ta metoda przestanie być wystarczająca dentysta może zastosować koronę protetyczną z wkładem korzeniowo-koronowym. Leczenie kanałowe nie musi nieść ze sobą konieczności usunięcia zęba w przyszłości.

You might be interested:  Ostrość wzroku a starzenie się organizmu

(Głosów: 3, średnia: 4,67 na 5)Loading…

Endokorona

endokorony (odbudowa zębów leczonych endodontycznie), wkłady koronowe, nakłady (inlay onlay )

Umożliwiają odbudowę leczonych endodontycznie zębów przedtrzonowych lub trzonowych (4,5,6,7) z pozostawieniem maksymalnej ilości tkanek własnych zęba, bez ich szlifowania i niszczenia już i tak osłabionych struktur.

Są to uzupełnienia pośrednie – alternatywa dla koron i wkładów koronowo-korzeniowych. Wykonuje się je w pracowni techniki dentystycznej na podstawie wycisku uzyskanego po opracowaniu ubytków w jamie ustnej pacjenta.

Stanowią bardzo dobry wybór przy rozległych ubytkach na powierzchniach stycznych. Najbardziej polecana jest odbudowa zęba pokrywająca powierzchnię żującą,czyli ta która uczestniczy w procesie gryzienia, żucia.

Dzięki temu zabezpieczamy ząb przed ewentualnym złamaniem cienkich ścian własnych. Precyzja tego typu uzupełnień jest bardzo wysoka.

Nakładów używa się do odtwarzania zębów lub do wypełnienia ubytków. W przypadku zębów po leczeniu kanałowym zastosowanie endokorony stanowi dobrą alternatywę dla drogiej odbudowy protetycznej wkładem i koroną.

Opracowanie zęba pod endokoronę kompozytową oszczędza w znacznym stopniu tkanki zęba.

Tego typu uzupełnienie nie jest jednak możliwe w przypadku bardzo znacznego zniszczenia ścian zęba lub ich zbyt niskiego przebiegu (poddziąsłowo).

  • Uzupełnienia tego typu wykonywane są z:– kompozytu– porcelany
  • – złota

Materiały kompozytowe poddane obróbce laboratoryjnej cechują się lepszymi parametrami wytrzymałościowymi od tych stosowanych w gabinecie,stąd tradycyjna „plomba” ma mniejszą trwałość i szczelność. Prawidłowo zacementowany onlay, endokorona dłużej zachowuje szczelność brzeżną – przyleganie.

Kompozyt techniczny wykazuje większą stabilność w czasie, praktycznie nie przebarwia się, jest twardy ale jednocześnie wykazuje pewną elastyczność w przeciwieństwie do uzupełnień pełnoceramicznych.

Ponadto faza monomeru jest w 100% polimeryzowana w pracowni technicznej pod wysokim ciśnieniem, co eliminuje problem związany ze skurczem polimeryzacyjnym..

Wypełnienia bezpośrednie podczas utwardzania lampą zmieniają nieznacznie swoją objętość, co może prowadzić do powstawania naprężeń pomiędzy plombą a ścianą zęba.

W przypadku niezbyt rozległych ubytków jest to bez znaczenia, jednak w większych może prowadzić do utraty połączenia między plombą a zębem.

Wykonanie tego typu prac wiąże się z większym nakładem pracy i środków, jednak efekt ostateczny, dokładność, wygoda i trwałość rekompensuje poniesione koszty w czasie.

Metoda ta powala na uzyskanie bardzo dobrej szczelności uzupełnienia, nawet w skomplikowanych brakach struktury zęba. Gotowe uzupełnienia umocowuje się w ubytkach cementami lub specjalnymi materiałami klejącymi. Możliwe jest to dzięki najnowszej technologii, dzięki działaniu sił adhezji, czyli przyklejaniu nakładu do zęba.

  1. Wkład koronowy lub endokorona wykonywane są na 2 wizytach– I wizyta – nieznaczna preparacja zęba + wycisk
  2. – II wizyta – „wklejenie” uzupełnienia do ubytku
  3. Nakłady (inley, onlay), endokorony umożliwiają:
  • precyzyjne odtworzenie powierzchni żującej zęba
  • pełne włączenie zęba w proces żucia pokarmów
  • idealne odtworzenie punktów stycznych
  • zachowanie odpowiedniej higieny
  • minimalną ingerencję w tkanki zęba

Dotyczy to zwłaszcza zębów trzonowych i przedtrzonowych, które biorą udział w procesie żucia, co powoduje występowanie dużych sił działających na zęba. Jeżeli ząb ma niewiele tkanek własnych to może dojść do naprężeń i odłamania ścianki zęba. Prawidłowa rekonstrukcja zęba po leczeniu kanałowym gwarantuje sukces leczenia kanałowego.

Jeżeli potrzebujesz specjalistycznej porady lekarza dentysty zadzwoń do naszej przychodni stomatologicznej i umów się na wizytę. Stomatolog Protetyka Pruszków tel. 533 733 033

Onlay kompozytowy (kompozytowy nakład koronowy)

Wkłady koronowe są używane przy uzupełnieniach zniszczonej w wyniku próchnicy, urazu czy abrazji części koronowej zęba. W wielu przypadkach wkład jest bardziej wskazany niż wypełnienie plastyczne czy korona protetyczna. Jest to bowiem uzupełnienie protetyczne trwałe, które nie wymaga dużej utraty tkanki twardej zęba w trakcie przygotowania ubytku.

Wyróżnia się trzy rodzaje wypełnień w zębach bocznych, które są wykonywane metodą pośrednia (wykonywane w laboratorium technicznym).

  • Wkład (INLAY) – odbudowuje część powierzchni żującej, cechą jest to że nie pokrywają całej powierzchni żującej.
  • Nakład (ONLAY) – odbudowuje całą powierzchnie żującą i obie powierzchnie styczne. Guzki zęba są ścięte wewnętrznie.
  • Nadkład (OVERLAY) – odbudowuje całą powierzchnie żującą i obie powierzchnie styczne. Guzki zęba są ścięte połączonym skosem wewnętrznie i zewnętrznie.

Onlay kompozytowy to rodzaj wypełnienia ubytku na który składa się wkład koronowy pokrywający powierzchnie żujące, stoki guzków i szczyty guzków. Wypełnienia onlay są używane, kiedy powierzchnia do zaplombowania jest zbyt duża i istnieje ryzyko złamania zęby. Są również używane, kiedy pacjent nie chce często wymienić wypełnienia.

Jak wygląda zabieg?

Wykonanie wkładu odbywa się w dwóch wizytach.

Podczas pierwszej wizyty lekarz opracowuje ząb podobnie jak pod klasyczne wypełnienie (plombę). Następnie pobierany jest wycisk w celu wykonania modelu na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany wkład. Lekarz pobiera również wycisk zębów przeciwstawnych i dobiera odpowiedni kolor. Opracowany ząb zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym do następnej wizyty.

Podczas drugiej wizyty, która odbywa się zwykle za 2-3 dni następuje osadzanie wkładu w ubytku przy pomocy specjalnego cementu.

Rodzaj znieczulenia

Zabieg odbywa się w stomatologicznym znieczuleniu miejscowym.

Korzyści

  • Wkłady koronowe są trwalsze niż plomby
  • Wypełnienie jest trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie
  • Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje, szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego
  • Zabieg jest łatwy w przeprowadzeniu, bezbolesny
  • Wypełnienie jest bardziej odporne na zniszczenia niż tradycyjne plomby
  • Większa ochrona zęba

Wskazania

  • Rozległe ubytki w zębach bocznych
  • Rekonstrukcje zębów żywych oraz po leczeniu kanałowym

Efekty i trwałość

Trwałość nakładów onlay jest w dużej mierze zależna od higieny pacjenta i regularnej kontroli. Jeśli jednak onlay wykonany jest profesjonalnie, to powinien wytrzymać 15-30 lat.

Przeciwwskazania

  • Uzupełnień tego typu nie wykonuje się zasadniczo w kłach i siekaczach
  • Bardzo rozległe ubytki zębów, których rekonstrukcja może być wykonana jedynie za pomocą korony protetycznej

Powikłania i możliwe skutki uboczne

Potencjalne zagrożenia wynikające z zabiegu nałożenia nakładów onlay są bardzo limitowane. Ryzyko związane jest bardziej z użytym znieczuleniem, które może wywołać niekiedy reakcje alergiczną. Alergia może również wystąpić na jeden ze składników kompozytu, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *