Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion ręki jest to choroba ręki lub nadgarstka związana z pojawieniem się guzka wyczuwalnego pod skórą. Może on być na powierzchni grzbietowej lub dłoniowej nadgarstka, na śródręczu lub palcach.

Ganglion zaliczany jest do zmian o charakterze guza. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy informatyków, kobiet wychowujących małe dzieci, pracowników przenoszących ciężkie przedmioty. Ganglion czasami pojawia się bez przyczyny, a czasami po urazie świeżym lub takim, który miał miejsce dawno temu.

Przyczyną ganglionu jest najczęściej uszkodzenie torebki stawowej lub innych struktur ręki takich jak więzadła, ścięgna w okolicy nadgarstka i pojawienie się zmiany związanej z gromadzeniem się otorebkowanej galaretowatej treści.

Gangliony mogą dotyczyć również innych stawów ręki, śródręcza, nadgarstka, ścięgien i mięśni.

Guzy ręki nie muszą być również ganglionami, lecz mogą być innymi zmianami nowotworowymi łagodnymi lub złośliwymi, a czasem są objawami przerzutów nowotworów z innych narządów i wtedy są guzami złośliwymi.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Objawy ganglionu. Najczęstszym objawem ganglionu jest wyczuwalny podskórnie guzek po stronie grzbietowej lub dłoniowej nadgarstka, czasami może sprawiać silne dolegliwości bólowe w czasie poruszania nadgarstkiem. Może być wyjątkowo bolesny lub może nie boleć wcale. Podczas ucisku może się przesuwać lub nie. Należy pamiętać, że wiele nowotworów łagodnych i złośliwych może naśladować gangliony i tu bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i odpowiednio sprawne leczenie. Zaczerwienie, obrzęk, drętwienie, zaburzenia czucia, zmiany barwy skóry są objawami niepokojącymi i powinny być poddane szybkiej diagnostyce.

Diagnostyka ganglionu opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ewentualnie ortopedę. Bardzo pomocne w diagnostyce ganglionu jest badanie ultrasonograficzne.

Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie i czasami określić dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach ganglionów konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o badania dodatkowe jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

W przypadku nowotworów złośliwych nie powinno się wykonywać punkcji guza, bo może to spowodować rozsianie komórek po organizmie.

Leczenie ganglionu: Postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Możemy wyróżnić tu metody nieoperacyjne, punkcyjne oraz operacyjne całkowite usunięcie zmiany. Są plusy i minusy leczenia ganglionu poprzez jego nakłucie, o czym powinien poinformować chirurg ręki podczas wizyty.

Jeżeli przyczyną ganglionu jest uszkodzenie struktur anatomicznych wymaga leczenia operacyjnego z jednoczasową rekonstrukcją uszkodzonych struktur. Nie powinno się wtedy wykonywać punkcji i podawać preparatów sterydowych. Metody operacyjnego leczenia ganglionu są skuteczniejsze i nie powodują nawrotów.

Obecnie dostępne w Gdańsku metody mini-operacyjne i endoskopowe, które pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym, jednorazowym sprzętem medycznym, a cała procedura trwa do godziny. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu.

HANDPROJECT Clinic w Gdańsku ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu ganglionów nieoperacyjnym i operacyjnym w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi.

Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Więcej zabiegów standardowych Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion | przyczyny, leczenie

Rozwój cywilizacji ułatwił ludziom funkcjonowanie, ale doprowadził też do powstania nowych jednostek chorobowych, jak np. opisany poniżej ganglion nadgarstka. Zmienił się profil aktywności – a co za tym idzie – partie ciała najsilniej angażowane każdego dnia.

Codzienna praca przed komputerem, wielokrotne uderzenia w klawiaturę, kasę fiskalną, czy uprawianie sportów (takich jak np. gra w tenisa) mogą doprowadzić do przeciążeń, stanu zapalnego w stawie i nadprodukcji znajdującego się w nim płynu. W wyniku toczących się procesów może powstać guzek, znany jako ganglion bądź torbiel galaretowata.

Gangliony powstają w wyniku produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Fizjologicznie obecność treści płynowej w jamie stawu jest pożądana, ponieważ zapobiega ona tarciu o siebie powierzchni kostnych oraz chrzęstnych. Jednakże jej nadmiar powoduje też wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, aż wreszcie powstanie zachyłka, a przez to guzka widocznego pod skórą w okolicy stawu. Taka torbiel galaretowata nie daje się odprowadzić, ponieważ tkanka łączna wyściełająca jamę może wytworzyć zastawkę, która umożliwia tylko jednostronny przepływ płynu.

Co to jest ganglion i jak się go pozbyć?
Galaretowaty guzek (torbiel galaretowata) może powstawać w obrębie nadgarstka, ale także innych stawów. Codzienne korzystanie z komputera oraz inne czynności stale angażujące staw do pracy obciążają nadgarstek i mogą prowadzić do powstania ganglionu – często bolesnego i nieestycznego guzka wypełnionego mazią.
Sposoby na ganglion:

 • masaż dłoni
 • odciążanie kończyny
 • punkcja z aspiracją treści i aplikacją leków
 • usunięcie chirurgiczne

Metody inwazyjne dają natychmiastowe i najtrwalsze efekty. 

Gdzie najczęściej występuje Ganglion?

Gangliony mogą powstać teoretycznie wszędzie, zwłaszcza w okolicy stawu narażonego na wielokrotne urazy lub przeciążenia (okolice torebek stawowych). Najczęściej lokalizują się na grzbietowej powierzchni nadgarstka (np.

jako wynik intensywnej pracy przy komputerze – ganglion na nadgarstku, ganglion nadgarstka, ganglion nadgarstek), ale spotykane są również w okolicach stawu kolanowego i na stopach (ganglion na stopie), gdzie powstają po narażeniu na kontuzje. Mogą powodować ból, a także imitować inne dolegliwości – zespół kanału nadgarstka lub torbiel Bakera.

Ta druga przypadłość może być podejrzewana, gdy zmiany znajdują się w okolicy podkolanowej i powodują ból stawu kolanowego. Najczęściej występuje:

 • ganglion nadgarstka (ganglion na nadgarstku, ganglion nadgarstek),
 • ganglion kolana,
 • ganglion na łokciu,
 • ganglion na stopie.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion – objawy

Ganglion jest wypełniony galaretowatą zawartością, stąd inna jego nazwa to torbiel galaretowata. Może być zarówno bezbolesny, jak i powodować dyskomfort i ból. Bywa różnej wielkości – czasem jest tak mały, że może być wyczuwalny tylko palpacyjnie, a czasem zaś jest sporą zmianą wyraźnie wystającą ponad powierzchnię skóry.

Mimo sporych często rozmiarów jest częściowo przesuwalny wobec podłoża. Chociaż zawartość torbieli powstaje z płynu stawowego, jest od niego gęstsza, gdyż w czasie formowania się ganglionu woda ulega częściowej resorpcji.

Narośl jest dość twarda, stanowi często problem natury estetycznej, jednak jest zmianą łagodną i nie należy się jej obawiać.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion – diagnoza

Torbiele lub guzki zawierające treść litą mogą być zmianą nowotworową, dlatego ważne jest skonsultowanie każdego guzka z lekarzem. W celu postawienia diagnozy najczęściej wykonuje się badania obrazowe – RTG i USG, czasami, ale niezbyt często, także rezonans magnetyczny. Umożliwiają one identyfikację zawartości torbieli, co wraz z typową lokalizacją potwierdza rozpoznanie.

Ganglion – leczenie

Ganglion leczenie w początkowej fazie choroby opiera się głównie na ograniczaniu ruchu w zajętym stawie poprzez odciążanie (na przykład przy użyciu temblaka lub szyny), redukowanie stanu zapalnego oraz masowanie, znane jako “rozbijanie” ganglionu. Jeśli leczenie takie nie przynosi rezultatu, warto rozważyć nieco bardziej inwazyjne metody oraz fizykoterapię.

W części przypadków wykonywana jest punkcja (nakłucie) ganglionu z aspiracją jego treści oraz podaniem leku sterydowego najlepiej pod kontrolą ultrasonograficzną.

W przypadku niepowodzenia powyższych sposobów leczenia należy rozważyć leczenie operacyjne polegające na wycięciu torbieli techniką artroskopową lub otwartą.

Usunięcie zmiany nie zawsze daje trwałe efekty, dlatego warto zdecydować się na połączenie leczenia operacyjnego ze wsparciem fizjoterapeuty, aby uzyskać optymalne rezultaty i jak najdłużej cieszyć się dobrą formą.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion – profilaktyka

Czy można zapobiec powstaniu ganglionu? Nie, można natomiast zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wytworzenia. Należy robić regularne przerwy w czasie pracy z komputerem, wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz dbać o aktywny wypoczynek w czasie wolnym.

Przed uprawianiem sportu, zwłaszcza obciążającego stawy ręki, kolana i stopy konieczne jest wykonanie kompleksowej rozgrzewki, a sam trening nie powinien być zbyt forsowny, jeśli wykonywany jest po dłuższej przerwie od sportu.

Nie wolno także zapominać o tym, by wzmacniać wszystkie partie mięśni ciała – dzięki temu poprawia się postawa, a przez to redukuje się napięcie obszarów narażonych na powstanie ganglionu.

Przy podejrzeniu, że nasz staw podlega zbyt dużym obciążeniom należy zredukować liczbę ćwiczeń, zmienić charakter pracy czy skrócić  czas spędzany przed komputerem.

Medycyna naturalna a ganglion, czyli domowe sposoby pozbywania się guzków

Dla dzisiejszej medycyny diagnostyka i leczenie ganglionów nie jest żadnym problemem.

Gdy zaobserwujemy u siebie guzek w okolicy stawu warto zgłosić się z nim do specjalisty, który zdiagnozuje problem, potwierdzi rozpoznanie i wykluczy chorobę nowotworową.

Domowe i tak zwane naturalne sposoby leczenia torbieli galaretowatych sugerujemy pominąć, a z problemem udać się do lekarza, który rozwiąże problem.

Autor:

 • dr Marek Stawniak, Ortopeda Rehasport

Ganglion – czym jest i jak go leczyć? – Blog – Centrum Medyczne DP MED

Ganglion to inaczej torbiel galaretowata. Powstaje najczęściej w okolicy stawów i ścięgien stopy oraz nadgarstka, rzadziej w okolicy łokcia lub kolana. Jest wyrazem nadmiernego przeciążenia stawów.

To zmiana łagodna, często bezobjawowa. Początkowo przybiera wielkość ziarna grochu, z czasem powiększa się, osiągając nawet kilka centymetrów.

Warto pamiętać, że nigdy nie dochodzi do przebicia skóry oraz że nie jest to zmiana rakowa.

Co to jest ganglion?

Torbiel galaretowata zbudowana jest z
tkanki łącznej tworzącej jamę, którą wypełnia płyn stawowy lub galaretowata
substancja. Najczęstszą lokalizacją ganglionu jest grzbietowa powierzchnia
nadgarstka.

Powodem jest nadmierne przeciążanie tego obszaru na skutek pracy
przy komputerze, przy kasie, w trakcie gimnastyki i nadmiernego eksploatowania
nadgarstka. Problem dotyczy najczęściej kobiet między 20. a 40. rokiem życia.

Istnieje skuteczne leczenie, jednak zdarza się, że u części pacjentów
dolegliwość może nawracać.

Ganglion – przyczyny

Prawidłowo stawy są odżywiane i „naoliwiane”
płynem stawowym.

Na skutek przeciążeń, urazów i przewlekłych stanów zapalnych
może dojść do nadmiernej produkcji płynu, degeneracji chrząstki stawowej i
pochewek ścięgnistych.

Tworzy się wtedy obszar odgraniczony od reszty stawu, o
okrągłym kształcie, wypełniony płynem stawowym lub galaretowatą substancją.
Początkowo może być on niewyczuwalny i niewidoczny.

Ganglion – objawy

Torbiel galaretowata jest wyczuwalna
jako przesuwalna pod palcami kulka lub uwypuklenie podskórne, które nie
wchłania się pod wpływem ucisku. Gdy osiągnie duże rozmiary, może być wyraźnie
widoczna i powodować deformację stawu.

Czy ganglion boli? U części pacjentów może być bezobjawowy, a u części wywoływać ból w trakcie wykonywania codziennych czynności. Może pojawić się ograniczenie ruchomości w stawie oraz utrudniona rotacja.

Zdarza się, że wielkość ganglionu powiększa się pod wpływem wysiłku i zmniejsza w czasie odpoczynku. U niektórych pacjentów mogą pojawić się zaburzenia czucia skóry w okolicy zmiany lub objawy neurologiczne (drętwienie, drżenia mięśniowe, nadwrażliwość na dotyk).

Z upływem czasu zawartość ganglionu może ulec stwardnieniu.

Ganglion – do jakiego lekarza się
zgłosić?

Ganglion ma charakter nierakowy, jest
zmianą łagodną. Jednak nieleczony i zaniedbany problem może ulec
zezłośliwieniu, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Najlepiej
wybrać się do chirurga ogólnego lub ortopedy, ponieważ ci specjaliści zajmą się
nami kompleksowo i mają możliwość podjęcia każdego rodzaju leczenia torbieli od
zachowawczego po inwazyjne.

Lekarz dokonuje rozpoznania na
podstawie obrazu klinicznego i badania fizykalnego. Celem potwierdzenia
diagnozy oraz wykluczenia innych chorób należy wykonać badanie RTG, USG lub
nawet rezonans magnetyczny (MRI) – jeżeli diagnostyka jest nieoczywista i
wymaga pogłębienia. Przy torbieli galaretowatej nadgarstka należy wykluczyć
inną częstą przypadłość – zespół cieśni nadgarstka.

Po rozpoznaniu ganglionu lekarz może
wstrzymać się z rozpoczęciem leczenia i zalecić obserwacje (czy zmiana się
powiększa) oraz zmianę trybu życia – odciążenie i unieruchomienie stawu.

Ganglion – leczenie

Wielu pacjentów zastanawia się, jak
wyleczyć ganglion? Istnieje szereg możliwości terapeutycznych leczenia
ganglionu. Najskuteczniejszy jest zabieg chirurgiczny polegający
na usunięciu torbieli.

Jednak wielu pacjentów woli odwlec taką procedurę i
decyduje się na leczenie ganglionu zachowawcze. Podstawą takiego postępowania
jest unieruchomienie i odciążenie stawu.

Służy do tego szyna, temblak lub
orteza.

Często pojawia się pytanie: czym smarować ganglion? W terapii zazwyczaj dołączane są maści i kremy o działaniu przeciwzapalnym lub preparaty doustne. Jeżeli takie postępowanie spowoduje zmniejszenie zmiany i ustąpienie dolegliwości bólowych, można rozważyć szereg zabiegów z zakresu fizjoterapii, które dodatkowo przyspieszą i uzupełnią proces leczenia:

 • kinezyterapia
  -– zwiększa zakres ruchu stawu i poprawia jego stabilizację;
 • magnetoterapia,
  laseroterapia, ultradźwięki, jonoforeza – zmniejszają ból;
 • kinesiotaping
  – odciąża staw i przyspiesza jego regenerację.

Jeżeli takie postępowanie nie
przynosi rezultatu, następnym krokiem jest aspiracja, czyli nakłucie ganglionu
(punkcja) i odessanie jego zawartości, które lekarz wykonuje pod kontrolą USG.

Dodatkowo do stawu podawany jest steryd, który ma wyhamować stan zapalny.
Nakłucie ganglionu wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu
miejscowym. Przynosi szybką ulgę, jednak wiąże się z ryzykiem nawrotu torbieli.

Jeżeli mimo aspiracji treści problem pojawi się ponownie, należy rozważyć jego
usunięcie.

W czasie leczenia można odpuścić
domowe sposoby kuracji, ponieważ nie mają one przełożenia na skuteczność
terapii. Najważniejszym czynnikiem pozostaje odciążenie stawu i ścięgna ręki.

Ganglion – usuwanie

Chirurgiczne usunięcie torbieli jest
szczególnie zalecane sportowcom i osobom intensywnie trenującym, ponieważ ta
grupa jest wyjątkowo narażona na nawrót dolegliwości.

Jak usunąć ganglion? Zabieg polega na wycięciu chorobowo zmienionego fragmentu torebki stawowej lub pochewki ścięgnistej. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym z niewielkim nacięciem skóry. Operacja odbywa się na bloku operacyjnym.

Po usunięciu torbieli staw jest unieruchamiany na okres kilku dni. W większości przypadków leczenie chirurgiczne jest skuteczne, jednak nie gwarantuje w 100% braku nawrotu choroby.

Dowiedz się, czy ortopeda zaleca dodatkowo wsparcie fizjoterapeuty po zabiegu – może on pomóc w uzyskaniu optymalnych rezultatów i jak najdłuższym cieszeniu się dobrą formą.

Źródła:

[1] – Książek-Czekaj A., Kucmin J., Mastalerz M., Wiecheć M., Torbiel
galaretowata – postępowanie fizjoterapeutyczne, 2017 (59),
www.praktycznafizjoterapia.pl

[2] – Tadeusz Szymon Gaździk, Tomasz Bielecki: Ortopedia i
traumatologia. T. 2. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=98424

Ganglion – torbiel galaretowata – Medical Clinic Podhale – Nowy Targ – Zakopane

Ganglion to najczęściej występująca jedno lub wielokomorowa torbiel tkanek miękkich, która może wytworzyć się na stopach, w okolicy stawu kolanowego oraz na dłoniach (zazwyczaj w obszarze nadgarstka lub palców). Ma postać łagodnego guzka wypełnionego galaretowatą treścią – w jego wnętrzu gromadzi się płyn, a początek, tzw. szypuła, znajduje się najczęściej wewnątrz stawu, rzadziej w ścięgnach lub troczkach ścięgien. W przypadku guzów ręki, ganglion stanowi około 60 procent diagnozowanych przypadków w tym obszarze ciała.

Przyczyna tworzenia się tego rodzaju torbieli nie jest znana. Wiadomo natomiast, że ich pojawienie się może się wiązać ze stanem zapalnym w obrębie ścięgna lub uraz – np. gwałtowne szarpnięcie czy uderzenie. Szacuje się, że w u około 10 procent Pacjentów dotkniętych tą dolegliwością w przeciągu kilku lat wstecz wystąpił właśnie uraz.

Ganglion zlokalizowany na ręce może występować w czterech lokalizacjach:

 • po stronie grzbietowej nadgarstka (ponad połowa przypadków),
 • po stronie dłoniowej nadgarstka (około jedna piąta przypadków),
 • po stronie grzbietowej stawu międzypaliczkowego dalszego (między stawem międzypaliczkowym dalszym a paznokciem).
 • w obszarze pochewek ścięgnistych zginaczy palców.

Poza oczywistym objawem w postaci widocznego uwypuklenia, ganglion przyjmuje różne formy. Może być guzkiem bezbolesnym lub powodować dolegliwości bólowe, bywa miękki lub twardy, ruchomy lub nieruchomy. Może również ulegać powiększeniu wieczorem i zmniejszać się rano.

Z tego względu diagnostyka opiera się na takich badaniach jak: USG, RTG, TK, IMR. Dzięki nim możliwa jest dokładna ocena lokalizacji oraz wymiarów zmiany. Zdarza się także, że guzek jest niewielki i niewidoczny na zewnątrz.

O jego obecności świadczą w takim przypadku tylko dolegliwości bólowe.

Co istotne – nawet w przypadku braku bólu nieleczony ganglion może skutkować ograniczeniem ruchomości stawu, a nawet prowadzić do bezwładu mięśni.

Dodatkową cechą tej torbieli jest skłonność do nawrotów. Najprostszym testem diagnostycznym w przypadku zmian widocznych na zewnątrz (uwypukleń) jest test przezierności polegający na ich podświetleniu – lekarz obserwuje w ten sposób, czy zmiana odbija światło (dając wrażenie świecenia).

Co ważne, nie każdy ganglion musi być leczony chirurgicznie. Część guzków poddaje się punkcji pod kontrolą ultrasonografu, a następnie odciąga się ich zawartość i podaje do wnętrza lekarstwa. Po takim zabiegu lekarz unieruchamia rękę Pacjenta.

W przypadku operacji – chirurg wycina torbiel razem z szypułą, po czym zakłada na rękę szynę gipsową lub ortezę. Po kontroli lekarskiej i zdjęciu unieruchomienia specjalista może skierować Pacjenta na rehabilitację, która pomaga usprawnić funkcjonowanie ręki.

Istotne jest, aby w przypadku wystąpienia podejrzenia ganglionu nie stosować leczenia na własną rękę, poprzez próby rozbijania torbieli.

W konsekwencji takiego działania występuje wysokie ryzyko powstania torbieli wielokomorowej, wymagającej bardziej skomplikowanego i rozległego zabiegu operacyjnego.

W naszej klinice leczeniem ganglionów zajmuje się doktor Paweł Zejler – specjalista chirurgii ręki, założyciel Europejskiego Centrum Chirurgii Ręki, który współpracuje z Medical Clinic Podhale. Zapraszamy serdecznie na konsultacje.

Ganglion nadgarstka

GANGLION NADGARSTKA

Ganglion (torbiel galaretowata) to niezłośliwy guzek, tworzący się najczęściej na wierzchniej stronie nadgarstka w okolicach torebek stawowych oraz pochewek ścięgnistych.

Nie jest groźny, ale gdy się pojawi, bezwzględnie powinien być poddany leczeniu. W przeciwnym razie, w dłuższym okresie czasu, może doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie, a nawet spowodować niedowład mięśni.

Schorzenie występuje głównie u osób młodych (pomiędzy 15 a 40 rokiem życia). Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Ganglion nadgarstka – przyczyny

Nieznane są dokładne przyczyny tworzenia się ganglionów, jednak wiadomo, że czynnikami ryzyka są:

 • Urazy i przeciążenia nadgarstka, np. na skutek intensywnych ćwiczeń gimnastycznych.
 • Stany zapalne ścięgien mięśni nadgarstka.
 • Stany zapalne torebek stawowych.

Ganglion nadgarstka – objawy

Symptomów pojawienia się ganglionu raczej nie można przeoczyć, gdyż większość z nich ma postać wypukłego, wyczuwalnego guzka (mniejsze torbiele, tzw. gangliony ukryte, mogą być schowane pod skórą i ciężko je zdiagnozować badaniem fizykalnym).

W okolicy nadgarstka pojawia się galaretowate wybrzuszenie, które (jeśli uciska nerw) wywołuje ból w okolicy stawu oraz mrowienie dłoni. Często nadgarstek staje się wrażliwy na dotyk, a jego ruchomość może zostać ograniczona.

Torbiele są twarde, ale czasem można je przesunąć pod skórą.

Ganglion nadgarstka – diagnostyka

Większość tego typu torbieli, lekarz rozpoznaje i diagnozuje na podstawie badania fizykalnego. Aby mieć pewność, może on zlecić wykonanie diagnostyki obrazowej: USG nadgarstka, RTG czy rezonansu magnetycznego. To ostatnie badanie umożliwia odróżnienie ganglionu od innych dolegliwości (np. nerwiaka).

Ganglion nadgarstka – leczenie zachowawcze

W przypadku pojawienia się torbieli galaretowatej, należy odciążyć kończynę, na której się pojawiła – trzeba unikać czynności, które wymagają użycia większej siły. Pomocne w tym bywają specjalne szyny lub stabilizatory, zakładane na rękę. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można stosować niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci specjalnych maści czy żeli.

Ganglion nadgarstka – aspiracja

Bywa, że torbiel galaretowata znika na skutek leczenia zachowawczego. Jeśli jednak tak się nie dzieje, lekarz może zadecydować o nakłuciu torbieli i aspiracji (wyssaniu) treści, która znajduje się w jej wnętrzu.

Bezwzględnym zaleceniem po zabiegu jest unikanie przeciążeń nadgarstka. Pacjent powinien również przyjmować kortykosteroidy w celu zagojenia się ścianek torbieli. Minusem aspiracji jest ryzyko nawrotu guzów.

W przypadku ponownego pojawiania się ganglionów, najskuteczniejszym sposobem leczenia staje się operacja.

Ganglion nadgarstka – operacja/usunięcie gangliona

Operacyjne usuwanie ganglionów wymaga zastosowania wobec Pacjenta znieczulenia ogólnego.

Podczas zabiegu chirurgicznego, specjalista całkowicie wycina ganglion wraz z zajętą torebką stawową lub pochewką ścięgnistą, a następnie zszywa skórę. Po operacji zalecane jest odciążenie chorej ręki.

Z upływem czasu, lekarz może włączyć do programu rehabilitacji kinesiotaping, elementy kinezyterapii oraz fizykoterapii (magnetoterapia, fonoforeza, jonoforeza).

Ganglion nadgarstka – usuwanie w Krakowie

Specjaliści poradni ortopedycznej Semper Fortis regularnie przyjmują Pacjentów, zgłaszających problem torbieli galaretowatych. Przeprowadzamy pełną diagnostykę, wdrażamy leczenie zachowawcze, a jeśli jest taka konieczność, stosujemy metody inwazyjne, pozwalające na całkowite pozbycie się dolegliwości.

Ganglion to torbiel na nadgarstku: przyczyny objawy, leczenie

Ganglion, inaczej torbiel galeretowata, to miękka torbiel na nadgarstku, palcach, bądź stopach i wyglądem przypominająca guzek. Występuje w okolicach torebek stawowych lub ścięgien, najczęściej na grzbietowej stronie nadgarstka. Wypełniona jest galaretowanym płynem bądź substancją. Jeżeli takowy torbiel zawiera tkankę litą, wówczas może przekształcić się on w nowotwór złośliwy.

Ganglion jest niezłośliwym guzkiem, którego nie należy bagatelizować i który może powodować ból. Gdy zaistnieje podejrzenie co do tego, że może on być złośliwy, konieczne jest szybkie usunięcie torbieli albo przynajmniej wykonanie biopsji w celu określenia ewentualnego zagrożenia.

Ganglion tworzy się na wierzchniej stronie nadgarstka, zazwyczaj w okolicach stawowych.

Pojawia się najczęściej u młodych osób, mających od 15 do 40 lat, które uprawiają gimnastykę i nadwyrężają stawy w nadgarstku. Ponadto może być także następstwem stanów zapalnych czy powtarzających się urazów.

Jego średnica może wynosić kilka centymetrów, ale nie ma możliwości, aby przebił on skórę. Dużo częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Główną funkcją pochewek, które osłaniają ścięgna mięśni ręki, jest ochrona przed urazami mechanicznymi. Pomiędzy pochewką tą a ścięgnem znajduje się specjalny płyn, który zabezpiecza przesuwanie się ścięgien podczas urazu czy nadwyrężenia.

Kiedy nadgarstek jest nadmiernie forsowany, wówczas pochewki zaczynają produkować zbyt dużą ilość płynu, w wyniku czego dochodzi do pogrubienia oraz uwypuklenia ściany pochewki. Następstwem tego jest guzek, który widoczny jest pod skórą i nazywany ganglionem.

Z pewnością ogranicza on ruchomość stawów, może powodować ból i naciskać na nerwy nadgarstka.

Kiedy taki torbiel pojawi się na naszej ręce, zazwyczaj niemożliwe jest, abyśmy go nie zauważyli. Jest on dosyć charakterystyczny i przybiera postać galaretowatego guzka.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy torbiele są małe i schowane pod skórą, wręcz niewidoczne. Guzek nie ma silnych objawów, a kiedy naciska na nerw, możemy odczuwać ból podczas ruchów nadgarstka, mrowienie w dłoni, będziemy bardziej wrażliwi na dotyk.

Towarzyszyć nam będzie ograniczona ruchliwość dłoni, a także osłabienie mięśni.

Leczenie ganglionu może polegać na jego uciskaniu bądź odessaniu płynu w nim znajdującego się. Służy do tego igła, a w ostateczności zabieg chirurgiczny.

W pierwszym etapie jednak warto spróbować zastosować leczenie zachowawcze i użyć niesterydowych maści, za pomocą których będziemy mogli wmasować gangliona. Po pewnym czasie powinien się wchłonąć. Zdarza się też czasem, że torbiel taki potrafi sam wchłonąć się bez stosowania żadnych preparatów.

Jeśli jednak będzie dalej widoczny, kolejną metodą może być unieruchomienie nadgarstka, następną – nakłucie guza i pozbycie się z niego nadmiernego płynu.

Najskuteczniejszą metodą jest mimo wszystko zabieg chirurgiczny, gdyż polega on na całkowitym usunięciu zmienionej chorobowo części ściany pochewki lub torebki stawowej. Po zabiegu takim konieczna jest również rehabilitacja nadgarstka.

Ganglion − co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie ganglionu

Ganglion to galaretowata, stosunkowo mała, jamista torbiel wypełniona płynem (mieszanka m.in. kwasu hialuronowego, glukozaminy, albuminy) i otoczona tkanką łączną. Powstaje w okolicy torebki stawowej, ale nie łączy się z nią.

Innymi słowy to nierakowa, niegroźna torbiel, pojawiająca się w miejscach urazów lub na najbardziej przeciążonych strukturach ludzkiego ciała, np. na nadgarstku, w okolicy kolana lub stóp.

Szczególnie narażone na wystąpienie ganglionu są osoby wykonujące prace, podczas których nadwyrężane są konkretne części ciała, m.in. pracownicy biurowi czy sportowcy.

Początkowo ganglion osiąga wielkość ziarenka grochu, jednak pod wpływem permanentnych przeciążeń, może dojść do zwiększenia rozmiarów torbieli. Ganglion może powodować dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości w danym stawie.

ZOBACZ TEŻ: Grasica − funkcje i choroby

Przyczyny powstawania ganglionu i widoczne objawy

Dokładna przyczyna pojawiania się ganglionu nie jest znana. Najprawdopodobniej głównym powodem jego wystąpienia są zmiany degeneracyjne tkanki łącznej.

U znacznej części pacjentów torbiel pojawia się również po przebytym urazie lub w wyniku przeciążeń i stanów zapalnych ścięgien i torebek stawowych, związanych np.

z charakterem wykonywanej pracy lub specyfiką uprawianego sportu.

Na skutek regularnych przeciążeń czy mikrourazów, pochewki ścięgien mogą produkować nadmierną ilość płynu, który w normalnych warunkach pozwala na swobodną przesuwalność ścięgien. W przypadku zwiększonej produkcji płynu mogą pojawić się patologiczne zmiany, ściana pochewki pogrubia się i uwypukla, co wyczuwalne jest na powierzchni skóry jako ganglion.

ZOBACZ TEŻ: Zespół cieśni nadgarstka – skąd się bierze i jak leczyć tę przypadłość?

Ganglion − diagnostyka

ZOBACZ TEŻ: Chłoniak – czym jest? Chłoniak objawy i leczenie

Leczenie ganglionu

Zdiagnozowany przez lekarza ganglion należy poddać leczeniu, które uzależnione jest od obrazu klinicznego i ewentualnych dodatkowych dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta.

Leczenie zachowawcze

Początkowo stosuje się zabiegi zachowawcze, opierające się głównie na fizjoterapii oraz wyeliminowaniu przyczyn powstania ganglionu

Do najważniejszych zabiegów stosowanych przy pojawieniu się gangliona zalicza się:

 • odciążenie stawu objętego zmianą, 
 • terapię manualnę,
 • fizykoterapię (laseroterapia, ultradźwięki). 

Wykonanie powyższych zabiegów skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych ganglionu, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie terapii manualnej oraz wprowadzenie ćwiczeń umożliwiających zwiększenie zakresu ruchomości stawu. W większości przypadków leczenie zachowawcze jest wystarczające.

ZOBACZ TEŻ: Podkrążone oczy – co jest powodem? Jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami?

Leczenie zabiegowe

Jeśli po wdrożonym leczeniu zachowawczym problem nie ustępuje, a wręcz nasilają się objawy bólowe i występuje coraz mniejszy zakres ruchomości stawu objętego ganglionem, konieczna jest punkcja z aspiracją płynu w torbieli (wykonywana pod kontrolą USG) oraz podanie leków przeciwzapalnych. Po takiej interwencji stosuje się odciążenie stawu, a pacjent wraca do codzienności po kilku dniach od zabiegu. 

Jeśli zabieg punkcji nie przynosi zamierzonych efektów, ortopeda zaproponuje najprawdopodobniej zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu problematycznego fragmentu torebki stawowej lub pochewki ścięgnistej.

Po takim zabiegu konieczne jest unieruchomienie stawu oraz ograniczenie ruchomości ze względu na proces gojenia się rany pooperacyjnej. Powrót do aktywności następuje po około 5-6 tygodniach od zabiegu.

ZOBACZ TEŻ: Ból z tyłu głowy – o czym może świadczyć?

Ganglion − podsumowanie

Jeśli zauważyłeś u siebie charakterystyczną torbiel lub inną “dziwną” zmianę − nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Szybko zdiagnozowany ganglion można sprawnie leczyć, dlatego nie należy lekceważyć nawet niewielkich zmian w naszym ciele.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Dna moczanowa – objawy i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Czym jest ganglion i jak go leczyć? – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie

Ganglion – inaczej zwany również torbielą galaretowatą. To niewielki guz wypełniony gęstym, wręcz galaretowatym płynem. Pojawia się w okolicy stopy i nadgarstka.

Torbiel galaretowata nie jest zmianą nowotworową, jednak nie należy go lekceważyć, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić nawet do utraty kończyny. Najczęściej po wykryciu i zdiagnozowaniu ganglionu lekarze zalecają usunięcie, ze względu na dużą tendencję do nawrotów.

Ganglion najczęściej pojawia się na skutek przeciążenia np. u sportowców podczas treningu lub u osób wykonujących pracę przy komputerze. Szczególnie u kobiet między 20 – 40 rokiem życia.

Jak wygląda ganglion ?

Skutkiem przeciążenia podczas wykonywania codziennych czynności lub podczas treningu jest ganglion. Błona maziowa zostaje podrażniona w wyniku przeciążenia, produkuje coraz większą ilość płynu, który rozpycha przestrzeń torebek stawowych.

W momencie gromadzenia się dużej ilości gęstego, często galaretowatego płynu powstaje guz zwany ganglionem. Rzadko zdarza się, aby występował w dużych rozmiarach, zazwyczaj ma rozmiar ziarna grochu. Najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstka oraz stopy, ale może występować wszędzie.

W momencie, gdy zauważymy na ciele zmianę w postaci ganglionu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Nierzadko zdarza się, że wystarczające okazuje się stosowanie maści i preparatów przeciwzapalnych, jednak z uwagi na częste nawroty torbiela, lekarze zalecają usunięcie metodą chirurgiczną.

Ganglion na nadgarstku i i stopie – objawy

Torbiel galaretowata może pojawiać się w różnych miejscach, jednak najczęściej występuje w obrębie stopy i nadgarstka.

Nie wyróżnia się szczególnymi objawami, jednak jest wyczuwalny pod palcami w okolicy stawów. Ganglion nie jest bolesny sam w sobie, jednak może być lekko odczuwalny pod wpływem nacisku.

Najczęściej zauważalny jest ze względu na nieestetyczny wygląd. Dodatkowe objawy ganglionu to:

 • Odczuwalny ból podczas ruchów stawu,
 • nadwrażliwość pod wpływem dotyku,
 • utrudniona możliwość ruchów nadgarstka lub stopy,
 • zaburzenie czucia w obrębie występującego guza.

Ganglion na stopie jest bardziej uciążliwy niż torbiel na nadgarstku ze względu na odczuwany ból podczas poruszania się. Osoby, u których zdiagnozowano ganglion na stopie muszą zwracać szczególną uwagę podczas wybierania odpowiedniego obuwia oraz wygodnych wkładek do butów.

Ganglion w okolicy nadgarstka nie jest tak bardzo odczuwalny jak ten występujący w okolicach stopy. Najczęściej zostaje zauważony ze względu na defekt kosmetyczny – wypuklenie po stronie powierzchniowej lub grzbietowej. Guz wypełniony gęstym płynem lubi się przemieszczać w każdej chwili, dlatego szczególnie nieestetycznie wygląda w miejscu tak widocznym jak nadgarstek.

Schorzenie to najczęściej dopada osoby spędzające wiele godzin przed komputerem lub wykonujące wiele ruchów nadgarstkiem, także podczas wykonywania codziennych czynności. Spowodowane jest przeciążeniem, ale także długotrwałym napięciem ścięgna oraz urazem mechanicznym. Torbiel galaretowata niekiedy powstaje również na skutek pojawiającego się stanu zapalnego ścięgna.

Metody leczenia ganglionu

W przypadku wykrycia zmian na skórze przypominających torbiel galaretowata należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza w celu diagnozy oraz wykonania dodatkowych badań w formie USG, RTG i rezonansu magnetycznego, który jest bardziej szczegółowym badaniem.

Wykonanie szczegółowych badań pozwoli zdiagnozować torbiel oraz wykluczy inne zmiany o charakterze nowotworowym lub zapalenie stawów. Początkowym etapem leczenia jest leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu kończyny w szynie, w celu maksymalnego zmniejszenia aktywności oraz ruchów kończyny. Często torbiel galaretowata wchłania się samoistnie.

Gdy ból ustąpi, lekarze zalecają również dodatkowe zabiegi rozluźniające oraz pomoc fizjoterapeuty.

Ganglion – leczenie domowe

Spora liczba osób po zauważeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości lub zmian na skórze rozpoczyna leczenie metodami domowymi.

Na pewno chwilową ulgę przyniesie stosowanie maści, preparatów przeciwzapalnych oraz naturalnych metod jak okłady z imbiru czy czarnej herbaty, jednak szczególnie ważna jest diagnoza przez profesjonalistę, w celu wykluczenia innych dolegliwości.

Leczenie ganglionu metodami domowymi może okazać się skuteczne tylko na chwilę, jednak torbiel galaretowata często się nawraca. Nierzadko zdarza się, że konieczne będzie metodą chirurgiczną.

Usunięcie ganglionu

Torbiel galaretowata inaczej zwany ganglionem często jest lekceważony przez pacjentów lub zwalczany domowymi metodami, które tylko chwilowo przynoszą ulgę.

W momencie bardziej odczuwalnego bólu oraz znacznie powiększającego się guza, który utrudnia poruszanie się, szczególnie w przypadku guza na stopie pacjenci zgłaszają się do lekarza w celu diagnozy.

Często wybieraną metodą pozbycia się nieprzyjemnego guza jest metoda aspiracji. Polega na nakłuciu guza oraz wyssaniu jak największej ilości zawartości w formie gęstego, często galaretowatego płynu.

Kolejnym krokiem jest podanie kortykosteroidy, która ma za zadanie wyleczyć stan zapalny i osuszyć guz od wewnątrz. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w miejscowym znieczuleniu, pod USG, dzięki czemu wykonany jest z niezwykłą precyzją.

Ganglion nadgarstka oraz stopy występuje w charakterze często nawracającym, z tego powodu wielu lekarzy zaleca usunięcie guza metodą operacyjną. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia torebki stawowej lub pochewki ścięgnistej, całkowitym wycięciu guza i zaszyciu rany.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu operacji kończyna zostaje unieruchomiona do momentu całkowitego zagojenia się rany. Pacjent szybko wraca do pełnej sprawności, jednak konieczne jest ograniczenie wykonywania pewnych czynności obciążających.

Lekarze zalecają współpracę z fizjoterapeutą, wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Pacjent wraca do pełnej sprawności fizycznej około 6 tygodni po wykonaniu zabiegu.

Usunięcie ganglionu metodą chirurgiczną daje najlepsze efekty, jednak nie ma 100% pewności, że torbiel nie powróci.

Torbiel galaretowata to częsta przypadłość pojawiająca się u osób, które spędzają wiele czasu na pracy przy komputerze, u sportowców oraz podczas wykonywania codziennych czynności w wyniku przeciążenia. Guz często jest lekceważony, aż do momentu, gdy zaczyna się powiększać lub sprawia ból i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *