Grypa żołądkowa (jelitówka, grypa jelitowa) – objawy, leczenie, zarażanie, czas trwania, profilaktyka

2020-02-13 12:32 lek. Tomasz Nęcki Grypa żołądkowa (jelitówka, grypa jelitowa) – objawy, leczenie, zarażanie, czas trwania, profilaktyka Autor: thinkstockphotos.com

Jelitówka – tej choroby przedstawiać nikomu nie trzeba, ale czy wiesz wszystko na jej temat? Kiedy grypę jelitową można leczyć w domu, a kiedy trzeba udać się z dzieckiem do lekarza? Co należy mu podawać do jedzenia, a czego unikać przy jelitówce? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Jelitówka atakuje zwykle z początkiem jesieni, jak i z początkiem wiosny. W tych właśnie okresach roku opiekunowie małych dzieci znacznie częściej mają do czynienia z katarem, kaszlem i gorączką u dzieci.

Zakażenia układu oddechowego nie są jednak jedynym problemem, który pojawia się podczas sezonu infekcyjnego – w jego trakcie często spotykana jest również i grypa jelitowa, czyli popularna jelitówka.

Grypa jelitowa, grypa żołądkowa czy jelitówka – wszystkie z wymienionych, potocznych określeń używane są przez pacjentów jako nazwy ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Problem ten jest raczej powszechnie znany, co więcej – kiedy u dziecka pojawiają się objawy jelitówki, rodzice zazwyczaj są zmartwieni, bo choroba ta może być uciążliwa i niebezpieczna.

Posłuchaj o objawach i leczeniu jelitówki u dzieci. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

Spis treści:

Jelitówka: jakie są przyczyny grypy jelitowej?

Jelitówka (grypa jelitowa) jest schorzeniem wirusowym. Doprowadzają do niej przede wszystkim rotawirusy, może ona być jednak spowodowana również i przez inne wirusy – przyczyną jelitówki może być np. zakażenie jakimś adenowirusem.

Zakażenia rotawirusami – które to najczęściej wywołują grypę jelitową – są bardzo często spotykane. Mówi się nawet o tym, że jeszcze przed ukończeniem 5. roku życia z tymi patogenami zetknie się każde dziecko. Jelitówka wywoływana przez rotawirusy jest schorzeniem bardzo częstym – rocznie na całym świecie odnotowuje się nawet ponad 100 milionów zachorowań na tę chorobę.

Jak można zarazić się jelitówką?

Przede wszystkim – bardzo łatwo. Jelitówka jest schorzeniem wysoce zaraźliwym i to właśnie dlatego, kiedy zachoruje na nią zaledwie jedno dziecko w przedszkolu, to ryzyko, że grypa jelitowa pojawi się i u innych dzieci z jego otoczenia, jest bardzo duże.

Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy może się rozwinąć na skutek bezpośredniego kontaktu z chorującym na jelitówkę człowiekiem, jak i schorzenie może wystąpić na skutek dotykania zanieczyszczonych cząstkami wirusów przedmiotów.

Wirusy wywołujące grypę jelitową, obecne na różnych przedmiotach, mogą być zdolne do zarażenia człowieka nawet przez kilkanaście godzin po tym, kiedy takie przedmioty zostaną nimi zanieczyszczone. Wszystkie wymienione czynniki są właśnie powodem tego, dlaczego jelitówką jest się tak łatwo zarazić.

Mając w bliskim otoczeniu osobę cierpiącą na grypę żołądkową, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, powinniśmy więc podejmować szczególne starania o higienę. Po czym jednak poznać, że występujące u bliskiego dolegliwości są związane właśnie z jelitówką?

Czytaj: Grypa żołądkowa w ciąży – jak z nią walczyć?

Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Objawy jelitówki u dzieci

Grypa jelitowa objawia się przede wszystkim biegunką. Pacjenci z jelitówką oddają znacznie zwiększone ilości stolca, który typowo jest wyjątkowo wodnisty.

Już sama biegunka z pewnością stanowi uciążliwy objaw jelitówki, w rzeczywistości jednak pacjenci, u których rozwinie się to schorzenie, borykać się mogą również i z innymi dolegliwościami.

Wśród innych problemów, które mogą stanowić objawy jelitówki, wymienia się bowiem:

Leczenie jelitówki u dzieci

Grypę jelitową leczy się tylko objawowo – antybiotyki zarezerwowane są do leczenia zakażeń bakteryjnych (a jelitówka jest przecież wywoływana przez wirusy), poza tym nie istnieją leki, które doprowadzałyby do wyeliminowania z organizmu wywołujących tę jednostkę wirusów. Typowo czas utrzymywania się objawów jelitówki sięga 2-3 dni, po czym stan pacjentów wraca do normy. '

To jednak, że jelitówka ustępuje samoistnie, nie jest równoznaczne z tym, że w przypadku tego schorzenia po prostu trzeba wyczekiwać na poprawę – wdrożyć odpowiednie postępowanie należy u każdego pacjenta z grypą jelitową, leczenie jest natomiast szczególnie istotne wtedy, kiedy na jelitówkę choruje dziecko.

Pierwsza zasada w przypadku grypy żołądkowej? Nawadnianie. W przebiegu tej choroby wraz z kałem tracone są znaczne ilości wody z organizmu, przez co u pacjenta dość szybko może dojść do odwodnienia.

Jakie płyny podawać choremu na jelitówkę? Możliwości jest wiele, skorzystać można chociażby z doustnych płynów nawadniających o specjalnym składzie, które są dostępne w aptekach (rodzicom małych pacjentów w ogóle zalecane jest to, aby mieli oni w domu tego rodzaju środki).

Pacjentowi z grypą jelitową można podawać również wodę i herbatę – najważniejsze jest jednak po prostu to, aby uzupełniać traconą z organizmu wodę.

Co natomiast powinno jeść dziecko z jelitówką: słynne suchary, suche bułki czy też może nie powinno ono przez jakiś czas w ogóle jeść? Otóż według obecnych zaleceń pacjent, u którego wystąpiła grypa żołądkowa, powinien spożywać takie pokarmy, jak… przed wystąpieniem choroby.

Dzieciom karmionym piersią nadal należy podawać maminy pokarm, maluchom karmionym sztucznie również należy dawać tego typu pożywienie. Zmiana diety u pacjenta z jelitówką nie jest konieczna, co więcej – przerwy w podawaniu dziecku pożywienia są zdecydowanie niezalecane.

W przypadku, gdy u dziecka wyraźnie zaznaczone są inne objawy jelitówki (takie jak np. gorączka), możliwe jest zastosowanie preparatów przeciwgorączkowych – np. paracetamolu. Jeżeli już poruszony został temat leków, to trzeba tutaj obalić jeszcze jeden mit, który jest związany z biegunkami u dzieci.

Otóż dzieciom, które zmagają się z silną biegunką, niezalecane jest podawanie preparatów przeciwbiegunkowych. Małym pacjentom nie powinny być podawane – prawdopodobnie najbardziej znane jako leki na biegunkę – preparaty węgla aktywnego, dzieciom nie powinny także zażywać środków zapierających, które zawierają w swoim składzie loperamid.

Czytaj: Biegunka poantybiotykowa – jak uniknąć powikłań po antybiotykoterapii

Dobre bakterie probiotyczne – jak rozwija się flora jelitowa u niemowląt?

Jelitówka: kiedy udać się do lekarza?

W przypadku zachorowania na jelitówkę nie zawsze konieczne jest odwiedzenie lekarza. Objawy grypy jelitowej są dość charakterystyczne i rozpoznanie tej jednostki zwykle nie jest kłopotliwe, a do poprawy stanu chorego najczęściej wystarczające jest wspominane wyżej leczenie objawowe, wdrożone w warunkach domowych.

Czasami jednak konieczna jest konsultacja. Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy dziecko stanie się znacznie odwodnione. O konieczności udania się do lekarza przekonać powinny rodziców takich objawów odwodnienia u dziecka, jak:

  • zapadnięte gałki oczne,
  • suchy język,
  • występowanie u dziecka wyjątkowego, bardzo wzmożonego pragnienia,
  • zaburzenia świadomości (np. w postaci znacznej senności),
  • bardzo intensywne wymioty,
  • wysoka gorączka (u dzieci starszych taka, która przekracza 39 stopni Celsjusza, w przypadku niemowląt do lekarza należy udać się już wtedy, kiedy ich ciepłota ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza),
  • wystąpienie krwi w stolcu,
  • niechęć do przyjmowania płynów,
  • nieuzyskanie poprawy stanu dziecka pomimo stosowania domowego leczenia objawowego.

W przypadku zaobserwowania u pociechy którychś z wymienionych wyżej objawów, pilnie należy zgłosić się do lekarza. Może się okazać, że do uzyskania poprawy stanu malucha konieczna będzie hospitalizacja i wdrożenie u niego np. dożylnego nawadniania.

Czytaj: Zakażenia szpitalne – na co uważać, gdy dziecko jest w szpitalu?

Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Czy jelitówce można zapobiegać?

Rozpowszechnienie zakażeń rotawirusowych wśród dzieci jest wyjątkowo duże i już z tego względu warto rozważyć zaszczepienie malucha na rotawirusy. Szczepienie przeciw rotawirusom to znajduje się w grupie szczepień zalecanych, czyli takich, których koszt ponoszą samodzielnie rodzice.

Z ważnych informacji o tym szczepieniu należy wspomnieć o tym, że jest to szczepionka doustna, której pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem przez dziecko 12. tygodnia życia.

Rodziców interesuje z pewnością również to, jaka jest skuteczność szczepionki na rotawirusy – szczepienie to uznawane jest za skuteczne (według niektórych opracowań jego przebycie sprawia, że 7 do nawet 9 na 10 zaszczepionych dzieci w ogóle nie zachoruje biegunkę rotawirusową).

Jeżeli zaś nawet dojdzie do sytuacji, gdzie u zaszczepionego dziecka jednak wystąpi grypa jelitowa, to wtedy schorzenia ma zdecydowanie lżejszy przebieg.

Jelitówką jest się zarazić, jak już wspomniano, bardzo łatwo – czy są jakieś sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko, że zarazimy się tym uciążliwym schorzeniem od naszego bliskiego?

You might be interested:  Zaburzenia pamięci – przyczyny, objawy, jakie choroby ją powodują?

Zdecydowanie tak, w zapobieganiu jelitówce największą rolę odgrywa zachowanie higieny osobistej. W ramach profilaktyki zakażeń rotawirusowych przede wszystkim należy wyposażyć się w zapas mydła – częste mycie rąk znacznie zmniejsza ryzyko tego, że zakazimy się jelitówką.

Myć ręce należy jednak naprawdę często, a z pewnością należy to czynić po każdym kontakcie z przedmiotami, z którymi miał styczność cierpiący na grypę jelitową pacjent.

Tutaj należy podkreślić to, że o wyjątkową higienę trzeba dbać nie tylko wtedy, kiedy bliski doświadcza objawów jelitówki, ale i jeszcze przez kilkanaście dni po tym, kiedy to jego stan ulegnie poprawie – już po ustąpieniu objawów osoba, która przeszła jelitówkę, jeszcze przez pewien czas może bowiem być źródłem patogennych wirusów.

Czytaj: Choroba brudnych rąk. Czym jest choroba brudnych rąk i jak się przed nią uchronić?

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Grypa jelitowa – objawy, ile trwa grypa jelitowa, co jeść w trakcie jelitówki

Grypa jelitowa, jelitówka i grypa żołądkowa to potoczne nazwy ostrej biegunki wirusowej. Szacuje się, że w Polsce występuje kilkaset tysięcy przypadków jelitówki rocznie. Szczyt zachorowań przypada na chłodniejsze miesiące roku. Jak objawia się grypa jelitowa? Ile trwa? Na czym polega leczenie?

Grypa jelitowa przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną (pokarmową) i jest bardzo zaraźliwa. Źródłem zakażenia są chorzy, osoby po jelitówce nadal wydalające wirusy w kale oraz zakażeni bezobjawowo. Grypę jelitową wywołują rotawirusy, norowirusy, sapowirusy i adenowirusy.

Grypa jelitowa – objawy

Główne objawy grypy jelitowej to biegunka i/lub wymioty. Biegunką u osoby dorosłej określa się oddanie co najmniej jednego (w niektórych definicjach – powyżej 3) płynnego lub półpłynnego stolca na dobę. U noworodków, niemowląt i małych dzieci za biegunkę uważa się zwiększenie liczby wypróżnień i zmianę konsystencji na płynną lub półpłynną w porównaniu do okresu uznanego za stan zdrowia.

  • Biegunce i/lub wymiotom w grypie jelitowej mogą towarzyszyć:
  • • kurczowe bóle brzucha;
  • • nudności;
  • • brak apetytu;
  • • gorączka;
  • • złe samopoczucie;
  • • niespokojne zachowanie u dziecka.

Grypa jelitowa – ile trwa i czym grozi

Grypa jelitowa trwa z definicji 10-14 dni. Poprawa jest zazwyczaj odczuwalna już po 5-7 dniach. Wymioty utrzymują się zwykle przez 1-2 dni. Choroba ma tendencję do samoograniczania się.

Głównym problemem są jej powikłania – odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe, które w skrajnych przypadkach mogą zagrozić życiu. U zdrowych dorosłych grypa jelitowa najczęściej przebiega bez komplikacji.

Ciężkie przypadki występują zwłaszcza u niemowląt, małych dzieci, osób z obniżoną odpornością i seniorów.

Grypa jelitowa u dzieci

Grypa jelitowa u dzieci może być poważnym problemem. W tej grupie chorych częściej dochodzi odwodnienia dużego stopnia, co wymaga podania kroplówki w warunkach szpitalnych. Największe ryzyko wystąpienia ciężkiej biegunki dotyczy dzieci w pierwszych trzech latach życia. Maluch może zarazić się przez kontakt z chorym dzieckiem lub dorosłym, osobą przenoszącą wirusy na rękach czy przedmiotami zanieczyszczonym wirusem. Prawdopodobieństwo zakażenia jest znacznie wyższe w żłobkach, przedszkolach czy na dziecięcych oddziałach szpitalnych.

Grypa jelitowa – leczenie

Leczenie grypy jelitowej jest podobne u dzieci i dorosłych. Jego podstawa to uzupełnianie płynów i odpowiednie żywienie, by nie dopuścić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i niedożywienia. Zastosowanie w grypie jelitowej znajduje też farmakoterapia.

Jelitówkę można leczyć w domu, pod warunkiem że nie występują symptomy będące wskazaniem do hospitalizacji. Zalicza się do nich gorączkę powyżej 38,5 st. C, krew w stolcu, wymioty uniemożliwiające doustne przyjmowanie płynów oraz objawy ciężkiego odwodnienia (u dzieci to m.in.

podsypianie, utrata przytomności, wiotkość, bardzo zapadnięte i podsychające gałki oczne, płacz bez łez, bardzo sucha jama ustna i język, ubytek masy ciała).

Grypa jelitowa – czym nawadniać organizm

Do nawadniania organizmu przy grypie jelitowej poleca się przede wszystkim specjalne preparaty, które można kupić w aptece bez recepty. Na ich bazie przyrządzimy płyn o optymalnym składzie. Jeśli nie mamy dostępu do preparatu aptecznego, choremu można podać inne lekko osolone płyny, np.

wodę, cienką herbatę, marchwiankę czy zupkę. Płynów trzeba pić dużo. Wbrew potocznemu przekonaniu, podczas grypy jelitowej nie poleca się podawania Coca-Coli, bo słodkie napoje gazowane mogą nasilić biegunkę. Z tego samego powodu nie powinno się pić soku owocowego.

Warto wiedzieć, że lepiej tolerowane przez chorych są płyny chłodne, podawane małymi łykami.

Grypa jelitowa – jak przygotować płyn nawadniający

  1. O ile nie mamy możliwości zastosowania preparatu aptecznego, możemy samodzielnie przygotować płyn nawadniający. Potrzebne składniki to:
  2. • ¾ łyżeczki soli kuchennej;
  3. • 1 łyżeczka sody oczyszczonej;
  4. • ¾ szklanki soku pomarańczowego lub 2 banany;
  5. • 4 łyżeczki cukru.
  6. Wszystkie składniki trzeba zmiksować i uzupełnić przegotowaną wodą do objętości 750 ml.

Grypa jelitowa – co jeść

Obecnie uważa się, że osoby bez istotnych objawów odwodnienia mogą być żywione jak przed chorobą. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ta zasada ma zastosowanie także u maluszków karmionych piersią czy sztucznymi mieszankami. Te drugie trzeba karmić częściej (co 3 godziny). Podczas grypy jelitowej nie należy głodzić chorych, ani robić dłuższych przerw w jedzeniu!

Grypa jelitowa – dieta

Zarówno dzieci, jaki i dorośli powinni w trakcie grypy jelitowej unikać produktów z dużą ilością cukru, tłustych oraz przygotowywanych z użyciem tłuszczu. Można jeść polecaną tradycyjnie marchwiankę, kleik ryżowy czy mus jabłkowy. Nie mają one jednak wpływu na czas choroby, choć poprawiają nieco konsystencję stolca.

Grypa jelitowa – leki

Mając w pamięci, że najważniejsze jest uzupełnianie płynów i kontynuacja żywienia, dziecku z jelitówką można podać probiotyk o potwierdzonym działaniu lub smektyn. Nie ma uzasadnienia do stosowania węgla aktywowanego czy taniny. Leki zawierające loperamid mogą zażywać tylko dorośli!

Grypa jelitowa w ciąży

Z powodu spadku odporności, okres ciąży może sprzyjać wystąpieniu jelitówki. Leczenie lekkiej grypy jelitowej w ciąży polega na doustnym uzupełnianiu płynów w warunkach domowych.

Wskazaniem do nawadniania dożylnego w szpitalu są uporczywe lub żółciowe wymioty, odwodnienie dużego stopnia, zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia neurologiczne czy wstrząs.

Nie należy przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem, położną lub farmaceutą.

Grypa jelitowa – zapobieganie

Zachorowaniu na grypę jelitową można zapobiegać dzięki przestrzeganiu zasad higieny oraz zachowywaniu dobrych warunków sanitarnych podczas przygotowywania i przechowywania żywności.

Istnieją również doustne szczepionki przeciwko rotawirusom. Rotawirus jest najczęstszą przyczyną ostrych biegunek o ciężkim przebiegu u dzieci do 5. roku życia.

Trzeba pamiętać, że cykl szczepienia należy rozpocząć pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia dziecka.

Źródła:

M. Jarosz red., Dietetyka. Żywność i żywienie w prewencji i leczeniu, Warszawa 2016-2017, s. 252-259

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa – ile trwa

Grypa żołądkowa wywoływana jest przez wirusy. Najczęściej jej przyczyną są rotawirusy. A oprócz nich również mogą to być: kaliciwirusy (norowirusy i sapowirusy), adenowirusy i astrowirusy.

Grypa żołądkowa, a właściwie wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego, przeważnie dotyczy niemowląt i małych dzieci. W zależności od rodzaju wirusa okres wylęgania wynosi od 12 do 72 godzin. Sama choroba może trwać od jednego do ośmiu dni. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub pokarmową.

Ostra biegunka wirusowa jest bardzo zaraźliwa – do zakażenia wystarcza już 10-100 cząstek wirusa.

Grypa żołądkowa – objawy

Zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Może też mieć formę łagodną lub ostrą. Do najczęstszych objawów grypy żołądkowej należą:

  •    wymioty,
  •    ból brzucha,
  •    wodnista biegunka z obecnością śluzu,
  •    gorączka,
  •    bóle mięśni,
  •    bóle głowy,
  •    czasowa nietolerancja laktozy,
  •    infekcja górnych dróg oddechowych,
  •    przejściowe zaburzenia funkcji wątroby. 

Choroba najczęściej przebiega łagodnie ( 90% przypadków). Ulega samoistnemu wyleczeniu w ciągu kilku dni. Zagrożenie stanowią nasilone biegunki i wymioty. Prowadzić mogą do odwodnienia. Niepokojące objawy będące wskazaniem do konsultacji lekarskiej są następujące:

You might be interested:  Śnieg optyczny – co to jest, przyczyny, czy jest groźny, jak leczyć

U osób dorosłych: 

  •     nieprzerwane wymioty,
  •     biegunka trwająca powyżej 2 -3 dni,
  •     objawy odwodnienia: nadmierne pragnienie, sucha skóra oraz wyschnięte usta, niewielka ilość oddawanego moczu lub jego brak, wyraźne osłabienie, 
  •     silny ból brzucha lub odbytu, 
  •     krew w stolcu, stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu, 
  •     ból lub zawroty głowy, 
  •     gorączka powyżej 38oC trwająca powyżej 3 dni.

U dzieci: 

  •    biegunka trwająca powyżej 24 – 48 godzin,
  •    intensywne wymioty,
  •    objawy odwodnienia: niezmoczenie pieluszki lub nieoddanie moczu przez 3 i więcej godzin, wyschnięte usta, płacz bez łez, zmniejszenie napięcia skóry,  sucha skóra, wzmożone pragnienie,
  •    gorączka powyżej 39oC,
  •    krew w stolcu, stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu,
  •    nadmierna senność, drażliwość, apatia, brak zainteresowania otoczeniem, niechęć do  zabawy,
  •    zapadnięte policzki, oczy lub brzuch, a u niemowląt ciemiączko. 

Grypa żołądkowa – leczenie

Głównym elementem leczenia wirusowego zapalenia żołądkowo – jelitowego jest zapobieganie odwodnieniu. A zatem dbanie o odpowiednie nawodnianie osoby chorej. Według szacunków po każdym luźnym stolcu należy wypić od 350 do 700 ml płynów. Nie powinna być to jedynie woda.

 Na ogół niemowlęta i małe dzieci oraz osoby z upośledzoną odpornością wymagają hospitalizacji z uwagi na znaczne ryzyko wystąpienia u nich poważnych objawów odwodnienia. Wówczas płyny oraz tracone elektrolity uzupełniane są dożylnie. Wspomagająco można stosować probiotyki.

 

Grypa żołądkowa – dieta

W zależności od stopnia ciężkości zakażenia przez pierwsze 24 – 48h podaje się przede wszystkim płyny. Może to być woda, herbata bez cukru, napar z rumianku i mięty.

W miarę poprawy stanu zdrowia do diety włącza się kleik z ryżu, kaszy jęczmiennej, rozcieńczone soki owocowo – warzywne. Nie zalecane są soki z jabłek, winogron oraz gruszek. Wzmagają one procesy fermentacyjne.

Od drugiego dnia jadłospis rozszerzyć można o: sucharki, bułkę pszenną, gotowane przetarte jabłko, puree z marchwi, rosół, gotowany drób, drobne kasze, makaron, puree z ziemniaków, olej, kisiel, banany, a w przypadku tolerancji laktozy włączyć można również mleko, chudy twaróg i jogurty.

Nie zaleca się potraw smażonych. W momencie ustąpienia objawów stosuje się dietę lekkostrawną. Po wyraźnej poprawie samopoczucia można wrócić do wcześniejszego sposobu odżywiania. 

Grypa żołądkowa – w ciąży

Zagrożeniem wynikającym z grypy żołądkowej,zarówno dla płodu, jak i kobiety w ciąży jest pojawiające się odwodnienie. Dlatego kobieta szczególnie zadbać musi o uzupełnianie płynów. Jeżeli zakażenie ma ciężką postać należy skonsultować się z lekarzem. 

Grypa żołądkowa u dziecka

Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego u niemowląt występuje stosunkowo często. Zwykle jest bezobjawowe lub ma postać łagodną. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat.

Najpoważniejsze dolegliwości wywołane grypą żołądkową dotyczą dzieci między 6 miesiącem życia a 2 rokiem życia. Choroba u niemowląt często wymaga interwencji medycznej w szpitalu. Karmienie piersią zapewnia niemowlętom ochronę przed zakażeniem.

A wszystko dzięki przeciwciałom dostarczanym z mlekiem matki.  

Data dodania: niedziela, 10 lutego 2019

Grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa tak naprawdę nie ma nic wspólnego z grypą. Jest to ostre schorzenie przewodu pokarmowego, zwykle na tle wirusowym. Czy jest niebezpieczna dla mamy i dziecka? Przeczytaj

Przyczyny grypy żołądkowej

Za jej pojawienie się najczęściej odpowiada wirus. Atakuje on układ pokarmowy i powoduje dyskomfort oraz obrzęk dróg pokarmowych, co może być niebezpieczne, jeśli objawy te zostaną zlekceważone.

Ponieważ ciąża osłabia układ odpornościowy, kobiety są bardziej podatne na infekcje wirusowe i inne choroby.

Grypa żołądkowa może być też jednak wywołana przez leki lub zepsute bądź zanieczyszczone jedzenie. Wirusy mogą pochodzić z żywności, która jest wytwarzana w niehigienicznych warunkach lub nie jest prawidłowo przechowywana bądź obrabiana.

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, łatwo pomylić z typowymi dolegliwościami ciąży – nudnościami i wymiotami. Charakterystyczne symptomy to:

  • biegunka lub luźne, wodniste stolce,
  • gorączka,
  • ból brzucha,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • uczucie psychicznego rozbicia,
  • zmęczenie.

Czy grypa żołądkowa jest niebezpieczna dla dziecka?

Grypa żołądkowa, choć męcząca i dokuczliwa dla mamy, nie ma tak naprawdę wpływu na dziecko, ale pod warunkiem, że dolegliwości ograniczają się do układu pokarmowego.

Większe ryzyko stanowi wysoka gorączka i możliwe komplikacje, takie jak choćby odwodnienie, które może doprowadzić do odwodnienia dziecka. To dlatego choroby nie wolno bagatelizować – trzeba być czujnym i skupić się na łagodzeniu towarzyszących jej objawów.

Objawy odwodnienia

Jeśli obserwujesz u siebie 

  • ciągłe pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • ciemne zabarwienie moczu,
  • brak moczu,
  • zmęczenie lub zawroty głowy,

Mogło dojść do niebezpiecznego odwodnienia! Jeśli nie możesz utrzymać płynów z powodu wymiotów – skonsultuj się z lekarzem!

Jak leczyć grypę żołądkową w ciąży?

Nie ma leku na grypę żołądkową, ale na szczęście w większości przypadków choroba ustępuje sama po kilku dniach.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leków, kobiety w ciąży mają ograniczone pole działania, bo wiele medykamentów może zaszkodzić dziecku. Wszystkie leki, w tym zobojętniające sok żołądkowy, należy spożywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Nie eksperymentuj i nie lecz się sama! 

Pozostaje więc…

Łagodzenie objawów

Po pierwsze – pij

Jeśli masz kłopot z jedzeniem, możesz przejść na kilkugodzinną głodówkę, ale uwaga! – nie możesz zapomnieć o piciu płynów. Do jedzenia wrócisz po złagodzeniu objawów, gdy poczujesz się lepiej.

Gdy chorujesz na grypę żołądkową, bardzo ważne jest uzupełnianie płynów, które twoje ciało traci przez pot, wymioty i biegunkę. Istnieje ryzyko odwodnienia. Poza tym brak płynów powoduje zmniejszenie objętości krwi, co z kolei wpływa na podaż tlenu i pokarmu dla rozwijającego się płodu.

Ponieważ zarówno gorączka, jak i możliwe odwodnienie są niebezpieczne dla dziecka, trzeba pamiętać o zbijaniu gorączki i przyjmowaniu płynów.

Co należy pić: pij dużo wody, ciepłą wodę z cytryną, bezkofeinową herbatę, rozcieńczony sok (np. biały sok z winogron), bulion warzywny, kremowe zupy, maślankę, wodę kokosową.

  • Imbir i mięta
  • W walce z wirusem mogą pomóc napoje imbir i mięta.
  • Imbir jest naturalnym środkiem wspomagającym trawienie i skutecznym lekiem, który pomoże złagodzić mdłości.

Możesz wziąć pastylki czy cukierki imbirowe dostępne w sklepach ze zdrową żywnością lub pić herbatę imbirową. Jaką ją zrobić?

Do kubka włóż łyżeczkę startego imbiru i zalej wrzącą wodą. Odstaw napój na kilka minut, wypij.

Skuteczna może sie również okazać mięta pieprzowa, która także pomaga wwalce  rozstrojonym żołądkiem, łagodzi drażliwe jelita. Pij herbatę miętową, która przyrządzisz w taki sam sposób, jak herbatę imbirową.

Napoje elektrolitowe

Na finiszu infekcji, kiedy poczujesz się znośnie, doskonale sprawdzą się także napoje elektrolitowe. Dzięki nim organizm odzyskuje utracone elektrolity, energię i równowagę. Pamiętaj, że im bardziej nasilone są objawy, tym większa utrata elektrolitów.

Napój możesz zrobić sama. Będziesz potrzebować:

  • pół szklanki świeżego soku z pomarańczy
  • świeży sok z cytryny
  • 2 filiżanki wody
  • miód do smaku
  • szczyptę soli.

Wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie składniki – i gotowe.

Czego nie pić: unikaj napojów zawierających kofeinę, takich jak mocna czarna herbata, kawa i czekolada, soków owocowych, które zakwaszają żołądek, napojów gazowanych.

Po drugie – jedz

W czasie grypy z jedzeniem może być ciężko. W miarę upływu czasu powinnaś czuć się coraaz lepiej. Co jeść?

Dieta powinna być lekkostrawna, a dania nie mogą mieć wyrazistego smaku (aromaty mogą być trudne do zniesienia). W miarę jak dolegliwości żołądkowe zaczyną ustępować, możesz stopniowo wprowadzać łagodne i półstałe pokarmy – są łatwiejsze do strawienia.

Nie zmuszaj się do jedzenia więcej, niż chcesz zjeść, ponieważ może to wywołać sensacje ze strony ukłądu pokarmowego.

Co zatem jeść? Pieczywo, banany, jabłka, gotowany ryż oraz rosół.

Czego nie jeść? Nie jedz nabiału, produktów pikantnych lub tłustych.

Najlepiej sprawdzi się biały chleb. Pieczywo pełnoziarniste zawiera błonnik, który w tej sytuacji nie jest dobry dla układu trawiennego.

Banany, koniecznie dojrzałe, podtrzymują trawienie i dostarczą porcję utraconego potasu.

Jeśli ryż, to tylko biały, ponieważ jest lekkostrawny i daje energię. Ryz brązowy, choć zdrowy, zawiera dużo błonnika, który podczas grypy żoładkowej nie jest wskazany.

You might be interested:  Katar Czyja Stolica?

Po trzecie – odpoczywaj

Jedną z dolegliwości ciążowych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jest zmęczenie. Kiedy chorujesz w ciąży, możesz je odczuwać ze zdwojoną siłą.

Infekcje, biegunka, ból brzucha mogą potęgować uczucie zmęczenia i osłabienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwięcej odpoczywać. Leż, śpij i leniuchuj, dopóki nie poczujesz, że całkowicie wyzdrowiałaś.

Po czwarte – wprowadź probiotyki

Kiedy sensacje pokarmowe ucichną, a sytuacja zdrowotna zacznie się stabilizować, wprowadź do diety probiotyki. To ważne, ponieważ infekcje żołądka i jelit zabijają dobre bakterie obecne w przewodzie pokarmowym, co wpływa tak na samopoczucie, jak i odporność organizmu.

Wsparcie odbudowy flory bakteryjnej jest konieczne, dlatego zadbaj o uzupełnienie dobrych bakterii. Możesz to zrobić, jedząc takie produkty jak jogurt czy kefir lub kupić w aptece dobry probiotyk w kapsułce. Kontynuuj kurację przez kilkanaście dni po przebytej chorobie.

Kiedy iść do lekarza

Grypa żołądkowa zwykle ustępuje po dwóch dniach, ale powinnaś skontaktować się z lekarzem, jeśli:

  • jeżeli biegunka lub wymioty mają ciężką postać,
  • pojawiają się wymioty z krwią,
  • kał zawiera duże ilości śluzu,
  • odczuwasz dezorientację,
  • występuje silne odwodnienie wraz z suchość w ustach i ciemne oddawanie moczu,
  • gdy wystąpiły zawroty głowy lub też omdlenia,
  • wymioty są uporczywe i trwają ponad dwa dni,
  • gdy objawy wskazujące na inną chorobę,
  • jeżeli objawy są intensywne, a gdy grypa nie ustępuje,
  • jeżeli nie jesteś w stanie zatrzymać w organizmie żadnej ilości płynów dłużej niż dobę,
  • w przypadku wysokiej gorączki (powyżej 38,5 stopni Celsjusza), którą trudno zbić.

Grypa żołądkowa w ciąży może mieć różny przebieg. Bywa, że wystarczy pamiętać o lekkostrawnej diecie, nawadnianiu organizmu i odpoczynku, by szybko dojść do siebie Niestety zdarzyć się może, że choroba będzie wymagała kontaktu z lekarzem, a w skrajnych przypadkach hospitalizacji (często konieczne jest uzupełnienie niedobór płynów dożylnie).

Pamiętaj, że grypa żołądkowa w ciąży może być niebezpieczna. W jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza.

Jak zapobiegać grypie żołądkowej?

Do zakażenia wirusem wywołujacym grypę żoładkową może dojść wszędzie tam, gdzie są ludzie. Choroba szerzy się błyskawicznie – drogą kropelkową, podczas bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, ale także jej wydzieliną czy przedmiotem, którego dotykała.

Grypa żołądkowa jest chorobą bardzo zakaźną, dlatego zapobieganie jej trudne. Co pomaga?

  • Najlepszą metodą uniknięcia zarażenia jest częste i dokładne mycie rąk. Dokładnie myj je po przyjściu do domu, po zabawie ze zwierzakiem, po skorzystaniu z toalety.
  • W domu dbaj o to, by deska sedesowa i obszar wokół sedesu były codziennie sprzątane.
  • Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa dotyczących przechowywania i obróbki żywności – w czasie ciąży jest to szczególnie ważne.
  • Unikaj skupisk ludzi.
  • Dbaj o racjonalną, zbilansowaną dietę.
  • Wspieraj swoją odporność.
  • Prowadź higieniczny tryb życia – unikaj stresu, wypoczywaj, dbaj o siebie, śpi odpowiednią ilosć godzin, uprawiaj sport o umiarkowanej intensywności, odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Co to jest grypa żołądkowa? Ile trwa? Objawy, leczenie

Grypa żołądkowa to tak naprawdę wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Jak długo ono trwa i jakie są jego objawy? Opisujemy, jak wygląda leczenie grypy żołądkowej.

Objawy grypy żołądkowej

Podstawowym symptomem dolegliwości jest wodnista biegunka. Ile trwa grypa żołądkowa? Pojawia się ona nagle i zwykle trwa do trzech dni, choć w niektórych przypadkach może utrzymywać się nawet tydzień. Z biegiem czasu jest jednak coraz mniej nasilona.

Silnemu rozwolnieniu mogą towarzyszyć nudności i wymioty. W przebiegu grypy żołądkowej często pojawia się wysoka gorączka, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza. Chory jest mocno osłabiony i źle się czuje – czasem do tego stopnia, że trudność sprawia mu nawet przejście kilku kroków do toalety.

Leczenie grypy żołądkowej

Niestety nie istnieją leki na grypę żołądkową, a jej leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. W przypadku pojawienia się gorączki, stosuje się ibuprofen, bądź paracetamol.

Aby nie dopuścić do odwodnienia, konieczne jest regularne uzupełnianie płynów poprzez picie niegazowanej wody lub herbatek ziołowych. Niektórzy polecają również przyjmowanie elektrolitów, czyli rozpuszczonej mieszanki składników mineralnych, których pozbawia biegunka.

Jak dochodzi do zarażenia się grypą żołądkową?

Grypa żołądkowa to choroba bardzo zaraźliwa. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową lub poprzez używanie tych samych przedmiotów, co osoba chora.

Właśnie dlatego w profilaktyce jelitówki niezwykle ważne jest utrzymywanie higieny, zwłaszcza mycie rąk po powrocie do domu, przed posiłkiem czy po wyjściu z toalety.

Co jeść w trakcie grypy żołądkowej?

W pierwszych dniach dolegliwości, chory z reguły nie ma apetytu i z trudem cokolwiek przełyka. Zmuszanie go do jedzenia nie jest konieczne – najważniejsze jest bowiem, aby pacjent się nawadniał.

Pić można letnią niegazowaną wodę, słabą niesłodzoną herbatę, napary z mięty, rumianku i nagietka oraz wspomniane już elektrolity. Kiedy biegunka ustanie, do jadłospisu warto wprowadzić kleiki (ryżowe lub z kaszy manny) i sucharki. Dobrze sprawdzą się również delikatne wywary warzywne.

Po 2-3 dniach od ustania objawów choremu można zacząć podawać lekkostrawne posiłki gotowane w wodzie lub na parze. Przyrządzić warto cielęcinę, indyka, jajko na miękko oraz ziemniaki.

Do normalnej diety należy wracać stopniowo. Powoli wprowadzamy do niej gotowane warzywa, pieczone owoce, jogurt naturalny, biały ser, kasze i pieczywo.

Nawet do kilku tygodni po grypie żołądkowej należy unikać potraw ciężkostrawnych i wzdymających.

Grypa żołądkowa u dziecka

Objawy grypy żołądkowej u dzieci są takie same, jak u dorosłych. Dodatkowo, maluchy chore na jelitówkę będą markotne, niespokojne i rozdrażnione.

Podobnie jak w przypadku osób dojrzałych, grypa żołądkowa powinna po kilku dniach ustąpić sama i nie wymaga specjalnej terapii.

Jeśli jednak jelitówka będzie się długo utrzymywać lub jej przebieg będzie wyjątkowo ostry, konieczna może okazać się hospitalizacja, a co za tym idzie dożylne podawanie płynów i elektrolitów.

Inne wskazania do leczenia w szpitalu to uporczywe wymioty, nieskuteczne nawadnianie dziecka oraz drgawki. Aby zapobiec rozwojowi grypy jelitowej u dziecka, warto zastanowić się nad zaszczepieniem go przeciwko rotawirusom.

Szczepienie to jest w Polsce nieobowiązkowe, znajduje się jednak na liście szczepień zalecanych. Wykonuje się je między 6. a 24. tygodniem życia dziecka, a odporność uzyskuje się zwykle po serii składającej się z 2 lub 3 dawek.

Koszt jednej dawki to średnio 250 zł.

Grypa żołądkowa w ciąży

Postępowanie w przypadku grypy żołądkowej u kobiety ciężarnej wygląda tak samo jak w przypadku innej osoby dorosłej. Wyjątkiem są sytuacje, w których wysoka gorączka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni lub sięga 40 stopni Celsjusza, a wymioty i biegunka zamiast słabnąć, przybierają na sile. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Coca-Cola na grypę żołądkową?

Istnieje teroria, zgodnie z którą w leczeniu grypy żołądkowej dobrze sprawdza się Coca-Cola. Nie ma na to jednak żadnych naukowych dowodów. Co prawda twórcą tego kultowego napoju był amerykański farmaceuta, a receptura Coli w jego założeniu miała być środkiem na dolegliwości jelitowe, nie można jednak powiedzieć żeby pomagała ona na jelitówkę.

Jeśli chory ma jednak problemy z nawadnianiem się, a przyjmowanie przez niego mieszanek elektrolitów kończy się wymiotami, można spróbować podać mu niewielkie ilości odgazowanej, letniej Coca-Coli. Dostarczy ona kalorii i ugasi pragnienie. Nie można jednak przesadzać z jej ilością. Lepiej nie serwować jej również dzieciom.

Co to jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa, nazywana też grypą jeiltową lub jelitówką, to wirusowe zakażenie układu pokarmowego.

Co ciekawe, nie wywołują go wirusy grypy – nazwa tej przypadłości wywodzi się raczej ze złego samopoczucia i ogólnego „rozbicia” towarzyszącego obu chorobom.

Grypa żołądkowa to najczęściej wynik ataku rotawirusów, rzadziej noro- lub adenowirusów. Gdy wnikają one do układu pokarmowego, niszczą błonę śluzową i powodują wystąpienie nieprzyjemnych objawów.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj także:

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *