Hirudoterapia – wskazania, przeciwwskazania, kurs, cena, opinie

Żylaki to poważny problem, który może dotknąć tak naprawdę każdego, niezależnie od płci i wieku. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie.

Pajączki na nogach tworzą się również u osób, które regularnie biorą gorące kąpiele, codziennie chodzą w szpilkach i często latają samolotem. Żylaki bez wątpienia trzeba leczyć, a jedną ze skutecznych metod jest hirudoterapia.

Jaki wpływ mają pijawki na żylaki i jak wygląda leczenie pijawkami obolałych nóg? Odpowiadamy!

Hirudoterapia jest alternatywną dla leczenia farmakologicznego i operacyjnego metodą walki z żylakami. Pijawki znane są ludzkości od wieków. Przy regularnym ich przykładaniu do skóry da się przy ich pomocy wyleczyć bardzo dużo schorzeń, w tym choroby takie jak żylaki nóg, zakrzepica żylna czy owrzodzenia podudzi. Sprawdź, w jaki sposób hirudoterapia pomaga na żylaki.

Żylaki – jak je rozpoznać?

Hirudoterapia – wskazania, przeciwwskazania, kurs, cena, opinie

Żylaki kończyn dolnych to pogrubione i poskręcane na skutek działania choroby odcinki żył, które widoczne są jako nabrzmiałe powrózki, ewentualnie guzki. Są wyraźnie wyczuwalne podczas przejeżdżania dłonią po skórze nóg.

Nie da się ukryć, że żylaki są dość uporczywe. Powodując silne dolegliwości bólowe, utrudniają swobodne chodzenie, w dodatku nieestetycznie wyglądają.

Przyczyną powstawania żylaków są wadliwie działające zastawki w żyłach, przez które krew zalega w naczyniach, zamiast płynąć prosto do serca. Nagromadzona krew poszerza żyły i uwypukla je, co prowadzi do stanów zapalnych nóg i wywołuje swędzenie.

Leczenie żylaków pijawkami

Hirudoterapia – wskazania, przeciwwskazania, kurs, cena, opinieTreatment with leeches thrombophlebitis of the lower limbs of an adult woman

Hirudoterapia jest stosowana do łagodzenia schorzeń występujących miejscowo. Z powodzeniem można ją więc wykorzystać do leczenia chorób objawiających się na skórze kończyn dolnych takich jak owrzodzenia czy żylaki.

Co sprawia, że pijawki pomagają uporać się z żylakami? Tajemnica tkwi w obecnych w wydzielinie pochodzącej z ich gruczołów ślinowych hirudozwiązkach. Przystawiona do skóry pijawka przegryza się przez nią, dzięki czemu jej ślina przedostaje się prosto do organizmu człowieka.

Pijawki w leczeniu żylaków

Żylaki nóg potrafią mocno dawać się we znaki – wywołują silny ból podczas wstawania i siadania, dodatkowo uniemożliwiają chodzenie. Po pewnym czasie żylaki tak utrudniają codzienne życie, że koniecznością staje się leczenie operacyjne.

Dla tych, którzy chcą uniknąć skleroterapii czy strippingu żył, rozwiązaniem jest hirudoterapia.

Regularne przystawianie pijawek w początkowym etapie tworzenia się żylaków może zapobiec powstawaniu nowych, a przy okazji zmniejszyć widoczność tych już powstałych.

Jak hirudoterapia działa na żylaki?

Ssanie krwi przez pijawki wpływa na poprawę mikrocyrkulacji tj.:

  • poprawia się ukrwienie i dotlenienie tkanek,
  • usprawnia się przepływ chłonki,
  • rozszerzają się naczynia włosowate,
  • usuwane są toksyny.

Niebagatelne znaczenie w poprawie kondycji nóg ma również ślina pijawek. Zawarte w niej hirudozwiązki przerywają procesy zapalne i odbudowują komórki.

Substancje o działaniu antykoagulacyjnym przyczyniają się do obniżenia krzepliwości krwi, z kolei te o działaniu trombolitycznym niszczą skrzepy.

Ponadto obniżają poziom trójglicerydów we krwi, które są odpowiedzialne za powstawanie zatorów żylnych.

Pijawki na żylaki – efekty

Hirudoterapia – wskazania, przeciwwskazania, kurs, cena, opinieTreatment with leeches knee. Leech at Tsu-san-li – point of one hundred diseases.

Po kilku zabiegach z udziałem pijawek nogi stają się lekkie, a uczucie ciężkości bezpowrotnie znika. Ustępuje również ból i nie ma śladu po obrzęku. Żylaki zaczynają się wchłaniać, dzięki czemu skóra jaśnieje i staje się idealnie gładka. Co prawda duże guzki, które powstały już kilka lat temu nie zmniejszą się, ale za to te mniejsze przestają być widoczne. Dodatkowo poprawia się krążenie krwi, czego dowodem jest ciepła, wygładzona skóra.

Choroby nóg – na jakie pomagają pijawki?

Wskazaniem do zastosowania hirudoterapii są także inne choroby, które mogą negatywnie wpłynąć na stan nóg. Przystawianie pijawek jest zalecane m.in.:

  • w leczeniu chorób układu naczyniowego,
  • w procesach zapalnych,
  • w przypadku tendencji do tworzenia się skrzepów,
  • w zakłóceniach odpływu żylnego i limfatycznego,
  • przy zakrzepowym zapaleniu żył,
  • w leczeniu chorób skóry,
  • przy bólach stawów,
  • w przypadku zwiększonej lepkości krwi,
  • przy trudno gojących się ranach,
  • w niedokrwieniu kończyn dolnych,
  • przy obrzękach, krwiakach i zakrzepach.

Leczenie żylaków pijawkami – jak wygląda zabieg?

Terapię z udziałem pijawek poprzedza konsultacja z hirudoterapeutą. Specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta i weryfikuje zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do zastosowania hirudoterapii.

Bierze także pod uwagę schorzenia współwystępujące u pacjenta oraz leki, które przyjmuje na stałe.

W sytuacji, gdy uzna, że pijawki mogłyby przyczynić się do pogorszenia samopoczucia lub wystąpienia skutków ubocznych, odradza pacjentowi wykonanie zabiegu. W przeciwnym razie przystępuje do hirudoterapii.

Ile pijawek trzeba użyć?

Na początku określana jest liczba potrzebnych do użycia pijawek. Zależy ona od indywidualnych parametrów pacjenta takich jak płeć, wiek, masa ciała i – co najważniejsze – rodzaju schorzenia, na jaki ma być zastosowana terapia, a także obszaru zmienionego chorobowo. Najczęściej używa się od 2 do 10 pijawek (maksymalnie 20).

Gdzie przystawia się pijawki?

Istnieją różne metody stawiania pijawek. Pijawki na żylaki zazwyczaj stawiane są miejscowo – prosto na obszar, na którym występują widoczne gołym okiem pajączki. Obszar ograniczony jest do około 3 cm od miejsca przystawienia pijawki.

Jak długo trwa zabieg?

Pijawka od momentu przystawienia do skóry przebywa w tym samym miejscu. W tym czasie ssie krew – jedna pijawka wypija od 5 do 15 ml krwi. Zabieg kończy się w chwili, gdy pijawka odczepi się od skóry. W niektórych przypadkach hirudoterapeuta może podjąć decyzję o przerwaniu terapii wcześniej. Zabieg średnio trwa około godzinę.

Ile trzeba czekać na efekty?

Hirudoterapeuta wskazuje czas i liczbę zabiegów. Najczęściej jedno spotkanie nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się problemu. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, zabieg trzeba regularnie powtarzać. Z reguły kolejne terapie z udziałem pijawek przeprowadza się w tygodniowych odstępach.

W wielu przypadkach pijawki nie zastąpią leczenia farmakologicznego, ale z pewnością skutecznie je wspomogą. Dlatego, jeśli masz uczucie ciężkich nóg, co rusz łapią Cię skurcze łydek, a przez skórę przebijają żylne pajączki, rozważ zastosowanie hirudoterapii.

Czym jest hirudoterapia?

Hirudoterapia – czyli inaczej terapia pijawkami jest procedurą medyczną, w której efekt leczniczy osiąga się za pomocą zabiegów z użyciem żywych europejskich pijawek leczniczych (Hirudo sp.) przystawianych do ciała pacjenta. Hirudoterapia ma status procedury medycznej zarówno w Polsce jak i w Europie (w Polsce ma nr 99.

991 w Spisie Procedur Medycznych ICD-9). Wszystkie używane podczas zabiegów medycznych Europejskie pijawki lecznicze, pochodzą wyłącznie z certyfikowanych hodowli gdzie są rozmnażane i karmione w izolowanych od środowiska naturalnego warunkach kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną (certyfikaty do wglądu w Poradni).

Dzięki temu eliminowane jest zagrożenie przeniesienia zarówno chorób odzwierzęcych jak i chorób pochodzenia ludzkiego takich jak HIV czy WZW (których niebezpieczeństwo coraz częściej niosą pijawki z niepewnych źródeł pochodzenia). Pijawki w zabiegach medycznych są wykorzystywane tylko jeden raz (następnie są utylizowane).

Zabiegi dokonywane są zgodnie z obowiązującymi w NZOZ ‘Poradnia przy Konopnickiej’ procedurami, przez wykwalifikowanych hirudoterpeutów, dzięki temu zapewnione jest odpowiednie bezpieczeństwo pacjentów.

W Europie najczęściej stosuje się następujące gatunki pijawek leczniczych: Hirudo verbana (najbardziej popularna), Hirudo orientalis oraz Hirudo medicinalis – ta ostatnia ze względu na częściową ochronę jest stosunkowo rzadko wykorzystywana w praktyce.

Jeszcze do niedawna wszystkie wymienione gatunki były uważane za pijawkę lekarską (Hirudo medicinalis) – rzutowały na to identyczne własności lecznicze i bardzo niska zmienność genetyczną pomiędzy wymienionymi gatunkami (poniżej 2%). Dopiero na początku XXI wieku w pełni rozróżniono poszczególne gatunki i utworzono dla nich wspólną nazwę Europejskiej pijawki leczniczej.

Nie ma na świecie jednoznacznej listy wskazań do stosowania w hirudoterapii. Przyjmuje się, że jest to metoda wspomagająca inne terapie lub łagodząca objawy chorobowe. W ślinie pijawek leczniczych zidentyfikowano bardzo wiele, silnie działających związków leczniczych. Najważniejsze z nich to związki:

• przeciwzakrzepowe, • antyagregacyjne, • fibrynolityczne, • przeciwobrzękowe, • znieczulające, • przeciwzapalne. To właśnie te związki wprowadzane przez pijawkę do organizmu pacjenta podczas zabiegu są głównym powodem ich leczniczych właściwości, a nie jak się kiedyś uważało – wypijanie przez pijawki tzw. ‘chorej krwi’.

You might be interested:  Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Najważniejsze ze wskazań, realizowane w naszej placówce, w których zabiegi pijawkami mogą przynieść korzyści:

– żylaki kończyn dolnych, – pajączki, – migrena, – nadciśnienie tętnicze, – owrzodzenia troficzne, – zastój w naczyniach limfatycznych, – choroba reumatyczna, – stany zapalne stawów lub ścięgien (np.

łokieć tenisisty), – zwyrodnienia stawów, – przykurcze w zakresie kończyn i szyi, – krwiaki i obrzęki pourazowe, – neuralgie – nerw twarzowy, trójdzielny, kulszowy, – zapalenie przydatków, – zespół bolesnego miesiączkowania, – łagodzenie objawów menopauzy, – półpasiec, – zapalenie skóry i tkanki podskórnej w wielu chorobach, – krwiaki podskórne i blizny skórne, – przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, – hemoroidy, – zapalenie pęcherza moczowego, – naczyniopochodne zaburzenia potencji, – przewlekłe zapalenie oskrzeli, – ostre i chroniczne zapalenie ucha, – stany zapalne zatok, – proces zapalny dróg naczyniowych oka, – krwiaki pourazowe gałki ocznej, – profilaktyczna kuracja kompleksowa, – upiększanie ciała i hamowanie procesów starzenia skóry.

Lista wskazań jest oczywiście znacznie szersza ale za każdym razem ostateczne wskazania określa hirudoterapeuta. W Poradni PpK każdy przypadek budzący jakiekolwiek wątpliwości jest na miejscu konsultowany z lekarzem.

Podobnie jak ustalenie wskazań do hirudoterapii, również ustalenie przeciwwskazań do niej jest bardzo trudne i bardzo często uzależnione od specyfiki danego przypadku chorobowego. Powszechnie przyjmuje się jednak, że najważniejszymi przeciwwskazaniami są;

• stan po zakrzepowym zapaleniu żył głębokich i powierzchniowych, • zakrzepowe zapalenie żył głębokich i powierzchniowych, • hemofilia i inne skazy (naczyniowe, płytkowe, osoczowe), • czynne choroby nowotworowe, • anemia, • stany po krwawieniach z górnego odcinka przewodu pokarmowego, • ciężkie infekcje, • silne alergie (gdyż sygnalizują niebezpieczeństwo uczulenia na związki ślinowe pijawek), • ciąża, • pierwszy i drugi dzień miesiączki, • zaburzenia w gojeniu się ran, • chorzy nieprzytomni, • choroby psychiczne, • blizny keloidowe.

W Poradni PpK każdy przypadek budzący jakiekolwiek wątpliwości jest na miejscu konsultowany z lekarzem. • Jest to pierwsze spotkanie z hirudoterapeutą, które odbywa się w Poradni przy Konopnickiej (PpK) w Piastowie. • Podczas wizyty pacjent jest kwalifikowany do zabiegów terapii pijawkami (ustalane są przeciwwskazania i wskazania a w przypadkach szczególnie trudnych pacjent jest od razu konsultowany przez lekarza). • Następnie są określane główne wskazania, dla których będą zaplanowane odpowiednie zabiegi. • Podczas wizyty wstępnej jest zakładana pacjentowi dokumentacja medyczna. Uwaga: Pacjent na wizytę wstępną powinien zabrać ze sobą ostatnie wyniki badania krwi (morfologia i czynniki krzepnięcia: APTT, INR – nie starsze niż około 2 tygodnie), oraz dokumentację dotyczącą innych schorzeń – jeżeli taką posiada. (W przypadku braku badań krwi – pacjent może je wykonać w określone dni na miejscu w Poradni). • Pacjent jest informowany o zaplanowanym przebiegu terapii i instruowany jak przygotować się do zabiegu/-ów. • Na zakończenie jest ustalany z pacjentem termin pierwszego zabiegu. • W przypadku gdy pacjent jest odpowiednio przygotowany i spełnia warunki określone przez hirudoterapeutę możliwe jest wykonanie pierwszego zabiegu.• Dzień przed planowanym zabiegiem nie należy spożywać alkoholu, nie jeść ostrych potraw. • Nie stosować kosmetyków (szczególnie kolorowych). • W dniu zabiegu nie smarować miejsca do zabiegu maściami i nie myć się perfumowanym mydłem ponieważ pijawki nie lubią obcych/nienaturalnych zapachów (należy stosować mydło bezzapachowe). • Należy zadbać aby ciało było ciepłe – ułatwi to żerowanie pijawce. • Należy pić dużo wody. • W trakcie zabiegu, szczególnie przez pierwsze 10 – 15 minut może być odczuwalne uczucie delikatnego bólu i swędzenia. Objawy te zanikają w miarę jak zaczynają działać związki znieczulające wprowadzane do organizmu wraz ze śliną pijawki. Dalsza część zabiegu jest całkowicie bezbolesna. • Wszystkie wątpliwości wyjaśniać z terapeutą prowadzącym zabieg.

• Wskazane jest by pacjent, dzień przed planowanym zabiegiem, wziął jedną tabletkę leku przeciwalergicznego dostępnego bez recepty.

Uwaga! W miejscach po zabiegu nie wolno robić okładów z octu i sody !!!• Każdy pacjent decydujący się na terapię pijawkami powinien pamiętać, że w miejscu żerowania pijawki pozostaje niewielki ślad na skórze• Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry, opuchnięcie, pieczenie i swędzenie wokół rany, które ustępujące po kilku dniach. Taki stan można złagodzić przez zastosowanie maści zapobiegającej swędzeniu np. Fenistil żel, maść arnikowa,żel aloesowy, puder na mentolu. • W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych (samoistnie znikną po kilku dniach) można zastosować lek przeciwzapalny np. Naproxen (tabletki). • Pacjent po zabiegu może odczuwać senność lub pobudzenie (w zależności od predyspozycji osobniczych). • Po zabiegu przez dobę nie należy wykonywać ciężkich prac i ograniczyć ruchliwość. • Po zabiegu przez dobę nie należy brać gorących kąpieli. • Dodatkowo przez dobę po zabiegu należy unikać picia gorących płynów i alkoholu. • Przez pierwszą dobę nie należy usuwać opatrunku założonego po zabiegu. W przypadku przesiąknięcia opatrunku, pacjent nie powinien zdejmować opatrunku bezpośrednio stykającego się z raną, natomiast powinien zdjąć zewnętrzne warstwy przesiąkniętego opatrunku i na ich miejsce nałożyć nową warstwę opatrunku. • Do dezynfekcji ran najlepiej stosować Octenisept w sprayu i jałowe gaziki. • W przypadku wystąpienia uczulenia po zabiegu zażyć wapno (Calcium C), Zyrtec lub Allertec • Ran nie wolno rozdrapywać, starać się ich nie dotykać bo może wdać się infekcja!!! • W przypadku przedłużającego się krwawienia można przyjąć: – 1 tabletkę Cyclonamine w postaci tabletek dostępnych na receptę. Lek ten skróci czas krwawienia z ranek po pijawkach; – Emofix, preparat przeznaczony do powstrzymywania i zapobiegania krwawień ze skóry (może być zastosowany bezpośrednio na krwawiące miejsca).

Kliknij na zdjęcie, aby wyświetlić więcej informacji

Hirudoterapia – wskazania, przeciwwskazania, kurs, cena, opinie

Anna Rudnicka

• Liceum Medyczne w Radomiu ukończone 1996 rok • Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku ukończona 2011 rok tytuł licencjat pielęgniarstwa • Kurs Hirudoterapii akredytowany przez Brytyjskie Towarzystwo Hirudoteraputyczne oraz Rosyjską Akademię Hirudoterapii w Saint Petersburgu ukończone 06.03.2016

Poza tym ukończone kursy i szkolenia:

• Kurs kwalifikacyjny w dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego 2006 rok • Kurs specjalistyczny w zakresie zapisu i interpretacji EKG 2005 rok • Kurs Pierwszej Pomocy 2015 • Kurs kwalifikacyjny w zakresie leczenia ran- 2016 rok

Hirudoterapia u koni w praktyce

„Posiadają pięć par oczu, trzy szczęki zaopatrzone łącznie w ok. 300 ostrych zębów oraz przyssawki przy obu końcach ciała. Do życia i przetrwania potrzebują krwi ssaków. Podczas posiłku potrafią pięciokrotnie zwiększyć objętość ciała“.

Ten budzący grozę wstęp to nie zapowiedź filmu traktującego o nowej cywilizacji przybywającej na Ziemię w celu ekspansji planety, a skrócony opis pijawki lekarskiej (Hirudo medicinalis).

Mimo, iż u większości ludzi samo słowo pijawka wywołuje lęk i niesmak, a co najmniej pejoratywne skojarzenie, z medycznego, a także estetycznego punktu widzenia owa pijawka posiada szerokie spektrum zastosowania.

Pijawki lekarskie służą ludziom już od ponad 2000 lat. Wykorzystywano je m.in. do leczenia zapalenia mózgu, wątroby, nerek, reumatyzmu, gruźlicy, padaczki, histerii, bezpłodności. W czasach średniowiecza wierzono w uzdrawiającą moc krwioupustów.

Upust „złej krwi” posiadał tak powszechne uznanie, iż uzdrowiciele/lekarze w pierwszej kolejności przystawiali choremu pijawki, a dopiero później przystępowali do stawiania diagnozy. Wśród pań natomiast niezwykle popularne były zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem pijawek, mające na celu poprawę urody.

Nawet biżuteria, elementy ubrań i meble inspirowane były pijawkową modą.

Z końcem XIX wieku, wraz z rozwojem nauk medycznych oraz odkryciemantybiotyków, pijawki straciły na popularności.

Dopiero odkrycie w składzieśliny pijawki czystego antykoagulantu (hirudyny) spowodowało ponownezainteresowanie środowiska medycznego możliwościami, jakie daje hirudoterapia.

Do tego momentu efekt leczniczy pijawek przypisywano wyłącznie „uzdrawiającejmocy” upuszczania krwi, a nie działaniu skomplikowanych biochemiczniesubstancji.

Pijawki lekarskie produkują w gruczołach ślinowych około 115 substancjileczniczych (SGS – Salivary Glands Secretion). Są to m.in.

związki hamująceproces krzepnięcia krwi, wśród nich najpopularniejsza – hirudyna, substancjeprzeciwzapalne, przeciwbólowe i znieczulające.

You might be interested:  Jak Wygląda Uczulenie Pokarmowe U Niemowląt?

Substancje te, wprowadzone do krwioobiegu,działają nie tylko lokalnie w miejscu przystawienia pijawki, ale również – coistotne – ogólnoustrojowo.

Pomimo intensywnej pracy badawczej naukowców, do dnia dzisiejszego nieudało się stworzyć syntetycznych związków o analogicznym składzie do substancjiprodukowanych przez gruczoły ślinowe pijawek.

Unikalna kompozycjahirudozwiązków pijawek sprawiła, że stały się one „naturalnym lekiem”stosowanym z powodzeniem w medycynie człowieka, a od niedawna również wmedycynie weterynaryjnej.

I tak oto, w dobie dostępu do niezliczonychchemioterapeutyków, powszechnemu wykorzystaniu komórek macierzystych orazoszołamiająco szybkiego rozwoju inżynierii genetycznej, do łask wraca natura, awraz z nią (nie)zwykła pijawka.

Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie lekarza weterynarii, a także praktykę z zakresu hirudoterapii u zwierząt, chciałabym przybliżyć Państwu aktualną wiedzę oraz możliwości, jakie niesie ze sobą hirudolecznictwo koni. 

CO WARTO WIEDZIEĆ OHIRUDOTERAPII

W jakich sytuacjach zastosować hirudoterapię?

Ze względu na lecznicze właściwości wydzieliny gruczołów ślinowychpijawki dają pozytywne rezultaty w leczeniu typowych urazów występujących ukoni, tj. stłuczeń, obrzęków, krwiaków, opojów, odsednienia.

Hirudoterapiasprawdza się również u koni sportowych, którym często doskwierają stany zapalneścięgien, kaletek maziowych, trzeszczek, nerwów.

Hirudozwiązki pozwalająuwolnić zwierzę od bólu towarzyszącego kontuzjom, wygaszają stany zapalne i przyspieszają regenerację uszkodzonych struktur.

Dzięki poprawie przepływukrwi w organizmie bardzo dobre wyniki uzyskuje się przy wspomaganiu leczeniaochwatu i mięśniochwatu, a także zapaleniu wymion u klaczy. Po zastosowaniupijawek obserwuje się znaczne skrócenie gojenia ran oraz redukcję blizn. W medycynie ludzkiej pijawki docenione zostały przez chirurgów, szczególnie

w zakresie chirurgii ręki, chirurgii replantacyjnej i plastycznej.

W ośrodkachrehabilitacyjnych dla zwierząt w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA pijawkistosuje się powszechnie w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, zapaleniachmięśni oraz innych bolesnych schorzeń kostno-stawowych (dyskopatie,spondyloza).

Hirudoterapia w naturalny sposób poprawia odporność organizmu,dlatego może być stosowana w celach profilaktycznych. Inną ciekawą właściwościąSGS, niedocenianą w lecznictwie czworonogów, jest ich wpływ na poprawęnastroju.

Jak przygotować konia dozabiegu?

Przede wszystkim należy zapewnić zwierzęciu spokój i odpoczynek. W zależności od punktu ciała, jaki lekarz w danym przypadku uzna za odpowiedni do przystawienia pijawek, grzywa powinna być zapleciona, a ogon zabandażowany.

Ważne, aby skóra w okolicy przystawienia pijawek była czysta i sucha. Na dwa dni przed zabiegiem należy unikać stosowania w tych miejscach kosmetyków, maści czy glinek. Konieczne może okazać się wygolenie miejsca zabiegu.

Czy ugryzienie pijawki jestbolesne?

W zależności od wrażliwości okolicy ciała, w której przystawiana jestpijawka oraz cech osobniczych pacjenta, zwierzę w pierwszej chwili może zareagowaćna ugryzienie pijawki.

Reakcja ta zwykle nie odbiega od zachowania zwierzęciabroniącego się przed ugryzieniem muchy bądź ukłuciem igły podczas zastrzyku.Pomimo dyskomfortu, jaki zwierzę może poczuć w momencie przystawiania pijawki,uczucie to jest krótkotrwałe.

Omawiane pierścienice wykształciły bowiemmechanizm, który zabezpiecza je przed gwałtowną reakcją obronną zwierzęcia, amianowicie podczas nacinania skóry pijawka wydziela środki miejscowoznieczulające oraz endorfiny, zwane również hormonami szczęścia.

Poza efektemprzeciwbólowym związki te likwidują uczucie niepokoju i stres. Zwykle po 5-10minutach zwierzę zupełnie się relaksuje. Konie po chwili zaczynają swobodnieskubać trawę lub siano, a psy i koty zwykle oddają się drzemce.

Jak długo trwa terapia?

Jednorazowa sesja trwa zwykle od 30 do 90 minut. W tym czasie następujeprzyłożenie pijawki do żywiciela, która po przyssaniu wprowadza hirudozwiązkido krwioobiegu pacjenta, pożywia się krwią, a następnie samoistnie odpada.

Doświadczony hirudoterapeta może skrócić zabieg poprzez umiejętne odczepieniepijawki w chwili, kiedy zakończy ona proces wprowadzania substancji leczniczychdo organizmu zwierzęcia.

Eliminuje to etap „wysysania krwi” pacjenta, który niema uzasadnienia medycznego, choć zdarzają się wyjątki (np. replantacja,przeszczep skóry). Na długość zabiegu wpływa wiele czynników, m.in.

rodzajleczonego schorzenia, okolica ciała, gdzie przystawiane są pijawki, temperaturaotoczenia. Pijawki źle znoszą skrajne temperatury – zarówno niskie, jak ibardzo wysokie. W takich warunkach zabieg może się przedłużyć nawet do 2godzin.

Zwykle pierwsze efekty terapii widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak aby efekt był trwały, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegów w różnym odstępie czasu. Częstotliwość i intensywność (liczbę zastosowanych pijawek) terapii ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, zdiagnozowane schorzenie oraz ograniczenia techniczne.

Jak wygląda opiekapozabiegowa?

Z powstałej po ugryzieniu ranki w skórze krew może się sączyć nawet do36 godzin po odjęciu pijawki. Jednak zwykle krwawienie ustaje po 6-8 godzinach.

Jest to spowodowane działaniem wprowadzonych substancji hamujących krzepnięciekrwi. Ranę zabezpiecza się chłonnym opatrunkiem, który właściciel zdejmuje pookoło 24 godzinach od zabiegu.

Póki krwawienie nie ustąpi, koń nie powinien byćnadmiernie forsowany. Zaleca się umiarkowaną aktywność ruchową.

W miejscu ugryzienia może pojawić się zasinienie lub zaczerwienienie, które znika samoistnie po upływie 48 godzin. W kolejnych dniach po zabiegu należy zwracać uwagę, aby powstały strupek nie był drażniony np. przez siodło, uprząż lub ciekawskiego źrebaka.

Hirudoterapia – wskazania, przeciwwskazania, kurs, cena, opinie

Skąd pozyskiwane są pijawki do zabiegu?

Dawniej pijawki pozyskiwane był z ich naturalnego środowiska (stawy,mokradła). Takie postępowanie niosło ze sobą wysokie ryzyko zarażenia chorobamiprzenoszonymi drogą krwi. Samowolne odłowy pijawek oraz niszczenie ichnaturalnych siedlisk spowodowały drastyczny spadek populacji.

Konsekwencją tegobyło wpisanie pijawki medycznej (Hirudo medicinalis) do Polskiej CzerwonejKsięgi Zwierząt oraz objęcie jej prawną ochroną. Obecnie wszystkie pijawkiwykorzystywane w lecznictwie zarówno ludzi, jak i zwierząt pochodzą zcertyfikowanych hodowli, nadzorowanych pod względem sanitarnym orazspełniających rygorystyczne kryteria z zakresu epidemiologii.

Raz użyta pijawkanie może być zastosowana u innego pacjenta. Po zabiegu jest w odpowiednichwarunkach utylizowana.

Na Zachodzie oraz w Stanach Zjednoczonych pijawki zarejestrowane sąjako „produkt medyczny”, a sama terapia znajduje się w Międzynarodowym SpisieProcedur Medycznych ICD-9. W Polsce hirudoterapia sklasyfikowana jest jakodziedzina paramedyczna, a stosowanie pijawek wymaga posiadania przezhirudoterapeutę stosownych certyfikatów i zezwoleń.

Czy hirudoterapia jestbezpieczna dla mojego konia?

Sama pijawka nie stanowi dla zwierzęcia praktycznie żadnego zagrożenia. Sytuacja jednak ulega zmianie, jeśli pijawka trafi w niedoświadczone ręce.

Na forach internetowych można znaleźć liczne informacje na temat postępowania z pijawkami, ich przechowywania, sposobów przykładania i zabezpieczania ran powstałych po ugryzieniu. Niestety, większość z tych wypowiedzi powoduje, że włos zaczyna się jeżyć na głowie.

Należy zdawać sobie sprawę, że zabieg hirudoterapii wiążę się z przerwaniem ciągłości skóry i ekspozycją tkanek na patogeny znajdujące się w środowisku, co zawsze stwarza możliwość komplikacji.

Podstawowym warunkiem gwarantującym bezpieczny przebieg zabiegu jest popierwsze: prawidłowa diagnoza pacjenta. Istnieje bowiem cały szereg schorzeń,które stanowią przeciwwskazanie do zastosowania pijawek.

Ponadto użycieniektórych środków farmakologicznych w leczeniu, ze względu na możliwośćinterakcji z SGS, wyklucza hirudoterapię. Zawsze należy brać pod uwagę ryzykoreakcji alergicznej, choć zdarza się to niezmiernie rzadko.

Niezachowaniedostatecznej higieny podczas zabiegu skutkować może zainfekowaniem powstałychpo zabiegu ran, a przyłożenie pijawki w nieodpowiednim miejscu – krwotokiem.

Nie zapominajmy również o tym, że pijawki są żywymi stworzeniami. Należy z nimi postępować w sposób umiejętny i delikatny. Zdenerwowane potrafią zupełnie odmówić współpracy. Dużego doświadczenia wymaga również dobranie odpowiedniej ilości pijawek do zabiegu. W przeciwnym razie, mimo poświęconego czasu i środków, terapia może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Hirudoterapiaalternatywą dla leczenia konwencjonalnego?

Mimo niepodważalnych walorówSGS, nie należy traktować pijawek jako panaceum na wszystkie choroby!Hirudoterapia już kilka lat temu zagościła w placówkach weterynaryjnych naterenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie uważana jestza doskonałe uzupełnienie, a niekiedy alternatywę dla leczeniafarmakologicznego.

  • Ciągły postęp badań nad właściwościami hirudozwiązków i ich znaczenia dla medycyny pozwala mieć nadzieję, że również w naszym kraju praktyka ta znajdzie uznanie, a właściciele zwierząt dostrzegą możliwości, jakie ich podopiecznym oferują pijawki i spojrzą na te pożyteczne stworzonka nieco łaskawszym okiem.
  • Wykaz najważniejszych substancji wydzielanych przez gruczoły ślinowe pijawki lekarskiej, mających zastosowanie w lecznictwie
  • Inhibitory krzepnięcia krwi:
  • Substancje o działaniu fibrynolitycznym
  • hementyna
  • hementeryna
  • hirudyna
  • antystazyna
  • inhibitory transtransglutaminaz osoczowych I i II – czynników stabilizujących fibrynę

Substancje hamujące agregację płytek:

  • apyraza
  • saratyna
  • kalina
  • destabilaza

Regulacja ciśnienia krwi:

You might be interested:  Czy i w jaki sposób alkohol uszkadza wątrobę?

Rozkład triglicerydów i cholesterolu:

  • triglicerydaza
  • esteraza cholesterolowa

Działanie przeciwzapalne:

  • bdelina A i B
  • egliny
  • hirustazyna

Neuroprzekaźniki:

  • dopamina
  • serotonina
  • histamina
  • acetylocholina

„Hormony szczęścia”:

Czynniki hamujące wzrost mikroorganizmów:

  • chloromycetyna
  • hialuronidaza
  • kolagenana

Steroidy:

  • kortyzol
  • dehydroepiandrosteron
  • progesteron
  • testosteron
  • estradiol
  1. Substancja powodująca wzrost komórek nerwowych:
  2. Substancje rozszerzające naczynia krwionośne:
  3. Regulacja poziomu cukru we krwi:
  4. Zobacz wszystkie

Książka o hirudotherapy

Książka o hirudoterapi „Medycyna naturopatyczna. Hirudoterapia i fizjologia zdrowia”, w której opisane zostały najważniejsze i kluczowe sytuacje w hirudoterapii praktycznej, zaakcentowano przyczyny powodujące rozwój wielu chorób, związek między sobą wszystkich organów i systemów, znaczenia wody pitnej dla zabezpieczenia normalnej pracy organizmu.

W tej książce poznasz zasady przystawiania pijawek w profilaktyce i leczeniu chorób, rozwiejemy wątpliwości i mity na temat pijawek, opisując metody przystawiani pijawek w praktycznej medycynie, “reakcje przystawiania”, sformułowane wskazania i przeciwwskazania do hirudoterapii. … Autor podaje konkretne kliniczne przypadki korzystnego stosowania hirudotherapy.

Książka „Medycyna naturopatyczna. Hiduroterapia i fizjologia życia” Kuplevskoyi L.A.  jest aktualna także dla osób chcących się leczyć lub leczyć innych pijawkami w warunkach domowych.

Nasza książka dokładnie zapozna was z tą najstarszą metodą leczenia, która dzięki swojej prostocie, bezpieczeństwie i efektywności staje się co raz bardziej popularna tak w Ukrainie jak i w innych krajach Europy, Izraelu, krajach WNP, państwach bałtyckich.

2000-y rok nazwany został „rokiem Pijawki” w USA.

W tej publikacji znajdziesz najbardziej praktyczne informacje na temat hirudoterapią.

Lidia Antonivna Kuplevska – dyrektor i naczelny lekarz z centrum medycznym Hirudoterapii we Lwowie. Centrum Medyczne Girudo-Med założono 15 lat temu i było jednym z pierwszych na Ukrainie i w Europie Zachodniej. Lidia Kuplevska ma wyższe wykształcenie medyczne, jest doktorem najwyższej kategorii, ukończyła Lwowski Uniwersytet Medyczny.

Przez 10 lat pracowała w zespole pogotowia ratunkowego. Uczestnik pierwszego rosyjskiego zjazdu hirudoterapeutów, terapeuta wisceralny, diagnosta medycyny chińskiej, fitoterapeuta. Organizator i autor kursów hirudoterapii w Warszawie, Przemyślu, Pradze, Bratysławie, Kiszyniowie, Tel Avivie.

 Autor książek o hirudoterapii wydanych w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim i czeskim.

Książka o pijawkach jest dobrze ilustrowana kolorowymi zdjęciami i schematami leczenia pijawkami, autorka Lidia Kuplevskaya, 196 stron, cena to 160 UAH.

Ta książka opisuje najważniejsze i kluczowe punkty praktycznej hirudoterapii.

Poznasz zasady przystawiania pijawek w profilaktyce i leczeniu chorób, zaprzeczy mitom o pijawkach, opisuje metody przystawiania pijawek w praktycznej medycynie, reakcje po przystawieniu, sformułuje wskazania i przeciwwskazania do hirudoterapii. …

Autor podaje konkretne kliniczne przypadki leczniczego stosowania hirudoteratpii.

Książka jest szczególnie ważna dla osób, które chcą leczyć się pijawkami w domu, i wprowadzi Cię w tę najstarszą metodę leczenia, która dzięki swojej prostocie, bezpieczeństwu i wydajności stała się ostatnio coraz popularniejsza na Ukrainie iw innych krajach europejskich, krajach WNP, państwach bałtyckich ..

W tej edycji znajdziesz najbardziej potrzebne praktyczne informacje na temat hirudoterapii. Przewodnik jest dobrze zilustrowany. Publikacja przeznaczona jest dla lekarzy różnych specjalności, zainteresowanych zagadnieniami hirudoterapii, studiowania hirudoterapii i leczenia pijawkami.

treść

  1. Historia hirudoterapii……………………………………………………………………………………62. Rodzaje pijawek ………………………………………………………………………………………………………83. Rozmnażanie pijawek leczniczych w warunkach sztucznych ……………………….104. Przechowywanie pijawek leczniczych ………………………………………………………………………185. Anatomia pijawki …………………………………………………………………………………………….206. Czym leczy pijawka……………………………………………………………………………………………..247. Krew i jej funkcje w organizmie …………………………………………………………………….288. Wchłaniający system krwi………………………………………………………………………..359. System limfatyczny…………………………………………………………………………………..3810. Naruszenie jakości krwi…………………………………………………………………………….4111. Co jest podstawą choroby?………………………………………………………………….5112. Od czego zacząć? Podstawy zdrowia……………………………………………………………………55

    13. Oczyszczenie organizmu – proste kroki do zdrowia………………………………………63

  2. Fitoterapia. Rośliny lecznicze, zasoby przyrody,produkty pszczelarskie, stosowane w hirudoterapii ………………………..6915. Dlaczego pijawka leczy tak wiele chorób? ………………………………………………….8416. Organizacja pracy w gabinecie hirudoterapeutycznym …………………………..8917. Informacja dla pacjenta przed procedurą …………………………………………….9118. Technika i metody przystawiania pijawek ……………………………………………………………..9519. Ogólne zasady leczenia………………………………………………………………………………9820. Reakcje po przystawieniu………………………………………………………………………………..10121. Komplikacje po hirudoterapii…………………………………………………………………10422. System energetyczny człowieka………………………………………………………………………………10623. Zalecenia i przeciwwskazania do wykorzystywania pijawek …….10824. Pijawka leczy…I. Choroby układu sercowo-naczyniowego• miażdżyca ……………………………………………………………………………………………….115• dławica piersiowa, ból serca ……………………………………………………………………………118• choroba hipertoniczna …………………………………………………………………………..119• choroba żylakowa, zakrzepowe zapalenie żył …………………..120• hemoroidy, pęknięcie odbytnicy …………………………………………………………..123II. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego

    • osteoporoza ………………………………………………………………………………………………125

  • przepuklina ……………………………………………………………………………..127• złamania kości, ubój, hemotomy po urazach …………………………………….131III. Choroby układu oddechowego• zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa …………………………………………………………………….131IV. Choroby ginekologiczne• łagodne nowotwory macicy i przydatków …………………………. ….133• mastopatia ………………………………………………………………………………………………….137• niepłodność, proces adhezji ……………………………………………………………………139V. Choroby urologiczne• gruczolak i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego ……………………………………………………………140• bezpłodność u mężczyzn…………………………………………………………………………………….142
  1. Choroby tarczycy• dysfunkcja tarczycy …………………………………………………………………………..145

    VII. Choroby wątroby

VIII. Choroby neurologiczne

  1. Alergiczne objawy, choroby skóry
  2. Choroby oczu• zapalenia …………………………………………………………………….155• jaskra ………………………………………………………………………………………………………156XI. Choroby laryngologiczne• nieżyt nosa ………………………………………………………………….157• choroby ucha ………………………………………………………………………………………….158XII. Choroby jamy ustnej …………………………………………………………………………..158XIII. Szczegóły leczenia pijawkami u dzieci………………………………………………….161XIV. Wykorzystanie pijawek w kosmetologii ………………………………………………………..16325. Opisanie stref, wykorzystywanych do przystawiania pijawek …………………………………16726. Praktyczne przykłady leczenia pijawkami…………………………………..184

    Literatura ………………………………………………………………………………………………………..190

Przegląd hirudoterapii żylaków

Do hirudoterapii używane są pijawki lecznicze pochodzące ze sterylnych hodowli w laboratoriach. Pijawki przystawia się na zdrowej, nieuszkodzonej skórze, w pobliżu miejsca leczenia.Lekarstwa na żylaki – przegląd składników. żylaki – Serce i krążenie. Leczenie żylaków nóg można prowadzić na co najmniej kilka sposobów.

Wskazania do hirudoterapii to umiejętność dobrania efektu działania Pooperacyjny krwiak w miejscu chirurgicznego usunięcia żylaków.Andrzej Pluciński HHP Gabinet Hirudoterapii gabinety znajdują się na Greenpoincie, Brooklynie, NY, oraz w Garfield, NJ, informacje i zamówienie wizyty – tel. (646) 460-4212.Hirudoterapia, Leczenie Pijawkami/ Poznań, Wrocław. Rejestracja 509122243. Zadzwoń.

TAJEMNICE HIRUDOTERAPII, żylaków, hemoroidów, Przegląd został przeprowadzony w oparciu o niektóre badania.Do hirudoterapii nadają się wyłącznie pijawki hodowlane w warunkach izolowanych, bez kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz żywione w sposób kontrolowany.

Pijawki lekarskie objęte są w przyrodzie ścisłą ochroną gatunkową, dlatego na ich hodowlę, sprzedaż i zakup potrzebne są specjalne zezwolenia.Zabiegi z ich udziałem noszą nazwę hirudoterapii i znajdują zastosowanie w leczeniu rozmaitych schorzeń, w tym hemoroidów, nerwic i żylaków.Przegląd.

Z ostatniej chwili; Pijawki wykorzystuje się również w leczeniu żylaków, hemoroidów, zakrzepicy, To naturalne uzupełnienie hirudoterapii.Hirudoterapia – medycyna naturalna EuroMedGrupaMedyczna. Loading oparzenia, ropienie goją się lepiej przy zastosowaniu hirudoterapii.Przegląd.

Z ostatniej chwili; Pijawki wykorzystuje się również w leczeniu żylaków, hemoroidów, zakrzepicy, To naturalne uzupełnienie hirudoterapii.Moja rodzina i znajomi korzystają z zabiegów hirudoterapii i również są zadowoleni. Odpowiedz. Bronisława napisał(a) 7 czerwca 2013 o 12:54.Dołącz do grupy osób, które już spróbowały i mogą potwierdzić bardzo pozytywny wpływ hirudoterapii na problemy zdrowotne. Zastosowanie terapii.

Kurs hirudoterapii – larwoterapii Nadciśnienie – pośrednie leczenie nadciśnienia z wykorzystaniem innych części ciała, np. przy leczeniu żylaków.

opinie na temat żylaków i pokrzyw »

masaż usuwa jakie tabletki mogę przyjmować z żylakami obrzęki stóp

Dzisiaj Pani znajoma jest ekspedientką w sklepie, jutro otwiera Gabinet Hirudoterapii i zaczyna ‘leczyć’ czasami bardzo ciężko chorych ludzi.Przystąpienie do leczenia żylaków odbytu poleca się w sytuacji, Pełny przegląd preparatów w leczeniu choroby hemoroidalnej można znaleźć.

Po zastosowaniu hirudoterapii, Kategoria: choroby układu krążenia | Tagi: nieoperacyjne leczenie żylaków, skuteczne leczenie żylaków.Osoby borykające się z problem żylaków zazwyczaj sięgają po środki farmaceutyczne, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii.Zapisz się na kurs hirudoterapii.

Zapisy na kursy odbywają się poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej parmed.pl.Przygotowanie i realizacja hirudoterapii 9. Wybór pijawek 10. Określenie miejsca przyłożenia pijawek i ich ilo 25. Leczenie żylaków.

W hirudoterapii stosowane są pijawki pochodzące wyłącznie z hodowli laboratoryjnej oraz posiadające świadectwo pochodzenia.Kurs hirudoterapii – larwoterapii Nadciśnienie – pośrednie leczenie nadciśnienia z wykorzystaniem innych części ciała, np. przy leczeniu żylaków.Gabinet hirudoterapii w Piotrkowie Tryb. Małgorzaty Ciszewskiej.

Leczenie pijawkami i odpowiednią dietą. Uznany terapeuta.Diagnostyka żylaków – czym jest PRÓBA znamy domowe sposoby, które pomogą pozbyć się uciążliwego pieczenia w przełyku! – PRZEGLĄD.LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW; hirudoterapii, POLSKI PRZEGLĄD CHIRURGICZNY.Zabieg ten miał przywrócić zakłóconą równowagę w ciele człowieka.

O popularności hirudoterapii świadczy fakt, Żylaków; Choroby wieńcowej.Przegląd Polski. Ogłoszenia. Oferty Pracy; Tylko w Niemczech jest ponad 745 gabinetów hirudoterapii, wypukłych żylaków. Stawialiśmy pijawki przez ponad.

Przebieg hirudoterapii. Pijawki przystawia się we wskazane miejsce na ciele pacjenta, pozwalając im na wkłucie się przy pomocy otworu gębowego. Zwierzęta posiadają po 3 szczęki, a w każdej znajduje się ok. 80-90 chitynowych zębów.

leczenie żylaków na godzinę »

bandaż żylakowaty z bandażem leczenie wczesnych żylaków elastycznym

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *