Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Natura zadbała o to, by kobiece ciało samo potrafiło skutecznie unikać infekcji pochwy. Trzeba tylko umieć mu w tym pomóc. Kluczem jest zadbanie o właściwą florę bakteryjną i dostęp powietrza w połączeniu z rozsądną higieną.

W pochwie bytują różne bakterie, które tworzą jej naturalną mikroflorę.

Bakterie kwasu mlekowego nadają wydzielinie kwaśny odczyn, w którym te szkodliwe giną. Kiedy jednak taki stan ulegnie zakłóceniu, np. pod wpływem stresu, który obniża odporność, po antybiotykoterapii czy z powodu niewłaściwej higieny, do głosu dochodzą mikroorganizmy powodujące infekcje pochwy. Można temu zapobiegać.

Warto poznać 6 możliwych przyczyn infekcji pochwy, by móc się przed nimi ustrzec.

Niewłaściwa higiena prostą drogą do infekcji

Panujeniesłuszny pogląd, że przed kąpielą na basenie czy np. w jeziorze trzeba zaaplikować tampon, nawet wtedy, gdy nie mamy miesiączki.

— Takie działanie ma jakoby zapobiegać wniknięciu do pochwy drobnoustrojów. Ale pochwa jest jak skóra, sama się oczyszcza.

Wydzielina w niej występująca ma za zadanie wiązać wszelkie niepożądane mikroby i wydalać je na zewnątrz — mówi dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog położnik. 

Podobnie zbyt częste mycie krocza mydłem oraz płukanie pochwy powodują zaburzenie mikroflory. W zasadzie dobrym rozwiązaniem jest podmywanie się samą wodą, co zmniejsza ryzyko podrażnień.

Godny polecenia jest też płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym.

Natomiast składniki chemiczne zawarte w intymnych dezodorantach oraz toaletowych mydłach do ciała mogą zmienić pH pochwy i podrażnić delikatną śluzówkę. 

Brak wentylacji

Pochwa i okolice intymne to miejsca, które lubią przewiew. — Kobietom ze skłonnością do infekcji pochwy zawsze zalecam takie ubranie, które zapewnia odpowiednie wietrzenie. A więc gdy pogoda pozwala, bawełnianą bieliznę i spódnicę — mówi ginekolog.

Jeśli założymy majtki uszyte ze sztucznego tworzywa, rajstopy, a na to spodnie — i przesiedzimy kilka godzin z nogą założoną na nogę — robimy prezent złej mikroflorze krocza. Brak dostępu powietrza, wilgotność i ciepło to przepis na rozwój infekcji pochwy.

Ważne jest także odpowiednie dobranie podpasek i tamponów, ale przede wszystkim wkładek higienicznych, które stosujemy najczęściej. — Dobrze byłoby ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum lub używać tych wysokiej jakości, pokrytych bawełną.

Godne polecenia są też wkładki z funkcją „oddychania” — mówi dr Marzena Mazurek. 

Zakażenia pochwy

Czasem nie unikniemy wizyty u lekarza. Nie można z tym zwlekać, kiedy pojawia się pieczenie, ból podczas współżycia oraz zmieniony kolor wydzieliny intymnej — ta prawidłowa jest przezroczysta lub o lekko mlecznym zabarwieniu i jednolitej konsystencji. Ma neutralny zapach.

Natomiast biała, grudkowata wydzielina, opuchnięcie warg sromowych i bardzo dokuczliwy ból okolicy pochwy świadczą najczęściej o zakażeniu grzybicą. Gdy pojawia się kolor żółty lub zielony, czujemy świąd, odczuwamy ból podczas siusiania, można sądzić, że to infekcja z udziałem rzęsistka.

Gdy jednak wydzielina jest lekkiej konsystencji, o popielatej barwie i do tego stwierdzamy rybi zapach — szczególnie po uprawianiu seksu — to prawdopodobnie zakażenie bakteryjne. By wyleczyć wymienione dolegliwości, zazwyczaj trzeba przez określony czas stosować globulki z antybiotykiem lub środkiem przeciwgrzybicznym.

— Po wyleczeniu polecam pacjentkom stosowanie preparatów z bakteriami kwasu mlekowego, by odbudować intymną mikroflorę – mówi dr Marzena Mazurek. 

Infekcje pochwy wynikiem złych nawyków

Teoretycznie to wiemy, ale warto przypomnieć kilka podstawowych zasad.

Po myciu osuszajmy miejsca intymne papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną. Używajmy ich zamiast ręcznika frotté, który pewnie nie jest prany codziennie. Wilgotny ręcznik to dobre mieszkanie dla drobnoustrojów.

Lepiej też nie siadać na sedesie w miejscach publicznych. Choć wbrew pozorom nowoczesne publiczne toalety, jak np. te na Dworcu Centralnym w Warszawie, mają system samozmieniających się sterylnych nakładek i są bezpieczne.

Gdy nie mamy pewności, lepiej w obcym miejscu użyć własnej podkładki.

Seks może powodować infekcje

Współżycie niesie ze sobą ryzyko infekcji. Bez zbędnej pruderii — chodzi po prostu o wymianę flory bakteryjnej partnerów, szczególnie w nowym związku lub po dłuższej przerwie we współżyciu.

— Mężczyźni mają tak skonstruowane narządy płciowe, że o wiele łatwiej im uniknąć infekcji. Umycie penisa i staranne osuszenie w zasadzie w zupełności wystarcza. Natomiast u kobiet jest z tym o wiele trudniej.

 Problemem może być na przykład zakażenie cewki moczowej, które pojawia się po intensywnym współżyciu. Bierze się ono stąd, że partner przenosi penisem bakterie Escherichia coli żyjące zwykle w okolicach odbytu do okolic cewki.

Pojawia się ból przy oddawaniu moczu, pieczenie (często w parze z infekcją pochwy). Dlatego mądrze byłoby po współżyciu po prostu oddać mocz u, bo jest on jałowy z natury i zmyje wszelkie ewentualne drobnoustroje. 

Drażniące substancje

Coraz więcej osób skarży się, że źle toleruje wszechobecne syntetyczne dodatki do kosmetyków czy leków. Dr Marzena Mazurek potwierdza, że w zapobieganiu występowania infekcji pochwy bardzo korzystnie działa zakwaszanie okolic intymnych.

Dobrze jest mieć na wszelki wypadek krem dopochwowy o kwaśnym pH (zawierający m.in. kwas cytrynowy). Wspiera leczenie infekcji i działa ochronnie podczas korzystania z basenu, kąpieli w morzu itp.

Z kolei przy niewielkim podrażnieniu okolic intymnych korzystne będzie przemywanie się naparem ziołowym z kory dębu, koszyczka rumianku, krwawnika czy kwiatu nagietka, które mają działanie antyseptyczne i ściągające.

Jeszcze do niedawna po leczeniu antybiotykami polecano przemywanie krocza kefirem (zawiera bakterie mlekowe). Jednak dziś mamy do dyspozycji wiele preparatów z probiotykami intymnej flory bakteryjnej, które są inne niż te w produktach mlecznych.

 Dodatkowo przy jakimkolwiek uczuciu dyskomfortu czy podrażnienia warto zastosować np. żel lub krem zawierający zbawienne bakterie lub zaaplikować globulki. A na kłopoty z drogami moczowymi dobra jest żurawina i jej napary.

Działanie żurawiny polega na tym, że zawiera ona związki, które zmniejszają przyczepność bakterii E.coli do ścian błon śluzowych pęcherza. To nie wszystko — substancje zawarte w żurawinie amerykańskiej zapobiegają także namnażaniu się bakterii. Żurawina prowokuje również do oddawania moczu, co dodatkowo eliminuje bakterie. W ten sposób, między innymi, leczy się infekcje układu moczowego. Trzeba tylko pamiętać o jednoczesnym nawadnianiu się, by przepłukać drogi moczowe.

wróć do bloga czytaj kolejny

  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? tabletka 10.66 zł
  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? antykoncepcja 7.99 zł
  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? żel, świąd, upławy, pieczenie, infekcja 45.99 zł
  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? antykoncepcja 39.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? Dlaczego tak wiele osób nie potrafi skutecznie schudnąć? Być może popełniają podstawowe błędy? Tylko zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z aktywnością fizyczną i rozsądnym podejściem do walki z nadwagą dają szansę na sukces — i życie w stylu fit, a nie fat.
  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? Masz wątpliwości, czym mogą się różnić te dwie infekcje? Zastanów się nad intensywnością objawów. Z przeziębieniem, mówiąc wprost, da się żyć. Grypa kładzie do łóżka największych twardzieli. I dobrze, bo to poważna choroba. Co jeszcze odróżnia przeziębienie i grypę? Jak sobie pomóc?
  • Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? To wielki dzień w życiu całej rodziny, gdy nowo przybyły potomek pierwszy raz będzie zabrany na spacer. Mamy wątpliwości: po ilu dniach od porodu jest to możliwe? Jak postępować zimą? Jak sprawdzić, czy dziecko ma zapewniony komfort cieplny? Oto kilka porad.
  • Z kokosa, orzechów, pestek, polskich chwastów czy egzotycznych roślin. Zapanowała moda na olejki pielęgnacyjne. I bardzo dobrze, bo mają tak szerokie działanie, że nadają się dla każdego typu cery. I do tego nie zawierają chemii i sztucznych dodatków. Jak właściwie je stosować?
  • Z tą chorobą trzeba się… zaprzyjaźnić. AZS wymaga cierpliwości i konsekwencji w pielęgnacji. Kto tak postępuje – może liczyć, że atopowe zapalenie skóry nie będzie uciążliwe, a objawy się wyciszą.
  • Pierwsze dziecko witamy nie tylko z radością, ale też ze strachem przed nowym wyzwaniem. Zastanawiasz się, jak karmić piersią? Instynktownie, na luzie, bez lęku. A jeśli wszystko zawiedzie, zawsze można spróbować sprawdzonych sposobów lub poradzić się specjalisty.
  • Niedobór potasu może powodować kołatanie serca i drżenie mięśni. Jednak częściej grozi nam nadmiar tego pierwiastka. Co ciekawe, zwykle objawia się bardzo podobnie. Dlatego nie wolno ryzykować. Trzeba badać poziom potasu we krwi, zanim sięgniemy po tabletki. 

Infekcje intymne: rzęsistkowica, grzybica, chlamydioza, waginoza, opryszczka

Infekcja intymna daje charakterystyczne objawy – to między innymi świąd, pieczenie okolic intymnych, upławy, ból przy stosunku. To może być chlamydioza, grzybica, rzęsistkowica, waginoza czy opryszczka narządów płciowych. Wystarczy spadek formy, by wykorzystały to mikroby wywołujące intymne zakażenia. Jakie są najczęstsze infekcje intymne i jak sobie z nimi poradzić?

You might be interested:  Kiedy Katar Przestaje Zarazac?

Infekcje intymne dają podobne objawy – najczęściej jest to swędzenie, pieczenie w okolicach intymnych, a także charakterystyczne upławy, niekiedy również ból w trakcie stosunku.

To jednak nieprawda, że każda infekcja intymna wymaga identycznego postępowania.

Niektóre infekcje intymne wywoływane są przez bakterie, inne zaś przez wirusy lub drożdżaki, dlatego leczy się je zupełnie inaczej.

Sama nie będziesz w stanie ocenić typu infekcji intymnej –  może to zrobić jedynie lekarz, zarówno na podstawie objawów, jak i wyników określonych badań, jeśli uzna, że są one potrzebne. Mimo to warto wiedzieć, jakie są najczęstsze infekcje intymne i jakie dają objawy, a także jak się je leczy.

Spis treści

Infekcja intymna: rzęsistkowica

Przyczyną rzęsistkowicy jest pierwotniak – rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), którym można zarazić się podczas stosunku płciowego (bez użycia prezerwatywy) z osobą chorą, ale też przez wspólne używanie ręczników, przyborów do mycia. Rzęsistek lubi także bytować w publicznych toaletach, na basenach, w saunach.

Objawy rzęsistkowicy: Upławy – wydzielina z pochwy jest obfita, pienista, o barwie żółtej lub zielonkawej i nieprzyjemnym zapachu. Zwykle towarzyszy jej świąd i podrażnienie okolic intymnych oraz bolesność podczas współżycia.

Leczenie rzęsistkowicy: Ginekolog pobierze wymaz z pochwy, by stwierdzić przyczynę zakażenia. Niekiedy dodatkowo kieruje też na badanie moczu. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia, konieczna będzie kuracja (również twojego partnera, nawet jeśli nie ma on objawów). Taka kuracja trwa ok. tygodnia, choć lekarz może również przepisać ci preparat do jednorazowego zastosowania.

UWAGA: Choroby nie wolno lekceważyć, bo może powodować różne powikłania (np. przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie pęcherza), a nawet niepłodność. Zakażenie w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu.

Infekcja intymna: waginoza bakteryjna

To inaczej bakteryjne zakażenie pochwy. Infekcję wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych (m.in. Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis), które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu (np. na skutek stresu).

Zachorowaniom sprzyja też posiadanie wielu partnerów seksualnych, stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, zmiany hormonalne związane z menopauzą, ciąża, niedostateczna higiena okolic intymnych.

Objawy waginozy: Czasami występuje pieczenie okolic intymnych. Wydzielina z pochwy zwykle jest biaława i wodnista, o intensywnym rybim zapachu. Ale u ponad połowy kobiet nie występują żadne dolegliwości.

Leczenie waginozy: Żeby rozpoznać bakteryjne zakażenie pochwy, lekarz musi wykonać dokładne badania (m.in. test oceniający pH, test zapachowy, badanie mikroskopowe).

W leczeniu stosuje się środki doustne lub dopochwowe zawierające klindamycynę i metronidazol. Kuracja trwa zwykle do 7 dni.

Nie wolno jej przerywać, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, bo niewyleczona infekcja może przejść w stan przewlekły.

UWAGA: Zaniedbanie leczenia może powodować komplikacje, np. przewlekłe zapalenie pochwy, stan zapalny gruczołów Bartholina, zapalenie przydatków lub błony śluzowej macicy. Infekcji nie wolno ignorować w ciąży, bo może grozić przedwczesnym porodem.

Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Oktaseptal® to produkt leczniczy o szerokim spektrum działania, który posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.

Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np.

w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.).

Oktaseptal® można stosować w obrębie jamy ustnej, żeńskich i męskich narządów płciowych, odbytu, a także u niemowląt, np. do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Oktaseptal® nie szczypie, dlatego polecany jest do stosowania u dzieci i niemowląt.

Infekcja intymna: grzybica

Nazywana jest też drożdżycą i kandydozą. Chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Ich obecność na skórze i błonach śluzowych zdrowego człowieka jest zjawiskiem normalnym. Problemy pojawiają się, gdy spada odporność organizmu – to daje zielone światło grzybom.

Zakażeniom sprzyja stosowanie antybiotyków (niszczą nie tylko złe, ale też dobre bakterie) i leków immunosupresyjnych.

Przyczyną kłopotów może być noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny, a także obcisłych dżinsów, bo powodują przegrzanie okolic intymnych i nadmierną wilgotność, którą uwielbiają grzyby.

Chorobą można zarazić się też na basenie, w saunie czy szatni fitness klubu, a także używając ręcznika czy przyborów toaletowych osoby zakażonej. Grzybica częściej dokucza osobom chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży.

Objawy grzybicy: Najczęściej występuje dokuczliwy świąd albo pieczenie okolic intymnych, bolesność przy oddawaniu moczu lub współżyciu płciowym. Wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte. Pojawiają się bezwonne, grudkowate upławy, wyglądem przypominające biały ser.

Leczenie grzybicy: Podczas badania ginekologicznego lekarz pobierze wymaz z pochwy. W leczeniu stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów, tabletek lub kapsułek dopochwowych. Taka terapia trwa od kilku dni do 2 tygodni. Często wraz z leczeniem miejscowym lekarz zaleca środki doustne (np. z ketokonazolem). Jeśli współżyjesz, leczyć musi się również twój partner. 

UWAGA: Grzybica lubi powracać, zwłaszcza jeśli jest niedoleczona lub niewłaściwie leczona. Zwykle wtedy infekcje są znacznie silniejsze i trudniej je pokonać.

Infekcja intymna: chlamydioza

Wywołuje ją bakteria – Chlamydia trachomatis, którą można zarazić się w czasie współżycia płciowego bez zabezpieczenia. Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko wystąpienia infekcji.

Objawy chlamydiozy: Najczęściej choroba przebiega bez dolegliwości. Czasem występują nietypowe upławy lub pieczenie podczas oddawania moczu. Jeśli infekcja rozprzestrzenia się z szyjki macicy na jajowody, mogą występować bóle podbrzusza i podczas stosunku płciowego lub krwawienia między miesiączkami.

Leczenie chlamydiozy: Aby stwierdzić zakażenie, pobiera się wymaz z szyjki macicy. Chlamydiozę leczy się środkami zawierającymi azytromycynę (jednorazowa dawka) lub doksycyklinę (tygodniowa kuracja). Leczenie powinno objąć również partnera. Do momentu zakończenia terapii należy powstrzymać się od współżycia.

UWAGA: Nieleczona choroba może powodować przewlekłe stany zapalne dróg rodnych, które prowadzą do uszkodzenia jajowodów, a w konsekwencji do niepłodności.

Infekcja intymna: opryszczka narządów płciowych

Tę bardzo zaraźliwą infekcję wywołuje wirus Herpes simplex typu 2 (Herpes simplex typu 1 powoduje opryszczkę wargową), który jest przenoszony drogą płciową. Nie zawsze po zakażeniu dochodzi do rozwoju objawów, bo wirus czeka na sprzyjające warunki, by się uaktywnić. Dzieje się to w momencie osłabienia organizmu, np. gdy się przeziębimy, przegrzejemy, jesteśmy zestresowane. 

Objawy opryszczki narządów płciowych: Pojawiają się kilka dni po stosunku. Na błonie śluzowej narządów płciowych (również wewnątrz ciała) i w okolicy odbytu najpierw występuje zaczerwienienie i obrzmienie, któremu towarzyszy świąd i pieczenie.

Wkrótce powstają liczne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Gdy pękają, tworzą się bolesne ranki, a potem strupki. Często powiększone są węzły chłonne w pachwinach, mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy.

Objawy ustępują zwykle po kilkunastu dniach, ale wirus pozostaje w organizmie i przechodzi w stan uśpienia (czeka na sprzyjające warunki do rozwoju).

Leczenie opryszczki narządów płciowych: Stosuje się doustnie lub miejscowo leki przeciwwirusowe z acyklowirem i jego pochodnymi, które łagodzą objawy i zmniejszają ryzyko nawrotów choroby.

UWAGA: Leczenie jest ważne zwłaszcza u ciężarnych – zaniedbanie go może powodować ciężkie powikłania u płodu w zaawansowanej ciąży.

Infekcja intymna: jak jej zapobiec?

By zapobiec infekcji intymnej:

  1. Myj okolice intymne 2 razy dziennie, stosując płyn do higieny intymnej o neutralnym pH (5,5).
  2. Do mycia wrażliwych miejsc nie używaj gąbek ani myjek, bo są siedliskiem bakterii i grzybów.
  3. Strefę V osuszaj osobnym ręcznikiem (należy go często zmieniać) albo chusteczkami higienicznymi.
  4. Nie używaj pożyczonych ręczników ani przyborów toaletowych, nie użyczaj nikomu swoich.
  5. Zrezygnuj z długich, gorących kąpieli z dodatkiem aromatyzowanych płynów lub olejków na rzecz prysznica.
  6. Noś bielizną z włókien zapewniających dobrą cyrkulację powietrza – bawełny, jedwabiu lub wykonaną z nowoczesnych „oddychających” tkanin.
  7. Zrezygnuj z obcisłych dżinsów i spodni ze sztucznych materiałów.
  8. Zachowaj ostrożność w szatniach, na basenie, w saunie – gdy siadasz na ławce czy brzegu basenu, najpierw podłóż sobie ręcznik, ale potem się nim nie wycieraj.
  9. Korzystając z publicznych toalet, używaj jednorazowych podkładek higienicznych.
  10. Jeśli nie masz stałego partnera, zawsze zabezpieczaj się prezerwatywą.
  11. Po współżyciu zrób siusiu i umyj okolice intymne (zmniejszysz nie tylko ryzyko infekcji dróg rodnych, ale także układu moczowego). 
  12. W trakcie kuracji antybiotykowej i po niej stosuj preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, aby utrzymać prawidłową mikroflorę pochwy.

OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Oktaseptal działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.

You might be interested:  Jak Wyleczyc Katar Domowymi Sposobami?

Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.

): do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych; do dezynfekcji jamy ustnej, np.

przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej; przy opracowywaniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych; przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych; przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskich i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia; przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii); przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu; przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego; przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu leczniczego Oktaseptal nie należy stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa.

miesięcznik “Zdrowie”

Przyczyny infekcji intymnych

Infekcje intymne to jedna z najczęstszych kobiecych przypadłości. Swędzenie, pieczenie w miejscu intymnym, upławy i bóle przy oddawaniu moczu, to najczęstsze objawy zakażeń intymnych. Niestety wiele z zakażeń intymnych nawraca – nawet do 40% w ciągu roku od wystąpienia pierwszej infekcji. Zobacz jakie są przyczyny i jak pożegnać się z zakażeniami pochwy ciesząc się dobrym zdrowiem.

Skąd biorą się infekcje intymne?

Pochwa zdrowej kobiety w naturalnym środowisku zawiera ogromną ilość bakterii – ich szacowana ilość to ok. 95% ekosystemu pochwy. Te bakterie to dobroczynne Lactobacillus, znane bliżej jako pałeczki kwasu mlekowego.
Kwas mlekowy obniża poziom pH pochwy na kwaśny, który jest naturalnym odczynem kobiecej pochwy.

Pałeczki kwasu mlekowego dbają o równowagę flory bakteryjnej pochwy, co ma ogromny wpływ na odporność na infekcje pochwy.

Problem pojawia się więc wtedy, gdy z różnych względów zaczyna brakować Lactobacillus wtedy zaczynają dominować chorobotwórcze grzyby i bakterie (niewielka ich ilość jest zwykle w naszym organizmie niegroźna ponieważ Lactobacillus sobie z nimi radzą).

Co doprowadza do zmniejszenia ilości Lactobacillus w pochwie?

    • przyjmowanie antybiotyków doustnych i dopochwowych
    • ciąża i połóg – osłabienie układu odpornościowego
    • menopauza – spada poziom estrogenu, a w związku z tym w organizmie jest mniej Lactobacillus
    • zbyt intensywne życie seksualne (sperma podnosi pH i wypłukuje Lactobacillus)
    • wielu partnerów seksualnych
    • złe nawyki higieniczne
    • nieodpowiednie kosmetyki do higieny intymnej
    • irygacje pochwy
    • choroby, np. Cukrzyca
    • stres
    • zła dieta
    • tabletki antykoncepcyjne – zaburzają poziom estrogenów w organizmie kobiety

Osobnym problemem są nawracające infekcje intymne – w tym przypadku oprócz leczenia ważna jest również zmiana nawyków higienicznych, suplementacji oraz odżywiania.

Budowa anatomiczna kobiet i bliskie sąsiedztwo pochwy i odbytu nie ułatwia pokonania problemu nawracających infekcji intymnych, ponieważ w jelitach jest rezerwuar bakterii i grzybów, które jeśli przejdą do pochwy i namnożą się spowodują zakażenie.

Sprawdź: Jak rozpoznać infekcje intymne?

Jak skutecznie zapobiegać infekcjom intymnym?

Dobre efekty daje stosowanie 4 zasady piramidy zdrowia intymnego: koncepcji pełnej ochrony i leczenia zakażeń pochwy.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na:

    • Irygacje pochwy. Dawniej uważało się, że płukanki przynoszą efekt. Dzisiejsze badania pokazują, że w ten sposób możemy wypłukać nie tylko szkodliwe drobnoustroje, ale również wartościowe bakterie Lactobacillus. Bakterie te tworzą obronną tarczę w śluzówce przed grzybami i bakteriami. Dlatego najlepiej zaprzestać irygacji.
    • Mycie okolic sromu jeden – dwa razy dziennie (od przodu do tyłu) – nie za często. Wyjątek może stanowić podmywanie się w czasie miesiączki, kiedy okolice intymne wymagają częstszego oczyszczania i odświeżenia. Warto zrezygnować z gąbki lub myjki, ponieważ mogą być siedliskiem patogennych drobnoustrojów.
    • Unikanie gorących kąpieli i częstego używania tamponów, ponieważ zmieniają mikroflorę pochwy.
    • Dbać o odpowiednie nawilżenie i pielęgnacje, miejscowo można zastosować nawilżające żele o niskim pH (np. żel prOVag®).
    • W przypadku każdej antybiotykoterapii należy pamiętać o dobrym probiotyku, który ochroni układ pokarmowy i moczowo-płciowy (np. prOVag®). Dla zdrowia intymnego konieczne jest odbudowanie naturalnej mikroflory układu pokarmowego i pochwy oraz wzmocnienie odporności – aż 50% kobiet po antybiotykoterapii ma problemy intymne.
    • Przy pierwszych objawach infekcji intymnej (swędzenie, pieczenie, ból) należy zastosować sprawdzony probiotyk (np. inVag®) i/lub żel łagodzący stan zapalny i udać się do ginekologa.

Przeczytaj: Jak kompleksowo dbać o zdrowie intymne?

Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Jakie są przyczyny nawracających infekcji intymnych?

Kobiecość to piękno, wymagające trudu by je zachować. Zmiana nawyków higienicznych i wiedza na temat działania leków i probiotyków może bardzo pomóc w zwalczeniu nawracających infekcji pochwy.

Najczęściej infekcje powracają u tych pań, które:

    • są w ciąży lub połogu
    • przechodzą menopauzę
    • stosują długotrwałą antybiotykoterapię
    • mają obniżoną odporność

Kobiety w ciąży i w momencie menopauzy łączy jedno – zmniejsza się ich poziom estrogenów, a środowisko pochwy staje się bardziej zasadowe niż kwaśne.

Ilość Lactobacillus drastycznie się zmniejsza, pojawia się uczucie zmęczenia i dokuczają objawy nawracających infekcji intymnych.
Przyczyny powracających infekcji intymnych u młodych dziewczyn w okresie pokwitania to m. in.

mniejsza ilość Lactobacillus ze względu na hormony. Jeśli dołożymy do tego wczesną inicjację seksualną, złe nawyki higieniczne (np. używanie tamponów i niedobranych kosmetyków do higieny intymnej) i niezdrowe jedzenie zwiększamy ryzyko problemów intymnych.

Zawsze należy brać pod uwagę najważniejszą przyczynę czyli zaburzenie równowagi ochronnej mikroflory pochwy. Jeśli ją wzmocnimy mamy większą szansę na zachowanie zdrowia intymnego.

Jak skutecznie zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym?

W profilaktyce nawracających infekcji intymnych warto zadbać w pierwszej kolejności o używanie dobrej jakości preparatów do mycia sromu, które nie zniszczą naturalnej mikroflory. Emulsja prOVag® oczyszcza, pielęgnuje i ochrania śluzówkę okolic intymnych.

Emulsję prOVag® warto stosować zarówno podczas nawracających infekcji intymnych, jak i na co dzień w przypadku zdrowych kobiet. Działa wspomagająco przy nawrotach infekcji intymnych, likwidując jednocześnie przyczyny zakażeń intymnych. Składniki myjące i aktywne są naturalnego pochodzenia i są wyjątkowo delikatne.

W przypadku nawracających infekcji intymnych, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca podanie Lactobacillus lub ich metabolitów dwiema lub trzema drogami a zatem doustnie, dopochwowo i bezpośrednio na okolice intymne.

Najważniejsze wydaje się być przywrócenie równowagi mikroflory w układzie pokarmowym i moczowo – płciowym – czyli uzupełnienie niedoborów Lactobacillus, które pełnią funkcję ochronne.

Jak pokazują badania jeśli w układzie pokarmowym i pochwie obecne są właściwe Lactobacillus aż u 95% kobiet nie obserwuje się bakteryjnego stanu zapalnego pochwy (Antonio 2019).

Zatem kolejnym krokiem by zapobiec nawracającym infekcją intymnym jest stosowanie produktów pomagających odbudować mikroflorę (w pochwie – inVag®, w układzie pokarmowym i rozrodczym – prOVag®, okolice intymne – prOVag® żel).
Preparaty PrOVag® i InVag® zawierają duże dawki dobroczynnych bakterii Lactobacillus, aż trzy polskie szczepy dopasowane do kobiet z naszej populacji. Preparaty są doskonale przebadane.
Dołącz do Twoich zasad również stosowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminy z grupy B, C, używaj mniej cukrów, więcej warzyw i dużo wody.

Uwierz w to, że pozbędziesz się infekcji! To możliwe.

Przeczytaj więcej o profilaktyce infekcji intymnych

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko lekarz może postawić diagnozę. Porady zawarte w artykule nie zastąpią wizyty u lekarza!

Zakażenia okolic intymnych – co należy o nich wiedzieć?

Bakteryjne zapalenie pochwy i kandydoza to najczęściej zakażenia dróg rodnych występujące u kobiet. Jak je rozpoznać i leczyć?

Zakażenia intymne to dość duży problem kobiet.

– Niemal co druga pacjentka wśród najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłasza się do gabinetu lekarza ginekologa, wymienia ból, pieczenie i zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy.

Co trzecia kobieta raz w roku leczy się z powodu zakażeń, a praktycznie każda raz w życiu odczuje nieprzyjemne dolegliwości, które im towarzyszą – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog.

Przyczynami tych dolegliwości są najczęściej zapalenia pochwy i sromu. Wywołane są one chorobotwórczymi bakteriami, grzybami lub pierwotniakami.

1. Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje intymne bardzo często związane są ze współżyciem, szczególnie jeśli dotyczy ono nowych partnerów lub gdy aktywność seksualna jest bardzo duża – wyjaśnia dr Południewski.

Dzieje się tak, ponieważ podczas stosunku dochodzi pomiędzy partnerami do „wymiany” flory bakteryjnej. – Najczęściej mamy do czynienia z zakażeniami grzybiczymi Candida oraz z zakażeniami bakteryjnymi florą jelita: E. coli i Enterobacter.

Te infekcje dość łatwo można odróżnić na podstawie objawów – precyzuje Południewski.

You might be interested:  Krwinkomocz – co oznacza mocz z krwią i krwinki w moczu?

2. Czy można zapobiec zakażeniu?

Przede wszystkim należy dbać, by środowisko biologiczne okolic intymnych funkcjonowało prawidłowo.

– Jego równowagę zapewniają: stała temperatura, wilgotność, odpowiednie pH, zawartość cukrów w śluzie – wylicza Południewski. Jeśli utrzymamy taki stan pochwy, namnożą się w niej pałeczki Lactobacillus.

Dzięki wytwarzanemu kwasowi mlekowemu, który obniża pH, obronią one pochwę przed niechcianymi drobnoustrojami.

By utrzymać okolice intymne w dobrym stanie i zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji, warto stosować preparaty, które zawierają substancje pomocne w utrzymaniu właściwego poziomu równowagi kwasowo-zasadowej. Mowa tutaj o kwasie mlekowym i kwasie laktiobionowym. Można również stosować probiotyki oraz kosmetyki, których celem jest zmniejszenie świądu i nawilżenie okolic intymnych.

3. Najczęstsze infekcje okolic intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy (bacterial vaginosis) to, jak sama nazwa wskazuje, infekcja bakteryjna. Najczęściej objawia się dużą ilością szaro-mlecznej lub żółtawej wydzieliny.

Ma ona rozwodnioną konsystencję. Przy takim zakażeniu kobieta odczuwa także ból i pieczenie, towarzyszą im upławy oraz zaczerwienienie.

Charakterystyczny dla tej infekcji jest także rybi, gnilny i dość nieprzyjemny zapach.

Leczenie bakterii odbywa się przez podanie specjalnego antybiotyku. Dlatego, aby podjąć kurację, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który przepisze leki.

W przypadku wystąpienia infekcji grzybiczej wywoływanej przez grzyby z gatunku Candida albicans pierwszymi objawami będą: upławy, świąd, zaczerwienienie, niewielka ilość białej wydzieliny o konsystencji serowatej, która może również zawierać grudki.

Co sprzyja infekcjom intymnym? Nie tylko basen i ciasna bielizna

Infekcje intymne to problem wielu kobiet. Pierwsze kłopoty ze zdrowiem okolicy intymnej mogą pojawić się już u młodych dziewcząt; zakażenia okolicy intymnej drożdżakami oraz bakteriami mają tendencję do nawracania, dlatego dowiedz się, co sprzyja infekcjom intymnym i jak uniknąć tego nieprzyjemnego problemu.

Częste wizyty na basenie i noszenie ciasnej, nieprzewiewnej bielizny oraz odzieży ze sztucznych włókien to nie jedyne przyczyny infekcji intymnych.

Ten kobiecy problem może być powodowany także innymi czynnikami, których często nie bierzemy pod uwagę, szukając „winowajcy” nawracających upławów, świądu oraz pieczenia sromu.

Jak uchronić się przed infekcjami intymnymi i na co zwrócić szczególną uwagę?

Upławy, świąd, pieczenie podczas oddawania moczu…

Upławy, świąd i pieczenie podczas oddawania moczu to typowe objawy infekcji intymnej. Śluzówka pochwy jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia oraz łatwo ulega przesuszeniu w wyniku stosowania nieprawidłowo dobranych kosmetyków do higieny intymnej, więc jest szczególnie podatna na różnego rodzaju zakażenia.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje infekcji intymnych u kobiet, czyli zakażenia o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym; może się też zdarzyć, że nieprzyjemne objawy powoduje zakażenie mieszane, czyli o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Niezależnie od przyczyny infekcje intymne zawsze wymagają leczenia.

Początkowo może być to leczenie za pomocą dostępnych bez recepty środków o działaniu przywracającym naturalne, kwaśne pH pochwy, jednak wizyta u ginekologa w celu określenia podłoża zakażenia i jego przyczyny jest nieunikniona. Nieleczone infekcje intymne mogą spowodować poważne problemy zdrowotne i doprowadzić m.in. do infekcji pęcherza oraz nerek.

Ważne: ustąpienie objawów po zastosowaniu np. tabletek dopochwowych bez recepty nie musi oznaczać wyleczenia infekcji.

Infekcje intymne – przyczyny

Na rozwój infekcji intymnych mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jedną z częstych przyczyn pojawiania się upławów, świądu oraz pieczenia jest nieprawidłowa higiena intymna kobiet.

Kluczowe znaczenie dla zdrowia okolicy intymnej ma nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków myjących, ale także prawidłowy sposób podmywania się. U wielu kobiet infekcje intymne związane są też z przewlekłym stanem zapalnym, który powodują odczyny alergiczne.

Mogą być one wywołane stosowaniem niektórych środków piorących i zmiękczających tkaniny, a także stosowaniem zapachowego papieru toaletowego i wkładek higienicznych. Bardzo ważny jest też ogólny stan zdrowia, który wpływa zarówno na zdrowie śluzówki pochwy, jak i funkcjonowanie układu immunologicznego.

W zdecydowanej większości przypadków infekcja intymna jest skutkiem działania kilku czynników np. nieodpowiednio skomponowanej diety, osłabienia organizmu i zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Co sprzyja infekcjom intymnym? 4 czynniki, o których często zapominamy

1. Nieprawidłowo skomponowana dieta

Stosowana dieta ma ogromny wpływ na zdrowie intymne. Jest niezwykle ważna nie tylko dla zachowania płodności i prawidłowych funkcji seksualnych, ale także pozwala skutecznie przeciwdziałać rozwojowi infekcji intymnych o podłożu grzybiczym.

Grzybica pochwy jest bardzo często powiązana ze sposobem odżywiania i dotyka w szczególności kobiety, których codzienny jadłospis opiera się na produktach wysoko przetworzonych oraz bogatych w cukry proste.

O zdrowym odżywianiu musimy pamiętać nie tylko, gdy chcemy cieszyć się idealną sylwetką, ale także dobrym zdrowiem, które zależy od tego, co kładziemy na talerzu. W przypadku nawracających infekcji intymnych zmiana diety jest koniecznością i powinna ona uwzględniać całkowitą rezygnację m.in.

z fast-foodów i innej żywności wysoko przetworzonej, napojów gazowanych, białej mąki, słodyczy i innych źródeł węglowodanów prostych oraz serów żółtych i serów pleśniowych.

2. Stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków do higieny intymnej

Okolice intymne należy myć jedynie wolnymi od chemicznych dodatków kosmetykami o odpowiednim pH. Zwykłe mydło lub żel pod prysznic nie są dobrym wyborem, a ich stosowanie może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej o podłożu grzybiczym oraz powodować odczyny alergiczne.

3. Nieprawidłowy sposób podmywania się

Już małe dziewczynki należy uczyć, aby podmywały się zawsze w kierunku od cewki moczowej do odbytu.

Zapominając o tej zasadzie, przenosimy szkodliwe bakterie i inne drobnoustroje z okolicy odbytu i ułatwiamy ich wnikanie do wnętrza pochwy oraz pęcherza i nerek.

Skutkiem nieprawidłowego podmywania się może być bakteryjne zapalenie pochwy, grzybica pochwy oraz zapalenie pęcherza, które bardzo często powoduje bakteria E.coli.

4. Przenoszenie drobnoustrojów z innych partii ciała

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja infekcjom intymnym, jest korzystanie z tego samego ręcznika do wycierania ciała i okolicy intymnej. Za pomocą ręcznika możemy przenieść bakterie i grzyby np. ze stóp i doprowadzić do zakażenia pochwy. Warto pamiętać o tym, aby nigdy nie kłaść ręcznika, którym wycieramy ciało np.

na podłodze basenowej szatni i łazienki w hotelu; powinniśmy też używać osobnego ręcznika do osuszania okolic intymnych. Kobiety, którym szczególnie często przytrafiają się infekcje pochwy, powinny osuszać okolice intymne jednorazowymi ręcznikami papierowymi.

Siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów są też stosowane do mycia ciała gąbki kąpielowe, z których lepiej zrezygnować w trosce o zdrowie skóry.

Źródło: Zdrowie WPROST.pl

Przyczyny infekcji intymnych – wszystko co powinien powiedzieć Ci Twój ginekolog

Infekcje intymne to coś z czym każda kobieta, przynajmniej raz w życiu miała problem. Ich najczęstsze objawy to dyskomfort, pieczenie, świąd i upławy, a czasami ból przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku płciowego.

Niektóre rodzaje infekcji intymnych „lubią” nawracać – szacuje się, że nawet 40% zakażeń daje o sobie po raz kolejny znać, w ciągu roku od wystąpienia pierwszych objawów.

Dowiedz się co może być ich przyczyną i jak powinna wyglądać profilaktyka zdrowej kobiety.

Czym jest infekcja intymna? W pochwie kobiety żyją miliony dobroczynnych bakterii m.in. pałeczek kwasu mlekowego (lactobacillus).

Ich obecność pozytywnie wpływa na florę bakteryjną miejsc intymnych, a dodatkowo pałeczki dbają o ich kwaśny odczyn. To wszystko wpływa na kobiecą odporność na wszelkiego rodzaju zakażenia intymne.

W momencie, gdy pałeczek z jakiegoś powodu zaczyna brakować – mamy do czynienia z infekcją intymną.

Przyczyny infekcji intymnych Na rozwój zakażeń intymnych wpływ ma wiele czynników. Jako najczęstsze przyczyny infekcji ginekolodzy wymieniają:

• antybiotykoterapię doustną lub dopochwową,

• ciążę i okres połogu, które często powodują ogólne osłabienie organizmu, • intensywne życie seksualne, wielu partnerów, • okres menopauzy, kiedy spada poziom estrogenu odpowiedzialnego m.in. za ilość pałeczek kwasu mlekowego w organizmie, • nieodpowiednie nawyki higieniczne oraz źle dobrane kosmetyki do higieny intymnej, • różne choroby np. cukrzyca, • irygacje pochwy, • stres i nieprawidłową dieta, • przyjmowanie doustnej antykoncepcji.

Leczenie ginekologiczne infekcji intymnych Chociaż na rynku dostępna jest szeroka gama środków wydawanych bez recepty na zakażenia miejsc intymnych, to najlepszym wyborem będzie wizyta u ginekologa.

Lekarz przeprowadzi wszelkie niezbędne badania i oceni podłoże choroby (bakteryjne, grzybicze) oraz dobierze skuteczne preparaty. Poradnia ginekologiczna Medicus Clinic jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, dzięki temu badania są komfortowe i bardzo dokładne.

Lekarz w krótkim czasie jest w stanie postawić trafną diagnozę, a co za tym idzie wdrożyć odpowiednie leczenie.

  • Ginekolog – Wrocław We wrocławskiej poradni ginekologicznej Medicus Clinic oferujemy pełen zakres badań i zabiegów ginekologicznych w tym: – pełne badania ginekologiczne, – nowoczesną cytologię płynną wraz z badaniem na HPV, – ultrasonografię piersi oraz narządów rodnych, – histeroskopię ambulatoryjną, – sprawdzenie drożności jajowodów, – leczenie endometrium, – wymazy,
  • – diagnostykę szyjki macicy.
  • Zajmujemy się także badaniami położniczymi, diagnostyką prenatalną oraz oceną przepływów naczyniowych u dziecka i matki.
  • Umów się na konsultacje

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *