Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel psychogenny, inaczej kaszel idiopatyczny, najczęściej występuje u dzieci, choć zdarza się również u dorosłych. Nie ma on przyczyny fizjologicznej, takiej jak infekcje wirusowe czy bakteryjne lub inne choroby. Kaszel psychogenny leczy się podczas psychoterapii. Zobacz, jak można go rozpoznać.

Kaszel − co to jest?

Z medycznego punktu widzenia kaszel to bezwarunkowy odruch obronny, który jest wywołany podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych.

Kaszel może pojawić się w wyniku uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych, do których dochodzi w przebiegu licznych chorób − takich jak przeziębienie, infekcje wirusowe i bakteryjne, astma oskrzelowa, gruźlica, choroba nowotworowa czy alergia.

Kaszel natychmiast pojawia się też, gdy w drogach oddechowych znajdzie się ciało obce − pestka, kawałek jedzenia czy cząsteczki pyłu zawieszonego w powietrzu. Bardzo powszechnym zjawiskiem jest tak zwany „kaszel palacza”, który u palących papierosy spowodowany jest przewlekłym stanem zapalnym i podrażnieniem błony śluzowej w drogach oddechowych. 

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel psychogenny − kaszel bez powodu?

Choć kaszel najczęściej związany jest z chorobą organiczną, zdarza się, że objaw ten występuje u osoby całkowicie zdrowej. Kiedy? Zdarza się tak w przypadku kaszlu psychogennego, czyli inaczej mówiąc, kaszlu na tle nerwowym.

Niektóre osoby kaszlą w sytuacjach stresowych z niewyjaśnionych przyczyn. Co ciekawe, częściej zdarza się to u dzieci niż u dorosłych.

Kaszel psychogenny, inaczej kaszel idiopatyczny, nie ma związku z podrażnieniem zakończeń nerwowych w drogach oddechowych tak, jak to jest w przypadku innych rodzajów kaszlu. Przyczynami kaszlu psychogennego są najczęściej czynniki stresowe, dlatego dotyczy on zwykle wrażliwych dzieci, które doświadczają nerwowych sytuacji w szkole lub w domu. 

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel psychogenny − objawy 

Kaszel to objaw, który towarzyszy wielu chorobom. Dlatego ciężko jest zdiagnozować kaszel na tle nerwowym.

Charakterystyczne objawy kaszlu idiopatycznego to:

 • trwa dłużej niż 8 tygodni
 • nasila się szczególnie pod wpływem sytuacji stresowych
 • nie pojawia się podczas mówienia
 • nie występuje w nocy
 • słabnie podczas zaangażowania dziecka w zabawę, czytania czy oglądania telewizji
 • nie ustępuje po wdrożeniu typowych leków przeciwkaszlowych

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel psychogenny u dziecka

Ten specyficzny rodzaj kaszlu znacznie częściej pojawia się u dzieci niż u osób dorosłych. Kaszel psychogenny może pojawić się u dziecka, które nie radzi sobie z problemami w szkole czy w grupie rówieśniczej.

Objaw ten może tez być wyrazem problemów w domu, z molestowaniem seksualnym włącznie. Dlatego ważne jest, żeby osoby przebywające z dzieckiem (także nauczyciele czy opiekunowie w przedszkolu) nie bagatelizowali takich objawów u  podopiecznych.

Kaszel psychogenny może być też spowodowany zaburzeniami psychicznymi − występuje między innymi w przebiegu zaburzeń lękowych.

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel psychogenny − leczenie

Podstawowym sposobem leczenia kaszlu psychogennego jest psychoterapia. Leczenie to wdrożyć można jednak dopiero po postawieniu diagnozy, co trwa niejednokrotnie przez wiele tygodni lub miesięcy.

Chory z podejrzeniem kaszlu psychogennego poddawany jest szeregowi badań, takich jak prześwietlenie klatki piersiowej, tomografia komputerowa, spirometria, badania bakteriologiczne plwociny czy testy prowokacyjne. Badania te pozwalają na wykluczenie wszystkich innych przyczyn przewlekłego kaszlu, jak astma oskrzelowa czy choroba nowotworowa płuc.

Kaszel psychogenny ma swoje podłoże w psychice człowieka, a pacjent może nie zdawać sobie sprawy z prawdziwych przyczyn tego objawu. Psychoterapia pod opieką wykwalifikowanego psychoterapeuty to jedyny skuteczny sposób, żeby wyleczyć kaszel psychogenny.

Niestety, część pacjentów, kiedy słyszy taką diagnozę pozostaje sceptyczna i nie ma wystarczającej motywacji, żeby poddać się leczeniu. Kaszel psychogenny, który trwa latami, wywiera bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie.

Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia kaszlu psychogennego

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Fot. klebercordeiro / Getty Images

Kaszel psychogenny jest to kaszel na tle nerwowym. To reakcja organizmu na długotrwały stres lub zaburzenia osobowości. Często pojawia się w przebiegu nerwicy. Utrzymuje się mimo stosowania leków przeciwbakteryjnych oraz przeciwwirusowych.

Kaszel najczęściej jest objawem infekcji dolnych lub górnych dróg oddechowych. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo wdrożenia odpowiedniego leczenia, najprawdopodobniej pojawia się w wyniku zaburzeń psychosomatycznych. W większości przypadków leczenie polega na psychoterapii behawioralnej, której celem jest nauka radzenia sobie ze stresem.

Przyczyny kaszlu psychogennego

Najczęstszą kojarzoną przyczyną kaszlu jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Natomiast u palaczy występuje jako następstwo palenia papierosów. Innymi przyczynami kaszlu mogą być:

Odruch kaszlu, który nie jest wywołany żadną chorobą lub organiczną przyczyną, nazywany jest kaszlem psychogennym. Związany jest z zaburzeniami psychosomatycznymi. Kaszel na tle nerwowym nie występuje w nocy oraz podczas mówienia.

Nie znika również po zastosowaniu leków przeciwkaszlowych. Najczęściej diagnozowany jest, jeśli utrzymuje się przez 8 tygodni lub dłużej. Objawia się w różny sposób.

Obraz kliniczny nie jest jednoznaczny i często błędnie interpretowany z infekcjami dróg oddechowych.

Kaszel psychogenny jest suchy i zazwyczaj pojawia się w wyniku przebiegu nerwicy lękowej, przewlekłego stresu, problemów w szkole lub w domu czy też przy zaburzeniach osobowości.

Zdarza się, iż u dzieci kaszel na tle nerwowym jest interpretowany jako forma symulacji.

Jednak nie powinien być lekceważony i bagatelizowany, gdyż wymaga konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zobacz film i sprawdź, które ćwiczenia pomogą nam pokonać stres:  

Rozpoznanie kaszlu na tle nerwowym

Postawienie diagnozy w przypadku tego zaburzenia nie jest proste i polega głównie na wykluczeniu innych jednostek chorobowych i przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego.

Proces diagnostyczny obejmuje: badania rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej, pełną morfologię krwi, testy alergiczne, spirometrię, badanie histopatologiczne wycinka z płuc, badanie elektrokardiograficzne (EKG) oraz konsultację laryngologiczną.

Niekiedy zlecane jest również wykonanie badania endoskopowego, czyli gastroskopii. Choroby, które są wykluczane podczas diagnostyki, to:

Najważniejszym elementem w procesie diagnostycznym kaszlu nerwicowego, oprócz wnikliwej diagnostyki alergologicznej, pulmonologicznej oraz laryngologicznej, jest rozmowa z pacjentem. Kaszel nerwicowy nie występuje u noworodków, niemowlaków czy też małych dzieci. Najwcześniej można go rozpoznać u osób w wieku szkolnym. Występuje częściej u płci żeńskiej niż męskiej.

Astma oskrzelowa to choroba, która diagnozowana jest coraz częściej. Skąd się bierze i jak skutecznie z nią walczyć?

Kaszel psychogenny: leczenie

Mimo że według sporej części społeczeństwa kaszel psychogenny jest formą symulacji, w szczególności u dzieci, wymaga on specjalistycznego leczenia.

Kaszel nerwicowy może być objawem niektórych zaburzeń psychicznych lub braku umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Jeśli zostanie zlekceważony, w przyszłości może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne (rozstrzenie oskrzeli, przepuklina pępkowa, wymioty czy też nietrzymanie moczu) i psychiczne.

Proces terapeutyczny polega głównie na regularnej psychoterapii, której celem jest uświadomienie osobie chorej źródła problemu. Niektórzy również stosują hipnozę jako składową psychoterapii. Odnalezienie przyczyny i jej akceptacja pozwoli oswoić lęk i rozpocząć stopniowy proces zdrowienia.

Wspomagającą formą leczenia jest aktywność fizyczna, która pozwala rozładować nagromadzone negatywne emocje. Rodzaj ćwiczeń czy też sportu powinien być dostosowany do ogólnego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Ważne, aby sprawiał przyjemność. Do technik relaksacyjnych można zaliczyć przede wszystkim jogę.

Przewlekły kaszel podrażnia oraz wysusza śluzówkę, może powodować dyskomfort bólowy, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie i nawilżenie śluzówki.

Zaleca się wówczas stosowanie leków o działaniu przeciwkaszlowym, nawilżającym oraz regeneracyjnym. Jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia o działaniu uspokajającym.

Wymaga to wówczas wizyty u psychiatry. Zrozumienie i zaakceptowanie postawionej diagnozy niekiedy jest długotrwałe.

Bibliografia:

 1. Bryl N., Horst-Sikorska W. Czy przewlekły kaszel u osoby dorosłej może nie mieć podłoża organicznego?, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 4, 319–325.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Kaszel psychogenny

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel z reguły jest sygnałem, że organizm zmaga się z jakimś czynnikiem, który jest naturalny w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Nie zawsze jednak kaszel świadczy o infekcji lub problemach ze strony układu oddechowego. Może to być także kaszel na tle nerwowym.

Czym jest kaszel psychogenny?

Kaszel występujący na tle nerwowym jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Mimo, że istnieje kilka symptomów, mogących świadczyć o kaszlu psychogennym, to nie są one jednak wystarczająco charakterystyczne, aby możliwe było jego jednoznaczne stwierdzenie.

Kaszel psychogenny jest rodzajem kaszlu pojawiającego się w sytuacjach wywołujących silny stres. Coraz częściej diagnozowany jest on także u dzieci.

Jedną z cech charakterystycznych kaszlu na tle nerwowym jest fakt, że nie ustępuje po zastosowaniu leków przeciwkaszlowych, jest długotrwały, nie towarzyszą mu żadne inne objawy, rzadko występuje w nocy czy podczas mówienia oraz nasila się w wyniku wystąpienia czynników wywołujących stres.

W zależności od indywidualnych przypadków mogą być nimi zajęcia lekcyjne, sytuacja rodzinna czy kontakty w pracy. Czynnikami stresogennymi mogą być wszystkie sytuacje, z którymi osoba doświadczająca ich nie umie sobie samodzielnie poradzić.

Diagnostyka i leczenie kaszlu psychogennego

Ze względu na niejednoznaczność objawów, przed postawieniem ostatecznej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań eliminujących inne objawy.

Dlatego, w przypadku niepokojącego i uporczywego kaszlu, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza internisty, który zleci odpowiednie badania. Należy wykluczyć przede wszystkim infekcje oraz inne choroby, które wśród objawów mają także kaszel.

Jeżeli w wyniku diagnostyki lekarz wykluczy istnienie chorób ze strony układu oddechowego oraz chorób powiązanych, wówczas pacjent kierowany jest zwykle do lekarza psychiatry, który ma możliwość zastosowania odpowiedniego leczenia oraz w razie potrzeby również właściwej psychoterapii.

W wielu przypadkach wystarczy wyeliminowanie czynnika stresogennego oraz zastosowanie łagodnych środków uspokajających. Jednak o metodzie leczenia każdorazowo powinien zadecydować lekarz.

Kaszlu nie należy ignorować. Jeżeli pojawia się kaszel oznacza to, że organizm sygnalizuje problem, który należy jak najszybciej zdiagnozować oraz wyeliminować, aby zapobiec rozwojowi poważnych schorzeń. Nieleczony kaszel psychogenny może przybrać postać przewlekłą i prowadzić do poważnych konsekwencji, jak np. zachłystowe zapalenie płuc czy wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Kiedy kaszel jest objawem choroby?

Niebezpieczny dla zdrowia jest kaszel przewlekły, trwający ponad 8 tygodni. Powinien być koniecznie zdiagnozowany, bo może być przyczyną wielu groźnych chorób. Natomiast nie powinniśmy się martwić kaszlem, który utrzymuje się do 6 tygodni, ponieważ zwykle ustępuje samoistnie – radzi prof. Lucyna Mastalerz.

You might be interested:  Jak wykryć raka piersi? Badania na raka piersi

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie
Prof. Lucyna Mastalerz

Iwona Duraj: Kaszel jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów w ambulatoryjnej opiece medycznej, mimo to jego patofizjologia wciąż pozostaje słabo poznana. Dlaczego poznanie patomechanizmów wyzwalających kaszel jest takie trudne?

Prof. Lucyna Mastalerz: Kaszel to odruch, który oczyszcza drogi oddechowe, wtedy gdy fizjologiczny układ rzęskowy jest niewydolny lub jego funkcja jest upośledzona. W zależności od długości trwania kaszel dzieli się na: ostry (trwający do 3 tyg.), podostry (3–8 tyg.), przewlekły (ponad 8 tyg.).

Natomiast w zależności od obecności wydzieliny wyróżniamy: kaszel suchy, zwany nieproduktywnym, i kaszel wilgotny, czyli produktywny. Trudność poznania patomechanizmów wyzwalających kaszel wynika przede wszystkim z ich złożoności, np. w przypadku kaszlu przewlekłego bardzo często jest ich kilka.

Niezwykle istotną rolę odgrywa tu układ nerwowy – szczególnie zakończenia czuciowe niektórych włókien nerwowych w drogach oddechowych. Liczba i aktywność receptorów w drogach oddechowych u takich chorych jest różna. Ponadto patomechanizmy szczególnej postaci kaszlu, tj.

kaszlu psychogennego są jeszcze nie do końca poznane.

Kaszląc zwykle nie wiemy, z jaką chorobą jest on związany i co jest jego przyczyną. Najczęściej jednak kojarzymy go z chorobami układu oddechowego.

To prawda, 90–95% przypadków przewlekłego kaszlu to: zespół przewlekłego kaszlu związany z górnymi drogami oddechowymi (upper airway cough syndrome – UACS), dawniej nazywany zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (post-nasal drip syndrome – PNDS); astma; przewlekłe zapalenie oskrzeli; przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i refluks żołądkowo-przełykowy (gastroesophageal reflux disease – GERD). Jest jednak wiele kontrowersji, czy choroby te są bezpośrednimi przyczynami kaszlu, czy też odpowiadają tylko za nieprawidłowo wzmożony odruch kaszlowy.

A jakie są jeszcze pozapulmonologiczne przyczyny kaszlu?

Na pewno choroby autoimmunologiczne, niedoczynność tarczycy na tle immunologicznym. Choroby te predysponują do objawów kaszlu idiopatycznego, głównie rozpoznawanego u kobiet w okresie menopauzy. Częstość występowania to 7–46%.

Zwykle rozpoczyna się infekcją drzewa oskrzelowego, częstym uczuciem łaskotania i podrażnienia w gardle.

Do czynników wywołujących kaszel idiopatyczny należą: zmiany temperatury, głęboki wdech, hiperwentylacja, śmiech, dłuższe mówienie, śpiew, dym tytoniowy, aerozole, perfumy, zapylenie.

Kolejną przyczyną pozapulmonologiczną kaszlu może być wysiłek fizyczny, który może powodować kaszel powysiłkowy, niebezpieczny szczególnie u osób z nadreaktywnością oskrzeli. Nie możemy również zapominać o kaszlu, którego przyczyną jest palenie papierosów. Zmiana charakteru kaszlu u palaczy z wykrztuśnego na suchy może sugerować rozwój procesu nowotworowego w płucach.

Kiedy kaszel może być ostrzeżeniem, że dzieje się coś naprawdę złego, a kiedy możemy się nim nie przejmować?

Najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia jest kaszel przewlekły, trwający ponad 8 tygodni. Powinien być koniecznie zdiagnozowany, może być przyczyną wielu groźnych chorób: raka płuc (zmiana charakteru kaszlu np.

z wykrztuśnego na suchy), zatorowości płucnej czy zwłóknienia płuc. Musimy być również czujni w przypadku kaszlu poinfekcyjnego. Może się on utrzymywać kilka tygodni (do 6–7 tyg.).

Natomiast nie powinniśmy się martwić kaszlem, który utrzymuje się do 6 tygodni, ponieważ zwykle ustępuje samoistnie.

Pani Profesor, czy jesteśmy świadomi zagrożeń zdrowotnych związanych z kaszlem?

Niestety kaszel jako objaw chorobowy jest bardzo często lekceważony przez chorych, uważany najczęściej za błahy i mało istotny.

Diagnoza to podstawa do wszelkich działań w walce z chorobą. Czy łatwo jest ustalić przyczynę kaszlu? Szacuje się, że jest ona niemożliwa do ustalenia u 10–40% pacjentów z kaszlem przewlekłym.

Tak to prawda – praktycznie u co 3. chorego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie postawić rozpoznania, ponieważ chory ten ma kilka przyczyn kaszlu (często dwie lub trzy).

Ostatnie doniesienia dotyczące terapii kaszlu są mało optymistyczne, wręcz zaskakujące. Notuje się spadek jej skuteczności z blisko 90% do 50% przypadków. Co jest powodem takiej różnicy w statystykach?

Faktycznie, dotychczas sądzono, że skuteczna terapia jest osiągalna w 84–98%. Aktualnie przyjmuje się, że w dużo mniejszej liczbie, tak jak pani zaznaczyła – nawet do 50% przypadków.

Takiej różnicy w statystykach upatruje się głównie w trudności poznania patomechanizmów wyzwalających kaszel, jak i występowaniu kilku przyczyn, które go wywołują (S.S. Birring, Am. J. Respir. Crit.

Care Med., 2011).

Co proponuje farmakologia w walce z kaszlem i na ile jest ona skuteczna?

Przy zdiagnozowanym kaszlu przewlekłym, którego przyczyną jest astma i/lub przewlekłe zapalenie zatok są stosowane glikokortykosteroidy (GKS) miejscowo, leki przeciwuczleniowe, bromek ipratropium, GKS doustne.

W kwaśnym refluksie przełyku – inhibitory pompy protonowej w pełnej dawce przez co najmniej 3 miesiące, np. polprazol 2 x 40 mg.

Natomiast w kaszlu idiopatycznym: opioidy (ograniczone zastosowanie), leki antydepresyjne (amitryptylina), przeciwlękowe, gabapentyna oraz terapia logopedyczna.

Co do skuteczności farmakologii, to może nam ją zagwarantować jedynie bezbłędna identyfikacja „wyzwalaczy” kaszlu, która pozwoli na zastosowanie skutecznego leku.

A co z takimi rozwiązaniami w łagodzeniu kaszlu jak: inhalacje, syropy, tabletki do ssania, preparaty na bazie soli morskiej? Na ile te metody i środki są skuteczne w walce z kaszlem?

To tylko półśrodki, nie leczą choroby, a jedynie łagodzą dolegliwości, działają objawowo, ułatwiają odkrztuszanie i zwiększają tolerancję oskrzeli na podrażnienia.

Prof. dr hab. nauk med. Lucyna Mastalerz jest specjalistą alergologii, chorób płuc i chorób wewnętrznych. Pracuje w II Katedrze Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Oddziale Klinicznym Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Lekarskim CM UJ. Prowadzi również systematyczne kształcenie lekarzy rodzinnych i opiekuję się lekarzami specjalizującymi się w dziedzinie chorób wewnętrznych, alergologii i pulmunologii.

Jest autorką około 100 publikacji, z których większość ukazała się w czasopismach międzynarodowych. W 2004 roku na Kongresie Amerykańskiej Akademii Alergii i Immunologii jedna z jej prac pt.

„Hypersensitivity to aspirin: Common in cosanoid alterations in urticaria and asthma” (opublikowana w J Allergy Clin Imm.

2004, 113, 771–775), na Kongresie Amerykańskiej Akademii Alergii i Immunologii została uznana za najlepszą spośród najciekawszych z zakresu reakcji polekowych opublikowanych na świecie. Aktualnie działalność naukowa Pani Profesor koncentruje się na praktycznym wykorzystaniu najnowszych osiągnięć biologii molekularnej i genetyki w chorobach układu oddechowego i alergologii.

Kaszel – rodzaje i sposoby leczenia

Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Obok kataru kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów związanych z chorobami górnych dróg oddechowych. Niezależnie, czy jest to kaszel mokry czy suchy, dolegliwości te zwykle są bardzo uciążliwe! Aby skutecznie leczyć kaszel, trzeba go właściwie zdiagnozować, innego działania wymaga kaszel suchy, a innego kaszel produktywny. Leczenie może być prowadzone preparatami dostępnymi w aptece (np. tabletki na kaszel) lub środkami domowymi (np. syrop z cebuli).

Rodzaje kaszlu

Kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym układu oddechowego – fizjologicznym odruchem bezwarunkowym, który umożliwia oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, zanieczyszczeń lub ciała obcego. Kaszel może być reakcją układu oddechowego na ekspozycję np.

na dym, pył, suche powietrze, substancje drażniące lub uporczywym, przewlekłym objawem chorobowym (nie tylko chorób układu oddechowego, ale i układu krążenia lub pokarmowego). Kaszel często pojawia się jako działanie niepożądane niektórych leków lub może mieć podłoże psychiczne.

Rodzaje kaszlu klasyfikuje się ze względu na czas trwania, przyczynę, a także charakter.

Podział ze względu na czas trwania:

 • kaszel ostry – kaszel nagły, który trwa do 3 tygodni. Zazwyczaj kaszel ostry pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych o podłożu wirusowym, a ponadto jego przyczyną może być m.in. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, alergia, zachłyśnięcie lub ekspozycja na pyły i gazy.
 • kaszel podostry – kaszel przewlekający się, który trwa dłużej niż 3 tygodnie, jednak krócej niż 8 tygodni. Zwykle jest pozostałością po przedłużającej się infekcji dróg oddechowych.
 • kaszel przewlekły – kaszel, który trwa powyżej 8 tygodni. Najczęściej kaszel przewlekły związany jest ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a także z astmą oskrzelową, refluksem żołądkowo-przełykowym, niewydolnością serca, przyjmowaniem inhibitorów konwertazy angiotensyny.

Podział ze względu na przyczynę:

 • kaszel alergiczny – zwykle pojawia się w towarzystwie pozostałych charakterystycznych dla alergii objawów (np. wodnista wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie oczu) w wyniku ekspozycji na alergen (np. kurz lub pyłki).
 • kaszel związany z infekcją górnych dróg oddechowych – kaszel jest jednym z głównych objawów uszkodzenia błony śluzowej gardła powstałego w wyniku infekcji np. wirusowych i bakteryjnych.
 • kaszel psychogenny (idiopatyczny) – nie jest związany z żadną przyczyną organiczną, uważa się, że kaszel psychogenny pojawia się na tle nerwowym np. w stanie silnego stresu lub wzburzenia. Zwykle jest to kaszel suchy i przewlekły, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwkaszlowych.

Podział ze względu na charakter:

 • kaszel mokry (produktywny) – kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, pozwala usunąć zalegającą w drogach oddechowych plwocinę. W zależności od konsystencji i koloru flegmy można określić przyczynę kaszlu m.in. zielonkawa, ropna wydzielina wskazuje na zakażenie patogenem, a lepka, śluzowa plwocina związana jest ze schorzeniami przewlekłymi (np. astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc).
 • kaszel suchy (nieproduktywny) – uciążliwy, męczący i wycieńczający, charakteryzuje się gwałtownymi napadami kaszlu, podrażnieniem, bólem, dyskomfortem podczas oddychania. Bardzo często pojawia się w początkowej fazie infekcji wirusowej (z czasem przechodzi w kaszel mokry), zaś po przebytej infekcji może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Kaszel suchy to również objaw związany np. z alergią, chorobą refluksowo-przełykową lub niewydolnością serca.

Kaszel – jak go leczyć?

Mimo że na rynku dostępne są uniwersalne syropy na kaszel suchy i mokry, to jednak nie należy całkowicie na nich polegać! Syrop na kaszel lub tabletki na kaszel powinny być dopasowane do rodzaju objawów, z jakimi się zmagamy.

Kaszel suchy wymaga stosowania leków przeciwkaszlowych, które będą hamować odruch kaszlowy. Zwykle przy kaszlu nieproduktywnym zaleca się stosować syropy z kodeiną, dekstrometorfanem lub butamiratem (np.

Supremin, Atussan) oraz dodatkowo syrop na kaszel, który będzie nawilżał śluzówkę i łagodził uciążliwe uczucie drapania w gardle (np. Syrop Prawoślazowy).

Całkowicie innego efektu oczekuje się od leków na kaszel mokry, w tym przypadku odruchu kaszlowego pod żadnym pozorem nie należy tłumić. Przy kaszlu produktywnym stosuje się leki wykrztuśne.

Polecane są mukolityki, które zmniejszają lepkość wydzieliny, rozrzedzają ją, a co za tym idzie, ułatwiają jej odkrztuszanie. Najczęściej zalecane są leki z acetylocysteiną, karbocysteiną, ambroksolem i bromoheksydyną (np.

You might be interested:  Jak organizm reaguje na stres?

syrop na kaszel – Ambroksol 30mg, Flegamina; tabletki na kaszel – ACC 200mg). Stosowanie mukolityków zaleca się łączyć z zabiegiem oklepywania pleców, który wspomaga odrywanie flegmy oraz ze zwiększoną podażą płynów, co wpływa na rozrzedzenie wydzieliny.

Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia, w przypadku kaszlu leczenie objawowe nie wystarczy, ważne jest określenie jego przyczyny i wprowadzenie odpowiednich leków np. antybiotyków w przypadku infekcji bakteryjnych!

Domowe sposoby na zwalczanie kaszlu

Choć dostępne w aptekach leki na kaszel są bardzo skuteczne, warto dodatkowo zwiększyć moc ich działania, wspomagająco stosując sprawdzone domowe metody. Po pierwsze dobrze postawić na inhalacje, które będą skuteczne zarówno na kaszel suchy, jak i na kaszel mokry. W przypadku uporczywego kaszlu suchego będą łagodzić odruch kaszlowy oraz nawilżą śluzówkę gardła.

Do inhalacji można wykorzystywać roztwór soli fizjologicznej (będzie pomocny także przy kaszlu mokrym), napary ziołowe (np. z rumianku i rozmarynu) oraz olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego). Przy kaszlu mokrym inhalacje z ziołowych naparów (np. szałwia, tymianek, krwawnik) lub olejków eterycznych (np.

sosnowy, eukaliptusowy) spowodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny.

Osoby zmagające się z kaszlem nieproduktywnym powinny szczególnie dbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, którym oddychają. Zbyt suche działa drażniąco i wywołuje napady kaszlu. Pomocny będzie nawilżacz powietrza lub naczynia z wodą rozstawione w pomieszczeniach.

Ponadto na podrażnioną suchym kaszlem śluzówkę gardła warto stosować nawilżające domowe mikstury – ciepłe mleko z miodem i masłem lub kleik z siemienia lnianego (powlekają śluzówkę filmem, hamując odruch kaszlowy). Na kaszel suchy łagodząco i osłonowo działają również ziołowe napary np.

napar z lipy, czystka lub majeranku, które można pić (po ochłodzeniu z dodatkiem miodu, cytryny, soku z malin) lub stosować w formie płukanek.

Syrop z cebuli

Wielu lekarzy, a także farmaceutów potwierdza, że na początkowym etapie infekcji, gdy kaszel się jeszcze nie rozwinął, zamiast medykamentów warto sięgnąć po stary babciny lek na kaszel, czyli syrop z cebuli.

Nie jest on zbyt smaczny, ale skutecznością dorównuje lekom aptecznym! Syrop z cebuli jest łatwy do przygotowania, wystarczy drobno posiekana cebula i cukier. Dla podniesienia wartości leczniczej syropu można dodać miód, czosnek, imbir i cytrynę.

Wszystkie składniki należy tylko umieścić w słoiku i zasypać cukrem, najlepiej warstwowo, aby cukier dotarł wszędzie. Już po kilku godzinach w ciepłym miejscu cebula puści sok.

Gdy soku będzie dużo (po około 48 godzinach), syrop należy przecedzić i schować do lodówki. Miksturę zaleca się stosować kilka razy dziennie, wypijając 2-3 łyżeczki. Syrop z cebuli działa bakteriobójczo, wspomaga odkrztuszanie i oczyszcza drogi oddechowe, jego wyjątkowe działanie jest równie skuteczne przy kaszlu suchym, jak i mokrym!

Domowe sposoby czy tabletki na kaszel z apteki? Jeśli objawy są łagodne, leczenie można rozpocząć od inhalacji. Dodatkowo warto przygotować syrop z cebuli lub napar z lipy. W przypadku braku oczekiwanych rezultatów lub nasilenia objawów należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny kaszlu i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Czy kaszel psychogenny jest problemem twojego dziecka?

Kaszel psychogenny to rodzaj dolegliwości, która nie jest wywołana konkretną chorobą. Pojawia się najczęściej u dzieci, ale zdarza się, że staje się także problemem dorosłych. Dzieci często doświadczają kaszlu na tle nerwowym, ponieważ ich psychika dopiero się kształtuje i nie zawsze potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jeśli twoje dziecko wciąż pokasłuje lub skarży się na uporczywe objawy ze strony układu oddechowego, być może ma problem z kaszlem psychogennym. Przekonaj się, czy wiesz, jak rozpoznać tę powszechną dolegliwość wieku dziecięcego.

Jakie są objawy kaszlu na tle nerwowym?

Specjalista chorób płuc, Iwona Witkiewicz ze Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie, za najczęściej występujące objawy kaszlu na tle nerwowym uważa:

 • płytkie i krótkie pokasływanie o dużej częstotliwości (nawet co kilka sekund);
 • łaskotanie w gardle;
 • kaszel suchy, o metalicznym brzmieniu;
 • brak objawów w czasie snu i mówienia;
 • brak reakcji na leczenie.

Lekarka zauważa, że kaszel na tle nerwowym często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, co jest związane ze stresem pojawiającym się w nowym otoczeniu. Dolegliwości mogą być także wywołane ambicjami dziecka i chęcią dorównania rówieśnikom. Ważne jest, by prawidłowo zdiagnozować kaszel i pomóc maluchowi w przezwyciężeniu chorobotwórczego stresu.

Kiedy możemy mówić o kaszlu psychogennym?

Iwona Witkiewicz twierdzi, że o kaszlu psychogennym możemy mówić dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne możliwe choroby zostaną wykluczone. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga zatem przeprowadzenia badań pod kątem następujących dolegliwości:

  • Pozapalna nadreaktywność oskrzeli, czyli suchy nieskuteczny kaszel, który w wyniku zniszczenia błony śluzowej oskrzeli i odsłonięcia receptorów kaszlowych utrzymuje się:
  • od sześciu do ośmiu tygodni po infekcjach wirusowych;
  • do trzech miesięcy po drobnoustrojach atypowych (np. chlamydie);
  • nawet do sześciu miesięcy po przechorowaniu krztuśca.
  • Zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, którego przyczyną są wszelkie zapalenia zatok, nieżyty nosa bez względu na ich rodzaj oraz przerost migdałka gardłowego. W celu wykluczenia tego rodzaju kaszlu, należy wykonać kompleksowe badania laryngologiczne (nierzadko włącznie z tomografią komputerową zatok).
  • Astma oskrzelowa.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Zespół dyskinetycznych rzęsek – wada genetyczna – charakteryzuje się bardzo częstymi zakażeniami dróg oddechowych, a rozpoznanie potwierdza badanie wycinka błony śluzowej w mikroskopie elektronowym.
  • Wady wrodzone układu oddechowego.
  • Wady serca.

Wykluczenie powyższych dolegliwości pozwala stwierdzić, że dziecko cierpi na kaszel psychogenny. Wówczas można podjąć odpowiednie leczenie.

Co na kaszel u dziecka?

Nadia Bryl w swojej publikacji na temat kaszlu psychogennego (Kaszel na tle psychogennym. Nadia Bryl, Wanda Horst-Sikorska, 2008) odpowiada na pytanie, co na kaszel u dziecka sprawdzi się najlepiej. Okazuje się bowiem, że nawet dolegliwości na tle nerwowym wymagają wspomagającego leczenia farmakologicznego.

Konieczność zastosowania leków przeciwkaszlowych, nawilżających śluzówkę lub uspokajających jest podyktowana tym, że przedłużający się suchy kaszel drażni błonę śluzową i prowadzi do jej zaniku. Ponadto przewlekłe kasłanie może stać się przyczyną powstania przepukliny, rozstrzeni oskrzeli lub nietrzymania moczu.

Koniecznie zapytaj więc pediatrę, co na kaszel u dziecka (http://www.kaszeludzieci.pl/) będzie najlepsze. Wspomagająco możesz sięgnąć po domowe metody zwalczania uporczywych dolegliwości. Jedną z nich są inhalacje na kaszel, które z łatwością wykonasz w domu. Pamiętaj, by użyć do nich ziół oraz olejków eterycznych, które uspokoją twoje dziecko i zmniejszą nie tylko fizyczne dolegliwości, ale wpłyną także na poprawę kondycji emocjonalnej malucha. Ukojenie przyniesie olejek lawendowy lub pomarańczowy. Sięgnij po te naturalne, które nie uczulają i nie wywołują podrażnień błoń śluzowych układu oddechowego. Pamiętaj, że inhalacje na kaszel możesz wykonywać kilka razy dziennie, jednak nie przesadzaj z ilością substancji zapachowych – mogą uczulić dziecko.

Psychologia leczenia kaszlu na tle nerwowym

Leczenie kaszlu psychogennego opiera się przede wszystkim na psychoterapii, której celem jest zdiagnozowanie źródła problemu u dziecka i rozwiązanie go.

Ogromną rolę w terapii odgrywają rodzice oraz nauczyciele, dlatego pamiętaj, by uprzedzić wychowawcę o problemie i uczulić pedagogów na sytuację twojej pociechy.

Poza specjalistycznym leczeniem, którym zajmie się psychoterapeuta, warto zadbać o to, by stworzyć dziecku warunki do odpoczynku i relaksu w domu. Postaraj się, by ograniczyć sytuacje stresowe w domu oraz spróbuj zorganizować strefę wyciszenia w pokoju dziecięcym. Pomoże ci w tym, m.in.

nawilżacz powietrza z olejkami eterycznymi, relaksująca muzyka, przygaszone światło, które wyciszą dziecko po całym dniu i pozwolą mu spokojnie zasnąć. Dodatkowo, jeśli lekarz uzna to za konieczne, podawaj dziecku leki łagodzące uporczywe objawy kaszlu.

Musisz pamiętać, że kaszel psychogenny jest manifestacją emocji dziecka, których nie potrafi ono zakomunikować otoczeniu. Nie zapominaj, że jest działaniem nieświadomym, a nie symulacją choroby, dlatego nie bagatelizuj problemu i postaraj się pomóc maluchowi, jak tylko możesz. Pamiętaj – twoja pomoc jest dla niego najważniejsza.

Jeśli nie możemy się wybrać z dzieckiem do psychiatry warto skorzystać z terapii online przez Skype korzystając z oferty na https://www.psychologgia-plus.pl/psychoterapia-online-przez-skype.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czy kaszel psychogenny jest problemem twojego dziecka? was last modified: Czerwiec 28th, 2020 by Mat. Redakcyjne

kaszel

Przewlekły kaszel u dziecka – nie lekceważ go!

Trwający kilka tygodni kaszel u dziecka często budzi niepokój wśród rodziców. Jakie mogą być jego przyczyny? Co na kaszel dla dziecka będzie skuteczne? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna –podpowiada ekspert allecco.pl.

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Pozwala oczyścić drogi oddechowe z cząsteczek dymu, kurzu i wielu innych zanieczyszczeń. Sam w sobie nie jest chorobą, lecz może być jej objawem.

 • Z poradnika allecco.pl dowiesz się:
 • – kiedy kaszel jest przewlekły?
 • – jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu?

– o czym może świadczyć przewlekły mokry kaszel, a o czym suchy?- kiedy kaszel u dziecka powinien cię zaniepokoić? – kiedy pilnie zgłosić się do lekarza?- co stosować na kaszel u niemowląt, a co u starszych dzieci?

– jak domowymi sposobami poradzić sobie z długotrwałym kaszlem u dziecka?

Przewlekły kaszel – przyczyny

 

O przewlekłym kaszlu u dziecka lub osoby dorosłej mówimy wtedy, gdy trwa on dłużej niż osiem tygodni. Nie zawsze świadczy on o chorobie – zdrowe dzieci mogą pokasływać nawet kilkanaście razy na dobę. U niektórych z nich kaszel może pojawiać się regularnie także w nocy.

Jednak w większości przypadków, przewlekły kaszel u dziecka jest objawem choroby. Jeśli utrzymuje się powyżej ośmiu tygodni, wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Możliwe przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka to:

 • infekcje górnych dróg oddechowych i związane z nimi spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wyzwalające odruch kaszlu – najczęstsza przyczyna tego problemu;
 • choroby oskrzeli lub płuc;
 • refluks żołądkowo – przełykowy;
 • bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia, w tym również smog;
 • alergia;
 • astma;
 • obecność ciała obcego w drogach oddechowych.
You might be interested:  Odkrztuszanie wydzieliny z krwią – jakie mogą być przyczyny?

Przewlekły kaszel u dziecka może mieć również podłoże psychiczne. Mamy wówczas do czynienia z tzw. kaszlem psychogennym. Może do niego dojść, kiedy dziecko jest narażone na silny stres, z którym nie umie sobie poradzić  (przemoc w rodzinie, zaniedbanie lub problemy w szkole). 

Kaszel psychogenny jest suchy, czyli nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Poza tym nie pojawia się w nocy. Zwykle nasila się wtedy, gdy dziecko po raz kolejny doświadcza stresu i lęku, np.

spotykając się lub rozmawiając z osobą, z którą ma zły kontakt, podczas zajęć w szkole lub nauki. Ten rodzaj kaszlu diagnozuje się, gdy lekarz wykluczy inne – organiczne przyczyny.

W leczenie należy wówczas włączyć psychologa.

Przewlekły kaszel u dziecka – suchy czy mokry?

Aby dowiedzieć się, co może być przyczyną przewlekłego kaszlu u naszej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma kaszel, a także o jakiej porze dnia i nocy występuje.

Przewlekły kaszel jako objaw przebytej infekcji

Przewlekły suchy kaszel (inaczej zwany nieproduktywnym, ponieważ nie odkrztuszamy wydzieliny) może być wynikiem przebytej kilka tygodni wcześniej infekcji. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny.  Mimo wyzdrowienia kaszel może się jeszcze długo utrzymywać.

Przewlekły kaszel jako objaw alergii

Kaszel związany z alergią również jest suchy. Towarzyszą mu jednak inne objawy, takie jak wodnisty katar, swędzenie nosa, oczu, łzawienie lub kichanie. Ten rodzaj kaszlu nasila się przy każdym kontakcie z alergenem.

Kaszel alergiczny najczęściej pojawia się w okresie wiosenno-letnim, kiedy rozpoczyna się intensywne pylenie roślin. Może jednak wystąpić również w innych porach roku.

Wykonanie testów alergicznych pomoże znaleźć konkretne alergeny, które powodują objawy.

.

.

Przewlekły kaszel jako objaw astmy

Dzieci chorujące na astmę mają suchy kaszel, choć czasem może dojść do odkrztuszenia śluzu. Rzadko zdarza się jednak, aby kaszel był jedynym objawem astmy. Najczęściej dochodzi też uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i duszność. 

Przy tej chorobie, charakterystyczny jest kaszel nad ranem i podczas snu – może wybudzać chorego. Poza tym, zarówno kaszel jak i pozostałe objawy astmy mają charakter napadowy. Większość chorych dzieci między kolejnymi atakami nie skarży się na te dolegliwości.

Przewlekły kaszel jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego

Przewlekły suchy kaszel może również doskwierać przy refluksie żołądkowo – przełykowym.

Na tę chorobę wskazuje jednoczesne pojawienie się chrypki, drapania lub pieczenia w gardle, nieprzyjemny zapach z ust lub odbijanie.

Kaszel pojawia się często po jedzeniu i w pozycji leżącej, która sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Refluks jest coraz częściej diagnozowany u chorych cierpiących na przewlekły kaszel.

Przewlekły kaszel jako objaw toczącej się infekcji 

Przewlekły mokry kaszel, czyli przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, może pojawić się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Przy typowej infekcji, początkowo kaszel jest suchy.

Później może przekształcić się w mokry, a następnie znów wrócić do suchego. U dzieci, szczególnie młodszych, uczęszczających do żłobka lub przedszkola, zdarzają się kolejne, następujące po sobie zakażenia.

W konsekwencji kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Przewlekły kaszel będący skutkiem zanieczyszczenia środowiska

W społeczeństwie rośnie świadomość na temat tego, jak negatywnie na organizm wpływa narażenie na dym papierosowy i zanieczyszczenia środowiska, a w tym także smog.

Szczególnie dokucza on małym dzieciom, których organizm dopiero się rozwija. Cząsteczki szkodliwych zanieczyszczeń dostają się do ich układu oddechowego i działają na niego drażniąco.

Oddechy u maluchów są też częstsze niż u osób dorosłych, w konsekwencji czego wdychają one więcej niebezpiecznych substancji. 

W miastach, w których jakość powietrza jest zła, odsetek alergików i astmatyków jest proporcjonalnie większy. Smog wpływa niekorzystnie nie tylko na układ oddechowy, ale także nerwowy, krwionośny czy odpornościowy.

Nie tylko smog może powodować u dziecka przewlekły kaszel. Podobnie działa też narażenie na dym papierosowy. Warto o tym pamiętać, jeśli kaszel utrzymuje się kilka tygodni, a któryś z domowników jest palaczem.

Za pomocą kaszlu, organizm próbuje pozbyć się szkodliwych cząsteczek.

Przewlekły kaszel jako objaw zapalenia oskrzeli lub chorób płuc

Mokry kaszel może również pojawić się przy chorobach oskrzeli i płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli często wiąże się z odkrztuszaniem dużej ilości białej, gęstej wydzieliny w godzinach porannych. O chorobie oskrzeli lub płuc może też świadczyć odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią.

Powyżej zostały wymienione najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka. Receptory znajdujące się w organizmie, których podrażnienie prowadzi do odruchu kaszlu, znajdują się nie tylko w obrębie układu oddechowego, ale także m.in.

w żołądku, przeponie czy błonie bębenkowej. To powoduje, że czasem kaszel może mieć nietypową przyczynę, którą trudno skojarzyć z tym objawem. Może to być chociażby choroba serca lub uraz żeber.

Dlatego w każdym przypadku, przewlekły kaszel wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki.

Przewlekły kaszel u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli kaszel pojawia się u niemowląt, zawsze należy udać się do lekarza, aby osłuchał dziecko. Warto również się do niego zgłosić, jeśli:

 • kaszel nie ustępuje po leczeniu lub się nasila;
 • pojawiły się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, brak apetytu, duszności lub świszczący oddech, łzawienie oczu, wodnisty katar;
 • kaszel pojawia się zwykle po jedzeniu lub położeniu się, a dodatkowo dziecko skarży się na pieczenie w gardle lub ma chrypkę;
 • w odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew;
 • dziecko wymiotuje.

W każdym przypadku, kaszel utrzymujący się ponad 8 tygodni, wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Co na kaszel dla dziecka? Co na kaszel dla niemowlaka?

Wybierając odpowiedni preparat na kaszel dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek i rodzaj kaszlu. Pamiętajmy jednak, aby u niemowląt nie podawać żadnego leku przed skonsultowaniem tego z lekarzem.

Podkreślę jeszcze raz, że w przypadku kilkutygodniowego kaszlu, należy udać się do lekarza. Stosowanie na własną rękę leków może maskować objawy. Choroba będzie rozwijać się dalej i minie więcej czasu do postawienia odpowiedniej diagnozy.

Jeśli natomiast przyczyną długotrwałego kaszlu są nawracające infekcje dróg oddechowych, można sięgnąć po preparaty, które pomogą odkrztusić zalegającą wydzielinę lub zahamują męczący kaszel.

W przypadku kaszlu mokrego, odkrztuśnie i jednocześnie rozkurczowo na mięśnie oskrzeli działa wyciąg z bluszczu. Syropy na kaszel dla dzieci z tym składnikiem to np. Prospan, Hederasal i Hedelix.

Z mokrym kaszlem dobrze radzi sobie też popularna Flegamina, Mucosolvan i ACC.  U młodszych dzieci lepiej sprawdzają się syropy i kropelki – jest to dla nich bezpieczniejsza forma. Natomiast u starszych, które radzą sobie z połykaniem tabletek, można sięgnąć po taką właśnie formę – ACC lub Flegamina.

Wśród syropów na suchy kaszel dla dzieci można wymienić Supremin, Atussan i Maxipulmon. Leki te hamują odruch kaszlu. Są też bezpieczniejsze niż substancje opioidowe, zastosowane w takich preparatach jak Dexa Pico lub Acodin.

Pamiętajmy, aby nie stosować leków hamujących kaszel, jeśli słychać odrywającą się wydzielinę. W ten sposób przeszkadzamy organizmowi w pozbyciu się jej i pozwalamy, aby choroba dalej się rozwijała.

Czasem lekarz może zalecić podanie dziecku syropu ułatwiającego odkrztuszenie wydzieliny w ciągu dnia, a drugiego – hamującego kaszel – na noc.

Takie postępowanie jest jednak zalecane tylko wtedy, gdy kaszel jest bardzo męczący dla dziecka i zaburza mu spokojny sen.

Więcej na temat preparatów na kaszel dla dzieci pisaliśmy w artykule Co na kaszel dla dzieci? Jak wybrać skuteczny lek?

Podstawą przy pojawieniu się kaszlu u dziecka jest jego nawadnianie, a w przypadku maluchów karmionych piersią – częstsze przystawianie. Bez przyjmowania dużej ilości płynów, skuteczność syropów na mokry kaszel będzie mniejsza. Również przy suchym kaszlu jest to ważne, ponieważ nawilżona zostaje śluzówka gardła. W efekcie tego – łagodzimy kaszel, a poza tym hamujemy rozwój infekcji. 

W nawilżaniu śluzówki, dobrze sprawdza się też miód. Dzięki temu, że jest gęsty, pozostawia na niej delikatną warstwę. Zmniejsza również częstotliwość suchego kaszlu. Istnieją badania, potwierdzające podobną skuteczność miodu i substancji stosowanej w lekach hamujących kaszel. Warto pamiętać, aby miodu nie podawać maluchom przed ukończeniem 1-ego roku życia.

Innym sposobem są inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel. Jednak u niemowląt również lepiej je przeprowadzać dopiero po uzgodnieniu z lekarzem. Inhalacje nawilżą śluzówkę, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią pozbycie się jej. O tym, jak prawidłowo wykonać inhalacje na kaszel u dziecka, dowiecie się z tego artykułu>>.

Warto również pomyśleć o nawilżaczu i oczyszczaczu powietrza. Szczególnie jeśli mieszkamy na terenie, na którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Oczyszczasz filtruje powietrze i usuwa z niego różnorodne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie drażnią one niepotrzebnie układu oddechowego dziecka. Smog może powodować nie tylko kaszel, ale i wiele innych dolegliwości.

W czasie sezonu zimowego ogrzewamy mieszkania, przez co powietrze w nich staje się bardziej suche. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą śluzówkę, która w takich warunkach nie jest w stanie sprawnie funkcjonować.

Przez to jest bardziej podatna na wszelkie niepożądane substancje i drobnoustroje. Aby temu zapobiec, możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Innym sposobem jest umieszczanie mokrego ręcznika na pracującym grzejniku, choć wiąże się to z mniejszą wydajnością i nierównomiernym nawilżaniem powietrza w pomieszczeniu.

Przewlekły kaszel u niemowląt i starszych dzieci, wymaga zgłoszenia się do lekarza. Najczęściej jest on wynikiem infekcji dróg oddechowych, choć może mieć też poważniejsze przyczyny.

Zanim podamy syrop na kaszel, upewnijmy się, że nie zamaskuje on jedynie objawów rzeczywistej choroby. Możemy pomóc dziecku również poprzez zadbanie o jego nawodnienie, wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej lub nawilżanie powietrza w domu.

Są to dodatkowe metody, które mogą przyspieszyć powrót malucha do zdrowia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *