Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci

W okresie wieku rozwojowego choroba próchnicowa może pojawić się nawet mimo codziennego szczotkowania przez mniejszą mineralizację zębów. Aby wzmocnić ochronę zębów zaleca się przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym.

Lakierowanie służy wzmocnieniu zębów dziecka i dostarczeniu im efektywnej dawki fluoru.  Zabieg ten polega na pokrywaniu wszystkich powierzchni każdego z zębów cienką warstwą specjalnego środka. Lakier szybko twardnieje i pozostaje przez dłuższy czas na zębach.

W tym czasie fluor jest dostępny dla szkliwa i wbudowuje się w niego tworząc fluoroapatyty. Są one znacznie bardziej odporne na działanie kwasów niż hydroksyapatyty, z których naturalnie zbudowane jest szkliwo. Dzięki temu zęby stają się bardziej odporne na próchnicę.

Lakier nakłada się po profesjonalnym oczyszczeniu zębów. Po zabiegu nie można jeść, ani pić przez godzinę i tego dnia wieczorem nie należy szczotkować zębów, a jedynie dokładnie wypłukać jamę ustną.

Fluoryzacja refundowana przez NFZ

Lakierowanie może być przeprowadzane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najlepszy efekt profilaktyczny uzyskuje się lakierując zęby co około 3 miesiące u osób bardziej narażonych na próchnicę i co 6 miesięcy u tych z mniejszym ryzykiem jej wystąpienia.

Oprócz zapobiegania próchnicy, lakierowanie stosuje się również w przypadkach nadwrażliwości zębów, głównie na gwałtowne zmiany temperatury, na przykład przy spożywaniu lodów albo gorących posiłków. Jest to zabieg refundowany przez NFZ dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia.

Można go bezpłatnie powtarzać, ale nie częściej niż co 3 miesiące.

Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci

Lakowanie bruzd dla lepszej higieny

Lakierowanie jest często mylone z lakowaniem. Różnią się one jednak zarówno stosowanymi materiałami i narzędziami, jak i działaniem na zęby. Lakowanie, nazywane też uszczelnianiem, jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnianiu bruzd zębów specjalną substancją – lakiem szczelinowym.

To właśnie w nich najczęściej gromadzą się resztki jedzenia, co tworzy warunki do działania bakterii powodujących próchnicę. Niestety, ze względu na głębokość i kształt bruzd właściwe oczyszczenie zębów podczas szczotkowania jest bardzo ograniczone. Dlatego są one częstym miejscem, w którym rozpoczyna się próchnica.

Lakowanie krok po kroku

Lakowane mogą być tylko zęby zdrowe, bez próchnicy. Najlepiej jest to zrobić jak najszybciej po wyrznięciu się zęba, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonuje się go osobno dla każdego zęba i trwa kilka minut. Powierzchnię zęba zabezpiecza się przed dostępem śliny, po czym ząb zostaje oczyszczony specjalną szczoteczką.

Po wytrawieniu bruzdy pokrywa się lakiem szczelinowym i utwardza światłem z lampy polimeryzacyjnej. Na koniec sprawdza się czy lak nie przeszkadza przy zagryzaniu.

Lak pozostaje w bruzdach przez kilka lat, ale jest on poddawany bardzo dużym obciążeniom przy jedzeniu i może ulec uszkodzeniu, starciu, a nawet całkowitemu wypadnięciu, dlatego wymaga systematycznego sprawdzania i dokonania ewentualnej korekty.

Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci

Ułatw dbanie o zęby dziecka

Co daje lakowanie? Przede wszystkim uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej w anatomicznych miejscach zwiększonej retencji na powierzchni zęba, a niektóre laki dzięki zawartości fluorków przyczyniają się do wzmocnienia szkliwa. Obecnie można stosować nie tylko lak w kolorze białym, ale mamy do wyboru kilka innych barw.  

Zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych można wykonać bezpłatnie jeden raz przed ukończeniem 8 roku życia 

Lakowanie i lakierowanie to zabiegi całkowicie bezbolesne. Doskonale nadają się więc na pierwsze wizyty u stomatologa. Dzięki ich efektom w postaci obniżenia ryzyka pojawienia się próchnicy, wpływają również na zmniejszenie ilości koniecznych zabiegów leczniczych u dentysty. Refundacja z NFZ tych zabiegów dodatkowo przemawia za przeprowadzeniem ich u każdego dziecka.

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie – metody zapobiegania próchnicy

2020-11-17 14:06 Marta Nowik Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci Autor: Getty images Fluoryzacja, lakowanie i lapisowanie – metody zapobiegania próchnicy

Próchnica to poważne zagrożenie dla zębów dziecka. Są jednak zabiegi, które pomagają zapobiec próchnicy. Na czym polegają i czemu służą fluoryzacja, lakowanie i lapisowanie? Zobacz, na czym polegają metody zapobiegania próchnicy.

Lakowanie, lapisowanie i fluoryzowanie to podstawowe metody zapobiegania próchnicy u dzieci. Zdrowe mleczaki są elementarnym czynnikiem zdrowego wzrostu zębów stałych, dlatego warto o nie od początku odpowiednio dbać.

Właściwa pielęgnacja i profilaktyczne zabiegi dentystyczne, takie jak lakowanie, lapisowanie czy fluoryzacja, dają gwarancję uniknięcia próchnicy i ubytków. Zobacz, na czym polegają metody zapobiegania próchnicy i kiedy je stosować.

 

Spis treści

Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci

Nenedent to specjalistyczne pasty do zębów dla dzieci, zawierające delikatny żel krzemowy oraz ksylitol (13%). Obie substancje w szczególny sposób chronią zęby mleczne przed próchnicą.

Żel krzemowy usuwa osad nazębny, natomiast ksylitol zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Naturalne pH chroni florę jamy ustnej, a przyjemny smak dostosowany dla dzieci sprawia, że chętnie myją one ząbki. Pasty Nenedent dostępne są w dwóch wariantach:

 • Nenedent bez fluoru do 4 lat;
 • Nenedent z fluorem wzmacniającym szkliwo zębów (500 ppm) od 4 lat.

Czym są zmiany próchnicowe?

Próchnica to bardzo zakaźna choroba bakteryjna. Atakuje tkanki twarde zęba i w tych miejscach pojawiają się ubytki wymagające leczenia stomatologicznego. W przypadku niemowląt często mówimy o tzw.

próchnicy butelkowej. Pojawia się ona u dzieci, które karmione są mlekiem lub słodkimi napojami przez smoczek.

Takie podawanie płynów powoduje, że cukier dłużej „zatrzymuje się” w ustach i daje dogodne warunki do rozwoju próchnicy.

Dodatkowo, jeśli dziecko zasypia z butelką, sytuacja staje się groźniejsza, bo wtedy zmniejsza się wydzielanie śliny, która mogłaby zneutralizować zakwaszone przez cukier środowisko. Pierwsze objawy próchnicy u dziecka łatwo przeoczyć. Ząbki są małe, a dziecko nie pozwala na spokojne ich obejrzenie w warunkach domowych.

Poza tym zmiany próchnicowe na zębach dziecka wcale nie muszą być koloru czarnego (takie zwykle obserwujemy u dorosłych), lecz białe. Dlatego wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego powinny być na stałe wpisane w harmonogram lekarskich konsultacji dziecka. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, warto chodzić z dzieckiem do dentysty co 4-6 miesięcy.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci: objawy i leczenie opryszczki w jamie ustnej

Kiedy trzeba iść z dzieckiem do pedodonty?

Przyjmuje się, że pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć już z niemowlęciem, które ma cztery ząbki (górne i dolne „jedynki”). Ale tak naprawdę w praktyce większość rodziców pojawia się u stomatologa, kiedy dziecko ma już wszystkie ząbki mleczne, czyli zwykle tuż przed jego drugimi urodzinami. To dobry (i optymalny) czas na zapoznawcze spotkanie dziecka z lekarzem od ząbków.

Lekarz, który zajmie się zębami najmłodszych pacjentów to pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy. Specjalizuje się w leczeniu mleczaków niemowląt oraz małych dzieci.

Ma do wykonania nie lada zadanie – oswaja dziecko z wizytami u dentysty, pokazuje, jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie kontroluje stan uzębienie małego pacjenta i w razie konieczności leczy zęby. 

Warto się do niego wybrać, bo będzie miał specjalne podejście do małych pacjentów (dużo cierpliwości) oraz przystosowany dla nich gabinet.

Na początek najlepiej umówić się z nim na tzw.

wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko pozna lekarza od ząbków, obejrzy narzędzia, którymi pielęgnuje się i leczy zęby, posiedzi spokojnie na wygodnym fotelu, a jak już się rozgości może sam pokaże pedodoncie swoje mleczaki. Jeśli potrzebne będzie leczenie zębów, lepiej przełożyć je na kolejną wizytę, by ta pierwsza dobrze się dziecku kojarzyła.

Zapobieganie próchnicy: fluoryzacja

Nawet jeśli mleczaki się zdrowe, można zapewnić im dodatkową ochronę przed próchnicą, stosując zabieg fluoryzacji. Fluoryzacja polega na nałożeniu na powierzchnię zębów fluoru w postaci pianki, żelu lub lakieru. Pedodonta rozprowadza go np. specjalnym pędzelkiem.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przez większość dzieci bardzo dobrze tolerowany. Trwa maksymalnie kilka minut, ale po nim nie wolno pić i jeść przez około 1,5 godziny. Poza tym nie wolno myć zębów przez około 12 godzin. 

Fluoryzacja mineralizuje, a więc wzmacnia, zęby i działa profilaktycznie przeciwko rozwojowi próchnicy. Należy ją powtarzać co ok. 4-6 miesięcy.

Zapobieganie próchnicy: lakowanie zębów

Lakowanie to zabieg przeprowadzany na zdrowych ząbkach dziecka. Polega on na wypełnieniu bruzd i szczelin zębów za pomocą laku – specjalnego półpłynnego materiału, który będzie chronił zęby przed dostępem bakterii oraz działaniem kwasów bakteryjnych. Uszczelnia się powierzchnie zębów żujących.

Ta metoda jest o tyle ważna w przypadku zębów niemowląt, że zęby mają wiele bruzd, a dokładne i długie szczotkowanie zębów dziecka nie zawsze się udaje.

I tu uwaga! Niektórzy dentyści uważają, że nie należy lakować zębów u niemowląt, chyba że zrobimy to od razu po ich wyrżnięciu – zanim pojawi się ryzyko zainfekowania zęba przez próchnicę.

W przeciwnym razie, gdy zalakujemy ząbek wraz z „niewidoczną jeszcze” próchnicą, będzie się on dalej psuł, a przebarwienie będzie ukryte pod lakiem.

Dlatego najchętniej lakuje się zęby stałe – szóstki, piątki, czwórki, a następnie siódemki. Ważne, by lakowanie było przeprowadzone maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od wyrżnięcia zęba. Stomatolog najpierw oczyszcza powierzchnię zęba, ale bez użycia wiertla oraz dokładnie go suszy i wytrawia, a dopiero potem lakuje i oświetla lak lampą polimeryzacyjną, która go utrwali.

Zabieg jest bezbolesny, a lak prawie w ogóle nie ma smaku. Aby mieć pewność, że lak nie będzie dziecku przeszkadzał, dentysta sprawdza to kalką.

Jeśli ząb jest „za wysoki”, wygładza go specjalną diamentową kulką, co jest całkowicie bezbolesne.

Lakowanie jednego zęba trwa od kilku do kilkunastu minut i najczęściej podczas jednej wizyty lakuje się maksymalnie dwa zęby dziecka. Cena: ok. 40-60 zł za ząb.

Zapobieganie próchnicy: lapisowanie

Jeśli jednak na zębie pojawi się ubytek, stomatolog może zaproponować zabieg leczniczy przeciwdziałający rozprzestrzenianiu się próchnicy. To lapisowanie.

Przeprowadza się je wyłącznie na małych ubytkach. Wykorzystywany jest szczególnie u małych dzieci, u których trudno byłoby leczyć ząb metodą tradycyjną.

Dobrze się sprawdza również wtedy gdy jest dużo małych ognisk próchnicy.

Lapisowanie polega na nałożeniu na zaatakowany przez próchnicę ząb azotanu srebra, który ma działanie bakteriobójcze oraz utwardza chory ząb. Zabieg należy powtarzać kilka razy, by był skuteczny. Podczas lapisowania dziecko powinno siedzieć spokojnie, gdyż poplamione azotanem srebra ubranie nie będą do odratowania, zaś plamki na skórze schodzą nawet dopiero po tygodniu.

Utrzymanie nieruchomo dziecka jest dość trudne, gdyż azotan srebra ma nieprzyjemny zapach oraz smak. Zabieg ma jedną wadę. Ząb po lapisowaniu wygląda brzydko, jakby miał próchnice, jest szary i przypomina sczerniałe srebro. Cena: ok. 100 zł za zabieg.

Zapobieganie próchnicy: lakierowanie

Stomatolodzy oferują również lakierowanie zębów. To nic innego jak zabieg pokrywania zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor. Cena ok. 80 zł za zabieg fluorowania wszystkich zębów.

Lakierowanie zębów to pokrywanie wszystkich zębów (czy to mlecznych, czy stałych) lakierem fluorowym. Dzięki temu fluor wbudowuje się w strukturę zęba i wzmacnia go, chroniąc przed próchnicą.

Lakierowanie pozwala chronić szkliwo przed rozwojem próchnicy, a co za tym idzie, skutecznie zmniejszają konieczność bardziej inwazyjnego leczenia w przyszłości. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli nasze pociechy nie przepadają za wizytami kontrolnymi u swojego stomatologa.

Na czym polega lakowanie zębów i kiedy warto je przeprowadzić?

Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci

W celu minimalizacji ryzyka rozwoju próchnicy, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, stomatolodzy zalecają wykonanie zabiegu lakowania zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lak wypełnia naturalne bruzdy i zagłębienia, tym samym zabezpieczając powierzchnię zębów przed odkładaniem się na niej warstwy płytki nazębnej. W ten sposób można chronić zarówno zęby mleczne, jak i stałe, zmniejszając ryzyko rozwoju próchnicy. Jest to szczególnie ważne w przypadku słabych zębów mlecznych.

To prosty i bezbolesny zabieg stomatologiczny polegający na dokładnym oczyszczeniu powierzchni trących zębów przedtrzonowych i trzonowych, a następnie na ich zabezpieczeniu warstwą płynnego laku. Lak to preparat na bazie specjalnych żywic, które silnie wiążą z naturalnym szkliwem zębów, w ten sposób wzmacniając zęby i chroniąc je przed próchnicą. Jego częścią składową mogą być również jony fluoru, które dodatkowo wzmacniają szkliwo i sprzyjają jego remineralizacji – pomagają załatać drobne szczeliny i pęknięcia. Lak wypełnia naturalne bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych, zabezpiecza przed odkładaniem się płytki nazębnej, chroni przed próchnicą, a dzięki wyrównaniu powierzchni zębów, ułatwia ich codzienne czyszczenie.

Najczęściej wykonuje się lakowanie zębów u dzieci. Ze względu na mniejszą precyzję codziennych zabiegów higienicznych, zwłaszcza w okresie wyżynania się zębów, na powierzchni zębów trzonowych może gromadzić się większa ilość płytki bakteryjnej, co sprzyja próchnicy.

Lakowanie pomaga zabezpieczyć wyżynające się zęby, dzięki czemu ryzyko ich zajęcia przez próchnicę staje się mniejsze. Oczywiście w pewnych sytuacjach wykonuje się również lakowanie zębów u dorosłych.

Na tego typu zabieg mogą decydować się osoby szczególnie podatne na próchnicę zębów, które z pewnych względów nie chcą lub nie mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu fluoryzacji.

Lakowanie pozwala wypełnić pęknięcia, naturalne zagłębienia, szczeliny i bruzdy w zębach trzonowych, dzięki czemu przestaną gromadzić się w nich resztki jedzenia i tym samym będzie zdecydowanie łatwiej zadbać o ich prawidłową higienę.

To niezwykle prosty i co najważniejsze, zupełnie bezbolesny zabieg, który warto wykonać u każdego dziecka, zwłaszcza w momencie wyżynania się pierwszych zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Lakowanie zębów u dzieci warto wykonywać systematycznie, wraz z wyżynaniem się kolejnych zębów, tak by chronić je już od samego początku.

Zabieg zajmuje niewiele czasu, a zatem może być wykonany podczas każdej kontrolnej wizyty u stomatologa, gdy tylko zachodzi taka potrzeba.

Procedura lakowania rozpoczyna się od precyzyjnego, mechanicznego oczyszczenia powierzchni zębów z wykorzystaniem specjalnej szczoteczki. Następnie na powierzchnię zębów, które będą lakowane, nakłada się preparat o właściwościach wytrawiających.

Najczęściej ma on formę łatwego do rozprowadzenia żelu, który zapewni dobre wiązanie żywicznego laku. Po kilku chwilach wytrawiacz wypłukiwany jest wodą, a powierzchnia zęba precyzyjnie osuszana. To najważniejszy element całego zabiegu. Lak zapewni trwałą ochronę jedynie wówczas, gdy zostanie nałożony na dokładnie osuszoną powierzchnię zęba.

W związku z tym lakowanie zębów u dzieci młodszych może być dość kłopotliwe – maluchy są niecierpliwe i lubią się wiercić, przez co dokładne osuszenie powierzchni zęba zajmuje więcej czasu. Po osuszeniu zęba stomatolog nakłada na jego powierzchnię cieniutką warstwę płynnego laku. Do jego utwardzenia wykorzystuje się specjalną lampę.

Na koniec dentysta sprawdza, czy dodatkowa warstwa nie sprawia problemów ze zgryzem i gotowe.

Zabieg zwykle wykonuje się u małych dzieci, którym wyżynają się pierwsze przedtrzonowe zęby mleczne i zęby trzonowe stałe. Jest on w pełni bezpieczny, a przy tym łatwy w realizacji. Prawidłowo przeprowadzony zapewnia wysoki poziom ochrony przed próchnicą, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnego borowania zębów w przyszłości.

Lakowanie zębów u dorosłych wykonywane jest rzadziej. Ze względu na istniejące zmiany próchnicze lakowanie jest mniej skuteczne i u dorosłych preferowaną przez stomatologów formą wzmacniania szkliwa zębów jest fluoryzacja.

Oczywiście w przypadku zębów trzonowych lub przedtrzonowych wolnych od zmian, osoba dorosła również możne wykonać ich lakowanie.

Lakowanie najlepiej wykonywać u dzieci w momencie wyżynania się zębów, tak by od razu zabezpieczyć je przed próchnicą. To szczególnie ważne w przypadku zębów mlecznych, które są słabsze i bardziej podatne na próchnicę.

Dzięki ochronie zębów mlecznych zainfekowanie próchnicą zębów stałych staje się mniej prawdopodobne, co pozwala uniknąć konieczności ich szybkiego leczenia.

Co warte podkreślenia, lakowanie warto wykonywać dla każdego nowego zęba – nie należy zwlekać z przeprowadzeniem zabiegu do czasu wyrżnięcia się wszystkich zębów.

Zabiegi lakowania w przypadku najmłodszych dzieci są bezpłatne. Lakowanie zębów u dorosłych nie jest refundowane i w zależności od gabinetu koszt takiego zabiegu może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za ząb.

Nie wykonuje się ponownego lakowania raz zabezpieczonych zębów. Należy również pamiętać, że zabieg lakowania nie zastąpi regularnego szczotkowania zębów.

Bez dbałości o codzienną higienę jamy ustnej, zmian próchniczych nie uda się powstrzymać.

Lakowanie zębów u dzieci – na czym polega, kiedy lakować

Lakowanie zębów jest to profilaktyczne wypełnienie bruzd i szczelin na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych u dzieci. Najczęściej przeprowadza się uszczelnianie bruz pierwszych zębów trzonowych stałych wkróce po ich wyrżnięciu, czyli w wieku 6-8 lat oraz drugich zębów trzonowych stałych w 11-13 roku życia.

Spis treści:

Czym jest lakowanie zębów u dzieci

Próchnica powierzchni zgryzowych zębów bocznych obejmuje poważny problem w stomatologii dziecięcej. Ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną bruzdy i zagłębienia stanowią miejsce retencji resztek pożywienia. Oczyszczanie tej przestrzeni za pomocą szczoteczki może być niewystarczające, gdyż jej włosie ma zazwyczaj większą średnicę od średnicy bruzdy.

Również ślina wraz ze związkami fluoru w gorszym stopniu penetruje szczeliny, co ogranicza wzmacnianie szkliwa. Utrudniona higiena jamy ustnej oraz zalegająca płytka nazębna powoduje długotrwałe utrzymywanie się środkowiska kwaśnego, które sprzyja rozwojowi próchnicy.

Dużym problemem związanym z budową anatomiczną powierzchni zgryzowych są również trudności diagnostyczne w rozpoznawaniu wczesnych zmian próchnicowych, które mogą być niedostrzegalne w badaniu lusterkiem oraz na zdjęciach radiologicznych. W związku z tym dochodzi do demineralizacji tkanek zęba pod makroskopowo zdrowym szkliwem.

Długi okres wyrzynania się zębów trzonowych, który trwa 1-1,5 roku także przyczynia się do początku i rozwoju próchnicy z powodu ich niedostatecznego oczyszczania.

Mając na uwadze podwyższone ryzyko infekcji zębów bocznych należy podjąć działania wykonania zabiegu w gabinecie stomatologicznym zapobiegające rozwojowi tej choroby.

Lakowanie zębów jest to profilaktyczne wypełnienie bruzd i szczelin na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych u dzieci. Najczęściej przeprowadza się uszczelnianie bruz pierwszych zębów trzonowych stałych wkróce po ich wyrżnięciu, czyli w wieku 6-8 lat oraz drugich zębów trzonowych stałych w 11-13 roku życia.

Aby zapobiegać powstawaniu próchnicy można też wykonać zabieg lapisowania zębów.

Jakie materiały są stosowane do uszczelniania dołków i bruzd?

Lak szczelinowy lub uszczelniacz jest to płynny materiał aplikowany do zagłębień anatomicznych zębów. Po chemicznej lub aktywowanej światłem widzialnym polimeryzacji, tworzy ochronną warstwę zapobiegającą dalszemu namnażaniu bakterii próchnicotwórczych.

Aktualnie używane są dwie grupy laków szczelinowych – materiały na bazie żywic bis-GMA ( np. kompozytowe) oraz materiały na bazie cementów szkło-jonomerowych. Uszczelniacze kompozytowe charakteryzują się działaniem spowalniającym rozwój próchnicy, co związane jest z dużą szczelnością brzeżną, która stanowi niepenetrowalną barierę dla składników pokarmowych potrzebnych drobnoustrojom.

Materiały szkło-jonomerowe cechuje pobieranie i uwalnianie fluoru, który jest wbudowywany do szkliwa, co zwiększa odporność na atak kwasów i zapobiega rozwojowi próchnicy. Głównym kryterium podczas wyboru uszczelniacza jest możliwość osiągnięcia suchości pola zabiegowego.

Zasadniczo zalecane są laki na bazie żywic, jednak w przypadkach, kiedy brak obecności wilgoci podczas procedury jest niemożliwy do uzyskania na przykład z powodu wyrzynających się zębów lub u pacjentów niewspółpracujących, powinno stosować się materiały szkło-jonomerowe. Mogą one stanowić uszczelniacz tymczasowy do czasu osiągnięcia współpracy z pacjentem i wówczas wymiany na lak kompozytowy.

Jak przebiega proces lakowania zębów

Lakowanie zębów jest bezbolesne i zwykle nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. Ze względu na całkowitą nieinwazyjność zabieg może stanowić doskonałą okazję do zaprzyjaźnienia dziecka z gabinetem i pracą lekarza dentysty.

Przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie powierzchni zębów z osadów za pomocą pumeksu z pastą i szczoteczki montowanej na mikrosilnik lub abrazją powietrzną. Następnie należy spłukać pozostałości środków czyszczących, osuszyć i odizolować od wilgoci za pomocą wałków ligniny i ślinociągu lub koferdamu.

Jeżeli materiałem służącym do uczszelnienia bruzd będzie lak kompozytowy, to należy wytrawić szczeliny 37% kwasem ortofosforowym w płynie lub żelu aplikowanym przez 30 sekund, po czym całkowicie wypłukać i osuszyć. Tak przygotowany ząb pokrywa się lakiem szczelinowym używając do tegu celu aplikatora w formie strzykawki lub pędzla.

Korzystne jest dodatkowe przesunięcie czubka zgłębnika w bruździe w celu usunięcia pęcherzyków powietrza i umożliwienie wpłynięcia laku w głąb szczeliny.

Po naniesieniu uszczelniacza należy wykonać polimeryzację światłem halogenowym według zaleceń producenta, a następnie skontrolować pokrycie wszystkich dołków, usunąć nadmiary i dostosować do zwarcia. Procedura lakowania jest inna w przypadku użycia materiałów szkło-jonomerowych.

Po oczyszczeniu i wysuszeniu zębów nie jest konieczne zastosowanie wytrawiacza.

Zmiast niego można zastosować na 10-20 sekund conditioner w celu zwiększenia retencji, lecz w przypadku dzieci niewspółpracujących, gdy niezbędne jest skrócenie wizyty, można zrezygnować z tego etapu lakowania.

Następnie bruzdę pokrywa się materiałem szkło-jonomerowym, czeka 4-6 minut aż do całkowitego związania preparatu, po czym pokrywa lakierem i kontroluje efekty zabiegu.

Jakie są wskazania do stosowania laków szczelinowych?

Przed podjęciem decyzji o lakowaniu lekarz dentysta powinien przeprowadzić dokładne badanie kliniczne ,a w uzasadnionych przypadkach również diagnostykę radiologiczną. Konieczna jest również ocena czynników ryzyka próchnicy związanych zarówno z wywiadem lekarskim, jak i obecnością ubytków próchnicowych.

Uszczelnianie zęba powinno zostać wykonane jak najszybciej po jego pojawieniu się w jamie ustnej z uwagi na wysoką podatność tkanek zębów niedojrzałych na proces próchnicowy. Wskazania do stosowania laków szczelinowych obejmują:

 • bruzdy wąskie i głębokie, o dużym stopniu retencji płytki nazębnej u dzieci i młodzieży z grup niskiego ryzyka,
 • wszystkie podatne na próchnicę zagłębienia i szczeliny u pacjentów z objawami ostrej choroby próchnicowej,
 • wszystkie zęby mleczne i stałe u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną,
 • bruzdy hipoplastyczne.

Jakie efekty przynosi lakowanie?

Skuteczność poprawnie zaaplikowanego laku szczelinowego jest wysoka. Po 2 latach uzyskuje się aż 90% redukcję próchnicy bruzd, a po 5-7 latach jeszcze około 50% redukcję. Wyniki te można zwiększyć uzupełnianiem laku, jeśli dojdzie jego utraty.

Należy pamiętać, że w przypadku pacjentów, u których występują trudności w utrzymaniu otwartej jamy ustnej, może dojść do utraty założonego laku z powodu braku zachowanej suchości zęba podczas zabiegu. W sytuacji, w której reżim higieniczny nie zostaje utrzymany, może dojść do rozwoju próchnicy w pobliżu laku, nawet na powierzchni żującej.

Ponadto uszczelniacz zabezpiecza bruzdy i szczeliny przed drobnoustrojami, natomiast nie chroni powierzchni stycznych i dlatego ten zabieg nie zwalnia z konieczności dokładnego oraz regularnego szczotkowania i nitkowania zębów.

Jaki jest koszt zabiegu lakowania zębów?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszty zabezpieczenia lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8 roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14 roku życia.

W prywatnych gabinetach cena lakowania jednego zęba wynosi powyżej 50 złotych. Ze względu na skuteczną ochronę przed próchnicą i uniknięcie późniejszych kosztów związanych z leczeniem zabieg jest opłacalny i warto w niego zainwestować.

Jakie są zalecenia dla pacjenta po przeprowadzeniu lakowania?

Zabieg lakowania jest szybki, nieskomplikowany i nie istnieje też konieczność podjęcia dodatkowych działań po jego zakończeniu. W zależności od zastosowanego materiału lekarz dentysta może polecić niespożywanie pokarmów i płynów przez czas od godziny do dwóch.

 • Od pacjenta wymaga się dbanie o standardowe czynności mające na celu utrzymanie wysokiego poziomu higieny w obrębie jamy ustnej oraz wstawianie się na regularne wizyty kontrolne.
 • Autor: lekarz dentysta Magdalena Wadowska
 • Bibliografia:

Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, PWZL, Warszawa 2014, wyd. 4

Korporowicz E., Jasiński P., Indications for pit and fissure sealing in view of the current literature, Borgis – Nowa Stomatologia 4/2013, s. 175-179

Olczak-Kowalczyk D., Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Med Tour Press International, Otowock 2017, wyd. 1

Piątowska D., Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, Warszawa 2009, wyd. 1

Lakowanie zębów

Lakowanie jest jednym z zabiegów profilaktycznych, które zabezpieczają przed próchnicą powierzchnie żujące zębów przedtrzonowych i trzonowych dzieci. Ponieważ próchnica jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów w młodym wieku, warto wiedzieć, jak nie dopuścić do jej rozwoju u swojego dziecka.

Po co lakować zęby?

Zęby, szczególnie trzonowe i przedtrzonowe, nie są gładkie. Na ich powierzchni obecne są liczne bruzdy i szczeliny, które są na tyle małe, że nie da się ich oczyścić za pomocą szczoteczki. Tworzą one natomiast świetne warunki do kolonizacji przez bakterie próchnicotwórcze, nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej.

Wynika to z faktu, że powierzchnia korony zęba ma niekiedy bardzo niekorzystne ukształtowanie, które sprzyja pozostawaniu płytki na zębach w zagłębieniach, które są niedostępne dla włosia szczotek podczas codziennego mycia zębów. Podczas zabiegu lakowania, nierówności powierzchni są wypełniane za pomocą specjalnej substancji.

Dzięki temu eliminuje się miejsca trudne do czyszczenia i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Lakowanie jest szczególnie przydatne u dzieci, ponieważ często nie domywają zębów, dodatkowo zwiększając zagrożenie próchnicą. Opiekunowie pomagający im przy higienie jamy ustnej również mają problem z doczyszczeniem głęboko położonych zębów trzonowych. Dzięki zalakowaniu ich powierzchni dziecku łatwiej jest zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.

Czy każdy ząb można zalakować?

Lakowanie jest zabiegiem służącym profilaktyce przeciwpróchnicowej, więc w pierwszej kolejności powinno być przeprowadzone na zębach najbardziej na nią narażonych, czyli tych które wyrzynają się pierwsze i są zlokalizowane w miejscach, które trudno oczyścić w czasie codziennego szczotkowania.

W przypadku zębów stałych są to pierwsze trzonowe („szóstki”). Z uwagi na ukształtowanie powierzchni  lakujemy również pozostałe zęby trzonowe, a nawet przedtrzonowe, a więc od „czwórek” do „siódemek” lub nawet „ósemek” w starszym wieku. W rzadkich przypadkach, lakowaniu poddajemy górne dwójki.

Wskazane jest to wtedy, gdy posiadają od strony podniebiennej zagłębienie anatomiczne nazywane otworem ślepym.

U dzieci lakowanie zębów stałych można wykonać dopiero po całkowitym uwidocznieniu powierzchni żującej korony zęba, gdyż wcześniej zabieg nie jest w pełni skuteczny z powodu trudności w utrzymaniu suchości w czasie jego wykonywania.

W wymagających tego przypadkach lakowanie można przeprowadzić także w zębach mlecznych. Zwykle dotyczy ono wtedy zębów trzonowych, ze względu na ich największą podatność na próchnicę.

Kiedy warto przeprowadzić lakowanie?

Zabieg najlepiej przeprowadzać u dzieci tuż po wyrznięciu zębów stałych, gdyż są one zwykle w pełni zdrowe.

Aby lekarz pedodonta (stomatolog dziecięcy) mógł należycie zadbać o zdrowie uzębienia naszych dzieci i wdrożyć działania profilaktyczne w odpowiednim momencie, w czasie posiadania zębów mlecznych oraz podczas wymiany uzębienia zaleca się zgłaszanie się na kontrolne wizyty z dzieckiem co 3-4 miesiące oraz po wyrznięciu każdego nowego zęba stałego. Taką procedurę należy stosować od wyrznięcia pierwszych zębów mlecznych aż do całkowitej wymiany uzębienia mlecznego na stałe. Dzięki temu istotnie możemy zapobiec zniszczeniu uzębienia w tym trudnym okresie. Konieczność tak częstych wizyt wynika z faktu, iż proces wymiany całego uzębienia mlecznego trwa od 5 do 12 roku życia dziecka, czyli nawet do 7 lat. W związku z tym nie możemy czekać z lakowaniem do jego zakończenia – po tak długim czasie często zamiast profilaktyki można zastosować jedynie leczenie.

Rozpoczęcie lakowania zębów stałych wskazane jest po pełnym wyrznięciu „szóstki”, czyli pierwszego zęba trzonowego stałego, który często jest także pierwszym zębem stałym w jamie ustnej dziecka.

Niestety, bardzo często się o nim zapomina – nie wypycha on bowiem „mleczaka”, a rośnie za łukiem zębów mlecznych (za mleczną piątką).

Zwykle jego wyrznięcie następuje w wieku 5-8 lat – w tym czasie warto regularnie zaglądać dziecku do buzi, by sprawdzić czy ma już ząb.

Jak przebiega zabieg?

Przed lakowaniem należy oczyścić ząb z osadów i niekiedy także z kamienia. Wykonuje się w tym celu profesjonalne oczyszczenie zębów.

Po oczyszczeniu rozpoczyna się właściwy zabieg – w większości przypadków przeprowadzane jest tradycyjne lakowanie, polegające na wytrawieniu powierzchni bruzdy, co umożliwia dokładniejsze pokrycie szkliwa lakiem oraz zapewnia lepszego jego przylegania. Wytrawiacz po kilkunastu sekundach zmywa się za pomocą wody, po czym dokładnie osusza się ząb.

Utrzymanie zęba w suchości jest bardzo ważne dla powodzenia zabiegu, dlatego tak istotna jest współpraca ze strony dziecka. Po dokładnym wysuszeniu, lekarz nakłada lak. Jest to środek o konsystencji płynnej, który bardzo łatwo rozprowadza się po powierzchni bruzd i wnika we wszelkie nierówności.

Aby ściśle związał się ze szkliwem i tym samym zapewnił skuteczną ochronę przed próchnicą należy utwardzić go za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Cały zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut – dobrze przypominać o tym dzieciom przed wizytą, aby nie odczuwały niepotrzebnego strachu.

Lakowanie poszerzone – na czym polega?

Lakowanie poszerzone różni się od klasycznej wersji tego zabiegu tym, że przed nałożeniem uszczelnienia przygotowuje się bruzdy na powierzchni zęba metodą mechaniczną. Dzięki temu lekarz ma możliwość usunąć ogniska próchnicy, jeśli takie zdiagnozował w obrębie bruzdy.

Warto wiedzieć, że lakowanie poszerzone może być taktowane jako zabieg trwalszy (podobnie jak wypełnienie), w przeciwieństwie do lakowania tradycyjnego, w którym założony materiał może ulegać wykruszeniu i wymagać ponownego założenia lub uzupełnienia brakujących części.

Co po zabiegu?

Po lakowaniu nie trzeba stosować się do żadnych szczególnych zaleceń, od razu można jeść i pić, o ile dodatkowo nie była wykonana fluoryzacja.

Należy jedynie utrzymywać codzienną higienę jamy ustnej oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne na których lekarz pedodonta sprawdza szczelność laku i w razie potrzeby uzupełnia go.

Ważne jest także samodzielne sprawdzanie, czy lak dalej obecny jest na zębach Twojego dziecka. Jeśli wypadnie, należy niezwłocznie pojawić się w gabinecie, nie czekając na kolejny wyznaczony termin wizyty.

Czy lakowanie może być szkodliwe?

Lakowanie wykonane w gabinecie stomatologicznym przez lekarza pedodontę jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Nie jest ono w żaden sposób szkodliwe, w przeciwieństwie do próchnicy, która oprócz bólu może spowodować również szereg komplikacji zdrowotnych – warto więc skorzystać z zabiegu, aby zabezpieczyć swoje dziecko przed tymi przykrymi konsekwencjami.

Lakowanie zębów u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

Zęby mają bardzo nierówną budowę – dotyczy to zwłaszcza trzonowców i przedtrzonowców, które mają różne bruzdy, guzki i szczeliny. W tych właśnie szczelinach bardzo często zbierają się resztki pokarmu i zaczynają rozwijać się bakterie.

Niestety, czasem nawet dokładne mycie zębów (a w przypadku dzieci często takie nie jest) nie pozwala na całkowite wyczyszczenie bruzd i szczelin – dlatego to właśnie w zębach znajdujących się poza granicą uśmiechu najczęściej pojawia się próchnica.

Ktoś kiedyś wpadł na pomysł, że bruzdy te może wypełnić substancją, która zapobiegnie wnikaniu jedzenia w szczeliny zęba. Tak właśnie narodził się pomysł lakowania zębów. Jest to zatem nic innego jak wygładzanie powierzchni uzębienia.

Lakowanie zębów – kiedy można je przeprowadzić?

Lakowanie zębów można przeprowadzić już po pół roku od wyrżnięcia się zęba. Wiele osób sądzi, że lakowanie stosuje się tylko u dzieci. To nieprawda, choć faktem jest, że to właśnie najmłodszych zazwyczaj poddaje się tej procedurze. Mogą jednak zdecydować się na to także i dorośli, jednak pod jednym warunkiem – ząb musi być zdrowy albo już wyleczony.

Jak przebiega lakowanie zębów?

Na początek ważna informacja, którą zdecydowanie należy przekazać dziecku, jeśli planujemy udać się z nim na zabieg: lakowanie zębów jest całkowicie bezbolesne (odczuwa się tylko delikatne smarowanie po powierzchni zębów). W dodatku można wybrać sobie kolor laku.

Kiedy znajdziecie się już z maluchem w gabinecie stomatologa, ten najpierw będzie musiał sprawdzić stan uzębienia – ocenić, które zęby nadają się do lakowania, a które nie. Należy tu wspomnieć, że nie wolno lakować zębów zarażonych próchnicą – spowoduje to tylko poważne problemy z wyleczeniem.

Po określeniu, które zęby będą lakowane, stomatolog przystępuje do działania – najpierw w ruch idzie specjalna, obrotowa szczoteczka, która dokładnie oczyszcza bruzdy. Potem zęby są osuszane, a na ich powierzchnię nakładany jest tzw. wytrawiacz. To płyn, który przygotowuje szkliwo do lakowania i sprawia, że lak mocniej do niego przywiera.

Następny etap to spłukanie wytrawiacza, nałożenie laku za pomocą specjalnego pędzelka, a potem utwardzenie go lampą – pamiętajmy, że wszystkie te etapy są bezbolesne.

Na końcu dentysta tylko upewnia się, że dziecku nic w buzi „nie przeszkadza”, czyli że laku nie jest za dużo.

Co to jest lakowanie poszerzone?

Rodzice z rezygnacją przyjmują wiadomość, że lakowanie nie może zostać przeprowadzone u dziecka, ponieważ cierpi ono na próchnicę. Warto zatem wiedzieć, że można przeprowadzić lakowanie poszerzone.

Polega ono na wyleczeniu zęba na jednej wizycie (przy założeniu, że próchnica nie jest bardzo zaawansowana), a następnie przeprowadzeniu całej procedury lakowania.

Sam fakt, że ząbek został już zaatakowany przez chorobę, nie oznacza, że nie można już go zabezpieczyć i dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

Ile kosztuje lakowanie zębów u dziecka?

Lakowanie zębów nie jest drogie – kosztuje od 30 do 50 złotych za jeden ząb. To niewysoka cena za efekt – szacuje się, że w przypadku zębów stałych lakowanie zapobiega próchnicy nawet w 90%.

Lakowanie zębów – stomatologia dziecięca | LUX MED Stomatologia

Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych. Zabieg ten dotyczy zarówno zębów stałych jak i mlecznych.

Bruzdy, czyli szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych i namnażanie się próchnicotwórczych bakterii. Szczeliny te są nieraz bardzo wąskie, co uniemożliwia dotarcie włosia szczoteczki do zębów i ich prawidłowe oczyszczanie.

Dodatkowo, warstwa szkliwa w bruzdach jest cieńsza i słabiej zmineralizowana aniżeli na innych powierzchniach zęba – sprzyja to rozwojowi próchnicy.

Uszczelnienie bruzd powoduje ich spłycenie, odizolowanie od działania niekorzystnych czynników, a zawarty w laku fluor wzmacnia ząb.

Najlepszy moment na przeprowadzenie lakowania to czas bezpośrednio po wyrznięciu zęba. Mamy wtedy pewność, że szkliwo jest zdrowe. Zabieg jest krótki i całkowicie bezbolesny.

Z powodzeniem można go przeprowadzić nawet u dwulatka! Na jednej wizycie można zalakować jeden lub kilka zębów.

Lakowanie zębów stałych dotyczy najczęściej sześciolatków, gdy pojawi się pierwszy ząb stały trzonowy czyli szóstka. Warto pamiętać, że szóstki wyrzynają się za ostatnim zębem trzonowym mlecznym i nie wymieniają się z żadnym mlecznym imiennikiem.

Dlatego łatwo fakt ich pojawienia się w jamie ustnej dziecka przeoczyć. Zabieg lakowania kontynuuje się w miarę pojawiania się kolejnych zębów stałych trzonowych i przedtrzonowych. Zalakować można także anatomiczne zagłębienia w szkliwie innych zębów (np. tzw.

„otwory ślepe” na podniebiennych powierzchniach siekaczy).

Zabiegowi poddaje się tylko te zęby, które są całkowicie zdrowe i w których nie stwierdza się ognisk próchnicy. Pozostałe zęby pozostawia się do obserwacji i zabezpiecza preparatem z fluorem.

Zabieg lakowania składa się z następujących etapów:

 • Badanie – w pierwszym etapie lekarz dentysta dokładnie bada stan zębów. Oświetla jamę ustną dziecka specjalną lampą, następnie używając lusterka ogląda dokładnie każdą dostępną powierzchnię zęba i dotyka ją specjalnym narzędziem zwanym zgłębnikiem.
 • Oczyszczanie – jeżeli ząb kwalifikuje się do lakowania i jest całkowicie zdrowy lekarz oczyszcza jego powierzchnię specjalną szczoteczką z pastą. Przypomina ona szczoteczkę elektryczną i może troszkę łaskotać. Następnie ząb jest opłukiwany wodą i delikatnie suszony powietrzem z dmuchawki.
 • Wytrawianie – w kolejnym etapie powierzchnię żującą zęba pokrywa się wytrawiaczem – specjalnym żelem, który pomaga utrzymać lak we właściwym miejscu. Żel ten jest kwaśny i spłukuje się go po minucie.
 • Lakowanie – po tych wstępnych czynnościach ząb jest gotowy do lakowania. Lak znajduje się w specjalnej kolorowej strzykawce. Jej końcówka jest zaokrąglona i nakładanie laku nie jest zupełnie odczuwalne przez pacjenta. Materiał umieszcza się w bruździe zęba i delikatnie go rozprowadza po całej jej długości. Dzięki temu lak, który ma półpłynną konsystencję, znajdzie się w każdej szczelince na powierzchni zęba.
 • Naświetlanie lampą polimeryzacyjną, która wyglądem przypomina małą suszarkę do włosów i ma niebieskie światło. Dzięki temu lak staje się twardy, spłyca bruzdę, blokuje drogę bakteriom, uwalnia fluor i skutecznie chroni ząb przed próchnicą.
 • Na końcu zabiegu lekarz dentysta sprawdza czy lak nie przeszkadza przy zamykaniu buzi i żuciu. Płuczemy wodą i gotowe!

Kontrolę szczelności laku przeprowadza się podczas rutynowej wizyty kontrolnej u dentysty. W razie potrzeby można utracony, starty lak uzupełnić. Dzięki temu, że lak ma biały kolor jest doskonale widoczny w bruździe zęba.

Lakowanie to najlepszy sposób na trwałe zabezpieczenie bruzd zębów przed próchnicą.

O pozostałe powierzchnie, w tym powierzchnie gładkie, styczne zębów należy dbać stosując zabiegi higieny domowej (nitkowanie zębów, szczotkowanie i płukanie zębów) oraz higieny profesjonalnej w gabinecie (np. lakierowanie lakierem fluorowym).

Lakowanie zębów u dzieci i dorosłych – co to jest? – Blog – DP MED

Próchnica jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Zaniedbany problem w dzieciństwie niszczy zęby stałe i powoduje dalszą kaskadę konsekwencji.

Problem w Polsce jest szczególnie widoczny: z badań przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że z próchnicą zmaga się ponad 50% dzieci w wieku do 3 lat.

W grupie 5-latków bez próchnicy jest już tylko niecałe 20% maluchów. Lakowanie zębów to pomoc w tym problemie.

Lakowanie to szybki i prosty, a co najważniejsze bezbolesny sposób profilaktyki próchnicy. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach, dzięki czemu codzienna higiena i toaleta jamy ustnej staje się łatwiejsza, a bakterie nie osadzają się na zębach. Dodatkowo w Polsce procedura często jest refundowana przez NFZ. Zabieg wykonuje dentysta, higienistka lub asystentka stomatologiczna.

Lakowanie zębów – definicja

Lakowanie
zębów to zabieg, który skupia się na uszczelnianiu naturalnie występujących w
zębach zagłębień i bruzd płynnym wypełniaczem. Dzięki temu powierzchnia zębów
staje się gładka, a dziecku łatwiej dokładnie umyć jamę ustną i oczyścić ją z
resztek jedzenia.

Nieumyte zagłębienia z fragmentami pokarmu stają się idealną
pożywką dla bakterii i w ten sposób szybko rozwija się próchnica. Dzięki
lakowaniu ryzyko pojawienia się tej choroby jest zredukowane o 90%. Co więcej,
procedura trwa tylko kilka minut. Lakowaniu podlegają zarówno zęby mleczne, jak
i stałe.

Najważniejsze, żeby były one zdrowe – chorych nie możemy poddać
procedurze.

Lakowania nie należy mylić z
lakierowaniem, czyli fluoryzacją. Ta procedura ma na celu „pomalowanie” zębów
fluorem celem wzmocnienia szkliwa.

Poniżej przedstawiamy, jak wygląda lakowanie zębów krok po kroku:

 1. Oczyszczenie
  zębów w formie piaskowania (często lekarze używają past o owocowych smakach,
  dzięki czemu dzieci są zachęcone do dalszej procedury).
 2. Osuszenie z
  wody ze śliny.

 3. Pokrycie
  zębów lakierem ze strzykawki (bez igły).
 4. Utwardzenie
  za pomocą niebieskiego światła przez 20 sekund (polimeryzacja).

I już – gotowe! Zęby są zabezpieczone
przed próchnicą na kilka lat.

Czasem lak może się ścierać, dlatego pamiętajmy o
regularnych kontrolach.

Najbardziej narażone na rozwój
próchnicy u dzieci są pierwsze stałe zęby trzonowe („szóstki”) oraz mleczne
trzonowce – zęby te powinny być zalakowane w pierwszej kolejności.

Lakowanie zębów stałych

Lakowanie zębów stałych rozpoczynamy
od momentu wyrżnięcia się pierwszego trzonowca, czyli szóstki. Ma to miejsce w
5-8. roku życia dziecka.

Procedurę ponawiamy w miarę wyrastania kolejnych zębów
bocznych.

Lakujemy wyłącznie zęby zdrowe, dlatego najlepiej odbyć wizytę tuż po
wyrośnięciu zęba, ponieważ dzięki temu gwarantujemy naszemu dziecku możliwość
jak najdłuższego korzystania ze zdrowych i silnych zębów.

Pamiętajmy, że lakowanie zębów u
dorosłych jest także zalecane, jednak bywa przeprowadzane rzadziej ze względu
na koszty (brak refundacji NFZ) oraz fakt, że wiele zębów jest już zajętych
procesem próchniczym.

Lakowanie zębów mlecznych

Mimo że mleczaki to tylko chwilowe
uzębienie, warto dbać o ich kondycję, ponieważ zaniedbane i z próchnicą mogą
zakazić niewyrżnięte jeszcze zęby stałe. Pierwsza wizyta w gabinecie
stomatologicznym powinna nastąpić u niemowlaka z pierwszymi zębami – najlepiej
koło 11-12. miesiąca życia, natomiast lakowanie rozpoczyna się zazwyczaj między
2. a 3. rokiem życia.

Warto sumiennie odbywać wizyty u stomatologa, ponieważ dziecko dzięki temu nabiera pozytywnych skojarzeń i
łatwiej przechodzi przez każdą następną wizytę. Lekarz dentysta może wcześniej
zareagować na niepokojące zmiany w jamie ustnej. W pierwszych latach życia
dziecka, kiedy zęby intensywnie rosną, wizyty kontrolne powinny mieć miejsce co
3-4 miesiące.

Nie odkładajmy wizyty u dentysty,
ponieważ możemy lakować wyłącznie zęby zdrowe. Warto zrobić to jak najszybciej,
ponieważ niektóre dzieci bardzo szybko nabywają choroby próchniczej, a proces
leczenia bywa żmudny.

Lakowanie zębów – za i przeciw

Zaletą lakowania jest redukcja o 90%
ryzyka wystąpienia próchnicy. Ułatwiamy dzieciom możliwość dbania o stan jamy
ustnej, ponieważ maluchom trudno dokładnie umyć wszystkie bruzdy i zagłębienia
z resztek pokarmowych.

Bywa jednak, że lak ulega starciu, dlatego
należy regularnie chodzić (na przykład raz w roku) na wizyty profilaktyczne,
podczas których lekarz dentysta będzie mógł ocenić szczelność laku i
ewentualnie uzupełnić jego braki.

Pamiętajmy, że lakowanie nie chroni
całkowicie przed próchnicą. Głównymi metodami ochrony naszych zębów jest mycie
i nitkowanie dwa razy dziennie. Lakowanie to jedynie dopełnienie.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Lakowanie zębów to procedura
bezpieczna i niewywołująca negatywnych konsekwencji dla organizmu. Mimo
wszystko w przestrzeni publicznej powielane są mity o niszczeniu szkliwa czy
toksyczności laku. Nie znajduje to jednak żadnego potwierdzenia w aktualnym stanie
wiedzy medycznej.

Szkodliwa jest próchnica, ponieważ to
siedlisko bakterii, które może się przenieść na drogi oddechowe lub krew
pacjenta i powodować poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje.

Czy lakowanie zębów trzeba powtarzać?

Teoretycznie lakowanie powinno dać
efekty na kilka lat. Jednak zęby się ścierają, ulegają podrażnieniom
mechanicznym i przez to trwałość laku może się zmniejszyć. Dlatego co roku
należy odwiedzać dentystę, dzięki czemu będzie on miał możliwość zweryfikowania
trwałości zabiegu i uzupełnienia ubytków.

Źródła:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *