Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposobyCiemieniucha u niemowląt jest formą łojotokowego zapalenia skóry; źródło: medicallibraryonline.comŁojotok w ujęciu ogólnym to stan, w którym gruczoły łojowe są zbyt aktywne i wydzielają zwiększone ilości łoju, zwanego również sebum. Łój jest skórze niezbędny, bowiem chroni ją przed wysychaniem i zapewnia jej… wodoodporność, z której zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy. Gruczoły łojowe obecne są na całym ciele poza dłońmi i podeszwami – stąd też częste problemy ze suchością skóry rąk i nóg. Największe ich zagęszczenie przypada jednak na skórę głowy, czoło, brwi, uszy, policzki oraz fałdy skóry, czyli obszary, gdzie łojotok daje się najbardziej we znaki.Powodów, dla których gruczoły łojowe zaczynają wymykać się spod kontroli i produkują sebum w ilości, która szkodzi, a nie pomaga, może być wiele. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn, bowiem istnienie wyraźny związek z podwyższonym poziomem androgenów, a występowaniem łojotoku. Oczywiście, kobiety również mają w organizmie niewielkie ilości męskich hormonów sterydowych, a te panie, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych, częściej cierpią na łojotok.

Poza tym winą za pojawianie się łojotoku obarcza się również stres, który choć dotyczy naszych emocji i myśli, w wydatny sposób przekłada się na wzrost innych sterydowych hormonów, np. kortyzolu. Ciekawostką i zapewne niespodzianką dla wielu z nas jest natomiast fakt, że występowanie łojotoku jest również pozytywnie skorelowane z niedoborami witamin w organizmie – konkretnie deficytem witamin A, B2, C, E i PP. Ponadto, okres upalnej i mroźnej pogody sprzyja zaostrzaniu symptomów, a wśród pacjentów zgłaszających się do dermatologa z łojotokowym zapaleniem częściej pojawiają się osoby cierpiące na AIDS oraz zaburzenia neurologiczne.

Pierwszym symptomem łojotoku jest zwykle błyszcząca się skóra twarzy – obejmująca powierzchnię czoła, nosa, brody, a czasem także policzków. Z bliskiej odległości można zauważyć, że pory, przez które wydostaje się sebum, są powiększone, a wręcz zablokowane złogami. Włosy zaczynają się intensywnie przetłuszczać, a skóra głowy jest swędząca. Z czasem na obszarach dotkniętych zmianami pojawiają się również łuski, raczej jednak o charakterze tłustym niż suchym. Zaostrzony łojotok przybiera wreszcie także postać czerwonych plam, które mogą swędzieć i piec – szczególnie często pojawiają się one wokół ust, gdzie skóra ma kontakt ze śliną.Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry u dorosłego mężczyzny; źródło: Wikimedia Commons

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Leczenie łojotoku skóry głowy polega na stosowaniu szamponów z sunstancjami przeciwgrzybicznymi; źródło: pixabay.com

Łojotokowe zapalenie skóry dotyczy nawet 3% populacji na świecie – najczęściej niemowląt oraz osób dorosłych i ma skłonność do powtarzania się w rodzinach. Pod względem medycznym jest to poważniejsza forma łojotoku, w której dochodzi do zainfekowania zablokowanej łojem skóry drożdżakami Pityrosporum ovale.

Ta infekcja w połączeniu z nadmierną produkcją łoju prowadzi do trwałej egzemy objawiającej się mocno zaczerwienionymi plackami, na których pojawia się łupież łojotokowy, czyli białe lub żółte łuski mogące mieć postać zarówno bardzo drobną, jak i grubą.

Włosy na zajętej zapaleniem partii skóry głowy mogą zacząć intensywnie wypadać.

W porównaniu z łojotokiem nasilenie świądu i pieczenia jest na tyle silne, że łojotokowe zapalenie skóry bywa nierzadko mylone z łuszczycą! Niestety, łojotokowe zapalenie skóry najczęściej wymaga już radykalnego leczenia dermatologicznego, obejmującego preparaty przeciwgrzybiczne oraz kortykosteroidy.

Nie powinny natomiast martwić się matki niemowląt, u których zdiagnozowana zostanie ciemieniucha.

Choć jest to bowiem również forma łojotokowego zapalenia skóry, uważana jest za niegroźną, bowiem wiąże się raczej z niedojrzałością gruczołów łojowych niż infekcją.

Ciemieniucha przy prawidłowej pielęgnacji skóry głowy maluszka zanika zwykle sama i nie zwiększa w żaden sposób przyszłej skłonności do łojotoku.

Zanim łojotok zmieni się w postać poważnego zapalenia lub trądziku, który również jest formą pochodnej infekcji związanej zwykle z przerostem populacji bakterii beztlenowych na pełnej sebum skórze, można go dość skutecznie leczyć. Lekarze zalecają zwykle suplementy doustne zawierające nie tylko zestaw potencjalnie brakujących pacjentowi witamin – witamina A, B2, C, E i PP – ale także cynk, który przyspiesza gojenie się skóry. Na zaostrzone obszary skóry zapisuje się również maści i szampony o działaniu przeciwgrzybicznym, zawierające pochodne imidazolowe, które leczą i zapobiegają dalszemu rozwojowi infekcji. Ponadto korzystny wpływ na skórę łojotokową wykazują również roztwory kwasu salicylowego o niewielkim stężeniu oraz prodermina, czyli oczyszczona smoła pogazowa, którymi smaruje się problematyczne partie skóry.

W przypadkach zdiagnozowanych zaburzeń hormonalnych podaje się również preparaty wyrównujące równowagę hormonów, a konkretnie antyandrogeny. Paniom wystarczyć może jednak dobrze dobrana pigułka antykoncepcyjna.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Olej kokosowy stosowany bezpośrednio na skórę z łojotokiem pomaga ograniczyć zmiany; źródło: pixabay.com

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa u większości schorzeń dermatologicznych i łojotok nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nadmiar sebum należy bowiem regularnie usuwać z powierzchni skóry, tak, aby uniknąć tworzenia się ognisk zapalnych. Ale zbyt dużo mycia też może szkodzić, zwłaszcza, jeśli stosujemy agresywne preparaty wysuszające skórę i zmuszające gruczoły łojotokowe do jeszcze intensywniejszej pracy.

Zaleca się więc myć skórę dwa razy dziennie, najlepiej naturalnym mydłem bez drażniących substancji zapachowych, a po myciu nawilżać neutralnym emolientem, który ograniczy konieczność wydzielania sebum.

Skórę głowy należy myć codziennie, do ustąpienia symptomów, a potem zmniejszyć częstotliwość mycia do 2-3 razy w tygodniu.

Do mycia polecane są szampony zawierające siarczek selenu, sól cynkową pyritionu oraz naturalne substancje: olej kokosowy i olejek z drzewa herbacianego.

Samodzielną walkę z łojotokiem warto zacząć od wypróbowania specyfików z apteczki Matki Natury. Przede wszystkim dużym uznaniem w tym kontekście cieszy się olejek z drzewa herbacianego, który ma zaskakującą zdolność zwalczania grzybów i bakterii. Rozcieńczony w oleju bazowym może być stosowany do codziennego masażu problematycznych obszarów skóry. W tym momencie warto wspomnieć również o oleju kokosowym, który doskonale sprawdza się w roli oleju bazowego, a dodatkowo sam ma działanie łagodzące i przeciwzapalne.

Do naturalnych specyfików z powodzeniem stosowanych przy problemach z łojotokiem należą także 100%-owy żel z aloesu, który nie tylko doskonale nawilża skórę, ale redukuje świąd i odbudowuje ubytki tkanki, działając przeciwzapalnie, oraz zakwaszający ocet jabłkowy, który skutecznie zwalcza drożdże i bakterie. Octem rozcieńczonym w proporcji 1:1 z wodą warto przemywać skórę i płukać włosy po myciu.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Dieta bogata w warzywa i owoce to podstawowe źródło witamin zapobiegających rozwojowi łojotoku; źródło: pixabay.com

Także zmiana diety może przynieść zaskakujące rezultaty w walce z łojotokiem. Lekarze przede wszystkim polecają wzbogacenie menu o produkty naturalnie obfitujące w witaminy, a więc przede wszystkim warzywa i owoce. Ponadto korzyści przynosi jedzenie większych ilości olejów roślinnych i orzechów, obfitujących w witaminę E, oraz tłustych ryb morskich.Suplementacja kapsułkami z kwasem tłuszczowym omega 3 wielu pacjentom pomaga skutecznie obniżyć nasilenie zmian skórnych, a czasem je wręcz wyleczyć! Pozytywne efekty przynosi również włączenie probiotyków – zarówno w postaci naturalnie fermentowanych produktów (kefir, kapusta kiszona), jak i preparatów aptecznych.

Unikajmy za to produktów wysoce przetworzonych, tłustych mięs, słodyczy i fast-foodów. Badania naukowe wskazują wyraźnie, że klasyczna dieta zachodnia, obfitująca w pokarmy ciężkie, smażone i pełne prostych węglowodanów sprzyja pojawianiu się łojotoku, podczas gdy dieta bogata w owoce i warzywa wydatnie zmniejsza ryzyko!

You might be interested:  Skąd Się Bierze Katar Zatokowy?

Ogólnie rzecz biorąc, prognozy leczenia łojotoku są dziś bardzo pomyśle, a zwykła zmiana diety i sposobu życia, zwłaszcza w kontekście aktywnego rozładowywania sytuacji stresowych i praktykowania codziennej relaksacji, może okazać się decydującym przełomem.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

 • 1. Przyczyny
 • 2. Objawy
 • 3. Badania
 • 4. Leczenie
 • 5. Domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, w której gruczoły łojowe są nadaktywne i produkują zbyt dużo sebum.

Łojotok może pojawić się u osób w każdym wieku (u dzieci jest to tzw. ciemieniucha) i bez względu na płeć.

Łojotokowemu zapaleniu skóry głowy często towarzyszą zrogowacenia i odrywające się strupy, które powodować mogą nadmierne wypadanie włosów.

Przyczyny

Istnieje kilka przyczyn, mogących wpływać na pojawienie się łojotokowego zapalenia skóry głowy. Dużą rolę odgrywają drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur oraz Pityrosporum ovale. Ich nadmierna ilość stanowi jedną z przyczyn pojawiania się choroby.

Wspomniane grzyby są obecne na powierzchni skóry każdego człowieka, ale gdy ich ilość drastycznie wzrasta, mogą pojawiać się stany zapalne oraz choroby skóry głowy – w tym łojotokowe zapalenie skóry. Ważnym elementem jest również nadaktywność gruczołów łojowych. To właśnie łój stanowi pożywienie dla drożdżaków.

Na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą też wpływać czynniki hormonalne. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach poziomu androgenów oraz progesteronu oraz inne czynniki- ujęto je w tabeli.

Czynniki wywołujące i przyczyniające się do wywołania łojotokowego zapalenia skóry głowy
BezpośredniePośrednie
Nadmierne namnożenie się drożdżaków z rodzaju Malassezia furfurSkłonności genetyczne
Nadmierne namnożenie się drożdżaków z rodzaju Pityrosporum ovaleZaburzenia hormonalne
Bakteria Staphylococcus epidermidisNieodpowiednia dieta
Nadaktywność gruczołów łojowychNieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy
Osłabienie odporności
Nadwaga
Stres
Łuszczyca

Objawy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy charakteryzuje się zmianami w obrębie zainfekowanej tkanki. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest łuszczenie się naskórka, któremu towarzyszy rumień. Łuski mogą mieć barwę od białawej po żółtą.

U niektórych pacjentów pojawia się też świąd. Co ważne, symptomy nasilają się w okresie jesienno – zimowym.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposobyKosmetolog trycholog oraz dermatolog trycholog są w stanie zdiagnozować łojotokowe zapalenie skóry już na podstawie wywiadu z pacjentem. Jednakże w celu upewnienia się, że nie mamy do czynienia z inną chorobą skóry głowy, a także w celu pozyskania bardziej szczegółowych informacji, wykonuje się specjalistyczne badania trychologiczne. Jedną z podstawowych metod jest Trichoskopia. Polega ona na obejrzeniu na kilkudziesięciokrotnym powiększeniu skóry głowy. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie z kamerą. Podczas badania wykonane zostają także zdjęcia, które następnie podlegają ocenie laboratoryjnej. Kluczowe jest również badanie Trichogram, podczas którego pobiera się do badań włosy wraz z cebulkami. Próbki wysyła się do laboratorium i tam poddaje szczegółowej analizie.

Leczenie

Nowoczesna trychologia daje możliwość skutecznego leczenia wypadania włosów, spowodowanego łojotokowym zapaleniem skóry. Skorzystać można z takich innowacyjnych zabiegów, jak:

 • Karboksyterapia Reology2: to jeden z ciekawszych zabiegów. Polega na podaniu podskórnie i śródskórnie dwutlenku węgla, co prowadzi do rozszerzenia naczynek oraz do powstania nowych,
 • mezoterapia: polega na wprowadzeniu do skóry odpowiednio dobranego koktajlu odżywczego. Rozróżnia się mezoterapię igłową, mikroigłową i bezigłową. Podczas mezoterapii igłowej substancje odżywcze podaje się za pomocą igły – kaniuli. W przypadku mikroigłowej za pomocą specjalnego urządzenia Dermapen/Mezopen, a do wykonania bezigłowej wykorzystuje się Dermojet. Najczęściej stosuje się osocze bogatopłytkowe, wcześniej pozyskane od pacjenta lub specjalny preparat Kenalog,
 • Dr.CYJ Hair Filler: to nowoczesny preparat bazujący na mieszance siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
 • Kriomasaż Cryo-S: to propozycja wykorzystująca podtlenek azotu. Poprzez jego podanie dochodzi do zamrożenia tkanek. Proces ten pobudza odnowę biologiczną,
 • terapia UVA/UVB/PUVA: polega na naświetlaniu skóry promieniami UV. Zabiegi stosuje się przede wszystkim u osób z łysieniem plackowatym.

Wszystkie wymienione zabiegi stosuje się w seriach. Ilość i częstotliwość wizyt zawsze ustala kosmetolog trycholog lub dermatolog trycholog. Terapia zawsze musi zostać dostosowana do szeregu indywidualnych uwarunkowań. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, której leczenie powinno zawsze przebiegać pod kontrolą specjalisty.

Domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposobyW przypadku łojotokowego zapalenia skóry oraz wynikającego z niego łysienia, kluczową rolę pełni profesjonalne leczenie. Jednakże specjalistyczna terapia może zostać uzupełniona poprzez dietę, która pomoże w walce z tą dolegliwością. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające witaminy z grupy B oraz cynk. Wymienić tu można nasiona, pestki, kaszę gryczaną, drób, jagnięcinę, wołowinę oraz ryby. Jednocześnie osoby zmagające się z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać produktów z dużą zawartością cukru. Nie należy też spożywać alkoholu, ostrych potraw oraz serów pleśniowych. Te produkty mogą przyczyniać się do wzmożonego rozwoju drożdżaków oraz pobudzenia produkcji łoju.

Specjalistyczne zabiegi trychologiczne powinny być także uzupełnione codzienną, delikatną pielęgnacją skóry głowy. Jednak osoby z łojotokowym zapaleniem skóry głowy kosmetyki do pielęgnacji powinny dobierać ze szczególną starannością.

W składzie kosmetyku unikać substancji, które wysuszają i podrażniają, bo to nasili objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Należy więc wyeliminować kosmetyki, które zawierają: alkohol, spieniające SLS-y, parabeny czy silikony.

To chemiczne dodatki, które najczęściej maskują problemy, lecz realnie nie pielęgnują skóry.

Dużo lepiej będzie, gdy wybierzemy kosmetyki naturalne dedykowane do skalpu i włosów z problemem łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Kosmetyki naturalne są oparte o wyciągi z roślin o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Dlatego łagodzą objawy choroby i podtrzymują efekty terapii trychologicznej.

Preparaty powinny zawierać substancje przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i keratolityczne (złuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka).

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekłe schorzenie dermatologiczne. Nie rozumiemy do końca jego patogenezy i nie znamy skutecznego leku – leczymy objawowo. Częściej chorują na nie mężczyźni, a choroba nasila się w okresie jesienno-zimowym.

Charakterystyczne dla niej są rumień i tłusta łuska, która swędzi. W zaawansowanym stadium choroby łój i łuską tworzą na głowie chorego twardą skorupę.

Choroba ma przebieg nasilający się i nawrotowy, dlatego nawet w remisji stosujemy miejscowe preparaty lecznicze – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to uporczywa dolegliwość, która może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Jednakże istnieją sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – kosmetologa trychologa lub dermatologa trychologa.

FAQ

1. Jak leczy się łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Dermatolodzy rekomendują szampony przeciwgrzybiczne (zawierające np. ketokonazol), szampony z cyklopiroksolaminą, siarczkiem selenu, pirotynianem cynku oraz dziegcie.

Jednak efekty działania tych preparatów są najczęściej krótkotrwałe. Stałą poprawę przyniosą zabiegi trychologiczne, które zapobegną również wypadaniu włosów: np.

mezoterapia,, kriomasaż czy terapia promieniami światła UV.

2. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Należy skonsultować się z trychologiem, który przeprowadzi wywiad i zleci badania: trichoskoię lub/i trichogram.

You might be interested:  Co Na Katar I Zatoki U Dziecka?

3. Czy łojotokowe zapalenie skóry występuje tylko na skalpie?

Nie, łojotokowe zapalenie skóry głowy to tylko jedna z jego odmian. To schorzenie może występować także na twarzy, na klatce piersiowej, zgięciach stawowych czy okolicach intymnych. Nie, zmiany chorobowe mogą pojawić się także na twarzy i tułowiu oraz powiekach.

Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to uporczywa dolegliwość, która może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Jednakże istnieją sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – kosmetologa trychologa lub dermatologa trychologa.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie, domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekłe schorzenie dermatologiczne. Jego objawami są rumieniowo-złuszczające zmiany, często pokryte tłustą, nawarstwioną łuską. Czym jeszcze charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry głowy? Jaki szampon i domowe sposoby na tę chorobę zalecają specjaliści?

Łojotokowe zapalenie skóry może wystąpić u osób w każdym wieku – od niemowląt do seniorów. Nieco częściej pojawia się u płci męskiej. Schorzenie ma nawrotowy przebieg. Do jego zaostrzeń dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno-zimowych. Choroba wpływa na znaczne obniżenie jakości życia.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej występuje pod postacią tzw. ciemieniuchy, która pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Cechują ją rumieniowe zmiany pokryte białożółtymi, tłustymi łuskami. Są one zlokalizowane na owłosionej skórze głowy. U niektórych dzieci wykwity mogą występować też na szyi czy uszach. Zdarza się, że objawy pojawiają się również na tułowiu, rękach i nogach, pod pachami i w okolicy pieluszkowej. W rzadkich przypadkach może dojść do erytrodermii. Tak nazywany jest stan zapalny skóry, który obejmuje ponad 90 proc. powierzchni ciała. Jednak zazwyczaj łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt ustępuje przed ukończeniem 1. roku życia.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy u młodzieży i dorosłych

Łojotokowe zapalenie skóry początkowo objawia się złuszczaniem naskórka i mało nasilonym rumieniem. Wraz z postępem choroby zmiany przekształcają się w nieregularne plamy rumieniowe z żółtymi strupami. Symptomy choroby dotyczące skóry głowy również mogą być różnie nasilone.

Część chorych ma tylko łupież. U innych występują rozlane zmiany zapalne, obejmujące całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. W zaawansowanych przypadkach wyschnięta warstwa martwego naskórka i łoju tworzą skorupę. Ponadto chorzy uskarżają się na swędzenie.

Czasem dochodzi również do przerzedzenia włosów. Objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą pojawiać się także na twarzy, za uszami, na klatce piersiowej, plecach, pod pachami czy w zgięciach stawowych.

W niektórych przypadkach (zwłaszcza u osób starszych) choroba prowadzi do – wspomnianej wyżej – erytrodermii.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy nie są do końca poznane.

Według hipotez powodem wystąpienia choroby jest zwiększona produkcja łoju i niewłaściwy skład sebum, grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur (wcześniejsza nazwa: Pityrosporum ovale) i wywołany przez te czynniki stan zapalny.

W badaniu z 2017 roku potwierdzono, że wpływ na rozwój schorzenia ma bakteria Staphylococcus epidermidis oraz zaburzenia funkcji barierowej skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czynniki ryzyka

Ustalono również czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry. Wśród nich wymieniane są m.in.

• schorzenia neurologiczne (np. choroba Parkinsona, padaczka) i zaburzenia psychiczne;

• stres;

• osłabiony układ odpornościowy (m.in. w związku z HIV/AIDS czy niektórymi nowotworami);

 • • stosowanie wybranych leków (np. haloperidol, lit, psolareny, sole złota, buspiron);
 • • niewłaściwa dieta (alkohol i niedobory pokarmowe, np. cynku, selenu czy witamin z grupy B);
 • • błędy w pielęgnacji skóry i nadużywanie kosmetyków.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – diagnoza

W typowych przypadkach lekarz diagnozuje łojotokowe zapalenie skóry na podstawie badania dermatologicznego. W przypadku wątpliwości może zlecić dodatkowe testy. Zazwyczaj robi to, by wykluczyć inne choroby o podobnych objawach, np. łuszczycę, grzybicę czy schorzenia alergiczne.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie

U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry głowy zazwyczaj przebiega łagodnie i samoistnie mija. W pozostałych grupach wiekowych choroba ma charakter nawracający. Nie dysponujemy jednym lekiem przynoszącym trwałe wyleczenie.

W terapii najczęściej stosuje się miejscowe preparaty przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, keratolityczne (rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka) i alternatywne. Niektóre z nich można zaliczyć do kilku wymienionych kategorii.

Środki te dostępne są w postaci szamponów, kremów, żeli czy płynów.

Szampon – łojotokowe zapalenie skóry

Jako tzw. leczenie z wyboru w łojotokowym zapaleniu skóry głowy eksperci Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego rekomendują szampon z cyklopiroksolaminą. Przy łagodnej postaci łojotokowego zapalenia skóry głowy na co dzień można stosować szampon przeciwłupieżowy zawierający siarczek selenu, pirotynian cynku czy dziegcie. Jednak efekt działania tych preparatów jest krótkotrwały. Długotrwałą kontrolę objawów zapewni szampon przeciwgrzybiczy zawierający ketokonazol, flutrimazol lub klotrimazol. W części przypadków zalecane są specyfiki miejscowe, w których skład wchodzą leki z grupy glikokortykosteroidów. Czasem konieczne jest zastosowanie leczenia doustnego. W okresie bezobjawowym chorzy również powinni profilaktycznie stosować szampon z cyklopiroksolaminą lub ketokonazolem.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – domowe sposoby na ciemieniuchę

Łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt można zazwyczaj usunąć domowymi sposobami.

W tym celu trzeba codziennie smarować skórę na głowie dziecka oliwką, oliwą z oliwek czy peelingiem z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrębów pszennych, a potem myć główkę niemowlaka.

Grube łuski należy zmiękczyć ciepłymi kompresami z oliwą salicylową, następnie umyć włosy szamponem dla dzieci i wyczesać łój.

Źródła:

Łojotokowe zapalenie skóry – dieta, domowe sposoby leczenia

Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób dermatologicznych i ma tendencję do nawracania. Charakteryzuje się występowaniem rumieniowo-złuszczających zmian skórnych. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry to nadmierna aktywność gruczołów łojowych i zakażenie grzybicze.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i dorosłych jest jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w poradni dermatologicznej. Szacuje się, że choroba dotyka około 12% całej populacji. Większość przypadków dotyczy mężczyzn w wieku 18–40 lat. Zwykle obserwuje się łojotokowe zapalenie skóry głowy, twarzy, klatki piersiowej i okolic fałdów skórnych.

Przyczyny i objawy łojotokowego zapalenia skóry

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych nie zostały do końca poznane. Uważa się, że choroba nie ma podłoża genetycznego, jednak obserwuje się przypadki występowania rodzinnego. U podstawy schorzenia leży nadmierna praca gruczołów łojowych i nadprodukcja sebum,co powoduje rozwinięcie sięstanu zapalnego.

Za czynniki predysponujące do wystąpienia choroby uważa się także: długotrwały stres, zaburzenia hormonalne, podrażnienie cery środkami do pielęgnacji, zanieczyszczone powietrze, trądzik, zaburzenia odporności i odżywiania, zakażenie wirusem HIV, alkoholizm, padaczkę, chorobę Parkinsona i depresję.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy to charakterystyczne zmiany rumieniowo-złuszczające. Są one pokryte białymi lub żółtymi, tłustymi łuskami. Może im towarzyszyć zaczerwienienie i świąd o niewielkim natężeniu. Choroba objawia się na skórze twarzy, głowy, klatki piersiowej oraz w zgięciach stawów.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy dotyczy z kolei okolicy, w której znajduje się największe skupisko gruczołów łojowych. Są to: czoło, nos, policzki, brwi, fałda nosowo-wargowa oraz skóra za uszami.

Natomiast jeśli choroba obejmuje skórę głowy, objawia się dużymi płatami złuszczonego naskórka, które przypominają łupież. Często dochodzi także do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia.

You might be interested:  Jak Wykryć Złamanie?

Co na łojotokowe zapalenie skóry?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych w postaci tabletek, maści i kremów.

Nie jest natomiast wskazane przyjmowanie silnie działających glikokortykosteroidów.

Znaczącą rolę odgrywa pielęgnacja odpowiednimi dermokosmetykami, natomiast w przypadku zajęcia owłosionej skóry głowy należy stosować specjalistyczne szampony. Dobrze, jeżeli kosmetyki mają w składzie:

 • oleje roślinne (np. masło Shea), które odbudowują naturalną warstwę lipidową skóry;
 • glicerynę, która wiąże wodę, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona;
 • pantenol, ponieważ ma właściwości kojące i łagodzące;
 • witaminę E, która przyspiesza regenerację naskórka.

Zaletą dermokosmetyków jest brak sztucznych barwników oraz substancji, jak np. aromaty, które dodatkowo mogą podrażniać skórę.

Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry

Zdrowa dieta pozwala zapobiegać nawrotom choroby. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty przetworzone, smażone, fast foody, słodycze, ostre przyprawy, a także alkohol, ponieważ przyczyniają się one do zaostrzenia objawów i nadmiernej produkcji sebum. Warto zastąpić je:

 • świeżymi owocami i warzywami, ponieważ są bogate w niezbędne składniki odżywcze i witaminy (C, A, E, B) oraz wspomagają usuwanie wolnych rodników;
 • rybami, nasionami i orzechami, które zawierają cynk – pierwiastek niezbędny w walce z problemami skórnymi;
 • olejami roślinnymi, które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
 • produktami zbożowymi, roślinami strączkowymi i nabiałem, które są źródłem witamin z grupy B.

Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, dzięki czemu cera będzie optymalnie nawilżona. Zaleca się spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Aby poprawić kondycję skóry i włosów, warto pić także napar z zielonej herbaty, rumianku, pokrzywy i mięty.

Łojotokowe zapalenie skóry – dowiedz się, jak sobie z nim radzić!

Twoja skóra jest zaogniona, łuszczy się i towarzyszy temu nadmierna produkcja sebum? To może być łojotokowe zapalenie skóry. W żadnym wypadku nie bagatelizuj problemu i nie czekaj, aż sam się rozwiąże.

Tak się raczej nie stanie, a jeśli zlekceważysz pierwsze objawy choroby, może mieć to przykre w skutkach konsekwencje, np. doprowadzić do łysienia. Sprawdź, jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry, aby uchronić swoje włosy przed wypadaniem.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny i objawy łojotokowego zapalenia skóry,
 • jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry,
 • jakie są domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry,
 • jak powinna wyglądać dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to przewlekłe schorzenie o dermatologicznym podłożu, które dotyka ok. 2% społeczeństwa. Zachorować może na nie każdy w dowolnym momencie życia. Jeśli i Ty zmagasz się z tą chorobą, ten artykuł może pomóc Ci uporać się z jej objawami.

Łojotokowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Łojotokowe zapalenie skóry znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Zwykle dotyka osoby w młodym wieku, przechodzące okres dojrzewania.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Dokładne przyczyny występowania łojotokowego zapalenia skóry do tej pory nie zostały do końca poznane. Z jednej strony podejrzewa się, że schorzenie nie ma podłoża genetycznego, z drugiej strony medycynie znane są przypadki występowania choroby w obrębie rodziny.

Bezpośrednim powodem rozwoju ŁZS jest nadmierna praca gruczołów łojowych i nadprodukcja sebum, która prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Czynniki predysponujące do rozwoju ŁZS

Prawdopodobieństwo zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry zwiększają:

 • przewlekły stres,
 • podrażnienie cery kosmetykami do pielęgnacji,
 • zaburzenia hormonalne,
 • trądzik,
 • zaburzenia odporności,
 • niezdrowa dieta,
 • zakażenie wirusem HIV,
 • alkoholizm,
 • choroba Parkinsona,
 • padaczka,
 • depresja.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

ŁZS objawia się wykwitami rumieniowo-złuszczającymi, które są pokryte białymi lub żółtymi, tłustymi łuskami. Czasem zmianom towarzyszy zaczerwienienie i świąd.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy choroba zajmie skórę głowy. Wtedy objawia się dużymi płatami złuszczonego naskórka, które do złudzenia przypominają łupież. U niektórych może również dochodzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia.

Miejsce występowania ŁZS

Choroba objawia się tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych, tj. na:

 • twarzy,
 • głowie,
 • klatce piersiowej,
 • plecach.

Objawy zaobserwować można również w obrębie fałdów skórnych.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Nie da się ukryć, że leczenie ŁZS będzie trudnym i długotrwałym procesem. Jeśli tyle, co dowiedziałeś się o chorobie, musisz przygotować się, że terapia będzie wymagać czasu i dużych pokładów cierpliwości z Twojej strony.

Łojotokowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, można jednak zredukować swędzenie i zmniejszyć widoczność zmian skórnych.

Wizyta u lekarza

Podejrzewasz u siebie łojotokowe zapalenie skóry? Umów wizytę u lekarza, aby potwierdzić lub wykluczyć swoje przypuszczenia. Na podstawie fachowej rozpoznania i diagnozy dopiero będzie można podjąć leczenie.

Dermatolog przeprowadzi z Tobą wywiad na temat przebytych chorób, przyjmowanych leków i ogólnego stanu zdrowia. Następnie dokładnie obejrzy zmiany na skórze, a jeśli zajdzie taka konieczność, wykona badanie skóry. W skrajnych przypadkach może zalecić wykonanie biopsji oraz specjalistycznego badania histopatologicznego.

Kuracja miejscowa

Lekarze na łojotokowe zapalenie skóry najczęściej zalecają leki do stosowania miejscowego. Ich zadaniem jest ograniczyć wydzielanie łoju i zmniejszyć stan zapalny.

Podstawowymi lekami wykorzystywanymi w terapii ŁZS są glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Pierwsze stosuje się jedynie doraźnie, drugie można używać przez długi czas.

W przypadku, gdy choroba zajmie skórę głowę, stosuje się specjalne szampony myjący, które mają w swoim składzie substancje cytostatyczne, przeciwgrzybicze, keratolityczne oraz  inhibitory kalcyneutyny i kortykosteroidy.

Domowe sposoby na ŁZS

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by leczenie ŁZS wspomagać domowymi sposobami.

Olejki eteryczne na ŁZS

Wysoką skuteczność w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry mają olejki eteryczne. Często wykorzystywane są olejki takie jak:

 • olejek lawendowy,
 • olejek z drzewa herbacianego,
 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek rumiankowy,
 • olejek miętowy,
 • olej z migdałów,
 • oliwa z oliwek.

Olejki można stosować bezpośrednio na skórę.

Domowe produkty na ŁZS

Dobroczynne właściwości na zmienioną chorobowo skórę mają również takie produkty domowego użytku jak:

 • ocet jabłkowy,
 • cytryna,
 • soda oczyszczona.

Wysoką skuteczność wykazują również okłady z dodatkiem rozmarynu, tymianku, mniszka lekarskiego i nasion kozieradki.

Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry

Niebagatelne znaczenie przy ŁZS ma także dieta. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta skutecznie zapobiega nawrotom choroby.

Co jeść?

Dieta osoby chorej na łojotokowe zapalenie skóry powinna zawierać:

 • świeże owoce i warzywa,
 • ryby,
 • nasiona i orzechy,
 • oleje roślinne
 • produkty zbożowe,
 • rośliny strączkowe,
 • nabiał.

Warto pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się spożywanie co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Czego unikać?

Z jadłospisu na stałe należy wyeliminować:

 • cukier,
 • produkty przetworzone,
 • smażone,
 • fast foody,
 • ostre przyprawy,
 • alkohol.

Produkty te przyczyniają się bowiem do zaostrzenia objawów choroby.

Te produkty pomogą Ci w walce z łojotokowym zapaleniem skóry:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *