Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Masaż izometryczny stanowi odmianę masażu klasycznego. Wykonuje się go przede wszystkim przy zanikach mięśniowych, a jego celem jest zwiększenie masy i przywrócenie siły osłabionym mięśniom, bez obciążania całego organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Zastosowanie odpowiednich technik usprawnia krążenie limfatyczne oraz przeciwdziała chorobom wywołanym jego zastojem, a także pomaga zredukować podskórną tkankę tłuszczową.

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Cechą charakterystyczną masażu izometrycznego jest fakt, że wykonuje się go na napiętym mięśniu lub całych grupach mięśniowych. Jak nazwa wskazuje, skurcz musi być izometryczny, tzn. bez zmiany długości włókien mięśniowych.

Zobacz również: Rodzaje skurczów mięśni.

Przed przystąpieniem do pierwszej sesji warto zmierzyć obwód masowanej części ciała w 2 miejscach, aby po zakończeniu terapii móc porównać przyrost masy. Mierzone miejsca należy dokładnie zaznaczyć, aby ponowny pomiar został wykonany identycznie.

Ogólne zasady

Przyjmuje się, że masaż izometryczny powinien być wykonywany 1-2 razy dziennie lub co drugi dzień. W zależności od stanu mięśni, a także kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Wykonanie masażu nie wymaga rozebrania pacjenta do naga. Zwykle wystarczy odsłonięcie masowanej części ciała, np. podudzia.

Jedna seria obejmuje 10 zabiegów, podczas których fizjoterapeuta kontroluje przyrost masy mięśniowej. Jeśli po wykonaniu pierwszej serii nie ma zadowalających efektów, masaże należy przerwać i zastosować inne, zamienne metody fizykoterapeutyczne, po których ponownie można powrócić do masaży izometrycznych.

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Po pierwszych zabiegach obwód mierzonej części ciała może zmaleć. Nie jest to jednak negatywne, niepokojące zjawisko. Wiąże się ono z redukcją podskórnej tkanki tłuszczowej. Wraz z wykonywaniem kolejnych zabiegów, obwód będzie stopniowo wzrastał. Siła mięśniowa z kolei wzrasta równomiernie już od pierwszego masażu.

Składowe masażu izometrycznego

Ten rodzaj masażu przeprowadza się w 3 etapach:

Etap przygotowawczy

Pełni funkcję rozluźniającą. Do technik tego etapu zalicza się głaskanie, rozcieranie i ugniatanie, które mają na celu rozgrzać tkanki, wywołać efekt przekrwienia oraz pobudzić proprioceptory. Czas trwania wynosi około 5 minut.

Etap drugi będący zabiegiem właściwym

Przed przystąpieniem do niego, należy wywołać na masowanych mięśniach submaksymalne napięcie izometryczne. Można je uzyskać przykładając dłoń jako opór zewnętrzny lub jako skurcz dowolny. Techniki tego etapu to rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie.

Każda technika powinna być wykonywana energicznie i szybko, przy czym każdej z osobna należy poświęcić około 30 sekund. Po każdej fazie masowania następuje 15-30 sekundowa przerwa, podczas której stosuje się techniki rozluźniające – głaskanie, wibrację, wstrząsanie.

Ogólny czas trwania masażu właściwego wynosi około 8 minut.

Etap końcowy

Ponownie jako rozluźnienie masowanych mięśni w celu zmniejszenia ich napięcia. Wykonuje się głaskanie, rozcieranie, delikatne ugniatanie, wibrację i wstrząsanie. Czas trwania zwykle nie przekracza 5 minut.

Wskazania

Masaż izometryczny wykonuje się przede wszystkim w medycynie sportowej. Jednak stosuje się go również w celu przyspieszenia regeneracji mięśni, które zmniejszyły swoją masę i siłę w wyniku długotrwałej bezczynności, np. po unieruchomieniu opatrunkiem gipsowym. Podsumowując, ten rodzaj masażu można wykonywać:

  • po złamaniach
  • po długotrwałym noszeniu opatrunku
  • jako element kuracji odchudzającej
  • jako część treningu sportowego
  • przy porażeniach wiotkich
  • przy porażeniach nerwów obwodowych
  • podczas zaników mięśniowych (będących również następstwem udarów)

Przeciwwskazania

Przed przystąpieniem do wykonywania masażu, należy przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad pod kątem obecności różnych schorzeń. Do przeciwwskazań do masażu izometrycznego należą:

  • stwardnienie rozsiane
  • całkowity brak napięcia mięśniowego
  • niepełny zrost kostny
  • przerwanie ciągłości skóry
  • choroba nowotworowa
  • ostra niewydolność krążeniowa
  • żylaki
  • nadciśnienie
  • infekcje, zwłaszcza w połączeniu z gorączką
  • ciąża
  • okres menstruacji u kobiet

Bibliografia

  1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Magiera L., Walaszek R.,  Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, Wydawnictwo BIOSPORT, Kraków 2003.

Polecane produkty:

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty
Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

MASAŻ IZOMETRYCZNY – LECZENIE, SPORT, KOSMETYKA?

Przed rozpoczęciem zabiegu, wykonujemy pomiary obwodów wszystkich części ciała na których będziemy wspólnie pracować.

Wspólnie?

Tak! Podczas masażu wykorzystywany jest skurcz izometryczny (skurcz mięśnia, bez zmiany jego długości – czyli ruchu w stawie). Napięcie to aktywnie utrzymuje sam pacjent przez okres fazy aktywnej zabiegu.

Czas napięcia jest różny, dobierany jest indywidualnie przez terapeutę, w zależności od stopnia dysfunkcji, celu czy wytrenowania osoby poddanej zabiegowi. Najczęściej masaż w fazie skurczu trwa 10 – 30 sekund przy każdym powtórzeniu fazy aktywnej zabiegu.

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

MASAŻ IZOMETRYCZNY PODZIELONY JEST NA 3 CZĘŚCI:

Rozluźniający masaż klasyczny, którego celem jest wywołanie przekrwienia i rozgrzanie tkanek.

Szybki i energiczny masaż z wykorzystaniem technik rozcierania, ugniatania czy oklepywania. Pacjent aktywnie napina mięśnie, naprzemiennie rozluźniając z (czas rozluźnienia jest równy lub nieco krótszy niż czas napięcia). To kluczowy etap zabiegu.

Rozluźnienie masowanych mięśni, relaksacyjny masaż zmniejszający napięcie. Cel to wyciszenie.

Pełny masaż izometryczny trwa ok 30 min – aby uzyskać najlepszy i najszybszy efekt warto uzupełnić go innymi bodźcami np.

Aby uzyskać maksymalny efekt terapii masaż wykonujemy w serii ok 10 spotkań (min 3x tyg).

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Masaż izometryczny wykorzystuje się głównie w leczeniu, medycynie sportowej oraz modelowaniu sylwetki. Podczas masażu usprawnione zostaje krążenie krwi i limfy, przeciwdziałając dysfunkcjom spowodowanym ich zastojom, dodatkowo redukuje podskórna tkankę tłuszczową. Kontrolując obwody jesteśmy w stanie sprawdzić postępy terapii. 

Wskazania do zabiegu:

  • po złamaniach
  • po długim unieruchomieniu
  • przy zanikach mięśniowych
  • jako część treningu sportowego
  • w modelowaniu sylwetki

Przed rozpoczęciem diagnostyki w FizjoBell, fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, dzięki któremu łatwo i skutecznie dobierze zabieg adekwatny do stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta. Podczas wywiadu sprawdzane są również przeciwskazania do masażu.

Przeciwskazania do masażu izometrycznego:

  1. całkowity brak napięcia mięśniowego
  2. niepełny zrost kostny
  3. choroba nowotworowa
  4. przerwanie ciągłości skóry
  5. żylaki
  6. nadciśnienie
  7. stan zapalny
  8. ciąża
  9. Ze strefy ruchu,  strefy zdrowia oraz studia „Pytanie na śniadanie”
  10. Pozdrawia
  11. Justyna Żyła

Masaż izometryczny

Grudzień 01, 2018 Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Co to jest masaż izometryczny

Masaże są zabiegami polegającymi na sprężystym odkształcaniu tkanek miękkich. Oprócz zastosowania w wielu jednostkach chorobowych mają również działanie profilaktyczne i relaksacyjne. Masaż izometryczny należy do kategorii masażu klasycznego leczniczego, dlatego też techniki w nim wykorzystywane pochodzą z tego zabiegu.

W fizjoterapii stosowany jest w przypadku, gdy mięśnie w wyniku długotrwałego unieruchomienia są osłabione lub nastąpił ich częściowy zanik. Jak sama nazwa wskazuje w trakcie zabiegu wykorzystywany jest skurcz izometryczny mięśni.

Tak więc, w trakcie skurczu w wybranym mięśniu wzrasta stopniowo napięcie do około 80-95% napięcia maksymalnego, natomiast oba przyczepy mięśnia końcowy i początkowy pozostają oddalone i mięsień nie zmienia swojej długości- skurcz przebiega bez ruchu w stawie.

Technika ta wykonywana przez terapeutę polega na poddaniu włókien mięśnia lub grupy mięśni intensywnemu masażowi w trakcie skurczu submaksymalnego. Jednocześnie spełniając wszystkie niezbędne warunki, żeby mięśnie mogły pracować, poprzez doprowadzenie produktów odżywczych i wydalenie zbędnych produktów przemiany materii.

Celem masażu jest zmniejszenie tkanki podskórnej tłuszczowej i zwiększenie tkanki mięśniowej wraz ze zwiększeniem jej siły. Korzyści ze stosowania zabiegu dotyczą również usprawnienia przepływu limfy zmniejszając obrzęki zastoinowe.

Przygotowanie do zabiegu

 Przed rozpoczęciem terapii masażem izometrycznym należy zmierzyć obwody kończyn w celu określenia mierzalnych efektów serii zabiegu. W pierwszym okresie zabiegów widoczne jest zmniejszenie obwodów na skutek redukcji tkanki tłuszczowej, następnie zwiększenie z powodu wzrostu masy mięśniowej. Siła mięśniowa natomiast rośnie proporcjonalnie do liczby zabiegów.

Przebieg zabiegu

Masaż izometryczny składa się z trzech etapów kolejno po sobie następujących: fazy przygotowania, właściwej oraz końcowej. Pierwsza faza przygotowawcza skupia się na pobudzeniu mięśni, receptorów czucia głębokiego oraz uzyskaniu efektu przekrwienia.

Czas trwania jej to 8-10 minut w których fizjoterapeuta wykonuje techniki manualne głaskania, rozcierania, ugniatania na mięśniach pozostających w rozluźnieniu. Kolejnym etapem jest faza właściwa- główna, która zawiera w sobie dwie czynności: skurcz oraz rozkurcz.

Skurcz izometryczny pojedynczych mięśni lub grup mięśniowych bez dodatkowego zastosowania obciążeń wraz z techniką energicznego, silnego rozcierania, ugniatania. Czas trwania to około 15 sekund, a jego efektem intensywne przegrzanie tkanki mięśniowej i podskórnej, uelastycznienie tkanki, a także zwiększenie masy i siły mięśniowej.

Po skurczu następuje przerwa trwająca 30 sekund, umożliwiająca wykonywanie terapeucie techniki wstrząsania, wibracji w celu rozluźnienia włókien mięśniowych. Cały etap główny składający się z powtarzających się od 6 do 12 razy skurczów oraz rozkurczów i trwa około 5-8 minut.

Uzależnione jest to od siły posiadanej przez mięsień oraz od partii mięśniowej na której wykonywany jest zabieg. Ostatnim etapem jest faza końcowa skupiająca się na przywróceniu mięśniom właściwego dla nich tonusu(napięcia) poprzez rozluźnienie. Stosuje się masaż rozluźniający, delikatne głaskanie i rozcieranie trwające około 5 minut.

Masaż izometryczny należy wykonywać w serii po 10-20 zabiegów. Całość terapii jest indywidualnie dostosowana do stanu wydolności pacjenta oraz wieku. Wiek starczy predysponuje do dawkowania bodźców słabych i średnich w fazie głównej. Wiek młodzieńczy do bodźców o dużej sile.

Dodatkowo w trakcie trwania serii zabiegów i w toku odbudowy tkanki mięśniowej czas bodźca i intensywność mogą zostać zwiększone. Częstotliwość masażu powinna bazować na schemacie 1 x dziennie. Czasami zalecany jest również tryb co drugi dzień.

Celem serii zabiegów jest odzyskanie osłabionej siły mięśniowej i do tego momentu praktykowane są czynności terapeutyczne.

You might be interested:  Anhedonia – brak odczuwania przyjemności – przyczyny, objawy, leczenie

Wskazania do masażu izometrycznego

Wskazaniem do wykonania masażu izometrycznego są stany z obniżeniem siły mięśniowej lub jej częściowym zanikiem.

Takie sytuacje mają najczęściej miejsce po wypadku ze złamaniem, urazach zabezpieczonych opatrunkiem, porażeniu wiotkim, wylewach, udarach, a także towarzysząc innym chorobom przewlekłym zmuszającym pacjenta do trwającej w czasie rekonwalescencji.

Dodatkowo masaż znajduje zastosowanie także, w terapii osób z nadwagą jako masaż odchudzający redukujący podskórną tkankę tłuszczową.

Przeciwwskazania

Masaż jest przeciwwskazany u osób ze stwardnieniem rozsianym, w chorobach nowotworowych, w stanach niepełnego zrost kostnego oraz w okresie ciąży.

Nie może zostać wykonany w przypadku zaników mięśniowych pochodzenia neurologicznego oraz u osób z ostrą niewydolnością krążenia i żylakami.

Przerwanie ciągłości skóry oraz zmęczenie mięśni i całkowity brak siły mięśniowej uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Podsumowanie

Masaż izometryczny to zabieg fizjoterapeutyczny wykorzystujący w terapii skurcz izometryczny powodujący wzrost napięcia mięśnia bez zbliżania jego przyczepów.

Składa się z trzech faz, pierwszej przygotowującej pacjenta do terapii przez wzrost przekrwienia, drugiej zasadniczo mający za zadanie zwiększyć siłę i masę mięśniową oraz trzeciej przywracającej odpowiedni tonus mięśnia. Zabieg ma wiele korzyści.

Powoduje wzmocnienie i odbudowę siły mięśniowej oraz umożliwia uzyskanie sprawności sprzed urazu. Rekomendowany także jako masaż redukujący tkankę tłuszczową.

Opracowała: mgr Barbara Jankiewicz, fizjoterapeuta

Masaż izometryczny i jego szerokie spektrum zastosowania

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Masaż izometryczny jest zabiegiem leczniczym wykorzystywanym w fizjoterapii głównie sportowej. Jak sama nazwa wskazuje jest to masaż wykonywany na napiętym submaksymalnie (ok 85-90% maksymalnej siły mięśniowej) mięśniu, bądź grupie mięśni. Szczególną rolę odgrywa on w rehabilitacji osłabionych mięśni w wyniku długotrwałego unieruchomienia, w przypadku zaników, niedowładów spowodowanych udarem czy wylewem, a przede wszystkim w rehabilitacji pourazowej. Znajduje zastosowanie również w kosmetologii, głównie w miejscowej kuracji odchudzającej czy antycellulitowej. Ma on niezwykły wpływ na organizm ludzki, jest zabiegiem krótkim lecz intensywnym, co więcej – rezultaty przeprowadzonej terapii są zadowalające niemal każdego pacjenta.

Technika wykonywania masażu izometrycznego

Składa się z 3 etapów:

  1. Etap przygotowawczy: trwa około 5-10 min (w zależności od wielkości masowanej części ciała), głównie wykorzystuje się tu technikę głaskania, rozcierania i ugniatania. Celem etapu pierwszego jest przekrwienie, rozgrzanie i pobudzenie tkanek.
  2. podzielony jest na dwie części:
    1. Masaż izometryczny (faza skurczu) – pacjent, po instruktażu terapeuty, wywołuje skurcz izometryczny w mięśniu lub grupie mięśni poddawanej zabiegowi, następnie fizjoterapeuta wykonuje intensywne techniki rozcierania, ugniatania i oklepywania przez czas ok. 15 s,
    2. Czas przerwy (faza rozkurczu) – terapeuta pracuje na rozluźnionym mięśniu lub grupie mięśniowej wykorzystując tutaj technikę wibracji i wstrząsania prze czas ok. 30 s,Etap właściwy składa się z powtarzającej się na zmianę fazy skurczu i rozkurczu i trwa 5-8 minut. Celem etapu głównego jest intensywne przegrzanie tkanki mięśniowej i podskórnej, ich uelastycznienie i zwiększenie siły i masy mięśniowej obszaru poddanego zabiegowi.
  3. Etap końcowy: trwa około 5 minut. Wykorzystuje się tutaj techniki delikatnego głaskania i rozcierania rozluźnionego mięśnia lub grupy mięśniowej. Celem etapu końcowego jest normalizacja napięcia mięśniowego masowanego obszaru.

Wpływ masażu izometrycznego na organizm

  • Poprawa ukrwienia, dotlenienia i trofiki tkanek poddanych zabiegowi – mięśni i skóry.
  • Lepsza jędrność i elastyczność mięśni i skóry.
  • Poprawa krążenia limfy.
  • Zmniejszenie obrzęków powstałych w wyniku braku ruchu.
  • Wzrost masy i siły mięśniowej okolicy ciała poddanej zabiegowi bez nadmiernego obciążania organizmu.
  • Przyspieszenie rekonwalescencji po przebytych urazach.
  • Redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej i działanie antycellulitowe (wzrost temperatury tkanek, metabolizmu).

Wskazania

  • Osłabienie mięśniowe w wyniku unieruchomienia.
  • Zaniki mięśniowe po udarach, wylewach.
  • Niedowłady.
  • Prowadzona kuracja odchudzająca i antycellulitowa.
  • Obrzęki spowodowane unieruchomieniem.

Przeciwwskazania

  • Niepełny zrost kostny.
  • Całkowity brak napięcia mięśniowego.
  • Stwardnienie rozsiane.
  • Nowotwory (do 5 lat, po 5 latach p/wsk względne).
  • Choroby skóry.
  • Choroby zakaźne (stan ostry).
  • Rany i podrażnienia.
  • Przerwanie ciągłości tkanek.
  • Ciąża (p/wsk względne).
  • Choroby przebiegające z gorączką.
  • Nadciśnienie.
  • Żylaki.
  • Zbyt silne zmęczenie mięśni (p/wsk względne).

Przed rozpoczęciem masażu wskazane jest zmierzenie obwodu masowanej okolicy, celem kontrolowania rezultatów zabiegu.

Seria składa się z 10-20 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień (może być także wskazane dwa razy dziennie, w dużej mierze zależy to od wydolności i wytrenowania pacjenta).

Rezultatem pierwszej serii zabiegów jest zmniejszenie się obwodu tkanek, co jest wynikiem redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej, natomiast oczekiwanym efektem końcowym jest zwiększenie się obwodu części ciała poddawanej zabiegowi w wyniku wzrostu masy i siły mięśniowej.

Masaż izometryczny jest zabiegiem o szerokim zastosowaniu i szybkich efektach terapii. Warto więc wprowadzić go do codziennej praktyki, jeśli są ku temu przesłanki :-).

Autor: mgr Małgorzata Poniatowska

Masaż izometryczny

Masaż stosowany przy niedowładach i zanikach mięśniowych gdzie jego zadaniem jest przywrócenie masy i siły osłabionym mięśniom bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Masaż izometryczny stosowany jest również w celach kosmetycznych, aby zmniejszyć podskórną tkankę tłuszczową i zwiększyć tkankę mięśniową.

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Jedną z najbardziej popularnych odmian masażu klasycznego jest masaż izometryczny. Coraz więcej osób korzysta z tego typu rozwiązania, ponieważ zalecany jest w przypadku bardzo wielu schorzeń wywołanych zanikiem lub osłabieniem mięśniowym, a także stosowany jest w celach kosmetycznych. Zatem czym dokładnie jest wspomniany zabieg?

Masaż izometryczny wykonuje się m. in przy zanikach mięśniowych, osłabieniach, porażeniach, a jego głównym celem jest przede wszystkim zwiększenie masy i tym samym przywrócenie siły osłabionym mięśniom.

Jednak ważne jest, iż jest on wykonywany bez obciążania całego organizmu ćwiczeniami fizycznymi.

Stosowanych jest na poszczególnych grupach mięśniowych lub też na pojedynczym wybranym mięśniu, przy napięciu izometrycznym, czyli bez zmiany długości włókien mięśniowych.

Masaż ten ma również zastosowanie w kosmetyce. Wpływa na poprawę krążenia limfy, redukuje tkankę tłuszczową, zwalcza cellulit, stanowi uzupełnienie treningu sportowego, uwydatnia mięśnie oraz dotlenia skórę przez co staje się bardziej sprężysta i odżywiona.

W jaki sposób wykonuje się taki zabieg?

Przed przystąpieniem do masażu należy zmierzyć okolicę masowana w dwóch miejscach, w celu porównania przyrostu masy mięśniowej.

  • etap I przygotowawczy, który ma na celu przygotować tkanki do zabiegu, poprzez wywołanie przekrwienia, rozgrzania oraz pobudzenia receptorów.
  • etap II właściwy, gdzie na napięciu izometrycznym masażysta wykonuje energiczne ruchu 15-30s, a następnie pojawia się przerwa z rozluźniającymi technikami 15-30s. Etap właściwy trwa około 6min.
  • etap III końcowy, stosuje się masaż klasyczny rozluźniający, mający na celu zmniejszenia napięcia mięśni.

Masaż izometryczny stosuje się dwa razy lub raz dziennie, albo co drugi dzień, w zależności od celu masażu oraz fizycznego i psychicznego stanu pacjenta.

  • długotrwałe unieruchomienie mięśni
  • zaniki lub niedowłady mięśni
  • element masażu sportowego
  • nadmiar tkanki tłuszczowej
  • długotrwałe noszenie opatrunku
  • rehabilitacja po urazach, złamaniach
  • osłabienie mięśni
  • poprawa wizerunku skóry
  • ciąża
  • choroby nowotworowe
  • okres menstruacji
  • całkowity brak napięcia mięśniowego
  • podwyższona temperatura
  • nadciśnienie
  • łamliwość kości
  • choroby skóry
  • rany i podrażnienia
  • świeże stany po operacyjne
  • stany zapalne
  • niewydolność krążenia
  • żylaki
  • stwardnienie rozsiane
  • silne zmęczenie mięśni
  • choroby zakaźne
  • zaniki mięśni o podłożu neurologicznym

Umów się na wizytę już teraz. tel: 886 381 074

Masaż izometryczny

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

Fizjoterapia to szeroki dział, który obejmuje między innymi masaż izometryczny. Jest to zabieg, który wykonuje się u osób z częściowym zanikiem mięśni lub też ze znacznym ich osłabieniem. Masaż ten można od czasu do czasu wykonać jako masaż relaksacyjny, jednak niezbyt często powinno się powtarzać w przypadku braku przeciwskazań. Celem wykonania tego typu masażu jest przywrócenie masy mięśniowej, jak ich siły bez konieczności wykonywania ćwiczeń przez Pacjenta. Doświadczeni fizjoterapeuci z zespołu MediStuff zaproponują Państwu odpowiednio dopasowany zabieg do Państwa potrzeb, który wspomoże efekt trwającego procesu leczenia.

Opis masażu izometrycznego opiera się procesie, który obejmuje w pierwszym momencie wizyty pomiar obwodu mięśnia w dwóch w miejscach. Wykonanie tychże pomiarów pozwala ocenić postępy wykonywanej terapii, zarówno w ujęciu krótkofalowym i długofalowym. Następnym etapem jest wykonanie masażu, który powinien obejmować odpowiednio dobrane elementy dla Pacjenta.

Intensywność, jak i częstotliwość tego zabiegu uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi: wydolność organizmu, ogólną sprawność, wiek, płeć czy dodatkowe schorzenia. Masaż izometryczny najlepiej jest wykonywać co drugi dzień.

Ilość zabiegów zazwyczaj obejmuje dziesięć do dwudziestu spotkań, co zostaje ustalone na początku terapii przez specjalistów z MediStuff.

Z racji tego, że masaż izometryczny jest zabiegiem mocno angażującym ciało Pacjenta, posiada znacznie więcej przeciwwskazań niż pozostałe zabiegi fizjoterapeutyczne działające relaksująco.

Przede wszystkim warto wspomnieć, że ten rodzaj zabiegu nie jest wykonywany u osób z całkowitym brakiem napięcia mięśniowego.

Wśród kolejnych czynników dyskwalifikujących Pacjenta do tego masażu jest: stwardnienie rozsiane, ostra niewydolność krążenia, przerwanie ciągłości powłok skórnych, żylaki, infekcje, niepełny zrost kostny, choroba nowotworowa, gorączka, menstruacja oraz ciąża u kobiet.

Masaż ten dedykowany jest przede wszystkim Pacjentom borykającym się z niedowładem kończyn, który wynika z długotrwałego unieruchomienia. Jest także dedykowany Pacjentom po wylewach i udarach, jak również po leczeniu ortopedycznym. Takim jak złamanie, czy długotrwałe unieruchomienie kończyny.

Zdarza się, że masaż izometryczny uda wykonuje się u osób borykających się z cellulitem lub w czasie kuracji odchudzającej. Zabieg ten czasem wykorzystywany jest u sportowców, którym proponuje się między innymi masaż izometryczny brzucha.

You might be interested:  Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa, jak pozbyć się bólu po usunięciu zęba?

W tym przypadku wykonany masaż uznawany jest jako element treningu, gdyż niezwykle pozytywnie wpływa na sprężystość aktywowanego mięśnia.

Zabieg ten zalicza się do terapii leczniczej, której zadaniem jest przywrócenie siły oraz objętości mięśniowej. Cechą charakterystyczną tego masażu jest fakt, że nie obciąża on Pacjenta pod względem wysiłku fizycznego.

Jest to niewątpliwie  bardzo pomocne narzędzie terapeutyczne u osób borykających się ze skutkami udaru, wylewu i częściowego niedowładu mięśniowego.

Masaż izometryczny może zostać także wykorzystany u osób odchudzających się, jak i intensywnie uprawiających sport.

Masaż izometryczny: techniki, wskazania i cena. Jak działa?

Masaż izometryczny stanowi odmianę zabiegu fizjoterapeutycznego, którego podstawowym zamierzeniem jest wzmocnienie i przywrócenie masy mięśniowej konkretnemu mięśniowi lub grupie mięśni. Taka regeneracja jest szczególnie ważna dla pacjentów, którzy przeszli udar bądź wylew. Jednak masażem izometrycznym interesują się także m.in. sportowcy oraz osoby, które się odchudzają.

Czym jest masaż izometryczny?

Masaż izometryczny to rodzaj fizjoterapeutycznego masażu klasycznego. Opiera się on na założeniu, że mięsień lub grupa mięśni dzięki wykonywaniu tego zabiegu powróci do dawnej siły i masy bez konieczności wykonywania ćwiczeń fizycznych przez osobę poddaną terapii.

Zastosowanie masażu izometrycznego jest ogromne: od terapii chorych po udarach i wylewach, poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, czy cellulitu, a na przygotowaniu sportowym kończąc. Masaż izometryczny działa też relaksująco na klienta, zatem mogą z niego skorzystać również osoby, które szukają metody na odprężenie.

Nie trwa on zbyt długo, bo od 30 do 45 minut, jednak dla lepszego rezultatu powinien być często powtarzany, nawet codziennie (1-2 razy dziennie) lub co drugi dzień w serii 10 zabiegów. Częstotliwość i intensywność wykonywania masażu izometrycznego jest uzależniona od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, płci, wydolności oraz od stanu jego mięśni.

Do tego masażu pacjent nie musi się całkowicie rozbierać, może pozostać w bieliźnie, w luźnym ubraniu lub odkryć jedynie tę część ciała, która będzie masowana.

Ile kosztuje masaż izometryczny? Cena tego zabiegu wynosi ok 40 zł za pojedynczą usługę (w niektórych miejscach znajdziemy ofertę za 50, a nawet 70 zł i więcej). Dla lepszego efektu terapeutycznego należy jednak wybrać serię masaży.

Reklama

Jak wygląda masaż izometryczny?

Izometryczny masaż składa się z trzech części: wstępnej, właściwej i końcowej. Każda z nich ma odpowiednią długość trwania oraz cele, do których będzie zmierzał terapeuta. 

Faza pierwsza to odcinek przygotowawczy, który trwa około 8-10 minut. Podczas tego etapu masażysta stosuje ruchy głaszczące, ugniatające i pocierające, jak przy tradycyjnym masażu. Wykonuje je na rozluźnionym mięśniu, a swoim działaniem zmierza do jego pobudzenia i naszykowania danej części ciała do właściwej fazy masażu izometrycznego.

Drugi etap czyli właściwy polega na tym, że fizjoterapeuta lub masażysta potrafiący wykonać masaż izometryczny masuje mięsień lub grupę mięśni najpierw w stanie skurczu, a potem w rozkurczu.

Jedna jak i druga czynność powinna trwać między 15 a 30 sekundami naprzemiennie, dając w sumie 8 minut. W czasie skurczu terapeuta ugniata, rozciera i oklepuje mięsień lub grupę mięśni, co powoduje ich wzmocnienie oraz zwiększenie elastyczności.

Podczas rozkurczu zaś masażysta głaszcze i potrząsa tym samym miejscem.

Trzeci, ostatni człon masażu izometrycznego stanowi niemal odbicie lustrzane fazy pierwszej. Podczas tej pięciominutowej części masażysta stosuje głaskanie i delikatne ugniatanie.

Taki masaż zwykle nie trwa dłużej niż 45 minut.

Wskazania do masażu izometrycznego

Dla kogo jest przeznaczony masaż izometryczny? Wskazania do stosowania tego zabiegu są dość obszerne. Przede wszystkim jednak ten typ masażu dedykowany jest osobom, które przeszły udar lub wylew. Ponadto długotrwałe unieruchomienie, które wywołało niedowład kończyn również kwalifikuje się do zastosowania tego masażu. 

  • Na taki masaż decydują się często również pacjenci po złamaniach oraz po trwającym dłuższy czas leczeniu ran, aby przyspieszyć regenerację tych miejsc. 
  • Masażem izometrycznym rehabilituje się osoby po porażeniu wiotkim, porażeniu nerwów obwodowych oraz z zanikiem mięśniowym.
  • Masażem izometrycznym interesują się także osoby, którym zależy na pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także na zlikwidowaniu cellulitu.
  • Co więcej masaż izometryczny nie rzadko jest wybierany przez sportowców, po to by odbudować siłę i rozciągliwość mięśni. 

Jak działa masaż izometryczny?

Masaż izometryczny charakteryzuje się tym, że jest on wykonywany na spiętym mięśniu lub na grupie mięśni. Chodzi o to żeby masować mięśnie bez zmiany długości ich włókien.

Fizjoterapeuta przed pierwszym zabiegiem z reguły mierzy obwód mięśnia, który ma być rehabilitowany w dwóch miejscach, tak by po przeprowadzonej serii zabiegów porównać wartości i ocenić czy masaż przyniósł spodziewany efekt.

Bardzo często dzieje się tak, że po pierwszych zabiegach obwód mięśnia zmniejsza się (przez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej), jednak końcowy rezultat wskazuje na ostateczne zwiększenie mocy i objętości mięśnia.

Jeśli taki skutek nie występuje, należy zmienić metodę fizjoterapeutyczną.

Izometryczny masaż stanowi postępowanie lecznicze mające na celu przywrócenie mięśniowi lub grupie mięśni siłę, moc, masę i elastyczność bez obciążania organizmu wysiłkiem fizycznym. Taki rodzaj masażu poleca się w przypadku poważnych uszkodzeń mięśni. Dzięki temu zabiegowi rehabilitacja przebiega dużo sprawniej.

Reklama

Kto nie powinien poddawać się masażowi izometrycznemu?

Zanim zdecydujemy się na masaż izometryczny powinniśmy się dowiedzieć czy ten rodzaj zabiegu jest dla nas odpowiedni. Z reguły terapeuta na początku spotkania przeprowadza z pacjentem wywiad, aby wyeliminować ewentualne przeszkody stojące na drodze do masażu.

Przeciwwskazania, które wykluczają poddanie się masażowi izometrycznemu to m.in.:

  • zupełny brak napięcia mięśniowego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • rany na skórze i inny rodzaj przerwania ciągłości skóry,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • żylaki,
  • choroba nowotworowa,
  • niezrośnięcie się kości po złamaniu,
  • ostra niewydolność krążeniowa,
  • infekcje (szczególnie przebiegające z gorączką),
  • ciąża,
  • menstruacja.

Czytaj też:

Bibliografia:

  1. Kasprzak Wojciech, Mańkowska Agata, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, Wydanie 1, ISBN 978-83-200-5381-4.
  2. Walaszek Robert, Magiera Leszek, Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, Biosport, Kraków, 2012, ISBN 978-83-917610-0-7.

Masaż izometryczny

Masaż izometryczny stosowany jest jako pomoc w rehabilitacji – w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, po urazach – tam gdzie nastąpiło osłabienie mięśni, lub po dłuższej rekonwalescencji.

Wykonywany jest również jako masaż odchudzający, który redukcje podskórną tkankę tłuszczową, oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej.

Masaż izometryczny polega na intensywnym treningu mięśni podczas skurczu izometrycznego.

1. Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu pompująco-ugniatającego. Drenaż limfatyczny wykonuje się manualnie. Tempo masowania jest wolne (około 10-15 ruchów na minutę). Techniki masażu wykonywane są płynnie i delikatnie. Drenaż limfatyczny może odbywać się nawet do kilku razy dziennie. Pozwala pobudzić obieg limfy w ustroju.

Masaż izometryczny jest obecnie efektywną formą leczenia obrzęku. Wpływa korzystnie na przebieg chłonki. Głaskanie, rozcieranie i ugniatanie to techniki masażu, które mogą przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny oczu redukuje opuchliznę, np. wokół oczu, usuwa zrogowaciałe toksyny z komórek i tkanek oraz poprawia krążenie.

2. Masaż izometryczny na uda i pośladki

Masaż izometryczny jest rodzajem masażu na cellulit oraz masażu odchudzającego. Stosowany jest jako zabieg wyszczuplający – poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej. Polega na intensywnym masowaniu mięśni i likwidowaniu obrzęków, które powstają w wyniku: braku ruchu, bogatej w sól diety, zbyt małej ilości wody w organizmie.

Skutkiem zaburzeń pracy układu limfatycznego jest cellulit. Zatem drenaż limfatyczny na nogi poprawia przemianę materii oraz stymuluje cyrkulację krwi i limfy. Jest szczególnie zalecany w pierwszej fazie odchudzania, ponieważ toksyny są najczęściej gromadzone w tkance tłuszczowej. Po masażu na cellulit skóra jest lepiej ukrwiona i dotleniona.

3. Korzyści masażu izometrycznego

Korzyści płynące z masażu izometrycznego:

  • usprawnia krążenie limfy, przeciwdziałając powstaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwiduje obrzęki zapalne i chłonne,
  • redukuje podskórną tkankę tłuszczową oraz przyczynia się do wzrostu masy i siły mięśniowej,
  • przywraca masę i siły mięśni.

4. Wskazania i przeciwwskazania do masażu izometrycznego

Masaż izometryczny jest konieczny w sytuacji:

  • zmniejszenia obwodów tłuszczowych,
  • walki z zanikami mięśniowymi,
  • zwiększenia siły i masy mięśniowej,
  • uzupełnienia treningu,
  • uzupełnienia rehabilitacji sportowej.

Masaż izometryczny nie powinno się wykonywać, gdy dochodzi do:

  • niepełnego zrostu kostnego,
  • przerwania ciągłości skóry,
  • nadciśnienia,
  • miesiączki,
  • ciąży,
  • chorób zakaźnych niewyleczonych,
  • chorób nowotworowych,
  • podwyższonej temperatury.
You might be interested:  Rak żołądka – leczenie

Masaż limfatyczny działa wyszczuplająco, poprawia przemianę materii oraz usuwa cellulit. Po takim zabiegu twoja skóra będzie sprężysta i jędrna. Możesz go wykonać w gabinecie kosmetycznym, w którym poczujesz się odprężona i wypoczęta. Jest doskonałą formą masażu relaksacyjnego, pozwalającego zredukować napięcie mięśniowe.

Weronika Buczkowska,  ponad rok temu

Gabinet Fizjoterapii – Usługi rehabilitacyjne

NOWOCZESNA REHABILITACJA FUNKCJONALNA

  • MASAŻRodzaje wykonywanych masaży dostępnych w naszym gabinecie:
  • Masaż klasyczny
  • Stosowane techniki obejmują:

Ten najpopularniejszy masaż jest metodą zarówno leczenia fizykalnego, jak również integralną częścią odnowy biologicznej. Wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm, leczy a zarazem zapobiega wielu chorobom. Dobroczynnie działa na ciało i psychikę. Jest to zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, hormonalny, narządy wewnętrzne.

  • głaskanie
  • rozcieranie
  • ugniatanie
  • oklepywanie
  • wibracje
  • wstrząsanie
  • wałkowanie

W masażu klasycznym masażysta używa głównie dłoni, rzadziej przedramion i łokci. Ruchy w masażu klasycznym są w kierunku serca. Głównym celem masażu jest złagodzenie bólów oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Masaż działa lokalnie na masowane tkanki, ale również na zasadzie odruchowej na cały organizm.

Korzyści:

  • Eliminuje stres;
  • W zależności od zastosowanych technik uspokaja lub daje zastrzyk pozytywnej energii;
  • Usuwa zmęczenie fizyczne i psychiczne;
  • Relaksuje. Zmniejsza niepokój i apatię;
  • Poprawia jakość snu;
  • Rozluźnia napięte mięśnie;
  • Zmniejsza lub usuwa bóle mięśni i stawów, bóle głowy;
  • Oczyszcza organizm poprzez przyspieszenie usuwania produktów przemiany materii oraz przyspieszenie transportu substancji odżywczych i tlenu do masowanych tkanek;
  • Wzmacnia naturalne siły obronne organizmu poprzez stymulujący wpływ na układ odpornościowy;
  • Poprawia krążenie krwi;
  • Przyspiesza metabolizm;
  • Poprawia wygląd skóry;
  • I wiele, wiele innych…

Wskazania:

  • przewlekła niewydolność krążenia obwodowego;
  • obniżone ciśnienie krwi;
  • choroba Raynauda;
  • stany po zakrzepowym zapaleniu żył kończyn dolnych;
  • przewlekły nieżyt oskrzeli;
  • w zaburzeniach odżywczych skóry;
  • blizny pourazowe i pozabiegowe;
  • odmrożenia;
  • zaniki mięśniowe pochodzenia neurogennego np. niedowłady i porażenia;
  • stany pourazowe mięśni – zmiażdżenia, zerwania włókien mięśniowych;
  • przewlekłe stany zapalne mięśni, ścięgien i stawów;
  • zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym;
  • zaparcia nawykowe;
  • przewlekłe zapalenia nerwów;
  • nerwobóle;
  • zespół wypadnięcia krążka międzykręgowego;
  • rwa kulszowa;
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • stany pooperacyjne narządu ruchu np. po złamaniach;
  • zespół bólowy ścięgna Achillesa;
  • nerwice psychogenne;
  • otyłość i nadwaga.

Przeciwskazania:

  • w krwotokach lub przy zagrożeniu ich wystąpienia;
  • wszelkie stany gorączkowe;
  • ostre i podostre stany zapalne niezależnie od ich umiejscowienia;
  • wszystkie zmiany dermatologiczne (wypryski, owrzodzenia etc.);
  • choroby zakaźne;
  • choroby nowotworowe (o ile lekarz nie zaleci inaczej);
  • tętniaki;
  • czas menstruacji;
  • świeże zakrzepy w naczyniach obwodowych, zapalenie żył, duże żylaki;
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Masaż relaksacyjny

Łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Celem tego masażu jest zmniejszenie, a potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Sprzyja regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu, nagromadzone pod wpływem codziennych przeżyć, przemęczenia i wyczerpania, m.in. bezsenność, nerwobóle, bóle głowy, dolegliwości pleców, barków i nóg. Daje doskonały efekt w łagodzeniu stanów nerwicowych, depresji, wzmacnia chęć do życia, podnosi witalność. Jest wymarzonym elementem prawdziwego wypoczynku. Każdego z nas lub prawie każdego, dotyka takie doświadczenie, kiedy to wracamy do domu i czujemy się zmęczeni, zestresowani i napięci. Właśnie wtedy, odpowiednie techniki masażu relaksacyjnego mogą zdziałać cuda. Masaż odpręży i obudzi w nas nowe siły witalne. Wiadomym jest przecież, że gdy ciało jest odprężone to i psychika wraca do równowagi.

Masaż relaksacyjny sprawi, że zapomnicie Państwo o kłopotach, poprawi się Wasz nastrój, poczujecie się osobą zadowoloną i szczęśliwą. Jest on doskonałą metodą, pozwalającą na rozładowanie stresu wywołanego pracą zawodową i ciągłym życiem w pośpiechu.

Masaż odchudzający

Wykonywany jest w oparciu o całościowy masaż leczniczy, łącząc w sobie techniki masażu klasycznego i technik łącznotkanowych. Polecany szczególnie w celu likwidacji tkanki tłuszczowej z okolic pośladków, bioder i ud, przyczynia się również do ogólnego spadku wagi. Masaż odchudzający polega na intensywnym masowaniu, co umożliwia spalanie zbędnego tłuszczu, działa ujędrniająco na ciało. Modelując sylwetkę, stanowi skuteczne uzupełnienie kuracji odchudzających, a zarazem ma działanie rewitalizujące.

Zabiegi wyszczuplające:

  • ujędrnianie – zabieg ma działanie wygładzające i napinające, wzmacnia tkankę łączną; zapobiega powstawaniu fałdów skórnych, ujędrnia skórę, ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody, zabezpiecza przed nadmiarem luźnej skóry po odchudzaniu, przyspiesza jej regenerację;
  • modelowanie sylwetki – specyficzne chwyty masażu powodują rozbicie tkanki tłuszczowej, przyspieszenie procesów metabolicznych, pobudzenie spalania zapasów tłuszczu i cukrów;
  • drenaż limfy – stymuluje układ limfatyczny, powodując udrożnienie limfy, oddziałuje na skórę i tkanki głębiej położone; usprawnia zaopatrzenie tkanek i narządów w krew, powodując lepsze ich odżywianie i dotlenienie; przyspiesza odprowadzenie produktów przemiany materii;
  • masaż izometryczny – powoduje wzrost napięcia mięśniowego, sprzyja rozwojowi masy mięśniowej, zwiększa elastyczność mięśni oraz ich siłę.

Warto pamiętać, że najlepsze efekty w odchudzaniu uzyskuje się przez połączenie masażu z aktywnością ruchową i dietą. Masaż wyszczuplający znakomicie wspomaga ten proces.

Masaż antycellulitowy

Cellulit jest przypadłością typowo kobiecą i źródłem wielu frustracji. Charakterystyczna ‘pomarańczowa skórka’ umiejscawia się najczęściej w okolicach ud, pośladków i brzucha, rzadziej karku i przedramion. Nierówna i gąbczasta skóra to efekt złożonych zmian w budowie tkanki łącznej i zaburzeń mikrokrążenia. Narastający obrzęk zakłóca funkcje sąsiednich tkanek doprowadzając do zwłóknień. Przyczyną kłopotów jest często brak ruchu, złe odżywianie, a także zmiany hormonalne.Optymalnym zabiegiem antycellulitowym jest manualny drenaż limfatyczny stymulujący krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia natlenienie i odżywianie komórkowe. W efekcie regeneruje i uelastycznia tkankę łączną, zwiększa napięcie skóry. Staje się ona gładsza, bardziej jędrna i sprężysta. Promieniuje świeżością i witalnością.

Rodzaje cellulitu:

  • cellulit właściwy – występuje najczęściej u młodych kobiet, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących, także u szczupłych, jest mało widoczny, koreluje często z rozstępami;
  • pseudocellulit – występuje u kobiet po 40 roku życia, widoczne zaznaczone zwiotczenie mięśni i skóry oraz powiększenie się tkanki tłuszczowej, ograniczone obrzęki, pękające naczynka;
  • cellulitis – postać najcięższa obrzękowa, sugeruje stan zapalny, występuje rzadko. Nowoczesna terapia antycellulitowa polega na działaniu kompleksowym, połączeniu zabiegów leczniczo-kosmetycznych z odpowiednią dietą i ruchem.

Masaż sportowy

W niewielkim stopniu różni się masażu klasycznego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej. Celem tego masażu jest rozgrzewka, usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów, bądź likwidacji powstałych kontuzji.

Występuje w kilku formach, jako masaż:

  • przedwysiłkowy – mający na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego, stosowany jako uzupełnienie rozgrzewki, powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien, rozluźnienie mięśni, dzięki czemu wzrasta ich elastyczność;
  • międzywysiłkowy – masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami, jego celem jest potrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów, masaż zaopatruje mięśnie w tlen i substancje odżywcze, usuwa szkodliwe substancje, dzięki czemu uzyskują większą zdolność do pracy, szybciej się regenerują, podnosi się ich napięcie i elastyczność;
  • powysiłkowy – mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku; jego głównym zadaniem jest poprawa rozprowadzenia krwi, a szczególnie limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego;
  • izometryczny – wspomagający trening masy mięśniowej, ma na celu spowodowanie szybkiego przyrostu masy i siły mięśni, zabieg polega między innymi na oddziaływaniu na mięsień napięty izometrycznie.

Masaż izometryczny

W wyniku długotrwałego unieruchomienia kończyn dochodzi do dystrofii układu mięśniowego. Jedną z metod szybkiego przywrócenia siły i masy mięśniowej jest trening fizyczny. Masaż ten bazuje na założeniach fizjologii wysiłku fizycznego. Jedną z korzyści masażu izometrycznego jest przywrócenie masy i siły mięśni niejednokrotnie nie wykorzystując pełnego zakresu ruch w stawach, jak również nie obciążając chorej kończyny.Stosujemy napięcia izometryczne mięśnia bądź grupy mięśni osłabionych podczas których terapeuta stosuje intensywne ugniatanie i oklepywanie.

Masaż izometryczny składa się z trzech faz:

  • fazy wstępnej;
  • fazy właściwej;
  • fazy końcowej

Podczas fazy wstępnej i końcowej przeważają techniki głaskania, rozcierania i ugniatania.Celem masażu jest wzmocnienie i odbudowanie masy mięśniowej oraz uzyskanie sprawności sprzed urazu.

Masaż kontralateralny

Masaż ten wykonywany jest na kończynie zdrowej dla uzyskania odczynu fizjologicznego – głównie rozszerzenia naczyń krwionośnych – w obrębie analogicznego odcinka kończyny chorej. Mechanizm działania opiera się na skrzyżowanym odruchu naczynioruchowym, ten z kolei jest możliwy z powodu skrzyżowania dróg nerwowych. Stosuje się go, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie masażu na kończynie chorej – w przypadku braku dostępu do danego odcinka ciała (np. opatrunek gipsowy) lub przy przeciwwskazaniach do masażu miejscowego. Celem jest przyspieszenie regeneracji. Stosuje się bardzo intensywne ugniatanie, rozcieranie oraz oklepywanie zdrowej kończyny na wysokości urazu kończyny chorej. Wszystkie techniki stosujemy na granicy bólu, co jest bezwzględnym warunkiem wystąpienia reakcji odruchowej w kończynie chorej.

Cele masażu:

  • przyśpieszenie procesów konsolidacji kości po złamaniach;
  • uzyskanie prawidłowej trofiki w uszkodzonych obszarach kończyny;
  • przeciwdziałanie skutkom kinezy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *