Wysypka, zaczerwieniona swędząca skóra może być objawem alergii kontaktowej, czyli reakcja układu odpornościowego na bezpośredni kontakt z alergenem np. metalami, barwnikami, detergentami. Uczulać może nas także jedzenie.
Wśród najczęściej alergizujących substancji wymienia się: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt (np. psa lub kota) oraz niektóre pokarmy (np. cytrusy, truskawki, mleko krowie). Alergenami mogą być także leki, a właściwie zawarte w nich substancje aktywne (np.
Na co można mieć uczulenie?
8,99 zł
Co może być alergenem?
Najczęstsze alergeny wziewne
Co na objawy uczulenia?
Objawy alergii
Najważniejsze choroby alergiczne i ich objawy | |
---|---|
Choroba | Typowe objawy |
alergiczny nieżyt nosa | katar spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła zatkanie nosa kichanie świąd nosa |
atopowe zapalenie spojówek | świąd zaczerwienienie łzawienie oczu obrzęk powiek |
astma oskrzelowa atopowa | kaszel duszność świszczący oddech |
Co to znaczy alergenem?
Alergen to antygen lub hapten zdolny do wyzwalania reakcji alergicznej u osób predysponowanych. Alergeny są antygenami, które zapoczątkowują i odpowiadają za ujawnienie się IgE-zależnej reakcji alergicznej typu I.
Jak sprawdzić czy jest się alergikiem?
Podstawowym badaniem diagnostycznym w wykrywaniu alergii są testy skórne, które dzieli się na punktowe i śródskórne. Testy śródskórne polegają na wstrzyknięciu śródskórnym roztworu ze standaryzowanym alergenem. W przypadku testu punktowego taki roztwór nakłada się na skórę i nakłuwa ją specjalną igłą lub nożykiem.
Jakie produkty najczęściej uczulają?
Co najbardziej uczula? Okazuje się, że w pierwszej dziesiątce najsilniejszych alergenów znajdują się pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, białko mleka krowiego, truskawki, nikiel, orzechy arachidowe, owoce morza, owoc cytrusowe, zarodniki grzybów oraz jad owadów.
Po jakim czasie od kontaktu z alergenu występują objawy?
Reakcja alergiczna typu IV to tzw. nadwrażliwość typu opóźnionego. W przeciwieństwie do pozostałych typów alergii, reakcja typu IV pojawia się po pewnym czasie od kontaktu z alergenem (zwykle minimum 72 godziny). Główne komórki biorące udział w tym typie reakcji alergicznej to limfocyty T.
Co to są alergeny wziewne?
Alergeny wziewne są białkami, które przedostają się do organizmu przez układ oddechowy. Substancje te znajdują się w otaczającym nas środowisku sezonowo bądź przez cały rok. Wśród alergenów wziewnych wyróżnia się pyłki roślin, roztocza kurzu domowego i spichrzowe, pleśnie oraz alergeny zwierząt domowych i hodowlanych.
Co nazywamy Anafilaksją?
Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) jest to szybko rozpoczynająca się i zagrażająca życiu reakcja nadwrażliwości organizmu w odpowiedzi na jakiś czynnik (zwykle pokarm, lek lub użądlenie pszczoły czy osy). W przebiegu wstrząsu anafilaktycznego zwykle dochodzi do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.
Gdzie są alergeny?
Do najczęściej uczulających pokarmów należą białka mleka krowiego, jaja oraz pszenicy (zwłaszcza u dzieci), ponadto ryby, owoce morza, orzechy, pomidory, seler, przyprawy. Uczulają także dodatki stosowane w pokarmach, np. pochodne siarki (obecne m.in. w niskiej jakości winie).