Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Nieżyt nosa, który popularnie nazywa się katarem, możesz złagodzić także domowymi sposobami. To, w jaki sposób leczyć nieżyt nosa zależy od przyczyny choroby. Zobacz, co wziąć przy nieżycie nosa i alergicznym nieżycie nosa. Jakie domowe sposoby pomogą Ci w walce z podrażnioną śluzówką nosa?

Czym jest nieżyt nosa?

Nieżyt nosa to mówiąc inaczej stan zapalny w jamie nosowej i zatokach przynosowych. Może on występować w postaci ostrej lub przewlekłej i może wiązać się z występowaniem infekcji wirusowej, czy też polipów nosa. Nieżyt w praktyce kojarzony jest z katarem o różnym stopniu nasilenia.

Kiedy nieżyt nosa ma podłoże alergiczne, mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. Alergen, który dostaje się do organizmu drogą wziewną, wywołuje podrażnienie i objawy kataru.

W zależności od tego, na jaki czynnik jesteś uczulony, objawy mogą nasilać się sezonowo.

W przypadku alergii na pyłki roślin – w okresach ich pylenia, w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego – w sezonie grzewczym.

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Nieżyt nosa − objawy

Nieżyt nosa wiąże się nie tylko z zatkaniem nosa lub wodnistym katarem, ale też bólem głowy, czy też uczuciem rozpierania w okolicy zatok. Objawom może towarzyszyć również kaszel, jako efekt drażnienia gardła przez spływającą po jego tylnej ścianie wydzielinę.

Przy nieżycie nosa możesz czuć się ogólnie osłabiony i mieć nawet stan podgorączkowy. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy łączy się on z infekcją wirusową lub bakteryjną. Nieżyt nosa o podłożu alergicznym będzie objawiał się również kichaniem, łzawieniem i swędzeniem nosa czy podniebienia.

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Nieżyt nosa − leczenie

W zależności od przyczyny i przebiegu choroby zalecane mogą być rożnego rodzaju preparaty lecznicze, dostępne zarówno z przepisu lekarza, jak i bez recepty. Stosowane mogą być leki przeciwalergiczne, sterydowe czy obkurczające naczynia w nosie i hamujące produkcję wydzieliny. A aptece znajdziesz preparaty zarówno o działaniu ogólnym, jak i takie przeznaczone do stosowania miejscowego.

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Nieżyt nosa − leczenie domowe

Jak jeszcze leczyć nieżyt nosa? Domowe sposoby też się tu sprawdzą! Jednym z nich będzie płukanie jamy nosowej roztworami soli NaCl.

W aptekach dostępne są zarówno produkty w postaci sprayów do nosa zawierające roztwory o stężeniu izotonicznym i hipertonicznym, jak i saszetki z proszkiem do sporządzenia roztworów NaCl o odpowiednim stężeniu i płukania zatok.

Zabieg ten pomaga złagodzić objawy, jest tani i pomocny w każdego rodzaju nieżycie nosa, niezależnie od jego przyczyny.

Inhalacje parą wodną nie mają udowodnionej skuteczności w poprawianiu stanu chorego. Natomiast, jeśli nie masz uczuleń na olejki eteryczne, pomocne może również okazać się zastosowanie ich w walce z katarem. Olejki możesz dodawać do kąpieli, kropić na poduszkę czy stosować chusteczki higieniczne z ich dodatkiem. Ułatwią oddychanie i odetkają zatkany nos.

W aptece dostępnych jest również wiele preparatów z odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi w dobranych stężeniach do stosowania u dzieci. Do wyboru są preparaty w formie plastrów do naklejania na ubranie dziecka, żeli czy sztyftów do nosa. Składniki czynne roślinnych olejków eterycznych upłynnią wydzielinę i zredukują obrzęk błony śluzowej nosa.

Związki zawarte w olejkach wykazują również działanie przeciwbakteryjne.

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Alergiczny nieżyt nosa − domowe sposoby

W przypadku stwierdzonej alergii i typowo alergicznego nieżytu nosa, pomocne będzie maksymalne unikanie kontaktu z alergenem i płukanie nosa i oczu roztworami soli NaCl.

Do oczu stosuj tylko płyn o fizjologicznym stężeniu, bo wyższe stężenia miałyby już działanie drażniące i nie są przeznaczone do oczu. Ampułki z fizjologicznym stężeniem NaCl można bez problemów dostać w każdej aptece.

Są wygodne do stosowania i, co najważniejsze, są to roztwory jałowe, które mogą być aplikowane do oczu.

Warto pamiętać jednak, że ampułki te nie są konserwowane i najlepiej zużywać je naraz. Samo przepłukanie powoduje rozpuszczenie i wypłukanie alergenów zebranych na błonach śluzowych i tym samym ograniczenie ich działania drażniącego i alergizującego, a co za tym idzie, zmniejszenie objawów. Jak jeszcze leczyć alergiczny nieżyt nosa? Leczenie lepiej zawsze skonsultuj z lekarzem.

Zapalenie błony śluzowej nosa

Zapalenie błony śluzowej nosa, czyli tzw. katar, objawia się nadmierną produkcją wydzieliny, kichaniem, a czasem nawet bólem nosa, głowy oraz podwyższoną temperaturą ciała. Ten stan może mieć zarówno podłoże infekcyjne, jak i nieinfekcyjne.

U zdrowych osób błona śluzowa zawiera gruczoły, które produkują wydzielinę, zawierającą substancje, które neutralizują drobnoustroje poprzez ich unieruchomienie. Następnie rzęski z nabłonka migawkowego przesuwają je w stronę żołądka, gdzie zostają unieszkodliwione.

Problem pojawia się, gdy ten mechanizm przestaje działać. Wówczas drobnoustroje nie są neutralizowane i mogą wywoływać stan chorobowy. Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać takim stanom.

Jest to między innymi ogólne osłabienie organizmu, niewyspanie, przemęczenie, niedożywienie, czy brak witamin i minerałów w diecie.

Przyczyny zapalenia błony śluzowej nosa

Ze względu na przyczynę zapalenia błony śluzowej nosa można wyróżnić:

 • katar infekcyjny (wirusowy, bakteryjny),
 • katar alergiczny,
 • polekowy,
 • naczynioruchowy nieżyt nosa,
 • hormonalny nieżyt nosa,
 • spowodowany przez wady anatomiczne,
 • po urazach nosa, oparzeniu dróg oddechowych.

Objawy zapalenia błony śluzowej nosa

Zapalenie błony śluzowej nosa najczęściej wiąże się z takimi symptomami, jak: katar, kichanie, zatkanie nosa, ból zatok, ból nosa, ból uszu, zatkanie uszu, problemy z węchem, spływanie kataru do gardła, problemy ze snem, ból głowy, ból gardła, łzawienie, przekrwienie oczu.

Diagnostyka zapalenia błony śluzowej nosa

Jeżeli dolegliwości ustępują w ciągu tygodnia i nie nawracają regularnie, nie ma konieczności konsultowania się z lekarzem. Jeżeli jednak zapalenie błony śluzowej nosa trwa dłużej niż 7 dni lub nasila się po 5 dniach choroby albo regularnie powraca, należy udać się do laryngologa.

Laryngolog zaczyna od dokładnego wywiadu z pacjentem. Diagnostyka opiera się na analizie objawów. Lekarz może również wykonać proste badanie – rynoskopię, badając jamę nosa i część nosową gardła, przegrodę nosa.

Ta procedura pozwala na obejrzenie nozdrzy i błony śluzowej nosa. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, laryngolog może poprosić o konsultacje alergologiczne oraz o wykonanie dodatkowych badań (np. TK lub RTG zatok).

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Zapalenie błony śluzowej nosa – leczenie

Leczenie zapalenia błony śluzowej nosa w dużym stopniu uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. W przypadku przewlekłego, powikłanego zapalenia o podłożu infekcyjnym, konieczne może okazać się leczenie antybiotykami. W większości przypadków jednak wystarczy stosowanie środków dostępnych bez recepty. Doskonale sprawdzają się krople i spraye na bazie roztworu soli fizjologicznej.

Z kolei np. alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa wymaga specjalistycznej kuracji alergologicznej, jeżeli samo unikanie alergenów to za mało. Jednym z rozwiązań są chociażby leki przeciwhistaminowe.

Naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa to typ zaburzenia, w którym nie stosuje się leczenia farmakologicznego, a jedynie eliminację czynników drażniących.

Czasem jest to kwestia zmiany codziennych przyzwyczajeń, u niektórych osób oznacza to jednak konieczność większych zmian – np. konieczność zmiany pracy.

W niektórych przypadkach najskuteczniejszą metodą leczenia mogą okazać się nowoczesne zabiegi, jak chociażby konchoplastyka i septoplastyka. Dotyczy to osób ze skrzywioną przegrodą nosową i przerostem małżowin nosowych, u których zapalenie błony śluzowej jest bardzo częste lub wiąże się z dużym dyskomfortem.

Pielęgnowanie podrażnionej skóry w domowych warunkach

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Bez względu na przyczynę i rodzaj zapalenia błony śluzowej nosa, istnieje kilka domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Jednym z nich jest stosowanie roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Taki preparat pomaga pozbyć się kataru, ale też oczyszcza zatoki, co ma ogromne znaczenie przy wszystkich typach nieżytu.

You might be interested:  Skaza białkowa – objawy u niemowląt, dzieci i dorosłych

Dobrym rozwiązaniem są również krople nawilżające, które bardzo często zawierają glicerynę. Nawilżanie śluzówki pomaga zapobiec infekcjom w ogóle, zapobiega ich rozwojowi, przyśpiesza leczenie i koi podrażnienia.

Zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco podczas leczenia działa stosowanie nawilżaczy powietrza. Szczególnie w okresie zimy, gdy powietrze w pomieszczeniach jest wyjątkowo suche.

Do urządzenia można dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. jodłowego. Wykazuje on działanie antyseptyczne, co wspomoże kurację, a zapalenie błon śluzowych nosa minie szybciej.

Pamiętaj, że w przypadku przedłużającego się zapalenia błony śluzowej nosa lub w przypadku zapalenia błony śluzowej nosa o ostrym przebiegu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pomoże on nam poznać przyczyny dolegliwości i wdroży skuteczne leczenie, a w konsekwencji – unikniemy przykrych powikłań.

Do zapalenia błony śluzowej nosa i zatok może dojść w wyniku oddziaływania czynników chemicznych, np. leków, lub czynników fizycznych, jak promieniowanie jonizujące czy temperatura.

Przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa mogą być też reakcje alergiczne oraz autoimmunologiczne, urazy, wady anatomiczne, infekcje a nawet nowotwory – mówi dr n. med.

Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Bibliografia

1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2009, s. 369-371. 2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28. 3. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Wojas O, Samoliński B: Allergic rhinitis and other diseases [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 13-18.

4. Samoliński B, Sybilsk A: Importance of allergic rhinitis in a patient with asthma [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2010, 219-222.

Katar czyli nieżyt nosa – domowe i farmakologiczne sposoby na leczenie

Obrzęk błony śluzowej nosa – jakie są sposoby na obrzęk nosa?

Nieżyt nosa nazywany potocznie katarem jest stanem zapalnym w obrębie błony śluzowej nosa. Zwykle powodują go wirusy lub alergeny. Katar jest reakcją obronną organizmu – produkowana wydzielina ma za zadanie usunąć drobnoustroje i inne patogeny z ciała. Jesienią i zimą bardzo często dokucza nam nieżyt nosa towarzyszący przeziębieniom. Jak przygotować się do sezonu infekcji wirusowych? Jakie leki pomogą na katar? Które domowe sposoby warto wypróbować, by pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości?

Woda morska na katar

Woda morska i sól fizjologiczna, dostępne najczęściej w formie aerozoli i zakraplaczy, będąc roztworami hipertonicznymi, mają wysokie stężenie chlorku sodu i mogą wywoływać zjawisko osmozy.

Po aplikacji preparatów woda z obrzękniętej śluzówki znajduje ujście, błona śluzowa obkurcza się, a to z kolei daje efekt udrożnienia nosa.

Wodę morską i sól fizjologiczną w przypadku kataru warto stosować też do oczyszczania nosa z patogenów i zalegającej wydzieliny. Zapewni to również efekt nawilżenia śluzówki.

Leki na katar dostępne bez recepty

Leczenie nieżytu nosa ma charakter objawowy, nie polega więc na niszczeniu wirusów czy bakterii farmakologicznymi sposobami. Leki na katar mają obkurczać naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejszać obrzęk.

Stosowanie tego typu preparatów służy również ograniczeniu wytwarzania wydzieliny. Wśród środków dostępnych w aptekach dominują tabletki i spraye na katar. W tych pierwszych występują przede wszystkim pseudoefedryna i fenylefryna.

Substancje skutecznie udrażniają jamę nosową, ułatwiając oddychanie.

Krople i spraye na katar dostępne bez recepty zawierają zwykle ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Dzięki obecności tych substancji leki mogą zmniejszać przekrwienie, wysięk i obrzęk błon śluzowych nosa i gardła.

Zwężają naczynia krwionośne i szybko odtykają nos. Stosowanie sprayów i kropli na katar zawierających wspomniane substancje musi być umiarkowane i rozważne.

Zbyt długa kuracja z ich wykorzystaniem prowadzi do uszkodzenia śluzówki.

Inhalacje

Sprawdzonym sposobem na katar jest wykonywanie inhalacji parą wodną, aby zmniejszyć obrzęk śluzówki. Udrożnienie nosa umożliwi też usunięcie nadmiaru wydzieliny. Do miski z gorącą wodą warto dodać sól lub olejek eteryczny – miętowy, eukaliptusowy albo sosnowy, które dodatkowo wesprą walkę z problemem, jakim jest zatkany nos.

W łagodzeniu kataru pomogą też inhalacje naparem z rumianku, szałwii bądź tymianku. Po przygotowaniu wybranego wariantu mieszanki w misce należy pochylić się nad naczyniem i przykryć się ręcznikiem, a następnie przez 5-10 minut ostrożnie wdychać i wydychać powietrze z parą wodną.

Do wykonania inhalacji w domu można zastosować również specjalny inhalator.

Domowe sposoby leczenia kataru

W walce z nieżytem nosa sprawdzają się nie tylko woda morska, sól fizjologiczna, leki na katar i inhalacje. Warto wykorzystać również domowe sposoby łagodzenia tej dolegliwości.

Wspomnianymi wcześniej olejkami udrażniającymi nos i ułatwiającymi oddychanie można skropić pościel albo chusteczki higieniczne. Popularne są również specjalne plastry aromatyczne, które przykleja się na piżamę.

Podobne działanie ma wmasowanie w skórę klatki piersiowej maści kamforowej lub innego ziołowego preparatu do nacierania ciała w razie przeziębienia.

Ponadto przy katarze należy dużo pić, wietrzyć pomieszczenia i pamiętać o nawilżaniu powietrza. Warto zawiesić na kaloryferach mokre ręczniki, postawić przy nich pojemniki z wodą albo zastosować specjalny nawilżacz. Dobrze nawilżone powietrze ułatwi oddychanie i pozbywanie się zalegającej wydzieliny.

Nieżyt nosa jest zwykle objawem infekcji wirusowej. Aby zmniejszyć obrzęk błony śluzowej, ograniczyć wytwarzanie wydzieliny i udrożnić nos, warto zastosować zarówno domowe, jak i farmakologiczne sposoby na katar. Dzięki nim uda się szybciej pozbyć tej dokuczliwej dolegliwości, by móc wypoczywać i zdrowieć bez przeszkód w swobodnym oddychaniu.

Hausmittel gegen Schnupfen – Behandlung & Co

Czemu podczas przeziębienia występuje katar?

Kaszel czy chrypka to typowe objawy przeziębienia. Do częstych objawów należy też katar, czy też zatkany nos. Dzieje się tak, ponieważ wirusy powodujące przeziębienie atakują błonę śluzową nosa, wywołując infekcję. Powstaje stan zapalny, następuje zwiększenie produkcji wydzieliny, pojawia się też obrzęk błony śluzowej nosa.

Czy wiesz, że…

Masz cieknący katar i nie możesz przestać kichać? To zazwyczaj pierwsze objawy przeziębienia – ciało próbuje pozbyć się patogenów np. wirusów z górnych dróg oddechowych. Przyczyną kichania mogą też być podrażnienia wywoływane przez inne ciała obce, np. kurz lub pyłki.

Lekkie przeziębienie: to nie tylko katar

Masz zatkany nos i trudności z oddychaniem? To najprawdopodobniej infekcja górnych dróg oddechowych.Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok może wywoływać szereg objawów:

 • Częste kichanie, zwłaszcza na początku przeziębienia
 • Mrowienie lub swędzenie nosa
 • Zatkany nos lub cieknący katar
 • Ból głowy
 • Trudności z oddychaniem przez nos

Katar często powoduje ograniczenie zmysłu węchu i smaku. Objawy te najczęściej znikają wraz z ustąpieniem zapalenia błony śluzowej nosa i katarem. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza, ponieważ katar i zatkany nos mogą być objawami innych dolegliwości, nie tylko przeziębienia.

Inne przyczyny kataru

Cieknący katar lub zatkany nos to nie zawsze objawy przeziębienia. Katar mogą wywoływać także inne czynniki.

 • Alergie. Katar o charakterze alergicznym występuje u osób uczulonych na różne alergeny. W zależności od tego, czy kontakt z alergenem następuje okresowo, czy stale, może być sezonowy (alergeny: pyłki drzew lub traw, zarodniki grzybów) lub całoroczny (kurz, grzyby, złuszczony naskórek zwierząt).
 • Niealergiczny nieżyt nosa. Występuje pod wpływem działania różnych czynników niealergicznych, takich jak przyczyny hormonalne, leki, reakcje odruchowe, w tym na zmiany warunków środowiskowych (np. temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne), czynniki chemiczne (dym tytoniowy, spaliny samochodowe, dym z kominka/grilla, aerozole używane w gospodarstwie domowym), pokarmowe, emocjonalne a nawet pobudzenie seksualne.
 • Polekowy nieżyt nosa. Może występować na skutek nadmiernego używania środków obkurczających naczynia w błonie śluzowej nosa, w tym kropli i aerozoli do nosa.

Istnieją również bardziej poważne, choć zdecydowanie rzadsze przyczyny kataru. Jeżeli występuje on przewlekle i nie znamy jego przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Alergia przyczyną kataru?

Alergie są częstą przyczyną kataru. W przypadku braku typowych objawów przeziębienia, takich jak bóle mięśni czy ból gardła, za pojawienie się kataru może odpowiadać alergia. W takiej sytuacji pacjenci cierpią zwykle na chroniczny katar połączony z innymi objawami, takimi jak:

 • Swędzenie nosa
 • Łzawienie oczu
 • Trudności z oddychaniem
 • Wysypka

Alergie wywoływane są przez tzw. alergeny, którymi mogą być pyłki, sierść zwierzęca, roztocza czy pleśń. Jeśli nie masz pewności, co może być przyczyną Twojego chronicznego kataru, poproś lekarza o wykonanie testów alergicznych. Pomogą one ustalić, czy cierpisz na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

W aptece znajdziesz środki, które przyniosą szybką ulgę przy dokuczliwym katarze występującym razem z takimi objawami jak ból głowy, ból gardła, bóle mięśni i gorączka. Preparat złożony Aspirin® Complex Hot o kompleksowym działaniu zawiera sprawdzone połączenie substancji czynnych, które uśmierzą bóle występujące przy przeziębieniu oraz udrożniają nos.

Katar i zatkany nos, jak im zapobiegać?

Najlepszym, co możemy zrobić, aby zapobiegać katarowi, jest dbanie o włąściwą odporność organizmu.

Może w tym pomóc zbilansowana dieta bogata w witaminy, a także odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna.

Zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, a zwłaszcza uprawianie sportów poprawiających wytrzymałość organizmu, takich jak pływanie, jogging czy jazda na rowerze

Ogromne znaczenie ma również higiena. Pamiętaj o regularnym myciu rąk, zwłaszcza w sezonie przeziębień. Na naszych rękach aż roi się od wirusów.

Zimą wystąpieniu kataru może zapobiec częste wietrzenie pomieszczeń, ponieważ zwiększa ono wilgotność powietrza, co chroni błonę śluzową nosa przed wysychaniem.

Wietrzenie zmniejsza również ilość wirusów znajdujących się w powietrzu w danym pomieszczeniu.

Czas trwania i przebieg kataru

Uporczywy katar często sprawia, że sezon przeziębieniowy staje się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Ci, których dotknęła ta dolegliwość, chcą przede wszystkim wiedzieć, jak szybko wrócić do zdrowia. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące czasu trwania i przebiegu kataru, aby umożliwić Ci monitorowanie choroby mimo zatkanego lub cieknącego nosa.

Czy można przewidzieć, jak długo będzie trwał katar?

Ile czasu właściwie trwa katar? To pytanie nurtuje zwłaszcza osoby, których dotknęła ta dolegliwość. Niestety niełatwo jest na nie odpowiedzieć.

Lejący katar, a na późniejszym etapie często także zatkany nos powoduje infekcja błony śluzowej nosa wywołana wirusami przeziębienia. Czas potrzebny ciału na skuteczne zwalczenie patogenów może być różny.

Zazwyczaj katar powinien przejść po niecałym tygodniu.

Niektóre niekorzystne czynniki mogą jednak wydłużyć czas trwania kataru i znacznie przedłużyć czas leczenia:

 • Konkretne patogeny, które wytworzyły odporność, oraz potencjalna nadkażenie (dodatkowa infekcja bakteryjna) stanowią spore wyzwanie dla organizmu.
 • Choroby współistniejące mające bezpośredni wpływ na układ odpornościowy (np. astma, przewlekłe choroby zapalne jelit czy zakażenie wirusem HIV) osłabiają jego pracę.
 • Brak możliwości odpowiedniego wypoczynku dodatkowo obciąża organizm i jest kolejnym czynnikiem, który utrudnia walkę z wirusami przeziębienia.

Główny objaw przeziębienia ustępuje wraz z pozostałymi, gdy układ odpornościowy ma siłę i czas, aby wyeliminować mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcję. Dlatego właśnie nie zawsze można przewidzieć, jak długo będzie trwał uporczywy katar.

Są to głównie wirusy przeziębienia, które atakują błonę śluzową nosa i wywołują infekcję.

Czas trwania i przebieg kataru

Jest to coś, co trudno przewidzieć. Zwykle trwa on około tygodnia.

Fazy kataru

Mogą być bardzo różne i charakteryzować się różnymi objawami (takimi jak lejący katar czy zatkany nos).

Złagodzenie objawów

Można uzyskać je za pomocą sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów oraz leków np. Aspirin® Complex Hot.

Mimo że dokładnego czasu trwania nieżytu nosa nie da się ustalić, jego przebieg podlega pewnemu schematowi.

 • Okres inkubacji. Wirusy rozprzestrzeniają się po błonie śluzowej nosa od momentu zakażenia do momentu wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia. Osoba chora zazwyczaj nie wie nawet o infekcji i nadchodzącym katarze, a prawdopodobnie odczuwa jedynie zmęczenie i nieco gorsze samopoczucie.
 • Cieknący katar. Jeśli układ odpornościowy nie jest już w stanie odpierać ataku wirusów, pojawia się katar – błona śluzowa będzie najpierw próbowała pozbyć się patogenów z nosa za pomocą wodnistej wydzieliny.
 • Zatkany nos. Katar się utrzymuje i dochodzi do powstania stanu zapalnego w jamie nosowej, co powoduje obrzęk błony śluzowej. Zwiększona objętość śluzówki wywołuje u chorej osoby uczucie zatkanego nosa i utrudnia oddychanie. Wydzielina stopniowo staje się bardziej lepka.
 • Faza powrotu do zdrowia. Gdy po kilku dniach nasz organizm zwalczy patogen odpowiedzialny za przeziębienie, rozpoczyna się faza regeneracji i katar zaczyna ustępować.

To, w jaki sposób osoba chora na katar przechodzi jego poszczególne fazy, zależy od jej układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak domowe sposoby na przeziębienie, a leki pomogą dodatkowo złagodzić objawy.

Jeśli masz już dość zatkanego nosa i innych objawów, wypróbuj produkt złożony zawierający dodatkowo substancję czynną o działaniu obkurczającym śluzówkę, taki jak Aspirin® Complex Hot.

Lek ten nie tylko obniża gorączkę i łagodzi bóle mięśni i głowy występujące przy przeziębieniu, ale zmniejsza też obrzęk błony śluzowej nosa.

Dzięki działaniu zwężającemu naczynia krwionośne, Aspirin® Complex Hot pomaga zmniejszyć przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, hamując przy tym uwalnianie się wydzieliny. To z kolei oznacza, że pacjent może swobodniej oddychać.

Wydmuchiwanie zatkanego nosa: jak robić to prawidłowo

Prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest istotne, zwłaszcza jeśli jest on zatkany. Pomoże nam oczyścić obie strony nosa w równym stopniu. Jak robić to prawidłowo?Ważne jest, aby wydmuchiwać nos bardzo delikatnie, nie stosując przy tym dużo siły.

Zaleca się również wydmuchiwać tylko jedną dziurkę naraz. Oczywiście zawsze należy używać do tego czystej chusteczki, w przeciwnym razie wirusy mogą trafić z powrotem do nosa.

Proste zasady higieny, takie jak mycie rąk po wydmuchaniu nosa, także mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia.

Sprawdzone i skuteczne sposoby na nieżyt nosa

Nieżyt nosa zwykle ma typowy przebieg. Zaczyna się od częstego kichania, po którym przychodzi wodnisty katar. Potem zatyka się nos, co utrudnia, czasem w znacznym stopniu, oddychanie. W związku z tym powszechnym zjawiskiem są także problemy ze snem.

Gdy nos zaczyna boleć od ciągłego wydmuchiwania lub gdy oddychanie przez nos staje się coraz trudniejsze, wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak zwalczyć katar.Zwłaszcza osoby będące pod dużą presją w życiu zawodowym lub prywatnym chcą jak najszybciej znów swobodnie oddychać.

Wiele osób cierpiących na przeziębienie i katar sięga po sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Leki dostępne w aptekach

 • Spray do nosa o działaniu obkurczającym zwykle ułatwia oddychanie, w dłuższej perspektywie może jednak powodować uszkodzenie nosa. Jeśli pacjent używa sprayu przez ponad siedem dni, może się od niego uzależnić, co sprawi, że spray przestanie być skuteczny. Ponadto spraye działają tylko w obrębie jamy nosowej i nie docierają do zatok.
 • Leki doustne również mogą pomóc zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Produkty leczące wiele objawów lub preparaty złożone zawierają zazwyczaj substancję obkurczającą i uśmierzającą ból, co pomaga złagodzić współistniejące objawy, takie jak zatkany nos, ból czy gorączka. Takie preparaty również nie powinny być stosowane dłużej niż kilka dni bez konsultacji z lekarzem.

Substancją czynną o działaniu obkurczającym w produkcie złożonym Aspirin® Complex Hot jest chlorowodorek pseudoefedryny. Substancja ta zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa. Efekt utrzymuje się do 6 godzin. Dzięki temu, że substancja czynna przyjmowana jest doustnie, a nie stosowana miejscowo, może również pomóc udrożnić ciężko dostępne zatoki przynosowe.

Zastosowanie domowych sposobów na katar wymaga często więcej wysiłku niż zażycie leku, dlatego trudniej znaleźć na nie czas w niejednokrotnie pełnym stresu codziennym życiu. Domowe sposoby na katar i zatkany nos to:

 • Inhalacje na katar. Inhalacje parowe z użyciem olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej czy rumianku, mogą działać przeciwzapalnie, nawilżają także drogi oddechowe.
 • Płukanie nosa. Płukanie nosa roztworem soli również nawilża błonę śluzową. Może też zmniejszyć liczbę patogenów.
 • Picie dużej ilości płynów. Picie odpowiednio dużej ilości płynów okazuje się nadzwyczaj skutecznym domowym sposobem na przeziębienie. Pomaga nawilżyć błonę śluzową od wewnątrz.
 • Nacieranie klatki piersiowej. Wiele osób twierdzi, że nacieranie klatki piersiowej olejkami eterycznymi (np. z mentolem) lub specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece działa korzystnie.
 • Ciepło. Ciepło jest ważnym sojusznikiem w leczeniu przeziębienia. Poprawia krążenie krwi w jamie nosowej i umożliwia układowi odpornościowemu skuteczniejszą walkę z patogenami. Jedzenie ostrych potraw wywołuje bardzo podobny efekt – niektóre składniki (takie jak kapsaicyna zawarta w papryce chili) mogą pomóc oczyścić nos.

Nic nie zapowiada poprawy? Katar powinien zacząć ustępować po upływie około tygodnia. Jeśli mimo stosowania inhalacji lub innych metod leczenia katar nawraca lub staje się chroniczną dolegliwością, należy udać się do lekarza. 

Zatkany nos w nocy?

Jeśli masz problemy ze spaniem, spróbuj położyć się z lekko uniesioną głową – pomaga to w obkurczeniu błony śluzowej i ułatwia oddychanie.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Obrzęk błony śluzowej nosa – Przyczyny, Objawy, Leczenie!

Katar, kichanie i dokuczliwe uczucie „zatkanego nosa” – to główne objawy obrzęku błony śluzowej nosa. Dolegliwość bywa bardzo nieprzyjemna i uporczywa.

W standardowej formie nie jest groźna dla zdrowia i można ją skutecznie wyleczyć odpowiednimi lekami lub łagodzić objawy domowymi sposobami.

Jednak nieleczony obrzęk błony śluzowej nosa, grozi wystąpieniem poważniejszych powikłań.

Obrzęk błony śluzowej nosa pojawia się w wyniku stanu zapalnego w obrębie śluzówki jamy nosowej.

Zwykle występuje wskutek infekcji (wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej), reakcji alergicznej, zmian hormonalnych, po niektórych lekach lub jako konsekwencja wdychania pyłów albo substancji drażniących.

Jest to dolegliwość dość uporczywa, szczególnie u osób cierpiących na przewlekły nieżyt nosa. Warto więc zastosować odpowiednie środki pielęgnacyjne lub lecznicze, łagodzące przykre objawy.

Nos — jakie spełnia funkcje?

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak ważne dla organizmu funkcje spełnia nos. Przede wszystkim bierze udział w procesie oddychania. To właśnie w nosie powietrze zostaje oczyszczone i nawilżone, a dopiero później trafia przez gardło i krtań do dolnych dróg oddechowych (oskrzeli i płuc).

Kluczową rolę w procesie oczyszczania powietrza w organizmie ludzkim odgrywa błona śluzowa jamy nosowej. Śluzówka nosa wysłana jest nabłonkiem migawkowym, w którym znajdują się gruczoły śluzowe. Taka struktura tworzy tzw. samooczyszczający mechanizm śluzowo-rzęskowy.

Zadaniem gruczołów jest produkcja wydzieliny śluzowej, która nawilża nabłonek i ogranicza przenikanie do wnętrza organizmu różnorodnych zanieczyszczeń, drobin ciał obcych i patogenów wirusowych czy bakteryjnych.

Następnie są one usuwane na zewnątrz przez otwory nosowe za pomocą ruchu rzęsek nabłonka migawkowego.

Oprócz uczestniczenia w procesie oddychania nos spełnia również inne ważne funkcje, takie jak:

 • ogrzewanie wdychanego powietrza
 • rozróżnianie zapachów (węch)
 • funkcje rezonacyjne (dźwięczność i odpowiednia barwa głosu)

Przyczyny obrzęku śluzówki nosa

Do głównych przyczyn obrzęku śluzówki zaliczamy stan zapalny błony śluzowej, spowodowany infekcją (wirusową, bakteryjną, grzybiczą) lub reakcją alergiczną

 • To najczęstsza przyczyna zapalenia błony śluzowej nosa, które prowadzi do obrzęku. Zapalenie o charakterze ostrym najczęściej występuje jesienią lub wiosną. Może być wywołane np. przez rhinovirusy lub wirusy paragrypy. Do jamy nosowej przedostają się drogą kropelkową, a spowodowane przez nie dolegliwości trwają średnio tydzień. Na skutek ich obecności w jamie nosowej pobudzane są komórki układu odpornościowego, czyli komórki tuczne, makrofagi, komórki dendrytyczne. Uwalniają one substancje inicjujące zapalenie śluzówki, tzw. mediatory zapalenia. Obrzęk powstaje w wyniku zwiększenia przepływu przez naczynia krwionośne, wzrostu ciśnienia, przekrwienia śluzówki i przesączania komórek i białek z naczyń do błony podśluzowej. Gromadząca się wydzielina w nosie oraz częste kichanie to naturalne reakcje organizmu, który stara się samodzielnie pozbyć czynników infekcyjnych. Po tygodniu, przy odpowiedniej pielęgnacji, nabłonek błony śluzowej nosa powinien całkowicie się zregenerować.
 • Jest to kolejna częsta przyczyna obrzęku śluzówki nosa. Reakcja alergiczna występuje na skutek kontaktu organizmu z określoną substancją (alergenem). Alergen inicjuje proces produkcji przeciwciał klasy IgE, które prowadzą do uwalniania mediatorów stanu zapalnego (te same, które pojawiają się w wyniku infekcji). Alergeny pojawiają się sezonowo (np. pyłki drzew lub traw) lub całorocznie (np. roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby).

Inne przyczyny obrzęku śluzówki nosa

Obrzęk śluzówki nosa może występować również na skutek innych przyczyn, do których zaliczamy m.in.:

 • wahania hormonalne w ciąży (podniesiony poziom estrogenów i progesteronu)
 • czynniki drażniące np. dym, substancje chemiczne, a nawet perfumy czy potrawy o ostrych, intensywnych zapachach
 • zmiany temperatury
 • stres

Objawy obrzęku śluzówki nosa

Główny objaw obrzęku błony śluzowej to niedrożność jam nosowych. Prowadzi do innych konsekwencji, takich jak trudności w oddychaniu, zaburzenia węchu i smaku, zmieniona barwa głosu. Dodatkowo najczęściej pojawia się doskwierające uczucie zatkanego nosa, co związane jest z zaleganiem wydzieliny.

Symptomy w dużej mierze uzależnione są od przyczyny, która je wywołała. Zapalenie śluzówki spowodowane infekcją zwykle objawia się również np. wysoką gorączką, katarem, kichaniem, osłabieniem organizmu, zapaleniem spojówek, bólem głowy itd. Obrzękowi powstałemu w wyniku reakcji alergicznej towarzyszą zwykle m.in. kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny, świąd.

Przeczytaj również artykuł: Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci

Leczenie obrzęku śluzówki nosa

W przypadku obrzęku śluzówki nosa i objawów towarzyszących (m.in. zaczerwienienia, otarcia skóry, pieczenie i swędzenie) zalecana jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja, której celem będzie przyspieszenie naturalnych procesów regeneracyjnych. Sprawdzi się np.

spray z wodą morską, zawierający wiele minerałów i pierwiastków śladowych, które łagodzą obrzękniętą śluzówkę, nawilżają ją i odżywiają. Działanie preparatów tego rodzaju bardzo często wzmocnione jest przez dodatkowe składniki, takie jak np.

kwas hialuronowy czy wyciąg z aloesu.

Jeśli objawy po ok. 7 dniach nie ustępują, można wprowadzić leki przeciwzapalne, np. kromoglikan sodu stosowany donosowo i dostępny bez recepty. Do innych środków farmakologicznych zaliczamy również leki przeciwhistaminowe oraz preparaty zmniejszające przekrwienie np. pseudoefedryna.

Pamiętajmy jednak, że preparaty miejscowe (donosowe) mogą być stosowane wyłącznie przez kilka pierwszych dni (do 5 dni). Długotrwałe stosowanie ich może prowadzić nawet do uszkodzenia śluzówki nosowej. Sprawdzają się więc w przypadku ostrych stanów zapalnych. Przewlekły obrzęk śluzówki nosa powinien być leczony pod okiem lekarza specjalisty.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *