Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Opadająca powieka (inaczej ptoza) to przede wszystkim problem osób starszych – najczęściej jest efektem wiotczenia skóry i utraty kolagenu w okolicach oczu. Zdarza się jednak, że zjawisko to dotyka młodych ludzi, a nawet dzieci. Problem może być wtedy związany z zaburzeniami pracy mięśnia odpowiadającego za unoszenie górnej powieki.

Ptoza jest nie tylko defektem natury estetycznej (dotknięta nią osoba wygląda, jakby mrużyła oczy lub była zmęczona), ale też utrudnia widzenie. Warto wiedzieć, że opadająca powieka może być też symptomem problemów okulistycznych, a nawet poważnych schorzeń neurologicznych czy krążeniowych.

Sprawdź, kiedy opadanie powieki powinno skłonić nas do wizyty u lekarza.

Zdjęcie Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Czego objawem jest opadająca powieka? /©123RF/PICSEL

Wideo

Cukrzycy żyją 12 lat krócej newsrm.tv

Zdjęcie Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Powikłania cukrzycy /©123RF/PICSEL

Ptoza najczęściej spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem dźwigacza, a więc mięśnia odpowiadającego za unoszenie powieki.

Przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, ale też urazy, blizny i obrzęki oka.

Warto jednak wiedzieć, że opadająca powieka może być skutkiem rozwijającego się na niej guza lub porażenia mięśnia okoruchowego. Zawsze więc dolegliwość należy skonsultować z okulistą.

Opadająca powieka a cukrzyca

Opadanie powieki to również częsty objaw powikłań cukrzycy, a konkretnie neuropatii cukrzycowej. Utrzymujący się we krwi zbyt wysoki poziom cukru uszkadza drobne naczynia krwionośne, a z czasem prowadzi do porażenia nerwów okoruchowych.

Im dłużej trwa ten stan, tym większe jest ryzyko zaćmy, jaskry, a nawet odwarstwienia siatkówki i utraty wzroku.

Opadanie powieki i zaburzenia widzenia powinny nas więc skłonić nie tylko do wizyty u okulisty, ale też zbadania poziomu glukozy we krwi.

Zdjęcie Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Stwardnienie rozsiane /©123RF/PICSEL

Niestety, opadająca powieka może być pierwszym sygnałem groźnych chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy zespoły miasteniczne. W pierwszym wypadku dochodzi do uszkodzeń nerwów – stany zapalne o nieznanej przyczynie uszkadzają osłonki nerwów, co uniemożliwia przesyłanie impulsów nerwowych do mięśni.

W efekcie dochodzi do zaburzeń czucia i równowagi, a także widzenia (gdy słabną mięśnie gałki ocznej). Zespoły miasteniczne często mają podłoże autoimmunologiczne i objawiają się nadmierną męczliwością mięśni, a z czasem ich osłabieniem.

Choroba zazwyczaj w pierwszej kolejności atakuje mięśnie gałki ocznej i objawia się opadaniem powieki oraz podwójnym widzeniem.

Zdjęcie Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Objaw udaru i tętniaka /©123RF/PICSEL

Udar niedokrwienny mózgu to najczęstsza przyczyna paraliżu, a nawet śmieci. Dochodzi do niego nagle, a szansa na powrót do zdrowia zależy od szybkiej reakcji. Jednym z pierwszych symptomów jest opadanie powieki i kącika ust.

Inne objawy to niedowłady jednej strony ciała, trudności w mówieniu i zaburzenia widzenia. Równie groźny dla życia jest tętniak mózgu. Powstaje na skutek zaburzeń wzrostu naczyń krwionośnych w mózgu. Gdy pęknie, dochodzi do udaru krwotocznego.

Pojawia się wtedy silny ból głowy, drętwienie jednej strony twarzy lub ciała, a także dolegliwości jelitowe. Zapowiedzią pękającego tętniaka może być jednak opadająca powieka i podwójne widzenie.

Zdarza się tak, gdy tętniak naciska coraz bardziej na nerw poruszający okiem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia.

Opadanie powieki (ptoza) – przyczyny i leczenie – Szkla.com

Ptoza jest zaburzeniem, które charakteryzuje się opadaniem górnej powieki jednego lub obojga oczu. Opadanie powieki może być ledwie zauważalne lub pokrywać prawie całą gałkę oczną, w efekcie prowadząc do problemów z widzeniem. Zaburzenie to może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, chociaż statystycznie częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem.

   

 • Przyczyn występowania ptozy jest wiele. Dzieli się je na strukturalne, mięśniowe i nerwowo-mięśniowe, związane ze zmniejszoną aktywnością układu współczulnego i układu nerwowego oraz wrodzone.
 • To, jakie leczenie wybierze lekarz zależy właśnie od przyczyny ptozy. Najczęściej stosowanym i najskuteczniejszym sposobem jest chirurgiczne napięcie mięśnia.

 

Spis treści:

 

Objawy opadania powieki (ptozy)

 

Opadanie powieki lub obu powiek jest najbardziej oczywistym objawem ptozy. W przypadkach, kiedy jest ono duże, może dojść do zaburzeń widzenia.

Początkowo, gdy powieka nie pokrywa dużej części gałki ocznej i nie zasłania źrenicy, jest to przede wszystkim defekt kosmetyczny. Z czasem jednak, jeśli powieka zacznie przesłaniać otwór źreniczny, może dojść do niedowidzenia, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Osoby, które cierpią na zaawansowaną postać ptozy, aby zobaczyć obraz spod opadniętej powieki, muszą kilkakrotnie podnieść brwi lub przechylić głowę do tyłu.

Należy zaznaczyć, że czasem zmiany w wyglądzie i położeniu powiek mogą zachodzić niepostrzeżenie latami. Jeśli jednak podejrzewamy u siebie występowanie ptozy, to warto porównać zdjęcia swojej twarzy – aktualne i sprzed kilku lat. Jeśli naturalna pozycja powieki zmieniła się, to należy zgłosić się do okulisty.

 

Przyczyny opadania powieki (ptozy)

 

Istnieje kilka różnych przyczyn opadania powieki. Najczęściej spotykane są te związane bezpośrednio ze starzeniem się organizmu.

 

Przyczyny strukturalne

 

Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenieW tej grupie znajdują się najczęstsze przyczyny ptozy. Na pierwszy plan wysuwa się dysfunkcja mięśnia dźwigacza powieki górnej, która w dużym stopniu związana jest z wiekiem i osłabieniem siły tego mięśnia. Jest to najczęstsza przyczyna, lecz do uszkodzenia mięśnia dźwigacza powieki górnej może dojść także np. w wyniku powikłań po operacjach przeprowadzonych na oku lub po urazach. Innym czynnikiem ryzyka jest również noszenie tzw. „twardych” soczewek kontaktowych.

Opadanie powieki mogą spowodować także wszelkie anomalie dotyczące gałki ocznej. Można wyróżnić wśród nich wrodzone małoocze lub wrodzone zaburzenia motoryki oka.

Warto zaznaczyć, iż urazy mięśni okoruchowych oraz innych struktur znajdujących się w sąsiedztwie oka również mogą powodować wystąpienie ptozy. Strukturalne przyczyny opadania powieki mogą również leżeć w samej powiece.

Może ona samoczynnie opadać, gdy jest opuchnięta, na przykład w wyniku zapalenia powieki w tym zapalenia brzegów powiek.

Ptozę mogą wywołać również nowotwory, takie jak guzy gałki ocznej lub powieki. Wynika to ze zmiany warunków anatomicznych w obrębie powieki górnej, które powodują jej opadanie.

 

Zmniejszona aktywność układu współczulnego

 

Ptoza może być również wynikiem porażenia mięśnia okoruchowego oraz wrodzonego lub nabytego zespołu Hornera. Są one związane z uszkodzeniem lub przerwaniem części włókien nerwowych układu współczulnego.

 

Przyczyny mięśniowe i nerwowo-mięśniowe

 

Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenieNajczęstszą chorobą dotyczącą połączeń nerwowo-mięśniowych jest miastenia (myasthenia gravis). Jest to choroba autoimmunologiczna, polegająca na zmniejszeniu przekazywania impulsów z zakończeń nerwów ruchowych do mięśni i w efekcie zwiększonej męczliwości mięśni. Wynikiem tej męczliwości jest również ptoza.

Ze względu na wysoki poziom aktywności metabolicznej mięśni okoruchowych zawierają one w sobie stosunkowo dużą liczbę mitochondriów, w których produkowana jest energia. Każda dysfunkcja mitochondriów może być również przyczyną opadania powieki na skutek niezdolności mięśni do wykonania skurczu.

Zespoły zwane dystrofiami mięśniowymi również mogą powodować opadanie powieki. Istotą tych zespołów jest zanik danej grupy mięśniowej. Przykładem może być DM1 (dystrofia miotoniczna typu 1), która często jest przyczyną ptozy.

Ptozę może spowodować również miopatia, czyli osłabienie mięśni wynikające z nieprawidłowej funkcji włókien mięśniowych.

Miopatie mogą się rozwijać na różnych podłożach patologicznych, lecz najczęściej ich przyczyną jest zapalenie danego mięśnia lub grupy mięśni.

 

Przyczyny związane z ośrodkowym układem nerwowym

 

Zarówno uszkodzenia w korze mózgu, jak i w jądrach podstawnych mogą objawiać się opadaniem powieki. Każdy pacjent zgłaszający się z powodu ptozy do okulisty powinien być także skonsultowany przez neurologa, aby wykluczyć dużą grupę potencjalnych przyczyn tego zaburzenia.

 

Wrodzone opadanie powieki

 

Jest to rzadko spotykana anomalia, która dotyczy niewielkiego odsetka noworodków, lecz może świadczyć o kilku schorzeniach wrodzonych. Dlatego jeśli po narodzinach obserwowane jest opadanie powieki, to dziecko powinno zostać dokładnie zbadane przez okulistę, nierzadko w konsultacji z neurologiem dziecięcym.

 

Leczenie opadania powieki (ptozy)

 

Sposób leczenia zależy w dużej mierze od przyczyny, która spowodowała ptozę. Jeśli opadanie powieki nie jest nasilone i nie przeszkadza w codziennym życiu, należy określić jego przyczynę i obserwować, czy nastąpi nasilenie.

Najskuteczniejszym leczeniem najczęściej występującej formy ptozy, czyli tej spowodowanej dysfunkcją mięśnia dźwigacza powieki górnej, jest operacja chirurgiczna polegająca na napięciu tego mięśnia.

You might be interested:  Cladosporium – pylenie, objawy alergii, testy i odczulanie

W bardzo trudnych przypadkach, kiedy nie da się wykonać tej operacji, można niejako przywiązać powiekę do mięśni unoszących brwi. W takiej sytuacji to mięśnie czoła do pewnego stopnia zastępują mięsień dźwigacz powieki. Leczenie tego schorzenia jest bardzo ważne dla prawidłowego ostrego widzenia.

Należy jednak pamiętać, że zabieg jest obarczony ryzykiem powikłań, do których należy utrata ruchu powieki oraz powiększenie szpary powiekowej skutkujące szybkim wysychaniem rogówki oka.

   

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych.

W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty.

Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja – Zespół optometrystów pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 • [1] Ahmad, K., Wright, M. and Lueck, C. (2011), Ptosis, Practical Neurology, 11(6), pp.332-340.
 • [2] Christopher I. Zoumalan, Richard D. Lisman, Evaluation and Management of Unilateral Ptosis and Avoiding Contralateral Ptosis, Oculoplastic Surgery
 • [3] Ptosis: Drooping Eyelid, Droopy Eyes – AllAboutVision.com
 • [4] Opadnięcie powieki (ptoza) – Medycyna Praktyczna dla pacjentów

 

Opadająca powieka – przyczyny i leczenie

Nasze powieki nie mają łatwego życia – utrzymywanie otwarcia oka przez kilkanaście godzin dziennie sprawia, że po kilkudziesięciu latach mogą one nieco opaść z sił tworząc… opadające powieki. Jednak głowa (powieki!) do góry – istnieją sposoby, dzięki którym opadająca powieka lub podwójna powieka może powrócić do stanu z czasów swojej świetności, ot co.

Podwójna powieka, opadająca powieka – czyli co?

Opadająca powieka to schorzenie, o którym możemy mówić dopiero wówczas, gdy powieka górna zasłania co najmniej 2 milimetry tęczówki oka.

U niektórych opadająca powieka może sprawiać wrażenie smutnych oczu, u innych – przymrużonych oczu. Jedno jest jednak pewne – opadające powieki nie dodają nam urody.

Sprytne kobiety wiedzą, jaki makijaż przy opadających powiekach sprawdzi się najlepiej, ale nie są w stanie nic zrobić z ograniczeniem pola widzenia, powodowanym przez opadającą powiekę.

Choć z czasem przyzwyczajamy się do niego, stanowi ono jednak pewne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.

Problem opadającej powieki może dotyczyć także mężczyzn, którzy są w o tyle gorszej sytuacji, że nie mogą zakamuflować tej przypadłości kosmetykami.

Warto także wiedzieć, że istnieją także bardziej zaawansowane formy opadającej powieki, wynikające na przykład z porażenia mięśni powieki, które określane są jako ptoza.

Opadające powieki – przyczyny

Najczęstszą przyczyną opadających powiek jest starzenie się organizmu – zmniejszona produkcja kolagenu oraz elastyny, odpowiedzialnych za gęstość skóry, powoduje jej wiotczenie, które najbardziej widoczne jest na powiekach, gdzie skóra jest delikatna i cienka.

Badania wskazują, że ilość włókien kolagenowych w skórze ulega zmniejszeniu już po 25. roku życia, dlatego też już wśród kosmetyków dla kobiet 30+ znajdziemy kremy pod oczy i kremy na powieki, które zapobiegają powstawaniu opadających powiek.

Zazwyczaj opadająca powieka dotyczą obydwu oczu, ale może się zdarzyć, że jedna z powiek jest bardziej opadnięta. Jakie mogą być inne przyczyny opadania powiek?

 • uwarunkowania genetyczne,
 • palenie papierosów,
 • osłabienie mięśni,
 • porażenie mięśni powiek (ptoza),
 • uszkodzenie nerwu w okolicy oka.

Opadające powieki – zabieg blefaroplastyki

Chirurgiczna plastyka powiek, inaczej określana jako blefaroplastyka lub chirurgiczna operacja powiek to zabieg znany od lat i sprawdzony przez wiele osób, który wciąż zapewnia najbardziej spektakularne efekty, w porównaniu z innymi zabiegami na opadające powieki. Dopuszcza się możliwość plastyki powiek górnych oraz plastyki powiek dolnych, które to zabiegi polegają na usunięciu nadmiaru skóry. Zabieg korekcji opadającej powieki nie powoduje widocznych blizn, gdyż nacięcia wykonywane są w załamaniu górnej powieki oraz tuż pod rzęsami na dolnej powiece.

Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Blefaroplastyka

W celu lepszego skorygowania ewentualnych blizn można zastosować zabiegi laserowe. Po zabiegu należy przejść kilkutygodniowy okres rekonwalescencji, pozwalający skórze na powrót do formy.

Przy rozważaniu cen plastyki powiek warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że efekty operacji chirurgicznej powiek utrzymują się nawet przez kilkanaście lat, a zatem w tak długiej perspektywie czasowej zabieg plastyki powiek jest niewielkim kosztem, na który praktycznie każdy może sobie pozwolić.

Blefaroplastyka – Plastyka powiek górnych i dolnych

Inne zabiegi na opadające powieki

Istnieją także inne, mniej inwazyjne zabiegi, które pozwolą pozbyć się podwójnej powieki lub zapobiec jej powstaniu. Należą do nich:

 • zabieg RENUVION – alternatywą dla chirurgicznej plastyki powiek jest nowoczesny zabieg z wykorzystaniem plazmy helowej. Jednoczesne ogrzewanie oraz ochładzanie tkanek w skórze za pomocą wspomnianej plazmy, pozwala na osiągnięcie efektu obkurczenia i wygładzenia zwiotczałej skóry. Zabieg RENUVION jest bezbolesny, a jego efekty utrzymują się nawet 2 lata.
 • zabiegi laserowe – u nieinwazyjnym usuwaniu podwójnej powieki nieoceniony może okazać się także laser frakcyjny. Jego działanie polega na wykonaniu delikatnych mikrouszkodzeń, które mobilizują skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i jędrna.
 • masaż limfatyczny (Face Fitness) – najłagodniejszym sposobem walki z opadająca powieka jest masaż limfatyczny, który jednak zdecydowanie bardziej sprawdzi się w przypadku zapobiegania powstawaniu opadających powiek, niż ich redukcji. Ucisk i pobudzenie krążenia sprzyja budowaniu włókien kolagenowych w skórze, które służą utrzymaniu jej w stanie jędrności przez dłuższy czas.

Jeśli ciężko nam zaakceptować swoje opadające powieki lub powodują one wyraźne pogorszenie naszej samooceny, warto zdecydować się na zabieg blefaroplastyki lub alternatywne zabiegi usuwające opadającą powiekę, po to, aby poprawić swoje samopoczucie. Czasem nie ma co przymrużać oka na problem opadających powiek, ot co.

Opadające Powieki – Poznaj Przyczyny i Leczenie | Kaniowscy Clinic

Opadająca powieka stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale też może być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną problemów zdrowotnych w postaci zawężenia pola widzenia.

Podstawowym czynnikiem wywołującym tę dolegliwość jest proces starzenia się skóry, ale istnieje także szereg innych powodów jego występowania.

Sprawdźcie, jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą być skuteczne w przypadku opisywanego problemu.

Spis treści Przyczyny Jak zlikwidować problem? Zabieg Thermage Plasma IQ – bezinwazyjną korekta powiek Zabieg blefaroplastyki Przebieg

Czym jest opadająca powieka i jakie są przyczyny tej przypadłości?

Opadanie powiek (ptoza) nie jest wcale rzadką przypadłością i nie należy jej postrzegać wyłącznie w kategoriach niedoskonałości natury estetycznej, choć jej efektem jest zmiana wyrazu twarzy, która może się wydawać starsza, smutna czy zmęczona.

O występowaniu tej przypadłości mówi się wówczas, gdy płat powieki górnej staje się dłuższy od dolnej, co początkowo zawęża pole widzenia, a czasem może nawet całkowicie uniemożliwić widzenie. Schorzenie określane jest także jako zwężenie szpary powiekowej, której naturalna szerokość powinna wynosić około 9 mm.

Może ono dotyczyć jednego oka lub obu (w 25% przypadków). W przypadku około 10% osób, u których występuje, jest to przypadłość dziedziczna, możliwa do zaobserwowania niedługo po narodzinach. Wyróżniamy dwie odmiany opadającej powieki – ptozę i ptozę rzekomą.

Pierwsza z nich to opadanie górnej powieki w wyniku osłabienia jej mięśnia (dźwigacza) lub uszkodzenia nerwu. Ptoza rzekoma wiąże się z nadmiarem skóry powiek, spowodowanym zbyt rozbudowanym mięśniem okrężnym oka.

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn opadania powiek jest starzenie się skóry, w której już od 25 roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe.

Traci ona jędrność i sprężystość, a brak elastyczności jest najbardziej widoczny w miejscach, w których jest ona najcieńsza, a więc na przykład na powiekach. Połączone jest to często z pojawieniem się nieestetycznych poduszeczek tłuszczowych.

Jeżeli dochodzi do tego osłabienia mięśni wokół oczu, powieki mogą zacząć opadać. Innymi czynnikami, mogącymi wywołać ten problem są:

 • nadmiar skóry na powiece,
 • osłabienie mięśnia dźwigacza powieki,
 • uszkodzenie nerwu okoruchowego (często opadaniu powieki towarzyszy podwójne widzenie),
 • uszkodzenie jądra nerwu okoruchowego w mózgu,
 • praca przy nieprawidłowym oświetleniu,
 • zły dobór soczewek kontaktowych,
 • zmiany nowotworowe,
 • inne choroby, w tym często cukrzyca,
 • może być efektem choroby Kornera (uszkodzeniem układu współczulnego w obrębie rdzenia kręgowego).
You might be interested:  Dlaczego warto znać swoją grupę krwi?

Jak zlikwidować problem opadającej powieki? Poznaj zabiegi, które pozwalają na korektę

Osobom, które w początkowej fazie ptozy, zastanawiają się, jak zlikwidować problem opadającej powieki, poleca się kremy liftingujące oraz masaże i ćwiczenia wspomagające. Jednak kiedy choroba się rozwija, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów korygujących.

Krótkotrwały efekt może przynieść tak zwana mezoterapia igłowa, czyli ostrzykiwanie skóry odpowiednimi preparatami o efekcie ujędrniającym. Niestety nie są to sposób, który moglibyśmy polecić na dłuższą metę. Opadanie będzie powiem powoli postępowało i w pewnym momencie nie da się go już ukryć.

Zdecydowanie lepiej będzie stosunkowo wcześnie zadbać o bardziej skuteczne rozwiązanie, korzystając z porady specjalistów i odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej. Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę?

Opadająca powieka (ptoza) – jakie są przyczyny i leczenie

Zabieg Thermage

Jeden z zabiegów wykonywany jest za pomocą urządzenia Thermage. Jest to tzw. lifting bez skalpela, wykorzystujący energię fal radiowych.

Urządzenie Thermage, korzystając ze zjawiska radiofrekwencji, nieinwazyjnie ujędrnia, napina i kontruje skórę oraz tkankę podskórną, dając widoczny efekt odmłodzenia.

Specjalistyczne głowice aparatu dostosowane są do precyzyjnego manewrowania w okolicach dekoltu, szyi, twarzy i właśnie oczu, ogrzewając kolagen, co prowadzi do skrócenia jego włókien i odnowy struktury skóry. Zabieg ten polecamy jako uzupełnienie innych terapii.

Plasma IQ – bezinwazyjna korekta powiek

Drugim polecanym przez nas zabiegiem dla osób, które chcą się pozbyć problemu opadających powiek bez zabiegu chirurgicznego, jest zastosowanie Plasmy IQ.

Bezpieczne i proste urządzenie pozwala na lifting powiek, wykorzystując mikrowiązki plazmy i działając jedynie w obrębie naskórka. Przeprowadzony punktowo zabieg daje efekty już po pierwszym zastosowaniu.

Stanowi doskonałe wyjście dla osób z rozrusznikiem serca lub tych, dla których istnieją inne przeciwwskazania do stosowania urządzeń podłączonych do prądu.

Zabieg blefaroplastyki

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek jest zabiegiem, w trakcie którego usuwa się nadmiar skóry w obrębie górnej powieki. Istnieją dwie metody jego przeprowadzenia, z których pierwszą wykonuje się z użyciem skalpela, a drugą za pomocą lasera – nazywamy ją blefaroplastyką laserową. Przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu mogą dotyczyć osób, u których występują:

 • cukrzyca,
 • choroba serca lub nadciśnienie,
 • nadczynność tarczycy,
 • niewydolność gruczołów łzowych,
 • ciąża lub karmienie piersią,
 • aktywne infekcje,
 • zaburzenia w gojeniu się ran,
 • inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Przebieg blefaroplastyki laserowej

Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z chirurgiem. Ponadto należy przeprowadzić badanie okulistyczne wraz z oceną drożności kanalika łzowego. Chirurg informuje o wszelkich zaleceniach przedoperacyjnych, przebiegu operacji i wskazaniach do realizacji po jej przeprowadzeniu.

Bezpośrednie przygotowanie do blefaroplastyki polega na podaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg trwa od 45 minut do godziny i polega na nacięciu górnej powieki wzdłuż jej naturalnego załamania, usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry, a w wyjątkowych przypadkach korekcji mięśnia.

Możliwe jest pojawienie się obrzęku i zasinienia obszaru poddanego zabiegowi, które to objawy ustępują po około 2-4 tygodniach.

Pożądane efekty blefaroplastyki laserowej utrzymują się od kilku do nawet kilkunastu lat, a krótki czas gojenia, mniejszy niż przy zabiegu chirurgicznym dyskomfort i krótki okres rekonwalescencji powodują, że to właśnie ten zabieg staje się najbardziej popularny przy leczeniu opadających powiek.

Jeżeli masz problem z opadaniem powiek i dotychczasowe próby jego rozwiązania nie przyniosły rezultatów, zapraszamy na wizytę konsultacyjną lub do kontaktu poprzez stronę internetową.

Odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości, pozwalając wybrać najlepszą metodę korekty powiek, dostosowaną do stanu zdrowia, skóry i indywidualnych preferencji osoby zainteresowanej.

Pamiętaj, że opadanie powiek to nie tylko problem estetyczny, którego usunięcie pozwoli Ci wyglądać i czuć się młodziej, ale także zagrożenie dla stanu wzroku.

Opadanie górnej powieki – przyczyny, objawy, leczenie

Opadnięcie powieki, nazywane również ptozą, to zmniejszenie wysokości szpary powiekowej tak, że brzeg rzęsowy powieki górnej może przysłaniać źrenicę.

Innymi słowy, skóra na powiece wygląda na rozciągniętą i opada tak bardzo, że przysłania część tęczówki.

Jest to przypadłość, której nie da się zapobiegać, jest najczęściej wrodzona i zwykle występuje tylko na jednym oku. (1)

Opadająca powieka – przyczyny (1)

Z ptozą można się urodzić albo nabawić się jej z różnych powodów. Wrodzone opadanie powieki wiąże się najczęściej z nieprawidłowym rozwojem mięśnia dźwigacza powieki.

Ptoza pojawia się również z powodu porażenia nerwu okoruchowego oraz zespołu Hornera. Obie te choroby mogą być wrodzone lub nabyte.

Opadanie górnej powieki może być również objawem takich chorób, jak dystrofia mięśniowa, przewlekle postępująca oftalmoplegia, miastenia, dystrofia oczno-gardłowa oraz guz oczodołu.

Osoby, które nie urodziły się z problemem opadającej powieki, mogą się go nabawić z powodu nawykowego tarcia oczu, uszkodzenia mięśnia, rozcięgna lub unerwienia oka na skutek urazu oraz długotrwałego noszenia twardych soczewek kontaktowych.

 Górna powieka może opadać również, gdy obciąża ją guz, duży obrzęk pourazowy lub z powodu powikłań po operacji (chirurgia zaćmy, operacja powiek, występowanie blizn pooperacyjnych).

Ten problem może pojawić się też po zabiegach z użyciem toksyny botulinowej (na przykład przy spłycaniu zmarszczek w okolicach oczu).

Jakie są objawy opadania powiek? (1)

Podstawowym objawem tego schorzenia jest opadająca skóra nad powieką. O ptozie możemy mówić wtedy, gdy powieka przesłania co najmniej 2 mm tęczówki oka. Jest to przede wszystkim defekt estetyczny.

Jedynie w zaawansowanych przypadkach, gdy źrenica przysłania dużą część oka, może dojść do niedowidzenia gałki ocznej.

W takim wypadku opadająca powieka może przeszkadzać w codziennych czynnościach (na przykład czytaniu lub kierowaniu samochodem) i należy ją skorygować.

Oprócz oddziaływania na nasze zdrowie, ptoza wpływa również na to, jak się czujemy. Osoby cierpiące z powodu opadającej powieki mogą wzbudzać swoim wyglądem niezdrowe zainteresowanie wśród innych ludzi.

Dotyczy to szczególnie dzieci i nastolatków, które z powodu ptozy często są narażone na ostracyzm, mają problemy w nauce i nie mogą odnaleźć się w grupie rówieśniczej.

Wówczas leczenie nie jest tylko kwestią czysto zdrowotną, ale wpływa również pozytywnie na psychikę małego pacjenta.

Opadająca powieka – leczenie i diagnoza ptozy (1)

Gdy zauważymy, że nasza powieka nienaturalnie opadła, to znak, że czas wybrać się jak najszybciej do okulisty. Nabyta ptoza może być objawem poważnej choroby, więc nie można zwlekać z wizytą.

Jeśli problemy z powieką mamy już od dzieciństwa, to wystarczy nam umówienie się na wizytę w standardowym terminie.

Diagnoza opadającej powieki zaczyna się od badania okulistycznego, a następnie zostaniemy pokierowani do kolejnych specjalistów (na przykład neurologa albo chirurga szczękowo-twarzowego), w zależności od tego, co jest przyczyną dolegliwości.

Opadającą powiekę leczy się chirurgicznie. Wybór metody zależy od czynności mięśnia dźwigacza powieki. Jeśli mięsień jest nadal czynny, chirurg zastosuje inną technikę niż w przypadku, gdy jego funkcje nie zostały zachowane.

Mówimy wtedy, że mamy do czynienia z ptozą neurogenną. Całkowite wyleczenie ptozy jest możliwe. Doświadczony chirurg jest w stanie uzyskać pełną symetrię szpar powiekowych. Efekt operacji zależy również od stanu powiek pacjenta.

Po operacji należy być pod stałą opieką okulistyczną i regularnie chodzić na badania kontrolne.

Jak leczyć opadającą powiekę? Jakie są jej przyczyny?

Opadająca powieka, czyli ptoza, w zależności od stopnia zwiotczenia skóry, może dawać wizualny efekt zaspania lub celowego mrużenia oka. Przyczyny opadania powiek są różne, od podłoża genetycznego po schorzenia oczu i może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak dochodzi do opadania powieki i jakim zabiegiem można to skorygować?

Jakie są objawy opadania powiek?

Opadająca powieka to schorzenie, które polega na opadaniu fałdu powieki, co daje efekt na wpół otwartego oka. Dzieje się tak z powodu nadmiaru fałdu skóry na górnej powiece, jest on po prostu za ciężki i zbyt wiotki. Przypadłość najczęściej dotyczy jednego oka, ale może być też obecna na obu.

Opadanie powieki zaburza pole widzenia , przez co osoba dotknięta tą przypadłością zaczyna skręcać głowę w bok, odchylać ją do tyłu lub nienaturalnie unosić brwi do góry, by poszerzyć obszar widzenia. Schorzenie to nie tylko utrudnia widzenie, ale też nieestetycznie wygląda.

You might be interested:  Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci.

Przyczyny opadania powiek

Najczęstszą przyczyną opadania powieki jest podłoże genetyczne . W związku z tym, schorzenie może objawiać się już w wieku dziecięcym, kiedy wyraźnie widać tendencję do opadania jednej powieki, a następnie pogłębiać się wraz z wiekiem.

Do pozostałych przyczyn należą – porażenie nerwów, choroby nowotworowe lub cukrzyca.

W przypadku uszkodzenia nerwów, opadnięcie powieki wiąże się również z zaburzeniem widzenia, zapadnięciem gałki ocznej lub uszkodzeniem zakończeń nerwowych w okolicy rdzenia kręgowego.

W większości przypadków opadanie powieki wiążę się jednak z procesem starzenia się skóry , kiedy zaczyna zanikać produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Skóra traci wtedy swoją jędrność i elastyczność, przez co staje się wiotka.

Szczególnie jest to widoczne w miejscach, w których skóra jest cienka i ma małą wyściółkę tłuszczową, czyli pod oczami i właśnie na powiekach.

Jeżeli natomiast w rodzinie występuje tendencja do delikatnego opadania powieki, jest wielce prawdopodobne, iż pod wpływem procesu starzenia jedna z powiek ulegnie widocznemu opadnięciu.

Medycyna oferuje wiele skutecznych sposobów leczenia opadających powiek. Ich powodzenie, a także cały proces przeprowadzenia zależą w głównej mierze od przyczyn schorzenia.

Do najłagodniejszych sposobów unoszenia powieki należy stosowanie kosmetyków silnie liftingujących , które mają pobudzić skórę do działania. Pomocne mogą być także masaże. Naprzeciw opadającym powiekom wychodzi też medycyna estetyczna, która oferuje dwa skuteczne rozwiązania.

Po pierwsze, zabieg polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w miejsce wymagające uniesienia. Kwas hialuronowy to potężna dawka nawilżającego wypełnienia, która wchodząc w wiotkie struktury skóry, tworzy dla nich swoistą poduszkę, unosząc je i trzymając w miejscu.

Zabieg ten nie tylko przekłada się na efekt wizualny, ale też działa odżywczo. Znany ze swoich dobroczynnych właściwości kwas hialuronowy jest skądinąd naturalną substancją produkowaną przez organizm ludzki – pobudza włókna kolagenowe, wspomagając ich regenerację. Drugim rozwiązaniem są nici PDO .

Wprowadzane pod skórę w miejscu zmarszczek, opadnięcia i zwiotczenia skóry nadają właściwy kształt. Tworzą swego rodzaju “rusztowanie”, które niweluje wizualne procesy starzenia. Nici są całkowicie bezpieczne dla organizmu i samorozpuszczalne.

Jeśli opadanie powiek wiąże się jednak z zaburzeniami pola widzenia, należy sięgnąć po bardziej zdecydowane sposoby leczenia, np. blepharoplastykę.

Jest to rodzaj operacji plastycznej , która przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, a następnie uformowanie na nowo powieki. Zabieg ten daje pewność podniesienia powieki, a co najważniejsze, umożliwia swobodne widzenie.

Do przeciwwskazań w przeprowadzeniu tego rodzaju zabiegu należą: cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, choroby serca.

Panie, których powieka opada w delikatny, prawie niezauważalny sposób i w żaden sposób nie wpływa na jakość widzenia, mogą ją optycznie podnieść poprzez makijaż . Nie od dzisiaj znana jest potężna siła makijażu, dzięki któremu można całkowicie zmienić rysy twarz, a wady przekuć w atuty. Do korygowania opadającej powieki posłuży kredka bądź eyeliner.

Klasyczna i wbrew pozorom delikatna, dobrze narysowana kreska, a następnie wytuszowane rzęsy, dadzą wrażenie dużych i otwartych oczu. Co to znaczy – dobrze narysowana kreska? To taka, która mniej więcej w połowie długości powieki delikatnie unosi się do góry (w stronę skroni), tworząc na samym końcu tzw. dzióbek jaskółki.

Paniom, którym efekt kreski wydaje się za mocny, mogą do jej wykonania użyć kredki w kolorze brązowym lub grafitowym i delikatnie ją rozetrzeć przy linii rzęs. Trik, który również optycznie unosi powieki to aplikacja jasnego (jasnobeżowego) cienia, w okolicy kącika oka.

Odpowiednia technika makijażu jest w stanie przykryć niemalże każdy defekt związany z niesymetryczną budową powiek lub rozstawem oczu.

0 Co sądzisz o tym artykule?

Opadająca powieka – charakterystyka, objawy, przyczyny, zabieg

Opadająca powieka należy do dość częstego schorzenia oczu. Patrząc na osobę z opadającą powieką, odnosimy wrażenie, jakby cały czas mrużyła oczy. Nie jest to jednak celowe. Jakie są najczęstsze objawy opadających powiek? Jakie są przyczyny opadających powiek? Na czym polega zabieg korygujący opadające powieki?

1. Charakterystyka opadającej powieki

Opadająca powieka jest schorzeniem, które może dotknąć nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Co więcej, opadająca powieka nie jest jedynie defektem kosmetyczny, gdyż może zaburzać prawidłowe widzenie. Z czasem opadająca powieka może doprowadzić do przypadłości nazywanej leniwym okiem.

Opadająca powieka to defekt, który można niekiedy skorygować zabiegiem w znieczuleniu miejscowym.

2. Objawy leniwego oka

Opadająca powieka to jeden z najbardziej widocznych objawów ptozy i może dotyczyć tylko jednej powieki lub dwóch. Ptoza może być dziedziczna i jest już widoczna po urodzeniu dziecka. W takiej formie najczęściej związana jest z nieprawidłowym rozwojem mięśnia dźwigacza powieki. Charakterystycznym objawem jest dłuższy fałd górnej powieki w stosunku do drugiej.

Objawy mogą się jednak pokazać u starszych dzieci. Jednym z objawów, na które warto zwrócić uwagę w przypadku starszych dzieci, jest wyższe unoszenie brwi i dotykanie powieki, która wyraźnie zasłania im pole widzenia. Dziecko może również w nietypowy sposób układać głowę, aby pod odpowiednim kątem widzieć prawidłowo.

Ptoza nabyta wiąże się z kolei ze zmianami rozcięgna lub jego zerwaniem. Przyczyną tego rodzaju opadania powieki są też komplikacje po operacjach okulistycznych lub niezdrowe nawyki, takie jak częste pocieranie oczu. Objawy pojawiają się wówczas stopniowo, a o opadaniu powieki górnej mówimy w sytuacji, kiedy zasłania ona tęczówkę oka na minimum 2 milimetry.

3. Dlaczego powieka opada?

Jak już wspomnieliśmy, opadająca powieka może mieć podłoże genetyczne. Na schorzenie mają również wpływ inne czynniki, takie jak starzenie się skóry, nadmiar skóry na powiece, osłabienie mięśni w okolicach powiek, uszkodzenie nerwu, zmiany nowotworowe. Opadająca powieka może mieć jednak związek również z cukrzycą i chorobami, które się z nią ściśle wiążą.

Najczęstszą przyczyną opadającej powieki jest jednak starzenie się organizmu. Ilość włókien kolagenowych zmniejsza się już po 25. roku życia. Jest to powodem, dla którego skóra traci sprężystość i jędrność. Skóra na powiekach jest najcieńsza i tam utrata włókien kolagenowych jest najbardziej widoczna.

4. Zabieg na opadającą powiekę

Zabieg korygujący opadającą powiekę powinien być ściśle przystosowany do przyczyny schorzenia. Jeżeli przyczyna leży w poważnym schorzeniu, celem zabiegu jest zwiększenie pola widzenia i poprawę jakości życia. Jeżeli korekta opadających powiek nie jest związana z żadną poważną chorobą, jej celem jest jedynie usunięcie defektu kosmetycznego i uzyskanie bardziej estetycznego wyglądu.

Operacja plastyczna powiek oczu nazywa się blepharoplastyka. Dzięki tej operacji możemy skorygować zarówno górne, jak i dolne powieki. Należy jednak przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem, wykonać badania ogólne, a także specjalistyczne badania.

Ważne jest również, aby zbadać sprawność narządu łzowego. Najlepszymi kandydatami do zabiegu opadającej powieki są osoby zdrowe.

Sam zabieg nie jest wskazany u osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na niewydolność gruczołów łzowych, z nadciśnieniem, mających problemy z nadczynnością tarczycy, chorujące na serce lub na cukrzycę.

Zabieg korekcji opadającej powieki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje doustne leki uspakajające. Cały zabieg trwa od godziny do trzech godzin.

Wszystko jest zależne od tego, czy korekcji podlega jedna, czy też dwie powieki. Cięcia wykonuje się w miejscach naturalnych zgięć, aby ukryć późniejsze blizny. Po cięciu usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej.

Niekiedy usuwa się również fragment mięśnia i nadmiar skóry.

W leczeniu opadania powiek wykorzystywana jest również nieinwazyjna metoda wykorzystująca urządzenie Plasma IQ, opierające się na mikrowiązkach plazmy. Sam zabieg trwa około 20 minut i polega na wykonaniu niewielkich punktów na powierzchni powieki. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już bezpośrednio po jego zakończeniu.

Dużą zaletą Plasma IQ jest jej bezpieczeństwo. Zabieg nie powoduje uszkodzenia głębszych warstw skóry i tkanek, a pacjent może udać się do domu bez konieczności pobytu w szpitalu ani dodatkowej rekonwalescencji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *