Osad na zębach – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na osad nazębny

Nie zawsze usunięcie kamienia nazębnego wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty. Istnieją również domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów. Używamy do tego naturalnych produktów, powszechnie dostępnych w domach. Są one przy tym stosunkowo bezpieczne dla zębów. Domową pastę do zębów bez fluoru można zrobić wykorzystując:

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwpróchnicze, zabezpiecza zęby przeciw osadzaniu się na nich kamienia. Ponadto, działa odkażająco i chroni dziąsła przed licznymi chorobami. Metoda stosowania octu jabłkowego jest niezwykle prosta: raz w tygodniu należy nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu i przetrzeć nią dokładnie zęby.

Soda oczyszczona, olej kokosowy

Połączenie sody oczyszczonej i oleju kokosowego stanowi doskonały środek antybakteryjny. Choć stosowanie sody oczyszczonej do higieny zębów powinno być stosowane rozsądnie i z umiarem, to w połączeniu z olejem kokosowym jest ono bezpieczne.

Pasta z sody i olejku kokosowego  znakomicie usuwa pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, zabija bakterie, a także wybiela zęby. Do sporządzenia pasty do zębów potrzebne jest pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżka oleju koksowego. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy, można dodać kilka kropel spożywczego olejku eterycznego, np. miętowego.

Tak przygotowaną pastą należy czyścić zęby przez okres jednego tygodnia – raz dziennie. Po upływie tego okresu efekty działania pasty powinny być widoczne.

Przeczytaj również:Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?

Drożdże piwne

Stosowanie pasty z drożdży piwnych tworzy w jamie ustnej niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki temu nie dochodzi do ich namnażania oraz przestają się osadzać na powierzchni zębów.

W połączeniu z solą pasta ta stanowi idealny środek zwalczający kamień na zębach. Do sporządzenia pasty potrzebna będzie: łyżka drożdży piwnych, pół łyżeczki soli oraz minimalna ilość wody do utworzenia konsystencji pasty.

Tak sporządzony środek należy stosować przez okres co najmniej tygodnia, dwa razy dziennie, zamiennie z pastą do zębów.

Węgiel aktywowany (aktywny)

Popularny węgiel stosowany na biegunki to również substancja, która nie tylko usuwa pozostałości jedzenia z jamy ustnej, ale także bytujące w niej bakterie. Działa więc też antyseptycznie. Stosowanie węgla aktywnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod w walce z kamieniem na zębach.

Ważne, aby zakupiony węgiel był pochodzenia naturalnego. Do sporządzenia pasty potrzebna jest jedna kapsułka węgla aktywowanego oraz 30 ml wody. Pastę należy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić zęby. Powstałą w jamie ustnej pianę należy pozostawić na zębach na okres 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukać.

Pastę z węgla aktywowanego należy stosować dwa – trzy razy w tygodniu.

Węgiel aktywny to również składnik wielu past wybielających.

Przeczytaj również:Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?Właściwości węgla aktywnego w kosmetykach

Napar z szałwii

Napar z szałwii jest również skutecznym środkiem do walki z kamieniem nazębnym. Można go przygotować zarówno z suszonej szałwii, jak i świeżej. Sporządzonym naparem należy płukać jamę ustną 3-4 minuty. Czynność warto powtarzać codziennie, przez okres co najmniej tygodnia.

Osad na zębach – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na osad nazębny

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotować pasty do zębów bez fluoru, możesz ją kupić.

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

W walce z kamieniem nazębnym najważniejsza jest profilaktyka.  By uniknąć, problemu należy:

 • myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,
 • stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami,
 • płukać zęby płukankami dentystycznymi zwalczającymi bakterie w jamie ustnej.

Przeczytaj również:Jak prawidłowo nitkować zęby?

Jak widać kamień nazębny to nieprzyjemny problem natury higienicznej i estetycznej. Można go jednak ograniczyć stosując domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one w bardzo zaawansowanym stadium powstawania osadu.

Wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa, który mechanicznie przywróci nasze zęby do właściwego stanu.

Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (minimum raz do roku), aby lekarz ocenił stan naszych zębów i jeśli trzeba dokonał odpowiedniego leczenia.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Osad na zębach – jak się go pozbyć?

Nieestetyczne brązowe ślady na zębach? Jeśli Ciebie również dopadła ta przypadłość – nie czekaj. Zobacz jak z nią walczyć i zapobiegać jej ponownemu powstawaniu.

Czym jest osad na zębach?

Osad na zębach – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na osad nazębny

Każdego dnia szczotkujesz zęby. Czasami dodatkowo po posiłkach. Dlaczego? Ma to na celu nie tylko usunięcie resztek pokarmu. W ten sposób likwiduje się też płytkę nazębną. Nieusuwana płytka nazębna jest siedliskiem bakterii i może być przyczyną powstania kamienia lub osadu na zębach. Na co dzień jednak łatwo się jej pozbyć. Problem zaczyna się, kiedy osad zaczyna się nawarstwiać.

Po pewnym czasie na zębach pojawiają się brzydkie przebarwienia. Ich źródłem mogą być również barwniki zawarte w spożywanych pokarmach.

Najczęściej jest to częste picie kawy, wina, silnej herbaty lub palenie papierosów. Niezależnie od przyczyny osad sprawia, że zęby nie prezentują się dobrze.

Jeśli dbasz o swój wygląd, to również tego aspektu urody nie należy zaniedbywać. Przecież nic nie wygląda lepiej niż białe, zdrowe zęby.

Podstawą prawidłowa higiena jamy ustnej

Najprostszym sposobem na pozbywanie się bieżących osadów jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. W ten sposób zapobiega się nawarstwianiu problemu. Zęby powinny być czyszczone dokładnie, okrężnymi ruchami po całej ich powierzchni. Powierzchowne szczotkowanie w żaden sposób nie zapobiegnie powstawaniu osadu. Jeśli sprawia Ci to trudność, zainwestuj w szczoteczkę elektryczną lub soniczną.

Kolejnym etapem czyszczenia powinno być zastosowanie nici dentystycznej. Dzięki niej można dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe – właśnie tam najłatwiej zbiera się osad.

Na zakończenie zastosuj płyn do płukania jamy ustnej (np. Listerine).

Jego specjalne właściwości usuwają zalążki osadu oraz chronią przed jego ponownym powstawaniem.

Nie bagatelizuj osadu

Brązowy lub niemal czarny nalot na zębach to problem nie tylko natury estetycznej. Oczywiście jest to pierwszy powód, dla którego zazwyczaj chcemy go usunąć. Jednak dużo gorszy jest wpływ osadu na szkliwo zębów, bo stanowi prostą drogę do próchnicy. W bardziej zaawansowanym przypadku może wywołać stan zapalny, krwawienie z dziąseł a w ostateczności paradontozę.

Domowe sposoby na pozbycie się osadu

Jeśli osad nie jest jeszcze zbyt rozwinięty, ale już widoczny, można spróbować zawalczyć z nim na własną rękę. Musisz wtedy zainwestować w specjalistyczną wybielającą pastę do zębów. Ze względu na swoje ścierne właściwości, jest w stanie usunąć niewielki osad.

Jednak należy pamiętać, że takie pasty nie mogą być stosowane bez przerwy. Długotrwałe stosowanie past wybielających może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu wybielającego płynu do płukania, który nie niszczy szkliwa.

Dzięki takiemu domowemu sposobowi na pozbywanie się przebarwień nie będziemy zmuszeni do częstszych wizyt u higienistki lub zabiegów profesjonalnego czyszczenia zębów, które są kosztowne.

Specjalnie dedykowane płyny do stosowania codziennie w domu, jak i po zabiegach wybielania zębów będą doskonałym uzupełnieniem wszystkich czynności, na które decydujemy się w trosce o piękny i zdrowy uśmiech.

Inną możliwością jest ograniczenie kawy, herbaty oraz rzucenie palenia. Konieczne jest również każdorazowe mycie zębów po spożyciu pokarmów mocno barwiących. Niestety przy mocnym osadzie takie zabiegi nie wystarczą. Wtedy należy udać się do dentysty lub higienistki stomatologicznej.

Profesjonalne usuwanie osadu

Podczas regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym można poprosić o wyczyszczenie zębów z osadu. Jednak przy zaawansowanym problemie konieczne będzie umówienie się na specjalną wizytę.

Dentysta lub higienistka stomatologiczna wykona zabieg nazywany piaskowaniem, który skutecznie usunie jakiekolwiek osady z powierzchni zębów.

Silne stężenie wody z piaskiem dostaje się nawet do najwęższych zakamarków usuwając wszelkie zewnętrzne przebarwienia.

Parę dni po wykonaniu piaskowania szkliwo będzie bardziej narażone na przebarwienia, dlatego wtedy szczególnie trzeba dbać o czystość zębów i prawidłową dietę.

W dalszym czasie wystarczą standardowe elementy higieny: szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu do płukania ust.

Konieczne jest również wyeliminowanie szkodliwych nawyków, które doprowadziły do powstania silnego osadu. W przeciwnym wypadku ten nieestetyczny problem szybko powróci.

Czy da się usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

2020-03-17

Osad na zębach – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na osad nazębny

Kamień nazębny to nie tylko problem natury estetycznej, ale i jedna z głównych przyczyn paradontozy.

You might be interested:  Candida glabrata – objawy i leczenie zakażenia

Przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, regularnym szczotkowaniu zębów, ich nitkowaniu oraz stosowaniu specjalnych płukanek, proces odkładania się płytki nazębnej można jednak znacząco spowolnić.

Wtedy zabieg skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, nie musi być powtarzany zbyt często. Zwykle wystarczy jedna wizyta u dentysty w roku.

To zwapniała płytka nazębna, która trwale przylega do powierzchni zębów, najczęściej na linii ich styku z dziąsłami i której usunięcie przy zastosowaniu tradycyjnych metod czyszczenia zębów jest niezwykle trudne, a wielu przypadkach po prostu niemożliwe.

Kamień nazębny jest mieszanką substancji znajdujących się w ślinie, bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów, ich produktów przemiany materii, komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pokarmowych. Zaczyna powstawać już po kilkudziesięciu godzinach od momentu ostatniego szczotkowania zębów.

Dlatego, jeśli chcemy z nim skutecznie walczyć, musimy pamiętać o regularnym myciu zębów, przynajmniej dwa razy dziennie.

W sprzedaży znajdziemy wiele produktów stomatologicznych do stosowania domowego, które mogą pomóc w walce z kamieniem nazębnym. Są to przede wszystkim wybielające pasty do zębów, takie jak WOOM Carbon, które nie tylko z łatwością radzą sobie z nieestetycznymi przebarwieniami, ale także są skutecznym środkiem w walce z płytką nazębną, która przekształca się w kamień nazębny. Gdy kamień nazębny staje się przyczyną nawracających zapaleń dziąseł, można sięgnąć po produkty do intensywnej kuracji, takie jak GUM Butler PAROEX 0,12% 75 ml. To specjalna pasta z chloroheksydyną, która przeciwdziała stanom zapalnym dziąseł, skutecznie eliminując powodujące je bakterie. Pasta hamuje rozwój płytki nazębnej, a tym samym może być stosowane w profilaktyce paradontozy. W sprzedaży znajdziemy również dedykowane redukcji płytki nazębnej specjalne szczoteczki do zębów z twardym włosiem i płyny do płukania ust, które mają w składzie substancje o działaniu antybakteryjnym.

Niestety zaawansowanego kamienia nazębnego nie uda się usunąć domowymi sposobami. Stosując profilaktykę, można jednak skutecznie walczyć z płytką nazębną, która z czasem przekształca się w kamień.

Regularne szczotkowanie zębów z wykorzystaniem specjalnych past jest najlepszym domowym sposobem na walkę z kamieniem nazębnym.

Oczywiście wizyty u stomatologa i okresowe zabiegi skalingu są wciąż wskazane.

Usuwanie kamienia nazębnego – domowe sposoby? czyszczenie kamienia z zębów, czy boli?

Kamień nazębny to płytka bakteryjna, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może być przyczyną wielu problemów. Jak powstaje kamień nazębny, jak można go usunąć i czym może skutkować niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej?

Co to jest kamień nazębny?

Najpierw opowiem czym właściwie jest kamień nazębny. Jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która nie została w porę usunięta przy szczotkowaniu. Do jej mineralizacji dochodzi bardzo szybko, bo już po 3-4 dniach jej nieskutecznego usuwania. W skład płytki nazębnej wchodzą bakterie oraz resztki rozłożonego pokarmu.

Gdzie najczęściej powstaje kamień nazębny? Najczęściej odkłada się przy ujściu ślinianek, czyli w okolicy górnych szóstek od strony policzka (tam znajduje się ujście ślinianek przyusznych) i pod językiem, na przednich zębach (tam uchodzą dwie ślinianki: podżuchwowa i podjęzykowa).

Niektórzy pacjenci mają tendencję do szybszego odkładana się kamienia nazębnego z powodu zwiększonej ilości substancji mineralnych w ślinie.

Duże ilości złogów nazębnych powodują:

 • stan zapalny dziąseł
 • stan zapalny przyzębia
 • nieprzyjemny zapach z ust (tzw. halitosis).

Czyszczenie kamienia nazębnego – popularne metody

Jeżeli zauważysz twardy, biały lub białożółty osad na zębach, to usunięcie go przy pomocy tylko i wyłącznie szczotkowania nie jest już możliwe. Powinieneś zgłosić się do stomatologa, który wyczyści zęby przy pomocy ultradźwięków. Ten zabieg zwany jest skalingiem.

Duże ilości wody i ultradźwięki powodują powstanie zjawiska kawitacji, która rozrywa komórki bakteryjne i neutralizuje drobnoustroje (jest to tzw. fenomen akustyczny).

Oczywiście można usunąć kamień przy pomocy ręcznych narzędzi, takich jak sierp i zrywacz, jednak nie jest to zabieg należący do najprzyjemniejszych. Na szczęście ta metoda jest bardzo rzadko stosowana przez lekarzy.

A co jeśli kamień jest…czarny? Czas na zaawansowane metody!

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje kamienia – poddziąsłowy i naddziąsłowy. Jak łatwo się domyślić, klasyfikacja ta opiera się na lokalizacji względem dziąsła.

O ile ten naddziąsłowy jest łatwy do usunięcia, to ten poddziąsłowy, najczęściej zlokalizowany głęboko, twardy, mocno przywarty do powierzchni zęba i czarny. Niestety ten nie jest już taki prosty do wyczyszczenia.

Osad na zębach – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na osad nazębny

Jego usunięcie wymaga wykonania zabiegu kiretażu zamkniętego. Polega on na zeskrobywaniu przy pomocy specjalnego, bardzo ostrego narzędzia zwanego kiretą złogów poddziąsłowych.

Gdy ilość kamienia jest bardzo duża i jest on głęboko zlokalizowany, należy wykonać kiretaż otwarty. Lekarz odsłania powierzchnię korzenia, odwarstwiając dziąsło, czyści złogi, a następnie zaszywa ranę. Jest to procedura wysoce specjalistyczna, dlatego wykonuje ją najczęściej chirurg stomatologiczny lub periodontolog.

Po każdym czyszczeniu kamienia nazębnego (zarówno nad-, jak i poddziąsłowego)  powierzchnia zęba musi być dokładnie wypolerowana! Zabieg ten zabezpiecza przed ponownym, szybszym odkładaniem się płytki nazębnej na szorstkiej powierzchni.

Usuwanie kamienia nazębnego: czy boli?

Często pacjenci przed wizytą, na której ma być wykonywana higienizacja jamy ustnej, pytają, czy zabieg boli. Wszystko zależy od Twojego progu bólu. Niektórzy nie odczuwają żadnego dyskomfortu, a dla innych zabieg jest nieprzyjemny, ale do zniesienia, a inni jeszcze potrzebują znieczulenia.

Gdy cierpisz na nadwrażliwość, szczególnie na zimno i dotyk, zabieg dla Ciebie może być bolesny.  Dla lekarza ważne jest to, żeby pacjent czuł się komfortowo na fotelu dentystycznym, więc jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać bólu podczas usuwania kamienia, nie wstydź się poprosić o znieczulenie. Zabieg będzie wtedy przyjemniejszy dla obydwu stron.

Kamień nazębny: domowe sposoby. Nie polecam!

Na przeróżnych stronach internetowych pełno jest „dobrych” rad, jak szybko i skutecznie pozbyć się kamienia, stosując domowe sposoby: od płukania różnymi rodzajami olejów, przez stosowanie wody utlenionej i sody czy węgla aktywnego.

UWAGA!
Są one nie tylko nieskuteczne, ale też mogą być niebezpieczne.

Wyobraź sobie, co może się stać z powierzchnią szkliwa, czy delikatną tkanką dziąseł, jeżeli będziesz regularnie wcierać w nie np. wodę utlenioną z sodą. Szkliwo ulegnie starciu, a dziąsła uszkodzeniu, polegającemu na obniżaniu się ich poziomu, czyli recesji.

Profilaktyka to podstawa! Unikniesz zapalenia przyzębia

Udowodniono, że regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala uniknąć zapalenia dziąseł, które nieleczone, rozwija się w zapalenie przyzębia. Kamień należy usuwać minimum 1-2 razy w roku, a przy dodatkowo istniejącym zapaleniu dziąseł znacznie częściej.

Pamiętaj, że sam zabieg wykonany w gabinecie to nie wszystko.

PAMIĘTAJ!
Sam zabieg wykonany w gabinecie to nie wszystko.

Nie będzie on skuteczny, jeżeli w domu nie będziesz przestrzegać reżimu higienicznego, dlatego mam dla Ciebie kilka rad.

 1. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty
 2. Stosuj nić dentystyczną lub irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
 3. Stosuj płukanki dentystyczne likwidujące poziom bakterii
 4. Co pół roku zgłaszaj się na kontrolną wizytę do swojego stomatologa

Kamień nazębny: jak go usunąć? Domowe sposoby a usuwanie kamienia u dentysty

2019-06-26 10:50 Agata Joanna Nowicka Osad na zębach – przyczyny, usuwanie i domowe sposoby na osad nazębny Autor: Getty images

Kamień nazębny to zwapniały osad nazębny. Nie jest jedynie problemem estetycznym, może doprowadzić do poważnych problemów w jamie ustnej, łącznie z utratą zębów. Dlatego jego usuwanie jest nieodłącznym elementem dbania o zęby.

Proces tworzenia się kamienia na zębach rozpoczyna się już w kilka minut po umyciu zębów. Zęby stopniowo pokrywają się miękkim, półprzejrzystym osadem, składającym się z resztek pokarmów, złuszczonych komórek nabłonka, a także substancji znajdujących się w ślinie.

Na tym etapie łatwo usunąć ten osad, zwany też płytką nazębną, przy pomocy szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Osadzanie się płytki ograniczają też składniki antybakteryjne zawarte w ślinie oraz ruchy szczęki prowadzące do mechanicznego usuwania osadu.

Jeśli jednak nie zostanie ona usunięta w porę, po kilkunastu godzinach wchodzi w reakcję z solami wapnia i fosforu ze śliny, ulega mineralizacji i twardnieje, zamieniając się w kamień.

Spis treści:

Kamień nazębny szkodzi zębom i dziąsłom

Jest on świetnym środowiskiem dla kilkuset gatunków bakterii chorobotwórczych, odpowiedzialnych nie tylko za próchnicę, ale też za schorzenia serca czy nerek.

Powodują one zakwaszenie w jamie ustnej, co przyczynia się do niszczenia szkliwa i pojawiania się ubytków. Poza tym kamień jest głównym powodem chorób dziąseł i przyzębia.

You might be interested:  Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Zmineralizowana płytka osadza się zarówno nad, jak i pod dziąsłami. Może ona wywołać stan zapalny dziąseł i przyczynić się do odsłaniania się szyjek zębowych.

Powoduje to nadwrażliwość zębów, krwawienie podczas mycia zębów, a nawet gryzienia, nieprzyjemny zapach z ust i niesmak. Stopniowo dziąsła cofają się, co może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Problemy z zębami: Jak wzmocnić osłabione zęby po ciąży?

Leczenie zębów w ciąży: stan twoich zębów może mieć wpływ na rozwój malca?

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Samodzielne usunięcie zwapniałej płytki nazębnej jest niemożliwe – jest ona twarda i ściśle przylega do zębów. Ale można jej zapobiegać. Najważniejsze jest dokładne usuwanie osadu podczas mycia zębów.

Minimum to dwa razy dziennie, ale najlepiej oczywiście po każdym posiłku. Każde mycie powinno trwać 2-3 minuty. Rób to prawidłowo – ruchem pionowym od dziąseł, jakby „naciągając” je na zęby.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj szczoteczki. Elektryczną lub soniczną szczoteczką myje się zęby łatwiej, a przez to dokładniej. Po myciu oczyść przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną.

Pamiętaj też o języku, ponieważ gromadzi się na nim sporo bakterii. Oczyszczaj go specjalnym czyścikiem lub osobną szczoteczką (nie tą samą, którą myjesz zęby, aby nie rozprowadzać bakterii).

Uzupełnieniem pielęgnacji jest płukanie ust płynem, zawierającym składniki przeciwdziałające osadzaniu się płytki, ale nie jest on konieczny.

Co sprzyja pojawianiu się kamienia nazębnego?

 • Powstawaniu płytki nazębnej sprzyjają pokarmy bogate w cukry oraz nabiał, dlatego koniecznie myj zęby po zjedzeniu posiłków je zawierających.
 • Inne czynniki, które decydują o tempie pojawiania się złogów, to wiek (dlatego z czasem trzeba coraz staranniej dbać o higienę jamy ustnej), uwarunkowania genetyczne, cukrzyca, skład śliny, wady zgryzu, źle wykonane plomby i protezy.
 • Generalnie – im więcej trudno dostępnych zakamarków, tym więcej okazji do tworzenia się kamienia.

Czytaj: SŁODYCZE w diecie dziecka: które słodycze najbardziej niszczą zęby

Usuwanie kamienia nazębnego u dentysty

Regularne usuwanie kamienia u stomatologa to obowiązkowy element dbania o zęby. Zabieg trzeba wykonywać co pół roku, a jeśli cierpisz na parodontozę – co trzy miesiące.

Robi się to najczęściej specjalnym urządzeniem emitującym ultradźwięki, które kruszą kamień. Ta metoda jest dokładna, nienaruszająca dziąseł i zwykle bezbolesna, ale przy nadwrażliwych zębach czy odsłoniętych szyjkach można poprosić o znieczulenie.

Czytaj: Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne

W ramach NFZ każdemu pacjentowi objętemu ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje raz w roku bezpłatne usunięcie złogów nazębnych.

Uzupełnieniem zdejmowania kamienia jest piaskowanie za pomocą piasku stomatologicznego i wody, które wygładza powierzchnie zębów oraz fluoryzacja. Zęby oczyszczone z kamienia, wygładzone i zabezpieczone są mniej podatne na tworzenie się zmineralizowanej płytki, a w dodatku wydają się jaśniejsze, bo lepiej odbijają światło.

Jeśli kamień odkłada się także poniżej linii dziąseł, może być konieczne oczyszczanie kieszonek zębowych. Polega ono na głębokim oczyszczaniu korzeni zębów przy użyciu urządzenia emitującego ultradźwięki. Usuwa ono florę bakteryjną, a następnie poleruje powierzchnię korzeni za pomocą hydroksyapatytu, który odwrażliwia zęby, wnikając w kanaliki zębowe.

Jeśli standardowe leczenie nie daje zadowalających rezultatów, w trudnych przypadkach można wykonać testy na obecność patogenów. Pobiera się i bada w laboratorium próbki płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych.

Na podstawie wyników opracowuje się plan leczenia. Może być potrzebne np. leczenie odpowiednio dobranymi antybiotykami.

miesięcznik ‘Zdrowie’

Jak usunąć kamień nazębny?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, mieszanka resztek pokarmowych i składu śliny, czyli wszystkiego, co mamy w danym momencie w jamie ustnej. Charakteryzuje się obecnością osadu na zębach już kilka godzin po umyciu.

Gdy osad ulega procesowi mineralizacji, staje się twardy i nie jesteśmy w stanie usunąć go przy pomocy szczoteczki do zębów, nitki dentystycznej czy płynu do płukania ust. – Kamień nazębny tworzy się pod wpływem śliny w tzw.

miejscach retencji, gdzie przez dłuższy czas nie usuwamy płytki nazębnej – mówi higienistka stomatologiczna w enel-med, mgr Ewelina Lorkiewicz.

Usuwanie kamienia nazębnego – Gdzie udać się po pomoc?

Tradycyjnie pacjenci w celu konsultacji udają się do gabinetu stomatologicznego. Obecnie, coraz popularniejsze stają się gabinety, gdzie na pacjentów czeka higienistka stomatologiczna zajmującą się profilaktyką jamy ustnej. – Do zabiegów z zakresu profilaktyki jamy ustnej można zaliczyć piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, tzw.

skaling, usuwanie osadów i przebarwień. Standardowo pacjent, w zależności od predyspozycji, powinien zgłosić się raz lub dwa razy do roku do takiego gabinetu.

W przypadku osób z chorobami przyzębia oraz osób noszących aparaty wizyty mogą być częstsze, gdyż w warunkach domowych mogą mieć problemy z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc (łuków, klamr i zamków) – tłumaczy specjalistka enel-med.

Usuwanie kamienia nazębnego – jak wygląda i czy boli?

Wizyta związana z usunięciem kamienia nazębnego składa się z trzech etapów. Pierwszym jest skaling, usunięcie kamienia za pomocą skalera ultradźwiękowego, który rozbija kamień i odrywa go od powierzchni zęba, oszczędzając przy tym szkliwo.

Drugim etapem jest piaskowanie, polegające na polerowaniu zęba piaskiem zmieszanym z wodą oraz powietrzem. Dzięki temu pozbywamy się przebarwień pokarmowych, m.in. po kawie i herbacie. Ostatnią częścią procesu jest fluoryzacja, która ma działanie przeciwpróchnicze.

– Usuwanie kamienia nazębnego nie boli, natomiast może powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort, ponieważ specjalista pracuje we wrażliwej okolicy zęba, tuż przy dziąśle i w okolicy szyjki zęba. Dla osób z nadwrażliwością może być to niekomfortowe, bo wykorzystujemy wodę i podmuchy powietrza, co jest odczuwalne.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to typowy ból kojarzony ze stomatologiem – tłumaczy Lorkiewicz.

Kamień nazębny – domowe sposoby usuwania

Domowowymi sposobami nie można usunąć kamienia nazębnego, natomiast można zapobiegać jego powstawaniu. – Podstawą jest dbałość o higienę jamy ustnej, rozumiana jako dokładne usuwanie zalegającej płytki nazębnej.

Warto korzystać z dodatkowych środków, czyli specjalnych past do zębów zapobiegających odkładaniu się płytki nazębnej lub opóźniających jej mineralizację oraz nitki dentystycznej i irygatora. Jeśli każda przestrzeń jest dobrze oczyszczona, wtedy kamień nie będzie się tworzył – tłumaczyspecjalistka.

Dobrym rozwiązaniem jest irygator. To urządzenie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Pozwala usunąć resztki pokarmów i osady z wszelkich trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej.

Dodatkowo irygowanie za pomocą niskiego ciśnienia masuje dziąsła, wzmacniając je, co pozwala poradzić sobie z problemem krwawienia. Irygator stanowi dodatkową pomoc w codziennej higienie jamy ustnej.

Jak usunąć kamień nazębny w domu za pomocą sody oczyszczonej?

Kamień nazębny jest jednym z najczęstszych problemów. Wynika on z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nadmierne gromadzenie się resztek pożywienia na powierzchni szkliwa ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Znacząco zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia rozmaitych infekcji.

Kamień nazębny nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Ma to również wymiar estetyczny – ciemny nalot sprawia, że zęby wyglądają na brudne i zaniedbane. W rezultacie chociaż codziennie szczotkujesz zęby, kamień nie znika, lecz postępuje.

A w miarę jego rozwoju na zębach, dodatkowo pojawia się krępujący, nieprzyjemny zapach z ust oraz niszcząca szkliwo próchnica. W takim przypadku wizyta u stomatologa jest nieunikniona. W przeciwnym razie mogą pojawić się poważniejsze komplikacje zdrowotne.

Jeśli jednak będziesz na co dzień dbać o higienę jamy ustnej i regularnie usuwać gromadzący się na zębach kamień, utrzymasz zdrowe zęby. Ponadto wizyty kontrolne u dentysty nie będą dla Ciebie niczym strasznym.

Poznaj 3 remedia na domowe usuwanie kamienia nazębnego przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych produktów.

Kamień nazębny – co to jest?

Kamień nazębny to żółtawa substancja utworzona przez liczne bakterie, resztki pokarmów i sole mineralne, które stopniowo osiadają na powierzchni szkliwa zębów. Im większe zaniedbanie higieny jamy ustnej, tym większe pokłady nieestetycznego kamienia.

Kamień to nic innego więc jak gruba warstwa nalotu o szorstkiej fakturze, która niszczy powierzchnię zębów. Istnieją produkty, które sprzyjają tworzeniu się kamienia nazębnego. Im częściej je zatem spożywamy, tym większe ryzyko wystąpienia nieestetycznych plam na szkliwie.

You might be interested:  Resekcja wierzchołka korzenia zęba – na czym polega i kiedy wykonać resekcję korzenia?

Tworzenie się kamienia nazębnego negatywnie wpływa na estetykę zębów i całej twarzy. Jednocześnie jama ustna pełna nalotu z bakterii i resztek jedzenia stanowi idealne środowisko do namnażania się drobnoustrojów powodujących infekcje zębów i dziąseł.

W wielu przypadkach występowanie kamienia nazębnego jest powiązane z niektórymi chorobami jamy ustnej, którymi są:

 • Próchnica zębów
 • Zapalenie dziąseł
 • Halitoza, czyli cuchnący oddech
 • Choroby przyzębia
 • Utrata zębów

Kamień nazębny – w jaki sposób się objawia?

Z kamieniem nazębnym zmaga się każdy. W naszej jamie ustnej nieustannie gromadzą się bakterie, które przywierają do powierzchni szkliwa. Następnie, w sytuacji, gdy napotykają na resztki jedzenia, zaczynają rozmnażać się w szaleńczym tempie, tworząc żółtawy nalot na zębach.

Kiedy nalot ten nie zostanie szybko usunięty, zaczyna twardnieć i silnie przylega do szkliwa, co sprawia, że jest trudny do usunięcia. W ten sposób tworzy się kamień nazębny.

Głównym i najbardziej widocznym objawem kamienia nazębnego jest twardy, żółty bądź brązowy nalot na powierzchni zębów, który w rzeczywistości jest mieszanką bakterii, resztek pokarmowych i soli mineralnych. Z czasem nalot ten coraz bardziej atakuje szkliwo zębów, aż w końcu staje się ono szorstkie i brudne.

Pamiętaj też, że kamień nazębny najczęściej tworzy się w wewnętrznych przestrzeniach pomiędzy dolnymi zębami. Tworzy on również żółtą kreskę tuż przy linii dziąseł. Bardzo często kamień na zębach idzie w parze z nieświeżym oddechem i stanem zapalnym jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami

Należy podkreślić, że domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego nie będą skuteczne u osób, u których warstwa nalotu znajduje się w zaawansowanym stadium. W takim przypadku, w celu prawidłowego oczyszczenia zębów trzeba pójść do dentysty, a następnie poprawić swoje nawyki higieniczne.

Domowe remedia stanowią bardzo skuteczną profilaktykę oraz pomagają pozbyć się świeżych warstw nalotu na zębach. Poniższe metody są skuteczne w działaniu i – co najważniejsze – w pełni bezpieczne dla zdrowia naszych zębów.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Nieświeży oddech i przykry zapach ciała – zwalcz je!

1. Soda oczyszczona z olejem kokosowym

Mieszanka sody oczyszczonej z olejem kokosowym to cenne źródło naturalnych substancji o działaniu antybakteryjnym. Ponadto, w ostatnich latach połączenie tych dwóch składników zasłynęło jako domowa, w 100% ekologiczna metoda usuwania kamienia nazębnego.

Specjaliści zalecają umiarkowane użycie sody oczyszczonej do pielęgnacji zębów. Jednak liczne badania potwierdzają, że soda w połączeniu z wysokiej jakości olejem kokosowym znakomicie usuwa gromadzące się w jamie ustnej bakterie. Rozpuszcza ona też ukryte w przestrzeniach pomiędzy zębami resztki jedzenia oraz odżywia i naturalnie wybiela nasz uśmiech.

Składniki

 • ½ łyżeczki sody oczyszczonej (2 g)
 • 1 łyżka stołowa oleju kokosowego (15 g)
 • 3 krople olejku miętowego

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Wymieszaj wszystkie składniki w niewielkim naczyniu tak, by powstała pasta o jednolitej konsystencji.
 • Następnie nanieś jej niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i stosuj jako zamiennik pasty do zębów.
 • Myj zęby sodowo-kokosową pastą raz dziennie przez okres jednego tygodnia. Kamień nazębny powinien ustąpić, a zęby natomiast przybiorą czysty i zdrowy wygląd.

2. Drożdże piwne

Zawarte w drożdżach piwnych składniki w naturalny sposób pomagają zmienić środowisko jamy ustnej tak, by stało się one nieprzyjazne dla bakterii. Pamiętajmy zatem, że w niesprzyjających warunkach nie będą się one rozmnażały ani osiadały na powierzchni zębów.

Jeśli dodatkowo połączymy drożdże piwne z odrobiną soli, otrzymamy naturalny środek rozpuszczający i eliminujący kamień nazębny.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa drożdży piwnych (15 g)
 • ½ łyżeczki soli (2 g)
 • Woda (w zależności od potrzeb)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Wymieszaj wszystkie składniki w niewielkim naczyniu tak, by powstała pasta o jednolitej, kremowej konsystencji.
 • Następnie nanieś jej niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i stosuj jako zamiennik pasty do zębów.
 • Myj zęby tą domową pastą dwa razy dziennie przez okres jednego tygodnia.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Olej kokosowy: oto przepis na pastę do zębów

3. Węgiel aktywny

Pomimo czarnego, charakterystycznego koloru, naturalny węgiel aktywny – lub też węgiel aktywowany – stanowi jedną z najskuteczniejszych domowych metod usuwania kamienia nazębnego.

Zawarte w nim składniki aktywne dokładnie usuwają resztki jedzenia, które wraz z atakującymi je bakteriami odkładają się na szkliwie zębów. Dodatkowo zapobiegają występowaniu infekcji jamy ustnej.

Składniki

 • 1 kapsułka węgla aktywnego
 • 2 łyżki stołowe wody (30 ml)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Zwilż kapsułkę węgla aktywnego wodą tak, by uzyskać konsystencję pasty.
 • Nanieś ją na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyść zęby. Przed wypłukaniem natomiast pozostaw na około 3-5 minut pianę w jamie ustnej, aby z całą siłą uaktywniły się składniki węgla.
 • Myj zęby węglem aktywnym dwa lub trzy razy w tygodniu, a Twoje zęby zawsze będą idealnie czyste.

Uwagi: Upewnij się, że zakupiony przez Ciebie węgiel aktywny jest pochodzenia organicznego, a nie na bazie ropy naftowej.

Jeśli odczuwasz nieprzyjemny nalot na zębach – są one szorstkie i żółtawe nawet po solidnym szczotkowaniu, oznacza to, że osiadł na nich kamień nazębny. Zastosuj wówczas jedną z powyższych metod. Jeśli natomiast okaże się ona nieskuteczna, pójdź do dentysty na gruntowne czyszczenie jamy ustnej.

Kamień nazębny – przyczyny, wpływ na zęby, leczenie

Kamień nazębny to nic innego jak zwapniała płytka nazębna, czyli osad.

Osad nazębny jest miękki i łatwo go usunąć, jeśli jednak zmineralizuje się i stanie się twardy, ani zwykła szczoteczka i pasta, ani płyn do płukania jamy ustnej nie pomogą.

Trzeba zgłosić się do dentysty, aby ten zastosował skaling (najczęściej skaling ultradźwiękowy) lub piaskowanie, w zależności od ilości kamienia. Kamień na zębach nie występuje tylko u ludzi. Na jego powstawanie narażone są także zwierzęta.

1. Kamień nazębny – przyczyny

Płytka nazębna pojawia się bardzo niedługo po umyciu zębów. Aby zamieniła się w kamień nazębny, potrzeba kilkudziesięciu godzin. Jak miękka płytka nazębnazamienia się w twardy, nie do usunięcia szczoteczką, kamień na zębach? Dzieje się tak za sprawą składu śliny. Zawarte w niej sole minerale reagują z płytką nazębną, mineralizując ją.

2. Kamień nazębny – wpływ na zęby

Zarówno płytka nazębna, jak i kamień są wyjątkowo niezdrowe dla zębów i dziąseł i przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Zawarte w osadzie nazębnym bakterie powodują zakwaszenie środowiska w ustach. Kwasy z kolei wpływają destrukcyjnie na szkliwo zębów, a to powoduje próchnicę. Odkładający się na zębach kamień przyczynia się także do powstawania chorób dziąseł i przyzębia.

Choroby dziąseł, takie jak paradontoza, nie mają tylko jednej przyczyny. Oprócz kamienia nazębnego, istnieją także czynniki genetyczne predysponujące do pojawienia się tej choroby. Jednak bez kamienia nazębnego paradontoza raczej się nie pojawia, nawet mimo pewnych predyspozycji. Kamień jest także bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł, a w dalszej kolejności zapalenia przyzębia.

3. Kamień nazębny – leczenie

Kamień nazębny to nie tylko defekt kosmetyczny (często ma ciemny kolor ze względu na dodatkowe osady z herbaty, kawy i papierosów), ale także poważna przyczyna próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie zębów, czyli pozbywanie się osadu, z którego z czasem powstaje kamień nazębny.

Aby ograniczyć pojawianie się płytki nazębnej, trzeba myć zęby po każdym posiłku i przed pójściem spać. Konieczne jest także nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami zawierającymi fluor. Korzystne mogą okazać się także stomatologiczne zabiegi profilaktyczne, takie jak lakierowanie zębów, fluoryzacje domowe.

Nie zapominajmy także o wizytach kontrolnych u stomatologa raz na pół roku. Niektóre osoby są szczególnie narażone na odkładanie się płytki nazębnej i w efekcie także kamienia nazębnego. Jest to związane z predyspozycjami genetycznymi, a także cukrzycą czy paleniem.

Wymaga to od nich jeszcze większej dbałości o higienę jamy ustnej.

Najlepiej przy każdej ilości kamienia nazębnego sprawdza się skaling (obecnie najczęściej używa się metody oczyszczania zębów ultradźwiękami, choć znany jest także np. skaling mechaniczny).

Jeśli jest bardzo cienka warstwa kamienia lub problemem jamy ustnej jest głównie osad, stosuje się samo piaskowanie zębów. W szczególnych przypadkach, jeśli kamień zaczął odkładać się poniżej linii dziąseł, konieczne może być jego specjalne oczyszczanie.

Na szczęście stomatologia estetyczna radzi sobie bez problemu z takimi przypadkami.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *