Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Zalicza się ją do medycyny niekonwencjonalnej. Stawianie diagnozy oraz leczenie dysfunkcji narządu ruchu przebiega przy użyciu rąk terapeuty. Mowa tu o osteopatii. Terapia osteopatyczna stawów, tkanek miękkich i nerwów korzystnie oddziałuje na system nerwowo-mięśniowy. Ma bezpośredni wpływ na organizm oraz jego psychikę.

Osteopata to specjalista zajmujący się manualnym leczeniem schorzeń. Swoją pomoc oferuje osobom dorosłym i dzieciom.

Jest nim magister fizjoterapii lub lekarz medycyny po ukończeniu kilkuletnich szkoleń osteopatycznych, który napisał i obronił pracę dyplomową z zakresu osteopatii.

Przyszły osteopata powinien ukończyć podyplomowe studia medycyny osteopatycznej dla lekarzy i fizjoterapeutów podlegające przepisom Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Osteopatia opiera się na wiedzy anatomicznej i fizjologicznej, a także na znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Filozofia osteopatii zakłada, że organizm ludzki posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. W związku z tym stymuluje procesy naprawcze organizmu. Osteopatia składa się z diagnozy i techniki terapeutycznej – strukturalne i funkcjonalne.

Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych. Ma to na celu poprawę ruchomości, zmniejszenie napięcia oraz uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego.

Techniki funkcjonalne polegają na delikatnej pracy z tkankami. Ma to wyeliminować przykurcze, zaburzenia czynnościowe narządów trzewnych, a także zespół uciskowy naczyń i nerwów.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?
Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia ma bardzo pozytywny wpływ na poprawę i utrzymanie zdrowia, jednak nie należy myśleć, że jest w stanie wyleczyć wszystko. To z pewnością nie jest alternatywą dla medycyny czy fizjoterapii. Jest natomiast dobrym uzupełnieniem standardowej opieki medycznej.

Powodów, dla których warto zgłosić się do osteopaty jest wiele. Jednym z nich są ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego oraz kręgosłupa. Zaliczyć tu również należy funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, a także ginekologicznego, krążenia i oddechowego.

Udać się do osteopaty powinny osoby cierpiące na nieustanne bóle głowy, zawroty i migreny. Wskazaniem do terapii osteopatycznej są stany pourazowe i przeciążeniowe, urazy okołoporodowe u dzieci oraz wady postawy. To jednak nie wszystko. Należy wymienić tu również zespoły psychosomatyczne, lękowe, depresje oraz problemy z koncentracją.

Osteopaci zachęcają do korzystania z tej terapii osoby cierpiące z powodu osłabienia odporności i sprawności czy zastoje limfatyczne

Czym zajmuje się Osteopata i Fizjoterapeuta?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami dotyczącymi nieprawidłowej pracy układu ruchu, jak również innych schorzeń na tle układu współczulnego. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie w jak najszybszym czasie fizjoterapii, która pozwoli powrócić do zdrowego stanu naszego ciała.

Czym zajmuje się osteopata?

Osteoapata zajmuje się niczym innym, jak odpowiednim diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń, które dotyczą przede wszystkim układu ruchu, jak również układu współczulnego oraz narządów wewnętrznych.

 Rehabilitacja z zakresu osteopatii jest polecana w szczególności osobom, które zmagają się z: występowaniem nadmiernych zawrotów głowy, pojawianiem się stanów migrenowych, występowaniem dolegliwości związanych z nieodpowiednimi stanami skroniowo-żuchwowymi, występowaniem problemu związanego z pojawieniem się rwy kulszowej, pojawieniem się zaburzeń odnoszących się do podłoża hormonalnego, zmaganiem się z zaburzeniem rytmu dobowego, zmaganiem się z bolesnym miesiączkowaniem, pojawieniem się dolegliwości bólowych o różnym podłożu, występowaniem wad postawy, występowaniem depresji poporodowej, występowaniem dolegliwości zdrowotnych związanych z astmą, występowaniem problemów związanych z nie trzymaniem moczu, jak również pojawianiem się zaburzeń pracy narządów wewnętrznych oraz występowaniem problemów zdrowotnych związanych z dyskopatią. Osteopata jest to osoba, która specjalizuje się w leczenie zarówno problemów o podłożu fizycznym, ale również zaburzeń związanych ze sferą psychiczną. Olsztyn jest miastem, w którym można znaleźć wielu dobrych specjalistów w tej dziedzinie. Jeżeli zamierzamy rozpocząć swoją współpracę leczniczą z osteopatą to musimy być przygotowani na to, że podczas pierwszej wizyty będziemy proszeni o dostarczenie całej dokumentacji medycznej, w celu podjęcia odpowiedniej techniki fizjoterapeutycznej, która będzie w jak największym stopniu odpowiednia dla naszych predyspozycji zdrowotnych. Jeżeli chodzi o rodzaje rehabilitacji to jest ich wiele, na przykład rehabilitacja niemowlątZdrowie w dzisiejszych czasach jest najważniejsze. Dlatego zawsze wtedy, gdy pojawi się jakiś uraz powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do jakiegoś specjalisty. Czasami może się okazać tak, że tylko masaż będzie nam potrzebny w celu wyeliminowania danego problemu zdrowotnego.

Czym powinien charakteryzować się odpowiedni fizjoterapeuta?

Odpowiedni fizjoterapeuta powinien charakteryzować się przede wszystkim tym takimi cechami jak: cierpliwość, otwartość, wyrozumiałość, niezłomność, inteligencja, wrażliwość, empatia, troska o pacjenta, jak również odpowiednie umiejętności komunikacyjne. Nie wolno także zapominać, że dobry fizjoterapeuta to także taka osoba, która posiada odpowiednie doświadczenie z sprawowaniu tego zawodu, jak również odpowiednie wykształcenie.

Fizjoterapeuta w Olsztynie

Jeżeli poszukujecie Państwo odpowiedniego fizjoterapeuty w Olsztynie to nie mogliście lepiej trafić. W miejscu tym znajduje się wielu odpowiednich specjalistów, którzy są w stanie poprawić stan zdrowia, nawet najbardziej wymagającego pacjenta.

 Ćwiczenia, które są wykonywane w sposób systematyczny i odpowiednio dostosowany mogą przynieść na prawdę zadowalające efekty. W Olsztynie można podjąć się rehabilitacji z fizjoterapeutą zarówno za Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również prywatnie.

 Rehabilitacja, która jest podjęta wcześniej daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia w stosunkowo krótkim czasie.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest to nic innego, jak swoisty proces leczenia, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że terapeuta podczas wykonywania takiego leczenia wykorzystuje wyłącznie odpowiedni chwyty.

Zastosowane zostają w szczególności specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze, których celem jest nakierowanie na leczenie oraz wyrywanie różnorodnych zaburzeń, które są powiązane ze stawami, więzadłami, wzorcami ruchowymi, wzorcami oddechowymi, jak również mięśniami.

Należy również zaznaczyć, iż terapia manualna charakteryzuje się także tym, że wskazaniami do jej wykonania są przede wszystkim takie kwestie jak: występowanie bólów mięśni, występowanie bólów stawów, występowanie problemów zdrowotnych związanych z bólami krzyżowymi, jak również występowanie problemów zdrowotnych związanych z bólami lędźwiowymi oraz bólami lędźwiowo-krzyżowymi,  a także pojawianie się problemów zdrowotnych o podłożu napięcia mięśni w okolicach miednicy i częstym oddawaniem moczu. Z kolei, jeżeli chodzi o przeciwwskazania odnoszące się do zastosowania tej terapii to można tutaj zakwalifikować przede wszystkim takie aspekty jak: występowanie czynnych żylaków odbytu, jak również występowanie chorób związanych z ograniczeniem końca dróg pokarmowych, występowanie zaawansowanej osteoporozy oraz występowanie długo utrzymujących się problemów związanych z nieodpowiednią krzepliwością krwi. Jeżeli chodzi o kwestię tego, jak wygląda przeprowadzenie zabiegu terapii manualnej to należy zaznaczyć przede wszystkim to, że zabieg taki polega na zdecydowanych oraz szybkich uciśnięciach poszczególnych punktów występujących w okolicy kręgosłupa. Czasami może zdarzyć się tak, iż podczas wykonywania takiego zabiegu pacjent może słyszeć lekkie dźwięki łamania, bądź chrupnięcia kości. Aczkolwiek sytuacje takie zdarzają się stosunkowo rzadko i nie są w żaden sposób niebezpieczne dla organizmu człowieka. Terapia manualna odznacza się również tym, że jej przeprowadzenie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Jedyne o czym trzeba pamiętać podczas udawania się do fizjoterapeuty na taki zabieg to, żeby zabrać ze sobą wyniki badań kręgosłupa, aby fizjoterapeuta mógł mieć wyraźnie zobrazowaną sytuację tego, co nam dolega. Natomiast, jeżeli chodzi o rodzaje zabiegów, które są wykorzystywane podczas terapii manualnej to można tutaj zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: mobilizacja, manipulacja, stretching, jak również różnorodnego rodzaju masaże. Podjęcie tych działań z pewnością pomoże nam uporać w wieloma problemami zdrowotnymi, z którymi się zmagamy. Im szybciej zdecydujemy się na pewną formę rehabilitacji, tym większe szanse mamy na o wiele szybszy powrót do zdrowia i do normalności. A tym samym mamy gwarancję wykluczenia pojawienia się w przyszłości o wiele gorszych powikłań zdrowotnych, które by mogły zaistnieć, gdybyśmy nie chcieli poprawić swojej sytuacji zdrowotnej. W chwili obecnej na rynku jest dostępnych wielu specjalistów z dziedziny rehabilitacji, dlatego z pewnością każda osoba znajdzie odpowiednią ofertę dla siebie. Fizjoterapeuci działają zarówno w formie prywatnej, ale również można z ich usług skorzystać z państwowego funduszu zdrowia.

Jak przebiega terapia, gdy zdecydujemy się na wizytę u osteopaty?

Jeżeli chodzi o kwestię tego, jak przebiega terapia, gdy zdecydujemy się na wizytę u osteopaty to należy przede wszystkim zaznaczyć to, iż specjalista taki podczas terapii korzysta przede wszystkim z wiedzy o anatomii, jak również z wiedzy o fizjologii człowieka.

You might be interested:  Bóle fantomowe – czym są, jak powstają, jakie są przyczyny, na czym polega leczenie?

Należy również zaznaczyć fakt, że podejmowane przez niego działania w dużej mierze przyczyniają się w szczególności do uwalniania w danym pacjencie swoistych możliwości do samoleczenia.

Jeżeli chodzi o samą terapię to wygląda ona w taki sposób, że składa się z dwóch kluczowych części, do których należy zaliczyć: diagnozę, jak również różnorodne techniki terapeutyczne.

Diagnoza charakteryzuje się przede wszystkim tym, że opiera się ona w szczególności na przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu z pacjentem, przeprowadzeniu oględzin, jak również przeprowadzeniu testów ruchomości organizmu oraz opiera się też na innych badaniach, do których można zakwalifikować przede wszystkim takie rodzaje badań, jak: rezonans magnetyczny, a także RTG. Oczywiście należy pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach odnośnie pacjentów będą potrzebne wszystkie te badania, czasami wystarczy wyłącznie przeprowadzenie rezonansu magnetycznego, a w innych przypadkach będzie potrzeba przeprowadzenia wszystkich szczegółowych badań, w tym również RTG.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Co należy zaliczyć do złych nawyków, które przyczyniają się do skrzywienia kręgosłupa oraz bólu stawów?

Otóż, jeżeli chodzi o to, jakie złe nawyki przyczyniają się do skrzywienia kręgosłupa oraz do bólu stawów to należy zaznaczyć, iż nawyków takich jest bardzo dużo.

W szczególności można tutaj zaliczyć takie kluczowe kwestie jak: noszenie zbyt ciężkich toreb po jednej stronie ciała, spanie na nieodpowiednim materacu, częste noszenie zbyt wysokich i niewygodnych szpilek, nadmierne odczuwanie stresu, jak również siedzący tryb życia, stosowanie nieodpowiedniej diety oraz brak wykonywania ćwiczeń fizycznych. Należy także zaznaczyć, iż pojawienie się bólu stawów może być oznaką występowania różnorodnych chorób, a dokładnie jest ich dwieście. W związku z tym, gdy zaobserwujemy u siebie takie niepokojące zjawisko to powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam taki dany problem rozwiązać i da nam odpowiedzieć na pytanie, skąd takie bóle się wzięły.

Kim jest osteopata i jakie ma uprawnienia?

Osteopatia jest gałęzią medycyny, posiadająca własną historię i własną filozofię. Posiada też własną metodę diagnozowania i leczenia. W sferze diagnostyki skupia się na analizie ruchomości tkanek miękkich i stawów. Wykorzystując techniki manualne wspomaga samoleczenie organizmu. Jest systemem leczenia manualnego, powstałym ponad 100 lat temu w USA. 

Dr A.T Still, lekarz medycyny, który nie był zadowolony z efektów leczenia tradycyjnego stworzył koncepcję leczenia człowieka jako całości – osteopatię. Stiil uważał, że wszystkie układy naszego ciała mają na siebie wzajemny wpływ i dysfunkcja jednego lub więcej układów może spowodować zaburzenia czynnościowe w innych częściach ciała.

Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód osteopaty jest wpisany do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności po nr. 323010 i na tej  podstawie Uczelnie dokonują nauczania zawodowego w tym zakresie.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Kim jest osteopata? 

Osteopata, jest specjalistą w dziedzinie osteopatii. Aby zostać osteopatą najpierw trzeba uzyskać tytuł lekarza medycyny lub fizjoterapeuty na pięcioletnich studiach magisterskich. Następnie należy odbyć studia osteopatyczne, które również trwają pięć lat.

Po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu klinicznego uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu osteopaty. Tak zaawansowana edukacja jest niezbędna, gdyż specjalista tej dziedziny musi posiadać szersze spojrzenie na anomalie układu ruchowego i funkcjonowanie całego organizmu.

Podstawą osteopatii jest znajomość anatomii i fizjologii człowieka, a więc budowy i funkcji wszystkich narządów, zasad ich współdziałania i wzajemnych regulacji.

Jako specjalista pierwszego kontaktu osteopata nie może oczywiście przeoczyć objawów wymagających szybkiej interwencji.

Osteopatą w Polsce jest więc magister fizjoterapii bądź lekarz medycyny, który przeszedł 5 letnie szkolenie osteopatyczne, napisał oraz obronił pracę dyplomową z zakresu osteopatii. Osteopaci różnią się od fizjoterapeutów bardziej zaawansowanym wykształceniem medycznym i szerszym spojrzeniem na patologie układu ruchowego.

Obecnie w Polsce kształci się osteopatów na podyplomowych studiach medycyny osteopatycznej dla lekarzy i fizjoterapeutów. Studia podyplomowe podlegają przepisom Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Dlatego też o przyjęcie na studia podyplomowe w zakresie nauk medycznych, zgodnie z powyższą ustawą, może ubiegać się każda osoba, która ma już wykształcenie medyczne i prawo do wykonywania zawodu medycznego.

Jak polskie prawo klasyfikuje zawód osteopaty?

Osteopatia jest zawodem medycznym w ramach, którego wykonuje się leczenie osteopatyczne u pacjentów z dysfunkcją somatyczną sklasyfikowaną jako jednostka chorobowa w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod nr. M99. Osteopata stosuje metody diagnostyki strukturalnej, funkcjonalnej, obrazowej oraz prowadzi leczenie osteopatyczne, stosując zabiegi terapeutyczne sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 nr. 93.6.

W Polsce od 2005 roku funkcjonuje Towarzystwo Osteopatów Polskich, które należy do Europejskiej Federacji Osteopatów. Towarzystwo Osteopatów Polskich stworzyło Kodeks Etyki Zawodowej.

Niestety oprócz osteopatów, którzy są lekarzami lub fizjoterapeutami, spotyka się również osteopatów, którzy nie posiadają żadnego kierunkowego wykształcenia, sami uczyli się „fachu”, reklamują się jako osteopaci – kręglarze, którzy nie mają do tego żadnych uprawnień. Ukończyli oni krótkie kursy, szkolenia. Niestety obecnie nie funkcjonują przepisy, które regulowałyby kwestię w tym zakresie. Każdy może otworzyć działalność gospodarczą o tym profilu.

Pamiętajmy, iż skorzystanie z pomocy osób, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia, a więc są nieuprawnione do wykonywania zawodu, może być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia oraz spowodować nieodwracalne skutki dla zdrowia.

Niestety stan prawny wykonywania zawodu osteopaty nie jest w Polsce szczegółowo uregulowany prawnie.

Obecnie osteopaci w Polsce dążą do prawnej reglamentacji zawodu wykonywania zawodu osteopaty w poprzez ustalenie warunków wykonywania zawodu osteopaty, w tym doprowadzenie do uchwalenia ustawy o wykonywaniu zawodu osteopaty i samorządzie zawodowym osteopatów. Dążą również do prawnej ochrony zawodu osteopaty przed osobami nieuprawnionymi do wykonywania tego zawodu.

Zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci podkreślają, iż specyfika udzielania świadczeń z zakresu terapii manualnej wymaga wiedzy i umiejętności wykraczającej poza standardy kształcenia przeddyplomowego na kierunku lekarskim i kierunku fizjoterapia i w związku z powyższym w toku doskonalenia zawodowego podnoszą kwalifikacje i zdobywają wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Szkolenia w tym zakresie prowadzone są pod auspicjami towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Medycyny Manualnej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej.

Paulina Korzępa we współpracy z adw. Katarzyną Furtak-Draus

Zobacz wszystkie moje artykuły

Osteopatia – na czym polega? MobileMed.pl rehabilitacja

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia to system diagnozy klinicznej i terapii opierający się na założeniu, że każdy organizm ma zdolności do samoleczenia, a zadaniem terapeuty jest uaktywnienie tych zdolności. Osteopatia- na czym polega? Na pracy z ciałem pacjenta – osteopata nie skupia się na wybranym elemencie który aktualnie boli – znajduje pierwotną przyczynę zaburzeń i kolejno leczy powstałe przeciążenia, urazy i towarzyszący im ból.

Osteopatia  – na czym polega?

Osteopatia jest to system procedur medycznych wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. W kraju tym osteopatia jest jedną ze specjalności lekarskich. W Polsce osteopatą może zostać lekarz medycyny lub fizjoterapeuta.

Studia osteopatyczne trwają 5 lat i łączą w sobie wiedzę z zakresu anatomii człowieka, fizjologii, biomechaniki, terapii manualnej i holistycznego podejścia do człowieka, jego problemów zdrowotnych i psychologicznych a także sposobu żywienia czy aktywności fizycznej.

Medycyna osteopatyczna opiera się na następujących założeniach:

 • wszystkie narządy i układy ciała człowieka stanowią jedność
 • organizm posiada naturalną i wrodzoną zdolność do samoleczenia
 • struktury naszego ciała i procesy w nich zachodzące wpływają na siebie nawzajem
 • celem leczenia nie jest sama choroba ale wyleczenie całego organizmu

Osteopatia – na czym polega? Leczenie osteopatyczne odwołuje się do pojęcia homeostazy – czyli zdolności każdej komórki ciała człowieka, wszystkich jego układów i wreszcie całego ciała do utrzymania równowagi, a dzieje się to za sprawą wrodzonych procesów naprawczych.

Osteopata nie wykonuje żadnych sztuczek, nie jest to też wiedza tajemna ani magia. Natomiast jest to na pewno inne spotkanie z terapeutą niż to, do którego pacjent jest przyzwyczajony. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że często to pacjent musi przestawić swoje myślenie i zaufać terapeucie.

Nie dla każdego jest łatwe do przyjęcia to, że przychodzi do gabinetu z bólem szyi, a terapeuta rozpoczyna pracę np. od kostki lub brzucha. Czemu tak robi? Z diagnozy i badania wyszło mu potocznie mówiąc, że to ta stopa czy też problemy w narządach wewnętrznych są pierwotną przyczyną bólu szyi.

Brzmi to zapewne dość skomplikowanie, może absurdalnie, ale twórca tej metody odkrył, że tak funkcjonuje nasze ciało.

You might be interested:  Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Co może leczyć osteopatia?

Do gałęzi osteopatii należą:

 • terapia czaszkowo – krzyżowa- czyli praca nad przepływem płynu rdzeniowo – mózgowego, rytmem czaszkowo – krzyżowym i mechanizmem oddychania pierwotnego,
 • terapia strukturalna – czyli praca nad sprawnością układu mięśniowo – szkieletowego,
 • terapia trzewna – przywraca narządom wewnętrznym prawidłową ruchomość, a przez to poprawia ich pracę.

Do gabinetu osteopaty trafiają pacjenci w każdym wieku – od niemowląt poprzez osoby dorosłe aż po pacjentów w starszym wieku. Poprawa stanu pacjenta zazwyczaj następuje już po kilku wizytach, jednak to uzależnione jest przede wszystkim od powagi problemu z którym pacjent zgłasza się, jego obciążenia chorobowego, wieku, stylu życia i chęci współpracy z osteopatą.

Osteopata patrzy na ciało człowieka holistycznie – jeśli nie jest w stanie zrobić już dla pacjenta nic więcej z pracy na układzie ruchu i narządach wewnętrznych – najczęściej skieruję pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Być może będzie to dietetyk – bo dieta pacjenta uzależnia zaburzoną pracę układu pokarmowego. Być może4 będzie to okulista – bo krótkowzroczność i postawa ciała z nią związana warunkuje ból kręgosłupa.

Być może będzie to inny specjalista którego praca pomoże przywrócić homeostazę w ciele pacjenta.

Zalety zabiegów osteopatycznych to przede wszystkim:

 • bezbolesność i nieinwazyjność,
 • zastosowanie w stanach ostrych i przewlekłych,
 • tam gdzie to możliwe eliminuje się podawanie leków i suplementów diety
 • choroba i towarzyszące jej dolegliwości są eliminowane a nie „wyciszane”
 • Najczęstsze dolegliwości, leczone przez osteopatów to ból kręgosłupa, bóle głowy, bóle migrenowe, rwa kulszowa,stany pourazowe – skręcenia, zwichnięcia, bóle mięśni i stawów, stany po urazach komunikacyjnych i sportowych, dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych ( jamy brzusznej, narządów rodnych u kobiet).
 • Osteopaci zajmują się także leczeniem kolek u niemowląt, specyficznych dolegliwości takich jak wymioty i ulewania, zaburzony oddech ssania.
 • Specjalizują się też w bólach pleców i bioder i pachwin u kobiet ciężarnych, przygotowaniu do porodu oraz przygotowaniu do aktywności fizycznej po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu.

Jesteś ciekawy drogi Pacjencie jak może wyglądać wizyta u osteopaty? Zapraszamy do kontaktu  +48 544 440 000 –  a umówimy Cię z jednym z naszych doświadczonych terapeutów – specjalistów osteopatii.

Kto to jest i czym zajmuje się osteopata? Podstawy osteopatii

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Fot. Image Source / Getty Images

Osteopata to specjalista, którym mogą zostać lekarze i fizjoterapeuci. Jego działania opierają się na terapii manualnej. Ze względu na rosnące zainteresowanie osteopatią, powołane zostało Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), które zrzesza specjalistów z całego kraju.

Osteopata to specjalista, którego usługi cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem.

Z jego pomocy korzystają osoby zmagające się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, a samych osteopatów uważa się za najskuteczniejszych specjalistów w zakresie usuwania bólu.

Osteopatia opracowała własne metody diagnostyczno-terapeutyczne, które skupiają się na ocenie ruchomości stawów i tkanek miękkich.

Kto to jest osteopata?

Osteopata to specjalista, który zajmuje się manualnym leczeniem różnych schorzeń zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W wielu krajach zachodnich, takich jak Francja, Belgia, Wielka Brytanii, Szwajcaria, osteopata pełni rolę specjalisty pierwszego kontaktu.

Osteopata wychodzi z założenia, że ludzkie ciało to jedność zarówno w aspekcie funkcjonalnym, jak i strukturalnym, która zdolna jest do przywracania homeostazy (zdolność utrzymania na stałym poziomie parametrów wewnętrznych, co stanowi o dobrym stanie zdrowia) i autoregulacji.

Osteopata w niektórych krajach nazywany jest lekarzem osteopatą, a osteopatia zamiennie określana jest jako medycyna osteopatyczna.

Jak zostać osteopatą?

Odpowiednie wykształcenie w tym kierunku zapewniają w Polsce nieliczne ośrodki kształcenia, które mają akredytację Europejskiej Federacji Osteopatów (z ang. European Federation of Osteopaths, EFO).

Specjalizacja osteopatii skierowana jest do lekarzy i fizjoterapeutów i ma postać pięcioletnich studiów podyplomowych, podczas których zdobywa się wiedzę z zakresu fizjologii, patofizjologii, anatomii prawidłowej i diagnostyki narządu ruchu.

Jako pierwsza w Polsce kształcenie osteopatów rozpoczęła w 2003 r. Polska Akademia Osteopatii OSTEON. Po zakończonym nauczaniu absolwenci uzyskują tytuł dyplomowanego osteopaty D.O.

Zawód osteopaty na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania figuruje na liście Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na pozycji numer 323010.

Osteopata – klasyfikacja procedur terapeutycznych

Osteopatia jako systemem leczenia manualnego powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jej twórcą był amerykański chirurg Andrew Taylor Still, który w 1892 r. otworzył Amerykańską Akademię Medycyny Osteopatycznej i zaczął szkolić pierwszych osteopatów. Do Europy specjalizacja ta przybyła w 1917 r. i zaczęła rozwijać się początkowo w Anglii.

Leczenie osteopatyczne wykorzystuje zabiegi, które w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9-CM (z ang.

International Classification of Medical Procedures) zaliczane są do grupy Zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne – różne, a następnie kategorii Fizykoterapia, respiratoroterapia, rehabilitacja i zabiegi pokrewne. Figurują pod numerem 93.6., czyli Leczenie osteopatyczne, które obejmuje:

 • 93.61 – leczenie osteopatyczne – uruchomienie pacjenta,
 • 93.62 – leczenie osteopatyczne – duża szybkość/mała amplituda,
 • 93.63 – leczenie osteopatyczne – mała szybkość/duża amplituda,
 • 93.64 – leczenie osteopatyczne – siła izotoniczna/izometryczna,
 • 93.65 – leczenie osteopatyczne – siła pośrednia,
 • 93.66 – leczenie osteopatyczne – poruszenie płynów tkankowych,
 • 93.67 – leczenie osteopatyczne – inne.

Czym zajmuje się osteopata?

Co leczy osteopata? Osteopata zajmuje się leczeniem osób z dysfunkcją somatyczną przydzieloną w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang.

International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) do kategorii M, czyli Choroby układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej na pozycji numer 99, czyli Uszkodzenia biomechaniczne niesklasyfikowane gdzie indziej.

Czym konkretnie zajmuje się osteopata? Osteopatia dotyczy narządu ruchu i narządów trzewnych, ale i powstała osteopatia czaszkowa, pediatryczna, dla sportowców, kobiet ciężarnych i podczas połogu.

Kiedy warto zgłosić się do osteopaty?

Wśród wskazania do wizyty u osteopaty wymienia się m.in.:

 • wady postawy, dyskopatie, rwę barkową i kulszową,
 • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
 • ostre lub przewlekłe bóle pleców i kręgosłupa,
 • bóle i zawroty głowy pochodzenia kręgosłupowego,
 • profilaktykę okołoporodową, zespoły bólowe ciężarnych,
 • zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje,
 • problemy w obrębie narządów wewnętrznych, takie jak: astma, zaburzenia trawienia, bolesne miesiączki, refluks żołądkowo-przełykowy, wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • problemy u małych dzieci, m.in.: zaburzenia mówienia, wzmożone napięcie, kłopoty z ssaniem, kolki, nadmierne ulewanie, zaparcia, kręcz szyi, asymetrie ułożeniowe, zez, płaskostopie, koślawość kolan, problemy z zasypianiem, koncentracją i zatokami, zmniejszona odporność, bóle uszu niewynikające z infekcji, wady zgryzu.

Towarzystwo Osteopatów Polskich

Ze względu na rosnące zainteresowanie osteopatią powołane zostało w 2005 r. Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), które zrzesza specjalistów z całego kraju. Siedziba organizacji znajduje się w mieście Białe Błota koło Bydgoszczy. TOP należy do Europejskiej Federacji Osteopatów.

Opracowało kodeks etyki zawodowej osteopatów, określający ich zakres odpowiedzialności i uczciwości zawodowej.

Celem TOP jest także szerzenie osteopatii w Polsce, kształcenie specjalistów osteopatii, organizowanie szkoleń, konferencji, akcji promujących praktykę osteopatyczną, wspieranie w zakresie prowadzenia badań naukowych z zakresu osteopatii.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Osteopata – kim jest, czym się zajmuje?

Osteopatia to metoda praktykowana od dawna. Jej podstawą jest przekonanie, że człowiek jest złożony z ciała oraz duszy i części te stanowią nierozerwalną całość.

Poza tym, osteopatia zakłada, że organizm ma zdolności do samoleczenia, natomiast szanse na wyleczenie w dużej mierze zależą od wiary pacjenta w wyzdrowienie i jego nastawienia do terapii.

Niektóre osoby uważają osteopatię za metodę magiczną, jednak powinna być ona traktowana jako połączenie fizjoterapii oraz medycyny.

Osteopata podczas terapii korzysta z wiedzy na temat fizjologii oraz anatomii człowieka. Stosując tę metodę wykorzystuje się mechanizmy funkcjonowania organizmu oraz zasady biomechaniki układu kostno-mięśniowego.

Osteopatą może zostać tylko lekarz, a także osoby, które zdobyły tytuł magistra fizjoterapii i ukończyły szereg odpowiednich szkoleń.

You might be interested:  Infekcje intymne w ciąży

Specjalista musi nie tylko doskonale znać anatomię, ale również opanować techniki manualne.

Osteopatia to metoda, po którą sięga się często w momencie, gdy zawodzą tradycyjne metody leczenia lub gdy pacjent chce znaleźć alternatywę dla terapii, która zakłada długotrwałe przyjmowanie leków albo przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Osteopata to specjalista, do którego można się udać w przypadku takich problemów zdrowotnych jak:

Ta metoda leczenia może być wykorzystywana nawet u kobiet w ciąży. W przypadku ciężarnych, leczenie przez osteopatę może przynieść ulgę w przypadku bóli pleców, bóli w pachwinach oraz obrzęków nóg. Taka terapia może stanowić doskonałe przygotowanie do porodu, a także być metodą na powrót do formy i pełnej aktywności fizycznej po porodzie.

Mimo tego, że osteopatia to metoda skuteczna w przypadku wielu schorzeń, nie można jej stosować w przypadku każdej choroby. Jeżeli przez długi czas korzysta się z usług osteopaty i jego działania nie przynoszą oczekiwanych efektów albo następuje pogorszenie stanu pacjenta, należy zgłosić się do innego specjalisty.

Pierwsza wizyta u osteopaty zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz pyta o dolegliwości, jakie męczą pacjenta, przyjmowane leki, przebyte choroby, urazy oraz operacje.

Dzięki wywiadowi, oględzinom ciała pacjenta oraz testom ruchomości, specjalista dokonuje wstępnej diagnozy. Lekarz zwraca uwagę między innymi na postawę ciała, a czasami obserwuje również sposób chodzenia czy wykonywania konkretnych ruchów.

W niektórych przypadkach specjalista zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak RTG oraz rezonans magnetyczny. Po dokonaniu diagnozy lekarz zaleca terapię i ustala jej plan. Zazwyczaj, aby osiągnąć wyznaczony cel potrzebna jest cała seria zabiegów.

Terapia polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta w taki sposób, a także wykonywaniu zestawu ćwiczeń. Zabiegi są bezinwazyjne i bezbolesne. Terapia przynosi takie efekty jak:

 • Zwiększenie ruchomości ciała
 • Poprawa krążenia krwi oraz limfy w organizmie
 • Usunięcie zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych
 • Usunięcie przykurczów
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • Redukcja dolegliwości bólowych.

Metoda ta może być stosowana nawet w przypadku bólu o dużym nasileniu, a jej ogromną zaletą jest brak konieczności zażywania środków farmakologicznych oraz to, że terapia opiera się na naturalnych mechanizmach funkcjonowania organizmu.

Oprócz terapii podczas zabiegów wykonywanych przez osteopatę, specjalista zaleca odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Poza tym, specjalista podpowiada, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, aby zredukować ryzyko pojawienia się kolejnych dolegliwości.

Aktualności

Osteopata zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem swojego pacjenta poprzez wykorzystanie technik manualnych, które skupiają się na zależnościach pomiędzy systemem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym. To co różni pracę osteopaty a fizjoterapeuty, to holistyczne podejście do zaburzeń jakie wykazuje ciało pacjenta.

Osteopata nie skupia się wyłącznie na zobrazowanym miejscu bólowym przez pacjenta, tylko szuka odpowiedzi w innych powiązanych ze sobą partiach ciała. Takim przykładem może być np ból w odcinku szyjnym, spowodowany powstającymi już zaburzeniami w obrębie naszej stopy.

Praca osteopaty jest często bardzo delikatna, bazująca na delikatnym dotyku ciała pacjenta, idąca w kierunku uwolnienia mięśni z wszelkich napięć, od tych lekkich spowodowanych złą pozycją czy też tych dużo poważniejszych , znajdujących się wewnątrz organów naszego ciała.

Filozofia osteopatii opiera się na zasadzie, iż organizm ludzki zdolny jest do samoregulacji. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy po przebytej wizycie , pacjent zgłasza mocniejsze dolegliwości bólowe, niż przez wizytą.

Nie należy się jednak obawiać, gdyż jest to naturalnie występująca ochronna reakcja naszego organizmu.

Taka prawidłowa reakcja zapalna może potrwać nawet do 3 dni, w rezultacie spowoduje usunięcie czynnika chorobotwórczego, pozwalając na powrót tkanek do stanu fizjologicznego sprzed reakcji bólowej.

Nasz układ nerwowy działa odruchowo, samoistnie regulując nasze reakcje zapalne czy też inne ważne funkcje organizmu np takie jak nagły wzrost czy spadek tętna. Terapia osteopatyczna daje wiele możliwości na pozbycie się bólu, bez ingerencji farmakoterapii czy zabiegów chirurgicznych, wystarczy pobudzić i wspomóc układ odpornościowy pacjenta.

Typowymi dolegliwościami , którymi zajmuje się osteopata są m.

in : dolegliwości bólowe kończyn, kręgosłupa, bóle głowy, drętwienia, mrowienia, brak czucia w kończynach górnych i dolnych, chroniczne zmęczenie, SIBO zaburzenia snu, puchnięcia nóg, problemy z wypróżnianiem, refluks, szumy uszne, astma, stany zapalne mięśni, stawów, jelit, stany po urazach (zwichnięciach, skręceniach ,złamaniach), stany po operacjach (kręgosłupa, kolan, w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej). Jest to oczywiście tylko niewielka część problemów, z którymi można udać się na wizytę do osteopaty. Spektrum problemów jest znacznie większe, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, odnośnie naszych indywidualnych dolegliwości. Kiedy istnieje potrzeba, terapię osteopatyczną w naszej klinice opieramy również na badaniu ultrasonograficznym (usg) , aby w jak najlepszy sposób pomóc pacjentom, zarówno tym najmniejszym jak i osobom dorosłym.

Czym się zajmuje osteopata?

2019-11-25

Osteopatia z roku na rok zyskuje popularność jako remedium na przewlekłe bóle kręgosłupa czy głowy. Co leczy osteopata, komu może pomóc i jak wygląda jego specyfika pracy?

Osteopata – kto to?

Zawód osteopaty znalazł się w Klasyfikacji zawodów i specjalności pod nr 323010.

Zgodnie z syntezą zawartą w dokumencie ten specjalista: „zajmuje się leczeniem dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu za pomocą własnych rąk, wykonując techniki rozluźniające oraz stymulujące tkanki miękkie, nerwy i stawy oraz wszystkie układy; usuwa napięcia w obrębie tkanki łącznej; poprawia krążenie i oddychanie oraz przepływ informacji w układzie nerwowym, wzmacnia siły obronne organizmu i przyspiesza proces regeneracji organizmu”.

 

Do osteopaty zgłaszają się ludzie w każdym wieku, z różnorodnymi problemami. Są to dorośli pacjenci najczęściej z:- bólami kręgosłupa,- rwą kulszową,- dyskopatią,- nerwobólami,- migreną, bólami i zawrotami głowy,- stanem pooperacyjnym,- urazami,- długotrwałym zmęczeniem,- bezsennością,- bezpłodnością.

To jednak nie wszystkie dolegliwości, na które zaradzi osteopata. Dla dzieci wizyta u tego specjalisty może być rozwiązaniem problemów z wadami postawy, bólami głowy, pleców, karku, ale też z astmą, zaparciami, zapaleniem zatok i ucha.

Z jego pomocy korzystają także rodzice niemowląt m.in. z kolką, refluksem, problemami ze snem, jedzeniem, asymetrią, przedłużającym się niepokojem czy płaczem.

Wyeliminowanie zaburzeń mięśniowo-szkieletowych często przynosi ulgę, pobudza organizm do samoleczenia i poprawia jego funkcjonowanie.

Kolejną grupą pacjentów są panie spodziewające się dziecka. Jak może im pomóc osteopata? W ciąży kobiecie towarzyszą bóle pleców, pachwin, karku, miednicy i okolicy lędźwiowej, rwa kulszowa, obrzęki rąk i nóg czy ich drętwienie. Osteopata wie, jak zniwelować te problemy i przygotowuje kobietę do porodu.

 

Wymagania zawodowe

Choć metody leczenia wydają się proste, specjalista nie przepisuje leków i medykamentów, a działa jedynie manualnie, to ta dziedzina wymaga sporej wiedzy i wysokich kompetencji.

Dlatego osteopata jest zawodem medycznym.

Mogą go wykonywać jedynie osoby po studiach wyższych – lekarze medycyny oraz fizjoterapeuci – którzy zdecydowali się na pogłębienie wiedzy na podyplomowych studiach z osteopatii.

Osteopata a fizjoterapeuta

 

Osteopata patrzy na ludzki organizm holistycznie, jako na całość. Głównym założeniem jest to, że nawet odległe narządy mają na siebie wpływ i dysfunkcja jednego z nich może się objawiać bólem w zupełnie innej części ciała.

Fizjoterapeuta poprawia funkcjonowanie organizmu poprzez siły zewnętrze, ukierunkowując terapię na konkretny problem, natomiast osteopata traktuje organizm globalnie.

Te dwie dziedziny nie stoją do siebie w opozycji, uzupełniają się wzajemnie.

Ile zarabia osteopata?

Wizyta u osteopaty trwa najczęściej od 30 minut do godziny. Cena zależy w dużej mierze od miejscowości, gdzie znajduje się gabinet, ale też od stażu pracy, umiejętności specjalisty. Stawki zaczynają się od około 80 zł i mogą wynosić nawet 200 za spotkanie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *