Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Pieczenie języka to pozornie niegroźna dolegliwość. Nie należy jej jednak bagatelizować, bo może być objawem poważnych schorzeń układu pokarmowego, hormonalnego, a nawet nerwowego. To także częsty symptom grzybicy i cukrzycy.

Warto wiedzieć, że pieczenie języka może się znacznie nasilić i powodować spory dyskomfort, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie (na przykład spożywanie pokarmów i napojów).

Kiedy ból w jamie ustnej powinien nas zaniepokoić i co może on oznaczać?

Zdjęcie Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Co oznacza pieczenie języka? /©123RF/PICSEL

Wideo

Bakterie atakują! Ludzkość w niebezpieczeństwie? Interia.tv

Zdjęcie Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Pikantne przyprawy /©123RF/PICSEL

Pieczenie języka najczęściej występuje po spożyciu ostrych posiłków lub napojów. To normalna reakcja organizmu na substancje znajdujące się w pikantnych produktach, np. papryczce chili czy pieprzu.

Podobny efekt mogą wywoływać kwaśne owoce (zwłaszcza kiwi i ananas) oraz orzechy, kawa, czekolada i alkohol. Jeśli pieczenie języka mija wkrótce po spożyciu tych produktów, nie ma się czym martwić.

Nie powinno się jednak bagatelizować tej dolegliwości, jeśli ma ona charakter przewlekły i towarzyszą jej inne objawy, takie jak: owrzodzenia lub biały nalot na języku i w jamie ustnej, suchość w ustach, ból podniebienia, gardła i przełyku czy zaburzenia zmysłu smaku.

W takim wypadku przyczyną mogą być groźne schorzenia o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, a nawet problemy hormonalne i nerwica. Ważne jest więc, by właściwie zdiagnozować przyczynę pieczenia języka i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zdjęcie Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Bakterie wywołujące kiłę /©123RF/PICSEL

Najczęstszą przyczyną pieczenia języka są zakażenia grzybicze (kandydoza). Charakterystyczny jest wtedy biały nalot i owrzodzenia jamy ustnej oraz pęknięcia w kącikach ust. Za niepokojące zmiany w jamie ustnej odpowiedzialne mogą być także bakterie, np.

krętki białe wywołujące kiłę czy prątek gruźlicy. W przypadku zarażenia się kiłą, w jamie ustnej można zaobserwować zaczerwienioną grudkę, która z czasem staje się owrzodzona, po kilku tygodniach powiększają się też węzły chłonne szyi.

W przypadku zakażeń grzybiczych i bakteryjnych konieczna jest antybiotykoterapia.

Pieczenie języka wiąże się także z infekcjami wirusowymi, wywołanymi m.in. przez wirus HIV, półpaśca, opryszczki, cytomegalowirus czy wirus Epsteina-Barr.

Częstą przyczyną pieczenia języka jest również alergia na środki konserwujące znajdujące się w niektórych produktach spożywczych, a także na specyfiki stosowane w leczeniu stomatologicznym.

Ból i pieczenie w jamie ustnej to też rzadki objaw nietolerancji glutenu i towarzyszą im wtedy: ból brzucha, wysypka oraz przewlekłe zmęczenie.

Zdjęcie Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Wrzody żołądka /©123RF/PICSEL

Bardzo często pieczeniem języka objawiają się choroby przyzębia, stan zapalny zębów oraz próchnica. Pozornie błahe dolegliwości należy jednak jak najszybciej wyleczyć, ponieważ odpowiadające za nie bakterie mogą rozprzestrzeniać się w całym organizmie.

Na ból i pieczenie w jamie ustnej skarżą się także osoby zmagające się z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Dzieje się tak, ponieważ zgaga i cofanie się pokarmów wymieszanych z kwasami żołądkowymi powodują bolesne uszkodzenia błony śluzowej.

Pieczeniem języka objawiają się również zaburzenia hormonalne, takie jak cukrzyca typu 2. oraz niedoczynność tarczycy (schorzenie często wiąże się z zaburzeniami wydzielania śliny).

Bóle w jamie ustnej są też charakterystyczne dla dolegliwości skórnych (rumień wielopostaciowy, liszaj płaski, pęcherzyca), anemii, awitaminozy (zwłaszcza niedoboru witamin z grupy B, żelaza i cynku) oraz menopauzy.

Coraz częściej u osób skarżących się na pieczenie lub mrowienie języka diagnozuje się też nerwicę i depresję.

Pieczenie języka – przyczyny, leczenie | Poradnik dentystyczny

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Gdy udajemy się do swojego lekarza, możemy zostać poproszeni o pokazanie języka w celu zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości. Biały nalot na języku, wypryski czy pieczenie języka mogą sygnalizować m.in. stan zapalny. Co może powodować pieczenie języka oraz jak należy mu zapobiegać? Kiedy należy zgłosić się do lekarza i czy można się leczyć na własną rękę? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Nieprzyjemne pieczenie języka – co oznacza?

Pieczenie języka może występować zarówno na samym czubku tego narządu, jak również obejmować jego całą powierzchnię. Co więcej, w niektórych przypadkach dolegliwość ta może dotyczyć także całej jamy ustnej. Z problemem przewlekłego pieczenia języka zmaga się w Europie ok. 7% populacji.

Co powoduje pieczenie języka? Przyczyny

Uczucie pieczenia języka może towarzyszyć rozwijającym się w ludzkim organizmie różnym chorobom, do których zalicza się: zakażenia w obrębie jamy ustnej, cukrzycę, alergie różnego typu (np.

nadwrażliwość na składniki zawarte w pożywieniu, czyli konserwanty oraz barwniki), alergie pokarmowe, ale także alergie kontaktowe, na przykład na składowe protezy zębowej;  czy też choroby przewodu pokarmowego (choroba refluksowa przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy), chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy; niedoczynność tarczycy, choroby stomatologiczne.

Jest ono także spowodowane m.in. nieprawidłową dietą, piciem alkoholu oraz paleniem papierosów. Może być także następstwem przyjmowania niektórych leków, ponadto może być także oznaką niedoboru witamin z grupy B, niedoboru kwasu foliowego.

Warto dodać, iż według najnowszych badań pieczenie języka może być połączone ze zdiagnozowaną nerwicą, zdaniem badaczy pieczenie języka i inne zmiany w okolicach jamy ustnej mogą być spowodowane zmianami w mózgu i zaburzeniami nerwowymi.

Nie jest potwierdzono natomiast, że ból oraz pieczenie języka może być skutkiem depresji, hipochondrii czy stanów lękowych.

Może także sugerować zakażenie jamy ustnej grzybami (kandydoza). Choroba ta objawia się nie tylko bólem i pieczeniem języka, ale także możemy zaobserować biały nalot na języku i w całej jamie ustnej, jak również liczne owrzodzenia na błonie śluzowej.  Z chorób, których objawem może być pieczenie języka należy wymienić półpaśca, gruźlicę oraz zakażenie wirusem HIV.

Dolegliwości towarzyszące pieczeniu języka

Pacjenci, którzy cierpią z powodu pieczenia języka mogą mieć także inne uciążliwe i bolesne dolegliwości, takie jak: drobne owrzodzenia, niewielkie pęcherzyki, zaczerwienienie błony śluzowej lub jej nadmierna suchość w jamie ustnej.  Sucha powierzchnia języka jest także popękana i zaczerwieniona oraz może się pojawić się nalot, zwłaszcza na jego brzegach.

Leczenie – najważniejsza jest trafna diagnoza

W przypadku leczenia tej przypadłości najważniejsze jest postawienie trafnej diagnozy. Specjalista musi ustalić przyczynę występowania dolegliwości, zazwyczaj niezbędne jest przeprowadzenie szeregu badań, które pozwalają na zdefinowanie konkretnej jednostki chorobowej.

You might be interested:  Jak Udowodnić Złamanie Zakazu Konkurencji?

Poza lekami zalecanymi dla danej jednostki chorobowej, stosuje się preparaty sztucznej śliny, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Aby doraźnie złagodzić dolegliwości bólowe, lekarz przepisać preparaty z lidokainą do użytku miejscowego.

# pieczenie języka # biały nalot # stan zapalny # kandydoza # suchość w jamie ustnej

Leave a reply →

Co powoduje pieczenie w jamie ustnej?

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego uczucia szczypania lub pieczenia w jamie ustnej. Przyczyny takiego zjawiska mogą być bardzo różne, zaczynając od podrażnień spowodowanych spożywaniem niektórych produktów spożywczych, przez zaburzenia spowodowane lekami, a na chorobach ogólnoustrojowych i infekcjach kończąc. Jedną z częstych przyczyn pieczenia w ustach jest właśnie kandydoza jamy ustnej, czyli zakażenie błon śluzowych spowodowane przez drożdżaki Candida.

Gdy uczuciu pieczenia nie towarzyszą inne widoczne objawy i nie jest ono spowodowane zjedzeniem pokarmu, który wywołuje chwilowy efekt podrażniania błony śluzowej, wówczas możemy mieć do czynienia z tzw. pierwotnym zespołem pieczenia jamy ustnej BMS. To schorzenie o dotychczas niepoznanej etymologii, zwykle występujące bez dodatkowych objawów i widocznych zmian w zabarwieniu śluzówki jamy ustnej. Choroba występuje znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn i ma przewlekły charakter. Najczęściej objawia się pieczeniem języka, ale objawy bólowe mogą dotyczyć również podniebienia czy nawet gardła. Uczuciu dyskomfortu niekiedy towarzyszą również zaburzenia smaku i subiektywne uczucie suchości w ustach – według licznych badań u osób z BMS poziom ilości śliny w ustach pozostaje w normie.

BMS może mieć również wtórny charakter.

Wówczas jego najczęstszą przyczyną jest przyjmowanie leków wywołujących zaburzenia w obrębie jamy ustnej, spożywanie niektórych pokarmów, w tym produktów wywołujących reakcję alergiczną, zaburzenia hormonalne, schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, a także infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybica.

Kandydoza jamy ustnej to jedna z częstych przyczyn wtórnego zespołu pieczenia w ustach. Schorzenie jest wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Do infekcji dochodzi najczęściej w momencie zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej w jamie ustnej, na przykład podczas stosowania antybiotyków bez odpowiedniej osłony. Grzybica może być spowodowana także przez chorobę, stosowanie leków zaburzających równowagę hormonalną organizmu lub uszkadzających odporność, niewłaściwą dietę czy brak należytej higieny, w tym przede wszystkim zaniedbania związane ze szczotkowaniem zębów.

Ze względu na nieznaną etymologię pierwotnego BMS zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może być trudne. Dlatego specjalista zajmujący się pacjentem proces leczenia powinien rozpocząć od pogłębionego wywiadu i eliminacji typowych przyczyn, które mogą powodować pieczenie w ustach.

Po pierwsze, osobę uskarżającą się na tego typu dolegliwości należy dokładnie przebadać pod względem stomatologicznym. Przyczyną dolegliwości bólowych, uczucia szczypania czy pieczenia może być bowiem nie tylko kandydoza jamy ustnej, ale także wada zgryzu czy użytkowanie niedopasowanej protezy lub stałego aparatu ortodontycznego powodującego niewielkie, niewidoczne gołym okiem uszkodzenia błony śluzowej w ustach. Po drugie należy pomyśleć o modyfikacji diety. Być może niektóre rodzaje spożywanych na co dzień pokarmów wywołują alergię, której objawem jest nasilone uczucie pieczenia, bólu czy szczypania. Po trzecie warto wykonać dokładniejszą diagnostykę pod kątem występowania dotychczas niezdiagnozowanej choroby mogącej wywoływać zaburzenia hormonalne, przyczyniającej się do osłabienia odporności czy wpływającej na porażenie zakończeń nerwowych. Po czwarte należy sprawdzić, czy leki przyjmowane przez leczoną osobę nie powodują uczucia pieczenia. Jeśli tak i gdy tylko jest taka możliwość, warto zastąpić je innymi lekami o tożsamym działaniu.
Gdy przyczyną pieczenia w ustach jest kandydoza jamy ustnej, wówczas należy zwalczyć zakażenie, stosując leki o działaniu miejscowym, ewentualnie leki doustne. W leczeniu drobnych infekcji pomocne mogą być również ogólnodostępne preparaty stomatologiczne do zastosowań indywidualnych, zwłaszcza środki zawierające chlorheksydynę. Jest to substancja o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym. Pomaga wyeliminować niekorzystne bakterie i sprzyja przywróceniu prawidłowej mikroflory w ustach, a tym samym zapobiega rozwojowi drożdży odpowiedzialnych za grzybicę. W profilaktyce kandydozy jamy ustnej zaleca się również regularne szczotkowanie zębów, a w przypadku osób korzystając z protez zębowych, ich częstą dezynfekcję. Warto pamiętać również o diecie wspomagającej naturalną odporność organizmu, unikaniu spożywania dużej ilości produktów niemal w całości składających się z węglowodanów, a także o stosowaniu leków osłonowych podczas terapii antybiotykowej.

Uczucie pieczenia w ustach może mieć przewlekły lub chwilowy charakter.

W tym drugim przypadku jego przyczyną jest najczęściej niewłaściwa dieta lub zakażenie wywołane przez drożdżaki, ewentualnie przez infekcję bakteryjną lub wirusową w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.

Gdy uczucie pieczenia ma długotrwały charakter i nie towarzyszą mu dodatkowe objawy w postaci charakterystycznego nalotu na języku czy owrzodzenia błony śluzowej w ustach, jego przyczyną jest zwykle BMS typu pierwotnego.

Kiedy jama ustna pali bez przyczyny? Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS)

  • Temat numeru
  • 17 września 2019
  • NR 52 (Wrzesień 2019)

Agnieszka A. Pawlik

Zespół pieczenia jamy ustnej może mieć wiele rozmaitych przyczyn – od czynników ogólnoustrojowych, jak cukrzyca, niedobory witamin lub alergie, przez czynniki miejscowe, takie jak bruksizm czy nieodpowiednia higiena jamy ustnej, po czynniki psychologiczne i psychiatryczne. Niezależnie od etiologii BMS powoduje u chorego duży dyskomfort i znacząco wpływa na jego funkcjonowanie oraz samopoczucie. Leczenie tej przypadłości jest dla stomatologa prawdziwym wyzwaniem.

Pojęcie BMS (Burning Mouth Syndrome) jest nazywane glossodynią, glossopyrosis, ustną dyzestezją, orodynią, a najczęściej wśród stomatologów znane jest pod nazwą stomatodynia.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Bólem (International Association for the Study of Pain, IASP) zdefiniowało tę jednostkę chorobową jako przewlekłe uczucie pieczenia wewnątrzustnego, które nie ma możliwej do zidentyfikowania przyczyny (miejscowej, układowej lub chorobowej).

The International Headache Society (IHS) BMS nazywa bolesną neuropatią, powtarzającą się codziennie przez więcej niż dwie godziny, przez ponad trzy miesiące, bez widocznych klinicznie zmian przyczynowych. Ból charakteryzujący chorobę jest opisywany jako palenie i odczuwany powierzchownie na błonie śluzowej jamy ustnej.

Definicja według WHO kwalifikuje BMS jako przewlekły ból twarzoczaszki z uczuciem palenia wewnątrzustnego, które powtarza się przez ponad dwie godziny dziennie, przez ponad 50% dni w ciągu trzech miesięcy, bez wyraźnych zmian przyczynowych. Definicja jest uzupełniona o informację, że pacjenci cierpiący na BMS charakteryzują się znacznym stopniem niepokoju emocjonalnego, także złością, frustracją, depresją.

You might be interested:  Dysmorfofobia – co to jest, objawy, przyczyny, leczenie

Częstość występowania stomatodynii jest trudna do oszacowania ze względu na brak precyzyjnych kryteriów. Wspomina się o zakresie od 0,7 do 4,6%, a nawet 15% populacji, przede wszystkim kobiet, pięć razy częściej niż mężczyzn, w okresie pomenopauzalnym (50.–70. rok życia).

Objawy

Pacjenci z BMS relacjonują swoje odczucia jako pieczenie, palenie, kłucie, mrowienie, drętwienie, uczucie poparzenia, obrzęku, najczęściej języka (jego koniuszka lub dwóch trzecich przedniej części), a także czerwieni wargowej i innych powierzchni błony śluzowej jamy ustnej (podniebienia twardego, policzków, gardła, dna jamy ustnej). Objawy bólowe występują obustronnie, najczęściej w kilku miejscach. Chorzy zgłaszają suchość i zaburzenia smaku, nadwrażliwość na pokarmy słone, gorzkie, kwaśne oraz gorzki lub metaliczny posmak. Relacjonują objawy jako męczące, przeszkadzające, utrudniające sen, powodujące bezsenność, obniżające jakość życia, zaburzające libido. U chorych może współwystępować ból głowy, stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni twarzy, szyi, karku. Początek choroby jest nagły i zazwyczaj utożsamiany z jakimś emocjonującym wydarzeniem w życiu, wizytą u stomatologa lub laryngologa. Chorzy zgłaszają często zmniejszenie dolegliwości podczas spożywania posiłków.

Etiologia

W etiologii BMS należy uwzględnić rozróżnianie stomatodynii pierwotnej (idiopatycznej) oraz stomatodynii wtórnej, która jest symptomem:

  • czynników ogólnoustrojowych,
  • czynników miejscowych,
  • czynników psychologicznych.

Szereg chorób ogólnoustrojowych przyczynia się do pojawienia się pieczenia jamy ustnej.

Są to: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość z niedoboru żelaza, kwasu foliowego, niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12), choroby przewodu pokarmowego (refluks, choroba wrzodowa), niektóre choroby układowe – toczeń rumieniowaty, zespół Sjögrena, alergia (pokarmowa, szczególnie na galusan aktylu, kwas cytrynowy, orzechy ziemne, glikol propylenowy, konserwanty). Także niektóre leki sprzyjają obecności pieczenia. Są to: L-tyroksyna, preparaty o działaniu antycholinergicznym, inhibitory konwertazy, angiotensyny, leki antydepresyjne, leki stosowane w chemioterapii choroby nowotworowej, inhibitory pompy protonowej oraz inhibitory proteazy HIV. Czynniki miejscowe odpowiedzialne za pojawienie się wtórnej BMS to: bruksizm, stomatopatie protetyczne, zła higiena, parafunkcje (przygryzanie warg, języka), zaburzenia wydzielania śliny, infekcje grzybicze, alergie (w tym na materiały stomatologiczne: siarczan kadmu, chlorek kobaltu, siarczan niklu, pallad, nadtlenek benzoilu, monomer metakrylanu, bisfenol A, rtęć), palenie tytoniu, alkohol. Zaburzenia psychologiczne i psychiatryczne to ponad połowa przyczyn wtórnej stomatodynii (44–71%). Pośród nich najczęstsze są: depresja, stany lękowe, bezsenność. Osoby cierpiące na BMS wykazują cechy osobowości neurotycznej, ze zwiększonym poziomem lęku, skłonnością do hipochondrii, niestabilności emocjonalnej, histerycy z nasiloną kancerofobią.

Koncepcje dotyczące idiopatycznego (pierwotnego) BMS uwzględniają natomiast u chorych obecność zmian zwyrodnieniowych włókien nerwu trójdzielnego, zmniejszoną gęstość włókien nerwowych w obrębie nabłonka oraz rozlane zmiany morfologiczne w obrębie nabłonkowych i podbrodawkowych włókien nerwowych, zaburzenia uwalniania neuroprzekaźników (dopaminy, noradrenaliny, serotoniny, histaminy, kwasu glutaminowego), czynniki genetyczne, zaburzenia układu nigrostriatalnego odpowiedzialnego za ośrodkową kontrolę bólu, analogiczne jak u osób z chorobą Parkinsona.

Rodzaje BMS wg Lameya i Lewisa

Chorych z pieczeniem jamy ustnej podzielono na trzy typy:

  • typ 1 (35%) to osoby, które budzą się bez objawów choroby, pieczenie nasila się w miarę upływu czasu, a najbardziej dotkliwe jest wieczorem. Często obecne są u nich równolegle czynniki ogólnoustrojowe (np. niedobory witamin);
  • typ 2 (55%) to osoby budzące się z objawami, które utrzymują się na takim samym poziomie przez cały dzień. Zazwyczaj współistnieją u nich przyczyny psychologiczne;
  • typ 3 (10%) to osoby z dolegliwościami epizodycznymi, w nietypowej lokalizacji, zazwyczaj z towarzyszącą alergią.

Diagnostyka

Diagnostyka w kierunku stomatodynii obejmuje wykluczenie przyczyn miejscowych, ogólnoustrojowych na pod…

Co zyskasz, kupując prenumeratę?

  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • …i wiele więcej!

Sprawdź

Interwencje stosowane w leczeniu zespołu pieczenia jamy ustnej

Pytanie badawcze

Jakie interwencje pomagają w łagodzeniu objawów u osób z zespołem pieczenia jamy ustnej (ang. burning mouth syndrome; BMS)?

Wprowadzenie

BMS jest częstym schorzeniem, które wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Objawy obejmują pieczenie, uczucie suchości, nieprzyjemne doznania w jamie ustnej oraz zaburzenia smaku bez uchwytnej medycznej lub stomatologicznej przyczyny. BMS jest zwykle chorobą przetrwałą, a przykre konsekwencje utrzymują się długo oraz mogą prowadzić do obniżonej jakości życia (ang.

quality of life; QoL). Obecnie na podstawie badań naukowych sugeruje się, że BMS jest spowodowane uszkodzeniem nerwów.

Istnieje wiele dostępnych metod leczniczych, w tym leki przeciwlękowe lub stosowane w innych chorobach psychicznych, środki zwiększające wydzielanie ślin lub tworzące barierę ochronną języka oraz inne metody stosowane miejscowo na powierzchnię jamy ustnej.

Charakterystyka badań

Niniejszy przegląd badań został przeprowadzony przez zespół Cochrane Oral Health, a dane są aktualne do 31 grudnia 2015 roku.

Znaleźliśmy 23 badania (obejmujące 1121 uczestników; 83% stanowiły kobiety) opublikowane w latach 1995-2015, które włączyliśmy do niniejszego przeglądu.

Dwadzieścia jeden badań oceniało ustąpienie objawów w obserwacji krótkoterminowej (do trzech miesięcy) a cztery badania oceniały objawy w obserwacji długoterminowej (od trzech do sześciu miesięcy).

Siedemnaście badań dostarczyło informacji na temat wystąpienia skutków ubocznych, siedem kolejnych oceniało QoL a dwa badania opisywały zaburzenia smaku i uczucie suchości.

Wszystkie 23 rodzaje leczenia uwzględnione w niniejszym przeglądzie porównywano z placebo (tzw.

leczeniem pozorowanym): leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne (dwa badania), leki przeciwdrgawkowe (jedno badanie), różne środki uspokajające (cztery badania), środki stymulujące wydzielanie śliny (jedno badanie), suplementy diety (12 badań), ukierunkowane fale uderzeniowe (ang.directed energy waves; jedno badanie), ochrona mechaniczna (jedno badanie), psychoterapia (jedno badanie) i metody stosowane miejscowo na powierzchnię jamy ustnej (pięć badań).

  • Główne wyniki

  • Złagodzenie objawów w obserwacji krótkoterminowej
  • Znaleźliśmy dane naukowe wskazujące na złagodzenie objawów w krótkim okresie czasu dla ukierunkowanych fal uderzeniowych (jedno badanie, 58 uczestników), leku uspokajającego o nazwie klonazepam stosowanego miejscowo (trzymany w ustach, a następnie usuwany, wykazuje również działanie przeciwdrgawkowe; dwa badania, 111 uczestników), cienkich nakładek na język wykonanych z tworzywa sztucznego (jedno badanie, 50 uczestników) oraz leku przeciwpadaczkowego o nazwie gabapentyna (jedno badanie, 100 uczestników).
You might be interested:  Co Na Katar Dla Karmiącej Matki?

Nie zaobserwowano różnicy w złagodzeniu objawów w krótkim okresie czasu w przypadku stosowania leków przeciwdepresyjnych, środków stymulujących wydzielanie śliny lub leku uspakajającego – klonazepamu o działaniu ogólnoustrojowym (jako tabletka doustne). Nie byliśmy w stanie wykazać, czy suplementy diety lub zabiegi stosowane na powierzchni jamy ustnej przyczyniają się do złagodzenia objawów w krótkim okresie czasu, czy nie.

  1. W jedynym badaniu analizującym psychoterapię nie wykazano zmniejszenia dolegliwości w krótkim okresie czasu.

  2. Złagodzenie objawów w obserwacji długoterminowej
  3. Znaleźliśmy dane naukowe potwierdzające złagodzenie objawów w długim okresie czasu dla psychoterapii (jedno badanie, 30 uczestników), płynu do płukania jamy ustnej z wyciągiem z papryczki chili (jedno badanie, 18 uczestników) i miejscowo stosowanego środka uspakajającego o nazwie klonazepam (jedno badanie, 66 uczestników).

Nie wykazaliśmy różnicy pomiędzy suplementami diety lub zabiegami stosowanymi na powierzchni jamy ustnej (a placebo; przyp.tłum.) w odniesieniu do zmniejszenia objawów w obserwacji długoterminowej.

Badania, które oceniały leki przeciwdepresyjne, ukierunkowane fale uderzeniowe, środki stymulujące produkcję śliny, leki przeciwdrgawkowe lub ochronę mechaniczną nie analizowały łagodzenia objawów w dłuższym okresie czasu.


Zmiana w jakości życia (QoL)

Stwierdzono dane naukowe wskazujące na poprawę QoL w obserwacji krótkoterminowej dla ukierunkowanych fal uderzeniowych (jedno badanie, 58 pacjentów), ale nie zaobserwowano wpływu w przypadku leków przeciwdepresyjnych, uspokajających, suplementów diety lub ochrony mechanicznej. W żadnym z badań nie analizowano zmian w QoL w obserwacji długoterminowej.


  • Zaburzenia smaku lub uczucie suchości
  • Kilka badań oceniało zaburzenia smaku lub uczucie suchości w krótkiej obserwacji (brak oceny w obserwacji długoterminowej), jednak nie dysonowaliśmy wystarczającymi danymi, aby oszacować związek pomiędzy leczeniem a tymi wynikami.

  • Działania niepożądane
  • Skutki uboczne były bardziej prawdopodobne w grupie otrzymującej leki przeciwdepresyjne (większe prawdopodobieństwo zawrotów głowy i senności: jedno badanie, 37 osób) i suplementu diety o nazwie kwas alfa-liponowy (również znany pod skrótem “ALA”) z lub bez innych składników (częściej obserwowane bóle głowy: 2 badania, 118 osób i zaburzenia ze strony żołądka: 3 badania, 138 osób).

Jakości danych naukowych Podsumowując, znaleźliśmy bardzo niskiej jakości dane naukowe dla każdego z analizowanych wyników w krótkiej i w dłuższej perspektywie czasu (złagodzenie objawów, zmiana QoL, zaburzenia smaku, uczucie suchości i skutki uboczne) we wszystkich typach ocenianego leczenia: leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i przeciwpadaczkowe, różne rodzaje środków uspokajających, środki stymulujące wydzielanie śliny, suplementy diety, ukierunkowane fale uderzeniowe, ochrona mechaniczna (z wyjątkiem skutków ubocznych, dla których dane oceniono jako niskiej jakości), psychoterapia oraz zabiegi stosowane na powierzchnię jamy ustnej. Ze względu na fakt, że znaleźliśmy bardzo niewiele badań z małym ryzykiem błędu systematycznego, nie jesteśmy obecnie w stanie udowodnić lub obalić twierdzenia o skuteczności jakichkolwiek zabiegów stosowanych w celu łagodzenia BMS.

Pięć Przyczyn Pieczenia Języka

Czy czujesz, jakby Twój język został poparzony gorącą kawą? Jeśli tak, to możesz mieć tzw. zespół piekących ust, zwany także zespołem pieczenia jamy ustnej. Schorzenie to może mieć wiele przyczyn, a kilka z nich może występować jednocześnie.

Przyczyna bolesnego uczucia pieczenia języka, dziąseł, podniebienia i innych obszarów jamy ustnej może być trudna do ustalenia. Umów się na wizytę u dentysty lub lekarza, aby zdiagnozować, co może stać za piekącym bólem i jak można się go pozbyć.

Poniżej podajemy kilka mniej poważnych przyczyn zespołu pieczenia jamy ustnej (zespołu piekących ust), które możesz omówić ze swoim dentystą lub lekarzem.

Suchość jamy ustnej

Gdy ilość śliny w jamie ustnej jest zbyt mała, by zachować w niej wilgoć, możesz doświadczyć uczucia suchości i lepkości, zwanego suchością jamy ustnej. Jest to schorzenie, które mogą wywołać różne czynniki, takie jak choroby wpływające na działanie gruczołów ślinowych, niektóre leki lub naturalne zmiany hormonalne.

Chroniczna suchość może przyczynić się do uczucia pieczenia lub bólu w ustach. Twój dentysta może zalecić nawilżanie jamy ustnej poprzez picie większej ilości wody i ssanie bezcukrowych cukierków lub żucie bezcukrowej gumy do żucia.

Stosowanie substytutu śliny pozwoli także poradzić sobie z suchością i zapewnić zdrowie jamy ustnej.

Niedobory żywieniowe

Niedobór ważnych składników odżywczych także może być przyczyną uczucia pieczenia w jamie ustnej.

Braki witamin z grupy B i minerałów, w tym żelaza i cynku, mogą przyczynić się do zespołu pieczenia jamy ustnej, ponieważ wpływają na stan jej tkanek.

Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę zawierającą świeże owoce i warzywa, ziarna, nabiał, orzechy, nasiona i zdrowe białka. Zanim zaczniesz przyjmować suplementy diety porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Podrażnienie jamy ustnej

Picie zbyt dużej ilości podrażniających napojów, nadmierne szczotkowanie języka i nadużywanie płynu do ust może podrażnić tkanki jamy ustnej. Jeśli odczuwasz pieczenie w ustach, postaraj się ograniczyć picie kwaśnych napojów. Porozmawiaj z dentystą o swoich nawykach w zakresie higieny jamy ustnej, aby określić, czy mogą one powodować podrażnienia.

Skutki uboczne leków

Jedną z przyczyn pieczenia języka może być stosowanie leków. Niektóre mogą powodować ból i suchość jamy ustnej. Poinformuj swego lekarza, jeśli występują u Ciebie skutki uboczne leków, które przyjmujesz.

Schorzenia jamy ustnej

Pieczenie może być także spowodowane innymi schorzeniami, takimi jak drożdżyca jamy ustnej (grzybicze zakażenie jamy ustnej) lub język geograficzny (rumień wędrujący języka), gdzie powierzchnia języka przypomina mapę. Dentysta postawi diagnozę i poradzi, jak zmniejszyć ból i dyskomfort.

Choć niektóre przyczyny pieczenia języka są łatwe do zdiagnozowania, inne nie są tak oczywiste. Zaburzenia równowagi hormonalnej, uszkodzenie nerwów i alergie to tylko niektóre z przyczyn natury medycznej, które mogą powodować to schorzenie.

Dbaj o zdrowie jamy ustnej i zdrowie całego organizmu poprzez odpowiednią higienę, właściwą dietę i regularne wizyty u dentysty.

Porozmawiaj z dentystą o występujących u Ciebie objawach i dowiedz się, czy musisz udać się do lekarza w celu wykonania dalszych badań i diagnostyki.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *