Pierwsza wizyta u ginekologa

Na początku musimy zaznaczyć, że nie ma się czego bać! Jeżeli odpowiednio zapoznasz się z najważniejszymi informacjami, które są związane z wizytą u ginekologa, sama konsultacja będzie dla Ciebie mniej stresująca i w jej trakcie poczujesz większy komfort psychiczny. 

Pamiętaj, że:

 1. umawiając się na wizytę do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania;
 2. możesz samodzielnie wybrać lekarza; to od Ciebie zależy, czy będzie to kobieta, czy mężczyzna;
 3. jeżeli jesteś niepełnoletnia, na wizytę musisz udać się z opiekunem (nie musi być on obecny przy badaniu, jednak informacja o stanie Twojego zdrowia zostanie mu przekazana tuż po wizycie).

Pacjentki, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, na pierwszą wizytę mogą wybrać się do ginekologa dziecięcego. Badanie przebiega wówczas nieco inaczej niż podczas tradycyjnej wizyty – lekarz, chcąc zbadać macicę, wprowadza palce do odbytu i drugą ręką delikatnie uciska brzuch. Istnieją nawet gabinety specjalnie przystosowane do takich wizyt.

Do ginekologa najlepiej wybrać się zaraz po zakończeniu miesiączki. Wtedy obraz USG jest bardzo czytelny, a ewentualne zmiany najbardziej widoczne.

Wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnych przygotowań oprócz zachowania podstawowych zasad higieny. Nie jest potrzebna depilacja miejsc intymnych ani stosowanie dezodorantów.

Pacjentki często zastanawiają się, czy na czas badania można pozostać w butach i skarpetkach, na co odpowiadamy – jak najbardziej można ???? Jeśli chodzi o strój, ważne, aby był on wygodny i abyś czuła się w nim komfortowo.

Zamiast spodni możesz włożyć spódnicę lub sukienkę, co umożliwi Ci jej podciągnięcie w trakcie badania.

Pierwsza wizyta u ginekologa – o co pyta lekarz?

Podczas pierwszej i kolejnych wizyt lekarz pyta o:

 • powód wizyty,
 • dolegliwości (jeśli występują),
 • datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia),
 • częstość występowania miesiączki (długość cyklu),
 • stosowane leki (w tym antykoncepcję hormonalną).

Warto zapisać sobie odpowiedzi, ponieważ w warunkach stresu łatwo zapomnieć najprostszych, oczywistych informacji.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Jak przebiega właściwe badanie?

Badanie przez lekarza zajmuje kilka minut. Doświadczony lekarz wie, jak bardzo krępujące jest dla pacjentki siedzenie na fotelu ginekologicznym, dlatego przeprowadzi badanie sprawnie i najszybciej, jak to tylko możliwe. 

Podstawowym badaniem diagnostycznym, które wykonuje lekarz ginekolog, jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki.

Następnie ogląda się go pod mikroskopem i ocenia ewentualne nieprawidłowości. To bardzo ważne badanie.

Wszelkie wykryte odstępstwa od normy są wyleczalne niemal w 100%, co pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy – siódmego pod względem zachorowalności na nowotwory wśród kobiet.

Pierwszą cytologię należy wykonać między 18. a 20. rokiem życia lub wcześniej, jeżeli kobieta rozpoczęła współżycie. Badaniu należy poddawać się nie rzadziej niż raz na 3 lata lub częściej, jeżeli istnieją do tego wskazania, np. infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, którego obecność jest ściśle powiązana z rozwojem raka szyjki macicy.

Przeczytaj również:Badanie cytologiczne – sprawdź, dlaczego jest takie ważne

Niekiedy lekarz może zadecydować o wykonaniu badania USG. Dokładniejszym badaniem jest USG przezpochwowe, które pozwala dokładnie przyjrzeć się macicy i jajnikom, a także wykryć nieprawidłowości. U kobiet, które jeszcze nie współżyły, wykonuje się standardowe USG jamy brzusznej.

Niektórzy lekarze wykonują również badanie piersi. Jest ono niezwykle istotne w kontekście profilaktyki nowotworu piersi, na który zapadają coraz młodsze kobiety, nawet dwudziestokilkuletnie.

Istotne jest także samobadanie piersi – ich “poznanie” i nabranie nawyku regularnego badania, np. pod prysznicem, co daje możliwość szybkiego wykrycia wszelkich nieprawidłowości w ich strukturze.

Przeczytaj również:Profilaktyka raka piersi. Czy możemy zapobiec chorobie?

Jak widzisz, podczas wizyty nie dzieje się nic, czego mogłabyś się obawiać.

Pamiętaj, że lekarz ginekolog wykonuje swoją pracę, a z większością problemów, z którymi zgłaszają się do niego pacjentki, ma do czynienia na co dzień.

Im szybciej kobieta przyzwyczai się do regularnych wizyt u tego specjalisty, tym łatwiej będzie mogła zadbać o swoje zdrowie i bez zbędnego stresu zgłosić się do lekarza w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Pierwszy krok

Ginekolog – niektórym dziewczynom już sama nazwa „źle się kojarzy” i wywołuje przerażenie. Wizyta u specjalisty od spraw intymnych jest dla wielu młodych kobiet sprawą bardzo wstydliwą i krępującą. Często zarzekają się, że one na pewno nigdy „tam” nie pójdą.

Pamiętaj, że ginekolog to taki sam lekarz, jak każdy inny. Jego rolą jest pomóc Ci jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Nie traktuj ginekologa tylko jako źródło recept na środki antykoncepcyjne.

Zanim rozpoczniesz życie seksualne zgłoś się do ginekologa, a następnie kontynuuj regularne wizyty co najmniej raz w roku.

Jeśli młoda kobieta nie rozpoczęła życia seksualnego, pierwszą cytologię powinna wykonać przed ukończeniem 25 roku życia. U osób aktywnych seksualnie cytologia zalecana jest nie później niż 1 rok od pierwszego kontaktu seksualnego.

Strach ma wielkie oczy

 • Naturalnym jest, że gdy czegoś nie znamy i nigdy nie doświadczyliśmy, boimy się tego. Często się jednak zdarza, że to co wydawało się być koszmarem, w rzeczywistości okazuje się nie być wcale takie straszne. To często brak wiedzy, o tym, w jaki sposób należy przygotować się do wizyty u ginekologa oraz jak ona przebiega, wywołuje bezpodstawny lęk i niechęć. Regularne badania ginekologiczne to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Wizyta u ginekologa jest konieczna, gdy kobieta zauważy u siebie jakieś niepokojące objawy. Można do nich zaliczyć:
  • bardzo bolesne i obfite miesiączki,
  • dodatkowe krwawienia miedzy miesiączkami,
  • upławy, czyli zmienioną chorobowo wydzielinę z dróg rodnych.
  • do lekarza ginekologa nie potrzebujesz skierowania,
  • możesz sama wybrać specjalistę – kobietę lub mężczyznę

Na wizytę najlepiej udać się kilka dni po zakończeniu miesiączki. W trakcie krwawienia również nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, chodzi tu raczej o kwestię samopoczucia.

Wizyta u ginekologa

 • Wizyta rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzanego przez lekarza. Pyta on, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka, jak często występują krwawienia i czy są regularne, ile czasu upłynęło od poprzedniego badania, jaki jest powód wizyty, czy występują jakieś dolegliwości. Następnie lekarz przeprowadza badanie na fotelu ginekologicznym. Przed wizytą kobieta powinna zadbać o higienę osobistą oraz skorzystać z toalety, gdyż w trakcie badania lekarz naciskać podbrzusze, co przy pełnym pęcherzu może być bolesne. Badanie służy sprawdzeniu stanu pochwy i ujścia macicy za pomocą wziernika pochwowego. Wziernik to narzędzie służące do rozsunięcia ścian pochwy, co umożliwia obejrzenie szyjki macicy.
 • Ważnym elementem badania ginekologicznego jest pobranie cytologii (wymaz zawsze pobiera się na samym początku badania). Badanie cytologiczne wykonuje lekarz ginekolog lub położna. Polega ono na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu szczoteczki. Badanie jest zwykle zupełnie bezbolesne, zazwyczaj kobieta nawet nie czuje momentu pobrania wymazu. Cytologia służy ona wczesnemu wykryciu zmian przednowotworowych, wywołanych przez HPV.
 • By wyniki cytologii były miarodajne, trzeba powstrzymać się od współżycia na 1-2 dni przed planowanym badaniem. Nie należy stosować globulek dopochwowych ani wykonywać przepłukiwania pochwy (irygacji) na 2–3 dni przed badaniem.
 • Lekarz lub pielęgniarka pobierają próbkę z pochwy (rozmaz) za pomocą specjalnej szczoteczki. Utrwalają ją odczynnikami, a następnie przekazują do laboratorium. Cytolog ogląda próbkę pod mikroskopem i szczegółowo ją opisuje. Każdy wynik zawiera informację, czy rozmaz nadaje sie do oceny. Jeśli nie, badanie trzeba powtórzyć.
 • Cytologia nie zapobiega powstawaniu raka szyjki macicy, ale jeśli jest regularnie wykonywana pozwala na szybkie wykrycie zmian i skuteczne leczenie.

Jeśli nie skonczyłaś 18 lat do ginekologa (podobnie jak lekarza innej specjalności) możesz udać się tylko z rodzicem/opiekunem prawnym, bo to oni do 18 roku życia odpowiadają za Twój stan zdrowia. Oczywiście, na czas samego badania osoba, która Ci towarzyszy może opuścić gabinet, żebyś nie czuła się skrępowana. Jednak o wyniku badania lekarz powiadomi rodzica/opiekuna.

Jeśli:

 • dbasz o swój wygląd,
 • zależy Ci na dobrym samopoczuciu,
 • ważne jest dla Ciebie, aby podobać się sobie i innym

NIE ZAPOMINAJ TEŻ O SWOIM ZDROWIU!

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Dbanie o swoje zdrowie to ważna sprawa, dlatego kiedy zaczniesz dojrzewać i miesiączkować, możesz potrzebować porady od ginekologa.

Taki lekarz pomoże Ci rozwiązać wiele problemów dotyczących Twojego zmieniającego się ciała oraz doradzi, jeśli martwią Cię jakieś niepokojące objawy związane z okresem czy seksualnością.

Czeka Cię pierwsza wizyta u ginekologa? Jesteś ciekawa, jak będzie wyglądała? Odpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości na temat takiego badania. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać i jak przygotować się do wizyty!

Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?

Ginekolog jest to lekarz specjalista, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych.

Jego zadaniem jest leczenie różnych kobiecych schorzeń, doradzanie w sprawach antykoncepcji oraz prowadzenie ciąży.

Ginekologia to dziedzina ściśle związana z położnictwem zajmującym się czasem ciąży, porodem oraz połogiem (to tygodnie bezpośrednio po urodzeniu dziecka).

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Zaczynasz już dojrzewać i zastanawiasz się, kiedy wybrać się na pierwsze badanie ginekologiczne? Tak naprawdę nie ma sztywno ustalonego wieku, w którym trzeba udać się do tego lekarza.

Pierwszą wizytę u ginekologa można traktować zupełnie profilaktycznie i umówić się na badanie, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka.

Lekarz sprawdzi, czy wszystkie Twoje narządy rozwijają się w odpowiedni sposób i przy okazji rozwieje wiele obaw związanych z dojrzewaniem. 

Jeżeli nie chcesz spieszyć się z pierwszą wizytą u ginekologa, a z Twoim ciałem nie dzieje się nic niepokojącego, to spokojnie możesz jeszcze poczekać. Pamiętaj jednak, że powinnaś zgłosić się do tego lekarza najpóźniej przed ukończeniem 20.

roku życia! Konsultacja jest potrzebna, jeśli cierpisz na silne bóle w podbrzuszu, Twoje miesiączki są nieregularne, rozpoczynasz współżycie lub zauważysz u siebie jakiekolwiek dziwne objawy czy dolegliwości np. swędzenie i pieczenie pochwy, upławy czy plamienia.

You might be interested:  Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Aby wybrać się na wizytę do ginekologa jako osoba niepełnoletnia, będziesz potrzebować zgody swojego opiekuna.

Jednak bez obaw – rodzic czy inny opiekun nie musi być obecny podczas samego badania! Oczywiście jeżeli będziesz czuła się z tym pewniej, to możesz zabrać ze sobą swoją mamę, siostrę lub przyjaciółkę, ale możesz też zostać w gabinecie sama z lekarzem.

Jeżeli chodzi o samego ginekologa, to możesz wybrać, czy pójdziesz do kobiety, czy mężczyzny. Wiele nastolatek lepiej czuje się podczas pierwszego badania u ginekologa kobiety, ale nie musi to być wcale reguła. Najważniejsze jest to, aby wybrać poleconego i sprawdzonego lekarza.

W czasie dojrzewania Twoje ciało będzie przechodzić przez wiele różnych zmian. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj.

Pierwsza wizyta u ginekologa – pytania

Wiesz już, kiedy iść pierwszy raz do ginekologa, ale jak odpowiednio przygotować się do takiej wizyty? Sama myśl o badaniu ginekologicznym może być stresująca, dlatego warto wcześniej wiedzieć, o jakie rzeczy może Cię zapytać lekarz. Dzięki temu na pewno nie będziesz zaskoczona w czasie pierwszej wizyty! Ginekolog będzie chciał się dowiedzieć, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę (może też zapytać o daty kilku ostatnich okresów), czy odczuwasz w tym czasie ból, jak długo trwają zwykle Twoje miesiączki, co ile dni pojawia się okres oraz czy krwawienie jest skąpe lub raczej obfite. Dobrze jest przygotować sobie takie informacje wcześniej i np. prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Możesz go pobrać na naszej stronie Akademii Dojrzewania. 

Na pewno też pojawią się pytania o to, czy już współżyjesz, czy zamierzasz rozpocząć życie seksualne (wtedy może Ci być potrzebna antykoncepcja) oraz czy byłaś już w ciąży.

Dla lekarza ważne są również takie informacje jak to, jakie zauważyłaś u siebie jakieś niepokojące sygnały, plamienia pomiędzy okresami lub bóle podbrzusza, czy chorujesz na coś przewlekle oraz przyjmujesz jakieś stałe leki.

Pamiętaj, że pierwszy raz u ginekologa jest przede wszystkim dla Ciebie i możesz wtedy rozwiać wszystkie swoje obawy i zapytać o nurtujące Cię sprawy. Dlatego nie warto niczego ukrywać ani wstydzić się spraw związanych z Twoim ciałem. To wszystko jest zupełnie normalne!

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna?

Na badanie kontrolne najlepiej wybrać się kilka dni po skończonej miesiączce, bo to idealny czas np. na pobranie cytologii (badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy). Jeżeli źle się czujesz lub podejrzewasz u siebie jakąś chorobę, to oczywiście możesz pójść do lekarza nawet w czasie okresu! Przed wizytą zadbaj o higienę intymną, ale pamiętaj, że depilacja nie jest wcale obowiązkowa. Najważniejsze żebyś czuła się pewnie i swobodnie. Dobrze jest też powstrzymać się od nadmiernego używania preparatów do higieny intymnej (na wypadek potrzeby poboru wymazu). Aby poprawić swój komfort, możesz też włożyć spódnicę lub dłuższą tunikę, dzięki czemu rozebranie się w gabinecie od pasa w dół będzie o wiele łatwiejsze. 

Jak wygląda pierwsze badanie u ginekologa? Po przeprowadzonym wywiadzie czas na samo badanie na specjalnym fotelu ginekologicznym. Lekarz na pewno obejrzy Twoje zewnętrzne narządy płciowe, przeprowadzi wewnętrzne badanie ginekologiczne, pod warunkiem, że rozpoczęłaś współżycie oraz w razie potrzeby pobierze cytologię – pierwsze pobranie zalecane jest po pierwszym roku od pierwszego współżycia. Specjalista będzie używał swoich palców oraz specjalnego wziernika wkładanego do pochwy. Możesz też zostać poproszona o to, aby rozebrać się od pasa w górę, w celu zbadania piersi.

Wizyta ginekologiczna

W swojej praktyce klinicznej spotykam sześćdziesięcioletnie i starsze Panie, które ginekologa widziały dwa, trzy razy w życiu, za każdym razem podczas porodu i od tego czasu starannie nas unikały. Byłaby to nawet zabawna anegdota, gdyby nie to, że konsultuję te Panie często w takim stanie zaawansowania choroby nowotworowej, że niewiele już mogę dla nich zrobić.

To dla mnie smutne i trudne, bo wiem, że większość z nich mogłaby żyć i cieszyć się wnukami, jesienią życia, gdyby jednak zdecydowały się na regularne wizyty u lekarza. Wiem też, że kobiety ze środowisk LGBT również niechętnie pojawiają się u ginekologów. Zastanawia mnie dlaczego tak się dzieje.

Chciałabym jednak zaapelować również do Pań LGBT, żeby badały się u ginekologów. Rozumiem, że dla osób transseksualnych taka wizyta może być trudna, ponieważ tym bardziej przypomina im o płci, której nie akceptują.

Ale mimo to zachęcam do spotkania, wspólnie spróbujemy przejść przez to, możliwie jak najdelikatniej.

Tekst ten napisałam z myślą o tym, żeby odpowiedzieć na pytania: jak przygotować się do wizyty, jakich pytań z mojej strony się spodziewać, jak przebiega badanie, kiedy takie badania najlepiej wykonać.

Każde spotkanie z pacjentką zaczynam od informacji w czym mogę pomóc

Część z Pań przychodzi na rutynową wizytę, część rozpoznać ciążę, część z konkretnym kłopotem. Bardzo zależy mi, żeby pacjentka od razu powiedziała czy jest to jej pierwsza wizyta i czy podejmowała już aktywność seksualną.

Staram się, żeby każde spotkanie przebiegało w dobrej, wspierającej atmosferze, ale przykładam szczególną wagę do Pań, które na wizycie są pierwszy raz w życiu, ponieważ od tego zależy czy zrażą się na wiele lat czy będą chodzić na kontrolne badania regularnie.

Wśród starszych pacjentek, które latami nie były na wizycie, trauma związana z kontaktem z ginekologiem jest jedną z głównych przyczyn unikania lekarzy. Podczas pierwszej wizyty nie forsuję badania- robimy tyle, na ile pacjentka wyraża zgodę i czuje się komfortowo.

Czasami odstępujemy od badania, jeśli nie jest ono możliwe lub okazuje się zbyt bolesne.  

Wtedy spotykamy się na kolejną wizytę, w zależności od potrzeb. Dlatego chcę zachęcić Panie do otwartej rozmowy na samym początku na temat swoich obaw związanych z badaniem. Ja staram się wyczuć i dopytać pacjentkę, ale bez jej pomocy nie wiem jakie ma obawy lub zastrzeżenia.

Potrzebuję wiedzieć czy pacjentka jest bardzo zestresowana, czy ma pytania, wątpliwości, odczuwa lęk przed badaniem, czy jest to jej pierwsza wizyta, czy cierpi z powodu pochwicy czy vulvodynii. Badanie Pań z pochwicą (czyli mimowolnie broniących się przed włożeniem czegokolwiek do pochwy) wymaga czasu.

Zachęcam wtedy do zapisania się na 40-60minutową wizytę, zamiast standardowych 20 minut. Mamy wtedy czas na oswojenie się z gabinetem, ze mną, z perspektywą badania. Robimy ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe przed badaniem. Czasami nie udaje się za pierwszym razem zbadać pacjentki.

Uważam, ze takie zmuszanie kobiety za wszelką cenę nie zawsze ma uzasadnienie, a może przynieść wiele szkody. Ale zwykle przy drugim spotkaniu pacjentki czują się na tyle komfortowo i nabierają zaufania, że udaje się założyć wziernik, a nawet pobrać cytologię.  

Zawsze warto jest mieć przygotowaną odpowiedź na następujące pytania:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki, czy miesiączki są regularne, co ile dni występują, ile dni trwają czy są obfite. Ilość ciąż- dotyczy to zarówno ciąż, które zakończyły się porodami, ale także poronienia naturalne czy sztuczne.

Szanuję odmowę pacjentki w udzielaniu niektórych danych, np. na temat poronienia. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach jest to ważna informacja jak przebiegało poronienie – np. wtedy, gdy pacjentka stara się o ciążę i istnieje podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.

Warto powiedzieć lekarzowi o tych intymnych i trudnych szczegółach, wszystko pozostaje w moim gabinecie, a jest istotną wskazówką diagnostyczną. Poza ciążami zawsze pytam o porody, choroby przewlekłe, operacje, przyjmowane leki, uczulenia na leki (warto sobie przygotować na karteczce).

Jeśli pacjentka myśli o włączeniu antykoncepcji hormonalnej, dopytuję jeszcze o palenie papierosów, nowotwory w rodzinie i u pacjentki, choroby wątroby, chorobę zatorowo-zakrzepową (również w rodzinie) oraz o występowanie migreny z aurą.  

Badanie ginekologiczne

W lepiej wyposażonych gabinetach Panie mają do dyspozycji łazienkę, w której mogą przebrać się w spódniczkę jednorazową i nakładki na stopy (można pozostać w butach i skarpetkach niektórym może wydać się to zabawne, ale pacjentki często o to pytają). Drogie Panie – to Wy macie czuć się komfortowo, na tyle na ile ta wizyta może być komfortowa.  

Badanie ginekologiczne zaczynam od założenia wziernika. Używam najmniejszych wzierników i tylko w wyjątkowych przypadkach zakładam większe.

Jeśli nie pobieram cytologii, wziernik zawsze smaruję żelem do badania USG, dzięki czemu założenie go nie jest takie bolesne. Badanie z wziernikiem jest najmniej przyjemną częścią wizyty.

Potem sprawdzam macicę, wprowadzając jeden lub dwa palce do pochwy i uciskając podbrzusze. Zwykle ta część jest już lepiej przyjmowana przez pacjentki.

Szanowne Panie, zgłaszajcie się na cytologię, USG narządu rodnego i USG piersi tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego!!! W pierwszej fazie cyklu lepiej widać wszelkie zmiany endometrium w badaniu USG narządu rodnego i choroby piersi.

Róbcie te badania raz na rok. To taki nieduży wysiłek, a może uratować życie. Mówię to z wielkim przekonaniem.

Dlatego, że większość nowotworów narządu rodnego daje się całkowicie wyleczyć we wczesnej fazie, a metody badań przesiewowych są niezwykle skuteczne!!!!

Zwykle pacjentki przygotowują się na wizytę – myją, pryskają perfumami, depilują. Czasem jednak, zwłaszcza w trakcie konsultacji w ramach izby przyjęć- czyli ostrych interwencji, w nagłych niespodziewanych przypadkach pacjentki przyjeżdżają, jak to określają, „nieprzygotowane”. Czują się tym bardzo skrępowane i od wejścia przepraszają. Niepotrzebnie.

Włosy w miejscach intymnych są sprawą naturalną, a ich obecność lub brak jest tylko kwestią preferencji kobiety. Warto przed planowymi zabiegami czy nawet wizytą nieco je skrócić, jeśli są długie, z prostej przyczyny – nie zahaczają się i dzięki temu nie ciągnie się za nie, co jest bolesne. Ale ich obecność lub brak absolutnie mnie nie razi.

Drugim aspektem są krwawienia. Pacjentki bardzo się tym przejmują w trakcie badania. Szanowne Panie, przychodzicie z problemem np. przedłużającego się krwawienia z dróg rodnych i trzeba to krwawienie przerwać. Nie da się odczekać do czasu kiedy przestaniecie krwawić, bo wtedy wizyta nie będzie miała sensu. Nie ma więc powodu, żeby się krępować.

You might be interested:  Domowe sposoby na zapalenie zatok i problemy z zatokami

Ginekolog w trakcie swojej pracy uczestniczy w porodach, zabiegach i operacjach. Krew, płyn owodniowy czy ropa nie są mu obce, czy rażące. Pacjentki często tuż przed wejściem do gabinetu zmieniają podpaski. A ja potrzebuję zobaczyć tę podpaskę, żeby stwierdzić czy krwawienie jest faktycznie obfite czy nie, ponieważ podczas badania nie zawsze jest to oczywiste.

Podobnie zapach intymny – oczywiście zachęcam do utrzymywania higieny i mycia się, ale jeśli obecny jest niepokojący zapach, to jest to ważna informacja dla mnie z jakim rodzajem infekcji mam do czynienia. Czasem po zapachu można wysunąć podejrzenie nowotworu.

Nie zachęcam Pań do irygacji (płukania pochwy) przed wizytą (w ogóle odradzam ten pomysł), dlatego, że wydzielina jest również ważnym źródłem informacji.

Badanie piersi i dołów pachowych

Zawsze domagajcie się ich badania. Ja badając uczę pacjentki jak mają same badać biust. Wiem, że zapomina się o tym, ale wystarczy mieć nawyk masowania piersi podczas namydlania pod prysznicem. Nie da się wtedy pominąć nowych, niepokojących zmian. 

Na koniec wizyty zawsze jest czas na pytania, jeśli ich nie ma, podsumowuję jeszcze raz wszystkie zalecenia, spisuję je na karteczce, jeśli widzę, ze pacjentka czuje się zagubiona, proszę żeby jeszcze raz ze mną powtórzyła wszystko. Rysuję rysunki, pokazuję.

Uważam, że zrozumienie wszystkich informacji na wizycie oszczędza potem wszystkim pracy i nieszczęść.

Ma to znaczenie zwłaszcza u ciężarnych, które dobrze doinformowane nie jeżdżą po szpitalach bez potrzeby, ale wiedzą które objawy są niepokojące i z którymi zgłosić się pilnie na Izbę Przyjęć.

Chciałabym poruszyć jeszcze jeden ważny aspekt wizyty ginekologicznej. To również czas na wyjaśnianie wątpliwości natury seksualnej!!! Zdarza się, że z pacjentka leżąca na fotelu ginekologicznym dostaje lusterko do ręki i razem oglądamy jej okolice intymne. Wyjaśniam pacjentce jakie elementy anatomiczne ogląda, które czemu służą.

Nie jest zbyt powszechnym, by kobieta oglądała się „tam na dole”. A szkoda, bo to źródło cennych informacji o rozkoszy, o zdrowiu, o płodności. Zdarza się, że uczymy się z pacjentką znajdować szyjkę macicy – celem samobadania.

Panie, które stawiają na naturalne metody planowania rodziny muszą wiedzieć jak oceniać śluz, czy ujście zewnętrzne szyjki macicy.

Zachęcam więc również do eksplorowania intymnych sfer naszej kobiecości, do samobadania i poznawania się. A my ginekolodzy, służymy w tym pomocą.  

lek. med. Maja Świetlicka

Pierwsza wizyta u ginekologa – wywiad lekarski | Antykoncepcja 21 plus 7

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz musi zebrać od Ciebie informacje dotyczące celu wizyty, cyklu miesiączkowego, pożycia seksualnego, ewentualnych dolegliwości oraz historii chorób (także w rodzinie).

Pytania, które najczęściej padają podczas pierwszego wywiadu, to:

dotyczące samej wizyty

 • Jakie są twoje dane osobowe: imię, nazwisko, wiek?
 • Jaki jest cel Twojej wizyty: czy coś cię martwi? Czy przychodzisz tylko kontrolnie? Czy chcesz rozpocząć życie seksualnie?
 • Czy chcesz zajść w ciążę?
 • Czy niepokoją cię jakieś dolegliwości (jakie)?

dotyczące cyklu miesiączkowego

 • Kiedy nastąpiła pierwsza i ostatnia miesiączka? (pierwszy dzień krwawienia)
 • Czy regularnie miesiączkujesz? (Czy odstępy między kolejnymi krwawieniami są równe?)
 • Od kiedy nie miesiączkujesz? Czy pojawiły się jakieś objawy tzw. wypadowe?
 • Ile dni trwa Twój cykl miesiączkowy? (najlepiej zabrać do lekarza swój kalendarzyk menstruacyjny)
 • Ile dni trwa zazwyczaj krwawienie miesiączkowe?
 • Czy krwawienie jest obfite? (Czy używasz powyżej 6 podpasek dziennie?)
 • Czy zauważyłaś plamienia lub krwawienia międzymięsiączkowe?

dotyczące przyjmowanych leków

 • Jaką antykoncepcję stosowałaś i/lub stosujesz obecnie?
 • Czy przjmujesz na stałe jakieś leki?
 • Czy masz uczulenie na jakieś leki?
 • Czy występują u Ciebie wskazania/ przeciwwskazania do stosowania leków/antykoncepcji?

dotyczące chorób współistniejących

 • Czy chorujesz na jakieś choroby przewlekle?
 • Jakie choroby przechodziłaś? Czy miałaś udar lub zawał?
 • Jakie choroby występują w Twojej najbliższej rodzinie (np. nowotwory, choroby przewlekłe)?

dotyczące współżycia

 • Czy współżyjesz? Od kiedy? Czy masz stałego partnera? Jak się zabezpieczałaś?
 • Czy w czasie współżycia masz jakieś problemy, coś jest nie tak?
 • Czy chcesz wybrać jakąś metodę antykoncepcji?

dotyczące ciąży

 • Czy byłaś w ciąży? Czy rodziłaś? Jak rodziłaś?
 • Czy ciąża była powikłana, czy wystąpiły problemy przy porodzie?
 • Czy przeszłaś poronienie? 

dotyczące dotychczas wykonanych badań

 • Jakie to były badania?
 • Jakie są wyniki tych badań?

dotyczące dotychczas wprowadzonego leczenia

 • Jakie to było leczenie – farmakologiczne, operacyjne?
 • Jakie były rezultaty dotychczas stosowanego leczenia?

Naprawdę nie ma się czego obawiać.

Lekarz zadaje tylko takie pytania, które mają na celu sprawdzenie przebiegu Twojego rozwoju, stanu zdrowia oraz Twoich potrzeb. Dzięki temu ginekolog będzie mieć jak najlepsze warunki do prowadzenia Ciebie jako pacjentki.

Warto więc powiedzieć mu o wszystkim.

mgr Ewa Michalska-Kocerba, konsultacja merytoryczna lek. Maciej Chojnacki

Pierwsza wizyta u ginekologa – Kiedy się wybrać? Czego się spodziewać? | Your KAYA

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że ginekolog to lekarz, który specjalizuje się w dbaniu o narząd rodny i to, co dla nas jest abstrakcyjnie niekomfortową sytuacją, dla niego jest codziennością.

Co to dla Ciebie znaczy? Że nie musisz biec do kosmetyczki na depilację bikini, jeśli od miesiąca nie depilowałaś nóg – wcale nie musisz tego teraz robić, a to, jaką bieliznę założysz, nie ma żadnego znaczenia, przy założeniu, że jest czysta 😉 Nie wzywam oczywiście do zapuszczania włosów, chodzi tutaj tylko o to, że możesz być sobą, bo lekarz nie będzie, a przynajmniej NIE POWINIEN(!!!), oceniać Twojego ciała pod tym względem (wyjątek: ocena owłosienia łonowego przy zaburzeniach dojrzewania/ zaburzeniach hormonalnych).

Na pewno masz w głowie wiele pytań.

Zastanawiasz się, czy je zadać, czy nie są głupie albo niemoralne… W gabinecie ginekologicznym nie ma głupich pytań! Tutaj rozmawiamy o antykoncepcji, upławach, seksie, problemach z zajściem w ciążę i o wszystkim związanym z posiadaniem sromu, pochwy czy macicy. Jeśli lekarz sam na koniec wizyty nie zapyta, czy masz jakieś pytania, zadaj je sama. Najlepiej będzie, jak spiszesz je wszystkie na kartce – wtedy o niczym nie zapomnisz.

Do kogo pójść? Ginekolodzy jak to ludzie – bywają różni. Najlepiej szczerze porozmawiać z bliskimi nam kobietami i zrobić „casting”. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, wybierz kobietę – zawsze swobodniej rozmawiać z kimś, kto też kiedyś był w podobnej sytuacji. Ale pamiętaj, że nie ma zasady i mężczyźni też są kompetentni i profesjonalni. Wybierasz Ty 🙂

No dobrze, pytania spisane, ginekolog wybrany, ale właściwie co będzie się działo w tym gabinecie? Początkowo rozmowa.

Zbieramy wywiad, dlaczego zjawiłaś się w gabinecie: coś się dzieje czy to tylko wizyta kontrolna? Czy chorujesz jeszcze na coś, bierzesz jakieś leki na stałe? Czy miałaś jakieś operacje? Czy w Twojej rodzinie były choroby nowotworowe? Padnie też pewnie pytanie o samobadanie piersi.

No i najważniejsze z nich, które za każdym razem nas zaskakuje (tutaj fanfary): data pierwszego dnia ostatniej miesiączki? Ta informacja jest dla nas niezbędna, bo musimy wiedzieć w jakiej fazie cyklu jesteś i czego możemy spodziewać się w badaniach.

Jeśli chodzi o informacje odnośnie miesiączki ważne jest także, czy są regularne („regularność” to do 2-3 dni wahania), ich obfitość i ewentualne krwawienia międzymiesiączkowe. Wiem, że wszystko to brzmi jak szkolne odpytywanie, ale uwierzcie mi, że wywiad jest równie ważny jak samo badanie.

Porozmawialiśmy i co dalej? Zaczynamy od badania ginekologicznego na ukochanym przez wszystkich fotelu. W większości gabinetów masz możliwość wcześniejszego skorzystania z toalety, założenia spódniczki czy ciapków.

Tiulowa różowa spódniczka sprawi, że poczujesz się po prostu mniej skrępowana. Wchodząc na fotel usiądź na nim spokojnie i oprzyj się. Dopiero teraz załóż nogi na podpórki i zsuń pupę maksymalnie do dołu.

Dokładnie tak, żebyś miała wrażenie, że zaraz się zsuniesz – wtedy badanie będzie mniej nieprzyjemne, a na pewno nie spadniesz.

Umówmy się, wziernik ginekologiczny nie jest najlepszym, co mogło Cię spotkać, ale jak tylko postarasz się być maksymalnie rozluźniona wszystko przebiegnie płynniej. Jeśli chodzi o cytologię, to nawet jej nie poczujesz – gumową szczoteczką pobierany jest wymaz z kanału szyjki.

Wymaz z pochwy – tym bardziej, to tylko pałeczka kosmetyczna z dłuższym patyczkiem 🙂 Jeśli chodzi o badanie osób, które nie współżyły, oglądamy zewnętrzne narządy płciowe, oceniamy skórę, węzły chłonne, błonę dziewiczą, a także palpacyjnie badamy brzuch.

W wyjątkowych sytuacjach, tylko, kiedy zajdzie taka konieczność, używamy ekstremalnie małego wziernika, który nie uszkadza błony. Możliwe jest badanie per rectum, które pomaga nam w ocenie narządu rodnego przez ściany odbytnicy.

Przeszłyśmy przez badanie ginekologiczne, teraz czas na USG transwaginalne. Nasza wizyta idzie już jak z górki! Lekarz ocenia nie tylko naszą macicę i jajniki, ale także całą miednicę mniejszą – obecność innych zmian strukturalnych czy płynu w jamie brzusznej.

I tutaj istotna jest faza naszego cyklu (pytanie o ostatnią miesiączkę). W zależności od dnia cyklu inaczej wygląda nasze endometrium (błona śluzowa macicy), jajniki i pęcherzyki znajdujące się w nich.

Czasami wynikiem naszego USG może być powtórne badanie po miesiączce, gdy nasze endometrium będzie super cienkie, a pęcherzyki będą miały inną morfologię.

Istnieje także wersja badania transrektalnego: pozycja pacjentki jest trochę inna (na boku, tyłem do lekarza), a sonda wprowadzana przez odbyt. I tutaj kończą się różnice, bo lekarz dokładnie tak samo ocenia całą naszą miednicę mniejszą.

Czy na każdej wizycie konieczne jest badanie piersi? Na pierwszej na pewno tak. Lekarz pokaże Ci technikę i zaleci badanie, które w idealnym będziesz wykonywać co miesiąc.

Z doświadczenia wiem, że różnie z tym bywa, ale musisz pamiętać o jednym – badamy zawsze w tej samej fazie cyklu, bo Twoja miesiączka ma też wpływ na Twoje piersi.

Jeśli masz obciążony wywiad rodzinny – Twoja mama, babcia lub ciocia chorowały na raka piersi, dobrze jest wykonać USG, ale to najczęściej wiąże się z wizytą u ultrasonografisty, który się tym zajmuje.

You might be interested:  Aparat podniebienny – rodzaje, wskazania, efekty, cena

Wracamy do łazienki, żeby w końcu się ubrać i siąść znowu na krzesełku, z którego startowałyśmy.

Uff… No dobrze, ale kiedy następna wizyta? Co roku! Wiem, że ciężko jest z regularnością, ale najlepiej jest wybrać sobie jeden miesiąc, kiedy wiesz, że musisz odwiedzić ginekologa i przebadać się, zrobić cytologię.

Oczywiście przy stosowaniu antykoncepcji lub konkretnych chorobach wizyty odbywają się częściej, ale przy założeniu, że nic Ci nie dolega, wizyta raz do roku powinna być normalnością 🙂

Na koniec wspomnę krótko o kilku praktycznych sprawach:

1. Kiedy właściwie wybrać się na taką wizytę?

 • – Gdy planujesz rozpocząć współżycie lub po prostu masz kilka pytań dotyczących zdrowia intymnego.
 • – Kiedy występują niepokojące objawy z narządu rodnego (krwawienia, ból brzucha, upławy, zaburzenia hormonalne).
 • – A już na pewno po tym, jak rozpoczęłaś współżycie – czas na cytologię!
 • 2. Zadbaj o higienę – nie rozwijam tego tematu, bo jestem pewna, że jesteśmy czystą i pachnącą grupą 🙂

3. Przy zbieraniu wywiadu zaznacz, czy współżyjesz – badanie ginekologiczne ma wtedy odmienny charakter.

4. Na każdą wizytę u ginekologa najlepiej wybrać się zaraz po miesiączce – pobieramy wtedy cytologię i mamy najlepsze możliwości wizualizacyjne narządu rodnego w USG. Jeśli nie uda Ci się wygospodarować wtedy czasu, nie martw się, możesz pójść w dowolnej fazie cyklu, po prostu ten moment jest najlepszy 🙂

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam pierwszą wizytę u ginekologa i że chociaż kilku z Was mój poradnik pomoże w tej trudnej przygodzie 🙂

O autorce: Karolina pracuje w klinice zajmującej się onkologią ginekologiczną oraz dyżuruje na sali porodowej, a dodatkowo działa aktywnie w Klubie Młodych Ginekologów Onkologów. W swoim doktoracie prowadzi badania nad przerzutowaniem w raku endometrium.

Wybrała ginekologię z myślą o tym, żeby zadbać o kobiety, które przecież często o sobie myślą na samym końcu. Pracuje 11 miesięcy w roku, żeby na miesiąc móc wyrwać się w podróż do dżungli. Na naszym blogu rozwiewa wątpliwości w kwestiach zdrowia intymnego.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Profilaktyka zdrowotna jest wykonywana, aby zapobiegać chorobom i problemom zdrowotnym oraz, by utrwalać wzorce zdrowego stylu życia. Dlatego każdy człowiek powinien zgłaszać się na badania profilaktyczne dostosowane do swojego wieku. Jednym z badań profilaktycznych dla kobiet jest wizyta u ginekologa. Lekarz ginekolog zbiera wywiad i wykonuje badanie ginekologiczne, pobierana jest cytologia. Wizyta profilaktyczna może być uzupełniona o dopochwowe badanie USG. Lekarz może również zalecić profilaktyczne badanie mammograficzne lub USG piersi – zależy to od wieku pacjentki i wykonanych wcześniej badań. Każda nowoczesna kobieta dbająca o swoje zdrowie powinna zgłaszać się na profilaktyczną wizytę ginekologiczną raz w roku. Kiedy zatem powinna się odbyć taka wizyta pierwszy raz w życiu? Kiedy należy się pierwszy raz zwrócić do lekarza ginekologa – dopiero jako młoda kobieta czy jeszcze jako nastolatka?

Kiedy kobieta powinna po raz pierwszy zgłosić się do ginekologa?

W literaturze nie podaje się jednego konkretnego wieku, w którym dziewczyna (kobieta) powinna pierwszy raz zgłosić się do ginekologa.

Wielu specjalistów uważa, że jeśli dziewczynka rozwija się w prawidłowy sposób, to pierwsza wizyta powinna odbyć się dopiero gdy zacznie miesiączkować, ale przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Dlatego też bardzo wiele dziewcząt umawia się na pierwszą wizytę w wieku 16 – 17lat.

Jeżeli jednak nastolatka planuje rozpocząć współżycie, powinna wcześniej pomyśleć o wizycie profilaktycznej. Wizyta ginekologiczna może być konieczna w każdym wieku, gdy występują niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego, na przykład ból lub pieczenie, upławy, plamienia, nieregularne lub nietypowe krwawienia miesiączkowe.

W zależności od wieku, a szczególnie u dziewcząt przed 16 rokiem życia, wizyta odbywa się u ginekologa dziecięcego. Wielu lekarzy ginekologów jest jednak również przygotowanych do przyjmowania niepełnoletnich pacjentek, szczególnie od 16 roku życia.

Czym zajmuje się ginekolog dziecięcy?

Ginekolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się chorobami układu rozrodczego i zaburzeniami hormonalnymi związanymi z układem rozrodczym u dziewczynek i młodych kobiet do 18 roku życia.

Dlatego do ginekologa dziecięcego należy udać się, gdy:

 • u niemowlęcia stwierdzono wady rozwojowe narządów płciowych
 • u małej dziewczynki, przedwcześnie pojawiają się objawy dojrzewania płciowego – na przykład powiększenie sutków piersi
 • dziewczynka w wieku 13-14 lat nie zaczęła dojrzewać płciowo
 • wystąpiły objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju układu rozrodczego, zaburzenia miesiączkowania, które wcześniej było regularne lub brak miesiączki po 16 roku życia
 • pojawiły się dolegliwości bólowe w podbrzuszu lub dotyczące zewnętrznych narządów płciowych, widoczne są nieprawidłowe zmiany w tej okolicy lub dotykiem można wyczuć zmiany guzowate
 • istnieje podejrzenie ciąży lub poronienia u bardzo młodej dziewczyny (przed 16 rokiem życia)
 • bardzo młoda dziewczyna planuje rozpoczęcie lub już rozpoczęła współżycie

Na czym polegać będzie pierwsza wizyta u ginekologa?

W trakcie wizyty lekarz najpierw zbiera wywiad lekarski, aby ustalić cel wizyty, objawy i dolegliwości. Na każdej wizycie, także profilaktycznej, lekarz pyta o termin pierwszej miesiączki, długość miesiączek oraz regularność cyklu. Dlatego warto notować takie informacje w kalendarzyku.

Jeżeli jednak nie robimy tego, trzeba przypomnieć sobie daty ostatnich miesiączek przed wizytą. Lekarz będzie również pytał, czy pacjentka jest dziewicą, czy może już współżyje płciowo, bo od tego zależy sposób badania ginekologicznego. Warto powiedzieć na początku wizyty, że jest to pierwsza wizyta u ginekologa.

Lekarz będzie wtedy dodatkowo tłumaczył, na czym polegają kolejne etapy badania. Podstawowym elementem wizyty jest badanie ginekologiczne. Różni się ono w zależności od tego, czy dziewczyna (kobieta) rozpoczęła współżycie czy też jest jeszcze dziewicą. Jeżeli dziewczyna jest dziewicą, wówczas przeprowadzane jest badanie przezodbytnicze.

Nie stosuje się wtedy również wziernika dopochwowego. Niekiedy wykonywane jest tylko badanie USG, które może być wykonane głowicą rektalną (przez odbyt) lub głowicą przezbrzuszną. U dziewcząt aktywnych seksualnie ocena wykonywana jest z użyciem wziernika dopochwowego, a następnie badanie odbywa się przez pochwę.

W trakcie badania powinna być również pobrana cytologia. Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien zbadać piersi nastolatki. Osoba niepełnoletnia musi przychodzić do lekarza z opiekunem prawnym, na przykład z mamą. Nie może samodzielnie podpisać zgody na leczenie.

Gdy nastolatka ukończyła 16 lat ma jednak prawo zdecydować, że chce obecności rodzica w trakcie badania. W tym wieku wymagana jest zgoda na leczenie zarówno dziecka, jak i opiekuna prawnego. Lekarz ginekolog zapyta o decyzję w trakcie wywiadu.

Warto pamiętać, że w trakcie wizyty u ginekologa dziewczyna może zadawać pytania dotyczące rozwoju płciowego, antykoncepcji czy profilaktyki. Można przygotować listę pytań przed wizytą. Jeśli nastolatka jest aktywna seksualnie lub planuje współżyć, wówczas należy porozmawiać o środkach antykoncepcyjnych. Lekarz doradzi rodzaj zabezpieczenia i ewentualnie wypisze receptę.

Jak przygotować nastolatkę do wizyty u ginekologa?

Przygotowanie do pierwszej wizyty ginekologicznej jest bardzo ważne. Pierwsza wizyta będzie wpływała na odczucia i reakcje przez całe dalsze życie pacjentki, dlatego warto zadbać o atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważny jest wybór lekarza.

Powinna to być osoba profesjonalna, kompetentna, ale jednocześnie potrafiąca nawiązać kontakt z młodą osobą. Zawsze można rozważyć wizytę u ginekologa dziecięcego, który ma duże doświadczenie w zajmowaniu się młodymi pacjentami, także nastoletnimi. To dziewczyna powinna zdecydować, czy woli lekarza kobietę czy mężczyznę.

Warto omówić wcześniej w domu wszystkie elementy wizyty, także badanie na fotelu ginekologicznym i ewentualne USG. Pozwoli to zrozumieć cel badania i zmniejszy obawy. W przypadku, gdy dziewczyna ma bardzo duże opory przed badaniem, można rozważyć, by pierwsza wizyty była tylko adaptacyjna i informacyjna.

Odpowiedni ubiór pomoże także w ograniczeniu skrępowania – luźna spódnica ułatwi przyjęcie odpowiedniej pozycji na fotelu ginekologicznym. W wielu gabinetach są obecnie specjalne narzutki dla pacjentek. Każda pacjentka przed wizytą powinna zadbać o higienę – podmyć się wodą z mydłem.

Nie powinno się stosować specjalnych kosmetyków lub dezodorantów. Należy założyć czystą bieliznę. W wielu gabinetach jest specjalny pokój przygotowań, gdzie można podmyć się ponownie, tuż przed samą wizytą.

Jak często należy umawiać się na kolejne wizyty u ginekologa?

Profilaktyczna wizyta ginekologiczna powinna odbywać się raz do roku. Wtedy także powinno być wykonane badanie cytologiczne. Badanie USG piersi i mammografia są zlecane różnie często – zależnie od wieku. Pacjentka, która stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna zgłaszać się na badanie ginekologiczne co pół roku.

Powinna mieć wówczas zmierzone ciśnienie oraz wykonywane odpowiednie badania laboratoryjne. Warto dbać o regularne wizyty profilaktyczne, gdyż pozwoli to wcześniej wykryć ewentualne choroby, a potem skutecznie je leczyć. Przykładem może być rak szyjki macicy. Na wczesnym etapie choroba często nie daje objawów.

Tymczasem rak ten może być całkowicie wyleczony, o ile zostaje zostały wcześnie wykryty.

Jaką profilaktykę można stosować dodatkowo?

W Polsce są obecnie dostępne trzy szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV). Każda ze szczepionek daje ochronę przed inną liczbą rakotwórczych typów wirusa: Cervarix chroni przed 2, Silgard przed 4, a Gardasil 9 przed 9 typami. Wirusy HPV to wirusy przenoszone poprzez kontakty płciowe. Typy genitalne wirusa HPV to najważniejsza przyczyną raka szyjki macicy. Dostępne szczepionki chronią osoby zaszczepione przed zachorowaniem na raka szyjki macicy w 70-90%, a niektóre chronią także przed brodawkami płciowymi przez okres co najmniej 5 lat. Ponieważ szczepionki nie pomagają w leczeniu już nabytych infekcji, ale im zapobiegają, zaleca się wykonanie szczepienia zanim dojdzie do współżycia. Dlatego warto omówić taką możliwość z lekarzem w trakcie pierwszej wizyty profilaktycznej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *