Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

fot. AdobeStock

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

fot. AdobeStock

Plamienie zamiast okresu to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, które może pojawić się w różnych momentach cyklu. Budzi niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznacza coś groźnego. Czasem może towarzyszyć rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej, ale może też sygnalizować problemy hormonalne. Jak rozpoznać co oznaczają poszczególne kolory i konsystencje plamień?

Spis treści:

Plamienie zamiast okresu – charakterystyka

Zamiast okresu – różowe lub brązowe plamienie? Jest to wydzielina zabarwiona krwią lub plamkami krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Najczęściej zabarwienie ma właśnie kolor jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje takie plamienie:

 • może pojawiać się regularnie lub nie;
 • trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka);
 • może być zarówno lekkie, jak i obfite;
 • mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także gorączka.

Brązowe plamienie zamiast okresu – najczęstsze przyczyny

Pojawiło się plamienie zamiast okresu? Jego najczęstszymi przyczynami mogą być:

Plamienie zamiast okresu – ciąża

Zdaniem ginekologów, to właśnie ciąża jest najczęstszą przyczyną plamienia, które występuje zamiast miesiączki. Bardzo skąpy okres może oznaczać tzw. plamienie implantacyjne – jeden z pierwszych objawów ciąży.

 Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu? Gdy dochodzi do zapłodnienia, zarodek zagnieżdżając się w macicy, może uszkodzić naczynia krwionośne, które zabarwiają śluz na krwisto-brązowy kolor.

Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi.

Śluz plamienia implantacyjnego występuje u blisko 30 procent ciężarnych kobiet i może być:

 • jasnoróżowy,
 • brązowawy,
 • brunatny (jego kolor zależy od poziomu progesteronu i estrogenów),
 • może towarzyszyć mu ból w podbrzuszu,
 • może trwać kilka dni, zaledwie kilka godzin lub pojawiać się w pierwszych 3 miesiącach ciąży.

Jego przyczyną może być również niewystarczające stężenie hormonów podtrzymujących rozwój embrionu. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który wdroży terapię zwiększającą ilość progesteronu.

Plamienie zamiast okresu – tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może spowodować plamienie, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach przyjmowania tabletek. To dlatego, że hormony znajdujące się w tabletkach antykoncepcyjnych hamują fazę wzrostową endometrium, co sprawia, że krwawienie menstruacyjne się zmniejsza.

Po pół roku powinno ustać, kiedy cykl miesiączkowy się unormuje. Lekkie plamienie może zdarzyć się również, gdy kobieta zapomni przyjąć tabletki w określonym dniu czy kilka dni z rzędu. Dochodzi wtedy do nagłego spadku poziomu hormonów i występuje plamienie spowodowane ich odstawieniem.

Dolegliwość może wynikać również ze stosowania wkładki domacicznej, ale jeżeli trwa ponad trzy miesiące, niewykluczone, że trzeba będzie zmienić metodę antykoncepcji.

Brązowe plamienie przed lub po okresie – zaburzenia hormonalne

Plamienie może być także objawem niskiego poziomu progesteronu. Świadczy to o niewydolności ciałka żółtego, produkującego ten hormon.

W takim wypadku powinnaś zgłosić się do ginekologa – prawdopodobnie będziesz potrzebowała terapii, która wspomoże produkcję progesteronu i podniesie jego poziom.

Jeżeli pojawia się po miesiączce – może świadczyć o zbyt niskim poziomie estradiolu (spowodowanym wolniejszym jajeczkowaniem). To również sytuacja, w której należy wybrać się do lekarza i leczyć jego niedobór.

Plamienie zamiast miesiączki – leczenie

W większości przypadków sporadyczne plamienia związane są z fizjologią i nie są powodem do niepokoju. Jednak nie powinny być bagatelizowane. Gdy występują regularnie, przez kilka miesięcy wymagają przeprowadzenia badań. Lekceważenie problemu może doprowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę, a także pogorszyć stan zdrowia.

Potrzebne będą:

 • badanie USG jamy brzusznej,
 • badania diagnostyczne, m.in. morfologia krwi, sprawdzenie poziomu hormonów.

Plamienie spowodowane niedoborem progesteronu leczy się farmakologicznie – preparatami zawierającymi progestageny, a czas ich przyjmowania uzależniony jest od konkretnego przypadku.

Zmiany chorobowe macicy np. mięśniak, polip wymagają ich usunięcia. Muszą być one jednak odpowiedniej wielkości, gdyż zbyt małe zmiany wymagają jedynie obserwacji. Jeżeli brązowe plamienie jest oznaką nowotworu, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia, w tym nawet chemioterapii. Jeżeli rak zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, może być w pełni wyleczalny.

Regularna kontrola ginekologiczna oraz badania cytologiczne pozwalają w porę wykryć stany zapalne oraz dolegliwości związane z drogami rodnymi.

Plamienie zwiastujące poronienie

Jeżeli dochodzi do plamienia w późniejszym okresie ciąży, powinno ono budzić niepokój. Zwłaszcza mocne krwawienie ciemną lub jasną krwią, przy jednoczesnym bólu brzucha lub krzyża – wymagają one natychmiastowej reakcji.

W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne są:

 • poronienie,
 • ciąża pozamaciczna (ektopowa),
 • ciąża zaśniadowa,
 • łożysko przodujące,
 • przedwczesne odklejenie łożyska,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
 • pęknięcie macicy,
 • przedwczesne skurcze i przedwczesny poród,
 • odejście czopa śluzowego (może nastąpić kilka dni przed porodem).

Plamienie w środku cyklu

Brązowe plamienie często może wynikać z obniżenia stężenia estrogenów w czasie owulacji, która ma miejsce ok. 14. dnia cyklu. Najczęściej takie plamienie jest niegroźne i nazywa się je okołoowulacyjnym. Trwa ono maksymalnie cztery dni i ustaje, gdy wzrośnie poziom progesteronu.

Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego

Zdarza się jednak, że plamienia występują w takim momencie cyklu, którego nie da się powiązać z owulacją. Jeżeli towarzyszą mu bóle brzucha i gorączka należy jak najprędzej umówić wizytę u lekarza, ponieważ może to świadczyć o:

Plamienie po seksie

Ściany pochwy są delikatne i łatwo je uszkodzić np. podczas gwałtownych ruchów czy na skutek suchości pochwy. Może dojść do zadrapania lub jej otarcia. Dlatego warto następnym razem temu zapobiec i użyć lubrykantu.

Inne krwawienia, które występują po stosunku, powinny być zgłoszone i skonsultowane z lekarzem, ponieważ często są objawem:

 • infekcji dróg rodnych,
 • choroby wenerycznej (np. chlamydiozy),
 • nadżerki,
 • polipów szyjki macicy,
 • nowotworu.

Krwawienie po ciąży i porodzie

W czasie połogu, trwającego do 6 tygodni, możesz mieć:

 • plamienie (brązowo-brunatne ślady),
 • krwawienie (mocniejsze, bardziej przypominające krew miesiączkową).

To naturalne zjawisko pokazujące, że organizm się regeneruje. Polega na oczyszczaniu i obkurczaniu macicy, któremu towarzyszy proces wydalania resztek pociążowych: śluzu, krwi, resztek błon płodowych i nie musi to budzić twojego niepokoju.

Udaj się do lekarza, jeżeli po 6 tygodniach połogu nadal krwawisz lub krwawienie ustało i nagle powróciło, krwotok przez długi czas jest bardzo obfity i czujesz przez niego osłabienie organizmu, krwotok i odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach i krwistoczerwony kolor, krwawieniu towarzyszy gorączka, ból w okolicach macicy.

Brązowe plamienie na skutek menopauzy

Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, wahania hormonalne również mogą powodować plamienia. Wiąże się to ze znacznym spadkiem poziomu progesteronu we krwi.

Organizm przystosowuje się do nowego porządku i nie jest to powód do obaw. Zgłoś się do lekarza, jeżeli plamienia trwają dłużej niż rok od zaprzestania miesiączkowania, ponieważ mogą być one objawami:

 • polipów szyjki macicy,
 • endometriozy,
 • mięśniaków macicy,
 • nowotworu trzonu macicy.

Plamienie z powodu niedożywienia

Nagłe odchudzanie się lub anoreksja, mogą również objawiać się zatrzymaniem menstruacji lub zastąpieniem jej plamieniami. Podobne skutki może mieć długotrwały, nadmierny wysiłek fizyczny, np. spowodowany treningami sportowymi. To duże obciążenia dla organizmu, które może zaburzyć gospodarkę hormonalną i wywołać problemy z okresem.

Zobacz też:

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny?

Plamienia w ciąży: czy są groźne? Jakie dolegliwości wywołują plamienia w ciąży?

Plamienia – czy są groźne i jakie są ich przyczyny? Autor: Getty images Czy plamienia w ciąży są groźne?

Plamienia w ciąży, jedno ze zmartwień przyszłych mam, mogą mieć niejedną przyczynę. Poniżej przedstawiamy listę tych dolegliwości , które najczęściej powodują plamienia w ciąży.

Plamienia w ciąży zdarzają się u niejednej kobiety.

Są mniejsze niż krwawienia w ciąży i zwykle nie są powodem do niepokoju: jeśli są skąpe i nie towarzyszy im ból, zazwyczaj nie oznaczają nic groźnego.

Niekiedy jednak ich przyczyny bywają groźniejsze, dlatego zawsze ich wystąpienie należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę. Poniżej przedstawiamy więc najczęstsze przyczyny plamienia w ciąży.

Spis treści

 1. Niegroźne plamienia w ciąży
 2. Plamienia w ciąży, które mogą zagrażać dziecku

Niegroźne plamienia w ciąży

U przyszłych mam pojawiają się często białe upławy. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla mamy i dziecka, jeśli tylko są mlecznobiałe. Wręcz przeciwnie – ich występowanie chroni rozwijający się płód przed bakteriami i drobnoustrojami. Białe upławy w ciąży powinny być rzadkie i bezwonne.

Inaczej jest z brązowymi upławami: jeśli ich barwa z białej zamienia się w brązowawą i zielonkawą, ma brzydki zapach – może to wskazywać na infekcje intymne, m. in. grzybicę. Infekcje zazwyczaj nie zagrażają ciąży, a ich leczenie trwa około dwóch tygodni.

You might be interested:  Ból w klatce piersiowej przy wdechu – jakie są przyczyny?

Na samym początku ciąży może wystąpić krwawienie implantacyjne. Występuje jednak ono wtedy, kiedy przyszła mama nie wie jeszcze, że nią zostanie – towarzyszy ono bowiem zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, gdy podrażnia on ściankę naczynia krwionośnego.

Ten rodzaj plamienia w ciąży występuje w czasie, gdy powinna wystąpić miesiączka, jednak jest znacznie mniej obfity – to bardzo skąpe krwawienie – i trwa znacznie krócej – od kilku godzin do trzech dni. Warto dodać, że krawienie implantacyjne pojawia się tylko u 1/4 przyszłych mam.

Plamienia w ciąży spowodowane polipem lub nadżerką przyszła mama może obserwować zazwyczaj po badaniu ginekologicznym czy stosunku – zazwyczaj jest skąpe i bezbolesne i występuje w drugim trymestrze ciąży.

Najczęściej nie jest groźne, postępowanie w przypadku wystąpienia polipów zależy od ginekologa: niektórzy z nich je usuwają, inni zalecają obserwację, odpoczynek i przepisują odpowiednie antybiotyki.

Przyczyną plamienia w ciąży mogą też być niewielkie krwiaki. Po większym wysiłku, ciepłej kąpieli łożysko może się nieznacznie odkleić od ścianki macicy na skutek skurczu i spowodować otwarcie naczynka, co z kolei kończy się krwawieniem.

Takie krwiaki, przy stosowaniu się do zaleceń lekarza, przede wszystkim odpoczynku i leżeniu – zazwyczaj same się wchłaniają, naczynia zamykają, a łożysko przykleja do ścianki. Jak wszystkie przyczyny plamienia w ciąży, tak i ta jest powodem, by udać się do ginekologa.

 • Czytaj również: Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, bóle brzucha, brak ruchów, odejście wód
 • Powikłania ciąży: jakie choroby wpływają na przebieg ciąży i powodują powikłania ciąży
 • SEKS W CIĄŻY: kiedy może być zakazany?

Plamienia w ciąży, które mogą zagrażać dziecku

Plamienia w ciąży mogą również wystąpić na skutek ciąży pozamacicznej. Jej szybkie zdiagnozowanie nie jest łatwe, ponieważ początkowo kobieta może nie odczuwać żadnych dolegliwości i wybrać się do lekarza dopiero, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości.

Głównym objawem ciąży pozamacicznej są właśnie plamienia lub krwawienie o brunatnej barwie. Kobieta w ciąży pozamacicznej odczuwa również bóle podbrzusza, najczęściej umiejscowione po jednej ze stron brzucha. Pojawia się również guz przydatków, jednak jego obecność może zdiagnozować jedynie lekarz.

Gdy dojdzie do krwawienia wewnętrznego, ciężarnej dolegają bóle barków, ma ona szybkie tętno i niskie ciśnienie krwi – w takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do szpitala, a każdy najmniejszy objaw konsultować z lekarzem. Ciąża pozamaciczna występuje tylko u 1 procenta kobiet.

Do aż 3/4 wszystkich poronień dochodzi do 12. tygodnia ciąży. Pozostałe występują na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Pierwsze z nich nazywa się poronieniami wczesnymi, drugie – poronieniami późnymi. Poronienie objawia się skurczami, odejściem wód płodowych i krwawieniem – krew ma brunatną barwę – i towarzyszy jej spinający ból w dole brzucha.

Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym, który odpowiada za podtrzymanie ciąży. Pod koniec ciąży jego poziom w organizmie jest dwukrotnie większy niż na jej początku, spada dopiero przed samym porodem, co stanowi sygnał do rozpoczęcia akcji porodowej.

Niedobór progesteronu objawia się plamieniami w ciąży, krwawieniem i może skutkować poronieniem. Aby uzupełnić niedobór hormonu w organizmie ciężarnej, lekarze przepisują tabletki hormonalne.

 • Nieprawidłowości związane z łożyskiem

Przyczyną plamienia w ciąży są także nieprawidłowości związane z łożyskiem. Należy do nich przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy – wszystko zależy od tego, jak bardzo łożysko przylega do ścianki.

Jeśli odklejenie jest niewielkie, w zatamowaniu krwawienia może pomóc leżenie i odpoczynek, przy większym odklejeniu wskazany jest pobyt w szpitalu, a przy całkowitym – jak najszybsze zakończenie ciąży.

Przy okazji tej dolegliwości zazwyczaj pojawiają się plamienia w ciąży, krwawienie, choć niestety w niektórych przypadkach, co jest znacznie groźniejsze, dochodzi wyłącznie do krwawienia wewnętrznego

Kolejną przyczyną plamienia w ciąży, związaną z łożyskiem, jest łożysko przodujące. We właściwie przebiegającej ciąży łożysko jest przyklejone do ścianki macicy, z łożyskiem przodującym mamy natomiast do czynienia, gdy znajduje się ono przy wewnętrznym ujściu szyjki macicy.

Pojawiające się krwawienie nie jest obfite i występuje w ostatnich tygodniach ciąży – po 30. W przypadku wystąpienia łożyska przodującego zaleca się leczenie w szpitalu.

Plamienie z pochwy. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie czyli krwiste lub brązowawe plamki na bieliźnie pojawiające się poza miesiączką często budzą niepokój. Plamienia jednak nie zawsze muszą oznaczać coś groźnego. Są takie, które wynikają z naszej fizjologii. Warto jednak wiedzieć, kiedy o plamieniach trzeba powiedzieć ginekologowi. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie to niewielka ilość zabarwionej krwią wydzieliny z pochwy. Może mieć kolor jasnoczerwony lub ciemny wręcz brązowy, o rdzawym odcieniu.

Czasem pojawia się w środku cyklu, czasem poprzedza okres, czasem pod koniec miesiączki, przedłużając jej trwanie. Zawsze warto zgłosić plamienie ginekologowi, który najlepiej rozwieje wszelkie wątpliwości i lęki.

A w przypadku zaburzeń rozpocznie leczenie.

Plamienie w środku cyklu

Jeśli występuje często w okresie kiedy ma nastąpić owulacja – najprawdopodobniej jest prawidłowe. U pewnej grupy kobiet występuje tzw. plamienie okołoowulacyjne spowodowane nagłym zmniejszeniem stężenia estrogenów podczas jajeczkowania. Plamienie zazwyczaj jest skąpe, ale może trwać nawet do czterech dni. Ustaje z chwilą zwiększenia stężenia progesteronu.

Plamienia między miesiączkami, których nie da się powiązać z owulacją zawsze trzeba zgłosić lekarzowi. Jeżeli obok plamień występują obfite, bolesne miesiączki może to wskazywać na mięśniaki macicy. Gdy poza plamieniami pojawiają się: gorączka i nagłe skurczowe bóle brzucha – istnieje podejrzenie zapalenia przydatków.

Plamienia międzymiesiączkowe mogą także wskazywać na zakażenia dróg rodnych, istnienie nadżerki oraz rozwijający się proces nowotworowy.

Plamienie po stosunku

Krwawienie towarzyszące pierwszemu stosunkowi w życiu jest naturalne i prawidłowe. Wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Drobne krwawienia mogą się zdarzyć także kobietom prowadzącym już regularne życie seksualne. Ścianki pochwy są bardzo delikatne i łatwo o otarcia lub zadrapania.

Drobne krwawienie po stosunku może wynikać ze zbyt słabego nawilżenia pochwy, co sprzyja zranieniom. Zastosowanie preparatu nawilżającego (lubrykantu) powinno rozwiązać problem.

Krwawienia, które pojawiają się po stosunku często lub zawsze wymagają koniecznie konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem być symptomem infekcji narządów rodnych lub choroby wenerycznej, świadczyć o istnieniu nadżerki, polipów szyjki macicy a nawet nowotworu. Krwawienia po stosunku są też objawem chlamydiozy czyli zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis.

Plamienie podczas stosowania antykoncepcji

Są powszechną dolegliwością podczas pierwszych trzech miesięcy zażywania pigułki hormonalnej. Mogą się pojawić przy każdej zmianie preparatu na inny rodzaj. Jeśli plamienia podczas zażywania pigułki hormonalnej nie trwają dłużej niż 6 miesięcy i nie nasilają się – można to uznać za normalny objaw przyzwyczajania się organizmu do antykoncepcji hormonalnej.

Gdy krwawienia przedłużają się poza ten okres lub stają się coraz bardziej intensywne – trzeba iść do ginekologa i zmienić rodzaj pigułki.

Krwawienie i plamienie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może zdarzyć się także wtedy, gdy zapomnimy zażyć jedną lub więcej pigułek czy wtedy gdy odlepi się plasterek. Jest to tzw.

plamienie z odstawienia wynikające z nagłego zmniejszenia stężenia dostarczanych z zewnątrz hormonów.

Plamienia międzymiesiączkowe mogą się również pojawić podczas pierwszych trzech miesięcy po włożeniu wkładki domacicznej. Są reakcją na obecność ciała obcego w macicy. Jeśli plamienia utrzymują się dłużej niż trzy miesiące lub stają się bardziej obfite, trzeba się skonsultować z ginekologiem. Najprawdopodobniej trzeba będzie zmienić metodę antykoncepcji.

Plamienie w ciąży

Takie przypadki za każdym razem trzeba zgłosić ginekologowi prowadzącemu ciążę.

Przyczyny mogą być banalne: pojawiające się w pierwszych miesiącach skąpe krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki, reakcja organizmu na zachodzące zmiany hormonalne, zmęczenie, krwawienie z zewnętrznej warstwy pęcherza płodowego. Ale bywa, że plamienia sygnalizują niebezpieczeństwo poronienia. Dlatego w ciąży o każdym takim epizodzie trzeba poinformować lekarza.

Plamienie przed miesiączką

Zdarza się czasem, że plamienie poprzedza okres. Pojawiają się plamki, tak jakby miał się zacząć, potem przerwa nawet kilka dni i dopiero wtedy zaczyna się właściwa miesiączka. Nie oznacza to nic strasznego, ale warto zgłosić to ginekologowi.

U kobiet regularnie miesiączkujących takie plamienie może oznaczać tzw. niedomogę lutealną czyli niewydolność ciałka żółtego czego konsekwencją jest niedostateczne wydzielanie progesteronu.

You might be interested:  Rogowacenie ciemne – przyczyny, objawy, leczenie

U kobiet po czterdziestce, wchodzących w okres klimakterium, plamienie przed miesiączką jest jednym z objawów zmniejszenia produkcji progesteronu czyli fizjologicznie zachodzących zmian w ich organizmie. Może się to objawiać także przez plamienie występujące na końcu miesiączki i przedłużające jej trwanie.

Plamienia po menopauzie

Menopauza to ostatnia prawidłowa miesiączka w życiu kobiety. Ale przez 6 do nawet 12 miesięcy po niej mogą pojawiać się nieregularne plamienia oraz krwawienia i nie ma się co nimi martwić. Natomiast każde plamienie lub krwawienie występujące później niż po roku od ostatniej prawidłowej miesiączki trzeba zgłosić lekarzowi i zbadać jego  przyczyny.

Powodem krwawienia mogą bowiem być mięśniaki macicy, przerost i polipy endometrium, polipy szyjki macicy, zanikowe zmiany endometrium prowadzące do odsłaniania zakończeń naczyń krwionośnych pod błona śluzową, a także nowotwory trzonu macicy. Każdy z tych problemów wymaga interwencji lekarskiej.

Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia

Plamienie w ciąży jest przyczyną ogromnego stresu dla przyszłych rodziców. Gdy kobieta zauważy nawet najmniejsze ślady krwi, zwykle natychmiast udaje się do lekarza. Najczęściej plamienia w ciąży nie są groźne, jednak zawsze warto je skonsultować, aby w razie czego lekarze szybko mogli zacząć działać.

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Każde plamienie w ciąży jest powodem ogromnego stresu. Krwawienia mogą się pojawić na każdym etapie ciąży i mogą być związane z wieloma zmianami, które zachodzą w ciele kobiety. Ich wygląd i intensywność również jest bardzo różny. Należy jednak pamiętać, że nawet bardzo silne krwawienia w ciąży nie muszą oznaczać poronienia.

Kolor plamień w ciąży może być różny. Krwawienia mogą mieć zarówno odcień brązowy, jak i czerwony. Zazwyczaj plamienie nie oznacza nic groźnego, zwłaszcza jeżeli jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne objawy. Wówczas przyczyną jest zwykle zmęczenie lub stres, dlatego ginekolog zaleca najczęściej odpoczynek.

Najczęstszą przyczyną plamień w ciąży jest implantacja zarodka. Plamienie, które się wówczas pojawia, nie dotyczy jednak każdej kobiety. Ma ono zazwyczaj barwę jasnoczerwoną lub brązową i nie jest bardzo obfite.

Zwykle jest krótkie i wiele kobiet nawet go nie zauważa, jednak zdarza się, że może trwać nawet do 3 dni. Kobiety często biorą je za plamienie menstruacyjne, przez co o samej ciąży dowiadują się ze sporym opóźnieniem.

Są jednak sytuacje, w których plamienie powinno wzbudzić niepokój kobiety. Jeżeli na początku ciąży pojawi się krwawienie, a do tego kobiecie dokuczają nudności i zawroty głowy lub skurcze, należy szybko się skonsultować z lekarzem, ponieważ może to być objawem ciąży pozamacicznej.

Przyczyn plamień w ciąży jest wiele. Najczęściej są one związane z:

W zaawansowanej ciąży plamienia mogą być związane z poronieniem. Jednak nie zawsze oznacza ono, że faktycznie do niego doszło. Może być to tylko sygnał ostrzegawczy. W takim wypadku należy szybko udać się do lekarza. Dziś dzięki odpowiedniej opiece lekarskiej nawet bardzo zagrożoną ciążę można donosić bezpiecznie do końca.

Kobiety w ciąży palą marihuanę. Lekarze ostrzegają

Obfite plamienie w ciąży sprawia, że kobieta od razu obawia się utraty dziecka. Jednak należy pamiętać, że nawet bardzo obfite krwawienia nie muszą oznaczać poronienia. Często okazuje się, że aby donosić ciążę, wystarczy jedynie odpoczynek i odpowiednie leki hormonalne podtrzymujące ciążę.

Ryzyko poronienia sprawia, że kobieta powinna w szczególny sposób o siebie zadbać i być pod ciągłą kontrolą ginekologa. Niestety w takiej sytuacji często konieczna jest rezygnacja z pracy i odpoczynek.

Plamienie na początku ciąży może też być objawem poronienia samoistnego, które dotyczy ok. 15% kobiet, które zdarza się bez wyraźnej przyczyny.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

O czym świadczy plamienie w ciąży? Czy jest groźne?

W ciąży wiele kobiet doświadcza plamienia lub krwawienia z dróg rodnych. Lek. med. Andrzej Kałamacki – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic wyjaśnia, o czym mogą one świadczyć i czy są niebezpieczne.

Plamienie w ciąży to ciężkie do szczegółowego zdefiniowania zjawisko, ponieważ obejmuje bardzo szeroki zakres przypadłości. W zależności od koloru, formy i konsystencji plamienie może być objawem wielu różnych schorzeń.

– Różnego rodzaju plamienia oraz upławy mogą świadczyć o potencjalnej infekcji. Niezależnie od trymestru ciąży, kobieta może zauważyć nietypową wydzielinę wydobywającą się z pochwy. Przy infekcjach bakteryjnych przybiera ona najczęściej szaro-białawą barwę, a w przypadku infekcji grzybiczej upławy mają bardziej serowatą konsystencję – wyjaśnia ginekolog lek. med. Andrzej Kałamacki.

Infekcje pojawiają się dość często w ciąży i związane jest to ze zmianą stężenia hormonów. Żadnego rodzaju upławów nie można bagatelizować. Należy zawsze konsultować je z lekarzem. Lekceważenie takich schorzeń może prowadzić do poważnych powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka.

Czym innym jest jednak plamienie krwią, czyli krwawienie z dróg rodnych w ciąży.

Plamienie w ciąży: przyczyny

Krwawienie z dróg rodnych może być związane z patologią szyjki macicy. Różnego rodzaju nieprawidłowości tego obszaru mogą manifestować się krwawieniem kontaktowym dróg rodnych bądź też samoistnym plamieniem z dróg rodnych, niezależnie od etapu i czasu trwania ciąży.

– Dość częstym zjawiskiem jest delikatnie, bezbolesne plamienie krwią w około 4-5 tygodniu ciąży (w terminie spodziewanej miesiączki). Jeśli stwierdzamy jajo płodowe w jamie macicy, echo płodu, a kosmówka jest jednorodna, to może być ono objawem prawidłowym. Jest to związane z implantacją jaja płodowego, które spełza z jajowodu do jamy macicy – tłumaczy lek. med. Andrzej Kałamacki.

– Mimo tego, zawsze należy to skonsultować z lekarzem – dodaje specjalista Intima Clinic. 

Plamienie w ciąży może również sugerować:

 • polip doczesnowy (może pojawić się na każdym etapie ciąży);
 • nieprawidłowy rozmaz cytologiczny szyjki macicy;
 • odklejenie łożyska (od 22 tygodnia ciąży);
 • zagrażające poronienie (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży; plamienie krwią może być następstwem odklejenia się kosmówki lub błony owodni);
 • ciążę pozamaciczną (we wczesnym etapie ciąży, przy niewidocznym pęcherzyku w jamie macicy i poziomie BETA HCG powyżej 1000-1500 jednostek);
 • zagrażający poród przedwczesny (od 22 do 36 tygodnia ciąży);
 • zbliżający się poród (po 37 tygodniu ciąży);
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa.

Plamienie w ciąży: badania

Plamienie krwią podczas ciąży pojawia się u wielu ciężarnych i jest to objaw patologii. Jeśli do tej pory nie działo się nic niepokojącego, to pierwszym symptomem nieprawidłowości będzie właśnie plamienie z dróg rodnych, które przechodzi w żywoczerwone krwawienie.

Plamienie należy zawsze konsultować z lekarzem oraz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę – badanie kliniczne, USG oraz wziernikowanie pochwy. To pozwoli określić przyczynę plamienia i rozpocząć ewentualne działania lecznicze.

Autor: Lek. med. Andrzej Kałamacki – specjalista ginekolog-położnik, ekspert w dziedzinie badań prenatalnych. Krakowska Intima Clinic.

Specjalizuje się w przywracaniu kobietom prawidłowych funkcji miejsc intymnych po ciężkich porodach – zajmuje się zabiegami ginekologii estetycznej i plastycznej w krakowskiej Intima Clinic.

Absolwent CMUJ w Krakowie, młodszy asystent w Oddziale Położnictwa i Ginekologii z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im.

Gabriela Narutowicza w Krakowie, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Krwawienie po okresie, przed okresem i w połowie cyklu

Chcesz opóźnić miesiączkę? Skorzystaj z porady online

Każde krwawienie oprócz menstruacji powinno wzbudzić niepokój kobiety. Nawet jeśli jest to delikatne plamienie w środku cyklu. Krwawienia między miesiączkami mogą wynikać z zaburzenia pracy układu hormonalnego czy świadczyć o  zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. Bardzo często towarzyszą one jednak groźnym chorobom układu płciowego.

Niepokojące krwawienia między miesiączkami są powodem bardzo wielu wizyt u lekarzy ginekologów. W okresie okołomenopauzalnym to aż 70 procent wszystkich konsultacji medycznych. Każde krwawienie inne niż menstruacyjne jest sytuacją anormalną i powinno wzbudzić czujność kobiety.

Krwawienie po miesiączce może występować w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej, cyklu wchodzącego w fazę owulacyjną, zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w endometrium, czy poważnych chorób, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu kobiety. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć krwawień międzymiesiączkowych i koniecznie trzeba znaleźć ich przyczynę.

Krwawienie w połowie cyklu

Krwawienie w środku cyklu, zwane jest też owulacyjnym. To raczej skąpe plamienie, które trwa nie dłużej niż dwa dni i wskazuje na to, że kobieta jest płodna. Nie u każdej kobiety jest widoczne krwawienie w czasie owulacji, dlatego nie jest to zbyt skuteczna metoda na wyznaczanie dni płodnych.

You might be interested:  Grzybica penisa – przyczyny, objawy, leczenie

Skąd się bierze ten rodzaj plamienia? Przyczyną może być spadek stężenia estrogenów w organizmie kobiety, który sprawia, że błona śluzowa macicy delikatnie zaczyna się złuszczać. Delikatne plamienie w połowie cyklu może wynikać również z pękającego dojrzałego pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową.

Krwawienia podczas dni płodnych występują około 14. dnia cyklu, który zazwyczaj trwa 28 dni. Jeśli dojdzie do zapłodnienia około 21. dnia, może pojawić się kolejne, tzw. plamienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium.

Skąd to krwawienie? Zarodek wydziela enzymy trawienne, które niszczą wierzchnią warstwę błony śluzowej macicy i pozwalają mu zagnieździć się w dalszych warstwach endometrium, które są mocno ukrwione. Plamienie implantacyjne czasem jest mylone z normalnym okresem, ponieważ występuje w podobnym czasie. Jest ono jednak delikatniejsze i trwa krócej.

Krwawienie przy antykoncepcji

Plamienia między miesiączkami mogą pojawiać się u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Może się tak dziać zwłaszcza na początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy cykle miesiączkowe jeszcze się nie uregulowały.

Krwawienia przy antykoncepcji pojawiają się także jeżeli:

 • zostanie pominięta codzienna dawka hormonu,
 • pojawiają się biegunki i wymioty, które zmniejszają stężenia hormonów w surowicy krwi,
 • równolegle są przyjmowane leki lub zioła, które osłabiają działanie hormonów zawartych w tabletkach,
 • kobieta pali papierosy,
 • dawka hormonów w tabletkach jest nieodpowiednio dobrana, np. zbyt mało jest w nich estrogenów.

Częściej na krwawienia przy antykoncepcji skarżą się kobiety stosujące jednoskładnikową tabletkę, która ma w składzie tylko niskie dawki progestagenu.Pigułkę tę trzeba brać o stałych porach i bardzo restrykcyjnie ich przestrzegać. Już trzy godziny spóźnienia mogą powodować plamienia i krwawienia.

Jeśli krwawienie podczas brania pigułek występuje po kilku miesiącach przyjmowania tabletek, to najprawdopodobniej jest to spowodowane zmianami błony śluzowej pod wpływem działania progestagenów. Endometrium i naczynia krwionośne są wtedy bardziej kruche i podatne na złuszczanie, co objawia się nieregularnymi krwawieniami.

Krwawienia w środku cyklu mogą występować przez pewien czas także jeśli odstawimy tabletki antykoncepcyjne po długotrwałym ich stosowaniu. Organizm potrzebuje czasu, żeby układ hormonalny znów zaczął pracować regularnie. Po odstawieniu tabletek mogą pojawić się krwawienia lub plamienia po i przed okresem, a także w środku cyklu.

Nie tylko tabletki antykoncepcyjne mogą powodować krwawienia międzymiesiączkowe. Może się tak dziać także przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po założeniu spirali. Wynika to z podrażniania ścianek macicy przez spiralę lub działania hormonów.

Krwawienie między miesiączkami – inne przyczyny

Krwawienia miedzymiesiączkowe utrzymujące się przez dłuższy czas powinny wzbudzić niepokój kobiety i zostać zdiagnozowane przez lekarza. Nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą być sygnałem nie tylko wahań hormonalnych, ale także zwiastunem groźnych chorób układu rodnego, w tym między innymi:

 • nadżerek szyjki macicy,
 • polipów szyjki macicy i jamy macicy,
 • urazów szyjki macicy,
 • stanów zapalnych pochwy,
 • infekcji o podłożu bakteryjnym,
 • chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica),
 • mięśniaków macicy,
 • ogniska endometriozy,
 • nowotworu szyjki macicy,
 • nowotworu macicy,
 • nowotworu jajnika.

Bardzo często krwawienia między miesiączkami, które towarzyszą rozwojowi tych chorób pojawiają się w trakcie lub po stosunku.

 Mogą one wtedy wynikać z infekcji intymnych, innych chorób lub zanikowego zapalenia pochwy. Wątpliwości co do przyczyny krwawień i plamień powinien po dokładnej diagnostyce rozwiać lekarz.

Specjalista oprócz wywiadu i badania wziernikiem szyjki macicy wykona także badanie USG transwaginalne i cytologię.

Czytaj także: 

Plamienie zamiast okresu – co może oznaczać? Przyczyny i objawy

Czasem zdarza się, że u kobiety występuje plamienie zamiast miesiączki. Śluz zmieszany z krwią może mieć wiele odcieni, na przykład jasnoróżowy, czerwony, bordowy lub ciemnobrązowy.

Zdarza się, że plamienie tego rodzaju towarzyszy ciąży. Choć zwykle ta dolegliwość nie wskazuje na poważne problemy ze zdrowiem, nie należy jej lekceważyć.

W każdym takim przypadku warto odwiedzić lekarza, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego.

Zobacz też: Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny, objawy, leczenie

Plamienie zamiast miesiączki może mieć bardzo różne przyczyny. Czasem jednak występuje u zdrowej kobiety, która ma regularny cykl miesiączkowy (28-30 dni). W takich wypadkach nierzadko jednocześnie występuje plamienie okołoowulacyjne (około 14 dnia cyklu). Plamienie zamiast okresu może być związane ze zbyt niskim poziomem estrogenu.

U starszych kobiet może natomiast wskazywać na to, że powoli zbliżają się do okresu menopauzy. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż cztery dni, niewykluczone, że pojawiły się mięśniaki macicy. Przyczyną skąpego krwawienia mogą być też powstające torbiele na jajnikach, czy też polipy.

Dość rzadko, jednak zdarza się, że przyczyną plamienia z pochwy może być również choroba nowotworowa.

Jak wiele odstępstw od normy, niepokój może wzbudzać także plamienie zamiast okresu. Czy jest groźne dla zdrowia kobiety? Samo w sobie nie niesie niebezpieczeństwa, choć może wskazywać na różne problemy zdrowotne.

Jeśli wystąpiło raz i nie trwało dłużej niż cztery dni, nie należy się martwić, ponieważ może być czymś całkowicie normalnym, a tym samym nie świadczyć o jakichkolwiek kłopotach ze zdrowiem.

Gdyby jednak pojawiało się notorycznie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który będzie w stanie ocenić, co dzieje się w organizmie kobiety. Niektóre z pań mogą też mylić skąpą miesiączkę z plamieniem, a ta nie jest w żaden sposób groźna dla organizmu.

Nie wszystkie kobiety spotkało kiedykolwiek plamienie zamiast okresu. Objawy, jakie często towarzyszą temu stanowi, to na przykład niezbyt silne bóle w podbrzuszu. Może też pobolewać wyłącznie jeden z jajników (jak nierzadko w trakcie owulacji).

Gdyby oprócz plamienia pojawiły się także bóle głowy, nudności czy wymioty, niewykluczone, że w tym wypadku dolegliwości występujące zamiast okresu wskazują na ciążę.

Trzeba jednak pamiętać, że brak towarzyszących dolegliwości nie oznacza, że plamienie nie jest groźne i na odwrót – czasem niewielki ból podbrzusza nie musi być potwierdzeniem niepokojącego stanu zdrowia.

Zdarza się, że pojawiają się brązowe upławy zamiast okresu. Co oznaczają i czy należy się ich obawiać? Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji. Bywa, że brązowe plamienie to zwiastun nadchodzącej ciąży. Tego rodzaju upławy bywają skąpe lub całkiem obfite.

Jeśli brązowe plamienie na pewno nie jest związane z zajściem w ciążę, kobieta powinna uważnie obserwować swój organizm. Pierwsze pojawienie się tego rodzaju upławów, zwłaszcza jeśli nie nasilają się i trwają do czterech dni, nie jest powodem do niepokoju.

Jeśli jednak plamienie pojawia się kolejny raz lub się przedłuża, warto skonsultować się z lekarzem, a także wykonać podstawowe badania krwi i sprawdzić poziom hormonów.

Dobrze będzie ponadto wykonać badanie ultrasonograficzne, ponieważ lekarz może na jego podstawie dokładnie określić przyczynę występującego plamienia.

Czasem może się okazać, że to zmiana w obrębie układu rodnego, którą należy wyciąć.

Jeśli natomiast brązowe plamienie jest objawem choroby nowotworowej, konieczne może być wdrożenie chemioterapii – najlepiej jednak nie panikować, a zdać się na osąd lekarza, który ten poprze odpowiednimi badaniami.

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Plamienie zamiast okresu a ciąża – jaki to ma związek? Otóż, jeśli kobieta i jej partner starają o dziecko, powinna ona uważnie obserwować swoje ciało i ewentualne zachodzące w nim zmiany.

Gdyby zamiast okresu pojawiło się u niej niewielkie plamienie, niewykluczone, że właśnie zaszła w ciążę. Skąd bierze się plamienie? Skąpe plamy z krwi mogą być znakiem, że zarodek zagnieździł się w macicy, a po drodze uszkodził któreś z naczyń krwionośnych.

Choć takie plamienie nie oznacza niczego złego i w żadnym stopniu nie jest groźne ani dla kobiety, ani dla jej dziecka, powinna raczej unikać wysiłku fizycznego, gdy to występuje.

Jak odróżnić je od okresu? Przede wszystkim, będzie ono naprawdę skąpe (zwykle występuje w postaci kilku plam lub smug na bieliźnie) i potrwa od kilku godzin do maksymalnie trzech-czterech dni.

Zobacz też: Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy okres po ciąży?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *