Ewa Wojciechowska
Milena Bizoń
Milena Bizoń
Monika Słowik
Magdalena Więch
Natalia Gregorowicz
Julia Krupińska
Małgorzata Germak
Milena Bizoń
Marta Figas
Ewelina Kaczmarczyk
Natalia Gregorowicz
Natalia Puciłowska
Marta Malinowska
Monika Krzyt
Monika Krzyt
Julia Krupińska
Justyna Mazur
Justyna Mazur
Justyna Mazur
Magdalena Bury
Julia Krupińska
Anna Sierant
Julia Krupińska
Podwyższony cukier – co oznacza i jak obniżyć poziom cukru?
Jak obniżyć poziom cukru? Najskuteczniej działa dieta bogata w warzywa, a także suplementy diety o wyspecjalizowanym składzie, ruch fizyczny oraz unikanie stresu.
Zobacz, jakie zagrożenia niesie za sobą podwyższony cukier; dowiedz się, jak zbić cukier domowymi sposobami.
Spis treści
Podwyższony cukier – czy to już cukrzyca?
Podwyższony poziom cukru może świadczyć o rozwoju cukrzycy albo stanie przedcukrzycowym.
Według norm Światowej Organizacji Zdrowia, prawidłowe stężenie glukozy w osoczu krwi tętniczej mieści się w przedziale 70-99 mg/dl (3,9– –5,5 mmol/l) dla pomiaru wykonanego na czczo i do 140 mg/dl (7,8 mmol/l) po 120 minutach od spożycia posiłku.
Stanem przedcukrzycowym, wymagającym wzmożonych działań profilaktycznych i pogłębionych badań, są wyniki na poziomie 100-125 mg/dl na czczo oraz 140-200 po posiłku. Stężenie glukozy powyżej 125 mg/dl na czczo i 200 mg/dl po posiłku, z dużym prawdopodobieństwem oznacza cukrzycę.
Jak obniżyć poziom cukru?
Wyróżniamy kilka rodzajów cukrzycy. Cukrzyca typu 1 ma podłoże autoimmunologiczne i nie są znane metody zapobiegania rozwojowi tej choroby. Jednak zdecydowana większość zachorowań (ok. 90 proc), to cukrzyca typu 2. Powodowana jest ona przede wszystkim otyłością, która prowadzi do obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę (tzw.
insulinooporność), czyli hormon produkowany przez komórki beta trzustki. U zdrowego człowieka insulina zapewnia prawidłowy poziom glukozy. Natomiast zaburzenia w działaniu tego hormonu powodują nadmierne gromadzenie się cukru we krwi i rozwój cukrzycy.
Jak to się przekłada na praktykę? Jakie można podjąć działania profilaktyczne? Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Głównym narzędziami pozostają odpowiednia dieta oraz ruch fizyczny.
Reklama
Co obniża cukier?
Wbrew stereotypowym poglądom, dieta dla cukrzyków może być smaczna i urozmaicona. Należy pamiętać, że węglowodany mogą a nawet powinny być znaczącą składową pożywienia (stanowiąc w około 45 proc.
źródło energii niezbędnej do funkcjonowania organizmu), unikać jedynie należy tzw. węglowodanów łatwo przyswajalnych. Z diety zniknąć powinny więc cukry proste (znajdujące się m.in. w słodyczach, ale też wielu owocach i sokach owocowych), a pojawić – cukry złożone.
Zamiast tłuszczy zwierzęcych stosujemy nienasycone tłuszcze roślinne. Nie jemy margaryny, za to na stałe do menu wprowadzamy ryby i pokarmy bogate w błonnik.
Wszystko to razem korzystnie wpływa na masę ciała i, co za tym idzie, wchłanianie glukozy przez tkanki, a także takie parametry, jak ciśnienie tętnicze czy poziom cholesterolu.
Jak zbić cukier?
Co obniża cukier i stabilizuje pozostałe parametry? Lista produktów żywnościowych odpowiednich dla cukrzyków jest długa. Znajdują się na niej:
- pieczywo razowe i żytnie,
- kasza gryczana, jaglana i pęczak,
- makaron z mąki razowej,
- ryż brązowy, płatki owsiane,
- pomidory, sałata, świeże oraz kiszone ogórki, rzodkiew, kalafior, kapusta, brokuły, szparagi, szczypiorek, pietruszka
- jagody, truskawki, kiwi, cytrusy, brzoskwinie
- cielęcina, indyk, kurczak, szynka wołowa i drobiowa, dziczyzna
- dorsz, pstrąg, szczupak
- odtłuszczone mleko, chude sery
- oliwa, olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy
- goździk, cynamon
Na wysoki cukier – suplementy diety
Naprzeciw potrzebom cukrzyków wychodzą też producenci suplementów diety. Przykładowo Doppelherz aktiv Dla diabetyków + Morwa pomaga stabilizować poziom cukru za pomocą zawartego w swoim składzie wyciągu z liści morwy.
Mechanizm w tym przypadku polega na hamowaniu rozkładu cukrów złożonych, takich jak skrobia czy sacharoza, do postaci cukrów prostych, w tym glukozy.
Normalizacji stężenia cukru służy też obecność chromu, który jest kolejnym z kilkunastu elementów wchodzących w skład preparatu przygotowanego specjalnie dla diabetyków.
Glukoza a ćwiczenia fizyczne
Kolejną metodą na obniżenie poziomu cukru we krwi jest zażywanie ruchu fizycznego.
Siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn otyłości utrudniającej wchłanianie glukozy przez tkanki i powodującej cukrzycę.
Dodatkowo zmuszając ciało do wysiłku, wykorzystuje się w większym stopniu glukozę do produkcji energii, zmniejszając jej poziom we krwi. Zalecana dawka intensywnego ruchu to 150 minut tygodniowo (5×30 min).
Podwyższony cukier można zbijać także redukując ekspozycję na stres, zmieniając tryb życia na mniej emocjonalny, a bardziej stabilny pod względem napięć psychicznych.
Objawy wysokiego cukru – kiedy się zbadać?
Jak poznać, że grozi nam cukrzyca? Narzędziem diagnostycznym są badania kliniczne, pozwalające precyzyjnie określić stężenie glukozy.
Jednak podniesiony cukier daje o sobie znać także w bardziej namacalny sposób. Do typowych pierwszych objawów wysokiego cukru należą m.in.
wielomocz, czyli częste oddawanie moczu w łącznej ilości ponad 3 litrów dziennie oraz związane z tym uczucie pragnienia oraz suchości w ustach.
Autoryzacja: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego
Źródła:
- Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2017 – Diabetologia Praktyczna, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Via Medica Gdańsk
- L. Czupryniak, K Strojek, Diabetologia 2016 – ViaMedica, Gdańsk
- Dieta w cukrzycy typu 2 – Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl/dietetyczny-plan-na-zdrowie
Oceń artykuł
(liczba ocen 76)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Jak obniżyć poziom cukru w organizmie?
Co może oznaczać podwyższony poziom cukru we krwi? Nie zawsze może oznaczać cukrzycę, może to być również stan przedcukrzycowy.
Według norm prawidłowy poziom powinien się mieścić w przedziale 70-99 mg/dl, są to normy dla pomiaru na czczo, natomiast na 120 minut po spożytym posiłku normy cukru nie powinny przekroczyć 140 mg/dl.
Jeśli granice w obu przypadkach zostają przekroczone może to świadczyć o rozwijającej się cukrzycy.
Oczywiście do właściwej diagnostyki potrzebne są precyzyjne badania kliniczne, ale na wstępie warto wykonać pełną morfologię krwi. Wysoka glukoza daje charakterystyczne objawy, przede wszystkim pojawia się wielomocz, początki cukrzycy może sugerować również nienaturalna suchość w ustach przy jednoczesnym wzmożonym poczuciem pragnienia.
Wbrew powszechnej opinii dieta dla cukrzyków nie należy do najsmaczniejszych. Nic bardziej mylnego. Cukrzyca ogranicza spożycie wielu produktów, ale można skomponować jadłospis, który będzie smaczny.
Jak obniżyć poziom cukru? Przede wszystkim konieczna jest eliminacja węglowodanów łatwo przyswajalnych. Z codziennego jadłospisu muszą zniknąć cukry proste, czyli nie tylko słodycze, ale również owoce i soki owocowe. Cukry proste mogą być zastąpione cukrami złożonymi.
Dieta dla cukrzyka przewiduje także eliminację z każdego posiłków tłuszczy zwierzęcych, w posiłkach powinny pojawić się tłuszcze roślinne. Ważne jest także wprowadzenie do jadłospisu ryb, które są bogate w tak istotny dla naszego organizmu błonnik.
Odpowiedni dobór produktów sprzyja nie tylko utrzymaniu prawidłowej masie ciała, ale także zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego i podwyższonego cholesterolu.
Jak obniżyć poziom cukru? Lista produktów, które pomogą zredukować glukozę w osoczu jest naprawdę długa.
z kasz: kasza jaglana, gryczana, pęczak
płatki owsiane
pieczywo razowe i żytnie
makaron wykonany z mąki razowej
odtłuszczony nabiał
z przypraw: cynamon, goździki
z warzyw: sałata, szparagi, pomidory, kalafior, rzodkiew, brokuły, kiszone ogórki, kapusta, pietruszka, szczypior
z owoców: kiwi, brzoskwinie, jagody, truskawki, wszystkie cytrusy
z ryb: szczupak, dorsz, pstrąg
z mięs: dziczyzna, indyk, kurczak, cielęcina, szynka drobiowa i wołowa
z tłuszczy: olej sojowy, rzepakowy i słonecznikowy
Jak obniżyć poziom cukru? Dobrym rozwiązaniem mogą być odpowiednio dobrane suplementy diety. Warto sięgnąć po takie, które w swoim składzie zawierają morwę, ponieważ morwa pomaga stabilizować poziom glukozy. Preparaty przeznaczone dla diabetyków powinny również zawierać chrom.
Do diety należy dołączyć również systematyczny wysiłek fizyczny, ponieważ przy wzmożonej aktywności fizycznej nasz organizm do produkcji energii wykorzystuje właśnie energię.
Trenerzy uważają, że konieczna dawka ruchu to około 150 minut tygodniowo.
Jak obniżyć poziom cukru? Specjaliści zgodnie twierdzą, że zawartość glukozy zwiększa się w wyniku stresu, dlatego w miarę możliwości zaleca się spokojniejszy styl życia.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
- Trójglicerydy – jak obniżyć ich poziom w organizmie? Trójglicerydy stanowią ważny składnik tkanki tłuszczowej. W odpowiednich ilościach przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy jednak…
- Jak obniżyć cholesterol dietą i sportem? Blisko 61 proc. Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu – alarmuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, powołując się na dane z 2019 roku. Jego nadmiar może… Arkadiusz Orman | Medonet_redakcja
- Kwasica metaboliczna – na czym polega i jak jej zapobiegać? Kwasica metaboliczna to stan zaburzenia kwasów i zasad w organizmie. To poważna choroba, której objawy często są mylone z innymi jednostkami chorobowymi. Kwasica… Ewelina Hen | Materiał prasowy
- Objawy obniżonej odporności – tak ostrzega cię organizm Odporność organizmu odgrywa kluczową rolę w czasie zagrożenia infekcjami. Sprawna odpowiedź immunologiczna jest równie ważna w czasie epidemii koronawirusa. Na…
- Kwas walproinowy redukuje odkładanie się tłuszczu w wątrobie i obniża poziom cukru we krwi Kwas walproinowy, stosowany w leczeniu epilepsji, redukuje odkładanie się tłuszczu w wątrobie, a także obniża poziom glukozy we krwi otyłych myszy.
- Szafraceum – skład, działanie i zastosowania Szafraceum to suplement diety wspomagający funkcjonowanie układu nerwowego i łagodzący skutki stresu.
- Wyczerpanie fizyczne zostawia ślad w mózgu Syndrom wyczerpania fizycznego, zwany również wypaleniem, a także wyczerpanie związane ze stanami depresyjnymi, pozostawiają znaczące zmiany w mózgu. Mogą…
- Funkcje szkieletu – jaką rolę odgrywa szkielet w ludzkim organizmie? Ludzki organizm to niezwykle skomplikowany układ wielu kości, narządów, płynów ustrojowych innych ważnych elementów. Szczególnie istotne znaczenie dla…
- Ćwiczenia z gumą Zdrowy styl życia łączy ze sobą odpowiednio dobraną dla naszego organizmu dietę z aktywnością fizyczną. Aby wzmocnić nasze ciało i wysmuklić sylwetkę, warto…
- Cukrzyca pod kontrolą. Jak z nią dobrze żyć? Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie trwa całe życie. Po usłyszeniu diagnozy chory musi całkowicie zmienić swoje życie – zadbać o regularne pomiary… Magda Ważna | Medonet
Jak obniżyć poziom cukru? Naturalne rozwiązania
Strona główna » Edukacja » Porady na temat zdrowia » Za wysoki poziom cukru we krwi? Rozwiązania naturalne
Jak obniżyć poziom cukru we krwi – czyli racjonalna dieta
Głównym źródłem cukru we krwi jest, co oczywiste, nasze pożywienie. Zatem zmniejszanie udziału cukrów prostych w naszej diecie w znacznym stopniu wpływa na obniżenie ich poziomu we krwi. Głównymi ich źródłami są takie produkty jak: cukier biały, słodzone napoje, białe pieczywo i biały ryż, słodycze czy makarony.
Warto pamiętać, że także owoce i ich przetwory, mimo zawartości witamin i błonnika, zawierają cukier. Korzystajmy z ich walorów odżywczych i smakowych, zwłaszcza w sezonie, ale pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Jest to szczególnie ważne dla osób dotkniętych lub zagrożonych cukrzycą. Szczególnie wysoką zawartością cukru odznaczają się: banany, śliwki, winogrona, czarne porzeczki.
Pułapką mogą okazać się produkty pozornie zdrowe, które zostały (często dość hojnie) dosłodzone: słodzony sok, słodzone jogurty, dosładzane suszone owoce, płatki śniadaniowe, pieczywo udające pełnoziarniste, w rzeczywistości słodzone (i barwione) karmelem.
Czytajmy zatem etykiety, zwracając szczególną uwagę na zawartość cukru w produkcie, jego kaloryczność oraz wielkość jego sugerowanej jednorazowej porcji. Jak obniżyć cukier poprzez stosowanie odpowiedniej diety? Co obniża cukier?
Dieta i regulacja poziomu glukozy we krwi
Regulacja poziomu glukozy we krwi jest bardzo ważna dla zdrowia, dlatego warto wiedzieć, że nie tylko niekontrolowane spożycie cukrów prostych zwiększa poziom cukru we krwi.
Węglowodany złożone także są rozkładane do glukozy, więc także ich nadmierne spożycie wpływa na jej poziom w naszym organizmie.
Różnica polega jednak na tym, że proces trawienia i wchłaniania węglowodanów złożonych trwa znacznie dłużej, co sprawia, że są one dla nas zdrowsze, nie powodują nagłego skoku poziomu cukru we krwi oraz sycą na dłużej.
Węglowodany są nieodłącznym składnikiem naszej diety i źródłem niezbędnej energii, nie ma więc sensu popadać w nadmierny strach przed nimi. Stawiajmy na węglowodany złożone, przyjmowane w rozsądnych ilościach. Ich doskonałym źródłem będą: pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, warzywa strączkowe jak fasola czy groch i warzywa bogate w skrobię takie jak kukurydza i ziemniaki.
Częstotliwość i wygląd posiłków
Problem pojawia się wtedy, gdy nie kontrolujemy wielkości przyjmowanych przez nas porcji. Jeżeli nie zwracamy uwagi na to, co i kiedy jemy, bardzo często zjadamy też zaskakująco duże ilości pożywienia między posiłkami, a to przekłada się na wysoki poziom cukru we krwi.
Dobrymi sposobami na podjęcie walki z wyżej wymienionymi problemami i wyrobienie pozytywnych nawyków żywieniowych będzie pilnowanie wyznaczonych, regularnych pór posiłków.
Warto pokusić się o zapisywanie tego, co zjedliśmy w ciągu dnia i tygodniową analizę momentów słabości – pozwoli nam to ustalić, kiedy i z jakich powodów sięgamy po niezdrowe jedzenie.
Pamiętajmy, że jemy także oczami. Zadbajmy, aby posiłki były estetycznie podane, zjedzone przy stole. Celebrujmy posiłek i spożywajmy go powoli. Wpłynie to nie tylko na jakość naszego życia, ale i pozwoli łatwiej osiągnąć uczucie sytości.
Podawanie posiłków na mniejszych talerzach sprawia, że wydają się obfitsze, a my nakładamy sobie mniejsze porcje. Wypicie szklanki wody lub filiżanki ciepłej herbaty przed posiłkiem sprawia, że szybciej wypełnimy żołądek i osiągniemy uczucie sytości.
Ważną informacją jest, że niedosypianie i zmęczenie bardzo często powodują nadmierny apetyt.
Jak obniżyć poziom cukru?
Rozwiązania naturalne przynoszą wiele korzyści. Błonnik spowalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów. W ten sposób sprzyja bardziej stopniowemu wzrostowi glukozy we krwi.
Jego źródłem może być na przykład pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce spożywane ze skórką (oczywiście uprzednio umyte), kasze, rośliny strączkowe, ale także… korzeń łopianu.
Błonnik korzenia łopianu znacząco wpływa na procesy trawienia doskonale zmniejszając przyswajanie tłuszczy i węglowodanów, co zapobiega nie tylko nadwadze, ale wpływa także na poziom cukru we krwi.
Błonnik korzenia łopianu jest także pożytkowany przez zdrowe dla nas bakterie znajdujące się w naszym jelicie. Odżywiające się błonnikiem pożyteczne bakterie produkują niezbędne do prawidłowego procesu trawienia fermenty i witaminy grupy B.
Kliknij tu aby dowiedzieć się więcej o korzeniu łopianu.
Trochę więcej o błonniku
Z powodu katastrofalnego braku błonnika w naszej diecie, w pierwszej kolejności cierpi układ pokarmowy powodując: dolegliwości gastryczne, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, syndrom drażliwego jelita, kolki, dysbakterioza, kamica żółciowa oraz zaparcia.
W następstwie uszkodzenia procesów syntezy i spalania tłuszczów powstają problemy chorób sercowo-naczyniowych: arterioskleroza, nadciśnienie tętnicze krwi, hiperlipidemia (wysoki poziom tłuszczów we krwi) i jej następstwa w postaci zawału, miokardiopatii, wylewu.
Zaburza się metabolizm, co powoduje: otyłość, cukrzycę, kamicę nerkową.
Podczas kontaktu z wodą błonnik pęcznieje i powstaje żelatynowa substancja. Stymuluje pracę układu jelitowo-żołądkowego, wiąże toksyny i wyprowadza je z organizmu. W układzie jelitowo-żołądkowym, włókna błonnika działają jak szczotka, oczyszczając jelita od zanieczyszczeń. To wspomaga: proces trawienia i normalizuje pracę jelit.
Zmniejsza zawartość cholesterolu i cukru we krwi, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Błonnik nie pozwala pokarmom zatrzymywać się w układzie jelitowym co zapobiega rozkładowi i procesom gnicia, i zatruciu organizmu toksynami.
Błonnik spowalnia procesy przyswajania tłuszczy i węglowodanów, co w pierwszej kolejności odzwierciedla się nie tylko w problemie nadwagi, ale wpływa na poziom cukru we krwi. Stwarza warunki dla profilaktyki nowotworu jelita cienkiego i grubego. Zabezpiecza szybkie nasycenie.
Ekstrakt korzenia łopianu z błonnikiem jest idealnym nośnikiem bazowym dla ekstraktów roślinnych Biolitu. Produkty posiadające w nazwie określenie glukomin są przeznaczone dla cukrzyków, ale również dla rozwiązania problemu otyłości i prawidłowej przemiany materii.
Odpowiednie nawodnienie organizmu
Uważa się, że powinniśmy przyjmować dziennie około 2,5 litra wody. Jest to oczywiście dawka uwzględniająca wodę przyjmowaną z pożywieniem.
Wypijanie odpowiedniej ilości wody nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale także pozwala nerkom na prawidłową pracę i efektywniejsze wydalanie toksyn wraz z moczem.
Ten sam mechanizm działa także w przypadku cukru – dzięki odpowiedniemu nawodnieniu nasze nerki i cały organizm efektywniej pracują nad pozbyciem się jego nadmiaru.
Ćwiczenia, relaks i dobry sen
Regularne ćwiczenia pomagają zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale też sprawiają, że organizm szybciej zużywa znajdującą się we krwi glukozę. Pomagają także zwalczyć insulinooporność.
Ćwiczenia, relaks i odpoczynek znacząco redukują poziom stresu, co bezpośrednio wpływa na poziom cukru we krwi. Gdy jesteśmy zestresowani w naszej krwi wzrasta poziom takich hormonów jak glukagon i kortyzol. Niestety, oba te hormony utrzymują podwyższony poziom cukru we krwi.
Brak snu także wpływa na podwyższony poziom kortyzolu we krwi. Niedosypianie czy spanie o nieregularnych porach może znacząco zaburzać gospodarkę hormonalną i ogólne zdrowie naszego organizmu. Sztuczne, niebieskie światło (emitowane np.
przez ekran komputera, znacząco bardziej chłodne niż ciepłe, żółte światło przeciętnej żarówki) zaburza produkcję melatoniny, hormonu snu, co znacząco wpływa na jakość naszego snu.
Dobrą praktyką jest niekorzystanie z komputera, telewizora lub smartfona na godzinę przed planowanym pójściem spać i spędzenie tego czasu w niezbyt ostrym świetle o ciepłej barwie. Można oddać się wtedy na przykład czytaniu książki.
Cierpliwość i wytrwałość
Wiele czynników sprawia, że nie udaje nam się wprowadzić naszych postanowień w życie, a nasze próby poprawienia swojego trybu życia okazują się jałowe. Przede wszystkim, starajmy się być dla siebie stanowczy, ale nie zbyt surowi. Nie zadręczajmy się drobnymi błędami. Zastanawiajmy się raczej, jak ich unikać.
Wiele osób ma tendencję do poddawania się już po pierwszej złej decyzji żywieniowej. Myślą „skoro już zjadłam ten kawałek czekolady, moja dieta jest już całkowicie nieudana” i przestają kontrolować ilość spożywanych słodyczy. W takich momentach, należy przypomnieć sobie, że jedna mała słabostka nie jest jeszcze końcem świata i nie niweczy wszelkich naszych starań.
Jeśli zmiany są dla nas trudne, postarajmy się wprowadzać je stopniowo.
Początki bywają trudne. Dzieje się tak dlatego, że pozytywne praktyki, włączane do naszych codziennych działań nie przychodzą nam naturalnie i bez wysiłku. Jednak z tygodnia na tydzień zauważymy, że stają się naszymi nawykami. Aby postanowienie stało się nawykiem potrzebujemy motywacji i samokontroli.
Pomocne może okazać się wydrukowanie sobie planu ćwiczeń czy posiłków, zapisywanie swoich postępów, odhaczanie kolejnych dni na kalendarzu. Aby coś weszło nam w krew potrzebujemy regularności. Jeśli danego dnia jesteśmy na przykład zbyt zmęczeni lub chorzy by intensywnie ćwiczyć, lepiej będzie wykonać lekki, skrócony zestaw ćwiczeń niż odpuścić sobie całkowicie.
Będzie nam łatwiej utrzymać nawyk regularnego ćwiczenia, niż podejmować trud wdrażania się od nowa.
Produkty Biolit, które działają wspomagająco podczas leczenia cukrzycy i pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cukru
Jak obniżyć podwyższony poziom cukru we krwi?
Podwyższony poziom cukru we krwi jest dla naszego zdrowia niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wzroku, systemu nerwowego, naczyń krwionośnych lub spowodować zaburzenia pracy serca. Co zrobić, by jak najszybciej zbić poziom cukru do bezpiecznej wartości? Jak nie doprowadzić do jego ponownego wzrostu?
Co odpowiada za podwyższony poziom cukru?
Podwyższony poziom cukru nazywamy hiperglikemią. Występuje zazwyczaj u osób prowadzących nieprawidłowy styl życia, czyli nieprzywiązujących uwagi do menu, stroniących od wysiłku fizycznego, zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Lekarze zgodnie twierdzą, że w większości przypadków za zbyt wysoki cukier odpowiada zła dieta.
Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi?
Do przekroczenia dozwolonej granicy poziomu cukru dochodzi wtedy, gdy w organizmie pojawiają się różne zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Odpowiednim postępowaniem możemy do nich nie doprowadzić. Co w tym celu trzeba zrobić? Przede wszystkim przestrzegać odpowiedniej diety.
Jeżeli masz świadomość tego, że Twoja dieta nie jest teraz prawidłowa, to zastosuj się do poniższych reguł, by w prosty sposób zmienić ją na lepszą.
- Zrezygnuj z jedzenia słonych przekąsek (chipsy, orzeszki, paluszki), słodyczy i fast foodów.
- Nie stosuj zasmażek, majonezu i śmietany – zastąp je na przykład jogurtem naturalnym.
- Unikaj napojów gazowanych i słodzonych jogurtów.
- Wybieraj odpowiedni sposób przygotowywania posiłków. Ogranicz ilość smażonych obiadów, a zamiast tego duś, piecz i gotuj.
- Pilnuj ilości wypijanej wody w ciągu każdego dnia. Musisz przyjąć przynajmniej 2 litry.
- Sprawdzaj skład wszystkich produktów, które spożywasz. W wielu z nich jest ukryty cukier, o którym nawet nie masz pojęcia.
- Nie jedz zbyt dużej ilości owoców i nie używaj zbyt dużo miodu. Dziennie możesz zjeść nie więcej niż 400 gram owoców.
- Zaprzyjaźnij się z błonnikiem, jak najczęściej sięgając po takie produkty spożywcze, które są w niego bogate.
- Pilnuj wielkości i częstotliwości posiłków. Lepiej zjeść 4-5 mniejszych dań, spożywanych co 3 godziny, niż dwa bardzo obfite.
- Ogranicz ilość używanego cukru do słodzenia herbaty i kawy. Zrób to w sposób stopniowy – tak będzie zdecydowanie łatwiej. Najpierw, zamiast dwóch łyżeczek zacznij słodzić jedną, potem pół, a następnie wcale.
Jak obniżyć cukier? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pomocną metodą w obniżaniu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi jest regularna, choć może to być zaledwie umiarkowana, aktywność fizyczna. Badania pokazują, że nawet regularne spacery, jazda na rowerze czy pływanie w basenie mogą przyczynić się do lepszej tolerancji glukozy przez organizm oraz do prawidłowego działania insuliny.
Bardzo ważne jest także pilnowanie prawidłowej wagi. Jak sprawdzić, czy nie ważę zbyt dużo? Odpowiedzią będzie tutaj wskaźnik BMI. Jeśli otrzymasz wynik przekraczający 25, to oznacza, że musisz zrzucić zbędne kilogramy, na przykład poprzez przejście na dietę i wprowadzenie do swojego harmonogramu dnia większej ilości ruchu.
Zmniejszenie masy ciała pozwala zwalczyć zaburzenia gospodarki węglowodanowej
Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybieranie odpowiednich produktów spożywczych, zawierających tzw. dobry cukier. Zasadniczo możemy podzielić cukry na proste i złożone. W przypadku przestrzegania zdrowej diety lepiej przyjmować te drugie.
Cukry proste, czyli ogólnie uważane za złe, to przede wszystkim cukier brązowy, biały, miód i cukry zawarte w owocach. Ich główną cechą jest to, że bardzo szybko się uwalniają w organizmie, ekspresowo podnoszą poziom glukozy we krwi, ale nie zaspokajają głodu na długo.
Jeśli akurat nasz organizm ich nie potrzebuje, to natychmiast odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. W przypadku cukrów złożonych, czyli ogólnie uznawanych za zdrowe, jest zupełnie inaczej. Znajdują się one w zbożach, roślinach strączkowych, makaronach i warzywach.
Uwalniają się powoli, nie powodują tak dużego wyrzutu insuliny do krwi i zaspokajają głód na o wiele dłużej. Są zalecane w każdej diecie, ale również w odpowiednich ilościach. Ponieważ poza nimi ważne jest także spożywanie białka oraz zdrowych tłuszczy.
Jak obniżyć poziom cukru? – dodatkowe sposoby
Na samym końcu warto dodać, że istnieją pewne produkty spożywcze, które są znane ze swych właściwości obniżających poziom cukru we krwi. Jak można się łatwo domyślić – to właśnie po nie trzeba sięgać jak najczęściej.
Są to przede wszystkim warzywa zielone, kiszonki, świeże grzyby, pomidory, kalafior, ciemne pieczywo, brązowy ryż i grube kasze.
Są też pewne przyprawy, które mają podobne właściwości, a konkretniej są to goździki, cynamon i kozieradka pospolita.
Jak widać z powyższego artykułu, samodzielne obniżenie poziomu cukru we krwi nie jest wcale takie trudne.
Nie trzeba wykonywać forsujących ćwiczeń – wystarczy codziennie wybrać się na spacer, nie trzeba jeść niesmacznie – wystarczy wybierać odpowiednie produkty spożywcze, a niektóre po prostu zamieniać innymi, nie trzeba drastycznie ograniczać ilości spożywanego jedzenia – wystarczy jeść częściej, ale mniejsze porcje.
A co zrobić, by w przyszłości nie dopuścić do ponownego podwyższenia poziomu cukru we krwi? Nie powrócić do starych, złych nawyków. I regularnie wykonywać badania diagnostyczne, by cały czas mieć swoje zdrowie pod kontrolą.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.