Polipy macicy – jakie dają objawy?

Macica od wewnątrz pokryta jest błoną śluzową zwaną endometrium. Błona ta podczas miesięcznego cyklu zmienia się: pogrubia się, by stanowić schronienie dla zapłodnionego jajeczka. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, endometrium złuszcza się i jest wydalane w czasie miesiączki.

Może się zdarzyć, że w trakcie tych zmian czasem fragment endometrium wymknie się spod kontroli i uformuje niezaplanowany twór. To właśnie jest polip. Wyróżniamy dwa ich rodzaje: szyjkowy – w szyjce macicy i endometrialny – w jamie macicy.

Więcej na temat objawów i leczenia polipów dowiesz się poniżej.

Zdjęcie Polipy macicy – jakie dają objawy?

jak się objawiają polipy macicy? /123RF/PICSEL

Dwa typy polipów

Ginekolodzy dzielą polipy na dwa typy. Typ pierwszy to polipy szyjkowe, rozwijające się właśnie w szyjce macicy. Ten rodzaj łatwo jest wykryć, ponieważ są one widoczne nawet podczas zwykłego wziernikowania na badaniu ginekologicznym.

Drugi typ, to polipy endometrialne, które rozwijają się w jamie macicy. Widoczne są dopiero podczas przezpochwowego USG. Ten rodzaj jest bardziej niepokojący, bo choć są one zmianami o łagodnym charakterze, mogą zawierać komórki nowotworowe. Stwierdza się je u jednej czwartej kobiet w wieku pomenopauzalnym. Wśród kobiet w wieku rozrodczym zdarzają się u mniej więcej co dziesiątej.

Dlaczego powstają?

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego dochodzi do powstawania polipów. Prawdopodobnie ma to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, tj. zbyt wysokim poziomem estrogenów, jednak nie jest to ostatecznie potwierdzone.

Jedno jest pewne: polipy nie bolą. Dają jednak inne objawy. Należą do nich różnego rodzaju nieprawidłowe krwawienia maciczne. Mogą to być spontaniczne plamienia pomiędzy miesiączkami. Często zdarzają się tzw. plamienia kontaktowe – czyli takie, do których dochodzi po intymnym zbliżeniu: podrażniony polip zaczyna nieco krwawić.

Typowe objawy

Miesiączki u kobiet z polipami często wydłużają się – to bardzo charakterystyczny objaw obecności polipów. Mogą też być zdecydowanie obfitsze, a nawet krwotoczne, skrzepowate – takie menstruacje świadczą o obecności polipów w jamie macicy.

Miesięczne krwawienia stają się także bardzo bolesne. Niektóre kobiety skarżą się także na ropne upławy i pobolewania w podbrzuszu. Polipy kilkumilimetrowe nie dają objawów.

Natomiast te o sporych rozmiarach – lub nieszczęśliwie zlokalizowane – mogą być nawet powodem trudności z zajściem w ciążę lub poronień.

Konieczne badania

Każdy polip, nawet ten najmniejszy, powinien być dokładnie zbadany przez lekarza. W pierwszej kolejności ginekolog zleca wykonanie USG przezpochwowego. Niestety, to czy okaże się ono miarodajne, zależy od kilku czynników.

Pierwszy, to wielkość polipa – te najmniejsze mogą nie być w obrazie USG widoczne. Drugi, to faza cyklu: kiedy endometrium jest pogrubione i mniejsze polipy mogą się w nim ukryć.

Dlatego poszukiwanie ich za pomocą USG najlepiej jest przeprowadzać zaraz po miesiączce.

Zdarza się jednak, że po badaniu lekarz nie ma pewności, co znalazł – bo polip raz się pojawia, raz znika. Wtedy przeprowadza się tzw.

sonohisterografię, która polega na wypełnieniu za pomocą cienkiego cewnika macicy płynem. Na tle rozpychającego ścianki płynu polipy odbijają się wyraźnie.

Badanie to nie jest bolesne, choć nie należy do przyjemnych, ponieważ lekarz musi wykonać sporo manipulacji wokół szyjki macicy i samej macicy.

Metody leczenia: Histeroskopia

Jednak najbardziej nowoczesną metodą rozpoznawania i leczenia polipów jest tzw. histeroskopia. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do macicy przyrządu optycznego, wyposażonego w źródło światła i soczewki.

Dzięki niemu lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze macicy, jej ścianki i wszelkie zmiany w jej obrębie. Jeśli podczas badania wykryte zostaną niepokojące zmiany, od razu można je usunąć. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie, trwa około 15 minut.

Jest refundowany przez NFZ. W prywatnej klinice kosztuje około 3 tysięcy złotych.

Wycięty polip zawsze jest badany histopatologicznie, by upewnić się, że nie ma w nim komórek nowotworowych. Jeśli znajdą się w nim komórki np. gruczolakoraka, konieczna jest poważniejsza operacja.

Metody leczenia: Kuracja hormonalna

Jedną z metod leczenia polipów jest również kuracja hormonalna, zwykle u pań po menopauzie. Zażywanie hormonów konieczne jest wtedy przez kilka miesięcy i trzeba doprowadzić kurację do końca. Często dzięki hormonom polipy wchłaniają się samoistnie.

Metody leczenia: Łyżeczkowanie macicy

Kolejna metoda to łyżeczkowanie macicy. Jest bardziej inwazyjna: przeprowadza się ją w narkozie. Lekarze nazywają ten zabieg abrazją. Specjalnymi łyżeczkami usuwana jest cała pogrubiała wyściółka z jamy macicy, a wraz z nią także polipy.

Choć sam zabieg trwa tylko kilkanaście minut, a kobieta jeszcze tego samego dnia wychodzi do domu, to powinna przez kilkanaście dni się oszczędzać, wypoczywać i nie dźwigać. Przez dwa tygodnie taka pacjentka powinna się też powstrzymać od współżycia, a jeśli w ciągu tych kilku dni pojawi się niewielkie krwawienie, nie należy się tym niepokoić – to normalny objaw.

Zabieg wykonywany jest zawsze po skierowaniu od lekarza, w szpitalu, na oddziale ginekologii.

Metody leczenia polipów, które uległy zezłośliwieniu: histerotomia klasyczna

Gdy polip ulegnie zezłośliwieniu, wykonuje się histerotomię, czyli usuwa się całą macicę. Zabieg przeprowadza się dwiema metodami: klasycznie lub laparoskopowo.

To klasyczna operacja pod narkozą, z otwarciem jamy brzusznej i wycięciem macicy. Wymaga ona do 10 dni pobytu w szpitalu. Po operacji konieczna jest kilkutygodniowa rekonwalescencja, powrót do całkowitej formy zajmuje nawet kilka miesięcy.

Metody leczenia polipów, które uległy zezłośliwieniu: histerotomia laparoskopowa

Jest także robiona w narkozie, lecz mniej inwazyjna niż operacja klasyczna. Macica usuwana jest za pomocą specjalnych mikronarzędzi. Rekonwalescencja po tym zabiegu jest krótsza. Uwaga! Metoda ta nie może być zastosowana u kobiet, których macica jest duża.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Krwawienie: Bądźmy czujne i reagujmy na każde krwawienie pomiędzy miesiączkami, nieważne, czy są to tylko niewielkie plamienia czy większe krwawienie – każde jest niepokojące!
  • Intymne zbliżenie. Zawsze uważnie obserwujmy bieliznę po intymnych zbliżeniach. Jeśli pojawią się na niej lub na papierze toaletowym ślady krwi, jak najszybciej odwiedźmy ginekologa.
  • Wizyty u ginekologa: Pamiętajmy o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa. Do 40-tki wystarczy raz na dwa lata, a potem przynajmniej raz w roku zgłośmy się na badanie. Poprośmy także o wykonanie badania USG przezpochwowego.
  • Miesiączka: Nie lekceważmy zmian związanych z miesiączkowaniem. Jedna bolesna miesiączka od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu, jeśli jednak menstruacje zaczynają być bolesne, warto sprawdzić dlaczego.
  • Upławy: Jeśli zauważyłyśmy upławy, którym nie towarzyszą dolegliwości typu świąd czy pieczenie (samoistne lub przy oddawaniu moczu), odwiedźmy ginekologa. To może być objaw rosnących polipów – zwłaszcza, jeśli dokuczają bóle w podbrzuszu.

Polipy macicy – objawy, leczenie, pielęgnacja ciała po zabiegu

Polip macicy to łagodna zmiana, która nie jest uznawana za stan przedrakowy, jednak wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia. Jakie rodzaje polipów macicy wyróżniamy, co zwiększa ryzyko ich wystąpienia? Jak manifestują się polipy narządów rodnych i jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu usunięcia polipów macicy?

You might be interested:  Co Jest Dobre Na Katar Dla 2 Latka?

Polipy macicy – jakie dają objawy?

Czym są polipy macicy?

Polipy macicy rozwijają się wskutek niekontrolowanego rozrostu komórek, jednym z możliwych czynników sprawczych mogą być zmiany hormonalne. Współczesna medycyna wyróżnia dwa rodzaje polipów macicy

  • polip endometrialny (polip trzonu macicy),
  • polip szyjkowy (polip szyjki macicy).

Polip endometrialny jest niewielkim guzkiem o maczugowatym kształcie (ma od kilku mm do kilku cm), który wyrasta z jamy macicy. Szacuje się, że polipy trzonu macicy występują aż u 6–12% pacjentek w wieku rozrodczym.

Natomiast polip szyjkowy przybiera kształt  łzy lub też płacika, jest lśniący i ma połyskującą powierzchnię. Jeśli chodzi o rozmiary, polip na szyjce macicy zwykle nie przekracza 3 cm (może przybierać czerwoną, różową lub fioletową barwę). Jego etiologia jest nieznana.

Polip szyjki macicy jest dosyć często rozpoznawany u kobiet po 40. r.ż. Co ciekawe, u co czwartej pacjentki współistnieje z polipami endometrium.

Kiedy polip macicy jest złośliwy? W przypadku polipów szyjkowych ryzyko zezłośliwienia wynosi 0,1%. Natomiast ryzyko zezłośliwienia polipów endometrialnych wynosi 1%.

Jak wygląda diagnostyka polipów macicy? Pomocnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia lekarzowi rozpoznanie charakteru komórek polipów, jest badanie histeroskopowe (warto podkreślić, że przeciwwskazaniem do histeroskopii jest miesiączka oraz ciąża).

Polipy macicy – objawy

Jak manifestują się polipy macicy? Polipy endometrialne u 64–88% kobiet objawiają się nieprawidłowym krwawieniem z narządów rodnych (np. przedłużające się miesiączki, krwawienia kontaktowe). Niekiedy występują również upławy. W nielicznych przypadkach polipy trzonu macicy powodują też bóle podbrzusza (zwykle, gdy polipy mają duże rozmiary).

Jeśli chodzi o polipy szyjki macicy, w większości przypadków nie dają żadnych objawów i najczęściej są rozpoznawane zupełnie przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, przyczyniać się do poronień, dlatego zawsze po rozpoznaniu wskazane jest ich usunięcie.

Zdarza się, że polipy szyjki macicy są przyczyną niecharakterystycznych symptomów ze strony układu rozrodczego, np.:

  • krwistych upławów, 
  • obfitej białej wydzieliny z pochwy,
  • krwawień po stosunku.

Warto podkreślić, że polipy macicy nie wywołują dolegliwości bólowych. Wiele kobiet po usłyszeniu diagnozy zastanawia się, jak wygląda leczenie polipów macicy (endometrialnych i szyjkowych).

Polipy macicy – leczenie. Jak usunąć polipa?

U pacjentek z polipami endometrialnymi i szyjkowymi często wdrażana jest kilkumiesięczna terapia hormonalna, a w przypadku braku efektów, stosuje się leczenie zabiegowe. Polipy endometrialne najczęściej usuwa się za pomocą histeroskopii operacyjnej (zwykle w znieczuleniu ogólnym) lub łyżeczkowania jamy macicy.

Usunięta zmiana zostaje przekazana do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych w polipie. Popularną metodą leczenia polipów szyjkowych jest ukręcenie polipa za pomocą odpowiednich narzędzi. O sposobie leczenia polipów macicy decyduje lekarz prowadzący.

Jeśli po operacji wystąpią silne bóle podbrzusza, intensywne krwawienie lub wysoka gorączka, konieczna jest niezwłoczna pomoc medyczna.

Warto dodać, że mimo usunięcia polipów macicy, zawsze istnieje ryzyko wznowy, czyli ich odrośnięcia. 

Usunięcie polipów macicy – pielęgnacja ciała po zabiegu chirurgicznym

Jakie są podstawowe zalecenia po zabiegu usunięcia polipów macicy? W przypadku operacji histeroskopowej czas rekonwalescencji wynosi 2-4 tygodnie, w tym czasie należy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać gorących kąpieli w wannie, które mogą nasilać krwawienie.

Trzeba również zaprzestać intensywnego wysiłku i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wskazana jest także wstrzemięźliwość seksualna. Kobieta nie powinna używać tamponów (zalecane są podpaski). W  celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji, należy wykazać szczególną dbałość o higienę okolic intymnych.

Podobne zalecenia dotyczą pacjentek, które przeszły zabieg ablacji polipa macicy.

Podsumowując, mimo że polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami – nieleczone mogą przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej, utrudnić zajście w ciążę lub być przyczyną poronień. 

Polip macicy – objawy, przyczyny, leczenie

Polipy macicy – jakie dają objawy?
fot. Adobe Stock

Spis treści:

Polip w macicy może powstawać u kobiet w każdym wieku. Pojawia się zarówno u młodych pacjentek, jak i u pań, które przeszły już menopauzę. Nie powinien niepokoić. To łagodna zmiana, którą bardzo często udaje się wyleczyć samą terapią hormonalną. Ze względu na wygląd, wyróżnić możemy dwa rodzaje polipów:

  1. polip uszypułowany – posiada zakończenie, przypominające nogę
  2. polip nieuszypułowany – tzw. siedzący, to narośl na powierzchni błony śluzowej o kulistym kształcie.

Polip macicy – objawy

Niewielki polip macicy może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów i często bywa zdiagnozowany podczas rutynowego badania ginekologicznego. Wraz ze wzrostem polipa pojawić się mogą nieprzyjemne dolegliwości, przede wszystkim krwawienia niezwiązane z miesiączkami.

Inne objawy polipa macicy to:

Polip macicy – przyczyny

Polip w macicy spowodowany jest głównie zmianami hormonalnymi. Prawdopodobnie związany jest z nadprodukcją estrogenów.

Może pojawić się pacjentek w każdym wieku, jednak najczęściej występuje między 30 a 50 rokiem życia. Polipy zwykle występują pojedynczo.

Ich średnia średnica to około 5 mm, jednak zdarzają się większe zmiany – nawet 2-3 centymetrowe.

Polip macicy – polip szyjki i polip trzonu macicy

Ze względu na umiejscowienie, wyróżnić można dwa rodzaje polipów w macicy – polip szyjkowy i polip trzonu macicy.  Ich nazwy często są przez pacjentów stosowane są zamienne. To jednak duży błąd. Oba polipy są inaczej zbudowane i często dają zupełnie inne objawy.

  • Polip szyjki macicy – Jest znacznie łatwiejszy do zdiagnozowania, ponieważ po osiągnięciu odpowiedniej wielkości jest widoczny podczas badania ginekologicznego. Zdarza się nawet, że jest widoczny już w ujściu zewnętrznym. Polip szyjki macicy jest dużo łagodniejszy i bardzo rzadko występuje w formie poszerzonych gruczołów. Jego powierzchnia zwykle składa się z płaskiego nabłonka.
  • Polip trzonu macicy – zazwyczaj niewidoczny, zdiagnozować go można głównie podczas badania USG. Jego cechą jest występowanie poszerzonych gruczołów.

Polip macicy – leczenie

Jak zostało już napisane, polip macicy często przebiega bezobjawowo i zdarza się, że diagnozowany jest dopiero podczas rutynowego badania ginekologicznego lub USG.

Leczenie polipów w macicy zwykle rozpoczyna się od leczenia hormonalnego, które może trwać nawet kilka miesięcy. Często jest to jedyna metoda leczenia, ponieważ w wielu przypadkach polip znika po włączeniu leków.

Zdarza się jednak, że terapia hormonalna nie przynosi skutków. Wtedy konieczny jest zabieg łyżeczkowania lub histeroskopii.

Łyżeczkowanie

To zabieg diagnostyczny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Zalecany jest zwłaszcza, gdy u pacjentki występuje podejrzenie choroby nowotworowej, ponieważ od razu po zabiegu uzyskany materiał bada się histopatologicznie.

Łyżeczkowanie polega na ukręceniu polipa. Zwykle nie jest niebezpieczne dla zdrowia pacjentki, która jedynie przez kilka dni po zabiegu powinna leżeć i odpoczywać.

You might be interested:  Jak Zbadac Uczulenie Na Gluten?

Histeroskopia

To z kolei nowoczesna metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu do pochwy pacjentki endoskopu, który za pomocą lasera usuwa zmianę. Zabieg histeroskopii można wykonać już w trakcie badania diagnostycznego.Jest bardzo bezpieczny i zwykle nie niesie za sobą powikłań.

Trzeba pamiętać, że pomimo iż polip macicy zaliczany jest do łagodnych zmian, nie należy go bagatelizować. Zdarza się bowiem (choć niezwykle rzadko), że w jego obrębie rozwinąć się może zmiana nowotworowa. Pacjentka z podejrzeniem polipa macicy lub po zabiegu jego usunięcia powinna przebywać pod stałą opieką ginekologa.

Więcej na temat chorób kobiecych:Endometrioza – objawy, leczenie, badania, jak wykryćTorbiel na jajniku – czy jest groźna, dlaczego powstaje, jak leczyćZespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Usuwanie polipów – Szpital Medfemina | Wrocław

Polipy macicy – jakie dają objawy?O polipach macicy, objawach oraz ich leczeniu opowiada doktor Anna Janusz ze szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr Anna Janusz: Polipy macicy to bardzo częste zmiany, występujące nawet u 15% kobiet. Polipy to fałdy błony śluzowej wyściełającej macicę od środka. Mogą występować w jamie macicy [polip endometrium] lub w jej szyjce [polip szyjki macicy]. Szczęśliwie, zwykle są to zmiany łagodne (ok.

99%), jednak ze względu na ryzyko zmiany do nowotworu złośliwego zaleca się usuwanie każdego polipa, szczególnie gdy współistnieją czynniki ryzyka transformacji nowotworowej, tj. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, okres okołomenopauzalny.

Usuwanie każdego polipa jest zalecane również z tego względu, że leczenie jest bardzo bezpieczne i małoinwazyjne.

Objawami polipów macicy są:

  • nieprawidłowe krwawienia z macicy [plamienia międzymiesiączkowe; obfite, przedłużające się miesiączki; plamienia po współżyciu]
  • upławy – obfite śluzowe, krwiste, ropne
  • problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem [poronienia]
  • bóle podbrzusza.

Jednak bardzo często polipy nie dają żadnych objawów, dlatego warto pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa.

Diagnostyka polipów jest bardzo łatwa do przeprowadzenia. Wykorzystuje się w tym celu USG (ultrasonografię), którą optymalnie przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, to znaczy tuż po miesiączce.

Kolejną metodą, bardziej specjalistyczną, jest SIS (Saline Infusion Sonohysterography) – ocena macicy w USG po podaniu do jej wnętrza przez pochwę płynu – soli fizjologicznej. Jest to bardzo dobra metoda, stosowana w przypadku wątpliwości diagnostycznych lub celem optymalnego przygotowania się do leczenia.

Leczenie polipów, czyli ich usuwanie, przeprowadza się drogą operacyjną. Dotąd nie dysponujemy innymi metodami leczenia, jak na przykład lekami doustnymi czy dopochwowymi.

Polipy szyjki macicy usuwamy w łatwy sposób – narzędziami chirurgicznymi podczas badania ginekologicznego; natomiast polipy jamy macicy usuwamy drogą histeroskopii.

Histeroskopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym, w znieczuleniu miejscowym (lek przeciwbólowy zostaje podany do szyjki macicy) lub ogólnym – tak zwanym krótkim dożylnym (leki nasenne i przeciwbólowe są podawane dożylnie, nie ma konieczności intubacji).

Po odkażeniu okolicy łonowej i pochwy, do macicy wprowadzane jest narzędzie z torem wizyjnym, to jest kamerą, które umożliwia bardzo dokładne obejrzenie polipa i całego wnętrza macicy.

Dzięki temu możliwe jest kompletne usunięcie zmiany, co pozwala na redukcję ryzyka nawrotu polipa oraz zbadanie go w całości, co jest bardzo ważne ze względu na konieczność wykluczenia ewentualnych zmian o charakterze złośliwym. Polipy usuwa się za pomocą nożyczek histeroskopowych, elektrod lub shaverów – specjalistycznych, bardzo nowoczesnych „golarek”.

Bardzo dużym atutem histeroskopii jest jej precyzja i małoinwazyjność, co pozwala na celowane usunięcie zmiany pod kontrolą wzroku oraz znaczne zmniejszenie ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek.

Wynik histeroskopii jest przedstawiany pacjentce tuż po zabiegu, wypis jest możliwy nawet już 2-4 h po zabiegu, jednak w przypadku większych zmian możliwa jest konieczność pozostania w szpitalu przez ok. 24 h. Zabieg nie jest obciążający, powrót do normalnego funkcjonowania jest praktycznie natychmiastowy. Przez kilka dni można ewentualnie prowadzić oszczędzający tryb życia, tj. unikać intensywnego wysiłku, dźwigania i przegrzewania się.

Po usunięciu polip jest przesyłany do oceny przez lekarza histopatologa (badanie histopatologiczne), co pozwala na dokładną ocenę zmiany pod mikroskopem i ustalenie czy konieczne jest dalsze leczenie, np. w przypadku zmian o charakterze złośliwym. Na wynik tego badania oczekujemy 7-30 dni, zwykle ok. 2 tygodnie.

Dzięki histeroskopii leczenie polipów jest bardzo bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Histeroskopia jest metodą zalecaną do leczenia tego typu zmian, ponieważ pozwala na ich całkowite usunięcie pod kontrolą wzroku.

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu histeroskopia wykonywana jest na najnowszej generacji, wysokiej klasy sprzęcie endoskopowym niemieckiej firmy Storz.

Polipy szyjki macicy i polipy macicy – objawy, dolegliwości, leczenie

Polipy, niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej, różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale również budową i kształtem.

Te, które mają szypułę, czyli nóżkę, na której wyrastają, to polipy uszypułowane. One występują najczęściej. Z kolei takie, które wystają ponad powierzchnię i mają charakter guzowaty to polipy siedzące.

Zmiany te mogą pojawić się wszędzie, w każdym miejscu ciała, od ucha po jelito grube.

Polipy lokalizują się także w narządach rodnych kobiet. Wówczas pojawiają się dwa rodzaje polipów: szyjkowe i endometrialne. To polipy szyjki macicy i polipy macicy.Polipy szyjkowe rozwijają się w szyjce macicy. Są rezultatem nadmiernego rozrostu nabłonka, który wyściela jamę i kanał szyjki macicy. Można je wykryć podczas badania ginekologicznego.

Polipy endometrialne rozwijają się wewnątrz macicy, najczęściej u kobiet w okresie menopauzy. Można je wykryć tylko podczas USG przezpochwowego. Polipy rozwijające się w narządach rodnych kobiety zazwyczaj są pojedyncze i nieduże.

Przyczyny powstawania polipów się nie są do końca znane. Najczęściej bierze się pod uwagę zaburzenia hormonalne. Ściślej mówiąc chodzi o przewagę estrogenów (hiperestrogenizm), przy jednocześnie obniżonym poziomie progesteronu.

Choć problem ten może dotyczyć każdej kobiety to najczęściej polipy szyjki macicy i polipy macicy pojawiają się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Większość polipów nie daje żadnych dolegliwości, dlatego w większości przypadków początkowy etap choroby jest bezobjawowy. Symptomy zaburzeń pojawiają się dopiero wtedy, gdy polipy się rozrosną. Kiedy polipy zaburzają prawidłową pracę błony śluzowej kanału szyjki macicy, mogą pojawić się:

  • plamienia i nieprawidłowe krwawienia. W przypadku polipów szyjkowych krwawienia pojawiają się wtedy, kiedy nie powinny, czyli między miesiączkami czy po stosunku płciowym. Gdy polipy znajdują się w macicy, krwawienia są długie lub pojawiają się przed miesiączką,
  • ból podbrzusza,
  • obfite upławy, także ropna wydzielina z pochwy, jeśli doszło do zakażenia polipa i
  • błony śluzowej,
  • trudności z zajście w ciążę,
  • poronienia.
You might be interested:  Zez rozbieżny i zez zbieżny – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Leczenie polipów rozpoczyna się od terapii hormonalnej. Jeśli ta nie przyniesie pożądanych rezultatów, podejmuje się bardziej radykalne działania. Te zależą od tego, czy polipy zlokalizowały się na szyjce macicy czy w trzonie macicy.

Gdy rozpoznano polipa trzonu macicy, wykonuje się:

  • łyżeczkowanie jamy macicy, czyli abrazję. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym,
  • histeroskopię, która jest zabiegiem bardziej nowoczesnym. Umożliwia obejrzenie polipa i błony oraz pozwala usunąć polipy po badaniu diagnostycznym. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, stąd wymagana jest hospitalizacja.

Gdy rozpoznano polipa szyjki macicy, usuwa się go, stosując jedną z technik, takich jak:

  • ablacja (wykręcanie polipa w warunkach ambulatoryjnych),
  • histeroskopia,
  • abrazja (łyżeczkowaniu jamy macicy).

Każdy polip, bez względu na metodę usunięcia i swoją lokalizację, jest materiałem który należy bezwzględnie poddać badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu będzie pewne, że zmiana jest łagodna. Wprawdzie w polipach narządów rodnych rzadko lokalizują się komórki nowotworów złośliwych, niemniej należy to wykluczyć. Należy pamiętać, że rak daje podobne objawy.

Ważne jest, by każda kobieta, bez względu na to, czy obserwuje u siebie niepokojące objawy czy też nie, pozostawała pod opieką ginekologa i chodziła na regularne, cykliczne badania. Warto trzymać rękę na pulsie i reagować, nim będzie za późno.

To także może cię zainteresować:

Polipy macicy. Co to jest? Jakie są objawy i jak leczyć?

Polipy macicy to łagodne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy. Z reguły nie zagrażają zdrowiu kobiet, ale mogą być przyczyną niepłodności lub poronienia. Sprawdź, jakie dają objawy, jak je leczyć i czy da się im zapobiec.

Macica pokryta jest błoną śluzową, zwaną endometrium. Zdarza się, że endometrium rozrasta się w sposób nieprawidłowy, tworząc maczugowate zmiany – polipy endometrialne. Częściej występują mnogo niż pojedynczo. Lokalizują się w obrębie szyjki lub na trzonie macicy.

Nie, polipy to rozrosty błony śluzowej o łagodnym charakterze. Nie dają przerzutów i nie są zaliczane do tzw. stanów przedrakowych, ale to nie oznacza, że nie mogą być niebezpieczne. U niewielkiego odsetka kobiet wokół polipów stwierdza się raka.

Przyczyny powstawania polipów macicy wciąż nie są do końca znane. Wiadomo, że pojawiają się u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Dokładnie u tych, których organizm produkuje za dużo estronegów. Najczęściej dotyczą kobiet powyżej 30. roku życia, ale z tym schorzeniem mogą się borykać także młodsze kobiety.

Oba polipy różnią się umiejscowieniem w macicy oraz budową histologiczną. Te szyjkowe rzadko zawierają poszerzone gruczoły, w przeciwieństwie do polipów trzonu macicy, które są zbudowane z błony śluzowej macicy wraz z gruczołami. 

Polipy szyjki macicy mogą być widoczne już w badaniu ginekologicznym za pomocą wziernika ginekologicznego. Znajdują się w ujściu kanału, mogą z niego wystawać lub zwisać. Trudno je pomylić z tymi, które występują w trzonie. Zdiagnozowanie polipów trzonu macicy wymaga badania ultrasnonograficznego lub biopsji błony śluzowej macicy.

Początkowo polipy nie dają żadnych objawów, które mogłyby cię zaniepokoić. Dopiero z czasem, rozrastając się, mogą krwawić. Zdarza się to szczególnie często po stosunku. Polipy macicy mogą także samoistnie pękać, czego skutkiem jest plamienie między miesiączkami lub po menopauzie. 

Usuwanie polipa szyjki macicy nie jest trudne, jeśli jest zlokalizowany w ujściu szyjki. Ginekolog może to zrobić od razu po zdiagnozowaniu. W niektórych przypadkach, kiedy zmiany są mnogie lub duże, opróćz wykręcenia polipa konieczne jest także wyłyżeczkowanie błony śluzowej szyjki macicy. 

Łyżeczkowanie błony śluzowej trzonu macicy jest metodą leczenia z wyboru. Jednak nawet doświadczony ginekolog zabieg powinien przeprowadzać z użyciem specjalnej kamery endoskopowej, którą wprowadza do macicy. Urządzenie posiada maleńką kamerę, źródło światła i narzędzia, które są pomocne przy usuwaniu polipów. Ta metoda to histeroskopia.

Usunięte zmiany z macicy wysyła się do laboratorium, gdzie badają je pod kątem histopalotogicznym. Wynik badania jest gotowy do odbioru zazwyczaj po około 2-3 tygodniach. Dopiero wtedy można mieć pewność, że usunięte zmiany z macicy były na pewno polipami, czyli łagodnymi zmianami błony śluzowej.

Jeśli specjalista nie stwierdza żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej trzeba je usunąć. 

Po pierwsze: dopiero po badaniu histopatologicznemu wiadomo, że to na pewno była zmiana łagoda. Po drugie: nawet jeśli polipy nie dają jeszcze żadnych objawów, mogą zacząć krwawić. Po trzecie: polipy utrudniają zajście w ciążę i jej utrzymanie.

Specjalista, który zajmuje się usuwaniem polipów, to ginekolog. Zabieg usuwania polipów macicy kosztuje około 300-550 zł. Cena zależy od liczby polipów, umiejętności ginekologa i miasta. Ceny w większych miastach są przeważnie wyższe. 

Oczywiście możesz też zapisać się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Zabieg usuwania polipów macicy jest refundowany we wszystkich placówkach ginekologicznych, które podpisały umowę z NFZ.

Rekonwalescencja trwa około 2-4 tygodnie. Po tym czasie krwawienie powinno ustać. Wstrzymaj się z seksem do następnej miesiączki. Endometrium odbudowywuje się powoli. 

Po otrzymaniu wyniku badania histologicznego pobranych wycinków z macicy umów się na omówienie wyników ze swoim ginekologiem. 

Niestety, nie masz wpływu na to, czy polipy się pojawią. Dokładne przyczyny ich powstawania wciąż nie są znane. Nie da się im skutecznie zapobiec.

Wszystkie zmiany patologiczne dotyczące błony śluzowej macicy zmniejszają szanse na zagnieżdżenie się zarodka lub jego prawidłowy rozwój. Niestety, przyczyną niepłodności mogą być polipy macicy. Zmiany same w sobie stanowią barierę, którą zarodek musi pokonać, by móc się zagnieździć. 

Zanim zaczniesz starać się o dziecko, umów się na badanie ginekologiczne. Jeśli specjalista wykryje i usunie polipy przed zajściem przez ciebie w ciążę, nie masz się o co martwić. Polipy macicy przeważnie nie nawracają.

Problem pojawia się, kiedy ginekolog zdiagnozuje polipy, kiedy jesteś już w ciąży. Stanowią one realne zagrożenie dla rozwoju płodu. Poronienie na wczesnym etapie ciąży dotyka wiele kobiet, które mają polipy zlokalizowane w macicy. Wynika to z faktu, że organizm kobiety próbuje się pozbyć zmian rozrostowych na błonie śluzowej macicy przez wywoływanie skurczów narządu rodnego. Przez to płód jest zagrożony. Niestety, niewiele można zrobić z polipem, kiedy jesteś już w ciąży. Specjaliści w takich sytuacjach radzą, by wstrzymać się od seksu. Stosunek płciowy z penetracją może mechanicznie podrażniać polipa, powodując jego krwawienie. Może to być sygnał dla macicy, że coś jest nie tak, i może zacząć się kurczyć, co grozi poronieniem.

Autorka: Natalia Ciszewska

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *