Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta

Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta

Problem trądziku na plecach dotyczy aż 33% nastolatków i około 25% dorosłych. Dowiedz się, co jest jego przyczyną i jak mu przeciwdziałać!  

Trądzik na plecach – przyczyny 

Mimo, że trądzik na plecach pojawia się z takich samych przyczyn jak ten występujący w innych częściach ciała, ze względu na lokalizację ciężej się go pozbyć.

Do głównych przyczyn powstawiania trądziku na plecach należą zmiany hormonalne i wywołana nimi nadmierna aktywność gruczołów łojowych, a także niewłaściwe kosmetyki, zła dieta i brak higieny lub błędna pielęgnacja.

Częstą przyczyną pryszczy okazują się być środki do pielęgnacji włosów, które – przez zawarte w sobie składniki – doprowadzają do pojawienia się wysypki.

Również nagromadzony na skórze pot, w połączeniu ze sporą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka może okazać się jej powodem.

Zdarza się także, że trądzik na plecach i na dekolcie powstaje w wyniku stresu lub cyklu miesiączkowego.

Trądzik na plecach u mężczyzn

Trądzik na plecach występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i nazywany jest tzw. trądzikiem skupionym.

Testosteron, czyli jeden z aktywnych męskich hormonów (androgenów) pobudza gruczoły łojowe do produkcji łoju, dlatego też trądzik u mężczyzn zależny jest od męskich hormonów płciowych.

Może on wynikać również z czynników środowiskowych, diety, promieniowania UVA oraz z powodu przyjmowanych leków – np. anabolików stosowanych przez sportowców na szybki przyrost masy mięśniowej. Trądzik na plecach u mężczyzn często pojawia się również wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta

Trądzik na plecach – leki 

W przypadku pojawienia się pryszczy na plecach polecana jest konsultacja z dermatologiem – to właśnie specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie.

Trądzik na plecach – jak leczyć? Zazwyczaj poprzez przyjmowanie antybiotyków doustnych, takich jak tetracyklina, doksycyklina i erytromycyna lub preparatów do nakładania miejscowego. Dermatolog może polecić także retinoidy, sprawdzające się podczas stosowania miejscowego i doustnego.

W przypadku kobiet pełnoletnich częstą praktyką jest doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, hamujących produkcję androgenów przez jajniki, co skutkuje zneutralizowaniem zmian trądzikowych.

Trądzik na plecach – domowe sposoby 

By wspomóc zalecaną przez lekarza terapię, warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Można to zrobić poprzez zakładanie luźniejszych ubrań, dzięki którym do cery będzie docierało powietrze. Należy pamiętać także o dokładnym myciu się i o używaniu właściwych kosmetyków.

Dobrze sprawdzi się żel do mycia Biały Jeleń lub nawilżające kostki myjące z Dove. W tym przypadku istotne jest działanie, nie zapach. Pięknie pachnące żele pod prysznic posiadają niejednokrotnie składniki wysuszające.

Co ciekawe, gąbki i myjki mogą przechowywać w sobie liczne bakterie i grzyby, a zatem najwłaściwsza pielęgnacja to ta wykonywana za pomocą własnych dłoni lub dzięki specjalnej szczoteczce.

Rumianek, szałwia, aloes, lawenda, nagietek, skrzyp czy fiołek trójbarwny doskonale sprawdzą się jako dodatki do kąpieli lub preparaty do przemywania skóry.

Leczenie trądziku różowatego Trądzik zaskórnikowy. Opis…

Trądzik – nowa perspektywa na leczenie naturalne – Żyj zdrowo, jedz zdrowo – blog ze Straganu o zdrowym życiu i odżywianiu

Collapse

Trądzik pospolity to problem medyczny, który dotyka nie tylko nastolatków, ale również młodych dorosłych. Niestety przypadłość ta mocno wpływa na samopoczucie i samoocenę osób cierpiących na to schorzenie.

Ogólnie rzecz ujmując trądzik jest spowodowany nadmiernym wydzielaniem sebum. Martwe naskórki blokują mieszki włosowe, a na twarzy pojawiają się ?wypryski?.

Zmiany skórne można znaleźć nie tylko na twarzy, ale również na szyi, plecach oraz  klatce piersiowej.

Większość przypadków trądziku jest leczona przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

 Ten ostatni stosuje stosuje bardziej agresywne metody leczenia w postaci: retinoidów, kwasów, tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków.

Trądzik to jednak problem złożony i warto spojrzeć na niego całościowo. Przypadłość ta pokazuje przede wszystkim,  że w naszym ciele brakuje równowagi.

Jak w naturalny sposób pomóc w walce z trądzikiem?

Warto przyjrzeć się naturalnym sposobom leczenia, które można podjąć, aby niezależnie od wieku, zmniejszyć trądzik. Metody te wzmocnią cały organizm, a finalnie zmiany na skórze również się zmniejszą. Trądzik to przypadłość, którą długo się leczy i wpływ na nią mają nie tylko skłonności genetyczne, styl życia, to co jemy, zanieczyszczenia, ale również emocje.

Takie powiązanie emocji z różnymi dolegliwościami znajdziemy w koncepcjach holistycznych, które traktują człowieka jako całość. Nie zajmują się tylko ciałem i jego fizjologią, ale także umysłem i emocjami. Zgodnie z tymi teoriami w równej mierze ?trawimy? pożywienia jak i emocje np. złość, stres, strach, lęk.

Warto się im przyjrzeć jak przeżywamy te negatywne emocje i ile jest ich w naszym życiu.

Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta

Emocje negatywne to ważny aspekt w leczeniu trądziku. Foto: Pexele

Usuń toksyny z organizmu

Jeśli na twarzy pojawiają się ?wypryski?, to oznacza, że organizm mierzy się z nadmiarem toksyn, które są w naszym organizmie. Warto się skupić na kilku aspektach, aby odciążyć organizm z ?toksyn?:

 • dieta oczyszczająca ( detoks) ? warto wybrać koncepcję detoksu, która rozumie jak działa nie tylko ciało, ale również jaki wpływ na ciało ma umysł i jego myśli ;
 • unikanie przetworzonej żywności ;
 • poprawienie stanu jelit ;
 • wzmocnienie wątroby i nerek ;
 • redukcja kosmetyków, w których składzie jest dużo chemii na rzecz pielęgnacji na bazie produktów pochodzenia naturalnego  np. olei, maseczek, które w składzie mają naturalne składniki ;

Wszystkie te elementy na pewno wpłyną na ogólny stan zdrowia, a co za tym idzie – na wygląd skóry.

Przyjrzyj się swojej diecie

Dieta eliminacyjna bywa trudna. Jeśli mamy możliwość, warto zrobić testy pokarmowe, które wykażą, czy jakiś produkt z diety jest alergenem. Warto skoncentrować się na dobrze zbilansowanym sposobie żywienia. Sprawdź, czy  poniższe produkty znajdują się w Twojej diecie i ile ich jest.

 • Przetwory mleczne ? badania pokazują, że produkty mleczne,  takie jak mleko, zwiększają produkcję sebum  poprzez stymulację hormonu IGF -1, a tym samym zwiększają ryzyko trądziku.
 • Produkty o wysokiej zawartości cukru, przyczyniają się do zaostrzenia trądziku, dlatego zaleca się ich minimalizację. Spożycie czekolady również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku.
 • Żywność wysoce przetworzona. Szczególnie ważne jest unikanie żywności przechowywanej w puszkach.
 • Duża ilość glutenu również może wpływać na trądzik i zatykanie porów twarzy.

Co pomoże w walce z trądzikiem?

Przyjrzyj się co możesz zmienić w swojej diecie i stylu życia:

 • zwiększenie ilości warzyw w diecie;
 • spożywanie produktów, które zawierają witaminę A, E oraz cynk;
 • zadbanie, aby w diecie było więcej kwasów omega-3;
 • błonnik przyspieszający przemianę materii;
 • nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie w usuwaniu toksyn z organizmu. Sprawdź, czy pijesz wystarczającą ilość wody przez cały dzień. To ważne, aby była to woda, a nie herbata, kawa czy sok! Jeśli nie wiesz tego, przyjrzyj się temu, czyli wybierz jeden dzień i dokładnie notuj każdą porcję wody jaką spożyjesz. Wówczas ?czarno na białym? można zobaczyć  jak to wygląda. Jeśli czujesz, że masz z tym kłopot, istnieją darmowe aplikacje, które pomagają w przypominaniu o tym dobrym nawyku.

Popraw stan jelit

Hipokrates stwierdził już 2400 lat temu, że „wszystkie choroby zaczynają się w jelitach”. Nasze jelita i skóra są podstawowym sposobem w jaki toksyny wchodzą do organizmu. Osoby z problemami jelitowymi, takimi jak: zespół jelita drażliwego, przewlekła biegunka, zaparcia, wzdęcia itp.

, często mają problem z nieszczelnym jelitem. Słaba bariera jelitowa powoduje zwiększoną absorpcję chemikaliów i toksyn. Zdrowie jelit można zoptymalizować przyjmując wysokiej jakości probiotyki i prebiotyki. Jednocześnie ważne jest bycia na diecie bogatej w warzywa, owoce, kasze, ryże oraz kiszonki.

Zadbanie o rozwój zdrowego mikrobiomu jelitowego wpłynie również na stan skóry. Jeśli oczyścimy i wzmocnimy jelita zrobimy miejsca na działanie ziół oraz suplementów diety, które często są polecane jako kuracja dla trądziku.

Jeśli w najgorszym przypadku będziesz musiał skorzystać z antybiotykoterapii organizm będzie na to przygotowany.

Zadbaj o wątrobę

Zdziwiony? Wątroba to ogromny narząd, który pomaga w usuwaniu nadmiaru toksyn. Patrząc na to w jakich czasach żyjemy, nie ma ona ?łatwego życia?. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na wsparcie wątroby, możesz skorzystać z oleju z czarnuszki. Czarnuszka bardzo dobrze chroni wątrobę.

Wspomaga ją w usuwaniu toksyn i przyspiesza metabolizm tłuszczów. Pobudza również produkcję żółci.

 Olej z czarnuszki można również stosować jako kosmetyk, który pomoże w walce z trądzikiem, ponieważ zawiera dużo czynników aktywnych takich jak przeciwutleniacze oraz tymochinon, dzięki któremu olej wykazuje działania przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Działanie antybakteryjnie zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się trądziku oraz przyspieszy leczenie powstałych wyprysków. Olej z czarnuszki pomaga w likwidacji zaskórników. Jest często wskazywany przez kosmetologów jako pomoc w walce ze skórą trądzikową, która jest narażona na mikroblizny, a olej z czarnuszki wpływa na spłycenie ich.

Sen i wątroba

Jak możemy jeszcze wzmocnić naszą wątrobę w walce z toksynami. Wątroba lub się wyspać. Może wtedy spokojnie pracować i oczyszczać organizm z toksyn, regenerować się. Warto kłaść się spać najpóźniej o 22:30 -23:00. Zdrowy sen skutecznie poprawi nie tylko samopoczucie, ale i wygląd. Nie ma tańszego kosmetyku niż sen.

Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta

Sen to najtańszy kosmetyk! Foto: Pexele

Wprowadź do diety więcej kwasów tłuszczowych omega -3

Kwasy omega-3 są ważnym składnikiem zdrowej diety. Stanowią budulec komórek i spowalniają proces ich starzenia się. Do kwasów omega-3 pełniących istotną rolę w diecie człowieka należą:

 • kwas eikozapentaenowy (EPA),
 • kwas dokozaheksaenowy (DHA),
 • kwas alfa-linolenowy (ALA).

Kwas EPA i DHA są niezbędne dla zdrowia mięśni, mózgu i naczyń krwionośnych. Zgodnie z badaniem z 2014 roku kwasy tłuszczowe omega-3 są korzystne dla redukcji trądziku przy dawkach 2000 mg na dobę.

Te ważne składniki odżywcze można znaleźć w takich produktach jak: orzechy włoskie, migdały, nasiona chia, nasiona lnu, nasiona konopi, awokado, zielone warzywa (brokuły, kapusta, zielony groszek, zielona soja), oleje roślinne ? rzepakowy, lniany, kukurydziany, sezamowy, konopny, sojowy, słonecznikowy, z pestek winogron czy orzechów włoskich.

You might be interested:  Choroba mondora – objawy, przyczyny, leczenie i występowanie

Witaminy i mikroelementy, które pomogą w walce z trądzikiem

Cynk

Badanie z 2013 roku w Journal of Drugs in Dermatology wykazało, że cynk doustny i miejscowy może być pomocny w leczeniu trądziku ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Przed zastosowaniem cynku w postaci tabletek skorzystaj jednak z porady lekarza.

Naturalnie cynk występuje w takich produktach: pomidory (tylko wtedy kiedy jest na nie sezon), natka pietruszki, sezam, dziki ryż, pestki dyni, kakao, warzywa kapustne, quinoa, tofu, fasola adzuki.  

Witamina C

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Zgodnie z badania z 2005 roku w International Journal of Cosmetic Science miejscowe stosowanie  witaminy C może być korzystne zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu trądziku.

Sugerowana dawka powinna być zgodna  z zaleceniami na etykiecie. Naturalnie witamina C występuje w takich produktach: żółta papryka, pomarańcza, jarmuż, brokuł, brukselka.

Wygląda na to, że wcale nie jest najwięcej w cytrynie. 

Witamina E

Według badań, witamina E, w połączeniu z cynkiem i laktoferyną, zmniejsza trądzik. Badania pokazują , że niski poziom witaminy E wydaje się być bardziej powszechny u osób z trądzikiem.  Sugerowana dawka powinna być zgodna  z zaleceniami na etykiecie.

Naturalnie witamina E występuje w takich produktach: oleje roślinne: słonecznikowy, z orzechów włoskich, rzepakowy, arachidowy, orzechy laskowe i włoskie, pestki słonecznika, papryka, natka pietruszki, szpinaku, czosnku, marchwi, kapuście, sałacie, brukselce.

Spójrz na siebie jak na całość

Wiemy, że walka z trądzikiem nie jest łatwą sprawą i wymaga konsekwencji oraz determinacji. To co jest ważne przy tej chorobie, to spojrzeć na siebie całościowo. Skupienie się na  kosmetyce twarzy nie rozwiąże problemu. Zapobieganie i leczenie trądziku może być złożone.

Aby osiągnąć optymalny sukces, konieczne jest holistyczne podejście. Zmiany żywieniowe mają tu kluczowe znaczenie, pomocne jest również eliminowanie toksyn. Leki, jeśli są konieczne, mogą być skuteczne, ale powinny być stosowane przez możliwie jak najkrótszy czas, szczególnie doustne antybiotyki.

Optymalizacja żywienia i zdrowego trybu życia ma tutaj kluczowe znaczenie.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Trądzik młodzieńczy – jak pozbyć się trądziku? Domowe sposoby na trądzik

2019-04-16 10:41 Małgorzata Wójcik Pryszcze na plecach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta Autor: thinkstockphotos.com

Trądzik młodzieńczy to inaczej trądzik pospolity, który występuje w szczególnym momencie życia człowieka: w okresie dojrzewania. Podpowiadamy, jak pozbyć się trądziku oraz jakie domowe sposoby na trądzik są skuteczne. 

Trądzik młodzieńczy to charakterystyczne problemy skórne, które pojawiają się w okresie dojrzewania, między 12. a 20. rokiem życia (większość pacjentów to chłopcy oraz dziewczęta w wieku 17-20 lat). Trądzik młodzieńczy to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych.

Spis treści:

Zamiany skórne pojawiają się najczęściej na twarzy, ale również w miejscach, gdzie jest dużo przywłosowych gruczołów łojowych, czyli na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Wykwity trądzikowe pojawiają się na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych.

Keratynocyty razem z łojem blokują ujście i tworzą mikrozaskórniki, następnie zaskórniki (czarne punkciki lub kopułki). Jeżeli zmiany zostaną zainfekowane bakteriami, powstaje stan zapalny: wykwity przybierają wówczas postać krosty z ropną wydzieliną.

 • Zobacz także:
 • Trudny okres dojrzewania: jak radzić sobie z buntem dorastającego dziecka?
 • Bullying w szkole czyli przemoc i agresja wśród dzieci

Trądzik młodzieńczy – przyczyny dolegliwości

Istnieje wiele czynników sprzyjających występowaniu trądziku młodzieńczego, jednym z nich jest skłonność genetyczna. Bezpośrednim powodem jednak jest nadmierna produkcja łoju i związane z tym zatkanie ujść gruczołów łojowych. Taki stan rzeczy również ma swoją przyczynę. Są nią zmiany hormonalne.

W okresie dojrzewania obserwowany jest wysoki poziom androgenów. Hormony te łączą się z receptorami komórek gruczołów łojowych i mieszków włosowych, powodują ich powiększenie i zwiększenie produkcji łoju.

Wpływają również na nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych powodując ich zatykanie.

Niektóre komórki łojowe charakteryzują się większą wrażliwością na androgeny – tak jest właśnie w przypadku tych zlokalizowanych na twarzy, dlatego najsilniejsze zmiany występują zwykle na czole, policzkach itp.

Trądzik pospolity, który jest charakterystyczny dla późniejszego wieku, ma podobne podłoże. Nawet jeśli osoby w wieku 25-40 lat nie cierpią na spowodowany dojrzewaniem wysoki poziom androgenów, to jednak obserwuje się u nich więcej receptorów dla tych hormonów, co skutkuje nadmierną produkcją łoju.

Dolegliwością wieku dorosłego jest też trądzik różowaty, który charakteryzuje się wystąpieniem rumienia, pajączków oraz krostek. Jego przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z tarczycą, ale wpływ na chorobę ma również łojotok oraz zakażenia bakteryjne mieszków włosowych.

Poznaj sposoby na walkę z trądzikiem – WIDEO

 

Leczenie trądziku młodzieńczego – krem czy tabletki?

Leczenie trądziku młodzieżowego jest trudne, ponieważ na chorobę tę nie ma jednego cudownego lekarstwa. Najskuteczniejsze jest przyjmowanie leków: kwasu azelainowego, nadtlenku benzolu oraz antybiotyków – tetracyklin i retinoidów. Wybór leku powinien należeć do lekarza dermatologa i być uzależniony od stanu choroby.

Łagodne postaci trądziku młodzieżowego można leczyć maściami i kremami na trądzik, np. retinoidami lub kwasem azelainowym, który zmniejsza ilość mikrozaskórników poprawiając proces powstawania keratyny.

Kwas jest zwykle zamiennikiem retinoidów, które nie powinny być podawane w czasie ekspozycji na promienie słoneczne.

Stany zapalne wymagają podania dodatkowo nadtlenku benzolu i małych dawek antybiotyku zwalczających bakterie bytujące w zmianach skórnych.

Poważne stany trądzikowe u dziecka można zmniejszyć tabletkami na trądzik: izotretinoiną, która jest wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych, ma jednak wiele niepożądanych działań ubocznych lub lekami hormonalne antyandrogenowe.

Zobacz także: Skąd się biorą piegi, dołeczki w policzkach i wgłębienie w brodzie?

Trądzik młodzieńczy – pielęgnacja skóry trądzikowej

Bardzo ważnym sposobem na to, by zwalczyć trądzik młodzieńczy jest właściwa troska o skórę.

Metody pielęgnacji zależą nie tylko od zaawansowania choroby, ale i od wieku pacjenta. U nastolatków cierpiących na trądzik młodzieńczy sprawdza się np.

stosowanie kosmetyków osuszających wykwity, u kobiet dojrzałych – nie, gdyż powodują nadmierne odwodnienie skóry.

Najlepsze są płyny do mycia twarzy, które skutecznie oczyszczają skórę z nadmiaru sebum, ale zbytnio nie wysuszają. Kupując płyny, zwróć uwagę, by nie zawierały alkoholu. Oprócz płynów do oczyszczania skóry ważne jest stosowanie toników, które zwężają ujścia gruczołów łojowych i kremów nawilżających (wysuszenie skóry zwiększa produkcję łoju, a nie o to chodzi).

Pamiętaj, że nie wolno wyciskać krost trądzikowych, gdyż stymuluje to powstawanie nowych wykwitów. W przypadku trądziku zaskórnikowego można stosować peelingi, które oczyszczają twarz (np. peeling mechaniczny, enzymatyczny lub z kwasu glikonowego), które zmniejszają łojotok.

Warto też skorzystać z zabiegów dermatologicznych, np. kawitacji – zabiegu wykonywanego falami ultradźwiękowymi, które odblokowują ujścia zaskórników. Skóra ze zmianami trądzikowymi nie powinna być wystawiana na działanie słońca.

Czytaj: Maseczki z glinki: jak je stosować i jakie dają efekty

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Walcząc w trądzikiem młodzieńczym możesz sięgnąć po naturalne metody. Objawy trądziku łagodzą różnego rodzaju maseczki, np. z mąki ziemniaczanej lub drożdży. Wiadomo też, że na ściąganie porów skóry, nawilżenie oraz regulację produkcji łoju wpływają maseczki z łopianu, ślazu, lawendy, chmielu i skrzypu.

Skuteczne jest też przemywanie wykwitów roztworem olejkiem z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych. Możesz go też stosować bez rozcieńczenia punktowo na wypryski.

Wśród domowych sposobów na trądzik jest też odpowiednia dieta. Nie ma naukowego potwierdzenia, że chorobie sprzyja czekolada czy ostre przyprawy. Warto jednak dbać, aby nasza dieta była bogata w produkty zawierające witaminę A, B2, B6, D czy cynk. To składniki wpływające pozytywnie na ogólną kondycję skóry, regulację złuszczania naskórka, łagodzenie stanów zapalnych itd.

Czytaj: Witamina D – prawie jak hormon. Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Pryszcze na plecach – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Sprawdzone sposoby na trądzik na plecach

Pryszcze na plecach to zmiany skórne, które dotykają zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Jest to jedna ze znanych nam form trądziku młodzieńczego lub pospolitego.

Tak naprawdę, krosty na plecach powstają dokładnie z tych samych przyczyn, co pryszcze na pozostałych częściach naszego ciała.

W tym przypadku jednak, leczenie trądziku jest znacznie utrudnione ze względu na jego umiejscowienie.

Pryszcze są doskonale nam znanymi zmianami skórnymi, które mają postać bardzo charakterystycznych krostek pojawiających się na naszej skórze.

Wszystko zaczyna się jednak od zwiększenia się rozmiarów gruczołów łojowych oraz wzrostu ilości wydzielanego sebum.

Dochodzi także do zbyt intensywnego rogowacenia ujścia mieszka włosowego, w którym znajduje się także przewód gruczołu łojowego.

W rezultacie tych zmian tworzy się czop rogowy wypełniający mieszek włosowy, który następnie przesuwa go w górę, ku powierzchni skóry. Wydzielanie łoju zostaje uniemożliwione i mamy do czynienia z powstaniem zaskórnika. Jest to swego rodzaju woreczek, wewnątrz którego znajdują się tłuszcze oraz keratyna.

Równocześnie, dochodzi do szybkiego namnażania się bakterii, które w normalnych warunkach bytują w skórze i na jej powierzchni nie stwarzając żadnego zagrożenia.

Kiedy jednak w ich środowisku pojawia się łój, który stanowi dla nich pożywkę, drobnoustroje te zyskują doskonałe warunki do rozmnażania się.

Sucha skóra – 10 kosmetycznych rozwiązań z użyciem naturalny…

Enzymy wydzielane przez takie bakterie, rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wole kwasy tłuszczowe. To właśnie one stają się przyczyną rozwoju stanów zapalnych, w którym zwiększa się zarówno ilość zakażonych komórek, jak i wydzieliny, która znajduje się w woreczku.

Z tego powodu, zaczyna ona coraz mocniej naciskać na ścianki mieszka włosowatego, który jest zablokowany czopem rogowym. W końcu dochodzi zatem do pęknięcia, co powoduje, wydostanie się zawartości z woreczka na zewnątrz.

Rezultatem jest powstanie ostrego stanu zapalnego.

Trądzik na plecach występuje przede wszystkim u bardzo młodych osób, ale bardzo często jest on również schorzeniem, które dotyka osoby dojrzałe, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Takie zmiany skórne wyglądają bardzo nieestetycznie, jednak tak naprawdę nie to jest największym problemem.

You might be interested:  Bolesne miesiączki – przyczyny, objawy, badania, leki, domowe sposoby, jak sobie radzić

Krosty na plecach wyjątkowo często są zmianami bolesnymi, które mogą również wywoływać nieprzyjemne powikłania, jeśli nie zaczniemy ich odpowiednio leczyć. Należą do nich, chociażby przebarwienia czy blizny, ale w wielu przypadkach dochodzi również do powikłań bakteryjnych.

Trądzik na plecach – przyczyny

Nieestetyczne krosty na plecach, które są objawem trądziku, powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co prowadzi do zatkania porów. Ta przypadłość, która dotyka większą liczbę mężczyzn niż kobiet, może mieć jednak różnorodne podłoże. Jakie zatem są najczęstsze przyczyny występowania pryszczy na plecach?

Zmiany hormonalneW przypadku bardzo młodych pacjentów, przede wszystkim nastolatków, wypryski na plecach pojawiają się najczęściej w wyniku zachodzących zmian hormonalnych. Podczas charakterystycznej dla wieku dorastania burzy hormonów, następuje znaczący wzrost ich wydzielania, co zaburza wiele procesów i mechanizmów, do których dochodzi w ludzkim ciele.

Hormony wpływają między innymi na wzmożenie typowej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do nieuniknionego zatkania porów. W większości przypadków pojawiają się przede wszystkim zaskórniki, jednak na skórze niektórych młodych osób tworzą się także zmiany w postaci bolesnych cyst.

Zazwyczaj, wszystkie tego rodzaju dolegliwości przestają być problemem po zakończeniu okresu dojrzewania.

NadpotliwośćNadmierne pocenie się, nie tylko podczas uprawiania sportów, czy też odczuwania stresu, ale również w codziennych sytuacjach, jest problemem wielu osób.

Nadpotliwość to jednak problem, który jest nie tylko nieprzyjemny i uciążliwy, ale może dodatkowo sprzyjać pojawianiu się pryszczy na plecach. Nadmiar potu na skórze sprawia, że zatykają się ujścia gruczołów łojowych, które są połączone z mieszkami włosowymi.

W konsekwencji bakterie zyskują doskonałą pożywkę, dzięki której mogą się rozwijać, a na skórze pojawiają się zaskórniki.

Nieodpowiednia higiena osobistaNiestety, mimo ciągłego zwiększania zasięgu informacji dotyczących konieczności dbania o higienę osobistą, wciąż wiele osób nie robi tego we właściwy sposób lub z odpowiednią częstotliwością.

A konsekwencją takiego postępowania mogą być właśnie pryszcze na plecach. Niewłaściwa higiena prowadzi do złuszczania się naskórka oraz mieszania jego cząstek z kurzem, oraz pyłami, które otaczają nas na co dzień. Oprócz tego pot niezmywany regularnie z powierzchni skóry sprzyja rozkładowi bakterii.

Efektem jest zatem powstawanie zaskórników i trądzik na plecach.

Nadmierny stresNie od dziś wiadomo, że stres wpływa negatywnie na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego też, u osób narażonych na długotrwały stres, znacznie częściej pojawiają się również wypryski na plecach.

Choć możemy tego nie zauważać, nasza skóra bardzo silnie reaguje na odczuwany przez nas stres. Sytuacje wywołujące w nas niepokój sprawiają, że gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej.

W związku z tym rośnie ilość wydzielanego sebum, które następnie zatyka pory i doprowadza do powstania zmian na skórze.

Długotrwały stres: dlaczego jest groźny?

Cykl menstruacyjnyW przypadku kobiet, krostki na plecach często pojawiają się także w wyniku zmian hormonalnych, do jakich dochodzi w całym cyklu menstruacyjnym. Jego druga połowa naznaczona jest spadkiem poziomu estrogenów, podczas gdy 23 oraz 24 dzień cyklu to czas znaczącego wzrostu aktywności tych hormonów.

Szczególnie istotna w tej sytuacji jest nadmierna aktywność progesteronu, który jest odpowiedzialny za intensyfikację produkcji łoju. Gruczoły łojowe, a właściwie ich ujścia, ulegają znacznemu zwężeniu. Z tego powodu, zalegający tłuszcz nie może się swobodnie wydostawać na powierzchnię skóry.

A jak już wiadomo, taka sytuacja prowadzi do pojawiania się na naszych plecach znienawidzonych przez nas zmian skórnych, w postaci pryszczy.

Nieodpowiednia dietaO tym, że niektóre produkty spożywcze nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i kondycję, wiemy nie od dziś. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pokarmy, które spożywamy, mają również wpływ na naszą skórę.

Trądzik na plecach może być zatem wywoływany również przez jedzenie.

Niewłaściwa dieta, składająca się z dużych ilości słodyczy, przetworzonej żywności, czy fast foodów, które są naszpikowane między innymi solą i cukrami, to prosta droga do problemów skórnych, takich jak pryszcze na plecach.

Jaka jest odpowiednia na trądzik?

Nadprodukcja hormonówCo ciekawe, pryszcze na plecach mogą być także oznaką innych problemów w obrębie gospodarki hormonalnej zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Trądzik bywa objawem nadprodukcji androgenów, która w przypadku panów zwykle wynika z wrodzonego przerostu nadnerczy.

U kobiet natomiast, nadmierna ilość tych męskich hormonów, może oznaczać problemy z jajnikami, takie jak, chociażby zespół policystycznych jajników.

Leki i kosmetykiWarto także zwrócić uwagę na to, że krosty na plecach mogą być wynikiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków podrażniających skórę.

Oznaką tego, jest pojawianie się pryszczy w określonych miejscach na plecach, na przykład tam, gdzie po skórze spływa stosowany przez nas szampon i odżywka do włosów. Oprócz tego, zmiany skórne w postaci trądziku na plecach mogą wywoływać niektóre leki.

Są to często leki przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne, ale także antydepresanty, czy źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.

Jeśli chodzi o trądzik na plecach, proces jego leczenia trzeba przede wszystkim zacząć od ustalenia przyczyny jego wystąpienia na skórze danego pacjenta.

Niezbędna jest zatem konsultacja z dermatologiem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i wdrożyć najlepsze leczenie.

A należy pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy zwalczać takie swędzące krosty na plecach, tym szybciej uporamy się z tym problemem.

Wyciskanie zaskórników i pryszczy – bez względu na lokalizacje – jest niewskazane ze względu na możliwość nadkażenia zmian skórnych. 123rf.com

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z nasilonym trądzikiem, lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia przy pomocy tych samych leków doustnych, które stosuje się przy trądziku pospolitym.

Chodzi tutaj przede wszystkim o antybiotyki, takie jak tetracyklina, doksycyklina i erytromycyna, jak również o odpowiednio dobrany antybiotyk na trądzik do nakładania miejscowo, bezpośrednio na zmiany skórne.

Bardzo często dermatolodzy zalecają zażywanie retinoidów na trądzik. Mogą one być przyjmowane doustnie, lub też w formie preparatów nakładanych na skórę.

U pacjentów, u których trądzik na plecach okaże się wynikiem zaburzeń hormonalnych, stosowane są odpowiednie leki, które endokrynolog lub ginekolog dobiera dla pacjenta indywidualnie, w zależności od wyników przeprowadzonych badań.

Jedną z metod, przy pomocy których zwalcza się wypryski na plecach u kobiet pełnoletnich, jest stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Preparaty te hamują produkcję androgenów przez jajniki, dzięki czemu ograniczona zostaje produkcja sebum i tym samym również skłonność do powstawania pryszczy.

 • Węgiel aktywny w medycynie i kosmetyce
 • Maść ichtiolowa nie tylko na trądzik

Osoby, które mają problem z trądzikiem, muszą pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – jeśli chodzi o pryszcze na plecach wyciskanie ich jest kategorycznie zabronione.

Podobnie zresztą jak w przypadku takich zmian skórnych w każdej innej części naszego ciała. Takie działanie przede wszystkim zaostrza te zmiany i przy okazji wydłuża czas ich gojenia.

Co więcej, wyciskając krostki na plecach, pozwalamy rozprzestrzeniać się bakteriom, które prowadzą do powstawania następnych pryszczy.

Gdy chodzi o trądzik na plecach, domowe sposoby walki z tym schorzeniem obejmują przede wszystkim troszczenie się o zachowanie odpowiedniej higieny. Właściwa pielęgnacja skóry, na której pojawiają się takie zmiany jest tutaj kluczowa. Dlatego też, rano i wieczorem należy dokładnie oczyścić plecy, najlepiej przy pomocy specjalnej, delikatnej szczotki.

W aptekach powinniśmy szukać kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej, takich jak żele przeciwtrądzikowe, które złuszczają skórę, nie powodują zatykania porów i mają w swoim składzie substancje łagodzące objawy trądziku.

Po kąpieli powinniśmy przemyć plecy i ramiona tonikiem, który zwęzi ujścia gruczołów potowych.

Raz w tygodniu, warto także zastosować peeling, na przykład enzymatyczny, który nie podrażni skóry, ani znajdujących się na niej zmian.

Pryszcze na plecach – jak leczyć, jak zapobiegać ich powstawaniu?

Wydawałoby się, że pryszcze są przypadłością typowo młodzieńczą – nawet 80-85% nastolatków boryka się z tym problemem. Jednak wypryski na plecach mogą pojawić się w każdym wieku i bardzo często pojawiają się u osób, u których problem ten występuje też na twarzy. 

Pryszcze na plecach powstają wskutek zwiększonej produkcji łoju (sebum). Łój produkowany jest przez gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego. Nadmiar wydzielanego sebum prowadzi do utworzenia tzw.

czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii (Propionibacterium acnes), które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego.

 Największą ilość zmian zapalnych obserwuje się zazwyczaj na górze pleców i w okolicy ramion, ponieważ w tych miejscach skóra jest najgrubsza i znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się zaskórników?

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach

Istnieje wiele czynników, które powodują powstawanie pryszczy na plecach. Są to m.in. hormony, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne.

Bardzo często pacjenci borykający się z problemem pryszczy mają w rodzinie osoby, które przechodziły przez to samo. Kolejną przyczyną ich powstawania może być brak odpowiedniej higieny, co powoduje zaleganie na skórze łoju i zrogowaciałego naskórka.

Również nieumiejętnie dobrane kosmetyki, stosowane w codziennej pielęgnacji mogą powodować powstawanie wyprysków i krost. Wysyp pryszczy może być także ściśle powiązany z cyklem miesięcznym kobiety i nasilać się tuż przed miesiączką.

Stres i związane z tym nadmierne pocenie się, a także palenie papierosów może także indukować pojawienie się pryszczy.

ZOBACZ TEŻ: Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie pryszczy na plecach

Niejednokrotnie zdarza się, że domowe metody leczenia wyprysków na plecach nie są skuteczne. W takiej sytuacji należy udać się po pomoc do dermatologa, ponieważ najprawdopodobniej konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego.

You might be interested:  Gronkowiec skórny – jak można się zarazić, objawy i leczenie antybiotykiem

Do wyboru jest kilka grup leków, pomagających w walce z wypryskami na plecach. Zwykle kurację zaczyna się od preparatów działających miejscowo – w formie maści, kremów czy płynów do przemywania.

Jeśli ich stosowanie nie przynosi pożądanego rezultatu, lekarz może się zdecydować na przepisanie pacjentowi leków działających ogólnoustrojowo. Najczęściej w takiej terapii stosuje się doustne antybiotyki: tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę bądź retinoidy, czyli pochodne witaminy A.

Poprawa stanu skóry na plecach u pań może pojawić się na skutek stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, a to dlatego, że hamuje tworzenie androgenów przez jajniki, co z kolei ogranicza tworzenie sebum przez gruczoły łojowe.

Wśród preparatów stosowanych na pryszcze na plecach znaleźć można także witaminy, które działają przeciwłojotokowo takie jak: witamina PP, witamina C i witamina B2. W przypadku leczenia wyprysków na plecach trzeba być cierpliwym – należy pamiętać o tym, że leczenie powinno trwać około 6 miesięcy.

ZOBACZ TEŻ: Trądzik hormonalny – przypadłość wieku dorosłego

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Ze względu na trudną lokalizację, pryszczy na plecach trudniej jest się pozbyć niż tych na twarzy. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad można zmniejszyć ryzyko rozsiewania i powstawania kolejnych zmian.

Najważniejszą sprawą jest zachowanie właściwej higieny. Codzienne mycie ciała usunie nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek. Pacjenci borykający się z pryszczami na plecach powinni także stosować kosmetyki, przeznaczone specjalnie do skóry problematycznej.

Warto także do swojej pielęgnacji dołączyć kosmetyki nawilżające i łagodzące, które poprawią stan podrażnionej skóry. Należy także unikać stosowania preparatów natłuszczających skórę oraz zawierających w swoim składzie alkohol, który niepotrzebnie wysuszy skórę.

Amatorzy ziołowych terapii mogą także wypróbować kąpieli z dodatkiem naparu z bratka, szałwii czy rumianku.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia. 

Twoim problemem są nieestetyczne zmiany skórne, z którymi nie potrafisz sobie poradzić? Omów swój problem z dermatologiem. Już teraz umów się na wizytę przez LekarzeBezKolejki.pl.

Czego nie wolno robić

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez pacjentów jest samodzielne wyciskanie i rozdrapywanie wyprysków.

Jednak takie zabiegi tylko pogarszają sprawę, ponieważ nieumiejętne pozbywanie się zmian powoduje rozsiewanie się bakterii po całych plecach i powstawanie nowych krost.

W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmiany i dobierze odpowiednie leczenie oraz sposób pielęgnacji skóry.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się pajączków naczyniowych?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Krosty na plecach – przyczyny powstawania wyprysków na plecach, leczenie, domowe sposoby

Krosty na plecach to problem, dotyczący osób w każdym wieku.

Przyczyny pogorszenia kondycji skóry są bardzo różne, zmiany skórne mogą być spowodowane na przykład niewłaściwą higieną, stosowanymi lekami lub zmianami hormonalnymi.

Znalezienie źródła problemu i wdrożenie leczenia w porozumieniu z dermatologiem jest podstawą do uniknięcia blizn i przebarwień. Co warto o wiedzieć o krostach na plecach? Czy istnieją domowe sposoby leczenia wyprysków na plecach?

1. Przyczyny powstawania wyprysków na plecach

Wypryski na plecach zwykle można zauważyć u osób młodych, ale coraz częściej skarżą się na niego również starsze kobiety i mężczyźni. Zmiany skórne są nieestetyczne, ale oprócz tego mogą prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak przebarwienia, blizny lub nadkażenia bakteryjne.

Po zaobserwowaniu wyprysków na powierzchni skóry należy znaleźć ich przyczynę, a następnie rozpocząć leczenie w porozumienie z dermatologiem. Zdarza się, że krosty wywołane są nadprodukcją sebum skórnego lub nadmierną proliferacją martwych komórek skóry.

Wypryski mogą być również wywołane innymi czynnikami.

1.1. Niewłaściwa higiena osobista

Higiena osobista to podstawa do zachowania zdrowej skóry, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt rzadkie kąpiele oraz stosowanie tej samej gąbki lub myjki przez długi czas prowadzi do rozwoju bakterii na powierzchni skóry. Ponadto, naskórek nie jest prawidłowo złuszczany i łączy się z kurzem. W efekcie pojawiają się nieestetyczne zaskórniki i krosty na plecach.

1.2. Nieodpowiednia dieta

To co jemy na co dzień nie wpływa jedynie na układ pokarmowy, ale oddziałuje na cały organizm. Produkty wysoko przetworzone z dużą ilością konserwantów i niezdrowych dodatków wywierają negatywny wpływ na stan i wygląd skóry.

Krosty na plecach mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, w której przewagę stanowią słone przekąski, słodycze, gazowane napoje czy gotowe danie, dostępne w sklepie.

1.3. Leki i kosmetyki

Za pogorszenie kondycji skóry mogą być odpowiedzialne stosowane kosmetyki, szczególnie gdy nie przykładamy uwagi do składów kupowanych produktów. W przypadku bardziej wrażliwej skóry nawet piana, spływająca po umyciu włosów może wywołać nieestetyczne krostki na powierzchni pleców.

W przypadku problemów tego typu warto wymienić kosmetyki na naturalne i organiczne. Kolejnym ważnym aspektem są leki, które zażywamy stale lub okolicznościowo. Na wygląd skóry szczególny wpływ wywierają leki przeciwalergiczne, przeciwzapalne, antydepresanty oraz źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.

1.4. Nadmierny stres

Negatywne emocje oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby, które żyją w stresie są bardziej narażone na zmiany skórne, ponieważ ich gruczoły łojowe pracują znacznie bardziej intensywnie. Dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum, które zatyka ujścia porów i staje się przyczyną powstania wyprysków.

1.5. Nadpotliwość

Nadmierne wydzielanie potu jest bardzo wstydliwym problemem wielu osób. Mokre ślady na koszulce są widoczne nie tylko w trakcie uprawiania sportu czy w stresujących sytuacjach, ale również w trakcie wykonywania codziennych czynności. Nadmiar potu odpowiada za zatykanie gruczołów łojowych i tworzy idealne warunki dla rozwoju bakterii.

1.6. Geny

Zmiany trądzikowe to powszechny problem, który w przypadku niektórych osób uwarunkowany jest genami. Jeśli rodzice młodego pacjenta borykali się z problemem trądziku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że młody człowiek również będzie miał problemy skórne.

Geny istotnie wpływają na produkcję hormonów, które z kolei mogą powodować nadmierne wydzielanie łoju skórnego. Hormony stanowią istotny czynnik w w patogenezie trądziku. Nadmierna produkcja sebum wywołana jest działaniem androgenów – czyli ‘męskich’ hormonów.

Krosty na twarzy i plecach to częsty problem młodzieży w okresie dojrzewania. Za powstawanie zmian trądzikowych odpowiadają wyżej wymienione hormony. Ich poziom intensywnie wzrasta właśnie w okresie dojrzewania.

1.7. Zmiany hormonalne

Zwykle zmiany na plecach występują u nastolatków i są wynikiem zmian hormonalnych. W trakcie dorastania znacznie wzrasta poziom hormonów, które zaburzają wiele procesów, zachodzących w organizmie.

Między innymi dochodzi do zwiększenia pracy gruczołów łojowych, co przekłada się na zatkanie porów. W efekcie na skórze widoczne są zaskórniki i bolesne wypryski. W większości przypadków problem znika wraz z wejściem w dorosłość, ale jest uciążliwy i często skłania młode osoby do wizyty u dermatologa.

Pryszcze na plecach mogą być również symptomem problemów, związanych z gospodarką hormonalną u obu płci. Trądzik zwykle jest objawem zwiększonej produkcji androgenów, które u mężczyzn mogą być spowodowane przerostem nadnerczy. Z kolei u kobiet zwiększone stężenie męskich hormonów może zwiastować kłopoty z jajnikami, na przykład PCOS.

1.8. Cykl menstruacyjny

Krosty na plecach u kobiet często pojawiają się w wyniku cyklu menstruacyjnego. W jego drugiej połowie następuje znaczny spadek poziomu estrogenów, a następnie ich gwałtowny wzrost.

Jednocześnie można zauważyć nadmierną aktywność progesteronu, który wpływa na produkcję sebum. Ujścia gruczołów łojowych stają się węższe, a łój nie jest w stanie swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry. W efekcie dochodzi do tworzenia się wyprysków, grudek i bolesnych cyst.

2. Leczenie krost na plecach

Podstawą w leczeniu problemów skórnych jest wizyta u dermatologa, ponieważ jedynie specjalista jest w stanie zalecić odpowiednią formę pielęgnacji i leczenia. Na rynku dostępne są preparaty doustne oraz preparaty do stosowania miejscowego.

Dobór odpowiedniego z nich jest zależny od rodzaju oraz intensywności zmian trądzikowych na plecach. Bez wątpienia, szybsze rezultaty można osiągnąć poprzez stosowanie doustnych leków. Warto jednak wiedzieć, że choć środki doustne przynoszą szybsze rezultaty w leczeniu trądziku, to mogą one powodować występowanie większej ilości skutków ubocznych.

W wielu przypadkach pacjentom przepisuje się następujące leki: tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę.

Recepta może dotyczyć również antybiotyków stosowanych miejscowo w formie maści lub kremu. Zdarza się, że u kobiet proponowanym rozwiązaniem jest antykoncepcja hormonalna. Preparaty tego typu zmniejszają produkcję androgenów, co przekłada się na ograniczenie wydzielania sebum i ryzyka powstawania krost.

Poza stosowaniem odpowiedniego leczenia, bardzo istotne jest właściwe postępowanie w ciągu każdego dnia. Lekarze zalecają, aby osoby cierpiące na trądzik pleców unikały noszenia obcisłych ubrań. W szczególności wtedy, gdy mamy okres letni. Najlepiej jest ubierać się w przewiewną, bawełnianą odzież.

Bardzo istotne jest również to, aby każdego dnia brać prysznic zarówno rano, jak i wieczorem. Przydatne mogą być także specjalistyczne żele przeciwtrądzikowe do mycia, które w składzie zawierają szereg substancji łagodzących objawy trądziku.

3. Domowe sposoby na leczenie krost na plecach

Po zauważeniu pogorszenia stanu skórny warto zacząć od zmiany stosowanych kosmetyków na znacznie delikatniejsze i bardziej naturalne. Dobrze sprawdzi się oczyszczanie skóry rano i wieczorem za pomocą żelu o właściwościach antybakteryjnych.

Raz na kilka dni zalecane jest zastosowanie peelingu lub specjalnej szczotki w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka. Bardzo ważne jest także regularne stosowanie nawilżającego balsamu do ciała, a także noszenie ubrań z naturalnych, przewiewnych tkanin.

Kluczowe jest powstrzymanie się od wyciskania krost, ponieważ ta czynność wydłuża czas gojenia i może przyczynić się do powstawania blizn oraz przebarwień.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *