21 stycznia, 2020
Ten wpis muszę zacząć od tego, że przeziębienie to infekcja wirusowa, a jak wirusy to wiadomo, że antybiotyków nie podajemy. Podkreślam to, bo bardzo często o to pytacie.
Jednocześnie istnieje różnica między grypą a przeziębieniem, to nie te same choroby, i choć wywołane są przez wirusy, to jednak są to zupełnie inne wirusy.
Czym jest przeziębienie?
To nic innego jak objawy, które obserwujemy podczas zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych.
Jak często?
Dorośli: 2 – 4 razy w roku
Dzieci: 2 – 3 razy częściej niż dorośli!
Jak się zarażamy?
- droga kropelkowa: kichanie, kaszel
- kontakt z zakażonymi przedmiotami, np.:
Które wirusy?
- rynowirusy: 40-50%
- koronawirusy: 10-15%
- pozostałe:
- adenowirusy,
- wirusy Coxsackie,
- wirusy paragrypy,
- parwowirusy,
- RSV,
- enterowirusy.
Kiedy do lekarza?
- duszność i/lub napady świszczącego oddechu
- gorączka >38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny utrzymują się dłużej niż kilka dni
- pojawi się silny i nieustępujący ból głowy, zatok (okolice nosa, czoło, szczęka) lub ucha
- objawy dłużej niż 10—14 dni lub nasilają się po 5—6 dni choroby.
Antybiotyki nie są skuteczne zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.
mp.pl
Stosowanie u dzieci dostępnych bez recepty leków na kaszel i przeziębienie może być potencjalnie szkodliwe i nie przynosić żadnych korzyści, dlatego też nie należy ich stosować u dzieci poniżej 4. r.ż.
mp.pl
Nieskuteczne metody leczenia przeziębienia u dzieci:
- antybiotyki,
- witamina C (w formie suplementu),
- karbocysteina,
- dekstrometorfan,
- difenhydramina,
- Echinacea purpurea (jeżówka purpurowa),
- wziewne sterydy w małej dawce,
- doustny prednizolon,
- leki przeciwhistaminowe bez recepty,
- leki przeciwhistaminowe bez recepty z lekiem udrażniającym nos,
- leki przeciwkaszlowe bez recepty.
Metody, które mogą być skuteczne w leczeniu przeziębienia:
źródło: mp.pl
Leki na przeziębienie oraz kaszel znajdują się wśród 20 substancji najczęściej prowadzących do zgonu w przypadku dzieci poniżej 5. r.ż.
mp.pl
W 2008 roku Agencja Żywności i Leków (FDA) wydał zalecenie, aby unikać stosowania dostępnych bez recepty leków na przeziębienie i kaszel w przypadku dzieci poniżej 2. r.ż.
mp.pl
Medycyna czy alternatywa
W leczeniu, szczególnie małych pacjentów, na przeziębienie bardzo przydatne okazują się metody z tzw. “medycyny alternatywnej”, czyli po prostu “babcine metody”. Jednak nie wszystkie mają uzasadnienie, nie wszystkie metody znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych. Jak pokazuje tabelka powyżej mamy kilka metod, z których warto korzystać.
Co z witaminą C?
Znalazła ona swoje uzasadnienie w profilaktyce przeziębienia. Warunek jest jeden – musi być dostarczana do organizmu regularnie, przed okresem infekcyjnym, a nie w ostatniej chwili. U dzieci
Przeziębienie – kiedy zgłosić się do lekarza? | Poradnik NN.pl
Atakuje znienacka i potrafi być niezwykle uciążliwe. Przeziębienie, bo o nim mowa, może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie organizmu. W jaki sposób je rozpoznać? Jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do specjalisty, by uniknąć powikłań?
Przeziębienie swymi symptomami przypomina grypę. Jest jednak od niej łagodniejsze. Po czym można je rozpoznać? Oto główne objawy:
- katar,
- kaszel,
- chrypka,
- suchość w gardle,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- bóle głowy i mięśni,
- zmęczenie,
- apatia.
Symptomy przeziębienia często bywają niejednoznaczne, a chory potrafi stwierdzić jedynie, że „coś go bierze”. Nie warto jednak bagatelizować tego stanu i jak najszybciej podjąć działania zaradcze.
Jak leczyć przeziębienie?
W jaki sposób leczyć przeziębienie? Co najlepsze na przeziębienie? Jakie lekarstwa przyjmować? To często zadawane pytania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wirusy atakują ze szczególną zaciekłością. Leczenie przeziębienia tak naprawdę polega na łagodzeniu objawów. Obejmuje również działania służące eliminacji ewentualnych powikłań.
Jak szybko pozbyć się przeziębienia
Nie istnieje jedna recepta na to, jak pozbyć się przeziębienia. Wiele zależy od tego, jakie objawy ma chory. Co pomoże na katar, co na ból głowy, a co na chrypkę? Niewiadomych jest wiele.
Jedno jest natomiast pewne – walczącego z infekcją organizmu nie powinno się dodatkowo obciążać. Wypoczynek to zatem fundament kuracji. 1-2 dni spędzone w łóżku to minimum.
Zbawienne działanie ma także przyjmowanie dużej ilości płynów. Woda mineralna, herbata z cytryną oraz rozgrzewające napary ziołowe powinny na stałe zagościć w menu chorego. Warto również zadbać o lekkostrawną dietę, zawierającą dużo witamin i minerałów. Konieczne jest także łagodzenie występujących w trakcie przeziębienia objawów. W przypadku:
- gorączki i bólu głowy – można sięgnąć po paracetamol lub silniej działające preparaty z ibuprofenem i naproksenem,
- kataru – dobrze sprawdzą się krople do nosa, które obkurczają naczynia i zmniejszają obrzęk błony śluzowej, oraz aerozole z wodą morską,
- kaszlu – odpowiednim rozwiązaniem będzie syrop o działaniu wykrztuśnym lub rozrzedzającym wydzielinę,
- chrypki i bólu gardła – warto zdecydować się na tabletki do ssania.
Zamiast kilku preparatów, można wybrać jeden – wieloskładnikowy, który zawiera 2-3 substancje aktywne, eliminujące najczęstsze symptomy przeziębienia.
Ubezpieczenie na życie i zdrowie
Zapewnij swoim najbliższym poczucie finansowego bezpieczeństwa, gdyby Ciebie zabrakło. Dodatkowo możesz zapewnić sobie pieniądze na wypadek ciężkiego zachorowania (m.in. na raka, cukrzycę, udar) i pobytu w szpitalu.
Sprawdź
Jak leczyć przeziębienie w ciąży
Leczenie przeziębienia u kobiet spodziewających się dziecka nie odbiega znacząco od kuracji zwykłego chorego. Należy jednak skonsultować z lekarzem, czy przyjmowanie określonych naparów ziołowych oraz lekarstw jest w ciąży dozwolone.
Co na przeziębienie u dziecka
Dzieci to najbardziej podatna na przeziębienia grupa. Infekcje występują u nich od 2 do 3 razy częściej niż w przypadku dorosłych, którzy w ciągu roku borykają się średnio z 2-4 przeziębieniami.
Jak więc radzić sobie z chorobą u najmłodszych?
Identycznie jak w przypadku dorosłych, z tą różnicą, że rodzaje lekarstw i ich dawki powinny być dostosowane do dziecięcego organizmu.
W przypadku najmłodszych dobrze sprawdzają się preparaty wzmacniające układ immunologiczny, takie jak:
- witamina C,
- tran,
- żywe kultury bakterii (zawarte m.in. w jogurtach naturalnych).
Przeziębienie może złapać nas w każdej chwili, dlatego warto być zawsze dobrze przygotowanym, także podcza spodróży. Sprawdź zatem co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem.
Ile trwa przeziębienie? Przeziębienie to uciążliwa choroba, której każdy chce się pozbyć jak najprędzej. W niektórych przypadkach bywa to jednak trudne. Jak długo trwa przeziębienie? Średnio od 5 do 10 dni.
Jak odróżnić grypę od przeziębienia
Grypa i przeziębienie to dwie odmienne choroby zakaźne, które przez wzgląd na zbliżone objawy bywają mylone. W sezonie zachorowań wiele osób ma trudności z rozpoznaniem, czy zaatakowała je grypa, czy przeziębienie. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Trzeba jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę. Jak rozpoznać grypę, a jak przeziębienie?
W odróżnieniu od przeziębienia, które rozwija się powoli, grypa ma nagły i ostry początek. W jej przypadku katar pojawia się bardzo rzadko. Jest za to nieodłącznym elementem przeziębienia. Grypie towarzyszy również wysoka gorączka (nawet powyżej 390 C), kaszel, nasilone bóle gardła, głowy i mięśni, a czasem także nudności, wymioty i biegunka.
Ponadto, powikłanie po nieleczonej grypie mogą okazać się na tyle poważne, że konieczna będzie hospitalizacja. Jeśli chcesz mieć pewność, że możesz liczyć na najlepszą opiekę, warto wykupić ubezpieczenie na życie rozszerzone o pobyt w szpitalu.
Dzięki temu zyskamy świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu, co zrekompensuje nam koszty związane z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Przeziębienie z powodzeniem da się wyleczyć w domu. Czasem jednak wizyta u lekarza jest konieczna. Oto sytuacje, w których należy się do niego zgłosić:
- gorączka przekracza 38° C,
- jednym z objawów są duszności lub napady świszczącego oddechu,
- intensywny kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny trwa dłużej niż kilka dni,
- do objawów dołącza silny i nieustępujący ból zatok, uszu lub głowy,
- symptomy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 10-14 dni lub nasilają się po 5-6 dniach choroby.
Objawów tych nie wolno bagatelizować, ponieważ mnóstwo chorób początkowo może przebiegać podobnie do zwykłego przeziębienia czy grypy. W rzeczywistości świadczyć mogą one o poważniejszej chorobie, do których zalicza się mononukleozę czy wirusowe zapalenie wątroby.
Żeby zabezpieczyć swoją przyszłość, warto wykupić ubezpieczenie na życie lub na wypadek poważnego zachorowania. Pozwoli to finansowe zrekompensowanie skutków nieprzewidzianych sytuacji.
Ubezpieczenie na życie zapewni potrzebne środki na leczenie w sytuacji, gdy nie będziemy zdolni do pracy, zaś ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania to dostęp do lekarzy specjalistów i wypłata środków zaraz po uzyskaniu diagnozy.
Jak wzmocnić organizm po chorobie?
Wyczerpany po walce z infekcją organizm potrzebuje czasu na regenerację. Żeby go wzmocnić, szybko wrócić do formy i oddalić widmo nawrotu choroby, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę. Powinna ona uzupełniać florę bakteryjną jelit oraz niedobory minerałów i witamin. Co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia? Dowiedz się z naszego artykułu: Zrób to dla swojego zdrowia
Po przebytej chorobie należy również więcej wypoczywać. Sen to najlepsza kuracja. Korzystnie działa także świeże powietrze. Półgodzinny spacer dotleni organizm i pozwoli nabrać sił.
Zobacz też: Jak dbać o zdrowie?
Ból głowy podczas przeziębienia. Jak sobie z nim radzić?
Ból głowy to dolegliwość, która towarzyszy bardzo wielu chorobom. Niekiedy przyczyną są regularnie pojawiające się migreny, ale może też występować jako objaw poważniejszych schorzeń. Regularnie pojawiające się dolegliwości bólowe w obrębie głowy powinny być sygnałem, że w naszym organizmie może rozwijać się jakaś choroba. Warto więc poddać się stosownej diagnostyce lekarskiej.
Ból głowy podczas przeziębienia pojawia się niemal zawsze, stanowiąc istotny objaw infekcji wirusowej. Może dotykać nawet osób, które na co dzień nie mają tendencji do bólu głowy. Oczywiście nie występuje samodzielnie, lecz towarzyszy mu szereg innych objawów przeziębienia, takich jak:
- osłabienie organizmu
- suchość w nosie i gardle
- ból gardła, chrypka
- katar
- kaszel (suchy lub mokry)
- stan podgorączkowy lub gorączka
Poszczególne objawy, a w szczególności gorączka, mogą potęgować ból głowy.
Dlaczego przy przeziębieniu boli głowa?
W życiu człowieka ból głowy może pojawiać się w różnych sytuacjach. To jedna z bardzo częstych dolegliwości, które pojawiają się jako objaw wielu chorób. Każdy rodzaj bólu głowy ma swoją specyfikę. Po cechach charakterystycznych bólu można wskazać jego przyczyny, charakter i podłoże.
Ból głowy przy przeziębieniu pojawia się zwykle już w pierwszej fazie choroby. Jest to jeden z początkowych objawów, ujawnia się wraz ze zmęczeniem, osłabieniem organizmu, katarem. Najczęściej wynika z nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych w obszarze czaszki. Może jednak wiązać się również z podwyższoną gorączką czy dodatkowymi infekcjami, np. w zatokach.
Jak rozpoznać ból głowy przy przeziębieniu?
Dotkliwy ból głowy to objaw dominujący przy przeziębieniu. Bywa bardzo uporczywy, trwa przez cały czas choroby i wpływa na znaczne obniżenie samopoczucia pacjenta. Najczęściej jednak jest nieco mniej intensywny niż np. przy grypie, chociaż wszystko zależy od indywidualnych skłonności pacjenta oraz przebiegu samej choroby.
Ból głowy przy przeziębieniu najczęściej trwa tak długo, jak sama choroba. Nie powinien pojawiać się ani przed nią, ani trwać po ustaniu innych objawów przeziębienia (jeśli ból pozostaje, może świadczyć o innych problemach zdrowotnych).
Silny ból głowy przy przeziębieniu najczęściej jest zlokalizowany w jednym miejscu. Oczywiście najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak katar, zatkany nos, kichanie, kaszel, chrypka i ból gardła, które dodatkowo potęgują dyskomfort.
Powinien ustąpić po zastosowaniu środków zaradczych, które łagodzą i prowadzą do wyeliminowania objawów przeziębienia.
Ból głowy przy przeziębieniu – jak sobie z nim radzić?
- W pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne metody uśmierzania bólu głowy. Amol to preparat, którego skład opiera się na naturalnych olejkach eterycznych. Wykazują one wszechstronne właściwości łagodzące i kojące dolegliwości bólowe. Amol na ból głowy przy przeziębieniu stosowany jest zewnętrznie. Zalecane jest nacieranie czoła, skroni i karku niewielką ilością preparatu w nierozcieńczonej formie kilka razy dziennie. Delikatny masaż oraz przyjemny zapach ziołowych olejków wspomaga kojenie bólu, a jednocześnie pozytywnie wpływa na samopoczucie chorego.
- Warto też wykonywać zimne okłady. Wystarczy zmoczyć ściereczkę lub mały ręcznik w zimnej wodzie, a następnie schłodzić nią czoło i kark.
- Ból głowy zwykle potęgowany jest przez podwyższoną gorączkę. Warto zatem podjąć stosowne działania, mające na celu zbicie gorączki. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona tylko w niewielkim stopniu, można sięgnąć po domowe sposoby, np. zioła (kwiat lipy, czarny bez, liście i owoce maliny).
- Kluczowe znaczenie ma również odpoczynek oraz sen. Podczas przeziębienia powinniśmy wypoczywać w ciepłym łóżku, unikając dodatkowego zmęczenia czy przemarznięcia.
- Niezbędne jest również wypijanie dużej ilości wody. Organizm musi być solidnie nawodniony, dzięki czemu podejmie skuteczną walkę z infekcjami.
Jak już zostało wspomniane, ból głowy powinien minąć wraz z innymi objawami przeziębienia. To typowe dla infekcji wirusowych, zwłaszcza tych z wysoką temperaturą, że ból głowy, który towarzyszył nam przez kilka dni, ustępuje wraz z wyzdrowieniem.
Co zrobić, gdy po przeziębieniu ból głowy nie mija?
Niestety nie są pewne wyjątki. Jeśli choroba była bardzo ciężka w przebiegu, ból głowy (chociaż najczęściej nieco mniej intensywny) może pozostać.
Co więcej, często jest on sygnałem, że doszło do powikłań lub pojawiły się nowe dolegliwości zdrowotne. Jeśli ból głowy trwa nadal i pojawia się głównie rano, może oznaczać infekcję zatok.
Zaleca się wówczas wizytę u laryngologa, który oceni, czy przeziębienie nie przekształciło się w zapalenie zatok przynosowych.
Zapalenie zatok jest nie tylko nieprzyjemne w objawach, ale i niebezpieczne dla chorego. Nieleczona infekcja może prowadzić nawet do konieczności hospitalizacji i wykonania zabiegu oczyszczania zatok.
Z tego też powodu, jeśli towarzyszy nam uporczywy ból głowy po przeziębieniu i podejrzewamy zapalenie zatok, warto udać się do laryngologa i wykonać zalecane badania, najczęściej RTG lub wymaz z nosa.
Jeśli jednak laryngolog nie stwierdzi zapalenia zatok, a ból głowy będzie utrzymywać się dalej, warto podjąć dalszą diagnostykę w celu ustalenia przyczyny. Długotrwały ból głowy nie powinien pojawiać się i trwać samoistnie. Najczęściej świadczy o pojawieniu się poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.
Domowe sposoby na przeziębienie. Jak szybko wyleczyć chorobę? – uPacjenta
Czujesz pierwsze objawy choroby, ale odstrasza Cię myśl o staniu w kolejce do lekarza? Wypróbuj najlepsze sposoby naszych babć i wylecz przeziębienie domowymi sposobami. Mamy dla ciebie dziewięć prostych porad, dzięki którym szybko wrócisz do zdrowia!
Podczas zwalczania choroby ważnym czynnikiem jest utrzymanie wysokiego poziomu nawodnienia. Pij dużo wody i herbatek ziołowych, które nawilżą gardło i śluzówkę nosa. Jak wyleczyć przeziębienie? – z kubkiem ciepłego napoju! Odpowiednia ilość płynów przysłuży się filtrowaniu organizmu, który szybciej pozbędzie się bakterii.
Krople do nosa to jeden z pierwszych leków, po które sięgamy, gdy wyczuwamy oznaki kataru. Lekarze są jednak zgodni co do tego, że tradycyjne krople wysuszają śluzówkę i powodują powstawanie polipów, które jeszcze bardziej utrudniają oddychanie. Zamiast tego zdecyduj się na domową irygację nosa.
Choć na początku może się to wydawać nieco dziwne, twoje zatoki podziękują ci za ten wybór, a ty sam poczujesz natychmiastową różnicę. W aptece możesz kupić butelkę i roztwór do irygacji za niewielkie pieniądze.
Domowe sposoby na przeziębienie wymagają nieco umiejętności, lecz gdy pokonasz pierwszy opór, szybko zrozumiesz, że to najlepsza metoda nie tylko na katar, ale i zapalenie zatok.
Jedną z pierwszych dokuczliwych oznak choroby są dreszcze i uczucie zimna. Oczywiście ciepły kocyk i termofor będą pomocne, ale z wrogiem najlepiej walczyć od środka. Starym sposobem na domową walkę z przeziębieniem jest jedzenie rozgrzewających zup. Polska kuchnia zawsze proponuje w takich sytuacjach rosół lub klarowny barszcz czerwony, ale jeśli wolisz bardziej egzotyczne smaki, możesz zdecydować się na ramen, harirę lub pikantną zupę miso. Bogactwo przypraw warto wprowadzać do diety w sezonie zachorowań. W jednym z naszych poradników sprawdzisz co jeść zimą i jesienią by podnieść odporność.
O niezwykłych zdolnościach witaminy C wiemy od dawna, ale gdzie poza tabletkami możemy ją znaleźć? Na myśl przychodzą oczywiście cytrusy, dlatego herbatka z cytryną, pomarańczą i limonką będzie zawsze dobrym rozwiązaniem.
Z mniej oczywistych źródeł wymieńmy pietruszkę (która witamy C ma nawet więcej niż cytryna!), maliny, owoce dzikiej róży, paprykę żółtą i czerwoną, kiwi, brukselkę, brokuły i jarmuż.
Jeśli musisz wrócić do zdrowia w ekspresowym tempie, warto na śniadanie przygotować sobie odżywcze smoothie z pietruszki, jarmużu, malin, imbiru i łyżki miodu.
W domowej walce z chorobą ukojenie przyniosą… czosnek i cebula. Dawno temu, chcąc pozbyć się kataru, nasze babcie wkładały sobie do nosa obrany ząbek czosnku i pozwalały jego ostremu zapachowi przeciwdziałać męczącej wydzielinie.
Nie jest to może przyjemna terapia, jednak wystarczy ponoć korzystać z niej dziesięć minut dziennie, by szybko zauważyć pierwsze efekty. Warto pamiętać, by nie wpychać czosnku zbyt głęboko, a jedynie pozostawiać go przy wejściu do dziurki.
Jeśli chcesz wypróbować mniej inwazyjny sposób, posiekaj drobno główkę cebuli i zmieszaj ją z kilkoma łyżkami miodu. Po upływie doby odsącz mieszankę i spożywaj trzy łyżeczki syropu dziennie. Mieszankę możesz przechowywać w lodówce nawet dwa tygodnie.
Ten domowy sposób na leczenie gardła jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych i seniorów.
Gdy czujesz się chory, konieczne monitoruj poziom temperatury swojego ciała. Jeśli zacznie dokuczać ci gorączka, stosuj chłodne okłady na czoło i najbardziej rozpalone miejsca.
Możesz wykorzystywać do tego wilgotną ściereczkę lub kompresy z lodem. Nie przesadź jednak i jeszcze zanim zaczniesz odczuwać ból, koniecznie zrób przerwę.
Jeśli mimo to temperatura będzie rosnąć, zdecyduj się na wizytę u lekarza, ponieważ może okazać się, że przeziębienie zmienia się w poważniejszą chorobę.
Gdy zaczynasz odczuwać suchość, podrażnienie lub ból gardła, działaj jak najszybciej. Tabletki do ssania często wysuszają śluzówkę i nie pozwalają w pełni monitorować choroby ze względu na zawarte w nich środki przeciwbólowe.
Jak leczyć przeziębienie tą metodą? – Najlepszym sposobem będzie płukanie gardła mieszanką kilku łyżeczek soli i ciepłej wody, która ma właściwości antybakteryjne i dezynfekujące.
Możesz też płukać gardło wcześniej ostudzonym naparem z szałwii, która działa odkażająco i zwalcza stan zapalny.
Duży wpływ na stan naszych dróg oddechowych ma wdychane powietrze. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym przebywasz, powietrze było odpowiednio nawilżone.
Jeśli nie posiadasz specjalistycznego nawilżacza, ustaw przy kaloryferze miskę z gorącą wodą i dodaj do niej kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Pamiętaj też, by często wietrzyć mieszkanie, ponieważ wszystkie otaczające cię bakterie i wirusy kumulują się właśnie w domu.
Zapewne wiesz, że samodzielne wyszukiwanie objawów choroby w internecie może skończyć się przykrą i zwykle błędną diagnozą. Jeśli nie nie jesteś pewien, do jakiego lekarza się udać, możesz zdecydować się na konsultacje ze specjalistą online. Taką możliwość udostępnia nasza strona, gdzie za 29 złotych możesz przeprowadzić chat z diagnostą i dokładnie opisać mu objawy swojej choroby. Podczas konsultacji profilaktycznej specjalista podpowie, do jakiego lekarza się udać lub jakie badania wykonać jeszcze przed wizytą w gabinecie.
Zamów konsultację ze specjalistą online
8 sposobów jak poradzić sobie z przeziębieniem i grypą – Oh!me – Magazyn dla kobiet
Bardzo często zdarza się, że nieudany związek trzyma nas w miejscu, nie pozwalając puścić tego, co trudne, smutne, szkodliwe.
Coś stale przyciąga nas do byłego partnera, choć relacja teoretycznie już się zakończyła. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy emocjonalnie rozstać się z partnerem.
Głęboko w środku wciąż rozpamiętujemy spędzony wspólnie czas, dławimy w sobie żal, rozpaczliwie próbujemy zrozumieć: dlaczego?
Prawda jest taka, że z byłym partnerem powinniśmy się po prostu rozstać i… już. O ile nie łączą nas wspólne dzieci i nie musimy ze sobą utrzymywać kontaktu z innych względów, warto solidnie zamknąć ten rozdział i już do niego nie wracać.
1. Zerwij kontakt – nie, nie musicie być przyjaciółmi
Może za jakiś czas, za rok lub dwa to będzie możliwe, ale na pewno nie już i nie teraz. Emocje muszą się wyciszyć, żałoba po partnerze musi trwać. A potem niech przyjdzie spokój i obojętność. Kiedy pewnego dnia obudzisz się i poczujesz, że on cię nic a nic nie obchodzi, wtedy odnowienie kontaktu może być szansą na przyjaźń lub po prostu doba znajomość.
2. Przestań fantazjować
Często długo opłakujemy nasze związki, bo odrzucamy wszystko to, co nie było w nich dobre i pozytywne.
Zostawiamy w pamięci piękne chwile i idealizujemy byłego partnera i całą relację, bo boimy się samotności.
Przecież nie był taki zły, skoro nie bił, prawda? Dopiero w kolejnym, dobrym związku, z dystansu zaczynamy dostrzegać różnicę między dobrą miłością, a miłością toksyczną lub brakiem miłości w relacji.
3. Zrób porządek z przeszłością
Wybaczenie oznacza emocjonalną wolność. Puść więc wolno urazy, żale, wspomnienia, które powodują ból i złość. Wybacz także sobie wszelkie błędy jakie popełniłaś. Może kochałaś za mocno, może ślepo wierzyłaś. A może sama zawiodłaś, ale nie da się już tego naprawić? Każde z was poszło swoją drogą i musi teraz na nowo poukładać swoje życie. Solo.
4. Pogódź się z tym, że nadal go kochasz
Nie pozbędziesz się uczucia z dnia na dzień, nawet jeśli zostałaś głęboko zraniona. Tu naprawdę trzeba czasu, samozaparcia i spokoju. Daj sobie przejść przez tę żałobę po związku tak, jak trzeba. Musi boleć, tak działają emocje. Ale z każdym dniem będzie bolało mniej, obiecuję.
5. Kochaj też siebie
W całej tej historii chodzi przecież o uzdrowienie – twoje. Pokochaj siebie na nowo. Zadbaj o siebie, zajmij się sobą. I pozwól innym, by o ciebie zadbali. Potrzebujesz dużo pozytywnych myśli, dużo życzliwości wokół, ale także akceptacji dla siebie samej w tym trudnym okresie. Bądz dla siebie dobra.
Acatar
Acatar Control Oxymetazolini hydrochloridum 0,5 mg/ml (0,05%), aerozol do nosa, roztwór.
Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Suche zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca). Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.
Acatar Acti-Tabs Pseudoefedryna 60mg + triprolidyna 2,5mg, tabletki. Wskazania: Łagodzenie objawów zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak: obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, wyciek wydzieliny z nosa, uczucie zatkanego nosa oraz kichanie, występujących w przeziębieniu i grypie.
Lek może być także stosowany doraźnie w przypadkach alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) oraz w naczynioruchowym obrzęku błony śluzowej nosa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek składnik preparatu oraz aminy sympatykomimetyczne.
Stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Niestabilna choroba niedokrwienna serca. Stosowanie innych leków zawierających pseudoefedrynę lub leki antyhistaminowe. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Ciężka niewydolność wątroby i nerek.
Ciąża i okres karmienia piersią. Wiadomo, że lek przeciwbakteryjny furazolidon powoduje zależne od dawki działanie hamujące aktywność monoaminooksydazy (MAO).
Choć nie opisano przypadków przełomu nadciśnieniowego po jednoczesnym zastosowaniu furazolidonu i preparatu Acatar Acti-Tabs, tych dwóch leków nie należy stosować razem. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.
Acatar Zatoki, Ibuprofenum 200 mg + Pseudoephedrini hydrochloridum 30 mg, tabletki powlekane; Wskazania do stosowania: Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Acatar Zatoki jest stosowanie doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak: ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, nieżyt nosa (katar), ból głowy, gorączka, bóle stawowo-mięśniowe. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. ulotki; u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z czynną lub w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; ze skazą krwotoczną; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca, w ciąży i w okresie karmienia piersią; przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); z ciężkimi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, tachykardią, nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową; z nadczynnością tarczycy; z cukrzycą; z jaskrą z zamkniętym kątem; z rozrostem gruczołu krokowego; z guzem chromochłonnym nadnerczy. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia sp. z.o.o.
Acatar Allergy, Każdy ml roztworu zawiera 1 mg azelastyny chlorowodorku, aerozol do nosa, roztwór. Wskazania do stosowania: Azelastyna jest wskazana do leczenia objawowego sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np.
katar sienny) i zaostrzeń niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Dzieci w wieku poniżej 6 lat. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia sp. z.o.o
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu
Jak radzić sobie z grypą? – Blog – Centrum Medyczne DP MED
Pierwsze objawy grypy z pozoru przypominają przeziębienie. Zaczyna się od ogólnego osłabienia organizmu. Pojawiają się bóle mięśni, dreszcze, nasilający się ból gardła oraz wysoka gorączka.
To już typowe objawy ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego spowodowanej wirusem grypy.
Choroba ta przenosi się drogą kropelkową a największa zachorowalność jest w okresach sezonowych od września do grudnia, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Leczenie warto jest wprowadzić już przy pierwszych oznakach przeziębienia.
Grypę warto jest rozgrzać. Wirus grypy nie lubi temperatury 33-34 st. C. W takiej temperaturze wirus wolniej się rozmnaża. Dlatego nasze mamy i babcie zawsze dbały o to, żebyśmy przy grypie leżeli w łóżku, z ciepłym termoforem i mlekiem z miodem.
Można również w przypadku początkowego osłabienia zażyć ciepłą kąpiel w temperaturze wody ok. 37 st. C lub nawet wymoczyć same stopy.
Gdy męczy nas wiele objawów grypy na raz, warto zastosować kompleksową kurację złożoną z leków zawierających obok składników przeciwgorączkowych i przeciwbólowych także substancje udrażniające górne drogi oddechowe oraz zwalczające uciążliwy, suchy kaszel.
Uzupełnieniem kuracji są także obecne na rynku specjalistyczne leki na noc. Oprócz składników zwalczających katar, kaszel i gorączkę zawierają ułatwiającą zasypianie chlorfeniraminę, dzięki czemu leczenie jest szybsze i bardziej skuteczne.
Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem? A może się zaszczepić?
Najlepszymi miesiącami do zastosowania szczepień przeciw grypie są wrzesień, październik i początek listopada. Nowa, corocznie aktualizowana szczepionka jest dostęna na rynku od początku września i zachowuje swą ważność do końca czerwca.
Odporność przed zachorowaniem na grypę daje szczepienie wykonane szczepionką przewidzianą na dany sezon grypowy i zastosowane co najmniej 2 tygodnie przed szczytem zachorowań.
Szczepienie w czasie epidemii może być wykonane o ile osoba, która ma zostać zaszczepiona jest zdrowa, w ciągu ostatnich paru dni nie miała kontaktu z osobą chorą na grypę, a więc nie znajduje się w okresie wylęgania choroby i będzie unikała przez 5 dni po szczepieniu kontaktów z osobami chorymi.
Tak więc w czasie trwania epidemii możemy wykonywać szczepienia ze wskazań indywidualnych natomiast zwykle w tym okresie jest już za późno na dokonywanie szczepień masowych.Po zastosowaniu szczepionki Vaxigrip odporność miejscowa pojawia się już po 2 dniach od szczepienia osiągając szczyt po tygodniu natomiast odporność ogólnoustrojowa pojawia się po 10-15 dniach od szczepienia.
Szczepionką Vaxigrip można zaszczepić się także w Naszm Centrum Medycznym DP MED. Szczepimy zarówno dzieci jak i dorosłych. Jeśli masz pytania jaka jest cena szczepionki oraz kiedy można wykonać szczepienie skontaktuj się z rejestracją placówki pod nr tel. 22-29-29-800 lub osobiście w przychodni pod adresem Modlińska 49.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Niezawodne sposoby na powrót do zdrowia
Aby szybko wyleczyć przeziębienie, należy zrezygnować z wysiłku fizycznego i wypoczywać w łóżku. Na jego objawy stosuje się ibuprofen i paracetamol, tabletki na gardło i syropy na kaszel. W terapii ważną rolę odgrywają także domowe sposoby leczenia przeziębienia. Jak szybko wyleczyć katar i co zażywać na przeziębienie? W artykule poniżej.
1. Co to jest przeziębienie?
Przeziębienie to schorzenie rozwijające się w szybkim tempie. Najczęściej atakuje gardło, nos i zatoki. Może wystąpić o każdej porze roku. Spowodowane jest zakażeniem wirusami – najczęściej za jego rozwój odpowiedzialne są enterowirusy i rinowirusy.
Typowe objawy przeziębienia to przede wszystkim ogólne wrażenie rozbicia, katar, a także ból głowy.
W przebiegu tej choroby zazwyczaj utrzymuje się stan podgorączkowy, a kaszel jest mokry. Chory odkrztusza wydzielinę z gardła. Nie powinno się bagatelizować przeziębienia, ponieważ nieleczone albo nieprawidłowo leczone może doprowadzić do powikłań, wśród których wyróżnia się zapalenie zatok, płuc i oskrzeli.
Przeziębienie to wirusy, które są w naszym organizmie (123RF)
2. Jak wyleczyć przeziębienie?
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak szybko wyzdrowieć? Na katar pomogą krople do nosa z solą morską, które wykazują działanie nawilżające błonę śluzową.
Wysoką gorączkę przekraczającą 38 stopni Celsjusza zwalczamy, stosując preparaty z ibuprofenem i paracetamolem.
Możemy też pić rozgrzewające herbaty lub napar z lipy, które działają napotnie, co sprzyja obniżaniu temperatury ciała. Na złagodzenie bólu gardła pomogą tabletki na gardło do ssania, które nawilżają jego śluzówkę i odkażają.
Z kolei na kaszel suchy zażywamy syrop przeciwkaszlowy, na kaszel mokry zaś syrop wykrztuśny, który rozrzedza zalegający śluz (pamiętając, by ostatnią dawkę przyjąć nie później niż o godzinie 18).
3. Co jeszcze jest dobre na przeziębienie?
Aby pobudzić układ odpornościowy do działania, warto poprosić domowników o postawienie szklanych lub gumowych baniek na plecach.
W czasie tego zabiegu we wnętrzu baniek powstaje ciśnienie, które powoduje wciągnięcie skóry i pęknięcie naczynek krwionośnych.
Krew, która wydostała się poza naczynia, jest traktowana przez organizm jak ciało obce, więc wytwarza on ciała odpornościowe wymierzone przeciwko nim. Jednak w momencie, gdy rozpozna krew, armia obronna organizmu zostaje skierowana przeciw wirusom powodującym przeziębienie.
W celu nawilżenia błony śluzowej gardła i udrożnienia nosa warto stosować inhalacje. Parówki z olejkami eterycznymi pomogą ukoić podrażnioną błonę śluzową gardła i ułatwią usuwanie wydzieliny z nosa.
Olejek miętowy o właściwościach odświeżających i antyseptycznych można wykorzystać do nacierania klatki piersiowej przed snem, co udrożni nos i ułatwi oddychanie w nocy.
Aby szybko wyleczyć przeziębienie, należy zrezygnować z wysiłku fizycznego i wypoczywać w łóżku. Przebywanie w ciepłym pomieszczeniu, pod kocem, sprzyja niszczeniu wirusów, które najlepiej czują się, a zatem rozwijają, w nieco niższych temperaturach (34 stopnie Celsjusza).
Ulgę w bólu gardła przyniesie przepłukiwanie go roztworem z ciepłej wody i soli albo naparem z rumianku. Z kolei na suchy kaszel pomoże napój przygotowany z siemienia lnianego.
Nasiona te nawilżają bowiem drogi oddechowe. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu – w tym celu możemy ułożyć wilgotny ręcznik na kaloryferze.
Domowe sposoby na przeziębienie – naprawdę skuteczne?
Zanim zdecydujemy o tym, czy powinniśmy udać się do lekarza, musimy znać różnicę między objawami grypy i przeziębienia.
W przypadku grypy mamy do czynienia przede wszystkim z wysoką gorączką, bólami mięśni i stawów, w także tak zwanym uczuciem rozbicia. Inaczej objawia się przeziębienie. Przede wszystkim rozwija się znacznie wolniej niż grypa.
Jego przebieg jest też łagodniejszy, a gorączka niezbyt wysoka. Bardzo często ma związek z pogodą, więc możemy mieć z nim do czynienia nawet latem w czasie kilku chłodniejszych dni.
Domowe sposoby na przeziębienie – kiedy mogą okazać się skuteczne?
O domowych sposobach na przeziębieniach możemy usłyszeć na każdym kroku, gdy zbliża się okres zimowy lub jesienny. Częste zmiany temperatury w lecie mogą być dla nas jednak również groźne.
Początkowe objawy przeziębienia mogą zostać przez nas zlekceważone z powodu pory roku, a to właśnie wtedy domowe sposoby mogą okazać się najskuteczniejsze.
Jeśli pozwolimy się rozwinąć infekcji lub jeśli dopadnie nas grypa koniecznie musimy udać się lekarza.
Jakie są najczęściej stosowane sposoby na przeziębienie?
Najczęściej mamy do czynienia oczywiście z herbatą z sokiem malinowym lub mlekiem z czosnkiem, a także rosołem. Często stosowane są również maści rozgrzewające. Przyjrzyjmy się tym metodom i sprawdźmy, dlaczego są one skuteczne w leczeniu początkowych objawów przeziębienia.
Herbata z imbirem lub sokiem malinowym
Po taki napój sięgamy nie bez powodu. Sok z malin charakteryzuje się właściwościami przeciwgorączkowymi, a imbir działa przeciwzapalnie.
Jak przygotować taką herbatę, by była najskuteczniejsza? Obierz imbir i pokrój go w drobne plasterki, następnie zalej gorącą herbatą. Przykryj szklankę i pozostaw całość na 15. Następnie dodaj sok malinowy i wymieszaj dokładnie.
Możesz również dodać cytrynę i miód.
Rosół na przeziębienie
Rosół na przeziębienie? Czy nie brzmi to jak mit? Badacze z University of Nebrasca Medical Center postanowili rozwiązać tę zagadkę. Grupa pijąca bulion czuła się znacznie lepiej niż ta, która go nie spożywała.
Czy to znaczy, że rosół to lekarstwo na przeziębienie. Okazuje się, że nie do końca. Nie leczy on infekcji, ale poprawia nam nastrój. Wszystko za sprawą karmozyny, którą posiada w swoim składzie.
Mleko z miodem lub czosnkiem na przeziębienie
Nie każdy jest fanem tego połączenia smaków, jednak trudno odmówić skuteczność tej metodzie. Czosnek jest uznawany za naturalny antybiotyk ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Miód również charakteryzuje się podobnymi właściwościami, a ponadto łagodzi kaszel i ból gardła. Więcej o tych domowych sposobów na przeziębienie znajdziesz na: http://pelavo.pl/naturalne-sposoby-na-przeziebienie-i-grype.html .
Maść rozgrzewająca na przeziębienie
Maść rozgrzewającą stosuje się przede wszystkim w celu złagodzenia kataru i kaszlu. Wciera się w klatkę piersiową i plecy kilka razy dziennie. Warto wybierać maści zawierające ekstrakt z eukaliptusa i mentolu.
Sposobów na przeziębienie jest oczywiście o wiele więcej. Jakie sprawdzają się w Waszym przypadku najlepiej? Dajcie znać w komentarzach!
Artykuł opracowany z partnerem
ruchu
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.