Sposoby na ból pleców – jak szybko pozbyć sie bólu?

 • Sposoby na ból pleców – jak szybko pozbyć sie bólu?

  Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie w życiu skarżył się na ból pleców. Te przykre dolegliwości mogą pojawiać się sporadycznie jak np. po podnoszeniu ciężkich rzeczy, ale także może to być ból przewlekły, bardzo dokuczliwy. O dobrą kondycję naszego kręgosłupa możemy zadbać sami w domu. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym nie tylko zmniejszymy ból, ale także zadbamy o zdrowie naszych pleców.

  Bóle pleców

  Bóle pleców mają bardzo różne przyczyny, jedną z nich jest niewłaściwa pozycja, nie tylko podczas siedzenia, ale także w czasie wykonywania codziennych czynności jak odkurzanie, prasowanie czy wyjście do sklepu.

  Zwykłe noszenie zakupów w nieodpowiedniej pozycji może przyczynić się do obciążenia kręgów.

  Jeśli tego typu obciążenia kręgosłupa zdarzają się często, czemu jednocześnie towarzyszy brak aktywności fizycznej, (która odciąża kręgi) wtedy jest to szkodliwe na plecy.

  Relaksująca kąpiel  

  Kąpiel w ciepłej wodzie odpręży i rozgrzeje bolące mięśnie. To najprostszy sposób na szybką ulgę w bólu. Warto do wanny wsypać sól do kąpieli bądź solankę. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzą się, dzięki czemu poprawi się krążenie krwi.

  Do mięśni dotrze więcej tlenu oraz składników odżywczych, a niepotrzebne produkty przemiany materii będą szybciej usuwane. Ponadto, jeśli wsypiemy do wody cenne minerały, w ciągu kilku chwil zyskamy nie tylko lepszą kondycję fizyczną, ale również zdrowszą skórę i lepsze samopoczucie.

  Kąpiel w soli działa pozytywnie także na układ odpornościowy, pomaga również obniżać symptomy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego).

  Zdrowe nawyki

  Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli dokuczają nam bóle pleców, warto przyjrzeć się naszej postawie w ciągu codziennych czynności czy chociażby pracy (szczególnie, gdy prowadzimy siedzący tryb życia spędzając większość dnia przy biurku).

  Już kilka centymetrów różnicy w ustawieniu głowy i pleców może mieć znaczenie, dlatego tak ważne jest by zwracać uwagę na postawę naszego ciała. Utrzymanie właściwej pozycji w ciągu dnia może sprawić, że wieczorem nie będziemy narzekać na uporczywy ból pleców. Bardzo ważne jest, aby ochraniać kręgosłup przed zbytnim przeciążeniem, np.

  w wyniku siedzenia na krześle w nieodpowiedniej pozycji przez kilka godzin. Pracując przed komputerem warto zwrócić uwagę, aby wysokość krzesła była odpowiednia do wysokości biurka, w tym znaczeniu, aby łokcie oraz kolana były zgięte pod kątem prostym.

  Krzesło powinno być odpowiednio wsunięte pod stół, żeby nie było potrzeby pochylania się nad blatem. Podczas codziennej krzątaniny w domu należy zadbać, aby nie pochylać się zbyt długo. Utrzymanie wyprostowanej sylwetki podczas prasowania, odkurzania czy zamiatania podłogi uchroni kręgosłup przed nadmiernym przeciążeniem.

  Wychodząc na zakupy siatki z produktami najlepiej nosić w obu dłoniach, aby ich ciężar rozłożył się, w miarę możliwości, równo. To, na czym śpimy, jest także istotne. Materac najlepiej gdyby naturalnie dopasowywał się do krzywizn ciała.

  Masaż ciała

  Masowanie i uciskanie odpowiednich miejsc na ciele możne pomóc skutecznie pozbyć się bólu. Co więcej nie trzeba być fizjoterapeutą, aby wykonać taki „zabieg” samemu w domu. Kiedy dokucza ból karku należy uciskać naprężone mięśnie opuszkami palców. Dotyk powinien być delikatny, choć odczuwalny. Najważniejsze, aby nie powodował dodatkowego dyskomfortu.

  W przypadku bólu krzyża będzie potrzebna osoba do pomocy, aby wykonała masaż ciała w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Wystarczy uciskać plecy kciukami z obu stron, w kierunku pośladków. W przypadku kłopotów w innych częściach pleców pomocny okazuje się masaż stóp.

  Kiedy bolą plecy w odcinku piersiowym masujemy stopy w środku wewnętrznej krawędzi, z kolei w przypadku bólu dolnej części pleców – wewnętrzną krawędź, blisko pięty.

  Odpowiednie obuwie

  Codziennie mamy okazję do spacerów, czy to do pracy, sklepu, z psem czy odprowadzić dziecko do szkoły. Chodzenie piechotą powoduje, że mięśnie grzbietu są lepiej ukrwione, a co za tym idzie są odporniejsze na codzienne obciążenia.

  Na swobodne i energiczne kroki oraz właściwą pracę mięśni pozwoli odpowiednie obuwie, ze sprężystą i niską podeszwą. Nie da się chodzić szybko na wysokim obcasie. Szpilki mimowolnie wpływają na naszą postawę, bowiem środek ciężkości ciała przenosi się w przód, przez co odchylamy się w tył.

  To idealna okazja, by kręgosłup był regularnie narażony na przeciążenie. Niższe i szersze obcasy to mniejsze obciążenie dla kręgosłupa lędźwiowego. Ból pleców spowodowany nieodpowiednim obuwiem można uśmierzyć kładąc się na brzuchu na twardym podłożu.

  Z kolei kładąc się na plecach, pod uda trzeba podłożyć twardą poduszkę lub ręcznik, stopy oprzeć wyżej. Kiedy tylko będzie to możliwe zaleca się chodzenie boso, dzięki czemu instynktownie przyjmujemy właściwą postawę ciała.

  Autor: Magdalena Bytys

  Zdjęcie: źródło własne

  Skomentuj →

 • Co robić, gdy boli kręgosłup – domowe sposoby na złagodzenie bólu

  Zwykle nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo w ciągu dnia forsujemy swój kręgosłup. Osoby prowadzące aktywny tryb życia i świadome tego jak bardzo jest to ważna część naszego ciała, najczęściej dbają o niego wykonując odpowiednie ćwiczenia i starając się utrzymać właściwą postawę ciała.

  Większość z nas, zaniedbuje jednak tę sferę, podnosząc ciężary w nieodpowiedni sposób, prowadząc siedzący lub stojący tryb życia i unikając aktywności fizycznej. Ból dopada nas często w nieoczekiwanych momentach.

  Jakie domowe sposoby na ból kręgosłupa możesz zastosować, aby złagodzić dolegliwości?

  Przyczyny bólu kręgosłupa

  Przyczyny bólu mogą być różne, a diagnoza najczęściej jest stawiana po szczegółowych badania. Najczęściej przyczyną są stany zwyrodnieniowe, osteoporoza lub wypadnięcia dysku, które z kolei wynika np. z gwałtownego i nieodpowiedniego podniesienia ciężaru.

  Domowe sposoby na ból kręgosłupa

  1. Umiarkowana aktywność fizyczna

  Jeśli dopada Cię ból pleców, powinieneś ograniczyć intensywna aktywność fizyczną. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownego schylania się czy forsujących ćwiczeń siłowni. Z drugiej strony, to nie jest powód, aby położyć się do łóżka. Staraj się ruszać, ale z ostrożnością. Wychodź na spacery i staraj się normalnie żyć. Zupełny bezruch, może wydłużyć i z zintensyfikować ból.

  2. Zastosowanie ciepła

  Ciepło koi ból kręgosłupa i rozluźnia mięśnie. Możesz zastosować ciepłą, relaksującą kąpiel, gorące okłady lub maści rozgrzewające. Jeśli decydujesz się na kąpiel – użyj odpowiednich olejków eterycznych np.

  mięty lub naparów ziołowych, które spotęgują efekt rozgrzewania. W aptekach są także dostępne specjalne plastry rozgrzewające, których możesz użyć idąc do pracy.

  Rozgrzanie miejsca z którego pochodzi ból, zwykle pozwala na znaczne uśmierzenie dolegliwości, a czasem nawet całkowite zniwelowanie bólu na dłuższy czas.

  You might be interested:  Dysforia – co to jest, jakie są przyczyny i objawy, jak wygląda leczenie?

  3. Zastosowanie zimna

  Zimno podobnie jak ciepło, może pomóc w uśmierzaniu bólu kręgosłupa. Jak okład możesz zastosować kostki lodu lub zimne ręczniki (wcześniej włożone do zamrażalki). Stosuj tego rodzaju okłady przez kilka dni, nawet dwa lub trzy razy dziennie.

  4. Środki przeciwbólowe dostępne w aptekach

  Na krótką metę, możesz spokojnie sięgnąć po środki przeciwbólowe powszechnie dostępne w aptekach. Oprócz tabletek zażywanych doustnie, możesz zastosować także maści przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Jeśli przed dłuższy czas ból nie ustępuje, powinieneś udać się do lekarza, który zleci badania i przepisze odpowiednie leki.

  5. Unikanie ruchów, które sprawiają nam ból

  Ten punkt w dużym stopniu łączu się z punktem pierwszym, czyli: nie forsuj się. Chodzi o to, aby unikać ruchów ciała, które potęgują ból. Najczęściej jest to schylanie się, podnoszenie przedmiotów lub siedzenie w określonej pozycji. Ból mnie szybciej, jeśli nie będziemy go przysłowiowo „prowokować”.

  6. Odpowiednia pozycja podczas snu

  Sen to najlepsze lekarstwo na ból.

  Nie zaszkodzi, jeśli przez kilka dni położysz się wcześniej niż zwykle i pozwolisz odpocząć kręgosłupowi, który w ciągu dnia narażony jest na wiele przeciążeń.

  Spróbuj położyć się i przespać noc na plecach. Materac nie powinien być zbyt miękki (nie powinieneś się zapadać w niego podczas snu). Prawidłowy, zdrowy sen pozwoli Ci szybciej uporać się z bólem.

  Sposoby na ból pleców – jak szybko pozbyć sie bólu?

  7. Profilaktycznie – ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa

  Jeśli ból ustąpi, nie czekaj aż dopadnie Cię znowu i od razu podejmij kroki, które pomogą Ci w uniknięciu bólu w przyszłości. Przede wszystkim – zacznij się ruszać.

  Jeśli wybierasz się na siłownię czy fitness, zapytaj instruktora o ćwiczenia, które wzmocnią kręgosłup i które możesz bez obaw wykonywać. Stosuj w domu także lekkie ćwiczenia rozciągające, wyginając kręgosłup do przodu.

  Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, zapobiegniesz rozwojowi stanów zwyrodnieniowych i tym samym unikniesz bólu.

  Domowe sposoby mają sporo zalet, jednak na dłuższą metę nie zastąpią wizyty u lekarza. Jeśli w dłuższym czasie dokucza Ci ból pleców, nie wahaj się i odwiedź lekarza.

  Co na ból pleców? 4 domowe zabiegi

  Ból pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym, nie tylko odbija się na naszym samopoczuciu, ale może też skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków.

  W celu pozbycia się uporczywych dolegliwości, zwykle sięgamy po leki i maści przeciwbólowe. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądany efekt i nie są obojętne dla naszego zdrowia.

  W walce z bólem warto zburzyć schematy, korzystając z całkiem nowych, a zarazem skutecznych i prostych metod. 

  Co na ból pleców zamiast tabletki?

  Przyczyn bólu pleców może być wiele. Zależą one nie tylko od stanu zdrowia, lecz także wieku pacjenta. Bywa, że dolegliwości bólowe mają charakter ostry, czasem wręcz paraliżujący.

  Mogą być spowodowane przeciążeniem kręgosłupa wskutek dźwigania ciężarów albo przebywaniem zbyt długo w pozycji siedzącej.

  Bywa że ból chroniczny jest następstwem ukrytej choroby, takiej jak osteoporoza czy zmiany zwyrodnieniowe stawów.

  By udzielić sobie doraźnej pomocy, można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe albo zmniejszające napięcie mięśni maści rozgrzewające. Czasami warto jednak wypróbować proste, naturalne i nowoczesne zabiegi uśmierzające ból pleców, które można wykonać we własnym domu. Oto nasza odpowiedź na pytanie o to, co zastosować na ból pleców. 

  Ruch to zdrowie – ćwiczenia rozciągające

  Mimo że ćwiczenia fizyczne to ostatnia rzecz, która nam przychodzi na myśl w przypadku dolegliwości bólowych, to odpowiednio przeprowadzone, mogą przynieść poprawę samopoczucia.

  Jeżeli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to jest duża szansa, że ulgę przyniosą ci ćwiczenia rozciągające… pośladka. Znajdujący się w nim mięsień gruszkowaty, a właściwie jego dysfunkcja, powoduje ból nie tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale też w biodrze i samym pośladku.

  Zapoznaj się z filmem, w którym pokazano ciekawe ćwiczenia pozwalające na redukcję dysfunkcji tego mięśnia.

  Więcej ćwiczeń rozciągających, które odciążą kręgosłup i wzmocnią mięśnie, opisaliśmy w artykule Ćwiczenia na ból pleców – wzmocnienie mięśni lędźwiowych. Należy jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem domowych treningów skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli cierpimy na ból pleców spowodowany urazem.

  Relaks w wannie

  Aby rozluźnić mięśnie – i tym samym pozbyć się potęgującego ból napięcia – wcale nie musimy stosować maści rozgrzewających. Taką samą funkcję spełni gorąca kąpiel, która zadziała na nasze ciało przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

  W celu wzmocnienia efektywności takiego zabiegu, warto dodać do wody odrobiny soli do kąpieli lub odprężającego olejku lawendowego. Po kąpieli warto położyć się do łóżka – najlepiej na wznak.

  W ten sposób ból pleców zostanie zniwelowany, a my, nawet po krótkiej drzemce będziemy w pełni sił. 

  Świetne efekty mogą przynieść również aromatyczne kąpiele w ziołach leczniczych, np. lawendzie, rumianku czy szałwii. Wystarczy wymieszać sól morską lub kamienną ze wspomnianymi suszonymi ziołami i dodać ją do kąpieli.

  Kojące okłady z lodu

  Zamiast nakładać na bolące partie ciała maść chłodzącą, możemy przygotować domowy kompres. Tego typu forma radzenia sobie z bólem jest nie tylko bardziej ekonomiczna, lecz także pozostaje w zgodzie z naturą.

  Zimne okłady z kostek lodu szybko przynoszą ukojenie i można je stosować dowolną ilość razy w ciągu doby.

  Fizjoterapeuci jednak zaznaczają, że tego rodzaju kuracja może przynieść pożądany efekt do 72 godzin po wystąpieniu urazu. 

  Kiedy stosować zimne okłady

  Zimne okłady (czyli krioterapię)stosujemy w przypadku urazów ostrych – spowodowanych uderzeniem, skręceniem, upadkiem, ponieważ zmniejszają one obrzęk i ból. Lód obkurcza naczynia, co ogranicza wewnętrzne krwawienie w danym miejscu.

  Zimne okłady są także stosowane w leczeniu urazów wynikających ze zmęczenia lub przewlekłego bólu u osób uprawiających sport. Przykładowo biegacze stosują często okłady na kolana po każdym intensywnym treningu.

  Jeżeli zatem twój ból pleców wynika z długiego siedzenia przy komputerze, zimny okład będzie złym rozwiązaniem.

  Rozgrzewający kompres

  Z kolei maść rozgrzewającą zastąpi samodzielnie przygotowany kompres z folii spożywczej i gazy. Materiał wystarczy lekko namoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć do obolałego miejsca. Dla wzmocnienia działania okładu należy owinąć gazę folią spożywczą, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać. Alternatywnie można przykładać do ciała termofor wypełniony gorącą wodą.

  Nie rekomendujemy jednak samodzielnego stosowania zimnych i gorących okładów, bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą czy lekarzem. Nieodpowiednie stosowanie tego typu okładów może pogorszyć Twój stan zdrowia, zamiast go poprawić.

  You might be interested:  Domowe sposoby na zapalenie zatok i problemy z zatokami

  Kiedy stosować ciepłe okłady

  Ciepłe okłady będziemy stosować w przypadku przewlekłych urazów, które nie wiążą się z obrzękiem.

  Sprawdzą się, kiedy chcemy rozluźnić napięte mięśnie (stąd ich wysoka skuteczność w przypadku bólów kręgosłupa), ale też po wysiłku, stresie, niestrawności a nawet niedyspozycjach jelitowych, które mogą powodować napięcie mięśni gładkich. Nie zapominajmy, że napięcia tych mięśni również mają wpływ na bóle pleców. 

  Nie należy natomiast stosować ciepłych okładów po zakończeniu ćwiczeń ani bezpośrednio po urazie, ponieważ podnoszą temperaturę i zwiększają ukrwienie.

  Okłady powinny być ciepłe – o temperaturze w okolicach 35-40 stopni Celsjusza. Często popełnianym błędem jest stosowanie gorących okładów. 

  Prosty sposób na ból pleców?

  Jak widać, aby poradzić sobie z bólem pleców, nawet tym najbardziej uporczywym, nie zawsze musimy sięgać po farmaceutyki. Naturalne metody nie tylko niemal nic nie kosztują, lecz także są zdrowsze i pozostają w zgodzie z naturą. Co ważne, poszczególne zabiegi możemy wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.

  Nie od dziś wiadomo, że geniusz tkwi w prostocie. Z tego też powodu zbawienne na ból pleców mogą się też okazać zabiegi wibroterapii.

  Jest to jeden z niewielu zabiegów fizykoterapeutycznych, które można wykonywać samodzielnie w warunkach domowych – ze względu na dostępność urządzeń, ale również brak efektów ubocznych i bardzo krótką listę przeciwwskazań medycznych. 

  Odpowiednie dobranie parametrów wibracji to klucz do skuteczności zabiegów.

  Czytaj więcejSposoby na ból pleców – jak szybko pozbyć sie bólu?

  Zachęcamy także do zapoznania się z fizjoterapeutycznymi metodami leczenia bólu pleców. Ich zestawienie znajduje się w artykule Leczenie bólu kręgosłupa – przegląd dostępnych metod.

  Jak złagodzić ból pleców?

  Najczęściej spotykane przyczyny bólu pleców to:

  • nieprawidłowa pozycja przy podnoszeniu ciężkich rzeczy,
  • zbytnie rozciągnięcie podczas podnoszenia, obracania się lub wykręcania,
  • nieprawidłowa postawa,
  • niewygodna pozycja podczas snu lub źle dobrany materac,
  • brak ćwiczeń.

  Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia bólu pleców należą:

  • dźwiganie ciężkich przedmiotów,
  • ciąża,
  • stres,
  • palenie.

  Ryzyko wystąpienia bólu pleców nasila się wraz z wiekiem – jest on powszechny u osób w wieku 30-50 lat. Ponadto wzrasta  u osób, które pracują przy biurku i nie ćwiczą regularnie. Z drugiej strony przetrenowanie również może wywołać ból pleców, dlatego należy zachować umiar w ćwiczeniach.

  Jak uniknąć bólu pleców?

  Warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą zredukować ryzyko wystąpienia bólu pleców, a tym odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

  • Podnoś rzeczy prawidłowo i unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów. Ciężar niesionych rzeczy powinien opierać się na Twoich nogach, a nie plecach.
  • Nie garb się, zarówno, gdy stoisz, jak i siedzisz.
  • Zachowuj prawidłową postawę w zależności od sytuacji.
  • Ćwicz regularnie i kontroluj wagę ciała.
  • Rzuć palenie.
  • Noś wygodne obuwie na niskim obcasie.
  • Śpij na boku, aby zminimalizować skrzywienia kręgosłupa. Używaj twardszych materacy.

  Kiedy doskwiera Ci ból pleców, kuszące wydaje się pozostanie w łóżku. Ale są lepsze rzeczy, które możesz zrobić podczas pierwszych 2-3 dni, aby złagodzić ból i przyśpieszyć powrót do zdrowia: 

  • Zadbaj o siebie: po przebudzeniu przyłóż lód do kręgosłupa na 20 minut i powtarzaj tę czynność co 1-2 godziny. Nie aplikuj lodu bezpośrednio na skórę! Podczas pierwszych kilku dni unikaj narażania pleców na rozgrzanie – w tym spowodowane przez masaż lub alkohol. Ciepło zwiększa ryzyko zapalenia i powoduje obrzęk tkanek.
  • Bądź aktywny: nie powinno się unikać aktywności podczas bólu pleców. Regularnie wykonywane, delikatne ćwiczenia rozciągające mogą przyspieszyć powrót do formy. Jeśli nie masz pewności, czy możesz je wykonywać, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Powinien polecić Ci ćwiczenia na rozciąganie i wzmocnienie mięśni grzbietu.
  • Pamiętaj o ruchu: unikaj pozostawania w jednej pozycji dłużej niż 20-30 minut (np. gdy siedzisz przy komputerze czy oglądasz TV, a nawet leżysz). Zmiana pozycji pozwala na odpoczynek mięśni, co pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie.
  • Kontroluj ból: zażyj jeden z dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, jak Nurofen, co pozwoli Ci pozostać aktywnym, da tymczasowe wytchnienie, a także złagodzi ból krzyża. Jeśli masz więcej niż 65 lat, bierzesz regularnie leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się najpierw z lekarzem.
  • Myśl pozytywnie: jeśli ból pleców wywołuje u Ciebie frustrację lub poirytowanie, nie pozwól mu zepsuć Ci humoru! Wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych – pomogą Ci zachować dobre samopoczucie i przyczynią się do złagodzenia bólu pleców.

  Koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli bóle pleców powtarzają się i nasilają bądź, gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak trudności z oddawaniem moczu, osłabienie, uczucie odrętwienia czy kłucie w kolanach.

  PL/2017-10/96

  Domowe sposoby na korzonki

  Czym zatem są korzonki? Korzonki to nic więcej jak zakończenia nerwowe, które znajdują się po obydwu stronach rdzenia kręgowego.

  Jednorazowy ból korzonków można odczytywać jako alarm, który świadczy, że z naszymi końcówkami dzieje się coś niedobrego, jeśli zareagujemy w odpowiednim momencie, będziemy w stanie ustrzec się zapalenia korzonków, które stanowi dużo poważniejszy oraz bardziej bolesny atak.

  Jak objawia się ból korzonków i jakie są jego przyczyny?

  Ból korzonków promieniuje od odcinka krzyżowego lub lędźwiowego kręgosłupa przez pośladek aż do uda, a czasami nieraz do stopy. Ból potrafi być bardzo silny oraz rwący. Najczęściej pojawia się na skutek podrażnienia bądź ucisku nerwu kulszowego, który jest uważany za największy nerw w organizmie człowieka.

  Przyczynami bólu korzonków są najczęściej uciski i podrażnienia korzeni nerwowych, które zostały wywołane przez dyskopatię – chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, gdzie krążek międzykręgowy jest czynnikiem uciskającym nerw kulszowy. Należy pamiętać, że to ból korzonków może pojawić się w wyniku ucisku mięśni pośladków, a także w obliczu chorób, które przebiegają ze zwężeniem kanału nerwowego.

  Domowe sposoby na bóle korzonków

  W przypadku nagłego wystąpienia ataku rwy kulszowej, który został spowodowany urazem lub przeciążeniem kręgosłupa, pomocne stają się domowe sposoby, które uśmierzają ból korzonków.

  Najczęściej stosowane są maści chłodzące, które dodatkowo działają przeciwbólowo i prowadzą do zmniejszenia się obrzęku tkanek.

  Należy pamiętać, że przy występowaniu przewlekłego bólu korzonków, któremu najczęściej towarzyszą silne napięcia mięśniowe, warto zastosować ciepłe kompresy czy też maści rozgrzewające. Chodzi o dokładne rozgrzanie tkanek za pomocą ciepła, którego zadaniem jest uśmierzenie bólu i złagodzenie obrzęku.

  Czytaj też:Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

  Ogrzewanie pleców – sposobem na bóle korzonków

  Domowe sposoby leczenia korzonków są najczęściej wykorzystywane we wsparciu z terapią, która została zalecona przez lekarza. Terapia ciepłem pomaga na dolegliwości związane ze zwiększonym napięciem mięśni pleców. W przypadku ogrzewania pleców specjalnymi poduszkami grzejącymi czy ciepłymi okładami mięśnie stopniowo się rozluźniają.

  You might be interested:  Sztywność stawów – przyczyny, leczenie i rehabilitacja

  Dodatkowy relaks i rozluźnienie zapewnią ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków ziołowych, które również działają uspokajająco i rozluźniająco. Natomiast jeżeli zapalenie korzonków występuje w odcinku szyjnym kręgosłupa, kołnierz stabilizujący powinien zapewnić zmniejszenie się bólu oraz zabezpieczyć mięśnie przed dodatkowymi przeciążeniami.

  Czytaj też:Rak jąder – objawy, które powinny wzbudzić niepokój

  Profilaktyka zapalenia korzonków

  W przypadku profilaktyki leczenia korzonków, głównym jej elementem jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa za pomocą aktywności fizycznej i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy dbać o dietę i wzmożona aktywność na co dzień, która utrzyma nasz kręgosłup w dobrym zdrowiu.

  Dodatkowo utrzymanie prawidłowej postawy ciała w pozycji siedzącej, jak i podczas chodzenia wpłynie na przeciwdziałanie pojawienia się dolegliwości związanych z korzonkami.

  W przypadku ryzyka pojawienia się problemów z korzonkami, należy zadbać o prawidłowe przenoszenie przedmiotów o większych gabarytach oraz zapewnić sobie wygodny materac do spania, który zadba o nasz kręgosłup podczas wypoczynku.

  A co, gdy domowe sposoby na korzonki nie wystarczają?

  Należy pamiętać, że w przypadku, gdy pojawia się silne ataki bólowe związane z korzonkami, należy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty. Środki przeciwbólowe i maści mogą przynieść chwilową ulgę, ale stanowią one leczenie wyłącznie objawowe.

  Jeśli nagły ból korzonków nie ustąpi po dwóch dniach, należy skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, że chodzenie oraz rozciąganie się, może pomóc w złagodzeniu bólu korzonków.

  W chwili ataku warto, unikać pozycji stojącej i siedzącej oraz jeżeli to możliwe, starać się w sposób równomierny obciążać plecy.

  Czytaj też:Cały dzień siedzisz? Sprawdź, co dzieje się z twoim ciałem

  Pozbądź się bólu pleców w lędźwiach – 4 sposoby

  Nie wiesz, jak pozbyć się bólu pleców? Nie jesteś sam! Większość dorosłych doświadczyła bólu pleców przynajmniej raz w ciągu swojego życia.

  Ten ból to nic innego, jak nacisk na podstawę kręgosłupa, zwłaszcza w części pomiędzy pośladkami a talią. Warto pamiętać, że ból części lędźwiowej kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości na świecie. A pod względem częstotliwości występowania pokonuje ją tylko grypa.

  Ból części lędźwiowej kręgosłupa dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, dokucza zwłaszcza osobom prowadzącym siedzący tryb życia lub wręcz przeciwnie – zbyt intensywnie ćwiczącym.

  Wśród młodych ludzi najczęstszą przyczyną bólu pleców jest noszenie zbyt napakowanego plecaka do szkoły, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia lub długotrwałe stanie bez dbałości o utrzymanie prostej sylwetki.

  Przyczyny bólu pleców

  Oto niektóre z czynników, które mogą wywoływać ból pleców w odcinku lędźwiowym:

  Dźwiganie zbyt dużych ciężarów

  Jeśli próbujemy podnieść przedmiot, którego ciężar znacznie przekracza nasze fizyczne możliwości, mięśnie pleców nadmiernie się napinają, powodując ból w odcinku lędźwiowym.

  Nieprawidłowe ruchy

  Ból pleców w odcinku lędźwiowym wywołany nieprawidłowymi ruchami zazwyczaj znika samoczynnie po zaprzestaniu aktywności. Jego problem polega na tym, że chociaż jest krótkotrwały, w momencie pojawienia się bardzo silnie oddziałuje na nasze ciało.

  Infekcja rdzenia kręgowego

  Skolioza

  Skolioza odnosi się do zniekształcenia kręgosłupa na różnych odcinkach. Czy to w kręgosłupie, szyi, czy w dolnej części pleców. Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku, ale jej objawy pojawiają się zwykle po osiągnięciu pełnoletności.

  Przepukliny

  Przepukliny są również uważane za rodzaj deformacji. Mają również tendencję do powodowania bólu w dolnej części pleców, gdy przemieszczają dyski z niższych kręgów.

  W takich przypadkach mogą nawet wywierać nacisk na nerwy rdzeniowe.

  • Profesjonalnym rozwiązaniem w leczeniu tej dolegliwości w skrajnych przypadkach jest zabieg chirurgiczny.
  • Niektórzy ludzie decydują się na zabiegi fizjoterapii, rehabilitację oraz leki przeciwzapalne bez sterydów, aby zmniejszyć ból.

  Jak pozbyć się bólu pleców? – Domowe zabiegi na złagodzenie objawów

  Na szczęście w łagodnych przypadkach dolegliwość, ból pleców może zostać złagodzony dzięki niżej opisanym ćwiczeniom oraz kilkoma domowymi sposobami:

  1. Masaż z piłką na pozbycie się bólu pleców

  Sposób postępowania jest bardzo prosty:

  • Wystarczy położyć się na płaskiej powierzchni i włożyć pod pośladki zwykłą gumową piłkę (która mieści się w dłoni).
  • Następnie wykonuj powolne, głębokie ruchy z jednej strony na drugą.
  • Aby ruch oddziaływał na więcej partii, wskazane jest, by zmieniać pozycję i w miarę postępów w ćwiczeniu równoważyć nacisk na obie strony.

  Ten masaż pozytywnie wpływa na odcinek pośladkowy, obszar, który podlega stałemu naciskowi ze względu na naszą postawę, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę siedzącą i mamy mało aktywności fizycznej w ciągu dnia.

  To ćwiczenie nie tylko zapobiegnie bólowi kręgosłupa, ale także innym urazom, takim jak punkty spustowe i zespół piramidowy lub zespół mięśnia czworobocznego.

  2. Samodzielny masaż pleców za pomocą kija

  1. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie kija na tyle długiego, żebyś przy jego pomocy mógł bez problemu dosięgnąć pleców na całej ich długości. Możesz użyć kija od miotły lub od mopa.

  2. Weź kij i przesuwaj nim w górę i dół pleców, bardzo powoli i mocno dociskając.
  3. Następnie skup całą swoją siłę z po jednej stronie pleców. Przechodź od środka na zewnątrz, a następnie powtórz tę samą czynność z drugiej strony pleców.

  To ćwiczenie pomoże rozluźnić mięśnie pleców. Działa kojąco na dolegliwości dolnej części pleców.

  Pamiętaj, aby wykonać masaż mocno i intensywnie. Kij służy do wywierania nacisku na te obszary pleców, których nie da się dosięgnąć za pomocą dłoni.

  Przeczytaj również: Kręgosłup – czy wiesz, jak szkodzi mu stres?

  3. Mleko z kapustą – remedium na złagodzenie bólu pleców

  Jak pozbyć się bólu pleców przy użyciu kapusty?! Możesz w to wierzyć lub nie, ale kapusta pomoże rozluźnić mięśnie Twoich pleców. Warto wiedzieć, że kapusta jest “zimnym” warzywem, którego składniki służą jako środek rozluźniający mięśnie.

  • Aby nadać kapuście przeciwbólowe właściwości, należy umieścić warzywo w misce z mlekiem i pozwolić jej przesiąkać płynem przez co najmniej 5 minut.
  • Przed nałożeniem tej mieszanki dokładnie oczyść odcinek lędźwiowy pleców, a następnie rozłóż kapustę na całej powierzchni i pozostaw ją na 15 minut.
  • Następnie weź ciepły prysznic i zrelaksuj się.

  4. Pietruszka z solą pomoże pozbyć się bólu pleców

  Wiesz już, jak pozbyć się bólu pleców za pomocą kapusty, ale to nie jedyne warzywo o właściwościach przeciwbólowych. Pietruszka również może okazać się pomocna.

  • Wlej trochę letniej wody do miski i dodaj kilka gałązek pietruszki i kilka łyżeczek soli.
  • Połóż gałązki pietruszki na bolącej części pleców jeden obok drugiego i pozostaw je na 20 minut.
  • Usuń gałązki pietruszki, osusz plecy ręcznikiem, a następnie wymasuj przy użyciu alkoholu izopropylowego w celu rozluźnienia tego obszaru.

  To może Cię zainteresować …

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *