Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny).

U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

Stulejka jest to stan, w którym niemożliwe jest odsunięcie napletka tak, by odsłonić dystalny odcinek penisa, czyli żołądź. Może być to spowodowane zwężeniem pierścienia skóry napletka lub niepełnym odklejeniem się napletka od żołądzi. Wyróżnia się stulejkę całkowitą i częściową (napletek można odsunąć częściowo, uwidaczniając ujście cewki moczowej).

U większości chłopców do 3.-4. roku życia ujście napletka jest fizjologicznie wąskie, poszerza się wraz ze wzrostem prącia, zwiększaniem się ilości włókien elastycznych w błonie kurczliwej napletka. 

Stulejka u dziecka – przyczyny

Przyczyną stulejki mogą być nawracające stany zapalne lub urazy powodujące pękanie skóry, prowadzące do bliznowacenia i dalszego zwężania się końcowej części napletka. Urazy mogą być powodowane nieprawidłowym, zbyt mocnym odciąganiem napletka, co prowadzi do mikrourazów. Do uszkodzeń może dochodzić także przy zabiegach urologicznych. 

Przy nieprawidłowo ustępującej „fizjologicznej stulejce” stan zapalny wywołują drażniące substancje chemiczne, takie jak zaciekający mocz czy mastka. Inne sytuacje związane z tworzeniem się stulejki to przewlekłe zapalenia prącia i napletka, zbyt krótkie wędzidełko napletka, włóknienie przedniej części napletka (np. liszaj twardzinowy).

Stulejka u dziecka – jak rozpoznać?

Stulejkę rozpoznaje się, kiedy napletek nie jest odprowadzalny za rowek zażołędny. Jeśli napletek oddzielił się częściowo, ale jest zwężony, to mocz czasami gromadzi się między żołędzią a napletkiem, tworząc „balonik” – objaw ten może fizjologicznie występować u małych dzieci. Dziecko przy próbie zsunięcia napletka zgłasza często ból, pieczenie, dyskomfort.

W przypadku stulejki patologicznej w okolicy brzegów napletka może być widoczny obrzęk i zaczerwienie, a także blizny. Przy odciąganiu napletka można zaobserwować także białawy, włóknisty pierścień w jego dystalnej części. U małych chłopców niepokojące mogą być nawracające zapalenia układu moczowego.

Stulejka u dziecka – leczenie

Stulejka u dziecka – leczenie domowe

Określenie „stulejka fizjologiczna” to tak naprawdę fizjologicznie wąski napletek, który nie wymaga żadnej interwencji lekarza, jeśli nie są obecne objawy kliniczne. Wskazaniem do leczenia „stulejki fizjologicznej” są wady i zapalenia układu moczowego, zapalenia prącia, bolesne wzwody.

Podstawowym leczeniem zachowawczym, które rodzice mogą zastosować w domu, jest fizjoterapia napletka. Polega ona na systematycznym (2 x dziennie przez 6-8 tygodni), delikatnym odciąganiu napletka do momentu pierwszego oporu, najlepiej, jeśli wykonuje to sam pacjent.

Czynnościom tym nie może towarzyszyć ból u dziecka.

2 tygodnie przed przystąpieniem do fizjoterapii oraz w czasie jej trwania stosuje się sterydy w postaci maści – betametazon, mometazon, hydrokortyzon.

Stosowane miejscowo nie oddziałują ogólnoustrojowo na organizm i są bezpieczne. Sterydy oprócz działania przeciwzapalnego mają wpływ na zwiększenie elastyczności skóry.

Brak poprawy po takim leczeniu może stanowić wskazanie do pomocy chirurga lub urologa.

Stulejka u dziecka – zabieg

Pierwszym lekarzem, który ocenia i leczy stulejkę u dziecka jest najczęściej lekarz rodzinny bądź pediatra. Jednym z powodów do natychmiastowej interwencji chirurga jest załupek. Do jego powstania prowadzi zbyt silne odprowadzenie za żołądź wąskiego napletka – zwężony pierścień uniemożliwia zsunięcie napletka z powrotem i sytuacja ta grozi niedokrwieniem prącia.

Wskazania do plastyki napletka czy obrzezania stanowią: krótkie wędzidełko, stulejka patologiczna z bliznami i zrostami, całkowite zarośnięcie napletka bądź stulejka fizjologiczna, która prowadzi do nawracających stanów zapalnych prącia lub nawracających infekcji dróg moczowych z powodu upośledzonego oddawania moczu. 

Stulejka u dziecka – jak dbać o higienę intymną niemowlęcia?

Noworodek i niemowlę nie wymagają jakichkolwiek czynności higienicznych w zakresie napletka. Jednym wskazaniem w tym okresie jest np. zabrudzenie kałem.

Starsi chłopcy podczas wieczornej kąpieli mogą delikatnie odciągnąć napletek w jego fizjologicznym zakresie i umyć wodą z mydłem – jest to najlepsza opcja, ponieważ dziecko samo wie najlepiej, w którym momencie odciąganie napletka jest bolesne i może grozić mikrourazami.

Pod napletkiem może być widoczna gromadząca się mastka w postaci białawych, perłowych tworów – nie należy wtedy próbować oczyścić napletka na siłę – kiedy ulegnie naturalnemu odklejeniu, nadmiar mastki zostanie ewakuowany na zewnątrz. 

Badania wykazują, że napletek jest fizjologicznie wąski u 50% chłopców w 1. roku życia, u 10% w 4. roku życia, a w 5.-13. roku życia u 6% jest nieodprowadzalny, a u 14% częściowo odprowadzalny.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. Raban M., Żak A., Litak J. i in., Phimosis – physiology vs pathology, “Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(7), s. 605-613.
 2. Malczyk Ż., Jarzumbek A., Kleszyk M. i in., Postępowanie ze stulejką u chłopców, „Pediatria Polska” 2014, nr 89, s. 361-365.
 3. Hayashi Y., Kojima Y., Mizuno K., Kohri K., Prepuce: phimosis, paraphimosis, and circumcision, penile anomalies in children, “The Scientific World JOURNAL” 2011, nr 11, s. 289–301.
 4. Kowalczyk K., Baka-Ostrowska M., Wady i choroby napletka u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2020, nr 1, s. 25-31.
 5. Bagłaj M., Stulejka i wodniaki jąder – co może zrobić pediatra, a kiedy przyda się urolog, „Jesień Pediatryczna” 2015. 
 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? chusteczki, nadwrażliwość, podrażnienie, bez substancji zapachowych, dla alergików 6.99 zł
 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? akcesoria 20.99 zł
 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? Specyfika:Bez parabenów,Dla alergików,Bez konserwantów,Bez barwników,Bez substancji zapachowych,Bez sztucznych barwników 18.99 zł
 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? Specyfika:Dla alergików,Bez konserwantów,Bez parabenów,Bez barwników,Bez substancji zapachowych,Bez sztucznych barwników 31.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.
 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?
 • Stulejka – jakie są objawy i leczenie? Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 
 • Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?
 • Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.
 • Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, “wyciszając” układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 
 • Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 
 • Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?
You might be interested:  Łagodny rozrost gruczołu krokowego (przerost prostaty)

Stulejka – jakie są objawy, jak leczyć? Mężczyźni i dzieci

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców i mężczyzn. Przejawia się ona w zwężeniu napletka, który uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Przyczyną jest niedokładna pielęgnacja chłopców w wieku niemowlęcym. W przypadku małych dzieci mamy do czynienia z długim “ryjkowatym” napletkiem, który naturalnie jest odprowadzalny, natomiast wymaga on przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzeniu napletka, umyciu żołedzia prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego. Łatwo jest jednak dopuścić do stanów zapalnych, co prowadzi do obkurczania się otworu napletka. Gromadzi się wtedy mastka wytwarzana w rowku zażołędnym, a także jest prawdopodobne, że będzie zalegał tam mocz.

W przypadku dorosłych mężczyzn stulejka wiąże się z nieprawidłowym przestrzeganiem zasad higieny osobistej, co wywołuje przewlekłe stany zapalne napletka, gojące się przez bliznowacenie oraz powodujące problemy z napletkiem. Taki stan rzeczy wywołuje problemy ze stosunkami płciowymi oraz wytryskiem nasienia, a także może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Przygotowanie do zabiegu w przypadku występowania schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergii lub przyjmowania leków powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi, powinno rozpocząć się od poinformowania lekarza przeprowadzającego zabieg i zgłoszenia się do swojego lekarza rodzinnego.

W przypadku niewyleczonej próchnicy zębów, zalecane jest jak najszybsze udanie się do dentysty i wyleczenie zębów odpowiednio wcześniej.  Palacze tytoniu powinni zaprzestać palenia w okresie okołooperacyjnym, ponieważ może to przyczynić się do utrudnienia gojenia się rany, a także pogorszyć wydolność oddechową.

Jeśli zabieg będzie przeprowadzony przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego, niezbędne są wyniki badań, takich jak: grupa krwi, koagulogram, jonogram, morfologia oraz EKG.

Dzień zabiegu należy rozpocząć od dokładnej porannej toalety, włączając w to szczególnie okolice operowane, a na 6 godzin przez zabiegiem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, żucia gumy oraz palenia tytoniu. Dozwolone jest picie klarownych, niegazowanych napojów.

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

U dzieci starszych i dorosłych niezbędne jest operacyjne leczenie stulejki, zwykle polegające na chirurgicznym usunięciu zwężonej części napletka, a także wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialny. W niektórych przypadkach poszerzenie napletka jest nieskuteczne lub blizny powodują jego ponowne zwężanie, wtedy konieczny jest kolejny zabieg. 

Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy nosić opatrunek oraz prącie w pozycji do góry (można je przykleić plastrem do brzucha). Powoduje to skuteczniejszy proces gojenia się i szybsze zejście obrzęku. Podczas rekonwalescencji należy stosować maści łagodzące ból, takie jak alantan, a także antybiotyki.

Żołądź może być przez ten czas nadwrażliwy, ponieważ nie miał nigdy do czynienia z dotykiem. Zalecane jest przez pierwsze 10 dni od przeprowadzenia zabiegu delikatne obchodzenie się z penisem. Po zdjęciu szwów najczęściej sugeruje się rehabilitację penisa, kiedy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka.

Mężczyźni po operacji stulejki powinni przez okres około miesiąca powstrzymać się od uprawiania seksu. 

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Wielu mężczyzn boryka się ze stulejką, czyli schorzeniem polegającym na niemożności całkowitego odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Nie wszyscy jednak decydują się na wizytę u urologa…

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Stulejka jest dość powszechnym defektem anatomicznym (wrodzonym lub nabytym), polegającym na zwężeniu otworu napletka, uniemożliwiającym jego prawidłowe odprowadzenie z żołędzi prącia.

Może być przyczyną silnego dyskomfortu i uczucia bólu, zwłaszcza w trakcie wykonywania czynności higienicznych i podczas stosunku seksualnego.

Może również powodować problemy ze wzwodem, co z kolei wpływa negatywnie na satysfakcję płynącą z życia seksualnego, rodząc frustrację i poczucie niskiej wartości.

Stulejka przyczynia się ponadto do powstawania stanów zapalnych okolic prącia, za które odpowiedzialny jest zarówno zalegający i rozkładający się mocz, ale również złuszczający się łój, nasienie oraz bakterie. Konsekwencją może być nawet uszkodzenie nerek prowadzące do ich całkowitej niewydolności.

Stulejka u mężczyzny może również powodować nawracające stany zapalne u jego partnerek seksualnych. Kobiety narażone są ponadto na infekcje dróg moczowych oraz wewnętrznych narządów płciowych.

Geneza schorzenia

Stulejka może być defektem wrodzonym lub nabytym, np. poprzez stany zapalne napletka/ cewki moczowej, przebyty uraz, np. podczas stosunku seksualnego, cukrzycę lub nieprawidłową higienę okolic intymnych.

U chłopców do pierwszego roku życia jest zjawiskiem naturalnym, które powinno ustąpić samoistnie, do ukończenia drugiego roku życia. W przypadku, gdy żołądź nie odsłoni się u chłopca w wieku 3-4 lat rodzice dziecka powinni zgłosić się do chirurga dziecięcego.

Rodzaje stulejki

Możemy wyróżnić dwa rodzaje stulejki:

 • stulejkę całkowitą – gdy napletek całkowicie zasłania żołądź prącia
 • stulejkę częściową – gdy żołądź penisa w stanie wzwodu można odsłonić tylko częściowo

Mężczyźni bardzo często nie są świadomi istnienia tego problemu, przez co prawidłowa diagnoza, a w konsekwencji leczenie staje się bardzo trudne.

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki uzależnione jest od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia. U starszych chłopców i mężczyzn stulejkę leczy się chirurgicznie. Zabieg wykonuje lekarz- urolog, po uprzednim wyleczeniu ewentualnych stanów zapalnych i zakażeń napletka.

Polega on na usunięciu zwężonej części napletka oraz/lub wykonaniu drobnych nacięć poszerzających ujście napletka, umożliwiające odsłonięcie całej żołędzi prącia. U niektórych mężczyzn wystarczająca jest plastyka napletka i/lub wędzidełka. W innych przypadkach konieczne jest całkowite obrzezanie.

Zabieg nie należy do skomplikowanych, trwa krótko i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Last modified on poniedziałek, 17 sierpień 2020 10:13

Stulejka – leczenie chirugiczne męskiego problemu

Stulejka ( z łaciny – phimosis) – jest to przykre męskie schorzenie nabyte lub wrodzone, które polega na zwężeniu ujścia napletka. Stan ten uniemożliwia (stulejka całkowita) lub ogranicza (stulejka częściowa) ściąganie napletka (w stanie wzwodu lub w stanie spoczynku członka).

 • Łacińska nazwa wywodzi się od greckiego słowa φῑμός, co oznacza kaganiec.
 • Zjawisko to jako stan chorobowy (patologiczny) zachodzi dopiero od pewnego momentu rozwoju człowieka, gdyż u większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2-3 roku życia) płci męskiej nie można napletka cofnąć do rowka zażołędnego i jest to stan fizjologiczny prawidłowy.
 • U noworodków napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki.
 • Stulejkę uważa się również wtedy, gdy napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego w stanie spoczynku, ale w trakcie erekcji penisa wywołuje ucisk i ból.

Stulejka może występować w kilku stopniach:

 1. pełna, gdy napletek w ogóle nie pozwala odsłonić żołędzi penisa
 2. niepełna:
  1. możliwe jest częściowe odsłonięcie żołędzi
  2. możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi w stanie bez spoczynku, ale przy erekcji pojawia się ból
  3. możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi, również w stanie erekcji, ale napletek zaciska się w tym stanie w rowku zażołędnym.

Stulejka może być nabyta lub wrodzona, w tym przypadku w dowolnym, nawet podeszłym wieku.

Ostatnie obserwacje przeprowadzone na bostońskim Uniwersytecie Medycznym stwierdziły występowanie podobnego zjawiska u kobiet – stulejki łechtaczki.

Stulejka leczenie – operacje stulejki

W naszym kraju stulejka jest leczona jest chirurgicznie dopiero po ukończeniu 2 roku życia. Jest to tzw. plastyka napletka.

W początkowym stadium stulejkę możemy leczyć poprzez naciąganie napletka, np. rozgrzanego w gorącej kąpieli (metoda Beaugé’a).

Jednakże najczęściej leczymy ją operacyjnie poprzez usunięcie części albo całości napletka.

W łagodnym stopniu stosujemy zabieg korekcyjny polegający na poszerzeniu ujścia napletka.

Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja trwa najczęściej dwa tygodnie.

Mimo prostego zabiegu mogą występować powikłania, szczególnie gdy zabieg wykonujemy u osoby młodej przed wejściem w wiek dojrzewania.

Plastyka napletka to zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny niż obrzezanie. Obejmuje chirurgiczne nacięcia i ponowne zszycie napletka w taki sposób, by odpowiednio poszerzyć jego ujście.

Zabieg pozwala zachować napletek, jednak wiąże się z ryzykiem nawrotu stulejki.

Obrzezanie

 1. W stadiach bardziej zaawansowanych wykonuje się obrzezanie (usunięcie części lub całości napletka), zabieg ten umożliwia całkowite wyleczenie stulejki.
 2. Obrzezanie należy do bezpiecznych zabiegów operacyjnych, z niewielkim odsetkiem powikłań.

 3. W trakcie zabiegu chirurg usuwa zwężony napletek i zszywa skórę prącia.

W niektórych sytuacjach, kiedy występuje brzuszne przygięcie prącia, razem z obrzezaniem wykonuje się zabieg wydłużenia (elongacji) zbyt krótkiego wędzidełka.

Dzięki temu można cofnąć napletek za żołądź penisa.

Do powikłań obrzezania należy m.in. obrzęk, zakażenie, rozejście się rany pooperacyjnej.

Plastykę napletka można wykonać w gabinecie chirurgicznym w znieczuleniu miejscowym.

Stulejka u kobiet

U kobiet zjawisko przerośnięcia fałdów skóry nad łechtaczką nazywane jest kobiecą stulejką, co znacznie zmniejsza doznania w trakcie stosunku i jest przyczyną braku odczuwania orgazmu. Leczeniem jest plastyka “kaptura łechtaczki” – hoodoplastyka, często wykonywany zabieg obok labioplastyki.

You might be interested:  Leczenie operacyjne nietrzymania moczu

Stulejka

Co to jest stulejka?

Stulejka jest schorzeniem dotyczącym mężczyzn, które polega na zwężeniu ujścia napletka, które utrudnia bądź też całkowicie uniemożliwia jego odprowadzenie i odsłonięcie żołędzi prącia. Niemożność ta występuje zarówno w spoczynku, jak również podczas erekcji.

Łacińska nazwa stulejki brzmiąca phimosis pochodzi od greckiego słowa oznaczającego kaganiec. Stulejką określany również jest stan, gdy istnieje możliwość odprowadzenia napletka aż do rowka zażołędnego, natomiast powoduje to dyskomfort, a nawet ból.

Bardzo istotne jest by pamiętać, że używanie pojęcia stulejki jako stanu patologicznego jest zasadne dopiero od pewnego wieku. Wynika to z faktu, że u noworodków, niemowląt oraz chłopców do trzeciego roku życia nie ma możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego, natomiast jest to stan całkowicie fizjologiczny i nie wymaga korekcji.

Jednakże utrzymywanie się tego stanu powyżej trzeciego roku życia wymaga interwencji, ponieważ zaniedbana stulejka może doprowadzić do różnych dysfunkcji seksualnych w życiu dorosłym.

Jakie są przyczyny stulejki?

U podstaw powstawania stulejki leży kształt napletka w wieku dziecięcym, który jest długi, ryjkowaty, ale mimo wszystko daje się odprowadzić. Jednakże wymaga on przestrzegania ścisłych zasad higieny. Obejmują one odprowadzanie napletka, dokładne mycie żołędzi prącia, oraz usuwanie z rowka zażołędnego mastki zwanej również smegmą.

Jest to bardzo istotne, ponieważ dopuszczanie do zaniedbań higienicznych może prowadzić do powstawania stanów zapalnych napletkach, czego rezultatem jest zwężenie ujścia napletka. Powoduje to gromadzenie się nadmiaru mastki oraz moczu pod napletkiem, prowadząc do nasilenia się objawów, stanów zapalnych, a także stulejki w życiu dorosłym.

U mężczyzn dorosłych bezpośrednią przyczyną stulejki są zaniedbania higieniczne. Ich rezultatem jest powstawanie przewlekłych stanów zapalnych, które powodują bliznowacenie napletka i postępujące, nasilające się trudności z jego odprowadzaniem.

Prowadzi to w rezultacie do różnego rodzaju dysfunkcji seksualnych, włącznie z zaburzeniami erekcji oraz ejakulacji. W skrajnych przypadkach, stulejka może powodować nawet rozwinięcie się raka prącia.

Jakie są rodzaje stulejki?

Tak naprawdę można stosować kilka klasyfikacji stulejki. Najbardziej podstawowa obejmuje podział na stulejkę wrodzoną oraz stulejkę nabytą. Ta ostatnia może się pojawiać w dowolnym wieku, nawet u starszych mężczyzn.

Klasyfikacja mająca bardziej kliniczne zaufanie to taka, która określa zaawansowanie stulejki. W ramach tej klasyfikacji wyróżnia się stulejkę pełną oraz niepełną. Ze stulejką pełną mamy do czynienia, kiedy ujście napletka jest na tyle zwężone, że nie pozwala na odsłonięcie żołędzi.

Stulejką częściową nazywamy stan, gdy odprowadzenie napletka z odsunięciem żołędzi jest możliwe w niektórych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdzie jest możliwe częściowe odsłonięcie żołędzi.

Druga sytuacja to kiedy odprowadzenie napletka jest możliwe w sytuacji, gdy penis jest w stanie spoczynku, ale podczas erekcji nie ma takiej możliwości.

Wreszcie trzecia, najłagodniejsza sytuacja, to kiedy odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest możliwe również w stanie wzwodu, jednakże ujście napletka zaciska się w rowku zażołędnym powodując duży dyskomfort, a niejednokrotnie nawet ból.

Jak się leczy stulejkę?

Wskazaniem do rozpoznania i leczenia stulejki jest niemożność odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego u trzyletniego chłopca. Bardzo ważne jest, by nie próbować odprowadzania napletka na siłę, gdyż może to powodować jego uszkodzenie. We wczesnym stadium u dzieci możliwe jest podjęcie próby leczenia bezzabiegowego, z zastosowaniem tak zwanej metody Beaugé’a.

Polega ona na rozciąganiu napletka rozgrzanego w gorącej kąpieli. Wskazane jest również leczenie współistniejącego stanu zapalnego stosując maści i kremy zawierające sterydy. Jednakże często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

Procedura polega na poszerzeniu ujścia napletka tak, by umożliwić jego bezproblemowe odprowadzenie. Niejednokrotnie konieczne jest całkowite usunięcie napletka lub jego części.

Niestety, czasem zabieg może być nieskuteczny, a wręcz może osiągnąć odwrotny skutek. Wynika to z faktu, iż powstające po operacji blizny mogą wtórnie zwężać ujście napletka.

Wtedy konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Po przeprowadzonej procedurze lekarz zabezpiecza penisa opatrunkiem, który powinien być zmieniony po dobie, i następnie powinien być regularnie zmieniany. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu należy utrzymywać penisa w pozycji „do góry”, na przykład poprzez przyklejenie plastrem do brzucha.

Jest to o tyle istotne, że znacznie ułatwia proces gojenia się, a przede wszystkim wycofywanie się obrzęku. Należy również stosować maści i żele o działaniu przeciwbólowym, a także antybiotyki. Istotne jest, by przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu obchodzić się z penisem bardzo delikatnie.

Wynika to z faktu, że może występować przeczulica w obrębie żołędzi penisa, wynikająca z braku wcześniejszego bezpośredniego narażenia na bodźce mechaniczne. Jeżeli przeprowadzono zabieg polegający na poszerzeniu ujścia napletka, konieczne jest zastosowanie rehabilitacji prącia.

Stulejka co to jest, jak wygląda?

Problem polega na nieodprowadzanym napletku, który jest przyklejony do żołędzi członka. Jak wygląda stulejka – problem z odprowadzeniem napletka na penisie.

Czy stulejka jest groźna?

Sama z siebie stulejka nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia. Ogranicza możliwość współżycia ze względu na wywoływany ból.

Stulejka Poznań

Stulejka

Stulejka – objawy i leczenie

Stulejka jest jedną z najczęstszych chorób męskich narządów płciowych – szacuje się, że może się z nią borykać nawet 12-15% mężczyzn.

Jest to wrodzone lub nabyte zwężeniu ujścia napletka, co utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia zarówno utrzymywanie higieny, jak i współżycie seksualne.

W Ober Clinic nasi specjaliści przeprowadzają zabiegi leczenia stulejki – na czym dokładnie polegają? Podpowiadamy!

Stulejka pojawić się może u każdego mężczyzny, bez względu na wiek. Jeśli występuje u chłopców tuż po narodzinach, mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną. W wielu przypadkach schorzenie na jednak charakter nabyty – jest efektem stanów zapalnych napletka, chorób skóry prącia, a także urazów mechanicznych.

Na czym konkretnie polega stulejka? Jest to zwężenie ujścia napletka, które utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia utrzymanie właściwej higieny prącia, a także podejmowanie współżycia seksualnego.

U mężczyzny pojawia się ból i dyskomfort, zwiększa się także ryzyko infekcji oraz stanów zapalnych.

Jeśli możliwe jest częściowe odsłonięcie żołędzi, mamy do czynienia ze stulejką niepełną, jeżeli jednak napletek całkowicie zasłaniania żołądź, diagnozuje się stulejkę pełną.

Operacyjne leczenie stulejki w Ober Clinic

U dorosłych mężczyzn jedynym skutecznym sposobem wyleczenia stulejki jest zabieg chirurgiczny. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, wykonuje się plastykę napletka, czyli poszerzenie jego ujścia przez specjalne nacięcia wzdłuż osi penisa albo obrzezanie, a więc całkowite wycięcie pierścienia zwężającego z częścią lub całością napletka.

Metoda ta zapewnia stuprocentową skuteczność – usunięcie napletka raz na zawsze rozwiązuje problem stulejki. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około dwóch tygodni – w tym czasie należy zwracać szczególną uwagę na higienę okolic intymnych, nosić luźną przewiewną bieliznę i unikać urazów czy obtarć mechanicznych.

Przez około miesiąc należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

W naszej Ober Clinic operacje stulejki wykonują lek. med. Tomasz Wiśniewski, lek. med. Robert Nowakowski oraz lek. med. Emil Zwoliński.

To doświadczeni specjaliści, którzy mają na swoim koncie setki przeprowadzonych zabiegów, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacji i otaczający pacjenta opieką na każdym etapie terapii! Nie zwlekaj, pozwól sobie pomóc i odzyskaj radość życia! Zadzwoń do nas i dowiedz się, jak umówić się na zabieg usunięcia stulejki – zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Stulejka to patologiczne zwężenie ujścia napletka. Najczęściej, związane jest z jego zwłóknieniem i zbliznowaceniem, które są konsekwencją stanów zapalnych lub uszkodzeń mechanicznych i prowadzą do objawów klinicznych.

Najczęstsze objawy stulejki 

Do najczęstszych objawów stulejki należą: 

 • ból,
 • krwawienia,
 • miejscowy stan zapalny,
 • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • nawracające zakażenia układu moczowego,
 • zatrzymanie moczu.

ZOBACZ TEŻ: Ból jąder – co może oznaczać? Jakie są jego przyczyny?

Stulejka fizjologiczna a dojrzewanie napletka

U noworodka blaszka wewnętrzna napletka całkowicie przylega do żołędzi prącia. Odciągnięcie napletka niemożliwe jest u zdecydowanej większości chłopców, ponieważ nie mają oni żadnej przestrzeni podnapletkowej. Jednak wraz z upływem czasu napletek dojrzewa i poszerza się wtedy jego ujście.

Przyczynia się do tego przede wszystkim złuszczanie nabłonka blaszki wewnętrznej, ale również występujące w okresie noworodkowym i niemowlęcym spontaniczne wzwody. Umożliwia to wytworzenie się powoli przestrzeni podnapletkowej.

U większości 4 letnich chłopców napletek jest już całkowicie odprowadzalny.

You might be interested:  Mieszana choroba tkanki łącznej – MCTD – zespół Sharpa – objawy i leczenie

ZOBACZ TEŻ: Prostata: choroby. Leczenie przerostu prostaty

Prawidłowa higiena chłopca – zapobiega stulejce?

Najprostszą formą prewencji wystąpienia problemów w okolicy intymnej chłopców jest codzienna higiena. Należy myć tę okolicę tym samym preparatem co resztę ciała. Trzeba pamiętać, aby był to łagodny środek myjący, przeznaczony dla dzieci.

Sprawdzi się również dobrze znane od pokoleń szare mydło. Inne środki myjące mogą niepotrzebnie podrażniać delikatną skórę w tamtych obszarach. Podczas kąpieli można delikatnie naciągnąć napletek, ale tylko i wyłącznie do pierwszego oporu.

Myjemy wtedy część, która się ukaże. Zawsze trzeba pamiętać o ponownym naciągnięciu napletka. Nigdy nie należy go forsownie odciągać. Może to być dla chłopca nieprzyjemne, a wręcz bolesne.

Może również spowodować pęknięcia, których konsekwencją będzie bliznowacenie i powstawanie stulejki.

ZOBACZ TEŻ: Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) – skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn?

Postępowanie przy stulejce w 3 krokach

Ewentualna interwencja powinna być zalecona przez lekarza pediatrę, chirurga dziecięcego lub urologa. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez stronę LekarzeBezKolejek.pl. 

Pierwszy krok – odciąganie napletka

Najlepiej robić to po kąpieli, ponieważ skóra jest wtedy bardziej miękka i podatna na rozciąganie.

Najważniejszą zasadą jest, aby odciągać napletek tylko tyle, ile jest to możliwe i nie robić tego na siłę! Taki odciągnięty napletek trzeba posmarować tłustą maścią np. wazeliną.

To postępowanie wynika z tego, że po kąpieli zazwyczaj udaje się odciągnąć napletek bardziej niż udałoby się to na sucho.

Niestety może to powodować mikrouszkodzenia, które nie będą widoczne dla rodzica ani możliwe do wyczucia u dziecka, ale ich ponowne naciągnięcie spowoduje ich powtórne sklejenie. Natomiast po zastosowaniu maści, blaszka wewnętrzna napletka będzie się ślizgać po żołędzi i spowoduje to, że za każdym razem będzie można odciągnąć napletek trochę dalej. Efekty takiego postępowania można zaobserwować po około miesiącu. Komu jest to polecane?

 • przy łagodnych zwężeniach,
 • u najmłodszych chłopców,
 • przy zwężeniach fizjologicznych występujących u starszych chłopców.

ZOBACZ TEŻ: Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Drugi krok – maści sterydowe 

Drugim krokiem, gdy dotychczasowe działania nie przynoszą rezultatów jest zastosowanie maści sterydowych. Sterydy działają miejscowo powodując ścieńczenie skóry i zwiększając elastyczność napletka.

Najczęściej kurację stosuje się przez 1-2 miesiące, 2x dziennie lub 2x dziennie przez pierwszy miesiąc, a potem 1x dziennie przez drugi miesiąc. Maść należy nakładać cienką warstwą na delikatnie odciągnięty napletek, tylko w obrębie zwężonego ujścia.

Skuteczność takiej terapii w wielu przypadkach jest zadowalająca i pozwala na rozwiązanie problemu.

Jednak należy pamiętać, aby równolegle cały czas dbać o higienę i wykonywać krok pierwszy, czyli regularnie myć i odciągać napletek, ponieważ czasem po kuracji sterydowej dochodzi do ponownego zwężenia i cały cykl trzeba po kilku miesiącach powtórzyć.

ZOBACZ TEŻ: Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie. Komu grozi przepuklina pachwinowa?

Trzeci krok – leczenie chirurgiczne

Najczęściej wystarczają wcześniejsze metody i mali pacjenci ze stulejką rzadko są kierowani na zabieg operacyjny. Jednak gdy okaże się on konieczny, to może polegać na plastyce napletka lub jego usunięciu. Oczywiście o rodzaju zabiegu decyduje urolog lub chirurg dziecięcy. Operacją wykonuje się najwcześniej po 2. roku życia dziecka.

ZOBACZ TEŻ: Urolog – ekspert od zdrowia układu moczowego

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Stulejka u dorosłych – objawy, przyczyny, leczenie

Objawy stulejki u osoby dorosłej są takie same, jak u dziecka, przy czym mężczyzna może obserwować je bardziej świadomie.

O całkowitej stulejce u dorosłych mówimy wówczas, gdy niemożliwym jest odwiedzenie napletka poza żołądź, czyli główkę penisa (a dokładniej – poza rowek zażołędny).

Stulejka niepełna występuje natomiast wówczas, gdy odwiedzenie napletka możliwe jest niecałkowicie (przykładowo – do połowy żołędzi), gdy napletek można odsunąć wyłącznie gdy penis nie znajduje się we wzwodzie lub odsunięcie napletka jest możliwe, jednak zaciska się on boleśnie tuż przy żołędzi. Każdy z tych objawów stulejki wymaga niestety interwencji lekarskiej, służącej poprawie jakości życia pacjenta – za pomocą wykonania zabiegu na stulejkę (o metodach leczenia stulejki piszemy w dalszej część artykułu).

Przyczyny stulejki

Jeśli wiemy już, czym jest stulejka, warto również poznać przyczyny jej występowania u dorosłych, by – w miarę możliwości – wyeliminować je z codziennego życia i zminimalizować ryzyko powstania tego schorzenia. U dzieci stulejka występuje pierwotnie i związana jest po prostu z taką, a nie inną budową anatomiczną. Do zwężenia ujścia napletka może natomiast u dorosłego dojść na skutek: 

 • niewłaściwej higieny penisa, czyli nieprawidłowego mycia żołędzi i nieusuwania mazi gromadzącej się od napletkiem, a składającej się z resztek moczu, nasienia, oraz zabrudzeń powstałych podczas całego dnia. W wyniku zaniedbań higienicznych w okolicach intymnych może pojawić się stan zapalny, prowadzący w efekcie do wspomnianego zwężenia ujścia napletka; 
 • urazów mechanicznych napletka (powstałych po wypadkach, intensywnej masturbacji lub po intensywnym stosunku seksualnym z nieostrożnym użyciem gadżetów erotycznych) i związanych z nimi zbliznowaceniach pojawiających się po gojeniu się urazów – skóra na napletku staje się mniej elastyczna i w związku z tym trudno jest ją „ściągnąć” z żołędzi; 
 • pośrednio – na skutek zamian w gospodarce węglowodanowej w organizmie, toczących się w przebiegu cukrzycy. W takiej sytuacji rany – również na prąciu – ciężej się goją (co doprowadza do nieprawidłowości w ich gojeniu i utraty elastyczności skóry napletka), a dodatkowo zwiększona częstotliwość infekcji układu moczowego u pacjentów z cukrzycą również nie będzie „pomagać” w gojeniu się stref intymnych.

Przyczyny stulejki są więc złożone i – niezależnie od tego, czy dana osoba jest w pełni zdrowa, czy choruje na schorzenie przewlekłe – powinna stosować podstawowe zasady higieny – regularnie, z użyciem dostosowanych do mycia miejsc intymnych produktów i z dbałością o „szczegóły” – a więc odwodząc napletek i myjąc również główkę penisa.

Powikłania stulejki u dorosłych

Tak jak przyczyny stulejki mogą być różne, tak również powikłania tego schorzenia mogą mieć różny przebieg. Najważniejszym jest jednak to, by od razu po zauważeniu objawów stulejki udać się do lekarza urologa, który będzie w stanie efektywnie rozwiązać nasz problem i przywrócić nam komfort życia. Powikłania nieleczonej stulejki u dorosłych to przede wszystkim: 

 • ból podczas stosunku i podczas wykonywania czynności higienicznych; 
 • częste infekcje intymne, nawracające stany zapalne prącia; 
 • ryzyko przeniesienia się infekcji od cewki moczowej w głąb organizmu – do pęcherza moczowego, nerek, a nawet do jąder; 
 • ryzyko powstania stanu nagłego, w którym konieczne będzie obrzezanie; 
 • ryzyko zadzierzgnięcia prącia lub powstania załupka; 
 • zwiększone ryzyko raka prącia.

Stulejka a załupek

Objawy stulejki niepełnej, czyli niemożność zsunięcia jej na żołądź we wzwodzie, może prowadzić do załupka, czyli schorzenia mylonego często ze stulejką u dorosłych.

Po długim czasie zaciskania się napletka przy żołędzi, może dojść nawet do martwicy żołędzi i do konieczności jej amputacji.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który najprawdopodobniej postara się sprowadzić napletek na swoje miejsce w znieczuleniu miejscowym lub podda pacjenta korekcji napletka.

Leczenie stulejki – jak to wygląda u dorosłych?

U małych dzieci leczenie stulejki opiera się przede wszystkim na próbach odwodzenia napletka podejmowanych w ciepłej wodzie, przy czym u dorosłych mężczyzn ta metoda raczej się nie sprawdzi. Pacjenci kierowani są zwykle na leczenie operacyjne, polegające na: 

 • plastycznym poszerzeniu ujścia napletka;
 • nacięciu napletka w jednym miejscu;
 • usunięciu najwęższej części napletka;
 • w ostateczności – całkowitym usunięciu napletka (obrzezaniu).

Niemal każdy zabieg na stulejkę wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiej rekonwalescencji – okres rehabilitacyjny wynosi – w zależności od zakresu zabiegu – od dwóch do trzech tygodni.

Należy wówczas dbać o miejsce pozabiegowe – dezynfekować je i zabezpieczać zgodnie z zaleceniami lekarza.

W ciągu miesiąca od zabiegu na stulejkę należy również powstrzymać się od stosunków seksualnych, masturbacji i pobudzania okolic intymnych.

Wiedza o tym, jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda leczenie tego schorzenia powinna być ogólnie dostępna dla wszystkich mężczyzn. Warto na koniec dodać, że nie należy wstydzić się tej przypadłości – szybka interwencja medyczna oraz krótka rekonwalescencja pozwolą na przywrócenie mężczyźnie komfortu życia seksualnego i codziennego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *