Suchość pochwy w okresie menopauzy

Suchość pochwy jest jednym z objawów związanych przede wszystkim z menopauzą. Może towarzyszyć jej świąd, upławy i bolesne stosunki płciowe. Wszystko to wiąże się z ogromnym dyskomfortem i pogorszeniem samopoczucia. Jakie są przyczyny suchości pochwy i czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z tym nieprzyjemnym symptomem?  

Suchość pochwy w okresie menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy – kiedy się pojawiają?

Średni czas menopauzy, czyli ostatniej miesiączki, to w przypadku polskich kobiet 50 lat. Najczęściej menopauza przypada pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak wszystko jest tu kwestią indywidualną i zależy od wielu różnych czynników. Uciążliwe objawy mogą wystąpić już kilka lat wcześniej – ten okres nazywamy premenopauzą. Należą do nich:

 • uderzenia gorąca,
 • zwiększona wrażliwość piersi,
 • cięższy przebieg zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • obniżenie popędu płciowego,
 • zmęczenie,
 • problemy z zasypianiem,
 • nieregularne miesiączki,
 • nietrzymanie moczu i częstsza potrzeba wizyt w toalecie,
 • huśtawki nastroju,
 • suchość pochwy i wynikający z niej dyskomfort podczas stosunków seksualnych.

Ostatni z symptomów niestety może utrzymywać się (a nawet nasilać z czasem) także po menopauzie, co utrudnia czerpanie pełnej przyjemności z życia seksualnego. Co więcej, może pojawić się także u kobiet w młodszym wieku, stąd też warto poznać możliwe przyczyny i sposoby leczenia.

Główna przyczyna suchości pochwy – hormony

Za suchość pochwy odpowiadają przede wszystkim zmiany stężeń żeńskich hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów (estronu, estriolu, 17-β-estradiolu). To grupa hormonów steroidowych, a wśród nich najwyższą aktywność biologiczną wykazuje 17-β-estradiol, syntetyzowany i uwalniany głównie przez komórki ziarniste jajnika.

Estrogeny to hormony plejotropowe, które warunkują drugo- i trzeciorzędowe cechy płciowe u kobiet – dzięki nim dochodzi m.in.

do prawidłowego rozwoju pochwy, macicy, jajowodów, gruczołów sutkowych, a nawet owłosienia łonowego.

Żeńskie hormony płciowe uczestniczą w biosyntezie tłuszczów, białek i zasad azotowych, a także biorą udział w rozmieszczaniu tkanki tłuszczowej i nadają kształt kobiecej sylwetce.

Pobudzają też perystaltykę jajowodów i wytwarzanie śluzu szyjkowego, ułatwiając penetrację plemników. Ponadto stymulują wzrost, dojrzewanie i złuszczanie komórek nabłonka pochwy, poprawiają nawodnienie tkanek (przyczyniając się do wyższej przepuszczalności błon komórkowych) oraz wywierają korzystny wpływ na stan skóry i błon śluzowych.

Co za tym idzie, zmniejszenie stężeń estrogenów w organizmie kobiecym wywołuje szereg procesów, które skutkują m.in. opisywaną tu suchością pochwy. Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu zmiany hormonalne stwierdza się również u młodszych kobiet.

Podobne objawy zgłaszają matki w połogu, matki długotrwale karmiące piersią oraz pacjentki po terapii onkologicznej lub operacjach pochwowych.

Co więcej, suchość pochwy z reguły przyczynia się do dyspareunii, lecz wiąże się też z innymi problemami – niedobory estrogenów prowadzą do spadku produkcji glikogenu, czyli podstawowego substratu dla Lactobacillus spp.

W efekcie pałeczki kwasu mlekowego zanikają i pojawia się w pochwie mieszana flora bakteryjna, co osłabia jej funkcje obronne.

W konsekwencji zwiększa się podatność na zakażenia, którym często towarzyszą nawracające zapalenia układu moczowego.

Inne przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy związana z hipoestrogenizmem jest często pierwszym objawem atrofii pochwy, na którą cierpią głównie kobiety w okresie pomenopauzalnym. Dane wykazują, że zmiany zanikowe nabłonka pochwy mogą dotyczyć nawet połowy kobiet po menopauzie, z których jedynie 25 proc. zasięga porady lekarskiej.

Za suchość pochwy odpowiada jednak nie tylko spadek stężenia estrogenów.

W niektórych przypadkach dolegliwość jest jednym z objawów zespołu Sjögrena – przewlekłej, zapalnej choroby tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym i nieustalonej etiologii.

Schorzenie prowadzi do tworzenia nacieków z limfocytów w gruczołach wydzielania zewnętrznego, przyczyniając się do upośledzenia ich funkcji i wywołując tzw. zespół suchości.

Zmiany w zespole Sjögrena obejmują wiele układów i narządów. Choroba przebiega z suchością błon śluzowych, m.in. spojówek, jamy ustnej oraz dróg rodnych (u kobiet), towarzyszą jej bóle stawów, mięśni, zmęczenie. Mniejsza ilość wydzieliny ze ścian pochwy i śluzu szyjkowego skutkuje świądem, bólem i rozwojem zmian zapalnych.

Suchość pochwy – metody leczenia

Leczenie zespołu Sjögrena obejmuje głównie glikokortykosteroidy i leki immunosupresyjne (hamujące proces autoagresji), łagodzenie objawów zespołu suchości (np. przez stosowanie „sztucznych łez”, „sztucznej śliny”) i zwalczanie dolegliwości bólowych przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

W leczeniu suchości związanej z zanikowym zapaleniem nabłonka pochwy stosuje się przede wszystkim lokalną terapię hormonalną.

Jest skuteczniejsza i bezpieczniejsza niż systemowa, chociaż w niektórych przypadkach zasadne jest jednak wdrożenie terapii ogólnej.

Co przy tym istotne, estrogenoterapia korzystnie wpływa na stan nabłonka pochwy, sprzyja utrzymaniu prawidłowego pH i fizjologicznej flory bakteryjnej, zapobiega kolonizacji pochwy przez patogeny i przywraca naturalne nawilżenie błon śluzowych.

Warto przy tym dodać, że objawy zapaleń pochwy i sromu (jak pieczenie, świąd, upławy), które często towarzyszą suchości pochwy, można uśmierzać roztworem chlorowodorku benzydaminy, służącym do przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Lek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne i miejscowo znieczulające. 

Jeśli zaś chodzi o pozahormonalne metody leczenia suchości pochwy, opierają się one na stosowaniu nawilżaczy pochwy i lubrykantów, które ograniczają ból towarzyszący współżyciu. To temat szczególnie trudny w okresie okołomenopauzalnym, kiedy poza bolesnością i nieraz krwawieniem po stosunku, może pojawiać się także osłabienie ochoty na seks.

Warto zdobyć się wtedy na szczerość z partnerem, bo być może pomocna będzie przerwa w zbliżeniach. Jeżeli natomiast ginekolog przekazał skuteczne wskazówki dotyczące nawilżania pochwy, dobrze nie rezygnować z aktywności seksualnej.

Jej regularność wręcz pomaga w zachowaniu zdrowia intymnego kobiet po menopauzie, a także poprawia samopoczucie psychiczne.

Jak zapobiegać suchości pochwy?

W kontekście zapobiegania suchości pochwy, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki pozahormonalne. Po części wiążą się one również z profilaktyką infekcji intymnych, które także mogą wywoływać nieprzyjemne zmiany w nawilżeniu pochwy.

 • Unikaj stresu, nadmiernego napięcia, przemęczenia – suchość pochwy może być także skutkiem czynników psychicznych.
 • Opisywany tu objaw mogą wywoływać częste wizyty na basenie – jeśli zauważysz go u siebie, warto na jakiś czas zrezygnować z pływalni.
 • Uważaj na sztuczną i nieprzepuszczającą powietrza bieliznę – może negatywnie wpływać na florę bakteryjną pochwy.
 • Pamiętaj o odpowiednich, neutralnych i nieperfumowanych środkach do higieny intymnej.
 • Chroń się przed otarciami i urazami miejsc intymnych.
 • Do swojej diety dodaj produkty bogate w fitoestrogeny, czyli substancje naturalnie występujące w roślinach, które mają podobne działanie do estrogenów. Są to przede wszystkim produkty sojowe. 
 • Mroczek B. i wsp. Jakość życia kobiet w okresie menopauzy. Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 2: 136–137
 • Pertyński T., Stachowiak G. Menopauza – fakty i kontrowersje. Pol J Endocrinol 2006; 5, 57, 525–534
You might be interested:  Tasiemiec nieuzbrojony – charakterystyka, cykl rozwoju, zakażenie, leczenie

Czy suchość pochwy wynika tylko z menopauzy?

Suchość pochwy to problem, który dotyczy coraz większej liczby kobiet. Powoduje nie tylko dyskomfort lub ból podczas współżycia seksualnego, ale także negatywnie wpływa na dobrostan emocjonalny kobiet. Jest tematem bagatelizowanym, co sprzyja umacnianiu się krzywdzących mitów i stereotypów.

Suchość pochwy w okresie menopauzy

Izabela Jąderek
Foto: Tomasz Adamaszek

Na udany seks, jak również na postrzeganie własnej seksualności, wpływa kilka różnych czynników: biologiczne, psychologiczne, społeczno-kulturowe, jak również jakość relacji z partnerem/partnerką. Każdy z tych aspektów ma wpływ na możliwość i podejmowanie aktywności seksualnej przez kobiety.

Suchość pochwy to problem, z którym zmagają się miliony kobiet, a przez to, że jest rzadko poruszany lub bagatelizowany, wiedza o nim jest niewielka i skutkuje powielaniem krzywdzących mitów i stereotypów.

Powszechnie suchość pochwy kojarzona jest z dwiema przyczynami: z okresem menopauzy, a także z wyjątkowo krzywdzącym mitem, jakoby dolegliwość ta świadczyła o oziębłości kobiet, o niezdolności do pobudzenia seksualnego, braku chęci do jakichkolwiek aktywności seksualnych.

Mit ten wpędza kobiety w poczucie winy, niską samoocenę, brak wiary we własną seksualność, a także brak chęci na seks. Negatywna ocena, przypięcie „etykietki” oziębłej, stygmatyzuje wiele kobiet, powodując nie tylko kompleksy, ale, poprzez fałszywą ocenę, powiela przekonanie o niechęci kobiet do aktywności seksualnej.

Tymczasem suchość pochwy ma kilka obliczy. Może być związana z menopauzą i niskim poziomem estrogenów powodujących atrofię pochwy, która objawia się bólem, swędzeniem i pieczeniem narządów płciowych, co szczególnie nasila się podczas stosunku.

Warto jednak zaznaczyć, że problemy hormonalne związane z niedoborem estrogenów mogą dotyczyć wszystkich kobiet, a nieodpowiedni poziom estrogenów powoduje suchość pochwy i utratę elastyczności tkanek. Ponadto może powodować infekcje dróg moczowych, które również skutkują brakiem nawilżania pochwy.

Do przyczyn związanych z wahaniami hormonalnymi możemy również zaliczyć czas przed miesiączką, kiedy naturalnie spada poziom estrogenów i zmniejsza się ochota na seks. Obniżony poziom hormonów może mieć również związek z przyjmowanymi lekami (antyhistaminowe, nieprawidłowo dobrane leki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki na cukrzycę oraz antydepresyjne) albo być wynikiem radioterapii.

Suchość pochwy może również dotyczyć kobiet, które często korzystają z publicznych basenów, nadużywają alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, żyją w ciągłym stresie, zbyt dużo pracują.

Nie można również zapominać, że suchość pochwy nie musi być związana ze zdrowiem lub być skutkiem przyjmowania leków. Może być także objawem niesatysfakcjonującej relacji partnerskiej i wyrazem braku zaufania, poczucia bezpieczeństwa, czasem niechęci lub wręcz awersji.

Do problemów partnerskich, które mogą przejawiać się w postaci suchości pochwy, dochodzą jeszcze: nieadekwatna lub zbyt krótkotrwała stymulacja seksualna ze strony partnera, odmienność potrzeb i oczekiwań kobiety, zanik atrakcyjności partnera, rutyna we współżyciu, niska kultura współżycia seksualnego, sprzeczności między oczekiwaniami a rzeczywistością, w tym problemy w komunikacji (lub jej zanik) w związku, nieumiejętność komunikowania się dotyczącego seksualności, a także długotrwałe konflikty w relacji powodujące narastanie i kumulowanie negatywnych przeżyć i uczuć.

Zdrowie seksualne i aktywność seksualna stanowią integralną część funkcjonowania człowieka i mają wpływ na poczucie zadowolenia i jakości życia. Pieczenie, swędzenie pochwy, nie tylko podczas stosunku, ale odczuwany podczas codziennych aktywności dyskomfort, to ciągła frustracja, niezadowolenie, ból, ale także kompleksy związane z własną seksualnością.

Złe samopoczucie negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, obniżając znacznie jego jakość, powodując spadek poczucia własnej wartości, indywidualnej seksualnej atrakcyjności i – co również nie bez znaczenia – wzrost lęku związanego z oceną atrakcyjności seksualnej przez partnera/partnerkę.

Kilka razy doświadczony ból utrwala się, powodując lęk przez dalszymi kontaktami seksualnymi. W wyniku długotrwałego braku możliwości rozwiązania problemu staje się „samospełniającą się przepowiednią”.

Obawy wzmagają obserwację pod kątem ponownego wystąpienia objawów, co z kolei wzmaga napięcie oraz zakłóca spontaniczność naturalnych reakcji seksualnych, które ostatecznie nie występują – jest to podstawowy mechanizm rozwoju i utrzymywania się problemów seksualnych. Do typowych czynników psychologicznych i lękowych możemy zaliczyć:

 • brak akceptacji, zaufania wobec partnera,
 • poczucie wstydu,
 • lęk związany z osobą partnera (np. lęk przed oceną) lub sytuacją, w jakiej odbywa się kontakt seksualny.
 • Niezależnie od przyczyn – czy są one psychologiczne, relacyjne, czy może wynikają z zaburzeń hormonalnych – w przypadku powtarzających się trudności we współżyciu warto zwrócić się do specjalisty, który będzie mógł zwrócić uwagę pacjentce/klientce na przyczyny dolegliwości i wskazać postępowanie, które poprawi komfort jej współżycia i relacji.
 • Izabela Jąderek
  Psycholog, seksuolog,
  specjalista z zakresu seksualności człowieka i zdrowia seksualnego
 • Fakty i liczby
 • Badania Instytutu GfK Polonia, przeprowadzone w styczniu i w lutym 2015 r. na reprezentatywnej grupie 594 kobiet w wieku 30-60 lat, wskazują, że 23% respondentek cierpi na dolegliwości związane z suchością pochwy, a w okresie menopauzy problem ten się nasila i dotyczy już 30% kobiet.
 • O obszarach związanych z intymnością rozmawia się z zakłopotaniem, a czasem z niechęcią, nie jest zatem zaskoczeniem, że 66% respondentek wskazało, iż suchość pochwy to trudny temat do rozmów, a dla ponad połowy zapytanych jest to temat tabu.
 • Brak umiejętności zadawania pytań lub wręcz możliwości poruszania tego tematu uniemożliwia zdobycie rzetelnych informacji. Zawstydzone i zaniepokojone kobiety nie potrafią rozmawiać o tym z przyjaciółkami, partnerami czy kobietami w rodzinie.
 • Potrzeba uzyskania rzetelnej wiedzy na temat suchości pochwy jest bardzo duża. 41% kobiet uważa, że powinna być ona elementem edukacji prowadzonej przez media, a zdecydowana większość (76%) odczuwa potrzebę rozmowy o niej ze swoim ginekologiem.
You might be interested:  Podrażnienia i otarcia okolic intymnych i pochwy – jak zapobiegać i leczyć?

Więcej na temat ginekologii piszemy tutaj.

Nieprzyjemny stosunek? To suchość pochwy – Czytelnia apteki Cefarm24

Kobiety, które cierpią na suchość pochwy, przede wszystkim odczuwają swędzenie i pieczenie. Wrażenia te występować mogą nawet podczas chodzenia, jednak najbardziej są odczuwane podczas seksu. Naturalnie ciało kobiety nawilża pochwę tak, że jest możliwe normalne odbycie stosunku.

Suchość pochwy natomiast jest przyczyną bólu, podrażnień błony śluzowej, a w niektórych wypadkach nawet początkiem grzybicy miejsc intymnych. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, jeśli dotyka Cię taka dolegliwość, przez którą wycofujesz się ze współżycia, koniecznie udaj się do lekarza.

Niestety, według badań tylko co czwarta Polka zgłasza się z tym problemem do swojego ginekologa. 

Przyczyny

Suchość pochwy dotyka kobiety w różnym wieku. Najbardziej narażone na tę przypadłość są kobiety, które przechodzą menopauzę. W ich wypadku powodem obniżonego nawilżenia są zmiany hormonalne. A konkretnie za ten fakt odpowiada poziom estrogenu.

Gdy jest zbyt niski, środowisko pochwy zmienia się, jej ścianki są bardziej wrażliwe na podrażnienia, co powoduje ból podczas prób odbycia stosunku. Menopauza i związane z nią zmiany w organizmie kobiety to nie jedyna przyczyna. Suchość pochwy mogą odczuwać również kobiety tuż po ciąży.

W ich przypadku również powodem są wahania estrogenu oraz zmiany poporodowe. 

To jednak nie wszystko. W niektórych okolicznościach za suchość pochwy odpowiedzialne są środki antykoncepcyjne – mogą to być zarówno tabletki, jak i plastry. W takich okolicznościach lekarze zazwyczaj rekomendują zmianę środka, aczkolwiek nie zawsze przynosi to spodziewane skutki.

Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z antykoncepcji. Istnieją metody leczenia suchości pochwy, o których przeczytasz w poniższym akapicie. Co ciekawe, na suchość może wpływać również zbyt restrykcyjna dieta lub wyraźne braki płynów, a także nałogowe palenie papierosów. Ponadto suchość mogą wywoływać niektóre leki – np.

na alergię, depresję, antybiotyki czy na nietrzymanie moczu. 

Innym aspektem jest sfera psychiczna. Nasze ciała nie są maszynami, które zawsze funkcjonują bez zarzutu. Na nawilżenie pochwy, szczególnie w sytuacjach intymnych, ma wpływ to, co się dzieje w naszej głowie. Dlatego stres, wywołany np. strachem przed ciążą lub brakiem gotowości do seksu, może skutecznie uniemożliwić nawilżenie.

W niektórych wypadkach dochodzi również popularna “chemia” między Tobą, a partnerem. Czasami może jej po prostu brakować, co jest powodem nieudanego współżycia. Warto wówczas porozmawiać z partnerem i spróbować dopasować swoje oczekiwania wobec seksu. Czasami niestety nie jesteśmy pod tym względem dopasowani, co rodzi frustrację na wiele lat.

Sposoby leczenia suchości pochwy

W przypadku incydentalnych trudności z odpowiednią wilgotnością pochwy dobrym rozwiązaniem są dostępne żele intymne. Są produkowane na bazie wody i silikonu, zapewniają nie tylko odpowiednie nawilżenie, ale w niektórych wypadkach oferują dodatkowe wrażenia. Kto wie, może taki żel na nowo rozpali Was w sypialni? Warto spróbować.

Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo przez dłuższy czas, a żele pomagają tylko na chwilę, udaj się do lekarza. Możliwości leczenia jest całkiem sporo. Dla kobiet będących w menopauzie dobre skutki przynosi zastępcza terapia hormonalna, która pomaga ustabilizować poziom estrogenu. Pozwala to odzyskać pewność siebie nie tylko w sferze intymnej, ale i na co dzień.

Innym sposobem jest stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym. W tym wypadku kwas hialuronowy działa na ściany pochwy, wpływając na ich elastyczność i naturalną wilgotność. W pewnych okolicznościach rozwiązaniem są zabiegi medycyny estetycznej, m.in. jest to laserowe obkurczanie pochwy czy terapia osoczem bogatopłytkowym.

Zabiegi te mają wpływ na zdolność pochwy do regeneracji i odzyskania zdolności do wydzielania tak potrzebnego w trakcie seksu śluzu.

Dolegliwości związane z menopauzą – suchość pochwy

Menopauza jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Nasz organizm zmienia się wraz z upływem czasu, a my nieraz dotkliwie odczuwamy tego skutki. Przekwitanie często jest związane z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty i problemy ze snem.  Niektóre kobiety w okresie menopauzy stale czują się zmęczone i rozdrażnione oraz przybierają na wadze. Poziom ich libido maleje w związku ze złym samopoczuciem i spadkiem pewności siebie. Na pogorszenie życia seksualnego wpływa także suchość pochwy.

Jeśli jesteś w wieku przedmenopauzalnym przeczytaj ten artykuł!

Menopauza jest okresem przejściowym naturalnie wpisanym w życie każdej kobiety. Klimakterium, czyli okres okołomenopauzalny, rozpoczyna się zwykle między 45. a 55. rokiem życia.

Do niedawna dla wielu kobiet oznaczał on utratę kobiecości i poczucia własnej wartości, szczególnie, gdy dolegliwości z nim związane są dokuczliwe.

Dziś już wiemy, jak możemy sobie radzić z dokuczliwymi objawami menopauzy, a sama MENOPAUZA przestaje być wyrokiem! Polki żyją coraz dłużej i dlatego zamiast cierpieć z powodu nieprzyjemnych dolegliwości powinnyśmy postawić na poprawę jakości życia!

Menopauza – przyczyny i objawy

Menopauza związana jest ze zmianami gospodarki hormonalnej, które są skutkiem wygaszania czynności jajników. Poziom żeńskich hormonów płciowych spada, co powoduje  wiele zmian w organizmie kobiety. Objawy menopauzy dotyczą zarówno ciała, jak i psychiki. Typowe objawy to bezsenność, pogorszenie pamięci czy spadek libido.

Kobiety czują sią rozdrażnione, nieraz wybuchają płaczem z powodu błahostek, często pojawiają się uderzenia gorąca, którym towarzyszą dreszcze i zimne poty. Okres menopauzy obija się negatywnie na skórze kobiet, która staje się sucha i traci elastyczność, a na twarzy pojawia się więcej zmarszczek.

You might be interested:  Katalepsja – przyczyny, objawy, leczenie

 Panie w okresie przekwitania borykają się też  z infekcjami okolic intymnych i układu moczowego, co jest wynikiem utraty nawilżenia pochwy i zmianą mikroflory bakteryjnej dróg rodnych. Pojawiająca się w tym okresie suchość pochwy nie pozwala cieszyć się życiem seksualnym, utrudnia normalne funkcjonowanie i niestety odbija się na relacjach z  partnerem.

Trudno się dziwić, że kobiety obawiają się menopauzy, mimo że jest to normalny, fizjologiczny proces zachodzący w naszym ciele.

Chcesz sprawdzić czy to już menopauza zrób test.

Suchość i atrofia pochwy

O ile większość objawów związanych z okresem menopauzy u większości kobiet ustępuje samoistnie po roku od ostatniej miesiączki,  to niestety objawy suchości  pochwy  w miarę upływu czasu mogą się jedynie nasilać!  Suchość pochwy wiąże się  z niedostatecznym nawilżeniem i spadkiem elastyczności błony śluzowej pochwy i sromu. Suchość pochwy objawia się swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych, częstymi infekcjami oraz bólem podczas stosunku, ale też podczas zwykłych czynności  takich jak zabiegi higieniczne, osuszanie okolic intymnych po kąpieli czy ruch. Naturalnie w pochwie występuje śluz, który chroni nabłonek przed tarciem, wnikaniem drobnoustrojów i umożliwia współżycie z partnerem. Podczas przekwitania jego produkcja zmniejsza się, co sprawia, że kobiecie dokuczają przykre symptomy. Z suchością pochwy często związana jest jej atrofia, czyli zanikowe zapalenie. Nabłonek tego narządu zmniejsza swoją grubość, w konsekwencji doprowadzając do zupełnego zaniku błony śluzowej pochwy. Przyczyną obu tych przypadłości jest niedobór estrogenów, które przestają być produkowane przez jajniki kobiet w okresie menopauzy. Hormony te odpowiadają za czynności płciowe organizmu, a także za nawilżenie pochwy, utrzymanie elastyczności jej ścian oraz odporność na infekcje intymne. Ze względu na niedobór tych substancji, suchość pochwy dotyka także kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz stosujące antykoncepcję hormonalną. Suchość pochwy pojawić się może również przy infekcjach intymnych, cukrzycy, alergii lub po operacjach ginekologicznych.

Suchość pochwy a nawilżenie okolic intymnych

Śluz produkowany w pochwie jest bardzo istotny dla utrzymania zdrowia okolic intymnych, rozwijające się w nim bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus wytwarzają kwas mlekowy, który stanowi naturalną barierę ochronną.

 Obecność tych bakterii chroni przed uciążliwymi infekcjami, ponieważ tworzą one kwaśne środowisko w pochwie, co hamuje namnażanie szkodliwych drobnoustrojów.

Suchość pochwy wiąże się ze zmniejszeniem ilości wytwarzanego śluzu, co nie sprzyja mikroflorze pochwy i zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnych.

Niedostateczna ilość wydzieliny wytwarzanej przez pochwę jest też przyczyną bólu, który pojawia się w trakcie stosunku z partnerem, ale też podczas codziennych czynności.

Brak śluzu zmniejszającego tarcie i utrata elastyczności pochwy sprawiają, że seks staje się zwyczajnie nieprzyjemny, a podstawowe czynności sprawiają dyskomfort i ogólnie pogarszają komfort życia. Satysfakcja z życia seksualnego obojga partnerów jest znacznie mniejsza, co może oddalić ich od siebie. Kobieta czuje się nieatrakcyjna i winna zaistniałej sytuacji, traci pewność siebie i powoli znika jej radość życia. Problem suchości pochwy dotyczy więc nie tylko ciała, ale też dosięga psychiki.

Suchość pochwy – jak z nią walczyć?

Problem zbyt małego nawilżenia pochwy wpływa więc na wszystkie aspekty naszego życia. Pogorszone relacje z partnerem, częste infekcje, świąd i pieczenie – objawy te skutecznie mogą pogorszyć nam nastrój i być powodem nieznośnego dyskomfortu na co dzień.

Musimy więc znaleźć rozwiązanie, które pozwoli złagodzić dolegliwości związane z suchością pochwy. Jedną z nich jest stosowanie lubrykantów, czyli żeli i płynów zapewniających poślizg! Do zastosowania są na ogół jedynie podczas stosunku.

Ich wadą jest jednak szybkie wysychanie, a także podrażnianie okolic intymnych. Aby poradzić sobie z brakiem nawilżenia, najlepiej zastosować preparaty, które działają dłużej i jednocześnie regenerują nabłonek pochwy.

W tym celu można skorzystać z globulek dopochwowych, które zawierają kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz glikogen takich jak HydroVag®. Produkt ten jako jedyny ma badania z udziałem ponad 3 500 Polek potwierdzających skuteczność.

Informacje o badaniach znajdziesz tutaj.

Kwas hialuronowy ma za zadanie nawilżyć śluzówkę i wspomóc gojenie i odbudowę tkanek, zabezpieczyć przed utratą elastyczności ściany pochwy i poprawić komfort życia w wielu jego aspektach.

 Kwas mlekowy jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH pochwy, co pozwala uniknąć infekcji i zapobiega błędnemu kołu nawracających infekcji. Glikogen dostarcza substancji odżywczych niezbędnych dla bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, dzięki czemu sprzyja kształtowaniu prawidłowej mikroflory pochwy.

Dodatkowo globulki są komfortowe w stosowaniu, ponieważ mają anatomiczny kształt i są niewielkie, dlatego stosować mogą je wszystkie kobiety.

Skuteczny sposób na suchość pochwy

Stosowanie globulek dopochwowych HydroVag® pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia pochwy, a także pozwala utrzymać równowagę mikrobiologiczną i wspomaga regenerację nabłonka.

Są one bardzo skuteczne, co potwierdziły badania przeprowadzone w 2013 roku w Katowicach, Lublinie i Warszawie. Wykazały one znaczną poprawę stanu śluzówki pochwy u pań stosujących preparat dopochwowy HydroVag®. Badaniem objęto kobiety po menopauzie w wieku 55-65 lat.

Stwierdzono u nich przywrócenie naturalnego, kwaśnego pH okolic intymnych oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z atrofią pochwy. Panie zgłaszały także zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego – dzięki globulkom szybciej osiągały orgazm, a sam stosunek nie sprawiał im bólu.

Zazwyczaj podstawowa kuracja polega na aplikowaniu sobie globulki na noc przez tydzień. Następnie prowadzi się kurację podtrzymującą, która obejmuje stosowanie preparatu raz na 2-3 dni aż do uzyskania trwałej poprawy. Cała terapia trwać może do 30 dni, po których należy zrobić 7-dniową przerwę.

Metoda ta wydaje się najbardziej skuteczna, ponieważ regularne jej stosowanie zapewnia nie tylko nawilżenie, ale i poprawę kondycji nabłonka pochwy.

Więcej informacji nt. globulek HydroVag® znajdziesz na stronie internetowej.

Tekst sponsorowany

Powiązane artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *