Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Zmęczenie, brak energii i motywacji do jakiegokolwiek działania to często efekt przemęczenia, nadmiernego stresu i życia w ciągłym biegu. Apatia i problemy z koncentracją mogą być też efektem niewysypiania się.

Kiedy jednak nie mamy sił mimo długiego odpoczynku i zdrowego trybu życia, przyczyn należy szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Przewlekłe zmęczenie, trwające dłużej niż kilka miesięcy, może być objawem zaburzeń hormonalnych, chorób płuc, serca i krwi, a nawet zakażenia wirusem HCV. Kiedy brak energii i złe samopoczucie powinno nas zaniepokoić?

Zdjęcie Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie to obajw wielu schorzeń /©123RF/PICSEL

Wideo

Zespół chronicznego zmęczenia. Nowa choroba cywilizacyjna? newsrm.tv

Zdjęcie Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Zapalenie mięśnia sercowego /©123RF/PICSEL

Ciągłego zmęczenia nie należy bagatelizować po przebytej ciężkiej infekcji, zwłaszcza grypie.

Może być ono objawem groźnych i niezdiagnozowanych chorób serca, a jednym z częstych powikłań grypy jest zapalenie mięśnia sercowego.

Niepokojące objawy to szybkie męczenie się podczas wchodzenia po schodach czy wykonywania domowych obowiązków, które nie były wcześniej żadnym wysiłkiem. Przyczyną jest zaburzona praca serca i niedotlenienie organizmu.

Anemia

Przewlekłe zmęczenie może się też wiązać z anemią. Niedobór hemoglobiny skutkuje niedotlenieniem organizmu, które objawia się też bladością skóry, omdleniami, tzw. zimnymi potami, wypadaniem włosów czy rozdwajaniem się paznokci. Chorzy skarżą się też na brak koncentracji i wahania nastrojów oraz brak siły nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego.

Zdjęcie Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Wirus HCV /©123RF/PICSEL

Wirus HCV wywołuje podstępną i trudną do zdiagnozowania chorobę – wirusowe zapalenie wątroby typu C. Do zakażenia dochodzi najczęściej w warunkach szpitalnych oraz przez kontakt z krwią chorej osoby.

Pierwszym sygnałem są objawy grypopodobne, następnie choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów, wyniszczając jednocześnie wątrobę.

Jedynym charakterystycznym symptomem jest jednak przewlekłe zmęczenie, na które często skarżą się nosiciele wirusa HCV.

Zaburzenia hormonalne

Na ciągłe zmęczenie i senność narzekają też osoby z niezdiagnozowaną lub źle leczoną cukrzycą. Zaburzone wydzielanie insuliny objawia się brakiem energii i apatią. Jeśli przy tym pojawia się ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu, należy jak najszybciej zbadać poziom cukru we krwi.

Zmęczenie, ospałość i wahania nastrojów to również charakterystyczne objawy zaburzonego wydzielania hormonów tarczycy. Przyczyną może być choroba Hashimoto (autoimmunologiczne schorzenie tarczycy) lub niedoczynność tarczycy. Pacjenci zmagający się z tymi schorzeniami skarżą się również na opuchliznę twarzy, szybkie przybieranie na wadze oraz problemy ze skórą, włosami i paznokciami.

Zdjęcie Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Bezdech senny /©123RF/PICSEL

Zaburzenia oddychania występują najczęściej nocą i szczególnie narażone są na nie osoby chrapiące – oddech zostaje samoistnie wstrzymany na kilkanaście sekund, po których następuje gwałtowne zaczerpnięcie powietrza i wybudzenie ze snu. Pacjenci zmagający się z bezdechem budzą się tak samo niewypoczęci jak przed zaśnięciem, narzekają na brak koncentracji i kłopoty z pamięcią. Schorzenie jest bardzo groźne i zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Inną przyczyną niedotlenienia, a co za tym idzie ciągłego zmęczenia, może być przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jej przyczyną często jest palenie papierosów (także bierne), które prowadzi do zwężenia oskrzeli i problemów z oddychaniem.

Zakażenie dróg moczowych

Wbrew pozorom tego typu infekcje nie zawsze powodują ból podbrzusza czy pieczenie przy oddawaniu moczu. Warto wiedzieć, że mało charakterystycznym objawem bakteryjnego zakażenia dróg moczowych jest właśnie zmęczenie.

Ciągłe zmęczenie – objaw groźnej choroby? 10 przyczyn chronicznego zmęczenia

Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia
fot. Adobe Stock

Ciągłe zmęczenie, senność i brak sił do życia to zmora niejednej z nas. Wszystkie te dolegliwości zwykle są objawami zwykłego niewyspania, jednak często kryje się za tym coś znacznie poważniejszego.

Ciągłe zmęczenie:

Czym jest chroniczne zmęczenie?

To uczucie, gdy nie mamy na nic ochoty. Cały czas czujemy się ociężali, senni i najchętniej byśmy leżeli, odpoczywali i spali. Jednak sen nie daje wypoczynku, a nawet jeszcze bardziej potęguje zmęczenie.

Najogólniej mówiąc, przemęczenie jest skutkiem dużego bądź długotrwałego wysiłku albo stresu. To oznaka prawidłowego działania mechanizmów regulacyjnych organizmu, które zabezpieczają go przed nadmiernym obciążeniem sygnalizując, że pora na odpoczynek.

Zmęczenie w naturalny sposób przemija wraz z odpoczynkiem, ale gdy nie możemy lub nie umiemy sobie z nim poradzić, może przerodzić się w stan przewlekły.

Czy uczucie wyczerpania może sugerować groźną chorobę?

Zazwyczaj przyczyny ciągłego zmęczenia i senności są prozaiczne: źle się odżywiamy (jemy tłusto i nieregularnie, brakuje nam witamin i minerałów), za mało się ruszamy, mało śpimy, żyjemy w stresie, zapominamy o zdrowym wypoczynku… To wszystko sprawia, że na co dzień możemy czuć znużenie i wyczerpanie.

Bywa jednak, że notoryczne zmęczenie sugeruje różne choroby (na przykład anemię, depresję czy schorzenia sercowe). Wówczas wymaga pogłębionej diagnostyki.

Przykładowo jednym z powodów przedłużającego się uczucia zmęczenia mogą być choroby krwi. Aby je rozpoznać, konieczne jest wykonanie morfologii krwi.

Powodem występowania ciągłego przemęczenia może być np. niedokrwistość, czyli anemia, lub inne choroby rozrostowe krwi, np. białaczki.

Podstawowym badaniem, które może nam uratować życie, jest wykonanie morfologii krwi obwodowej, co pozwala na przesiewową ocenę trzech linii komórkowych.

Możemy sprawdzić erytrocyty (linię czerwonokrwinkową), leukocyty (linię białokrwinkową) oraz płytki krwi (plazmocyty)– wyjaśnia lek. med. Joanna Pietroń, internista w Centrum Medycznym Damiana.

Warto wiedzieć też, że jeśli uczucie braku sił utrzymuje się ponad 6 miesięcy i nie mija mimo odpoczynku, możemy to sugerować zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ). Narażone są na niego przede wszystkim osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, żyjąc w ciągłym biegu i stresie.

Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczeniafot. Adobe Stock

10 możliwych przyczyn ciągłego zmęczenia:

1. Za mało śpisz

Chroniczne zmęczenie może być wywołane przez brak dostatecznej ilości snu. Samo uznanie znaczenia snu dla zdrowia i kondycji organizmu to połowa sukcesu w wykorzystaniu jego zbawiennych właściwości.

Druga połowa to determinacja w dążeniu do rzeczywistego wysypiania się. Dlatego wszystkie sprawy zakłócające twój spokojny sen, m.in.

chrapanie, bezdech senny i inne problemy powinny zwrócić twoją szczególną uwagę.

2. Jesteś ciągle zestresowana

Stres dotyka nas wszędzie i choć może mieć różne nasilenie, nigdy jednak nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie. Nawet na pozór błahe wydarzenia, jak spóźnienie się na spotkanie, stanie w korku czy drobna wymiana zdań z sąsiadem, pozostawiają swój ślad.

Jeśli taki stan dotyka nas coraz częściej i intensywniej, stałe napięcie organizmu może prowadzić do chronicznego zmęczenia.

Dlatego warto spróbować wyeliminować stresogenne sytuacje, a jeśli to nie możliwe, skorzystać z mocy wieczornych technik relaksacyjnych.

3. Twój organizm jest odwodniony

Odwodnienie organizmu to kolejny czynnik, który może przyczyniać się do uczucia ciągłego przemęczenia. Dlatego ważne jest by pamiętać o nawadnianiu organizmu odpowiednią ilością płynów, najlepiej wodą mineralną, owocowymi lub ziołowymi herbatami lub naturalnymi sokami z warzyw lub owoców.

Uwaga na mocne napary herbaty i kawy, bo zamiast nawadniać organizm, mogą przynieść odwrotny skutek!

4. Stosujesz nieodpowiednią dietę

 Jeśli nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, jesz dużo niezdrowych tłuszczy i cukrów prostych, a mało błonnika, to może mieć negatywny wpływ na twoje samopoczucie.

Chroniczne zmęczenie może mieć też związek z nietolerowaniem któregoś ze składników diety. Jeśli podejrzewasz, że któryś produkt źle wpływa na twoje samopoczucie i zdrowie, zgłoś się do lekarza.

Konieczne mogą być badania w kierunku nietolerancji pokarmowych (alergia pokarmowa a nietolerancja – czym się różnią).

5. Masz niedoczynność tarczycy

Problemy z tarczycą tojedna z najczęstszych przyczyn ciągłego zmęczenia. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy lub chorobą Hashimoto.

Gdy praca tarczycy jest zaburzona, w organizmie zaczyna brakować konkretnych hormonów, pojawia się zmęczenie, ospałość oraz wahania nastroju.

Jeśli okaże się, że tarczyca nie działa prawidłowo, należy podjąć leczenie hormonalne.

6. Cierpisz na anemię

Choroba może wynikać m.in. z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego w organizmie. Jednym z objawów anemii jest właśnie chroniczne zmęczenie.

You might be interested:  Co należy wiedzieć o mukowiscydozie?

Aby wykluczyć anemię jako przyczynę osłabienia, warto wybrać się na badania krwi.

Warto również wzbogacić dietę produkty takie jak: wątroba, czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych, kasze gryczaną i jaglaną, szpinak, natkę pietruszki oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Jednym z objawów anemii, czyli niedokrwistości, jest ciągłe zmęczenie, ale nie jest to objaw jedyny. Do tego może dojść wypadanie włosów, łamliwość paznokci, osłabienie.

Wszystko zależy czego powodem jest niedokrwistość, jakiej choroby? Może to być niedokrwistość chorób przewlekłych, niedokrwistość niedoborów pokarmowych czy związana z utratą krwi– dodaje lek. med.

Joanna Pietroń, internista w Centrum Medycznym Damiana.

7. Masz niskie ciśnienie

Dotyczy to osób z niskim ciśnieniem krwi, poniżej 90/60 mm Hg, u których tkanki są gorzej zaopatrywane w tlen.

Osoby te odczuwają chroniczne zmęczenie i osłabienie również po przespanej nocy, miewają zawroty głowy i mroczki przed oczami przy szybkiej zmianie pozycji z siedzącej na stojącą, trudniej się koncentrują, szybciej marzną im stopy i ręce, a to wszystko się dzieje nie tylko przy zmianie pogody.

8. Masz problemy z sercem lub płucami

Ciągle zmęczenie może świadczyć o poważnym, utajonym chorobom serca, np. po „przechodzonej” grypie. W takiej sytuacji postępuje „cichy” stan zapalny mięśnia sercowego, objawiający się m.in. przewlekłym zmęczeniem.

Stałe zmęczenie może towarzyszyć również niektórym chorobom płuc m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) spowodowanej zwężeniem oskrzeli i niedotlenieniem organizmu.

RTV, AGD, smartfony i wiele więcej w atrakcyjnych cenach. Sprawdź całą ofertę na stronie Avans wyprzedaże

9. Zaraziłaś się wirusem HCV 

Możesz się nim zarazić podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną krwią, np. w czasie operacji, a także… u dentysty, kosmetyczki a nawet fryzjera! Jednym z objawów zakażenia tym wirusem jest brak apetytu, bóle mięśni i stawów, stan podgorączkowy oraz właśnie uczucie ciągłego zmęczenia.

10. Chorujesz na cukrzycę

Jednym ze skutków cukrzycy jest niedostateczne zaopatrzenie komórek w glukozę, która jest dla nich “paliwem energetycznym”.

Pozbawione źródła energii komórki nie funkcjonują prawidłowo, co w efekcie prowadzi do wzmożenia pragnienia, zwiększenia częstotliwości oddawania moczu, senności oraz uczucia ciągłego zmęczenia.

Aby wykluczyć cukrzycę, warto zrobić badanie cukru we krwi, by sprawdzić, czy jego poziom nie wykracza poza normę.

Jak radzić sobie z ciągłym przemęczeniem?

Zmęczenia nie da się całkowicie uniknąć. Jednak można spróbować sobie z nim radzić. Są na to dwa sposoby:

 • ograniczenie jego przyczyn lub
 • łagodzenie przebiegu i skutków.

Można inaczej zorganizować zajęcia i obowiązki tak, by mniej nas obciążały – choćby poprzez inne ich rozłożenie w rodzinie czy pomiędzy współpracownikami. Można też inaczej ułożyć je w czasie i uniknąć spiętrzeń.

Wiele badań dowodzi też, że przeciwdziałać zmęczeniu i ograniczać je pomaga zdrowy styl życia. To m.in.:

 • regularna aktywność fizyczna (ale tylko ta w czasie wolnym),
 • odpowiednia ilość snu,
 • prawidłowe odżywianie się,
 • dobre radzenie sobie ze stresem,
 • niepalenie tytoniu,
 • rezygnacja lub umiarkowana konsumpcja alkoholu,
 • regularne badania profilaktyczne,
 • wczesne reagowanie na sygnały, jakie wysyła nam organizm.

Warto jednak pamiętać, że motywację do dbania o zdrowie osłabia też… samo przemęczenie! Regularne prowadzenie zdrowego stylu życia wymaga heroizmu w przezwyciężeniu wspomnianych przeszkód.

Kiedy zmęczenie wymaga kontaktu z lekarzem?

Pamiętajmy też, że bywa, iż ciągłe zmęczenie i senność wymagają konsultacji specjalisty. Skonsultujmy się z lekarzem, jeśli znużenie:

 • trwa od dawna i nie pomaga na nie odpoczynek,
 • nie ma wyraźniej przyczyny,
 • obserwujemy inne niepokojące objawy mogące sugerować chorobę,
 • wykonane badania diagnostyczne sygnalizują nieprawidłowości w organizmie.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.12.2015.

Więcej o senności i zmęczeniu:Jak zapobiec przesileniu wiosennemu?Jesteś przemęczona i drażliwa? To może być objaw neurasteniiJak zwalczyć zmęczenie – jedzenie dodające energiiPrzedmioty które potęgują zmęczenie – 6 zaskakujących rzeczy w twoim domu

 • Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia
 • lek.
 • Joanna Pietroń

Internista, lekarz rodzinny z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych.

W swojej pracy wykorzystuje nie tylko swoje doświadczenie, ale również rzetelną wiedzę, zgodną z aktualnym stanem rozwoju medycyny. Szczególną uwagę przywiązuje do profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?

Za oknem szaro, buro i ponuro. Wracasz do domu i… nie chce ci się nic. „To przepracowanie. Minie w końcu” – bagatelizujesz. Tymczasem ciągłe zmęczenie może być sygnałem, że coś jest nie tak. Jak się okazuje, może być objawem niedoborów pierwiastków w organizmie, ale też różnych chorób.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego co piąty Polak jest zmęczony, a co dziesiąty czuje się wyczerpany. Większość z nas nie zgłasza się  – na skutek ciągłego zmęczenia – od razu do lekarza.

Kto z tyloma obowiązkami i żyjąc w takim tempie, nie byłby zmęczony? Zresztą, jak zmierzyć ciągłe zmęczenie? Czy to, że potrzebujesz więcej snu niż zwykle albo po raz kolejny nie masz siły iść na trening, który zwykle sprawia ci radość, już powinno niepokoić?

Trzeba zacząć od tego, że problem ciągłego zmęczenia jest powszechny. Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy badawczej YouGov, zaledwie jedna na siedem osób czuje się wypoczęta każdego dnia zaraz po przebudzeniu.

Wielu z nas, niezależnie od tego, ile godzin poświęca na sen, odczuwa zmęczenie i brak energii od samego rana, nawet kilka razy w tygodniu. Eksperci zauważają, że coraz większa grupa bardzo młodych ludzi, nastolatków, notorycznie chodzi zaspana w ciągu dnia.

Dlaczego więc jesteś zmęczona lub zmęczony? Przyczyny tego zjawiska mogą być różne ‒ mniej groźne, którym możemy szybko zaradzić, ale i poważne, wymagające długiego leczenia.

Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia Szybkie męczenie się – przyczyny nadmiernego zmęczenia

Nasze zmęczenie i senność mogą mieć związek bezpośrednio ze snem, jego długością oraz jakością.

Młodzież śpi dzisiaj mniej niż kiedykolwiek w historii – alarmuje portal brytyjskiej publicznej ochrony zdrowia, National Health Service (NHS).

To niepokojące, że coraz więcej ankietowanych odczuwa nadmierną senność i zmęczenie, dlatego że naukowcy dostrzegają związek między zaburzeniami snu a wypadkami, otyłością, a nawet chorobami serca i naczyń.

Odczuwalne przez nas przewlekłe zmęczenie ma duży związek z liczbą przespanych w nocy godzin. Albo raczej nieprzespanych. Raport YouGov dowodzi, że 54 proc.

osób przeznaczających na sen mniej niż 6 godzin czuje senność i zmęczenie prawie każdego dnia w tygodniu. W przypadku ankietowanych śpiących 7‒8 godzin już tylko 27 proc. odczuwa częsty brak energii.

A w grupie prawdziwych śpiochów ‒ ponad 9 godzin na dobę ‒ jedynie 20 proc. ma takie odczucie.

Zmiany fizjologiczne, presja społeczna, częste używanie smartfonów i komputerów, zwłaszcza w łóżku, prowadzi do późnego zasypiania i wahań nastrojów – dodają eksperci NHS.

A przecież jakość naszego snu i jego długość jest podyktowana oddziaływaniem światła i hormonów, i naturalnie należałoby się do tego dostosować. ‒ Problem w tym, że społeczeństwo się zmienia – mówi prof. Paul Gringras, konsultant ds. pediatrii w Wielkiej Brytanii.

– Sztuczne światło z tabletów, telefonów, komputerów powoduje zahamowanie produkcji melatoniny, a przez to – problemy ze snem.

Ciągłe zmęczenie i senność – JAKIE są przyczyny?

Wiele stanów chorobowych objawia się ciągłym zmęczeniem i sennością. Dolegliwości te mogą towarzyszyć: zaburzeniom snu, niskiemu ciśnieniu tętniczemu krwi, chorobom infekcyjnym (np.

przeziębienie, grypa, mononukleoza, gruźlica), zaburzeniom gospodarki mineralnej i niedoborom pokarmowym (niedokrwistość, przewlekła ketoza, zespół hiperkalcemiczny, hipo- lub hipernatremia), nietolerancjom pokarmowym, chorobom o podłożu autoimmunologicznym (np.

Hashimoto, celiakia, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjögrena), chorobom układu krążenia (np. ostra niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu i kołatania serca, dławica piersiowa, tętnicze nadciśnienie płucne, zwężenie zastawki trójdzielnej), układu oddechowego (np.

obturacyjny bezdech senny, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekła niewydolność oddechowa z hiperkapnią, astma z napadami w nocy), układu pokarmowego (np. zapalenie dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie wątroby – również zakażenia WZW), wczesnym stadiom nowotworów, zaburzeniom endokrynologicznym (np.

niedoczynność tarczycy, cukrzyca typu 2), przewlekłej niewydolności nerek, hemochromatozie, sarkoidozie, encefalopatii wątrobowej, mastocytozie, fibromialgii, zatruciom (np. cyjankiem lub cyjanowodorem) oraz hipereozynofilii.

You might be interested:  Gronkowiec skórny – jak można się zarazić, objawy i leczenie antybiotykiem

Zmęczenie i senność mogą być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków i środków psychoaktywnych, takich jak benzodiazepiny, leki przeciwpsychoteczne, gliptyny, leki przeciwhistaminowe I generacji, alkoholu, kannabinoidów (marihuana, haszysz) oraz opioidów (kodeina, morfina, heroina).

Ciągłe zmęczenie i senność – bezsenność i inne zaburzenia snu

Różnego typu zaburzenia snu są najczęstszą przyczyną ciągłego zmęczenia i senności w ciągu dnia. Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją zaburzeń snu wyróżnia się bezsenność, hipersomnie (np. narkolepsję), zaburzenia rytmu okołodobowego, parasomnie (w tym lęki i koszmary nocne), zaburzenia oddychania związane ze snem, zaburzenia ruchowe związane ze snem i inne zaburzenia snu.

Bezsenność wiąże się z utrudnionym zasypianiem, pobudkami w ciągu nocy lub przedwczesnym budzeniem się i niemożnością ponownego zaśnięcia. Wówczas czas snu ulega znacznemu skróceniu, więc ciągłe zmęczenie i senność będą naturalną konsekwencją tego stanu.

Najczęstszymi przyczynami bezsenności są zaburzenia psychiczne (głównie depresja), uzależnienia od alkoholu, leków uspokajających i nasennych oraz choroby endokrynologiczne, metaboliczne lub związane z bólem.

Wyróżnia się także bezsenność pierwotną, która wynika z sytuacji stresowych, nieprawidłowej higieny snu lub genetycznego uwarunkowania.

Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą powodować zmęczenie i senność o nietypowych porach dnia. Rytm snu i czuwania ulega zaburzeniu w przypadku zmiany strefy czasowej (tzw.

jet-lag), pracy zmianowej oraz zespołu opóźnionej lub przyspieszonej fazy snu, które często wynikają z nawyków (praca, nauka, korzystanie z elektroniki w nocy) i wieku (osoby starsze kładą się i wstają we wcześniejszych godzinach).

Ciągłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, słaba jakość snu, przebudzenia z uczuciem duszności, a także chrapanie i bezdechy są kryteriami obturacyjnego bezdechu sennego, który występuje u 4% mężczyzn i 2% kobiet.

Wielokrotne w ciągu snu epizody zamknięcia górnych dróg oddechowych prowadzą do nieświadomych przebudzeń w ciągu nocy. Zaburzenie to często utrudnia życie zarówno chorej osobie, jak i partnerowi lub współlokatorowi (ze względu na głośne chrapanie.

Około 70-80% chorych na OBS ma nadwagę lub otyłość, dlatego też redukcja masy ciała jest jedną z istotniejszych części terapii tego zaburzenia snu.

Ciągłe zmęczenie i senność – nietolerancje pokarmowe

Objawy nietolerancji pokarmowych najczęściej kojarzą się z bólami brzucha, biegunkami, wymiotami, wzdęciami i gazami. Rzeczywiście często tak jest.

Jednak proces zapalny, który jest spowodowany obronną reakcją (wytworzeniem przeciwciał IgG) układu immunologicznego przed alergenem, może prowadzić do pojawienia się innych, mniej specyficznych dolegliwości, takich jak zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie i senność, migreny, osłabienie pamięci, wahania nastroju, a nawet depresja. Objawy te nie ujawniają się tuż po spożyciu nietolerowanego składnika, lecz wtedy gdy zwiększy się poziom przeciwciał IgG – około 24-48 godzin od posiłku. W nietolerancji pokarmowej jest również tendencja do reakcji nie na jeden alergen lecz jednocześnie na kilka-kilkanaście pokarmów. Z tych powodów do zdiagnozowania potrzebne są odpowiednie testy pokarmowe z krwi. Badania te analizują stężenie przeciwciał IgG, które są swoiste dla różnych produktów spożywczych: owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, zbóż, mięs, nabiału, ryb, owoców morza, przypraw, ziół, napojów oraz dodatków do żywności. Test daje informację o tym, które produkty są bezpieczne, a które wywołują reakcję immunologiczną i należy ograniczyć lub wykluczyć na pewien czas – nietolerancje pokarmowe są odwracalne.

Dolegliwości takie jak chroniczne zmęczenie, senność w ciągu dnia, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA – 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA – 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA – 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Ciągłe zmęczenie i senność – celiakia

Inną nietolerancją pokarmowa, która również może powodować ciągłe zmęczenie i senność, jest celiakia – autoimmunologiczna nadwrażliwość na gluten o podłożu genetycznym.

Najczęstszymi objawami tego zaburzenia są: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, chudnięcie oraz anemią, jednak w przypadku celiakii skąpoobjawowej o chorobie może świadczyć ogólnie złe samopoczucie, senność, zmęczenie, migreny, depresje, zmiany skórne (choroba Dühringa) lub zaburzenia lipidowe.

Aby zdiagnozować celiakię należy wykonać badania genetyczne na obecność polimorfizmów genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8, serologiczne oraz histopatologiczne z biopsją jelita cienkiego. Jedyną dotychczas stwierdzoną metodą leczenia jest dieta bezglutenowa, którą należy stosować ściśle do końca życia, aby uniknąć negatywnych powikłań.

Ciągłe zmęczenie i senność – cukrzyca

Chroniczne (przewlekłe) zmęczenie – objawy, przyczyny | Poradnik NN.pl

Chroniczne zmęczenie jest chorobą, która wymaga odpowiedniej terapii. Zobacz, jak leczyć przewlekłe zmęczenie.

Częste uczucie zmęczenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, może być objawem choroby – zespołu chronicznego zmęczenia. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 8% populacji [1], w tym dzieci. Gdy zauważysz niepokojące dolegliwości, udaj się do lekarza i rozpocznij odpowiednią terapię.

Zmęczenie, wyczerpanie lub brak energii może odczuwać każdy – bez względu na to, jaki tryb życia prowadzi.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy z jego powodu niemożliwe jest podjęcie pracy zawodowej lub podejmowanie codziennych aktywności.

Chroniczne zmęczenie może przyjąć tak ciężką formę, że staje się ona przyczyną niepełnosprawności. Dodatkowo aż 75% chorych nie jest w stanie z tego powodu pracować [2].

Co to jest chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie (a dokładniej zespół chronicznego zmęczenia) jest zaburzeniem charakteryzującym się występowaniem długotrwałego uczucia ciężkiego wyczerpania, które trwa co najmniej pół roku i towarzyszą mu przynajmniej cztery dodatkowe objawy.Może ono pojawić się w każdym wieku, także u dzieci. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się je u kobiet.

Chroniczne zmęczenie rozpoznaje się wyłącznie wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki oraz lekarz wykluczy wszystkie inne jednostki chorobowe mogące odpowiadać za dany stan.

Specjaliści najczęściej posługują się kryteriami Fukudy – nazwano je tak na cześć amerykańskiego lekarza, który w 1994 roku zdefiniował to zaburzenie (musisz jednak pamiętać, że istnieją także inne narzędzia tego typu).

Zgodnie z nimi rozpoznanie można postawić, gdy:

 • długotrwałe zmęczenie nie ma wyraźnej przyczyny,
 • zmęczenie nie ustępuje (lub nie ulega złagodzeniu) po odpoczynku,
 • przewlekłe zmęczenie ma swój określony początek (nie towarzyszy danej osobie przez całe życie),
 • chroniczne zmęczenie utrudnia codzienne życie,
 • zmęczeniu towarzyszą przynajmniej cztery dodatkowe objawy (np. nietolerancja wysiłku, brak poprawy samopoczucia mimo wystarczającej długości snu, permanentne bóle głowy, dolegliwości bólowe ze strony gardła, stawów, węzłów chłonnych, mięśni, a także zaburzenia pamięci i koncentracji).

Diagnostyka przewlekłego zmęczenia opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim oraz stwierdzeniu obecności objawów klinicznych. Lekarz może zlecić także inne badania (np. poziom stężenia hormonów) oraz konsultacje specjalistyczne w celu wykluczenia innych przyczyn dolegliwości.

Przyczyny chronicznego zmęczenia

Przyczyny chronicznego zmęczenia nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że schorzenie może mieć związek z zaburzeniami ze strony przysadki mózgowej, nadnerczy lub zaburzeniami układu immunologicznego.

Choroba badana jest także pod kątem specyficznych mutacji genowych.

Większość badaczy skłania się jednak ku twierdzeniu, że etiologia przewlekłego zmęczenia jest złożona, co oznacza, że rozwija się pod wpływem wielu różnych czynników.

Część badaczy przyczyny chronicznego zmęczenia upatruje w depresji. Te przypuszczenia nie zostały potwierdzone, jednak faktem jest, że oba schorzenia często ze sobą współwystępują. Zauważono także, że osoby cierpiące na przewlekłe zmęczenie mogą zmagać się też z alergiami, migreną, chorobą Hashimoto, zespołem jelita drażliwego oraz zespołem Raynauda.

You might be interested:  Rumień wielopostaciowy – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Objawy chronicznego zmęczenia

Objawy chronicznego zmęczenia to:

 • brak energii,
 • uczucie wyczerpania,
 • brak siły do podjęcia jakiejkolwiek aktywności,
 • szybkie męczenie się,
 • złe samopoczucie po wysiłku,
 • częste bóle głowy,
 • ból mięśni,
 • ból stawów (bez obrzęków i innych objawów),
 • brak uczucia odpoczynku po przespanej nocy,
 • zaburzenia koncentracji,
 • osłabienie pamięci.

Istotne jest, że zmęczenie i współistniejące dolegliwości utrzymują się przynajmniej pół roku i nie ustępują po odpowiednim odpoczynku.

Osoby, które cierpią na chroniczne zmęczenie, mogą zaobserwować u siebie także inne, mniej charakterystyczne objawy. Należą do nich: ból gardła, tkliwość węzłów chłonnych, zawroty głowy, a niekiedy także nudności.

Ich pojawienie się jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak leczyć chroniczne zmęczenie?

Warto podkreślić, że nie ma jednego sposobu na to, jak leczyć chroniczne zmęczenie. Terapia musi być indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Najczęściej stosuje się:

 • terapię psychologiczną,
 • uzupełnienie niedoborów pierwiastków i witamin,
 • częsty odpoczynek,
 • aktywność fizyczną (dostosowaną do możliwości i wprowadzaną stopniowo).

Leczenie przewlekłego zmęczenia u psychologa to najczęściej terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia oraz zmniejszenie jego wpływu na zachowanie. Odnotowano polepszenie się jakości życia u osób, które przeszły psychoterapię.

Leczenie chronicznego zmęczenia powinno obejmować także terapię współistniejących chorób (np. depresji). To może wiązać się nawet z koniecznością hospitalizacji.

To z kolei wymaga nakładów pieniężnych, a niekiedy także uniemożliwia otrzymanie pełnego wynagrodzenia (w przypadku zwolnienia chorobowego wypłacana jest tylko część wynagrodzenia).

Pewnym zabezpieczeniem swojej (oraz rodzinnej) sytuacji finansowej może być ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu (o ile kupisz je przed uzyskaniem diagnozy). Jeśli zdecydujesz się na naszą polisę, wypłacimy Ci odpowiednie świadczenie, gdy Twoja hospitalizacja z powodu choroby potrwa dłużej niż trzy dni.

Źródła:

Nieustanne zmęczenie może być oznaką poważnych chorób

Tylko co siódma osoba na świecie czuje się wypoczęta każdego dnia zaraz po przebudzeniu – wynika z raportu międzynarodowej firmy badawczej YouGov. Poczucie nieustannego zmęczenia to alarm od naszego organizmu, że może dziać się coś niepokojącego.

Przyczyny

Przyczyny nieustannego zmęczenia mogą być różne – zarówno mniej groźne, którym możemy łatwo zaradzić, jak i poważne – wymagające stosownego i długoterminowego leczenia. To nasz styl życia jest głównym powodem złego samopoczucia, występowania wielu chorób i pojawiania się chronicznego zmęczenia.

– Ciągłe zmęczenie i senność zazwyczaj spowodowane są nieprawidłowym stylem życia, nieodpowiednią dietą, np.

odchudzającą czy też ostatnio modną dietą „oczyszczającą organizm”, stresem, chorobą organiczną, chorobą psychiczną, także anoreksją  i jeszcze wieloma innymi przyczynami – wskazuje w rozmowie z portalem Ostrzegamy.online lek. Wojciech Polak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.

Wojciech Polak wskazuje, że „nieustanne zmęczenie może być przyczyną nieodpowiedniej diety i nietolerancji pokarmowej”.

Zwraca uwagę na zbyt późne i obfite kolacje oraz jedzenie jedynie dwóch posiłków dziennie (śniadania i obiadokolacji, na dodatek o zbyt późnej porze, jak również picie zbyt dużej ilości kawy).

Ponadto wśród najczęstszych przyczyn ciągłego zmęczenia podaje także nieodpowiednią ilość snu oraz odwodnienie.

 • Objawy ciągłego zmęczenia
 • Wśród głównych schorzeń i chorób, które mogą odpowiadać za nieustanne zmęczenie, zajmujący się tematyką zdrowia portal Medonet wymienia:
 • – zespół przewlekłego zmęczenia – utrzymujące się ponad 6 miesięcy zmęczenie fizyczne oraz współwystępujące inne dolegliwości (bóle mięśni, kłopoty ze snem, zaburzenia koncentracji, przygnębienie), a także zmiany dermatologiczne, dolegliwości układu pokarmowego i zaburzenia akcji serca;
 • – kłopoty ze snem – problemy ze snem bądź niewystarczająca liczba godzin na niego przeznaczona to najczęstsza przyczyna chronicznego zmęczenia;
 • – depresja – oprócz dolegliwości emocjonalnych występują również fizyczne (zmęczenie, bóle głowy, brak apetytu spadek masy ciała);
 • – cukrzyca –  zmęczenie bywa również spowodowane cukrzycą i towarzyszącym nadmiernym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, spadkiem masy ciała lub wzmożonym apetytem);

choroby serca – uczucie zmęczenia może również mieć miejsce w przebiegu chorób serca, m.in. nerwicy serca. Zaburzenia nerwicowe są w dużej mierze spowodowane stresem, długotrwałym napięciem nerwowym;

– przewlekły ból mięśni – oprócz dolegliwości bólowych o różnym stopniu nasilenia występuje brak energii, spadek odporności, niepokój, problemy z koncentracją, zaburzenia snu i kłopoty z widzeniem;

– choroby nerek – nieustanne zmęczenie może objawiać się w problemach z nerkami, głównie poprzez ich niewydolność. W tym przypadku zmęczeniu towarzyszą bóle głowy, utrata apetytu, nudności, jak również problemy z oddychaniem, duszności i obrzęki twarzy;

– choroby tarczycy – to przede wszystkim niedoczynność. Oprócz ogólnego osłabienia, dodatkowo dochodzą m.in. apatia, szybkie męczenie się, brak apetytu lub skłonność do tycia;

 1. – bezdech senny – polega na zatrzymaniu oddechu w czasie snu na 10, 20 sekund, co skutkuje zmniejszeniem wysycania się krwi tlenem. Bezdechowi sennemu towarzyszą takie dolegliwości jak: poranne bóle głowy, zaburzenia koncentracji, przygnębienie oraz głośne chrapanie podczas snu;
 2. – anemia – jeśli zmęczenie odczuwane jest jako senność, to może być oznaką anemii, z którą mamy do czynienia wtedy, gdy w organizmie spada poziom hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu do poszczególnych komórek.
 3. Na co zwrócić uwagę

Warto zmienić swoje nawyki i zapewnić sobie chwilę na wytchnienie. Po około 2 tygodniach samopoczucie powinno się poprawić. W przypadku utrzymywania się objawów należy udać się do lekarza.

 • Portal Medonet wymienia następujące czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas codziennego funkcjonowania:
 • zadbanie o właściwe miejsce do wypoczynku oraz odpowiednią temperaturę i warunki w pomieszczeniu;
 • rezygnacja z korzystania z urządzeń ekranowych (komputera, smartfona) przed snem – światło przez nie emitowane może powodować problemy z zasypianiem;
 • znalezienie własnego sposobu na odpoczynek – warto zadbać o odpowiedni ruch i aktywność fizyczną;
 • rezygnacja z alkoholu przed snem. Może dawać złudne poczucie relaksu i ułatwiać zasypianie, jednak w efekcie końcowym prowadzi do zaburzeń snu, a sen nie jest na tyle głęboki i relaksujący, by można było mówić o regeneracji organizmu;
 • picie wystarczająco dużo wody (zalecana dzienna dawka u kobiet przynajmniej 8 szklanek dziennie, u mężczyzn 10). Odwodnienie sprzyja zmęczeniu, a nawet niewielkie może powodować problemy z koncentracją i poczucie bycia ospałym;
 • prawidłowe odżywianie i odpowiednia dieta – należy zadbać o systematyczne, pełnowartościowe posiłki.
 • Porady

Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, konieczne jest zwrócenie uwagi na styl życia. Diabetolog lek. Wojciech Polak w rozmowie z portalem Ostrzegamy.online podkreśla, że wśród codziennego funkcjonowania warto zadbać o:

dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych – warto przeanalizować swój jadłospis, zwłaszcza, gdy ciągle narzekamy na zmęczenie i senność – wskazuje lekarz;

„Może się okazać, że spożywamy za dużo niezdrowych tłuszczów, szczególnie zwierzęcych, oraz cukrów prostych, a za mało błonnika, za mało pijemy wody (powinniśmy pić tyle, ile oddamy moczu plus co najmniej jeszcze 1,5 litra wody niegazowanej), za mało jemy naturalnych witamin” – wyjaśnia i dodaje, że „tabletki z apteki, które są chętniej wybierane przez społeczeństwo to jednak nie to samo co marchewka, kapusta itp.”;

 1. właściwe nawodnienie – lekarz podaje, że najlepszym wyborem będą: woda mineralna, napary ziołowe lub naturalne soki z owoców czy warzyw;
 2. odpowiednią ilość snu – prawidłowa higiena snu to minimum 8 godzin z tego co najmniej 2 godziny przed północą – właśnie ta ilość jest bardzo ważna dla zdrowia – wskazuje ekspert. Wyjaśnia, że „nie można odespać przez weekend tego, co zabrakło nam we śnie w ciągu tygodnia, gdyż hormonu związanego z naszym snem jest tyle na całe życie, ile mała łyżeczka od herbaty, a my >>zarywając noce>light

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *