Tycie po rzuceniu palenia – fakt czy mit

Palenie tytoniu jest jednym z najczęstszych uzależnień. W Polsce ok.9 milionów osób nałogowo pali papierosy. Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 tys. substancji chemicznych,   w tym ponad 40 czynników rakotwórczych. 90% zachorowań na raka płuc spowodowane jest paleniem tytoniu.

Palenie przyczynia się również do wielu innych chorób m.in. przewlekłego obturacyjnego zapalenia płuc, zawału serca czy upośledzenia niepłodności oraz skraca życie (1 papieros kosztuje 11 minut życia). Dane te są przerażające, dlatego ludzie często walczą z nałogiem.

Jednak po rzuceniu palenia papierosów część osób boi się dodatkowych kilogramów. Czy jest to słuszne?

Tycie po rzuceniu palenia – fakt czy mitpixabay, cc0

Okazuje się, że tak. Osoby po rzuceniu palenia tytoniu często przybierają na wadze. Dzieje się tak w 80-90% przypadków. Średni przyrost masy ciała zachodzi najszybciej w ciągu 3 miesięcy po zaprzestaniu palenia.

Zazwyczaj jest to kilogram na miesiąc, po 3 miesiącach tempo tego przyrostu zwalnia. W ciągu roku po rzuceniu palenia średni przyrost masy ciała u większości osób wynosi 4-5kg, ale w 10-20% przypadków przekracza 10kg.

Należy zaznaczyć, że jest to trwały przyrost masy ciała, trzeba dołożyć wszelkich starań aby mu zapobiec lub schudnąć. Czynnikiem decydującym w pewnym stopniu o ilości dodatkowych kilogramów po zaprzestaniu palenia jest wiek.

Istnieje korelacja między mniejszym przyrostem masy ciała a starszym wiekiem w chwili zaprzestania palenia. Przyrost masy ciała odsetkowo u kobiet jest większy niż u mężczyzn.

Przyczyn dlaczego zazwyczaj tyjemy po zaprzestaniu palenia tytoniu jest kilka:

 • nikotyna w pewnym stopniu przyspiesza tempo przemiany materii, po rzuceniu palenia nasz metabolizm zwalnia
 • paląc paczkę papierosów dziennie organizm spala aż 500kcal, dzieje się tak, gdyż paląc papierosy zwiększa się bicie serca (występuje tachykardia), a więc zarazem przyspiesza się metabolizm i spala się więcej kalorii. Po zaprzestaniu palenia należałoby odjąć z diety daną liczbę kalorii.
 • papierosy hamują łaknienie –> jednym z objawów abstynencji jest wzmożony apetyt, którego konsekwencją jest odkładanie się niespożytej energii w postaci tkanki tłuszczowej
 • nikotyna działa psychoaktywująco – poprawia nastrój, redukuje stres, zmniejsza lęk, niepokój, po odstawieniu palenia osoby są nerwowe, niespokojne, wtedy często pocieszenia szukają np. w czekoladzie
 • palacze mają nawyk zbliżania rąk do ust, po rzuceniu palenia, papierosa zastępują najczęściej jedzeniem

Czy można temu zapobiec?

Po zaprzestaniu palenia papierosów dobrze jest monitorować masę ciała. Jeśli zauważymy jej wzrost, należy od razu zmodyfikować swoją dietę, zmniejszyć ilość kalorii. Starać się nie zastępować papierosa innymi produktami spożywczymi. Dobrze jest również wprowadzić lub zwiększyć aktywność fizyczną.

Badania wykazały, że przyrost masy ciała po 12 miesiącach u osób ćwiczących jest o 2kg mniejszy.

Istnieją również leki ułatwiające zaprzestanie palenia: nikotynowa terapia zastępcza (NTZ), weraniklina, bupropion, jednak u tych osób przyrost masy ciała po roku od zaprzestania palenia jest zbliżony do przyrostu u osób bez leczenia wspomagającego.

Mimo czasami kilku dodatkowych kilogramów, zaprzestanie palenia tytoniu niesie ze sobą wiele zdrowotnych korzyści, m.in.

: zmniejsza się ryzyko zawału serca, wystąpienia nowotworów, obniża się ciśnienie krwi, zwiększa się wydolność oddechowa, układ krążenia ulega wzmocnieniu.

Dlatego nie należy się przejmować możliwością przybrania kilku kilogramów, bo zalet zaprzestania palenia tytoniu jest znacznie więcej.

0 0 głosy

Oceń artykuł 🙂

Rzucanie palenia a tycie, czyli skutki szkodliwego nałogu

Tycie po rzuceniu palenia – fakt czy mit

Rzucanie nałogu to niełatwa sprawa, wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował się go pozbyć.

Jeśli jeszcze do tego dochodzi obawa, że po odstawieniu papierosów możemy przytyć niewiele osób, a zwłaszcza kobiet, zdecyduje się zrezygnować z palenia.

Warto jednak dowiedzieć się co zyskujemy, gdy odstawiamy nikotynę, czy rzeczywiście możemy przytyć i co może się przydać w trakcie rzucania palenia papierosów.

O tym, że rzucenie palenia pozytywnie wpływa na nasz organizm nie trzeba chyba nikomu mówić. To tylko kilka przykładów co się dzieje w naszym organizmie, gdy przestajemy palić:

 1. zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób związanych z nałogowym paleniem tytoniu takich jak: rozedma płuc, astma, POCHP, choroba wieńcowa, zawał serca, miażdżyca, nadciśnienie, udar mózgu, tętniak aorty, nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, żołądka, miedniczek nerkowych, miąższu nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, białaczki, szyjki macicy, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy;
 2. tętno obniża się, ciśnienie krwi wraca do normy;
 3. ilość tlenu we krwi rośnie;
 4. zmysły: smak i węch zaczynają działać normalnie;
 5. zwiększa się wydolność organizmu, a co za tym idzie poprawia kondycja fizyczna;
 6. poprawia się nasz wygląd. Palenie papierosów niszczy skórę, włosy, zęby i paznokcie. Jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy i zrezygnujemy z palenia unikniemy pożółkłych zębów i paznokci, matowych i łamliwych włosów oraz poszarzałej, suchej i pomarszczonej skóry.

Ponadto szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.

Rzucanie palenia a tycie

Niestety rzucenie palenia i związane z tym tycie to nie mit lecz fakt. Badania przeprowadzone w 2012 roku przez dr Henri-Jean Aubin’a pokazują, że u osób, które rzuciły palenie obserwuje się przyrost masy ciała o ok. 4–5 kg po roku abstynencji.

Największy wzrost wagi obserwuje się w przeciągu pierwszych trzech miesięcy od rzucenia nałogu. Różnice w zakresie zmiany masy ciała u byłych palaczy są spore, ponieważ 16 % badanych schudło, a 13 % przytyło o ponad 10 kg.

Średni przyrost masy ciała to prawie dwa razy więcej niż ilość deklarowana przez kobiety, którą są w stanie tolerować (2,3 kg) jako skutek uboczny pozbycia się uzależnienia.

Osoby palące są przeważnie chudsze niż osoby niepalące. Podejrzewa się, że powodem takiego stanu rzeczy jest kilka mechanizmów zachodzących w organizmie palacza.

Po pierwsze dochodzi do zaburzenia homeostazy energetycznej organizmu, do czego mogą przyczyniać się niektóre składniki dymu papierosowego. Jednak szczegóły tego mechanizmu nie są jeszcze znane.

You might be interested:  Kolana szpotawe i koślawe u dziecka – objawy, leczenie, ćwiczenia

Ponadto z badań przeprowadzonych zarówno na ludziach, jak i zwierzętach wynika, że nikotyna hamuje łaknienie, przez co zmniejsza ilość spożywanego przez nas jedzenia.

Wyniki innych badań wskazują, że osoby palące znaczne ilości papierosów dziennie mają zwiększoną podstawową przemianę materii, a przez to metabolizują więcej lipidów niż osoby niepalące. To jednak nie wszystko, palenie papierosów powoduje zmiany w produkcji cytokin prozapalnych w różnych tkankach. To z kolei może stymulować lipolizę i również zmniejszać łaknienie.

Podsumowując, do przyrostu masy ciała po rzuceniu palenia papierosów przyczynia się zwiększone łaknienie, a to prowadzi do większej ilości spożywanego pokarmu oraz zmniejszony spoczynkowy wydatek energetyczny, a przez to zmniejszona lipoliza.

W takim razie czy każda osoba, która próbuje zerwać z nałogiem jest skazana na tycie? Oczywiście, że nie, jednak będzie to wymagać samodyscypliny, chęci oraz motywacji. Oto kilka wskazówek, dzięki którym utrzymanie odpowiedniej masy ciała będzie skuteczniejsze.

 1. Sport – badania przeprowadzone na University of Exeter pokazują, że już nawet niewielka ilość ćwiczeń zmniejsza chęć sięgnięcia po papierosa. Dodatkowo wspomogą oczyścić organizm, zwiększą jego wydolność i dzięki temu poprawi się nasza kondycja. Nie jest również tajemnicą, że aktywność fizyczna jest niezbędna, jeśli chcemy aby nasza sylwetka wyglądała dobrze.
 2. Odpowiednie odżywianie – osoby rezygnujące z palenia nie powinny decydować się na rygorystyczne, ubogoenergetyczne diety! Wystarczającym wyzwaniem będzie walka z nałogiem. Podczas stosowania ścisłej diety może pojawić się dodatkowo głód, który będzie jeszcze potęgowany przez zwiększone łaknienie po odstawieniu nikotyny. Zaleca się więc zbilansowaną dietę. Posiłki powinny być przyjmowane co 3–4 h, aby uniknąć uczucia głodu. Ważne jest przede wszystkim, aby nie zacząć podjadać! W chwili zwątpienia najlepiej sięgnąć po zdrowe przekąski takie jak warzywa, owoce czy orzechy. Unikać należy słodyczy, fast food’ów, tłustych potraw oraz słodzonych napojów.  Warto też wprowadzić do diety witaminy antyoksydacyjne A, E i C, ponieważ w organizmie palacza występuje zwiększona ilość wolnych rodników, a witaminy te mają na celu zneutralizować ich negatywne działanie. Dobrym sposobem na uniknięcie przejadania się jest picie wody na 30–60 min przed posiłkiem.  
 3. Silna wola – zdecydowanie łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, jednak tylko od nas zależy czy wytrwamy i osiągniemy upragnione cele. Należy przede wszystkim pamiętać o korzyściach płynących z pozbycia się nałogu i to nas powinno motywować najbardziej. Szukajmy również wsparcia w bliskich, przekonajmy ich do zmiany nawyków żywieniowych razem z nami oraz do wspólnej aktywności fizycznej.
 4. Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) – polega ona na stosowaniu czystej nikotyny w postaci gumy czy plastra i ma na celu złagodzeniu objawów zespołu abstynencji. Jednak jest to metoda dla osób, które nie są sobie same w stanie poradzić z rzuceniem nałogu i próbowały już wielokrotnie.

Mimo ryzyka jakie niesie ze sobą rzucenie palenia, czyli tycie, warto jest jednak zdecydować się na ten krok.

Korzyści płynące z pozbycia się nałogu takie jak: zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca czy nowotworów, poprawa stanu skóry, lepsza kondycja czy samopoczucie, znacznie przewyższają możliwość przybrania paru kilogramów na wadze.

Jeśli jednak zadbamy o naszą dietę i aktywność fizyczną nie będziemy musieli się również obawiać o naszą figurę. Należy się uzbroić w cierpliwość i dużo silnej woli, a organizm odpłaci nam zdrowiem za nasz trud.

Literatura:

 • H. Aubin, A. Farley, D. Lycett, P. Lahmek, P. Aveyard Weight gain in smokers after quitting cigarettes: meta-analysis [10.07.2012] Dostępny na: http://www.bmj.com/content/345/bmj.e4439
 • Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. http://jakrzucicpalenie.pl/korzysci/
 • Kinga I. Stańczak-Mrozek, Monika Kolanowska, Paweł Grieb. Zastosowanie metody Western blot do oznaczania białka rozprzęgającego 2 (UCP-2) w mitochondriach osób palących i niepalących. Dostępny na: https://journals.viamedica.pl/pneumonologia_i_alergologia_pol/article/viewFile/27824/22613
 • Taylor A.H., Ussher M.H., Faulkner G.: The acute effects of exercise on cigarette cravings, withdrawal symptoms, affect and smoking behaviour: a systematic review. Addiction, 2007. Dostępny na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0023958/

Rzucanie palenia a tycie, czyli skutki szkodliwego nałogu – 4.4/5. Oddano 30 głosy.

Rzucanie palenia

Rzucanie palenia

Jak trudne jest rzucenie palenia wiedzą ci, którzy nie raz próbowali rozstać się z nałogiem. Niepodważalną prawdą jest fakt, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia i uzależnia, przez co organizm bardzo trudno się od tego nałogu odzwyczaja. Jednak jakie jeszcze informacje krążą o rzucaniu palenia? Co jest prawdą, a co mitem? 

Palenie papierosów to zgubny nałóg – nie tylko bardzo szybko uzależnia, ale także bardzo trudno się go pozbyć. A konsekwencje zdrowotne tego nałogu są ogromne, począwszy od ziemistej cery aż po śmiertelne nowotwory. Dlatego warto spróbować rzucić palenie. Chcąc pozbyć się nałogu, warto jednak opierać się na faktach, które pomogą pozbyć się uzależniania. I wiedzieć, co jest mitem.

Jak przestać palić?

Rzucanie palenia to zwykle proces trudny i wieloetapowy (obejmuje przygotowanie do rzucenia palenia, rzucanie palenia, czasem nawroty i w końcu upragniona abstynencja). Rzucanie palenia nie odbywa się z dnia na dzień, należy wyleczyć nie tylko fizyczne uzależnienie organizmu od nikotyny, ale także psychicznie pozbyć się nałogu. 

Oto krótka lista faktów i mitów na temat palenia:

MIT: Papierosy „light” są mniej szkodliwe dla zdrowia

Może i zawierają mniej nikotyny, ale mają tyle samo szkodliwych substancji toksycznych, co „mocne” papierosy. Tak samo uzależniają i tak samo trudno z nich zrezygnować.

You might be interested:  Prosaki na wargach sromowych – czy trzeba leczyć i usuwać takie zmiany?

MIT: Palenie odchudza

Przez lata słyszało się opinie, że palenie pobudza metabolizm i ułatwia odchudzanie. A rzucenie palenia wiąże się z tyciem. Najnowsze badania pokazują, że dym tytoniowy może powodować zwiększenie masy ciała, a tyjemy po rzuceniu palenia, niejako na własne życzenie, papierosy zastępując tuczącymi przekąskami. 

PRAWDA: Można rzucić palenie z dnia na dzień

Są tacy palacze, którzy postanowili wypalić ostatniego papierosa z ostatniej paczki i pożegnać się z nałogiem. I im się to udaje. Jak? Nie jest to proste, bo organizm domaga się kolejnej dawki nikotyny. Jednak najważniejsze jest silne postanowienie zerwania z nałogiem i silna wola, aby nie sięgnąć po papierosa. To może się udać!

MIT: Akupunktura „uzdrawia” z nałogu papierosowego

Nie ma naukowych dowodów, które potwierdziłyby tę teorię. W konkretnych przypadkach akupunktura może pomóc w rzuceniu palenia, jednak podejrzewa się, że bardziej ma to związek z psychicznym nastawieniem palacza.

PRAWDA: E-papieros pomaga rzucić palenie

Tak, ale pod warunkiem, że wybierzemy płyny o bardzo niskiej lub zerowej zawartości nikotyny. E-papieros pomaga radzić sobie z nawykiem palenia, a palacz łatwiej nauczy się, co „zrobić z rękami”, kiedy nie ma w nich prawdziwego papierosa. 

MIT: Zażywanie środków uspakajających pomaga rzucić palenie

Stosowanie takich substancji zamiast papierosa daje jedynie efekt „zamiennika”, czyli nasz mózg dostaje informacje, że czymś zaspokoiliśmy potrzebę zapalenia. Ale ani nie jest to skuteczna metoda leczenia nałogu, ani zażywanie środków uspokajających bez konsultacji z lekarzem nie wyjdzie nam na zdrowie.

MIT: „Za pierwszym razem nie udało mi się rzucić palenia, to nie będę próbować kolejny raz”

To częsta wymówka wśród palaczy, która ma niewiele wspólnego z prawdą. To, że pierwsza próba była nieskuteczna, nie znaczy, że nie warto ponownie próbować. Czasami dopiero „nasta” próba rzucenia palenia pozwala pozbyć się uzależnienia.

PRAWDA: Stopniowe ograniczanie liczby dziennie wypalanych papierosów pozwala powoli wychodzić z nałogu

Tak, organizm „przyzwyczaja się” do coraz mniejszych dawek nikotyny. Kiedy już znacznie ograniczymy liczbę wypalanych papierosów, wówczas łatwiej całkiem odstawić palenie. Na podobnej zasadzie działają preparaty z apteki pomagające uwolnić się z nałogu.

Zawierają one w swoim składzie nikotynę (lub jej odpowiedniki), czyli to czego najbardziej palaczowi brakuje, gdy zaczyna proces detoksykacji.

Wszystkie te preparaty mają odpowiednią dawkę nikotyny, co pozwala na zmniejszenie jej w miarę upływu czasu aż do całkowitego pozbycia się nałogu. 

Wśród preparatów pomagających rzucić palenie są: plastry (np. Niquitin), tabletki i kapsułki (np. Desmoxan), gumy do żucia (np. Nicorette) czy kapsułki do ssania.

Podsumowując, chcąc zmierzyć się z nałogiem powinniśmy przede wszystkim nastawić się psychicznie, by podjąć walkę z głodem nikotynowym, który niestety przez 3-4 dni będzie bardzo się dopominał o nikotynę, ale potem osłabnie. Po udanym procesie rzucenia palenia będziemy mogli triumfować jako niepalący, szczęśliwi i zdrowi ludzie.

Obalamy mity na temat rzucania palenia

Chcemy Ci przedstawić fakty i obalić mity. Sama walka z nałogiem jest bardzo trudna, a rzetelna wiedza na temat mitów oraz efektów palenia może pomóc Ci w walce z nałogiem.

Mit 1: Przytyjesz

W tej często wyrażanej obawie kryje się ziarno prawdy – sutkiem rzucenia palenia może być przybranie na wadze. Jednak to nikotyna przyspiesza metabolizm i tłumi apetyt.

Właśnie tutaj nikotynowa terapia zastępcza NICORETTE®, może odegrać ważną rolę.

Dostarczając Ci kontrolowaną dawkę nikotyny pomaga rzucić palenie, jednocześnie niwelując skutki odstawienia palenia takie jak wzrost apetytu*.

Rzucając palenie, możesz mieć pokusę, by częściej sięgać po jedzenie. Dzieje się tak z dwóch powodów:

 • Brakuje Ci ruchu podnoszenia do ust dłoni z papierosem.
 • Mylisz chęć zapalenia z głodem.

Aby zwalczyć te dwie rzeczy, spróbuj:

 • trzymać pod ręką zdrowe przekąski (warzywa i owoce).
 • korzystać z NICORETTE® Spray

* Y.S Mineur et. al „Nicotine Decreases Food Intake Through Activation of POMC Neurons” Science. 2011 Jun 10; 332(6035): 1330–1332. doi: 10.1126/science.1201889
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113664/

Mit 2: Palenie pomaga na stres*

W rzeczywistości palenie zwiększa uczucie niepokoju i napięcia, ponieważ przyspiesza pracę serca. Ulgę w stresie przynosi sama czynność palenia. Większość palaczy odczuwa napięcie do chwili zapalenia kolejnego papierosa.

NICORETTE® dostarcza Ci kontrolowaną dawkę nikotyny i w ten sposób pomaga odzwyczaić się od papierosów. Możesz znaleźć inne sposoby na relaks i odreagowanie stresu – także stresu związanego z rzucaniem palenia.

* B.Isensee et.al.“Smoking Increases the Risk of Panic. Findings From a Prospective Community Study” Arch Gen Psychiatry. 2003;60(7):692-700. doi:10.1001/archpsyc.60.7.692 https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/207565

Mit 3: Siła woli to najlepszy sposób na rzucenie palenia

W rzeczywistości osoby, które rzucają palenie z dnia na dzień, mają mniejszą szansę na całkowite rzucenie niż ci, którzy korzystają z NTZ.

Rzucenie palenia z dnia na dzień może być szczególnie trudne, gdyż trzeba jednocześnie zerwać z uzależnieniem i poradzić sobie z fizycznymi objawami odstawienia palenia.

Z kolei gdy stosujesz produkt NTZ, jak NICORETTE®, Twoje szanse na skuteczne rzucenie palenie są dwukrotnie większe, niż kiedy zdajesz się wyłącznie na silną wolę*.

*2x większa skuteczność niż placebo; A.h Maseeh, G. “A Review of Smoking Cessation Interventions” MedGenMed. 2005; 7(2): 24.Published online 2005 Jun7:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1681582/

Mit 4: Nikotyna jest szkodliwa*

Niektórzy obawiają się, że sięganie po nikotynową terapię zastępczą (NTZ) w celu rzucenia palenia jest równie szkodliwe dla zdrowia, jak palenie papierosów. To nieprawda.

Niekorzystne dla zdrowia są szkodliwe substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, takie jak smoła i tlenek węgla. Składniki te mogą powodować problemy zdrowotne, jak np. choroby serca i raka płuc.

Skutkiem rzucenia palenia jest zmniejszenie ilości wdychanego dymu tytoniowego, przez co zmniejszasz także związane z tym ryzyko zachorowania.

Starek A.,Podolak I. „Rakotwórcze działanie dymu tytoniowego” Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 2009; 60;4 http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-03a1eaad-19a4-4651-9bbe-7292f7af7a46

You might be interested:  Diatermia (terapuls) – wskazania, rodzaje, działanie, przebieg, przeciwwskazania

Mit 5: NTZ kosztuje więcej niż palenie papierosów

Wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy, ile kosztuje ich nałóg. Gdyby policzyć, ile wydajesz na papierosy przez dziesięć lat, suma może być szokująca. To prawda, NTZ kosztuje, ale bardzo mało prawdopodobne, że jest tak samo droga jak palenie papierosów.

Mity na temat rzucania palenia

Osoby walczące z uzależnieniem od palenia papierosów zwykle szukają informacji i porad, które mogłyby im ten proces ułatwić. Często te zalecenia działają zupełnie odwrotnie – utrudniają podjęte działania i zniechęcają do nich. W niniejszym artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi rzucania palenia.

Bez dłuższego zastanowienia większość z nas powie, że tradycyjny papieros jest bardziej szkodliwy niż ten elektroniczny. W dymie papierosowym znajduje się kilkadziesiąt związków toksycznych, w tym wiele o potencjale kancerogennym.

E-papieros znacząco ogranicza ich liczbę (tych substancji jest ponad 25 razy mniej), ale nie eliminuje ich całkowicie.

Jednocześnie nie są znane długofalowe skutki stosowania elektronicznych papierosów i z tego powodu powinien być on traktowany wyłącznie jako narzędzie pomocnicze w procesie całkowitej rezygnacji z nikotyny.

Wielu osobom wydaje się również, że fajka czy cygaro mogą być zdrowszym zamiennikiem. Nic bardziej mylnego – nie tylko zawierają więcej nikotyny, ale również powodują, że jest ona szybciej absorbowana. Brak zaciągania się nie jest równoznaczny z tym, że organizm nie wchłania toksycznych substancji.

Niestety, taka zamiana wcale nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, ponieważ cienkie papierosy zawierają te same toksyczne i rakotwórcze substancje, co zwykłe papierosy. W związku z tym tzw. „lighty” nie są mniej szkodliwe i nie można ich traktować jako lepszy wybór. Dokładnie tak samo jest z papierosami mentolowymi, równie niekorzystnymi dla zdrowia palącego i jego otoczenia.

Wiele osób palących w małych ilościach twierdzi, że jeden papieros dziennie nie uzależnia. Jednak tak naprawdę nie chodzi o ilość – sam fakt, że odczuwamy przymus codziennego palenia, już świadczy o uzależnieniu.

Na dodatek nawet pozornie niewielka liczba wypalanych każdego dnia papierosów ma swój konkretny wpływ na zdrowie. Palenie zwiększa m.in. ryzyko chorób sercowo-naczyniowych czy depresji.

Nie ma czegoś takiego jak „bezpieczna liczba papierosów” i trzeba być tego świadomym.

Nikotyna tłumi apetyt, więc odstawienie papierosów może powodować jego wzrost.

Natomiast ewentualne przytycie i nadprogramowe kilogramy zwykle są efektem działania innego mechanizmu – przyjemność z palenia zaczynamy zastępować przyjemnością wynikającą z jedzenia.

Rozwiązanie? Należy znaleźć alternatywne zajęcie na ten moment, gdy pojawia się ochota na zapalenie papierosa. Na samym początku, gdy może być trudno wyeliminować podjadanie, warto zadbać o zdrowsze przekąski pod ręką.

Palenie papierosów jest nałogiem, podobnie jak picie alkoholu czy hazard. Do pokonania uzależnienia nie wystarczy silna wola. Osoby zmagające się z nim zwykle potrzebują wsparcia.

Jedną z jego form są środki zastępcze, takie jak plastry czy gumy z nikotyną. Pozwalają uniknąć objawów związanych z odstawieniem papierosów lub je znacząco złagodzić.

Pomóc może także psychoterapia i praca z technikami radzenia sobie ze stresem.

Można myśleć o sobie jako o jednostce wolnej od wszelkich wpływów, ale tak naprawdę nasze najbliższe otoczenie oddziałuje na nas bardzo silnie. O wiele trudniej rzucać palenie w środowisku innych palaczy.

Odmawianie staje się trudniejsze, a na dodatek sam zapach czy widok papierosów może pobudzać tzw. głód nikotynowy.

Nie musisz zrywać znajomości z palaczami, ale jeśli to możliwe, nie towarzysz im podczas palenia i nie wychodź „na dymka” podczas imprez – zwłaszcza tych, gdzie obecny jest alkohol, który obniża nasze zdolności kontroli. Łatwiej wówczas skusić się na papierosa, a później żałować.

Nałóg, w którym najczęściej tkwimy przez lata, nie jest prosty do zwalczenia. Zupełnie naturalne mogą być wielokrotne próby jego rzucenia. Oczywiście są osoby, którym udaje się zrobić to za pierwszym razem czy robią to wręcz z dnia na dzień, one jednak wcale nie wyznaczają standardu. Kolejna z rzędu próba rzucenia papierosów może jak najbardziej zakończyć się pomyślnie.

Wielu palaczy twierdzi, że palenie pomaga na stres i dlatego tak trudno im się rozstać z nałogiem. Choć zawarta w papierosie nikotyna może polepszać samopoczucie dzięki wyzwoleniu endorfin, to głównie chodzi o samą czynność palenia. W związku z tym można, a nawet trzeba znaleźć inne sposoby na rozładowanie stresu.

Powyższy mit jest pokłosiem zapominania o zjawisku, jakim jest palenie bierne. Osoby przebywające z palaczami również wdychają substancje zawarte w dymie tytoniowym. Dlaczego nie warto palić papierosów? Chociażby dlatego, by nie narażać na utratę zdrowia swoich bliskich. W związku z tym korzyści z rzucenia palenia dotyczą nie tylko samego palacza, ale także jego otoczenia.

Zero-jedynkowe myślenie w przypadku walki z nałogiem jest bardzo zgubne. Warto nauczyć się doceniać małe postępy i niewielkie sukcesy. Droga do całkowitego wyeliminowania palenia może być długa i wyboista.

Złamanie się i wypalenie jednego papierosa nie powinno pociągać za sobą całkowitego powrotu do dawnych nawyków. Każdy papieros mniej to sukces, a jednorazowa wpadka nie przekreśla dotychczasowych starań.

K. Buczkowski, M. Buczkowska, Postępowanie z pacjentem palącym tytoń w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 3, 2009, nr 2, s. 108-116 (https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10169).

D. Ślęzak, K. Nadolny, J. Synoweć, Czy e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnych?, „Medycyna Rodzinna” 20, 2017, nr 4, s. 310-312 (http://www.czytelniamedyczna.pl/6192,czy-epapierosy-s-mniej-szkodliwe-od-tradycyjnych.html).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *