Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Menopauza finalnie oznacza bezpowrotną utratę płodności. Zanim to jednak nastąpi w organizmie kobiety zajdzie wiele zmian. Dowiedz się czym właściwie jest menopauza i jak sprostać jej wyzwaniom.

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Budzisz się w świetnym nastroju, pełna energii i chęci do działania. Za chwilę, niby bez powodu, wpadasz we wściekłość i masz ochotę się rozpłakać. Do tego bardzo dokuczają Ci nagłe uderzenia gorąca i nocne poty. Nie możesz spać, a Twoje miesiączki stały się tak nieregularne, że w zasadzie już nie wiesz, kiedy się ich spodziewać.

Wiedz, że wraz z nadejściem menopauzy zamykasz pewien ważny etap swojego życia. Finalnie oznacza ona bowiem bezpowrotną utratę płodności. Zanim to jednak nastąpi, w Twoim organizmie zajdzie wiele zmian. Czym właściwie jest menopauza i jak sprostać wyzwaniom, które przed nami stawia? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Menopauza, czyli co? 

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez okres kolejnych 12 miesięcy nie występują już krwawienia. Ma to związek ze stopniowym wygasaniem funkcji jajników i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Samą menopauzę poprzedza okres premenopauzalny, w który kobieta zaczyna wchodzić mniej więcej 5 lat wcześniej. 

Statystycznie wśród Polek ostatnia miesiączka pojawia się w wieku 50-51 lat. Zdarzają się też kobiety, u których menopauza zaczyna się już przed 40-tką. Ma to związek z przedwczesną niewydolnością jajników (POI- Premature Ovarian Insufficiency). Nie jest to prawidłowe i zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. 

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Skąd tyle dolegliwości w trakcie menopauzy? 

Oczywiście ze zmian hormonalnych. Już na kilka lat przed ostatnią miesiączką dochodzi do spadku poziomu estrogenów i progesteronu – najważniejszych hormonów płciowych w organizmie kobiety.

Podnosi się natomiast stężenie hormonu folikulotropowego FSH i hormonu luteinizującego LH. W efekcie wszystkich tych zmian funkcja jajników powoli zaczyna wygasać, a proces dojrzewania pęcherzyków Graffa wyraźnie spowalnia.

W okresie poprzedzającym menopauzę liczba cykli owulacyjnych spada z 50% w wieku 35 lat do 5% w wieku 45 lat. 

To właśnie zaburzenia równowagi hormonalnej i niedobór estrogenu zarówno w okresie pre- jak i postmenopauzalnym powodują, że panie zaczynają odczuwać szereg dość uciążliwych dolegliwości. Jakich? 

Nieregularne miesiączki 

Pierwszym sygnałem zbliżającej się menopauzy są nieregularne miesiączki. Cykle mogą być krótsze lub dłuższe, a krwawienia mniej lub bardziej obfite niż dotychczas. 

Uderzenia gorąca 

Zdaniem większości kobiet, najbardziej uciążliwym objawe menopauzy są uderzenia gorąca.

Jeśli weszłaś już w okres przekwitania, to zapewne znasz to uczucie, kiedy przez twoje ciało przechodzi nagła fala ciepła, zwłaszcza w okolicy głowy, szyi i dekoltu.

Twoją twarz pokrywa silny rumień, a na koniec oblewasz się zimnym potem. Trwa to dosłownie chwilkę, może 30 sekund i nie zależy od tego, czy w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz jest zimno czy ciepło. 

Nocne poty 

U kobiet w okresie menopauzy poza uderzeniami gorąca często występują nocne poty. Potrafią one być tak intensywne, że kobieta zmuszona jest przebierać się w ciągu nocy. Potrzeba wielokrotnego wstawania skutkuje uczuciem niewyspania i może powodować rozdrażnienie. 

Zmiany nastrojów 

Wchodząc w okres przekwitania, kobieta musi przygotować się na huśtawki nastrojów. W przebiegu menopauzy często pojawia się uczucie przygnębienia, a nawet stany depresyjne.

Kobieta łatwej wpada w gniew, rozdrażnienie, szybciej się męczy i gorzej radzi w sytuacjach stresowych. Mogą pojawić się u niej również zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią.

Co za tym stoi? Oczywiście hormony! 

Problemy z utrzymaniem moczu 

W okresie okołomenopauzalnym, a zwłaszcza już po menopauzie dochodzi do istotnych zmian w obrębie układu moczowo-płciowego. Obserwujemy stopniowe zmiany zanikowe w obrębie nabłonka cewki moczowej oraz splotu żylnego.

Ponadto zwiększa się aktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, czego efektem mogą być parcia naglące. Dolegliwość ta jest szczególnie uciążliwa i krępująca dla kobiety.

Na szczęście można z nią walczyć dzięki narzędziom, jakich dostarcza nam współczesna medycyna. 

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu leczy się dziś laserowo, m.in. za pomocą specjalnego lasera MonaLisa Touch. Zabieg polega na obkurczeniu pochwy, wzmocnieniu jej ścianek, a także powięzi dna miednicy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Wiązka lasera pobudza włókna kolagenowe śluzówki, prowadząc do ich namnażania i wzmocnienia. 

Nowością wśród terapii nietrzymania moczu jest BTL EMSELLA  – jedyne urządzenie na rynku, które wzmacnia mięśnie dna miednicy i eliminuje problem nietrzymania moczu już w 3 tygodnie. Podczas zabiegu, specjalnie skonstruowany fotel wykonuje za pacjenta niezwykle intensywny trening mięśni dna miednicy.

 W ten sposób odzyskują one sprawność i uczą się na nowo prawidłowo funkcjonować. Pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu. Ponadto wypracowany wzorzec motoryczny sprawia, że samodzielne treningi mięśni dna miednicy stają się łatwiejsze i bardziej efektywne. Zabieg jest bezbolesny i komfortowy.

Nie wymaga nawet zdejmowania ubrania. 

Suchość pochwy

Po menopauzie pochwa staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na infekcje intymne (na skutek zmian flory bakteryjnej w pochwie i podwyższonego pH). Panie często mają też problem z nadmiernym wysychaniem pochwy, co powoduje dyskomfort podczas stosunku.

Na problemy wynikające ze starzenia się miejsc intymnych medycyna również znalazła rozwiązanie. Dzięki tzw. rewitalizacji pochwy można dziś skutecznie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu.

Pochwę rewitalizuje się najczęściej za pomocą dwóch substancji – osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego. Obie pobudzają procesy regeneracyjne i naprawcze w obrębie tkanek i  śluzówki pochwy.

You might be interested:  Jak dbać o kręgosłup?

 

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Hormonalna terapia zastępcza – lekiem na objawy menopauzy

Skoro menopauza jest tak naturalnym procesem, to czy w ogóle powinno się ją leczyć? Odpowiedz brzmi: TAK. Jeśli kobieta widzi, że objawy menopauzy nie tylko utrudniają, ale wręcz uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie, powinna skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze dla niej odpowiedni lek.

Objawy menopauzy łagodzi się przede wszystkim za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Polega ona na uzupełnianiu niedoborów hormonalnych.

Podjęcie takiej terapii łagodzi nie tylko najuciążliwsze objawy menopauzy, ale również zapobiega innym związanym z nią powikłaniom – w tym otyłości, osteoporozie i chorobom sercowo-naczyniowym. 

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie 

Dolegliwości związane z menopauzą utrudniają Ci normalne funkcjonowanie? Skonsultuj się ze specjalistą Gyncentrum.   Zadzwoń: 32 506 57 77

Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna:

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie dr n. med. Dariusz Mercik Ginekolog położnik, endokrynolog Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz endokrynologii rozrodu. Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

Uderzenia gorąca – czy to tylko objaw menopauzy?

Uderzenia gorąca, zimne, zalewające poty nocne czy uczucie gorąca na twarzy dotyka kobiety nie tylko w okresie menopauzy. Równie często uderzenia gorąca dotyczą kobiet nawet bardzo młodych czy pań w ciąży lub w okresie połogu.

Za nieprzyjemne doznania zwykle odpowiadają żeńskie hormony, które szaleją w zależności od danego cyklu, okresu życia lub współistniejących chorób oraz przyjmowanych leków.

Zobacz, jakie są przyczyny uderzeń gorąca oraz jak można złagodzić te dolegliwości. 

Uderzenia gorąca – przyczyny, objawy, leczenie

Uderzenia gorąca w trakcie menopauzy 

Uderzenia gorąca, czyli nagłe fale przypływającego ciepła, które dają kolejno poczucie zimnych potów, zwykle kojarzą się z menopauzą.

W istocie uderzenia gorąca są charakterystycznym objawem zbliżającej się menopauzy, nazywanej również klimakterium lub okresem przekwitania.

Ten czas w życiu kobiety wiąże się z utratą zdolności do prokreacji, a tym samym z szeregiem zmian zachodzących w organizmie, głównie z powodu zmian hormonalnych. 

Kobiety przechodzą menopauzę zwykle między 45. a 55. rokiem życia, a objawy towarzyszące temu stanowi mogą być różne.

Niemniej jednak ponad 80% kobiet odczuwa uderzenia gorąca w menopauzie, które najprawdopodobniej wynikają z zaburzeń stężenia progesteronu.

Uderzenia gorąca nie dotykają każdej kobiety, która przechodzi menopauzę oraz, co ciekawe, ma to również związek z narodowością. Kobiety pochodzące z krajów, gdzie  dieta bogata jest w produkty zawierające duże ilości fitoestrogenów, nie mają uderzeń gorąca.    

W przypadku Polek uderzenia gorąca stanowią jednak istotny problem, a często są wręcz najtrudniejszym objawem menopauzy. Dolegliwość ta potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, m.in. dlatego, że:

  • uderzenia gorąca w nocy często utrudniają sen, a nawet doprowadzają do bezsenności. W konsekwencji kobieta staje się przemęczona, rozdrażniona, a nawet wyczerpana;
  • uderzenia gorąca – menopauza nie następuje z dnia na dzień, a tym samym fale pojawiającego się gorąca mogą trwać przez wiele lat, do czasu uregulowania gospodarki hormonalnej oraz swoistego przyzwyczajenia się organizmu;
  • najczęściej uderzenia gorąca, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się nagle, co dodatkowo zwiększa dyskomfort i złe samopoczucie. Nagłe uderzenia gorąca na twarzy, dekolcie lub całym ciele są objawem zaburzeń termoregulacji, dlatego towarzyszy im nieprzyjemna potliwość;
  • w trakcie menopauzy uderzenia gorąca często pojawiają się jednocześnie z innymi dolegliwościami, takimi jak np. nudności, obniżone samopoczucie, nerwowość, a nawet wymioty i dekoncentracja.

Uderzenia gorąca w ciąży – przyczyny

Poza menopauzą na uderzenia gorąca bardzo często uskarżają się kobiety w ciąży lub w okresie po porodzie. Nagłe uczucie ciepła i napływającego potu w ciąży i w połogu wynika, podobnie jak podczas menopauzy, ze zmian hormonalnych. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, w organizmie zachodzi szereg zmian, które mają na celu ułatwienie rozwoju nienarodzonego dziecka. 

Zmianie ulega gospodarka hormonalna, z kolei sam metabolizm zostaje przyśpieszony, co może rozgrzewać ciało.

Uderzenia gorąca i poty w ciąży mają za zadanie ochłodzenie organizmu, tak by nie doprowadzić do przegrzania.

Stąd zestawienie uderzenia gorąca a wczesna ciąża często jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ już w tym okresie pojawiają się istotne zmiany w kobiecym organizmie. 

Niemniej jednak, choć uderzenie gorąca i poty w ciąży zwykle są naturalnym objawem, warto o tym fakcie poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Zdarza się, że dolegliwość może mieć związek z innymi chorobami, np. zaburzeniami tarczycy charakterystycznymi dla okresu ciąży. 

Z kolei uderzenia gorąca po porodzie mają związek z oczyszczaniem się organizmu. W tym okresie, poza równie intensywnymi zmianami hormonalnymi, ciało pozbywa się nadmiaru płynów z organizmu, stąd dreszcze i uderzenia gorąca, które mogą pojawiać się w nocy lub w ciągu dnia

Przeczytaj także: Co może być przyczyną bólu podbrzusza? Przyczyny oraz metody leczenia

Uderzenia gorąca – inne przyczyny niezwiązane z menopauzą i ciążą 

Uderzenia gorąca wbrew pozorom mogą pojawiać się także u młodych kobiet oraz mężczyzn. W przypadku panów uderzenia gorąca oraz zimne poty nocne mogą mieć związek z męskim odpowiednikiem klimakterium, czyli z andropauzą. Częściej jednak uderzenia gorąca mają inne przyczyny, które mogą dotyczyć ludzi młodych, a nawet dzieci. 

Zdarza się, że zmiany hormonalne wywołują uderzenia gorąca u osób bardzo młodych, np. nastolatków w okresie dojrzewania. Dziewczęta przechodzące pierwszą miesiączkę mogą czuć nadmierną potliwość i towarzyszące temu uderzenia gorąca. Dotyczy to również kobiet odczuwających ból owulacyjny lub dolegliwości menstruacyjne. 

You might be interested:  Astereognozja – przyczyny, objawy, leczenie

Ponadto, uderzenia gorąca mogą pojawiać się z powodu zmian, takich jak np.:

  • choroby tarczycyuderzenia gorąca w młodym wieku, a także u kobiet w ciąży lub w przypadku osób w wieku starszym mogą mieć związek z nadczynnością tarczycy. Choroby tarczycy wpływają na zaburzenia hormonalne, a podejrzenie zaburzeń tarczycy należy zawsze skonsultować z lekarzem;  
  • choroby serca – bardzo często uderzenia gorąca mają związek z chorobami serca, w tym z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz wiążącą się tym miażdżycą naczyń krwionośnych;
  • nadciśnienie tętniczenagłe, okresowe uderzenia gorąca mogą mieć związek z wysokim ciśnieniem krwi. Nieleczone nadciśnienie jest poważnym zagrożeniem, a uderzenia gorąca w tym przypadku ustąpią jedynie po uregulowaniu ciśnienia krwi;
  • choroby nowotworowe – niektóre zmiany nowotworowe objawiają się poprzez uderzenia gorąca. Objaw ten jest szczególnie charakterystyczny dla rakowiaka, który wywołuje uderzenia gorąca na twarzy oraz dekolcie, a także przyspieszone tętno;
  • stres – nawet z pozoru opanowane osoby mogą odczuwać drżenie i uderzenia gorąca w wyniku wzmożonego stresu. Jest to naturalna reakcja na stresującą sytuację, jednak może to być również objaw depresji lub nerwicy; 
  • nieodpowiednia dieta – ostre przyprawy, kofeina, alkohol, inne używki lub nawet cukry mogą wywoływać uderzenia gorąca. W tym przypadku jednak uczucie wzmożonego ciepła jest sprawą indywidualną, a określenie przyczyn wymaga wnikliwej obserwacji reakcji organizmu po spożyciu każdego posiłku; 
  • nadwaga – osoby otyłe mogą odczuwać uderzenia gorąca, co ma związek z nadmiarem tkanki tłuszczowej i towarzyszącymi temu zaburzeniami gospodarki hormonalnej;
  • przyjmowanie leków wywołujących uderzenia gorąca – często, doszukując się przyczyny uderzeń gorąca, warto przeczytać ulotki przyjmowanych preparatów. Niektóre leki mogą wywoływać uderzenia gorąca oraz wzmożoną potliwość. Często dotyczy to leków stosowanych przy osteoporozie lub leków przeciwdepresyjnych.  

Zobacz również: Ból sromu – sprawdź , co go wywołuje

Jak złagodzić uderzenia gorąca w menopauzie i nie tylko? 

Warto wiedzieć, co stosować na uderzenia gorąca w menopauzie, tak by możliwie jak najbardziej wyeliminować dyskomfort związany z tym okresem. W pierwszej kolejności jednak należy udać się do lekarza, który potwierdzi przyczyny pojawiającego się dyskomfortu.

Należy wykluczyć inne dolegliwości, aby wiedzieć, czy uderzenia gorąca są niebezpieczne.

  Jeśli diagnoza, czyli uderzenia gorąca w menopauzie, zostanie potwierdzona, prawdopodobnie lekarz zaleci leczenie polegające na przyjmowaniu zastępczej terapii hormonalnej. 

Ponadto, istnieje wiele naturalnych metod pomagających zwalczyć uderzenia gorąca, do których należą m.in.:

  • ograniczenie napojów zawierający kofeinę, takich jak kawa i płyny energetyzujące;
  • unikanie ciepłych, dusznych pomieszczeń;
  • przyjmowanie fitoestrogenów – zaleca się stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny, m.in. wyciągów z koniczyny czerwonej;
  • spożywanie produktów spożywczych zawierających fitoestrogeny, np.: soja, brokuły, kapusta, zielona herbata, zboża, cebula, wiśnie, morwa, czarna porzeczka, gruszki, czosnek, kalafior, olej i siemię lniane, owoce cytrusowe.         

Sprawdź także: Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?

Uderzenia gorąca w okresie menopauzy. Jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca należą do najczęstszy objawów menopauzy. Są wynikiem spadku poziomu estrogenów i stanowią poważny problem dla wielu kobiet, zwłaszcza czynnych zawodowo. Jak sobie z nimi radzić? Pomocna będzie terapia hormonalna lub naturalna terapia izoflawonami.

Uderzenia gorąca zwane także warami lub objawami wazomotorycznymi to charakterystyczne symptomy menopauzy. Kłopotliwe uczucie gorąca, które obejmuje najczęściej klatkę piersiowa, szyję i twarz występuje u ponad 65 procent kobiet w okresie przekwitania. Wiele kobiet radzi sobie z menopauzą biorąc leki.

Bardzo często to pierwsze symptomy klimakterium, któremu towarzyszą także dreszcze i zimne poty. Częściej występują u kobiet, które żyją w nieustannym stresie, regularnie piją kawę i alkohol, mają problem z nadwagą. Okazuje się także, że częściej problem dotyka pań o wyższym statusie społecznym i ekonomicznym.

Skąd się biorą i jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie?

Uderzenia gorąca – przyczyny

U kobiety około 50. roku życia znacznie spada stężenie estrogenów i dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Spadek estrogenów wpływa na układ naczyniowy wywołując skurcze i rozszerzenia naczyń krwionośnych (to tzw.

objawy naczynioruchowe). Przyspieszeniu ulega częstości pracy serca, nieznacznie wzrasta temperatura ciała.

  Właśnie w ten sposób pojawiają się zaczerwienienie skóry twarzy i uciążliwe uderzenia gorąca oraz nadmierna potliwość.

Bardzo często uderzenia gorąca wiążą się z osłabioną koncentracją, uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia. To efekt nieprzespanych nocy. Uderzenia gorąca są szczególnie uciążliwe właśnie podczas snu, bo potrafią wybudzić kobietę kilka razy w ciągu jednej nocy.

Uderzenia gorąca mogą pojawić się nawet pięć lat przed ostatnią miesiączką. A jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie? Bywa, że dolegliwości te utrzymują się jeszcze kilka lat po menopauzie, czasem trwają do końca życia. Szacuje się, że objawy te ustępują u 85-90 procent kobiet w ciągu 5 lat po menopauzie. 

Zobacz: Przedwczesna menopauza – objawy, przyczyny, leczenie

Co stosować na uderzenia gorąca?

Za najskuteczniejszą metodę łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą, w tym uderzeń gorąca, uważa się hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

Przyjmuje się, że skuteczność terapii, która polega na uzupełnieniu niedoborów estrogenów, w zmniejszeniu częstotliwość wystąpienia nagłych uderzeń gorąca sięga nawet 80-90 proc.

You might be interested:  Gronkowiec skórny – jak można się zarazić, objawy i leczenie antybiotykiem

Niestety nie wszystkie kobiety mogą zdecydować się na ten rodzaj leczenia.

Przeciwwskazaniem do hormonalnej terapii jest między innymi:

  • choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • podejrzane zmiany w piersiach,
  • nowotwory sutka,
  • nowotwory szyjki macicy,
  • niewydolność wątroby,
  • krwawienie z narządów płciowych,
  • choroba wieńcowa.

HTZ nie można stosować także rozpoczynać u kobiet powyżej 60. roku życia, bo może doprowadzić do zatorów i zakrzepów.

Uderzenia gorąca – leki ziołowe

Alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej są preparaty z fitoestrogenami roślinnymi, które znajdują się m.in. w:

  • soi
  • soczewicy
  • cieciorce
  • czerwonej koniczynie.

Terapia fitoestrogenami roślinnymi powinna trwać co najmniej 12 tygodni, dopiero po takim czasie można oczekiwać, że niepożądane objawy zmniejsza się.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca – ważna dieta

Z badań, jakie przeprowadzili amerykańscy naukowcy z Kaiser Permanente Northern California Division of Research w Oakland wynika, że można złagodzić uciążliwe objawy menopauzy, w tym uderzenia gorąca odpowiednio modyfikując codzienna dietę. W jadłospisie powinny znaleźć się:

  • dania niskotłuszczowe
  • produkty z pełnego ziarna,
  • warzywa i owoce

Podczas badań okazało się, że kobiety w okresie menopauzy, które przez rok schudły co najmniej 4,5 kg miały mniej uderzeń gorąca, a u pacjentek, które zrzuciły 10 kg lub więcej zaobserwowano całkowitą eliminację uderzeń gorąca i nocnych potów o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Naukowcy dowodzą, że grubsza tkanka tłuszczowa stanowi izolację, która może utrudniać utratę ciepła z ciała, a napady gorąca czy pocenie się pozwalają się go pozbyć.

Dlatego zrzucenie zbędnych kilogramów (tkanki tłuszczowej a nie mięśni) może pomóc w złagodzeniu, a nawet eliminacji uderzeń gorąca. 

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca – domowe sposoby

Panie w okresie menopauzy powinny nie tylko dbać o dietę, ale także regularnie uprawiać sport oraz ograniczyć napoje zawierające kofeinę (kawa, napoje energetyczne cola), alkohol ( także piwo i wino) a także rzucić palenie papierosów. Warto także zwrócić uwagę, żeby w kuchni nie stosować pikantnych produktów zawierających kapsaicynę zawartą między innymi w papryczce chili, która może zintensyfikować uderzenia gorąca.

Czytaj też: Domowe sposoby na menopauzę – naturalne leki i preparaty

W tym trudnym dla kobiety okresie warto także częściej wietrzyć pomieszczenia, zimą obniżyć temperaturę w pokojach do spania. Ubrania powinny być uszyte z naturalnych tkanin, a nie syntetycznych materiałów, powinny być zwiewne, najlepiej z małymi dekoltami, a nie golfami. Dobrze jest mieć ze sobą zawsze jakąś warstwę wierzchnią na wypadek dreszczy.

Uderzenia gorąca po menopauzie – przyczyny

Jeśli kobieta przeszła już menopauzę, a nadal występują u niej uderzenia gorąca, warto zrobić badania, które wykluczą inne możliwe przyczyny tych dolegliwości. Przede wszystkim warto zrobić:

  • badanie stężenia TSH we krwi (jeśli będzie nieprawidłowe, to również FT4 i FT3)
  • podstawową morfologię z rozmazem,
  • badanie poziomu elektrolitów, ASPAT, ALAT i kreatyniny oraz glukozy.
  • badanie CRP oraz FSH i estradiol w I fazie cyklu.
  • Trzeba także regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze i tętno.
  • Uderzenia gorąca mogą towarzyszyć różnym chorobom, w tym nadczynności tarczycy, nerwicy, nadciśnieniu tętniczemu.
  • Sprawdź: Menopauza u mężczyzn – objawy i leczenie

Uderzenia gorąca: 7 przyczyn niezwiązanych z menopauzą

Uderzenia gorąca nie muszą oznaczać menopauzy. Ta przykra dolegliwość może mieć bardzo prozaiczną przyczynę, jak np. stres lub świadczyć o poważnej chorobie – czytamy w medonet.pl.

 Falom gorąca zwykle inne objawy, takie jak  wzmożona potliwość i rumienienie się, co wynika z nasilenia termogenezy i czynności gruczołów potowych.

Jeśli nie są jednorazowym epizodem, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, by sprawdzić, co jest ich przyczyną.

Poniżej dalsza część artykułu

Uderzenia gorąca mogą być zwiastunem różnych zaburzeń hormonalnych, jednym z nich jest nadczynność tarczycy. W przebiegu tej choroby mogą pojawić się również inne objawy, takie jak rumienienie się czy wzmożona potliwość oraz rozdrażnienie, problemy z koncentracją i kołatanie serca.Podejrzenie chorób tarczycy należy koniecznie skonsultować z lekarzem i wykonać zalecane badania diagnostyczne.

Kolejnym powodem uderzeń gorąca może być nadwaga. Przyczyną prawdopodobnie jest wyższy poziom estrogenów związany z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. W takim przypadku jedynym sposobem na walkę z falami gorąca jest redukcja tkanki tłuszczowej, czyli utrata masy ciała.

Często winowajcą uderzeń gorąca są przyjmowane leki. Dotyczy to w szczególności  leków antydepresyjnych  oraz stosowanych  w terapii osteoporozy. To dość popularny wśród wielu specyfików efekt uboczny. Należy skonsultować się z lekarzem i w razie konieczności wypróbować inne dostępne preparaty.

Uderzenia gorąca oraz towarzyszące im kołatanie serca, mogą świadczyć o problemach z sercem. Dolegliwość ta występuje częściej u osób o podwyższonym poziomie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, czyli przyczyn występowania zawału mięśnia sercowego.

Bardzo charakterystyczne dla tej choroby są nocne poty połączone z uderzeniami fal gorąca.

To schorzenie, któremu towarzyszy silny nieadekwatny do stopnia zagrożenia, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem, zaburzenia wzroku, zaburzenia słuchu, bóle głowy, przyspieszony puls i kołatanie serca, a także uderzające gale gorąca z towarzyszącymi potami.

Rzadki – choć bardzo niebezpieczny nowotwór – rakowiak objawia się uderzeniami gorąca, zaczerwieniem twarzy i szyi oraz przyspieszonym tętnem po spożyciu niektórych potraw lub alkoholu. Rakowiak jest nowotworem endokrynogennym, powodującym wydzielanie do krwi substancji czynnych takich, jak np.: serotonina i histamina. Rakowiak najczęściej zlokalizowany jest w obrębie jamy brzusznej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *