Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Operacje laserem wewnątrznaczyniowym (EVLT) Laserowe leczenie żylaków metodą EVLT Laserem neoV  1470 w klinice Rad Med w Warszawie zastępuje klasyczny zabieg chirurgiczny naczyń żylnych (stripping).

Każdy pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej może podjąć się zabiegu laserowego leczenia chorób żylnych.

Laserowe leczenie żylaków i żył kończyn dolnych może być stosowane w każdym stadium niewydolności żylnej, nie ma również ograniczeń wiekowych dla pacjentów zarówno u kobiet jak i w przypadku mężczyzn. Jest jedną z bezinwazyjnych metod leczenia żylaków, szczególnie przy porównaniu do klasycznej techniki chirurgicznej.

  Czas trwania zabiegu laserowego układu żylnego to około godziny. Zabieg trwa krótki i nie pozostawia na skórze blizn. Pacjent opuszcza  ośrodek w dniu zabiegu i może powrócić do normalnej aktywności następnego dnia.

W porównaniu do tradycyjnych metod leczenia żylaków, zabieg laserowy wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań. Dolegliwości bólowe po zabiegu z użyciem lasera nie są duże i nie zakłócają normalnego życia. Skuteczność procedury przewyższa klasyczny zabieg operacyjny i sięga według różnych źródeł naukowych 98%. Zalety metody leczenia żylaków kończyn dolnych:

  • nie wymaga hospitalizacji (wyjście do domu w dniu zabiegu)
  • znieczulenie miejscowe
  • krótki czas zabiegu
  • brak nacięć i blizn pooperacyjnych
  • szybki powrót do codziennej aktywności
  • wysoka skuteczność zabiegu
  • małe ryzyko powikłań

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Warto wiedzieć, że do zabiegu laserowego usuwania żylaków trzeba się odpowiednio przygotować. Lekarz, który skieruje na zabieg może zlecić szereg badań. Ich wykonanie jest konieczne, aby wykonać laserowe usuwanie żylaków. Są to: morfologia, oznaczenie grupy krwi, elektrolity, krzepliwość krwi, kreatynina, HbsAg i anty HCV.

Należy zaznaczyć, że muszą się one odbyć na 5 dni przed jego wykonaniem. Nie można zapomnieć zabrać wyników ze sobą do lekarza. Przygotowanie do laserowego leczenia naczyń żylnych,żył i żylaków jest dość wymagające. Na 48 godzin przed zabiegiem nie można pić alkoholu, a dzień wcześniej należy pić dużo wody. W tym samym dniu należy być na czczo.

Nie wolno pić kawy ani napojów energetycznych. Laserowe usuwanie żylaków nie jest możliwe, jeśli niedawno przebyło się infekcję, bądź nie minęło 10 dni od antybiotykoterapii. Na dwa tygodnie wcześniej należy zaprzestać również zażywania leków z grupy salicylanów.

Niezbędne jest także zakupienie pończoch przeciwżylakowych o drugim stopniu ucisku, które będzie trzeba nosić po laserowym usuwaniu żylaków.

Żylaki kończyn dolnych leczenie Warszawa – postępowanie po zabiegu

Już 30 minut po wykonanym zabiegu pacjent może opuścić centrum medyczne Rad Med w Warszawie, czas trwania zabiegu jest bardzo krótki.

Oczywiście konieczna jest wizyta kontrolna w klinice, a do czasu jej odbycia należy nosić pończochy uciskowe, najlepiej przez cały dzień. Później lekarz zdecyduje o tym, jak długo będzie to jeszcze konieczne.

Niewątpliwie duża skuteczność, a także szybka rekonwalescencja pozbawiona bólu sprawiają, że warto zdecydować się na laserowe leczenie żylaków w klinice Rad Med.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja? Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Ta nowoczesna metoda endowaskularnego leczenia niewydolności żylnej pozwala na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze, co jest niemożliwe do uzyskania metodami tradycyjnymi. Istota tej metody polega na wprowadzeniu do światła niewydolnych żył światłowodu, którego końcówka emituje światło lasera.

Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje podgrzanie krwi i koagulację białka śródbłonka naczynia oraz szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnych żył. Nie jest konieczne ich usuwanie, jak to się dzieje w metodach tradycyjnych.

  Obecnie używamy najnowszy systemy laserowy Laser neoV 1470 firmy Neo Laser  ze światłowodami radialnymi, które zapewniają najskuteczniejsze zniszczenie ściany żyły równomiernie wzdłuż jej całego obwodu za pomocą pierścienia świetlnego. 

Przebieg zabiegu: Na początku lekarz zaznacza przebieg niewydolnych żył powierzchownych (mapuje) przy pomocy aparatu USG, oznacza odgałęzienia oraz miejsce wprowadzenia włókna laserowego(badanie USG Doppler).

Po przygotowaniu pacjenta w znieczuleniu miejscowym skóry pod kontrolą USG wprowadza się do układu żylnego włókno laserowe – światłowód (zwykle poniżej kolana) Miejscowo ostrzykuje skórę i tkankę podskórną wzdłuż przebiegu niewydolnych żył za pomocą pompy perystaltycznej, co umożliwia szybkie wytworzenie ochronnego znieczulającego płaszcza wodnego, który dodatkowo powoduje dociśnięcie żył do światłowodu Uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno powodując zamknięcie niewydolnych żył Po zabiegu na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy (zwykle w postaci specjalnej pończochy o stopniowanym ucisku)

Jednymi z najczęstszych schorzeń układu krwionośnego są żylaki, określane też potocznie jako “pajączki”. Co ciekawe, najczęściej pojawiają się u kobiet. Objawy obejmują m.in. uczucie bólu, obrzęki i pieczenie nóg. Wpływa to na niski komfort codziennego funkcjonowania. Brak interwencji lekarzy może doprowadzić po poważnych powikłań zdrowotnych.

Patologicznie poszerzenie żył występujących na powierzchni kończyn dolnych może przybierać różne postaci, w tym wrzecion, kłębów, sznurów lub balonowatych uwypukleń. Problem ten pojawia się na skutek zaburzeń krążenia, a ściślej mówiąc zastoju krwi w żyłach.

Zgodnie ze statystykami w krajach Europy Zachodniej żylaki występują aż u 1/4 kobiet. Choroba ta pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia. Warto podkreślić, że widok “pajączków” na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i poważne schorzenie medyczne. W zaawansowanym stadium rozwoju wymagają terapii laserowej.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Jak dotąd, nie określono konkretnej przyczyny rozwoju problemu żylaków kończyn. Jedną z nich może być podłoże genetyczne, co przekłada się na niewydolność zastawek żył powierzchniowych.

Na skutek tego krew nie odpływa w prawidłowy sposób, wzrasta ciśnienie hydrostatyczne, a także wiotkie ściany żył stają się odkształcone.

Czynniki, które zwiększają ryzyko chorób żył, związane są z prowadzeniem niewłaściwego stylu życia. Zalicza się do nich:

  • złe nawyki żywieniowe i otyłość,
  • gorące kąpiele i częste pobyty w saunie,
  • długotrwała kuracja hormonalna,
  • brak ruchu i siedzący tryb życia.

Uporczywe i widoczne żylaki pojawiają się u kobiet w ciąży oraz po porodzie. Warto zaznaczyć, że inne z chorób także mogą negatywnie wpływać na system krwionośny, w tym wady postawy, zapalenie żył głębokich i płaskostopie. Aby postawić skuteczne rozpoznanie, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, np. USG doppler.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Symptomy dolegliwości żylnych w obrębie nóg rozwijają się stopniowo, a każde koleje zmiany widoczne są w czasie. Pierwszy okres związany jest z pojawieniem się obrzęków nogi. Chory ma uczucie zmęczenia kończyn, co ustępuje po odpoczynku lub uniesieniu ich do góry w pozycji leżącej, lub półsiedzącej. Następnie może pojawić się zespół niespokojnych nóg.

W nocy często dochodzi do bolesnych skurczów łydek. Nasilają się one w trakcie upalnych i wilgotnych dni. Kiedy choroba zajmuje większy obszar, pacjenci odczuwają nasilający się ból podczas chodzenia. Pojawia się on na skutek niedrożności żylnej struktur położonych głębiej, np. żyły odpiszczelowej.

 Wiele osób, cierpiących na żylaki, zauważa u siebie teleangiektazje, czyli siateczkę poszerzonych żyłek podskórnych i miotełkowatych.

Przewlekła niewydolność żylna może być dużym zagrożeniem dla zdrowia. Zajęta chorobowo noga jest wyraźnie owrzodzona. Na jej powierzchni często pojawia się sączący stan zapalny lub wyprysk suchy.

Nieco rzadziej zdarza się, że objawami schorzenia naczyń są obrzęki limfatyczne w obrębie goleni i stopy. Taka patologia wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, a nawet wizyty na chirurgii oraz wdrożenia specjalistycznych zabiegów.

Ich dokładny zakres, jak i efekty operacji uzależnione są od wielu czynników.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Punktem wyjścia do skutecznego leczenia wszystkich upośledzeń żył i tętnic jest specjalistyczna, lekarska diagnostyka. Konsultacja flebologiczna pozwala dokładnie ustalić stopień zaawansowania choroby pacjenta.

Dziedzina medycyny, jaką jest flebologia, zajmuje się rozpoznaniem choroby, w tym żylakami, dzięki szerokiemu zestawowi odpowiednich metod i narzędzi. Ponadto, badanie USG doppler ułatwia identyfikację nieprawidłowo funkcjonujących zastawek żylnych.

Ten zabieg określany jest jako złoty standard w diagnostyce.

Innymi i równie często stosowanymi testami, dającymi szybko odpowiedz o konieczności skorzystania z usług zamykania naczyń lub ablacji są: warkiografia, flebografia, termografia ciekłokrystaliczna lub próby czynnościowe. W zależności od indywidualnych zmiennych konieczna może okazać się także pletyzmografia.

Należy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo pacjenta i efekt leczenia zapewnia jedynie profesjonalne podejście specjalisty  oraz rzetelne wykonana badania. Żylaki można wyleczyć dowolną metodą znajdującą się w zakresie obsługi w Rad Med zlokalizowanym w Warszawie.

W naszym ośrodku znajdą Państwo usługi na najwyższym poziomie, a doświadczony specjalista przeprowadzi pacjenta poprzez diagnostykę i proponowane zabiegi związane z leczeniem. Zaufana placówka oferuje m.in. USG doppler, konsultacje z chirurgiem, a także coraz to nowocześniejsze i zaawansowane technologiczne sposoby na walkę z określoną chorobą naczyniową.

W leczeniu często konieczne jest użycie takiej techniki, jaką jest skleroterapia żylaków oraz mniej inwazyjnej metody, określanej jako miniflebektomia.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Poradnia chirurgiczno-diagnostyczna, jaką jest Rad Med w Warszawie to pierwsza taka jednostka, która stanowi dużą konkurencję dla znanych placówek, zajmujących się diagnostyką (np. USG doppler) i zabiegami z zakresu takich dziedzin jak chirurgia chorób żylnych. Klinika proponuje zabiegi z wykorzystaniem lasera oraz inne formy leczenia likwidujące żylaki np.

skleroterapia. Nasi specjaliści, w tym chirurg, diagnostyk i analityk wiedzą czym jest medycyna na najwyższym poziomie. Każda terapia dobierana jest w sposób indywidualny, co uzależnione jest od przypadku i predyspozycji zdrowotnej pacjenta. Satysfakcja i zdrowie chorego są dla kliniki wartościami nadrzędnymi.

You might be interested:  Nerwobóle w klatce piersiowej – objawy, jak leczyć

Nasz zespół szybki powrót do zdrowia układu żylnego

Cena każdej usługi w naszej klinice znajduje się w cenniku dostępnym na stronie internetowej. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.

Placówka oferuje również dojazdy bezpośrednio do Klientów, po uprzednim ustaleniu dogodnego terminu i godziny.

Proponujemy również skorzystanie z innych usług naszej kliniki, w tym usuwanie pajączków na nogach, laserowe zamykanie naczynek oraz leczenie i usuwanie hemoroidów, a także odtruwanie alkoholowe, diagnostykę USG i dożylne wlewy witaminy C.

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

Żylaki kończyn dolnych, kiedy leczyć operacyjnie?

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Fot. KCM Clinic SA

Jakie konsekwencje wiążą się z obecnością żylaków kończyn dolnych
Oprócz oczywistego defektu kosmetycznego obecność żylaków w kończynach dolnych może prowadzić do różnych, czasem niebezpiecznych powikłań. Nieleczone żylaki prowadzą do zakrzepowych zapaleń żył powierzchownych, zakrzepicy żył głębokich i owrzodzeń żylnych goleni, wreszcie powodują uciążliwe dolegliwości bólowe.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Jakie są pierwsze objawy choroby?
Ból, obrzęki, uczucie ciężkości, swędzenie i nocne skurcze to objawy wskazujące na zaburzenia przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych. Z czasem objawy te mogą ulec nasileniu. Żylaki mogą, choć nie muszą pojawić się jako kolejny objaw choroby. Możliwe jest też występowanie żylaków kończyn dolnych bez towarzyszących dolegliwości bólowych.

Kto jest zagrożony żylakami?
Przede wszystkim panie. Zdecydowanie częściej problemy z żylakami mają kobiety. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest ciąża i związane z nią zmiany hormonalne, które osłabiają ściany żył kończyn dolnych.

Do powstawania żylaków kończyn dolnych przyczynia się też stojąca lub siedząca praca oraz niewielka aktywność ruchowa.

Przewlekła niewydolność żylna występuje też zdecydowanie częściej u osób palących, z nadwagą, starszych oraz u takich, u których najbliższych krewnych występują choroby żył kończyn dolnych.

Czy można zapobiec postępowi choroby żylnej i jak ją leczyć?
Aby zapobiec postępowi choroby powinno się rozpocząć leczenie już w początkowych jej stadiach.

Metodą o udowodnionej skuteczności jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych (czyli kompresjoterapia), szczególnie gdy musimy długo przebywać w pozycji siedzącej lub stojącej.

Ucisk, który powodują takie rajstopy, pomaga niewydolnym żyłom przepompować krew z powrotem do serca co zmniejsza uciążliwe objawy choroby żylnej takie jak bóle i obrzęki łydek, a także spowalnia powiększanie się żylaków.

Ważną profilaktyką choroby żylnej jest odpowiednia dieta. Zawarte w winie oraz owocach przeciwutleniacze takie jak witamina C i bioflawonoidy wzmacniają kolagenowe rusztowanie ścian żył i poprawiają ich wytrzymałość i elastyczność

Aktywność fizyczna i ćwiczenia wzmacniają mięśnie łydek i poprawiają funkcjonowanie tzw. pompy mięśniowej . Mięśnie kończyn dolnych, dzięki temu, że uciskają żyły w nogach, wspierają ich ściany i pracę zastawek poprawiając krążenie żylne. Bardzo istotne także jest zaprzestanie palenia papierosów oraz redukcja wagi ciała.

Uciążliwe objawy związane z chorobą żylne łagodzą wreszcie leki- zarówno w postaci tabletek jak i te stosowane miejscowo.

Popularne są żele i maści zawierające wzmacniające ścianę żylną bioflawonoidy, a także żele zawierające hamującą krzepnięcie heparynę, która poprawia mikrokrążenie w tkance podskórnej.

Z leków doustnych najczęściej stosowane są łagodzące bóle i obrzęki, dostępne bez recepty, leki flebotropowe.

Jakie są wskazania do operacji?
Wskazania do ewentualnej operacji ustalamy w trakcie konsultacji połączonej z ultrasonografią dopplerowską żył kończyn dolnych. Bardzo istotnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest defekt kosmetyczny, zwłaszcza gdy choroba dotyczy młodych ludzi, najczęściej kobiet.

U starszych pacjentów „uroda” nóg zwykle, choć nie zawsze, ma mniejsze znaczenie. Tych pacjen-tów do leczenia operacyjnego skłaniają najczęściej powodowane przez żylaki dolegliwości bólowe, nawracające stany zapalne żył powierzchownych, krwawienia z żylaków i inne przykre i niebezpieczne powikłania obecności żylaków kończyn dolnych.

Na czym polega operacja?
Klasyczna operacja chirurgiczna polega na usunięciu żylaków kończyn dolnych przez niewielkie nacięcia skóry. W przypadku współistniejącej niewydolności żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej usuwa się je specjalną metalową lub plastikową sondą wprowadzoną do światła niewydolnej żyły.

Operacja taka wymaga znieczulenia przez anestezjologa. Jest to najlepsza metoda dla pacjentów z dużymi żylakami, po przebytych stanach zapalnych, z współistniejącymi zmianami skórnymi oraz w podeszłym wieku, czyli w tych przypadkach gdzie nie jest najważniejszy efekt kosmetyczny, ale leczenie powikłań choroby żylakowej.

W ostatnich latach pojawiło się także kilka nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Należy do nich skleroterapia. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu do poszerzonych żylakowo naczyń specjalnego środka (sklerozantu – w postaci płynu lub piany), który powoduje ich zamknięcie i zarośnięcie.

Jest to metoda prosta, bezpieczna i dająca bardzo dobry efekt kosmetyczny. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie, czyli kilkanaście minut po jego wykonaniu pacjent (a najczęściej pacjentka) może udać się do domu. Skleroterapia wskazana jest w przypadku licznych drobnych żylaków oraz żył siatkowatych.

Dla osiągnięcia dobrego efektu potrzebnych zwykle jest kilka takich zabiegów. Skleroterpię można stosować w połączeniu z zabiegami wewnątrznaczyniowymi lub chirurgicznymi.
W przypadku niewydolność dużych pni żylnych dysponujemy obecnie małoinwazyjnymi metodami wewnątrznaczyniowymi tj.

EVLT i EVRT czyli wewnątrznaczyniową laserową obliteracją (EVLT- Endovenous Laser Treatment) oraz wewnątrznaczyniową obilteracją żył za pomocą fal radiowych(EVRT-Endovenous Radio Frequency Treatment).

W obu tych metodach do światła niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej wprowadza się pod kontrolą ultrasonografii urządzenie emitujące, odpowiednio światło laserowe lub fale radiowe o wysokiej częstotliwości powodujące zamknięcie chorej żyły od wewnątrz, bez konieczności jej usuwania.

W porównaniu do tradycyjnych operacji żylaków kończyn dolnych technologia EVRT i EVLT pozwala na wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym.

Wiąże się z mniejszym bólem pooperacyjnym,redukuje ryzyko wystąpienia blizn i krwiaków i pozwala na szybszy powrót pacjenta do zwykłej aktywności.

W porównaniu do usuwania żylaków metodą laserową technologia EVRT daje skrócenie czasu zabiegu , nie powoduje niebezpieczeństwa oparzenia skóry i tkanek otaczających obliterowaną żyłę dzięki czemu minimalizuje ból pooperacyjny.

Czy operacje żylaków są bezpieczne:
Nie ma zabiegów chirurgicznych pozbawionych ryzyka powikłań, jednak przedstawione tu metody są bardzo bezpieczne, a poważne powikłania występują niezwykle rzadko. W zdecydowanej większości przypadków usunięcie żylaków kończyn dolnych poprawia bardzo istotnie wygląd nóg oraz zmniejsza lub znacznie redukuje występujące wcześniej dolegliwości.

Dr n.med Marek Tuchendler, chirurg ogólny z ukończoną specjalizacją z chirurgii naczyniowej
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: [email protected]

Usuwanie żylaków – czy operacja jest konieczna?

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – kiedy konieczna jest operacja?

Szybka diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia często pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów leczenia zachowawczego czyli np. pończoch uciskowych. Jednak zdarza się, że takie leczenie nie przynosi rezultatów i wtedy konieczne jest usunięcie żylaków. Trzeba pamiętać o tym, że żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale poważna choroba naczyń.

Niekoniecznie operacja!

Obecnie usuwanie żylaków nie jest równoznaczne z operacją. Bardzo rozpowszechnioną metodą jest skleroterapia. Jest to sposób bardzo skuteczny, szczególnie przy niewielkim stopniu zaawansowania choroby, a mniej inwazyjny niż operacja.

Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły rozszerzonej żylakowato, za pomocą strzykawki, środka, który spowoduje zarośnięcie żyły. Niekiedy, zwłaszcza przy dużych żylakach, skleroterapia nie wykonywana pod kontrolą usg.

Zabieg jest wykonywany laboratoryjnie, pacjent po 1-2 godzinach może iść do domu.

Inną metodą leczenia żylaków jest leczenie endowaskularne czyli wewnątrznaczyniowe. Niszczenia żylaków najczęściej dokonuje się przy pomocy lasera lub falami o częstotliwości radiowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu do żyły specjalnego cewnika, który emituje fale a tym samym doprowadza do zarastania naczynia.

Zabieg – gdy choroba jest zaawansowana

Mimo nowych, mało inwazyjnych metod, konwencjonalna operacja nadal pozostaje najskuteczniejszym sposobem pozbycia się żylaków.

Leczenie operacyjne jest szczególnie zalecane przy dużym zaawansowaniu choroby, przy masywnych żylakach a także przy występowaniu owrzodzeń pochodzenia żylnego.

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym i polega na usunięciu całkowitym lub częściowym zmienionej żyły.

Tak naprawdę istotą operacji nie jest usuniecie samych żylaków, ale żyły, która jest ich przyczyną. Po operacji pacjent musi leżeć z nogą uniesioną do góry, a przez 2-3 tygodnie zalecane jest stosowanie opasek uciskowych. Powikłaniem zabiegu mogą być krwiaki, uszkodzenia nerwów, zakażenie, a bardzo rzadko zakrzepica.

Polecamy: Jak leczyć kamicę żółciową?

Podłożem powstawania żylaków jest niewydolność żylna, dlatego kluczem do pozbycia się żylaków jest usuniecie niewydolnej żyły, a nie samych zmienionych naczyń. Zasada ta obowiązuje bez względu na zastosowaną metodę. Wybór sposobu leczenie zależny jest od stopnia zaawansowania choroby, a także wyników badań dodatkowych, w tym szczególnie badania USG Doppler.

Metody mniej inwazyjne są na pewno mniej obciążające dla pacjenta i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Niestety nie zawsze są one równie skuteczne jak klasyczna operacja. Każda metoda ma swoje plusy i minusy, które są często indywidualne dla każdego pacjenta, dlatego dla jednych lepsza będzie metoda, która dla innych będzie mniej korzystna.

You might be interested:  Jak Wyleczyć Długotrwały Katar U Dziecka?

Czytaj też: Zapalenie żył kończyn dolnych (Encyklopedia zdrowia)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Operacja żylaków – kiedy jest konieczna?

Żylaki są przypadłością, która znacznie częściej dotyka kobiety po 40 roku życia niż mężczyzn. To nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Co zrobić w przypadku, gdy metody nieinwazyjne nie przynoszą upragnionych rezultatów? Czy właśnie wtedy niezbędna może okazać się operacja?

Czym są żylaki?

Najpopularniejszym rodzajem żylaków są żylaki kończyn dolnych. Żylaki są to workowate lub też wrzecionowate poszerzenia żył powierzchniowych. Żyły te charakteryzują się wydłużonym oraz poskręcanym kształtem

Żylaki związane są z zastojem krwi, wynikającym z uszkodzenia ściany i zastawek naczyń. Naczynia żylne mogą być poszerzone na pewnym odcinku lub tez na całej długości.

Żylaki kończyn dolnych są wynikiem niewydolności mechanizmów odpowiedzialnych za „przepychanie” krwi przez żyły.

 Jest to w szczególności mechanizm pompy mięśniowej, prawidłowa praca zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi, jak i prawidłowe funkcjonowanie perforatorów, czyli żyłek umożliwiających przepływ krwi z układu powierzchniowego do głębokiego.

To właśnie uszkodzenie któregoś z powyższych prowadzić może do zwolnienia przepływu krwi, jej zastoju, a w efekcie poszerzania się żył powierzchniowych (odpiszczelowej oraz odstrzałkowej).

Żylaki – przyczyny i objawy

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Jest to w głównej mierze nieprawidłowe działanie zastawek żylnych, ale i genetyka. Niestety, skłonność do żylaków jest zakorzeniona w naszych genach.

Do innych czynników, które sprzyjają powstawaniu żylaków, zaliczyć należy także ciążę, otyłość i nadwagę, operacje nóg, pracę w trybie stojącym, zbyt małą ilość ruchu i związany z tym siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich przedmiotów oraz wiek.

Uczucie obolałych i ciężkich nóg, opuchnięte kostki… Ile razy zdarzyło się nam zlekceważyć tego typu dolegliwości? Pewnie większości z nas przez głowę nie przeszłaby myśl, że mogą to być pierwsze objawy żylaków! Nasza czujność często bywa uśpiona, jednakże wbrew pozorom te niewinne „boleści” mogą świadczyć o początku choroby żylakowej. To pierwszy etap. Następnie na kończynach dolnych zaczynają być widoczne tak zwane pajączki oraz prześwitujące żyły. Z upływem czasu bóle ulegają nasileniu, mogą pojawić się także skurcze nóg, a żyły stają się coraz to bardziej widoczne. Czasami też mogą pojawić się  uwypuklenia.

Metody usuwania żylaków. Operacja żylaków – kiedy jest konieczna?

Na wstępie należy zaznaczyć, że obecnie usuwanie żylaków nie zawsze związane musi być z koniecznością wykonania zabiegu operacyjnego. Istnieją inne metody pomagające w walce z chorobą żylakową.

Są to metody zabiegowe o różnym stopniu ingerencji w ciało pacjenta. W pierwszej kolejności oczywiście brane są pod uwagę metody mało nieinwazyjne, które niosą ze sobą także najmniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych.

Zaliczyć do nich należy:

  • laseroterapię, polegającą na wprowadzeniu do naczynia cienkiego cewnika zakończonego specjalną końcówką emitującą światło laserowe lub fale radiowe. Podgrzewają one ścianę naczynia, jednocześnie ją podrażniając, w efekcie prowadząc do zarośnięcia żylaka. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
  • skleroterapię, czyli metodę opierającą się na wstrzyknięciu do żyły obciążonej żylakiem środka chemicznego, który podrażnia jej ścianę, również prowadząc do zarośnięcia żylaka.
  • mało-inwazyjne zabiegi takie jak wybiórcze przecięcie żył z tzw. refluksem.

Kiedy konieczna jest operacja żylaków?

Jak była mowa wyżej, zdecydowanie największą popularnością cieszą się w pierwszej kolejności zabiegi jak najmniej inwazyjne.

Ma to związek z bezpieczeństwem oraz zapewnieniem komfortu osobie chorej.

Jednakże nie zawsze okazują się one wystarczające, bowiem cały proces leczenia żylaków nie jest rzeczą łatwą i w pełni skuteczną. Często zachodzi konieczność łączenia kilku metod.

To sprawia, że ciągle nie odeszło się od klasycznych zabiegów operacyjnych. Głównymi zalecaniami do odbycia zabiegu inwazyjnego są przede wszystkim:

  • niepowodzenia metod mniej inwazyjnych,
  • żylaki powodujące znacznie nasilone dolegliwości, takie jak obrzęki, przebarwienia, wytryski jak i owrzodzenia, silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie,
  • powikłania żylaków w postaci pękniętego żylaka i krwawienia lub też zakrzepicy żył zmienionych żylakowato,
  • życzenie i prośba pacjenta co do wyboru tej metody,
  • względy estetyczne, bowiem zabieg operacyjny jest jedyną metodą, która jest w stanie poprawić ten efekt kosmetyczny.

Najczęstszym zabiegiem operacyjnym jest tak zwany stripping, polegający na wykonaniu dwóch niewielkich nacięć. Pierwsze wykonywane jest w okolicach pachwiny, natomiast drugie przy kostce lub kolanie.

Następnie, zadaniem chirurga jest znalezienie odpowiedniej żyły powierzchniowej i przecięcie jej połączenia z żyłami głębokimi.  Etap dalszy to wprowadzenie do żyły sondy, która ma postać miękkiej metalowej linki, określanej jako stripper. Przy jej użyciu możliwe jest wyciągnięcie żyły oraz zszycie ran po wcześniej wykonanych nacięciach.

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym lub też ogólnym. Zabieg operacyjny strippingu trwa około godziny.

Inspirowane: Centrumflebologii.pl – obrzęk limfatyczny nóg leczenie

Artykuły

Rozmowa z dr Jerzym Janikiem – chirurgiem z Centrum Medycznego „KARDIOTEL” w Sopocie

Czy żylaki kończyn dolnych to częsta choroba?
Tak, to jedna z najczęstszych chorób, dotyka według różnych badań od kilkunastu do kilkudziesięciu procent populacji, mówi się, że ma ona wymiar społeczny.

Z czego ona wynika?
Precyzyjna i jednocześnie w pełni zrozumiała dla czytelnika odpowiedź wymagałaby artykułu o znacznej objętości.

Nie sposób pominąć jednak wprowadzenia najbardziej podstawowych pojęć z budowy i działania układu żylnego kończyn dolnych.

Układ żylny na nogach dzielimy na powierzchowny i głęboki: choroba o której mówimy dotyka układu powierzchownego, ale może wynikać także ze zmian w układzie głębokim.

Generalnie jest wynikiem stojącej postawy człowieka, która powoduje, że krew w żyłach wracając do serca, musi płynąć wbrew sile grawitacji, „pod górkę”.

Jak to jest w ogóle możliwe?
Przepływ żylny jest wymuszany przez tłoczące i ssące działanie serca oraz tzw. „pompy mięśniowej” skurczów mięśni nóg np. podczas spaceru.

Te działania są wspomagane zastawkami znajdującymi się wewnątrz żył, które w stanie zdrowia pozwalają na przepływ krwi tylko w jednym kierunku: w górę do serca lub z układu powierzchownego do głębokiego.

Każdy zapewne zauważył, że długotrwała jazda samochodem lub stanie powoduje obrzęk nóg, który jest właśnie wynikiem zastoju żylnego z braku działania tejże pompy mięśniowej.

Wracajmy zatem do żylaków, skąd się biorą?
Długotrwałe oddziaływanie wysokiego ciśnienia krwi w układzie żylnym nóg (zwróćmy uwagę, że żylaki kończyn górnych to wyjątkowa rzadkość) oraz predyspozycje genetyczne powodujące wrodzone osłabienie ścian żylnych, powoduje ich stopniowe rozszerzanie oraz współwynikającą niewydolność zastawek. Niewydolne zastawki powodują jeszcze większy wzrost ciśnienia w żyłach i tak powstaje samonapędzający się mechanizm.

Czy żylaki należy leczyć operacyjnie?
Nie wszystkie. Niewielkie i izolowane żylaki mogą być leczone np. ostrzykiwaniem (skleroterapią). Żylaki wynikające z niewydolności żyły odpiszczelowej wielkiej, lub żyły odstrzałkowej, winny być leczone operacyjnie.

Dlaczego to jest konieczne?
Zamiast danych statystycznych odwołam się do przykładu z dziedziny motoryzacji: czy to konieczne, aby zimą jeździć na oponach zimowych? Oczywiście, że słowo konieczność jest względne. Podobnie jest ze wskazaniami (koniecznością ) operacyjnego leczenia żylaków. Na pewno operacja nie jest bezwzględnie konieczna, jednakże nie zoperowanie ich wiąże się z ryzykiem powikłań.

Jakie zatem grożą nam niebezpieczeństwa ze strony nie zoperowanych żylaków?
Są dwa najważniejsze:
Po pierwsze: żylaki kończyn dolnych zwiększają ryzyko choroby zakrzepowej żył, czyli zakrzepicy żył powierzchownych lub głębokich i związane z tym ryzyko powikłań zatorowych.

Zaś po drugie: żylaki kończyn dolnych w części przypadków prowadzą do powstawania owrzodzeń żylnych, bardzo trudnych do zagojenia i powodujących pewien stopień inwalidztwa.

Czy operacja żylaków niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań?
Operacja żylaków to jedna z najbezpieczniejszych operacji w chirurgii, ryzyko powikłań jest bardzo niskie.

Jak ocenić czy moje żylaki wymagają leczenia operacyjnego czy może ostrzykiwania?
Na to pytanie kompetentnie może odpowiedzieć specjalista w oparciu o dodatkowe badanie zwane badaniem dopplerowskim kończyn dolnych.

Nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy zjawiska Dopplera w rozchodzeniu się fali dźwiękowej, Doppler był fizykiem. Badanie to odpowie na dwa podstawowe pytania: czy operacja jest konieczna i czy jej przeprowadzenie jest bezpieczne.

W jaki sposób to wynika z badania dopplerowskiego?
Na podstawie kierunku przepływu krwi w żyłach lekarz „ultrasonografista” stwierdzi czy mamy do czynienia z niewydolnością zastawek w głównych pniach żylnych (żyle odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej), jeśli tak, to istnieją wskazania do operacji. Następnie oceni układ głęboki żył, aby wykluczyć zakrzepicę, w razie zakrzepicy (niedrożności) układu głębokiego wykonanie operacji nie byłoby bezpieczne i jest przeciwwskazane.

You might be interested:  Rzeżączkowe zapalenie gardła – objawy, leczenie

Na czym polega operacja żylaków?
Przedstawię w odpowiedzi najbardziej „klasyczną” z operacji żylaków czyli wycięcie żyły odpiszczelowej wielkiej i wycięcie żylaków. Istnieje spora ilość najrozmaitszych modyfikacji i odmian tego klasycznego zestawu, znów, ich omówienie znacznie zwiększyłoby objętość tego artykułu.

W klasycznej operacji wykonujemy dwa główne cięcia: w pachwinie i w okolicy kostki przyśrodkowej na podudziu. Odsłaniamy w ten sposób początek i ujście żyły odpiszczelowej wielkiej. Wprowadzoną do światła żyły specjalną sondą (z angielskiego „stripperem”) możemy tę żyłę w całości usunąć. Z osobnych cięć możemy usunąć pozostałe żylaki.

Dla młodej kobiety perspektywa wielu cięć na nogach, które chciałaby pokazać na plaży i w karnawale nie wygląda zbyt zachęcająco?
Nie ma powodu do obaw! Cięcie w pachwinie długości ok.

3 cm wykonujemy w naturalnej kresie, zaszywamy szwem śródskórnym; miejsce zostaje praktycznie „bez śladu”. Cięcie przy kostce ma ok.

1 cm długości, natomiast cięcia w celu usunięcia samych żylaków mają długość 2-3mm(!) i są naprawdę dyskretne.

Jak długo trwa operacja i pobyt szpitalny?
Operacja trwa od godziny do kilku godzin w zależności od liczby żylaków, pobyt szpitalny jest krótszy niż 24 godziny. Operację w KARDIOTELU przeprowadzamy niedługo po przyjęciu, a pacjent może iść do domu po kilku do kilkunastu godzin.

Jakiego używacie znieczulenia?
Najczęstszą formą znieczulenia jest tak zwane znieczulenie zewnątrz oponowe, bezpieczne i komfortowe dla pacjentów.

Czy po zabiegu trzeba leżeć w łóżku i jak długo?
Wręcz przeciwnie, od następnego dnia zachęcamy pacjentów do umiarkowanej aktywności fizycznej.

Jedynie w czasie siedzenia zalecamy utrzymywanie nóg uniesionych dla poprawy odpływu krwi żylnej.

Powrót do pracy może nastąpić po 1 do 2 tygodni, wyjątek stanowią pacjenci wykonujący ciężką pracę fizyczną lub związaną z długotrwałym staniem – wówczas okres zwolnienia jest dłuższy.

Więc jak to właściwie jest: chodzenie nie szkodzi a stanie szkodzi?!
Jest tak właśnie! Musimy pamiętać, że chodzenie wzmaga działanie pompy mięśniowej ułatwiając odpływ krwi z nóg do serca zaś stanie powoduje zastój żylny.

Pamiętajmy! Nawet w profilaktyce choroby żylakowej, jeśli charakter naszej pracy powoduje konieczność stania, winniśmy okresowo w jej trakcie wykonywać krótkie lecz energiczne spacery lub chociaż przysiady.

Taka praktyka pozwala zapobiegać także zakrzepicy żylnej.

Jeśli np. lecimy samolotem przez wiele godzin, koniecznie zróbmy kilka spacerów na pokładzie!

Jakie jeszcze rzeczy szkodzą naszym żyłom a jakie im sprzyjają?
Niestety – jak to często bywa – szkodzą rzeczy przyjemne, lub w inny sposób przyjemności sprzyjające: kąpiele słoneczne, gorące kąpiele w wodzie, nadwaga, wysokie obcasy.

Pozytywne działanie (nie tylko na żylaki!) mają jazda na rowerze i spacerowanie.

  • Dziękuję za rozmowę.
  • Rozmawiał: Tadeusz Rober

Laserowe usuwanie żylaków

Posiadamy nowoczesne lasery endoluminalne o długości fali świetlnej 980nm i 1470nm. Zabieg laserowego leczenia żylaków nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i nie pozostawia na skórze blizn.

Pacjent opuszcza szpital w dniu zabiegu i może powrócić do normalnej aktywności następnego dnia. W porównaniu do metody tradycyjnej, laserowe usuwanie żylaków wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań.

Laserowa operacja żylaków, bo tak nazywają ją pacjenci, powoduje raczej nieduże dolegliwości bólowe po zabiegu i nie zakłóca normalnego życia.

Laserowe usuwanie żylaków – najważniejsze informacje 
Cena:od 2500 zł
Czas zabiegu:20-60 minut
Znieczulenie:miejscowe
Reakcja:nie pozostawia blizn, uszkodzenie skóry minimalne
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1-2 dni
Efekty:widoczne od razu
Dostępność:Wrocław / Warszawa

Laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych (ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment) zastosowano po raz pierwszy w USA. Od tego czasu obserwuje się coraz większą popularność tej metody, co wynika z wielu jej zalet:

Leczenie żylaków bezoperacyjnie – zalety metody:

  • nie wymaga hospitalizacji (wyjście do domu w dniu zabiegu),
  • znieczulenie miejscowe,
  • krótki czas operacji,
  • brak nacięć i blizn pooperacyjnych,
  • szybki powrót do codziennej aktywności (zwykle 1-2 dni),
  • wysoka skuteczność zabiegu,
  • małe ryzyko powikłań.

Biorąc pod uwagę zalety tej metody, obecnie staje się ona podstawowym sposobem leczenia niewydolności dużych żył powierzchownych na świecie. Ta nowoczesna metoda leczenia endowaskularnego pozwala na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze, co jest niemożliwe do uzyskania metodami tradycyjnymi.

Istota tej metody polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest koniczne usuwanie tej żyły, jak to się dzieje w metodach tradycyjnych.

Bezpośrednio po zabiegu chory może wstać i chodzić – nie ma potrzeby leżenia czy hospitalizacji.

Laserowym leczeniem żylaków zajmują się chirurdzy, flebolodzy czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób żył.

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do jakiegokolwiek leczenia jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Głównym badaniem, które ocenia nam funkcje układu żylnego, wykrywa obecność żylaków i bada funkcje zastawek w układzie żylnym jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach tzw.

badania podwójnego obrazowania – Duplex Doppler (USG Doppler). Na podstawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie zalecić konkretną metodę leczenia.

  • Przed laserową operacją żylaków należy poinformować lekarza o zażywanych  lekach  (dotyczy szczególnie leków antykoncepcyjnych i hormonalnych)
  • Należy wygolić włosy na obszarze, gdzie zaplanowano zabieg (najlepiej w dniu zabiegu) lub depilacja chemiczna przy użyciu maści lub kremów depilujących
  • Na początku lekarz (flebolog) zaznacza (mapuje) układ żylny przy pomocy aparatu USG. Zaznaczane są na skórze punkty przebiegu głównych pni żylnych oraz ich odgałęzień, a także miejsca wprowadzenia włókna laserowego.
  • Miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną
  • Po przygotowaniu pacjenta pod kontrolą USG wprowadza się do żyły włókno laserowe (zwykle poniżej kolana)
  • Uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno powodując zamknięcie niewydolnego naczynia

Leczenie żylaków bezoperacyjnie wykonuje się w znieczuleniu zapewniającym bezbólowy przebieg procedury i pełen komfort pozabiegowy. Metoda ta może być uzupełniona o skleroterapię i/lub miniflebektomię.

Sam zabieg laserowego leczenia żylakówEVLT składa się z krótkiej procedury trwającej od 20 do 60 minut. Po zabiegu zakładana jest specjalna pończocha uciskowa lub bandaż elastyczny. Pacjent po krótkiej, 15 min obserwacji może wrócić do domu.

Skuteczność procedury EVLT (laserowego leczenia żylaków) przewyższa klasyczny zabieg operacyjny i sięga według różnych źródeł naukowych 98%.

Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta.

Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.

Poniższe choroby wymagają konsultacji z lekarzem, nie wykluczają jednak wykonania zabiegu

  • niewydolność serca i wady zastawkowe
  • nadciśnienie
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe
  • zaawansowana niewydolność tętnic obwodowych

Zabiegi leczenia żylaków przeprowadzane są przez następujących specjalistów (chirurgow, flebologów):

Wrocław

Diagnostyką żylaków zajmuje się również lek. med. Maciej Mazur.

Warszawa

  • dr n. med. Michał Kowalczewski

Diagnostyką żylaków zajmują się również lek. med. Emil Michalski oraz lek. med. Mariusz Kozak

Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

Bezoperacyjne leczenie żylaków przeprowadzamy we Wrocławiu i w Warszawie. Każdy zabieg poprzedza badanie USG Doppler.

Cena zabiegu laserowego usuwania żylaków uzależniona jest od rodzaju problemu oraz stopnia jego zaawansowania. Szacunkowy koszt procedury na jedną nogę wynosi od 2500 zł.

W celu umówienia się na konsultację do leczenia żylaków laserem zapraszamy do kontaktu.

W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

Czas trwania zabiegu jednej kończyny oscyluje w granicach od 15 minut do 1,5 h.
Leczenie żylaków kończyn dolnych to proces, który ze względu na przewlekły charakter choroby wymaga czasu. Zwykle po kilku dniach pacjent jest w stanie zauważyć poprawę. Pełny efekt dostrzegalny jest do roku od momentu poddania się leczeniu.
Większość pacjentów nie wymaga zwolnienia lekarskiego. W szczególnych przypadkach zwolnienie trwające 7-14 dni jest wskazane.
Podczas zabiegu zwykle wykorzystuje się znieczulenie miejscowe.
Zabieg nie jest bolesny. Zastosowane znieczulenie nie znosi jednak wrażeń czuciowych, co oznacza, że pacjent może odczuwać dyskomfort podczas zabiegu.
Lot samolotem zwykle nie będzie stanowić przeciwwskazania do zabiegu. Konieczne jest jednak bezwzględne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz noszenie wyrobów uciskowych.
Spora grupa pacjentów nie zgłasza po zabiegu żadnych dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak po operacji pojawi się ból to po konsultacji z lekarzem można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Zgrubienia, tkliwość, siniaki oraz charakterystyczne uczucie ciągnięcia uznaje się za naturalne następstwa zabiegu. W przypadku wątpliwości, warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Kontrole pozabiegowe, jako ważny element procesu leczenia, są wliczone w cenę zabiegu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *