Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka

Kamica żółciowa jest schorzeniem dróg żółciowych. W kamicy pęcherzyka żółciowego tworzą się złogi, czyli tzw. kamienie. Choroba ta może nie dawać żadnych objawów lub wywoływać nagły, ostry ból pod żebrami po prawej stronie zwany atakiem kolki żółciowej.

Jakie są przyczyny pojawienia się kamicy żółciowej i jak wygląda jej leczenie?

Kamica żółciowa to dosyć powszechna choroba polegająca na odkładaniu się złogów wewnątrz pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. U większości pacjentów nie daje ona żadnych objawów.

Jednak pozostała część osób może doświadczyć napadu kolki żółciowej lub powikłań w postaci zapalenia pęcherzyka żółciowego. 

Kamica żółciowa – co to takiego? 

Kamica żółciowa polega na wytrącaniu się złogów wewnątrz pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Żółć to płyn produkowany w wątrobie. Bierze ona udział w trawieniu tłuszczu. W skład żółci wchodzą m.in. trudno rozpuszczalne w wodzie substancje takie jak kwasy żółciowe, cholesterol czy bilirubina.

Z żółcią wydalane są także niektóre produkty przemiany materii oraz leki. Zaburzenia składu żółci lub pojawienie się w drogach żółciowych bakterii powodują wytrącanie się osadu w postaci złogów, tzw. kamieni żółciowych.

Złogi te utrudniają przepływ żółci oraz podrażniają błonę śluzową pęcherzyka i dróg żółciowych, co jest przyczyną objawów i powikłań kamicy żółciowej.  

Przyczyny kamicy żółciowej 

Mechanizm powstawania kamieni żółciowych jest złożony, a w zależności od sposobu ich powstawania mogą się one różnić składem. Zdecydowana większość złogów to kamienie cholesterolowe. Możliwe jest także powstawanie kamieni barwnikowych lub mieszanych.

Na wytrącanie się złogów ma wpływ kilka mechanizmów: zwiększenie produkcji cholesterolu, zmniejszenie wydzielania kwasów żółciowych, zaburzenia wchłaniania kwasów żółciowych w jelitach oraz zastój żółci. Występowaniu wymienionych mechanizmów sprzyjają np. podeszły wiek, płeć żeńska, skłonności dziedziczne czy otyłość. Do pozostałych czynników ryzyka należą: 

 • podwyższony poziom estrogenów, np. w wyniku stosowania leczenia hormonalnego, 
 • cukrzyca, 
 • ciąża, 
 • podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi, 
 • stosowanie niektórych antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych i fibratów, 
 • mukowiscydoza, 
 • wzmożony rozpad czerwonych krwinek, jak w przypadku anemii hemolitycznej, 
 • żywienie pozajelitowe, 
 • choroba Leśniowskiego-Crohna, 
 • marskość wątroby, 
 • przewlekłe infekcje bakteryjne dróg żółciowych. 

Kamica żółciowa – objawy 

Podczas przyjmowania pokarmu pęcherzyk żółciowy obkurcza się wydzielając żółć do dwunastnicy. Kamienie żółciowe obecne w jego wnętrzu mogą zatkać ujście pęcherzyka. Powoduje to wzrost ciśnienia w jego wnętrzu.

Jest to przyczyna głównego objawu kamicy żółciowej – ataku kolki żółciowej – to nagły, ostry ból pod prawym łukiem żebrowym. Zwykle trwa on kilka godzin, po czym stopniowo ustępuje. Kolka żółciowa występuje głównie po spożyciu tłustego posiłku.

Ma również tendencję do nawracania. Napadowi kolki żółciowej mogą towarzyszyć również mniej specyficzne objawy takie jak nudności, wymioty, wzdęcia czy zgaga. W trakcie badania lekarskiego można stwierdzić ból przy uciskaniu i potrząsaniu okolicy wątroby.

Czasami w miejscu, gdzie boli wyczuwalny jest powiększony pęcherzyk żółciowy.

Leczenie kamicy żółciowej 

W leczeniu napadu kolki żółciowej stosuje się leki przeciwbólowe takie jak paracetamol, diklofenak czy ketoprofen. Dodatkowo stosuje się leki rozkurczowe zawierające drotawerynę, papawerynę lub hioscynę. Większość tych leków jest dostępna bez recepty.

W razie nieskuteczności zaleca się silniejsze leki opioidowe, jednak są one podawane tylko w warunkach szpitalnych. Takie leczenie zwykle skutkuje ustąpieniem objawów. Następnie należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Wykonuje się usunięcie pęcherzyka żółciowego, czyli cholecystektomię.

Zabieg przeprowadza się laparoskopowo lub podczas klasycznej operacji. Zwykle zleca się badanie histopatologiczne usuniętego pęcherzyka.  

W przypadku chorych, u których występują przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego kamicy żółciowej, można podjąć próbę farmakologicznego rozpuszczenia złogów z użyciem kwasu ursodeoksycholowego.

Jest to jeden z kwasów żółciowych, który pomaga rozpuścić kamienie cholesterolowe. Ten rodzaj terapii jest jednak długotrwały. Ponieważ rozpuszczanie kamieni w ten sposób jest bardzo powolne, leki należy przyjmować nawet przez dwa lata.

Istnieje również stosunkowo duże ryzyko nawrotów.

Leczenie kamicy żółciowej kwasem ursodeoksycholowym jest przeciwwskazane w ciąży, u osób otyłych, w chorobach wątroby oraz w przypadku obecności dużych lub licznych złogów. 

Kamica żółciowa – powikłania 

Drobne kamienie żółciowe mogą wydostać się z pęcherzyka, powodując kamicę przewodową, ostre zapalenie przewodów żółciowych, ostre zapalenie trzustki lub niedrożność jelit.

Objawy kamicy przewodowej są podobne jak w przypadku kolki żółciowej. W przypadku zapalenia dróg żółciowych dodatkowo pojawia się wysoka gorączka z dreszczami.

Mogą wystąpić również objawy wstrząsu i zaburzenia świadomości.

Podstawową metodą służącą do uwalniania kamieni żółciowych z przewodów żółciowych jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) ze sfinkterektomią. 

Kamica żółciowa – profilaktyka 

Większość przypadków kamicy żółciowej nie daje żadnych objawów, a często kamienie w pęcherzyku można wykryć przypadkowo podczas badania USG wykonywanego z innej przyczyny. Nie przeprowadza się jednak rutynowego usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Można rozważyć profilaktyczną cholecystektomię u osób w młodym wieku lub skrajnie otyłych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której cały pęcherzyk żółciowy jest uwapniony. Mówi się wówczas o pęcherzyku porcelanowym. Jest to istotny czynnik ryzyka rozwoju raka pęcherzyka.

U niektórych pacjentów można rozważyć próbę profilaktycznego rozpuszczenia kamieni żółciowych z zastosowaniem kwasu ursodeoksycholowego. 

Wskazówki dla pacjenta z kamicą żółciową 

Wpływ niektórych czynników ryzyka kamicy żółciowej można zminimalizować, stosując odpowiednie zmiany stylu życia.  

Pośrednią rolę w rozwoju choroby ma nieprawidłowa dieta bogata w kalorie, rafinowane węglowodany, nasycone kwasy tłuszczowe i uboga w błonnik. Nieprawidłowe odżywianie sprzyja głównie powstawaniu kamieni cholesterolowych.

Tak więc dieta o zmniejszonej zawartości tłuszczu, bogata w błonnik oraz zawierająca świeże warzywa i owoce pomoże opóźnić rozwój kamicy żółciowej. Oprócz stosowania odpowiedniej diety w kamicy żółciowej, warto także zwrócić uwagę na masę ciała. Osoby otyłe powinny podjąć próbę pozbycia się zbędnych kilogramów.

Należy jednak skorzystać z fachowej pomocy dietetycznej. Zbyt duży deficyt kaloryczny również przyczynia się do powstawania kamieni żółciowych. Wskazana jest także regularna aktywność fizyczna.  

Osoby chorujące na cukrzycę, hipercholesterolemię lub hipertriglicerydemię powinny stosować się do zaleceń lekarskich, aby utrzymywać wartości stężeń cukru i lipidów w granicach normy. Powyższe wskazówki poza zmniejszeniem ryzyka napadu koli żółciowej mają również korzystny wpływ ze względu na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. 

Kamica żółciowa a ziołoterapia

Uzupełnieniem diety i leczenia farmakologicznego w kamicy żółciowej może być leczenie ziołami. Pomocne mogą być rośliny o działaniu żółciopędnym, ponieważ stymulują one produkcję kwasów żółciowych. Należą do nich zioła takie jak mniszek lekarski, oman, dziurawiec, krwawnik, mięta pieprzowa, a także imbir i ostryż długi (kurkuma).

Jednym z ostatnio popularnych domowych sposobów na kamicę żółciową jest picie małej ilości roztworu octu jabłkowego. Nie potwierdzono skuteczności tej metody w rozpuszczaniu kamieni żółciowych.

Istnieją pewne doniesienia o korzystnym wpływie regularnego spożywania niewielkich ilości octu jabłkowego na stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Tego typu metody nie powinny jednak w żadnym wypadku zastępować zasad żywienia zalecanych osobom z kamicą żółciową. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, s. 1089-1095. 
 2. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2014, s. 352-353. 
 3. W. Noszczyk (red.), Chirurgia. Warszawa 2009 s. 824-830. 
 4. Z. Beheshti, Y. Huak Chan, H. Sharif Nia i in., Influence of apple cider vinegar on blood lipids. „In Life Science Journal”, nr 2431-2440 (9) 2012. 
 5. N. A. Spiridonov, Mechanisms of Action of Herbal Cholagogues. „Medicinal & Aromatic Plants”, nr 1-4 (5) 2012. 
 6. M. Bryl, Choroby wątroby i dróg żółciowych w gabinecie lekarza POZ, „Termedia” [online], https://www.termedia.pl/poz/Choroby-watroby-i-drog-zolciowych-w-gabinecie-lekarza-POZ,25655.html, [dostęp: 22.07.2020]. 
 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka saszetki, trawienie, niestrawność 3.99 zł
 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka paracetamol, tabletka, grypa, miesiączka, przeziębienie, ból, gorączka 4.99 zł
 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka paracetamol, tabletka, ból, gorączka, grypa, przeziębienie, miesiączka 12.99 zł
 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka drotaweryna, tabletka, kolka, miesiączka, nerwoból, zapalenie pęcherza moczowego 12.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?
 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 
 • Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?
 • Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.
 • Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.
 • Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  
 • Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.
 • Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?
You might be interested:  Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Pęcherzyk żółciowy – mały narząd z poważnymi chorobami

Wodniak pęcherzyka żółciowego – jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodniaka

Funkcją pęcherzyka żółciowego (łac. vesica fellea) jest gromadzenie produkowanej w wątrobie żółci, zagęszczanie jej i uwalnianie po jedzeniu w celu wspomagania trawienia tłuszczów. Żółć ma właściwości emulgujące tłuszcz, pozwalające na rozbicie jego cząstek na mniejsze, co pomaga w lepszym wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Pęcherzyk żółciowy jest częścią dróg żółciowych, składających się z przewodów wątrobowych i pozawątrobowych. Po połączeniu we wnęce wątroby przewodu wątrobowego prawego i lewego, zbierających żółć z odpowiednich płatów wątroby, we wspólny przewód żółciowy wspólny, uchodzi on do dwunastnicy poprzez tzw. brodawkę Vatera. Do przewodu żółciowego wspólnego uchodzi przewód pęcherzyka żółciowego (przewód pęcherzykowy), do- i odprowadzający żółć do pęcherzyka. Przewód żółciowy wspólny po połączeniu się przewodów wątrobowych biegnie w obrębie t.zw. więzadła wątrobowo-dwunastniczego, które, poza przewodem pęcherzykowym, zawiera także tętnicę wątrobową, żyłę wrotną, naczynia limfatyczne z węzłami chłonnymi oraz nerwy splotu współczulnego. Więzadło to umiejscowione jest pomiędzy wnęką wątroby (czyli miejscem, gdzie wchodzą lub wychodzą wspomniane struktury) a dwunastnicą.

Pęcherzyk żółciowy przylega z jednej strony do miąższy wątroby, zaś z drugiej leży wolno w jamie otrzewnej, pokryty cienką błoną surowiczą zwaną otrzewną.

W niej znajdują się zakończenia nerwowe, wrażliwe na rozciąganie i podrażnienie (np. przez substancje produkowane w stanach zapalnych).

Znając anatomię można wyjaśnić mechanizmy powstawania objawów chorobowych związanych z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi.

Kamica pęcherzyka żółciowego

Zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego wynosi około 20% u mężczyzn i 30% – 40% u kobiet powyżej 60 roku życia. Ryzyko powstania kamieni w pęcherzyku żółciowym zwiększa się u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne.

Także cukrzyca sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych, co jest spowodowane nadmiernym wysyceniem żółci kwasami żółciowymi i zaburzeniami opróżniania pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza w neuropatii cukrzycowej.

Wytrącanie się z żółci cholesterolu, bilirubiny i innych substancji doprowadza do powstania złogów, zwanych kamieniami żółciowymi. Kamienie te mogą zatkać drogi żółciowe i, w zależności od tego, gdzie to się stanie, występują odpowiednie, typowe objawy.

Kamienie umiejscowione w pęcherzyku żółciowym mogą być pojedyncze lub mnogie, różnej wielkości, od bardzo drobnych do tak dużych, że wypełniają całe wnętrze pęcherzyka. Kamienie żółciowe mogą przemieszczać się poprzez przewód pęcherzykowy i przewód pęcherzykowy wspólny do dwunastnicy i jelit.

Jeśli podrażnieniu związanemu z przechodzeniem kamienia ulegnie śluzówka przewodu żółciowego, może się on skurczyć i zablokować drogi żółciowe. Gromadzenie żółci w pęcherzyku żółciowym powyżej przeszkody doprowadza do jego powiększenia a rozciągnięta ściana pęcherzyka podrażnia zakończenia nerwowe w otrzewnej.

To powoduje odczuwanie dolegliwości bólowych. Ponieważ pęcherzyk żółciowy okresowo próbuje opróżnić treść żółciową ze swojego wnętrza, co nie udaje się ze względu na zatkanie dróg żółciowych poniżej, przebiega to ze wzrostem napięcia jego ściany i bólami.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą być wykryte badanie ultrasonograficznym (USG). Jeśli nie powodują żądnych dolegliwości wskazane jest tylko okresowe wykonywanie tego badania w celu kontroli ich wielkości i oceny występowania innych stanów chorobowych. Jeśli kamienie powodują dolegliwości takie jak nawracające stany zapalne, bolesność i inne, jest to wskazanie do wycięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową (bez otwierania jamy brzusznej).

Metoda otwarta wskazana jest wówczas, gdy niemożliwe jest wykonanie zabiegu laparoskopowo (np. z powodu masywnych zrostów, anomalii anatomicznych, masywnego stany zapalnego dróg żółciowych). Należy pamiętać, że niechirurgiczne metody leczenia kamieni żółciowych mogą dać pozytywne rezultaty tylko w przypadku kamieni cholesterolowych.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest powikłaniem kamicy pęcherzykowej. Dochodzi do niego w wyniku zatkania przewodu pęcherzykowego przez kamień. Dotyczy około 15% chorych z objawową kamicą pęcherzyka.

Substancje zawarte w żółci, takie jak sole żółciowe, kamienie, cholesterol, nie mogąc być usunięte z pęcherzyka doprowadzają do uszkodzenia jego błony śluzowej. Następnie dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, głownie bakteriami jelitowymi.

Dochodzi do obrzęku i zmian zapalnych w ścianie pęcherzyka, w którym może gromadzić się oprócz żółci także krew i treść ropna. Zazwyczaj dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów, ale u niektórych chorych może dojść do perforacji ściany pęcherzyka.

U niektórych chorych dochodzi do zmian pozapalnych, zwłóknienia, bliznowacenia, które powodują, że funkcja pęcherzyka jest zaburzona. Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się bólem w prawym podżebrzu, który, inaczej niż w niepowikłanej kamicy tego narządu, trwa zazwyczaj dłużej (ponad 6 godzin).

Chorzy podają w wywiadzie wielokrotne, wcześniejsze bóle o tym umiejscowieniu, związane z kamicą pęcherzyka, lecz w przypadku jego zapalenia są one zdecydowanie silniejsze i są przyczyną szukania pomocy lekarskiej.

W zapaleniu pęcherzyka żółciowego występuje lekka gorączka, przyspieszenie akcji serca, wzrost markerów stanu zapalnego (podwyższony poziom białych krwinek i białka C-reaktywnego CRP). Jeśli temperatura wzrasta, dochodzą do tego dreszcze, nudności, wymioty, osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego – objawy te mogą wskazywać na powikłanie stanu zapalnego jakim jest perforacja(przedziurawienie) pęcherzyka i wylanie się jego zakażonej treści do jamy brzusznej.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do zabiegu w trybie ostrym lub, o ile stan zapalny możliwy jest do opanowania za pomocą antybiotykoterapii, w terminie późniejszym, gdy ustąpią objawy ostrego stanu zapalnego. O konieczności wykonania zabiegu w trybie ostrym decyduje chirurg na podstawie całości obrazu klinicznego choroby.

Rak pęcherzyka żółciowego

Jednymi z czynników ryzyka zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego (rpż) jest kamica pęcherzyka z kamieniami o średnicy większej niż 3 cm oraz pęcherzyk o zwapniałej ścianie (np. po stanach zapalnych), t.zw. pęcherzyk porcelanowy.

Aczkolwiek kamica pęcherzyka żółciowego może prowadzić do jego przewlekłego zapalenia i do powstania raka, sama zachorowalność na raka pęcherzyka żółciowego u wszystkich osób z kamicą tego narządu nie przekracza 3%.

Objawy kliniczne we wczesnych postaciach rpż najczęściej są związane z kamicą pęcherzykową: bolesność typu kolkowego w prawym podżebrzu, bolesność uciskowa okolicy wątroby, bóle promieniujące do pleców. Zatkanie przewodu pęcherzykowego masą nowotworu może spowodować objawy wodniaka pęcherzyka żółciowego lub prowadzić do zmian zapalnych.

Jeśli pojawia się żółtaczka, jest ona spowodowana naciekaniem zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych i wnęki wątroby i świadczy o braku możliwości chirurgicznego leczenia. Ma charakter stały, nie ustępujący po lekach rozkurczowych. Postępujące wyniszczenie nowotworowe świadczy o postępie zmian nowotworowych i jest wskazaniem do leczenia jedynie paliatywnego.

Powiększenie się obwodu brzucha i wyczuwalny w badaniu palpacyjnym (ręcznym) płyn (objaw chełbotanie), świadczy o rozprzestrzenieniu się raka na otrzewną i narządy jamy brzusznej. Czasami, w zaawansowanych przypadkach, można wyczuć twardy guz w rucie pęcherzyka żółciowego, ruchomy oddechowo w linii osiowej (ruchy góra-dół).

Zwężenie przewodu pęcherzykowego przez naciek nowotworowy lub współistnienie kamicy pęcherzykowej prowadzi do powiększenia pęcherzyka, rozciągnięcia otrzewnej pokrywającej ten narząd i powstania objawów bólowych. Objaw ten, szczególnie jeśli współistnieje z podwyższoną temperaturą, może być przyczyną wykonania zabiegu wycięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystectomia).

Badanie wyciętego preparaty może wykazać obecność raka, co stanowi kilka procent wszystkich wykrywanych raków pęcherzyka żółciowego. W przypadku podejrzenia guza pęcherzyka wskazane jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Jeśli istnieje podejrzenie naciekania dróg żółciowych lub dla uściślenia diagnostyki przedoperacyjnej, wskazane jest wykonanie badania wstecznej cholangiopankreatografii (ERCP) lub cholangopankreatografii metodą rezonansu magnetycznego (MRCP).

Leczeniem z wyboru raka pęcherzyka żółciowego jest wykonanie zabiegu jego wycięcia z dodatkowym marginesem miąższu wątroby w miejscu, gdzie pęcherzyk styka się z tym narządem oraz wykonanie wycięcia regionalnych węzłów chłonnych. W przypadku braku możliwości wykonania operacji można zastosować chemioterapię systemową.

You might be interested:  Ataksja móżdżkowa i czuciowa – co to jest, jakie są rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Źródło:

 1. Opracowanie własne Onkonet.pl

Wodniak pęcherzyka żółciowego

Pisząc to muszę dodać jestem w wielkim stresie, więc proszę o jak najszybszą odpowiedź. Czekam w tej chwili na zabieg usunięcia pęcherzyka.

Muszę dodać, że stwierdzenie, że mam złogi określono podczas badania USG 10 lat temu, w tym czasie miałem 2 kolki i nic po za tym, lecz często po jedzeniu jakiś dyskomfort w miejscu wątroby.

Ostatnio odczuwam większe klucia i to spowodowało, że udałem sie do lekarza i stąd decyzja na zabieg, ponieważ mam tak napisane w opisie badania USG, że pęcherzyk ma wygląd z tendencją do tworzenia wodniaka.

Moje pytanie brzmi: czy mogę mieć nowotwór, ponieważ bólów nie mam, a gniecenie, nie wiem jak to nazwać, ale po prostu wiem, że coś w 
tym miejscu nie jest tak, czy badanie wykazałoby juz nowotwór, gdyby był? Wiem, że po usunięciu pęcherzyka będzie badanie laboratoryjne, ale do tego czasu mogę dostać zawału serca. Czy możecie coś na ten temat napisać. Dodam też, że badanie krwi, np. bilirubiny wykazało 0,8, dziękuję.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Nie ma powodu do niepokoju. W badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono cechy wodniaka pęcherzyka żółciowego, który jest postacią przewlekłego zapalenia tego narządu.

Jest powikłaniem kamicy żółciowej, którą rozpoznano u Pana już wcześniej. Powstaje, gdy po zatkaniu przewodu pęcherzykowego nie dochodzi do zakażenia jego treści. W pęcherzyku gromadzi się płyn przesiękowy, który doprowadza do rozciągnięcia ściany pęcherzyka i jego znacznego powiększenia.

Odczuwane dyskomfort i kłucia, mogą być jedynymi objawami wodniaka. Objawy tej choroby nie muszą być bardzo nasilone. Zwykle stwierdza się wyczuwalny pod prawym łukiem żebrowym, powiększony, gładki i mało bolesny pęcherzyk, bez gorączki i objawów otrzewnowych. Mogą występować stałe, niezbyt nasilone bóle, często o charakterze tępym.

Z wodniaka może powstać ropniak pęcherzyka żółciowego, którego objawy są już poważniejsze. Ropniak powstaje, gdy dochodzi do zakażenia żółci. Pęcherzyk jest wyraźnie powiększony i napięty, występuje gorączka do 40°C z towarzyszącymi dreszczami i wyraźną obroną mięśniową.

Dobrze, że badanie USG wykonano w odpowiednim momencie, przed rozwinięciem się poważniejszych powikłań. Badanie histopatologiczne materiału oczywiście jest konieczne do potwierdzenia wcześniejszego rozpoznania i wykluczenia ewentualnych niewidocznych w badaniu USG zmian patologicznych.

Kamica żółciowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kamica żółciowa to dolegliwość, która charakteryzuje się obecnością w pęcherzyku żółciowym złogów (kamieni), na które składają się substancje chemiczne znajdujące się w żółci. Złogi tworzą się najczęściej w pęcherzyku żółciowym, rzadziej poza nim.

Kamienie składają się zwykle z cholesterolu, białek oraz jonów nieorganicznych. Największą ilość stanowią kamienie mieszane. U zdrowego pacjenta substancje te rozpuszczają się w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego.

W momencie zbyt dużego zagęszczenia żółci substancje wytrącane są w drogach żółciowych. Kamienie żółciowe hamują przepływ żółci, który niezbędny jest w procesie trawienia.

Dolegliwości nasilają się szczególnie po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych.

Przyczyn oraz czynników kamicy żółciowej jest wiele:

 1. nadmiar cholesterolu w organizmie,

 2. płeć żeńska,

 3. znaczne zagęszczenia żółci,

 4. mukowiscydoza,

 5. trudności odpływu żółci,

 6. starszy wiek,

 7. złuszczające się komórki,

 8. przyjmowanie niektórych leków,

 9. określone nawyki żywieniowe,

 10. nadmierna otyłość,

 11. cukrzyca,

 12. ciąża,

 13. szybka utrata masy ciała,

 14. choroby wątroby,

 15. niedoczynność gruczołu tarczowego (tarczycy),

 16. stan po resekcji jelita,zespół jelita krótkiego,

 17. niedokrwistość hemolityczna,

 18. wiele innych chorób dodatkowo sprzyja powstawaniu złogów w drogach żółciowych.

Przez wiele lat, a u niektórych osób przez całe życie, kamica może nie dawać żadnych dolegliwości. Rozpoznawana jest wówczas przypadkowo.

Ryzyko wystąpienia kamieni w woreczku żółciowym określa reguła 5xF (ang.) – płodna, kobieta, po 40tce, otyła i jasnowłosa.

Kamica żółciowa występuje u około 20% populacji Europy Zachodniej. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko oraz częstość występowania schorzenia. Choroba ta występuje znacznie częściej u kobiet. U 10% chorych z kamicą pęcherzykową występują złogi w przewodach żółciowych.

 1. Zakażona kamica pęcherzyka żółciowego: tępy ból w prawym podżebrzu, wzdęcia brzucha i różne objawy dyspeptyczne.

 2. Nie zakażona kamica przewodów żółciowych: bóle mają charakter raczej skurczowy i promieniują w kierunku środkowego nadbrzusza i do prawej łopatki.

 3. Kamica przewodowa: nękające dolegliwości oraz przewlekły zastój żółci w drogach żółciowych z wtórnymi tego konsekwencjami w postaci zażółcenia białkówek oka i skóry, stanów zapalnych i marskich wątroby.

Charakterystycznym symptomem kamicy żółciowej jest napad tzw. kolki żółciowej – uczucie nagłego i bardzo silnego bólu skurczowego w okolicach nadbrzusza i prawej łopatki. Bóle są spowodowane przesuwaniem się kamieni żółciowych w obrębie przewodu żółciowego. Towarzyszą temu stany podgorączkowe, dreszcze, poty.

Jeżeli kolce żółciowej nie towarzyszą dodatkowo inne objawy, pacjent miał już z nią kiedyś do czynienia, a po lekach ustępowała – można zastosować preparaty rozkurczające oraz przeciwbólowe, które dostępne są w aptece bez recepty.

Lekami rozkurczowymi, zalecanymi pacjentom podczas pierwszej pomocy są hioscyna oraz drotaweryna, natomiast środki przeciwbólowe to najczęściej metamizol, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdy objawy pojawiły się pierwszy raz w życiu, ponieważ istotne jest ustalenie ich przyczyny. Ponadto, jeżeli symptomy są znacznie nasilone niż dotychczas, potrzebna jest pomoc lekarza, zwłaszcza jeśli pojawią się: gorączka, dreszcze oraz wymioty.

Nie należy samodzielnie podejmować leczenia osób starszych, które cierpią na inne dodatkowe dolegliwości oraz kobiet będących w ciąży. Pamiętaj, że dostęp do szybkiej konsultacji z lekarzem rodzinnym uzyskasz za pośrednictwem portalu halodoctor.pl. Lekarz przeprowadzi wywiad lekarski i wyda skierowania na konieczne badania.

Wysoką skuteczność w rozpoznaniu kamicy żółciowej ma badanie USG jamy brzusznej, wynosi ona nawet ponad 90%. Często kamica żółciowa diagnozowana jest przypadkowo, podczas badania z innego powodu. Badanie USG pozwala określić wielkość kamieni żółciowych oraz ich liczbę i lokalizację.

Innym badaniem dodatkowym, które może zlecić lekarz jest tomografia komputerowa jamy brzusznej. Ponadto często wykonywane jest badanie krwi, aby ocenić liczbę białych krwinek oraz badania, które określają jak funkcjonuje wątroba.

Ważna jest również ocena zastoju żółci w drogach żółciowych.

USG jamy brzusznej możesz szybko i wygodnie wykonać w prywatnych placówkach POLMED. Sprawdź, na portalu medonetmarket.pl.

Pacjenci, u których doszło do niepowikłanej kolki żółciowej o nieznanej przyczynie, mogą samodzielnie stosować leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych, które po zażyciu leków nie ustępują – należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje pacjenta w razie potrzeby na dalsze badania diagnostyczne.

Może również zajść konieczność konsultacji chirurgicznej, gdy kamica żółciowa utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub, gdy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań.

Kamienie żółciowe usuwa się operacyjnie wraz ze złogami, które znajdują się wewnątrz.

Można to zrobić metodą tradycyjną, która polega na przecięciu powłok brzusznych oraz usunięciu pęcherzyka razem ze złogami lub metodą laparoskopową za pomocą specjalnych narządów (bez nacięcia powłok).

Podczas laparoskopii lekarz przez trzy małe nacięcia na skórze, wprowadza do wnętrza jamy brzusznej specjalny aparat, a następnie usuwa pęcherzyk. Ta metoda jest znacznie częściej polecana, ponieważ cechuje ją krótszy czas rekonwalescencji, mniejsza liczba powikłań oraz krótszy okres hospitalizacji.

Jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu operacyjnego, wdraża się leczenie farmakologiczne z zastosowaniem doustnego kwasu ursodeoksycholowego.

Skuteczność tego typu kuracji może wynosić nawet 70%, jednak jest ono dosyć długotrwała i powinna trwać co najmniej pół roku. Niestety po odstawieniu preparatu istnieje ryzyko nawrotu kamicy żółciowej.

Terapia farmakologiczna daje najlepszy efekty w przypadku małych kamieni, których rozmiar nie przekracza 1,5 cm średnicy.

Uwaga! Kuracja farmakologiczna może być stosowana u chorych, u których nie doszło do powikłań!

Długotrwałe występowanie kamicy żółciowej i tym samym zablokowanie przewodu pęcherzykowego skutkuje powikłaniami, takimi jak: wodniak pęcherzyka oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się głównie wysoką temperaturą, dreszczami oraz wysoką liczbą krwinek białych w badaniu.

Ponadto pacjenci nie rzadko odczuwają ból w prawym nadbrzuszu, który nasila się podczas głębokiego wdechu oraz uciskania. Jeżeli chodzi o powikłanie w postaci wodniaka – jest to powiększony pęcherzyk żółciowy, rozdęty i wypełniony wewnątrz śluzem.

Objawia się typowymi dolegliwościami towarzyszącymi stanom zapalnym czyli temperaturą oraz dreszczami.

You might be interested:  Udar niedokrwienny a miażdżyca

Oczywiście, jest to możliwe, ale jedynie po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego wraz z obecnymi wewnątrz kamieniami. Ryzyko, że po zabiegach operacyjnych pojawiają się powikłania, jest niewielkie.

Jak wyżej wspomniano nawrot kamicy żółciowej może wystąpić u pacjentów, u których leczenie chirurgiczne jest niemożliwe i poddawani są oni kuracji farmakologicznej.

Zapoznaj się z ofertami placówek, które posiadają w swoich ofertach operację usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Postępowanie po zakończeniu leczenia

Do najważniejszych zaleceń po zakończonym leczeniu (zarówno ustąpieniu kolki jak i zabiegu chirurgicznym) należy przestrzeganie odpowiedniej diety. Powinna ona opierać się na produktach niskotłuszczowych oraz wysokowęglowodanowych. Chorzy powinni unikać jedzenia obfitych posiłków i zamienić je na mniejsze, ale częstsze porcje (najlepiej 5-6 posiłków dziennie).

Dowiedz się, które produkty można jeść przy kamicy żółciowej

Uwielbiane przez pacjentów pieczone czy smażone potrawy należy zamienić na gotowane oraz duszone. Kochasz majonez, smalec, masło oraz tłuste mięso? Niestety musisz o nich zapomnieć, ponieważ spożywanie tego rodzaju produktów jest niewskazane.

Warto przestawić swoją dietę na produkty odtłuszczone, kasze i makarony oraz chleb graham lub pszenny.

Medonetmarket – tu znajdziesz badania i zabiegi

Nie ma możliwości znalezienia jednoznacznych sposobów zapobiegania kamicy żółciowej, ponieważ przyczyny powstawania nie są dokładnie wyjaśnione. Jednak można wpłynąć na niektóre czynniki, np. otyłość, poprzez zmianę sposobu żywienia. Zwłaszcza osoby mające predyspozycję do zachorowania powinny zmienić sposób myślenia o jedzeniu.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Proursan na drogi żółciowe Proursan jest preparatem stosowanym podczas leczenia chorób dróg żółciowych. Jego substancję czynną stanowi kwas ursodeoksycholowy, czyli hydrofilny kwas…
 • Kamica nerkowa – jak jej uniknąć? Ból, jaki towarzyszy kamicy nerkowej potrafi zwalić z nóg, sprawia, że najwięksi twardziele krzyczą jak dzieci. Jego siłę porównuje się do skurczów porodowych. Co…
 • Czas na zdrowie: Kamica nerkowa Obejrzyj naszą rozmowę z ekspertem i dowiedz się, jak zapobiegać kamicy nerkowej.
 • Czy to kamica nerkowa? Co jakiś czas mam bardzo silne napady bólów w okolicy lędźwiowej, promieniują do dołu do pachwiny i czasami towarzyszą nudności i wymioty, nie mogę wtedy…
 • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego Zapalenie pęcherzyka żółciowego w ok. 90% przypadków jest uwarunkowane obecnością w nim kamieni żółciowych, występuje więc u osób cierpiących od lat na kamicę… Marian Barczyński
 • Kamica nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta Kamica nerkowa, zwana też kamicą moczową, występuje najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Jej rozwój związany jest ze skłonnością do wytrącania z moczu… Marian Barczyński
 • Selen – właściwości, źródła, niedobór i nadmiar selenu [WYJAŚNIAMY] Selen, mimo że w przyrodzie występuje w mikroskopijnych ilościach, jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu….
 • Rowachol – tabletki na bóle w kamicy żółciowej Kamica żółciowa jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Preparatem, który je łagodzi, jest Rowachol. To lek dostępny bez recepty, który ma właściwości… Anna Tylec | Onet.
 • Ursofalk – wskazania, skład, dawkowanie Drogi żółciowe to zespół przewodów w organizmie człowieka służących do odprowadzania żółci z wątroby oraz dwunastnicy. Jej nadmiar magazynowany jest w pęcherzyku…
 • Badanie AST Badanie AST należy do prób wątrobowych i pozwala na wykrycie chorób oraz uszkodzeń wątroby. Dodatkowo okazuje się pomocne w rozpoznawaniu zapalenia dróg…

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego: objawy i leczenie

2020-10-15 14:44 opracowanie ap

Kamica żółciowa, nazywana pęcherzykową, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z kamicą często związane jest zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Czy jednak kamień prowadzi do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, czy też zapalenie przyczynia się do tworzenia się kamieni? Specjaliści twierdzą, że obie hipotezy są prawdopodobne.

Jakie są objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego? Jak przebiega leczenie?

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to przede wszystkim częste powikłanie kamicy żółciowej. Przy ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego charakterystyczne są silne, ostre bóle w prawym nadbrzuszu z promieniowaniem do prawej łopatki. Ból zwykle ma charakter kolkowy trwający zwykle więcej niż 6 godzin.

Spis treści

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego: przyczyny

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa.

Problem pojawia się, gdy kamienie utrudniają odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego – na skutek podrażnienia ścian pęcherzyka pojawia się stan zapalny.  W późniejszym okresie (po około 48 godz.

) może dojść do rozwoju zakażenia bakteryjnego (E. coli, enterokoki, Klebsiella, Enterobacter, C. perfringens) drogą krwiopochodną.

W 5–10 procentach przypadków ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego nie ma związku z kamicą żółciową, a jego przyczyną są operacje jamy brzusznej, urazy brzucha, ciężkie oparzenia czy sepsa.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego może rozwinąć się także bez kamieni. Dotyczy to 10 proc. przypadków choroby i może być następstwem ogólnej infekcji bakteryjnej. U dzieci są to zwykle paciorkowce, bakterie duru brzusznego. Ostre zapalenie pęcherzyka obserwuje się też u cierpiących na cukrzycę.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego: objawy

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowegoobjawia się silnym bólemumiejscowionym po prawej stronie brzucha tuż pod żebrami. Często towarzyszą mu nudności, wymioty i podwyższona temperatura. Skóra na brzuchujest napięta, a przy silniejszym ucisku bolesnego miejsca pod palcami wyczuwalny jest guz. Ból nasila się przy nabieraniu powietrza, czasem promienieje do pleców i pod żebra.

Takie objawy są charakterystyczne dla początków ostrego zapalenia. Po 24 godzinach dolegliwości zwykle stają się mniej dokuczliwe. Nie oznacza to jednak, że zapalenie ustępuje. Przeciwnie, osobie chorej grozi poważne niebezpieczeństwo. Osłabione przez zapalenie ścianki pęcherzyka mogą pęknąć. Skutki tego są trudne do przewidzenia i niełatwo je wyleczyć.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego: leczenie zachowawcze

Leczenie polega na unikaniu wszystkiego, co może podrażniać pęcherzyk żółciowy. Ważną rolę odgrywa tu zwłaszcza zachowanie ścisłej diety. Chory musi przyjmować leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Ale takie leczenie może być stosowane przez krótki czas, bo istnieje ryzyko pęknięcie woreczka.

Przyjęto zasadę, że gdy objawy ostrego zapalenia nie ustępują w ciągu 48 godzin, konieczna jest operacja. Polega ona na usunięciu pęcherzyka. Chory, któremu lekarz proponuje operację, nie powinien zwlekać. Odroczenie zabiegu może zagrażać życiu.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego: operacja

Wciąż najpopularniejsza jest operacja polegająca na przecięciu powłok brzusznych i wyjęciu pęcherzyka. Ale równie popularna staje się chirurgia mało inwazyjna. Wykorzystuje się do tego laparoskopię. Urządzenie uzbrojone w odpowiednie narzędzie (chwytaki) pozwala przez niewielkie nacięcie wyjąć pęcherzyk. Zabieg przeprowadza się w narkozie.

Po trzech dniach pacjent  może opuścić szpital. Czasem jednak pojawiają się komplikacje lub dopiero podczas operacji endoskopowej okazuje się, że kamienie są zbyt duże, by je usunąć przez maleńki otwór, i trzeba przejść na tradycyjną metodę operacyjną. O takiej ewentualności chory jest uprzedzany przed zabiegiem.

Kamienie z pęcherzyka można także usunąć metodą ERC. Służą do tego specjalne narzędzia, które poprzez endoskop wprowadza się do dróg żółciowych, by przenieść złogi z przewodu do jelita.

Tak można się pozbyć drobnych kamieni. Duże można przenieść do jelita po przecięciu mięśnia w obrębie brodawki Vatera. Choć istnieje możliwość wystąpienia powikłań, 90 proc.

takich zabiegów kończy się pomyślnie.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego: powikłania

Możliwe powikłania przy ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego to:

 • przejście stanu ostrego w stan przewlekły
 • wodniak pęcherzyka żółciowego, gdy zawartość pęcherzyka żółciowego nie ulegnie zakażeniu
 • martwica pęcherzyka żółciowego
 • ropniak pęcherzyka żółciowego, spowodowany zakażeniem bakteryjnym treści w pęcherzyka żółciowym
 • perforacja pęcherzyka żółciowego z zapaleniem otrzewnej
 • żółciowe zapalenie otrzewnej bez perforacji pęcherzyka żółciowego, do którego dochodzi prawdopodobnie poprzez przesączanie żółci do otrzewnej
 • niedrożność żółciowa spowodowana zamknięciem światła przewodu pokarmowego przez duży kamień żółciowy, który przedostał się przez przetokę z dwunastnicą, żołądkiem lub jelitem

Czytaj też:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *