Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Najczęstszym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jego przyczyna nie jest dokładnie poznana, choć decydującą role odgrywają tu predyspozycje genetyczne. Drugim, niezmiernie ważnym czynnikiem wyzwalającym ten proces jest obecność aktywnej formy hormonu męskiego testosteronu zwanego dihydrotestosteronem (DHT).

Łysienie to przebiega najczęściej w typowy sposób stąd jego popularna nazwa „typowe łysienie męskie”. Poszczególne etapy procesu zostały precyzyjnie sklasyfikowane przez Norwooda, co pozwala na łatwiejsze zdefiniowanie aktualnego stanu owłosienia na głowie i stanowi element ułatwiający określenie zakresu leczenia korekcyjnego.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Najczęściej proces łysienia rozpoczyna się w 18-20 roku życia. Zdarza się jednak, że pierwsze oznaki wypadania włosów pojawiają się w 40-50 roku życia. Generalnie czym później rozpoczyna się łysienie tym lepsze są prognozy na przyszłość.

W ocenie pacjenta dotkniętego procesem łysienia zwraca się uwagę na kolor, grubość i strukturę włosów. Istotnym czynnikiem prognostycznym jest wywiad rodzinny. Osoby, u których łysienie dotyczyło ojca, dziadka i braci mają mniejsze szanse na zachowanie włosów.

W przypadku łysienia androgenowego u młodych mężczyzn wielokrotnie leczenie rozpoczyna się od stosowania Propecii (finasterydu). Jest to lek, który poprzez hamowanie powstawania DHT może korzystnie wpłynąć na stan owłosienia.

Niestety lek ten nie działa u wszystkich pacjentów, stąd by ocenić jego skuteczność należy przeprowadzić próbną kurację trwającą trzy miesiące. Jeśli po tym okresie dostrzega się poprawę, wówczas uzasadnione jest dalsze jego stosowanie.

Brak widocznej poprawy stanu owłosienia po trzymiesięcznej kuracji jest wskazaniem do odstawienia leku.

Należy również pamiętać, że Propecia może u niewielkiej grupy mężczyzn spowodować osłabienie potencji. Ryzyko to określa się na około 1%. Częściej takie działanie występuje u starszych mężczyzn. Należy podkreślić, że nie jest to efekt stały i odstawienie leku powoduje w szybkim czasie powrót do normy w tym względzie.

W ocenie statystycznej Propecia wykazuje większą skuteczność w poprawie owłosienia okolicy centralnej głowy. Stąd wielokrotnie stanowi uzupełnienie leczenia chirurgicznego, które koncentruje się na czołowej okolicy głowy.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Nadmiernie wypadające włosy mogą być przyczyną wielu kompleksów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem, który dotyka nie tylko osoby w starszym wieku, ale również te młode.

Przyczyn łysienia może być wiele. Dlatego jeśli zauważy się nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować się ze specjalistą, aby jak najszybciej zapobiec postępom łysienia i widocznemu przerzedzeniu włosów.

Co zatem warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Włosy wypadają każdemu z nas i to codziennie. Jest to naturalne zjawisko. Jednak, jeśli zauważy się, że włosy wypadają w znacznych ilościach, może to świadczyć o poważnym problemie.

Wypadanie włosów i przyczyny tego zjawiska to kwestie nurtujące wiele osób. Często nadmierna utrata włosów może być spowodowana złą pielęgnacją, której sami jesteśmy winni.

W przypadku osób z długimi włosami zbyt mocne i częste upinanie włosów w kucyk lub kok może nadwyrężać skórę głowy oraz prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów.

Ponadto tapirowanie włosów, rozczesywanie ich na siłę oraz częste farbowanie również przyczyniają się do powstawania uszkodzeń mechanicznych.

Należy też pamiętać, że wysoka temperatura, nieodpowiednie środki do stylizacji włosów oraz kosmetyki z chemicznym składem znacznie osłabiają mieszki włosowe i mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Ponadto duży wpływ na kondycję włosów ma dieta.

W przypadku niedoboru białka, aminokwasów, czy żelaza i cynku dostarczanego wraz z pokarmem, może wystąpić łysienie rozlane.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Nadmierne wypadanie włosów

Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Szczególnie można zauważyć wypadanie włosów po ciąży, kiedy to wzmożona jest aktywność hormonów, w szczególności estrogenów.

Warto również mieć na uwadze, że zaburzenia hormonalne mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn.

Jest to związane z produkcją testosteronu i przekształcania go w jego aktywną formę DHT, która osłabia i niszczy mieszki włosowe.

Ponadto zaburzenia hormonalne związane są z chorobami tarczycy, okresem menopauzy oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Wpływ na nadmiernie wypadające włosy ma również stres oraz stosowane leki, takie jak przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, czy immunopresyjne.

Stany zapalne skóry głowy wywołane przykładowo grzybicą lub chorobami, również uniemożliwiają prawidłowy wzrost włosów, przez co widoczne jest przerzedzenie ich ilości.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn

Okazuje się również, że pogoda, a właściwie warunki atmosferyczne mają duży wpływ na kondycję naszych włosów. Częste moczenie włosów w słonej oraz chlorowanej wodzie znacznie przyspiesza ich wypadanie. Ponadto długa i częsta ekspozycja włosów na promienie UV wysusza je i osłabia.

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami?

Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale aby skutecznie walczyć z łysieniem, należy poznać jego przyczyny. Dopiero wtedy możliwe jest skuteczne leczenie wypadania włosów.

Pierwszym krokiem na wzmocnienie włosów u osób, które nie dbają o zrównoważoną dietę lub narażone były na przewlekły stres jest odpowiednia suplementacja. Jednak wraz z suplementacją należy zwrócić uwagę na spożywane posiłki.

Aby odwrócić proces wypadania włosów dieta powinna być zbilansowana nie tylko przez jakiś czas.

Można też sięgnąć po szampon na wypadanie włosów lub profesjonalne preparaty. Należą do nich między innymi minoksidil stosowany, jako płyn do wcierania w skórę głowy. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn spowodowanym przekształcaniem się testosteronu w DHT, stosuje się finasteryd podawany doustnie.

Czytaj więcej: Co na wypadanie włosów? Poznaj 4 zabiegi!

Można również zdecydować się na domowe sposoby na wypadanie włosów, do których należy między innymi picie soku z czarnej rzepy, maseczka na skórę głowy z awokado lub jajek oraz siemienia lnianego.

Wszystkie te metody dostarczają włosom duże ilości witamin i protein wpływających pozytywnie na kondycję włosów.

Aby wzmocnić efekty domowych maseczek, można stosować derma rollery wyposażone w niewielkie igiełki, które nakłuwają skórę głowy ułatwiając wnikanie substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry.

Pomocny bywa również ręczny masaż głowy, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo go wykonać. Masaż powinien trwać kilka minut i być wykonywany kolistymi ruchami. Dzięki niemu skóra głowy oraz mieszki włosowe zostają pobudzone i poprawia się ich kondycja. Podczas masażu można używać olejku rycynowego bogatego w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływające na wzrost włosów.

Co jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu?

Wypadanie włosów i leczenie tego schorzenia nierzadko wymaga profesjonalnego podejścia.

Dlatego warto umówić się na konsultacje do specjalisty, który oprócz leków, jakimi jest finasteryd oraz minoksidil będzie mógł zalecić inne zabiegi lecznicze.

Jednak zanim do tego dojdzie, skórę głowy należy poddać badaniu trychologicznemu. Na jego podstawie można wywnioskować, w jakiej kondycji są mieszki włosowe oraz dobrać odpowiedni zabieg.

W leczeniu łysienia dużą rolę odgrywa medycyna estetyczna, która oferuje skuteczne zabiegi. Jednym z nich jest mezoterapia głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy.

Za pomocą niewielkich igieł pod skórę wprowadzane są odżywcze substancje pobudzające mieszki włosowe do ponownego wzrostu. W efekcie wypadanie włosów zostaje zahamowane, a ponadto można zauważyć wzrost nowych.

Podobną metodą, która również polega na wstrzykiwaniu pod skórę głowy substancji odżywczej jest osocze bogatopłytkowe.

Tutaj substancją odżywczą wprowadzaną pod skórę jest osocze uzyskiwane z krwi pacjenta. Ma ono niezwykłe właściwości, które wpływają na pobudzenie mieszków włosowych i aktywowanie ich do wzrostu. Ponadto osocze bogatopłytkowe wzmacnia włosy oraz stymuluje ich wzrost. Jest to metoda często stosowana w zaawansowanym łysieniu oraz u osób z miejscową utratą włosów.

Mezoterapia skóry głowy

Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem jest przeszczep. Jest to zabieg bardziej inwazyjny od poprzednich, jednak z reguły nie wymaga powtarzania.

Z pobranego fragmentu skóry z włosami tworzy się implanty zawierające od 1 do 3 mieszków włosowych. Następnie powstałe implanty umieszcza się w skórze głowy pozbawionej włosów.

W ten sposób można odzyskać włosy, a ponadto stworzyć ich nową linię, którą wyznacza się przed rozpoczęciem zabiegu.

Przeszczep włosów

Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz badaniem.

Jeśli czynnikami powodującymi nadmiar utraty włosów jest zła dieta, czy niewłaściwie dobrane kosmetyki używane do pielęgnacji, walka z utratą włosów będzie prostsza.

Natomiast w przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędne jest profesjonalne leczenie oparte o leki na receptę lub zabiegi medycyny estetycznej.

You might be interested:  Podwyższony cukier we krwi – jak obniżyć poziom cukru?

Wypadanie włosów u mężczyzn. Co stosować na porost włosów i jak przyspieszyć ten proces?

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

fot. Getty Images

Wypadanie włosów u mężczyzn jest zazwyczaj spowodowane nadmierną ilością testosteronu w organizmie. Jednak czasami to nie jedyny powód.

Jeśli zastanawiasz się, jak przyśpieszyć porost włosów u mężczyzn to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 Poznasz w nim przyczyny ich wypadania u mężczyzn, sposoby leczenia, a także dowiesz się, co współczesna medycyna oferuje mężczyznom zmagającym się z łysieniem.

Wypadanie włosów u mężczyzn jest naturalnym zjawiskiem. Istnieje jednak wiele czynników powodujących przedwczesną i nadmierną ich utratę. Głównymi przyczynami wypadania włosów u mężczyzn są czynniki genetyczne, przewlekłe choroby, niewłaściwa dieta i stres oraz negatywne działanie leków.

Wypadanie włosów a czynnik genetyczny

Niektórzy mężczyźni rodzą się z tzw. genem łysienia. Łysienie u mężczyzn zazwyczaj zaczyna się od okolic skroniowo-czołowych, gdzie na początku tworzą się zakola.

Włosy mogą się także przerzedzać na szczycie głowy, podczas gdy na jego obwodzie nie dochodzi do zauważalnych zmian. Oczywiście, jak to bywa z czynnikiem genetycznym, u każdego mężczyzny proces łysienia przebiega w innym tempie. W postaci tzw.

ciężkiej proces ten następuje już w wieku 16-18 lat, natomiast w lekkiej – ok. 40 roku życia mężczyzny.

Wypadanie włosów a choroby przewlekłe

Wypadanie włosów może być objawem przewlekłej choroby, takiej jak niedoczynność tarczycy lub toczeń rumieniowaty układowy. Co prawda mężczyźni znacznie rzadziej zapadają na powyższe choroby niż kobiety, jednak mogą mieć one wpływ na utratę włosów.

Wypadanie włosów a niewłaściwa dieta i stres

To, co trafia do naszego żołądka istotnie wpływa na nasze zdrowie – zasada ta dotyczy również naszych włosów. Niedobór białka, witaminy B12 czy żelaza może prowadzić to nadmiernego ich wypadania.

Dlatego ważne, aby składniki, które je odżywiają, znalazły się w codziennym jadłospisie. Utrata włosów może być również spowodowana nagłym lub przewlekłych stresem związanym z życiem osobistym czy zawodowym.

Wypadanie włosów a negatywne działanie leków

Przyjmowanie leków powoduje określone niepożądane konsekwencje. Jedną z nich może być utrata włosów na skutek osłabiania ich cebulek.

Zaliczają się do nich leki przeciwdepresyjne, środki stosowane podczas chemioterapii, leki przeciwreumatyczne, leki przeciwgrzybicze czy antybiotyki. Jak widać, problem utraty włosów może być nieco bardziej złożony.

Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje mnóstwo środków na łysienie dla mężczyzn ukierunkowanych na każdą przyczynę. Co zatem stosować na wypadanie włosów dla mężczyzn, aby ten proces spowolnić a może nawet zawrócić?

Łysienie na czubku głowy u mężczyzn jest nieco innym problemem niż naturalne wypadanie włosów. Mężczyzna dotknięty takim łysieniem musi się przygotować na wieloletnie leczenie, ponieważ jest ono związane z zaburzeniami hormonalnymi. Z tego względu łysienie męskie jest nazwane androgenowym.

Przyczyną problemu jest nadmierne wydzielanie męskiego hormonu o nazwie dilhydrotestosteron. Objawy mogą się także nasilać z powodu ubogiej diety czy przewlekłego stresu. Problem łysienia na czubku dotyka zazwyczaj mężczyzn po 50. roku życia.

Przed podjęciem samodzielnych kroków ważne jest, aby udać się w pierwszej kolejności do trychologa – specjalisty zajmującego się kondycją włosów. Podczas wizyty u trychologa zidentyfikuje on przyczynę problemu i dobierze odpowiedni środek na łysienie.

W tym przypadku, trycholodzy na łysienie zalecają tabletki na porost włosów dla mężczyzn na bazie finasterydu lub dutasterydu, czyli substancji regulujących wydzielanie dilhydrotestosteronu. Przepisany środek na porost włosów dla mężczyzn, który zawiera powyższe substancje, skutecznie rozwiązuje problem łysienia na czubku głowy.

Szampon dla mężczyzn na wypadanie włosów 

Aby zwalczyć wypadające włosy u mężczyzn w pierwszej kolejności warto postawić na szampon. Lecznicze szampony zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w drogeriach składem, a także działaniem ukierunkowanym na ich odbudowę i wzmocnienie cebulek. Szampony przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn zazwyczaj zawierają:

 • botaniczne komórki macierzyste
 • glukonian cynku
 • nanopeptydy miedzi
 • witaminy z grupy B

Jeśli chcemy szybko rozwiązać swój problem, powinniśmy liczyć się z nieco większym wydatkiem, ponieważ dobry szampon na porost włosów dla mężczyzn kosztuje nawet 150 zł. Jednak przed jego zakupem należy zgłosić się do trychologa na konsultację, ponieważ tańszy szampon dla mężczyzn na wypadanie włosów w danym przypadku może okazać się skuteczniejszy.

Jak przyspieszyć porost włosów u mężczyzn? 

Przyjmuje się, że ludzkie włosy rosną około 1 cm w ciągu miesiąca. Jeśli w Twoim przypadku to stanowczo za wolno i zastanawiasz się jak zagęścić włosy, poniżej przedstawiamy sprawdzone zabiegi i metody na ich szybszy porost.

Jednym ze sposobów pozwalających na przyśpieszenie porostów jest mezoterapia igłowa skóry głowy.

Zabieg ma na celu zahamowanie wypadania włosów, dzięki nastrzykiwaniu głowy małymi igiełkami, przez które aplikowana jest substancja odżywcza.

 W ostatnich latach popularną metodą jest inwersja polegająca na wcieraniu podgrzanej oliwy z oliwek w skórę głowy, a następnie na jej opuszczeniu w celu pobudzenia pracy cebulek włosów.

Przyjemnym sposobem na porost włosów jest też peeling skóry głowy. Stosowanie peelingu pozwala na usunięciu martwego naskórka oraz pomaga dotlenić zniszczone cebulki. Dodatkową korzyścią z tego zabiegu jest mocniej dokrwiona głowa, która poprawia nasze ogólne samopoczucie.

Odżywka na porost włosów dla mężczyzn

Odżywka na porost włosów u mężczyzn jest kołem ratunkowych w sytuacji, gdy leczniczy szampon zawiedzie. Jednak pragniemy zwrócić uwagę, że szampon i odżywka to dwa różne preparaty.

Głównym zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy, natomiast odżywki mają na celu pomóc w konkretnym przypadku.

Właściwa odżywka na wypadanie włosów dla mężczyzn powinna zawierać ekstrakty z roślin i owoców bogatych w witaminy, aminokwasy oraz minerały.

Witaminy na porost włosów dla mężczyzn

Zanim sięgniemy po silny środek na porost włosów u mężczyzn, warto zacząć walkę z problemem od środka. Chodzi oczywiście o witaminy na porost włosów dla mężczyzn. Dostarczanie odpowiednich witamin na porost włosów dla mężczyzn jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem, ponieważ można je zapewnić poprzez pokarm lub w formie suplementu diety.

Uznanym środkiem na ich porost jest biotyna, znana także jako witamina B7. Występuje ona w formie tabletek, kapsułek a nawet żelków! Można ją także dostarczyć w codziennej diecie. Duże ilości biotyny znajdują się w mleku, żółtkach jajek, pomidorze, kalafiorze, podrobach czy rybach.

Skuteczna na porost włosów jest także witamina A zapewniająca prawidłowy metabolizm zrogowaciałych komórek macierzy.

Sama witamina jest bardzo ważna nie tylko w procesie leczenia, ale również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ich gęstości – jej niedobór powoduje przerzedzone włosy u mężczyzn.

Witaminę A można suplementować lub zapewnić w diecie spożywając podroby, tran, mleko, masło czy żółty ser. 

Preparaty na porost włosów dla mężczyzn

Specjaliści są zgodni, że najskuteczniejsze preparaty na porost włosów dla mężczyzn zawierają amineksil oraz minoksidil. Dzięki preparatom zawierających te substancje wydłuża się faza wzrostu i spoczynku, natomiast skraca się faza wypadania włosów.

Preparaty przeciwdziałające wypadaniu włosów powinny być stosowane u mężczyzn przed 40. rokiem życia. Efekty są widoczne po około 4. miesiącach.

Przypominamy jednak, że konkretny preparat na porost włosów dla mężczyzn powinien zostać dobrany na podstawie przeprowadzonego wywiadu u specjalisty.

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy i leczenie

Walka z łysieniem androgenowym niestety nie jest wyrównana. Choroba dotyczy co najmniej połowy mężczyzn poniżej 50 roku życia, z kolei powyżej 70 lat – aż co najmniej 7 na 10 panów cierpi na tę przypadłość.

W związku z tym, że łysienie androgenowe wiąże się – jak nazwa wskazuje – z androgenami, czyli męskimi hormonami płciowymi, znacznie rzadziej występuje ono u kobiet. Nie oznacza to jednak, że one wcale nie chorują. Średnio łysienie androgenowe u kobiet poniżej 30 roku życia występuje u 3-6 na 100 pań.

You might be interested:  Zmiany na paznokciach i kolor paznokci – jaką chorobę mogą oznaczać?

Po 50 roku życia choruje na nie 30-40% kobiet – prawdopodobnie dlatego, że po menopauzie charakteryzują się one dużo niższą aktywnością estrogenów.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Androgeniczne wypadanie włosów może mieć bardzo różne przyczyny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U obu płci głównym powodem występowania nadmiernego wypadania włosów tego rodzaju są kwestie genetyczne.

Specyficzny układ genów powoduje w konsekwencji, że mieszki włosowe w okolicach receptorów wrażliwych na androgeny, stają się coraz słabsze i mniejsze, aż w końcu zanikają.

Proces niszczenia mieszków włosowych w łysieniu androgenowym jest dodatkowo wzmacniany wysokimi stężeniami testosteronu, które między innymi także zależy od czynników genetycznych.

Ponadto patogeneza łysienia androgenowego bierze pod uwagę takie czynniki, jak procesy zapalne oraz podwyższenie aktywności tak zwanej 5-alfa-reduktazy – jednego z enzymów, który może odpowiadać za wrażliwość komórek na męskie hormony płciowe (androgeny).

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet również obejmują kwestie genetyczne, a dodatkowo ryzyko rozwoju tej choroby zwiększa okres menopauzy. Wtedy to w naturalny, fizjologiczny sposób mamy do czynienia u kobiet z obniżeniem stężeń żeńskich hormonów płciowych, nierzadko przebiegającym z kolei ze zwiększeniem ilości androgenów w organizmie. U kobiet, które mają predyspozycje genetyczne do łysienia androgenowego, istnieje więc wyższe ryzyko pojawienia się go w okresie menopauzy i po nim.

Łysienie androgenowe – objawy

O łysieniu mowa zwykle, gdy utracimy około 30% objętości włosów. W łysieniu androgenowym mamy do czynienia z tak zwanym niebliznowaciejącym wypadaniem włosów w nadmiarze, w którym postępuje przesuwanie się linii włosów od czoła w tył. Ponadto występuje też łysienie na czubku głowy.

U kobiet łysienie androgenowe polega bardziej na ogólnym przerzedzeniu włosów, rozlanym na całej lub na większości powierzchni owłosionej skóry głowy. Czasami występuje u nich objaw tak zwanego szerokiego przedziałka, w którym największa utrata włosów u kobiet następuje na środku głowy.

Sprawdź też łysienie telogenowe – objawy tego rodzaju wypadania włosów są podobne do tych charakteryzujących łysienie androgenowe, nie jest to jednak taka sama jednostka chorobowa.

Łysienie androgenowe – jakie badania?

Aby rozróżnić łysienie androgenowe od innych typów łysienia, warto wykonać podstawowe badania krwi. Gdy podejrzewamy właśnie łysienie androgenowe – jakie badania warto wykonać? Otóż są to zwłaszcza: morfologia krwi z rozmazem, żelazo, ferrytyna, ewentualnie transferryna, OB.

, CRP, TSH, anty-TPO, anty-TG, prolaktyna, progesteron, białko całkowite i glukoza na czczo. Ważne jest też poznanie stężeń hormonów, takich jak estradiol, androstendion, testosteron i DHEA-S.

Jednakże łysienie typu androgenowego jest dla specjalisty na tyle charakterystyczne, że zwykle prawidłowe i dokładne zebranie wywiadu lekarskiego oraz ocena wizualna (ewentualnie trichoskopia – badanie owłosionej skory głowy) są wystarczające do diagnozy.

Zazwyczaj trichoskopię wykonuje się raczej u kobiet. W bardziej złożonych sytuacjach dodatkowo można wykonać ocenę histopatologiczną biopsji z owłosionej skóry głowy.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Trichoskopia ocenia takie kryteria dotyczące włosów i skóry głowy, jak:

 • Więcej niż 4 żółte kropki w okolicy czołowej liczone z 4 pól widzenia na 70-krotnym powiększeniu,
 • Mniejsza średnia grubość włosów w okolicy czołowej niż potylicznej,
 • Więcej niż 10% cienkich włosów (< 0,03 mm) w okolicy czołowej,
 • Odsetek jednostek włosa z pojedynczą łodygą,
 • Liczba włosów meszkowych,
 • Odsetek jednostek włosowych z przebarwieniem okołomieszkowym.

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieją skuteczne leki na łysienie androgenowe. Terapii do wyboru jest wiele i mówiąc obiektywnie – łysienie tego rodzaju jest wyleczalne, a przynajmniej można je zahamować i do pewnego stopnia cofnąć zmiany chorobowe.

Do terapii należą przede wszystkim: leczenie konwencjonalne (farmakoterapia), zabiegi trychologiczne, zabiegi pielęgnacyjne, przeszczep włosów, różne formy leczenia wspomagającego – na przykład gdy dopada nas łysienie androgenowe, dieta może być jednym z rozwiązań.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Leczenie konwencjonalne łysienia androgenowego polega na podawaniu leków ogólno działających oraz miejscowych. Najczęściej stosowane leki na łysienie androgenowe to: minoksydyl, spironolakton, cyproteron, finasteryd, Alpicort, Alpicort E.

Natomiast wiele z tych środków farmakoterapeutycznych może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, w tym: zaburzeń seksualnych, problemów z nastrojem, ginekomastii, bólu jąder, a u kobiet w ciąży leki te są zupełnie odradzane.

Mogą być bowiem teratogenne, czyli szkodliwe dla płodu, co ciekawe – zwłaszcza dla płodu męskiego.

Łysienie androgenowe – leczenie naturalne

Różnego rodzaju suplementy diety, sama dieta oraz dermokosmetyki mogą w pewien sposób działać na leczenie łysienia androgenowego. Na pewno kwestiami, które w badaniach są niejednokrotnie potwierdzane jest szkodliwy wpływ wysokiego BMI (wskaźnika masy ciała) oraz palenia papierosów na stan owłosionej skóry głowy.

Aktywność fizyczna może mieć pewien wpływ na polepszenie ukrwienia skóry głowy, przez co do mieszków włosowych może docierać więcej składników odżywczych.

Natomiast w przypadku łysienia androgenowego, które jak wspomniano, jest głównie powodowane kwestiami genetycznymi – niestety naturalne metody leczenia, dieta i aktywność fizyczna są tylko wspomaganiem właściwej terapii.

Leki na łysienie androgenowe

Jak wcześniej wspominano, leczenie łysienia androgenowego opiera się w dużej mierze na terapii środkami farmaceutycznymi. Warto natomiast wspomnieć o dodatkowych terapiach, które są stosowane albo eksperymentalnie, albo też poza właściwym wskazaniem rejestracyjnym – jednak z powodzeniem dla objawów łysienia androgenowego. Są to zwłaszcza:

 • lek dutasteryd,
 • analogi prostaglandyn,
 • stosowanie hormonów – estrogenów,
 • osocze bogatopłytkowe,
 • mikronakłucia (dermaroller, mezoterapia),
 • toksyna botulinowa.

Preparat na łysienie androgenowe?

Choć łysienie androgenowe można wyleczyć, to głównie trzeba polegać tu na środkach farmaceutycznych i bardziej złożonych terapiach – nierzadko w zaawansowanych przypadkach konieczne jest też dodanie metod chirurgicznych.

Nie można cofnąć łysienia tego rodzaju w zupełności, gdy dojdzie do objęcia około 2/3 owłosionej skóry głowy. Natomiast do tego momentu istnieje wiele metod, by albo cofnąć, albo spowolnić rozwój choroby.

Warto dodać, że głównie zaburzenie to wiąże się z wizualnymi konsekwencjami i nie oznacza w żaden sposób, że w organizmie człowieka dzieje się coś nieprawidłowego.

Bibliografia:

1. Wcisło-Brzezińska L. i wsp.: Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18.2. Kubasik P.

: Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED. UNIWERSYTET MEDYCZNY IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU.3. Miękoś-Zydek B. i wsp.: Łysienie androgenowe – postępy w diagnostyce i leczeniu.

DERMATOLOGIA Vol 15 No 3–4.Styczeń P.: Włosom na ratunek. [dostęp online: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf dn. 6.05.2020 r.]

Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie wypadania włosów

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn – ocenia się, że stanowi około 95% wszystkich przypadków łysienia. Dolegliwość ta występuje u ponad połowy panów w 50. roku życia. U około 1/4 pacjentów proces chorobowy rozpoczyna się już w wieku 20-25 lat, a następnie powoli postępuje przez kilka następnych dekad. 

Łysienie androgenowe

Znane też pod nazwą łysienia typu męskiego. Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Łysienie zlokalizowane jest przede wszystkim na przodzie (słynne zakola) i na czubku głowy.

Za główną przyczynę łysienia androgenowego uznaje się toksyczne dla mieszków włosowych działanie aktywnej formy hormonu męskiego – dihydrotestosteronu (DHT).

Zahamowanie syntezy tego związku jest głównym mechanizmem działania finasterydu (Propecia), jedynego doustnego leku na receptę zarejestrowanego w leczeniu łysienia androgenowego.

Wbrew ogólnie przyjętej opinii, dla większości panów łysienie jest bardzo istotnym problemem.

Choroba odbija się zarówno na życiu towarzyskim, jak i zawodowym, dlatego pacjenci chwytają się najróżniejszych sposobów poradzenia sobie z tym schorzeniem.

Niestety w poszukiwaniu leczenia często padają ofiarami nieuczciwych praktyk ze strony producentów kosmetyków i preparatów na porost włosów, którzy reklamują jako „cudowny środek” produkty, które nie zostały przetestowane klinicznie.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Łysienie typu męskiego ma charakterystyczne rozmieszczenie, półżartem określane „wieńcem Hipokratesa”. Wypadanie włosów jest zlokalizowane z przodu (gdzie powoduje cofanie się linii włosów, tzw. zakola) oraz na czubku głowy. Owłosienie po bokach oraz z tyłu głowy pozostaje bez zmian.

You might be interested:  Osteoporoza u mężczyzn – czy chorują i w jakim wieku?

Powoduje to ułożenie linii włosów najpierw w kształt litery M, a następnie, w ostatniej fazie choroby, w kształt podkowy. Łysienie androgenowe tylko w bardzo nielicznych przypadkach powoduje całkowitą utratę włosów.

Charakterystyczny wzorzec wypadania włosów oraz wysoka częstość występowania sprawia, że rozpoznanie łysienia androgenowego nie nastręcza żadnych trudności.

Jakie są przyczyny łysienia?

Przede wszystkim wymienia się czynniki genetyczne (determinowana genami wrażliwość na działanie dihydrotestosteronu lub zwiększona produkcja tego hormonu), w mniejszym stopniu znaczenie mają czynniki środowiskowe.

Stąd występowanie łysienia często obserwuje się z pokolenia na pokolenie („dziadek miał zakola, ojciec miał zakola i ja również mam zakola…”).

Badania wykazały, że mężczyźni, u których dochodzi do wypadania włosów mają często podwyższony poziom dihydrotestosteronu (DHT), aktywnej formy męskiego hormonu płciowego, testosteronu. Zazwyczaj jest to spowodowane nadmierną aktywnością 5-alfa-reduktazy, enzymu produkującego DHT.

Choć związek ten stymuluje porost włosów w określonych częściach ciała, szczególnie w okresie dojrzewania, to jednocześnie ma zdolność jego hamowania w rejonach odpowiadających obrazowi klinicznemu łysienia androgenowego. To zjawisko określane jest mianem „paradoksu androgenowego”.

U osób obciążonych genetycznie, pojawienie się łysienia androgenowego jest nieuchronne, lecz proces ten może zostać opóźniony przez utrzymywanie zdrowego dla włosów trybu życia (więcej o tym poniżej).

Czy łysienie typu męskiego to tylko problem mężczyzn?

Wbrew nazwie, łysienie o podłożu androgenowym dotyka także kobiet, choć występuje u nich znacznie rzadziej (około 1/4 kobiet po menopauzie). Objawy opierają się w większym stopniu na utracie prawidłowej struktury włosa niż na ich wypadaniu.

Czy łysienie u mężczyzn może być spowodowane także innymi czynnikami?

 • Rzecz jasna, przyczyny łysienia są różne. Mimo że najczęściej spotykane jest łysienie typu męskiego, to wypadanie lub zaburzenie struktury włosów może być wynikiem:
 • –   zaburzenia równowagi hormonalnej,
 • –   niedoboru ważnych makro- i mikroelementów (witamin oraz minerałów),
 • –   nadmiaru stresu emocjonalnego,
 • –   choroby autoimmunologicznej (łysienie plackowate),
 • –   grzybicy skóry głowy (tinea capitis),
 • –   stosowania leków (takich jak fibraty czy leki cytostatyczne).

Objawy w wyżej wymienionych przypadkach zazwyczaj odbiegają od klasycznej, łatwo rozpoznawalnej postaci łysienia androgenowego. Łysieniu mogą także towarzyszyć inne objawy np. atopowe zapalenie skóry.

Jak zapobiec łysieniu?

Choć łysienie to głównie kwestia genów, nie oznacza to, że nic nie można z tym zrobić. Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można opóźnić i spowolnić proces wypadania włosów:

 • prawidłowa, zbilansowana dieta, polegająca na dostarczeniu wysokiej ilości białka (ważnego budulca mieszków włosowych), zmniejszeniu zawartości cholesterolu (którego podwyższone stężenie koreluje z występowaniem łysienia androgenowego) oraz zapobieganiu niedoborom ważnych minerałów (takich jak wapń, cynk i krzem). W zrealizowaniu ostatniego punktu mogą pomóc liczne suplementy diety dostępne w aptece;
 • zrezygnowanie z kosmetyków, szamponów opartych na drażniących chemikaliach i wybór odpowiednich produktów zaprojektowanych z myślą o wzmacnianiu struktury włosa i odżywianiu mieszków włosowych;
 • unikanie stresu emocjonalnego, który przyspiesza starzenie całego organizmu;
 • zwiększenie aktywności fizycznej. Niektóre badania znalazły dowody na powiązanie siedzącego trybu życia z przyspieszonym procesem wypadania włosów;
 • zapewnienie odpowiedniej ilości snu (standardowe 8 godzin dziennie).

Jakie leki na wypadanie włosów może przepisać lekarz?

Dwie substancje lecznicze są zaaprobowane w Polsce do leczenia łysienia androgenowego: finasteryd (nazwa handlowa: Propecia) i minoksydyl (Loxon). W Stanach Zjednoczonych i w innych krajach stosuje się także dutasteryd (pochodną finasterydu). Zarówno finasteryd, jak i minoksydyl posiadają udowodnioną klinicznie skuteczność.

Finasteryd (Propecia) to lek na wypadanie włosów hamujący wytwarzanie dihydrotestosteronu (DHT). Stosuje się go doustnie raz dziennie w dawce 1 mg. Środek ten  używany jest także w przeroście gruczołu krokowego, gdzie zalecana dawka dobowa wynosi 5 miligramów.

Finasteryd nie tylko zwalnia postęp choroby, ale powoduje również zwiększony porost włosów w rejonach dotkniętych łysieniem androgenowym. Przy długotrwałym stosowaniu u prawie 60% pacjentów następuje zdecydowana poprawa. Działania niepożądane występują rzadko (zazwyczaj doświadcza ich mniej niż 5% pacjentów) i wynikają ze specyfiki działania leku.

Należą do nich zmniejszenie libido, odwracalna impotencja, ginekomastia (powiększenie piersi) i osłabienie. Propecia jest dostępna tylko na receptę.

Minoksydyl (Loxon) to lek zewnętrzny występujący w postaci płynu o dwóch stężeniach: 2 i 5%. Mniejsza dawka dostępna jest bez recepty. Loxon może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

Mimo iż preparat jest mniej skuteczny niż finasteryd to po pół roku u 40% panów następuje wyraźne zwiększenie liczby włosów. Niewielki odsetek pacjentów może doświadczyć podrażnienia skóry podczas stosowania tego leku.

Ponieważ minoksydyl był niegdyś używany jako środek na nadciśnienie, u pacjentów chorych na serce zaleca się zachowanie ostrożności.

W aptece dostępna jest również ogromna ilość suplementów diety z kategorii „na włosy, skórę i paznokcie”, lecz ich skuteczność jest wysoce dyskusyjna.

Mimo iż wymienione wyżej środki są bardzo skuteczne, to u części pacjentów nie dochodzi do wyraźnej poprawy. W takich przypadkach można zastosować bardziej inwazyjne terapie jak np. przeszczep włosów.

Czytaj także: 

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Dla większości mężczyzn łysienie to wstydliwy problem, a gęste włosy są symbolem siły, zdrowia i dobrych genów. Niestety problem wypadania włosów może spotkać każdego mężczyznę niezależnie od wieku. Jakie są przyczyny łysienia oraz popularne metody radzenia sobie z zakolami na głowie?

Źródło: 123RF

Powodów wypadania włosów u mężczyzn może być bardzo wiele. Począwszy od nieprawidłowego odżywiania, przez nadmierny stres, po skutki uboczne stosowania leków antydepresyjnych czy chemioterapii. Ale za najczęstszą przyczynę łysienia u mężczyzn uważa się łysienie androgenowe, które jest w znacznej mierze dziedziczne.

Co więcej, wraz z wiekiem poziom testosteronu zmienia się, dlatego nawet młodzi mężczyźni (od 16 do 20 lat) mogą spotkać się z problemem łysienia spowodowanym nadmiernym wydzielaniem się DHT (pochodna testosteronu).

Zakola u mężczyzn mogą być także spowodowane przez łojotok oraz zaniedbanie higieny skóry głowy.

Łojotok może spowodować łupież, który nieleczony wywołuje często zapalenie skóry, objawiające się poprzez czerwonawe plamy pokrywające nieraz całą powierzchnię głowy.

Te objawy pozostawione bez odpowiedniej opieki w krótkim czasie mogą przerodzić się w łysienie plackowate, którego skutki bywają ciężkie do odwrócenia, a sam przebieg schorzenia ze względu na zaczerwienienie bywa nieprzyjemny.

Na szczęście większość skutków wypadania włosów u mężczyzn da się odwrócić, dlatego warto na bieżąco interesować się rozwojem metod wspomagających odrost włosów.

Pierwsze oznaki łysienia można zniwelować dzięki specjalnym szamponom dla mężczyzn. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Aby właściwie wybrać metodę leczenia łysienia u mężczyzn, należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Najdokładniejszą diagnozę uzyskuje się po badaniu trichogramem, czyli specjalnym mikroskopem, za pomocą którego możliwe jest ustalenie przyczyny powstawania zakoli.

W zależności od diagnozy pacjent może zostać skierowany na leczenie farmaceutykami lub za pomocą odpowiednich zabiegów. Jeśli chodzi o leki dostępne na receptę, za najskuteczniejszy uważa się finasteryd, przy pomocy którego możliwe jest blokowanie DHT (dihydrotestosteron), pochodnej testosteronu, która w największym stopniu odpowiada za męskie łysienie.

Metoda ta jest zarazem skuteczna i bezpieczna. Szacuje się, że ponad połowa pacjentów odnotowuje zatrzymanie łysienia, a nawet ponowny wzrost włosów. Wadą zastosowania leków domiejscowych jest wysoka cena kuracji, która ze względu na czas trwania (nawet do roku) wymaga od pacjenta cierpliwości (pierwsze efekty widoczne są po 3-5 miesiącach od rozpoczęcia leczenia).

Jeśli jednak ten rodzaj terapii łysienia nie przynosi efektów, pozostaje do rozważenia ostatnia metoda leczenia wypadania włosów u mężczyzn, uważana za najskuteczniejszą, ale i najdroższą, czyli przeszczep włosów.

Ta kuracja może wymagać nawet do 10 zabiegów i w zależności od stopnia zaawansowania łysienia może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak mamy niemal 100 proc. pewności, że leczenie przyniesie pożądany skutek. Podczas jednego zabiegu przeszczepionych może zostać aż 2000 nowych mieszków włosowych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *