Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Dyskopatia lędźwiowa i szyjna to częste przyczyny bólu kręgosłupa. Tak zwane wypadnięcie dysku, czyli przepuklina kręgosłupa powoduje ból korzonków, rwę kulszową i rwę barkową. W artykule opisuję objawy dyskopatii oraz jej leczenie nowoczesnymi metodami, ćwiczeniami oraz rehabilitacją.

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa polegające na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, czyli dysku. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów oraz znajdujących się między nimi sprężystych dysków.

Można je porównać do poduszek, których zadaniem jest amortyzacja. Krążek międzykręgowy składa się ze znajdującego się wewnątrz galaretowatego jądra miażdżystego, które w normalnych warunkach jest dobrze uwodnione.

Jest ono szczelnie zamknięte przez otaczający je pierścień włóknisty.

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego

Czasem włókna pierścienia włóknistego pękają. W rezonansie magnetycznym ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego widzimy jako jasną kropkę.

Może to powodować ból pleców, który nasila się przy schylaniu się i podnoszeniu ciężarów. Przez szczelinę co jakiś czas przedostaje się jądro miażdżyste prowadząc do zapalenia korzeni.

Objawy mogą być bardzo nietypowe i pacjenci często długo czekają na prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie.

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Organizm stara się zregenerować uszkodzony pierścień, ale wytworzona blizna jest słabsza i podatna na dalsze uszkodzenia.

Wypuklina krążka międzykręgowego

Osłabienie pierścienia włóknistego może powodować uwypuklenie tarczy międzykręgowej , czyli wypuklinę krążka międzykręgowego. Może ona wywierać ucisk na worek oponowy oraz korzenie nerwowe. W takim wypadku obok bólu kręgosłupa pojawia się również rwący ból promieniujący do nogi lub ręki.

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Dyskopatia – wypuklina krążka międzykręgowego, czyli wypuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina krążka międzykręgowego powstaje, kiedy przez pęknięcie pierścienia włóknistego jądro miażdżyste zostaje wyciśnięte do kanału kręgowego. Czasem dochodzi nawet do sekwestracji krążka międzykręgowego, czyli oderwania wyciśniętego jądra miażdżystego od dysku.

Sekwestr dysku może przemieszczać się w kanale kręgowym.  Przepuklina kręgosłupa często powoduje ucisk na worek oponowy oraz ucisk na korzenie nerwowe. Najczęściej towarzyszy jej silny ból kręgosłupa wraz ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych.

Pojawia się nieznośny ból promieniujący do kończyn. Czasami występują objawy neurologiczne uszkodzenia korzeni. Może to być osłabienie, paraliż, zaburzenia czucia (zdrętwiała noga lub ręka) lub zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca.

Są to groźne objawy i po ich pojawieniu się należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Dehydratacja krążków międzykręgowych

Normalnie znajdujące się wewnątrz dysku jądro galaretowate jest bardzo dobrze uwodnione. Dlatego w rezonansie magnetycznym środek zdrowego dysku jest biały w obrazach T2.

Wiek, urazy i inne choroby dysku mogą doprowadzać do odwodnienia, czyli dehydratacji krążków międzykręgowych. Taki dysk traci swoją wysokość i sprężystość.

Sama dehydratacja nie boli, ale spadek sprężystości dysku prowadzi do szybszego narastania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Zwężenie krążka międzykręgowego

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej wynika z uszkodzenia dysku, który traci swoją sprężystość, uwodnienie oraz spójność. Uszkodzony pierścień włóknisty pod wpływem ciężaru ciała uwypukla się na boki, przez co dysk obniża się.

Również jądro miażdżyste może zostać wyciśnięte na zewnątrz, przez co dysk traci swoją objętość. Dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowej nie powoduje bólu, ale sprawia, że choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa postępuje znacznie szybciej.

Może to prowadzić do przerostu i bólu stawów międzywyrostkowych oraz ich ucisku na worek oponowy i nerwy.

Zapalenie krążka międzykręgowego

Zapalenie krążka międzykręgowego jest wywołane infekcją dysku. Towarzyszy mu silny ból kręgosłupa oraz sztywność mięśni.

Dyskopatia – objawy

Objawy dyskopatii zależą od umiejscowienia uszkodzonego dysku  w kręgosłupie oraz od jej ciężkości.

Czy dyskopatia jest groźna?

Dyskopatia w pewnym wieku pojawia się u każdego i przeważnie nie daje objawów. Nawet wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa czasem nie daje żadnych objawów. O dehydratacji krążków międzykręgowych dowiadujemy się najczęściej przy okazji.

Najbardziej groźne są masywne przepukliny kręgosłupa oraz zapalenie dysku, gdyż mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów i rdzenia kręgowego powodując groźne objawy neurologiczne.

Dyskopatia wraz ze zwyrodnieniem kręgosłupa może prowadzić do ześlizgnięcia się jednego kręgu na drugim, czyli kręgozmyku.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Choroby kręgosłupa lędźwiowego są powszechne, gdyż jego dyski dźwigają największy ciężar. Dyskopatia lędźwiowa jest najczęstsza ze wszystkich dyskopatii. Objawy przepukliny lędźwiowej to ból lędźwiowy oraz bóle nóg od kręgosłupa.

Wypuklina lub przepuklina może uciskać worek oponowy oraz korzenie nerwowe prowadząc do bólu promieniującego do pośladka, uda, łydki i stopy. W ciężkich przypadkach mogą się dołączać objawy neurologiczne.

Przepuklina lędźwiowa najczęściej  powstaje na poziomach L5 S1 i L4 L5 prowadząc do objawów rwy kulszowej. Dyskopatia na wyższych odcinkach kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do rwy udowej.

Silny skurcz mięśni powoduje skrzywienie kręgosłupa i spłycenie lub zniesienie lordozy lędźwiowej.

Dyskopatia L5S1 – objawy

Najczęściej ból promieniuje przez pośladek, po tylnej stronie uda, przez tylno-boczną łydkę, do kostki zewnętrznej, zewnętrznego brzegu stopy oraz małych palców. Przy znacznym ucisku na korzenie nerwowe (korzonki) może dojść do paraliżu mięśni zginających stopę i nie można wtedy stanąć na palcach.

Dyskopatia L4L5 – objawy

Z reguły ból promieniuje przez pośladek, po bocznej części uda, przez boczną i przednią łydkę, grzbiet stopy i duży palec. W cięższych przypadkach może pojawić się opadanie stopy.

Dyskopatia piersiowa – objawy

Głównym objawem dyskopatii piersiowej jest ból kręgosłupa piersiowego. Często obserwuje się  też skoliozę i kifozę piersiową.

Jeżeli korzenie nerwowe są uciśnięte przez przepuklinę ból może promieniować do klatki piersiowej i brzucha. Czasami objawy przypominają choroby serca lub kamicę pęcherzyka żółciowego.

W ciężkich przypadkach mogą dołączyć się groźne objawy neurologiczne, w tym paraliż kończyn dolnych.

Dyskopatia szyjna – objawy

Objawy dyskopatii szyjnej to ból kręgosłupa szyjnego, któremu może towarzyszyć silne napięcie mięśni przypominające kręcz szyi. Głowa może być przechylona na jedną stronę. Najczęstsza jest dyskopatia C5 C6.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego może uciskać korzenie nerwowe i powodować ból ręki promieniujący od karku. Ma on charakter rwący, piekący i elektryczny. Takie wywołane przez przepuklinę szyjną objawy nazywa się rwą barkową.

Mogą także występować groźne objawy neurologiczne takie jak zdrętwienie ręki, niedowład lub paraliż, który najczęściej dotyczy jedynie kończyny górnej, jednak czasem wypadnięcie dysku szyjnego powoduje ucisk rdzenia kręgowego i również paraliż dolnej połowy ciała.

W takim wypadku jedynie pilna operacja kręgosłupa szyjnego może uchronić przed trwałym kalectwem.

Szumy uszne, a kręgosłup szyjny

W pewnych przypadkach dyskopatii kręgosłupa szyjnego pojawiają się szumy uszne oraz napadowe zaburzenia równowagi.

Dyskopatia – przyczyny

Przyczyny dyskopatii najczęściej są związane z nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn dyskopatii należą:

 • nieprawidłowa technika dźwigania, czyli schylanie się lub podnoszenie przedmiotów z wyprostowanymi nogami, zaokrąglonym grzbietem i rotacją tułowia – najczęstsza przyczyna przepukliny kręgosłupa
 • siedzący tryb życia
 • skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa
 • wady postawy
 • nadmierna, nagła aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania
 • długie marsze z ciężkim plecakiem
 • urazy kręgosłupa, szczególnie wypadki samochodowe oraz upadki z wysokości
 • ciąża
 • zaawansowany wiek

Dyskopatia – badania

Diagnostyka dyskopatii opiera się na badaniu lekarskim oraz badaniach obrazowych. Najbardziej wartościowy jest rezonans magnetyczny kręgosłupa, który dokładnie obrazuje stan kręgosłupa i schorzenia dysków.

Kiedy nie można wykonać rezonansu, przeprowadza się tomografię komputerową.

Zwykłe badanie RTG, czyli prześwietlenie kręgosłupa może pokazać dyskopatyczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej oraz osteofity.

You might be interested:  Mastocytoza – objawy i leczenie mastocytozy skórnej i układowej

Dyskopatia – leczenie

Leczenie dyskopatii zależy przede wszystkim od jej ciężkości. W lekkich przypadkach wystarczą leki, rehabilitacja kręgosłupa, ćwiczenia i techniki manualne. W leczeniu przepukliny kręgosłupa bardzo dobrze działają popularne w USA zastrzyki nadtwardówkowe. Operacja kręgosłupa jest zarezerwowana dla najcięższych przypadków.

Lekarz od kręgosłupa

Pacjenci często pytają kto leczy dyskopatię. Wielu lekarzy specjalistów jest określanych jako lekarz kręgosłupa. Należy znaleźć lekarza który wie jak leczyć dyskopatię w sposób szybki i skuteczny. Dyskopatię leczą lekarze rehabilitacji medycznej, neurolodzy, ortopedzi i neurochirurdzy.

Zastrzyki nadtwardówkowe

W ciężkiej dyskopatii, zwłaszcza przy dużej wypuklinie lub przepuklinie kręgosłupa uciskającej na worek oponowy i korzenie nerwowe w zachyłku bocznym lub otworze międzykręgowym, tradycyjne leczenie może nie wystarczyć. Bardzo dobre rezultaty przynosi zastrzyk nadtwardówkowy, który jest precyzyjnie podawany bezpośrednio w okolicę ucisku nerwu w kręgosłupie. Zabieg często może wyleczyć nawet bardzo duże przepukliny.

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego pomaga leczyć dyskopatię oraz zapobiegać nawrotom. Składa się na nią wiele metod terapii.

Ćwiczenia na dyskopatię

Ćwiczenia przy dyskopatii powinny być indywidualnie dobrane dla każdego chorego. Nie każdą przepuklina kręgosłupa da się wyleczyć  przez te same ćwiczenia.

Przykładem tego są przeprosty w terapii McKenziego, które jednym pacjentom pomagają, a innym szkodzą. Dobry lekarz lub fizjoterapeuta wie jakich ćwiczeń nie wykonywać przy dyskopatii.

Również ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego są inne niż na jego pozostałe odcinki.

Ćwiczenia izometryczne kręgosłupa oraz mięśni brzucha wraz z rozciąganiem przykurczów pomagają leczyć wady postawy, które często są przyczyną dyskopatii.

Terapia manualna

Terapia manualna to wartościowa metoda rehabilitacji kręgosłupa. Terapia tkanek miękkich pomaga leczyć powikłania dyskopatii. Neuromobilizacja jest metodą stosowaną w poważnych powikłaniach dyskopatii takich jak paraliż lub w trakcie rehabilitacji po operacjach kręgosłupa.

Fizykoterapia

Fizykoterapia oferuje zabiegi takie jak pole magnetyczne, prądy TENS, ultradźwięki lub laser.

Masaż

Często stosowany jest masaż na rwę kulszową. Pomaga on również w innych postaciach dyskopatii, szczególnie w rwie barkowej. Masaż rozluźnia mięśnie oraz zmniejsza uczucie bólu.

Chiropraktyka

Wypadniętego dysku nie da się wstawić, dlatego nastawianie kręgosłupa w ciężkiej dyskopatii nie działa. Kręgarz nie powinien wykonywać manewrów, które mogą uszkodzić nerwy lub rdzeń kręgowy.

Operacja kręgosłupa

Operację kręgosłupa wykuje się w najcięższych przypadkach. Lepsze efekty niż operacja kręgosłupa lędźwiowego daje zabieg chirurgiczny dyskopatii w odcinku szyjnym.

Metody chirurgiczne niosą ze sobą ryzyko, ale w niektórych przypadkach są konieczne, szczególnie przy pojawieniu się groźnych objawów neurologicznych takich jak paraliż.

Często stosowane metody operacyjne to discektomia i mniej inwazyja mikrodiscektomia. Czasami wszczepia się też implanty dysków.

Jak żyć z dyskopatią kręgosłupa?

Przede wszystkim dyskopatię można wyleczyć, najczęściej bezoperacyjnie. Nie oznacza to, że dyski wrócą do dawnego stanu, ale ból może całkowicie ustąpić. Najczęściej można też wrócić do pracy.

Należy pamiętać, aby nie schylać się z zaokrąglonym grzbietem oraz unikać rotacji tułowia. Należy regularnie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, aby wzmocnić i rozciągnąć odpowiednie mięśnie.

Wielu ludzi ma dyskopatię i nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż w większości przypadków nie powoduje ona dolegliwości.

Wypadający dysk – wszystko, co musisz wiedzieć- Blog Orteo.pl

Wypadający dysk nazywany bywa także przepukliną kręgosłupa. Osoby, które doświadczyły uszkodzenia dysku kręgowego, zdają sobie sprawę, że jest to niezwykle bolesna dolegliwość. Każdy ruch wydaje się ją pogarszać.

Ból jest sygnałem ostrzegawczym, którego nie należy lekceważyć. Jeśli podejmiesz odpowiednie działania, dyskomfort zwykle ustąpi, a problem będzie można łatwo naprawić.

Przeczytaj, jakie są objawy wypadające dysku, a także jak przebiega leczenie, gdy dojdzie do uszkodzenia dysku w kręgosłupie.

Twój kręgosłup składa się z szeregu kości (kręgów) ułożonych jedna na drugiej.

Od góry do dołu, kolumna zawiera siedem kości w kręgosłupie szyjnym, 12 w odcinku piersiowym kręgosłup, pięć w kręgosłupie lędźwiowym, a następnie kości krzyżowej i kości ogonowej u podstawy. Te kości są amortyzowane przez dyski.

Oznacza to, że dyski amortyzują wstrząsy, do których dochodzi podczas codziennych czynności, takich jak chodzenie, podnoszenie czy skręcanie tułowia. 

Każdy dysk ma dwie części: miękką, galaretowatą część wewnętrzną i twardy pierścień zewnętrzny. Uraz lub osłabienie może spowodować, że wewnętrzna część krążka będzie wystawać przez pierścień zewnętrzny. Nazywa się to wypadnięciem dysku. 

Objawy wypadnięcia dysku obejmują:

Wypadnięcie dysku najczęściej dotyczy dolnej części pleców. Odczuwalny jest wówczas charakterystyczny ból, ale niekiedy mogą pojawić się także inne dolegliwości. Wynika to z faktu, ze wysunięty dysk może dodatkowo uciskać nerwy.  Sprawdź, jakie są objawy wypadnięcia dysku:

 • ból i drętwienie, najczęściej po jednej stronie ciała, który nasila się w nocy lub przy pewnych ruchach
 • skurcze mięśni,
 • ograniczenie sprawności,
 • osłabienie mięśni,
 • mrowienie, ból lub pieczenie w dotkniętym obszarze,
 • rwa kulszowa.

W przypadku przepukliny w odcinku szyjnym objawem mogą być także bóle i zawroty głowy oraz migreny.

Kto jest najbardziej narażony na uszkodzenia dysku w kręgosłupie?

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

Dysk bywa opisywany jako amortyzator dla kręgosłupa. W rzeczywistości nie jest jednak tak elastyczny ani tym bardziej giętki, jak mogłoby się to wydawać. Chociaż dyski oddzielają kręgi i zapobiegają ich ocieraniu się o siebie, są dalekie od sprężystości. U dzieci przyjmują postać worków wypełnionych żelem lub płynem, ale z wiekiem zaczynają krzepnąć. Wraz z dojrzewaniem dopływ krwi do krążka ustaje, a miękki materiał wewnętrzny zaczyna twardnieć, przez co krążek staje się mniej elastyczny. W średnim wieku dyski posiadają  konsystencję kawałka twardej gumy. Te zmiany związane ze starzeniem osłabiają zewnętrzną warstwę ochronną, przez co dyski stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Zmiany dysków zachodzą przez całe nasze życie, ponieważ tkanki łączne zmieniają się wraz z wiekiem, a struktury kręgosłupa dostosowują się do fizycznych obciążeń codziennego życia. Co ciekawe, te „zmiany zwyrodnieniowe” mogą pojawić się na zdjęciu rentgenowskim nawet u zdrowych osób, które nie uskarżają się na ból pleców. Przepuklina kręgosłupa częściej występuje u mężczyzn. 

Wypadający dysk – jak leczyć?

Leczenie wypadającego dysku może odbywać się na kilka sposobów. Wiele zależy od stopnia odczuwanego dyskomfortu i tego, jak bardzo dysk wyślizgnął się z miejsca.

W większości przypadków złagodzenie bólu będzie możliwe dzięki systematycznym ćwiczeniom, które pozwolą wzmocnić plecy i otaczające je mięśnie.

Pomocne może okazać się również przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych oraz unikanie podnoszenia ciężarów. Ewentualne napięcia zlikwiduje stosowanie piłki do masażu.

Tylko niewielki odsetek pacjentów z przepukliną krążka lędźwiowego wymaga operacji. Chirurgia kręgosłupa jest zwykle zalecana dopiero po okresie leczenia niechirurgicznego, który nie przyniósł złagodzenia dolegliwości bólowych lub u pacjentów, u których występują trudności w chodzeniu bądź osłabienie mięśni.

Najczęściej stosowaną procedurą leczenia przepukliny pojedynczego dysku jest mikrodiscektomia. Zabieg wykonywany jest przez niewielkie nacięcie na poziomie przepukliny krążka międzykręgowego i często wymaga użycia mikroskopu.

Wypukła część dysku jest usuwana wraz z wszelkimi dodatkowymi fragmentami, które wywierają nacisk na nerw rdzeniowy.

Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!

Objawy dyskopatii    

        Gdy pojawia się nagły, silny ból kręgosłupa najczęściej przyczyną jest powstająca przepuklina krążka międzykręgowego popularnie zwanego dyskiem.

Wypadnięcie dysku, przepuklina dysku, przepuklina kregosłupa, korzonki, rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna to różne nazwy określające problemy powstałe w związku z dyskopatią.

You might be interested:  Blizna przerostowa – dlaczego powstaje, jak się jej pozbyć i leczyć?

Objawy dyskopatii mogą być różne: od bólu nagłego, silnego bólu kręgosłupa, który nie pozwala się swobodnie wyprostować i zgiąć, przez powolne stopniowo nasilające się pobolewania, które skutkują ograniczeniem ruchomości kręgosłupa i bólem, najczęściej nasilającym się rano, lub po dłuższym siedzeniu, do promieniowania do rąk lub nóg. Pojawia się często po nieprawidłowym podniesieniu czegoś ciężkiego, lub szarpnięciu. Zewnętrzne, najczęściej wcześniej uszkodzone warstwy krążka międzykręgowego

 pękają wtedy i wysuwa się wewnętrzna część zwana jądrem miażdżystym

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie i rehabilitacja

    W sytuacji gdy dysk wysunie się z rusztowania kręgosłupa może wywołać ucisk na nerwy, stan zapalny, ostry ból, mrowienie, drętwienie lub zaburzenia czucia Niektóre mięśnie mogą nieprawidłowo pracować lub powstają skurcze i drżenia mięśniowe. Może np. dochodzić do opadania stopy, niemożności chodzenia na palcach lub trudne staje się utrzymanie przedniotów w dłoni.

Większość tego typu zaburzeń bardzo dobrze poddaje się rehabilitacji. Tylko w skrajnych przypadkach, gdy zaburzenia neurologiczne postępują lub pojawia się nietrzymanie moczu i kału należy jak najszybciej wykonać operację. 

 Jak można sobie pomóc w domu? 

      Jeśli nie masz możliwości skorzystania w najbliższym czasie z wizyty lekarskiej lub fizjoterapeuty albo właśnie na nią czekasz, możesz:

 • wziąć niesterydowe leki przeciwzapalne (bez recepty), które zmniejszą stan zapalny i ból. 
 • Przyjmuj pozycje bezpieczne – czyli bezbolesne. Dobrą pozycją dla kręgosłupa jest pozycja na boku z poduszką lub kocem między kolanami.
 • “JAK SIĘ RUSZAM  TO BOLI, WIĘC TYLKO LEŻĘ” – Taka postawa jest często przyjmowana przez pacjentów z ostrym bólem kręgosłupa. Niestety nie jest właściwa. Trzeba się oszczędzać, to fakt, ale należy też ruszać się chociażby w łóżku, ponieważ to właśnie w fazie ostrej kręgosłup potrzebuje delikatnego ruchu, który usprawni przepływ krwi i spowoduje wchłanianie obrzęku.

    Jeżeli chcesz wezwać pomoc, możesz zaprosić fizjoterapeutę, który biegle posluguje się metodą MDT McKenzie, przeprowadzi on wywiad i diagnostykę pozycyjno-ruchową objawów. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego stosowania leków, jeżeli dolegliwość jest czysto mechaniczna i można ją wyleczyć przez odpowiednie ćwiczenia.

Sprawdź ofertę rehabilitacji domowej Vivo Fizjoterapia

Nigdy nie lekceważ ostrego bólu kręgosłupa. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem i fizjoterapeutą.

W przeciwnym razie takie bóle mogą zdarzać się coraz częściej i jeszcze silniejsze. 

 Jakie są możliwości rehabilitacji?

    Jeżeli jesteś w stanie poruszać się o własnych siłach warto udać się do fizjoterapeuty. Terapia kręgosłupa wymaga przywrócenia prawidłowych wzorców ruchowych, usunięcia zbędnych napięć i wzmocnienia osłabionych mięśni stabilizujących kręgosłup. Bardzo potrzebna będzie zazwyczaj terapia punktów spustowych i przywrócenia właściwego ustawienia stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa.

   W  przypadku dyskopatii zaleca się także metody fizjoterapii, które sprawią, że dysk “wsunie się” na swoje miejsce. Skuteczne metody na uszkodzenie krążka międzykręgowego to:

 Oprócz metod, które działają na przyczynę warto zastosować terapie wspomagające takie jak kinesiotaping i fizykoterapia (przeciwbólowo najczęściej TENS oraz regeneracyjnie i przeciworzękowo np. laser, pole magnetyczne, fonoforeza itp.) oraz dowiedzieć się jak dostosować stanowisko pracy, aby nie powodować dalszych uszkodzeń.

Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIK naszych usług. Zapraszamy! 

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie, ćwiczenia | TRU+

Wypadnięcie dysku to powszechna, a przy tym bardzo bolesna dolegliwość. Coraz częściej określa się ją mianem choroby cywilizacyjnej. Wynika to z tego, że wysunięcie dysku pojawia się w wyniku przeciążenia kręgosłupa związanego z nieprawidłowym trybem życia np.

długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Wypadnięcie dysku z racji swojej bolesności utrudnia codzienne funkcjonowanie. To, dlatego po zaobserwowaniu u siebie jego objawów, należy jak najszybciej podjąć leczenie, a także wdrożyć profilaktykę. W prowadzeniu domowych kuracji pomoże TRU+.

Jak on może pomóc na ból czy wyeliminuje go całkowicie?

Na czym polega wypadnięcie dysku?

Aby zrozumieć przyczynę wypadnięcia dysku, należy wiedzieć, jak funkcjonuje dysk kręgosłupa. Podstawową informacją jest to, że kręgosłup człowieka składa się z dysków, inaczej nazywanych krążkami. Ich zadaniem jest amortyzować obciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup.

Każdy dysk międzykręgowy składa się z półpłynnego jądra miażdżystego, zmieniającego swój kształt pod wpływem ruchów. Do przesunięcia dysku dochodzi w momencie, kiedy jądro dysku między krążkowego wysuwa się. Zmiana jego położenia wiąże się z wysunięciem poza przestrzeń międzykręgową w konkretnego odcinka kręgosłupa.

W efekcie pojawia się ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy odchodzące od rdzenia. To właśnie wywołuje silny ból. Przyczyn przesunięcia dysku może być kilka. Jako te najważniejsze wymienia się:

 • urazy kręgosłupa,
 • intensywną pracę fizyczną lub treningi,
 • siedzący tryb życia,
 • całkowity brak aktywności fizycznej,
 • nadwagę i otyłość,
 • wrodzone wady kręgosłupa,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • nieprawidłowości w budowie kanału kręgowego.

Bez względu na to, z jakiej przyczyny dochodzi do przesunięcia dysku międzykręgowego, konieczne jest szybkie działanie. Ma ono na celu wyeliminować dotkliwy ból. Oprócz standardowych leków pomóc w tym może również TRU+ emitujący fale TENS, a także inne metody fizykoterapii.

Uszkodzony dysk: objawy

Przesunięcie dysku przede wszystkim wiąże się z bólem. Pojawia się on przy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinkach. Oprócz niego może pojawić się szereg innych symptomów o różnej intensywności.

Charakter objawów zależy przede wszystkim od poziomu kręgosłupa, na którym doszło do wypadnięcia dysku oraz od tego, jakie struktury jądro miażdżyste uciska.

Medycyna może jednak wskazać objawy wypadnięcia dysku, które pojawiają się najczęściej. Należy do nich:

 • ból kręgosłupa o zróżnicowanym nasileniu;
 • promieniowanie bólu do sąsiednich bądź odległych struktur;
 • odczucia nietypowe takie jak drętwienie, mrowienie;
 • zaburzenia czucia;
 • podwyższone napięcie struktur mięśniowych;
 • czasami występujące skurcze mięśniowe;
 • w zależności od poziomu: rwa kulszowa, rwa ramienna;
 • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
 • znaczne ograniczenie sprawności;
 • zmiana ułożenia ciała spowodowana ucieczką od bólu;
 • zniesienie ruchów na poziomie kręgosłupa (zgięcie, wyprost, rotacja);
 • zaniki mięśniowe wynikające z nieczynności;
 • sztywność mięśniowa;
 • osłabienie mięśniowe;
 • w przypadku wypadnięcia dysku w odcinku szyjnym często występują bóle głowy, migreny, zawroty głowy;
 • w przypadku wypadnięcia dysku w odcinku piersiowym ból opasujący aż do klatki piersiowej, bóle międzyżebrowe, międzyłopatkowe.

Należy tu nadmienić, że objawy wypadnięcia dysku są niezwykle charakterystyczne i trudno je przegapić. Ból znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet może unieruchomić. Kiedy się on pojawia, konieczne jest udanie się do lekarza.

W czasie diagnostyki lekarz powinien nie tylko przeprowadzić wywiad, ale także zlecić wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. W niektórych przypadkach konieczna będzie też tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Wypadnięcie dysku: leczenie

Wypadający dysk leczy się wieloetapowo. W pierwszej fazie głównym zaleceniem jest odciążenie kręgosłupa. Lekarz zaleca więc odpoczynek i nieprzeciążanie się. Aby zniwelować ból, pacjentowi przepisywane są również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto jednak pamiętać, że ból przy wysunięciu dysku można zlikwidować nie tylko farmaceutykami.

Już w pierwszym etapie zalecana jest fizykoterapia obejmująca ćwiczenia, masaże, terapię ciepłem i zimnem. W leczeniu bólu sprawdza się także elektrostymulacja. Jej zadaniem jest ulga w bólu. Fale TENS w niektórych przypadkach mogą być o wiele skuteczniejsze niż leki czy miejscowe maści. Wynika to z tego, że blokują impulsy bólowe.

W domowych warunkach z dobroczynnego działania fal TENS można skorzystać sięgając po elektrostymulator przeciwbólowy TRU plus. Jest to urządzenie przeznaczone do samodzielnego użytku. TRU+ przykleja się na bolące miejsce na ciele i ustawiając odpowiedni poziom jego pracy, poddaje szybkiej kuracji przeciwbólowej.

Efekty działania elektrostymulacji odczuwa się bezpośrednio po zabiegu, a co ważniejsze – utrzymują się one do kilku godzin.

You might be interested:  Enterococcus faecalis w moczu – co oznacza bakteria paciorkowca kałowego w moczu?

Wypadnięcie dysku: ćwiczenia

Elektrostymulację przy wysunięciu dysku zawsze należy łączyć z rehabilitacją. Ta opiera się na odpowiednich ćwiczeniach. Ich plan i zakres powinien ułożyć specjalista. Dobrze, jeśli w pierwszej fazie rehabilitacja odbywa się pod jego okiem.

Dzięki temu można uniknąć podstawowych błędów. Ćwiczenia na wypadnięty dysk to przede wszystkim te wzmacniające mięśnie grzbietowe. W rehabilitacji dysku kręgosłupa zastosowanie ma również metoda McKenziego.

  Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, trzeba je wykonywać regularnie przez 2-3 tygodnie.

Wypadnięcie dysku: operacja

Ostatecznością w leczeniu przepukliny kręgosłupowej jest operacja. Przeprowadza się ją, jeśli przesuwanie się dysku jest nawracającym problemem. Operacja na wypadający dysk polega na usunięciu niewielkiego fragmentu jądra miażdżystego.

Współcześnie zabieg wykonuje się przy użyciu techniki mikrochirurgicznej, dzięki czemu nie jest inwazyjny i niebezpieczny. Technika ta eliminuje również rekonwalescencje do minimum.

Pobyt w szpitalu trwa do 3 dni, a pacjent już na drugi dzień po zabiegu może samodzielnie chodzić.

Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina krążka międzykręgowego nazywana w skrócie przepukliną kręgosłupa to nic innego jak powszechnie nam znane wypadnięcie dysku. Schorzenie to, dotyczy coraz większej grupy ludzi, może być skutkiem wielu działań. Wskażemy przyczyny powstawania przepukliny kręgosłupa oraz przeanalizujemy sam proces tzw.

wypadnięcia dysku. W zależności od lokalizacji przyjrzymy się trzem rodzajom przepuklin kręgosłupa – tej występującej w odcinku lędźwiowym, szyjnym i piersiowym. Podpowiemy, na jakie objawy należy zwrócić uwagę i co koniecznie zrobić w sytuacji pojawienia się symptomów. Porozmawiamy o leczeniu i jakże niezbędnej profilaktyce.

 

Wypadnięcie dysku – co to znaczy i czym się charakteryzuje

Zacznijmy od tego, że wypadnięcie dysku to termin potoczny. Medycyna posługuje się pojęciem przepukliny kręgosłupa. Jednym z podstawowych elementów, z których skonstruowany jest ludzki kręgosłup, są krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskiem, które amortyzują obciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup.

Krążki międzykręgowe zbudowane są jądra miażdżystego, o półpłynnej konsystencji, która zmienia się w zależności od ruchów i stopnia obciążenia kręgosłupa.

Jądro miażdżyste, znajdując się w krążku międzykręgowym, z wielu powodów może wysunąć się poza międzykręgową przestrzeń i zacząć uciskać na rdzeń lub nerw, które od niego odchodzą. 

Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej długości kręgosłupa, jednak aż w 70% przypadków dotyczy ona odcinka dolnego – lędźwiowego, który jest najbardziej przeciążonym fragmentem kręgosłupa. Kolejne 20% przypadków to przepuklina kręgosłupa występująca w odcinku szyjnym. Najrzadziej wypadnięcie dysku pojawia się w odcinku piersiowym. 

Przepuklina kręgosłupa – jak do tego dochodzi?

By krążek międzykręgowy prawidłowo spełniał swoje funkcje, powinien być odpowiednio nawodniony i znajdować się dokładnie pomiędzy kręgami. Jądro miażdżyste w środku pierścienia zamknięte jest w zbudowanym z włókien kolagenowym wielowarstwowym pierścieniu włóknistym.

  Nagły uraz, dźwiganie zbyt dużych ciężarów, kontuzja, przeciążanie kręgosłupa nieprawidłową postawą podczas siedzenia czy stania może spowodować wypadnięcie dysku. Dochodzi wtedy do degeneracji włókien kolagenowych w pierścieniu włóknistym. Pęka jedna warstwa, dwie lub więcej, tworząc ubytek w warstwie pierścienia.

W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste, powodując rozciągnięcie tkanki. W następstwie tych zmian wysuwa się poza swoje miejsce cały krążek międzykręgowy i zaczyna uciskać na nerwy. 

Wypadnięcie dysku – przyczyny

Wypadnięcie dysku w kręgosłupie może być spowodowane licznymi czynnikami. 

 • Sumujące się mikrourazy kręgosłupa 
 • Jako skutek urazu kręgosłupa na przykład wywołany dźwiganiem zbyt dużych ciężarów lub wypadkiem komunikacyjnym
 • Ciężka praca fizyczna, powoduje przeciążenia kręgosłupa
 • Jako efekt przeciążania kręgosłupa nieprawidłową postawą ciała podczas stania czy siedzenia
 • Wady wrodzone kręgosłupa, nieprawidłowości w budowie kanału kręgowego, uwarunkowania genetyczne
 • Siedzący tryb życia
 • Jako efekt całkowitego brak aktywności fizycznej, w szczególności u osób, które zaniedbany kondycję mięśni grzbietu – brak wsparcia ze strony mięśni zwiększa ryzyko wypadnięcia dysku
 • Nadwaga i otyłość 
 • Ciągły stres
 • Wyczynowe uprawianie sportu
 • Nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. nieprawidłowe schylanie się – nie powinniśmy zginać pleców, tylko ugiąć kolana 

Przepuklina kręgosłupa – objawy

 • Przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przytrafiają się najczęściej
 • – silny ból w krzyżu, promieniujący często do biodra i nogi, który utrudnia poruszanie się 
 • – rwa kulszowa, która jest najczęstszym symptomem tego rodzaju przepukliny 
 • – może wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia
 • – mniej specyficzne objawy to: bóle w podbrzuszu i pachwinach, ból przy oddawaniu stolca i wzmożone parcie na mocz
 • Przepuklina kręgosłupa w odcinku szyjnym
 1. – objawia się na początku lekkim bólem i sztywnością szyi
 2. – trudności w wykonywaniu swobodnych ruchów głową
 3. – kolejno pojawiają się mrowienie w rękach i sztywność
 4. – często występują: bóle głowy, zawroty głowy, migreny
 5. –  rwa barkowa
 • Przepuklina kręgosłupa w odcinku piersiowym
 • – bóle promieniujące do żeber, które są najbardziej odczuwalne przy śmianiu się, kichaniu czy kaszlu
 • – bóle w klatce piersiowej i w okolicach serca
 • – bóle międzyżebrowe, bóle łopatek 

Wypadnięcie dysku – leczenie

W przypadku podejrzenia wypadnięcia dysku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien skierować pacjenta na dalsze leczenie do specjalisty – ortopedy, neurochirurga czy fizjoterapeuty. Należy pamiętać, że nie jest to uraz, który można w jakikolwiek sposób bagatelizować czy próbować wyleczyć domowymi sposobami lub na własną rękę. 

Do postawienia prawidłowej diagnozy i zlokalizowania miejsca występowania przepukliny konieczne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. W niektórych przypadkach zdjęcie rentgenowskie może okazać się niewystarczające, zatem badania należy poszerzyć o tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. 

W pierwszej fazie stosuje się zazwyczaj leczenie zachowawcze polegające na odpoczynku, który ma na celu odciążenie kręgosłupa i odpowiednim leżeniu. Stosuje się także środki przeciwbólowe, które mają na celu uśmierzenie bólu, jaki i środki przeciwzapalne, ponieważ w miejscu ucisku powstaje stan zapalny i obrzęk.  Warto pamiętać, że to lekarz wskazuje metodę i sposoby leczenia. 

W przypadku znacznej przepukliny lub pęknięcia dysku, w sytuacjach gdy przepuklina często powraca, utrudniając czy uniemożliwiając fizjologiczne czynności, konieczna może okazać się operacja.

W łagodniejszych przypadkach stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty i kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą.

Odpowiednio dobrane, uzgodnione i zalecane przez lekarzy formy ruchu stosowane także po przebytej już chorobie mogą zapobiec nawrotom. Należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia fizyczne, unikać długiego stania i siedzenia. 

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem jest wykorzystanie plastrów z diklofenakiem, np. Itami. 

Przepuklina kręgosłupa – profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia dysku, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Oto kilka wskazówek zalecanych przez lekarzy i fizjoterapeutów.

 • Poprawa stylu życia na bardziej aktywny, w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia.
 • Wykonywanie w prawidłowy sposób zwykłych, codziennych czynności takich jak schylanie się, dźwiganie, siedzenie czy stanie.
 • Odpowiednia dieta, zdrowy sposób odżywiania się w celu wykluczenia problemu nadwagi.
 • Prawidłowe, odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, które wzmocnią tułów, poprawiają stabilizację kręgosłupa i przyczynią się do zmniejszenia napięcia w obrębie struktur mięśniowych.
 • Prawidłowe spanie na odpowiednio dobranym materacu.

Lek. Michał Dąbrowski

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *