Wyrywanie ósemki (ekstrakcja) – kiedy, czy boli i jak wygląda?

Wyrywanie ósemki (ekstrakcja) – kiedy, czy boli i jak wygląda?

REKLAMA

Ósemki, które przyczyniają się do pogłębiania wielu wad ortodontycznych, powstawania stanu zapalnego, a także promieniującego bólu, bardzo szybko kwalifikują się do usunięcia. Czy zabieg ich wyrywania też musi wiązać się z bólem?Ósme zęby wyrastają w szczęce człowieka jako ostatnie.

Paradoksalnie jednak, z reguły należy usunąć je jako pierwsze. Niestety, ich obecność w jamie ustnej wiąże się z pogłębianiem wad ortodontycznych, gdyż napór ósemek może powodować przesunięcia innych zębów, zwłaszcza tych najbardziej delikatnych. To jednak nie wszystko.

Utrudniony dostęp jest przyczyną utrudnień w dbaniu o ich codzienną higienę. Pokarm, który zalega w ich okolicy, sprzyja nagromadzaniu się szkodliwych bakterii. Właśnie dlatego ósemki psują się najszybciej. Co więcej, są także przyczyną powstawania chorób dziąseł.

Wszystko przez to, że nie mieszcząc się w szczęce, podrażniają dziąsła i mogą prowadzić do nagryzania policzka od środka.

Dlaczego bolą ?

Wielu z nas, posiadanie zębów mądrości od samego początku kojarzy się z bólem – pojawia się on jeszcze przed wyrznięciem ósemek, zwłaszcza kiedy zęby nie są rozmieszczone w dziąsłach prawidłowo. Bywa również i tak, że ze względu na nieprawidłowe ułożenie, ból nasila się, a ząb zostaje zatrzymany w dziąśle.

To sytuacja, w której konieczna jest jak najszybsza ekstrakcja, jednak ze względu na to, że ząb nie został jeszcze wyrznięty, zabieg musi zostać przeprowadzony chirurgicznie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego, które pokaże, czy ząb mądrości nie uszkodził korzenia innych zębów.

Pozwala to ocenić lekarzowi poziom ewentualnych komplikacji towarzyszących zabiegowi.

Czy zabieg usunięcia ósemek boli ?

Usuwanie wyrzniętych ósemek nie różni się niczym od ekstrakcji każdego innego zęba. Pacjent może skorzystać ze znieczulenia miejscowego, które niweluje ból związany z zabiegiem. Ze względu jednak na dalekie umiejscowienie zębów mądrości, dojście do nich jest nieco utrudnione, może więc pojawić się nieprzyjemne uczucie nacisku na szczękę.

W przypadku chirurgicznego wyrywania ósemki, lekarz musi naciąć dziąsło, aby dostać się do zęba, a następnie, w zależności od specyfiki jego ułożenia, wdrożyć odpowiednie procedury. W tym przypadku również może zostać zastosowane znieczulenie miejscowe.

Wówczas może towarzyszyć Pacjentowi tylko to samo uczucie nacisku, co w przypadku wyrzniętego już zęba. Najlepsze kliniki, np. Klinka Doktora Borczyka w Katowicach (www.borczyk.pl), oferują wykonywanie zabiegu pod mikroskopem, co sprawia, że operacja osiąga maksimum bezpieczeństwa i precyzji.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy klinika oferuje dezynfekcję rany bardzo silnie bakteriobójczym ozonem, który znacznie przyspiesza jej gojenie.

Czy ból może pojawić się po zabiegu ?

W przypadku wyrywania wyrzniętych ósemek, ból może pojawić się i trwać od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. Natomiast w przypadku zębów zatrzymanych, może on dokuczać nieco dłużej – do kilku dni. Lekarz jednak szczegółowo instruuje Pacjenta, jak postępować, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań, a także (w razie potrzeby) przepisuje mocniejsze leki przeciwbólowe.

Pierwszy tydzień to przede wszystkim proces zamykania się zębodołu, dlatego w tym czasie może wystąpić ból i znaczny obrzęk. Bardzo pomocne bywają zimne okłady oraz wykluczenie z diety alkoholu oraz kawy, które mogą utrudnić gojenie się rany. Lekarz z pewnością przekaże także listę innych produktów, których należy unikać szczególnie w pierwszych dniach po wyrwaniu ósemki.

Odpowiednia higiena jamy ustnej umożliwia utrzymanie dziąseł i zębów w zdrowiu. Oprócz codziennych zabiegów, zdecydowanie należy odwiedzać stomatologa regularnie, co pół roku. W trakcie wizyty konsultacyjnej, lekarz: ocenia, czy nastąpiły powikłania; sprawdza, czy konieczne będzie zastosowanie leczenia w najbliższym czasie; a także wykonuje niezbędne zabiegi higienizacji.

– REKLAMA – Wyrywanie ósemki (ekstrakcja) – kiedy, czy boli i jak wygląda? Zewnętrzne linki

Usuwanie zębów mądrości – ekstrakcja ósemek dolnych

Zęby mądrości to ósme, najdalej położone zęby w łuku zębowym. Ósemki dolne to zęby położone w dolnym łuku zębowym, każdy po jednej stronie. Nie zawsze trzeba je usuwać, chociaż dla większości są powodem zmartwień i licznych kontroli u dentysty. U większości osób zęby mądrości wyrzynają się między 17. a 25.

rokiem życia i często rozwijają się stopniowo nawet przez kilka lat. Dlatego u niektórych wyrzynają się dopiero w okolicach czterdziestki. Wbrew powszechnym mitom, ósemki nie są niebezpieczne, jeśli wyrastają planowo i nie stanowią zagrożenia dla innych zębów.

Kiedy są dobrze ustawione i nie dotknięte próchnicą, mogą z powodzeniem pozostać na swoim miejscu przez całe życie przyczyniając się do optymalnego żucia.

Wyrywanie ósemki (ekstrakcja) – kiedy, czy boli i jak wygląda?

Problem pojawia się jednak, gdy ich wzrost jest zatrzymany lub gdy następuje zapalenie otaczających go dziąseł. Występuje wtedy opuchlizna dziąseł, obrzmienie i ból. Jeśli zapalenie jest słabe to nie ma konieczności usuwania usuwać zębów i zapalenie jest wyleczalne przy użyciu antybiotyków i płukanek.

Jeśli jednak symptomy pogarszają się usunięcie jest jedynym sposobem, aby zapobiec innym problemom. Zęby mądrości usuwa się również w przypadku próchnicy, ponieważ łatwiej jest usunąć, niż leczyć rozwiniętą na nich infekcję. Często usuwa się je również z powodów ortodontycznych, jeśli niezbędne jest przesunięcie w tyle drugie zęby „ósemki”.

Kiedy ósemki są nachylone w kierunku środka ust, mogą naciskać na korzeń siódmego zęba, powodując jego reabsorpcję i zanik. W tym przypadku powinny być szybko usunięte nim reabsorbcja korzenia uczyni nie do naprawienia. Niekiedy stają się one przyczyną kieszonek dziąsłowych, czyli miejsc które łatwo zapełniają się płytką bakteryjną i w których może rozwijać się infekcja.

Zabieg usuwania ósemek dolnych przeprowadzany jest przez chirurga stomatologicznego po uprzedniej konsultacji i badaniu stomatologicznym.

Jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz stomatolog nakłuwa dziąsło cienką igłą i prowadza w tkanki miękki substancję znieczulającą. Samo wprowadzenie może trochę zaboleć. Przy usuwaniu dolnych zębów, odczekuje się 5-10 minut, aby znieczulenie zaczęło dobrze działać.

Zabieg usuwana ósemki uzależniony jest od jej położenia. Jeżeli ząb jest całkowicie widoczny, to zabieg ogranicza się jedynie do podważenia zęba i wyciągnięcia go z kości szczęki lub żuchwy. Zabieg w taki przypadku trwać może nawet około 10 -15 minut.

Zdarza się jednak, że ząb jest widoczny jedynie częściowo lub jest zupełnie niewidoczny w jamie ustnej. Wtedy przeprowadza się zabieg dłutowania. Lekarz nacina dziąsło w okolicy ostatniego zęba trzonowego.

Odkrywa kość leżącą pod dziąsłem i za pomocą wiertarki usuwa część kości leżącą ponad schowaną w kości ósemką. Ósemka następnie może być podzielona wiertłem na dwie, trzy części i usunięta w kawałkach.

Zabieg może trwać do 2 godzin.

Rodzaj znieczulenia

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania

 • Stłoczenie zębów przednich przez wyrzynającą się ósemkę – prowadzi to do powstawania wad zgryzu oraz zaburzeń estetyki uśmiechu
 • Opuchlizna dziąseł i policzków przy dolnych ósemkach – w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do szczękościsku i dużych objawów bólowych
 • Głęboka próchnica ósemek – spowodowana jest utrudnionym szczotkowaniem i oczyszczaniem ostatnich zębów trzonowych z powodu ich nieprawidłowego ustawienia w łuku zębowym
 • Próchnica sąsiednich zębów – jest spowodowane zaleganiem resztek pokarmu w okolicy sąsiedniego zęba i trudnością w jego dokładnym oczyszczaniu
 • Zatrzymanie w kości – zatrzymane ósemki mogą powodować stany zapalne w kości
You might be interested:  Jakie są najlepsze sposoby na wrastające włoski? jaki krem wybrać?

Przed zabiegiem

Pacjent powinien mieć wykonany pantomogram, czyli najnowsze prześwietlenie rentgenowskie pokazujące obie szczęki jednocześnie (w tym położenie w kości wszystkich ósemek).

Czas i przebieg rekonwalescencji

Jeśli przeprowadzany był zabieg z dłutowaniem, na ranę zakłada się około 7 szwów. Ból po operacji można uśmierzyć silnymi lekami przeciwbólowymi przypisywanymi przez stomatologa. Po zabiegu twarz puchnie i może pojawić się zasinienie.

Pacjenci mogą mieć problemy z ograniczoną ruchomością szczęk. Występuje ból gardła przy połykaniu, trudności w wyraźnym mówieniu i krwawienie. Problemy te trwają zwykle 2-3 dni, czasami mogę jednak trwać aż do zdjęcia szwów.

Szwy zdejmuje się zazwyczaj po tygodniu.

Jak wygląda się bezpośrednio po zabiegu?

Zabieg ekstrakcji ósemek jest dosyć inwazyjny i pozostawia dużą opuchliznę, która podczas pierwszych 2-3 dni spowodować optyczną asymetrię twarzy. Pojawia się również zasinienie i suchość ust.

Po zabiegu

 • Nie powinno się jeść i pić przez 2 godziny po zabiegu
 • Unikać gorących, zimnych i twardych pokarmów przez 24 godziny po zabiegu
 • Okładać lodem (lub innym zimnym okładem) okolice policzka po stronie operowanej do 12 godzin
 • Zacząć przyjmować zalecone leki (najczęściej antybiotyk i leki przeciwbólowe)
 • Unikać wysiłku fizycznego do czasu zdjęcia szwów a wyczynowego uprawiania sportu do 14 dni po zabiegu
 • Należy dokładnie dbać o higienę jamy ustnej – myć zęby normalnie miękką szczoteczką i pastą ale unikać silnego nacisku szczotką na tkanki w okolicy rany
 • Płukać jamę ustną wodą lub płukanką delikatnie bez dużego ciśnienia w jamie ustnej

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania bezwzględne:

 • ząb tkwiący w guzie nowotworowym lub w jego sąsiedztwie;
 • ząb tkwiący w naczyniaku krwionośnym.

Przeciwwskazania względne:

Miejscowe:

 • szczękościsk;
 • wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej;
 • zęby znajdujące się polu napromieniania;
 • opryszczka.

Ogólnoustrojowe:

 • ostre i przewlekłe białaczki;
 • skazy osoczowe (hemofilia typa A, B, C, choroba von Willebranda);
 • skazy płytkowe (trombocytopenia, trombocytopatie);
 • niedokrwistość niedobarwliwa;
 • choroby serca i naczyń (przebyty zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, stany po operacjach kardiochirurgicznych, zaburzenia rytmu serca);
 • nadciśnienie;
 • schorzenia wątroby;
 • choroby nerek;
 • nadczynność tarczycy;
 • miesiączka;
 • ciąża;
 • odczyny popromienne;
 • padaczka, choroby psychiczne;
 • cukrzyca;
 • choroby zakaźne.

Możliwe powikłania i efekty uboczne

 • Ból i opuchnięcie dziąseł
 • Krwawienie przez pierwsze 24 godziny
 • Problem z otwieraniem ust
 • Suchy zębodół – przemieszczenie się lub odklejenie się strupa z miejsca po wyrwaniu co powoduje ekspozycję nerwów powodującą ból i dyskomfort
 • Ukruszenia sąsiadujących zębów lub koron, mostów czy licówek
 • Brak czucia spowodowany znieczulenie
 • Złamania szczęki (bardzo rzadkie)
 • Otwarcie zatoki (jeśli usuwany był ząb górny)

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania, przebieg, powikłania, zalecenia

Wyrywanie ósemki (ekstrakcja) – kiedy, czy boli i jak wygląda?

Chirurgiczne usuwanie ósemki to zabieg rutynowo wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Bezpośrednią przyczyną jest zwykle zaawansowana próchnica lub nieprawidłowe ułożenie zęba w łuku zębowym. Warto wiedzieć, jak przebiega zabieg usunięcia zęba mądrości oraz czego unikać bezpośrednio po nim.

Stomatolog w oparciu o badanie wewnątrzustne oraz ocenę badań obrazowych (RTG lub tomografii komputerowej) ustala, czy wskazana jest ekstrakcja zęba mądrości. Zwykle decyduje o tym położenie ósemki w łuku zębowym oraz jej zdrowie. Najczęstszym powodem usuwania ósemki są zaawansowane zmiany próchnicze. 

Zęby mądrości mogą być także nieprzydatne czynnościowo oraz stanowić źródło powikłań. Dość powszechnie zęby mądrości usuwane są przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego (np.: gdy prowadzą do stłoczenia zębów przednich czy dystalizacji zębów bocznych).

Ósemki zatrzymane częściowo lub całkowicie często powodują ból oraz przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych czy owrzodzeń. Należy wówczas jak najszybciej udać się do stomatologa, gdyż może się okazać, że konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Przed wizytą, w celu złagodzenia procesu zapalnego i związanego z nim bólu, warto stosować płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Jeśli nie ma przeciwwskazań, taki płyn może być używany także po ekstrakcji (w drugiej lub trzeciej dobie).

Warto postawić na preparat, który, poza wspomnianą chlorheksydyną, zawiera składniki, takie jak CPC (Cetylpiryridinium Chloride), które neutralizuje toksyny odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.

W paście do zębów warto zwrócić uwagę na witaminę E o działaniu antyoksydacyjnym czy Aloe Vera o właściwościach łagodzących.    

Chirurgiczne usuwanie ósemki poprzedzone jest podaniem właściwie dobranego znieczulenia. Zwykle wymaga od stomatologa nacięcia błony śluzowej oraz rozseparowania korzeni zęba mądrości przy użyciu odpowiednich wierteł.

Ułatwi to wyrwanie zęba oraz zminimalizuje ryzyko utraty tkanek w najbliższym jego otoczeniu. Następnie konieczne jest rozchwianie korzeni poprzez zastosowanie dźwigni (dłutowanie).

Ostatecznie ząb jest wyjmowany z jamy ustnej za pomocą kleszczy chirurgicznych.

Gdy usuwany jest ząb zatrzymany w kości, niezbędne jest nacięcie błony śluzowej oraz usunięcie fragmentu kości nad zębem. Pozwala to na uzyskanie dostępu do wyrywanej ósemki.

Zwykle zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki kończy się założeniem kilku szwów w celu zamknięcia powstałej rany.

Dowiedz się, jak wygląda leczenie zęba zatrzymanego

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest jednym z zabiegów rutynowo wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania. Przede wszystkim należy wykonać zdjęcie RTG pantomograficzne, które zobrazuje uzębienie obu szczęk. Czasem diagnostykę uzupełnia się o badanie tomografii komputerowej, co pozwala określić lokalizację zęba względem kanału nerwu żuchwowego. 

Należy zgłosić stomatologowi występowanie chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy).

Jeśli na stałe przyjmowane są leki zmniejszające krzepliwość krwi, także trzeba uprzedzić o tym stomatologa i postępować zgodnie z jego wskazówkami.

Dodatkowo zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko WZW typu B. Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości można przeprowadzić po podaniu co najmniej dwóch (z trzech wymaganych) dawek. 

Termin zabiegu lepiej ustalać z uwzględnieniem 2–3 dni z mniejszą aktywnością. Opuchlizna po wyrwaniu ósemki może stać się w tym czasie źródłem dyskomfortu.

W dniu zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów (na ok. 12 godzin przed wyrwaniem zęba) oraz spożywania napojów alkoholowych. Warto do dentysty udać się najedzonym.

 Należy również zadbać o higienę jamy ustnej, czyli dokładnie wyszczotkować i wynitkować zęby.

Kobiety powinny planować chirurgiczne usuwanie ósemki uwzględniając cykl miesiączkowy. Nie zaleca się takiego zabiegu na dwa dni przed miesiączką i w trakcie dwóch pierwszych dni cyklu. W przypadku ciąży doradza się przełożenie procedury na okres po porodzie

Usuwanie chirurgiczne ósemki jest procedurą wykonywaną w znieczuleniu. Metoda oraz środek zniesienia bólu są dobierane indywidualnie do pacjenta. Należy uprzedzić stomatologa o występowaniu uczulenia na leki, w tym zwłaszcza środki znieczulające.

Najczęściej wyrywanie zęba mądrości przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pozwala to na w pełni bezpieczne i skuteczne zniesienie bólu. Podczas zabiegu odczuwalne są jednak niezbyt przyjemne doznania (tj.: uczucie ucisku na kość szczęki, ciągnięcie zęba).

 

Usuwanie ósemek pod narkozą,czyli w znieczuleniu ogólnym, również jest możliwe. Zwykle przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub dzieci. Niekiedy proponowane jest również osobom z bardzo silnym lękiem przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi.

Ból dziąsła po chirurgicznym usunięciu ósemki jest typowym objawem. Staje się coraz bardziej odczuwalny wraz ze zmniejszającym się oddziaływaniem środka znieczulającego miejscowo. Rana po wyrwanym zębie jest zwykle bolesna przez 2–3 dni. Dolegliwości bólowe mogą jednak utrzymywać się do 7 dni. Zaleca się łagodzić je doustnymi środkami przeciwbólowymi. 

Przez kilka godzin po chirurgicznym usunięciu ósemki należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Po tym okresie doradza się dietę półpłynną do końca dnia.

Powikłania po chirurgicznym usunięciu ósemki nie są częstym zjawiskiem. Zwykle po zabiegu dokuczliwy jest ból. Może wystąpić krwawienie z dziąsła. Jeśli dobę po wyrwaniu zęba mądrości dolegliwości bólowe zaczynają się nasilać wraz z towarzyszącym ogólnym osłabieniem i gorączką, należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu wykluczenia rozwoju powikłań.

You might be interested:  Erytroplazja queyrata – przyczyny, objawy, leczenie

Standardowo nie zaleca się antybiotyku po usunięciu ósemki. Podaje się go, gdy zaistnieje potrzeba. Rzadko dochodzi do otwarcia zatoki czy uszkodzenia sąsiednich zębów jako powikłanie po wyrwaniu ósemki. 

W niewielu przypadkach występuje też poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół). Może również dojść do uszkodzenia gałęzi czuciowych nerwu trójdzielnego, jeśli ekstrakcji poddawany jest ząb zlokalizowany blisko kanału żuchwy.

Sprawdź, czym jest przetoka zębowa i jak ją leczyć

Ogólny dyskomfort związany z chirurgicznym usuwaniem zęba może być odczuwany przez ok. 2–3 dni po zabiegu. Wówczas utrzymuje się opuchlizna. Pomocne w jej zmniejszeniu mogą być zimne okłady na policzek. Proces gojenia się rany po wyrwaniu zęba zależy w dużej mierze od higieny oraz przestrzegania zaleceń stomatologa. 

Uczucie osłabienia po zabiegu ustępuje stopniowo w przeciągu kilku godzin. Dolegliwości bólowe z każdym dniem zmniejszają swoje nasilenie, jeśli nie dochodzi do występowania powikłań. Mogą jednak utrzymywać się do tygodnia. Stomatolog doradzi właściwe środki przeciwbólowe. 

Do dwóch dni po zabiegu warto ograniczyć spożywanie bardzo gorących napojów (kawy i herbaty) oraz pokarmów twardych (tj.: orzechy, jabłka). Palenie papierosów również nie jest wskazane, gdyż nikotyna wpływa niekorzystnie na ukrwienie rany i wydłuża proces jej gojenia. Odradza się uprawianie intensywnego wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji po chirurgicznym usunięciu ósemki. 

Należy pamiętać, że szwy po usunięciu ósemki zwykle zdejmuje się po siedmiu dobach.

Przeczytaj, jakie są przyczyny opuchlizny policzka

Pakiet bezpłatnych świadczeń stomatologicznych udzielanych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje między innymi ekstrakcję zęba. Zatem chirurgiczne usuwanie ósemek na NFZ jest możliwe, ale zwykle wymaga wyznaczenia terminu wykonania zabiegu. 

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia ósemki w gabinetach świadczących usługi stomatologiczne w ramach umowy z NFZ jest zwykle, niestety, dość długi.

Cena chirurgicznego usunięcia ósemek w gabinecie prywatnym zależy od indywidualnego cennika i różni się zależnie od renomy placówki. Ekstrakcja chirurgiczna to zwykle ok. 250–350 zł w przypadku zęba prawidłowo wyrżniętego.

Jeśli zachodzi konieczność wyrwania ósemki zatrzymanej koszt zabiegu wzrasta do 450–800 zł. Usługa staje się jeszcze droższa, gdy ząb mądrości ulega przemieszczeniu. Wówczas za wizytę u stomatologa można zapłacić w granicach 800–1000 zł.

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej i nie zastępują profesjonalnej opinii lub diagnozy lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ból i usuwanie zębów mądrości – Dentalcare

Zęby mądrości, albo trzecie trzonowce, to zęby rozwijające się jako ostatnie, zwykle pod koniec drugiej dekady życia lub na początku trzeciej. Cztery zęby mądrości to ostatnie zęby zlokalizowane w tylnej części jamy ustnej – na górze i na dole. Nie każdy ma zęby mądrości, a jeśli nie napierają one na inne zęby, można je pozostawić i używać jak innych zębów trzonowych.

Ból i zakażenie zębów mądrości

Często zęby mądrości pozostają zatrzymane w szczęce lub żuchwie i nie wyrzynają się przez tkanki dziąseł. Czasami zęby mądrości rosną krzywo i są przyczyną ubytków lub choroby dziąseł.

Jeżeli zęby mądrości rosną krzywo, są zablokowane przez inne zęby lub pozostają przykryte z wierzchu płatem dziąsła, płytka nazębna i resztki pokarmu mogą gromadzić się wokół zęba i powodować ubytki, chorobę dziąseł lub zakażenie zębów mądrości.

Aby sprawdzić, czy pacjent ma zęby mądrości oraz jak są one położone w szczęce lub żuchwie, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

Czy należy usuwać zęby mądrości?

W wielu wypadkach usunięcie zatrzymanych zębów mądrości jest dobrym pomysłem. W zależności od położenia zęba, wyrywanie zęba mądrości może być przeprowadzone w gabinecie dentysty lub chirurga szczękowego.

Kątowe zatrzymanie trzeciego trzonowca (zęba mądrości) przez kość.

Zatrzymanie trzeciego trzonowca przez tkanki miękkie.

Wykonywane jest nacięcie i otaczające tkanki miękkie i kość są usuwane, eksponując koronę zatrzymanego zęba.

Ząb jest usuwany w całości lub chirurgicznie dzielony na duże kawałki, które można usuwać oddzielnie, jeżeli nie można usunąć całego zęba za jednym razem. Miejsce zabiegu jest zamykane szwami.

Wskazówki dotyczące szybkiego powrotu do zdrowia:

 • obrzęk należy niwelować okładami z lodu, przykładanymi do policzka na 30 minut i na 30 minut odstawianymi
 • należy nagryzać czysty gazik, aby powstrzymać krwawienie
 • należy spożywać miękkie pokarmy i pić dużo płynów
 • nie należy rozgryzać twardych lub chrupkich pokarmów
 • dzień po zabiegu należy delikatnie szczotkować zęby
 • w kwestii przyjmowania lekarstw należy postępować zgodnie z zaleceniami dentysty
 • nie należy pić przez słomkę, gdyż ssanie może doprowadzić do wypłukania skrzepu krwi z zębodołu
 • nie należy pić gorących napojów
 • dentysta może zalecić używanie płynu do płukania ust
 • Jeżeli występuje obfite krwawienie, obrzęk, silny ból lub gorączka, należy natychmiast skontaktować się z dentystą lub lekarzem.
 • Kompletne zagojenie rany po usunięciu zębów mądrości zajmie kilka tygodni do kilku miesięcy
 • Należy przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji w domu wydanych przez dentystę.

Jak długo trwa gojenie po ekstrakcji zębów mądrości?

Ból, obrzęk i dyskomfort po ekstrakcji zęba mądrości to normalna część procesu gojenia. Jak długo trwa gojenie po ekstrakcji zębów mądrości? Kiedy możesz znów chrupać marchewkę i jabłka, nie czując przy tym dyskomfortu?

Wyrywanie zębów

Zęby mądrości, zwane także trzecimi zębami trzonowymi, wyrzynają się jako ostatnie. Nie każdy je zostawia – nie są one konieczne, by mieć zdrowy i piękny uśmiech. Gorsze jest jednak to, że jeśli nie wyrzną się prawidłowo, mogą spowodować problemy.

Gdy się wyrzynają – zwykle między 16. a 20. rokiem życia – w łuku zębowym może dla nich brakować miejsca. W konsekwencji mogą wyjść pod kątem, powodować stłoczenie zębów, a czasem wyrzynać się tylko częściowo.

W przyszłości może to powodować problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej, takie jak infekcje i ból.

Dentyści zalecają, aby osoby, które nie ukończyły jeszcze 20. roku życia sprawdzały, czy wyrzynają im się zęby mądrości oraz jak zęby mądrości oddziałują na inne, gdy ich korzenie wciąż się rozwijają.

W razie konieczności dentysta lub chirurg szczękowy może zęby te usunąć w trakcie jednego zabiegu w gabinecie. Ekstrakcja zęba to poważny zabieg chirurgiczny.

Choć w celu zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe, z zabiegiem wiąże się ból i dyskomfort, zwłaszcza gdy znieczulenie przestanie działać. Po usunięciu zębów rozpoczyna się proces gojenia.

You might be interested:  Refluks żołądkowo-przełykowy – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Jak zadbać o siebie po zabiegu

Po usunięciu zębów mądrości możesz odczuwać ból. Może też wystąpić obrzęk oraz niewielkie krwawienie. W trakcie gojenia należy uważać, by nie przemieścić skrzepu ani nie uszkodzić gojących się dziąseł.

W pierwszych dniach po zabiegu nie należy spożywać pokarmów stałych, alkoholu, kawy, napojów gazowanych ani gorących. Pierwszego dnia niewskazane jest nawet szczotkowanie zębów. Czas gojenia po ekstrakcji zębów mądrości zwykle wynosi 3-4 dni, choć może trwać nawet tydzień.

W dużej mierze zależy to od stopnia zatrzymania zębów mądrości i sposobu, w jaki się wyrzynały.

Istnieje wiele sposobów na ułatwienie czasu gojenia. Zaplanuj, by przez kilka dni się nie przemęczać.

Na ogół do swoich zwykłych zajęć możesz powrócić po upływie pierwszego dnia po ekstrakcji, jednak przez około tydzień nie rób niczego, co mogłoby spowodować przemieszczenie się skrzepu z miejsca usunięcia zęba.

Aby złagodzić ból, możesz przyjmować lek przeciwbólowy przepisany Ci przez chirurga szczękowego albo wydawany bez recepty. W celu zmniejszenia obrzęk połóż na szczęce zimny okład. Zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort.

Twój dentysta lub chirurg powinien poinstruować Cię, jak dbać o jamę ustną w czasie gojenia. Może poradzić Ci, by przez 24 godziny unikać szczotkowania, plucia, nitkowania i płukania. Po upływie tego czasu możesz delikatnie szczotkować zęby.

Często przepłukuj jamę ustną wodą z solą, aby utrzymać ją w czystości i zapobiec zakażeniu. Zaopatrz się w mus jabłkowy, jogurt, serek wiejski i inne miękkie artykuły spożywcze.

Pierwszego dnia po zabiegu lub dłużej jedz produkty miękkie, a następnie, w miarę gotowości, stopniowo włączaj nieco twardsze.

Okres gojenia może trwać kilka dni, a w niektórych przypadkach obrzęk i dyskomfort mogą utrzymywać się przez tydzień lub dłużej.

Używaj zimnych okładów, spożywaj miękkie pokarmy i przepłukuj usta wodą z solą, aby utrzymać ją w czystości.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy, takie jak ropienie, silny ból lub gorączka, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim chirurgiem. Choć powikłania takie jak zakażenia są rzadkie, mogą wystąpić.

Usuwanie ósemek

Trzecie trzonowce, czyli zęby mądrości, zwane też potocznie ósemkami, to ostatnie zęby po każdej ze stron, zlokalizowane zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Najczęściej wyrzynają się w wieku pomiędzy 17. a 25. rokiem życia, choć u części pacjentów wiek ten może być jeszcze późniejszy (nawet do 40. r.ż.).

Obecnie zęby mądrości uznawane są za narząd szczątkowy, a więc pozostałość po ewolucji. W dzisiejszych czasach, gdy dieta człowieka wygląda zupełnie inaczej niż przed wiekami, ostatnie trzonowce straciły na znaczeniu. Na przestrzeni ewolucji uzębienie człowieka przystosowało się do zmian w diecie.

W ciągu milionów lat szczęka człowieka zmniejszała się, przez co dziś zęby mądrości stają się źródłem wielu problemów. Najczęściej z powodu braku miejsca pozostają nie w pełni wyrznięte, a do tego oddziałują niekorzystnie na rozwój pozostałych zębów.

Ich dalekie usytuowanie w jamie ustnej sprawia, że trudno jest dbać o właściwą higienę, a tam, gdzie nie dociera szczoteczka, łatwiej o rozwój próchnicy i stanów zapalnych.

Jeszcze do niedawna powszechnie sądzono, że zęby mądrości należy usuwać profilaktycznie. Dziś coraz częściej stomatolodzy odchodzą od tego poglądu i dopóki ósemki nie sprawiają problemów, pozostawiane są w jamie ustnej i poddawane są leczeniu tak jak pozostałe zęby.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których usuwanie ósemek jest konieczne. Obok oczywistego wskazania, jakim jest zniszczenie zęba przez próchnicę, dochodzi do tego planowane leczenie ortodontyczne lub protetyczne.

Warto podkreślić, że wyrzynające się w dorosłym wieku ósemki mogą powodować przemieszczanie się pozostałych zębów w łuku i pogorszenie warunków zgryzowych! Zęby mądrości należy więc kontrolować na bieżąco podczas wizyt profilaktycznych u stomatologa, a w razie wystąpienia wskazań, bez wahania zdecydować się na ich usunięcie.

Wskazania do usunięcia zębów mądrości:

 • zaawansowana próchnica,
 • nawracające stany zapalne w okolicy ósemek,
 • niewłaściwy kierunek wyrzynania,
 • stłoczenie zębów w łuku (wskazanie do leczenia ortodontycznego),
 • torbiele i inne zmiany wynikające z przewlekłego stanu zapalnego,
 • stan zapalny miazgi (leczenie kanałowe ósemek często okazuje się niemożliwe, ze względu na skomplikowaną anatomię i położenie tych zębów, jak również ilość i zakrzywienie kanałów).

Usunięcie zęba mądrości poprzedza diagnostyka radiologiczna, dzięki której lekarz stomatolog będzie mógł dokładnie skontrolować usytuowanie zęba i jego korzeni, a także dopasować najodpowiedniejszą metodę ekstrakcji. Najczęściej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie panoramiczne, a w przypadku zębów zatrzymanych także tomografię komputerową. Niekiedy lekarz stomatolog zleca też wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. w kierunku krzepliwości krwi. Zabiegu usunięcia ósemek nie należy się obawiać, ponieważ dzięki znieczuleniu jest on dla pacjenta w zasadzie bezbolesny i nie różni się znacząco od ekstrakcji pozostałych zębów.

Jak wygląda usuwanie ósemek?

Lekarz stomatolog dobiera metodę zabiegu w oparciu o diagnostykę obrazową. W przypadku prawidłowego usytuowania ósemki w wyrostku zębodołowym można usunąć ją za pomocą kleszczy i dźwigni. Jeśli jednak ułożenie korzeni jest skomplikowane bądź sam ząb jest niewyrznięty, wówczas trzeba skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie chirurgii stomatologicznej bądź twarzowo-szczękowej.

W metodzie chirurgicznej lekarz odsłania dziąsło, a następnie kość, w której zakotwiczony jest ząb mądrości. Ząb zostaje podzielony na mniejsze fragmenty i kawałek po kawałku zostaje usunięty z zębodołu. Następnie lekarz dokładnie bada miejsce po usuniętym zębie mądrości, oczyszcza je i zakłada szwy, które zostaną zdjęte po upływie około 7 do 10 dni.

Możliwe powikłania

W ciągu kilku godzin od ekstrakcji może wystąpić obrzęk i ból po operowanej stronie. Jest to proces naturalny, wynikający z ingerencji w tkanki otaczające ząb.

Pacjent może pomóc sobie stosując ogólnodostępne środki przeciwbólowe oraz stosując okłady chłodzące do łagodzenia obrzęku. Do innych, rzadszych powikłań zaliczamy m.in.

suchy zębodół, złamanie zęba przeciwstawnego, zranienie tkanek miękkich, zwichnięcie żuchwy, pozostawienie fragmentu zęba w zębodole.

Postępowanie po usunięciu ósemki

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu ekstrakcji zęba mądrości nie różnią się znacząco od tych dla pozostałych zębów poddawanych usunięciu. Przez pierwsze dni po zabiegu należy oszczędzać miejsce operowane, aby ułatwić gojenie się dziąsła.

Zabiegi higieniczne muszą być wykonywane ostrożnie i początkowo z pominięciem okolicy poekstrakcyjnej. Rekomenduje się stosowanie lekkiej, półpłynnej diety, aby nie narazić rany na uraz podczas przeżuwania.

W pierwszych dniach warto zadbać o odpowiednią pozycję do snu (nie spać na boku na operowanej stronie). W złagodzeniu bólu i opuchlizny pomogą środki przeciwbólowe i okłady. Lekarz stomatolog może przepisać pacjentowi antybiotyk.

Oczywiście do momentu pełnego wygojenia się rany zakazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i stosowanie innych używek mogących niekorzystnie wpływać na gojenie i regenerację tkanek.

Generalnie ekstrakcja ósemek górnych (szczękowych) jest łatwiejsza od ósemek dolnych (żuchwowych). Przeważnie rany po ekstrakcji ósemek górnych goją się szybciej i łatwiej niż w przypadku dolnych. Warto jednak pamiętać o tym, że usunięcie zębów mądrości jest kwestią bardzo indywidualną i uzależnioną od wielu czynników. Nie u każdego pacjenta proces ten będzie przebiegał tak samo.

Na górę Godziny otwarcia pn-pt: 9.00-21.00 sb:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *