Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, domowe sposoby

Zespół jelita drażliwego jest zespołem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, który może występować w kilku różnych typach – biegunkowym, zaparciowym, mieszanym (występowanie biegunek i zaparć na zmianę) i nieokreślonym. Podział ten wskazuje na główne objawy, które występują w przebiegu zespołu jelita drażliwego.

Głównym problemem w zespole jelita drażliwego są nasilone bóle brzucha, które:

 • najczęściej umiejscowione są w podbrzuszu po prawej lub lewej stronie,
 • nasilają się zazwyczaj po posiłkach i w trakcie nasilonego stresu,
 • ustępują po oddaniu stolca.

Często występują również nasilone wzdęcia brzucha, które po obudzeniu nie występują, pojawiają się po południu i w ciągu dnia się nasilają.

Oprócz bólów brzucha i wzdęć chorzy cierpią na problemy związane z wydalaniem – biegunki lub zaparcia, a wydalany stolec zazwyczaj zawiera śluz. Odpowiedni probiotyk powinien dobrać lekarz w zależności od występujących objawów.

Wraz z powyższymi dolegliwościami mogą występować również inne objawy:

U nawet co czwartego chorego stwierdza się obecność problemów psychicznych na tle lękowym lub depresyjnym, które można uznać za przyczynę zespołu drażliwego jelita lub jego skutek.

Zespół jelita drażliwego – badania

Zespół jelita drażliwego jest nietypowym zaburzeniem, którego nie da się bezpośrednio potwierdzić w badaniach.

Kryteria Rzymskie IV z 2016 roku pozwalają na postawienie rozpoznania, jeżeli bóle brzucha związane z wypróżnianiem, zmianą częstotliwości wypróżnień i/lub zmianą konsystencji stolca występują co najmniej raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące, a ich początek nastąpił co najmniej pół roku wcześniej.

Problem stanowi fakt, że dolegliwości te mogą występować także w innych schorzeniach (np. dyspepsji czynnościowej, celiakii, nieswoistych lub infekcyjnych chorobach jelit), przez co prawidłowe rozpoznanie jest znacznie utrudnione. Z tego powodu konieczne jest wykonanie licznych badań, które pozwolą wykluczyć inne zaburzenia zdrowotne.

W celu zróżnicowania zespołu jelita drażliwego od innych chorób zaleca się:

Natomiast samym stwierdzeniem obecności krwi w kale lub postępujących dolegliwości bólowych, czy też bólów utrudniających sen możliwe jest wykluczenie zespołu jelita drażliwego.

Pakiet badań genetycznych w kierunku nietolerancji pokarmowych

Takie dolegliwości jak wzdęty brzuch, biegunki, zaparcia, utrata masy ciała czy przewlekłe zmęczenie często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli obserwujesz te objawy u siebie, wykonaj badanie genetycznego w kierunku nietolerancji.

Dowiedz się więcej 

Celiakia jest chorobą, która ma podłoże genetyczne i po ujawnieniu utrzymuje się przez całe życie. W jej przebiegu konieczne jest stałe leczenie poprzez ścisłą dietę bezglutenową ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych dla zdrowia powikłań (m.in. niedożywienia, osteoporozy, zaburzeń płodności, depresji).

Aby wykluczyć całkowicie celiakię, należy wykonać badanie genetyczne w kierunku obecności polimorfizmów genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8, gdyż u 99% osób z celiakią polimorfizmy te występują.

W celu potwierdzenia choroby u osoby z genetyczną predyspozycją wykonuje się dodatkowe testy serologiczne i histopatologię jelita cienkiego, których wynik pozwoli uzyskać informację o toczącej się chorobie.

Badania w kierunku nietolerancji i alergii pokarmowych

U znacznej części chorych obserwuje się również liczne nietolerancje pokarmowe, które mogą nasilać objawy i utrudniać skuteczne leczenie zespołu jelita drażliwego. Dlatego istotne jest wykonanie w ich kierunku stosownych badań.

Jako że nawet do 37% populacji może mieć nietolerancję laktozy o podłożu genetycznym, warto to zbadać u osoby z zespołem jelita drażliwego.

Hipolaktazja pierwotna prowadzi do stopniowej utraty zdolności do wydzielania laktazy, czyli enzymu, który pozwala rozłożyć laktozę z mleka. Wówczas po spożyciu posiłku mlecznego pojawia się ból brzucha, wzdęcia i biegunki.

Genetyczną predyspozycję do nietolerancji laktozy można stwierdzić poprzez badanie genetyczne w kierunku obecności polimorfizmu genu LCT, a zmniejszone trawienie laktozy poprzez m.in. wodorowy test oddechowy.

Najrozsądniejsze jest jednoczesne wykonanie badań w kierunku predyspozycji i obecności nietolerancji laktozy, ponieważ jedynie drugim typem badań nie można stwierdzić, czy dietę ubogolaktozową należy stosować tylko przez krótki czas czy już zawsze.

Pakiet badań w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku najpowszechniejszych alergenów pokarmowych.

Dowiedz się więcej 

Na obecność dolegliwości w zespole jelita drażliwego może również wpływać nadprodukcja przeciwciał IgG w odpowiedzi na spożyty pokarm.

Taka sytuacja nazywa się IgG-zależną nietolerancją pokarmową i prowadzi do wytworzenia się stanu zapalnego zarówno na terenie jelit, jak i w różnych lokalizacjach w organizmie.

Stan zapalny jest wówczas przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także różnorodnych objawów niespecyficznych (m.in. przewlekłego zmęczenia, migren, zmian skórnych).

Pokarmy, które powodują IgG-zależną nietolerancję pokarmową można zdiagnozować poprzez zmierzenie stężenia przeciwciał IgG, które są dla nich swoiste. Test IMMUNOdiagDIETA umożliwia zbadanie reakcji na 28, 44, 88 oraz 280 alergenów – jest to sposób dokładnej oceny przyczyn dolegliwości, których pozbycie się z diety na określony czas pozwoli zredukować stan zapalny.

Innym immunologicznym zaburzeniem, który może wpływać na przebieg zespołu jelita drażliwego, jest alergia pokarmowa IgE-zależna. Alergie te charakteryzują się objawami, które następują w kilka minut do dwóch godzin od spożycia szkodliwego produktu.

Wśród dolegliwości można obserwować najczęściej zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, ale również nasilenie zmian skórnych, astmy oskrzelowej czy alergicznego nieżytu nosa. W niektórych przypadkach może dojść do bardzo groźnego wstrząsu anafilaktycznego.

Alergie mogą w pewnym stopniu odpowiadać za objawy zespołu jelita drażliwego.

Po zdiagnozowaniu ich za pomocą testów mierzących poziom przeciwciał IgE swoistych dla pokarmów alergizujący pokarm należy całkowicie wykluczyć ze swojej diety na co najmniej 2-3 lata, a w wielu przypadkach na całe życie.

Pakiet badań alergicznych

Z alergiami wiązane są takie objawy jak katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Ciebie, wykonaj test pod kątem alergii.

Sprawdź dostępne testy alergiczne 

Jak leczyć zespół jelita drażliwego? Jakie leki i probiotyki się stosuje?

Leczenie objawowe

Leczenie zespołu jelita drażliwego polega przede wszystkim na leczeniu objawowym – przeciwbiegunkowym, przeciwzaparciowym oraz rozkurczowym. W biegunkach stosuje się antybiotykoterapię ryfaksyminą, która ma działanie miejscowe i nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Leki przeciwbiegunkowe (loperamid, difenoksylat z atropiną) zwiększają resorpcję wody i elektrolitów z jelita do komórek, a także wpływają na receptory znajdujące się w ścianach jelit. W przypadku zaparć stosuje się leki przeciwzaparciowe (np.

lubiproston, tegaserod, prukalopryd, linaklotyd) i przeczyszczające (np. nasiona babki płesznik, laktuloza, płynna parafina). W przypadku wzdęć stosuje się leki, które pozwalają na wydalenie nadmiaru gazów z jelita (np.

symetykon), a w obecności bólów leki odpowiednie do danego rodzaju bólu (np. hioscyna lub olejek miętowy na ból poposiłkowy).

Leczenie psychiatryczne

Przy braku efektów leczenia może zostać zalecone leczenie psychiatryczne za pomocą trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, które mają dodatkowo działanie przeciwbólowe, lub inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.

Probiotyki

Oprócz leczenia objawowego i psychiatrycznego bardzo często stosuje się probiotyki. Badania wykazują skuteczność m.in. szczepów Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii, Bifidobacterium bifidum. Odpowiedni probiotyk powinien dobrać lekarz w zależności od występujących objawów. Szczepy z rodzaju Lactobacillus znajdziemy w SYNBIOcaps.

Psychoterapia

Leczenie zespołu jelita drażliwego obejmuje również psychoterapię, które ma na celu poprawę odpowiedzi chorego na stres oraz naukę relaksacji poprzez specjalne ćwiczenia i technikę mindfulness, która pozwala na wyzwolenie się od koncentracji na zmartwieniach związanych z przeszłością i przyszłością. Psychoterapia daje pozytywne efekty nie tylko w kwestii samego zespołu jelita drażliwego, ale również we wszystkich wymiarach życia poprawiając ogólne samopoczucie. Dodatkowo chory powinien skupić się na odpoczynku, aktywności fizycznej i rozwijaniu zainteresowań.

Zespół jelita drażliwego – leczenie domowe dietą

Leczenie zespołu jelita drażliwego to nie tylko leczenie objawowe za pomocą farmakoterapii. Istotną częścią terapii jest również właściwa dieta.

W zespole jelita drażliwego zaleca się:

 • ograniczenie słodyczy, produktów wzdymających oraz gazowanych napojów.
 • modyfikację ilości i rodzaju błonnika w zależności od nasilenia biegunek, zaparć i wzdęć,
 • spożywanie dużej ilości płynów (co najmniej dwa litry), aby spożyty błonnik był w stanie poprawić perystaltykę jelit w przebiegu zaparć oraz w celu uzupełnienia strat płynów w wyniku biegunek,
 • wykluczenie wszelkich produktów, które są przez daną osobę nietolerowane. U około 30% chorych stwierdza się nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, a znaczna część może mieć również nietolerancję laktozy, alergie IgE-zależne lub liczne nietolerancje IgG-zależne.

Dieta low-FODMAP

Badania przeprowadzone w Monash University w Australii wykazały, że objawy zespołu jelita drażliwego nasilają się po spożyciu tzw. FODMAP, czyli fermentujących oligosacharydów (ze zbóż, strączków, warzyw), disacharydów (laktoza z mleka), monosacharydów (fruktoza z miodu, owoców i warzyw) i polioli (np.

sorbitol, ksylitol, mannitol). Naukowcy opracowali więc dietę low-FODMAP, w której wszystkie źródła fermentujących węglowodanów są znacznie ograniczane na pewien czas, a później reintrodukowane, w czasie czego samodzielnie określa się indywidualną tolerancję.

You might be interested:  Metoda dennisona – co to jest, dla kogo i jakie ćwiczenia się wykonuje?

Dieta low-FODMAP jest aktualnie uznawana za najlepszą formę dietoterapii zespołu jelita drażliwego.

Zespół jelita drażliwego – leczenie ziołami

Ziołolecznictwo może być składową częścią terapii zespołu jelita drażliwego. Badania wykazały pozytywne efekty po zastosowaniu niektórych ziół – mięty pieprzowej, melisy lekarskiej, kolendry i imbiru.

Najskuteczniejszy jest olejek z mięty pieprzowej, który skutecznie redukuje bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunki. Należy pamiętać jednak, że mięta może nasilić objawy refluksu, jeżeli takie występują.

Melisa lekarska natomiast działa pozytywnie na stan psychiczny, łagodzi stany nerwowe i w łagodny sposób poprawia jakość snu.

 • W zespole jelita drażliwego ze względu na wysoką zawartość FODMAP nie zaleca się stosowania naparów z rumianku, mniszka lekarskiego, kopru włoskiego oraz napojów z korzeniem cykorii.
 • W przypadku zastosowania jakichkolwiek ziół wraz z leczeniem farmakologicznym należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ mogą one wchodzić ze sobą w interakcje, co może zmniejszyć skuteczność leczenia bądź nasilić ryzyko skutków ubocznych.
 • Autor merytoryczny: Mgr Katarzyna Startek, Dietetyk
 • Aktualizacja: 2020-11-27

Przeczytaj również powiązane artykuły:

IBS – co to za choroba?

Dieta przy zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego – objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Testy na Nietolerancje Pokarmowe – Czy są dla każdego Pacjenta?

Testy alergiczne – jak zdiagnozować przyczynę alergii?

Warszawa – test nietolerancje pokarmowe • Kraków – test nietolerancje pokarmowe • Łódź – test nietolerancje pokarmowe • Wrocław – test nietolerancje pokarmowe • Poznań – test nietolerancje pokarmowe • Gdańsk – test nietolerancje pokarmowe • Szczecin – test nietolerancje pokarmowe • Bydgoszcz – test nietolerancje pokarmowe

Bibliografia:

 1. Zespół jelita drażliwego w: Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
 2. Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w leczeniu zespołu jelita drażliwego i przewlekłego zaparcia idiopatycznego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2015; 1: 122–124.
 3. Wpływ diety o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (FODMAP) na objawy zespołu jelita drażliwego. Med. Prakt., 2014; 4: 118–119.
 4. Środki zwiększające objętość stolca, leki rozkurczające mięśnie gładkie i leki przeciwdepresyjne w leczeniu zespołu jelita drażliwego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2011; 12: 70–72.
 5. Włókna pokarmowe rozpuszczalne lub nierozpuszczalne w zespole jelita drażliwego. Med. Prakt., 2010; 3: 102.
 6. El-Salhycorresponding M., Gundersen D.: Diet in irritable bowel syndrome. Nutr J. 2015; 14: 36.
 7. Schoenfeld P.S.: Advances in IBS 2016: A Review of Current and Emerging Data. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2016 Aug; 12(8 Suppl 3): 1–11
 8. Rajilić-Stojanović M. et al.: Intestinal Microbiota And Diet in IBS: Causes, Consequences, or Epiphenomena? Am J Gastroenterol. 2015 Feb; 110(2): 278–287.
 9. Lauche R. et al.: Efficacy and safety of Ayurvedic herbs in diarrhoea-predominant irritable bowel syndrome: A randomised controlled crossover trial. Complement Ther Med. 2016 Jun;26:171-7.
 10. Thompson A. et al.: Comparison of the antibacterial activity of essential oils and extracts of medicinal and culinary herbs to investigate potential new treatments for irritable bowel syndrome. BMC Complement Altern Med. 2013 Nov 28;13:338.
 11. Cash B.D., Epstein M.S., Shah S.M.: A novel delivery system of peppermint oil is an effective therapy for irritable bowel syndrome symptoms. Digestive Diseases and Sciences 2016, 51 (2): 560-571.

IBS – czyli zespół jelita drażliwego | Allecco.pl

Ból w dolnej części brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami, a także wzdęcia, wymioty oraz długotrwałe zmęczenie, a nawet bóle pleców – czy wiesz, że to objawy IBS? Znasz tą chorobę? Opowiada o niej ekspert Allecco.pl.

Zespół jelita drażliwego – IBS – to powszechna, przewlekła i często ciężka do leczenia choroba. Można ją jednak skutecznie kontrolować za pomocą indywidualnie dobranej terapii, diety i zmiany stylu życia. Które leki na jelito drażliwe łagodzą nieprzyjemne dolegliwości? Jaka dieta jest zalecana chorym z IBS? 

Co to IBS?

IBS, inaczej zespół jelita drażliwego, to przewlekła choroba dotycząca ok. 10-20% społeczeństwa. Znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zwykle pojawia się między 20-tym a 30-tym rokiem życia.

Jelito drażliwe powoduje wiele nieprzyjemnych objawów nie tylko ze strony układu pokarmowego. Nie prowadzi jednak do żadnych poważnych schorzeń, nie wyniszcza organizmu.

W znacznym stopniu może jednak pogarszać komfort życia chorego.

Jakie są objawy IBS?

IBS – objawy, jakie odczuwa chory to głównie ból w dolnej części brzucha, który może być ciągły lub powracać z przerwami. Jelito drażliwe u części chorych powoduje biegunki, u innych zaparcia, a niektórzy cierpią na postać mieszaną IBS – biegunki pojawiają się na zmianę z zaparciami.

Inne objawy to wzdęcia, wymioty, nudności, skurcze brzucha, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a także śluz w kale. Zmęczenie czy bóle pleców także mogą pojawić się u pacjentów cierpiących na IBS. Objawy u wielu kobiet nasilają się podczas miesiączki.

Znaczna część osób chorujących na jelito drażliwe skarży się również na obniżenie nastroju i przygnębienie. U wielu z nich lekarze diagnozują depresję.

Skąd się bierze zespół jelita drażliwego?

Niestety nie są znane przyczyny zachorowania na IBS. Jelito drażliwe jest dość powszechne w społeczeństwie, ale póki co nie wiadomo jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się tej choroby. Bardziej narażone na rozwój tej choroby są jednak kobiety i osoby u których w rodzinie występują przypadki IBS.

Jak diagnozować IBS?

Nie ma obecnie żadnego badania, które umożliwia jednoznaczne rozpoznanie zespołu jelita drażliwego. Diagnozę stawia się na podstawie objawów, które opisuje chory. Lekarz zwykle jednak zleca różne badania, aby wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne dolegliwości np. zapalenie jelit.

Jak leczyć IBS?

Leki na jelito drażliwe poprawiają pracę jelit, działają rozkurczowo, a także łagodzą wzdęcia. W zależności od tego, czy chory cierpi na biegunkę czy zaparcia, stosuje się leki przeczyszczające lub przeciwbiegunkowe. Lekarz może zalecić też antybiotyk.

Ze względu na to, że wiele osób cierpiących na drażliwe jelito, odczuwa również objawy zaburzeń psychicznych, przepisanie np. leków przeciwdepresyjnych pomoże złagodzić wywoływane przez IBS objawy.

Niestety, tak jak nie ma aktualnie żadnego badania, które umożliwia jednoznaczne stwierdzenie zespołu jelita drażliwego, tak i nie ma leku, dzięki któremu można pozbyć się tej choroby. Dostępne środki będą jednak łagodzić przykre dolegliwości.

Jakie leki bez recepty na jelito drażliwe są skuteczne?

Niektóre leki na jelito drażliwe dostępne są bez recepty. Jeśli u chorego występują biegunki, zaleca się zastosowanie preparatu z loperamidem. Substancja ta hamuje perystaltykę jelit, jednocześnie ograniczając wypróżnienia.

Działa szybko – często już po pierwszej dawce odczuwa się efekt. W aptece dostępny jest m.in. Stoperan i Laremid. Nieco wygodniejszą formę ma Imodium Instant. Są to tabletki, które nie wymagają popicia wodą.

Umieszcza się je na języku i pozostawia do rozpuszczenia.

Przy występowaniu zaparć, można wspomóc się lekami przeczyszczającymi. Najczęściej zaleca się preparaty z makrogolami, które są bezpieczne i nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Przykładami są Dicopeg i Xenna balance.

Popularne środki przeczyszczające typu Alax, Xenna czy Radirex powinny stosowane być jedynie sporadycznie, ponieważ podrażniają jelita. Nie zaleca się także używania laktulozy – może ona nasilać charakterystyczne dla IBS objawy.

 

We wszystkich rodzajach IBS można zastosować Tribux BIO, który reguluje pracę jelit. Jest on szczególnie pomocny przy bólach i skurczach brzucha. Te dolegliwości są też skutecznie łagodzone za pomocą preparatów rozkurczowych. Takie leki na jelito drażliwe dostępne bez recepty to np. Buscopan lub mocniejszy Buscopan Forte, a także Panadol Femina.

Probiotyki na zespół jelita drażliwego – jakie wybrać?

Działające na jelito drażliwe leki bez recepty to także probiotyki. Zawierają one żywe drobnoustroje, które regulują perystaltykę jelit. Osoby cierpiące na jelito drażliwe mają bowiem często zaburzoną naturalną florę bakteryjną w jelitach, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunka.

Zalecane przy IBS probiotyki powinny zawierać jedne z przebadanych szczepów bakterii – Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus plantarum 299v lub Lactobacillus reuteri DSM. Dobrym wyborem jest więc Sanprobi IBS – jeden z najpopularniejszych probiotyków stosowanych na drażliwe jelito, ale także Acidolac czy Dicoflor.

Sanprobi IBS, lub inny stosowany przy IBS probiotyk, powinien być przyjmowany regularnie przynajmniej przez okres czterech tygodni. Wymienione probiotyki przede wszystkim zmniejszą takie dolegliwości jak: dyskomfort, ból brzucha i wzdęcia. Zgodnie z aktualnymi badaniami, najskuteczniejszy, polecany przy IBS probiotyk to Sanprobi IBS.

Zawarte w nim szczepy bakterii Lactobacillus plantarum 299v efektywnie łagodzą dolegliwości jakie powoduje jelito drażliwe. 

You might be interested:  Ból z tyłu głowy – jakie są przyczyny bólu głowy z tyłu?

Co na wzdęcia i uczucie pełności przy IBS?

U wielu osób cierpiących na jelito drażliwe występują takie objawy, jak: wzdęcia, uczucie pełności w jamie brzusznej i nagromadzenie gazów. Można wówczas sięgnąć po preparat z simetikonem, np. Espumisan, Ulgix wzdęcia lub z dimetikonem np. Esputicon.

Substancje te nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, przez co są bezpieczne w stosowaniu i nie zaburzają naturalnej pracy jelit. Rozbijają napotkane pęcherzyki gazów w jelitach, dzięki czemu przynoszą ulgę.

Espumisan dostępny jest również w postaci granulek do połykania, bez potrzeby popijania wodą, jako Espumisan easy. 

Jako dodatek do terapii, lekarze czasem zalecają suplementację maślanem sodu, który dostępny jest w takich produktach jak Debutir czy Gastrobutin IBS. Zmniejszają one częstość i natężenie bólów brzucha, a także regulują wypróżnienia. U wielu chorych niwelują także uczucie niepełnego wypróżnienia. Dla uzyskania pożądanych efektów, należy stosować je przynajmniej przez okres trzech miesięcy.

Jakie zioła na jelito drażliwe?

Pomocne na jelito drażliwe leki bez recepty obejmują też preparaty ziołowe. Potwierdzone działanie ma płyn doustny Iberogast. Jest to mieszanka dziewięciu ziół, które działają rozkurczowo, przeciwwzdęciowo, ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego i przeciwzapalnie.

Podczas stosowania tego leku nie pojawiają się znaczące działania niepożądane. Jest to ważna informacja dla osób cierpiących na drażliwe jelito, ponieważ wiele potencjalnie nieszkodliwych substancji działa u nich drażniąco na śluzówkę, wywołując nieprzyjemne objawy choroby.

Iberogast łagodzi powodowane przez jelito drażliwe objawy i reguluje pracę przewodu pokarmowego.

U osób chorujących na IBS, objawy często są łagodzone dzięki użyciu olejku z mięty pieprzowej. Może być on użyty pojedynczo lub w połączeniu z olejkiem z kminku zwyczajnego. Substancje zawarte w tych olejkach skutecznie łagodzą objawy jelita drażliwego, głównie bóle i skurcze brzucha.

Jaka dieta przy IBS jest zalecana?

Osoby cierpiące na IBS powinny większą uwagę przykładać do codziennych posiłków. Przede wszystkim należy spożywać je regularnie i bez pośpiechu. Powinno się pić przynajmniej dwa litry wody dziennie z ograniczeniem napojów bogatych w kofeinę. Zaleca się też rzadkie picie napojów gazowanych i alkoholowych. Często zmniejszenie ilości błonnika w diecie pomaga złagodzić dolegliwości IBS.

Obecnie chorym na zespół jelita drażliwego zaleca się dietę FODMAP. Polega ona na ograniczeniu węglowodanów, które łatwo fermentują, są słabo wchłanialne i mają wysokie ciśnienie osmotyczne oraz alkoholi polihydroksylowych. Czyli należy zmniejszyć spożycie m.in. laktozy, fruktozy, mannitolu, ksylitolu czy sorbitolu.

Okazało się, że te związki fermentując w jelicie często nasilają dolegliwości powodowane przez drażliwe jelito. Duża ich zawartość występuje np. w cebuli, czosnku, kapuście, jabłkach, gruszkach, śliwkach i morelach.

Zamiast nich można spożywać więcej marchwi, pomidorów, papryki, ogórków, bananów, pomarańczy czy truskawek. Zamiast twarożków, mleka krowiego, koziego, jogurtów lepiej spożyć napoje mleczne typu napój migdałowy czy ryżowy, a także masło zwykle lub orzechowe.

Wysoką zawartość FODMAP mają również produkty pszenne, pistacje, miód, słodziki i syrop glukozowo – fruktozowy, dlatego dieta przy IBS wymaga ograniczenia ich spożycia.

U osób cierpiących na IBS, dieta FODMAP początkowo powinna być dość surowo przestrzegana. Po ok. 6-8 tygodniach, można stopniowo zacząć wprowadzać wcześniej wyeliminowane produkty. Uważnie obserwując reakcje organizmu, chorzy mogą ostatecznie wyeliminować z diety tylko te produkty, które u nich nasilają dolegliwości.

Jak sobie radzić domowymi sposobami z IBS?

Domowe sposoby leczenia obejmują wprowadzenie wcześniej opisanej diety przy IBS. Należy także przestrzegać zaleceń dotyczących samego spożywania posiłków, takich jak: regularne, powolne przeżuwanie kolejnych kęsów i picie wystarczającej ilości płynów. U chorych na IBS, dieta powinna być pozbawiona preparatów z aloesem. 

Osobom cierpiącym na jelito drażliwe zaleca się również znalezienie odpowiednich sposobów relaksacji. Ze względu na to, że znaczna część chorych narzeka na spadek nastroju, przygnębienie i często odczuwany smutek, bardzo ważne jest u nich zadbanie o tę sferę życia.

Powinni oni poświęcać czas na rozrywkę i czynności, które sprawiają im przyjemność, aby ograniczyć poziom stresu. Pomóc może w tym dostosowana do możliwości aktywność fizyczna. Osoby, które nie są aktywne zwykle silniej i częściej odczuwają objawy IBS. Zaleca się uprawianie sportu przynajmniej przez 30 minut pięć razy w tygodniu.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko wpłyną pozytywnie na stan emocjonalny, ale także poprawią pracę układu pokarmowego. 

Zespół jelita drażliwego: przyczyny, objawy, leczenie

Czy IBS może pojawić się nagle ?

IBS- zespół drażliwego jelita może rozwijać się w każdym wieku, ale pierwsze objawy zwykle objawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Objawy u większości ludzi zmieniają się z wiekiem. Symptomy u niektórych osób mogą z czasem ulec poprawie, podczas gdy u innych mogą się pogorszyć.

Objawem zespołu jelita drażliwego może być również przewlekły lub ostry ból brzucha. W przypadku choroby pojawia się uczucie sytości typowe dla zaburzeń jelitowych, bolesne skurcze, a także nudności, ból pleców, a także ogólne osłabienie.

Częstym objawem jest również zmęczenie, które może wystąpić wraz z kilkoma innymi objawami, w tym żołądkowo-jelitowymi i uczuciem lęku. To znacznie obniża jakość życia.

Choroba oznacza ogromne obciążenie również z mentalnego punktu widzenia, może powodować depresję i apatię.

Czy zmęczenie może być objawem IBS?

Częstym objawem IBS jest zmęczenie, które może wystąpić wraz z kilkoma innymi objawami, w tym również takich, które są związane z przewodem pokarmowym i lękiem. To znacznie obniża jakość życia.

Dobrze jest wiedzieć, że obecność różnych pasożytów i ich larw w wielu przypadkach powoduje objawy podobne do IBS, dlatego konieczne jest badanie kału, które może wykluczyć tę możliwość.

Testowanie alergii może być również ważne, ponieważ niektóre nietolerancje pokarmowe i alergie mogą przypominać IBS.

Badania endoskopowe są również opłacalne u młodych pacjentów, których rodzina ma już raka jelita grubego. Ta choroba przypomina niektóre z wyżej wymienionych objawów.

Rozpoznanie IBS. Jak rozpoznać chorobę,  leczenie zespołu jelita drażliwego,  zespół jelita drażliwego jakie leki, czy można wyleczyć IBS?

Oprócz podstawowego badania gastroenterologicznego w przypadku tej dolegliwości zachodzi konieczność wykonania wielu innych badań. Lekarz może zalecić badanie USG lub kolonoskopię.

  Dlaczego konieczne jest wykonanie tych badań? Dlatego, aby wykluczyć inne poważne choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba zapalna jelit, zaburzenia trawienia i wchłaniania, celiakia. Również choroba trzustki, tym samym diagnozując zespół jelita drażliwego.

Częste biegunki i zaparcia mogą być również objawem wielu innych poważnych chorób, takich jak rak lub zapalenie okrężnicy.

Czy IBS można wyleczyć?

Choroba może potrwać od 2 do 4 dni, po których objawy mogą nieco złagodnieć lub całkowicie zniknąć. Objawy różnią się znacznie u poszczególnych osób. Często wykazują  objawy podobne do innych chorób i stanów.

Zespół jelita drażliwego badania, zespół jelita drażliwego objawy i zespół jelita drażliwego przyczyny –  leczenie.

Niektóre badania potwierdzają, że skład flory bakteryjnej w jelitach zmienia się u tych pacjentów, u których występują objawy zespołu jelita drażliwego. Flora bakteryjna jelit bezpośrednio wpływa na aktywność niektórych narządów.

Kiedy zmniejsza się ilość probiotycznych bakterii jelitowych,  jednocześnie  odbiega od normy aktywność mózgu, a tym samym i zachowanie. Badania, które wykazały związek między składem flory jelitowej a początkiem choroby, mogą być decydujące.

Oprócz funkcji trawienia flora jelitowa wpływa również na zdrowie psychiczne, a jej uszkodzenie prowadzi do wielu chorób. Flora jelitowa odgrywa rolę w regulacji trawienia i w efektywnym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Jego zakłócenie może również prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia kompulsywne, lęk i ataki paniki.

Gdy zmniejszy się  ilość bakterii probiotycznych żyjących w okrężnicy, pojawiają się zaburzenia trawienia.

Wydajność wchłaniania jest obniżona, błona śluzowa jelit jest uszkodzona, a ruchy jelit, które są ważne z punktu widzenia dolegliwości, stają się nieregularne.

Dalsze badania potwierdzają, że skład flory jelitowej osób cierpiących na tę chorobę zacznie działać w negatywnym  kierunku. W naszym organizmie jest znacznie mniej dobrych bakterii probiotycznych.

Po rozpoznaniu można chorobę skutecznie leczyć, zmieniając proporcję szczepów bakteryjnych tworzących florę jelitową. Powodem jest to, że gdy zmniejsza się liczba skolonizowanych bakterii probiotycznych żyjących w jelicie grubym, pojawiają się zaburzenia trawienne.

Wydajność wchłaniania pogarsza się, błona śluzowa jelit może ulec uszkodzeniu. Pojawiają się problemy z wypróżnianiem, a ruchy jelit stają się nieregularne. Spożycie bakterii probiotycznych poprawia metabolizm, koryguje wypróżnienia, regeneruje błonę śluzową jelit.

You might be interested:  Infekcja bakteryjna czy wirusowa? Jak odróżnić zakażenie bakteryjne od wirusowego?

  Odbudowa flory bakteryjnej w jelicie grubym ma korzystny wpływ na trawienie. Ponadto wspomaga wchłanianie składników odżywczych, różnych minerałów, w tym magnezu i żelaza. Prebiotyki i probiotyki razem dodatkowo poprawiają wydajność trawienia.

Pomagają w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania układu trawiennego i odpornościowego. W przypadku ich niedoboru organizm staje się bardziej podatny na patogeny.

Różnego rodzaju leki mogą znacznie poprawić stan pacjenta, ale można to  osiągnąć również przy pomocy herbat leczniczych. Z całą pewnością najlepszym sposobem jak wyleczyć IBS są metody naturalne.

Zespół jelita drażliwego, domowe leczenie IBS, dieta w zespole jelita drażliwego

Najbardziej naturalną metodą leczenia IBS w warunkach domowych jest dieta. Warto prowadzić dziennik do którego należy wpisywać wszystkie posiłki spożyte w ciągu dnia, abyśmy mogli łatwiej dowiedzieć się, które pokarmy wywołują objawy typowe dla choroby.

Chory na zespół jelita nadwrażliwego powinien unikać produktów mlecznych, w tym mleka i sera (objawy nietolerancji laktozy mogą być podobne do objawów IBS). Niektóre warzywa zwiększają produkcję gazów (takie jak kalafior, brokuły, kapusta, brukselka,cebula), należy więc wyeliminować je z diety.

W przypadku IBS nie należy spożywać pokarmów  tłustych lub smażonych, alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych. Szczególną uwagę powinno się zwracać również na żywność zawierającą gluten i laktozę.

Kolejne produkty, których nie należy spożywać przy zespole jelita drażliwego to warzywa strączkowe, takie jak groch, fasola, bób oraz niektóre ciężkostrawne owoce.

Zaparcia w zespole jelita drażliwego

Zaparcia bardzo skutecznie pomaga złagodzić błonnik pokarmowy, ale należy kontrolować jego spożywanie. Nadmiar błonnika może powodować  tworzenie się gazów i bolesnych skurczy  w jamie brzusznej.

W jaki sposób można złagodzić IBS?

Unikaj problematycznych posiłków i odrzuć te, które mogą powodować objawy. Jedz regularnie i nie przegap żadnego posiłku. Staraj się jeść codziennie o tej samej porze, aby wesprzeć pracę jelit. Ważny jest również regularny ruch fizyczny.

Które napoje są najlepsze dla pacjentów z IBS?

Różne soki owocowe, pod warunkiem że nie zawierają syropu glukozowego. Korzystne są zupy warzywne, kawa bezkofeinowa i herbata lub herbata ziołowa. Odpowiedni może być także napój z imbiru i mleko bez laktozy.

Osoby poddawane oczyszczaniu jelit odnoszą się nie tylko do łagodzenia objawów. W większości przypadków potwierdzają całkowitą ulgę, nie odczuwają bólów brzucha, wzdęć czy zaparć. Oczyszczanie jelit można wykonać za pomocą błonnika, suplementów, ale także przy dobrze zaplanowanym programie oczyszczania jelit, szczególnie ten ostatni jest korzystny i skuteczny.

Warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste bogate w błonnik wspierają aktywność jelit, wiążą wodę, ale zwróćmy uwagę na spożywaną ilość. Chociaż zdecydowanie zaleca się włączyć do diety dużo sezonowych owoców i warzyw, nie należy jednak spożywać  ich surowych, ale najlepiej duszone lub gotowane.

Zamiast mięsa wybierzmy ryby w duszonej formie. Z menu należy wyeliminować  również tłuste posiłki lub posiłki przygotowane na  tłuszczu, a także posiłki gotowe i półprodukty o dużej zawartości szkodliwych dodatków.

  Z jadłospisu osób z IBS powinny być wyeliminowane  różnego rodzaju orzechy, świeże grzyby i owoce cytrusowe.

Należy jeść pięć pięć razy dziennie mniejsze porcje. Szczególnie ważne jest, aby przygotowywać i konsumować żywność w odpowiedni sposób: unikać bardzo zimnych i gorących potraw , jeść powoli i dokładnie przeżuwać  każdy kęs.

IBS to jeden z najbardziej popularnych tematów wśród wielu osób.

Do najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z tym tematem należą: zespół jelita drażliwego dieta, zespół jelita drażliwego leczenie domowe, zespół jelita drażliwego leki, zespół jelita drażliwego leki bez recepty, zespół jelita drażliwego leki uspokajające, zespół jelita drażliwego objawy forum, zespół jelita drażliwego zioła, zespół jelita drażliwego forum,  najnowsze leki na zespół jelita drażliwego, leki na zespół jelita drażliwego, zespół jelita drazliwego, zespół jelita drażliwego mp, zespół jelita drażliwego gdzie boli, dieta zespół jelita drażliwego, zespół jelita drażliwego icd 10, ołówkowate stolce zespół jelita drażliwego, zespół jelita drażliwego dieta forum,, zespół jelita drażliwego dieta pdf. zespół jelita drażliwego blog i wiele innych temu podobnych.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5444258/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_jelita_dra%C5%BCliwego

Zespół jelita drażliwego (ZJD) – GASTROMED Toruńskie Centrum Gastrologii, gastroskopia kolonoskopia w znieczuleniu

Zespół jelita drażliwego, lub ZJD, jest częstym stanem chorobowym atakującym jelito grube. Dotyka on najczęściej kobiet i może powodować bóle brzucha, gazy, wzdęcia, skurcze, biegunkę i/lub zaparcie. ZDJ nie jest uważany za poważną chorobę, gdyż nie powoduje żadnych trwałych wewnętrznych uszkodzeń i nie podnosi ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Inne objawy zespołu jelita wrażliwego najczęściej odnotowywane przez lekarzy specjalistów to wzdęcia i uczucie, że nie do końca opróżniło się jelita, co powoduje potrzebę szybkiego powrotu do toalety po wypróżnieniu. Wiele osób z ZJD przyznaje, że ich symptomy pogarszają się pod wpływem stresu oraz po spożyciu niektórych produktów spożywczych.

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, twoje jelito grube może być bardziej wrażliwe na stymulację, więc może wykonywać ruchy robaczkowe bez konkretnego powodu, czego efektem będą nieprzyjemne objawy opisane powyżej.

Dobra wiadomość jest taka, że ZJD może być leczone (a przynajmniej kontrolowane na tyle, żeby zmniejszyć dyskomfort) przez lekarza specjalistę poprzez zmiany w sposobie odżywiania się oraz sposobie życia, w tym zmniejszenie poziomu stresu.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Wśród objawów są biegunka, zatwardzenie, a czasami jedno i drugie tylko w różnych momentach. Możliwe również są skurcze, wzdęcia i gazy. Kolejnym symptomem jest śluz, który można zauważyć w stolcu. Można również odczuwać potrzebę wypróżnienia, ale w toalecie nie ma żadnego efektu.

Często objawy zespołu jelita drażliwego są na tyle łagodne, że można je kontrolować czy radzić sobie z nimi samodzielnie. Jednak ze względu na to, że niektóre z objawów ZJD mogą być również objawami poważniejszych zaburzeń, w wypadku nasilenia powinno się skonsultować je z gastroenterologiem.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Dokładna przyczyna, bądź przyczyny, zespołu jelita drażliwego nie są znane. Mięśnie w jelicie grubym przemieszczają spożyty pokarm podczas kiedy organizm wchłania z niego substancje odżywcze i płyny. Przy ZJD mięśnie te nie pracują właściwie albo zbyt szybko przepychając pokarm dalej albo wręcz stojąc w bezruchu i nie transportując go w ogóle. Ta dysfunkcja powoduje objawy opisane wyżej.

Zespół jelita drażliwego nie na każdego wpływa tak samo, ale kobiety zgłaszają ten problem częściej niż mężczyźni. Niektóre pokarmy – takie jak nabiał, czekolada, a nawet owoce i warzywa – mogą wywołać ZJD.

Sztuczne słodziki, alkohol, kofeina i napoje gazowane również mogą spowodować to zaburzenie. Lekarstwa, takie jak antybiotyki, także mogą się do niego przyczynić.

Podobnie stres, hormony i uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na jego powstanie.

Diagnozowanie zespołu jelita drażliwego

Jeśli doświadczasz zespołu jelita drażliwego, lekarz specjalista przeanalizuje historię wcześniejszych chorób i przeprowadzi badanie fizykalne.

Ze względu na to, że jego objawy są podobne do tych prezentowanych przez poważniejsze zaburzenia, lekarz nie będzie w stanie zdiagnozować ZJD dopóki nie wyeliminuje pozostałych chorób.

W tym celu mogą być potrzebne badania laboratoryjne lub zabiegi diagnostyczne, takie jak kolonoskopia czy elastyczna sigmoidoskopia.

Przed postawieniem diagnozy lekarz specjalista będzie szukał konkretnych oznak, takich jak bóle brzucha, śluz w stolcu, wzdęcia, zmiana w rytmie wypróżnień czy brak możliwości wypróżnienia pomimo odczuwania takiej potrzeby.

Objawy które NIE wskazują na zespół jelita drażliwego to gorączka, wymioty, przewlekła biegunka, krwawienie z odbytu oraz niewytłumaczalna utrata wagi.

W przypadku wystąpienia tych objawów konieczna pilna wizyta u gastroenterologa.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Ze względu na to, że nie ma żadnych znanych przyczyn tego zaburzenia oraz dlatego, że wydaje się ono wpływać różnie na różnych ludzi, nie ma też jednego sposobu leczenia, który działałby w każdym przypadku. I to jest zła wiadomość. Dobra wiadomość jest taka, że do tej pory pojawiło się wiele skutecznych sposobów leczenia, więc lekarz specjalista ma szeroki wachlarz opcji, które mogą pomóc.

Leczenie może polegać na zmianach w sposobie odżywiania się oraz sposobie życia, takich jak wyeliminowanie pokarmów i napojów wywołujących gazy. Wśród innych opcji znajduje się cała gama lekarstw – antybiotyki, leki kontrolujące biegunkę, czasami nawet pomagają leki przeciwdepresyjne, ale istnieją też lekarstwa opracowane specjalnie dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *