Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się.

Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym stopniu i powodują duży dyskomfort dla kobiety.

Przykładem mogą być tutaj takie dolegliwości jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy luźna pochwa po porodzie. Co jest przyczyną rozluźnienia pochwy po porodzie i czy można tę dolegliwość jakoś wyleczyć?

Kiedy można mówić o poporodowym rozluźnieniu pochwy?

Rozluźnienie pochwy po porodzie to dolegliwość, która pojawia się najczęściej u kobiet, które wielokrotnie rodziły w naturalny sposób, ale może dotyczyć również kobiet po jednym czy dwóch porodach. Jak wskazują analizy, zespół luźnej pochwy może dotyczyć ponad 80% kobiet, które rodziły naturalnie przynajmniej jeden raz.

Schorzenie to może występować pod wieloma nazwami – potoczną szeroka pochwa czy fachowymi: zespół rozluźnienia pochwy, zespół luźnej pochwy, a także skrótowe VRS, ZRP. Ta przypadłość jest dokuczliwa ze względu na to, że rozluźniona pochwa zmniejsza komfort i przyjemność życia seksualnego obojga partnerów. Może też wywoływać skrępowanie u kobiet.

Luźna pochwa – przyczyny

Jako główną przyczynę rozluźnienia pochwy u kobiet wskazuje się zmiany, jakie zachodzą w narządach rodnych w wyniku ciąży oraz porodu, szczególnie jeśli dziecko było ułożone nietypowo np. pośladkowo. Również wysoka waga urodzeniowa dziecka przy porodzie naturalnym może mieć wpływ na rozluźnienie mięśni narządów rodnych kobiety.

Dochodzi wtedy do rozciągnięcia wiązadeł i mięśni dna macicy. W tym czasie poluzowują się również mięśnie pochwy, stąd uczucie luzu odczuwalne w czasie stosunku seksualnego.

Co istotne, zespół luźnej pochwy może też znacząco wpływać na kobiece zdrowie intymne. Kobiety cierpiące na zespół rozluźnienia pochwy mogą znacznie częściej cierpieć na infekcje intymne niż kobiety, których ta przypadłość nie dotknęła.

O tym czy można mówić o poporodowej luźności pochwy, musi zdecydować lekarz. Najczęściej ginekolodzy zalecają odczekanie do momentu, aż kobieta skończy karmić piersią. Jednak przy długim karmieniu można badania wykonać wcześniej. Zbyt wczesne badania mogą dać błędny ogląd na sytuację kobiety, gdyż jej ciało po porodzie może długo dochodzić do siebie.

Musi uregulować się gospodarka hormonalna. Również mięśnie potrzebują czasu na to, aby odzyskać swoją dawną kondycję. Niejednokrotnie okazuje się, że kobiety, które zaraz po porodzie skarżyły się na luźną pochwę czy inne dolegliwości związane z rozluźnieniem mięśni narządów rodnych, po pewnym czasie przestają je odczuwać – zmiany znikają samoistnie.

Rozluźnienie pochwy może pojawić się również u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a także długo po menopauzie. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zaczynamy tracić kolagen, który odpowiedzialny jest za elastyczność tkanek w naszym ciele.

Dlatego między innymi z wiekiem wiotczeje skóra oraz mięśnie tracą swoje napięcie.

U wielu kobiet w starszym wieku może pojawić się w związku z tym atroficzne zapalenie pochwy, które prowadzi do stopniowego zaniku błon śluzowych pochwy.

Na takie dolegliwości mogą narzekać również młodsze kobiety, które nie rodziły, ale mają problemy z nadwagą lub bardzo intensywnie uprawiają sporty, co wiąże się z dużym obciążeniem mięśni narządów rodnych odpowiedzialnych za odpowiednie napięcie ścian pochwy.

Jak zmniejszyć pochwę – sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy?

Przy niewielkich zmianach związanych z rozluźnieniem pochwy można poradzić sobie samodzielnie. Jednym ze sposobów jest tutaj ćwiczenie mięśni dna macicy, inaczej nazywanych mięśniami Kegla.

Ćwiczenia te pozwalają na uelastycznienie mięśni i ich odpowiednie napięcie. Dlatego zalecane są przy wielu kobiecych dolegliwościach, również przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

Są one też odpowiedzią na pytanie, jak rozluźnić mięśnie pochwy, gdy jest ona zbyt wąska i penetracja w czasie stosunku seksualnego jest bolesna lub wręcz niemożliwa.

Kiedy ćwiczenia mięśni Kegla nie pomagają, warto zdecydować się na rozwiązania, jakie oferuje kobietom nowoczesna ginekologia plastyczna. Do wyboru są zabiegi małoinwazyjne, a także operacje. Zarówno jedne, jak i drugie dają dobre rokowania dla kobiet, które uskarżają się na bardzo luźną pochwę.

Jednym z zabiegów małoinwazyjnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem, jest laserowa rewitalizacja pochwy. W czasie zabiegu stymulowane są komórki kolagenu, które znajdują się w błonie śluzowej pochwy. Zabieg taki trwa od pięciu do dziesięciu minut. Aby rezultaty były zadowalające, koniecznym może okazać się dwu lub nawet trzykrotne powtórzenie takiego zabiegu.

Innym zabiegiem pomocnym w leczeniu rozluźnienia pochwy może być zwężenie wejścia pochwy, inaczej waginoplastyka.

W tym przypadku lekarz wykonuje zabieg polegający na wycięciu nadmiaru tkanek pochwy, odpowiednim naprężeniu i zszyciu błon śluzowych oraz mięśni. Zabieg ten ma na celu nadanie wejściu do pochwy odpowiedniej wielkości.

W ten sposób można też znacznie poprawić wygląd okolic intymnych.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›

Jak poród siłami natury wpływa na zmianę pochwy? Pochwa po porodzie

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Pochwa przed porodem i po nim różni się od siebie, ale na szczęście większość tych zmian jest odwracalna. Doświadczenie innych kobiet oraz wiedza na ten temat może rodzić obawy i niechęć do zajścia w ciążę. Zmiany wyglądzie pochwy wpływają na jakość życia seksualnego, a to budzi w nas strach. Czy słusznie? Jak poród naturalny wpływa na kondycję pochwy? Oto najczęstsze dolegliwości i zmiany, jakie zachodzą w obrębie pochwy po porodzie naturalnym.

Jak wygląda pochwa po porodzie naturalnym? Jest opuchnięta, zaczerwieniona i luźna. Luz w pochwie jest efektem przeciskania się główki wraz z tułowiem dziecka przez wąski kanał rodny.

Jest to możliwe dzięki licznym włóknom elastynowym i kolagenowym, których produkcja jest wynikiem działania wysokich stężeń estrogenu znajdującego się we krwi ciężarnej. Poród wspomagany jest dodatkowo przez inny związek zwany relaksyną.

Hormon ten działa rozluźniająco na więzadła oraz stawy mieszczące się w obszarze miednicy, co ułatwia przejście noworodka przez drogi rodne.

Wiele kobiet w związku z tym zadaje pytania czy pochwa po porodzie wraca do normy. Otóż, odpowiedź nie jest taka prosta. Tkanki pochwy są niezwykle elastyczne, potrafią się silnie rozciągnąć, ale i równie mocno skurczyć. Jednakże potrzeba im do tego odpowiedniej ilości czasu, aby powróciły do formy sprzed porodu.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. O tym, jak szybko pochwa będzie się regenerować, i jak szybko będzie zbliżać się do swojej pierwotnej średnicy (2-3cm) sprzed porodu, decyduje wiele czynników min.:

Niestety, problem luźnej pochwy nie zawsze zostaje rozwiązywany przez sam czas, ćwiczenia mięśni Kegla czy zdolności regeneracyjne tkanek. Niekiedy luz w pochwie, pomimo długiego czasu od porodu, nie zmniejsza się satysfakcjonująco. Wówczas naprzeciw wychodzą możliwości ginekologii estetycznej, w tym zabiegi laserowe oraz chirurgia plastyczna.

You might be interested:  Dyskopatia – przyczyny, objawy i leczenie

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Inną, częstą dolegliwością poporodową, jest suchość w pochwie. Wynika ona z gospodarki hormonalnej, która podczas ciąży i połogu szaleje.

Względne unormowanie stężeń hormonów po porodzie następuje zazwyczaj po okresie 6 tygodni. Wówczas dolegliwość w postaci suchości pochwy stopniowo łagodnieje, aż w końcu całkowicie znika.

Do tego czasu należy zachować ostrożność podczas stosunku, gdyż suchość może powodować dyskomfort, podrażnienie oraz ból.

Najlepszą, najnowszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia luźnej pochwy jest obkurczanie pochwy za pomocą lasera. Metoda ta zastępuje w zupełności dotychczasowe klasyczne zabiegi chirurgiczne.

Zabieg dzięki cienkiej wiązce świata jest wysoce precyzyjny, bezbolesny i przebiega bez krwawienia. Dzięki zastosowaniu lasera, tkanki goją się szybko, co więcej – do codziennych obowiązków można wrócić natychmiast.

Więcej informacji o zabiegu znajdziesz na naszej stronie pod hasłem laserowe obkurczanie pochwy.

Inne artykuły z bloga LASERMED

Rewitalizacja pochwy

Najczęściej poruszanymi problemami kobiet po porodzie są powrót do wagi sprzed okresu ciąży, rozstępy na skórze czy problem z jej obkurczeniem na brzuchu po urodzeniu dziecka. Rzadko jednak mówi się o innych problemach natury urodowej, związanych z intymnymi sferami ich ciała. Mowa np.

o kroczu i pochwie, które z naturalnych przyczyn po narodzinach dziecka są najbardziej narażone na zmiany. Jednak coraz więcej kobiet nie chce pogodzić się z negatywnymi zmianami w ciele, spowodowanymi porodem czy też upływającym czasem. Na szczęście dzięki ginekologii estetycznej możemy zadbać o te sfery, które stanowią temat tabu.

Dzięki współczesnym technologiom bardzo szybko i bezpiecznie jesteśmy w stanie zniwelować problem wykonując zabieg rewitalizacji pochwy.

PROBLEM

Poród naturalny, zwłaszcza kolejny, może spowodować rozluźnienie tkanek pochwy i prowadzić do zespołu rozluźnienia pochwy. Może to powodować zmniejszenie odczuwania satysfakcji podczas współżycia z partenerem.

Zdarza się też, że po porodzie pęcherz odmawia posłuszeństwa i młoda mama ma problem z utrzymaniem moczu. Jeśli ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw.

ćwiczenia mięśni Kegla) nie pomagają, można zdecydować się na zabieg rewitalizacji pochwy (VRS – Vaginal Rejuvenation Surgery).

ROZWIĄZANIE

Korzyści i bezpieczeństwo zabiegów laserowych sprawiają, że stają się one coraz bardziej popularne. Za najnowocześniejszy i najbardziej skuteczny uznaje się obecnie laser MonaLisa Touch™ – laser przeznaczony specjalnie do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej.

Zabieg z wykorzystaniem lasera pomaga odzyskać elastyczność pochwy i przy okazji zmniejszyć jej rozmiar oraz poprawić nawilżenie, czyli inaczej mówiąc zrewitalizować. Energia lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy i zawarty w jej tkankach kolagen.

Pod wpływem wysokiej temperatury włókna kolagenowe kurczą się i pojawiają się nowe, co niejako pobudza pochwę do samoregeneracji. Pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna.

PRZEBIEG ZABIEGU

Do zabiegu rewitalizacji pochwy kwalifikuje pacjentkę lekarz oraz wynik aktualnego badania cytologicznego. Rewitalizacja pochwy wykonywana jest przy pomocy specjalnej głowicy wyposażonej w skaner, którą lekarz wprowadza do wnętrza pochwy.

Laser działa bezpośrednio na jej ścianki, powodując mnóstwo precyzyjnie rozmieszczonych “mikrourazów” w śluzówce, co skutkuje powstaniem nowych młodych komórek i gruczołów. Wpływa to na gruntowną przebudowę całej śluzówki pochwy. Zabieg rewitalizacji pochwy zapewnia jej obkurczenie, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej.

Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia oraz okresu rekonwalescencji. Po ok. 3 dniach można wrócić do życia seksualnego.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

EFEKTY

Już po miesiącu odczuwa się efekty zabiegu – pochwa wraca do kondycji z przed porodu, jest lepiej nawilżona i ciaśniejsza. To gwarantuje również lepsze doznania podczas współżycia. Znika lub w znacznym stopniu zmniejsza się problem nietrzymania moczu.

Liczba zabiegów rewitalizacji pochwy zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki, tzn. od stopnia rozciągnięcia tkanek. Najczęściej wystarczy jeden zabieg, ale jeśli zachodzi potrzeba następny wykonywany jest po około 2-4 tygodniach.

Rewitalizacja pochwy w Salonie Cashmire w Łodzi pozwala przywrócić prawidłowe funkcjonowanie okolic intymnych.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

 

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Poporodowe uszkodzenia pochwy i krocza | zabiegi laserowe i HIFU

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Zespół rozluźnienia pochwy ( VRS) występujący w wyniku uszkodzenia poporodowego może mieć różną postać i stopień zaawansowania i należy go traktować jako schorzenie wymagające leczenia. Objawy bowiem mają bardzo negatywny wpływ na emocje i komfort psychiczny, powodując poczucie braku sukcesów w życiu osobistym i zawodowym kobiety. Mają one niską samoocenę, ponosząc codzienne porażki w relacji z partnerem i nie akceptują wyglądu swoich narządów intymnych.

Wielu ginekologów uważa iż zmiana wyglądu i funkcjonowanie ścian pochwy oraz okolic sromu i krocza po porodzie za proces naturalny, w ten sposób komentując skargi pacjentek po odbytym porodzie. Należałoby zmienić tą sytuację.

Rozwój ginekologii estetycznej jest związany z tym iż nie wszystkie kobiety godzą się  występowaniem objawów rozluźnienia pochwy, bowiem nie chcą unikać współżycia i zależy im na jak najlepszych relacjach intymnych z partnerem.

Współczesna medycyna ma coraz więcej narzędzi do leczenia mniejszych lub większych defektów ciała ludzkiego, a cała sztuka polega na odpowiednim doborze metody stosowanej do życzenia pacjentki i stopnia uszkodzenia zmienionych okolic intymnych.

Objawy zespołu rozluźnienia pochwy:

  1. Słabe odczuwanie partnera podczas stosunku
  2. Uczucie utarty ciasności pochwy
  3. Uczucie nabierania powietrza do pochwy w czasie współżycia
  4. Niezadowolenie z wyglądu wejścia do pochwy ( ziejący srom)
  5. Podatność na częste otarcia i podrażnienie okolicy wejścia do pochwy
  6. Częste infekcje okolic intymnych
  7. Gorsza jakość orgazmów
  8. Brak samoakceptacji, spadek libido, pogorszenie relacji partnerskich

Sposoby małoinwazyjne przy leczeniu zespołu rozluźnienia pochwy:

  • Zabiegi laserowe
  • HIFU – ultradźwięki

Zabiegi laserowe

Laserowa rewitalizacja pochwy polega na emisji promieni laserowych o ściśle dobranych parametrach mocy, częstości i gęstości podania wiązki na całym obwodzie pochwy od sklepień do okolicy strzępek błony dziewiczej i ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

Zabieg trwa 15 – 20 min. Efekty leczenia są zawsze zauważalne po 3 – 4 tygodniach od zabiegu. W zależności od stopnia nasilenia rozluźnienia pochwy można zalecić 2 – 3  zabiegów aż do uzyskania satysfakcjonującej poprawy. Po zabiegu wraca się bardzo szybko ( kilka dni) do normalnej aktywności życiowe tj. seksualnej.

Promienie lasera mają właściwości pobudzenia produkcji wartościowego endogennego kolagenu przez organizm pacjentki, co daje w efekcie lepsze odżywienie i nawodnienie ścian pochwy, a więc zwiększa ciasność i elastyczność. Zabiegi laserowe można też wykorzystać do małoinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu po porodach u młodych kobiet.

Cena zabiegu: 800,00 zł

Zabiegi HIFU ( ultradźwięki)

Jest to zabieg o bardzo wysokiej skuteczności. Fale ultradźwiękowe oddziaływają głęboko aż na tkankę mięśniową wymuszając jej regeneracje, nie uszkadzając przy tym śluzówki pochwy.

Skuteczność tego zabiegu jest zauważalna zarówno w terapii prewencyjnej jak i leczeniu wysilkowego nietrzymania moczu i problem luźnej pochwy, wyraźnie zmniejszając jej średnicę.

Jako jedyny może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Obecnie HIFU to lider terapii nieinwazyjnej miejsc intymnych.

Wskazania do zabiegu to:

  • Nadmierne rozluźnienie pochwy
  • Brak satysfakcji z życia seksualnego
  • Dyspareumia
  • Suchość i atrofia pochwy
  • Przeciwwskazaniem do zabiegu są infekcje intymne i zmiany anatomiczne pochwy.
  • Zaleca się wykonanie zabiegu dwukrotnie z przerwą około 6 miesięcy.
  • Cena zabiegu: 2000,00 zł
  • Złoty standard ginekologii plastycznej: HIFU + laseroterapia

HIFU terapia ultradźwiękiem to zupełna nowość na rynku zarówno polskim jak i zagranicznym. Połączenie tej siły oddziaływania z laseroterapią zapewnia pełną rewitalizację pochwy, redukcję problemu luźnej pochwy, niweluje problem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz poprawia jakość życia intymnego.

HIFU to terapia oparta na skoncentrowanych falach ultradźwiękowych podobnych do tych emitowanych podczas badania USG. Ultradźwięki docierają do tkanki mięśniowej m.in. mięśni dna miednicy powodując mikro uszkodzenia, wymuszając regenerację i fizjologiczne napięcie. W efekcie zmniejsza się szerokość pochwy.

Laseroterapia to wciąż lider na rynku terapii zabiegów pochwy i jej przedsionka powodując mikro uszkodzenia w samej śluzówce pochwy, pobudzając produkcję kolagenu, przywracając naturalne pH oraz poziom nawilżenia.

Pacjentki po zabiegu laseroterapii pochwy zauważają lekkie zwężenie pochwy, ale przede wszystkim odczuwają większą satysfakcję seksualną, widzą poprawę w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu oraz problemów z suchością pochwy typowe dla okresu karmienia piersią czy menopauzą.

Połączenie terapii falami ultradźwiękowymi oraz laseroterapii jest kompleksowym, małoinwazyjnym podejściem do rewitalizacji pochwy.

You might be interested:  Jak Rozpoznać Katar Bakteryjny?

Cena zabiegu HIFU + laseroterapii: 2500,00 zł

Luźna pochwa

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Zespół rozluźnienia pochwy, inaczej VRS, ZRP lub zespół luźnej pochwy, występuje dość często, powodując istotne pogorszenie jakości życia seksualnego. To drugi – po nietrzymaniu moczu – najczęstszy problem, z jakim zgłaszają się pacjentki do ginekologa – według badań może dotyczyć on, aż 43-88 proc. kobiet, które przynajmniej jeden raz rodziły siłami natury.

Luźna pochwa wiąże się nie tylko z mniejszą radością czerpaną ze zbliżeń z partnerem, ale również może przekładać się na wiele problemów zdrowotnych, jak np. nawracające infekcje intymnych i nietrzymanie moczu. Do rozciągnięcia pochwy następuje zazwyczaj po ciąży, w trakcie której dochodzi do zwiotczenia tkanek.

Podczas rodzenia dziecka może dochodzić także do rozciągnięcia struktur dna miednicy, które nie wracają do stanu wyjściowego. Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg, który ma szansę poprawić elastyczność pochwy, a co za tym idzie, polepszyć ich pożycie.

Najważniejsze jest tutaj indywidualne spojrzenie na sprawę, które pomoże osiągnąć najlepsze efekty.

Luźna pochwa – co robić? 

Przede wszystkim udać się na konsultację do specjalisty ginekologa, który ma wiedzę z zakresu ginekologii plastycznej. Zabiegi nowoczesne metody medycyny estetycznej mogą skutecznie zlikwidować problem – laseroterapia jest małoinwazyjnym rozwiązaniem, które doskonale radzi sobie z tą dolegliwością. 

Jakie zabiegi pomagają uporać się z problemem luźnej pochwy?

Celem zabiegów z tego zakresu jest rewitalizacja pochwy oraz pobudzenie naszego ciała do naturalnej syntezy kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne są jędrność i odpowiednie naprężenie skóry.

Lasery najnowszej generacji (np.

hybrydowy laser rakcyjny DiVa), ultradźwięki czy zabieg Geneveve doskonale sprawdzają się w tym obszarze i  w małoinwazyjny i praktycznie bezbolesny sposób zapewniają świetne rezultaty.

Pochwa po porodzie

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Gdy wyczekany potomek jest już na świecie, jego mama często boryka się z przykrymi poporodowymi dolegliwościami. Wśród nich można wymienić ból, pieczenie, zbyt luźną pochwę czy nietrzymanie moczu. Dzieje się tak przede wszystkim po porodach naturalnych i porodach drogami natury. O tym, jak sobie z nimi poradzić rozmawiamy z doktor Beatą Makowską, ginekologiem z kliniki InviMed w Gdyni.

Co się dzieje z pochwą w czasie połogu?

Doktor Beata Makowska: Połóg to czas dla pochwy, by dojść do stanu sprzed ciąży. Śluzówka obkurcza się, regenerują się jej mikrourazy, dochodzi do naprawy uszkodzonych w trakcie porodu mięśni dna miednicy oraz, jeżeli było wykonane, goi się nacięcie krocza.

Niestety dość często zdarza się, że pochwa nie obkurczy się należycie i jej ścianki pozostają wiotkie, śluzówka sucha, co może być przyczyną częstszych stanów zapalnych, problemów z nietrzymaniem moczu i brakiem satysfakcji seksualnej u obojga parterów. Wtedy warto rozważyć zabiegi ginekologii estetycznej, których zadaniem będzie rehabilitacja po porodzie.

Czy skutkom porodu można jakoś zapobiec?

W trakcie ciąży powinno się wykonywać ćwiczenia rozciągające tkanki miednicy mniejszej. O tym, jak je wykonywać, można się dowiedzieć podczas zajęć w szkole rodzenia.

Kiedy potrzebne jest nacięcie krocza?

Krocze należy naciąć w momencie, gdy główka przechodzi przez kanał rodny i widać, że skóra pochwy jest bardzo napięta i może dojść do samoistnego pęknięcia skóry krocza, co wiąże się z dużo większymi uszkodzeniami pochwy, krocza i okolicznych tkanek. Nacięcie krocza to zabieg eliminujący niekontrolowane pęknięcia i zwiększający przestrzeń dla rodzącej się główki. Wykonuje się go zwykle u kobiet, które rodzą po raz pierwszy.

Czy po nacięciu krocza można skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?

Nacięcie krocza nie ma wpływu na podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu ginekologii estetycznej.

Dość często samo nacięcie może mieć takie konsekwencje, których wyeliminowanie będzie wymagało zabiegu ginekologii estetycznej.

Zaznaczam, że choć zabiegi te wpływają na estetykę, zwłaszcza w przypadku rehabilitacji po porodzie, ich najważniejszym celem jest poprawa komfortu intymnego, a czasami wręcz jego odzyskanie.

Czy pochwa może sama wrócić do stanu sprzed porodu?

Jeżeli dziecko było małe, a pacjentka dbała o pochwę w trakcie ciąży, to jest szansa, że w trakcie połogu pochwa sama zregeneruje się do stanu sprzed ciąży. Zwykle niestety pochwa pozostaje szersza niż przed ciążą.

Czy „luźną” pochwę można wyćwiczyć?

Zespół luźniej pochwy jest wskazaniem do wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla to bardzo dobra metoda, by pochwa osiągnęła stan sprzed porodu. To, jak szybko odczuje się zmiany, zależy od regularności i intensywności ćwiczeń oraz tego jak duże są zmiany w  tkankach. To sprawa bardzo indywidualna. Niestety u niektórych kobiet same ćwiczenia to może być za mało, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Co zrobić, jeśli ćwiczenia mięśni Kegla nie przynoszą efektów?

Najlepiej zgłosić się do kliniki zajmującej się medycyna estetyczną, w InviMed w Gdyni wykonujemy takie zabiegi. Lekarz ginekolog podczas konsultacji zaproponuje zabieg, który będzie najbardziej skuteczny dla danej pacjentki.

Który zabieg może być najskuteczniejszy po porodzie?

Każda z nas jest inna, może mieć inne dolegliwości, poród mógł mieć różny przebieg i różne skutki. O tym, jaki zabieg będzie najbardziej skuteczny, zawsze decyduje lekarz podczas wstępnej konsultacji. Natomiast najczęściej, w przypadku kobiet po porodzie, bardzo skutecznym zabiegiem jest rewitalizacja pochwy laserem Mona Lisa Touch.

Czy zabiegi estetyczne mogą pomóc w nietrzymaniu moczu po porodzie?

Zabieg laserem Mona Lisa Touch jest skuteczny w przypadku zespołu rozluźnienia pochwy, jak również w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Lekarz ma możliwość doboru odpowiedniej głowicy dla danego schorzenia, jak również dobiera właściwe parametry promienia lasera.

Dlaczego o zabiegach ginekologii estetycznej mówi się, że są „mało inwazyjne”?

Zabieg laserem Mona Lisa Touch jest zabiegiem mało inwazyjnym, ponieważ nie wymaga specjalnego znieczulenia, sali operacyjnej, jest niebolesny i skuteczny, a jednocześnie istnieje bardzo mała szansa wystąpienia powikłań.

Czasami w trakcie zabiegu może pojawić się niewielki dyskomfort. Również po zabiegu pacjentka nie odczuwa dolegliwości bólowych, czasami może się pojawić niewielki świąd pochwy i delikatne upławy.

Jednak zaraz po zabiegu pacjentka może wrócić do normalnego życia.

A zabieg Vaginal Narrower?

Zakładanie nici Vaginal Narrower to zabieg bardziej inwazyjny. Konieczne jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. W organizmie pozostaje ciało obce (nić). Rekonwalescencja trwa kilka dni, mogą pojawić się komplikacje w postaci krwiaka, stanu zapalnego lub bólu.

Jakie objawy po zabiegach ginekologii estetycznej powinny niepokoić?

Jeżeli po zabiegu ginekologii estetycznej pojawi się ból, duże upławy, świąd pochwy, podwyższona temperatura, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak szybko po zabiegu estetycznym można rozpocząć współżycie?

Po zabiegu laserem Mona Lisa Touch zaleca się tygodniową wstrzemięźliwość płciową, tyle zajmuje proces gojenia. W przypadku innych zabiegów na przykład zakładania nici Vaginal Narrower okres rekonwalescencji trwa co najmniej 2 tygodnie, zależy od indywidualnej zdolności regeneracji tkanek pacjentki jak również od tego, czy nie dochodzą jakieś komplikacje.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej w InviMed w Gdyni?

W klinikach InviMed zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje wykwalifikowany personel, który stale podnosi swoje kwalifikacje i jest na bieżąco z wiedzą medyczną. Zabiegi wykonywane się nowoczesnym sprzętem. Do tego InviMed Gdynia jest niewielką kliniką – zapewniamy anonimowość, intymność i życzliwą atmosferę.

  • Dziękujemy za rozmowę!
  • __
  • Więcej informacji na temat zabiegów ginekologii estetycznej prowadzonych w klinice InviMed w Gdyni przeczytasz na stronie: Ginekologia estetyczna w InviMed Gdynia.
  • ***

Dr n. med. Beata Makowska

Ginekolog-położnik z wieloletnim doświadczeniem, ekspert w dziedzinie leczenia niepłodności i ginekologii estetycznej, lekarka prowadząca pary w klinice InviMed w Gdyni. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG).

Obkurczanie i ujędrnianie pochwy

Wraz z wiekiem cały organizm starzeje się. Proces ten nie omija również narządów płciowych, w tym pochwy. U wielu naszych Pacjentek obserwujemy, jak w wyniku utarty kolagenu i elastyny ich błona śluzowa wiotczeje i staje się mało jędrna. Dodatkowo na stan kanału rodnego, duży wpływ mają przebyte porody siłami natury.

Nietypowe ułożenie dziecka i duża waga urodzeniowa mogą spowodować, że pochwa po porodzie nadmierne poszerza się. Za jędrność tkanek odpowiadają również hormony. W okresie okołomenopauzalnym spada ilość estrogenów, co wpływa na obniżenie trofizmu śluzówki pochwy.

You might be interested:  Jak Sprawdzic Czy Mam Uczulenie Na Henne?

Staje się ona cienka, delikatna i sucha, a przez to luźniejsza.

Wymienione czynniki powodują, że z czasem pochwa się rozciąga. Jeśli dodatkowo dochodzi do naciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy, taki stan może przerodzić się w zespół rozluźnienia pochwy (VRS).

Jego objawom warto przeciwdziałać jak najwcześniej, ponieważ z czasem problem będzie się nasilał, na co staramy się uczulać wszystkie nasze Pacjentki. W zaawansowanym stadium zmianom fizycznym towarzyszą krępujące odgłosy (przypominające oddawanie gazów).

Kobiety z VRS częściej narażone są na infekcje intymne, a w skrajnych przypadkach możliwe jest u nich wypadanie pochwy.

W konsekwencji wiele Pań odczuwa przede wszystkim pogorszenie lub zupełny zanik doznań seksualnych. Także ich partnerzy tracą satysfakcję. Taki stan w naturalny sposób wpływa na wzrost frustracji, a czasem również pogorszenie relacji w związku i obniżenie samooceny. Tymczasem można temu w łatwy sposób zaradzić.

Wykorzystywane metody leczenia

Luźna pochwa wymaga specjalistycznych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. W Intima Clinic Pacjentkom z tego typu problemem proponujemy laserowe obkurczanie pochwy.

W naszym ośrodku wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejsze, specjalistyczne lasery ginekologiczne oraz HIFU.

To, którą metodę zastosuje lekarz, zależy od indywidualnego stanu śluzówki pochwy danej Pacjentki.

Laserowe obkurczanie pochwy jest zabiegiem polegającym na naświetleniu, a przez to mocnym podgrzaniu śluzówki pochwy i otaczających ją tkanek łącznych. W efekcie następuje natychmiastowe skrócenie (nawet o 75 proc.

) i pogrubienie włókien kolagenu oraz elastyny. W ten sposób pochwa obkurcza się już w trakcie zabiegu.

Zabieg z użyciem HIFU uruchamia te same procesy regeneracji i obkurczania tkanek wokół pochwy, z tą różnicą, że działa na głębsze struktury.

Dodatkowo zabiegi tego typu uruchamiają też syntezę nowych włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystywane w tym celu lasery powodują frakcjonowanie powierzchni śluzówki pochwy, czyli jej kontrolowane odparowanie w postaci mikrokanalików. Mózg odbiera to jako sygnał o dużym urazie wymagającym odbudowania i wygojenia tkanki.

To oczywiście nieprawda, ale tak „oszukana” percepcja mózgu sprawia, że organizm kumuluje siły regeneracyjne w miejscu mikrouszkodzeń. Dochodzi dzięki temu do odbudowy śluzówki, tkanki podśluzówkowej, wytworzenia napięcia i wzmocnienia  powięzi oraz więzadeł.

Wszystko to sprawia, że pochwa pogrubia się i staje jeszcze bardziej ciasna, a przy tym jędrna i elastyczna.

Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki, w którą wyposażony jest laser. Pozwala ona naświetlić śluzówkę na całej długości i obwodzie pochwy. Ponadto urządzenie pracuje w specjalnym trybie zmniejszającym odczuwanie bólu w trakcie zabiegu.

Zabieg laserowego obkurczania pochwy trwa ok. 20-30 minut. W większości przypadków procedura jest mało bolesna. Przeprowadzana jest w warunkach gabinetu zabiegowego. Jest to metoda mało inwazyjna. Pacjentka może powrócić do codziennej rutyny bezpośrednio po zabiegu. Mogą pojawić się u niej nieobfite upławy, które ustępują po ok. 3-4 dniach

  • odczuwany dyskomfort wywołany zespołem rozluźnienia pochwy;
  • brak satysfakcji seksualnej Kobiety i jej partnera, wyraźnie spowodowany poluźnieniem w pochwie.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • infekcje intymne;
  • miesiączka;
  • cukrzyca.

Zalecenia przed zabiegiem

W pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację, w trakcie której lekarz omówi wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu. Przed ustaleniem terminu zabiegu, należy wyleczyć ewentualne infekcje oraz pamiętać, że miesiączka nie może wystąpić w ciągu 5 dni od zakończenia zabiegu.

Poza tym wymagany jest aktualny wymaz z pochwy z antybiogramem (badanie ważne przez miesiąc) oraz cytologia (ważna przez rok).

Po zabiegu przez okres 7 dni nie należy współżyć, nie zaleca się też korzystania z basenów oraz zażywana kąpieli w wannie i jacuzzi.

Przez okres 30 dni należy stosować:

  • globulki dopochwowe – z kwasem hialuronowym;
  • kolagen apteczny;
  • kolagen naturalny w diecie.

Przez okres 6 tygodni nie należy stosować NLPZ oraz leków przeciwhistaminowych (antyalergicznych).

Zabiegi laserowego obkurczania pochwy przynoszą efekty w dwóch etapach. Dzięki skracaniu się włókien już po zabiegu wyraźnie odczuwalna jest poprawa, jednak na pełne efekty związane z procesem neokolagenezy trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni.

W ten sposób już po jednym zabiegu pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna. Terapia w istotny sposób wpływa na polepszenie komfortu życia codziennego i seksualnego Pacjentki.

Zmniejszenie średnicy i ujędrnienie pochwy to nie jedyne zalety laserowego obkurczania pochwy. Podczas procedury dochodzi również do obkurczenia więzadeł okołocewkowych i powięzi stabilizujących cewkę moczową. Tego typu zabiegi mogą więc być traktowane jako profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu i leczenie schorzenia w I stopniu nasilenia.

Poza tym frakcjonowanie śluzówki powoduje również jej odnowienie i stymuluje produkcję glikogenu odpowiadającego za nawilżenie pochwy. Dzięki temu dolegliwości związane z atrofią pochwy, a więc suchość, uczucie pieczenia i swędzenia, a także ból podczas stosunków oraz częste infekcje intymne spowodowane pękaniem tkanki mijają, a Kobieta czuje się znacznie bardziej komfortowo.

ABC leczenia poporodowego rozluźnienia pochwy

Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu każdej kobiety. W trakcie porodu siłami natury elastyczne mięśnie pochwy są maksymalnie rozciągnięte, aby mogło przejść przez nie dziecko.

Bardzo często zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia tych struktur i, mimo że czas połogu dawno minął, niestety pochwa pacjentki nie wraca do rozmiaru sprzed porodu.

Jak leczyć poporodowe rozluźnienie pochwy? Co warto wiedzieć o tego rodzaju terapii?

  • Spis treści:
  • Luźna pochwa po porodzie – problem wielu kobiet
  • Laserowa obkurczanie pochwy – Fotona Intima i Femilift
  • Lifting endodermalny Attiva – niezwykła moc fal radiowych
  • Rewitalizacja pochwy dzięki radiofrekwencji QuadriPolarnej – Eva
  • Ćwiczenia mięśni Kegla – działania profilaktyczne

Luźna pochwa po porodzie – problem wielu kobiet

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) to skutek zaniku napięcia jej ścian. Poszerzenie wejścia pochwy to przede wszystkim problem kobiet, które są świeżo upieczonymi matkami. Luźna pochwa objawia się pogorszeniem satysfakcji odczuwanej podczas współżycia z partnerem lub całkowitym brakiem doznań seksualnych.

Jednak obniżenie jakości życia intymnego to nie wszystko. Wiele kobiet z VRS  zmaga się również z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czy częstszymi infekcjami intymnymi.

Często nie wiedzą, że nowoczesna ginekologia estetyczna pomoaga pozbyć się tych przykrych symptomów, przywrócić prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy i pierwotną strukturę pochwy.

Laserowe obkurczanie pochwy – Fotona Intima i Femilift

Laseroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia zespołu luźnej pochwy, na którą decyduje się wiele pacjentek naszej warszawskiej Kliniki Miracki.

Podczas zabiegu specjalista wykorzystuje laser erbowo-yagowy Fotona, którego działanie prowadzi do zwiększonej produkcji włókien kolagenu, skutkiem czego dochodzi do obkurczania pochwy.

W wyniku terapii błona śluzowa staje się bardziej napięta i elastyczna, kobieta czerpie więcej przyjemności podczas współżycia, cewka moczowa odzyskuje swoją prawidłową funkcjonalność (rozwiązuje się problem nietrzymania moczu).

Innym zabiegiem dedykowanym dla pacjentek zmagających się z luźnością pochwy po porodzie jest Femilift. Podczas rekomendowanych 3 sesji zabiegowych, wykonywanych w miesięcznych odstępach czasu dochodzi do obkurczenia pochwy w bezbolesny i bezinwazyjny sposób. Femilift daje też bardzo dobre efekty w przypadku kobiet, które walczą z nietrzymaniem moczu (w związku z porodem lub okresem okołomenopauzalnym).

Lifting endodermalny Attiva – niezwykła moc fal radiowych

Kolejną nieinwazyjną metodą na przywrócenie właściwego napięcia ścian pochwy, nawilżenie warg sromowych i jej nabłonka jest lifting endodermalny Attiva. Fale radiowe pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, tym samym przyczyniając się do zwężenia pochwy. Technologia ta jest wykorzystywana również do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.

Rewitalizacja pochwy dzięki radiofrekwencji QuadriPolarnej – Eva

Radiofrekwencja QuadriPolarna Eva to następna innowacyjna technologia, wykorzystywana  w ginekologii estetycznej na całym świecie.

Zabieg polega na termicznym pobudzeniu fibroblastów w strukturach podskórnych i skórnych, co zwiększa produkcję kolagenu i elastyny.

Dzięki terapii falami radiofrekwencji dochodzi do zwężenia pochwy, przywrócenia właściwego napięcie jej ścian i optymalnego nawilżenia nabłonka.

Ćwiczenia mięśni Kegla – działania profilaktyczne

Chcąc podtrzymać efekty osiągnięte dzięki wymienionym zabiegom ginekologii estetycznej, warto systematycznie ćwiczyć mięśnie Kegla (najlepiej codziennie przez kilka minut). Tego typu trening jest rekomendowany nie tylko dla kobiet  w ciąży i po porodzie, ale dla każdej z pań. Dlaczego? Ponieważ dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla zapewniają silniejsze doznania seksualne dla pary.

Luźna pochwa po porodzie sprawia, że masz problem z osiągnięciem orgazmu i zdarza Ci się tracić kontrolę nad pęcherzem moczowym? Umów się już dziś na konsultację z jednym ze specjalistów naszej warszawskiej kliniki Miracki i pozbądź się kompleksów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *