Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Zimne dłonie i stopy, to zmora wielu osób, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Ciepło to energia. By nie tracić jej zbyt wiele w chłodnym otoczeniu, nasz organizm magazynuje ciepło wewnątrz ciała. Co to znaczy? Krew kierowana jest z dłoni i stóp do życiowo ważnych organów. To sprawia, że dłonie i stopy ulegają wychłodzeniu dużo szybciej niż inne części ciała. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest noszenie ciepłych rękawiczek i skarpetek. Często jednak jest tak, że wyziębienie nie wynika ze zmian temperaturowych, lecz poważniejszych schorzeń. Jakich i na co zwrócić uwagę? o tym poniżej.

 Zimne dłonie, zimne stopy przyczyny

Chociaż najczęściej przyczyna tego, że marzną nam dłonie i stopy leży własnie w odpływie krwi do narządów centralnych, czasami ten objaw może być pierwszym sygnałem innych problemów zdrowotnych. Jakich?

Będą to przede wszystkim choroby układu krążenia, zatrucie krwi, niedobór żelaza, które sprawiają, że przepływ krwi w obwodowych częściach ciała spada, a drobne naczynka krwionośne ulegają skurczowi, co prowadzi do zasinienia i ochłodzenia.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś problemu z marznięciem, a dodatkowo obserwujesz jeszcze inne niepokojące objawy jak np.

złe samopoczucie, ból w klatce piersiowej, ogólne osłabienie – zawsze warto udać się do lekarza i zbadać chociażby poziom żelaza czy zrobić badanie EKG.

Inną przyczyną jest choroba z grupy chorób reumatologicznych – Choroba Raynaud, która w warunkach stresu i działania zimnych bodźców powoduje skurcz małych naczyń włosowatych w palcach rąk i nóg oraz prowadzi do utrudnienia przepływu krwi. Skóra zabarwia się na odcień niebieskawy, palce są chłodne i odczuwa się w nich bolesność. Może wystąpić jako niezależna jednostka chorobowa lub towarzyszyć zapaleniu stawów, pierwotnemu nadciśnieniu płucnemu lub schorzeniom układu krążenia.

Jesteś nałogowym palaczem? Niestety poza innymi niebezpiecznymi skutkami palenia papierosów może ono również przyczynić się do tego, że marzną Ci palce dłoni i stóp.

Dlaczego? Bo nikotyna ciągle krążąca w Twojej krwi niszczy naczynia krwionośne po których krąży. Proces zniszczenia rozpoczyna się oczywiście od najdrobniejszych i najmniejszych naczyń znajdujących się np. w dłoniach.

W wyniszczonych przez nikotynę naczyniach krwionośnych następuje utrudniony przepływ krwi. Mniejszy przepływ krwi do wychłodzenie.

Ale to nie jedyna przyczyna dla której palaczom marzną dłonie i stopy. Druga jest o wiele poważniejsza. jest nią zakrzepowo – zarostowe zapalnie tętnic, zwane chorobą Bürgera. Występuje ona najczęściej u palących mężczyzn. W jej przebiegu małe i średnie naczynia w dłoniach i stopach zostają dotknięte stanem zapalnym, który powoduje niewłaściwą cyrkulację krwi.

 Zimne dłonie, zimne stopy są także skutkiem takich problemów zdrowotnych jak:

 • Sinica czyli choroba spowodowana niedostatecznym nasyceniem krwi tlenem z prawidłowym poziomem hemoglobiny, jednak zwiększoną zawartością hemoglobiny odtlenowanej. Powoduje to marznięcie i niebieskawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i paznokci.
 • Obrzęk płuc, będący stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Tkanka płucna jest spuchnięta, co upośledza wymianę gazową i prowadzi do nieefektywnej pracy serca. Niedostateczne zaopatrzenie w krew obszarów położonych dystalnie od serca powoduje wychłodzenie dłoni i stóp.
 • Pasożyty żyjące w ciele człowieka, mające zdolność do przechwytywania składników odżywczych, co prowadzi do spadku wagi i niedożywienia. Gdy ciało traci ważne życiowo substancje staje się słabe i wyziębione, czego objawem mogą być chronicznie zimne dłonie i stopy.
 • Niepokój, strach i napięcie psychiczne również mogą się przyczyniać do powstania zaburzeń krążenia i uczucia chłodu w dłoniach, a także ogólnego marznięcia.

Zespół cieśni kanału nadgarstka jako przyczyna zimnych dłoni

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka? To stan chorobowy powstały w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy biegnący w kanale nadgarstka. Głównym problemem pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka jest ból oraz towarzyszące mu drętwienie ręki, najczęściej nocą oraz podczas prób podnoszenia ręki do góry. Przyczyn powstania zespołu cieśni nadgarstka należy szukać w jednostajnych, wciąż powtarzanych ruchach dłoni, co powoduje długotrwale napięcie mięśniowe. O mechanizmie powstania i rozwoju zespołu cieśni kanału nadgarstka napisaliśmy więcej na naszym blogu – Zespół cieśni nadgarstka.

Dlaczego zespół ten jest również zaliczany do przyczyn zimnych dłoni? Bo jednym z objawów, który referują pacjenci jest właśnie marznięcie dłoni – ale co ważne nie tylko chłodną jesienią czy zimą.

Ale nawet w ciepłe i pogodne dni. Ta przyczyna marznięcia dłoni jest modyfikowalna – trzeba tylko o niej wiedzieć.

Tak więc oprócz tego, że marzną Ci dłonie czujesz też ból i drętwienie? Nie udaj się na wizytę w fizjoterapeuty i pozwól sobie skutecznie pomóc.

 Zimne dłonie, zimne stopy i co dalej?

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Jeżeli przyczyną marznięcia w obszarze dłoni i stóp jest jakaś choroba – to oczywiście najważniejsze jest wyleczenie się z niej, albo opanowanie jej objawów – wtedy problem zmniejszy się lub zniknie. Ale, żeby wiedzieć, że coś trzeba leczyć, trzeba wiedzieć, że jest się chorym – dlatego bardzo podkreślę w tym miejscu znaczenie badań profilaktycznych (!), oraz zgłoszenie się do lekarza z niepokojącymi objawami – tak szybko jak to możliwe. Nie tydzień, miesiąc czy rok po ich pojawieniu się.

Natomiast jeśli przyczyną zmarzniętych dłoni i stóp jest prozaiczny mrozek i spadek temperatury jest kilka skutecznych sposobów aby się rozgrzać:

 • Zabezpiecz dłonie i stopy ciepłymi rękawiczkami i skarpetami z naturalnych materiałów bez sztucznych dodatków, np z wełny merinosów.
 • Unikaj noszenia zbyt ciasnych skarpetek i butów.
 • Gdy praca wymaga ciągłego kontaktu z zimnymi przedmiotami lub w zimnym otoczeniu zabezpiecz dłonie przed rozpoczęciem pracy, a nie wtedy gdy już zmarzną. Pozwoli Ci to na uniknięcie zbędnej utraty ciepła.
 • Możesz gimnastykować się i rozciągać mięśnie palców, by przyspieszyć krążenie w tym obszarze oraz uelastycznić naczynia.
 • Noś w kieszeniach ogrzewaczy dłoni, w postaci hermetycznie zamkniętych woreczków, wypełnionych cieczą.

Możesz zdecydować się tez na działanie wspomagające takie jak:

 • Delikatne masaże dłoni i stóp.
 • Okłady parafinowe na dłonie i stopy.
 • Ciepło – zimne prysznice.
 • Unikanie kofeiny z powodu reakcji skurczowej naczyń krwionośnych.
 • Zaprzestanie palenia papierosów.
 • Częste przerwy na ruch u osób prowadzących siedzącą pracę.
 • Używanie specjalnych podkładek pod nadgarstki u osób pracujących na komputerze, po to by nie uciskać nerwu pośrodkowego (profilaktyka rozwoju zespołu cieśni nadgarstka).

Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

9 przyczyn zimnych stóp i dłoni

4

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Dni są coraz cieplejsze, a Twoje dłonie i stopy są zimne jak lód i mają nieestetyczną barwę? To dość często występująca przypadłość – wiele osób żartuje z niej, że zimne stopy i dłonie oznaczają gorący temperament, a zjawisko jest inspiracją do humorystycznych obrazków w Internecie (każdy mężczyzna przed snem “uwielbia” nagle poczuć zimne stopy swojej wybranki na swoich plecach”). Jednak żarty na bok – czy wiesz, co zimne stopy sygnalizują w związku z funkcjonowaniem Twojego organizmu?

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?Nieprawidłowa cyrkulacja krwi

To najczęstszy powód zimnych jak lód kończyn – niedokrwistość sprawia, że kończyny są zimne. Może ona być efektem wielu czynników, chorób serca, lub w przypadku zdrowych osób, z brakiem aktywności fizycznej. W takiej sytuacji, kończyny są zimne także w ciepłe dni.

W normalnych warunkach, niedokrwistość występuje przy ujemnych temperaturach – dochodzi do skurczu drobnych tętniczek stóp i rąk, a dalej do ich niedokrwienia. Palce u rąk stają się wtedy blade, a potem woskowo-białe, lub sine.

Dlaczego tak się dzieje? Gdy jest zimno,  układ krążenia stara się przede wszystkim utrzymać  narządy wewnętrzne we właściwej temperaturze. Następuje więc wzmożony transport krwi w obręb klatki piersiowej i brzucha.

W efekcie dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące kończyny dolne i górne, co potęguje uczucie zimna. Jednak takie chwilowe wychłodzenie stóp i dłoni nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak zimne stopy i ręce dokuczają przez cały rok, nawet latem, może to wskazywać na poważne dolegliwości

Nieodpowiednie skarpetki

Skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem, które wpijają się w skórę nóg, a także podkolanówki oraz pończochy samonośne mogą ograniczać, a nawet blokować przepływ krwi poniżej ucisku, co wywołuje uczucie marznięcia stóp.

Najlepiej wybierać skarpetki szerokie i niezbyt ciasne ściągacze. W przypadku rajstop te oznaczone rysunkiem spirali otaczającej łydkę.

Z kolei zapinając zegarek, należy pamiętać, że pomiędzy paskiem a nadgarstkiem powinien zmieścić się palec.

Stojący/siedzący tryb życia

Monotonna praca, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, również mogą przyczynić się do zaburzenia przepływu krwi. Podczas długotrwałego stania należy przenosić ciężar z nogi na nogę lub wspinać się na palcach, a podczas wielogodzinnego siedzenia lepiej nie zakładać nogi na nogę, tylko co jakiś czas wykonywać ćwiczenia stóp.Zdarza się, że system nerwowy pobudzony stresem i lękiem, przechodzi w tryb „walki” lub „ucieczki” – taka jest nasza pierwotna natura, organizm robi wszystko, by przetrwać. W sytuacjach stresowych dochodzi do wyrzutu zwiększonych ilości adrenaliny, co prowadzi do skoncentrowania krążenia wokół narządów niezbędnych dla przeżycia, tj. serca i mózgu. Niektórzy ludzie z przewlekłymi stanami lękowymi mają również problemy z chronicznie zimnymi stopami.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny. Leki i chemikalia

Zimne stopy i dłonie mogą się pojawić także u osób stosujących niektóre leki – przede wszystkim beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki, interferon. Ziębnięcie kończyn występuje także przy zatruciu ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny. Papierosy i alkohol

Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a w następstwie zmniejszenie ukrwienia palców stóp i rąk, przez co spada ich temperatura.

 Krańcowe partie ludzkiego ciała z założenia są słabiej ukrwione i dotlenione, zatem pogorszenie krążenia (nikotyna powoduje kurczenie i zwężanie naczyń krwionośnych) może już być wyraźnie odczuwalne.

You might be interested:  Uchyłki jelita grubego – przyczyny, objawy, domowe sposoby i leczenie

 Natomiast alkohol zwiększa utratę ciepła poprzez ciało.

Zimne stopy i dłonie – na jakie choroby mogą wskazywać?

Zimne stopy i dłonie zwykle wskazują na problemy z krążeniem – najczęściej na zakrzepicę żył głębokich. Jest to bardzo groźna choroba, która przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Zakrzepy krwi, które tworzą się w żyłach nóg, stopniowo powiększają się, po czym nagle odrywają i płyną wraz z krwią do głównych naczyń płucnych.

Tam mogą utworzyć zator, który może przyczynić się do śmierci. Jeśli nie dość, że nogi nadmiernie ci marzną, to jeszcze drętwieją, mrowią, niemal “omdlewają”, źle znosisz wysiłek fizyczny – niewykluczone, że masz problem z tętnicami lub żyłami kończyn dolnych i trzeba skontrolować przepływy.

 Podstawowe problemy metaboliczne

Jedną z najczęstszych przyczyn zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, a niedostateczna ilość może prowadzić do zimnych stóp. Jednostką chorobową, która może być potencjalną ich przyczyną jest także cukrzyca.

U niektórych chorych rozwija się neuropatia – uszkodzenie nerwów, które powodują zakłócenie czucia w dłoniach

 i stopach, powodując częste bolesne mrowienie.Anemia Powoduje nie tylko wzmożone uczucie zimna, ale także często towarzyszą jej i inne objawy (nadmierne zmęczenie, bladość skóry, kołatanie serca, słabe włosy i paznokcie). Zwykle anemia atakuje kobiety, zwłaszcza te, które mają obfite miesiączki, niedawno rodziły, ale i niewłaściwie się odżywiają. To złożona dolegliwość, nie zawsze wystarczy banalna suplementacja żelaza. Ważne jest ustalenie przyczyny niedokrwistości, a te są różne, od banalnych (niedobór żelaza, witamin z grupy B) poprzez krwawienia wewnętrzne, skazę krwotoczną, a skończywszy na chorobie nowotworowej.

Jakie są przyczyny zimnych stóp i dłoni

Zimne stopy i dłonie – uroda czy niepokojące objawy?

Zimowa aura sprzyja marznięciu, a szczególnie stóp i dłoni. Jest to normalne, ponieważ są to końcowe części ciała, które najszybciej tracą temperaturę i najtrudniej je ogrzać. Badania pokazują, że stopy fizjologicznie są niemal o 7 stopni Celsjusza chłodniejsze niż tułów.

Niektóre osoby mają niemal zawsze zimne ręce i dłonie mimo braku żadnej stwierdzonej choroby – można powiedzieć „taka ich uroda”. Należy pamiętać, że wiele chorób może dawać taki wydawałoby się banalny i często pomijany objaw jakim są zimne kończyny, a ich lista jest długa.

Istotą odczuwania chłodu stóp i dłoni są zmiany w krążeniu włośniczkowym, często wtóre do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Spadek przepływu krwi przez włośniczki, czyli najmniejsze naczynia, powoduje gorsze ukrwienie a co za tym idzie słabsze ucieplenie tkanek.

Może się tak dziać w wyniku różnych zaburzeń krążenia – w wyniku niewydolności serca czy niedociśnienia tętniczego. W obu przypadkach serce nie jest w stanie wypompowywać odpowiedniej ilość krwi pod wystarczającym ciśnieniem tak, aby mogła dotrzeć do tkanek położonych obwodowo i pokryć ich zapotrzebowanie metaboliczne.

Inny mechanizm można zaobserwować przy miażdżycy kończyn. W tej chorobie blaszki miażdżycowe zwężają średnicę tętnic przez co krew nie dopływa pod odpowiednim ciśnieniem. Często miażdżycy kończyn dolnej towarzyszy też tzw „chromanie przestankowe” które polega na występowaniu nagłego bólu podudzi podczas wysiłku fizycznego.

Inną przyczyną zimnych stóp i dłoni może być anemia czyli niedokrwistość. W przebiegu anemii krwinki z różnych przyczyn nie są w stanie przenosić odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. Powoduje to spadek aktywności metabolicznej tkanek i odczuwalnie chłodniejsze kończyny.

Również rzadkie wady anatomiczne w układzie krążenia jak zespół podkradania, koarktacja aorty czy niektóre wady serca mogą też objawiać się chłodnymi stopami lub dłońmi. Należy pamiętać, że tym chorobom najczęściej towarzyszą inne objawy jak apatia, tachykardia czy w wypadku zespołu podkradania objawy utraty czucia i siły w ręce lewej.

Choroby układu endokrynnego również mogą być przyczyną  odczuwalnie chłodniejszych kończyn. Może się tak objawiać niedoczynność tarczycy, razem z występującym osłabieniem oraz apatią. Inną przyczyną może być cukrzyca, zarówno typu I jak II.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi wywołuje uszkodzenie śródbłonka naczyń, prowadząc do pogrubienia błony podstawnej i proliferacji mięśniówki naczyń co w konsekwencji predysponuje do powstania mikrozakrzepów i mikrozawałów.

Takie zaburzenia w mikrokrążeniu mogą się objawiać nie tylko przez zimne stopy i dłonie, ale zmiany mogą też dotyczyć błony naczyniowej oka i być podstawą retinopatii cukrzycowej. Do innych przyczyn chłodnych stóp możemy zaliczyć palenie papierosów, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, picie alkoholu czy niedobór niektórych witamin.  W chorobach autoimmunologicznych (chorobach tkanki łącznej, chorobach zapalnych naczyń, niektórych chorobach dermatologicznych) poza zimnymi dłoniami i stopami często można zaobserwować charakterystyczny objaw – zblednięcie palców i ból, czyli objaw Reynauda.

Co to jest objaw Reynauda i o czym może świadczyć?

Objaw Reynauda jest napadowym zblednięciem palców rąk lub stóp, znacznie rzadziej nosa czy małżowin usznych w odpowiedzi na chłód.

Istotą tego objawu jest nadmierny skurcz włośniczek, które chwilowo upośledzają dopływ krwi i powodują zblednięcie najczęściej dystalnych czyli końcowych części palców.

Objaw Raynauda może by pierwotny (w 80% przypadków) i jest związany częściej z osobniczą wrażliwością a niżeli z patologiami.

Wtórny objaw Raynauda, znany też pod nazwą zespołu Reynaud, występuje często jako objaw wielu chorób tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, zespół antyfosfolipidowy), chorób zapalnych naczyń (choroba Buergrea, Takayatsu), chorób wirusowych (WZWB i WZWC) czy nowotworów (szpiczak plazmocytowy, białaczki, chłoniaki). Objaw Reynauda przebiega w 3 fazach, wyróżniamy:

 • fazę zblednięcia, w której dochodzi do skurczu tętniczek włośniczkowych i zbladnięcia palców
 • fazę zasinienia z towarzyszącym uczuciem bólu i zdrętwienia
 • fazę czynnego przekrwienia w której dochodzi do rozkurczu naczyń i napływu krwi

Pierwotny objaw Reynauda jest idiopatyczny – nie jest znana jego dokładna przyczyna ale przypuszcza się, że nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne. Tą przyczynę można stwierdzić dopiero po wykluczeniu chorób mogących być powodem wtórnego zespołu Reynauda.

Jak poradzić sobie z zimnymi stopami i dłońmi?

Należy przede wszystkim chronić się przed wychłodzeniem, szczególnie w okresie zimowym trzeba pamiętać o ciepłych skarpetach i rękawiczkach. Warto też kremować dłonie, ponieważ uszkodzony naskórek może sprzyjać „ucieczce” ciepła.

Pomocna może być zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (zarówno ciepłych ja i zimnych). Zaleca się ograniczenie przyjmowania cukrów prostych (słodyczy i słodkich napojów) mając w pamięci, że zbyt duża redukcja kalorii również może powodować odczuwanie chłodu.

Rzucenie palenia wyeliminuje szkodliwy wpływ naczynioskurczowy na śródbłonek a regularna aktywność fizyczna poprawi mikrokrążenie.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty lekarskiej?

Niepokojącymi objawami towarzyszącymi chłodnym stopom i dłoniom są zawsze zaburzenia czucia czy parestezje (tj. uczucie przechodzących po ciele mrówek). Również osłabienie siły mięśniowej i niemożność utrzymania przedmiotów (np.

długopisu) w dłoni lub opadanie stopy powinny być sygnałami do szybkiej konsultacji neurologicznej. Zimne stopy, niegojące się rany mogą wskazywać na cukrzycę. Niepokojące jest pojawienie się objawu Reynauda u mężczyzn i u osób po 30 rż.

Natomiast nagłe pojawienie się objawu Reynauda u starszych osób może nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej i wymaga konsultacji lekarskiej.

Źródła:

1. Nardin RA, Fogerson PM, Nie R, Rutkove SB. Foot temperature in healthy individuals: effects of ambient temperature and age. J Am Podiatr Med Assoc. 2010 Jul-Aug;100(4):258-64. PubMed PMID: 20660876.

2. Forłow M, Masłowski L. Objaw Reynauda. mp.pl

3. Borucka K, Naskręt D, Wierusz-Wysocka B. Metody oceny mikrokrążenia w skórze u pacjentów z cukrzycą. Diabetologia Kliniczna.

Dlaczego masz zimne dłonie? – Czytelnia apteki Cefarm24

Na temperaturę kończyn duży wpływ ma nasz styl życia. Nagłe oziębienie mogą wywołać stres, silna reakcja emocjonalna, ponieważ zwiększa się wówczas krążenie w innych częściach ciała, głównie klatce piersiowej. Przepływ krwi zmienia się również, gdy wykonujemy pracę siedzącą bądź stojącą.

Tkwienie w identyczna pozycji w trakcie wykonywanych czynności przez wiele godzin w końcu sprawi, iż będziemy mieli zimne dłonie, a także stopy. Podobne skutki może przynieść zespół cieśni nadgarstka, który także jest chorobą zawodową. Zwróćmy uwagę również na elementy ubioru, np. pasek zegarka, bransoletkę czy skarpetki.

Ich ucisk i blokowanie dopływu krwi też negatywnie wpływa na temperaturę rąk i nóg.

Ponadto, do naszej niedawnej listy powodów, dla których powinnaś przestać palić, możemy dodać również zimne dłonie. Dlaczego? Nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne, co negatywnie wpływa na przepływ ciepła przez nasze ciało. W konsekwencji dochodzi do dodatkowego wychłodzenia kończyn, których ukrwienie jest gorsze niż innych części ciała.

Oczywiście, dłonie marzną w trakcie mrozów, gdy niedostatecznie je chronimy. O radach na odmrożenie dłoni pisaliśmy wcześniej, zajrzyj koniecznie w czasie siarczystych mrozów!

Chorobowe przyczyny zimnych dłoni i stóp

Chociaż zazwyczaj o lodowatych dłoniach mówi się, że są efektem problemów z krążeniem, to jednak lista chorób, które mogą występować w związku z nimi, jest niestety dłuższa. O czym mogą świadczyć więc zimne dłonie?

niedoczynność tarczycy.

O tej chorobie więcej przeczytasz w naszej czytelni,
anemia, której objawami poza ochłodzeniem kończyn są również słabsze włosy i paznokcie czy też zmęczenie,
faktycznie problemy z krążeniem, takie jak niedokrwistość (niski poziom żelaza), miażdżyca, zbyt niskie ciśnienie i tym podobne,
– choroby tętnic: Takayasu (zapalenie) oraz Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych),
choroba Raynauda, która polega na nagłych skurczach przy np. umieszczaniu dłoni w zimnej wodzie. Skóra ręki robi się wówczas bardzo szybko blada, a następnie sina.

Jak radzić sobie z lodowatymi dłońmi?

Poza wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, aby ustalić faktyczną przyczynę zimnych dłoni, możesz wykonywać profilaktycznie kilka prostych czynności. Pomogą one w utrzymaniu wyższej temperatury kończyn.

Dobrym sposobem na pobudzenie krążenia i rozgrzanie się jest herbata. Do jej przygotowania najlepiej użyć imbiru, soku malinowego, goździków czy cytryny. Pamiętajmy, że witamina C ma wpływ na poprawną budowę naczyń krwionośnych, więc jej obecność jest tu bardzo ważna.

Powinniśmy także nie zapominać o ćwiczeniach, które poprawią ukrwienie wszelkich zakamarków ciała. Na początek nie trzeba wiele – wystarczy pokręcić stopami i dłońmi przez kilka minut. W dalszej perspektywie warto zastanowić się nad regularnym uprawianiem sportu. Decyzja ta okaże się zbawienna dla naszego zdrowia i samopoczucia, nawet w zimie.

A jeśli szukasz przyjemnego sposobu na ciepłe dłonie, to rozważ masaże z olejkami aromatycznymi albo maściami rozgrzewającymi.

You might be interested:  Dlaczego w okresie menopauzy się tyje? Jak uniknąć nadwagi w czasie klimakterium?

Zimne stopy i dłonie – jaka jest przyczyna tego problemu?

Autor

Z problemem zimnych stóp i dłoni boryka się wiele osób. Jako że jednak najczęściej nie przeszkadza to znacznie w codziennym funkcjonowaniu, często kwestia ta jest bagatelizowana. Czy jednak słusznie? Co mogą oznaczać zimne stopy i dłonie? Czy powinniśmy się martwić, jeżeli ciągle marzniemy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej!

Zimne stopy – poznaj przyczyny

Uważa się, że na zimne stopy narzeka aż połowa z nas. Może to być kłopotliwe, ponieważ często marznące stopy sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i zaczyna być nam zimno nie tylko w tę jedną część ciała.

Dlaczego marzną nam stopy? Często jest to przyczyna słabego krążenia. Można powiedzieć, że bywają one traktowane przez organizm nieco po macoszemu, ponieważ przede wszystkim musi on zapewnić krew organom wewnętrznym. Zimne stopy mogą więc być także oznaką słabego krążenia lub problemów z sercem.

Choć to najprostsze wytłumaczenie, przyczyną zimnych stóp może być także ucisk, czyli… za ciasne skarpetki lub zbyt mocno zawiązane buty. Krew nie może wtedy swobodnie przepływać i czujemy nieprzyjemny chłód.

Zimne stopy są także jednym z objawów miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol zmniejsza średnice tętnic, w związku z czym krew krąży wolniej i nie dociera we wszystkie miejsca, w które powinna.

Taki rodzaj marznięcia może być również niegroźny i związany np. z budową ciała (najczęściej marzną osoby wysokie i szczupłe) lub na przykład intensywnego stresu.

Zimne stopy mogą być również oznaką zbyt dużej emocjonalności.

Osoby, które nadmiernie wszystko przeżywają, wydzielają w swoim organizmie dużo katecholaminy, ona z kolei powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w stopach.

Jeżeli przez dłuższy czas siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, również narażamy się na ochłodzenie stóp. Warto co jakiś czas trochę się poruszać, zmienić pozycję, rozciągnąć się, pospacerować.

Dlaczego marzną ci dłonie?

Na temat zimnych dłoni krąży kilka powiedzeń, twierdzi się na przykład, że taka przypadłość świadczy o gorącym sercu. Jest to na pewno bardzo miłe dla osób, które mają taki problem, jednak powód takiego stanu może być nieco inny, niż wrodzona czułość.

Podobnie jak w przypadku stóp, także i zimne dłonie mogą świadczyć o słabym krążeniu krwi. Powodem może być również stres. Adrenalina się podnosi, krew uderza do narządów wewnętrznych, a dłonie i stopy mają jej niedosyt, więc czujemy zimno.

W przypadku stóp wspominaliśmy o zbyt ciasnych skarpetkach czy butach, jeśli natomiast marzną nam dłonie, zwróćmy uwagę na bransoletki i zegarki. Być może zapięliśmy je tak mocno, że krew nie może dopłynąć, a my marzniemy.

Zimne dłonie mogą być konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Zawsze warto dokładnie czytać ulotkę lub konsultować się z lekarzem.

Kolejną przyczyną zimnych dłoni może być palenie papierosów, ponieważ nikotyna sprawia, że naczynia krwionośne się zwężają.

Jak rozgrzać zmarznięte stopy i dłonie?

Jeżeli czujemy przejmujące zimno stóp i dłoni, warto wykorzystać kilka domowych sposobów, które pomogą nam się zmierzyć z tym problemem.

Na początku możemy wziąć rozgrzewającą kąpiel. Warto do wody dodać jakiś olejek, który pobudzi krążenie naszej krwi. Przy okazji zrelaksujemy się i odpoczniemy, połączymy więc przyjemne z pożytecznym.

Aby przyśpieszyć i polepszyć krążenie krwi, warto zaopatrzyć się w przyrządy do masażu i co jakiś czas dokładnie masować zimne kończyny. Dzięki temu krew dotrze tam, gdzie powinna, a my pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia.

Po kąpieli lub w jej trakcie można skorzystać ze szczotki o naturalnym włóknie i szczotkować zmarznięte części ciała. Takie praktyki również pobudzą krążenie.

Jeśli dolegliwości nasilają się, gdy długo siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, starajmy się co jakiś czas wstać i poruszać. Zróbmy kilka przysiadów, przespacerujmy się po pomieszczeniu, zmieniajmy pozycję.

Można skorzystać także z maści rozgrzewających. Posmarujmy stopy i załóżmy ciepłe skarpetki.

Kiedy rozgrzewamy swoje stopy, dobrze jest przyrządzić sobie jakiś ciepły napój, który dodatkowo rozgrzeje nasz organizm, dzięki temu szybciej poczujemy przyjemną zmianę temperatury.

Zimne stopy i dłonie – o czym jeszcze mogą świadczyć?

Zimne stopy i dłonie mogą być również symptomem wielu chorób, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, anemii, wirusowego zapalenia wątroby czy obrzęku płuc. Z drugiej strony jednak taki stan nie zawsze oznacza, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Niektórzy z nas tak już po prostu mają, że szybciej marzną im zarówno górne, jak i dolne kończyny. Aby jednak poczuć się lepiej, warto nie ignorować tego objawu i wybrać się do lekarza. Dzięki takiej wizycie upewnimy się, że nic nam nie dolega lub będziemy mogli rozpocząć leczenie.

Zimne stopy i dłonie często sprawiają, że marznie całe nasze ciało, nie możemy się rozgrzać i nie czujemy się najlepiej. Trudno bowiem funkcjonować, kiedy jest nam zimno.

Dlatego też warto wypróbować domowe sposoby na rozgrzanie, a jeżeli i to nie pomaga, koniecznie udać się do specjalisty. Tego objawu nie warto lekceważyć, ponieważ nie zawsze wpisuje się on w naszą naturę.

Może on nam sygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Kasy fiskalne online – ostateczny termin wdrożenia

Dlaczego niektórzy mają zimne dłonie?

Zimne dłonie mogą powodować problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli jesteś jedną z tym osób, których dotyk powoduje u drugiego człowieka wzdrygnięcie, połączone ze słowami „Jakie ty masz lodowate ręce!”, na pewno wiesz o czym mowa.

Niektórzy ludzie mają pewne skłonności do tego, by ich dłonie i stopy były wiecznie lodowate. Czy to oznacza, że nie trzeba się tym przejmować? Wręcz przeciwnie. Należy wykluczyć kilka poważnych chorób i schorzeń. Oto kilka faktów na temat zimnych dłoni, o których musisz wiedzieć:

Zimne dłonie a krążenie krwi

Kiedy wokół panuje niska temperatura, naczynia krwionośne będą się kurczyć. To naturalne zjawisko, a jego następstwem są właśnie zimne dłonie i stopy. Nie musi to oznaczać, że krew płynie nieprawidłowo. Na ogół przepływ przez tętnice jest niezmieniony.

Jeśli jednak podejrzewasz, że z twoim układem krążenia dzieje się coś niepokojącego lub doznaleś urazu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Zzimne kończyny mogą sygnalizować inne, poważniejsze problemy, w tym chorobę tętnic obwodowych, schorzenia reumatologiczne, takie jak toczeń, a także reumatoidalne zapalenie stawów i niedoczynność tarczycy.

Czytaj też:Objawy raka jelita, które latami ignorujemy

Zimne dłonie a nieodpowiedni ubiór

Może się okazać, że twoje zimne dłonie są efektem ubioru nieadekwatnego do pogody. Kiedy jest nam zimno, nasz organizm stara się ogrzać przede wszystkim te narządy, które są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania.

Zimne dłonie a objaw Raynauda

Objaw Raynauda jest nastepstwem nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych, wywołananego stresem lub obniżoną temperaturą otoczenia. W efekcie nasze ręce, nogi, małżowiny uszne i nos robią się zimne.

W większości przypadków przyczyna jest nieznana, a objawy mogą być tak subtelne, że niektórzy ludzie z takim schorzeniem nawet nie pomyśleli o konieczności podjęcia leczenia. Jednak zdarza się, że objaw Raynauda ma określoną przyczynę. Może nią być np.

palenie tytoniu, uraz ręki lub stopy, choroba związana z tętnicami lub zespół cieśni nadgarstka. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja medyczna lub rehabilitacja. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą pomóc pacjentom z umiarkowanymi lub ciężkimi postaciami objawu Raynauda.

Nie należy zwlekać z wizytą, jeśli zimne dłonie lub stopy utrudniają normalne funkcjonowanie, np. ubieranie się, gotowanie czy chodzenie.

Czytaj też:7 objawów niedoboru potasu

Zimne dłonie – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Należy szybko skontaktować się z lekarzem, kiedy oprócz zimnych dłoni i stóp zauważymy u siebie także te objawy:

 • opuchlizna i naciągnięcie skóry,
 • rany, które nie chcą się goić lub pęknięcia na opuszkach palców,
 • zmęczenie,
 • zmiany masy ciała,
 • gorączka,
 • ból stawu
 • wysypka.

Zimne słonie – profilaktyka

Jeśli wiesz, że twoje dłonie i stopy często bywają zimne, zabezpiecz je dodatkową warstwą odzieży. Noś cieplejsze rękawiczki i skarpety, gdy za oknem panuje mróz i staraj się przebywać w cieple.

Unikaj grzania rąk i nóg w ekstremalnie wysokich temperaturach. Może dojść do oparzeń, ponieważ twoje czucie w dłoniach jest aktualnie osłabione. Zacznij od umycia rąk w letniej wodzie, a nie gorącej.

Podobnie postępuje się w przypadku oparzeń, gdy zdolności termoregulacyjne skóry są zaburzone.

Zimne stopy. Co może być przyczyną?

Ich objawy są tak różnorodne, że łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami. Jak rozpoznać nietolerancje pokarmowe i jak z nimi walczyć, mówi lekarz medycyny naturalnej ARLETTA WALCZEWSKI.

Ich objawy są tak różnorodne, że łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami. Jak rozpoznać nietolerancje pokarmowe i jak z nimi walczyć, mówi lekarz medycyny naturalnej Arletta Walczewski.

Syn mojej koleżanki ostatnio bez przerwy choruje. Ma objawy grypy, czasem problemy z oddychaniem, przez chwilę podejrzewano u niego nawet astmę. Badania nic nie wykazują, antybiotyki nie działają. Co to może być? Trzeba wykluczyć wszystkie te przyczyny, których dotąd nie brano pod uwagę. Na przykład nietolerancje pokarmowe.

Chłopiec wszystkie testy alergologiczne ma za sobą. Właśnie – alergię pokarmową często myli się z nietolerancją. A to dwa zupełnie różne zagadnienia, choć objawy tu i tu bywają podobne.

You might be interested:  Ból kolana po wewnętrznej stronie – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, rehabilitacja, domowe sposoby

W dodatku niektóre pokarmy mogą wywoływać i nietolerancję, i alergię. Na przykład krowie mleko. Są osoby z alergią na krowie białko (np.

na kazeinę) i są takie, które nie powinny pić mleka ze względu na nietolerancję laktozy.

W czym tkwi różnica? Alergia to bunt organizmu, jego reakcja na obce białka [tradycyjna, dziś już tylko historyczna nazwa alergii to „skaza białkowa” – przyp. red.]. Natomiast przy nietolerancji chodzi o enzymy trawienne.

Organizm ma ich za mało, żeby poradzić sobie ze strawieniem określonego pokarmu, który zalega w przewodzie pokarmowym, wywołując różne dolegliwości. Na przykład jeśli brakuje ci enzymu laktazy, nie strawisz obecnej w mleku laktozy.

Na podobnej zasadzie możesz reagować na gluten, fruktozę, histaminę.

O nietolerancji glutenu i laktozy, oczywiście, słyszałam. Ale histaminy? Znam tylko leki antyhistaminowe. I tu znowu trzeba rozdzielić alergie i nietolerancje.

Nasz organizm produkuje naturalną histaminę, żeby chronić nas przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Przy ostrych reakcjach alergicznych produkcja histaminy wzrasta jednak tak gwałtownie, że organizm nie jest w stanie sobie z tym poradzić i wydalić nadwyżki.

Histamina odkłada się wtedy w tkankach i powoduje ich obrzęk. Może się to skończyć atakiem astmy. Wtedy właśnie musimy wziąć leki antyhistaminowe. Natomiast jeśli pacjent cierpi z powodu nietolerancji, to nie trawi histaminy zawartej w jedzeniu i piciu.

W czerwonym winie, piwie, serach, kefirach, kiszonej kapuście, pomidorach, czekoladzie, kiwi, chili, truskawkach, cytrusach.

A fruktoza? Mówi się przecież, że to zdrowsza alternatywa dla cukru. Że powinniśmy jeść jak najwięcej owoców, pić świeże soki, słodzić miodem.

Fruktoza była niegdyś odkryciem, uważano, że sprawdza się jako zamiennik w przypadku diabetyków, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi [podnosi, ale w minimalnym stopniu – przyp. red.].

Nie wolno jednak zapominać, że fruktoza jest węglowodanem i przy jej trawieniu powstają intensywne procesy fermentacyjne, w wyniku których wytwarza się alkohol.

U osób wrażliwych dochodzi do zatrucia podobnego do kaca, szczególnie kiedy jedzą surowe owoce, surówki czy sałatki na noc, przed snem. Jeśli cierpisz na nietolerancję fruktozy, możesz mieć też takie objawy, jak: biegunka, wzdęcia, zmiany skórne, obniżenie nastroju. Albo właśnie katar, kaszel, nieżyty gardła i ucha, chrypę, bóle głowy, problemy ze strunami głosowymi.

Jakim cudem to, co jem, ma związek z tym, że cieknie mi z nosa? Jak to możliwe, że przyczyną podobnych objawów może być niewłaściwa dieta? Odpowiedź jest bardzo prosta: gardło i przełyk to jednocześnie przewód pokarmowy i oddechowy. Jeden wspólny odcinek, dwie różne funkcje. Natura bardzo sprytnie to rozwiązała, u wejścia do żołądka mamy naturalną tamę, zwieracz. Gorzej jeśli pojawiają się przewlekłe problemy z trawieniem i ta naturalna tama staje się nieszczelna.

W latach 70. XX wieku prowadzono badania nad dziwnymi przypadkami. Śpiewacy operowi tracili głos, a po jakimś czasie go odzyskiwali. Po kolei wykluczano różne teorie, dlaczego tak się dzieje, aż odkryto związek z dietą badanych.

Pacjentów skutecznie leczono m.in. środkami neutralizującymi kwasy żołądkowe.

To ważne odkrycie w dziedzinie otolaryngologii pociągnęło za sobą dalsze, bardziej zaawansowane badania udowadniające, że gastryczne dolegliwości mogą mieć wpływ na nasz głos.

Mówisz o odzyskiwaniu głosu, a co z objawami kojarzącymi się bardziej z przeziębieniem czy grypą? Gardło połączone jest przecież z nosem, uszami. Załóżmy, że twojemu organizmowi brakuje odpowiedniego enzymu i nie toleruje fruktozy. Ty o tym nie wiesz, a przecież pilnujesz tzw. zbilansowanej diety, więc codziennie pijesz soki, jesz świeże owoce.

Nic z tych rzeczy się w twoim przewodzie pokarmowym nie rozkłada, a więc zalega, następują procesy gnilne, a niestrawione resztki na różne sposoby cię trują. Zwieracz, czyli ta naturalna tama, o której mówiłyśmy, przestaje prawidłowo funkcjonować, a zawarty w sokach żołądkowych kwas solny podrażnia struny głosowe, błonę śluzową gardła, nosa.

Błona śluzowa puchnie, masz katar, kaszel, chrypę.

W problemach z metabolizmem najbardziej zdradliwe jest właśnie to, że ich objawy niekoniecznie muszą być klasyczne: palenie w przełyku, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki albo zaparcia. Pamiętam pacjentkę, atrakcyjną kobietę po pięćdziesiątce. Była pewna, że ma kłopoty z sercem, wciąż czuła ucisk na wysokości mostka. Badania nic nie wykazały.

Niby była zdrowa, ale czuła się coraz gorzej. Zapytałam, co je. Tylko ciemne pieczywo, sałatki, owoce, żadnego alkoholu, zamiast słodyczy – jogurty z owocami (dla osób nadwrażliwych najgorsze z możliwych połączeń, fruktoza plus laktoza to niezwykle intensywne procesy fermentacyjne). Miała problem z utrzymaniem właściwej wagi.

Jak to możliwe, skoro jadła tak „zdrowo”? Okazało się, że ma trudności ze strawieniem niemal wszystkiego. Pacjentka doszła do siebie, jedząc białe pszenne bułki i gotowane posiłki. Skąd wzięły się jej objawy? Odruchowo myślimy, że jelita to tylko dolna część brzucha. A to nieprawda – jeden z odcinków jelita leży dokładnie pod sercem.

Nagromadzone w jelitach gazy mogą uciskać narządy, nerwy kręgosłupa. Taki ucisk może też promieniować na inne części ciała. Miałam już pacjentów skarżących się na bóle pod łopatką, na zesztywniałe ramię, promieniujące drętwienie aż do ucha, dolegliwości mylone z migreną, duszności, płytki oddech, obniżone lub podwyższone ciśnienie, kołatanie serca.

Robili EKG, prześwietlali kości, chodzili na USG i nic.

Dobrym przykładem jest też refluks, czyli cofanie się treści żołądka do przełyku, który wcale nie musi się objawiać zgagą. Równie dobrze może skutkować objawami podobnymi do ataku astmy. Zresztą naukowcy do tej pory próbują rozwikłać zagadkę związku między tymi dwoma dolegliwościami.

Jeżeli traktujesz organizm i zachodzące w nim procesy jako całość, znacznie łatwiej znaleźć źródło cierpienia.

Jak sprawdzić, czy rzeczywiście mam nietolerancję pokarmową? Wodorowy test oddechowy (WTO) pozwala wykluczyć lub potwierdzić nietolerancję na laktozę i fruktozę.

Dostajemy do wypicia specjalny roztwór i dmuchamy w urządzenie podobne do alkomatu. Trwa to nawet ponad dwie godziny, ale wyniki są znane od razu po zakończeniu badania.

Nietolerancję histaminy wykrywa się zwykle, określając poziom diaminooksydazy (DAO) we krwi. Badania w kierunku nietolerancji glutenu zleci specjalista gastroenterolog.

Załóżmy, że zdiagnozowano u mnie nietolerancję. Co teraz? Trzeba wprowadzić odpowiednią dietę, dzięki której wreszcie poczujesz się dobrze. Chodzi też o to, żeby uspokoić organizm, pozwolić mu dojść do równowagi. A do tego potrzebna jest nie tylko dieta eliminacyjna, ale też bardzo delikatna, lekkostrawna.

Całkowite wyeliminowanie glutenu, histaminy, fruktozy czy laktozy uważam za mit. Można je za to ograniczyć do minimum, to bardziej realny plan. Tym bardziej że niektóre zamienniki, na przykład wiele produktów bezglutenowych, to czysta chemia.

Poza tym doradzałabym, żeby uzupełniać dietę witaminami i probiotykami (pod kontrolą lekarza) oraz regularnie stosować naturalne środki na trawienie. Te same, z których korzystały już nasze mamy i babcie. Tu także dobrze się konsultować, bo preparaty ziołowe mają przeciwwskazania. Trudniej jest, kiedy u pacjenta występuje kilka nietolerancji naraz.

Nie może jeść na przykład glutenu, pieczywo żytnie czy pszenne mógłby zastąpić pieczywem z mąki gryczanej, tylko że w gryce jest mnóstwo histaminy, której on też musi unikać.

Brzmi jak wyrok. Nie chciałabym się znaleźć na miejscu tego pacjenta. No to teraz dobra wiadomość. Organizm jest wspaniałomyślny, potrafi się zregenerować. Nietolerancja to jego wołanie o pomoc: „Hej, hej, traktowałaś mnie źle, zobacz, do jakiego stanu mnie doprowadziłaś!”. Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnej diety dla wszystkich.

Coś, co świetnie odżywia zdrowego 20-latka, może osobę po pięćdziesiątce, która ma już spowolniony metabolizm, doprowadzić do poważnego kryzysu. Z mojej praktyki wynika, że – wbrew pozorom – najłatwiejszymi pacjentami są w przypadku nietolerancji dzieci, bo to u nich objawy znikają najszybciej.

Pamiętam chłopca faszerowanego przez rodziców jogurcikami, serkami i koktajlami zwiększającymi ponoć odporność. Był spuchnięty, ociężały i coraz grubszy, chociaż uprawiał kilka razy w tygodniu sport. Oczywiście, nie trawił laktozy. Wrócił do formy już po sześciu tygodniach.

Matki się boją, że dziecko nie będzie mogło jeść tego samego, co koledzy, że będzie się czuło nieakceptowane, a potem okazuje się, że ta specjalna dieta to jest szpan, coś, czego inne dzieciaki im zazdroszczą.

Oczywiście, nie mówię o nietolerancjach wrodzonych, które objawiają się już u noworodków lub bardzo małych dzieci i o których nie można zapominać do końca życia, bo każde zaniedbanie może doprowadzić do przewlekłych chorób autoimmunologicznych. Ale większość przypadków, z którymi miałam do czynienia w swojej praktyce, to były krótkotrwałe kryzysy.

Kiedy ciało się oczyszcza, znowu staje się ufne, przestaje się bronić. Objawy mijają, polepsza się cera, poprawia nastrój, lepiej śpimy. Możemy poczuć się tak, jakbyśmy właśnie wyszli z depresji. Urozmaicajmy wtedy naszą dietę ostrożnie, powolutku, cegiełka po cegiełce.

Kiedy wiadomo, że znowu możemy wszystko jeść? Nawet jeśli możemy, to czy musimy, ryzykując powtórkę z rozrywki? Nowe nawyki żywieniowe wchodzą w krew i stają się sposobem na życie. Swoim pacjentom, nieważne z czym do mnie przychodzą, powtarzam: „Spróbujcie jeść skromnie jak chłopi w XIX wieku”. To trochę żart, ale dużo w nim prawdy.

Dzisiaj wybór jest tak duży, że tracimy zdrowy rozsądek. Jemy za dużo, mieszamy wszystko ze wszystkim, przesalamy, przesładzamy, dodajemy za dużo przypraw. Do tego dochodzą wypełniacze, konserwanty. To nie przypadek, że mamy dosłownie epidemię alergii, nietolerancji i różnych innych kłopotów z przemianą materii.

A przecież my naprawdę jesteśmy tym, co jemy.

Arletta Walczewski dyplomowany lekarz medycyny naturalnej (heilpraktiker). Na co dzień pracuje w Naturheilzentrum Sandmann [Centrum Medycyny Naturalnej Sandmann] w Düsseldorfie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *