Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

fot. Adobe Stock

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

fot. Adobe Stock

Upławy w ciąży, jeśli nie powodują dyskomfortu, nie wydzielają zapachu i nie są żółte lub zabarwione krwią, nie powinny niepokoić. Wydzielina z pochwy pomaga po prostu zabezpieczyć drogi rodne kobiety przed bakteriami, wirusami, grzybami. Czasami jednak upławy w ciąży są oznaką infekcji intymnej. Jeśli mają barwę zielonkawą lub żółtą – może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, która w niektórych przypadkach jest niebezpieczna dla płodu. Obfite i wodniste upławy w ciąży o żółtej barwie mogą sygnalizować przedwczesne wydostawanie się płynu owodniowego. Upławy brązowe świadczą z kolei o występowaniu krwi, co może wskazywać na poronienie. 

Spis treści: 

Jak wyglądają upławy w ciąży?

Upławy w ciąży – jak wyglądają, kiedy są prawidłowe? I czy to normalne, że jest ich tak dużo? Tak, jeśli są bezwonne, przezroczyste lub białe. Prawidłowy śluz w ciąży jest bezbarwny (lub lekko biały), bezwonny, kleisty. Naturalne jest też to, że jest go znacznie więcej niż zwykle.

Śluz pełni ważne zadanie – utrudnia patogenom przedostanie się do macicy i ochrania tym samym rozwijający się w niej płód.

W ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, odpowiada za to wyższy poziom estrogenów i progesteronu. Czasami jednak upławy przybierają wyrazisty kolor i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Wtedy zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo być może doszło do bakteryjnej infekcji pochwy lub innej groźnej choroby.

Upławy w ciąży – czy to normalne?

Jeśli upławy wyglądają prawidłowo, nie ma powodu do obaw. Niepokój powinny jednak budzić upławy w ciąży, które:

 • nieprzyjemnie pachną
 • mają żółte, zielonkawe, brunatne zabarwienie
 • mają postać grudek (wyglądem przypominają twarożek).

Jeśli dodatkowo czujesz swędzenie lub pieczenie w pochwie, a oddawanie moczu sprawia ból, prawdopodobnie doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybicy pochwy. Konieczna jest wizyta u ginekologa w celu jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.

Długotrwała nieleczona infekcja w ciąży może prowadzić do:

Kolory upławów w ciąży – o czym świadczą?

Upławy w ciąży – kolor często może podpowiedzieć przyczynę ich występowania:

 • Żółte upławy w ciąży – jeśli  towarzyszy im nieprzyjemny zapach i niejednorodna konsystencja może to być sygnałem o infekcji grzybiczej pochwy, waginozie bakteryjnej, trochosomniozie. Żółte upławy w ciąży bez zapachu, które są wodniste i przypominają wyglądem mocz – mogą być płynem owodniowym. Jego wydostawanie się z dróg rodnych może świadczyć o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
 • Białe upławy w ciąży – białe upławy w ciąży, które swoją konsystencją przypominają twarożek – mogą być sygnałem infekcji grzybiczej. Często towarzyszą jej też takie symptomy, jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie w okolicach ujścia pochwy. Takie zakażenie wywołują drożdżaki.
 • Zielone upławy w ciąży – zielonkawe upławy w ciąży (lub zielono-żółte) mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Takie upławy mają pienistą konsystencję. Może to być przyczyną zapalenia pęcherza. Możesz odczuwać szczypanie, pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu. Zielone upławy mogą być spowodowane również zapaleniem szyjki macicy, chlamydiozą.
 • Brązowe/ różowe upławy w ciąży – oznaczają, że wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią. Takie upławy z krwią w ciąży, jeśli pojawią się tuż po zapłodnieniu, nie muszą oznaczać nic groźnego, mogą występować po zagnieżdżeniu zarodka. Jeżeli jednak są one bardzo obfite, zauważasz skrzepy krwi i występują przy tym skurcze macicy – należy szybko zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać poronienie. Brązowe upławy mogą być też objawem polipa szyjki macicy lub nadżerki, a w ostatnich tygodniach ciąży świadczyć o rozwieraniu się szyjki macicy i nadchodzącym rozwiązaniu.

Jak leczyć upławy w ciąży?

Jeśli niepokoi cię kolor, konsystencja, zapach wydzieliny z pochwy – powinnaś skonsultować to z lekarzem. Istotne jest, by jak najwcześniej specjalista zdiagnozował, co ci dolega. Aby ustalić przyczynę upławów, lekarz może zlecić posiew z pochwy, biocenozę (badanie czystości pochwy), wymaz.

 Dopiero wtedy będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie, które jest ściśle związane z przyczyną występowania upławów.

Może się okazać, że będziesz musiała zażywać antybiotyk w ciąży – nie martw się, twój lekarz dobierze taki, który jest bezpieczne dla płodu.

Nie próbuj leczyć się na własną rękę, ponieważ prawdopodobnie będzie to nieskuteczne, a może być niebezpieczne dla dziecka. 

 Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży

Ciężarne bardziej narażone są na infekcje bakteryjne lub grzybicze ze względu na zmianę pH w pochwie z kwaśnego na zasadowe (kwaśne pH utrudnia namnażanie się bakterii w pochwie) pod wpływem ciążowych hormonów.

Warto więc w ciąży szczególnie dbać o higienę i pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak:

 • podcieranie się wyłącznie od przodu do tyłu,
 • używanie do podmywania się mydła o kwaśnym pH,
 • niekorzystanie z gąbek ani myjek (są siedliskami bakterii),
 • wybieranie bielizny z naturalnych, oddychających materiałów,
 • częste zmienianie ręczników kąpielowych.

Oprócz tego warto przyjmować probiotyki (do kupienia w aptece).  

Zobacz także:

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Upławy – objaw schorzeń ginekologicznych

Układ rozrodczy każdej kobiety produkuje naturalną wydzielinę, potocznie nazywaną śluzem. Ma ona postać przezroczystego lub białawego płynu, bezwonnego, przejrzystego i jednolitego, o zróżnicowanej konsystencji, co uzależnione jest od fazy cyklu.

Wydzielina składa się przede wszystkim z wody, a także kwasu mlekowego i octowego, mocznika, glikolu, złożonych alkoholi, skwalenu, pirydyny. Wydzielina ta produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze.

Oprócz śluzu w wydzielinie znajdują się także złuszczone komórki pochwy.

Wygląd wydzieliny może się zmieniać wraz z wiekiem, co uzależnione jest od pracy układu hormonalnego. U dziewczynek wydzielina jest skąpa, barwy mlecznej, bezzapachowa. U kobiet w ciąży może być mlecznobiała, czasami zabarwiona krwią, co należy bacznie obserwować. W okresie menopauzy obserwuje się nadprodukcję wydzieliny, zaś po przekwitaniu zanika ona całkowicie.

Zmiana konsystencji wydzieliny z pochwy, jej zapachu lub barwy to sygnał, że mogło dość do infekcji dróg rodnych. Jak rozpoznać z jakim typem infekcji mamy do czynienia? Warto to wiedzieć, ponieważ niektóre formy wydzieliny mogą sygnalizować poważne schorzenia ginekologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Czym są kłykciny kończyste i jak przebiega ich leczenie?

Typy upławów – na co zwrócić uwagę?

Mając wiedzę o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy, łatwiej będzie nam rozpoznać nieprawidłowości w jej wyglądzie. Należy zwracać uwagę na barwę, konsystencję, zapach oraz współwystępujące objawy w okolicy pochwy.

Białe upławy o serowatej konsystencji

Tego typu upławy najczęściej są objawem zakażenia grzybiczego pochwy, inaczej drożdżycy lub kandydozy. Infekcję przeważnie wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans.

Gęstym, serowato-białym upławom towarzyszy świąd pochwy i podrażnienie okolicy pochwy i warg sromowych. Dodatkowo kobieta może odczuwać ból po stosunku.

Zaniedbana grzybica pochwy może rozprzestrzenić się na wargi sromowe.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy warto zrobić cytologię?

Żółto-zielone upławy

Pieniste i żółtozielone upławy są typowym objawem rzęsistkowicy, choroby wywołanej przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach, wraz z nią pojawia się ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz.

You might be interested:  Początek grzybicy paznokci – pierwsze objawy

Żółte upławy mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy – częstej dolegliwości u młodych kobiet lub będącej konsekwencją niedoleczonego stanu zapalnego.

Szaro-białe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu

Białawe lub szarawe upławy o wyrazistym i nieprzyjemnym rybim zapachu to typowe symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy, inaczej waginozy bakteryjnej. Oprócz upławów występuje także swędzenie pochwy i sromu, pieczenie podczas oddawania moczu i częstomocz, ból w okolicy podbrzusza.

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Ropne, śluzowate upławy

Ropna wydzielina z pochwy może być objawem chlamydiozy, czyli choroby bakteryjnej wywołanej przez Gram-ujemną bakterię Chlamydia trachomatis.

Śluzowo-ropna wydzielina widoczna jest w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, czemu towarzyszy również zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy. Wraz z wydzieliną mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne.

Niemniej bardzo często zakażenie chlamydiowe przebiega bezobjawowo.

Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o infekcji intymnej? Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę do ginekologa przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Brązowe upławy

Upławy barwy brązowej przeważne traktuje się jako krwawienie śródcykliczne.

Zdarza się to przed wystąpieniem miesiączki, u dziewcząt przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Ale nawracających brązowych upławów nie można lekceważyć, ponieważ mogą być oznaką stanów zapalnych, nadżerki macicy, różnych chorób wenerycznych (np. kiła), a nawet zmian nowotworowych.

Upławy w ciąży

Na początkowych etapach ciąży mogą wystąpić różowe upławy (fizjologiczny śluz z domieszką krwi), które występują przy implantacji zarodka. W kolejnych miesiącach ciąży wydzieliny będzie więcej dzięki podwyższonemu stężeniu estrogenów.

Jeżeli zmieni ona swój kolor, barwę lub konsystencję i towarzyszyć temu będzie swędzenie lub pieczenie, warto czym prędzej udać się do ginekologa prowadzącego ciążę. Samoleczenie nie jest wskazane, tak samo jak czekanie na to, aż infekcja sama przeminie.

Rozprzestrzeniająca się infekcja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu.

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Upławy – co robić, gdy się pojawią?

Nie ma jednej metody leczenia upławów, ponieważ przyczyny ich występowania są niezwykle zróżnicowane. Każda nieprawidłowość w obrębie układu rozrodczego powinna być skonsultowana z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania (np. posiew, wymaz bakteriologiczny), a po postawieniu diagnozy zaordynuje odpowiednie leczenie.

W ostatnim czasie reklamuje się wiele środków przeznaczonych do samoleczenia infekcji intymnych. Wiele z nich nie ma statusu leku, zatem nie będą leczyć, a jedynie działać wspomagająco lub łagodzić objawy. Pacjentki samodzielnie nie są w stanie określić przyczyny infekcji, więc samoleczenie najczęściej nie przynosi rezultatów lub, co gorsza, wydłuża czas trwania choroby.

ZOBACZ TEŻ: Czy torbiel jajnika jest groźna?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Serowate upławy to najczęstsza nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, która towarzyszy grzybicy pochwy. Żółte i zielone mogą oznaczać zakażenia pierwotniakiem, a cuchnące, o charakterystycznym rybim zapachu – chorobę bakteryjną. Upławów z pochwy nie można bagatelizować, zwłaszcza w czasie ciąży.

Upławy, które pojawiają się u większości kobiet, nie są chorobą, ale jej objawem. Dlatego aby się ich pozbyć, trzeba poddać się szczegółowej diagnostyce, a następnie leczeniu przyczyny dokuczliwej dolegliwości.

Co to są upławy?

Mianem upławów określa się nieprawidłową wydzielinę z dróg rodnych, czyli taką, która ma nietypowy kolor (żółty, brązowy, zielony), nieprzyjemny zapach, serowatą konsystencję i jest bardzo obfita.

Przezroczysta (lub biaława), bezwonna i śluzowata wydzielina fizjologiczna, błędnie nazywana wodnistymi upławami, nie powinna niepokoić – to oznaka prawidłowo przebiegającego cyklu. Natomiast prawdziwe upławy mogą wskazywać na którąś z infekcji intymnych albo schorzenie narządów rodnych.

Kiedy się pojawiają, wizyta u ginekologa i podjęcia leczenia stają się konieczne. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju poważnej choroby.

Jakie są przyczyny upławów z pochwy?

Bezpośrednią przyczyną upławów z pochwy jest najczęściej infekcja – bakteryjna, grzybicza lub spowodowana przez pierwotniaki. Jej powstaniu sprzyjają przekrwienie błony śluzowej i zubożenie dobrej flory bakteryjnej, do których może dojść w wyniku podrażnień:

 • alergicznych (uczulenia na lateks w prezerwatywach, kosmetyki, środki używane do prania bielizny bądź substancje zawarte we wkładkach zapachowych),
 • mechanicznych (częstych stosunków lub masturbacji, regularnego stosowania tamponów, źle dobranej wkładki wewnątrzmacicznej),
 • chemicznych (działania chloru stosowanego m.in. do oczyszczania wody w basenach, używania drażniących środków plemnikobójczych).

Ryzyko zakażeń zwiększają też: ogólne osłabienie organizmu wynikające np. z długotrwałej antybiotykoterapii, częste zmienianie partnerów seksualnych oraz nieutrzymywanie higieny osobistej lub niewłaściwe dbanie o nią (używanie wspólnego ręcznika, stosowanie do podmywania się kosmetyków nieprzeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bielizny nieprzepuszczającej powietrza).

Białe upławy – leczenie nie zawsze konieczne

Białe gęste upławy najłatwiej jest pomylić z prawidłową wydzieliną z pochwy, ponieważ ta może mieć taki sam kolor (zwłaszcza w trzeciej, najdłuższej fazie owulacji, kiedy śluz gęstnieje). Odróżniają się od niej przede wszystkim konsystencją przypominającą ser.

Jest to rodzaj upławów, który występuje najczęściej (w ok. 80% przypadków) i zwiastuje grzybicę pochwy (zakażenie drożdżakami). Pojawieniu się takiej wydzieliny towarzyszą świąd lub pieczenie sromu, zaczerwienienie i obrzęk.

Jeśli zapach upławów jest ostry (rybi), a kolor biało-szary, najprawdopodobniej doszło do waginozy bakteryjnej.

Żółte upławy z pochwy

U niektórych kobiet śluz szyjkowy po owulacji może mieć również jasnożółty kolor. Należy go jednak bacznie obserwować, bo takie samo zabarwienie przyjmują niekiedy upławy z pochwy.

Nieprawidłową wydzielinę rozpoznaje się po intensywnym, nieprzyjemnym zapachu i dolegliwościach podobnych do tych, które występują przy grzybicy pochwy.

Żółte upławy zwykle występują przy nadżerce macicy, która dotyka młodych kobiet (zwłaszcza tych, które wcześnie rozpoczęły współżycie) lub rozwija się z niedoleczonego stanu zapalnego towarzyszącego zakażeniu. Z nadżerki może powstać ognisko nowotworowe.

Inną przyczyną żółtych upławów bywa przenoszona drogą płciową rzęsistkowica, czyli zakażenie pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym.

W jej wyniku powstają dolegliwości bólowe dyzuryczne (związane z oddawaniem moczu) i towarzyszące kontaktom płciowym. Obfite upławy spowodowane tą chorobą charakteryzują się pienistością.

Wodniste upławy o żółtym zabarwieniu mogą natomiast zwiastować zanikowe zapalenie pochwy (atropię), która zdarza się u kobiet po menopauzie.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zielone upławy z pochwy

Zielone upławy, tak jak żółte, najczęściej oznaczają rzęsistkowicę, zwłaszcza jeśli są pieniste i mają nieprzyjemny zapach. Ropne i śluzowate świadczą zwykle o chlamydiozie – chorobie bakteryjnej, która jest trudna do rozpoznania, bo nie daje wielu objawów, ale może powodować groźne powikłania, np. zapalenie cewki moczowej.

Brązowe upławy z pochwy

Brązowy kolor wydzieliny z pochwy nie zawsze należy interpretować jako upławy z krwią. Takie plamienia pojawiają się niejednokrotnie w okolicach miesiączki (tuż przed nią lub po krwawieniu), a w wyniku wahań hormonalnych – nawet w środku cyklu. Miewają je też młode dziewczyny, które spodziewają się pierwszego okresu.

You might be interested:  Dlaczego trudno rzucić palenie?

Brązową wydzielinę mogą zauważyć na bieliźnie również kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne (plamienia pojawiają się zamiast miesiączki).

Jeśli jednak brunatne upławy nie mają związku z menstruacją, powinny skłonić do wykonania badań, ponieważ mogą towarzyszyć nadżerce macicy, polipom, zapaleniu lub rakowi szyjki macicy oraz chorobom wenerycznym, takim jak kiła i rzeżączka.

Upławy w ciąży

Na początku ciąży można zauważyć różowe upławy – śluz z domieszką krwi pojawia się w wyniku implantacji zarodka. Ciężarne na ogół mają obfite wydzieliny, które chronią płód przed bakteriami.

Jednocześnie jednak z powodu mocnego przekrwienia śluzówki są szczególnie narażone na infekcje, które stwarzają zagrożenie dla dziecka. Wystąpienie niepokojącej wydzieliny trzeba więc zawsze zgłaszać lekarzowi.

Zielona wydzielina w ciąży w okresie, kiedy spodziewany jest poród, mogą świadczyć o sączeniu się wód płodowych.


Czy artykuł okazał się pomocny?

6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić – Oh!me – Magazyn dla kobiet

Wydzielina z pochwy to naturalny objaw mechanizmu regulującego higienę i zdrowie miejsc intymnych. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie, które w nim bytują odpowiadają za zachowanie zdrowia zapobiegają infekcjom intymnym. Zdrowa wydzielina nie powinna być traktowana na równi z upławami, ponieważ nie świadczy o chorobie.

Czasem bywa kłopotliwa, szczególnie gdy jest bardziej obfita, niż zazwyczaj, np. podczas owulacji. Może ona wyglądać różnie, w zależności od dnia cyklu regulowanego przez hormony. Taka wydzielina nie pachnie i może zmieniać wygląd:

 • w pierwszej fazie cyklu jest skąpa i po wyschnięciu zostawia żółtawe ślady,
 • w czasie owulacji wygląda jak śluz przypominający białko jaja,
 • w trzeciej fazie gęstnieje i traci przejrzystość w kierunku bieli.

Zmiana barwy, zapachu i pojawienie się dodatkowych objawów powinno zachęcić kobietę do wizyty u ginekologa.

6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić

1. Białe upławy 

Białe upławy o konsystencji twarożku, z widocznymi grudkami, mogą świadczyć o infekcji grzybiczej.

Może pojawić się ona w wyniku przyjmowania antybiotyku, który niszczy również dobre bakterie, a także nadmiernej, zbyt inwazyjnej higieny miejsc intymnych.

Sprzyja jej powstaniu ciepłe i wilgotne środowisko, więc warto profilaktycznie zakładać nieuciskającą bieliznę z naturalnych materiałów.

2. Szare upławy 

Szare lub szarobiałe, gęste i obfite upławy bez towarzyszącego im świądu i pieczenia, o ostrym, rybim zapachu, mogą świadczyć o rozwojubakteryjnego zapalenia pochwy, która wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

3. Żółte upławy

Żółte ślady na bieliźnie, o ile sama wydzielina jest prawidłowa (przeźroczysta lub biaława) świadczą jedynie o jej utlenieniu. Natomiast gdy upławy są żółte, towarzyszy im świąd, ból i brzydki zapach pochwy, może to być objaw rzeżączki, chlamydii lub infekcji miednicy.

4. Zielone upławy 

Pieniste i cuchnące upławy o zielonej lub żółtozielonej barwie świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym — pasożytem dolnych odcinków narządów moczowo-płciowych człowieka.

5. Wodniste upławy

Wodniste, obfite upławy oraz towarzyszący im dyskomfort, mogą świadczyć o opryszczce, nadżerce,  erytroplakii (wywiniętym nabłonku gruczołowym na tarczy szyjki macicy).

6. Krwawe plamienia

Plamienia powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, choć nie zawsze świadczą o poważnych kłopotach. Gdy są uporczywe, mogą wynikać ze stosowania antykoncepcji, obecności polipów, mięśniaków, zapalenia szyjki macicy lub infekcji.

Każdą wątpliwość bezpieczniej jest rozwiać podczas wizyty u specjalisty.

źródło: wylecz.to, www.cosmopolitan.pl

Skąd biorą się zielone upławy?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jeden z najczęstszych objawów problemów intymnych u kobiet.

Wszelkie zmiany w konsystencji, kolorze i zapachu śluzu to alarmujący sygnał, który może być symptomem infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub pierwotniaka.

Jedną ze zmian, jakie obserwują kobiety, jest zmiana barwy wydzieliny na zieloną (lub zielonkawą). Co ona oznacza? Czy jest to powód do niepokoju?

Prawidłowa wydzielina

Każda, zdrowa kobieta wydziela w pochwie śluz (tzw. upławy). Prawidłowa wydzielina z dróg rodnych jest przezroczysta lub lekko biaława. W warunkach fizjologicznych ma ona neutralny zapach, jest ciągliwa i całkowicie pozbawiona grudek. Wydzielina składa się przede wszystkim ze śluzu szyjkowego i złuszczonych komórek nabłonka pochwy.

Jej ilość, a także wygląd zmienia się w trakcie trwania cyklu miesiączkowego kobiety, ale również może być determinowana innymi czynnikami, np. stresem. Największa objętość wydzieliny pochwowej jest produkowana w tuż przed owulacją.

Zwiększoną ilość śluzu obserwuje się również u kobiet w ciąży, a także podczas zbliżeń intymnych, co jest całkowicie normalne, a wręcz pożądane.

Zakażenia bakteryjne

Zielone bądź zielonożółte, jednorodne upławy to oznacza bakteryjnej waginozy. Jest to najczęstsze schorzenie ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Aby doszło do rozwoju tej choroby, musi nastąpić obniżenie liczby pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus.

 Są one bardzo ważnymi bakteriami naturalnej – zdrowej flory bakteryjnej pochwy. Gdy spada ich liczba, namnażają się inne, patogenne bakterie.

Te drobnoustroje również zasiedlają (w niewielkich ilościach) w warunkach fizjologicznych pochwę, jednak wysoki poziom pałeczek Lactobacillus nie dopuszcza do ich namnożenia. Zaburzenie flory bakteryjnej sprawia, że gwałtownie mnożą się bakterie beztlenowe.

Najczęściej są to Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Mobiluncus spp lub Mycoplasma hominis. Objawem bakteryjnej waginozy jest również wzrost pH powyżej normy (powyżej 4,5, a nawet w skrajnych przypadkach do 7,0).

Test pH powinien być wykonany przez ginekologa niemal w pierwszej kolejności w przypadku sygnału kobiety o zaistnieniu jakiegoś intymnego problemu objawiającego się zielonymi upławami. Dodatkowo lekarz powinien pobrać wymaz z pochwy. Badanie to pozwala określić, jakie dokładnie zakażenie wystąpiło.

Zakażenia pierwotniakowe

Nieprawidłowa wydzielina to również objaw zakażenia pierwotniakami. Najczęściej spotyka się obfite, pieniste, zielone upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis). Rzęsistkowica (łac.

trichomonadosis), bo tak nazywa się choroba wywołana tym pierwotniakiem, jest infekcją, która u osób dorosłych przenoszona jest głównie drogą płciową.

Dodatkowo w przypadku zakażenia rzęsistkiem zielonym upławom z pochwy towarzyszy również pieczenie i świąd okolic intymnych, a także ból w trakcie stosunków płciowych oraz bolesne oddawanie moczu lub częstomocz.

Inne przyczyny zielonych upławów

Istnieją również inne srożenia i choroby w przebiegu, których obserwuje się zmianę koloru i konsystencji wydzieliny z pochwy.

 Upławy zielone lub żółtawe, wodniste i niekiedy podbarwione krwią upławy mogą wskazywać na zanikowe zapalenie pochwy. Dodatkowymi objawami tej choroby są również zaczerwienione wargi sromowe oraz ich swędzenie.

Problem ten dotyka głównie kobiet, które mają niski poziom kobiecych hormonów płciowych (estrogenów) oraz pań w okresie menopauzy.

Także nadżerka może powodować zielone upławy z pochwy o żółtym odcieniu. Dodatkowo w tym przypadku wydzielany śluz ma nieprzyjemny zapach, a kobieta odczuwa swędzenie i pieczenie sromu. Gdy nadżerka zostanie zaniedbana, w jej zaawansowanym stadium mogą pojawić się bóle brzucha, krwawienia kontaktowe, ból podczas stosunku, a także plamienia międzymiesiączkowe.

Zielone upławy w ciąży

W czasie ciąży w organizmie kobiety następują liczne zmiany, które są determinowane głównie poprzez hormony. U ciężarnych obserwuje się podwyższenie pH pochwy (norma wynosi 3,5-4,5). Choć jest ono wciąż kwaśne – rośnie tylko nieznacznie powyżej normy – sprzyja to rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów, których namnożenie powoduje infekcje intymne.

You might be interested:  Częste i puste odbijanie na czczo i po jedzeniu – przyczyny i domowe sposoby

Co więcej, u kobiet w ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy i dochodzi do przerostu błony śluzowej – to również sprzyja rozwojowi różnego typu zakażeń. Ciężarne, które cierpią na cukrzycę ciążową, są jeszcze silniej narażone na infekcje pochwy (zwłaszcza te grzybicze).

Wystąpienie zielonych upławów w ciąży najczęściej wskazuje na bakteryjne lub pierwotniakowe.

Innym rodzajem wydzieliny z pochwy są obfite, zielone „upławy” bez zapachu, które pojawiają się w pobliżu terminu porodu lub tuż po nim.

Są one szczególnie niebezpieczne! Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej, ponieważ wówczas zazwyczaj następuje sączenie się zielonych wód płodowych. Oznacza to, że płód oddał smółkę do płynu owodniowego.

Dzieje się tak na przykład w przypadku zakażenia, stresu lub niedotlenienia wewnątrzmacicznego. W przypadku pojawienia się takich zielonych „upławów” ciężarna powinna natychmiast zgłosić się do szpitala.

Gdy wydzielina z pochwy zmienia się w żółto-zielone upławy to sygnał, że w organizmie kobiety doszło do jakiegoś zakażenia. W takiej sytuacji warto zasięgnąć konsultacji ginekologa w celu dokładnego zidentyfikowania przyczyny i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Ważna jest również profilaktyka, aby nie dochodziło do infekcji intymnych – między innymi probiotyki temu przeciwdziałają.

Preparaty probiotyczne w formie doustnej lub dopochwowej zawierają szczepy pożytecznych bakterii, które kolonizując drogi rodne kobiety zapobiegają rozwojowi innych – chorobotwórczych drobnoustrojów. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele preparatów zawierających probiotyki.

Zaleca się je szczególnie kobietom, u których obserwuje się nawracające infekcje oraz kobietom w ciąży, które są bardziej narażone na zakażenia intymne.

Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Objawy w ginekologii

KRWAWIENIA – mogą być objawem chorób, lub powikłań związanych z następującymi stanami:

 1. Nieprawidłowy przebieg ciąży
 2. Zaburzenia cyklu miesiączkowego
 3. Patologia narządów płciowych związana z rakiem i stanami przednowotworowymi

BÓL – to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza ginekologa. Zwykle granicę bólu w ginekologii stanowi wysokość pępka, jako konsekwencja unerwienia narządów płciowych. Często to właśnie ból poprzez swój charakter, zasięg i umiejscowienie najcelniej pomaga postawić rozpoznanie.

 • Ból może być związany z ciążą, porodem i połogiem a także występuje w wielu chorobach ginekologicznych.
 • Ból związany z ciążą, porodem, połogiem- te zagadnienia są szerzej opisane w rozdziale dotyczącym położnictwa
 • Ból w chorobach ginekologicznych:
 • Zapalenie
  • sromu
  • Pochwy
  • Przydatków
  • Mięśnia macicy
  • Endometrium ( błony śluzowej wyściełającej macicę )
  • Otrzewnej miednicy mniejszej
 • Skręcona torbiel lub guz jajnika – ból ostry, przeszywający, napadowy zlokalizowany w podbrzuszu z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami.
 • Nowotwory narządów płciowych kobiecych – ból występuje zwykle w zaawansowanym etapie choroby, gdy nastąpi naciekanie na sąsiadujące tkanki lub gdy guz osiągnie znaczne rozmiary i zacznie powodować dolegliwości uciskowe.
 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego –  dolegliwości mają charakter rozpierania w podbrzuszu, dołączają się dodatkowo : bolesność piersi, bóle i zawroty głowy.
 • Bolesne miesiączkowanie – bóle ( niekiedy silne skurcze ) okolicy krzyżowej, krzyżowo-lędźwiowej, podbrzusza, głowy oraz nudności.
 • Endometrioza – ból pojawia się 1-2 dni przed miesiączka, nasila się w miarę jej trwania i ustępuje wraz z zakończeniem się miesiączki. Ból zlokalizowany jest głęboko w miednicy, promieniuje do podbrzusza, pochwy i okolicy krzyżowej. Zwykle występują bóle podczas współżycia i podczas badania ginekologicznego. Niekiedy pacjentki odczuwają bóle podczas oddawania stolca

UPŁAWY– to nieprawidłowa wydzielina pochwowa- żółtawa, zielonkawa, szara, ropna, podbarwiona krwiście, z pęcherzykami gazu, współwystępująca jako jeden z objawów w zapaleniu sromu i pochwy, czasem wystepuje tzw. rybi zapach- objaw charakterystyczny dla infekcji bakteriami beztlenowymi      ( nasila się po kontakcie tej wydzieliny z substancjami zasadowymi tj. spermą i krwią )

Prawidłowa wydzielina pochwowa jest przezroczysta, przypominająca białko jaja ( w okresie okołoowulacyjnym ),  biała w pozostałym czasie cyklu, jednorodna, o konsystencji mleczka, kremu do ciała, czasem bardziej gęsta.

Nie powoduje dolegliwości w postaci świądu, kłucia, pieczenia, nie stwierdza się tzw. rybiego zapachu, pH tej wydzieliny oceniane  podczas badania ginekologicznego to ok.4.0.

Wielokrotnie pacjentki prawidłową wydzielinę pochwową nazywają upławami i nawet stwierdziwszy niewielką jej ilość na bieliźnie postrzegają jako objaw choroby.

Upławy mogą występować w wielu stanach chorobowych:

 • Zapalenia narządów płciowych
  • Zakażenia pochwy- zapalenia drożdżakowe, bakteryjne, rzęsistkowe, rzeżączkowe
  • Zapalenie błony śluzowej macicy- upławy z domieszką krwi, ropne lub śluzowo-ropne
  • Zapalenie mięśnia macicy – występują w przebiegu ciężkich zapaleń połogowych, są krwawe, niekiedy ropne
  • Zapalenie przydatków – obfite upławy surowiczo-ropne, połączone z ostrym bólem w podbrzuszu
  • Zapalenie sromu – zwykle współistnieje z zapaleniem pochwy i upławy maja charakter podobny do upławów pochwowych.
 • Nowotwory narządów płciowych
  • Rak szyjki macicy – upławy początkowo niecharakterystyczne, w zaawansowanych stanach krwiste o gnilnym, bardzo przykrym zapachu
  • Rak endometrium – cuchnące upławy pojawiają się gdy dochodzi do zmian martwiczych
  • Rak pochwy – początkowym objawem mogą być krwawienia po współżyciu, następnie upławy surowicze lub surowiczo-ropne o gnilnym zapachu, drażniące skórę sromu i krocza
 • Czynniki mechaniczne
 • Urazy
 • Ciała obce
 • Choroby ogólnoustrojowe – poprzez obniżenie odporności mogą objawiać się uporczywymi upławami
  • Cukrzyca
  • Niedokrwistość
  • Choroby zakaźne
  • Choroby nowotworowe

  WYMIOTY – odruch prowadzący do opróżnienia żołądka, często poprzedzony nudnościami i ślinotokiem. Poza wczesna ciążą, może występować w wielu stanach patologicznych

 • Związane z ciążą
  • Brak spokoju psychicznego, często trudności z zaakceptowaniem ciąży
  • Zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych
  • Niedostateczna czynność kory nadnerczy
  • Podwyższone stężenie gonadotropin i estrogenów
  • Niewystarczające wydzielanie progesteronu
  • Czynniki alergiczne i toksyczne- np. produkty degradacji hormonów
  • Wynik odruchu zależnego od tyłozgięcia macicy
 • Choroby współistniejące z ciążą
  • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • Wymioty jako objaw
  • Owulacji – są spowodowane podrażnieniem otrzewnej przez płyn z pękniętego pęcherzyka jajnikowego
  • Bardzo bolesnych krwawień miesiączkowych
  • Skręcającej się torbieli/guza jajnika – występuje razem z przeszywającym bólem
  • Zapaleń narządów płciowych – w szczególności w ciężkich postaciach, gdzie występuje podrażnienie otrzewnej miednicy mniejszej
  • Nowotworów – przede wszystkim jajników
  • Zapalenia otrzewnej
  • Niedrożności jelit
  • Chemioterapii

ŚWIĄD – jest to forma bólu o różnym stopniu nasilenia, zwykle od uciążliwej do nieznośnej, współistniejąca ze zmianami na skórze wynikającymi ze zmian chorobowych, upławów lub podrażnienia wywołanego drapaniem. Najczęściej dotyczy warg sromowych, okolicy krocza ( krocze – obszar położony pomiędzy spoidłem tylnym warg sromowych a odbytem ) i odbytu.

Przyczyny:

 • zakażenia
  • drożdżakowe, bakteryjne, mieszane, rzęsistkowe
  • pasożytnicze-owsiki, świerzb, wszawica łonowa
 • choroby alergiczne- uczulenia na detergenty, bieliznę, uogólnione choroby skórne

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *