Żylaki a geny – czy geny są przyczyną powstawania żylaków?

Opublikowany Luty 28, 2017

Żylaki kończyn dolnych są częstym schorzeniem. Szacuje się, że choroby żył dotykają co drugiego Europejczyka. Choć z pozoru wydają się być jedynie defektem estetycznym to nie wolno ich bagatelizować, gdyż są one objawem poważnego schorzenia – przewlekłej choroby żylnej. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu.

Czym są żylaki i jak powstają?

Powszechność występowania żylaków sprawiła, że praktycznie każdy z nas wie jak wyglądają żylaki, i o ile w kwestii wyglądu nie budzą one większych wątpliwości, tak rzeczywista wiedza na ich temat nadal pozostawia wiele do życzenia.

Żylaki to objaw choroby. Powstają wskutek nieprawidłowo działającego układu żylnego, a w szczególności niewydolności zastawek żylnych. Dotykają one układu żylnego kończyn dolnych, żył powierzchownych i głębokich.

Objawy występowania żylaków

To co najczęściej wzbudza nasz niepokój i często bywa pierwszym zaobserwowanym przez nas objawem, to widoczna forma żylaków, czyli nienaturalnie pogrubione żyły, widoczne i wyczuwalne przez skórę, przypominające poskręcaną linę.

Niestety często objawy, które zauważamy jako pierwsze, w rzeczywistości świadczą o chorobie, która zdążyła się już dosyć dobrze rozwinąć. Wśród niepokojących symptomów należy wymienić pajączki, bóle nóg, uczucie ciężkich, nabrzmiałych i zmęczonych nóg, obrzęk wokół kostek, nocne skurcze, swędzenie, wysypkę, przebarwienia, a nawet rany.

Nieleczone żylaki bardzo szybko się rozwijają, dlatego nie należy bagatelizować charakterystycznych dla tego schorzenia objawów, gdyż ich występowanie, nawet w łagodnej formie jest sygnałem, że nasz układ żył nie pracuje prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u flebologa.

Żylaki a geny – czy geny są przyczyną powstawania żylaków?

Przyczyny powstawania żylaków

Wśród przyczyn powstawania żylaków na pierwszym miejscu wymienia się czynnik genetyczny. Niewydolność żylna to choroba dziedziczna, stąd ryzyko zachorowania wzrasta u osób, których jedno z rodziców cierpiało na tę chorobę.

Czynnikami determinującymi występowanie żylaków są także wiek i płeć. Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta wraz z wiekiem, gdyż na skutek zmiany struktury kolagenu i mięśni gładkich żyły tracą na elastyczności.

Żylaki występują znacznie częściej u kobiet, głównie ze względu na hormony, stąd duży wpływ na stan żył może wywierać antykoncepcja, ciąża, menopauza i inne zmiany hormonalne.

Do powstania żylaków przyczynia się także długotrwały brak ruchu i aktywności fizycznej, gdyż przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej przez długi czas może powodować nadciśnienie w układzie żylnym.

Czy można zapobiec żylakom?

W kwestii profilaktyki żylaków zdania lekarzy są podzielone. Część twierdzi, że posiadając predyspozycje genetyczne nie jesteśmy w stanie uniknąć choroby. W tym wypadku najlepiej skorzystać z porady specjalisty – flebologa.

Z drugiej strony, okazuje się, że możemy zapobiec występowaniu żylaków poprzez odpowiednią profilaktykę oraz styl życia.

Najlepszym środkiem zapobiegawczym i jednocześnie lekiem na żylaki jest ruch. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni. Nie poleca się ćwiczeń i sportów wytwarzających nadmierne ciśnienie w żyłach i duże skurcze mięśni. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka i spacery.

Warto również zadbać o prawidłową masę ciała. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla naszych nóg, a tym samym dodatkowa praca dla naszych żył.

Odpowiedni ubiór i obuwie także odgrywają rolę w profilaktyce żylaków. Częste noszenie obcisłych ubrań to utrudnienie dla swobodnego przepływu krwi w żyłach. Należy także unikać obuwia na obcasie wyższym niż 5 cm.

Inne czynniki który należy wziąć pod uwagę to palenie papierosów, które sprzyja chorobie oraz unikanie wysokich temperatur (długotrwałe opalanie, sauna, gorące kąpiele)

Skąd się biorą żylaki nóg? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Żylaki nóg to opuchnięte, powiększone żyły, które mają zwykle niebieski lub ciemnofioletowy kolor i obejmują powierzchnię kończyn dolnych. Żylaki mogą być poskręcane i wypukłe, często powodują ból, opuchliznę nóg i uczucie ich zmęczenia.

Zaawansowane żylaki mogą prowadzić do przykrych powikłań, dlatego osoby, które mają skłonności do powstawania żylaków, powinny stosować odpowiednią profilaktykę i porozmawiać z lekarzem o dostępnych, najbezpieczniejszych metodach leczenia.

Dowiedz się, dlaczego powstają żylaki i jak się ich pozbyć.

Żylaki nóg to żyły, które uległy nieodwracalnemu poszerzeniu i poskręcaniu. Występują u osób dorosłych i obejmują zwykle żyły powierzchowne (umiejscowione tuż pod skórą) i żyły łączące (naczynia żylne biegnące pomiędzy żyłami powierzchownymi a układem żył głębokich).

Żylaki można podzielić na:

 • teleangiektazje (pajączki naczyniowe), czyli poszerzone żyłki położone płytko w skórze. Pajączki uważane są za defekt kosmetyczny, bo niezwykle rzadko wywołują jakiekolwiek dolegliwości bólowe.
 • żylaki siatkowe, czyli siatkę krętych żyłek znajdujących się pod skórą, przeważnie pod kolanem lub na bocznej powierzchni łydki lub uda. Nie są to zmiany bolesne i rzadko powodują obrzęk, choć mogą stanowić defekt kosmetyczny.
 • żylaki głównych pni żylnych, występujące głównie na przyśrodkowej powierzchni kończyny (żylaki żyły odpiszczelowej) lub na tylnej powierzchni łydki (żylaki żyły odstrzałkowej). Gdy myślimy o żylakach nóg, to zazwyczaj mamy właśnie na myśli żylaki głównych pni żylnych. To one powodują ból, uczucie ciężkości nóg i obrzęki oraz inne dolegliwości tzw. przewlekłej niewydolności żylnej.

Przyczyny  żylaków

Teorii tłumaczących powstawanie żylaków jest wiele, choć większość badaczy zgadza się, że przyczyną są predyspozycje genetyczne. Główna przyczyna tkwi w zasadzie w genetycznie warunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żył.

Nieprawidłowości zastawek mogą spowodować, że krew, zamiast przepływać z układu powierzchniowego do głębokiego i dalej w kierunku serca, przedostaje się wstecznie do układu powierzchniowego. To niestety powoduje nadmierne rozciąganie, poszerzenie i wydłużenie żył, czego konsekwencją są właśnie żylaki.

Oprócz predyspozycji genetycznych warto zwrócić uwagę na inne czynniki (głównie środowiskowe), które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków nóg.

Czynniki przyspieszające powstawanie żylaków:

 • długotrwałe stanie związane głównie z pracą zawodową;
 • nadwaga i otyłość;
 • dźwiganie ciężarów;
 • przebyte wcześniej urazy i operacje nogi;
 • długotrwała praca czy przebywanie w wysokiej temperaturze;
 • ciąża, ponieważ w tym okresie dochodzi do zwiększenia objętości krwi, ucisku na żyły przez powiększoną macicę. Na ścianę żył wpływają także hormony.

Zobacz także: Pokonaj żylaki bez operacji! Ćwiczenia na żylaki nóg

Objawy żylaków

Żylaki nóg to miękkie, sinawe uwypuklenia skóry na przebiegu żył. Żylakom towarzyszy zazwyczaj nasilające się pod koniec dnia uczucie ciężkości i ból nóg oraz obrzęki.

Osoby cierpiące na żylaki nóg skarżą się również na swędzenie skóry i silne skurcze mięśniowe pojawiające się głównie w nocy. U kobiet te dolegliwości mogą nasilać się w czasie menstruacji.

Niestety zaawansowane żylaki zwiększają ryzyko pojawiania się zapalenia żył powierzchownych objawiającego się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnymi pod skórą zgrubieniami i pasmowatym zaczerwienieniem skóry w miejscu, gdzie znajduje się zapalenie żyły. Choć zapalenie żył jest bolesne i bardzo niekomfortowe, to zazwyczaj jest niegroźne. Leczenie zapalenia żylaków polega na podawaniu przez kilka tygodni heparyny, która zmniejsza krzepnięcie krwi oraz stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Koniecznie zgłoś się do lekarza, gdy zauważysz nieustępujące, bolesne obrzęki łydki lub całej nogi, występujące często z różowym zabarwieniem, a także, gdy poczujesz nagłą duszność, ból w klatce piersiowej, którym może towarzyszyć krwioplucie. Wymienione objawy mogą wskazywać na zapalenie żył głębokich lub zatorowość płucną.

Rozpoznanie żylaków

Rozpoznanie żylaków nóg nie jest wcale trudne, bo powiększone i skręcone żyły są widoczne gołym okiem i wyczuwalne dotykiem.

Badania wykonuje się dodatkowo, by ustalić, gdzie znajduje się uszkodzona zastawka żylna (np. za pomocą testów opaskowych), a także w celu przyjrzenia się zarówno żyłom powierzchniowym, jak i głębokim (USG z kolorowym dopplerem), jeśli zachodzi podejrzenie przebytej zakrzepicy lub przed planowaną operacją żylaków.

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków nóg obejmuje metody zachowawcze i chirurgiczne. Zastosowanie konkretnej metody leczenia uzależnione jest głównie od zaawansowania żylaków, towarzyszących im objawów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz, biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, może zalecić leczenie tzw. zachowawcze lub zaproponować operację.

LECZENIE ZACHOWAWCZE ŻYLAKÓW polega na leczeniu objawów, nie sprawia jednak, że żylaki znikną.

Leczenie objawowe polega głównie na stosowaniu tabletek i maści uszczelniających naczynia i stosowaniu preparatów zawierających m.in. diosminę, trokserutynę, rutozyd czy wyciąg z kasztanowca.

Takie postępowanie ma na celu złagodzenie objawów i jest przydatne przy nasilonych obrzękach i uczuciu ciężkich nóg.

W łagodzeniu objawów i hamowaniu postępów choroby pomaga także systematyczne noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek uciskowych.

Należy jednak pamiętać, że takie produkty powinno się dobierać w porozumieniu z lekarzem.

Podkolanówki mają różną siłę ucisku, a osoby z niektórymi chorobami towarzyszącymi (miażdżyca, niedokrwienie kończyn) w ogóle nie powinny stosować tego typu produktów na własną rękę.

LECZENIE ZABIEGOWE ŻYLAKÓW stosuje się w porozumieniu z lekarzem, który ocenia dodatkowo wyniki konkretnych badań (analiza USG). Często stosuje się skleroterapię, która polega na wstrzyknięciu związku chemicznego do światła żyły, co wywołuje kontrolowany odczyn ze strony ściany naczynia i powoduje następnie zarośnięcie żyły.

You might be interested:  Choroby autoimmunologiczne – lista, jakie są przyczyny i leczenie

Inną metodą zabiegową jest laserowe usuwanie pajączków. Leczenie tą metodą jest popularniejsze i może być wykonywane w gabinecie dermatologicznym. Choć metoda jest skuteczna, to zwykle potrzeba wykonania wielu zabiegów, by efekt był widoczny. Metoda laserowa nie daje także gwarancji, że nie powstaną nowe zmiany.

Należy mieć na uwadze, że zarówno skleroterapia, jak i metoda laserowa stosowane są głównie w leczeniu pajączków lub drobnych żylaków lub uzupełniająco po usunięciu dużych pni żylnych.

LECZENIE OPERACYJNE ŻYLAKÓW przeprowadza się głównie u osób, u których występują powikłania związane z żylakami – stany zapalne żylaków, skóry, przebarwienia, niegojące się owrzodzenie, a także silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie lub wykonywanie pracy.

Leczenie operacyjne nie chroni przed powstawaniem nowych żylaków, zwłaszcza gdy problem ma podłoże genetyczne. Operacja jest jednak wskazana u osób, u których występują powikłania w postaci stanu zapalnego skóry, niegojącego się owrzodzenia czy silnych dolegliwości, ponieważ stan ten może się pogarszać i zagrażać zdrowiu.

Operowanie niewielkich, niepowikłanych i niedających dolegliwości żylaków ma głównie wskazania kosmetyczne. Operacja żylaków, jak każda interwencja chirurgiczna, niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego przed podjęciem decyzji warto omówić z lekarzem możliwość wystąpienia powikłań.

Zobacz także: Zakrzepica żylna atakuje znienacka. Jak rozpoznać objawy i leczyć chorobę?

Profilaktyka żylaków

Choć wielu czynników przyspieszających powstawanie żylaków nie da się uniknąć, to warto stosować się do pewnych zasad profilaktyki. O podstawowych zasadach warto pamiętać i stosować się do nich, zanim pojawią się pierwsze objawy żylaków.

Co robić, by opóźnić powstanie żylaków lub złagodzić ten proces?

 1. Jeśli możesz, unikaj długiego stania i często odpoczywaj z uniesionymi nogami.
 2. Unikaj noszenia obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie.
 3. Zamiast zwykłych, ciasnych podkolanówek zakładaj specjalne podkolanówki uciskowe, które zapobiegają żylakom.
 4. Staraj się zachować odpowiednią wagę, walcz z nadwagą i unikaj zaparć.
 5. Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj spożywanie alkoholu, który może powodować poszerzanie żył.
 6. Unikaj zakładania nogi na nogę w czasie siedzenia i nie siedź na stopie podkurczonej nogi.
 7. Uprawiaj sport, często spaceruj, ale unikaj podnoszenia ciężarów.
 8. Nie bierz długich i gorących kąpieli, unikaj także intensywnego opalania, ponieważ pod wpływem ciepła żyły się rozszerzają.
 9. Jeśli masz pracę siedzącą, staraj się często napinać stopy i łydki, rób częste, krótkie przerwy na przespacerowanie się.

Źródło: zakrzepica.mp.pl; zakrzepica.mp.pl/zylaki;

________

zdrowie.radiozet.pl/nk

Leczenie żylaków: zioła, domowe metody, maści na żylaki

Do powstawania żylaków przyczynia się zaburzony odpływ krwi z kończyn dolnych. Innymi czynnikami mającymi wpływ na ich rozwój są: otyłość, pozostawanie w pozycji stojącej oraz uwarunkowania genetyczne. Istnieje jednak wiele sposobów na leczenie żylaków, a w dodatku nie potrzeba na nie recepty.

Żylaki to problem, który zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.

Żylaki − najczęstsze przyczyny powstawania

Do najczęstszych przyczyn występowania żylaków zaliczamy uwarunkowania genetyczne, szczególnie u osób, u których żylaki pojawiają się przed 40. rokiem życia. Innymi ze źródeł  schorzenia są guzy, wszelkiego rodzaju urazy, zapalenie żył, urazy reumatyczne oraz zakrzepica.

Bardzo często dotyczą one również osób z chorobami układu krążenia oraz kobiet w ciąży. Do rozwoju żylaków przyczynić mogą się także otyłość lub bierny tryb życia.

Jakie są pierwsze objawy żylaków? Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • sine zmiany na skórze,
 • skurcz łydek,
 • pieczenie skóry,
 • ból nóg,
 • opuchlizna,
 • uczucie ciężkości.

Skuteczne lekarstwa na żylaki bez recepty

Walka z żylakami powinna przebiegać wielotorowo. Jedną z dróg jest leczenie farmakologiczne za pomocą tabletek doustnych, do tego najlepiej dodać maści – jako terapię miejscową. Dodatkową metodą może być też leczenie z wykorzystaniem rajstop uciskowych oraz zabieg usunięcia żylaków.

Tabletki na żylaki powinny zawierać następujące substancje:

Kluczowa będzie tu właśnie diosmina, która polepszy krążenie, elastyczność naczyń, a także da poczucie ulgi. Poprawę krążenia może zapewnić też dobesylan wapnia.

Jak dobrać odpowiednią maść na żylaki?

Ważne składniki to m.in. heparyna, wyciąg z kasztanowca, escyna oraz trokserutyna. Maści i żele z heparyną łagodzą ból i działają przeciwzakrzepowo. Ulgę przynieść może też wyciąg z kasztanowca, którego nie wolno jednak stosować u dzieci poniżej 12. roku życia, kobiet w ciąży oraz wśród cierpiących na schorzenia nerek.

>> Żel do nóg z kasztanowcem i miłorzębem

W pogotowiu miej zioła

Zioła mogą działać uszczelniająco na naczynia krwionośne, wzmacniać tkanki naczyń włosowatych, niektóre z ziół wykazują właściwości przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. 

Zioła na żylaki:

 • Koszyczek amiki − niezwykle skuteczny w wypadku stanów zapalnych, dostępny w postaci maści lub płynów.
 • Wyciąg z kasztanowca − poprawiający ukrwienie skóry i mięśni, wzmacniający naczynia, do nabycia w postaci tabletek, drażetek, płynu doustnego, maści, kremu oraz żelu.
 • Liść oczaru − wykazujący szerokie działanie przeciwzapalne.
 • Kwiat nagietka − zalecany w przypadku owrzodzeń żylakowych podudzi, skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne

Działaj prewencyjnie, by nie mieć żylaków

Jeżeli wiesz, że zgodnie z uwarunkowaniami genetycznymi, możesz mieć problemy z żylakami, zacznij dbać o siebie już teraz. Pomocna będzie z pewnością zmiana trybu życia oraz jak najczęstszy trening. Zrezygnuj jednak z ćwiczeń siłowych, które mogą pogorszyć stan kończyn dolnych.

Skuteczne i dostępne w każdej aptece będą też rajstopy przeciwżylakowe, ucisk powoduje lepszy przepływ krwi. Na rynku istnieją też rajstopy oraz pończochy profilaktyczne, które z pewnością przydadzą się osobom genetycznie narażonym na tego typu problemy.

Domowe sposoby na żylaki

 • dieta bogata w warzywa i owoce oraz produkty zawierające krzem, witaminę B, witaminę C, PP oraz E,
 • unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium,
 • unikanie noszenia obcisłych ubrań oraz butów na obcasach,
 • masaż nóg,
 • podnoszenie stóp powyżej poziomu ud.

Jak zdiagnozować i leczyć żylaki? – Czytelnia apteki Cefarm24

Skłonność do pojawienia się żylaków często ma podłoże genetyczne, jednak w wielu przypadkach główne przyczyny tkwią w nieodpowiednim stylu życia i błędach żywieniowych. Owszem, z genetyką raczej ciężko walczyć, ale warto zminimalizować inne czynniki ryzyka. W końcu jedynie u połowy osób występują żylaki, jeżeli co najmniej jedno z rodziców cierpiało z tego powodu.

Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że to właśnie niezdrowe nawyki przyczyniają się w zdecydowanym stopniu do obniżenia sprawności naczyń żylnych i w konsekwencji do występowania żylaków. Sprzyja temu na pewno siedzący tryb życia przy jednocześnie mocno ograniczonej aktywności fizycznej.

Niekorzystnie działają też zbyt ciepłe kąpiele oraz częste chodzenie do sauny. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie nosić nadmiernych ciężarów. Wśród podstawowych czynników ryzyka wyróżnia się także wykonywanie dość ciężkiej pracy fizycznej w pozycji stojącej. Czynnikiem ryzyka może być nawet stojący tryb życia, więc zagrożeni będą np. fryzjerzy.

Niekorzystny wpływ na stan żył mają również długotrwałe podróże, ciąża oraz zbyt obcisłe ubrania, buty na obcasie czy płaskie klapki. Chyba dla nikogo nie będzie dziwne, że dieta bogata w tłuszcze i puste węglowodany może przyczyniać się do rozwoju żylaków.

Do tego jeszcze należy dodać wadliwe działanie układu krążenia w organizmie i nadciśnienie żylne, aby zrozumieć, jak łatwo cierpieć z powodu pojawienia się żylaków.

Żylaki – najczęstsze objawy

Pod wpływem różnego rodzaju przyczyn następuje wzrost ciśnienia krwi, która zaczyna coraz mocniej naciskać na ścianki żył w kończynach dolnych. W efekcie żyły ulegają rozciągnięciu. W związku z tym, że po jakimś czasie nie będą już w stanie powrócić do swojego kształtu pierwotnego, to zaczynają być widoczne  – jako żylaki właśnie.

Pierwszym symptomem rozwoju dolegliwości są obrzmienia w okolicy kostek, nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg, bolesność łydek, coraz częściej pojawiające się skurcze, drętwienie i mrowienie. Objawy nasilają się zazwyczaj podczas upałów i dużej wilgotności powietrza, jak również przy długotrwałym siedzeniu lub staniu.

Kolejnym etapem jest nasilający się w ciągu ból kończyn dolnych oraz tak zwana teleangiektazja, objawiająca się poszerzonymi żyłkami śródskórnymi i drobniutkimi żyłkami siateczkowatymi.

Takie małe popękane naczynka z czasem zaczynają się powiększać i zaczynają być widoczne jako poszerzone naczynia powierzchniowe zabarwione na niebiesko. Często przypomina to krętą linię z wieloma zgrubieniami.

W stanach mocno zaawansowanych pojawiają się owrzodzenia, stany zapalne skóry i tkanek podskórnych.

Jak radzić sobie z żylakami – domowe sposoby

Problem nie jest wyłącznie natury estetycznej, więc wymaga podjęcia bardzo konkretnych działań leczniczych. W początkowym etapie warto zmienić swój styl życia na bardziej aktywny i po prostu więcej się ruszać.

You might be interested:  Hemodynamika (serca) – co to jest, jakie badania robi się w pracowni?

Bardzo wskazany jest nordic walking, pływanie, taniec czy joga. Jednocześnie trzeba unikać sportów siłowych, kajakarstwa czy intensywnie uprawianej siatkówki, ponieważ te rodzaje sportu nie są zalecane przy żylakach.

Dobrym pomysłem będzie też masaż pneumatyczny i dieta bogata w warzywa, owoce i orzechy.

Korzystne działanie wykazują również specjalne uciskowe opaski, pończochy i podkolanówki oraz suplementy diety na żylaki. Nogi można zaś smarować kremami lub maściami zawierającymi wyciąg z kasztanowca czy nostrzyka lekarskiego.

Jednocześnie można przyjmować większe dawki witaminy C, witaminy PP czy też preparatów z rutyną, diosminą i hesperydyną. Większość z nich jest dostępna w aptekach bez recepty.

Innym domowym sposobem będzie smarowanie zmienionych chorobowo miejsc pastą z zielonej glinki wymieszaną z wodą.

Jak radzić sobie z żylakami – metody leczenia

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia żylaków, a wybór konkretnego sposobu zależy od lekarza prowadzącego. Konieczne jest wcześniejsze badanie dopplerowskie, dzięki któremu dokładnie wiadomo, na jakim etapie rozwoju są żylaki. Najczęściej obecnie stosuje się skleroterapię.

Polega ona na ostrzykiwaniu żył płynem obliterującym, który usuwa zmiany żylakowe. Można również skorzystać z laserowej operacji żylaków bądź zabiegu usuwania żylaków parą wodną.

Obecnie raczej unika się przeprowadzania klasycznej operacji żylaków, chyba że stan jest na tyle zaawansowany, iż pozostałe metody mogłyby okazać się nieskuteczne.

Choroby naczyniowe – czy wiesz co Ci dolega? – Medicus Clinic

Choroby naczyniowe są dość powszechną dolegliwością. Obejmują najczęściej tętnice, żyły oraz naczynia chłonne. Przyczyny schorzeń są zróżnicowane, odpowiadają za nie zarówno wady wrodzone, jak i nabyte np.

różnego rodzaju zapalenia, infekcje oraz zmiany zwyrodnieniowe, a nawet nowotworowe. Nieleczone choroby naczyniowe mogą prowadzić do kolejnych poważnych dolegliwości np. zwężenia lub poszerzenia tętnic.

To z kolei może powodować miażdżycę, zespół Marfana, zatory żylne czy zakrzepicę.

Choroby żył – żylaki nóg Z żylakami kończyn dolny boryka się niemal ¼ społeczeństwa. Choroba ta dotyczy osób dorosłych i zdecydowana większość to kobiety. Wpływ maja na to zarówno hormony, jaki i np. przebyte ciąże.

Żylaki objawiają się opuchniętymi, widocznymi na łydkach czy udach żyłami. W wielu przypadkach są poskręcane i mogą powodować ból oraz uczucie zmęczonych nóg. Zazwyczaj są zlokalizowane tuż pod powierzchnią skóry obejmując tzw.

żyły powierzchowne i łączące.

Żylaki nóg – przyczyny powstawania Największe znaczenie przy powstawaniu żylaków mają predyspozycje genetyczne.

Głównie chodzi tutaj o genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości zastawek żylnych lub ścian żył. W związku z tym, krew zamiast przepływać w kierunku serca cofa się do układu powierzchniowego.

Jednak na pojawienie się żylaków wpływ mają także zróżnicowane czynniki środowiskowe. Są to m.in.:

• praca zawodowa związana z długotrwałym staniem,

• zbyt duża masa ciała, • praca w wysokich temperaturach, • urazy i operacje, • ciąża.

Żylaki nóg – leczenie Popularną metodą leczenia żylaków jest laserowe zamykanie żył z uszkodzonymi zastawkami, czyli tzw. EVLT. Światło lasera doprowadza do obkurczenia i zwłóknienia uszkodzonej żyły. Aby Pacjent, mógł czuć się komfortowo zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Całość dla lepszego efektu i przede wszystkim bezpieczeństwa jest monitorowana ultrasonografem. Uszkodzone naczynie żylne jest nakłuwane i poprzez nakłucie do wnętrza żyły wprowadzany jest światłowód. Po umiejscowieniu aparatury w ciele Pacjenta rozpoczyna się proces zamykania żył laserem.

EVLT może być łączony z takim zabiegiem jak:

 • • skleroterapia, czyli ostrzykiwaniu środkami chemicznymi, dzięki którym przepływ krwi w naczyniach żylnych ma ulec redukcji.
 • Medicus Clinic Wrocław – chirurgia naczyniowa W Medicus Clinic we Wrocławiu oferujemy szeroki zakres zabiegów między innymi z zakresu:
 • • chirurgii szczękowo-twarzowej,

• chirurgii ogólnej, • ginekologii, • laryngologii, • bariatrii, • chirurgii naczyniowej, w tym m.in. usuwanie żylaków.

Aby zakwalifikować się do zabiegu, niezbędna jest konsultacja lekarska. Chirurg naczyniowy po dokładnym badaniu i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, dobierze najlepszą metodę leczenia i ustali termin zabiegu.

Umów się na konsultacje

Żylaki kończyn dolnych. Warto badać i leczyć Poznań

Żylaki kończyn dolnych, żylaki nóg

Czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych (żylaki nóg) to poskręcane, pogrubiałe i pozmieniane patologicznie odcinkowe fragmenty żył, lokalizujące się najczęściej w obrębie podudzi. Są wynikiem schorzenia znanego jako przewlekła niewydolność żylna, dotyczącego najczęściej żył powierzchniowych oraz połączeń pomiędzy żyłami powierzchniowymi, a głębokimi – tak zwanych perforatorów.

Bezpośrednią przyczynę tego schorzenia stanowi niewydolność zastawkowa wyżej wymienionych żył, która może mieć podłoże zarówno wrodzone, jak i nabyte. Czynniki wrodzone to po prostu uwarunkowania genetyczne, natomiast do czynników nabytych upośledzających prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych.

Należą przede wszystkim siedzący tryb życia i bezpośredni z nim związany brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wady postawy, częste narażanie kończyn dolnych na wysokie temperatury (na przykład nadużywanie sauny czy zbyt częste długie, gorące kąpiele).

Żylaki nóg pojawiają się często u kobiet w ciąży, po porodzie, a także po przebytej kuracji hormonalnej. Z kolei czynnikami chorobowymi sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zakrzepica żylna, oraz przebyte zapalenie żył głębokich.

Niewydolność zastawek żylnych powoduje zaburzenie prawidłowego krążenia krwi poprzez hamowanie jej odpływu. Powoduje to wystąpienie zastoju krwi w żyłach i mechaniczne rozciąganie ich ścianek. W efekcie dochodzi do ich odkształcenia i patologicznej przebudowy.

Jakie czynniki predysponują do powstawania żylaków kończyn dolnych?

Istnieje wiele czynników ryzyka, które predysponują do powstania żylaków kończyn dolnych. Należą do nich przede wszystkim wiek, płeć żeńska oraz wysoki wzrost.

Te czynniki są niemodyfikowalne, to znaczy nie mamy na nie wpływu.

Ponadto ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej jest stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, nawykowe zaparcia oraz wykonywanie pracy fizycznej w pozycji stojącej.

Oprócz tego należy pamiętać, że istotnym czynnikiem wywołującym żylaki jest przewlekłe nadciśnienie żylne, niezależnie od przyczyny jego wystąpienia.

Może być ono związane z uciskiem z zewnątrz na żyłę (na przykład w wyniku uciskania przez powiększone węzły chłonne czy guz nowotworowy), istotnym zwężeniem światła naczynia żylnego na przykład w wyniku zakrzepicy, a także patologie w zakresie zastawek żylnych.

Jak objawiają się żylaki nóg?

Przewlekła niewydolność żylna związana jest od samego początku z występowaniem charakterystycznych, powoli postępujących objawów.

Do pierwszych symptomów choroby żylakowej należy uczucie ciężkości nóg, mrowienia i drętwienia w ich obrębie, a także postępujące obrzęki, lokalizujące się w szczególności wokół kostek.

Wraz z upływem czasu oraz zaawansowaniem choroby pojawiają się dolegliwości bólowe, których występowanie nie zależy od pory dnia, a nasilają się szczególnie podczas chodzenia. W kolejnym etapie pojawiają się widoczne zmiany naczyniowe. Początkowo mają one charakter pajączków naczyniowych, czyli teleangiektazji, a następnie pojawiają się powrózkowato zgrubiałe żyły.

W skrajnie zejściowych przypadkach mogą pojawiać się tak zwane zmiany troficzne pod postacią nieodwracalnych obrzęków z przebarwieniem i ścieńczeniem skóry, a nawet z wytwarzaniem się trudno gojących się owrzodzeń.

Na czym polega diagnostyka żylaków kończyn dolnych?

Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych opiera się przede wszystkim na badaniu podmiotowym i przedmiotowym, gdyż objawy choroby są bardzo charakterystyczne.

Z kolei podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce żylaków jest ultrasonografia z wykorzystaniem efektu Dopplera.

Pozwala ona, poprzez znakowanie barwne, na uwidocznienie zaburzeń w przepływie krwi przez światło żyły, a tym samym na uwidocznienie niewydolności żylnej.

Jak leczyć żylaki nóg?

Terapia żylaków uwzględnia postępowanie zachowawcze, farmakologiczne oraz zabiegowe.

Postępowanie zachowawcze opiera się na prowadzeniu higienicznego, zdrowego trybu życia, a we wczesnej fazie choroby żylakowej na stosowaniu kremów z heparyną, które zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkości nóg.

Ponadto stosuje się pończochy uciskowe wspomagające krążenie krwi i zapobiegające jej zastojowi. Farmakoterapia polega na doustnym przyjmowaniu preparatów, które działają uszczelniająco na ścianę naczyń żylnych, takich jak rutyna, hesperydyna czy diosmina.

 • Do najczęstszych zabiegów stosowanych w leczeniu żylaków nóg należą:
 • Flebogrif
 • Clarivein
 • Sclerosafe
 • Laserowe usuwanie żylaków
 • Skleroterapia.

Oddziaływanie lasera na naczynia krwionośne (żylaki nóg) opiera się na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej.

Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości.

W przypadku zabiegu zamykania naczyń krwionośnych, rolę chromoforu pełni hemoglobina. Absorbuje ona energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Powoduje ona wyparowanie wody z krwi, a także rozpad ścian naczyń krwionośnych. Następnie, na drodze fizjologicznych procesów ulegają one “pożarciu” przez makrofagi, czyli komórki odpowiadające za usuwanie niechcianych struktur z organizmu.

Efektem tego jest praktycznie natychmiastowa likwidacja niechcianych defektów skórnych pod postacią pajączków naczyniowych. Optymalny rezultat przy dużej precyzji udaje się otrzymać dzięki wykorzystaniu zjawiska podwójnego filtrowania. Dzięki niemu możliwy jest dobór pożądanej długości fali umożliwiające minimalizację oddziaływania na tkanki otaczające.

Skleroterapia jest metodą leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, której efektem jest redukcja, a czasem nawet likwidacja przepływu w naczyniach żylnych. Istnieje kilka sposobów uzyskania tego efektu.

You might be interested:  Dyskopatia – przyczyny, objawy i leczenie

Najbardziej klasyczną metodą jest ostrzykiwanie niewydolnych naczyń przy pomocy różnych związków chemicznych, w różnorodnych stężeniach, czego rezultatem jest obkurczanie się oraz zamykanie naczyń krwionośnych żylnych.

Zabiegi te charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa z uwagi na swoją niewielką inwazyjność.

Żylaki kończyn dolnych Poznań

Żylaki nóg można skutecznie usuwać – zapraszamy

Czym są, jak oraz dlaczego powstają żylaki nóg?

Żylaki nóg to poskręcane, pogrubiałe i pozmieniane patologicznie odcinkowe fragmenty żył, lokalizujące się najczęściej w obrębie podudzi.

Są wynikiem schorzenia znanego jako przewlekła niewydolność żylna, dotyczącego najczęściej żył powierzchniowych oraz połączeń pomiędzy żyłami powierzchniowymi, a głębokimi – tak zwanych perforatorów.

Bezpośrednią przyczynę tego schorzenia stanowi niewydolność zastawkowa wyżej wymienionych żył, która może mieć podłoże zarówno wrodzone, jak i nabyte.

Czynniki wrodzone to po prostu uwarunkowania genetyczne, natomiast do czynników nabytych upośledzających prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych należą przede wszystkim siedzący tryb życia i bezpośredni z nim związany brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wady postawy, częste narażanie kończyn dolnych na wysokie temperatury (na przykład nadużywanie sauny czy zbyt częste długie, gorące kąpiele).

Często pojawiają się u kobiet w ciąży, po porodzie, a także po przebytej kuracji hormonalnej. Z kolei czynnikami chorobowymi sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zakrzepica żylna, oraz przebyte zapalenie żył głębokich.

Niewydolność zastawek żylnych powoduje zaburzenie prawidłowego krążenia krwi poprzez hamowanie jej odpływu. Powoduje to wystąpienie zastoju krwi w żyłach i mechaniczne rozciąganie ich ścianek. W efekcie dochodzi do ich odkształcenia i patologicznej przebudowy.

Istnieje wiele czynników ryzyka, które predysponują do powstania żylaków kończyn dolnych. Należą do nich przede wszystkim wiek, płeć żeńska oraz wysoki wzrost.

Te czynniki są niemodyfikowalne, to znaczy nie mamy na nie wpływu.

Ponadto ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej jest stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, nawykowe zaparcia oraz wykonywanie pracy fizycznej w pozycji stojącej.

Oprócz tego należy pamiętać, że istotnym czynnikiem wywołującym żylaki jest przewlekłe nadciśnienie żylne, niezależnie od przyczyny jego wystąpienia.

Może być ono związane z uciskiem z zewnątrz na żyłę (na przykład w wyniku uciskania przez powiększone węzły chłonne czy guz nowotworowy), istotnym zwężeniem światła naczynia żylnego na przykład w wyniku zakrzepicy, a także patologie w zakresie zastawek żylnych.

Jak objawiają się żylaki nóg?

Przewlekła niewydolność żylna związana jest od samego początku z występowaniem charakterystycznych, powoli postępujących objawów.

Do pierwszych symptomów choroby żylakowej należy uczucie ciężkości nóg, mrowienia i drętwienia w ich obrębie, a także postępujące obrzęki, lokalizujące się w szczególności wokół kostek.

Wraz z upływem czasu oraz zaawansowaniem choroby pojawiają się dolegliwości bólowe, których występowanie nie zależy od pory dnia, a nasilają się szczególnie podczas chodzenia.

W kolejnym etapie pojawiają się widoczne zmiany naczyniowe. Początkowo mają one charakter pajączków naczyniowych, czyli teleangiektazji, a następnie pojawiają się powrózkowato zgrubiałe żyły.

W skrajnie zejściowych przypadkach mogą pojawiać się tak zwane zmiany troficzne pod postacią nieodwracalnych obrzęków z przebarwieniem i ścieńczeniem skóry, a nawet z wytwarzaniem się trudno gojących się owrzodzeń.

Jak się diagnozuje żylaki nóg?

Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych opiera się przede wszystkim na badaniu podmiotowym i przedmiotowym, gdyż objawy choroby są bardzo charakterystyczne.

Z kolei podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce żylaków jest ultrasonografia z wykorzystaniem efektu Dopplera.

Pozwala ona, poprzez znakowanie barwne, na uwidocznienie zaburzeń w przepływie krwi przez światło żyły, a tym samym na uwidocznienie niewydolności żylnej.

Jak leczyć żylaki nóg?

Terapia żylaków uwzględnia postępowanie zachowawcze, farmakologiczne oraz zabiegowe.

Postępowanie zachowawcze opiera się na prowadzeniu higienicznego, zdrowego trybu życia, a we wczesnej fazie choroby żylakowej na stosowaniu kremów z heparyną, które zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Ponadto stosuje się pończochy uciskowe wspomagające krążenie krwi i zapobiegające jej zastojowi.

Farmakoterapia polega na doustnym przyjmowaniu preparatów, które działają uszczelniająco na ścianę naczyń żylnych, takich jak rutyna, hesperydyna czy diosmina.

Do najczęstszych zabiegów stosowanych w leczeniu żylaków nóg podudzi są laserowe usuwanie żylaków oraz skleroterapia urządzeniem Sclerosafe.

Laserowe usuwanie żylaków nóg

Oddziaływanie lasera na naczynia krwionośne opiera się na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej.

Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej.

Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości.

W przypadku zabiegu zamykania naczyń krwionośnych, rolę chromoforu pełni hemoglobina. Absorbuje ona energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Powoduje ona wyparowanie wody z krwi, a także rozpad ścian naczyń krwionośnych. Następnie, na drodze fizjologicznych procesów ulegają one “pożarciu” przez makrofagi, czyli komórki odpowiadające za usuwanie niechcianych struktur z organizmu.

Efektem tego jest praktycznie natychmiastowa likwidacja niechcianych defektów skórnych pod postacią pajączków naczyniowych. Optymalny rezultat przy dużej precyzji udaje się otrzymać dzięki wykorzystaniu zjawiska podwójnego filtrowania. Dzięki niemu możliwy jest dobór pożądanej długości fali umożliwiające minimalizację oddziaływania na tkanki otaczające.

Zabieg laserowego zamykania naczyń krwionośnych charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i bardzo niewielką bolesnością.

Z uwagi na brak konieczności znieczulenia ogólnego, zabieg nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologa.

Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska celem określenia, czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury.

Z uwagi na niewielką bolesność zabiegu, często nie ma konieczności stosowania jakiegokolwiek znieczulenia, jednak u osób z wysoką wrażliwością na ból istnieje możliwość zaaplikowania kremu ze środkiem anestetycznym.

Następnie lekarz przykłada głowicę urządzenia i oddziałuje wiązką promieniowania laserowego, co powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych przeznaczonych do likwidacji.

Usuwanie uszkodzonych struktur odbywa się na drodze fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie.

Zmiany ulegają początkowo zblednięciu, następnie całkowicie zanikają i po upłynięciu maksymalnie 2 tygodni od zabiegu nie ma po nich śladu. Wyjątkiem są kończyny dolne, gdzie czas ten może być dłuższy, nawet do 6 tygodni.

Po zabiegu mogą pojawiać się niewielkie powikłania pod postacią obrzęków i rumienia, a nawet pęcherzyków o małym nasileniu. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Należy odpowiednio dbać o skórę po przeprowadzonym zamykaniu naczyń. Przez około 4-6 tygodni należy stosować kremy z filtrem o wysokim współczynniku ochrony (SPF 50+). Ponadto konieczne jest unikanie bodźców mogących prowadzić do rozszerzania się naczyń (np. wysokie temperatury czy alkohol).

Ilość zabiegów określana jest indywidualnie i zależy od predyspozycji, liczby, wielkości zamykanych naczyń, a także głębokości, na której są położone. Zazwyczaj przeprowadza się od 1 do 5 zabiegów. Odstęp między poszczególnymi sesjami to co najmniej 3 tygodnie, nie może jednak przekraczać 6 tygodni.

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, skleroterapia z wykorzystaniem lasera jest przeciwwskazana u niektórych pacjentów. Pierwszą z nich stanowią kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.

Ponadto nie stosuje się go u osób czynnie przyjmujących leki lub zioła zwiększające wrażliwość skóry na światło, a także ze świeżą opalenizną. Nie zaleca się również przeprowadzania go u osób wykazujących skłonność do wytwarzania blizn przerostowych i keloidów.

Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby skóry, na przykład łuszczyca czy bielactwo.

Innym sposobem leczenia żylaków nóg jest Flebogrif. Urządzenie Flebogrif jest aparatem, którego działanie opiera się na innowacyjnej technologii.

Polega ona na jednoczesnym mechanicznym drażnieniu ściany naczyń żylnych od wewnątrz, z jednoczasowym, kontrolowanym podaniu środka obliterującego światło naczynia żylnego. Środek ten może mieć zarówno formę specjalnej pianki jak i roztworu.

Zabieg możliwy jest do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji.

Jeszcze mniej inwazyjnym zabiegiem jest Sclerosafe.

Charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem oraz bezbolesnością, ponieważ przebiega bez zastosowania bodźca termicznego, w przeciwieństwie do laseroterapii.

Zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia, a u pacjentów z niską tolerancją bólu, w zupełności wystarczające jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, np. kremem zawierającym 1% Lignokainę.

Dla zachowania maksimum bezpieczeństwa, przeprowadzany jest pod kontrolą ultrasonografii.

Sclerosafe

Żylaki nóg Poznań

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *